KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (707 entries)

en: Curse of the Mummy
hu: A múmia átka

en: The Giza Plateau
hu: Gízai-fennsík

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
hu: A Kairó melletti Gízai-fennsíkon található a gízai nekropolisz, itt áll a Hufu-piramis (Kheopsz-piramis vagy Nagy Piramis néven is ismert) , a Hafré- és Menkauré-piramis, a Nagy Szfinx és sok kisebb piramis és síremlék.
    
    A fennsíkon felé haladva el kell kerülni a múmiák megölését: ha túl sok jelenik meg újból a jobb szélen, nehéz lesz elmenekülni a játék végén. Indulásnál az egyik alaptechnikát, az esés közbeni ásást kell használni.

en: The Pyramid of Djoser
hu: Dzsószer-piramis

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
hu: A Dzsószer-piramis (lépcsős piramis, egyiptomiul kbhw-ntrw) Egyiptomban, a szakkarai nekropoliszban található, északnyugatra Memphisz városától.
    
    A szint teljesítése több lépésben történik: először ki kell szabdítani a múmiát a 2. szint bal oldalán (alul), hogy leessen és betöltse a rejtett árkot az alsó szinten.
    
    Ezután be kell lépni a 2. szintre a jobb oldalon, át kell haladni a gerendán, a múmia felett, vegye fel a kincset középen, majd középen, a bal szélen ássa át a téglát.
    
    Nem könnyű átjutni a 3. szinten levő múmián, mert általában magával visz egy kincset. Ha nem sikerül kifogni, hogy éppen nincs nála a kincs, csapdába kell ejteni az átásható téglánál a jobb oldalon (fontos  apontos időzítés).
    
    Az utolsó kincs felszedése előtt nyissa ki a lépcsős piramis jobb alsó részét, hogy a jobb oldalon látható múmiák bejussanak a piramis belsejébe. Ha egynél több múmia marad a jobb alsó részen a menekülési létra megjelenésekor, akkor nem lehet elérni a kijáratot.

en: Pharaoh's Barge
hu: A fáraó hajója

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
hu: Hufu hajója egy épségben fennmaradt, teljes méretű hajó, melyet egy verembe helyeztek el az ókori Egyiptomban, a Nagy Piramis oldalában, i.e. 2500 körül. A hajó nagy valószínűséggel Hufu (Kheopsz) fáraó részére készült.
    
    Egyike a legjobb állapotban megőrzött, legnagyobb és legrégebbi ókori hajóknak. Hossza 43,6 m. Kora ellenére akár most is használható lenne hajózásra, ha vízre helyeznék.
    
    Ez a szint eléggé egyszerű, sok kincs és kevés múmia található benne. A feladat a múmiák által cipelt kincsek megszerzése.

en: Pyramid Puzzles
hu: Piramisos feladványok

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
hu: A Nagy Piramis több mint 3800 éven át volt a világ legmagasabb építménye. Biztosan éppoly fárasztó lehetett rajta fel és le gyalogolni az ókori egyiptomiaknak, mint egy mai túristának.
    
    A balról második kincs megszerzéséhez azt a téglát kell használni hídként, amely alul eltorlaszolja az utat a létrához.
    
    A balról negyedik kincs megszerzéséhez távolítsa el a három téglát a bal oldali múmia fölül és jobb oldaláról. Ha megfelelő sorrendben ássa át őket, akkor lesz elég idő a kincs felszedéséhez és a meneküléshez.
    
    Néhány kincs megszerzéséhez előbb múmiákat kell kiszabadítani. A balról első, második és negyedik kincset előbb fel kell szedni, csak utána ereszthetők ki a múmiák. Egyik múmia sem ölhető meg, különben újraélednek a jobb oldalon, lehetetlenné téve a szint befejezését. Vagy kiereszthetők a múmiák, de akkor csapdába kell őket ejteni valamelyik másik kamrában.

en: Crocodile
hu: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
hu: A krokodilok akár 100 évnél tovább is élhetnek, és a nagyobb fajták hossza akár a 4,85 métert is elérheti. Egyes krokodilfajoknál megfigyelték, hogy megtámadják és megeszik a cápákat is.
    
    Szobek a krokodilokat megtestesítő isten. A Nílusnál dolgozó vagy azon átutazó egyiptomiak azt remélték, hogy ha imádkoznak Szobekhez, akkor az megvédi őket a krokodiltámadásoktól.
    
    De ezen a szinten nem a krokodiloktól kell tartani. Bár talán egy ima Szobekhez segíthet a múmiák elkerülésében és a kincsek összegyűjtésében.

en: Three Pyramids
hu: Három piramis

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
hu: A gízai nekropolisz már az ókortól kezdve népszerű célpontja volt az utazóknak és a turistáknak. A görögök a Nagy Piramist a világ hét csodája egyikének nevezték el (Szidóni Antipatrosz). A hét csoda közül mostanra csak a nagy Piramis maradt fenn épen.
    
    A szint teljesítése akkor a legkönnyebb, ha összegyűjt a jobb oldali piramisban két múmiát, és csak utána megy oda.

en: Tura Caves
hu: Turai kőbánya

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
hu: Tura volt Egyiptom legfontosabb mészkőbányája, az itt bányászott köveket használták fel a Nagy Piramis felépítéséhez. A bányászat során kialakult barlangokat az angol hadsereg titkos raktárnak használta a 2. világháborúban, és itt játszódik ez a szint.
    
    A hosszú vájattól balra két rejtett verem található. Szabadítsa ki a hosszú vájattól jobbra levő múmiát az egyik verem kitöltéséhez, majd a nagy kamrában levő múmiát csalja be a másikba. Az első múmián "utazva" szedje fel a vájat alja felé, egy mélyedésben megbújó kincset. A mélyedést elhagyva ásson többször jobbra, amíg el tud menekülni.
    
    A bal oldalon szedje fel az összes kincset, majd haladjon jobbra. Ásással szabadítsa ki a fenti múmiát, hogy később hozzáférhetővé váljon a kincse. Az ő segítségét kell kihasználni a szint végén, hogy balra el tudjon menekülni. A jobb oldalon látható kincset könnyebb elérni, mint az első látásra tűnik. Az elhelyezett áltégláknak köszönhetően ez a szint könnyebbik fele. Megjegyzés: Ha egy kis változatosságra vágyik, először a jobb oldallal végezzen, utána a ballal.

en: Pyramid Crawl
hu: Mászkálás a piramisokban

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
hu: Több mint 100 piramis található Egyiptomban, a legrégebbi közülük i.e. 2600 körül épült.
    
    Ezen a szinten (mely 2008 tájékán készült...) ki kell kerülni (el kell csalni vagy meg kell ölni) az alsó rész közepén található két múmiát.

en: The Great Sphinx
hu: A Nagy Szfinx

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
hu: A Nagy Szfinx őrzi a nap felé nézve a gízai fennsíkot. 73 méter hosszú és 20 méter magas, csekély 4500 éves, és a világ legnagyobb, egy darabból kialakított kőszobra.
    
    vegye fel a kincset a szfinx belsejében, majd próbélja megoldani a rejtélyt: hogyan lehet átjutni a jobb oldalon összegyűlt hordányi múmián?

en: Ladder Pyramid
hu: Létrapiramis

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
hu: A piramisok felépítésére vonatkozó elfogadott elméletek szerint a kőbányákban kifejtett hatalmas kőtömböket emberi erővel vonszolták a helyszínre és ott beemelték a megfelelő helyre. A szállítás és a beemelés pontos menete azonban továbbra is vita tárgya. Valószínűleg számos létrát alkalmaztak a műveletnél, ebből indultunk ki e szint kialakításánál is.
    
    Ezen szinten sokat kell körben futkosni. Könnyű felkapni egy kincset egy múmia elöl elfutva, de az már fogósabb kérdés, hogyan lehet a múmiák által cipelt kincseket megkaparintani. A hármas szélességű kőplatformon célszerű végezni a legtöbbel, de csak némi szaladgálás révén lehet a múmiákat megfelelően sorba állítani. Figyelem, a platform középső blokkján át lehet esni.
    
    Ha sikerült minden kincset felszedni, át kell jutni a menekülési létráig. Az egyik lehetséges megoldás: végezzen az egyik múmiával és jusson át a hátán, mikor az áthalad a Nagy Piramoshoz a menekülési létrától.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
hu: Az ankh egy ókori egyiptomi hieroglifa, mely azt jelenti, hogy "élet". Napszimbólum, ezért majdnem mindig aranyból készült.
    
    Ha életben szeretne maradni ezen a szinten, legyen óvatos a középső ankhban levő áltégláknál, vizsgálja meg, melyik lehet közülük hasznos.

en: Pharaoh's Tomb
hu: A fáraó sírja

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
hu: A kutatók becslése szerint kb. 2,3 millió kőtömböt használtak fel a Nagy Piramis felépítéséhez. Egy kőtömb súlya átlagosan 2,5 tonna.
    
    A játékban a piramis kevesebb mint 100 blokkból készült. Kezdés után menjen a piramis belsejébe, majd álljon fel arra a létrára a második szinten, mely a piramis bal szélén legközelebb található a külső falhoz. Várja meg, amíg a múmiák összegyűlnek a külső fal túloldalán, majd másszon fel a létrák tetejére a kis piramisnál. Ekkor a múmiák felmásznak a magas létrán, majd végül leesnek a póznáról. Amikor az utolsó is leesett (esetleg egy kicsit hamarabb), fusson fel a magas létrán, menjen végig a rúdon, végül ásással jusson vissza a nagy piramisba és a sírkamrába.
    
    Miután felvette az ott található egyetlen kincset, a trükk megismétlésével jusson ki a piramis jobb oldalánál.

en: Cat
hu: Macska

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
hu: Mély tiszteletnek örvendő, fontos állat volt az egyiptomi társadalomban és vallásban a macska. Gyakran ugyanúgy bebalzsamozták az elhullott macskákat, mint az embereket.
    
    A macskás szint végén ne tévessze meg az utolsó kincs felvétele után megjelenő macskafarok. Az egyetlen kijárat a bal oldalon található. hagyni kell, hogy a múmiák hozzák a megfelelő irányba a mcskafejtől jobbra látható kincset, mert nincs idő arra, hogy a kincseket egyesével összeszedje.
    
    Ez pedig úgy érheti el, ha kiás öt téglát alul, majd hagyja, hogy átmenjenek (vagy csapdába essenek és elpusztuljanak).

en: Pyramid Power
hu: Imhotep piramisa

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
hu: Imhotep volt a Dzsószer-piramis (vagy Lépcsős Piramis) tervezője. Úgy képzelte, hogy a piramis egy hatalmas felfelé vezető lépcső, melyen haladva a fáraó lelke feljut a mennybe. Ezért az építészeti teljesítményéért később az egyiptomiak istenként tisztelték.
    
    Hogy elérje a piramis felső részét, előbb az alsó részbe kell bejutnia. A felül látható kincs megszerzéséhez induljon el balra, ássa át a következő blokkot és lépjen rá a múmiára. Utána jobbra kell haladni (próbálja az egérmutatót a csúcsra vinni).
    
    Az utolsó kincs felvétele után menjen ki jobbra, fusson fel, majd le a létrákon. Egyedül a bal alsó okozhat problémát: fusson a létrákon levő múmiák alá, a többi már az ügyességén múlik!

en: Eye of Horus
hu: Hórusz szeme

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
hu: A hórusz szeme egy ősi egyiptomi szimbólum, mely az egyiptomiak hite szerint védelmet és erőt biztosított nekik az istenségekkel szemben.
    
    Ezen a játékszinten sajnos kevés védelmet nyújt a szem. Az összes kincs felszedéséhez több utat kell megtenni fentről le és vissza. Végül két múmia fog a bal alsó részben maradni. Leküzdésükhöz másszon fel a balról negyedik rövid létra tetejére, ásson balra, másszon le, majd ásson balra megint. Ekkor az egyik múmia beesik a lenti verembe. Másszon fel létrán - ekkor a másik múmia felfelé indul a másik létrán, majd beleesik a fenti verembe. Menjen át a két csapdába esett múmia fején, és másszon fel.

en: Inverted Pyramid
hu: Fordított piramis

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
hu: Valószínűleg nem egyiptomi mintára épül.
    
    A póznák között cikk-cakkban kell mászkálni az összes kincs felszedéséhez. A magányos üldöző múmián úhy tud átjutni, hoyg egy póznán várakozik, majd épp mielőtt utolérné a múmia, essen a lenti póznára, és haladjon át a múmia alatt.
    
    A szint tervezése nem követi a hagyományokat, ezért a megoldásnál sem a hagyományos módon kell eljárni: a leesést és áthaladást könnyebb billentyűzetről irányítani (azért nem annyira könnyű így sem). Miután az utolsó kincset is felvette a téglák fölött a piramis belsejében, szüneteltesse a játékot, és váltson vissza egeres irányításra.

en: Anubis
hu: Anubisz

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
hu: Anubisz (más néven Inpu) a túlvilág istene az egyiptomi mitológiában.
    
    Az Anubisz fülei között levő kincs megszerzéséhez ásson át a múmiától balra levő két oszlopon és álljon a múmia fejére. Ásson jobbra és essen le balra. Ekkor a múmia beleesik a jobb oldali oszlopon levő lyukba. Ekkor ásson át a két bal oldali oszlopon, amíg elér a létraszemhez. menjen le a szem jobb oldali létráján, hogy leessen a lenti póznára.
    
    A jobb oldali fülben levő kincs megszerzéséhez ásson át a két kétblokkos oszlop közül a magasabbon, majd essen rá az alacsonyabbra. Haladjon balra, majd ásson át a kétblokkos oszlopon. Haladjon most jobbra, ásson át az egyblokkos oszlopon és szabadítsa ki a múmiát. Menjen tovább eggyel jobbra és ásson ki három blokkot, és álljon a kapott két blokknyi peremre. Induljon balra és ássa ki a jobb oldali négyzetet. Várja meg míg leesik a múmia, vegye fel a kincsét, majd rohanjon fel a létrán, és már csak a kijáratot elzáró öt múmián kell átjutni.

en: Pyramid of Treasure
hu: Kincses piramis

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
hu: Núbia volt Egyiptom első számú aranyforrása. Tusratta, Mitanni királya állítólag azt mondta, hogy Egyiptomban több az arany, mint a homok.
    
    Ezen a szinten még a levegőben is kincsek lógnak! Csak három múmia és rengeteg kincs - ugye nem olyan nehéz?

en: Sarcophagus
hu: Szarkofág

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
hu: A szarkofág egy ókori koporsófajta, melyet általában kőből faragtak vagy vágtak ki. Az uralkódói múmiák temetéeskor a szarkofág biztosította a legkülső védőréteget, melyen belül további, gyakran alabástromból kifaragott koporsókat helyeztek egymásba.
    
    Ha nem szeretné, hogy örökre rázáruljon a szarkofág fedele, szedje fel a szarkofág bal széle alatti kincset rögtön az indulás után, mert később nem lesz elérhető.

en: The Parting of the Red Sea
hu: A Vörös-tenger kettéválasztása

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
hu: A Bibliában Mózes kettéválasztotta a tengert, hogy elmenekülhessen a fáraó emberei elől. Hasonlóan a játékban is, miután feldúlta a fáraó őseinek piramisait, nem csoda, hogy végül menekülni kell a fáraó emberei elől.
    
    A tenger kettéválasztásához szerencsére elég, ha ráesik az utolsó kincsre. De elmenekülni már nehezebb lesz. Induljon lefelé olyan mélyre, amennyire csak lehet, majd várjon egy kicsit. A vízfalon menjen fel jobbra, át a póznán középre, és ha a múmiák elérték a víz tetejét, essen le még egyszer.
    
    Ezután siessen fel a bal oldali vízfalon, átvágva az öldöző múmiák alatt. Várakozzon egy kicsit fent, a bal felső részen, ahol a múmiák nem tudják elcsípni. Ha a bal oldali múmiák is felértek, essen le a tengerfenékre harmadszor is (ezzel bőven felülmúlva Mózes teljesítményét...). Végül át kell jutni fent az utolsó múmiákon egy ügyes trükkel: vágjon át alattuk balra, és miközben a múmiák lepotyognak, lenyílik egy hosszú létra.
    
    Megjegyzés: kezdetben a vízfalon balra, felfelé is el lehet indulni, de úgy jóval nehezebb.

en: Count
hu: Számolgatós

en: Zero
hu: Zéró

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
hu: Az egyetlen cél a pályán a 0 belsejébe való bejutás, mert onnan vezet ki az egyetlen kijárat.
    
    Először fel kell jutni a cikkcakkos létra tetejére, majd a 0 bal oldalán át kell ásni 5 téglán. Ezután vissza kell rohanni a cikkcakkos létre tetejére a pózna fölött, át kell esni az átásott téglékon, végül irány jobbra, a 0 belsejébe. A rendelkezésre álló idő meglehetősen szűkre szabott.

en: One
hu: Egy

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
hu: Az arany megszerzéséhez több helyen kell leásni. A részleteket lásd a következő bekezdésben.
    
    A kijutáshoz el kell érni, hogy az ellenség átmenjen az 1-es fölött és beleessen a lenti verembe. Ezt három módon lehet elérni. Az első és legkézenfekvőbb mód, ha az 1-es jobb felső részénél levő póznán várakozik, amíg az ellenség majdnem fölé ér, majd haladjon jobbra, ásson jobbra az 1-es aljáig.
    
    A második módszer: pontosan időzítse az aranyhoz való leásást (vagy az arany helyéhez). Ha a megfelelő pillanatban mozdul az aranyra, akkor az ellenség leesik az 1-estől jobbra levő verembe. Végül a harmadik módszer: végezzen az ellenséggel azt remélve, hogy az 1-es jobb oldalán fog megjelenni.

en: Two
hu: Kettő

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
hu: A bal szélen levő arany eléréséhez essen le rá felülről, esés közben egyet jobbra vagy balra mozdulva. Azonnal ássa át az arany alatti mezőt és lépjen oda. Az áltéglán át le lehet esni alulra.

en: Three
hu: Három

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
hu: Az aranyak felszedése után látszik, hogy csak a bal oldali hosszú létrán lehet kijutni, de oda nincs közvetlen út. Ezért húzzon magával egy ellenséget, majd rajta keresztül áthaladva érje el a létrát.

en: Four
hu: Négy

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
hu: Kezdés után fusson le a jobb oldali padlóhoz. Néhány ellenséget csapdába kell ejteni ehhez (némi szerencsével egy arany is megszerezhető közben), de ezután már könnyű feljutni a 4-es alakú létrán, a jobb oldalon. 
    
    Amikor felszedi az aranyat a 4-esnél, várja meg, amíg az ellenségek a 4-es alakú létra tetejére érnek, mert így lesz elegendő ideje a létrák elérésre, nem fogják elvágni az ellenségek.

en: Five
hu: Öt

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
hu: Kezdés után másszon le az első létracsoporton, majd várakozzon a legalsó részen, amíg az ellenségek elfoglalják a pozíciójukat. Ezután essen le a padlóra, és célozza be a jobb oldali nagy létrát a lenti villával. Ez a villa teszi lehetővé, hogy átjusson a fenti ellenségeken. Várakozzon a padlószint bal oldali részén (nem a padlószitn alatt!), amíg a hosszú létráról leesik az ellenség. Ekkor másszon fel, majd haladjon jobbra a nagy létrához.

en: Six
hu: Hat

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
hu: Az első trükkös rész ezen a szinten annak időzítése, mikor megy át a 6-os alján, hogy közben az ellenség a bal oldali létrán másszon felfelé. Ha elérte a létrát, az ellenségek felfelé fognak mászni, ezért addig kell várakoznia, amíg nincs ellenség a létra alsó részén, csak ekkor ásson át a 6-os alján.
    
    A második trükk az, hogyan távolítja el az összes ellenséget a bal oldali létráról. Egy lehetőség erre, hogy a 6-os tetején, középen várakozik, amíg az összes ellenség átjut a póznán. Ezután essen le a padlóra és menjen át a létrán.

en: Seven
hu: Hét

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
hu: A fő kihívást a 7-es tetején levő arany jelenti. Kezdés után másszon fel a bal szélen levő elemre a 7-es tetején, majd várja meg, amíg az ellenségek feltöltik a 7-es tetején levő lyukakat.

en: Eight
hu: Nyolc

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
hu: Pontos időzítéssel csaljon át két ellenséget a bal szélső létrához, majd szedje fel az öt aranyat, amíg az ellenségek a bal oldalon vannak.
    
    A három lenti aranyat egy menetben kell felszedni, de szükség lehet arra, hogy előbb néhány ellenséget a 8-astól jobbra vigyen, hogy ne okozzanak gondot, amikor a létra megjelenésekor lemegy a padlóra.
    
    A kijárathoz vezető létra megtisztításához jusson le a padlóra a jobb szélen.

en: Nine
hu: Kilenc

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
hu: Kezdés után gyorsan essen le a padlóig. Ásson ki néhány vermet, hogy az ellenségek feljutását lelassítsa. Vegye fel a két aranyat a 9-es bal oldalán, amikor nincs ellenség a közelben, majd ásson le a 9-esig, miután felvette a két arany közül a feljebb levőt.
    
    A 9-es alján található arany felszedéséhez álljon a bal oldali ellenségre, ásson balra, majd menjen jobbra. A két ellenség elkezd balra haladni, leesik, majd felmászik a létrán. Amikor az első beleesik a kiásott csapdába, ugorjon be a 9-es legalsó részébe és ásson balra. A következő ellenség le fogja hozni az aranyat. Szedje fel, ásson jobbra, essen le a póznához és gyorsan menjen a kijárathoz.

en: Ten
hu: Tíz

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
hu: Több ellenség csapdába csalható lent a jobb és bal oldalon, de ezek kijutnak, amikor a létrák megjelennek. Menekülés közben essen le a padlóra, hogy megtisztuljon a jobb felső részhez vezető út.

en: Eleven
hu: Tizenegy

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
hu: Először szedje fel azt az aranyat, mely a 11-es alakú pózna bal oldala alatt található, utána azt, amelyik a középső 11-es első 1-ese lábánál található. Most essen le a kettős magas faltól balra a padlóra. Az ellenségek különféle szakaszokba fognak leesni. Most három dolgot lehet tenni: szedje fel az aranyat a bal oldali és középső részekben, vegye el az aranyat a jobb oldali ellenségektől a padlón, és húzzon annyi ellenséget amennyit csak tud a 11-estől balra levő részbe.
    
    Az első két feladat aránylag egyszerű, a harmadik több módon is elvégezhető. Ha felmegy a középső létrán és átmegy balra, várakozzon a póznák jobb felső része fölött (vagy essen le a póznákra) és húzza át az ellenségeket kis csoportokban a középső részről a bal oldalra. Eközben felszedhető egy-két arany is.
    
    Ha minden aranyat felvett (kivéve a 11-estől jobbra levőket), fusson a H alakú létrák jobb felső részére középen. Így a jobb szélen levő ellenségeket kivéve minden ellenség a bal oldalra kerül.

en: Twelve
hu: Tizenkettő

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
hu: Ez egy lassú pálya, sokat kell várakozni, hogy az ellenségek a megfelelő helyre kerüljenek.
    
    Kezdés után essen rá a legközelebbi ellenségre, amikor az éppen esik le. Menjen a jobb oldali póznákra az alattuk levő arany felszedéséhez. Várja meg, amíg üresedés jön létre a lenti ellenségek között, ekkor essen rá az aranyra.
    
    A jobb oldali, 12 dobozból álló rács arra jó, hogy ha éppen nem legfelül van, a rácstól balra levő létrán felfelé mászó ellenségek nem tudnak ráesni. Ezt kihasználva el lehet érni, ha a rács alatt várakozik, hogy az ellenségek átjussanak a csapdák fölött balra a téglákon és betonos részeken, majd leessenek és a csapdában ragadjanak.
    
    Egy másik hasznos trükk is használható. Várakozzon a bal szélen látható létra tetején (a kezdőpozíciónál). A távoli ellenségek átfutnak a rács tetején és leesnek a csapdás részre a jobb oldalon.
    
    A padló bal oldali részén levő aranyak eléréséhez ki kell tölteni a padló második szakaszát ellenségekkel, majd át kell ásni azon a téglán, amely blokkolja őket a bal oldalon. Az aranyat nem is kell felszedni (hagyja, hogy az aranyat vivő ellenség bejusson a kiásott téglába, és végezzen vele ott), de ha kívánja, akár fel is vehető.
    
    Hagyja a bal szélen függő aranyat utoljára, mert így könnyen eljuthat a kijárathoz felül. Másik lehetőség: ha a 2-es belsejében levő aranyat utoljára hagyja, könnyen kijuthat. Máskülönben a bal felső részen csapdába esett ellenségek elvágják az utat a kijárattól.

en: Thirteen
hu: Tizenhárom

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
hu: Kezdés után várakozzon a bal felső létrák bal (vagy akár a jobb) ágán, amíg a küzépen levő ellenségek felmásznak a középső létra feléig. Essen le a vízszintes létrára, menjen jobbra, essen le a padlóra, csapdába ejtve néhány ellenséget.
    
    A csapdába esett ellenségek nagy részét ki kell szabadítani, hogy az arany elérhetővé váljon. A padló bal felén csapdába esetteket ki kell szabadítani, hogy legalább egy aranyat fel tudjon szedni.  
    
    Ha felvette az utolsó aranyat is, az ellenségek elözönlik a középső létrát, ezért ügyesen meg kell választani, melyiket veszi fel utoljára. Egy jó választás az, amelyiket három ellenség tart a 3-as alsó lábánál, de az is, amelyik a 3-as közepénél látható.

en: Fourteen
hu: Tizennégy

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
hu: Négy trükk következik. 1. Ne ássa ki egészen a legvégéig azokat az ellenségeket, amelyek a bal oldali 4-esekben találhatók (ha valamelyik csapdába esik a középső 4-esben, azt se). Így kevesebb ellenséggel kell törődni. 
    
    2. Az egyik ellenség tetején utazva le lehet jutni a 4-esekben csapdában levő ill. a középen lebegő aranyig.
    
    3. Amikor kiengedi a 4-eseken levő ellenségeket a jobb oldalra (esetleg kettő közülük a bal oldali 4-esekben van), érdemes lehet duplán ásni és inkább elveszíteni az aranyat.
    
    4. Akkor lesz legkönnyebb eljutni a kijárathoz a végén, ha egészen a végéig meghagy egy aranyat a jobb oldalon, középen lebegő 14-esnél. Ekkor felfuthat a megjelenő létrán.

en: Fifteen
hu: Tizenöt

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
hu: Két tipp. Ha a bal oldali két létra egyikén várakozik, egy fokkal a két létra között lebegő arany alatt, a középen levő ellenségek az 5-ös aljához fognak ugrani. Így könnyen megszerezhető az 1-es és 5-ös közötti arany.
    
    Másodszor, ha az 1-es aljánál, jobbról várakozik, az 1-estől balra levő két létra jobb oldalán levő ellenségek leugranak a póznáról az 1-es másik felének aljáig. Ha fent várakozik az 1-es és az 5-ös között, majd leugrik az 1-es aljához, amikor az ellenségek éppen esnek le az 1-es alja felé, fel tud futni az 1-estől balra levő létrán, és fel tudja szedni az 1-estől balra levő aranyat.

en: Sixteen
hu: Tizenhat

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
hu: Az 1-estől balra levő oszlopnál gyorsan le kell futni, majd vissza, ügyesen elkerülve az ellenségeket.
    
    A 6-os közepén látható arany megszerzéséhez essen le a 6-os 'O' részén, menjen jobbra, ásson balra, mozduljon balra és ásson megint balra, hogy feltartóztassa az ellenségeket. De ez az arany akár utoljára is hagyható, hogy két ellenséggel kevesebbel kelljen foglalkozni. De az is elérhető, hogy a két ellenség beleessen a saját csapdájába.
    
    A jobb alsó részen levő ellenségeknél található arany megszerzéséhez ássa ki a tőlük balra levő blokkoló téglát, fusson fel a létrán, ássa ki a 6-os jobb oldalát, essen be, fusson balra, ásson át egy téglát a 6-ostól balra, majd essen le a padlóra. Fontos a pontos időzítés, a jobb alsó részről csak egy vagy két ellenség tud átjutni balra. Ki kell ásni a 6-os alját az arany megszerzéséhez, de ez elég egyszerű, jóllehet kicsit hektikus a közelben, a 6-ostól balra mászkáló ellenségek miatt.
    
    Ha már minden aranyat felvett, a kijárathoz úgy juthat el legegyszerűbben, hogy átmegy az 1-es középső áltégláján, majd az 1-estől balra levő létrákhoz megy.

en: Don't Panic!
hu: Csak semmi pánik!

en: Robbery
hu: Rablás

en: Use the Guards
hu: Használja az őröket

en: Forbidden Gold
hu: Tiltott arany

en: Awaiting Enemies
hu: Várakozás az ellenségekre

en: Too Many Guards
hu: Túl sok őr

en: Gold Rush
hu: Arany mindenütt

en: Too Easy?
hu: Túl könnyű?

en: Golden Town
hu: Aranytorony

en: The Big Maze
hu: A nagy labirintus

en: Hurry Up!
hu: Siess!

en: Two Useful Enemies
hu: Két hasznos ellenség

en: The Prison
hu: A börtön

en: Free Fall
hu: Zuhanás a semmibe

en: Two Friends
hu: Két barát

en: Impossible?
hu: Hát ez lehetetlen...

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
hu: Most nincs segítség!
    
    De nem lehetetlen.

en: The Wall
hu: A fal

en: No Way Out
hu: Nincs kiút

en: How To Get There
hu: Hogy jutok fel oda?

en: The Bull
hu: A bika

en: Zig Zag
hu: Cikk-cakk

en: The Box
hu: Aranydoboz

en: Do Not Fall Down
hu: Ne ess le

en: Overcrowding
hu: Préselődjünk!

en: Gold Rush II
hu: Arany mindenütt II

en: A Big Start
hu: A nagy kezdés

en: Easy Prey
hu: Könnyű zsákmány

en: The Gold Mine
hu: Az aranybánya

en: Entangled
hu: Behálózva

en: Three Friends
hu: Három barát

en: Jump And Run!
hu: Ugrás és futás!

en: Left Or Right?
hu: Bal vagy jobb?

en: Treasures of Gold
hu: Az arany kincsei

en: The Breakout
hu: A kitörés

en: Digging Hassle
hu: Merre ássak?

en: Synchronised Running 2
hu: Fussunk egyszerre 2

en: No hint!
hu: Nincs tipp!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
hu: Ezeket a pályákat Marco Krüger, az eredeti KGoldrunner program szerzője készítette, barátai és néhány közreműködő segítségével. Itt a KGoldrunner-féle szabályok érvényesek. Az ellenségek gyorsan futnak és agresszív keresési stratégiájuk van. Kellemes időtöltést! :-)

en: Dig, Baby, Dig!
hu: Áss, bébi, áss!

en: Acrophobia
hu: Tériszony

en: Panic!
hu: Pánik!

en: Vertical
hu: Függőleges

en: The Box (1)
hu: A doboz (1)

en: This one is easy. No hint!
hu: Ez könnyű. Nincs tipp!

en: Depth
hu: Mélység

en: Density
hu: Sűrűség

en: The Box (2)
hu: A doboz (2)

en: Concrete Towers
hu: Betontornyok

en: Mazes
hu: Útvesztők

en: Dopey
hu: Kuka

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
hu: Nagyon egyszerű pálya, csak arra kell vigyázni, nehogy leessen a létráról. Az utolsó két ellenségen több módon is túl lehet jutni. A leggyorsabb megoldás az, ha egy hosszú létrán várakozik közvetlenül a második leghosszabb vízszintes létra alatt, amíg a kijárat meg nem tisztul.

en: Sleepy
hu: Szundi

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
hu: Sokat kell visszafelé mozogni, de a megoldás nem nehéz.

en: Doc
hu: Tudor

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
hu: Az arany eléréséhez szükséges néhány trükk, de a megoldás nem nehéz.

en: Grumpy
hu: Morgó

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
hu: Vizuálisan összezavaró, de máskülönben egy egyszerű útvesztő.

en: Sneezy
hu: Szundi

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
hu: Aránylag egyszerű, egyedül ahhoz kell némi trükk, hogy az ellenségek félreálljanak az útból. Kezdés után csalja a fenti két ellenséget a felső, középső verembe. Így elég időt nyerhet, hogy átcsússzon közöttük. A lenti ellenség könnyen kikerülhető (kétszer). A visszafelé úton is át kell jutni két ellenségen, az elsőt csalja le mélyre, hogy kikerülhesse, a másikat érdemes a pálya tetején látható rúd szakaszához terelni.

en: Bashful
hu: Szende

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
hu: Az egymásra helyezett két arany eléréséhez a fölöttük levő egyik létra alatti csapdán kell átesni.
    
    A bal felső részen található aranyat kell utoljára hagyni.

en: Happy
hu: Vidor

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
hu: A szinten két trükkre lesz szükség. Először, ha  fenti aranyat el szeretné érni, menjen le és húzza maga után az ellenségeket, majd haladjon felfelé az aranyhoz (és ugyanezt fordítva). Másodszor, időnként alkalmazni kell a létrás trükköt: ha egy függőleges létrán feljebb található egy ellenség, akkor az esetleg el fog futni.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
hu: A bal középső részen található arany felszedéséhez csalogassa át az ellenséget a póznán, majd fusson át rajta, amikor az éppen annak a végére ér. Ugyanezzel a trükkel lehet visszajutni, kivéve ha ellenség is követi a póznán. Ekkor találni kell egy helyet, ahol kikerülhető.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
hu: Ne engedje, hogy az ellenségek felszedjék az aranyat, mert utána nehéz lesz tőlük elvenni. Máskülönben, ha a középső részre megy, a legtöbb ellenség jobbra, felfelé fog haladni. Így már elérhetővé válik az alsó szinten látható arany. Az ott levő téglák némelyike csapda. Ha egy ellenség közel kerül, lépjen bele a csapdába, majd oldalra, az ellenségen keresztül. De még jobb, ha úgy manőverezik, hogy az ellenségek távol maradjanak az alsó résztől, amíg lent összeszedi az aranyat.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
hu: Egy viszonylag egyszerű labirintus: érdemes kihasználni az alul, középen látható létra alatti áltéglát.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
hu: Ezen a szinten az a legnehezebb rész, amikor a két ellenség a labirintus közepébe kerül, és keresztül kell rajtuk jutni. Próbáljon lefelé, tőlük balra haladni, csalja maga után az egyiket, majd menjen fel és ejtse csapdába a másikat. Máskülönben csak a jól időzített ásás segíthet.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
hu: Csak egy trükkre van szükség ezen a szinten: a rejtett átjárókat kell használni, becsalogatva oda az ellenségeket.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
hu: Több módon is át lehet jutni a létrás csapdahurokban levő ellenségen. Az egyik: várakozzon a csapda mellett, amíg az ellenség félig feljut a létrán, lépjen bele a csapdába, majd haladjon azonnal balra és lefelé. Előfordulhat, hogy a csapdánál egy helyett három ellenség gyűlik össze. Ezt érdemes elkerülni. A háromból az egyik kitörhet a hurokból, de a másik kettő a csapdában marad, és akkor nem lehet rajtuk átjutni.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
hu: Miután sikerült kikerülni az első szembejövő ellenséget, várjon egy kicsit, ne essen le azonnal a középen látható aranyra, mert ebben az esetben a kikerült ellenség leesik az alsó szintre, felveszi ott az aranyat, és arra a szintre megy, ahol azt már nem lehet elvenni tőle.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
hu: Ha a következő pozíciótól két vagy három ellenség zárja el az utat, próbáljon inkább átásni az oszlopokon. Ásson át két rétegen, várja meg, amíg az első ellenség fentről belesik a csapdába, majd menjen fel, és ejtse ott csapdába a másik ellenséget.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
hu: Rengeteg arany, mindössze egy ellenség, és az is csapdába ejtve! Pofonegyszerűnek tűnik...
    
    Az első részben legfeljebb csak némi ásásra van szükség az arany megszerzéséhez. De utána már nehéz diónak tűnik lejutni a lenti és a bal oldali aranyhoz. Az egyik létra alatti csapda vezethet a megoldáshoz. Előbb össze kell szedni a szabadon elérhető aranyakat, utoljára kell hagyni az ellenséget és annak aranyát. Vigyázat! Csak egy ellenség van a pályán, de az elég gyorsan tud futni!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
hu: A jobb felső részen található verem egy kicsit trükkös. A labirintus elhagyásához egy ellenséget kell a verembe csalni, de mielőtt ezt megtenné, érdemes felvenni az ott levő aranyat. Ha véletlenül két ellenség jut a verembe, akkor már sajnos le kell mondani az aranyról.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
hu: Beomló padlókat kell keresni egyes helyek eléréséhez. Ásásra is szükség lesz.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
hu: Szedje fel a középen és fent levő aranyat, mielőtt a lenti és bal oldali aranyért indulna. Így elérhető, hogy ha végezni kell az egyik ellenséggel (az egyik a bal oldalon kéri is), akkor csak elzárják az utat a kijárattól, de lehetővé teszik a megmaradt aranyak felszedését.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
hu: Sok áltéglánál lehet csapdába esni vagy átjutni a labirintus egy másik részébe. Próbálkozzon például a létrák alatt.
    
    A fenti négy csapda komoly akadályt jelent: csak azután lehet rajtuk túljutni, ha már minden aranyat összegyűjtött. Ezért maradjon távol a jobb alsó résztől, amíg össze nem szedte a többi részről az aranyat. Ezután essen keresztül a jobb felső létra alatti csapdán, csak így lehet az alatta látható aranyhoz hozzájutni. Ha egyszer már lejutott, nem tud visszakerülni a jobb felső részre, amíg fel nem szedte az összes aranyat. Miután felvette a középen, jobbról látható aranyat, ásson le a két egymás melleti arany közül a bal oldalihoz. A jobb alsó részről akkor nyílik meg a kivezető út, ha felvett minden aranyat és megjelenik középen egy rövid létra.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
hu: Labirintus, melyből nem látszik a kivezető út. A beomló padlókat kell felhasználni. Ha elakad próbálkozás közben, próbáljon papíron térképet rajzolni a területről.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
hu: Ez az átlós labirintus nem túl bonyolult, de könnyű beesni a verembe és az egyetlen ellenség igen gyorsan mozog. Csalja le az ellenséget az egyik lenti verembe, utána már könnyű.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
hu: A felső szinten túl sok ellenség van, nem lehet velük ott végezni (nem véletlenül található ott kevés tégla). Várakozzon az eggyel lejjebbi szinten, hagyja, hogy elinduljanak Ön felé az ellenségek. Ásson ki menekülő utat a bal alsó aranyhoz.
    
    A visszafelé úton álljon a felső szintre és ugyanezzel a trükkel csalja fel az ellenségeket. Ásson át egy lefelé vezető téglán és menjen a kijárathoz.
    
    Ha két ellenség gyűlik össze a bal alsó, a középső (csak a visszefelé úton) vagy a jobb felső részben, akkor trükköt kell alkalmazni. Az utóbbi esetet kivéve be lehet fejezni a szintet ellenség csapdába ejtése nélkül is, de előfordulhat, hogy néhányan beleesnek az egyik verembe.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
hu: Ez egy falak és ellenségek nélküli útvesztő, elsőre könnyűnek tűnik. De a csapdák falként is funkcionálnak, és az ellenségek megtöltenék a csapdákat, ezért érdemes lehet térképet rajzolni. Ásással ugyan lehet csapdák után kutatni, de nagyon lelassítja a játékot, ha meg kell várni, amíg a téglák újra feltöltődnek.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
hu: Ha át szeretne jutni a középső részen, előbb meg kell tisztítani az ellenségektől, de csak egy átásható tégla található. Ezen essen keresztül, siessen jobbra majd felfelé, az átásott tégla feletti sorba. Épp elegendő az idő egy ellenség becsalásához a lezáró lyukba. Szükség esetén az eljárás megismételhető.
    
    A labirintus elhagyásához átjárót kell keresni az átlós létraakadályon. Az egyik létra alatt beomlik a padló, ezen keresztül lehet a kijárathoz jutni.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
hu: Az ellenségek csak papírtigrisek, bár az elsőn csak trükkel lehet átjutni. Álljon az áltéglától balra található létra tetejére. Amikor az ellenség átjut a létrán az áltéglától jobbra levő részre, menjen le a létrán, csalja le az ellenséget az áltéglára. Gyorsan siessen fel az ellenség fején át.
    
    Amúgy egyszerű manőverezéssel kikerülhető vagy csapdába ejthető a legtöbb ellenség. Csak akkor lehet probléma, ha egy ellenség beragad valahol, miután felvette az aranyat, és nem sikerül kiásni. Ilyenkor sajnos nem lehet mit tenni.
    
    Keressen egy dupla csapdát a bal oldalon, ha ki szeretne jutni a középső részről.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
hu: Hagyja utoljára a jobbra, lefelé látható aranyat. Ha vissza szeretne jutni a labirintusnak ebbe a részébe, át kell ásni a falon még tovább jobbra, lefelé. A legtöbb ellenség elintézhető úgy, hogy elcsalja őket a veremig. De figyelem, ha minden aranyat felvett, létrákkal telnek meg a vermek, és az ellenségek ismét kiszabadulhatnak.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
hu: A megoldás nagyrészt egyértelmű, de vigyázzon az egyirányú kapukra, különösen a jobb felső részben. Mielőtt kiszabadítaná a jobb felső csapdából az ellenséget, szedje fel az összes aranyat. A felső szint jobb szélén levő beomló padlón át kell esni a befejezéshez.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
hu: Kezdés után siessen fel a piramisszerű struktúra tetejére, ássa le a csúcsot, menjen le és vegye fel a két aranyat. Ezután csalja az ellenségeket a piramis alatti részre, majd menjen balra lefelé. Így az egyik ellenség csapdába esik, a többi pedig olyan területre kerül, ahol már ártalmatlan. Ha egy ellenség üldözőbe veszi, szaladjon a bal alsó részre, be gyűjtve menet közben az aranyakat.
    
    A bal felső arany megszerzéséhez az ottani ellenséget kívülre kell csalni. Az arany begyűjtése után megtámadhatják az ellenségek a jobb oldalról. Ebben az esetben menjen a szakasz legalsó szintjére, amely még ásás nélkül elérhető. Az ellenségek beszorulnak az egyik oldalfolyosóba, így elegendő időt lehet nyerni, hogy felsiessen a rúdon át és az ellenségek előtt elérje a piramis tetejét.
    
    A többi már csak kitartást igényel.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
hu: A beomló padlók vezetnek a megoldáshoz ezen a szinten. Sok helyen más bevezető és kivezető utat kell választani. Ha elég alacsonyan halad, sok ellenség csapdába eshet. Az alsó, középső aranyat hagyja utoljára: innen csak a rejtett létra megjelenése után lehet kijutni.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
hu: A bal felső arany felszedése után nehézséget okozhat a rész elhagyása. Az első ránézésre jónak tűnő kiút (a létra aljánál) nem használható egy áltégla miatt. Ehelyett még a szakasz elérése előtt tervet kell készíteni. Ássa át a falat egy részen, ahol eltorlaszolja a jobb felé vezető utat, majd siessen fel, vegye fel az aranyat, majd vissza le, mielőtt a fal újra megjelenne. Itt egy áltégla található, miközben leesik, ne felejtsen el ásni.
    
    Az utolsó arany felszedése után a középső részen át lehet távozni, ahol egy új létradarab lehetővé teszi a bal oldali rész elérését ásással.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
hu: Egy arany rögtön indulás után felszedhető.
    
    Miután a labirintus alsó részére ért, az ellenségek is elindulnak lefelé és ott is maradnak. Így felvehető a fenti arany, de a bal alsó arany elérése nehéznek tűnik. Próbáljon egy vagy két aranyat még a lefelé úton felvenni.
    
    A jobb alsó létrán fel-le mozogva elérhető, hogy az ellenségek csoportba gyűljenek jobbról vagy balról. Ha a bal oldalon összegyűjti őket, könnyen elérhető lent, jobbra látható arany. Ha egy ellenség a bal, kettő a jobb oldalon marad, akkor könnyen felvehető a megmaradt bal alsó arany, de érdemes utoljára hagyni és előbb mindhárom ellenséget összegyűjteni a jobb oldalon. Így felfelé haladva a létrákon könnyebb lesz kikerülni az ellenségeket.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
hu: Két probléma jelentkezik ezen a szinten. Az első szakaszon a jobb oldali ellenséget érdemes az alsó részen csapdába ejteni. Ehhez fel kell venni a bal oldali aranyat és át kell haladni a csapdaajtókon a megfelelő pillanatban, utánna rohhanni kell a bal alsó arany eléréséhez. A jobb alsó arany megszerzése már könnyebb: csak némi időzítés szükséges a csapdákon való átjutáshoz.
    
    A második problémát az jelenti, hogy legalább egy ellenség fel fog venni egy aranyat, és ezt csak nehezen lehet visszaszerezni. Csalja az ellenséget a jobb felső vagy a bal alsó területre, ahhoz a létrához, amely felett rés látható (a szakasz közepén). Várja meg, amíg ketten lesznek az üres négyzet két oldalán, hogy csak egy tégla válassza el Önt a négyzettől. Az ellenség fel-le fog mozogni a létrán, az üres négyzetből ki-be. Végül elejti az aranyat a létre tetején, ekkor le kell menni, nehogy visszamenjen és még egyszer felvegye az aranyat. Pontos időzítés kell, sok sikert hozzá! A másik lehetőség a véletlenre bízni a megoldást, addig futkosva, amíg az ellenség el nem ejti az aranyat.

en: Lots of false floors to use and avoid.
hu: A beomló padlók használata a kulcs.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
hu: A bal alsó részen látható két arany el van vágva a labirintus többi részétől. A szakasz jobb oldalán egy üres négyzte látható, ahol van egy átásható tégla. A különálló szakasz eléréséhez ásson át a téglán, majd haladjon balra, le az áltéglán keresztül. Rohanjon és vegye fel az egyik aranyat, majd egy másik áltéglán át menjen vissza, hogy még éppen átjusson az átásott téglán, mielőtt bezárul.
    
    Az ellenség leküzdése nem éppen könnyű. Próbálja a labirintus aljához csalni, leesve arra a szintre, ahonnan vissza tud mászni a létrán, de az ellenség egy létra nélküli négyzeten marad, csapdába esve.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
hu: Nehezebb és ritkább labirintus. Az ellenségek trükkösebbek. A csapdák ravaszabbak. Az útvesztő változik. Minden adott egy érdekes kalandhoz.
    
    Az utolsó néhány arany megszerzéséhez be kell jutni a bal alsó részen látható, L alakú leválasztott területre. Ásson át két téglát az L jobb száránál (a középpontól balra) és ugorjon be az egyik áltéglán keresztül.
    
    Az aranyak felszedése után az útvesztő megváltozik. Le kell esni a kezdőpont környékére és újra át kell jutni a jobb felső részen látható kijárathoz, de az el van torlaszolva. Ásson le két téglán át, majd essen tovább, egészen a kijáratig.

en: Initiation
hu: Zöldfülű

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
hu: Ez a 100 szint kiválóan alkalmas a játék megismerésére, a profi játékosok számára a magas pontszám elérése a kihívás. A tervezés Peter Wadham munkája, végig a hagyományos szabályok érvényesek.
    
    Az utolsó szintek nagyon nehezek, de ha komolyan próbára szeretné tenni az erejét, ne hagyja ki a 'Peter W bosszúját'...

en: Don't Panic
hu: Csak semmi pánik!

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
hu: Ez az idézet Douglas Adams 'Galaxis útikalauz stopposoknak' című kultikus könyvének borítóján található, nagy, barátságos betűkkel. Az ellenségek egy fal mögött vannak, ezért nem tudnak elkapni.

en: Lust for Gold
hu: Aranyláz

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
hu: Amikor elteszi láb alól az ellenségeket, véglegesen elzárhatja őket a jobb oldalon, fent látható verembe.

en: Ladders?  Trust me!
hu: Létrák dögivel

en: Drop In and Say Hello
hu: Ide most benézek...

en: The Mask
hu: A maszk

en: Check for Traps
hu: Csapdát gyanítok

en: Take It Easy!
hu: Könnyedén

en: Fall on a Fortune
hu: Kincs ami nincs

en: The Lattice
hu: A rács

en: Shower of Gold
hu: Aranyzuhatag

en: The Foundry
hu: A kincstár

en: Soft Landings
hu: Puhára esel...

en: Unlucky for Some
hu: Az egyiknek sikerül...

en: The Balance
hu: Egyensúly

en: Gold Bars
hu: Aranyrudak

en: Hard Row to Hoe
hu: Kutya egy meló

en: Golden Maze
hu: Arany labirintus

en: Delayed Trap
hu: Késleltetett csapda

en: Nowhere to Hide
hu: Hiába futsz

en: Watch the Centre
hu: Középre nézz!

en: Where to Dig?
hu: Itt az arany, hol az arany?

en: Easy Stages
hu: Csak könnyedén

en: Gold Mesh
hu: Arany mindenütt

en: Acrobat
hu: Akrobata

en: Mongolian Horde
hu: Jön a tatár!

en: Rocky Terrain
hu: Dimbek-dombok

en: Down the Chimney
hu: Kémény

en: Space Invader
hu: Idegenek

en: Winding Road
hu: Más szelek fújnak

en: Light My Fire
hu: A nagy leégés

en: Cockroach
hu: Cserebogár

en: The Runaround
hu: Futi-futi

en: Speedy
hu: Iszkoljunk

en: Dig Deep
hu: Mi van a mélyben?

en: Forgotten Gold
hu: Az elfelejtett kincs

en: Two of Diamonds
hu: Fekete gyémántok

en: Suicide Jump
hu: Az utolsó ugrás

en: Easy Access
hu: Könnyen, gyorsan

en: Gold Braid
hu: Aranyoskám

en: Cat's Eyes
hu: Izzó szempár

en: Keep Them Coming
hu: Csak jönnek és jönnek...

en: The Funnel
hu: A kürtő

en: Lattice Maze
hu: Téboly a rácsban

en: Hard Work for Poor Pay
hu: Sok meló, sovány bér

en: Forked Ladders
hu: Ágas-bogas létrák

en: Snowing Gold
hu: Aranyeső

en: Left or Right?
hu: Bal oldal vagy jobb oldal?

en: Houndstooth
hu: Aranyfog

en: Five Levels
hu: Ötöske

en: Pitfalls
hu: Csapdaaaa...

en: Get IN There!
hu: Na gyere csak ide!

en: A Steady Climb
hu: Sziszifuszi

en: Fall-through Lattice
hu: Lyukas rács

en: Get me OUT of Here!
hu: Vigyél ki innen!

en: Empty Cellar
hu: Üres a pince

en: The Rose
hu: Rózsa

en: Lotus Puzzle
hu: Lótusz-rébusz

en: Long Drop
hu: Szakadééék...

en: Party On!
hu: Kezdődjön a buli!

en: Cross-stitch
hu: Keresztül-kasul

en: Cannot Get Up There
hu: Hogy jutok fel oda??

en: They Are Everywhere!
hu: Túl sokan vannak

en: Rooftops
hu: Ez már mindennek a teteje!

en: Tricky Traps
hu: Becsapós csapdák

en: Make Them Work for You
hu: Dolgozzanak csak ők

en: Get Going!
hu: Gyerünk már!

en: Three Chimneys
hu: Kémény feladat

en: The Archway
hu: Az átjáró

en: Starwave
hu: Csillagok fénye

en: Amazing Finish
hu: Happy end

en: Pillars
hu: Oszlopok

en: Hopeful Descent
hu: Tessék bátran lefelé!

en: The Rack
hu: Fogas kérdés

en: Twists and Turns
hu: Csűröm-csavarom

en: The Saucer
hu: Csészealj

en: The Dotted Line
hu: Pont-vonás-pont

en: Do Not Look Down (1)
hu: Le ne nézz! (1)

en: Getting Started
hu: Kezdésnek jó lesz

en: Easy Middle
hu: Az arany középút

en: Do Not Look Down (2)
hu: Le ne nézz! (2)

en: Which Way?
hu: Merre menjek?

en: Do Not Look Down (3)
hu: Le ne nézz! (3)

en: Drop?
hu: A mélység titka

en: Help!
hu: Segítsééég!

en: Yorick's Skull
hu: Szegény Yorick

en: No Mercy
hu: Nincs kegyelem

en: Gold Sandwich
hu: Aranyba foglalva

en: Golden Curtain
hu: Aranyfüggöny

en: Are you spider or fly?
hu: Csak nem eszel embert?

en: Funny?
hu: Ez valami vicc?

en: Hard Landings
hu: Feneketlen

en: Golden Tower
hu: Aranytorony

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
hu: Ezt a szintet a második világháborúban játszódó híres német tengeralattjárós filmről ("Das Boot") neveztük el, és a berlini Marco Krügernek, az eredeti KGoldrunner szerzőjének ajánljuk.
    
    Egy tipp: ha a csónak jobb oldalában áll, el lehet érni, hogy az ellenség Ön felé ugorjon... a többit a képzeletére bízzuk!

en: Quick!  RUN!
hu: Gyorsan! Futás!

en: Surprise Ending
hu: Lesz nagy meglepetés!

en: Diagonal Disaster
hu: Katasztrófa minden irányból

en: Vengeance of Peter W
hu: Peter W bosszúja

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
hu: Sok szerencsét!!
    Muhahaha!!!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
hu: Vagy mégsem? Trükkös módon kell ásni az aranyrögök melletti tégláknál.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
hu: Menjen fel a bal szélen majd jobbra át. Ugorjon le a tégláktól balra. Innen már több úton is el lehet jutni az aranyig.
    
    Ha már szoros a helyzet, várja ki egy rövid létrán állva, hogy az ellenségek leessenek balra.

en: Short Cut?
hu: Vágjunk át!

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
hu: Éppen elég az idő, hogy alul átcikázva, az ellenségeket kikerülve elérjen az aranyhoz.

en: Sky Walker
hu: A fellegekben

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
hu: A barlangban elrejtett arany megszerzéséhez át kell ásni két téglán, meg kell várni, amíg újból megjelennek, végül gyorsan át kell ásni a harmadik téglán (ez a menekülési útvonal). Vissza kell futni, ásni, majd leesni az aranyhoz.
    
    A negyedik ellenségen túl lehet jutni, ha az alsó létrán megvárja, amíg leesik a földre. Végül át kell gyalogolni az égen, amíg el nem ér a bal felső sarokba.

en: The Vault
hu: A nagy ugrás

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
hu: Az alsó részen csapdába lehet csalni az ellenségeket a hosszú létra alján várakozva. Megölésükhöz ki kell jönni, át kell ásni egy téglát, majd vissza kell menni az eredeti pozícióba.

en: Patchwork Quilt
hu: Van itt minden...

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
hu: A felső rész közepén levő arany megszerzéséhez ásson át három téglán a csapdába esett ellenség mellett, várja meg, amíg újból megjelennek, ásás még egyszer, majd fusson fel és jobbra, hogy vissza tudjon esni az ellenség korábbi helyére.
    
    Most már csak ásni kell, hogy elérjen a létráig, mielőtt az ellenség visszajutna.

en: Do You Need Him?
hu: Kellesz nekem!

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
hu: Az ellenséggel nem kell foglalkozni.
    
    Menjen a jobb alsó sarokban az arany közelébe. Még ne vegye fel, hanem mejen felfelé és szedje fel a két aranyrögöt a bal felső részen. Ezután visszatérhet az eredeti helyére és befejezheti a szintet.

en: Stuck in Storage
hu: Kalitkába zárva

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
hu: Először tissztítsa meg a barlangot: ásson át három téglát a jobb oldalon. Később megölheti az alsó téglákon levő ellenségeket és csapdába ejtheti őket a barlangban.
    
    A jobb oldalon először szedje fel a függőleges sorban álló aranyrögöket, majd haladjon tovább és szedje fel az aranyat a vízszintes platformokról. Maradjon a jobb oldalon, ássa át az utolsó megmaradt platformot, majd ásson tovább és szedje fel a jobb oldali aranyat a barlangban. Végül vegye fel a bal oldali aranyat.

en: So Far for So Little
hu: Sok hűhó semmiért

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
hu: Kezdés után le kell menni ásni. Végül alulról kell megközelíteni az aranyat.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
hu: Befejezéshez szedje fel a két aranyat a bal oldali létra mellől, majd a négyet a sír mélyén. A piramis bal oldalán rá kell bírni egy ellenséget, hogy essen rá a függő aranyra, majd egy másikat arra, hogy feltöltse a vermet a bal alsó részen.
    
    A többi egyszerű ásás, de időlimittel, ha nem elég gyors, a menekülési útvonal bezárul. Sok sikert!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
hu: A bal felső rúdról ugorjon le az aranyhoz. Menjen ki a jobb oldalon felfelé, a megjelenő létrákon. Menjen át a felső részen hét vagy nyolc résig, majd lefelé.
    
    Ahogy átlósan halad balra lefelé, két áltégla található. Essen rá a másodikra, maradjon benne és ásson jobbra. Most essen le a létrákra, amelyek balra lefelé vezetnek...

en: Flying Tower
hu: Repül a, repül a...

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
hu: A megoldáshoz gyorsnak és pontosnak kell lenni, legyen elég ennyi segítség...

en: Pot Hole
hu: Gidrek-gödrök

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
hu: A jó öres MG gyors és mozgékony volt korához képest, most Önek is ezt kell tennie.
    
    Ásson át három téglán balra majd középen, hogy a kezdőpontnál levő ellenségek egyike elpusztoljon, de így előfordulhat, hogy leesik a lyukon jobbra, és így nem tudja begyűjteni az utolsó aranyat.

en: Sticky Ladders
hu: Nem csúszik a létra!

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
hu: Kezdéskor menjen a létra háromnegyed részén. Az ellenségek jobbra fognak futni. Fusson fel jó időzítéssel, hogy az egyik átessen egy áltáglán, atöbbi pedig Ön után induljon. Menjen balra, ásson két vermet, hogy az ellenségek csapdába essenek, majd menjen jobbra, ásson, majd essen le a jobb oldali első kis létra aljához. Az ellenségek ekkor lejönnek a hosszú létrán és átesnek a létra alján található két áltéglán.
    
    Ásson ismét, fogja el a téglázott terület felső részén a harmadik ellenséget, majd fusson a hosszú létra aljától számított második térre, a téglasor mellett. Az ellenség ekkor belefut a bal oldali verembe.

en: The Laboratory
hu: A laboratórium

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
hu: Menjen fel a bal szélső létrán, szedje fel az aranyakat és lépjen a következő szintre. Jöjjön be jobbról középre a középső arany felszedéséhez.
    
    A Bunsen-égőtől jobbra levő ellenségeket ölje: essen át a közepén, amikor már majdnem utolérik. Ekkor Ön után esnek. Esetleg ugorjon balra a fejük fölött, mielőtt elérnék a Bunsen-égő tetejét.

en: Pete likes Ladders
hu: A lét(ra) értelme

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
hu: Az ellenségek kikerüléséhez folyamatosan mozogjon a felső és az alsó rész között. Amikor lehet, szedje fel az aranyakat. Ha az ellenség szed fel egyet, akkor azt bele tudják ejteni az egyik üres részbe. Hagyja, hadd futkossanak át rajtuk, és várjon türelmesen...

en: Where is the Roof?
hu: Tetőzés

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
hu: Először szedje össze az aranyakat a bal oldalon és felül, majd ásson keresztül a barlangon és gyűjtse össze az aranyat a két áltéglafal közötti létrákon.
    
    Ha ellenség van ezen a részen, rejtőzzön el az áltéglafal aljánál, vermet ásva mellette. Amikor el akarja Önt kapni, bele fog esni és meghal. Ez a trükk nem működik, ha arany van azon a téglán, ahol ásni szeretne...

en: Ninja Style
hu: Nindzsák

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
hu: Miután minden aranyat összegyűjtött a bal oldalon, menjen fel, húzza maga után az ellenséget, majd ugorjon le. Ha az ellenség a jobb oldali létrák közül a középső mellé esik, gyorsan másszon fel a létrán annál magasabbra. Némi próbálkozás után sikerülni fog mindhárom ellenséget a jobb oldali hosszú létrára felcsalni. Így már könnyű összeszedni az aranyat a jobb oldali első két területről.
    
    Csaljon fel két vagy három ellenséget a középső létrára a jobb oldalon. Menjen fel a betonlyuk közelébe, essen le, fusson el jobbra, másszon fel a hosszú létrán, essen le balra és gyűjtse be az aranyat.
    
    Ha csak két ellenség ment fel a középső létrára, akkor várja meg, amíg a harmadik leesik a jobb oldali létráról, csak utána fusson át. Ezután menjen fel a hosszú létrán, és várja meg, amíg biztonságosan le tud esni balra, hogy begyűjtse az aranyat.
    
    Ha az ellenségeknél még van arany, hagyja, hogy üldözőbe vegyék a középső létra körül, Várja meg, amíg a betonra esve elengedik az aranyat.

en: Cooperation?
hu: Jobb lenne együtt?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
hu: Első látásra az tűnik járható útnak, hogy a két ellenséget bele kell ejteni a lenti vermekbe. Próbálja meg, de nehéz elérni, hogy az egyik a jobb oldaliba essen, és lehet, hogy egy a bal oldaliba esik az arannyal együtt. Négy áltégla a bal oldalon megakadályozza, hogy balról odafusson és ásson.
    
    Érdemes utoljára hagyni az alsó aranyrögsort. Essen be a lógó aranyon keresztül a jobb oldalon, majd meneküljön ki a megjelenő létrán.
    
    A bal oldali téglákba rejtett létrák segítségével lehet a bal oldali aranyakat összeszedni. Kijutni azon a három ponton lehet, ahol áltéglák vannak. A T-alakú téglák közepére esni öngyilkosság.
    
    A T jobb oldalán kezdje az aranyak összegyűjtését: így az egyik ellenség behúzható az U-alakú verembe.
    
    Ügyeljen a bal alsó részen levő platform közepén található áltéglára! Külön útvonalakon megközelítve gyűjthető be az arany balról és jobbról.

en: Triple Trap
hu: Tripla csapda

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
hu: Először ejtse csapdába az ellenséget. Menjen fel, majd jobbra, utána álljon a létrára a kiálló rúd mellett. Amikor az ellenség odaér, másszon fel gyorsan. Amikor újból odaér, menjen balra, essen le, és másszon fel a bal oldali létrának a tetejére.
    
    Az ellenség jobbra fog menni, át a betonon, majd leesik. Most menjen le a bal alsó sarokba. Az ellenség ekkor ráesik az arany melletti áltéglára.
    
    Gyűjtse össze felül az aranyat, majd ásson és essen le a következő ellenséghez. Álljon rá, ássaon balra, majd menjen jobbra. Az ellenség beleesik a verembe. Menjen jobbra, gyűjtse össze az aranyat esés közben.
    
    Másszon fel, essen rá egy csapdába ejtett ellenségre egy áltéglán keresztül valamelyik rúd alatt, gyűjtsön be még öt aranyat. Ismét ásson, menjen le a rövid létrán a tégláktól jobbra, ölje meg az ellenséget a veremben (nála van az arany). Ekkor az ismét megjelenik felül, és egy áltéglán át beleesik a verembe.
    
    Ásson át három téglán az ellenségek között, majd menjen le a rövid létrán, amíg az ellenségek csapatba nem verődnek. Ásson át további két téglán, hogy kiszabaduljanak. Menjen fel a létrán, át a betonozott részen, és mielőtt az ellenségek felérnek a betonozott részről, essen le és fusson el a rövid létra aljáig. Ekkor az ellenségek is lefelé indulnak, belefutva a jobb oldali dupla verembe.
    
    Fusson ki gyorsan jobbra, az ellenségek felett. Essen rá az utolsó darab aranyra a jobb oldalon. Ekkor megjelennek a rejtett létrák. Hú, ez meleg volt!
    
    Utóirat:  Más módon is csapdába ejthető a bal oldali ellenség. Az áltéglával elérhető, hogy Ön után menjen a létrán felfelé, amíg átfut felül és leás, hogy a második ellenséghez essen. Fontos a pontos időzítés! Be kell fejezni az ásást és a leesést, mielőtt az ellenség felér és jobbra kezd futni.
    
    Másszon fel a jobb oldali létrákon felülre, várjon a bal oldali rúdon az áltégla felett, amíg a bal szélső ellenség elkezdi üldözni, majd essen le. Várjon, amíg az elkezd leesni, majd ásson át két téglát a rövid létrától jobbra, menjen jobbra és essen le megint, majd forduljon balra a rövid létra aljához. Az ellenség átesik egy áltéglán, majd  egy létrán keresztül a második altéglán.
    
    Utó-utóirat: Ennél a módszernél nincs helye a tétovázásnak! Persze az első módszernél sem volt sok.

en: State Of Terror
hu: Rámjön a frász

en: Easy Gold
hu: Könnyen szerzett arany

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
hu: Haladjon lefelé platformról platformra, az alulról számított harmadikig. A jobb szélen várjon, amíg az ellenségek leesnek.
    Essen a legalsó plaformra, ásson az arany fölött aztán jobbra esés közben, utána menekülön vissza a platform tetejére. Haladjon felfelé a lehető leggyorsabban.

en: Fear of Heights
hu: Félelem a magasban

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
hu: A teraszhoz hasonló struktúra mindegyik oldalánál, fusson fel a felfelé vezető létrán, majd essen rá a legalsó platformra. Fusson fel a középső létrán, és várjon, amíg egy ellenség a külső létrákról leesik. Essen utána és szedje fel az aranyat.
    Ezután fusson jobbra, fent keresztbe, maga után húzva az ellenségeket, majd essen le a külső létra jobb felén. Az ellenségek Ön után esnek, ekkor fusson fel a létrán újból, majd essen az elleségek fejéra, hogy megszerezze a rudat.

en: The Spiral
hu: A nagy spirál

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
hu: Haladjon kifelé a spirálból, és ásson vermet az ellenségeknek közvetlenül mielőtt felbukkanna az alagútból.
    Menjen a bal felső részre. Ahogy jobbra fordul, essen bele a cikkcakkos részbe az ellenség előtt, hogy a jobb felső részre juthasson. Az arany begyűjtése után ásással ejtse csapdába a lenti ellenségeket, végül távozzon a bal felső kijáraton.left.

en: Crags of Fire
hu: Tűzkerék

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
hu: Ásson le az aranyig, majd menjen jobbra és felfelé a következő röghöz.
    A felül, középen látható rögöt előbb kell felszedni, mint a balról másodikat. Utoljára egy középen fekvő rögöt hagyjon. Utána irány a kijárat!

en: The Heist
hu: A nagy rablás

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
hu: A legbiztosabb módja az épület elérésének az, ha lemegy a bal felső létrán, majd vár a jobb oldali rövid létra tetején. Amikor jön az ellenség, fusson át rajta a rúdig. Forduljon jobbra, essen le az erkélyre, majd ásson kifelé, végül essen le.
    Fusson be az előtérbe, majd felfelé a létrás szobron az aranyig. Szedje fel, essen le balra a betontömbre és várjon, amíg az ellenségek egybeverődnek. Essen le balra, fusson ki a betonozott részre az ellenségeket maga után húzva. Ugyanazzal a létrával és rúddal jusson vissza. 
    Fusson fel az épület tetejére a jobb szélső létrákon. Álljon a tető bal szélére. Várjon, amíg egy ellenség leesik alatta, lépjen vissza, ásson és essen utána az erkélyre, ahol begyűjtheti a három aranyrögöt. Ha túl sokáig vár a tetőn leesés előtt, több ellenséget is magával húzhat és csapdába ejthet az erkélyen.
    A jobb oldali létrákat használva gyűjtse be a megmaradt aranyat, és irány a kijárat.

en: Endless Enemies (1)
hu: Ellenségek gyűrűjében (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
hu: Fentről lefelé haladva gyűjtse be az aranyat. Az utolsó aranyrög előtt ásson jobbra, az ellenségtől balra. Fusson felfelé, amilyen gyorsan csak tud.

en: Torture Chamber
hu: Kínzókamra

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
hu: Essen le a peremnél, ásson balra, hogy felmehessen a bal oldali létrán. Menjen a rúdtól balra, majd esés közben ásson balra és gyűjtsön össze néhány aranyat. Menjen tovább jobbra, essen át a létra alatti áltéglán, még tovább jobbra, és essen át a téglázott alagúton a lenti rúdig.
    Menjen jobbra, és jobbra ásás közben essen át még egy téglaalagúton. Ásson újból, ejtse csapdába az ellenséget, menjen fel a létrára, fel, majd balra, ásson, essen le és szedje fel az aranyat. Újból ásson csapdát az ellenségnek. Amikor az első lyuk megtelik, fusson a felső részre, maga után húzva az ellenséget. Ásson a bal oldalon, gyűjtse össze az aranyat, majd essen vissza a rúdra.
    Most forduljon balra, essen át a téglalagúton, és ásson balra, hogy az ellenség csapdába essen. Menjen a bal felső részre, essen le és ásson balra, ugorjon át balra, a bal alsó részen levő platformra.
    Most menjen végig a létraspirálon és a téglaalagutakon, szedje fel a négy aranyat.
    Ezután menjen vissza jobbra, essen le és menjen át az alul csapdába esett ellenségen, hogy visszajusson a jobb oldali részre. Menjen fel a létrákon a jobb felső részre, essen le, ásson jobbra kétszer, majd gyűjtse be az utolsó aranyat. Ismételje meg a leesést a jobb oldali téglaalagútban, majd ásson jobbra, hogy az ellenség csapdába essen. Végül menjen a kijárathoz a jobb oldali részen.

en: Endless Cascade
hu: Lépcső a végtelenbe

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
hu: Induljon el gyorsan jobbra, majd le a lépcsőn, maga után húzva az ellenséget. Ásson félúton lefelé. Az utolsó aranyrög után ásson megint, majd menjen fel az alsó létrán. Várjon a cspdába esett ellenség helye alatti téglánál. Az ellenség végül kimászik és elindul lefelé, ekkor fusson át a megüresedő helyen, mielőtt bezáródna. Ezután menjen át a következő létrára, jobbra.
    Fusson fel a létra tetejére, át, majd le a lépcsőn. Ásson balra az ellenségen állva, majd ásson jobbra, az ellenség alatt, amikor mellé kerül. Fusson át rajta, gyűjtse be az aranyat az ellenségtől, majd menjen le pár lépcsőfokot. Ásson és menjen fel a létrán, várja meg, míg az ellenség újra megjelenik. Jöjjön le a lépcsőn, hogy át tudjon jutni jobbra a következő létrához. Ismételje ezt meg az összes lépcsőnél, egész addig, amíg el nem jut a felső oszlopig.
    Mnejen át balra, essen le  abal alsó részre, a legfelső téglára. Gyűjtse be az aranyat, a második lépcső bal oldali részén heverő aranyat utoljára hagyva (máskülönben leeshet és csapdába kerülhet).
    Kerülje ki az ellenségeket a létrákra felfutva, a létrafokva csalva őket. Fusson el jobbra, majd fel az utolsó létrán. Ásson, ha szükség van rá egy ellenség csapdába ejtéséhez, haladjon tovább, majd fel az utolsó létrákon, elérve a szint végére.

en: Infiltration
hu: Beszivárgunk

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
hu: Fusson gyorsan, ásson ügyesen...
    A legbelső kamrában álljon a bal vagy jobb szélső téglára és ásson középre. Essen rá az ellenségre, fusson balra vagy jobbra, majd ásson egy csapdát. Végig gyorsnak kell lenni!

en: Endless Enemies (2)
hu: Ellenségek gyűrűjében (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
hu: Induljon el balra, essen le az aranyhoz, majd jobbra tovább a másik két aranyhoz. Várjon egy kicsit, majd menjen fel a jobb oldal szélán látható rúdon, hogy az ellenségek összegyűljenek a jobb alsó részen.
    Menjen balra, le, majd essen rá a bal szélen levő aranyra. Az utolsó aranyat egyelőre hagyja ott. Menjen jobbra, majd fel a három rúd és létra mentén. Lépjen le balra a létráról miközben elkezd balra ásni, hogy csapda készüljön a bal oldali dobozban levő ellenségnek.
    Menjen gyorsan vissza, lefelé, essen rá az utolsó aranyra, amikor balra lent megjelenik egy rövid rejtett létre, menjen gyorsan fel, majd balra. Az ellenségek mind követni fogják, de menjen rendületlenül egészen addig, amíg elér az előkészített csapdáig. Ekkor már benne kell, hogy legyen az ellenség.
    Menjen tovább fel, majd át balra a rövid létrán, majd le és balra a hosszú rudakon és létrákon keresztül a következő rövid létráig. Menjen fel és balra, majd fel és jobbra a hosszabb létrákon és rudakon keresztül a felső részre.

en: Tunnels (1) - The Monster
hu: Alagutak (1) - A szörnyeteg

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
hu: A szörnyeteg szinte teljesen áltéglákból áll. Vegye alaposan szemügyre a betonból készült részeit, hogy rájöjjön, hova szabad esni. Mind a négy ellenséget betonozott részek felett kell csapdába ejteni, hogy az aranyak elérhetővé váljanak.
    Az ellenségek csapdába ejtéséhez használja ki a KGoldRunner-szabályok előnyeit.
    Várakozzon ott a felső oszlopon, ahol az ellenségnek le kellene esnie. Amikor az ellenség közeledik, essen le egy lentebbi oszlopra, majd menjen balra vagy jobbra, hogy elkerülje az ellenség végzetét.

en: Breaking and Entering
hu: Betörés

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
hu: Törjön be  abal alsó terembe, majd menjen a jobb felső részre. Forduljon balra, szedje fel az aranyat és menküljön, a középső padló átásásával. Menjen le egészen a jobb alsó részre.
    A második arany begyűjtése előtt, ereszkedjen le a középső terem felső oszlopáról és ásson át egy téglán a jobb oldali két téglából álló falon. Fusson át balra az ellenségek fején, vegye fel az aranyat és meneküljön vissza az átásott téglán.
    Fusson fel a jobb felső terembe, majd a középen áthaladva a bal alsó részbe. Kerülje ki az ellenségeket, majd másszon fel a bal felső terembe. A kijutáshoz ásson gyorsan esés közben a bal oldali fal mellett.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
hu: Alagutak (2) - Lépesméz

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
hu: Menjen a középső létra tetejére. A bal oldallal kell kezdeni.
    Essen rá a peremre, ahol az arany látható. Fusson át a létra alatti áltéglán. Esés közben ásson balra, menjen fel a réshez, várja meg, amíg az ellenség beleesik, fusson el, majd essen bele újból a kiásott tégla helyére. menjen fel, majd balra a rúdon, balra ásás közben essen le a peremre, essen balra, szedje fel az aranyat, menjen jobbra, essen bele a kamrába, amikor az ellenség újragenerálódik, vegye fel az aranyat. Innen be lehet ásni az alsó kamrába.
    A többi kamrába áltéglákból álló alagutakon át lehet leesni. Kerülje ki az ellenségeket, essen rájuk, hogy megszerezze az aranyat.
    A jobb oldalra kell ezután átjutni, essen le a középső létra melletti áltéglákból álló alagútba, ásson maga mögött, hogy az ellenségek csapdába essenek. Gyűjtse be az arayakat: menjen fel, essen át a téglalagutakon át az aranyrögök jobb oldalára.

en: Four Chambers Suspended
hu: 4 kamra a magasban

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
hu: Első kamra. Ásson le és vegye fel a bal felső aranyat. Essen az ellenségekre az arany megszerzéséhez a jobb oldalon. Az ellenségek kikerülésével vegye fel a többi aranyat is. A jobb oldalon, fent ejtse csapdába az ellenségeket, majd gyorsan ássa át a kamra alját.
    Amikor kibukkan, essen rá a betonozott rész melletti létrára. Másszon le azon a létrán, a beton alatt menjen jobbra, majd fel a következő kamra tetejére.
    Második kamra. Menjen balról jobbra a járatokban, ásással szerezze meg az aranyakat. A jobb szélső járatban ásson balra és essen le, majd essen balra miközben balra és jobbra ás. A megmaradt három téglából álló platformon ásson át a bal téglán, majd jobbra és középre, miközben leesik jobbra. Vegye fel a jobb oldali aranyat, és balra ásás közben vegye fel az utolsó aranyat. Ásson balra, essen rá a beton melletti létrára (mint az előbb), majd menjen fel a következő kamrához.
    Harmadik kamra. Ásson jobbra, essen rá a bal oldali aranyra, majd azonnal ásson jobbra és ejtse csapdába az ellenséget, ásson újból és menjen ki a bal oldalon. Ismételje meg ezt egy téglával odébb a jobb oldali arany felszedéséhez. Menjen vissza, felülre, essen le az alsó részre, pontosan az ellenségre. A bal oldali rövid rúddal lépjen át a leeső ellenségen a bal oldali hosszú rúdhoz. Essen az aranyra, ásással ejtse csapdába az elenséget, ásson megint, menjen ki balra. Ismételje meg ezt az utolsó függő arany eléréséhez. Ásson le és kifelé, menjen a beton melletti létrára, majd tovább az utolsó kamrához.
    Negyedik kamra. Ejtse csapdába az ellenséget, fusson fel, ásson le a betonig a bal oldalon, várja meg az ellenséget, essen rá a bal oldali aranyak eléréséhez. Ha elfogyott az arany a kamrában, fusson alulra és essen át a padlón.
    Szedje fel a maradék aranyat, majd irány a kijárat!

en: Ruins
hu: Romok

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
hu: Essen rá az ellenségre, majd ásson le a jobb oldali térköz alatt, utána menjen gyorsan jobbra, az ellenség fején át. Vegye fel az aranyat, essen át egy áltéglán, fusson fel a jobb oldali létrán és menjen jobbra az alacsonyabb rúd mentén. Ásson jobbra (hogy a második ellenség csapdába essen), vegye fel az aranyat, essen le, ásson balra, essen le újból, vegye fel a két aranyat, majd menjen fel két létrányit.
    Menjen balra egy áltéglán keresztül - ekkor a második ellenség még mindig a csapdában van alul. Menjen balra a létrához, majd le, utána balra és le egy áltéglán keresztül. Vegyen fel egy aranyat, ásson a jobb oldalon, vegye fel a három aranyat, ásson, majd menjen fel a jobb oldali létrákon.
    Ismét menjen balra a rúdon, de most másszon utána felfelé. Szedjen fel egy aranyat, majd ásson jobbra, hogy egy ellenség csapdába essen. Menjen felülre, aztán jobbra, essen le és haladjon tovább a fent, középen látható betonos részig.
    Kerülje ki az ellenséget a betonos részen, majd essen rá, menjen a bal oldali réshez, utána le a két áltéglán keresztül. Kapaszkodjon a rúdba a középső részen, menjen jobbra, majd ismét fel. Menjen balra a rúdon, és várja meg, míg egy ellenség belép a betonos részre. Szedje fel a felső aranyat, essen le és menjen ki balra, hagyjon két csapdába esett ellenséget a betonos részen. Menjen vissza ismét felülre, de most menjen tovább balra a képernyő bal felső sarkába.
    Ott ásson, essen le az aranyhoz, esés közben ásson kétszer balra. Essen le a bal szélső járatban, ásson át a járatot elzáró téglán. Várja meg, amíg a lenti ellenség belép a járatba, majd essen rá, hogy begyűjtse a betonban levő aranyat. Essen rá a megmaradt aranyra, majd essen a bal alsó sarokba.
    Fusson jobbra és fel, majd megint jobbra, essen rá a három aranyra, majd menjen tovább az alsó rész közepére. Rázza le az ellenséget, menjen a legfelső létrára a jobb oldalon, ásson kétszer, essen át egy aranyon és három téglán jobbra ásás közben. Menjen ki jobbra a többi aranyért, másszon fel a létrán, ásson, gyűjtse be a két aranyat. Másszon fel a létrán ismét, menjen fel a bal oldali rúdon, majd fel és jobbra a négy aranyért. Ásson a jobb szélen, essen át a három áltéglán.
    Essen be a kamrába úgy, hogy jobbra menve balra ás. A kijutáshoz ásson a bal alsó részen, majd menjen fel a rúdon és essen rá a kamrában levő aranyra. Menjen ki a jobb oldalon, vegye fel az aranyakat és másszon fel, fel, fel. 
    A jobb felső részen kerülje ki az ellenséget. Be lehet őket csalni az alsó kamrába: fusson fel előttük a létrákra. Gyűjtse be a jobb oldali aranyat a középső részen, majd végül a jobb alsó aranyat.
    És most irány a kijárat!

en: Tutorial
hu: Gyakorlás

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
hu: Ezeknek az egyszerű gyakorlópályáknak a teljesítésével könnyen megtanulhatók a KGoldrunner szabályai, és megszerezhető az alapvető kezelési rutin. Minden pálya előtt megjelenik egy rövid leírás, majd kezdődhet a játék...
    
    Ha már a nehezebb pályákkal kezd foglalkozni, rá fog jönni, hogy a KGoldrunner ügyesen ötvözi az akció-, a stratégiai és logikai elemeket.

en: Hi!
hu: Helló!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
hu: Üdvözöljük a KGoldrunner játékban! A megoldandó feladat a fellelhető aranyrögök összegyűjtése, majd fel kell jutni a pálya tetejére, és át kell menni a következő szintre. Az utolsó aranyrög begyűjtésekor láthatóvá válik egy addig rejtett létra.
    
    A bal felső sarokban látható főhőst kell irányítani. Egy aranyrög felszedéséhez elég arra a pontra kattintani az egérrel. Ha a gravitáció győz, akkor persze a főhős lepottyan...

en: Navigation
hu: Navigáció

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
hu: Itt a mozgást lehet gyakorolni. Kövesse az aranyrögök sorát egészen addig, amíg megjelenik egy létra a jobb oldalon. Az aranyásó csak egyszerű útvonalak mentén tudja követni az egeret (például _, |, L vagy U alakban), ezért ne szaladjon túlságosan előre.
    
    Figyelem: Próbáljon meg nem leesni a létráról vagy a rúdról a jobb oldalon, alul látható betonozott verembe. Ha mégis beleesik, kénytelen lesz végezni az aranyásóval (kilépni a Q billentyű megnyomásával lehet). Ezután újra lehet kezdeni a szintet.

en: Digging
hu: Ásás

en: You Have ENEMIES!
hu: Jön az ELLENSÉG!!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
hu: Eddig minden nagyon könnyűnek látszik, de mint minden játékban, itt is megjelennek az ellenségek. Nekik is az aranyra fáj a foguk, de a főhőst is igyekeznek elkapni! Ha elkapják, vége a játéknak, de ha még maradt élete, elölről lehet kezdeni a pályát.
    
    Az ellenségek elől el lehet futni, gödröt lehet nekik ásni, sőt a pálya olyan részére is elcsalhatók, ahonnan nem tudnak kijutni.
    
    Ha valamelyik ellenség beleesik egy gödörbe, akkor leteszi az összes aranyát, és csak egy bizonyos idő elteltével fog a gödörből kimászni. Ha a gödör korábban bezáródik, akkor az ellenségnek vége, de ismét megjelenik valahol a képernyőn. Ha több gödröt ás egymás mellett, akkor könnyen végezhet az ellenséggel.
    
    Ami még fontos: rá lehet lépni a gödörbe esett ellenség fejére! Ezt még a szint elején kell végrehajtani. Ásson egy gödröt, várja meg, amíg beleesik az ellenség, majd lépjen rá, amikor egy másik ellenség üldözi...
    Ha elfáradt, nyomja meg a szünet billentyűjét (alapértelmezésben P vagy Esc) és pihenjen egy kicsit. Folytatáshoz nyomja le ugyanazt a billentyűt.

en: Bars
hu: Rudak

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
hu: A rudakon vízszintesen lehet haladni, de könnyű leesni, ezért vigyázzon... A kiszemelt aranyrög úgy is begyűjthető, ha pontosan ráesik.

en: False Bricks
hu: Áltéglák

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
hu: Ezen a szinten nem minden tégla, ami annak látszik. Ha rásétál egy ilyenre, a főhős le fog esni. Az ellenségek is leesnek, ha rálépnek egy ilyenre.

en: Bye ...
hu: Viszlát...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
hu: Ez egy meglehetősen könnyű, gyorsan teljesíthető szint. Remélem sok kellemes percet fog szerezni Önnek a KGoldrunner!
    
    A játékhoz tartozik egy pályaszerkesztő is, mellyel további pályák készíthetők. Mérkőzzön meg a barátaival! A KGoldrunner szabályai gyors és izgalmas játékot garantálnak. A Súgó menüből elérhető a játék kézikönyve, melyben részletesen le vannak írva a játék szabályai.
    
    Köszönöm a figyelmet és sok sikert kívánok!

en: Advanced Tutorial
hu: Gyakorlás haladóknak

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
hu: Ezek a pályák ízelítőt adnak azokból a trükkökből, amelyek az 'Initiation' játék középső pályáinál jönnek elő. Sok sikert....

en: Bars and Ladders
hu: Rudak és létrák

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
hu: Nincs hová ásni, ezért ki kell cselezni az ellenségeket és el kell kerülni a leesést. Próbálja egy helyen tartani az ellenségeket.
    
    Ha egy ellenségnek aranyszínű a körvonala, akkor van nála aranyrög. A rög kieshet a kezéből, ha betonnak ütközik vagy esetleg a létra tetején... türelem, türelem!!

en: To kill ...
hu: Öld meg!

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
hu: Nem lehet feljutni az aranyig, ezért rá kell venni az ellenségeket, hogy hozzák le a rögöket. De hogyan lehet elérni, hogy mindig visszamenjenek?
    
    Ha úgy érzi, elfáradt, nyomja meg a szünet billentyűjét (P vagy Esc alapértelmezésben) és pihenjen egy kicsit. A Beállítások menüben le lehet csökkenteni a sebességet, ha túl gyors a játék.

en: ...  Or not to kill?
hu: Ne ölj!!

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
hu: Itt azt tanácsoljuk, ne bántsa az ellenséget. Próbálja ki, és meglátja, miért... hehe, na ugye ;-)
    
    Ha véletlenül sikerült végezni vele, még mielőtt összegyűjtötte volna az aranyat a bal felső részen, akkor is teljesíthető a szint, ha kiássa annak a gödörnek az oldalát, ahol az ellenség található.

en: Traps
hu: Csapdák

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
hu: Nem minden tégla, ami annak látszik. Előfordulnak nem valódi téglák is, más néven áltéglák, csapdák vagy lepottyanós téglák. Ha rálép egy ilyen csapdára, akkor át fog esni rajta. Ha egy ellenség sétál rá, akkor váratlanul a főhős nyakába eshetnek. Előfordulhat, hogy szándékosan át kell esni egy csapdán.
    
    Először ugorjon le a betonozott gödörbe, ásson, majd essen le. Ilyenkor az egyik ellenség jó sokáig le lesz kötve...

en: Challenge
hu: Kemény dió

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
hu: Ezeket a trükkös kis pályákat Peter, Simon, Genevieve és édesapjuk, Ian Wadham készítette. Végig a hagyományos szabályok érvényesek. Kellemes szórakozást!

en: Easy Start
hu: Az eleje könnyű...

en: Drop through the false brick under the bar.
hu: Át kell esni az áltéglán a rúd alatt.

en: Mobile Bricks
hu: Téglábolás

en: Just run over the enemies' heads.
hu: Át kell futni az ellenség feje fölött.

en: The Big Haul
hu: A nagy üvöltés

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
hu: haladjon jobbra, csapdába ejtve a szembejövő ellenségeket. Vonoljun vissza a hátul leeső ellenségek alá, majd ásson, ahogy tud, ölje meg az összes ellenséget.
    
    Induljon el jobbra és jobbról balra haladva menjen végig minden egyes téglából és létrából álló struktúrán.

en: Quick Off The Mark
hu: Villám Will

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
hu: Induláskor fuson át gyorsan balra. ásson, amíg az ellenségek lehoznak minden aranyat. Menjen feljebb, és ásson ott is, ha szükséges.

en: Who Needs Enemies?
hu: Nincsenek ellenségeid?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
hu: A létra melletti három téglasornál kell ásni.

en: Asymmetrical
hu: Szimmetria nuku

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
hu: A bal alsó aranyat szedje fel utoljára. A legtöbb aranyhoz áltéglákon keresztül lehet lejutni, de nem szimmetrikusan vannak elhelyezve.

en: Goldrunner Prophecy
hu: Az aranyásó legendája

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
hu: Ezt a pályát Peter W. készítette 1985-ben. Látja az ominózus GR betűket?  Ijesztő, ugye?
    
    Ha a bal alsó részen felvette az ott sorakozó aranyakat, várjon, amíg egy ellenség beleesik a feje felett levő verembe.
    
    Ha átmegy a jobb oldalra, szedje fel az összes aranyat, kivéve a létra alatt függő hármat. Azokat hagyja a végére.
    
    A csapdába esett ellenség feletti arany megszerzéséhez menjen fel a létrán, ásson le négy téglán át, várja meg, amíg újból megjelennek, ásson le még egyet, másszon vissza, ássa ki újra az első kettőt. Így már le lehet esni, szedje fel az aranyakat, meneküljön ki az ellenség fején át.
    
    Amikor kiereszt egy ellenséget, vonuljon vissza gyorsan egy olyan helyre, ahol csapdába ejtheti és megölheti. Néhány próbálkozás után újból megjelenik a bal oldalon, ahol már nem árthat.

en: The Rosette
hu: Rozetta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
hu: Gyűjtse egy helyre az ellenségeket, ehhez menjen középre majd lefelé. Ejtse őket csapdába alul a bemélyedésben, egyelőre ne törődjön az arannyal. Álljon valamelyik oldalra a bemélyedés fölött, majd essen le egy kockányit, amikor az ellenségek elhaladnak a bemélyedés felett.
    
    Szedje fel a bemélyedésen kívüli aranyakat, majd eressze ki az ellenségeket és húzza végig őket a létrák tetején, amíg el nem eresztik az aranyat.

en: He Has The Gold
hu: Nála az arany!

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
hu: A jobb oldali ellenség aranyat rejtő csapdába esik.
    
    Ölje meg és pusztítsa el az aranyat: ásson balra a kis létrától. Ha szükséges, ejtse csapdába a másikat is és ölje meg.

en: Towers of Gold
hu: Aranyváros

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
hu: Mielőtt megölné bármelyik ellenséget, szedje fel a tornyok tetejénél és a rudak fölötti aranyakat.
    
    Egy jó kiindulópont a balról második torony alatt van. Ásson le egyszer, ejtse csapdába az első ellenséget, a jobb oldalon vegyen fel néhány aranyat, lépjen vissza, ejtse csapdába a második ellenséget a harmadik toronytól kicsit balra. Fusson jobbra három ellenséget maga után húzva, de életben!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
hu: Ásson át a létra melletti két téglán, majd keressen áltéglákat.

en: Delayed Drop
hu: Esni fogsz!

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
hu: A bal oldali ellenség leesik, mielőtt a jobb oldalin túl tudna jutni.
    
    Ezért maradjon vele, ismételten árkot ásva és csapdába ejtve őt, amíg a másik ellenség vissza nem mászik a létrákon, a betonon túljutva.

en: Maze of Ladders
hu: Létramánia

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
hu: Induljon el balra, majd felfelé, utána essen le és szedje össze az aranyat balról és jobbról.
    
    Az U-alakú részen levő aranyrögöt hagyja utoljára.
    
    Ne törődjön az ellenségekkel, hagyja őket a csapdában.

en: Ride Them Down
hu: Irány a mély

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
hu: Gyorsan húzza be a két ellenséget az aranytól balra levő kettős verembe. Vigye be őket a lis dobozba, amjd engedje ki őket balra.
    
    Most essen rájuk, szedje fel az aranyat, majd a harmadik ellenség tetején jusson át a létrához.

en: Hair's Breadth Timing
hu: Csak pontosan, szépen

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
hu: Fent, középen ásson át két téglát. Amikor újból megjelennek, ásson át még kettőn, fusson át felül és ásson újból a rövid létra mellett. Essen be, szedje fel az aranyat. Nincs vesztegetni való idő!
    
    Utoljára hagyja a bal alsó részt. Jobbra kell menni, ezért essen át az egyik rövid létra alatti áltéglán, majd kússzon végig a beton mentén.
    
    A jobb oldali rész közepén álljon a jobb oldali rúd alá, a lyuk mellé, ásson balra, essen rá egy áltéglára, ásson még kétszer, le és balra haladva. Végül álljon az egyik rövid létrára, ássa ki a menekülést jelentő téglát a jobb oldalon, fusson körbe, mint a szélvész a lyukig, essen be, vegye fel az aranyat, essen át néhány téglán, majd ásson újra a kijutáshoz.

en: The Three Musketeers
hu: A három testőr

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
hu: Meg kell ölni mind a három muskétást, hogy betakarják az áltéglákat a rudak alatti réseknél a felső részen. Ne törődjön a jobb alsó részben levő d'Artagnannal. Csak át kell sétálni rajta, hogy felvehesse az aranyat.
    
    Az alsó részen szedje fel az aranyakat balról jobbra haladva, majd a felső részen jobbról balra haladva. A középtől balra levő aranyat ne vegye fel, azt kell utoljára hagyni.
    
    Még mielőtt azt felvenné, ásson át három téglán egy sorban balra és fölötte, majd lépjen a következő szintre nagyjából azon az útvonalon, mint korábban.

en: Rat Trap
hu: Egérfogó

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
hu: Villámgyorsan indulva ejtse csapdába a két ellenséget és fusson át rajtuk. Ha addig vár, amíg majdnem elérik, mindkettő életben maradhat. Ezután fusson felfelé, körbe a jobb alsó részig, ereszkedje le a létrán a betonig, és ejtse őket csapdába a közeli veremben.
    
    Ha az egyikük a tornyos részen ragad, alkalmazza ugyanezt a trükköt még egyszer. A torony aljában áltéglák találhatók. Ha az egyik csapdába esik, de még van nála arany, ásson lyukat a verem jobb oldalán, menjen le a létrán, és vezesse az ellenséget a halálba: ekkor az arany megsemmisül.

en: Head Case
hu: Fejvesztve

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
hu: Egy kis bemelegítő egy későbbi szinthez. A jobb oldali arany eléréséhez menjen le az ellenség fejére, eressze ki balra, menjen utána, majd a fején áthaladva ásson jobbra. Fusson be, vegye fel az aranyat és távozzon, mielőtt a tégla bezárul.
    
    Ha a jobb alsó sarokba ér, vegye rá az ellenséget, hogy essen bele az aranyat rejtő lyukba.

en: Under the Stairs
hu: Lépcsőzés

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
hu: Kezdje el ölni az ellenségeket. Mikor a jobb oldali részbe esnek, menjen le és balra, hogy tovább essenek, és ne hagyja, hogy több aranyat felvegyenek. Ha már az út harmadát megtették lefelé, végleg csapdába kerülnek.
    
    Most oldja meg a három mini rejtvényt ásással és futással. A terület kiürítéséhez több hosszú út megtételére is szükség lehet. Végül vegye fel az aranyat a jobb szélen.

en: Bertie Beetle
hu: Barna cserebogár

en: Short Circuit
hu: Rövidzárlat

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
hu: Induljon el balra, maga után húzva egy ellenséget, akit ejtsen csapdába a bal alsó sarokban, a középső és a jobb felső részen. Ezután át lehet futni a betonon, gyűjtse össze az itt található aranyat.
    
    Ezután tisztítsa meg a bal oldalt, kivéve a létra fölötti aranyat. Ennek megszerzéséhez engedje ki a második ellenséget, maga után húzva a körpályán. Menjen utána a hosszú létrán, de maradjon a létrán, amíg az ellenség elfut balra és leesik. Most menjen a betonozott rész bal oldalára, miközben az ellenség a bal oldal körül mozog. Amikor az leesik a lába alá, fusson át a kis létrához és szedje fel az aranyat.
    
    A bal alsó vermen túljutni úgy lehet, hogy rááll az ellenségre és elkezd balra ásni. Leeséskor ásson jobbra és menjen ki, de maradjon lent, amíg a téglák bezáródnak. Ekkor a rövid létrán húzza fel, át, le majd kifelé az ellenséget.
    
    A jobb alsó verem aktiválásához szedje fel az aranyat a körpálya középpontjában, majd ásson ki a rövid létra két oldalán. Essen balra, amikor az ellenség csapdába esik a jobb oldalon. Amikor az ellenség felbukkan, jobbra indul el és beleesik a verembe. Álljon az ellenség fejére és ásson balra, hogy kiszabadítsa.
    
    Ha közel áll a létra alsó részéhez, az ellenséget felfelé tudja terelni a jobb oldali létrán. Pontosan időzített ásással bele lehet csalni a jobb felső verembe. Ha már ott van, egyszerűen fusson át a fején. Ha még van nála arany, álljon a verem bal oldalára és ásson egészen addig, amíg az el nem ejti az aranyat.

en: Synchronised Running
hu: Fussunk egyszerre!

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
hu: Igen, igen: át kell futni az elleség fején. Csak bátran!

en: &New Game...
hu: Ú&j játék...

en: Pla&y Next Level
hu: &Következő szint

en: Play next level.
hu: A következő szint elkezdése.

en: Try the next level in the game you are playing.
hu: Elindítja a következő szintet.

en: &Load Saved Game...
hu: Elmentett játék be&töltése...

en: &Save Game...
hu: A játék m&entése...

en: Show how to win this level.
hu: Megmutatja, hogyan lehet a szintet megnyerni.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
hu: Bemutat egy lehetséges megoldást (ha elérhető a szinthez).

en: &Instant Replay
hu: &Azonnali visszajátszás

en: Instant replay.
hu: Azonnali visszajátszás.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
hu: Az éppen játszott szintet játssza vissza.

en: Replay &Last Level
hu: Visszajátssza az &utolsó szintet

en: Replay last level.
hu: Visszajátssza az utolsó szintet.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
hu: Az utoljára befejezett szintről mutat visszajátszást, függetlenül attól, hogy sikeres volt-e a befejezés.

en: &Replay Any Level
hu: A megad&ott szint visszajátszása

en: Replay any level.
hu: Visszajátssza a megadott szintet.

en: Show a recording of any level you have played so far.
hu: Egy tetszőlegesen kiválasztott, már befejezett szint visszajátszását mutatja meg.

en: &Kill Hero
hu: A főhős me&gölése

en: Kill Hero.
hu: Megöli a főhőst.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
hu: Megöli a főhőst. Erre akkor lehet szükség, ha olyan helyzetbe kerül, ahonnan nem lehet kiszabadulni.

en: &Create Level
hu: Új sz&int létrehozása

en: Create level.
hu: Új szintet hoz létre.

en: Create a completely new level.
hu: Létrehoz egy teljesen új szintet.

en: Create
hu: Létrehozás

en: &Edit Level...
hu: A mega&dott szint szerkesztése...

en: Edit level...
hu: Szint szerkesztése...

en: Edit any level...
hu: Szint szerkesztése...

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: &Save Edits...
hu: A módosítások men&tése...

en: Save edits...
hu: A módosítások mentése...

en: Save your level after editing...
hu: A szint mentése szerkesztés után...

en: Save
hu: Mentés

en: &Move Level...
hu: Szint elmo&zgatása...

en: Move level...
hu: Szint elmozgatása...

en: Change a level's number or move it to another game...
hu: Egy szint számának módosítása vagy mozgatás másik játékba...

en: &Delete Level...
hu: Szint tö&rlése...

en: Delete level...
hu: Szint törlése...

en: Delete a level...
hu: Szint törlése...

en: Create &Game...
hu: Új játék &létrehozása...

en: Create game...
hu: Új játék létrehozása...

en: Create a completely new game...
hu: Teljesen új játék létrehozása...

en: Edit Game &Info...
hu: A játék jellem&zőinek módosítása...

en: Edit game info...
hu: A játék jellemzőinek módosítása...

en: Change the name, rules or description of a game...
hu: A játék nevének, szabályainak vagy leírásának módosítása...

en: Change &Theme...
hu: &Téma megváltoztatása…

en: &Play Sounds
hu: &Hanghatások

en: Play sound effects.
hu: Bekapcsolja a hanghatásokat.

en: Play sound effects during the game.
hu: Hanghatások legyenek játék közben.

en: Play &Footstep Sounds
hu: &Lépéshangok lejátszása

en: Make sounds of player's footsteps.
hu: A játékos lépése csapjanak zajt.

en: &Demo At Start
hu: &Demó lejátszása induláskor

en: Run a demo when the game starts.
hu: A játék indulásakor elindít egy demó játékot.

en: &Mouse Controls Hero
hu: Irányítás &egérrel

en: Mouse controls hero.
hu: Irányítás az egérrel.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
hu: Egérrel lehet irányítani a főhős mozgását.

en: &Keyboard Controls Hero
hu: Irányítás b&illentyűzetről

en: Keyboard controls hero.
hu: Irányítás a billentyűzettel.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
hu: A billentyűzetről lehet irányítani a főhős mozgását.

en: Hybrid Control (&Laptop)
hu: Vegyes irányítás (&Laptop)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
hu: Mozgatás a mutatóeszközzel, ásás billentyűvel.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
hu: A főhős mozgását a mutatóeszközzel lehet irányítani, balra és jobbra ásni billentyűkkel lehet.

en: Normal Speed
hu: Normál sebesség

en: Set normal speed.
hu: A normál sebesség beállítása.

en: Set normal game speed.
hu: A normál játéksebesség beállítása.

en: Beginner Speed
hu: Kezdőknek való sebesség

en: Set beginners' speed.
hu: Kezdőknek megfelelő sebességet állít be.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
hu: Kezdőknek való sebesség beállítása (a normál fele).

en: Champion Speed
hu: Profiknak való sebesség

en: Set champions' speed.
hu: Profi játékosoknak való sebességet állít be.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
hu: Profiknak való sebesség beállítása (a normál másfélszerese).

en: Increase Speed
hu: A sebesség növelése

en: Increase speed.
hu: Megnöveli a sebességet.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
hu: A játék sebességének növelése 0,1 egységgel (maximum a normál 2,0-szorosa)

en: Decrease Speed
hu: A sebesség csökkentése

en: Decrease speed.
hu: Csökkenti a sebességet.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
hu: A játék sebességének csökkentése 0,1 egységgel (maximum a normál 0,2-szerese)

en: Stop
hu: Állj

en: Move Right
hu: Jobbra

en: Move Left
hu: Balra

en: Move Up
hu: Felfelé

en: Move Down
hu: Lefelé

en: Dig Right
hu: Ásás jobbra

en: Dig Left
hu: Ásás balra

en: Do a Step
hu: Lépés

en: Test Bug Fix
hu: Hibajavítás tesztelése

en: Show Positions
hu: A pozíciók megjelenítése

en: Start Logging
hu: A naplózás elkezdése

en: Show Hero
hu: A főhős megjelenítése

en: Show Object
hu: Objektum megjelenítése

en: Show Enemy
hu: Az ellenség megjelenítése

en: The game is paused
hu: A játék szünetel

en: Press "%1" to RESUME
hu: Folytatás: "%1"

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
hu: Folytatás: "%1" vagy "%2"

en: Press "%1" to PAUSE
hu: Felfüggesztés: "%1"

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
hu: Felfüggesztés: "%1" vagy "%2"

en: Has hint
hu: Legyen tipp

en: No hint
hu: Nincs tipp

en: Get Folders
hu: Mappák

en: Edit Name/Hint
hu: Név/tipp szerkesztése

en: Edit level name or hint
hu: A szint nevének és a szinthez tartozó tipp szövegének módosítása

en: Edit text for the name or hint of a level
hu: Szint nevének vagy tippszövegének szerkesztése

en: Name/Hint
hu: Név/tipp

en: Erase
hu: Törlés

en: Space/Erase
hu: Üres hely/törlés

en: Paint empty squares or erase
hu: Üres mező rajzolása vagy törlés

en: Erase objects or paint empty squares
hu: Objektumok törlése vagy üres mezők rajzolása

en: Hero
hu: A főhős

en: Move hero
hu: A főhős mozgatása

en: Change the hero's starting position
hu: A főhős kezdőpozíciójának módosítása

en: Enemy
hu: Ellenség

en: Paint enemies
hu: Ellenségek festése

en: Paint enemies at their starting positions
hu: Ellenségek kezdőpozíciójának megadása

en: Brick
hu: Tégla

en: Paint bricks (can dig)
hu: Téglák festése (átásható)

en: Paint bricks (diggable objects)
hu: Téglák felfestése (ásható objektumok)

en: Concrete
hu: Beton

en: Paint concrete (cannot dig)
hu: Beton festése (nem átásható)

en: Paint concrete objects (not diggable)
hu: Betonobjektumok festése (nem átáshatók)

en: Trap
hu: Csapda

en: Trap/False Brick
hu: Csapda/áltégla

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
hu: Csapdák vagy áltéglák festése (át lehet rajtuk esni)

en: Ladder
hu: Létra

en: Paint ladders
hu: Létrák festése

en: Paint ladders (ways to go up or down)
hu: Létrák festése (fel-le lehet mozogni rajtuk)

en: H Ladder
hu: R létra

en: Hidden Ladder
hu: Rejtett létra

en: Paint hidden ladders
hu: Rejtett létrák festése

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
hu: Rejtett létrák elhelyezése (ezek akkor jelennek meg, ha az arany elfogyott)

en: Bar
hu: Rúd

en: Bar/Pole
hu: Rúd/pózna

en: Paint bars or poles
hu: Rudak és póznák festése

en: Paint bars or poles (can fall from these)
hu: Rudak és póznák festése (ezekről le lehet esni)

en: Gold
hu: Arany

en: Gold/Treasure
hu: Arany/kincs

en: Paint gold (or other treasure)
hu: Arany (vagy más kincs) elhelyezése

en: Paint gold pieces (or other treasure)
hu: Aranyrögök (vagy más kincsdarabok) elhelyezése

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
hu: Szer&kesztő

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
hu: Szerkesztési eszköztár

en: Name of level:
hu: A szint neve:

en: Hint for level:
hu: Tipp a szinthez:

en: Name of game:
hu: A játék neve:

en: File name prefix:
hu: Fájlnév-előtag:

en: Traditional rules
hu: Hagyományos szabályok

en: KGoldrunner rules
hu: KGoldrunner-szabályok

en: 1 level | %1 levels
hu[0]: 1 szint
hu[1]: %1 szint

en: About this game:
hu: A játék névjegye:

en: Save Changes
hu: A módosítások mentése

en: 0 levels
hu: 0 szint

en: Save New
hu: Mentés újként

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
hu: Játék                      Szint/Életek/Pontszám   Nap    Dátum     Idő

en: Create Level
hu: Szint létrehozása

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
hu: Szintet létrehozni és menteni csak az azt tartalmazó játék létrehozása után lehet. Próbálja a "Játék létrehozása" menüt használni.

en: Edit Level
hu: A szint szerkesztése

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
hu: Szintet módosítani és menteni csak az azt tartalmazó játék és szint létrehozása után lehet. Próbálja a "Játék létrehozása" menüt használni.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
hu: A játékkal szállított szinteket ugyan lehet szerkeszteni, de utána csak saját készítésű játékba lehet elmenteni. Szigorúan tilos megjegyezni a rejtett létrák és a csapdák helyét! :-)

en: Save Level
hu: A szint mentése

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
hu: Be szeretne szúrni egy szintet? Ha igen, az új fölötti szintek eggyel feljebb lépnek.

en: &Insert Level
hu: Szint b&eszúrása

en: &Cancel
hu: &Mégsem

en: Cannot open file '%1' for output.
hu: A(z) '%1' fájl nem nyitható meg írásra.

en: Move Level
hu: Szint mozgatása

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
hu: Átmozgatás előtt be kell tölteni a kívánt szintet. Használja ezeket a menüket: %1 vagy %2.

en: Game
hu: Játék

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
hu: Szintet elmozgatni csak a tartalmazó játék és legalább két szint létrehozása után lehet. Használja a "Játék létrehozása" menüpontot.

en: Sorry, you cannot move a system level.
hu: Rendszerszintet nem lehet átmozgatni.

en: You must change the level or the game or both.
hu: A szintet vagy a játékot meg kell változtatni (esetleg mindkettőt).

en: Delete Level
hu: A szint törlése

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
hu: Szintet törölni csak az azt tartalmazó játék és legalább egy szint létrehozása után lehet. Próbálja a "Játék létrehozása" menüt használni.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
hu: Biztosan törölni szeretné a szintet? Ha igen, a fölötte levő szintek eggyel lejjebb lépnek.

en: &Delete Level
hu: Szint &törlése

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
hu: Nem található a törölni kívánt '%1' nevű fájl.

en: Save Game Info
hu: A játék jellemzőinek mentése

en: You must enter a name for the game.
hu: Nevet kell adni a játéknak.

en: You must enter a filename prefix for the game.
hu: Fájlnév-előtagot kell adni a játéknak.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
hu: A fájlnév-előtag nem lehet 5 karakternél hosszabb.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
hu: A fájlnév csak alfanumerikus karaktereket tartalmazzon.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
hu: A(z) '%1' fájlnév-előtag már le van foglalva.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
hu: Nincsenek elmentve a változtatások. El szeretné menteni a mostani állapotot?

en: &Save
hu: &Mentés

en: &Do Not Save
hu: &Nem kell menteni

en: &Go on editing
hu: A szerkesztés f&olytatása

en: You can only modify user games.
hu: Csak felhasználói játékokat lehet módosítani.

en: New Level
hu: Új szint

en: Play Next Level
hu: Következő szint

en: There are no more levels in this game.
hu: Nincs több szint a játékban, ez az utolsó.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
hu: Nem megfelelő művelet: nincs elkezdve egy szint szerkesztése.

en: No Sound
hu: Nincs hang

en: Game Paused
hu: Szünet

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
hu: A visszajátszás leállt, a játék szünetel, amíg felkészül a következő szintre. Folytatáshoz nyomja meg a szünet billetyűjét (P vagy Esc alapértelmezésben).

en: Replay Last Level
hu: Az utolsó szint újrajátszása

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
hu: Hiba: nem sikerült megtalálni és visszajátszani az utolsó szintet.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
hu: Nincs visszajátszható utolsó szint. Legalább egy szintet be kell fejezni (sikeresen vagy sikertelenül), hogy ez a funkció működjön.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
hu: &Indítás

en: Start playing this level
hu: A szint indítása

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
hu: A kiválasztott játék és szint elindul, ha kattint az egérgombbal, megmozdítja az egeret vagy lenyom egy billentyűt

en: &Quit
hu: &Kilépés

en: Close KGoldrunner
hu: A program bezárása

en: Start a different game or level
hu: Más játék vagy új szint kezdése

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
hu: A Játékválasztó ablakban lehet új játékot vagy szintet kezdeni.

en: &Use Menu
hu: &Menük használata

en: Use the menus to choose other actions
hu: További műveletek menük segítségével

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
hu: A játék megkezése előtt további műveletek választhatók, például egy mentett játék betöltése vagy témaváltás

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
hu: A játék szünetel, folytatáshoz nyomja meg a szünet billetyűjét (P vagy Esc alapértelmezésben).

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
hu: A KGoldrunner csak megoldható szinteket tartalmaz, de a kiválasztott szinthez nem érhető el megoldás.

en: Replay Any Level
hu: A megadott szint visszajátszása

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
hu: A megadott szintről nincs felvétel, nem játszható vissza.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
hu: <NOBR><B>VÉGE A JÁTÉKNAK!</B></NOBR><P>Újból megpróbálja ezt a szintet?</P>

en: Game Over
hu: Vége a játéknak

en: &Try Again
hu: Ú&jra

en: &Finish
hu: &Befejezés

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
hu: <b>Gratulálunk!</b><p>Sikerült teljesíteni az utolsó szintet is a játékban (<b>"%1"</b>).</p>

en: Hint
hu: Tipp

en: Sorry, there is no hint for this level.
hu: Nem tartozik tipp ehhez a szinthez.

en: T H E   E N D
hu: V É G E

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
hu: A lenyomott billentyű használható a főhős mozgatásához. Át szeretne váltani billentyűzetről történő irányításra? Hosszabb távon kényelmesebb az egérrel történő vezérlés (könnyebb biciklizni, mint sétálni...)!

en: Switch to Keyboard Mode
hu: Átváltás billentyűzetes módra

en: Switch to &Keyboard Mode
hu: Átváltás &billentyűzetes módra

en: Stay in &Mouse Mode
hu: Megmaradás &egeres módban

en: Keyboard Mode
hu: Billentyűzetes mód

en: Save Game
hu: A játék mentése

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
hu: Szerkesztés közben nem lehet elmenteni a játékot. Próbálja ezt a menüpontot: "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
hu: A(z) '%1' fájl nem nyitható meg olvasásra.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
hu: Egyszerűsítési okokból mentéskor a szint elején elért pozíció és pontszám lesz rögzítve, nem a mostani.

en: Error: Failed to save your game.
hu: Hiba: nem sikerült menteni a játékállást.

en: Load Game
hu: Játék betöltése

en: Sorry, there are no saved games.
hu: Nincs elmentett játék.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
hu: Nem található a(z) '%1' fájlnév-előtagú játék.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Check for High Score
hu: Az eredmény ellenőrzése

en: Save High Score
hu: Az eredmény elmentése

en: Error: Failed to save your high score.
hu: Hiba: nem sikerült elmenteni a dicsőségtáblát.

en: Show High Scores
hu: A legjobb eredmények megjelenítése

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
hu: Bemutatójátékoknál nem lehet megőrizni az elért pontszámot.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
hu: Még egy eredmény sincs a játék ("%1") dicsőségtábláján.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
hu: <center><h2>KGoldrunner dicsőségtábla</h2></center><center><h3>"%1"</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
hu: Helyezés

[ctx: Person]
en: Name
hu: Név

[ctx: Game level reached]
en: Level
hu: Szint

en: Score
hu: Pontszám

en: Date
hu: Dátum

en: Load Game Info
hu: A játék jellemzőinek betöltése

en: Cannot find game info file '%1'.
hu: Nem található a(z) '%1' nevű játékleíró fájl.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
hu: A fájl ('%1') végére ért a keresés, nem található játékadat.

en: Read Level Data
hu: Szint betöltése

en: Cannot find file '%1'.
hu: Nem található '%1' nevű fájl.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
hu: A fájl ('%1') végére ért a keresés, de nem található szintadat.

en: Rename File
hu: Fájl átnevezése

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
hu: Nem sikerült törölni egy fájl előző verzióját. Fájlnév: '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
hu: Nem sikerült átnevezni a(z) '%1' fájlt erre: '%2'.

en: Theme Selector
hu: Témaválasztó

en: Lives: %1
hu: Élet: %1

en: Score: %1
hu: Pontszám: %1

en: Select Level
hu: Szint kiválasztása

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
hu: Menteni vagy átmozgatni csak a saját játékokba lehet.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
hu: Szintet törölni csak saját játékokból lehet.

en: Edit Game Info
hu: A játék jellemzőinek módosítása

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
hu: Csak saját játékoknál lehet módosítani a jellemzőket.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
hu: Nincs %1. szint a(z) %2 játékban, ezért nem lehet elindítani vagy szerkeszteni.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
hu: <html><b>Válasszon egy játékot:</b></html>

en: Name of Game
hu: A játék neve

en: Rules
hu: Szabályok

en: Levels
hu: Szintek

en: Skill
hu: Nehézségi fok

en: Level 1 of the selected game is:
hu: A kiválasztott játék első szintje:

en: Please select a level:
hu: Szint:

en: Level number:
hu: A szint száma:

en: Start Game
hu: A játék elindítása

en: Play Level
hu: Szint elkezdése

en: Replay Level
hu: Szint visszajátszása

en: Show Solution
hu: Egy megoldás megjelenítése

en: Save Change
hu: A módosítások mentése

en: Move To...
hu: Mozgatás ide...

[ctx: Rules]
en: Traditional
hu: Hagyományos

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
hu: Oktatójáték

[ctx: Skill Level]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: Skill Level]
en: Championship
hu: Profi

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
hu[0]: 1 szint, KGoldrunner-szabályokkal.
hu[1]: %1 szint, KGoldrunner-szabályokkal.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
hu[0]: 1 szint, hagyományos szabályokkal.
hu[1]: %1 szint, hagyományos szabályokkal.

en: Sorry, there is no further information about this game.
hu: Nem érhető el több információ erről a játékról.

en: This level number is not valid. It can not be used.
hu: Ez a szintszám érvénytelen, nem használható.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
hu: A lent látható nyomógomb kiírja a választott menübejegyzés szövegét. Kattintson rá egy játék és a szint kiválasztása után, vagy nyomja meg a "Mégsem" gombot.

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
hu: 
    
    Ha még nem játszott korábban a KGoldrunnerrel, nézze meg a játék bemutatóját, melyben a program tippeket ad a játszáshoz.
    
    Ha nem kér bemutatót, kattintson egy játék nevére, válassza ki az 1. szintet, és kattintson az alul látható fő nyomógombra. A játék akkor kezdődik meg, ha megmozdítja az egeret vagy lenyom egy billentyűt.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
hu: 
    
    Ki lehet választani beépített szinteket is szerkesztésre (vagy másolásra), de az eredményt már egy saját játékba kell elmenteni. Az egér bal gombjával lehet rajzolni, a paletta a szerkesztési eszköztár gombjain keresztül érhető el. Törölni az 'Üres hely/törlés' gombbal vagy a jobb egérgombbal lehet. Ha lenyomva tartja az egérgombot és úgy mozgatja az egeret, egyszerre több elemet rajzolhat vagy törölhet.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
hu: 
    
    Az új szinthez itt lehet nevet és tippet rendelni, de a szintet egy saját készítésű játékba kell elmenteni. Alapértelmezés szerint az új szint a játék végére kerül, de lehet a megadott szint után, a játék közepébe is menteni.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
hu: 
    
    Elmentés előtt itt lehet módosítani a nevet és a tippet. Ha megváltoztatja a játék vagy a szint valamelyik részét, a "Mentés másként" menüponttal kell menteni, mindenképpen egy saját készítésű játékba. Ha a szint nem a játék végére kerül, akkor a fölötte levő szintek számai automatikusan megnőnek.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
hu: 
    
    Csak saját készítésű játékból lehet szintet törölni. Ha egy játék közepéről kitöröl egy szintet, a fölötte levő szintek sorszámai automatikusan lecsökkennek.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
hu: 
    
    Szint átmozgatásához először válassza ki a szintet "A megadott szint szerkesztése..." menüponttal, majd használja a "Szint átmozgatása..." menüpontot az áthelyezéshez (akár másik játékba is). A megmaradt szintek átszámozása automatikusan megtörténik. Szint átmozgatása csak a saját készítésű játékokban lehetséges.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
hu: 
    
    A játék jellemzőinek szerkesztéséhez elég kiválasztani a játékot, a megjelenő párbeszédablakban meg lehet változtatni az adatokat.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
hu: 
    
    Válasszon ki egy játékot a listából. A lista alatt láthatók a játék jellemzői, a szintek száma, az ellenség mozgási szabályai (lásd a KGoldrunner kézikönyvet).
    
    A szint kiválasztása történhet gördítősávval vagy a szám beírásával. A játék módosítása közben az előnézeti területen megjelenő kép folyamatosan frissülni fog.

en: Help: Select Game & Level
hu: A játék és a szint kiválasztása

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
hu: (c) Ian Wadham and Marco Krüger, 2003.

en: Current author
hu: Jelenlegi szerző

en: Original author
hu: Eredeti szerző

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
hu: Átírás KDE4-re, a Qt4 és a KGameCanvas osztályokra

en: KGameCanvas classes for KDE4
hu: KGameCanvas osztályok a KDE4-hez

en: Artwork for runners and default theme
hu: Grafika a futó figurákhoz és az alapértelmezett témához

en: Artwork for bars and ladders
hu: Rudak és létrák

en: Artwork for background of Geek City theme
hu: A Görög város nevű téma hátterének grafikája

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
hu: Nosztalgikus témák, a futó figurák tökéletesítése, több háttér használata, elhalványulás/felerősödés és más ötletek

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
hu: Az Egyiptom kincse téma grafikája
