kgoldrunner - en to gl translation catalogue (842 entries)

en: Beginner's Luck
gl: A sorte do principiante

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
gl: Estes 70 niveis son unha introdución paso a paso do xogo tradicional, obra de Jason Self (j en jxself org). Aínda que non hai consellos, cada nivel ten unha solución gravada.
    
    O xogo está destinado a novos xogadores, pero os últimos niveis son bastante difíciles, así que vixila como os inimigos reaccionan aos teus movementos a medida que avanzas. Tes que telos ven adestrados para cando chegues ao nivel 70.
    
    Jason forneceu a meirande parte das solucións, pero algunhas forneceunas Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
gl: A maldición da momia

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
gl: Baseado nas iconas das películas occidentais sobre momias e Exipto, a este conxunto de niveis acáelle mellor o tema visual O tesouro do Exipto. Ás veces tamén necesitas cavar mentres caes.
    
    Para mellorares en Exiptoloxía, atoparaste con datos históricos relacionados con cada nivel nas pistas, obtidos de Wikipedia e non de Hollywood.
    
    Este xogo de competición foi obra de Steve Mann <smann arroba cgl uwaterloo ca>, con algunhas ideas sobre Exipto e a atopega do nivel «Mar Vermello» por parte de Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
gl: A meseta de Giza

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
gl: A meseta de Giza, nos arrabaldes do Cairo, é o lugar onde está a necrópole de Giza, que consiste na pirámide de Queops (a Gran Pirámide), a pirámide de Quefrén, a pirámide de Menkaure, a Esfinxe, así como moitos outros edificios de menores dimensións.
    
    Segundo avances pola meseta, intenta evitar matar as momias: se reaparecen demasiadas pola dereita ao final resulta difícil escapar. Para comezar terás que empregar a técnica de cavar mentres caes.

en: The Pyramid of Djoser
gl: A pirámide de Zoser

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
gl: A pirámide de Zoser (kbhw-ntrw en exipcio) é un resto arqueolóxico da necrópole de Saqqara, no Exipto, ao noroeste da cidade de Menfis.
    
    Para completar este nivel é importante avanzar paso por paso: primeiro libera a momia da esquerda do segundo nivel (desde abaixo), o que permite caer dentro do foxo agochado ao nivel do chan e enchelo.
    
    Despois entra no segundo nivel pola dereita e móvete polo poste, sobre a momia, e colle o tesouro do medio, asegurándote de extraer o bloque que hai á esquerda do medio.
    
    A momia do terceiro nivel é algo problemática porque colle unha moeda e a leva. Pode que teñas sorte e descubras que en determinado momento deixa a moeda, pero tamén a podes atrapar no bloque escavábel que hai á dereita se calculas ben o tempo.
    
    Por último, antes de coller a última moeda, asegúrate de abrir a parte inferior dereita da pirámide para que as momias da dereita poidan entrar nela - se hai máis dunha momia abaixo á dereita antes de que apareza a escada de escape non poderás chegar á saída.

en: Pharaoh's Barge
gl: A gabarra do faraón

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
gl: A gabarra de Queops é unha embarcación intacta de tamaño real do antigo Exipto que se selou nun foxo do complexo de pirámides de Giza ao pé da Gran Pirámide arredor do ano 2.500 a.C. A embarcación foi, con case total probabilidade, construída para Queops.
    
    É unha das embarcacións máis antigas, grandes e mellor conservadas da antigüidade e mide 43,6 m. A pesar da súa idade, navegaría hoxe se se puxese na auga.
    
    Este é case un nivel doado: bo tesouro e non demasiadas momias. Pero o que tes que facer é arrincarlles o tesouro que transportan.

en: Pyramid Puzzles
gl: Enigmas das pirámides

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
gl: A Gran Pirámide foi a estrutura máis alta construída polo home no mundo durante máis de 3.800 anos. Subir e baixar todo o tempo debeu resultar laborioso para os antigos exipcios, e seguramente tamén te resulte laborioso a ti subires e baixares desta pirámide.
    
    Para obteres o segundo tesouro da esquerda tes que empregar o bloque que bloquea a escada que hai no fondo como ponte para escapar.
    
    Para obteres o cuarto tesouro da esquerda, limpa os tres bloques que hai enriba e á dereita da momia que hai máis á dereita; se se extraen na orde correcta terás tempo dabondo para coller o tesouro e escapar.
    
    Hai que liberar algunhas das momias para conseguir parte do tesouro. Porén, colle o primeiro, segundo e cuarto tesouros (desde a esquerda) antes de soltares ningunha momia. Ten coidado de non matar ningunha momia; se aparecen á dereita da pirámide non poderás rematar o nivel. Tamén é posíbel soltar as momias e  atrapalas noutra das cámaras.

en: Crocodile
gl: Crocodilo

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
gl: Os crocodilos poden vivir máis de cen anos e a especie máis grande chega aos 4,85 metros de lonxitude. Sábese de varias especies que atacaron e mataron quenllas .
    
    Sobek era a deificación dos crocodilos. Os exipcios que traballaban ou viaxaban polo Nilo esperaban que, se oraban a Sobek, o deus crocodilo, este protexeríaos de que os crocodilos os atacaren.
    
    Neste nivel non é o crocodilo o que hai que temer. Mesmo así, unha oración a Sobek podería axudar a escapar das momias cando recollas o tesouro.

en: Three Pyramids
gl: Tres pirámides

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
gl: A necrópole de Giza foi desde a antigüidade un popular destino turístico, e popularizouse no período helenístico cando Antípatro de Sidón a declarou unha das sete marabillas do mundo. Das sete, a necrópole é a única que aínda se conserva a día de hoxe.
    
    Resultaríache máis doado explorar esta marabilla se antes consegues dúas momias da pirámide máis á dereita.

en: Tura Caves
gl: As covas de Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
gl: Tura era a canteira principal de rocha calcaria de Exipto e empregouse na Gran Pirámide de Queops. A extracción desta pedra creou cavernas que, máis tarde, empregou o exército británico como depósito segredo durante a Segunda Guerra Mundial e que se poden explorar actualmente.
    
    Á esquerda do fondo do pozo longo hai dous foxos agochados. Libera a momia da dereita do pozo longo para encher un deles e libera a momia da cámara grande para encher o outro. Asegúrate de montares a primeira das dúas momias para baixo para obteres o tesouro no furadiño que hai preto do fondo do pozo. Ao saíres deste furadiño, cava varias veces á dereita para abrir a ruta de escape.
    
    Colle todo o tesouro da esquerda do taboleiro e despois móvete á dereita. Asegúrate de liberar a momia de arriba para que máis tarde poidas coller o seu tesouro. Tamén precisarás da súa axuda para escapar de novo á esquerda ao final do nivel. O tesouro da dereita é máis doado de conseguir do que parece: uns falsos bloques, colocados estratexicamente, fan que esta sexa a metade doada do nivel. Nota: se che apetece variar un pouco, podes facer todo o da dereita primeiro e despois a esquerda.

en: Pyramid Crawl
gl: Arrastrados pola pirámide

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
gl: Hai máis de 100 pirámides en Exipto, das cales a máis antiga construiuse arredor do 2600 a.C.
    
    Neste nivel da pirámide (construída arredor do 2008 d.C.), evita (ben afastando ben matando) que as dúas momias se poñan no medio da zona inferior.

en: The Great Sphinx
gl: A Esfinxe

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
gl: A Esfinxe é unha gardiá da meseta de Giza, na que olla para o sol nacente. Con 73 metros de lonxitude e 20 de altura, é a estatua monolítica máis grande do mundo e só ten uns 4500 anos.
    
    Cando collas o tesouro que hai dentro da esfinxe, intenta resolver o enigma da Esfinxe: como atravesas a horda de momias da dereita?

en: Ladder Pyramid
gl: Pirámide de escadas

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
gl: A maioría das teorías aceptadas sobre a construción das pirámides baséanse na idea de que se construíron movendo pedras enormes desde unha canteira e arrastrándoas e subíndoas ao seu sitio. As discusións céntranse no método co que se transportaron e colocaron as pedras. De calquera xeito, probabelmente se empregaron moitas escadas na súa construción, como neste nivel.
    
    Este nivel é fundamentalmente unha carreiriña. Coller o tesouro ao tempo que se evitan as momias non é tan difícil, pero manter o tesouro lonxe das momias é unha tarefa moito máis difícil. A plataforma de tres pedras é un campo de batalla útil, aínda que hai que dar unhas cantas voltas para facer que as momias que levan tesouros se aliñen propiamente. Fíxate tamén que o bloque do medio desta plataforma é un bloque polo que se cae.
    
    E unha vez conseguido todo o tesouro hai que se dirixir á escada de escape. Un modo de facelo é matar unha momia e cruzar sobre as súas costas cando a momia cruce desde a escada de escape á pirámide principal.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
gl: O ankh era o símbolo xeroglífico exipcio que significaba "vida" e, como símbolo solar, case sempre se fabricaba en ouro.
    
    Para conservares a vida neste nivel, ten coidado cos falsos bloques do ankh principal e descobre cales deles son útiles.

en: Pharaoh's Tomb
gl: A tumba do faraón

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
gl: Os investigadores calculan que se empregaron 2,3 millóns de bloques para construír a Gran Pirámide, cun peso medio dunhas 2,5 toneladas por bloque.
    
    A pirámide deste nivel construíuse con menos de 100 bloques. Ao principio, manobra para te meteres dentro da pirámide e despois ponte nunha das escadas da segunda capa máis próxima do muro exterior da esquerda da pirámide. Agarda a que as momias se axunten do outro lado do muro exterior. Despois sobe á parte de arriba das escadas da pirámide pequena e agarda a que as momias escalen a escada alta e baixen polo poste. Unha vez que baixe a derradeira delas (ou pouco antes), sobe correndo pola escada alta, a través do poste e escava para volver entrar na pirámide grande e na tumba.
    
    Repite este truco para saír despois de coller o único tesouro, só que esta vez tes que saír polo lado dereito da pirámide.

en: Cat
gl: Gato

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
gl: Animal reverenciado e importante da sociedade e relixión exipcias, o gato gozaba da mesma momificación despois da morte que os humanos.
    
    Ao rematares este nivel felino, non te deixes enganar pola cola do gato que parece cando se recolle o derradeiro tesouro. A única saída está á esquerda. Polo tanto, tes que deixar que as momias che traian o tesouro que hai á dereita da cabeza do gato, dado que non podes recoller cada peza e retornares a tempo.
    
    Para que as momias che traian o tesouro tes que extraer os cinco bloques do fondo e deixar que pasen (ou que che atrapen e maten).

en: Pyramid Power
gl: A enerxía da pirámide

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
gl: Imhotep deseñou a pirámide de Zoser para que funcionase como unha escalinata xigantesca pola que a alma do defunto faraón puidese ascender aos ceos. Tal foi a importancia do logro de Imhotep que máis tarde os exipcios deificárono.
    
    Antes de poderes ascender á parte superior deste nivel da pirámide tes que chegar ao fondo. Para coller a parte superior do tesouro, móvete á esquerda lonxe do ápice, extrae o seguinte bloque e pasa por arriba da momia de embaixo e continúa a te moveres cara á dereita (intenta colocar o punteiro do rato no ápice).
    
    Despois de conseguires o derradeiro tesouro, sae pola dereita e sobe e baixa polas escadas. Á esquerda abaixo está a única parte difícil: simplemente corre baixo as momias que hai na escada de arriba e manobra… e reza!

en: Eye of Horus
gl: O ollo de Horus

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
gl: O ollo de Horus é un símbolo do antigo Exipto de protección e poder real das deidades.
    
    Neste nivel hai algo de protección dentro do ollo, pero non moita. Requírese ir varias veces desde arriba a abaixo para obter o tesouro completo. Ao final haberá dúas momias abaixo á esquerda. Para evitalas, trepa á parte superior da escada curta, a cuarta pola esquerda, cava á esquerda, descende e cava á esquerda de novo. Unha das momias caerá no foxo inferior. Sobe pola escada. A segunda momia collerá a outra escada e caerá no foxo superior. Móvete entre as dúas momias atrapadas e escada ata arriba.

en: Inverted Pyramid
gl: Pirámide invertida

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
gl: Probabelmente non é un deseño exipcio tradicional.
    
    Tes que zigzaguear para diante e para atrás ao longo dos postes para conseguir todo o tesouro. Para evitar a momia cazadora solitaria, espéraa nun pau e, xusto antes de que che alcance, tira o pau de embaixo e móvete directamente por baixo del.
    
    Dado que o deseño non é tradicional, considera a posibilidade de xogar o nivel de maneira non tradicional: o movemento de tirar e moverse por debaixo é máis doado co teclado (máis doado, pero aínda así difícil). Unha vez que consigas o último tesouro enriba dos bloques dentro da pirámide, detén o xogo e pasa de novo ao modo co rato.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
gl: Anubis, ou Inpu, era un deus exipcio do alén.
    
    Para conseguires o tesouro que hai entre as orellas de Anubis, cava as dúas columnas que hai á esquerda da momia e sobe á momia. Móvete á esquerda da momia mentres cavas á dereita. A momia debería caer no furado da columna da dereita de todo. Despois cava as dúas columnas da esquerda ata que conectes co ollo da escada. Móvete para abaixo desde a escada de máis á dereita do ollo e caerás no poste de embaixo.
    
    Para colleres o tesouro que hai dentro do ollo dereito, escava a de máis arriba das dúas columnas de dous bloques, caendo na columna da dereita de dous bloques. Móvete á esquerda e escava a segunda columna de dous bloques. Despois móvete á dereita e escava a columna dun bloque, liberando así a momia. Móvete outra vez á dereita e escava tres bloques para teres así unha superficie de dous bloques de anchura na que te pores de pe. Móvete á esquerda e escava o cadrado que tes á dereita. Agarda a que a momia cae, cóllelle o tesouro e sobe correndo pola escada para te enfrontares ás cinco momias que bloquean a saída.

en: Pyramid of Treasure
gl: A pirámide do tesouro

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
gl: Nubia era unha fonte importante de ouro para Exipto. O rei Tushratta de Mitanni afirmaba que a moeda era «máis frecuente que a sucidade no Exipto.
    
    Nesta pirámide hai tesouros ata no aire! Moitos tesouros, só tres momias… non pode ser difícil, non?

en: Sarcophagus
gl: Sarcófago

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
gl: Un sarcófago é un receptáculo funeral para un cadáver, normalmente escavado ou tallado na pedra. No antigo Exipto, un sarcófago constituía a capa externa de protección dunha momia real, con varias capas de caixóns funerarios no seu interior e normalmente se tallaba en alabastro.
    
    Se non queres que este nivel sexa o teu sarcófago, colle o tesouro que hai baixo o bordo esquerdo do sarcófago ao principio. Senón, non hai maneira de saír.

en: The Parting of the Red Sea
gl: A separación do Mar Vermello

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
gl: A Biblia conta que Moisés separou o mar para escapar dos homes do faraón. Despois de saquear as pirámides dos seus antepasados non che debería sorprender que o faraón tamén mandase os seus homes tras de ti.
    
    Por fortuna, as augas do mar pódense separar caendo sobre o derradeiro tesouro. Escapar dos homes do faraón non é tan doado. Fai primeiro que o teu heroe baixe tan rápido como poida e despois agarda o seu momento. Despois sobe polo muro de auga da dereita, cruza o poste para o centro e agarda a que as momias cheguen á parte superior da auga antes de te deixares caer por segunda vez.
    
    Esta vez, subo correndo inmediatamente o muro de auga da esquerda, cruzando por baixo das momias que che perseguen. Agarda preto da parte superior esquerda, onde non poden chegar as momias da dereita. Cando as momias da esquerda cheguen arriba, déixate caer no mar por terceira vez (nin Moisés o tivo tan enfastiado). O truco para evitar as momias desta última vez é pasar por debaixo e á esquerda delas mentres estean a caer como unha columna por unha das escadas longas.
    
    Nota: é posíbel subir o muro de auga da esquerda primeiro, pero é moito máis difícil.

en: Count
gl: Contar

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
gl: Este xogo está baseado en contar, de 0 a 16 (ou de 0 a 10 en hexadecimal). O primeiro nivel non ten ouro nin inimigos: o problema é atopar unha saída ao seguinte nivel. Despois diso, o número de inimigos e moedas aumentan un por nivel. O nome de cada nivel correspóndese ao número de inimigos, de moedas e de díxitos que aparecen no escenario.
    
    Estes elegantes e complicados niveis de campionato elaborounos Steve Mann <smann en cgl uwaterloo ca>. Ás veces necesitas cavar mentres caes.

en: Zero
gl: Cero

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
gl: O único reto é entrar no 0, que é a única ruta á saída.
    
    Para entrares deberás subir ao cume da escada en zigzag, escavar cinco bloques á esquerda do 0, correr de volta ao cume da escada, sobre o pau, caer sobre os bloques que acabas de furar e inmediatamente ir á dereita para entrar no 0. O tempo anda algo xustiño.

en: One
gl: Un

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
gl: Recoller a moeda require escavar varias veces nos lugares correctos. Porén, le o seguinte parágrafo.
    
    Para saíres tes que facer que o inimigo vaia sobre o cume do 1 e encha o foxo do fondo. Hai tres maneiras de conseguir isto. A primeira e máis sensata é agardar no pau sobre o extremo superior da dereita do 1 ata que o inimigo estea case sobre ti e entón ir á dereita, escavando á esquerda en cando acades o fondo do 1.
    
    A segunda maneira supón calcular o momento no que escavar para coller a moeda. De ires pola moeda no momento correcto farás que o inimigo caia no foxo á dereita do 1. A terceira maneira é destruír ao inimigo e rezar para que reapareza no lado dereito do 1.

en: Two
gl: Dous

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
gl: Para chegares á moeda da esquerda cae sobre ela desde riba, dando un paso a cada lado mentres caes. Inmediatamente escava o lugar que estaba xusto baixo da moeda e entra. O falso chan deixarache caer ao fondo.

en: Three
gl: Tres

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
gl: Tras colleres toda a moeda, a única saída é pola escada do cume á esquerda, pero non está conectada a nada. Para acadala, deberás intentar un inimigo para facer que che siga, e logo pasar sobre o inimigo para acadar a escada.

en: Four
gl: Catro

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
gl: Ao principio, deberás correr ao piso á dereita. Deberás atrapar algúns inimigos (con sorte, collerás unha moeda no proceso), pero facilmente poderás subir polas escadas con forma de 4, á dereita.
    
    Cando recollas as moedas do 4, agarda a que os inimigos acaden o cume das escadas con forma de 4. Isto darache tempo dabondo para acadar as escadas antes de que os inimigos che collan.

en: Five
gl: Cinco

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
gl: Para empezar, baixa os primeiros chanzos e agarda na parte máis baixa ata que os inimigos tomen as súas posicións. Logo tírate ao chan e vai cara o gran chanzo á dereita, o do gancho no fondo. O gancho é o que che permitirá pasar dos inimigos que tes arriba: agarda no chan do paso da esquerda (non baixo o nivel do chan!) ata que o inimigo do gran chanzo caia xunto a ti. Despois sobe e vai á dereita para chegares á escada grande.

en: Six
gl: Seis

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
gl: O primeiro truco deste nivel é calcular cando cruzar o fondo do 6 co inimigo a subir pola escada á esquerda deste. Cando chegues á escada, os inimigos subirán pola escada lonxe de ti, polo que só terás que agardar ata que non haxa inimigos por baixo da escada antes de escavar o fondo do 6.
    
    O segundo truco é adiviñar como sacar todos os inimigos da escada á esquerda da pantalla. Un xeito é agardar sobre o 6 grande no centro e agardar que suban polos paus. Logo cae ao chan e cruza ata a escada.

en: Seven
gl: Sete

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
gl: O ouro a sobre o 7 é o principal reto. En primeiro lugar, rube ao cadro da esquerda de todo do cume do 7 e agarda ata que os inimigos enchan os ocos no cume do 7.

en: Eight
gl: Oito

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
gl: Con movementos coidadosos, podes intentar levar dous inimigos á escada da esquerda e deixalos aló mentres intentas acadar as cinco moedas de arriba.
    
    As tres moedas de abaixo hainas que recoller todas dunha pasada, pero pode que antes precises levar os inimigos cara a dereita do 8, para evitares problemas cando a escada apareza e acabes no chan.
    
    Podes librar a escada da saída final volvendo ao chan, á dereita de todo.

en: Nine
gl: Nove

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
gl: Ao comezo, cae tan axiña como poidas para chegares ao chan. Escava varios furados no fondo para atrasar a chegada dos inimigos á escada. Logo recolle as dúas moedas do lado esquerdo do 9 mentres non hai inimigos arredor, escavando para entrar no 9 tras recoller a máis alta desas dúas pezas.
    
    Para recoller a moeda do fondo do 9, sobe canda o inimigo da esquerda, escava á esquerda e móvete á dereita. Os dous inimigos irán á esquerda, caerán, e subirán pola escada. Cando o primeiro quede bloqueado onde acaba de escavar, salta á parte baixa do 9 e escava á esquerda. O seguinte inimigo levará a moeda para abaixo. Recólleo, escava á dereita, cae no pau e foxe tan rápido como poidas.

en: Ten
gl: Dez

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
gl: Podes atrapar a varios inimigos nos furados do fondo á esquerda e dereita, pero liberaranse cando aparezan as escadas agochadas. Caer ao chan durante a fuxida pode axudar a librar a ruta ao cume da dereita.

en: Eleven
gl: Once

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
gl: Primeiro colle a moeda que hai baixo o lado esquerdo dos paus con forma de 11, logo a peza da base do 1 da esquerda do 11 central. Despois cae ao chan xusto á esquerda do muro duplo alto. Os inimigos caerán en distintas partes. Agora debes facer tres cousas: coller a moeda das partes esquerda e central, collerlles as moedas aos inimigos da dereita cando estean no chan e enganar a cantos inimigos poidas para metelos na sección da esquerda do 11.
    
    As dúas primeiras tarefas son relativamente sinxelas: a última pode cumprirse de varias maneiras. De subires pola escada do centro e ir á esquerda, podes agardar sobre o lado dereito dos paus (posibelmente caendo sobre os paus) e enganar a varios inimigos á vez da parte central para a sección esquerda. Tamén podes recoller unha ou dúas moedas mentres fas isto.
    
    Cando teña toda a moeda (excepto as pezas á dereita do 11), corre ao cume do H feito de escadas no centro. Isto fará que os inimigos que non estean lonxe na parte dereita vaian á sección esquerda.

en: Twelve
gl: Doce

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
gl: Este é un nivel lento onde moitas veces hai que agardar a que os inimigos se movan para onde queiras.
    
    Inicialmente, cae sobre o inimigo máis próximo a medida que caia e vai aos paus da dereita para recoller a moeda que tes xusto en baixo. Asegúrate de agardar ata que haxa unha separación nos inimigos de abaixo antes de caer sobre esta moeda.
    
    A grade de 12 caixas á dereita é útil: se estás nesta grade pero por debaixo da parte superior, os inimigos que suban pola escada da esquerda da grade non caerán nela e che perseguirán. Podes esperar preto do fondo da grade ata que os inimigos se movan por arriba dos foxos de bloque e cemento da parte inferior esquerda e logo caer ao chan. Con isto, os inimigos caen nos foxos e quedan atrapados.
     
    Outro truco útil é agardar no curuto da escada do extremo esquerdo (onde se comeza o nivel). Calquera inimigo lonxe abondo correrá sobre o cume da grade de caixas e caerá na zona entrampada da dereita.
    
    Para coller a moeda do chan da esquerda, deberás encher a segunda sección de piso con inimigos e escavar as pezas que bloquean os inimigos da rexión da esquerda. Ao mellor cómpre que deas por perdido esa moeda (que o inimigo leve a moeda e se meta nun furado onde poidas acabar con el), aínda que é posíbel obter esta moeda se realmente a precisares.
    
    Se deixas a moeda suspendida da esquerda para o último, entón será fácil fuxir para o cume. Como método alternativo, se deixas a moeda de dentro do 2 para o final, poderás escapar sen moita dificultade. Senón, os inimigos atrapados na parte esquerda cortaranche a ruta de escape.

en: Thirteen
gl: Trece

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
gl: Ao principio agarda no cume da póla esquerda (ou mellor, dereita) das escadas da esquerda ata que os inimigos do medio suban ao centro da escada central. Entón cae á escada horizontal, vai á dereita e tírate ao chan, atrapando así varios inimigos.
    
    Debes liberar a maioría dos inimigos de onde están atrapados para coller as moedas de varios lugares, en particular, debes ceibar os inimigos atrapados na metade esquerda do chan para coller polo menos unha moeda.
    
    Unha vez que collas a última moeda, os inimigos acudirán en grupo á escada do centro, polo que terás que decidir que moeda recoller a última. Unha escolla razoábel é a que levan os tres inimigos na parte de baixo do 3, como é a que está no brazo central do 3.

en: Fourteen
gl: Catorce

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
gl: Catro trucos: primeiro, non lles deixes saír aos inimigos atrapados nos 4 á esquerda ata preto do final (fai o mesmo se algún queda atrapado no 4 do centro), deste xeito terás que tratar con menos inimigos.
    
    Segundo, deberás montar sobre un inimigo para coller a moeda atrapada nos 4 da esquerda e a peza que está a aboiar no centro.
    
    Terceiro, cando ceibes os inimigos nos 4 á dereita (e posibelmente nos 4 á esquerda), poida que che resulte máis fácil facer un furado duplo e perder esas moedas.
    
    Finalmente, é máis sinxelo escapar ao final se deixas para o último unha moeda en ou xunto ao 14 que está a aboiar no centro á dereita. Despois podes subir pola escada que aparece aló.

en: Fifteen
gl: Quince

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
gl: Dous consellos: se agardas nunha das dúas escadas á esquerda un paso por baixo da moeda suspendida entre as dúas escadas, os inimigos do centro saltarán á base do 5. Así poderás coller con facilidade a moeda entre o 1 e o 5.
    
    Segundo: Se agardas na base do 1 á dereita do un, os inimigos á dereita das dúas escadas á esquerda do 1 saltarán do pau á outra metade da base do 1. Se agardas na altura entre o 1 e o 5, e logo saltas á base do 1, mentres os inimigos están a caer cara a base do 1 poderás rubir pola escada á esquerda do 1 e coller a moeda.

en: Sixteen
gl: Dezaseis

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
gl: A columna á esquerda do 1 precisa que baixes e subas rapidamente, esquivando con coidado a ambos os dous lados para evitares os inimigos.
    
    Para colleres a moeda no centro do 6, cae no curuto da parte con forma de «O» do 6, vai á dereita, escava á esquerda e inmediatamente vai á esquerda e escava á esquerda para atrasar o inimigo que doutra maneira posibelmente che colla. Porén, pode que desexes deixar esta moeda para o final e non ceibar dous inimigos tan cedo. É posíbel facer que dous inimigos volvan entramparse nesa parte.
    
    Para colleres a moeda que teñen os inimigos do fondo á dereita, fura o cadro que os está a bloquear pola esquerda, sobe a escada, escava o lado dereito do 6, cae dentro, corre á esquerda e escava un cadrado no lado esquerdo do 6 e cae ao chan. Tes pouco tempo, só un ou dous dos inimigos na sección do fondo á dereita poderán ir á seguinte sección á esquerda. Aínda deberás escavar o fondo do 6 para coller a moeda, pero iso é evidente aínda que un pouco frenético debido aos inimigos que sobreviven á esquerda do 6.
    Despois de coller todas as moedas, resultarache máis sinxelo saír pasando a través do falso chan do centro do 1 e saír mediante as escadas á esquerda do 1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
gl: TRADUTORES: para a tradución deste ficheiro PO, consúltense as notas desta cadea.

en: Dig While Falling
gl: Cavar mentres caes

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
gl: En partidas de campionato, a miúdo necesitas cavar mentres caes. Estes niveis son unha introdución nivelada a esa técnica, e son obra de Jason Self (j en jxself org). Cada nivel ten unha solución gravada, tamén fornecida por Jason.

en: Jail Break
gl: Escapar da prisión

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
gl: Detido por roubo e atraco e por atrapar os teus inimigos varias veces, téñenche na prisión.
    
    Pero a policía aquí son ruíns e se intentas fuxires non o pensarán dúas veces antes de che mataren… Así que ten coidado e, o máis importante: se rápido, ou morre!
    
    Estes niveis de campionato empregan as Regras rápidas e raras do KGoldrunner e foron compostos por Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky en freenet de]. Ás veces necesitas cavar mentres caes.

en: Don't Panic!
gl: Mantén a calma!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
gl: Como di o nome do nivel, non se hai que asustar.
    
    É verdadeiramente doado fuxir desta prisión porque os mesmos gardas están atrapados e non poden tocalo…

en: Robbery
gl: Roubo>

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
gl: Sendo libre de novo, precisas obter diñeiro de algures.
    
    O truco é atares os teus inimigos. Se podes facer que cada un deles caia un bloque de formigón, iso axudaría. Por outra banda, tamén podes correr moito…

en: Use the Guards
gl: Usa os gardas

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
gl: Poden ser ruíns, pero son predicíbeis.
    
    Cando chegues ás escadas da dereita, agarda a que un dos gardas salte e camiña por riba da súa testa para obteres o ouro.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
gl: Inimigos que caen (1) - Atopar o camiño

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
gl: Emprega os teus inimigos camiñando sobre as súas testas.
    
    Se hai máis que un espazo que cruzar, fai que os teus inimigos camiñen primeiro para a dereita e logo comeza a camiñar sobre as súas testas.

en: Falling Enemies (2) - Digging
gl: Inimigos que caen (2) - Escavar

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
gl: Inicia o nivel cun clic. O resto enténdese por si mesmo…

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
gl: Inimigos que caen (3) - Escadas agochadas

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
gl: Este vez son máis intelixentes e cáenche enriba desde encima.
    
    Primeiro, escava todos os ladrillos de camiño ao ouro.
    
    A continuación, corre de volta para o medio e agarda a que os inimigos renacidos caian. Terás que atrapar os líderes mentres agardas polos outros. No camiño para riba ten un ollo aberto por se aparecen inimigos renacidos.

en: Imprisoned Guards
gl: Gardas aprisionados

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
gl: É moi doado fuxir á estrutura principal, pero para recoller todo o ouro e saír de novo hai que camiñar por riba das testas do inimigo.

en: Forbidden Gold
gl: Ouro prohibido

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
gl: Escapaches ben deles nos últimos niveis.
    
    Agora estás libre de novo e podes facer como quixeres. Todo, excepto roubar o ouro de novo, por suposto…

en: Dig Your Way Out
gl: Escavar o camiño de fuxida

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
gl: Non hai gardas e aínda así pides axuda?
    
    En fin, velaquí a tes.
    
    Escava os ladrillos que hai ao lado da barra. Cando caias, atopa de novo o camiño de regreso á barra para que poidas cruzar ao nicho. Por suposto que só terás éxito se coñeces o camiño e non dubidas. Non tes tempo para vagar…

en: An Unpleasant Cellmate
gl: Un compañeiro de cela incómodo

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
gl: Preme para iniciares o nivel e verase atrapado antes de que che poida amolar.

en: Awaiting Enemies
gl: Inimigos á espreita

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
gl: Non che han facer nada se quedas onde estás. O único que queren é protexeren o seu ouro.

en: Too Many Guards
gl: Demasiados gardas

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
gl: Este nivel é difícil, pero para nada imposíbel.
    
    Libérate do primeiro grupo de gardas conducíndoos ao fondo. Velaquí como: Vai ás escadas máis baixas e queda na de máis á dereita un bocadiño e volve rapidamente á esquerda para que só che persiga un inimigo. Agarda na escada inferior de máis á esquerda ata que el tamén chegue ás escadas de abaixo e nese momento agacha para riba e á esquerda. El hase de chimpar ao chan. Repite este truco con todos os gardas que haxa.
    
    O seguinte garda debería ser fácil de pasar, pero despois has de ter algún traballiño… Cando subas á escada que hai a carón do formigón, o garda comezará a correr á escada de máis á esquerda e de volta. Tes que atopar o momento axeitado para correres por riba da súa testa.
    
    A última sección implica sachar un pouco. Primeiro métete polo túnel de ladrillos falsos da esquerda, non esquecendo apañar o ouro ao pasar. Despois agacha pola escada longa. O terceiro ladrillo da dereita é unha trampa. Cae nela e escava á dereita e cinco veces á dereita mentres caes. Continúa para abaixo. Escava o inferior dos dous ladrillos que teñen espazos por riba deles, agacha polas escadas de máis á dereita do primeiro ladrillo que escavaches (esperando que non se pechase xa) e diríxite á dereita e para riba cara a saída.

en: Caught In The Heights
gl: Collido nas alturas

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
gl: Logo de movéreste, perseguiranche ata que morras. Recoméndaseche planeares unha ruta exacta antes de iniciares o intento de escape.

en: Teamwork (1) - The Liberation
gl: Traballo en equipo (1) - A liberación

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
gl: Precisas do primeiro inimigo para que che axude a escapares.
    
    O ouro da esquerda só precisa dun pouco de tempo.
    
    Segundo sobes e vas para a dereita, asegúrate de que o teu compañeiro non cae no foxo de formigón. Para recoller as tres pezas de ouro da dereita, intenta mantelo na escada da esquerda para poderes saltar sobre a súa testa cara o ouro.
    
    Cando subas e vaias á esquerda, hai unha escada apoiada nunha columna de formigón. Camiña sobre a testa do teu amigo para chegar a ela e queda sobre el. O primeiro ladrillo da esquerda é unha trampa. Camiña sobre a testa para que sea el quen caia na trampa e non ti. Pero entón telo que liberalo de novo se queres chegar ás escadas de máis arriba.
    
    O mellor é que sexas bo co teu compañeiro: teraste que levar ben con el durante o seguinte par de niveis…

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
gl: Traballo en equipo (2) - Plataformas que mergullan

en: Start running immediately or you are doomed!
gl: Bota a correr inmediatamente ou estás condenado!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
gl: Traballo en equipo (3) - A escapada final

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
gl: Este é o derradeiro nivel no que traballas co teu amigo. Parece que che axudou o suficiente para que mereza liberarse.
    
    Perdoa pero non te podo axudar máis. Este nivel non ten máis que axilidade manual.

en: Gold Rush
gl: Febre do Ouro

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
gl: Algúns niveliños con regras tradicionais que poderían levar un anaco resolver. Ás veces necesitas cavar mentres caes.
    
    Creado por Gabriel Miltschitzky [gabriel punto miltschitzky en freenet de]

en: Too Easy?
gl: Doado de máis?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
gl: Parece ser moi claro pero, desafortunadamente, non o é porque hai moitos ladrillos falsos de camiño ao ouro.
    
    Escava o primeiro ladrillo mentres caes e cae por el, corre pola escada arriba e agarda a que o inimigo salte no furado. Agora podes caer na súa cabeza e ir cara a esquerda. Salta no furado da esquerda e escava outro ladrillo mentres caes. Isto permíteche continuar pola esquerda na barra.
    
    Por suposto que aínda hai moitas trampas no camiño, pero son doadas de evitar, polo que terás que ser ti quen as atopes. Xa sabes, sempre podes premer «Q» para reiniciares o nivel.

en: Have A Nice Flight...
gl: Ten un bo voo…

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
gl: Non debería demasiarse difícil.
    
    Chega con poñeres o rato no recanto superior esquerdo e o heroe remata automaticamente o nivel.

en: Golddigger
gl: Escavador de ouro

en: My suggestion: dig!
gl: A miña suxestión: escava!

en: Golden Town
gl: Vila dourada

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
gl: Tes que recoller primeiro o ouro que hai á dereita. A continuación, intenta escavar un camiño para abaixo. É máis doado controlar os inimigos cando se está nos niveis inferiores.

en: A Hectic Enemy
gl: Un inimigo febril

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
gl: Non tes que ser veloz. Só tes que saber como evitares o inimigo.
    
    Saltando para o nivel inferior podes facer que o teu inimigo corra para arriba e para abaixo dunha escada mentres caes. Logo de chegares ao nivel inferior, o inimigo hache de seguir pero ti terás tempo para recoller algo de ouro ou pasalo e movéreste a outra sección.
    
    Dúas notas importantes: non permitas que o inimigo caia na ringleira do medio das escadas e deixa o ouro alí ata o final.

en: Don't Wake Them Up
gl: Non os espertes

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
gl: Isto non é moi doado porque hai tantos inimigos que bloquean a única saída do nivel.
    
    A mellor maneira de pasalos é subir á dereita e agardar a que a maioría suban polas escadas do medio. Entón, movéndote para arriba e para abaixo, intenta agrupalos. Por último, cae ata o nivel inferior e agarda a que fagan o mesmo. Cando chegue o primeiro inimigo, corre para arriba e intenta chegar ao foxo de formigón máis alto antes que os outros. Pode que teñas que intentalo varias veces antes de logralo.
    
    Cando só queden un ou dous inimigos bloqueando a saída, podes intentar pasalos subindo unha escada xusto antes de que che alcancen. E entón camiña sobre as súas testas. Boa sorte!

en: On The Brink
gl: A punto

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
gl: Agardar ou non agardar? Pois inténtao…
    
    Antes de entrares en calquera das estruturas da dereita asegúrate de teres unha ruta de escape.

en: Dropping Enemies
gl: Inimigos que caen

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
gl: Non, non hai ningún truco especial para resolver este nivel.
    Só tes que ser máis rápido que os teus inimigos.

en: The Big Maze
gl: O gran labirinto

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
gl: Podes evitar algúns dos inimigos atopando un ladrillo falso polo que caeres. Canto aos demais, tes que atopar un sitio no que poidas escavar ou sortealos.
    
    Tes que chegar á única peza de ouro encima da escada da esquerda escavando. Se das toda a volta o inimigo hache perseguir a bloquear a saída.

en: Hurry Up!
gl: Apura!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
gl: Como di o nome do nivel, non debes quedar aquí moito tempo. Corre inmediatamente, escava o primeiro ladrillo e deixa que o inimigo caia nel e entón correo ao segundo ladrillo e escava.
    
    Aínda non remataches porque tes que chegar ao ouro antes de que o faga o segundo inimigo. Así que, acelera!

en: Two Useful Enemies
gl: Dous inimigos útiles

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
gl: Para saíres da estrutura de formigón que tes debaixo, baixa primeiro, agarda polo inimigo e camiña sobre a súa testa e escapa. Emprega un truco similar co segundo inimigo.
    
    A liña de ouro nos ladrillos que hai preto do fondo require pensalo un pouco máis. Dado que un dos ladrillos é unha trampa, terás que escavar todos os ladrillos ata chegares á trampa e entón correr sobre os ladrillos de enriba, escavar ata o ouro que falta e saír rápido.

en: The Prison
gl: A prisión

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
gl: Cando chegues aos inimigos, colle todo o ouro. A continuación escava un dos ladrillos, salta nel e escava inmediatamente para os dous lados. Os inimigos dos dous lados quedarán atrapados en 9 de cada 10 casos. Pasa por riba dun dos inimigos, escava o ladrillo do medio e salta
    
    Es libre de novo!

en: Free Fall
gl: Caída libre

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
gl: Para isto hai que cronometrar ben.
    
    Despois de entrar no nicho de formigón, agarda polo momento axeitado para camiñar sobre os inimigos: non demasiado cedo, porque acabarías directamente nos seus brazos, nin demasiado tarde, porque non chegarías ao outro lado.

en: Two Friends
gl: Dous amigos

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
gl: Utiliza o teu amigo.
    
    Escávao e camiña sobre a súa testa para chegares á barra que hai á túa esquerda e abaixo. Unha vez collido o ouro de arriba á esquerda, libera de novo o teu amigo.
    
    Cando corra cara ti e caia no foxo, salta sobre a súa testa e recolle cinco pezas de ouro mentres camiñas sobre a súa testa. Terás que axustar a túa velocidade para acomodala á súa.
    
    Para acadar a peza de ouro que hai a carón dun tubo de ladrillos falsos, salta polo tubo, sobe pola escada e agarda a que o inimigo caia dentro. Agora podes camiñar sobre a súa testa e pasar á dereita para coller o ouro.

en: Impossible?
gl: Imposíbel?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
gl: Desta vez non hai suxestións!
    
    Pero non é imposíbel.

en: The Wall
gl: O muro

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
gl: Só hai unha escada que suba ao cumio do muro e para chegar a ela precisas dun inimigo. Así que tes que escavar á dereita e á esquerda ata chegares ao chan mentres caes.
    
    Do outro lado do muro tes que agardar no chan ata que o inimigo case che colla e entón correr moi rápido.
    
    E entón como pasas ao outro lado?
    
    Proba e erro…

en: Snakepits
gl: Foxos de serpes

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
gl: Unha vez chegado á escada e, mentres baixas pola sección do medio terás que soltar cinco inimigos, nin máis nin menos. Axudarán a formar unha ponte ás escadas que aparecen á esquerda.
    
    Para que os inimigos das caixas da esquerda se poñan no seu sitio mentres intentas escapar, simplemente queda á mesma altura nun lado ou no outro.

en: Get In And Up
gl: Entra e sobe

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
gl: Así que chegues á primeira escada, baixa e agarda a que os inimigos corran cara ti. Cando estean case enriba de ti, corre para riba, vai á esquerda e entra no edificio. Colle as dúas pezas de ouro e escava.

en: No Way Out
gl: Sen saída

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
gl: Tes que escavar antes de colleres o ouro e de que aparezan as escadas.

en: How To Get There
gl: Como chegar

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
gl: Primeiro tes que atopar como chegar ao recanto superior esquerdo.
    
    Cando chegues, hai dúas escadas por debaixo de ti, unha moi curta e outro máis longa. Entre elas hai unha columna de ladrillos. Os dous de enriba son reais: o resto é un tubo de trampas polo que tes que pasar.
    
    Escava as dúas columnas de ladrillos da dereita, pasa á esquerda e sobe a escada a correr. Salta á esquerda e escava dous ladrillos mentres caes. Corre de volta á dereita pero escava o derradeiro ladrillo porque o que hai á esquerda é unha trampa. Sobe a escada a correr, vai á esquerda e escava o ladrillo que hai encima da escada pequena. Cae nel e diríxete á dereita e cae polo tubo.
    
    O tempo é moi xusto. A menor vacilación hache matar!

en: The Bull
gl: O touro

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
gl: Para o ouro da esquerda tes que calcular ben o tempo, similar ao «Caída libre», só que algo máis difícil. Intenta atopar o momento axeitado para correr sobre a testa dun inimigo.
    
    Na parte da dereita comeza escavando dous ladrillos para que o inimigo corra á esquerda para dentro do furado. Pasa sobre a súa testa, escava os dous lados ao mesmo tempo mentres caes e despois corre á esquerda, colle o ouro, corre de volta e pasa sobre o último inimigo caído. Apúrate porque só podes acadar as cinco pezas de ouro da esquerda montado nun inimigo.

en: Long Way Up
gl: Subida longa

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
gl: Tes que agachar pola pirámide escadas e correr sobre as testas dos inimigos. Faiche falta máis sorte que destreza. É mellor agardar un instante antes de escalar.
    
    Para coller o ouro que hai sobre as trampas preto do centro, escava para liberar os inimigos e baixa e vai á esquerda ata a barra grande. Os inimigos han encher o foxo que hai por baixo das trampas e así podes coller o ouro facilmente.
    
    O resto é algo duro, pero é doado comprender como facelo. En xeral, é mellor evitar matar inimigos.

en: A Little Present To Say Goodbye
gl: Un regaliño para dicir adeus

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
gl: Despois de varios niveis moi difíciles, quizais che gustaría un fácil. Adeus!

en: Zig Zag
gl: Zigzag

en: The Box
gl: A caixa

en: Do Not Fall Down
gl: Non caer

en: Overcrowding
gl: Ateigado

en: Gold Rush II
gl: Febre do Ouro II

en: A Big Start
gl: Un Gran Comezo

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
gl: Agarda un bocado antes de te meteres á esquerda. Entón será máis doado chegar ao ouro camiñando sobre as cabezas dos inimigos.
    
    Sobe axiña ás escadas cando aparezan. A continuación, terás que cruzar dúas gabias - coa axuda dun inimigo - antes de poder chegar ás escadas máis altas.
    
    Como o fagas depende do número de inimigos que che persigan cando tomes a primeira escada. No mellor caso son dous, de maneira que podes camiñar de volta sobre eles para cruzar a primeira gabia e detéreste momentaneamente mentres forman unha ponte sobre a seguinte gabia.
    
    A túa escapada máis para enriba depende da túa velocidade e destreza.

en: Teamwork
gl: Traballo en equipo

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
gl: O ouro da parte dereita é unha cuestión de simple velocidade e destreza. O mesmo o ouro dos niveis inferiores.
    
    Para chegar ao ouro que hai por riba da barra da esquerda, camiña sobre a cabeza do teu inimigo cando se mova pola barra.
    
    O ouro do medio precisa de máis reflexión. Cando o inimigo estea a aganchar pola escada longa do centro esquerda, brinca á dereita e escava o ladrillo que hai á esquerda da barra. Sobe polas escaleiras e agarda polo inimigo, monta na súa cabeza, apaña o outro, escava tres ladrillos e entra na estrutura central.
    
    Agarda a que o inimigo suba pola escada cando emerxas pola dereita. Segundo el estea subindo e baixando nos chanzos superiores, escolle o momento axeitado para pasar sobre a súa cabeza e chegar ao ouro que hai arriba á dereita. O resto é doado.

en: Watch Out For Traps
gl: Intenta coas trampas

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
gl: Emprega os catro inimigos para encher os ladrillos falsos que vas atopar cando subas polas escadas.

en: Easy Prey
gl: Presa fácil

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
gl: Isto non é moi difícil. O principal é evitar que ningún inimigo apañe un anaco de ouro. É máis doado do que parece se colles primeiro os anacos aos que se accede facilmente.
    
    Axuda agrupar os inimigos. Se estás do outro lado dunha barreira, pódelos agrupar subindo e baixando.
    
    Alén disto, algúns dos ladrillos son trampas, polo que ás veces podes tomar un atallo. Pero non contes con iso.

en: The Gold Mine
gl: A mina de ouro

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
gl: Está claro que o ouro do fondo é o último que hai que apañar.
    
    Pode resultar útil conducir algúns dos inimigos aos foxos segundo vas apañando os anacos de ouro que estean máis altos, pero non esquezas liberalos antes de ir cara o derradeiro ouro.
    
    No que fai ao ouro que hai no fondo, pensa onde estará a ruta de escapa antes de comezar a escavar para abaixo cara o ouro porque non che dará tempo a reflexionar cando esteas dentro do foxo grande…

en: Entangled
gl: Enguedellado

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
gl: Esquiva o primeiro inimigo entre as escadas da dereita.
    
    Chegas a un lugar no que hai varios pozos de ladrillos falsos que conducen embaixo. Bótate polo pozo de máis á esquerda e escava o ladrillo que hai á dereita mentres caes. O inimigo ten que estar a unha escada de distancia de ti e ten que saltar inmediatamente despois de ti. Escala, cae polo pozo de máis á dereita e diríxete ao único anaco de ouro. Escapa polas trampas que hai por debaixo do ladrillo escavado. O tempo é moi axustado.
    
    Vai coller a escada da esquerda tan rápido como poidas antes de que o segundo inimigo che bloquee a ruta e pasa á mesma altura do foxo da dereita. O inimigo vai pasar por riba de ti e caer no foxo. Apaña o ouro da dereita, escava os ladrillos da esquerda, atrae o terceiro inimigo cara o ladrillo falso e pasa por riba da súa testa para escapar cara riba.
    
    Métete na sección da esquerda escavando un ladrillo preto do cume. Podes esquivar o seguinte inimigo tirándote por unha trampa que conduce de volta á sección da dereita e facer así que se siga.
    
    Para acadar o ouro que hai no fondo, atrae os inimigos para lonxe, busca os ladrillos falsos que conduce abaixo, escava o ladrillo do final da liña e apaña rápido eses anacos.

en: Three Friends
gl: Tres amigos

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
gl: Precisarás dos dous inimigos para que che axuden a rematar o nivel. Cando chegues ao ouro da columna de formigón agarda no bordo. Asegúrate de que o primeiro axudante che siga cando saltes para abaixo. Apaña o ouro da esquerda e sobe e escava rapidamente os ladrillos da esquerda da escada ata que te mover máis á esquerda seguido polo inimigo. Pasa por riba da súa testa para chegares á seguinte escada e sobe de novo.
    
    Salta dentro do foxo e escava nos dous lados por igual. Segundo se che vai atopegando o inimigo polos ladrillos escavados, atrápao para que poidas escavar dúas columnas de ladrillos máis á esquerda. Cando saia do ladrillo escavado vai á esquerda, agarda a carón do foxo e escava á dereita para atrapalo de novo. Baixa un dos chanzos da escada máis próxima e fai que salte para dentro do foxo. Apaña o ouro e sae!
    
    Segundo volves á dereita terás que atopar un pozo de ladrillos falsos que está agochado baixo un ladrillo que se pode escavar. Cando volvas, fai que che siga o segundo inimigo ata o nivel inferior. Déixao alí pero utilízao para chegar ás escadas que soben.
    
    Vai ao foxo e a escada do centro esquerda e abre un pozo de dous ladrillos de anchura ata o formigón preto de onde está o inimigo. Cando che siga á esquerda, atrápao, volve inmediatamente á escada e agarda a que corra cara o foxo. Tes que comezar a escapar á esquerda cando estea comezando a caer no foxo para evitar que maten cando se pechan os ladrillos.

en: Let Me Out!
gl: Deixádeme Saír!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
gl: Non paga a pena buscar trampas: non as hai!
    
    Cando apañes o primeiro ouro baixa rapidamente para que o inimigo non che siga, senón que vaia por outra ruta. Baixa case tan rápido como poidas para que o inimigo se move ata unha posición na que o poidas adiantar. Tes que ser moi, moi rápido!

en: Let Them Live
gl: Déixaos Vivir

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
gl: Cun pouco de despexo é posíbel pasar tres inimigos atrapados. Matar non é opción porque che van facer falta dous dos tres inimigos, polo que ten coidado e non caves demasiado cedo, ou os inimigos reaparecerán preto do foxo de formigón de arriba de todo á dereita e terás que reiniciar o nivel.
    
    Aos dous anacos de ouro seguintes só se pode chegar coa axuda de dous inimigos. Podes escoller libremente que anaco apañas primeiro, pero a miña suxestión persoal é que apañes a máis última ao final. Aparece unha escada que facilita continuar a subida.
    
    É moi probábel que o derradeiro inimigo estivese no foxo de formigón porque morreu cando se encheron os ladrillos. É algo difícil de pasar. O xeito máis fácil é agardar na escada superior ata que o inimigo volva ao foxo de formigón. Nese momento hai o tempo xusto para chegar a unha escada curta antes das dúas grandes. Agarda ata que baixe e entón podes escalar e escapar rapidamente.
    
    Se lograches que sobrevivisen os tres inimigos, tes sorte…

en: Jump And Run!
gl: Chouta e Corre!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
gl: Chouta para a esquerda desde a barra de máis arriba da dereita. Non agardes demasiado: non deberías ter máis de dous inimigos por debaixo da barra máis alta da esquerda cando brinques para abaixo.
    
    Pasa por riba das testas dos inimigos que caen canda ti e escava o ladrillo máis alto. Cruza sobre o ladrillo e colle o ouro. Agarda na barra do medio ata que a primeira escaleira estea libre de inimigos. Non saltes á escaleira demasiado cedo ou demasiado tarde.
    
    Se chegaches ata ese punto, comeza a recoller o ouro rapidamente, superando os inimigos e quedando xusto baixo eles.

en: The Lone Golddigger
gl: O escavador de ouro senlleiro

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
gl: O mellor é apañar o ouro de arriba á esquerda indo desde a dereita á esquerda. Hai que escavar a columna de ladrillos que hai a carón da escada para saír de novo, así que, cando apañes o ouro da esquerda de todo só terás o tempo xusto para escapar se escavas diagonalmente  e tomas un atallo. Os ladrillos que escaves teñen que estar antes limpos de ouro.
    
    Na sección inferior esquerda o ouro de máis á esquerda é enfastiado. Escava a columna de ladrillos ata que só queden cinco. Agarda ata que se enchan os de enriba e escava o seguinte xusto cando reapareza o de enriba. Entón escava a columna de ladrillos completa pero deixa o sexto desde o fondo. Entón podes entrar correndo, escavar e caer no ouro da esquerda.
    
    O ouro do fondo require velocidade. Escava todos os ladrillos, apaña todo o ouro e volve. No derradeiro ladrillo tes que escavar os dous lados ao mesmo tempo.
    
    Para o ouro que hai dentro da caixa grande hai que pensar un pouco - e ser tamén rápidos…

en: Left Or Right?
gl: Esquerda ou dereita?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
gl: Vai á esquerda e inmediatamente despois para a dereita. Continúa baixando ata caeres nun ladrillo falso que ten dous bloques de formigón por debaixo. Agarda aí ata que non se mova ningún dos inimigos e entón segue en fronte.
    
    Cando chegues ao fondo apaña o ouro e corre ata ás escadas máis próximas que soben. Continúa subindo un anaco pero volve ao fondo á esquerda dos teus inimigos e diríxete ás escadas da esquerda de todo, que conducen á esquina superior dereita.
    
    Precisarás de certa destreza para adiantar os dous inimigos. Sobe e baixa ata que ambos os dous suban e un veña pola dereita para te atrapar. Pasa por riba  da súa testa e escapa para riba antes de que o outro che apañe.

en: Treasures of Gold
gl: Tesouros de ouro

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
gl: Comeza apañando o ouro que hai á esquerda. A continuación, recolle o ouro que hai na seguinte sección á dereita. Para escapar de aí, pasa por riba da testa do inimigo segundo saia dun ladrillo escavado.
    
    Esquiva o inimigo que está libre, agocha ata o ouro máis alto e apaña os primeiros tres anacos asegurándote de abrir unha ruta de escape. A continuación, atrae o inimigo libre cara arriba ata o ladrillo falso desta sección e apaña a derradeira peza de ouro. Nalgún momento da subida teslle que permitir que se che achegue moito…
    
    As seccións restantes precisan de algo de reflexión e un bo cálculo do tempo, pero non deberían demasiarse difíciles.
    
    Apaña o ouro da dereita de todo ao final. Hai pouco tempo para regresar arriba cando aparezan as escadas agochadas.
    
    Asegúrate de que o inimigo da esquerda de todo non deixa o seu furadiño. Faiche falta para que che axude a chegar ás escadas de escape agochadas cando el agocha pola barra de arriba á esquerda.

en: Never Reaching The Bottom
gl: Non chegar nunca ao fondo

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
gl: Nas barras esquiva o inimigo deixándote caer ata a barra inferior xusto antes de que chegue canda ti e entón vai por baixo del e para a dereita. Apaña o ouro e cae ata a barra seguinte. Agarda o momento preciso para facelo. O inimigo ten que caer preto da columna de formigón.
    
    Cando chegues ao medio fai que caia entre os dous anacos de ouro. Agarda en cada barra e pasa por riba del para apañares o ouro.
    
    Para acadar o derradeiro anaco de ouro emprega o truco de facer que o inimigo suba correndo por diante de ti cando esteas por debaixo del nunha escada. Empúrrao para riba e para o formigón. Segundo cae, pasa por riba da súa testa e apaña o ouro.

en: Getting Past The Enemy
gl: Adiantar o Inimigo

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
gl: Para o primeiro inimigo fai falta cronometrar con coidado: hai que saltar para dentro da trampa xusto antes de que el o faga e entón ir á esquerda e baixar a correr pola escada.
    
    O segundo inimigo amola de verdade. Pasa sobre a súa testa e escava o ladrillo superior da esquerda e todos os ladrillos da dereita segundo caes. Entón convence o inimigo para que caia quedando no fondo. Despois sobe correndo polas escadas e corre sobre el á dereita, xusto antes de que pechen os ladrillos.
    
    Os dous inimigos do seguinte foxo non deberían supor ningún problema.
    
    Pasar o derradeiro inimigo é unha operación delicada. Hai que saber exactamente cando se deixar caer. É xusto despois de que chegue ao punto máis alto da escada e esta descendendo.

en: Narrow Paths
gl: Rutas estreitas

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
gl: Agarda polo primeiro inimigo no fondo. As dúas escadas máis grandes dan a oportunidade de adiantalo. Move a de máis á dereita ata a mesma altura que esas dúas. Entón o inimigo subirá por elas e non causará máis problemas.
    
    O inimigo que está a gardar o ouro pódese adiantar no ladrillo que hai máis á esquerda dos tres, que é falso. Agarda ata que agache pola escada, cae rapidamente pola trampa e vai polo ouro. Para adiantalo, emprega un truco similar ao que empregaches co primeiro.
    
    Cando escales de novo asegúrase de que só un dos catro inimigos seguintes vai cara a dereita. Na escada de máis á dereita sobe só un chanzo e agarda ata que o seguinte inimigo estea xusto por debaixo do espazo das escadas. Se agardas aí, o inimigo anterior non che vai seguir. Escala, vai á esquerda e cae por unha columna de ladrillos falsos a cartón do inimigo que queres adiantar.
    
    Descende rápido polas escadas e déixate caer polos ladrillos falsos para abaixo á esquerda. Agarda ata que os dous inimigos comecen a caer e entón agacha rapidamente polas escadas antes de que o seguinte inimigo poida bloquear a saída.
    
    A columna de ladrillos de máis á esquerda está de novo onde podes caer. Agarda ata que o seguinte inimigo agachase suficiente para que o poidas empurrar para  arriba da escada que tes diante. Entón atrae os outros dous inimigos a algunhas das trampas que hai a carón da columna de ladrillos falsos.
    
    Baixa de volta a onde estabas, apaña o ouro e fai que o inimigo che siga todo o tempo. Cando comece a caer ti corre para arriba de novo e escapa. Esquiva os tres inimigos seguintes no nivel inferior, onde hai espazo abondo para adiantalos.
    
    Asegúrate de que o derradeiro inimigo queda na escada da dereita cando vaias escavando cara el. É o único deste nivel que se pode atrapar escavando. Divírtete!

en: The Breakout
gl: A escapatoria

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
gl: Adiantar o primeiro inimigo require planificación coidadosa. Cando agaches pola escada podes facer que se pasee arriba e abaixo dos dous chanzos superiores. No momento oportuno, escapas e escavas os ladrillos que hai á esquerda da escada.
    
    O xeito co seguinte inimigo é un quebracabezas de tempo para escavar. Apañar os dous anacos de ouro do medio dos ladrillos é bastante complicado e difícil, mesmo cando se sabe o camiño, polo que non te deixes vencer se parece imposíbel. No peor dos casos pode que lles teñas que botar unha ollada aos ladrillos co editor do xogo ou mesmo reproducir a solución.
    
    Cando chegues á sección que ten o segundo inimigo, telo que atraer cara o foxo. O ladrillo do foxo é unha trampa, polo que tes que apresurar para pasares por riba da súa testa e movéreste á esquerda antes de que caia na trampa. O cálculo do tempo é moi importante.
    
    Para pasar o terceiro inimigo, simplemente escava.
    
    Atrae o derradeiro inimigo para as dúas escadas da dereita de todo do fondo. Alí o podes esquivar se o fas rápido.

en: Digging Hassle
gl: Escavación molesta

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
gl: Para saír da primeira sección, salta polo túnel de trampas que hai de baixo da barra máis alta e escava a columna de ladrillos que hai á esquerda. Non che dá a velocidade para retroceder cara a barra a tempo porque hai un ladrillo que che fai ir amodo. Podes aforrar tempo escavándoo primeiro. Porén, o tempo aínda é escaso.
    
    Na segunda sección, agacha ata a barra e móvete ata á columna de ladrillos falsos que hai por enriba da escada pequena de máis á dereita. Cae polo túnel e escava para os dous lados á vez, pero deixa o ladrillo máis baixo. Entón retrocede, cae nas trampas da dereita e escava ata chegares aos anacos de ouro. Entón escapa cara as escadas da esquerda.
    
    Agacha por elas e escava o ladrillo superior que tes á esquerda. Cae polos ladrillos falsos que hai por debaixo sen esquecer escavar outros tres ladrillos á esquerda. Agora vas necesitar calcular ben o tempo para apañares o ouro e proseguir cara o nivel inferior. Escava as dúas columnas de ladrillos da esquerda completas, excepto as dúas de máis abaixo. Segundo comezan a encherse os ladrillos, escava os que queden, sobe correndo polas escadas, escava o ladrillo de enriba de todo da dereita e apaña o ouro. Despois diso, escava para baixo ata a parte inferior deste nivel.
    
    O camiño ata o fondo e ata a escada alta da dereita é enfastiado. As marcas son dúas cruces de cinco ladrillos cada unha. Cae na cruz inferior esquerda e escava o seu ladrillo máis alto e rapidamente vai e escava o ladrillo que hai á esquerda da segunda cruz. Hai tres trampas polas que caer antes de volver ao ladrillo que escavaches primeiro. Entra nel e cae polas dúas trampas que ten debaixo.
    
    Agora podes seguir en fronte en atopar un camiño cara o fondo.

en: Synchronised Running 2
gl: Execución sincronizada 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
gl: Este nivel débelle o nome á «Execución Sincronizada» da partida «Desafío».
    
    Hai que recoñecer que é moi difícil manter a mesma velocidade que o inimigo cando se pasa por riba da súa testa, pero de verdade que non é imposíbel. Se queres un desafío real, inténtao no modo teclado. Iso fará que sexa algo máis esixente…

en: The Heartbreaker
gl: O Quebracorazóns

en: No hint!
gl: Non hai ningún consello!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
gl: Estes niveis fíxoos Marco Krüger, o autor orixinal do programa KGoldrunner, e algúns dos seus amigos e contribuidores. Usan as regras do KGoldrunner. Os inimigos corren rápido e teñen unha estratexia de busca agresiva. Gózao!

en: Demolition
gl: Demolición

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
gl: Vinte niveis que requiren algo de planificación e control do tempo. Ás veces necesitas cavar mentres caes.
    
    Creado por Lars Luthman <lars luthman en gmail com>.

en: Ups And Downs
gl: Arribas e abaixos

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
gl: O truco consiste en ultrapasar todos os inimigos e proseguir cara a escada máis alta e facer que che sigan en pequenos grupos. Unha vez que estean nos ladrillos pódelos matar e levarlles o ouro.

en: Dig, Baby, Dig!
gl: Escava, meu, escava!

en: This should be fairly easy. No hint!
gl: Isto debería ser moi doado. Non hai suxestións!

en: Fetch!
gl: Apáñao!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
gl: Fai que os teus inimigos apañen as pezas de ouro ás que ti non podes chegar.

en: Acrophobia
gl: Acrofobia

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
gl: Para obter a derradeira peza de ouro, mata un inimigo e fai que a apañe.

en: Panic!
gl: Pánico!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
gl: Ás veces podes facer que os inimigos corran cara ti ou na dirección contraria subindo ou baixando un chanzo da escada.

en: Landfill
gl: Recheo

en: You can walk on top of trapped enemies.
gl: Podes camiñar por riba dos inimigos atrapados.

en: Inwards And Upwards
gl: Cara dentro e cara riba

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
gl: Só tes unha oportunidade de apañares esas primeiras tres pezas de ouro.

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
gl: Se escavas un furado rapidamente e saltas dentro, o inimigo saltará para dentro do furado de formigón da dereita.

en: The Divide
gl: A divisoria

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
gl: Podes matar un inimigo escavando un dos ladrillos do fondo na divisoria e facendo que vaia para alí.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
gl: A subida á ruta de escape da dereita ten o seu aquel. Como ultrapasas ese último inimigo? A sincronización é a chave!

en: The Box (1)
gl: A caixa (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
gl: Este nivel é bastante claro. Hai algúns sitios nos que se pode atrapar os inimigos se non queres velos a correren todo o tempo.

en: Crowd Control
gl: Control das masas

en: Remember 'Landfill'?
gl: Lembras «Recheo»?

en: One Way Up
gl: Un camiño de subida

en: This one is easy. No hint!
gl: Este é doado. Non hai suxestións!

en: Use Your Enemy
gl: Usa o teu inimigo

en: Use yourself as bait.
gl: Utilízate a ti mesmo como cebo.

en: Race To The Bottom
gl: Bule cara o fondo

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
gl: A non ser que poidas evitar que todos os teus inimigos cheguen ao fondo antes ca ti, estás morto.

en: No-Brainer
gl: Parvada

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
gl: Tes que camiñar sobre a testa dun inimigo para chegares a esa peza de ouro do medio.

en: Depth
gl: Profundidade

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
gl: Mete varios inimigos no foxo de formigón para podérelo cruzar. A continuación, empúxaos un paso máis para abaixo antes de escavares e apañares o ouro.

en: Density
gl: Densidade

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
gl: Evita matares inimigos. Así o último será máis doado.

en: The Box (2)
gl: A caixa (2)

en: Concrete Towers
gl: Torres de formigón

en: Mazes
gl: Labirintos

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
gl: Labirintos, labirintos. Algúns con inimigos, outros sen eles. Aínda que de cando en vez has ter que matar algún inimigo, en xeral é preferíbel evitalo, posto que volven aparecer na parte de arriba bloqueándoche a saída. Ás veces tamén necesitas cavar mentres caes.
    
    Outro magnífica serie de niveis de competición de Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Os nomes dos niveis proveñen de ananos de mitos e historias (algúns de elfos), comezando polos da versión que Disney fixo de Brancaneves.

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
gl: Simple de todo, simplemente intenta non caer das escadas. Hai moitos xeitos de superar os dous inimigos do final. Un dos máis rápidos é agardar nunha escala vertical longa, xusto canda a segunda escada horizontal máis longa, ata que a ruta ata a saída estea despexada.

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
gl: Moita marcha atrás, pero nada do outro mundo.

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
gl: Algunhas dificultades para decatarse de como chegar á saída, pero nada do outro mundo.

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
gl: Difícil cando o ves, pero logo resulta ser un labirinto ben fácil.

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
gl: Un camiño case recto. O único obstáculo consiste en liberarse dos inimigos para superalos. En primeiro lugar intenta atraer aos dous inimigos da parte superior ata a fosa da parte central superior. Isto darache tempo abondo para pasalos. O inimigo da parte inferior é relativamente doado de superar. Para superar aos dous inimigos que volven ser un obstáculo, atrae ao primeiro e pérdeo no labirinto ata que atopes unha forma de volver pasando del, e logo atrae ao segundo ata a área co poste preto da parte superior.

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
gl: Para acadar as dúas moedas apiadas a unha enriba da outra,  tes que deixarte caer pola trampa canda unha das escadas na parte superior desa área.
    
    Deixa a moeda da parte superior esquerda para o final.

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
gl: Hai dous trucos para este nivel. En primeiro lugar, para conseguir a moeda superior, vai a modo para librarte dos inimigos, e logo sobe para collela  (e viceversa). En segundo lugar, nalgún momento has necesitar utilizar o truco da escala: se estás nunha escada vertical cun inimigo enriba túa, ás veces o inimigo afastarase de ti.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
gl: Para conseguir a moeda situada á esquerda a media altura, terás que atraer ao inimigo a través do poste e superalo mentres chega ao final do poste. Para volver necesitarás repetir o truco, a non ser que che siga a través do poste; nese caso, terás que atopar outro lugar para esquivalo.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
gl: Intenta que os inimigos non se fagan coas moedas, quitarllas é difícil. Se chas quitan, sempre che quedará ir á altura media e facer que vaian arriba á dereita. Iso darache a oportunidade de collelas na parte inferior. Algúns dos bloques do nivel inferior son trampas. Cando se achegue un inimigo podes meterte nunha, apartarte e pasar ao inimigo. Pero o mellor é que os inimigos estean afastados da parte inferior mentres recuperas as moedas.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
gl: Un labirinto sinxelo: o falso bloque baixo a escada na zona central inferior pode resultar de utilidade.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
gl: O máis difícil é cando dous inimigos se poñen no centro do labirinto e tes que superalos. Intenta moverte cara abaixo e á súa esquerda, atrae a un deles cara abaixo, atrápao, e logo sobe atrapar ao outro. De todos xeitos, poderás librarte deles cavando con maña.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
gl: O único truco neste nivel consiste en utilizar os pasadizos agochados e conseguir que os inimigos os usen tamén.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
gl: Hai moitos xeitos de superar o inimigo que está na traxectoria circular entre a escada e a trampa. Un consiste en agardar preto da trampa e cando o inimigo estea a metade de camiño pola escada entrar na trampa e moverse de seguida cara abaixo á esquerda. Pero pode pasar que haxa tres inimigos entre a escada e a trampa. Evítao. Un dos dous pode saír, pero os outros dous quedarán atrapados, de xeito que non poidas superalos.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
gl: Tras esquivar o primeiro inimigo, intenta non saltar e coller antes da conta a moeda central. Se o fas o inimigo ao que esquivaras irá ao nivel inferior, collerá unha moeda e dirixirase ao nivel onde non lle podes quitar a moeda.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
gl: Se te atopas con dous ou máis inimigos entre ti e o lugar onde queres ir, ao mellor che resultan útiles as columnas nas que podes cavar. Cava dous estratos, agarda a un estrato da superficie para coller ao primeiro inimigo e entón desprázate ata a superficie para atrapar ao segundo.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
gl: Unha morea de moedas, un único inimigo, e aínda por arriba está atrapado! Mi ma, que difícil!
    
    O primeiro será cavar para conseguir as moedas. Pero despois non hai xeito evidente de conseguir as moedas da parte inferior e a esquerda. Busca unha trampa na parte baixa da escada para chegar. O único que importa é coller todas as moedas primeiro e deixar o inimigo e a súa moeda para o final. Sendo só un inimigo, non deberías tardar.

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
gl: A fosa na parte superior dereita pode dar problemas. Para saíres do labirinto, tes que meter un inimigo na fosa. Pero máis che vale sacar as moedas de dentro antes de metelo. E se dous inimigos acaban na fosa antes de que saques as moedas delas, esquéceo.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
gl: Busca algún falso chan para chegar aos lugares imposíbeis. Has ter que cavar para atopar algún deles.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
gl: Consegue as moedas da zona central e superior antes de conseguir as das zonas inferiores. Dese xeito se tes que matar a un inimigo (o da esquerda estao pedindo) só poderán impedirche o paso ata a saída, en vez de impedirche coller as moedas restantes.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
gl: Hai moitos falsos bloques. Pode que te atrapen, ou pode que che permitan chegar a distintas partes do labirinto. Proba baixo as escadas e noutros lugares.
    
    A trampa de catro alturas do medio é algo especial: só podes volver por ela una vez recollas todas as moedas. Así que mantente a raia da parte inferior dereita ata que as teñas todas. Entón déixate caer pola trampa baixo a escala superior dereita (non hai outro xeito de conseguir a moeda baixo ela). Unha vez abaixo, non podes volver arriba ata que teñas todas as moedas. Despois de conseguir a moeda da zona central dereita, cava para conseguir as dúas moedas adxacentes á esquerda. A saída da parte inferior dereita aparecerá en forma de pequena escada no centro cando teñas todas as moedas.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
gl: Un labirinto, pero non podes ver a ruta de saída. Tes que utilizar os falsos chans. O único que che queda é o método de proba e erro. Proba a debuxalo nun papel se non dás.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
gl: Este labirinto diagonal non é demasiado complicado, salvo pola fosa na que podes quedar atrapado e o feito de que o único inimigo é veloz. Intenta atraer ao inimigo ata unha das fosas. O demais non ten complicación ningunha.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
gl: Hai demasiados inimigos aos que enfrontarse no nivel superior (por algo non hai moitos bloques). Así que intenta quedar no seguinte nivel e deixar que veñan canda ti. Cava para fuxir e coller as moedas da parte inferior esquerda.
    
    Ao volver, repite a mesma xogada pero desde o nivel superior. Cava un bloque e vai á saída.
    
    O único inconveniente pode ser que dous inimigos acaben na parte inferior esquerda, no centro (o camiño de volta) ou na parte superior dereita. Salvo neste último caso, deberías poder completar o nivel sen atrapar a propósito a ningún dos inimigos, aínda que algún podería caer nunha das dúas fosas.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
gl: Un labirinto sen muros nin inimigos. Fácil, non si? O problema é que as trampas actúan como muros, e os inimigos ben caben nas trampas, así que pode que neste mapa tampouco estea de máis que debuxes un mapa. Ten en conta que podes ir probando as trampas cavando, pero iso suporía estar agardando a que os bloques que cavaches se rexeneren.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
gl: Para atravesares o centro, terás que sacar aos inimigos de aí. Pero só podes cavar nun dos bloques. Úsao para deixarte caer, corre cara a dereita e sobe ata a fila canda o bloque cavado. Hai tempo abondo para atraer ao inimigo ata o burato antes de que peche. Repite o proceso cantas veces o precises.
    
    Para saír do labirinto, terás que atopar un camiño que atravese a diagonal de escadas. Baixo unha delas hai un falso chan que poderás usar para fuxir.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
gl: Os inimigos son todo fachada, aínda que terás que valerte dun truco para superar ao primeiro. Sitúate na parte superior da escada á esquerda do falso bloque. Cando o inimigo se achegue á escada á dereita do falso bloque, baixa pola túa escada atraendo así ao inimigo ata o falso bloque. Apúrate a subir e pasa pro arriba da cabeza do inimigo.
    
    Senón, eche cousa de conseguir que os inimigos queden atrapados en algures ou superalos dalgún xeito. O único problema de verdade ocorre se un inimigo colle unha das moedas e queda atrapado nalgún sitio ao que non poidas acceder. Non sempre se pode gañar.
    
    Para saír da zona central, busca a trampa dobre á esquerda.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
gl: Deixa para o final a moeda na parte inferior dereita. Para volveres a esta parte do labirinto, terás que cavar no muro cara abaixo e á dereita. A mellor maneira de superar a meirande parte dos inimigos é atraelos ata que caian nunha fosa. Pero coidado, as fosas cóbrense de bloques unha vez teñas todas as moedas, permitindo escapar aos inimigos.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
gl: Non é moi difícil, pero coidado coas portas de sentido único, especialmente na parte superior dereita do centro. Asegúrate de coller todas as moedas antes de liberar ao inimigo da parte superior dereita, que ten unha moeda. Tamén has ter que usar o falso chan do extremo superior dereito.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
gl: O primeiro que tes que facer é trepar ata a cima da estrutura piramidal, cavar nela, baixar e coller dúas moedas. Entón atrae aos inimigos ata a zona baixo a pirámide e móvete cara abaixo á esquerda. Así podes conseguir atrapar a un deles e deixar aos demais en zonas nas que resultarán inofensivos. Se algún che segue, escapa cara a parte inferior esquerda, e colle de paso un par de moedas.
    
    Para conseguir a moeda da parte superior esquerda, tes que atraer primeiro ao inimigo que está fóra desa zona. Despois de coller a moeda, pode que che vexas rodeado de inimigos pola túa dereita. Nese caso, vai todo o abaixo que poidas sen cavar. Os inimigos meteranse nun corredor lateral, dándoche tempo abondo para subir sobre a barra e acadar a cima da pirámide antes que eles.
    
    O resto xa é cousa túa.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
gl: Os falsos chans son a clave deste nivel. O camiño de entrada nunha zona adoita non ser o de saída. Se te moves coa suficiente lentitude, algúns inimigos han quedar atrapados. Deixa a moeda da parte central inferior para o final, non podes saír dela ata que apareza unha escada agochada.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
gl: Unha vez colectadas as moedas da parte superior esquerda, ao mellor che custa saír de aí. O camiño que parece máis obvio (ao pé da escala) non pode usarse por mor dun falso bloque. Así que has ter que pensalo ben antes de cavar para entrares nesta zona. Cava na parte de muro que che bloquea a saída pola dereita, e entón sobe rápido a coller a moeda, e entón volve baixar e sae de aí antes de que o bloque reapareza. Aí hai un falso bloque, así que intenta cavar a medida que caes nel.
    
    Tras coller a derradeira moeda, podes saír polo centro, onde unha nova escala permíteche cavar e volver acceder á parte esquerda do labirinto.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
gl: Hai unha moeda que tes que coller xa ao comezar.
    
    Se descendes á parte inferior do labirinto, os inimigos han seguirte e quedar abaixo. Isto facilita a tarefa de coller a moeda da parte superior, pero dificulta a de coller a da parte inferior esquerda. Na túa primeira baixada, intenta coller unha ou dúas moedas.
    
    Subindo e baixando a escada da parte inferior dereita podes persuadir aos inimigos de agruparse á dereita ou á esquerda. Agrupalos á esquerda facilítache coller a moeda abaixo á dereita do centro. Deixares un inimigo á esquerda e dous á dereita darache a oportunidade de coller o resto das moedas da parte inferior esquerda, pero pénsate o de deixalos aos tres á dereita, porque así terás máis alternativas en canto a escadas á hora de esquivar inimigos de camiño á parte superior.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
gl: Hai dous problemas. En primeiro lugar, ao principio cómpre levar o inimigo á dereita da parte central e atrapalo na parte inferior desa zona. Isto supón conseguir a moeda da esquerda e atravesar as portas trampa no momento xusto, así como correr para coller a moeda da parte inferior esquerda. Coller a da parte inferior dereita éche cousa fácil, só necesitarás algo de tempo e atravesar as trampas.
    
    O outro problema é que polo menos un dos inimigos ha coller unha moeda. Vaiche custar que a solte. Tes que dirixilo á zona superior dereita ou á inferior esquerda. Leva o inimigo ata a escaleira cun burato enriba, no medio da zona. Agarda a dous de distancia a un lado da esquina baleira, deixando un bloque entre a esquina baleira e ti. O inimigo subirá e baixará as escaleiras, entrando e saíndo da esquina baleira. Nalgún momento ha deixar a moeda no alto da escala, momento no cal terás que moerte cara abaixo para evitar que suba a recuperala. Tes o tempo xusto, así que boa sorte. Ademais, sempre che quedará dar voltas e voltas, o inimigo terá que soltar a moeda nalgún momento, digo eu.

en: Lots of false floors to use and avoid.
gl: Unha morea de falsos chans que aproveitar e evitar.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
gl: O truco máis importante neste nivel é atraer aos inimigos de xeito que poidas rodealos, ou polo menos de xeito que poidas superar a un para coller unha moeda. Non é difícil atraelos, pero tes que facelo durante distancias longas. Para superar ao inimigo e coller a moeda vas andar algo xusto de tempo, pero tampouco demasiado.
    
    Cando chegues ata a zona por arriba da zona na que comezaches, haberá dúas saídas. Unha delas é un falso bloque baixo a escada pequena. Pero se cavas na outra esquina e caes, hai unha ruta a través dun falso chan que che evitará ter que volver percorrer toda a parte próxima do labirinto.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
gl: As dúas moedas da parte inferior esquerda están illadas do resto do labirinto. Á dereita desta zona, hai unha esquina baleira na que podes cavar un bloque. Para visitar a parte illada, cava o bloque e vai abaixo á esquerda a través dun falso bloque. Tes que correr para coller unha moeda e volver por outro falso bloque, xusto a tempo para cruzar polo bloque que cavaches antes de que peche
    
    O inimigo é algo complicado de superar. Intenta atraelo ata a parte inferior do labirinto, deixándote caer ao chan no que tes unha escada que utilizar para volver subir, pero co inimigo sobre unha esquina sen escala, atrapado.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
gl: O labirinto é máis complicado e amplo. Os inimigos máis difíciles. As trampas máis crueis. O labirinto cambia. Podes atopar labirintos interesantes.
    
    Para coller as derradeiras moedas, tes que entrar nunha zona do labirinto nas partes esquerda e inferior esquerda, e separadas do resto por un muro. É a zona con forma de «L». Cava dous bloques no bordo dereito do «L» (á esquerda do centro) e salta dentro (podes facelo a través dun falso bloque).
    
    Unha vez collidas todas as moedas, o labirinto cambia. Tes que deixarte caer ata un lugar preto do lugar onde comezaches e volver. Na parte superior dereita a saída parece estar bloqueada. Cava dous bloques baixo cara abaixo e déixate caer un anaco. Despois atoparás a saída.

en: Initiation
gl: Iniciación

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
gl: Estes 100 niveis son unha excelente introdución ao xogo, así como unha boa oportunidade para que os expertos obteñan puntuacións altas. Fíxoos Peter Wadham e, ademais, usan as regras de xogo tradicionais.
    
    Os últimos niveis son moi difíciles, pero se estás a buscar algo máis que un desafío, proba «A vinganza de Peter W»…

en: Don't Panic
gl: Mantén a calma

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
gl: Así o dicía a cuberta da «Guía do autostopista galáctico» de Douglas Adams, en grandes letras, polo que non hai que perder a calma. Os inimigos están por baixo dun muro e non poden alcanzarte.

en: Lust for Gold
gl: Ansia de riquezas

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
gl: Cando mates aos inimigos poderalos atrapar permanentemente no pozo de arriba á dereita.

en: Ladders?  Trust me!
gl: Escadas? Confía en min!

en: Drop In and Say Hello
gl: Cae dentro e saúda

en: The Mask
gl: A máscara

en: Check for Traps
gl: Comproba se hai trampas

en: Take It Easy!
gl: Acouga!

en: Fall on a Fortune
gl: Caída nunha fortuna

en: The Lattice
gl: O enreixado

en: Shower of Gold
gl: Choiva dourada

en: The Foundry
gl: A fundición

en: Soft Landings
gl: Aterraxes suaves

en: Unlucky for Some
gl: Desafortunados algúns

en: The Balance
gl: O balanzo

en: Gold Bars
gl: Barras de ouro

en: Hard Row to Hoe
gl: Ringleira difícil de cavar

en: Golden Maze
gl: Labirinto dourado

en: Delayed Trap
gl: Trampa retardada

en: Nowhere to Hide
gl: Sen lugar onde agocharse

en: Watch the Centre
gl: Mira o centro

en: Where to Dig?
gl: Onde escavar?

en: Easy Stages
gl: Niveis doados

en: Gold Mesh
gl: Malla de ouro

en: Acrobat
gl: Acróbata

en: Mongolian Horde
gl: Horda mongol

en: Rocky Terrain
gl: Terreo rochoso

en: Down the Chimney
gl: Cheminea abaixo

en: Space Invader
gl: Invasor do espazo

en: Winding Road
gl: Camiño sinuoso

en: Light My Fire
gl: Acende o meu lume

en: Cockroach
gl: Cascuda

en: The Runaround
gl: O engano

en: Speedy
gl: Rápido

en: Dig Deep
gl: Escava profundo

en: Forgotten Gold
gl: Ouro esquecido

en: Two of Diamonds
gl: Dous de diamantes

en: Suicide Jump
gl: Chimpo suicida

en: Easy Access
gl: Acceso doado

en: Gold Braid
gl: Galón de ouro

en: Cat's Eyes
gl: Ollos de gato

en: Keep Them Coming
gl: Que sigan vindo

en: The Funnel
gl: O funil

en: Lattice Maze
gl: Labirinto enreixado

en: Hard Work for Poor Pay
gl: Moito traballo e pouca paga

en: Forked Ladders
gl: Escadas bifurcadas

en: Snowing Gold
gl: Neve dourada

en: Left or Right?
gl: Esquerda ou dereita?

en: Houndstooth
gl: Dente de can

en: Five Levels
gl: Cinco niveis

en: Pitfalls
gl: Fosas

en: Get IN There!
gl: ENTRA aí!

en: A Steady Climb
gl: Unha ascensión constante

en: Fall-through Lattice
gl: Caída polo enreixado

en: Get me OUT of Here!
gl: SÁCAME de aquí!

en: Empty Cellar
gl: Soto baleiro

en: The Rose
gl: A rosa

en: Lotus Puzzle
gl: Quebracabezas do loto

en: Long Drop
gl: Caída longa

en: Party On!
gl: Festa!

en: Cross-stitch
gl: Cruz en punta

en: Cannot Get Up There
gl: Non podo subir aí

en: They Are Everywhere!
gl: Están en todas as partes!

en: Rooftops
gl: Tellados

en: Tricky Traps
gl: Trampas difíciles

en: Make Them Work for You
gl: Que traballen por ti

en: Get Going!
gl: Vamos!

en: Three Chimneys
gl: Tres chemineas

en: The Archway
gl: A arcada

en: Starwave
gl: Onda estelar

en: Amazing Finish
gl: Final abraiante

en: Pillars
gl: Piares

en: Hopeful Descent
gl: Descenso esperanzador

en: The Rack
gl: O armario

en: Twists and Turns
gl: Reviravoltas

en: The Saucer
gl: O OVNI

en: The Dotted Line
gl: A liña de puntos

en: Do Not Look Down (1)
gl: Non mires para abaixo (1)

en: Getting Started
gl: Comezando

en: Easy Middle
gl: Centro doado

en: Do Not Look Down (2)
gl: Non mires para abaixo (2)

en: Which Way?
gl: Por onde?

en: Do Not Look Down (3)
gl: Non mires para abaixo (3)

en: Drop?
gl: Soltar?

en: Help!
gl: Axuda!

en: Yorick's Skull
gl: A caveira do Yorick

en: No Mercy
gl: Sen piedade

en: Gold Sandwich
gl: Bocadillo de ouro

en: Golden Curtain
gl: Cortina dourada

en: Are you spider or fly?
gl: Es araña ou mosca?

en: Funny?
gl: Divertido?

en: Hard Landings
gl: Aterraxes difíciles

en: Golden Tower
gl: Torre dourada

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
gl: Este nivel colle o seu nome da famosa película alemá de guerra submarina «Das Boot» e está dedicado a Marco Krüger, de Berlín, o autor orixinal do KGoldrunner.
    
    Só unha pequena suxestión… se quedas á dereita do barco poderás facer que o inimigo caia na túa dirección… o resto é cousa túa!

en: Quick!  RUN!
gl: Axiña! CORRE!

en: Surprise Ending
gl: Final sorpresa

en: Diagonal Disaster
gl: Desastre diagonal

en: Vengeance of Peter W
gl: A vinganza de Peter W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
gl: Booooa sorte!
    Muarrhh huuarrrr haarrrr!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
gl: Non, non é imposíbel. Hai un truco en como escavar os bloques xunto ás moedas de ouro.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
gl: Vai á esquerda do cume e ao través. Baixa á esquerda dos bloques. Hai máis dunha ruta desde estas barras ata a moeda.
    
    Ao comezar, agarda por unha escada curta mentres o inimigo de arriba cae á túa esquerda.

en: Short Cut?
gl: Atallo?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
gl: Si, tes o tempo xusto para percorrer o fondo como un lóstrego, esquivando todos os inimigos para coller a moeda.

en: Sky Walker
gl: Camiñante do ceo

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
gl: Para obter a moeda da cova, fura dous bloques, agarda ata que comecen a aparecer de novo, entón cava o terceiro (a túa vía de escape). Volve para arriba, fura e cae sobre a moeda.
    
    Poderás superar ao cuarto inimigo se agardas na escada do fondo mentres el cae xunto a ti. Finalmente, toma unha ruta polo ceo e sae por arriba á esquerda.

en: The Vault
gl: A bóveda

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
gl: Pode atrapar inimigos na bóveda do fondo agardando no fondo da escada longa. Para matalos, sae, fura un bloque, volve, e espera de novo.

en: Patchwork Quilt
gl: Colcha de mendos

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
gl: Para coller a moeda na sección central superior, escava tres bloques xunto ao inimigo que está na trampa, agarda a que comece a aparecer de novo, cava unha vez máis, logo corre cara arriba e á dereita para caer de novo onde estaba o inimigo.
    
    Agora podes cavar e chegar ás escadas antes que volva tras túa.

en: Do You Need Him?
gl: Precisas del?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
gl: Podes deixar o inimigo onde está.
    
    Vai canda a moeda do fondo á dereita. Non a collas aínda, pola contra, sobe e colle as dúas moedas de arriba á esquerda. Entón podes baixar de novo onde estaba e completar o nivel.

en: Stuck in Storage
gl: Preso no almacén

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
gl: Primeiro limpa a cova escavando tres bloques á dereita. Despois poderás matar os inimigos dos bloques do fondo e atrapalos na cova.
    
    Á dereita, primeiro colle a ringleira vertical de moedas, logo cruza e colle a moeda das plataformas horizontais. Segue á dereita, cava a última plataforma, logo escava e colle a moeda á dereita da cova. Finalmente recolle a moeda que está á man esquerda.

en: So Far for So Little
gl: Tanto para tan pouco

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
gl: Ao comezar, baixa e cava. Ao final, aproxímate á moeda desde abaixo.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
gl: Acaba recollendo as dúas moedas a cada lado da escada á esquerda, logo as catro no fondo da tumba. Deberás facer que un inimigo caia na moeda que está guindada á esquerda da pirámide. Precisarás outro para encher o foxo do fondo á esquerda.
    
    O resto son varios quebracabezas de escavar, a miúdo con tempo limitado para facelo antes de que se pechen as rutas de escape. Divírtete!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
gl: Cae desde a barra de arriba á esquerda e chegarás á moeda. Sae pola dereita e arriba, empregando a escada que aparece. Cruza por arriba ata que esteas a sete ou oito espazos da dereita, logo baixa.
    
    Cando vaias en diagonal baixando á esquerda, haberá dous bloques falsos. Cae no segundo, queda dentro e escava á dereita. Agora cae nunhas escadas que che conducen cara baixo e á esquerda…

en: Flying Tower
gl: Torre voadora

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
gl: Só tes que ser rápido e preciso, e isto e todo o que podemos dicir…

en: Pot Hole
gl: Burato

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
gl: O vello MC era rápido no seu día e agora tócache a ti selo.
    
    Podes probar a escavar tres bloques á esquerda e un ao centro para matar un dos inimigos nada máis comezar, pero é posíbel que caias no furado da dereita e nese caso non poderás recoller a última moeda de ouro.

en: Sticky Ladders
gl: Escadas pegañentas

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
gl: Comeza subindo tres cuartas partes da altura da escala. Os inimigos corren á dereita. Sobe arriba de todo a tempo de facer que un caia a través dun bloque falso mentres os outros veñen a por ti. Vai á esquerda, escava dous furados para atrapalos, logo corre á dereita, escava e déixate caer ao fondo da primeira escada pequena da dereita. Os inimigos deberían baixar pola escala longa e caer nos dous bloques falsos que hai ao seu pé.
    
    Escava e captura o terceiro inimigo no cume da terceira área de bloques, logo corre ao segundo espazo desde o fondo da escada longa, xunto a unha fileira de bloques. O inimigo debería caer nos foxos da esquerda.

en: The Laboratory
gl: O laboratorio

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
gl: Debes subir pola escada da esquerda de todo para chegar a todas as moedas e logo saír ao seguinte nivel. Atravesa desde a dereita para coller a moeda de arriba ao centro.
    
    Desfaite dos inimigos no «queimador bunsen» matándoos á dereita deste; para iso déixaos caer por el cando che estean case a tocar ou saltando sobre as cabezas deles antes de que cheguen á parte de arriba do queimador.

en: Pete likes Ladders
gl: Peter gosta das escadas

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
gl: Segue entre o cume e o fondo para esquivar o inimigo. Colle as moedas cando poidas. Se o inimigo colle unha só poderá deixala nun dos espazos baleiros. Por tanto, ségueo a través deles e agarda pacientemente…

en: Where is the Roof?
gl: Onde está o teito?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
gl: Primeiro colle todas as moedas á esquerda e arriba, logo escava a cova e recolle a moeda nas escadas entre os dous muros baixos de bloques falsos.
    
    Se hai un inimigo nesa sección, mátao agochándote no fondo dun falso muro e escavando un furado xunto a el. Morrerá cando intente chegar xunto a ti. Isto non funcionará se hai unha moeda no bloque que queiras furar…

en: Ninja Style
gl: Estilo ninja

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
gl: Despois de recoller a moeda á esquerda, queda arriba do lugar, sobe ás alturas, fai que che siga o inimigo, e logo cae ao chan. Se un inimigo cae preto da escala central da dereita, sobe rapidamente a un lugar máis alto ca ela. Tras duns poucos intentos, deberías ter a todos os inimigos da dereita na escala longa que está á dereita de todo. Agora será fácil limpar as dúas primeiras áreas á dereita de ouro.
    
    Atrae tres ou se cadra só dous inimigos á escada central á dereita. Sobe xunto ao furado no cemento, cae, xira á dereita, sobe pola escada longa, cae á esquerda e recolle a moeda.
    
    Se só tes dous inimigos na escada central, asegúrate de que o terceiro está a caer da escada da dereita antes de cruzar. Entón terás que percorrer toda a distancia da escada longa e agardar ata que sexa seguro caer á esquerda e recoller a moeda.
    
    Se os inimigos aínda están a carrexar moedas, fai que che sigan a perseguir arredor da escada central e a caer ao cemento ata que che deixen.

en: Cooperation?
gl: Cooperación?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
gl: Aparentemente debes atrapar dous inimigos nos dous foxos do fondo. Inténtao, pero é moi difícil levar a un ao foxo da dereita e poderías acabar cun inimigo con ouro no da esquerda. Hai catro bloques falsos á esquerda que che impiden correr desde a esquerda e escavar.
    
    É mellor deixar a fila de ouro do fondo para o final, caendo mediante a moeda que está guindada á dereita e escapando pola escada que aparece.
    
    A chave para limpar a sección da esquerda é a liña de escadas metidas nos bloques. Sae mediante os tres lugares que teñen bloques falsos baixo eles. É un suicidio caer no medio dos bloques en «T».
    
    Comeza por recoller a moeda á dereita do «T», deste xeito poderás facer que un inimigo caia no foxo con forma de «U».
    
    Coidado co bloque falso no meio da plataforma do fondo á esquerda. Terás que recoller a moeda en varias partes desde a esquerda e a dereita.

en: Triple Trap
gl: Trampa tripla

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
gl: Atrapa o inimigo inmediatamente. Sobe á dereita e agarra a escada da dereita dunha barra curta. Cando se achegue o inimigo, sobe rapidamente. Cando o volva alcanzar, vai á esquerda, cae e sobe pola escada da esquerda ata o cume.
    
    O inimigo debería dirixirse á dereita, sobre o cemento, e caer. Agora baixa para a esquina do fondo á esquerda. O inimigo debería caer nun bloque falso xunto á moeda.
    
    Recolle toda a moeda do cume, logo escava e cae xunto ao seguinte inimigo. Agárdao, escava á esquerda e vai á dereita. O inimigo caerá no foxo. Vai á dereita e recolle máis ouro mentres cae.
    
    Sobe para arriba, cae sobre o inimigo atrapado a través dun bloque falso baixo unha barra e recolle outras cinco moedas. Agora escava e baixa pola escala curta á dereita dos bloques, para matar o inimigo do foxo (que ten máis moedas). Reaparecerá sobre ti e caerá de novo no foxo a través dun bloque falso.
    
    Escava tres bloques entre dous inimigos e baixa pola escada curta ata que o inimigo se agrupe. Escava outros dous bloques para liberalos. Sobe pola escala, sobre o cemento, e cae ao piso xusto antes de que os inimigos saian do cemento, e logo vai ao fondo da escada curta. Os inimigos deberían baixar e correr ao foxo duplo da dereita.
    
    Rapidamente, escapa pola dereita, sobre os inimigos. Cae na última moeda, e aparecerá a escala. Listo!
    
    P.S: outra maneira de atrapar ao inimigo da esquerda no bloque falso é facer que che siga pola escada da esquerda mentres corres polo cume e escavas para caer sobre o segundo inimigo. Os tempos son moi xustos. Debes escavar e caer antes de que o inimigo suba para arriba e corra cara a dereita.
    
    Despois, sobe polas escadas da dereita ata o cume, agarda na barra da esquerda sobre un bloque falso ata que o inimigo da esquerda comece a ir cara ti, logo cae. Agarda ata que el comece a caer, logo escava os dous bloques á dereita dunha escada curta, segue á dereita e cae, logo corre á esquerda cara o fondo dunha escada curta. O inimigo debería caer a través dun bloque falso e unha escada no bloque falso que hai embaixo.
    
    P.P.S: non podes cometer erros nin dubidar se aplicas este método! Tampouco tes moita marxe co primeiro.

en: State Of Terror
gl: Estado do terror

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
gl: Xusto cando pensabas que estabas a salvo… quince niveis de puro terror, usando esas caprichosas á vez que rápidas regras de KGoldrunner. A miúdo necesitas cavar mentres caes.
    
    Creado por Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
gl: Ouro doado

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
gl: Baixa de plataforma en plataforma ata a terceira altura desde abaixo. Agarda á dereita de todo para facer que os inimigos caian ao fondo.
    Cae na plataforma de abaixo, escava sobre a moeda e logo á dereita, mentres caes, e fuxe de novo ao cume da plataforma. Vai cara arriba tan axiña como poidas.

en: Fear of Heights
gl: Medo das alturas

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
gl: Por cada lado da estrutura que semella unha terraza, sobe pola escada do exterior e cae na plataforma inferior. Sobe pola escada central e agarda nun oco a que caian os inimigos das escadas do exterior. Cae despois deles para coller a moeda.
    Tras recoller a moeda, corre á dereita, a través do cume cos inimigos a remolque, e cae á dereita da escada exterior. Segundo os inimigos caen tras de ti, corre de volta pola escada e déixate caer sobre os inimigos para chegar ao poste.

en: The Spiral
gl: A espiral

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
gl: Sae da espiral, escavando para atrapar os inimigos xusto antes de saíres dos túneles.
    Continúa cara a parte superior esquerda. Cando xires á dereita, cae na área en zigzag antes de que o faga o inimigo, para chegar á parte alta á dereita. Tras recoller a moeda, escava para atrapar os inimigos no fondo, logo sae pola parte de arriba á esquerda.

en: Crags of Fire
gl: Bolouros de lume

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
gl: Xeralmente, escava cara baixo e atravesa para chegar á moeda, logo móvete á dereita e sobe ao seguinte bolouro.
    Porén, o bolouro de arriba no medio debe ser feito antes co segundo pola esquerda. Deixa unha moeda na área central para o final. Logo sae axiña!

en: The Heist
gl: A brétema

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
gl: A vía máis segura de entrar no edificio é baixar pola escada de arriba á esquerda e agardar no curuto da escada curta á dereita. Cando se acerque un inimigo, corre sobre ele ao poste. Despois vai á dereita e cae no balcón, logo escava e cae.
    Entra no vestíbulo e sobe a escada da escultura para coller a moeda. Cae á esquerda no bloque de cemento e agarda a que o inimigo se agrupe. Cae á esquerda e volve correndo para fóra ao afloramento de cemento cos inimigos tras de ti. Emprega a mesma escada e poste para volver a dentro. 
    Corre ao cume do edificio ás escadas da dereita. Queda no punto de máis á esquerda do teito. Agarda a que un inimigo caia tras de ti, logo volve, escava e cae detrás del ao balcón, onde podes recoller tres moedas. Se agarda tempo de abondo no teito antes de caer pode convencer a varios inimigos de que o sigan e queden atrapados no balcón.
    Emprega as escadas da dereita para recoller a moeda restante e saia.

en: Endless Enemies (1)
gl: Inimigos sen fin (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
gl: Recolle as moedas de arriba cara baixo. Antes de coller a última moeda, escava á dereita dela e á esquerda do inimigo. Corre tan rapidamente como poidas.

en: Torture Chamber
gl: Cámara de tortura

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
gl: Tírate do saínte, escavando á esquerda para ir á esquerda subindo pola escala. Continúa á esquerda do pau, logo cae mentres escavas á esquerda e recolles algo de ouro. Vai á dereita, cae a través do bloque falso baixo da escala, continúa á dereita e cae a través dun túnel de bloque ao pau que hai en baixo.
    Diríxete á dereita e cae a través doutro bloque que fai de túnel mentres escava á dereita. Escava e atrapa ao inimigo, xunto á escala, corre cara riba e á esquerda, logo escava e cae para recoller a moeda. Escava para volver atrapar ao inimigo. Cando se encha o primeiro furado, corre ao cume da sección co inimigo a seguilo. Escava á esquerda para coller a moeda e caer de novo no pau.
    Agora encamíñate á esquerda e cae a través dun bloque túnel, escavando á esquerda para atrapar ao seguinte inimigo. Vai á parte superior da sección, logo cae e escava á esquerda e salta á esquerda para acadar a plataforma ao fondo á esquerda.
    Agora podes ir pola espiral de escadas e túneles bloque para coller outras catro moedas.
    Despois diso, volve á dereita, cae e corre sobre o inimigo atrapado ao fondo, para volver á metade da dereita da área de xogo. Sobe polas escadas á parte de arriba da dereita, logo cae, escavando á dereita dúas veces, para recoller a última moeda. Repite a caída do bloque de túnel á dereita e escava á dereita para atrapar ao inimigo. Finalmente, fuxe pola parte dereita da área de xogo.

en: Endless Cascade
gl: Cachoeira sen fin

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
gl: Corre á dereita e baixa pola escaleira, co inimigo tras de ti. Escava unha vez, máis ou menos á metade da baixada. Despois da última moeda, escava e sobe pola escada inferior. Agarda baixo o bloque que segue a aquel onde está atrapado o inimigo. Este aganchará e baixará, corre a través da abertura onde estaba el, antes de que se peche. Entón poderás utilizalo para te moveres sobre a seguinte escada á dereita.
    Corre ao cume da escala, sobre e baixo a escaleira. Escava á esquerda mentres segue sobre o inimigo e logo á dereita, baixo o inimigo, cando esteas xunto a el. Corre sobre el, para recoller a moeda que tivese, e logo baixa uns poucos pasos. Escava e sobe pola escala, para agardar a que renaza e baixe pola súa escaleira, de tal maneira que o poidas utilizar para te moveres ata a seguinte escala. Repite isto nas seguintes escaleiras á dereita ata que poidas chegar ao pau de riba.
    Cruza para o extremo da esquerda e cae ao bloque superior da sección do fondo á esquerda. Recolle todas as moedas, deixando a moeda da esquerda de todo na segunda escaleira para o final, ou pola contra caerás e quedarás atrapado.
    Fuxe dos inimigos correndo cara arriba polas escadas e enganándoos nos pasos. Percorre todo o camiño ata a dereita e subindo a última escala. Escava segundo precises para ser máis listo que os inimigos, continuando polas cachoeiras que falten e subindo polas escadas da dereita de todo para o seguinte nivel.

en: Infiltration
gl: Infiltración

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
gl: Corre rápido e escava correctamente…
    Na cámara interna, mantente no bloque da esquerda ou da dereita de todo do cume e escava o seguinte bloque cara o centro. Cae sobre o inimigo e corre á dereita ou esquerda, logo escava para atrapalo. Terás que ser rápido!

en: Endless Enemies (2)
gl: Inimigos sen fin (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
gl: Vai á esquerda e cae na moeda, logo á dereita para recoller as dúas pezas seguintes. Agarda, sobe a un poste no extremo dereito da área de xogo, para que os inimigos recollan no fondo á dereita.
    Agora vai á esquerda e abaixo e cae na moeda do fondo, á esquerda de todo. Ignora por agora o última moeda, pero vai á dereita e cara arriba polos tres postes e por tres escadas. Pasa á esquerda pola terceira escada mentres escavas á esquerda, para preparar unha trampa para o inimigo na caixa da esquerda.
    Rapidamente baixa de novo, cae sobre o última moeda e prepárate para te moveres á esquerda e cara arriba de presa en cando apareza unha escada curta agochada en baixo e á túa esquerda. Os inimigo correrán tras túa, pero continúa ata que volvas onde puxeches a trampa. O inimigo debería estar dentro agora.
    Continúa subindo e á esquerda por unha escada curta, logo cara baixo e á esquerda sobre paus longos e escadas ata a seguinte escada curta. Sobe e vai á esquerda de novo, logo sobe e á dereita por unhas escadas máis longas e paus ata o cume da pantalla.

en: Tunnels (1) - The Monster
gl: Túneles (1) - O monstro

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
gl: O monstro está feito case completamente de falsos bloques. Analiza as partes de cemento do seu corpo, para determinar onde caer ou non caer. Os catro inimigos terán que atraparse sobre pezas concretas de cemento, para permitirlle acadar certas moedas.
    Atrapa os inimigos empregando as regras de KGoldrunner no teu proveito.
    Agarda no pau de arriba no lugar onde queiras que caia o inimigo. A medida que se lle aproxime, cae nun pau máis baixo e vai á esquerda ou á dereita para escapar dos inimigos. Deste xeito el caerá no perigo mentres ti o fas sobre seguro.

en: Breaking and Entering
gl: Rachando e entrando

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
gl: Entra na sala do fondo á esquerda, logo vai ao cume á dereita. Diríxete á esquerda, recolle a moeda e fuxe escavando ata o andar do medio. Continúa baixando ata o fondo á dereita.
    Antes de recoller a segunda moeda, baixa desde o pau de arriba á sala central do andar inferior e escave un bloque do muro de dous bloques á dereita. Corra á esquerda sobre as cabezas dos inimigos, recolle a moeda e fuxe a través do bloque furado.
    Corre á sala de arriba á dereita, logo á de baixo á esquerda mediante o centro. Esquiva os inimigos como poidas e escada á sala de arriba á esquerda. Para saír do edificio, escava rapidamente mentres cae xunto ao muro da esquerda.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
gl: Túneles (2) - O tarro de mel

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
gl: Vai ao curuto da escada central e comeza o traballo polo lado da esquerda.
    Cae no saínte cunha moeda. Se máis listo que o inimigo e faino a través do falso bloque baixo a escala. Mentres cae, escava á esquerda; corre pola escala arriba ata o oco e agarda a que o inimigo caia dentro; fuxe e cae novamente dentro do bloque que escavaches. Corre para arriba e á esquerda ao pau, caia no saínte mentres escavas á esquerda, cae á esquerda, vai á dereita e cae na cámara mentres o inimigo se recupera, colle a moeda. Agora podes escavar para a cámara do fondo se o desexares.
    Podes entrar nas demais cámaras caendo a través de túneles en bloques falsos. Esquiva os inimigos ou cae sobre deles para coller a moeda.
    Para acadar o lado dereito, cae polo túnel de falso bloque xunto á escada central e corre rapidamente cara a dereita, escavando por tras túa para atrapar os inimigos. Recolle a moeda indo para a parte de arriba e caendo a través dos falsos bloques á dereita de cada moeda.

en: Four Chambers Suspended
gl: Catro cámaras suspendidas

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
gl: Primeira cámara. Escava para coller a moeda de arriba á esquerda. Cae no inimigo para coller a moeda á dereita. Esquívaos para recoller o resto. Atrapa os inimigos arriba á dereita mentres escavas a través do fondo da cámara.
    Cando saias, debes caer na escada xunto ao cemento. Baixa por ela, baixo o cemento á dereita e logo sobe ao cume da seguinte cámara.
    Segunda cámara. Vai de esquerda a dereita cos pozos, empregando a túa habilidade escavando para coller a moeda. No pozo da dereita de todo, escava á esquerda mentres caes, logo cae á esquerda mentres escavas tanto á esquerda como á dereita. Na plataforma de tres bloques que queda, escava o bloque da esquerda, logo o dereito e o centro mentres caes escavando á esquerda. Escava de novo á esquerda, cae na escada xunto ao cemento, como antes, e segue cara arriba á seguinte cámara.
    Terceira cámara. Escava á dereita, cae na moeda da esquerda e escava inmediatamente á dereita para atrapar o inimigo, logo escava e sae pola esquerda. Repite a xogada, un bloque por riba, para a moeda á dereita. Agora vai de volta ao cume e cae na sección inferior, sobre o inimigo. Colle o pau curto da esquerda e pasa atravesando polo inimigo caído para recoller o pau longo indo á esquerda. Cae na moeda, escava para atrapar o inimigo, escava de novo e sae á esquerda. Repíteo para a outra moeda que anda a pendurar. Esta vez escava para baixo e sal, á seguinte escada xunto ao cemento, e para a última cámara.
    Cuarta cámara. Atrapa o inimigo, corre ao cume, escava a través do cemento á esquerda, agarda polo inimigo e cae sobre el para coller máis ouro á esquerda. Cando remates con toda a moeda desta cámara, corre ao fondo e cae a través do chan.
    Despois colle o resto das moedas e sae rapidamente.

en: Ruins
gl: Ruínas

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
gl: Cae sobre o inimigo, fura baixo do oco á dereita, logo vai rapidamente á dereita, sobre a súa cabeza. Recolle a moeda, cae a través dun bloque falso, sobe pola escada á dereita e encamíñate á dereita ao longo do pau inferior. Escava á dereita (para atrapar o segundo inimigo), recolle a moeda, cae, escava á esquerda, cae, recolle dúas moedas e sobe dúas escadas.
    Móvete á esquerda mediante un bloque falso; o segundo inimigo aínda debería estar atrapado en baixo. Vai á esquerda ata a escala, baixa, despois vai á esquerda e baixa por un bloque falso. Recolle a moeda, escava á dereita, colle tres moedas, escava e sobe ata o cume polas escadas á dereita.
    Vai de novo á esquerda polo pau, pero desta vez sobe. Colle unha moeda e escava á dereita para atrapar a outro inimigo. Sobe ao cume, vai á dereita, cae e continúa á área de cemento na parte superior central.
    Se máis listo que o inimigo na área de cemento; despois sae caendo sobre del e movéndote ao oco da esquerda e baixa a través dun bloque falso. Mantente sobre o pau no centro da pantalla, vai á dereita e sobe de novo ao cume. Vai á esquerda polo pau e agarda a que o outro inimigo entre na área de cemento. Colle a moeda de arriba, cae e volve saír pola esquerda, deixando os dous inimigos atrapados no cemento. Volve ao cume, pero desta vez continúa á esquerda cara a esquina de arriba á esquerda do escenario.
    Cando chegues aló, fura, cae polo furado sobre ouro e escava á esquerda dúas veces mentres segues a caer. Despois cae polo pozo de máis á esquerda e escava o bloque que bloquea o pozo. Agarda a que o inimigo de abaixo caia no pozo, logo cae sobre del para recoller a moeda que quedou no cemento. Cae sobre a moeda restante e cae na esquina do fondo á esquerda.
    Corre á dereita e para arriba, logo á dereita de novo, cae sobre tres moedas  e diríxete á sección central do fondo. Se máis listo que o inimigo, vai á escada de arriba de todo á dereita, escava dúas veces e cae sobre unha moeda e tres bloques mentres escavas á dereita. Sae á dereita para coller máis moedas, logo sobe pola escala, escava e cae para recoller outras dúas moedas. Sobe de novo pola escala, colle o pau da esquerda, sobe e despois vai á dereita para recoller catro moedas. Escava no extremo da dereita e cae a través de tres bloques falsos.
    Déixate caer na cámara, dirixíndote á dereita e escavando á esquerda. Escava na parte esquerda do fondo para saír, logo volve ao pau e cae sobre a moeda que hai nesta cámara. Sae á dereita desta vez	, recolle máis moedas e sobe, sobe, sobe.
    Se máis listo que os inimigos da parte superior dereita. É posíbel enganalos para que vaian á cámara de baixo correndo sobre eles polas escadas. Recolle a moeda da dereita de todo no nivel central e a moeda do fondo á dereita por último de todo.
    Sae axiña!

en: Tutorial
gl: Titorial

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
gl: Este titorial é unha colección de niveis doados que che ensinan as regras de KGoldrunner e che axudan a desenvolveres a técnica que precisas para comezar. Usa o grupo de regras tradicional, similar aos que se usaban nos primeiros computadores para a casa. Cada nivel ten unha breve explicación antes de xogar…
    
    Cando chegues a xogar en niveis máis avanzados, descubrirás que o KGoldrunner combina acción, estratexia e resolución de quebracabezas, todo nun só xogo.

en: Hi!
gl: Ola!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
gl: Ola! Benvido a KGoldrunner! A idea do xogo é apañar todas as moedas, subir ao cume da zona de xogo e pasar ao seguinte nivel. Cando apañes a última moeda aparecerache unha escada agochada para ir a un novo escenario.
    
    O heroe, arriba á esquerda, é a túa personaxe. Para apañar as moedas, abonda con que apuntes co rato ao punto ao que queres ir. Á mínima, a gravidade aparece e faiche caer…

en: Navigation
gl: Navegación

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
gl: Isto é un exercicio de movemento. Segue o traxecto das moedas ata que a escala apareza á dereita. O heroe só poderá seguir o rato en rutas simples, polo que debes ter coidado de non te afastares moito del.
    
    COIDADO: intenta non caer da escada ou da barra para o pozo de formigón embaixo á dereita. Se quedas preso aí, o único xeito de saír é matar o heroe (premendo a tecla Q) e reiniciar o nivel.

en: Digging
gl: Escavar

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
gl: Agora tes que escavar para obter a moeda! Abonda con usar os botóns esquerdo e dereito do rato para escavar á esquerda ou á dereita da posición do heroe. Logo, o heroe pode saltar para dentro ou a través do burato que escavou. Tamén podes escavar varios buratos en liña e correr a través dos buratos escavados. Aínda que debes ter coidado. Despois dun tempo os buratos péchanse e podería quedar preso e morrer.
    
    Cando cavas, tes que apoiarte en algo sólido, como unha escaleira, formigón, ladrillo ou unha barra. Nalgunhas partidas de campionato, podes cavar mentres caes, pero non nesta partida.
    
    Embaixo, na terceira área, terás que escavar dous buratos, saltar para dentro e escavar outro máis axiña para atravesar dous andares. Á dereita, terás que escavar tres buratos, seguidos de dous máis e finalmente un para pasar. Hai tamén dous pequenos quebracabezas para resolveres polo camiño. Boa sorte!
    
    Unha cousa máis, tamén podes escavar nos bloques, pero non no formigón.

en: You Have ENEMIES!
gl: Tes INIMIGOS!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
gl: Ben, foi doado ata o de agora, pero o xogo non tería graza sen inimigos. Estes tamén andan tras das moedas: peor aínda, andan tamén tras de ti! Morrerás se te atrapan, pero se cadra aínda che quedan algunhas vidas para poder comezar de novo.
    
    Poderás lidar cos inimigos fuxindo deles, escavando un burato ou enganándoos na zona de xogo por onde pasan.
    
    Se un inimigo cae nun burato, soltará a moeda que leve, quedará preso no burato por algún tempo e despois sairá fóra del. Se se pecha o burato mentres está nel, el morre e reaparece noutro lugar calquera da pantalla. Podes matar deliberadamente aos inimigos escavando varios buratos en ringleira.
    
    Algo aínda máis importante é que podes saltar sobre a cabeza dun inimigo. Debes facer exactamente isto logo do inicio deste nivel. Escava un burato, agarda polo inimigo ata que caia no burato e quede atrapado, logo pasa por riba del co outro inimigo tras de ti… 
    
    De te sentires algo canso, podes premer a tecla de Pausa en calquera momento (de maneira predeterminada P ou Escape) e tomares un tempo. Prémea de novo para continuar.

en: Bars
gl: Barras

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
gl: Pódeste mover horizontalmente polas barras (ou paus), pero se te moves cara a baixo caerás… Ademais, repara en que podes apañar a moeda caendo enriba dela.

en: False Bricks
gl: Falsos bloques

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
gl: Algúns dos bloques deste nivel non son o que parecen. Caerás se pasas por riba deles. Os inimigos tamén o farán.

en: Bye ...
gl: Adeus…

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
gl: Este é un nivel doado de rematar. Divírtete cos outros xogos do KGoldrunner.
    
    Lembra que existe un editor do xogo co cal ti e máis os teus amigos podedes crear niveis e desafiarvos os uns aos outros. Se che gusta a acción, as regras de KGoldrunner empregadas nalgunhas das partidas hanche gustar. Existe tamén un manual do KGoldrunner no menú «Axuda», que contén máis detalles que este titorial.
    
    Foi un pracer conducirte por este manual. Adeus!

en: Advanced Tutorial
gl: Titorial avanzado

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
gl: Este manual é unha preparación para algunhas das cousas que poderás atopar nos niveis intermedios do xogo de «iniciación». Divírtete…

en: Bars and Ladders
gl: Barras e escadas

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
gl: Non existe nada onde escavar, polo que deberás esquivar aos inimigos e evitar caer no formigón nun mal momento. Intenta manter os inimigos xuntos.
    
    Se un inimigo ten un contorno dourado é que posúe unha moeda. Poida que lle caia cando pase polo formigón ou se cadra no alto dunha escala… paciencia, paciencia!

en: To kill ...
gl: Matar…

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
gl: Non podes acadar a moeda, polo que precisas que os inimigos cha baixen. Porén, como farás para que eles volvan?
    
    Se te sentires canso, podes premer a tecla de pausa (P ou Esc de maneira predeterminada) para descansar. Tamén podes usar o menú «Configuración» para reducir a velocidade da acción.

en: ...  Or not to kill?
gl: …ou non matar?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
gl: É mellor non matar o inimigo. Inténtao e descubrirás por que… He, he, he!
    
    Se o matas sen querer, antes de apañar a moeda de arriba á esquerda, aínda poderás rematar o nivel escavando ao carón do pozo onde está.

en: Traps
gl: Trampas

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
gl: Algúns dos bloques non son o que parecen. Coñécense como bloques falsos, bloques soltos ou trampas. Caerán se intentas pasar por eles. Se os inimigos pasan por eles, poderán caer sobre ti sen avisar. Ás veces terás que deixarte caer nun bloque para obter algunha moeda.
    
    Ao comezar, salta para o pozo de formigón, escava e cae. Iso fará que un inimigo quede preso por algún tempo…

en: Challenge
gl: Desafío

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
gl: Estes pequenos niveis difíciles creáronos Peter, Simon, Genevieve e seu pai Ian Wadham. Usan as regras de xogo tradicionais. Divírtete!

en: Easy Start
gl: Inicio doado

en: Drop through the false brick under the bar.
gl: Cae sobre o bloque falso baixo da barra.

en: Mobile Bricks
gl: Bloques móbiles

en: Just run over the enemies' heads.
gl: Simplemente corre sobre as testas dos inimigos.

en: The Big Haul
gl: O gran percorrido

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
gl: Avanza cara a dereita e atrapa aos inimigos que veñan. Despois retírate baixo dos inimigos que están a caer detrás de ti, despois fura, fura, fura e mata todos os inimigos.
    
    Vai á dereita e limpa todos os bloques e escadas da dereita cara a esquerda.

en: Quick Off The Mark
gl: Saída rápida da marca

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
gl: Para comezar, vai moi axiña á esquerda. Segue a escavar ata que os inimigos baixen todas as moedas. Retírate ao andar superior e escava aló, se o precisas.

en: Who Needs Enemies?
gl: Quen precisa de inimigos?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
gl: Segue a escavar fileiras de tres bloques xunto á escala.

en: Asymmetrical
gl: Asimétrico

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
gl: Deixa a moeda do fondo á esquerda para o final. Os bloques falsos danche acceso á maioría das moedas, pero non están situadas simetricamente.

en: Goldrunner Prophecy
gl: A profecía do Goldrunner

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
gl: Peter W. creou isto no ano 1985. Podes ver as letras proféticas GR? Sorprendente!
    
    Cando recollas a fila de moedas no fondo á esquerda, agarda aló e o primeiro inimigo caerá á forza no foxo que hai sobre ti.
    
    Cando vaias para o lado dereito, recolle todas as moedas excepto as tres a pendurar baixo unha escala. Déixaas ata o final.
    
    Para colleres a moeda sobre o inimigo atrapado, sobe pola escala, baixa escavando catro bloques, agarda ata que comecen a reaparecer, logo escava un máis, volve subir para arriba, escava de novo os dous primeiros e terás vía libre para caer, recoller a moeda e fuxir sobre a cabeza do inimigo.
    
    Cando liberes o inimigo, retírate axiña onde poidas atrapalo e matalo. Tras dun ou dous intentos volverá aparecer inofensivamente en arriba á esquerda.

en: The Rosette
gl: A roseta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
gl: Intenta xuntar todos os inimigos, indo para o centro e logo para baixo. Atrápaos na canle do fondo, ignorando por agora a moeda. Queda nun lateral xusto por arriba da canle, logo tira un cadro a medida que os inimigos saian da canle.
    
    Recolle toda a moeda que non estea na canle, logo libera os inimigos e diríxeos pola parte de arriba das escadas, ata que tiren o seu ouro.

en: He Has The Gold
gl: El ten o ouro

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
gl: O inimigo da dereita queda atrapado portando unha moeda.
    
    Podes matalo e destruír a moeda escavando á esquerda da escada pequena. Poida que precises matar o outro inimigo e atrapalo tamén a el alí.

en: Towers of Gold
gl: Torres de ouro

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
gl: Antes de matar a ningún inimigo, debes recoller todas as moedas dos curutos das torres e sobre das barras.
    
    Un lugar para comezar é baixo a segunda torre da esquerda. Escava unha vez para atrapar ao primeiro inimigo que ven cara a ti, corre á dereita para recoller algún ouro, volve para atrás e atrapa o seguinte inimigo xusto á esquerda da terceira torre. Agora corre á dereita, con tres inimigos a che perseguir e moi vivos!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
gl: Fura os dous bloques xunto a unha escala. Despois busca bloques polos que caer a través deles.

en: Delayed Drop
gl: Caída atrasada

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
gl: O inimigo á esquerda cae antes de que poidas pasar ao da dereita.
    
    Queda aí con el, escavando repetidamente un furado e atrapándoo, ata que o segundo inimigo chegue polas escadas e ben apartado do cemento.

en: Maze of Ladders
gl: Labirinto de escadas

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
gl: Móvete á esquerda do centro e sobe; despois podes caer e ir á esquerda ou á dereita para recoller toda a moeda.
    
    Deixa a moeda no espazo con forma de U para o final.
    
    Ignora o inimigo. Déixao que siga atrapado.

en: Ride Them Down
gl: Lévaos para baixo

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
gl: Fai axiña que os dous primeiros inimigos caian no foxo duplo á esquerda da moeda. Primeiro ponos na caixa pequena; despois sóltaos para a esquerda.
    
    Despois cae sobre eles e recolle a moeda e a continuación mete o terceiro inimigo e úsao para chegar á escala.

en: Hair's Breadth Timing
gl: Tempo lento

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
gl: Arriba no centro escava dous bloques. Cando vaian reaparecendo, escava dous máis, atravesa por arriba e escava xunto á escada curta. Cae dentro e recolle a moeda. Non tes tempo que perder!
    
    Deixa a parte inferior esquerda para o final. Vai á dereita, cae no bloque falso baixo unha escada curta, logo sobe xusto para baixo do cemento.
    
    No centro da área á dereita, para baixo a barra da dereita xunto ao furado, escava á esquerda, cae nun bloque falso, despois escava outras dúas veces, baixando e indo á esquerda. Por último, queda na escada curta, fura o teu bloque de escape á dereita, logo corre como un tolo ao furado, cae nel, recolle a moeda, cae a través dalgúns bloques e escava de novo para fuxir.

en: The Three Musketeers
gl: Os tres mosqueteiros

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
gl: Debes matar os tres mosqueteiros, de tal xeito que enchan os bloques falsos baixo do oco nas barras de arriba. Ignora a d'Artagnan no fondo. Só camiñarás por arriba del para coller unha moeda.
    
    Recolle a moeda da esquerda á dereita a través do fondo da área de xogo, logo da dereita á esquerda polo cume. Asegúrate de deixar a moeda á esquerda do centro no cemento. Recolle esa a última.
    
    Antes de facer iso, escava unha fila de tres bloques por arriba e á dereita dela, logo sae ao seguinte nivel por unha ruta similar á empregada anteriormente.

en: Rat Trap
gl: Trampa para ratas

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
gl: Móvete moi rápido para atrapar aos dous inimigos e pasa sobre deles. Se agardas ata que estean case a tocarte poida que sobrevivan os dous, entón podes subir ás presas e rodeando o fondo dereita, baixar a escada ata o cemento e atrapalos permanentemente no foxo.
    
    Se un queda atrapado na estrutura da torre, emprega o mesmo truco. Hai bloques falsos no fondo da torre. Se un queda atrapado con ouro, escava un furado no extremo da dereita do foxo, volve á escada e conduce ao inimigo a esta morte, onde se destruirá a moeda.

en: Head Case
gl: Caso principal

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
gl: Este é un quentamento para un nivel posterior. Para coller a moeda da dereita, baixa ata a testa do inimigo, libérao para a esquerda, vai á esquerda despois del, e mentres baixas ata a súa testa, escava á dereita. Entón podes entrar, coller a moeda e saír antes que se peche o bloque.
    
    De ires á esquina do fondo á dereita, podes facer que o inimigo caia no furado que contén a moeda.

en: Under the Stairs
gl: Embaixo das escadas

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
gl: Comeza matando os inimigos. Cando caian no espazo á dereita, baixa e vai á esquerda para facer que caian aínda máis e recolle a moeda para detelos. Se entran máis dun terzo do percorrido, estarán permanentemente atrapados.
    
    Despois aborda os tres quebracabezas de escavar e correr. Poida que teñas que facer varias viaxes para baleirar unha área. Finalmente, recolle a moeda da dereita de todo.

en: Bertie Beetle
gl: O escaravello Alberte

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
gl: A parte de arriba desta é similar ao nivel «Caso principal» (13). Atrapa o inimigo á dereita preto da parte de arriba da escala. Baixa unha parte da escala e fai que caia no primeiro dos foxos. Precisarás repetir isto unhas poucas veces.
    
    Despois mete o inimigo no foxo do fondo á esquerda de todo, de tal maneira que poidas correr sobre el mentres colles a moeda de dentro do escaravello.
    
    Atrapa o inimigo ao final da fila de bloques baixo as antenas do escaravello. Queda na súa cabeza, escava á dereita e cae. Segue á dereita, escava á esquerda e atrápao de novo mentres corre tras túa.
    
    Baixa correndo á esquerda, escava o bloque á dereita do foxo e atrápao de novo. Recolle a moeda, escava á esquerda e foxe á esquerda sobre o cemento. En canto o inimigo soba, caerá no foxo.

en: Short Circuit
gl: Curtocircuíto

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
gl: Vai en sentido antihorario polo circuíto e leva o inimigo tras túa, atrapándoo nos foxos do fondo á esquerda, fondo dereita e enriba á dereita. Daquela poderás cruzar polo cemento e recoller a moeda que hai aló.
    
    A continuación, limpa toda a parte esquerda excepto unha moeda sobre unha escala. Para coller esta, libera o segundo inimigo e lévao por todo o circuíto. Ségueo pola escada longa arriba, quedando nela ata que el veña pola esquerda e caia. Despois vai ao lado esquerdo do cemento mentres el volve circular pola esquerda da área de xogo. Cando caia, corre á escada curta e colle o outro.
    
    Para pasar polo foxo de abaixo de todo á esquerda, queda sobre o inimigo e escava á esquerda. Cando caias. escava á dereita e foxe, pero non subas ata que se pechen os bloques; entón poderás empregar a escada curta para conducir ao inimigo cara arriba, atravesar, baixar e saír.
    
    Para actuar no foxo de baixo á dereita, vai e recolle a moeda no centro do circuíto, logo escava a cada lado da escada curta que hai alí. Cae á esquerda mentres o inimigo é capturado á dereita. Cando o inimigo rexurda, irá a dereita e caerá no foxo. Queda sobre a súa cabeza e escava á esquerda para liberalo.
    
    Pode forzar o inimigo a subir pola escada da dereita e logo á esquerda manténdote un pouco separado do fondo da escala. Debes controlar moi ben canto correr e escavar para levalo ao foxo de arriba á dereita. Unha vez aló, poderás correr sobre el, e se aínda leva algo de ouro, queda á esquerda do foxo e escava varias veces ata que tire o outro nalgures.

en: Synchronised Running
gl: Execución sincronizada

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
gl: Si, debes correr sobre as cacholas dos inimigos todo o camiño! Todo o que precisas é unha man firme.

en: &New Game...
gl: &Nova partida…

en: Pla&y Next Level
gl: &Xogar o seguinte nivel

en: Play next level.
gl: Xogar o seguinte nivel.

en: Try the next level in the game you are playing.
gl: Intentar o nivel seguinte do xogo no que estás.

en: &Load Saved Game...
gl: &Cargar unha partida gardada…

en: &Save Game...
gl: &Gardar a partida…

en: Save A Solution...
gl: Gardar unha solución…

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
gl: Garadr unha solución para este nivel nun ficheiro chamado «sol_&lt;prefixo&gt;.txt» no teu directorio de datos de usuario…

en: Show how to win this level.
gl: Mostrar como se gaña este nivel.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
gl: Reproducir unha gravación de como se gaña este nivel, de habela.

en: &Instant Replay
gl: Reprodución &instantánea

en: Instant replay.
gl: Reprodución instantánea.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
gl: Mostrar unha gravación do nivel no que se está a xogar.

en: Replay &Last Level
gl: Xo&gar de novo o último nivel

en: Replay last level.
gl: Xogar o último nivel.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
gl: Mostrar unha gravación do último nivel no que xogaches e remataches, independentemente de se gañaches ou perdiches.

en: &Replay Any Level
gl: Xoga&r de novo en calquera nivel

en: Replay any level.
gl: Xogar de novo en calquera nivel.

en: Show a recording of any level you have played so far.
gl: Mostrar unha gravación de calquera nivel no que xa xogases.

en: &Kill Hero
gl: &Matar o heroe

en: Kill Hero.
gl: Matar o heroe.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
gl: Matar o heroe, no caso de que se atope nunha situación da que non poida escapar.

en: &Create Level
gl: &Crear un nivel

en: Create level.
gl: Crear un nivel.

en: Create a completely new level.
gl: Crear un nivel completamente novo.

en: Create
gl: Crear

en: &Edit Level...
gl: &Editar o nivel…

en: Edit level...
gl: Editar o nivel…

en: Edit any level...
gl: Editar calquera nivel…

en: Edit
gl: Editar

en: &Save Edits...
gl: &Gardar as edicións…

en: Save edits...
gl: Gardar as edicións…

en: Save your level after editing...
gl: Gardar o teu nivel tras editar…

en: Save
gl: Gardar

en: &Move Level...
gl: &Mover o nivel…

en: Move level...
gl: Mover o nivel…

en: Change a level's number or move it to another game...
gl: Cambiar un número de nivel ou movelo a outra partida…

en: &Delete Level...
gl: &Eliminar o nivel…

en: Delete level...
gl: Eliminar o nivel…

en: Delete a level...
gl: Eliminar un nivel…

en: Create &Game...
gl: Crear unha &partida…

en: Create game...
gl: Crear unha partida…

en: Create a completely new game...
gl: Crear unha partida completamente nova…

en: Edit Game &Info...
gl: Editar a &información da partida…

en: Edit game info...
gl: Editar a información da partida…

en: Change the name, rules or description of a game...
gl: Cambiar o nome, as regras ou a descrición dunha partida…

en: Change &Theme...
gl: Cambiar o &tema…

en: Change the graphics theme...
gl: Cambiar o tema visual…

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
gl: Alterar a aparencia visual dos corredores e da escena do fondo…

en: &Play Sounds
gl: &Reproducir sons

en: Play sound effects.
gl: Reproducir os efectos sonoros.

en: Play sound effects during the game.
gl: Reproducir os efectos de son durante a partida.

en: Play &Footstep Sounds
gl: &Reproducir sons de pasos

en: Make sounds of player's footsteps.
gl: Facer os sons das pegadas do xogador.

en: &Demo At Start
gl: &Demostración no inicio

en: Run a demo when the game starts.
gl: Executar unha demostración cando comece o xogo.

en: &Mouse Controls Hero
gl: O &rato controla o heroe

en: Mouse controls hero.
gl: O rato controla o heroe.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
gl: Usar o rato para controlar os movementos do heroe.

en: &Keyboard Controls Hero
gl: O &teclado controla o heroe

en: Keyboard controls hero.
gl: O teclado controla o heroe.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
gl: Usar o teclado para controlar os movementos do heroe.

en: Hybrid Control (&Laptop)
gl: Control &híbrido (portátiles)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
gl: O punteiro controla o heroe; escávase co teclado.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
gl: Emprega o dispositivo do portátil para controlar o punteiro para controlar ti os movementos do heroe, e emprega o teclado para cavar á esquerda e á dereita.

en: &Click Key To Move
gl: &Premer unha tecla para mover

en: Click Key To Move.
gl: Premer unha tecla para mover.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
gl: No modo de teclado, preme unha tecla de dirección para comezar a moverte e seguir ata que premas outra tecla.

en: &Hold Key To Move
gl: &Manter unha tecla para mover

en: Hold Key To Move.
gl: Premer unha tecla para mover.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
gl: No modo de teclado, mantén premida unha tecla de dirección para moverte e sóltaa para parar.

en: Normal Speed
gl: Velocidade normal

en: Set normal speed.
gl: Axustar a velocidade normal.

en: Set normal game speed.
gl: Axustar a velocidade normal.

en: Beginner Speed
gl: Velocidade de principiante

en: Set beginners' speed.
gl: Axustar a velocidade de principiante.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
gl: Axustar a velocidade de xogo para principiantes (0,5 veces o normal).

en: Champion Speed
gl: Velocidade de campión

en: Set champions' speed.
gl: Axustar a velocidade de campión.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
gl: Axustar a velocidade de partida para campións (1,5 veces o normal).

en: Increase Speed
gl: Aumentar a velocidade

en: Increase speed.
gl: Aumentar a velocidade.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
gl: Aumentar a velocidade do xogo por 0,1 (o máximo é 2,0 veces o normal).

en: Decrease Speed
gl: Diminuír a velocidade

en: Decrease speed.
gl: Diminuír a velocidade.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
gl: Diminuír a velocidade do xogo por 0,1 (o mínimo é 0,2 veces o normal).

en: Stop
gl: Parar

en: Move Right
gl: Mover á dereita

en: Move Left
gl: Mover á esquerda

en: Move Up
gl: Subir

en: Move Down
gl: Baixar

en: Dig Right
gl: Cavar á dereita

en: Dig Left
gl: Cavar á esquerda

en: Do a Step
gl: Dar un paso

en: Test Bug Fix
gl: Proba de fallos

en: Show Positions
gl: Mostrar as posicións

en: Start Logging
gl: Iniciar o rexistro

en: Show Hero
gl: Mostrar o heroe

en: Show Object
gl: Mostrar o obxecto

en: Show Enemy
gl: Mostrar o inimigo

en: The game is paused
gl: A partida está pausada.

en: Press "%1" to RESUME
gl: Preme «%1» para CONTINUAR

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
gl: Preme «%1» ou «%2» para CONTINUAR

en: Press "%1" to PAUSE
gl: Preme «%1» para facer unha PAUSA

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
gl: Preme «%1» ou «%2» para facer unha PAUSA

en: Has hint
gl: Ten un consello.

en: No hint
gl: Non ten ningún consello.

en: Get Folders
gl: Obter os cartafoles

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
gl: Non se pode atopar o cartafol de xogos do sistema «/system/» nas zonas «%1».

en: Edit Name/Hint
gl: Editar o nome/consello

en: Edit level name or hint
gl: Editar o nome do nivel ou o consello

en: Edit text for the name or hint of a level
gl: Editar o texto do nome ou da axuda do nivel

en: Name/Hint
gl: Nome/Consello

en: Erase
gl: Borrar

en: Space/Erase
gl: Espazo/Borrar

en: Paint empty squares or erase
gl: Pintar cadros baleiros ou borrar

en: Erase objects or paint empty squares
gl: Borrar obxectos ou pintar cadros baleiros

en: Hero
gl: Heroe

en: Move hero
gl: Mover o heroe

en: Change the hero's starting position
gl: Cambiar a posición inicial do heroe

en: Enemy
gl: Inimigo

en: Paint enemies
gl: Pintar inimigos

en: Paint enemies at their starting positions
gl: Pinta inimigos no lugar no que comezan

en: Brick
gl: Bloque

en: Paint bricks (can dig)
gl: Pintar bloques (pódese cavar)

en: Paint bricks (diggable objects)
gl: Pinta bloques (obxectos que se poden furar)

en: Concrete
gl: Formigón

en: Paint concrete (cannot dig)
gl: Pintar formigón (non se pode cavar)

en: Paint concrete objects (not diggable)
gl: Pinta obxectos de formigón (non se poden escavar)

en: Trap
gl: Trampa

en: Trap/False Brick
gl: Trampa / falso bloque

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
gl: Pintar trampas ou falsos bloques (pódese caer a través deles)

en: Ladder
gl: Escala

en: Paint ladders
gl: Pintar escadas

en: Paint ladders (ways to go up or down)
gl: Pintar escadas (vías para rubir ou baixar)

en: H Ladder
gl: Escada A

en: Hidden Ladder
gl: Escala agochada

en: Paint hidden ladders
gl: Pintar escadas agochadas

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
gl: Pintar escadas agochadas, que aparecen tras recoller toda a moeda

en: Bar
gl: Barra

en: Bar/Pole
gl: Barra / pau

en: Paint bars or poles
gl: Pintar barras ou paus

en: Paint bars or poles (can fall from these)
gl: Pintar barras ou paus (pódese caer deles)

en: Gold
gl: Moeda

en: Gold/Treasure
gl: Moeda / tesouro

en: Paint gold (or other treasure)
gl: Pintar a moeda (ou outro tesouro)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
gl: Pintar as moedas (ou outro tesouro)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
gl: Editar a barra de ferramentas

en: Name of level:
gl: Nome do nivel:

en: Hint for level:
gl: Consello para o nivel:

en: Name of game:
gl: Nome do xogo:

en: File name prefix:
gl: Prefixo do ficheiro:

en: Traditional rules
gl: Regras tradicionais

en: KGoldrunner rules
gl: Regras do KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
gl[0]: 1 nivel
gl[1]: %1 niveis

en: About this game:
gl: Sobre este xogo:

en: Save Changes
gl: Gardar os cambios

en: 0 levels
gl: 0 niveis

en: Save New
gl: Gardar como novo

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
gl: Xogo                       Nivel/Vidas/Puntuación   Día    Data     Hora

en: Create Level
gl: Crear un nivel

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
gl: Non se pode crear nin gardar un nivel ata despois de crear un xogo para contelo. Probe o elemento de menú «Crear un xogo».

en: Edit Level
gl: Editar o nivel

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
gl: Non se pode editar e gardar un nivel ata que non se creen un xogo e un nivel. Usa o elemento de menú «Crear un xogo».

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
gl: Pódese editar un nivel do sistema, pero DÉBELO gardar nunha das túas propias partidas. Non estás a botarlle un ollo ás escadas agochadas e os bloques soltos, va que non? :-)

en: Save Level
gl: Gardar o nivel

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
gl: Queres inserir un nivel e subir os existentes unha posición cara a riba?

en: &Insert Level
gl: &Inserir un nivel

en: &Cancel
gl: &Cancelar

en: Cannot open file '%1' for output.
gl: Non se pode abrir o ficheiro «%1» para saída.

en: Move Level
gl: Mover o nivel

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
gl: Primeiro debes cargar o nivel que queiras mover. Usa o menú «%1» ou o «%2».

en: Game
gl: Xogo

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
gl: Non se pode mover ningún nivel ata despois de crear un xogo e, polo menos, dous niveis. Intenta usar o elemento do menú «Crear un xogo».

en: Sorry, you cannot move a system level.
gl: Desculpa, pero non se pode mover un nivel do sistema.

en: You must change the level or the game or both.
gl: Debes cambiar o nivel, o xogo ou ambos os dous.

en: Delete Level
gl: Eliminar o nivel

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
gl: Non se pode eliminar ningún nivel ata despois de crear un xogo e un nivel. Intenta usar o elemento do menú «Crear un xogo».

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
gl: Queres eliminar un nivel e baixar os superiores unha posición cara a baixo?

en: &Delete Level
gl: &Eliminar o nivel

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
gl: Non se pode atopar o ficheiro «%1» que queres eliminar.

en: Save Game Info
gl: Gardar a información do xogo

en: You must enter a name for the game.
gl: Debes inserir un nome para o xogo.

en: You must enter a filename prefix for the game.
gl: Debes inserir un prefixo do nome de ficheiro para o xogo.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
gl: O prefixo do nome de ficheiro non debe de ter máis de 5 caracteres.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
gl: O prefixo do nome de ficheiro só pode conter caracteres alfabéticos.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
gl: O prefixo do nome de ficheiro «%1» xa se está a usar.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
gl: Non gardaches o teu traballo. Quérelo gardar agora?

en: &Save
gl: &Gardar

en: &Do Not Save
gl: &Non gardar

en: &Go on editing
gl: &Ir á edición

en: You can only modify user games.
gl: Só se poden modificar os xogos do usuario.

en: New Level
gl: Novo nivel

en: Click anywhere to begin live play
gl: Preme calquera sitio para comezar a xogar ao vivo

en: Play Next Level
gl: Xogar o seguinte nivel

en: There are no more levels in this game.
gl: Non hai máis niveis neste xogo.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
gl: Acción incorrecta: non estás a editar ningún nivel.

en: No Sound
gl: Sen son

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
gl: Aviso: Esta copia do KGoldrunner non ten son.
    
    Isto débese a que non había ningunha versión de desenvolvemento das bibliotecas OpenAL e SndFile cando se compilou e construíu.

en: Game Paused
gl: Partida en pausa

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
gl: Detívose a reprodución e o xogo está detido mentres te preparas para continuar a xogar. Preme a tecla Pausa (predeterminado P ou Esc) cando esteas listo.

en: Replay Last Level
gl: Reproducir o último nivel

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
gl: Produciuse un erro: non se puido atopar e reproducir ningunha gravación do último nivel que xogaches.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
gl: Non hai ningún último nivel que reproducir. Tes que xogar un nivel e completalo, gañes ou perdas, antes de poderes empregar a acción Reproducir o último nivel.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
gl: &XOGAR

en: Start playing this level
gl: Comezar a xogar neste nivel

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
gl: Opción para comezar a xogar a partida no nivel que se mostra, en canto fagas clic, movas o rato ou premas unha tecla

en: &Quit
gl: &Saír

en: Close KGoldrunner
gl: Pechar o KGoldrunner

en: Start a different game or level
gl: Iniciar unha partida ou nivel distinto

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
gl: Usa o diálogo «Escoller unha partida» para escoller unha partida ou nivel distinto e comezar a xogar.

en: &Use Menu
gl: &Usar o menú

en: Use the menus to choose other actions
gl: Usa os menús para escoller outras accións

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
gl: Antes de xogar, usa os menús para escoller outras accións, como cargar unha partida gardada ou cambiar o tema

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
gl: A partida está en pausa. Tes que premer a tecla de Pausa (predeterminado, P ou Escape) cando esteas listo para seguir xogando.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
gl: Desculpas. Aínda que se poden resolver todos os niveis do KGoldrunner, non se gravou ningunha solución para o nivel que seleccionaches.

en: Replay Any Level
gl: Xogar de novo en calquera nivel

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
gl: Desculpas. Parece que non xogaches e gravaches antes o nivel que seleccionaches.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
gl: <NOBR><B>Rematou a partida!!!</B></NOBR><P>Queres intentar este nivel de novo?</P>

en: Game Over
gl: Rematou a partida

en: &Try Again
gl: &Intentar de novo

en: &Finish
gl: &Finalizar

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
gl: <b>PARABÉNS!!!</b><p>Remataches o derradeiro nivel do xogo <b>«%1»</b>!!.</p>

en: Hint
gl: Consello

en: &OK
gl: &Aceptar

en: Sorry, there is no hint for this level.
gl: Desculpa, pero non hai consellos para este nivel.

en: T H E   E N D
gl: F I N

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
gl: Premiches unha tecla que se pode usar para controlar o heroe. Queres cambiar automaticamente para o control co teclado? O control co rato é máis doado de usar a longo prazo - como montar unha bicicleta no canto de camiñar!

en: Switch to Keyboard Mode
gl: Cambiar para o modo de teclado

en: Switch to &Keyboard Mode
gl: Usar o modo de &teclado

en: Stay in &Mouse Mode
gl: Manterse no modo de &rato

en: Keyboard Mode
gl: Modo de teclado

en: Save Game
gl: Gardar a partida

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
gl: Desculpa, pero non se pode gardar a partida mentres a estás a editar. Intenta de novo o elemento do menú «%1».

en: Cannot open file '%1' for read-only.
gl: Non se pode abrir o ficheiro «%1» só para lectura.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
gl: Nota: por razóns de sinxeleza, a posición e a puntuación da túa partida gardada serán as do comezo deste nivel e non as actuais.

en: Error: Failed to save your game.
gl: Produciuse un erro: non se puido gardar o teu xogo.

en: Load Game
gl: Cargar unha partida

en: Sorry, there are no saved games.
gl: Non hai partidas gardadas.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
gl: Non se pode atopar o xogo co prefixo «%1».

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Check for High Score
gl: Comproba as mellores puntuacións

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
gl: <html><b>Parabéns!!!</b><br/> Acadaches unha das mellores puntuacións neste xogo. <br/>Insire o teu nome para incluílo na <br/>Galería da fama do KGoldrunner.</html>

en: Save High Score
gl: Gardar a puntuación

en: Error: Failed to save your high score.
gl: Produciuse un erro: non se puido gardar a túa puntuación.

en: Show High Scores
gl: Mostrar as mellores puntuacións

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
gl: Desculpa, pero non hai mellores puntuacións para as partidas do titorial.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
gl: Desculpa, pero aínda non hai mellores puntuacións para o xogo «%1».

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
gl: <center><h2>Galería da fama do KGoldrunner</h2></center><center><h3> Xogo «%1»</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
gl: Rango

[ctx: Person]
en: Name
gl: Nome

[ctx: Game level reached]
en: Level
gl: Nivel

en: Score
gl: Puntuación

en: Date
gl: Data

en: Load Game Info
gl: Cargar a información do xogo

en: Cannot find game info file '%1'.
gl: Non se pode atopar o ficheiro de información do xogo «%1».

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
gl: Acadouse a fin do ficheiro «%1» antes de atopar a fin dos datos do xogo.

en: Save A Solution
gl: Gardar unha solución

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
gl: A túa solución para o nivel %1 gardouse no ficheiro %2.

en: Read Level Data
gl: Ler os datos do nivel

en: Cannot find file '%1'.
gl: Non se pode atopar o ficheiro «%1».

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
gl: Acadouse o fin do ficheiro «%1» sen atopar datos do nivel.

en: Rename File
gl: Renomear o ficheiro

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
gl: Non se pode eliminar a versión anterior do ficheiro «%1».

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
gl: Non se pode renomear o ficheiro «%1» para «%2».

en: Theme Selector
gl: Selector de temas

en: Lives: %1
gl: Vidas: %1

en: Score: %1
gl: Puntos: %1

en: Select Level
gl: Seleccionar o nivel

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
gl: Só podes gardalo ou movelo a un dos teus propios xogos.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
gl: Só podes eliminar un nivel dun dos teus propios xogos.

en: Edit Game Info
gl: Editar a información do xogo

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
gl: Só podes editar a información dos teus propios xogos.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
gl: Non existe ningún nivel %1 en «%2», polo que non o podes xogar ou editar.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
gl: <html><b>Escolle unha partida:</b></html>

en: Name of Game
gl: Nome do xogo

en: Rules
gl: Regras

en: Levels
gl: Niveis

en: Skill
gl: Habilidade

en: Level 1 of the selected game is:
gl: O nivel 1 do xogo seleccionado é:

en: Please select a level:
gl: Escolle un nivel:

en: Level number:
gl: Número do nivel:

en: Start Game
gl: Iniciar a partida

en: Play Level
gl: Xogar o nivel

en: Replay Level
gl: Xogar de novo o nivel

en: Show Solution
gl: Mostrar a solución

en: Save Change
gl: Gardar os cambios

en: Move To...
gl: Mover para…

[ctx: Rules]
en: Traditional
gl: Tradicionais

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
gl: Titorial

[ctx: Skill Level]
en: Championship
gl: Campión

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
gl[0]: Un nivel, usa as regras do KGoldrunner.
gl[1]: %1 niveis, usan as regras do KGoldrunner.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
gl[0]: Un nivel, usa as regras tradicionais.
gl[1]: %1 niveis, usan as regras tradicionais.

en: Sorry, there is no further information about this game.
gl: Desculpa, non hai máis información sobre este xogo.

en: This level number is not valid. It can not be used.
gl: Este número de nivel non é correcto. Non se pode usar.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
gl: O botón principal do fondo repite a acción do menú que seleccionase. Prémeo despois de escoller un xogo e un nivel, ou usa «Cancelar».

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
gl: 
    
    Se esta é a primeira vez que usas o KGoldrunner, selecciona a partida de titorial, que che vai mostrando o funcionamento do xogo.
    
    Doutro xeito, abonda con premer o nome dun xogo da táboa e despois, para comezar no nivel 001, premer o botón principal de baixo. A partida comeza cando movas o rato ou premas unha tecla.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
gl: 
    
    Podes seleccionar os niveis do sistema para editalos (ou copialos), pero debes gardar o resultado nun xogo creado por ti. Usa o botón esquerdo o rato como pincel e os botóns da barra de ferramentas do editor como paleta. Usa a tecla «Borrar» ou o botón dereito do rato para borrar. Pódese arrastrar o rato cun botón mantido e pintar ou borrar varios cadros.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
gl: 
    
    Aquí podes engadir o nome e os consellos do novo nivel, pero debes gardar o nivel creado nun dos teus propios xogos. De maneira predeterminada, o teu novo nivel irá ao final do xogo, pero tamén podes seleccionar un número de nivel para gardalo en calquera outro punto do xogo.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
gl: 
    
    Aquí podes crear ou editar un nome e un consello, antes de gardar. Se cambias o xogo ou o nivel, podes facer unha copia ou «Gardar como», pero sempre o debes gardar dentro dun dos teus propios xogos. Se gardas un nivel no medio dunha serie, os outros volverán numerarse automaticamente.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
gl: 
    
    Só podes eliminar niveis dos teus propios xogos. Se eliminas un nivel que estea no medio dunha serie, os outros volverán numerarse automaticamente.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
gl: 
    
    Para mover (volver numerar) un nivel, primeiro débelo seleccionar usando «Editar calquera nivel…» e a continuación poderás usar «Mover o nivel…» para  movelo a un novo número ou mesmo unha partida distinta. Os outros niveis volverán numerarse automaticamente de acordo coas necesidades. Só podes mover os niveis dos teus propios xogos.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
gl: 
    
    Ao editar a información dun xogo, só precisas escollelo e despois ir ao diálogo que aparece, no que podes editar os detalles do xogo.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
gl: 
    
    Preme a táboa para escoller un xogo. Na táboa, e por baixo dela, pódese ver máis información sobre o xogo escollido, incluído o número de niveis que existen, como é de difícil e as regras que seguen os inimigos (consulta o manual do KGoldrunner).
    
    Para escoller un número de nivel débelo escribir ou usar o selector ou a barra de desprazamento. A medida que varía o xogo ou o nivel, a área de miniaturas mostra unha vista previa da escolla.

en: Help: Select Game & Level
gl: Axuda: seleccionar xogo e nivel

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
gl: © 2003 Ian Wadham e Marco Krüger

en: Current author
gl: Autor actual

en: Original author
gl: Autor orixinal

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
gl: Porte para KDE4, e as clases de Qt4 e KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
gl: Clases de KGameCanvas para KDE4

en: Artwork for runners and default theme
gl: Traballo plástico dos corredores e o tema visual predeterminado

en: Artwork for bars and ladders
gl: Traballo plástico das barras e escadas

en: Artwork for background of Geek City theme
gl: Traballo plástico do fondo do tema visual da Cidade cibernética

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
gl: Os tema visual Nostalxia, melloras nos corredores, funcionalidade de fondos múltiplos, de fundido de entrada/saída e varias outras ideas.

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
gl: Deseño gráfico dos tesouro do tema Exipto
