kgoldrunner - en to km translation catalogue (838 entries)

en: Curse of the Mummy
km: បណ្ដា​សារ​របស់ Mummy

en: The Giza Plateau
km: ខ្ពង់រាប​ Giza

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
km: ខ្ពង់រាប​​ Giza ​ ស្ថិត​​នៅ​លើ​ជាយ​ក្រុង​ Cairo គឺ​ជា​តំបន់​​បញ្ចុះ​ស​ព​របស់ Giza ដែល​មាន​ពីរ៉ាមីត​​ Khufu (ពីរ៉ាមីត​​​ដ៏​អស្ចារ្យ) ពីរ៉ាមីត​  Khafre ពីរ៉ាមីត​ Menkaure ព្រម​ទាំង​មាន​ទេវរូប​អស្ចារ្យ និង​អគារ​តូច​ៗ មួយ​ចំនួន​ទៀត​​ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​បង្កើត​ផ្លូវ​របស់​អ្នក​នៅ​ក្រោម​ខ្ពង់រាប​​ ព្យាយាម​កុំ​សម្លាប់​ mummies ឲ្យសោះ​ ៖ នៅ​ទី​បញ្ចប់​វា​ពិបាក​នឹង​គេច​ណាស់ ​បើ​សិន​មាន​ ​ mummies  ច្រើន​​ពេក​បង្ហាញខ្លួន​​ឡើង​វិញ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ ។  ដើម្បី​ចាប់​ផ្ដើម​បាន​ អ្នក​ចាំ​បាច់​​ត្រូវ​ប្រើ​បច្ចេកទេស​ជីក​ខណៈ​ពេល​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ។

en: The Pyramid of Djoser
km: ពីរ៉ាមីត​​​ Djoser

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
km: ពីរ៉ាមីត​​ Djoser (Zoser) ឬ​ពីរ៉ាមីត​ជា​ថ្នាក់​ៗ (kbhw-ntrw ជា​ភាសា​អេហ្ស៊ីប​) គឺ​ជា សំណល់​ខាង​បុរាណ​វត្ថុ​វិទ្យា​នៅ​ក្នុង​ទី​បញ្ចុះសព​​ Saqqara  របស់​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​ដែល​ស្ថិត នៅ​ទិស​ពាយព្យ​នៃ​ទីក្រុង​ Memphis ។
    
    ដើម្បី​បញ្ចប់​កម្រិត​នេះ ចាំ​បាច់​ត្រូវ​តែ​បន្ត​នៅ​ក្នុង​ជំហាន​ទាំង​នេះ ៖ដំបូង​ដោះលែង mummy នៅ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​កម្រិត​ទីពីរ (ពី​ខាងក្រោម​) ដោយ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​វា ទម្លាក់​ខ្លួន​​​ និង​បំពេញ​រណ្ដៅ​លាក់​នៅ​លើ​កម្រិត​ទី​មួយ ។
    
    ឥឡូវ​ចូល​ទៅ​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​កម្រិត​ទី​ពីរ​ ហើយ​ផ្លាស់​ទី​កាត់​បង្គោល ពីលើ  mummy រួច​យក​ដុំ​រតនៈ​សម្បត្តិ​នៅ​កណ្ដាល​ ដោយ​ប្រាកដ​ថា​បាន​ជីក​ឥដ្ឋ​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ចំណុច​កណ្តាលចេញ​រួច​ហើយ​ ។
    
    mummy នៅ​លើ​កម្រិត​ទី​បី​ហាក់​ដូច​​ជា​ធ្វើ​ឲ្យ​មាន​បញ្ហា​បន្តិច​​ដោយ​សារ​វា​នឹង​យក​ ដុំ​រតនៈ​សម្បត្តិ​ហើយ​នាំ​យក​រតនៈ​​សម្បត្តិ​នោះ​ទៅ​ ។ អ្នក​អាច​នឹង​មាន​សំណាង​ ហើយ​រក​ឃើញ​ថា​វា​បាន​បោះ​បង់​រតនៈ​សម្បត្តិ​​របស់​វា​នៅ​ត្រង់​ទី​តាំង​មួយ​ចំនួន​ ប៉ុន្តែ​អ្នក​ក៏​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​វា​​នៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​ដែល​អាច​ជីក​បាន​ នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដោយ​កំណត់​ពេល​វេលា​ដោយ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ផង​ដែរ​ ។
    
    ចុង​បញ្ចប់​ មុន​នឹង​យក​ដុំ​រតនៈ​សម្បត្តិ​ចុង​ក្រោយ​បាន​  សូម​ប្រាកដ​ថា​បាន​បើក​​បាត​ខាង​ស្ដាំ​ នៃ​ពីរ៉ាមីត​ជា​ថ្នាក់​ៗ​រួច​ហើយ​ ដើម្បី​ឲ្យ​ mummies ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ពីរ៉ាមីត - អ្នក​នឹង​មិន​អាច​ទៅ​ដល់​ច្រក​ចេញ​ បើ​សិន​ជា​មាន​ mummy ច្រើន​ជាង​មួយ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​​ មុន​នឹង​ជណ្ដើរ​រត់​គេច​បង្ហាញ​ឡើង​ ។

en: Pharaoh's Barge
km: ព្រះរាជ​ទី​នាំង​​នាវា​របស់​ផារ៉ាអុង

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
km: នាវា​ Khuf​ គឺ​ជា​នាវា​ដែល​មាន​ទំហំ​ទាំង​មូល​ដូច​ដើម​ដដែល​មក​ពី​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​បុរាណ​​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​យក​ទៅ​​ដាក់​នៅ​​ក្នុង​រណ្ដៅ​​ក្នុង​សំណង់​អគារ​ពីរ៉ាមីត​ Giza នៅ​ត្រង់​​ជើង​របស់​​​ពីរ៉ាមីតដ៏​អស្ចារ្យ​របស់​  Giza ប្រហែល​ ២,៥​០​០ ឆ្នាំ​​មុន​គ្រិស្តសករាជ ។ នាវា​ប្រាកដ​​ជា​ត្រូវ​បាន​គេ​សាង​ឡើង​ សម្រាប់​ Khufu (ស្ដេច Cheops) ។
    
    វា​គឺ​ជា​នាវា​មួយ​ដែល​ចំណាស់​ និង​ធំ​ជាង​គេ​បំផុត ហើយ​ត្រូវ​បាន​ការពារ​បាន​យ៉ាង​ល្អ​តាំង​ពី​សម័យ​បុរាណ ហើយ​វា​មាន​រង្វាស់​សរុប​ ៤​៣.៦ ម៉ែត្រ ។ ទោះបី​ជា​វា​មាន​អាយុ​ចំណាស់​យ៉ាង​នេះ​ក្ដី សព្វ​ថ្ងៃ​នេះ​វា​នៅ​តែ​អាច​អុំ​បាន​ដដែល​ បើ​សិន​ជា​គេ​ដាក់​វា​ទៅ​ក្នុង​ទឹក ។
    
    នេះ​សឹង​តែ​​ជា​កម្រិត​ធម្មតា ​៖ រតនៈ​សម្បត្តិ​មាន​តម្លៃ និង​មិន​មាន​ mummies ច្រើន​ទេ​ ។ប៉ុន្តែ​ភារ​កិច្ច​ របស់​អ្នក​គឺ​ត្រូវ​តែ​វាយ​ដណ្ដើម​យក​រតនៈ​សម្បត្តិ​ដែល​ពួក​វា​យក​​ទៅ ។

en: Pyramid Puzzles
km: ល្បែង​ផ្គុំ​ពីរ៉ាមីត

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
km: ពីរ៉ាមីត​​ដ៏​អស្ចារ្យ​គឺ​ជា​សំណង់​ដ៏​ខ្ពស់​បំផុត​នៅ​ក្នុង​ពិភព​លោក​ដែល​កសាង​ឡើង​ដោយ​ស្នាដៃ​មនុស្ស​មាន​អាយុ​កាល​ជាង​ ៣,៨​០​​​​​​​០ ឆ្នាំ​ហើយ ។  ការ​ឡើង​ចុះ​គ្រប់​ពេល​វេលា​ប្រាកដ​ជា​កិច្ច​ការ​ដដែល​ៗ​សម្រាប់​ ជន​ជាតិ​អេហ្ស៊ីប​​​បុរាណ ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា ​អ្នក​ទំនង​ជា​យល់​ឃើញ​ថា​វា​ជា​កិច្ច​ការ​គួរ​ឲ្យ​ធុញ​ទ្រាន់​ នៅ​ក្នុង​ការ​ឡើង​ចុះ​ពីរ៉ាមីត​នេះ​ ។
    
    ដើម្បី​យក​រតនៈ​សម្បត្តិ​ទី​ពីរ​ពី​ខាង​ឆ្វេង​បាន​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ប្រើ​ឥដ្ឋ​ដែល​បាំង​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ក្រោម​​​ធ្វើ​ជា​ស្ពាន​ដើម្បី​គេច​ខ្លួន​ ។
    
    ដើម្បី​យក​រតនៈ​សម្បត្តិ​ទី​បួន​ពី​ខាង​ឆ្វេង​បាន​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ជីក​ឥដ្ឋ​បី​នៅ​ខាង​លើ​ និង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ​ mummy ​ដែល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត បើ​​អ្នក​​ជីក​តាម​លំដាប់​ត្រឹម​ត្រូវ​ វា​នឹង​ផ្ដល់​ ពេល​វេលា​គ្រប់​គ្រាន់​​ដល់​អ្នក​ដើម្បី​​ដណ្ដើម​យក​រតនៈ​សម្បត្តិ​ និង​គេច​ខ្លួន​ ។
    
    ​ ត្រូវ​តែ​ដោះ​លែង mummies មួយ​ចំនួន​​ ​​​ដើម្បី​​​យក​រតនៈ​សម្បត្តិ​​ ។ ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា​  យក​រតនៈ​សម្បត្តិ​ទី​មួយ​ ទីពីរ​ និង​ទី​បួន​ជា​មុន​សិន​  (ពី​ខាង​ឆ្វេង) មុន​នឹង​ដោះ​លែង​ mummies ណា​មួយ​ ។  ចូរ​ប្រយ័ត្ន​កុំ​សម្លាប់​ mummies ឲ្យ​សោះ​ បើ​សិន​ជា​ពួក​វា​បង្ហាញ​ខ្លួន​នៅ​ ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ពីរ៉ាមីត  អ្នក​នឹង​មិន​អាច​បញ្ចប់​កម្រិត​នេះ​បាន​ទេ ។  អ្នក​ក៏​អាច​ដោះ​លែង​ mummies និង​ដាក់​អន្ទាក់​ពួក​វា​នៅ​ក្នុង​បន្ទប់​ណា​មួយ​បាន​ផង​ដែរ​ ។

en: Crocodile
km: ក្រពើ

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
km: ក្រពើ​អាច​រស់​បាន​​ជាង​ ១​០​០ ឆ្នាំ  ដោយ​ប្រភេទ​ធំ​បំផុត មាន​ប្រវែង​ដល់​ទៅ​ ៤.៨​៥ ម៉ែត្រ ។ ប្រភេទ​ផ្សេង​​ទៀត​ត្រូវ​បាន​គេ​សង្កេត​ឃើញ​ថា​ បាន​វាយ​ប្រហារ​ និង​សម្លាប់​ត្រី​ឆ្លាម​ ។
    
    Sobek គឺ​ជា​អាទិទេព​​របស់​សត្វ​ក្រពើ ។ ​ជន​ជាតិ​អេហ្ស៊ីប​​​ដែល​ធ្វើ​ការ​ ឬ​ធ្វើ​ដំណើរ​ លើ​ដង​ទន្លេ​ Nile ជឿ​ជាក់​ថា​បើ​ពួក​គេ​បន់​ស្រន់​ដល់​ Sobek ដែល​ជា​អាទិទេព​ក្រពើ គាត់​នឹង​ ការពារ​ពួក​គេ​មិន​ឲ្យ​ក្រពើ​វាយ​ប្រហារ​ ។
    
    នៅ​ក្នុង​កម្រិត​នេះ​ វា​មិន​មែន​ជា​សត្វ​ក្រពើ​ដែល​អ្នក​ត្រូវ​ខ្លាច​នោះ​ទេ​ ។​ តែ​យ៉ាង​ណា​ ការ​បន់​ស្រន់​ដល់​ Sobek  ប្រហែល​ជា​អាច​ជួយ​ឲ្យ​អ្នក​គេច​ផុត​ពី mummies នៅ​ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​កំពុង​តែ​​ប្រមូល​រតនៈ​សម្បត្តិ ។

en: Three Pyramids
km: ពីរ៉ាមីត​បី

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
km: ទី​បញ្ចុះ​សព ​​Giza គឺ​ជា​តំបន់​ទេសចរ​ដ៏​ពេញ​និយម​តាំង​ពី​សម័យ​បុរាណ និង​ត្រូវ​បាន​​គេ​​ស្គាល់​កាន់​តែ​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​សម័យ​ហេលែនីស្ទីក​ នៅ​ពេល​ដែល​ពីរ៉ាមីត​ដ៏​អស្ចារ្យ​ត្រូវ​បាន​ចុះ​បញ្ជី ដោយ​ ​Antipater នៃ Sidon ថា​ជា​អច្ឆរិយវត្ថុមួយ​ក្នុង​ចំណោម​អច្ឆរិយ​វត្ថុ​ទាំង​ប្រាំ​ពីរ​​ក្នុង​លោក​ ។ ​វា​គឺ​ជា​ អច្ឆរិយ​វត្ថុ​តែ​មួយ​គត់​ក្នុង​ចំណោម​អច្ឆរិយ​វត្ថុ​ទាំង​​ឡាយ​​ដែល​នៅ​សេស​សល់​មក​ដល់​សព្វ​ថ្ងៃ​នេះ ។
    
    អ្នក​ប្រហែល​ជា​យល់​ថា​វា​ងាយ​ស្រួល​បំផុត​នៅ​ក្នុង​ការ​រុក​រក​អច្ឆរិយ​វត្ថុ​នេះ បើ​អ្នក​ធ្វើ​ឲ្យ​​ mummies ពីរ​ក្បាល​ចូល​ទៅ​​ក្នុង​ ពីរ៉ាមីត​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​មុន​នឹង​ឡើង​ទៅ​កាន់​ទីនោះ​ ។

en: Tura Caves
km: ល្អាង Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
km: Tura គឺ​ជា​កន្លែង​គាស់​យក​ថ្ម​កំបោរ​​ដ៏​សំខាន់​របស់​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​​​ ហើយ​វា​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រើ​នៅ​លើ​ ពីរ៉ាមីត​ Khufu​ ដ៏​អស្ចារ្យ​ ។  ការ​ជីក​យក​ថ្ម​កំបោរ​​នេះ​បាន​បន្សល់​ទុក​នូវ​រូង​ថ្ម​ធំ​ៗ​ ដែល​​ក្រោយ​មក​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ប្រាស់​ដោយ​កង​ទ័ព​អង់គ្លេស​ធ្វើ​ជា​ឃ្លាំង​សម្ងាត់​ក្នុង​អំឡុង​សង្គ្រាម​លោក​លើក​ទី​ពីរ ហើយ​ដែល​ឥឡូវ​នេះ​អ្នក​អាច​ធ្វើ​ការ​រុករក​​បាន​ ។
    
    នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​​នៃ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ដង​ដ៏​វែង​ មាន​រណ្ដៅ​លាក់​ពីរ ។  ដោះ​លែង​ mummy ​នៅ​​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ដង​ដ៏​វែង​ដើម្បី​បំពេញ​រណ្ដៅ​មួយ និង​ដោះ​លែង​ mummy នៅ​ក្នុង​បន្ទប់​ធំ​ដើម្បី​បំពេញ​រណ្ដៅ​​​ផ្សេង​ទៀត ។  សូម​ប្រាកដ​ថា​​​ជិះ mummies ពីរ​​ក្បាល​ដំបូង​ចុះ​ទៅ​យក​ដុំ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ក្នុង​បន្ទប់​តូច​នៅ​ក្បែរ​​ដង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​ ។ នៅ​ពេល​ចាក​ចេញ​ពី​បន្ទប់​តូច​នេះ​ ជីក​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​របស់​អ្នក​បី​បួន​ដង ដើម្បី​បើក​ផ្លូវ​រត់​គេច​របស់​អ្នក ។
    
    យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​ទាំង​អស់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ក្ដារ​ បន្ទាប់​មក​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ សូម​ប្រាកដ​ថា​​ អ្នក​បាន​ជីក​ដោះ​លែង​ mummy នៅ​ខាង​លើ​ដើម្បីឲ្យ​អ្នក​អាច​យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​របស់​វា​បាន​ នៅ​ពេល​ក្រោយ ​។  អ្នក​ក៏​អាច​​ត្រូវ​ការ​ជំនួយ​របស់​វា ​ដើម្បី​រត់​គេច​ត្រឡប់​ទៅ​ឆ្វេង​នៅ​ពេល​បញ្ចប់​​កម្រិត​នេះ​បាន​ផង​ដែរ ។   បើ​តាម​មើល​ទៅ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ងាយ​ស្រួល​យក​ជាង ​៖ ដាក់​ឥដ្ឋ​បន្លំ​​ជា​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​ពាក់​កណ្ដាល​កម្រិត​នេះ​ងាយ​ស្រួល​ ។  ចំណាំ ៖ បើ​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​មាន​ភាព​ខុស​ប្លែក​គ្នា​ខ្លះ​ៗ​​ អ្នក​អាច​ធ្វើ​ទាំង​អស់​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​សិន​ បន្ទាប់​មក​ធ្វើ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។

en: Pyramid Crawl
km: លូន​ក្នុង​ពីរ៉ាមីត

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
km: មាន​ពីរ៉ាមីត​ជាង​ ១​០​០ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​​ ដោយ​ពីរ៉ាមីត​ចំណាស់​បំផុត​ត្រូវ​បាន​កសាង​ ប្រហែល​ ២​៦​០​០ ឆ្នាំ​មុន​គ្រិស្ត​សករាជ​ ។
    
    នៅ​ក្នុង​កម្រិត​​ពីរ៉ាមីត​នេះ (កសាង​អំឡុង​គ្រិស្ត​សករាជ​ ២​០​០​៨) កុំ​ឲ្យ​​ (ដោយ​បញ្ឆោត​ឲ្យ​ទៅ​ឆ្ងាយ ឬ​សម្លាប់ ) ​ mummies ពីរ​ក្បាល​ចូល​ទៅ​​កណ្ដាល​នៃ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​ឲ្យ​សោះ​​ ។

en: The Great Sphinx
km: ទេវ​រូប​អស្ចារ្យ

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
km: ទេវ​រូប​ដ៏​អស្ចារ្យ​​គឺ​ជា​ឆ្មាំ​​ថែរក្សា​​​តំបន់​ខ្ពង់​រាប​ Giza  ដែល​បែមុខ​ទៅ​រក​ព្រះ​អាទិត្យ​រះ ។ មាន​ប្រវែង​ ៧​៣ ម៉ែត្រ និង​កម្ពស់ ២​០ ម៉ែត្រ វា​គឺ​ជា​រូប​ចម្លាក់​ផ្ទាំង​ថ្ម​ដ៏​ធំ​បំផុត នៅ​ក្នុង​ពិភព​លោក ហើយ​​ទើប​តែ​មាន​អាយុ ៤​៥​០​០ ឆ្នាំ​ ប៉ុណ្ណោះ ។
    
    ​ពេល​ដែល​អ្នក​ចង់​ដណ្ដើម​យក​វត្ថុ​មាន​ត​ម្លៃនៅ​ខាង​ក្នុង​ទេវ​រូប​ ព្យាយាម​ដោះ​ស្រាយ​ពាក្យ​បណ្ដៅ​របស់​ ទេវ​រូប​សិន ​៖ តើ​អ្នក​អាច​ឆ្លង​កាត់​ហ្វូង​ mummies នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដោយ​របៀប​ណា ?

en: Ladder Pyramid
km: ពីរ៉ាមីត​ជា​ជណ្ដើរ

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
km: ទ្រឹស្ដី​ដែល​ទទួល​យក​បាន​ភាគ​ច្រើន​ទាក់​ទង​នឹង​​​សំណង់​ពីរ៉ាមីត​គឺ​ផ្អែក​ទៅ​លើ​ គំនិត​ដែល​ថា​វា​ត្រូវ​បាន​កសាង​ឡើង​ដោយ​ការ​រំកិល​ថ្ម​ធំ​ៗ​ពី​កន្លែង​យក​ថ្ម​ រួច​អូស​និង​ ទាញ​ថ្ម​ទាំង​នោះ​ឡើង​ទៅ​កាន់​គោល​ដៅ​ ។  ចំណុច​មិន​ស្រប​គ្នា​គឺ​ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​ វិធីសាស្ត្រ​យក​ និង​ដាក់​ថ្ម ។ យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ ទំនង​ជា​មាន​ជណ្ដើរ​ច្រើន​ ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​សំណង់​របស់​វា ដូច​ជា​នៅ​លើ​កម្រិត​នេះ​ជា​ដើម​ ។
    
    កម្រិត​នេះ​ភាគ​ច្រើន​គឺ​រត់​ទៅ​រត់​មក​។ ការ​រើស​យក​វត្ថុ​មាន​​តម្លៃ​ ​ខណៈ​ពេល​កំពុង​គេច​ mummies គឺ​មិន​សូវ​ពិបាក​ទេ​ - ប៉ុន្តែ​ការ​យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​ចេញ​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​ mummies គឺ ជា​ភារកិច្ច​ដែល​ពិបាក​ខ្លាំង​ ។  ទី​មាន​ថ្ម​បី​ដុំ​ធំ​ៗ​គឺ​ជា​វាល​ពិឃាដ​ដ៏​មាន​ប្រយោជន៍ ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា​ អ្នក​នឹង​ត្រូវ​រត់​ទៅ​រត់​មក​បន្តិច​ដើម្បី​ឲ្យ​​ mummies យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​ទៅ​តម្រៀប​ជា​ជួរ​ឲ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវ​ ។ ចំណាំ​ផង​ដែរ​ថា​ ដុំ​ថ្ម​ពាក់​​កណ្ដាល​នៃ​កន្លែង​នេះ​គឺ​ជា​ដុំ​ថ្ម​ដែល​អាច​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​បាន​ ។
    
    ហើយ​នៅ​ពេល​អ្នក​យក​បាន​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​ទាំង​អស់​ហើយ​​​ អ្នក​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​ឆ្លង​​ទៅ​លើ​ ជណ្ដើរ​គេច​ខ្លួន​ ។  វិធី​មួយ​ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ​ដូច្នេះ​បាន​គឺ​ត្រូវ​សម្លាប់ ​mummy ហើយ​​ឆ្លង​កាត់​​ពី​លើ​ខ្នង​របស់​វា នៅ​ពេល​ដែល​ mummy ឆ្លង​មក​ពី​ជណ្ដើរ​គេច​ទៅ​កាន់​ពីរ៉ាមីត​មេ ។

en: Ankh
km: Ankh​

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
km: Ankh ​គឺ​ជា​និមិត្ត​សញ្ញា​អក្សរ​អេហ្ស៊ីប​​​បុរាណ​ដែល​ប្រែ​ថា​ 'ជីវិត' ហើយ​បើ​ជា​និមិត្ត​សញ្ញា​ព្រះ​អាទិត្យ​ ភាគ​ច្រើន​គឺ​តែង​តែ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ឆ្លាក់​ពី​មាស​ ។
    
    ដើម្បី​រក្សា​ជីវិត​របស់​អ្នក​នៅ​កម្រិត​​នេះ សូម​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ចំពោះ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្នុង​ Ankh មេ​ ហើយ​​​​​​​​​​​​​រក​ឲ្យ​ឃើញ​ថា​តើ​ឥដ្ឋ​ណា​មួយ​ដែល​មាន​ប្រយោជន៍​បំផុត​នោះ​​ ។

en: Pharaoh's Tomb
km: ផ្នូរ​របស់​ព្រះចៅ​ផារ៉ាអុង

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
km: អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​​​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា ដុំ​ថ្ម​ ២.៣ លាន​ដុំ​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រើ ដើម្បី​កសាង​ពីរ៉ាមីតដ៏​អស្ចារ្យ ដោយ​ដុំ​ថ្ម​ក្នុង​មួយ​ដុំ​​ៗ​ មាន​ទម្ងន់​ជា​មធ្យម​ប្រហែល​ ២.៥ តោន ។
    
    ​ពីរ៉ាមីត​កម្រិត​នេះ​ ​ត្រូវ​បាន​កសាង​ឡើង​ដោយ​ប្រើ​ដុំ​ថ្ម​មិន​តិច​ជាង ១​០​០​ ​ដុំ​នោះ​ទេ ។ ដំបូង ប្រើ​ល្បិច​ចូល​ទៅ​ខាង​ក្នុង​ពីរ៉ាមីត បន្ទាប់​មក​ ឈរ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​មួយ​ នៅ​លើ​ស្រទាប់​ទីពីរ​ដែល​នៅ​ជិត​ជញ្ជាំង​ខាង​ក្រៅ​បំផុត​នៃ​​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​របស់​ពីរ៉ាមីត ។  រង់​ចាំ​​ឲ្យ​ mummies ប្រមូល​​ផ្ដុំ​គ្នា​ជា​ក្រុម​នៅ​ផ្នែក​ខាង​នៃ​ជញ្ជាំង​ខាង​ក្រៅ​ ។ បន្ទាប់​មក ឡើង​ទៅ​កាន់​ក្បាល​ជណ្ដើរ​នៅ​លើ​ពីរ៉ាមីត​​តូច រួច​រង់​ចាំ​ឲ្យ​ mummies ឡើង​ទៅ​​កាន់​ជណ្ដើរ​ខ្ពស់​ និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ពី​បង្គោល​ ។  នៅ​ពេល mummy ចុង​ក្រោយ​គេ​បាន​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ (ឬ​បាន​ទម្លាក់​ខ្លួន​មុន​នេះ​បន្តិច​) រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ​ខ្ពស់ ឆ្លង​បង្គោល រួច​ជីក​ ដើម្បី​ត្រឡប់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ពីរ៉ាមីត​ធំ​ និង​ទៅ​កាន់​ផ្នូរ​វិញ ។
    
    ​ប្រើ​ល្បិច​នេះ​ម្ដងទៀត ដើម្បី​ចាក​ចេញ បន្ទាប់​ពី​ ដណ្ដើម​យក​បាន​រតនសម្បត្តិ​មួយ​ដុំ​នេះ មាន​តែ​ម្ដង​នេះ​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​អ្នក​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​ចាក​ចេញ​នៅ​ផ្នែក​ខាងស្ដាំ​ពីរ៉ាមីត ។

en: Cat
km: ឆ្មា​

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
km: សត្វ​ដែល​ជា​ទី​សក្ការៈ និង​​សំខាន់​ចំពោះ​សង្គម​ និង​សាសនា​របស់​អេហ្ស៊ីប​​​គឺ​សត្វ​ឆ្មា​  ហើយ​វា​ត្រូវ​បាន​គេ​ផ្ដល់​នូវ​ការ​ចំអាស​ទឹក​សព​ដូច​គ្នា​នឹង​មនុស្ស​ដែរ ​បន្ទាប់​ពី​វា​​ស្លាប់ ។
    
    នៅ​ពេល​អ្នក​បញ្ចប់​កម្រិត​ដូច​ឆ្មា​នេះ កុំ​ចាញ់​ឆោត​នឹង​កន្ទុយ​របស់​ឆ្មា​ដែល​ បង្ហាញ​ឡើង​ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​រើស​យក​រតន​សម្បត្តិ​ចុង​ក្រោយ​ឲ្យ​សោះ ។ ច្រក​ចេញ​តែ​មួយ​គត់​គឺ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង ។  ដូច្នេះ​អ្នក​​ត្រូវ​តែ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ mummies នាំ​យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​ក្បាល​របស់​ឆ្មា​មក​ឲ្យ​អ្នក​​ ដោយ​សារ​តែ​អ្នក​មិន​អាច​រើស​យក​​​មាស​គ្រប់​ដុំ​​ និង​​រត់​ត្រឡប់​ទៅ​វិញ​ទាន់​ពេល​បាន ​។
    
    ដើម្បី​ឲ្យ​  mummies នាំ​យក​​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​មក​ឲ្យ​អ្នក​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ជីក​​ឥដ្ឋ​ប្រាំ​​​ដែល​​នៅ​លើ​បាត​ចេញ ហើយ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ពួក​វា​ឆ្លង​កាត់​ (ឬ​ដាក់​​អន្ទាក់​ និង​សម្លាប់) ។

en: Pyramid Power
km: អានុភាព​របស់​ពីរ៉ាមីត

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
km: Imhotep បាន​រចនា​ពីរ៉ាមីត​ Djoser ដើម្បី​ទុក​​ជា​ជណ្ដើរ​ដ៏​ធំ​​​​​​​សម្បើម​មួយ​ សម្រាប់​​ឲ្យ​ព្រលឹង​របស់​ផារ៉ាអុង​​ដែល​បាន​ស្លាប់​ទៅ​អាច​ឡើង​ទៅ​កាន់​ស្ថាន​សួគ៌​បាន ។ ក្រោយ​មក​ ស្នាដៃ​ដ៏​អស្ចារ្យ​របស់​ Imhotep ​ត្រូវ​បាន​ទទួល​ការ​គោរព​​​​ស្ញប់​ស្ញែង​​ពី​បណ្ដា​ជន​ជាតិ​អេហ្ស៊ីប​ទាំង​មូល​ ។
    
    មុន​នឹង​អ្នក​អាច​ឡើង​ដល់​កំពូល​​​របស់​កម្រិត​​ពីរ៉ាមីត​​នេះ អ្នក​ត្រូវ​តែ​បង្កើត​ផ្លូវ​របស់​អ្នក​ ទៅ​ខាង​ក្រោម​សិន​ ។ ដើម្បី​យក​ដុំ​វត្ថុ​​មាន​តម្លៃ​នៅ​ខាង​លើ​បាន​ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ចុះ​ពី​ទី​ខ្ពស់ ជីក​ដុំ​ឥដ្ឋ​បន្ទាប់​ ហើយ​ឈាន​ជើង​ទៅ​លើ​ mummy នៅ​ខាង​ក្រោម​ ដោយ​បន្ត​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ (ព្យាយាម​ដាក់​ព្រួញ​កណ្ដុរ​របស់​អ្នក​​​​​​​នៅ​លើ​ទី​ខ្ពស់​) ។
    
    បន្ទាប់​ពី​យក​បាន​ដុំ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ចុង​​ក្រោយ​បាន​ហើយ​​  ចេញ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ហើយ​រត់​ឡើង និង​ចុះ​តាម​ជណ្ដើរ​ ។   នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​គឺ​ជា​ផ្នែក​ដែល​ពិបាក​តែ​មួយ​គត់​ ៖ គ្រាន់​តែ​រត់​ពី​ក្រោម​ mummies ដែល​នៅ​លើ​កាំ​ជណ្ដើរ​ពី​​លើ​អ្នក​ រួច​ប្រើ​កល​ល្បិច​​  ... ​សង្ឃឹម​ថា​អ្នក​អាច​ចេញ​រួច​ជា​មិន​ខាន​​ !

en: Eye of Horus
km: ភ្នែក​របស់​​ Horus

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
km: ភ្នែក​របស់​ Horus ​គឺ​ជា​និមិត្ត​សញ្ញា​របស់​អេហ្ស៊ីប​​​បុរាណ​ដែល​តំណាង​ឲ្យ​ការ​ការ​​ពារ​ និង​អំណាច​អាទិទេព​ ។
    
    នៅ​កម្រិត​​នេះ​ មាន​ការ​ការ​ពារ​មួយ​ចំនួន​នៅ​ខាង​ក្នុង​ភ្នែក​ ប៉ុន្តែ​មិន​​ច្រើន​ណាស់​ណា​ទេ​ ។  ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​មក​ៗ​ពី​លើ​ចុះ​ក្រោម​គឺ​តម្រូវ​ឲ្យ​យក​​​​​​វត្ថុ​មាន​​តម្លៃ​​ទាំង​​អស់​ ។ ​ចៃដន្យ​អី​ នឹង​មាន​ mummies ពីរ​ក្បាល​នៅ​ខាងឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​​ក្រោម ។ ដើម្បី​យក​​​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​នៅ​ក្បែរ​ពួក​វា​បាន​ ​ ​ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​ក្បាល​​​ជណ្ដើរ​ខ្លី​បួន​ពី​ឆ្វេង​  ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ រួច​ចុះ​ ហើយ​ជីក​​ឆ្វេង​ម្ដង​ទៀត​ ។   mummies មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ពួក​វា​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ខាង​ក្រោម​ ។  ឡើង​​ជណ្ដើរ​ ។  mummy ទី​ពីរ​នឹង​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​មួយ​ទៀត ហើយ​​ ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​​លើ​ ។ ផ្លាស់​ទី​កាត់​ mummies ពីរ​ក្បាល​ដែល​បាន​​​​ជាប់​អន្ទាក់​ រួច​ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​ ។

en: Inverted Pyramid
km: ពីរ៉ាមីត​បញ្ច្រាស

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
km: ប្រហែល​មិន​មែន​ជា​ការ​រចនា​បែប​អេហ្ស៊ីប​បុរាណ​ទេ ។
    
    ​អ្នក​​ត្រូវ​តែ​កាច់​កុង​ទៅ​មក​​តាម​បង្គោល​ ដើម្បី​ទៅ​យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ទាំង​អស់ ។ ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​ mummy ដែល​ដេញ​​តាម​​តែ​ម្នាក់​ឯង​បាន រង់​ចាំ​វា​នៅ​លើ​បង្គោល​មួយ​ ហើយ​មុន​ពេល​ ដែល​វា​មក​ជិត​ដល់​ ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​កាន់​បង្គោល​ខាង​ក្រោម​ រួច​ផ្លាស់​ទី​ដោយ​ត្រង់​ពី​ខាង​ក្រោម​វា ។
    
    ​​ដោយ​សារ​តែ​ការ​រចនា​នេះ​ មិន​មែន​ជា​លក្ខណៈ​បុរាណ​ ការ​លេង​កម្រិត​​នេះ​ ក៏​​ត្រូវ​បាន​ចាត់​​ទុក​ថា​ជា​លក្ខណៈ​មិន​បុរាណ​ផង​ដែរ ៖ ការ​ផ្លាស់​ទី​ខាង​ក្រោម​ដំណើរ​ការ​ផ្លាស់​ទី និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​គឺ​ងាយ​ស្រួល​លេង​បំផុត​ដោយ​ប្រើ​ក្ដារ​ចុច (ងាយ​ស្រួល ប៉ុន្តែ​នៅ​​តែ​ពិបាក​) ។ នៅ​ពេល​ដែល ​អ្នក​យក​បាន​ដុំ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ចុង​ក្រោយ​នៅ​ខាង​លើ​ឥដ្ឋ​ក្នុង​ពីរ៉ាមីត​រួច​ហើយ ផ្អាក​ល្បែង រួច​ប្ដូរ​​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​របៀប​កណ្ដុរ​វិញ ។

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
km: Anubis ឬ​ Inpu គឺ​ជា​អាទិទេព​នៃ​ជាតិ​ក្រោយ​របស់​អេហ្ស៊ីប​​​ ។
    
    ដើម្បី​យក​​វត្ថុ​មាន​​តម្លៃ​នៅ​ចន្លោះ​ត្រចៀក​​របស់​ Anubis គាស់​សសរ​ពីរ​ដើម​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​របស់​​ mummy ចេញ រួច​ឈរ​​នៅ​លើ​ក្បាល​របស់​ mummy​ ។ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​​ឆ្វេង​ចេញ​ពី mummy ខណៈ​ពេល​កំពុង​ជីក​​ស្ដាំ​ ។  mummy អាច​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​ប្រហោង​នៅ​ក្នុង​សសរ​​​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ ។   ឥឡូវ​ជីក​សសរ​ពីរ​​​ដែល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ចេញ​ រហូត​ដល់​​​អ្នក​តភ្ជាប់​ភ្នែក​ជណ្ដើរ​បាន។  ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​​ចេញ​ពី​ជណ្ដើរ​​ភ្នែក​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​​  រួច​អ្នក​នឹង​ធ្លាក់​ទៅ​កាន់​បង្គោល​នៅ​ខាង​ក្រោម ។
    
    ដើម្បី​យក​​​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​នៅ​ខាង​ក្នុង​ត្រចៀក​ស្ដាំ​បាន​  ជីក​សសរ​ពីរ​ដើម​​​នៅ​​ខាង​លើ​ចេញ​ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​លើ​សសរ​ពីរ​ដើម​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​។ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ រួច​ជីក​​សសរ​ពី​ដើម​ទីពីរ​​ចេញ ។  ឥឡូវ​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ ហើយ​ជីក​ស​សរ​​​មួយ​ដើម​​​ចេញ​ ដើម្បី​ដោះ​លែង​ mummy ។  ផ្លាស់​ទី​​​ទៅ​​ស្ដាំ​ម្ដង​ទៀត​​ រួច​ជជីក​សសរ​​បី​ដើម​​​ចេញ ដូច្នេះ​អ្នក​មាន​សសរ​​ពីរ​ដើម​ធំ​ៗ​សម្រាប់​​ឈរ​ពីលើ​ ។ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង រួច​ជីក​ការ៉េ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​របស់​អ្នក​ចេញ​ ។ រង់​ចាំ​ឲ្យ​ mummy ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​​ ហើយ​យក​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​របស់​វា​ រួច​រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ​ដើម្បី​តតាំង​ជាមួយ​ mummies ប្រាំ​ក្បាល​ដែល​កំពុង​ស្កាត់​​ច្រក​ចេញ ។

en: Pyramid of Treasure
km: ពីរ៉ាមីត​នៃ​រតនៈ​សម្បត្តិ

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
km: Nubia គឺ​ជា​ប្រភព​មាស​ដ៏​សំខាន់​បំផុត​ក្នុង​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​​​ ។  ស្ដេច​ Tushratta នៃ​ Mitanni អះអាង​ថា​មាស​គឺ​​​​​មាន​​ 'ច្រើន​ជាង​ធូលី' នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​​​ ។
    
    នៅ​ក្នុង​​ពីរ៉ាមីត​នេះ សូម្បី​នៅ​ក្នុង​លំហ​ខ្យល់​ក៏​មាន​មាស​​ដែរ​ ! មាន​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​​ច្រើន​ណាស់​ មានតែ mummies បី​ក្បាល​ប៉ុណ្ណោះ - វា​ប្រាកដ​ជា​មិន​ពិបាក​ទេ មែន​ទេ ?

en: Sarcophagus
km: ក្ដារ​មឈូស​​ថ្ម

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
km: ​ក្ដារ​មឈូស​ថ្ម​គឺ​ជា​ប្រដាប់​ដាក់​សព​នៅ​ក្នុង​​ពិធី​បុណ្យ​ខ្មោច​ ភាគ​ច្រើន​ត្រូវ​បាន​គេ​ឆ្លាក់ ឬ​ ដាប់​ចេញ​ពី​ថ្ម​ ។ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​អេហ្ស៊ីប​​​បុរាណ​ ក្ដារ​មឈូស​ថ្ម​បង្កើត​នូវ​ស្រទាប់​ការ​ពារ​ខាង​ក្រៅ​សម្រាប់​ mummy ដែល​ជា​ពូជ​ស្ដេច​ ដោយ​មាន​ក្ដារ​មឈូស​បី​បួន​ស្រទាប់​ដាក់​ត្រួត​ ហើយ​ជា​ញឹកញាប់​ឆ្លាក់​ចេញ​ពី​អាឡា​បាស់ស្ទឺរ​។
    
    បើ​អ្នក​មិន​ចង់​ឲ្យ​កម្រិត​នេះ​ក្លាយ​ជា​ក្ដារ​​មឈូស​​ថ្ម​​​ទេ ចូរ​យក​ដុំ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​នៅ​ខាង​ក្រោម​គែម​ឆ្វេង​នៃ​មឈូស​​ថ្ម​នៅ​ពេល​​ចាប់​ផ្ដើម​ -បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ​ គ្មាន​ផ្លូវ​ដែល​យក​វា​បាន​ទេ​ ។

en: The Parting of the Red Sea
km: ការ​ជ្រែក​​​សមុទ្រ​ក្រហម

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
km: គម្ពីរ​គ្រិស្ត​សាសនា​​ប្រាប់​ពួក​យើង​ថា​ Moses បាន​ជ្រែក​សមុទ្រ​ដើម្បី​គេច​ខ្លួន​ពី​មនុស្ស​របស់​ផារ៉ាអុង​ ។  បន្ទាប់​ពី​ អ្នក​បាន​លួច​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ពី​ក្នុង​​ពីរ៉ាមីត​​​របស់​បុព្វការី​របស់​គេ​ហើយ​​ វា​គ្មាន​អ្វី​គួរ​នឹង​ ភ្ញាក់​ផ្អើល​ទេ​ដែល​ផារ៉ាអុង​បញ្ជូន​មនុស្ស​របស់​គាត់​ដេញ​តាម​អ្នក​ដែរ​នោះ ។
    
    សំណាង​ល្អ​ សមុទ្រ​អាច​ត្រូវ​បាន​គេ​ជ្រែក​បាន ​ដោយ​គ្រាន់​តែ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​លើ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ចុង​ក្រោយ​ ។  ដើម្បី​​​​​​​​​​គេច​ខ្លួន​ពី​មនុស្ស​របស់​ផារ៉ាអុង​បាន ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​មិន​មែន​ជា​រឿង​ងាយ​ស្រួល​ទេ ។ ដំបូង​អ្នក​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​វីរ​បុរស​របស់​អ្នក​ចុះ​ទៅ​ក្រោម ឲ្យ​បាន​ឆ្ងាយ​តាម​ដែល​គេ​​អាច​ធ្វើ​បាន បន្ទាប់​មក​រង់ចាំ​មួយ​សន្ទុះ ។ រួច​ផ្លាស់​ទី​​ឡើង​លើ​ទំនប់​ទឹក​ នៅ​ខាង​ស្ដាំ ឆ្លង​កាត់​បង្គោល​ទៅ​កណ្ដាល​ រួច​រង់​ចាំ​ឲ្យ​ mummies ឡើង​មក​ដល់​ លើ​ទំនប់​ទឹក​សិន​ មុន​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ជា​លើក​ទី​ពីរ​ ។
    
    ពេល​នេះ ត្រូវ​តែ​រត់​ឡើង​លើ​ទំនប់​ទឹក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​របស់​អ្នក​ភ្លាម​ៗ ដោយ​ឆ្លង​កាត់​ពី​ក្រោម mummies ដែល​កំពុង​ដេញ​តាម​ ។ រង់​ចាំ​នៅ​ជិតខាង​លើ​ផ្នែក​​ខាង​ឆ្វេង​ដែល​ mummies នៅ​ខាង​ស្ដាំ​អ្នក​មិន​អាច​ចាប់​អ្នក​បាន ។  នៅ​ពេល​ mummies នៅ​ខាង​ឆ្វេងដៃ​របស់​​អ្នក​ឡើង​មក​ដល់​លើ   ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បាត​សមុទ្រ​ជា​លើក​ទីបី (សូម្បី​តែ​ Moses ក៏​មិន​បាន​ឆ្លង​កាត់​ភាព​ពិបាក​នេះ​ដែរ​) ។ ល្បិច​ដើម្បី ឆ្លង​កាត់​ mummies ទៅ​ខាង​លើ​នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ចុង​ក្រោយ​​នេះ​​គឺ​ត្រូវ​ឆ្លង​ពី​ក្រោម និង​​ខាង​ឆ្វេង​ពួក​វា ​ខណៈ​ពេល​ដែល​ពួក​វា​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ នៅ​ពេល​ដែល​សសរ​ខាង​ក្រោម​នៃ​ជណ្ដើរ​ដ៏​វែង​មួយ​ធ្លាក់​ចុះ​។
    
    ចំណាំ​ ៖ ដំបូង​ អ្នក​​អាច​ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ទំនប់​ទឹក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​របស់​អ្នក​​បាន​ទេ​ ​ប៉ុន្តែ​វា​ក៏​​​ពិបាក​ខ្លាំង​ណាស់​ដែរ​ ។

en: Count
km: ​ចំនួន

en: Zero
km: សូន្យ​

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
km: ការ​ប្រណាំង​ប្រជែង​តែមួយ​គត់​គឺ​ត្រូវ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ ០ ដែល​ជា​ផ្លូវ​តែ​មួយ​គត់​ទៅ​កាន់​ច្រក​ចេញ​។
    
    ការ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ ០ តម្រូវ​ឲ្យ​ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​ដែល​បត់​បែន​  ដោយ​ជីក​យក​ឥដ្ឋ​ប្រាំ​ដុំ​នៅ​ជ្រុង​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ ០ ចេញ​ឲ្យ​ឆ្ងាយ រត់​ត្រលប់​ទៅ​លើ​ ក្បាល​ជណ្ដើរ​ដែល​បត់​បែន​ ពី​​លើ​បង្គោល​ ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​ឥដ្ឋ​ដែល​អ្នក​បាន​ជីក​ថ្មីៗ​រួច​​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ភ្លាម​ៗ​ដើម្បី​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ ០ ។  ការ​កំណត់​ម៉ោង​ពិត​ជា​តឹង​តែង​ណាស់​ ។

en: One
km: មួយ​

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
km: ដើម្បី​យក​មាស​បាន​តម្រូវ​ឲ្យ​ជីក​រណ្ដៅ​ជា​ច្រើន​នៅ​ត្រង់​កន្លែង​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ​ ។ ទោះ​បី​យ៉ាងណា សូម​មើល​វគ្គ​បន្ទាប់​ ។
    
    ដើម្បី​ចាក​ចេញ​បាន អ្នក​ត្រូវ​តែ​ឲ្យ​សត្រូវ​ឡើង​ទៅ​លើ​ក្បាល​លេខ​ 1 ​​រួច​បំពេញ​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​​ក្រោម ។ មា​ន​វិធី​បី​យ៉ាង​ ដើម្បី​ធ្វើ​ដូច្នេះ​បាន​ ។  វិធី​ទី​មួយ​ដែល​សម​ហេតុ​បំផុត គឺ​​​​​​​​​ត្រូវ​រង់​ចាំ​នៅ​លើ​បង្គោល​ពី​ខាង​លើ​គែម​ស្ដាំ​ក្បាល​លេខ  1 រហូត​ដល់​សត្រូវ​ឡើង​មក​ជិត​​ដល់​អ្នក បន្ទាប់​មក​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ​ ដោយ​ជីក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​របស់​អ្នក​ នៅ​ពេល​អ្នក​មកដល់​ជើង​លេខ​  1 ។
    
    វិធី​ទីពីរ​គឺ​ទាក់​ទង​នឹង​ការ​កំណត់​ពេល​ជីក​យក​មាស​របស់​អ្នក​​ (ឬ​កន្លែង​ជីក​យក​មាស) ហើយ​ការ​​ផ្លាស់​ទី​ពី​លើ​មាស​ដោយ​ប្រើ​ពេល​វេលា​​​​​​ត្រឹម​ត្រូវនឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ 1 ។  វិធី​ទី​បី គឺ​ត្រូវតែ​កម្ទេច​សត្រូវ​ ហើយ​សង្ឃឹម​ថា​ គេ​នឹង​បង្ហាញ​ខ្លួន​ជា​ថ្មី​ពី​ខាង​លើ​ផ្នែក​ស្ដាំ​​របស់​ 1 ។

en: Two
km: ពីរ

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
km: ដើម្បី​យក​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​បំផុត​​ដែល​ធ្លាក់​​ចុះ​លើ​វា​មក​ពី​ខាង​លើ​ ឈាន​ជើង​មួយ​ជំហាន​ឡើង​លើ​ការ៉េ​ទៅ​ផ្នែក​ណាមួយ​ក៏​បាន​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ ។  ជីក​ការ៉េ​ដែល​នៅ​ចំ​ពី​ក្រោម​មាស​ភ្លាម​ៗ​រួច​ហើយ​ឈាន​ជើង​​ចូល​ ។   ​​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នឹង​ទម្លាក់​រូប​​អ្នក​ចុះ​ទៅ​ខាង​ក្រោម​ ។

en: Three
km: ​បី

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
km: បន្ទាប់​ពី​យក​មាស​ទាំង​អស់​បាន​ហើយ​ វិធី​​គេ​ច​ខ្លួន​តែ​មួយ​គត់​គឺ​ត្រូវ​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​ខ្ពស់​បំផុត​នៅ​ខាង​ ឆ្វេង ប៉ុន្តែ​វា​មិនទាន់​​ត្រូវ​​បាន​តភ្ជាប់​ទៅ​នឹង​អ្វី​ទេ​ ។  ដើម្បី​ឡើង​ជណ្ដើរ​បាន​ អ្នក​​​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​បញ្ឆោត​ឲ្យ​ សត្រូវ​ដេញ​តាម​អ្នក​សិន បន្ទាប់​មក​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ដើម្បី​ទៅ​ដល់​ជណ្ដើរ​ ។

en: Four
km: បួន

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
km: នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​រត់​​​​​ជែង​ទៅ​កាន់​​​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ អ្នក​​ត្រូវ​តែ​ដាក់​​​អន្ទាក់​សត្រូវ​មួយ​ចំនួន​ (បើ​មាន​​សំណាង​ អ្នក​នឹង​ទទួល​បាន​ដុំ​​មាស​នៅ​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​នេះ) ប៉ុន្តែ​អ្នក​អាច​នឹង​​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដែល​មាន​រាង​ដូច​ 4 បាន​យ៉ាង​​ងាយ​ស្រួល​ ។ 
    
    នៅ​ពេល​យក​មាស​ពី​ 4 បាន​ហើយ​ រង់​ចាំ​ទាល់​តែ​សត្រូវ​ឡើង​មក​ដល់​ ខាង​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​ដែល​មាន​រាង​ដូច​ 4 ។  វា​នឹង​​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នក​មាន​ពេល​វេលា​គ្រប់​គ្រាន់​ដើម្បី ឡើង​ទៅ​ដល់​ជណ្ដើរ​មុន​ពេល​​សត្រូវ​​បិទ​ផ្លូវ​របស់​អ្នក​ ។

en: Five
km: ប្រាំ

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
km: ដំបូង​ ចុះ​ពី​សំណុំ​ជណ្ដើរ​ទី​មួយ​​សិន​ ហើយ​រង់​ចាំ​នៅ​ផ្នែក​ ខាង​ក្រោម​បង្អស់​ រហូត​ដល់​សត្រូវ​បាន​មក​ដល់​ទី​តាំង​របស់​ពួក​វា ។ បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​​​ទៅកាន់​​ឥដ្ឋ​ហើយ​ព្យាយាម​រត់​ទៅ​កាន់​​ជណ្ដើរ​ធំ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដែល​មាន​មែក​ចំ​ពាម​នៅ​ខាង​ក្រោម​ឲ្យ​បាន​ ។  មែក​ចំ​ពាម​គឺ​ជា​អ្វី​ដែល​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ដែល​​នៅ​ពី​ខាង​លើ​បាន​​ ៖ រង់ចាំ​នៅ​ ខាង​ក្រោម​​នៃ​កាំ​ជណ្ដើរ​ខាង​ឆ្វេង​ (មិន​មែន​នៅ​ខាង​ក្រោម​​កម្រិត​ជាន់​ផ្ទាល់​ដី​ទេ​!) រហូត​​ដល់​សត្រូវ​ដែល​នៅ​លើ​ ជណ្ដើរ​វែង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​ក្បែរ​អ្នក​ ។ បន្ទាប់​មក​ឡើង​លើ​​​ ហើយ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដើម្បី​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ធំ​ ។

en: Six
km: ប្រាំមួយ

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
km: ល្បិច​ទី​មួយ​សម្រាប់​កម្រិត​នេះ​គឺ​​ត្រូវ​កំណត់​ពេល​វេលា​​ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឆ្លង​កាត់​បាត​លេខ​  6 ដែល​​មាន​សត្រូវ​កំពុង​តែ​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​លេខ​​ 6 ។​ ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅ​ដល់​លើ​ជណ្ដើរ​ហើយ​  សត្រូវ​នឹង​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ឆ្ងាយ​ពី​អ្នក​ ដូច្នេះ​ អ្នក​គ្រាន់​តែ​​រង់​ចាំ​​នៅ​ទី​នោះ រហូត​ដល់​គ្មាន​សត្រូវ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ លើ​ជណ្ដើរ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ​មុន​នឹង​ ជីក​កាត់​​បាត​លេខ​​​  6​ ។
    
    ល្បិច​ទី​ពីរ​គឺ​ត្រូវ​គិត​អំពី​វិធី​យក​សត្រូវ​ទាំង​អស់​ចេញ​ពី​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​អេក្រង់​ ។   វិធី​មួយ​គឺ​ត្រូវ​អង្គុយ​លើ​ក្បាល​​របស់​លេខ​ 6 នៅ​ចំ​​កណ្ដាល​ ហើយ​ រង់ចាំ​ឲ្យ​ពួក​វា​ឡើង​​មក​កាន់​បង្គោល​ ។  បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​​ខ្លួន​ទៅកាន់​ឥដ្ឋ​​ រួច​ឆ្លង​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ ។

en: Seven
km: ប្រាំពីរ

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
km: មាស​នៅ​លើ​ក្បាល​​របស់​លេខ​ 7 គឺ​ជា​ការ​ប្រលង​ប្រជែង​គ្នា​ដ៏​សំខាន់ ។  ដំបូង​ ឡើង​ទៅ​កាន់​ការ៉េ​​នៅ​​ឆ្វេង​ដៃ​បំផុត​លើ​ក្បាល​លេខ​​​​ 7 ហើយ​រង់​ចាំ​នៅ​ទី​នោះ​រហូត​ដល់​សត្រូវ​បំពេញ ប្រហោង​នៅ​លើ​ក្បាល​របស់​​​ 7 ។

en: Eight
km: ប្រាំ​បី

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
km: ដោយ​​ការ​ផ្លាស់​ទី​ និង​ការ​កំណត់​ពេល​ដោយ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ អ្នក​អាច​បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​​ឡើង​ទៅ​លើ​​​ជណ្ដើរ ដែល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ និង​ទុក​ពួក​ឲ្យ​ពួក​គេ​នៅ​ទី​នោះ ​ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​កំពុង​​ទៅ​យក​ដុំ​​មាស​ប្រាំ​ដុំ​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ខ្ពស់​បំផុត​ ។
    
    ​ត្រូវ​តែ​ប្រមូល​យក​មាស​បី​ដុំ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ឲ្យ​​អស់​​​​ក្នុង​ពេល​ឆ្លង​កាត់​ម្ដង​​ ប៉ុន្តែ​អ្នក​ប្រហែល​ជា​ចាំ​បាច់​ ត្រូវ​បង្ខំ​សត្រូវ​ឲ្យ​ទៅ​កាន់​ខាង​ស្ដាំ​ 8 សិន​ ដើម្បី​ជៀស​វាង​បញ្ហា​នៅ​ពេល​ ជណ្ដើរ​បង្ហាញ​ឡើង​ ហើយ​អ្នក​ឈរ​នៅ​លើ​​ឥដ្ឋ​​​ ។
    
    អ្នក​អាច​ចាត់​ការ​ជា​មួយ​នឹង​​ជណ្ដើរ​រត់​គេច​ចុង​ក្រោយ​របស់​អ្នក​ ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​បំផុត​ម្ដង​ទៀត​បាន​​​ ។

en: Nine
km: ប្រាំ​បួន​

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
km: ដំបូង​ ត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​​​ឥដ្ឋ​ឲ្យ​បាន​រហ័ស​តាម​ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន​​​​ ។ ជីក​រណ្ដៅ បី​បួន​នៅ​លើ​បាត​ដើម្បី​ពន្យារ​ពេល​សត្រូវ​កុំ​ឲ្យ​​ឡើង​​ជណ្ដើរ​ទាន់​ ។  បន្ទាប់​មក​ កញ្ឆក់​យក​មាស​ពីរ​ដុំ​ចេញ​ពី​ផ្នែក​​ឆ្វេង​លេខ​​ 9 ខណៈ​ពេល​មិន​មាន សត្រូវ​នៅ​ជុំ​វិញ ដោយ​ជីក​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ 9 បន្ទាប់​ពី​កញ្ឆក់​យក​បាន​មាស​ពី​ដុំ​ដែល​នៅ​កន្លែង​ខ្ពស់​ជាង​នេះ​ ។.
    
    ដើម្បី​យក​មាស​ពី​បាត​របស់​ 9 បាន សូម​ឈរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​សត្រូវ​ ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ រួច​​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ ។  សត្រូវ​ពីរ​នាក់​នឹង​ចាប់​ផ្ដើម​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង ទម្លាក់​ខ្លួន និង​ឡើង​ ជណ្ដើរ ។  នៅ​ពេល​សត្រូវ​ទី​មួយ​ជាប់​នៅ​ក្នុង​កន្លែង​ដែល​​​​អ្នក​ទើប​នឹង​ជីក​ លោត​ចូល​ទៅ​ ក្នុង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​បំផុត​របស់​  9 រួច​ជីក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។  សត្រូវ​បន្ទាប់​នឹង​​កាន់​ មាស​ចុះ​​មក​ក្រោម​ ។ កញ្ឆក់​យក​មាស​ ជីក​ខាង​​​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​បង្គោល​ និង​រត់​គេច​ឲ្យ​បាន​រហ័ស​តាម​ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន​ ។

en: Ten
km: ដប់​

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
km: អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​បី​បួន​នាក់​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ និង​ស្ដាំ​នៃ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​ ប៉ុន្តែ ពួក​គេ​​នឹង​រួច​ខ្លួន​នៅ​ពេល​ដែល​ជណ្ដើរ​លាក់​បង្ហាញ​ឡើង​​ ។ ការ​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​លើ​​ឥដ្ឋ​ក្នុង​​អំឡុង​ពេល​ គេច​ខ្លួន​របស់​អ្នក​អាច​ជួយ​ឲ្យ​អ្នក​ត្រួស​ត្រាយ​ផ្លូវ​ទៅ​ខាង​​ស្ដាំ​ផ្នែក​លើ​បាន​ ។

en: Eleven
km: ដប់មួយ​​​

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
km: យក​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​​ឆ្វេង​នៃ​​បង្គោល​ដែល​មាន​រាង​ដូច​ 11 ជា​មុន​សិន បន្ទាប់​មក​កញ្ឆក់​យក​ដុំ​មាស​នៅ​លើ​ទីតាំង​​របស់​ 1 នៅ​ខាង​ឆ្វេង របស់​ 11 នៅ​កណ្ដាល​ ។ ឥឡូវ​នេះ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​​ឥដ្ឋ​ឲ្យ​ចំ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ជញ្ជាំង​ខ្ពស់​ដែល​មាន​ពីរ​ជាន់​ ។  សត្រូវ​ នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ផ្សេង​ៗ​ ។  ឥឡូវ​នេះ​អ្នក​ចង់​ធ្វើ​រឿង​បី​យ៉ាង​ ៖ យក​មាស​ នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ និង​កណ្ដាល​ យក​មាស​ពី​សត្រូវ​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​របស់​អ្នក​ នៅ​ពេល​ស្ថិត​នៅ​លើ​​ឥដ្ឋ​ ហើយ​ព្យាយាម​បញ្ឆោត​​សត្រូវ​ជា​​ច្រើន​ តាម​ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​​បាន​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​​ 11​ ។
    
    ភារកិច្ច​ពីរ​ដំបូង​គឺ​ពិត​ជា​ងាយ​ស្រួល​ ៖ ភារកិច្ច​ចុង​ក្រោយ​​អាច​​​សម្រេច​បាន តាម​វិធី​បី​បួន​យ៉ាង​​​​​ ។ បើ​អ្នក​រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ​​កណ្ដាល​ ហើយ​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ អ្នក​អាច​រង់​ចាំ​ពី​ខាង​លើ​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​នៃ​បង្គោល​ (ប្រហែល​ជា​អាច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​បង្គោល) រួច​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ពីរ​បី​នាក់​ឲ្យ​​ចេញ​ពី​ផ្នែក​​កណ្ដាល​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​​ឆ្វេង​នៅ​ពេល​តែ​មួយ​ ។អ្នក​ក៏​អាច​រើស​យក​ដុំ​មាស​មួយ​ដុំ​ ឬ​ពីរ​ដុំ​បាន​ខណៈ​ពេល​កំពុង​ធ្វើ​ដូច្នេះ​ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​យក​បាន​​ដុំ​មាស​ទាំង​អស់​ហើយ​ (លើក​លែង​តែ​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ 11) រត់​ ទៅកាន់​​ខាង​ស្ដាំ​​​​​​​​​​​​ជណ្ដើរ​អក្សរ​​​ H នៅ​ខាង​លើ​ឲ្យ​ចំ​​​កណ្ដាល​ ។ ធ្វើ​ដូច្នេះ​ នឹង​ធ្វើ​​ឲ្យ​សត្រូវ​ ទាំង​អស់​ដែល​ស្ថិត​​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ខាងស្ដាំ​​មិន​ឆ្ងាយ​ប៉ុន្មាន​នោះ​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ខាង​​ឆ្វេង​ ។

en: Twelve
km: ដប់​ពីរ​

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
km: នេះ​គឺ​ជា​កម្រិត​យឺត​​ៗ​ដោយ​មាន​ការ​រង់​ចាំ​ច្រើន​ដង​ ដើម្បី​ឲ្យ​​សត្រូវ​ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​កន្លែង​ដែល​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​ពួក​គេ​ទៅ​ ។
    
    នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​សត្រូវ​ដែល​នៅ​ជិត​បំផុត​នៅ​ពេល​ពួក​វា​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ រួច​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​លើ​ បង្គោល​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​ដែល​នៅ​ចំ​ពី​ក្រោម​ពួក​គេ​​ ។ សូម​ប្រាកដ​ថា​ត្រូវ​​រង់​ចាំ​ ឲ្យ​វា​បង្ហាញ​នៅ​ក្នុង​ទី​តាំង​សត្រូវ​ខាង​ក្រោម​ មុន​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ដុំ​មាស​នេះ​ ។ 
    
    ក្រឡា​ចត្រង្គ​របស់​ប្រអប់​ 12 ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​មាន​ប្រយោជន៍​ណាស់​ ។ បើ​អ្នក​ស្ថិត​នៅ​លើ​ក្រឡា​ចត្រង្គ​នេះ​ ប៉ុន្តែ​ នៅ​ពី​ខាង​ក្រោម​កំពូល​របស់​វា​ សត្រូវ​ដែល​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ចំ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ក្រឡា​ចត្រង្គ​នឹង​មិន​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ក្រឡា​ចត្រង្គ និង​ដេញ​តាម​​អ្នក​ទេ​​ ។ អ្នក​អាច​រង់​ចាំ​នៅ​ជិត​បាត​ក្រឡា​ចត្រង្គ​រហូត​ដល់​សត្រូវ​ផ្លាស់​ទី​ពី​ខាង​លើ​រណ្ដៅ​ឥដ្ឋ​ និង​បេតុង​នៅ​ខាង​​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​  បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ឥដ្ឋ​បាន​​ ។  ធ្វើ​ដូច្នេះ​នឹង​អាច​ធ្វើ​​ឲ្យ​សត្រូវ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ ហើយ​ជាប់​អន្ទាក់​ ។
    
    ល្បិច​ដ៏​មាន​ប្រយោជន៍​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​មួយ​ទៀត​គឺ​ត្រូវ​រង់​ចាំ​នៅ​ខាង​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ (កន្លែង​ដែល​អ្នក​ចាប់​ផ្ដើម​កម្រិត​របស់​អ្នក​) ។  សត្រូវ​ណា​ដែល​នៅ​ឆ្ងាយ​ល្មម​នឹង​រត់​ពី​លើ​ កំពូល​ប្រអប់​ក្រឡា​ចត្រង្គ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​តំបន់​ដែល​មាន​អន្ទាក់​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។
    
    ដើម្បី​យក​មាស​លើ​ផ្ទៃ​​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​បាន​​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​បំពេញ​ផ្នែក​ ទី​ពីរ​នៃ​​​ឥដ្ឋ​ជាមួយ​នឹង​សត្រូវ​ រួច​ជីក​ការ៉េ​​ដែល​បាំង​សត្រូវ​ចេញ​នៅ​ក្នុង តំបន់​ដែល​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត​ ។  អ្នក​ប្រហែល​ជា​ចង់​បោះ​បង់​មាស​នោះ​ចោល​ (ឧ. មាន​សត្រូវ​កាន់​មាស​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ការ៉េ​ដែល​បាន​ជីក​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​បំផ្លាញ​នៅ​ទី​នោះ) ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ណា អ្នក​អាច ​យក​ដុំ​មាស​បាន​​ បើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​បាន​វា​ ។
    
    បើ​អ្នក​ទុក​មាស​ដែល​ព្យួរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​រហូត​ដល់​ចុង​បញ្ចប់​ អញ្ចឹង​អ្នក​​នឹង​ងាយ​ស្រួល​ រត់​គេច​ទៅ​ខាង​លើ​​ ។  ម្យ៉ាង​ទៀត​ បើ​អ្នក​ទុក​មាស​នៅ​ខាង​ក្នុង​ 2 សម្រាប់​ពេល​ចុង​ក្រោយ​ អ្នក​អាច​​នឹង​​រត់​គេច​បាន​ដោយ​មិន​សូវ​មាន​បញ្ហា​ ។  បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ សត្រូវ​ដែល​ជាប់​​​អន្ទាក់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នោះ​នឹង​បិទ​ផ្លូវ​រត់​គេច​របស់​អ្នក ។​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Thirteen
km: ដប់​បី​

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
km: ដំបូង​ រង់ចាំ​នៅ​ខាង​លើ​​សាខា​ខាង​ឆ្វេង​ (បើ​យក​ល្អ​ ខាង​ស្ដាំ) នៃ​ជណ្ដើរ​ដែល​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ រហូត​ដល់​សត្រូវ​នៅ​កណ្ដាល​ឡើង​ទៅ​ដល់​ពាក់​កណ្ដាល​ ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ចំកណ្ដាល​ ។  បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ផ្ដេក​  ផ្លាស់​ទី​តាម​ផ្លូវ​ទាំង​អស់​ ទៅ​​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅកាន់​​​ឥដ្ឋ​​ ដូច្នេះ​ អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​​​បី​បួន​​នាក់​​​បាន​ហើយ​ ។
    
    អ្នក​ត្រូវ​តែ​ដោះ​លែង​សត្រូវ​ឲ្យ​ចេញ​ពី​កន្លែង​ដែល​ពួក​គេ​បាន​ជាប់​អន្ទាក់ ដើម្បី​យក​ មាស​ពី​កន្លែង​ផ្សេង​ៗ​ ។ ជា​ពិសេស​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ដោះ​លែង​សត្រូវ​ ដែល​បាន​ជាប់​អន្ទាក់​​ពាក់​កណ្ដាល​ឥដ្ឋ​នៅ​​​ខាងឆ្វេង​ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​មួយ​ដុំ ។  
    
    ពេល​ដែល​អ្នក​រើស​ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយ​ហើយ​​ សត្រូវ​នឹង​ប្រមូល​ផ្ដុំ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​​​កណ្ដាល​ ដូច្នេះ​ អ្នក​នឹង​ត្រូវ​សម្រេច​ចិត្ត​ថា​តើ​​​​​​នឹង​ត្រូវ​​រើស​ដុំ​មាស​ណា​មួយ​​ក្នុង​ពេល​ចុង​ក្រោយ​នេះ ។  ជម្រើស​ដែល​សម​រម្យ​បំផុត​គឺ​ដុំ​មាស​ដែល​កាន់​ដោយ​សត្រូវ​បី​នាក់​ដែល​ស្ថិត​​នៅ​ក្នុង​ជើង​ក្រោម​បង្អស់​របស់  3 ដោយ​សារ​ជា​ដុំ​មាស​នៅ​ក្នុង​ដៃ​កណ្ដាល​របស់​ 3 ។

en: Fourteen
km: ដប់​បួន

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
km: ល្បិច​បួន​ ៖ ទី​មួយ ​​កុំ​អាល​ជីក​ដោះលែង​សត្រូវ​ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ក្នុង​  4s នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ចាំ​ដល់​ពេល​ចប់​សិន​ (ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ​ បើ​សត្រូវ​មួយ​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ពាក់​កណ្ដាល​  4) - វា​នឹង​ទុក​ ឲ្យ​សត្រូវ​ដែល​មាន​គ្នា​តិច​ជាង​នេះ​ដោះ​ស្រាយ ។ 
    
    ទី​ពីរ​ អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ការ​ជិះ​ចុះ​លើ​ក្បាល​សត្រូវ​ដើម្បី​យក​មាស​ដែល​មាន​អន្ទាក់​នៅ​ក្នុង​  4s នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ និង​យក​ដុំ​មាស​ដែល​អណ្ដែត​នៅ​ចំកណ្ដាល​ ។
    
    ទីបី​ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ដោះ​លែង​សត្រូវ​នៅ​លើ​ 4s តាម​ស្ដាំ​ដៃ​ហើយ​​ (ហើយ​ប្រហែល​ជា​អាច​ មាន​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​នៅ​ក្នុង​ 4s នៅ​ឆ្វេង​ដៃ​) អ្នក​នឹង​ឃើញ​ថា​វា​កាន់​តែ​ងាយ​ស្រួល​ដើម្បី​ជីក​ឥដ្ឋ​ទ្វេ​ដង​ ប៉ុន្តែ​នឹង​ងាយ​បាត់​បង់​ដុំ​មាស​ទាំង​នោះ ។
    
    ចុង​ក្រោយ​ វា​កាន់​តែ​ងាយ​ស្រួល​បំផុត​ដើម្បី​គេច​ខ្លួន​​ បើ​អ្នក​ទុកចោល ​រហូត​ដល់​ដុំ​ មាស​នៅ​ក្នុង​ ឬ​នៅ​ជិត​ 14 អណ្ដែត​នៅ​ពាក់​កណ្ដាល​ខាង​ស្ដាំ​ ។  បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​រត់​ឡើង​ ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​បង្ហាញ​​នៅ​ទីនោះ​បាន​ ។​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Fifteen
km: ដប់​ប្រាំ

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
km: ជំនួយ​ពីរ​ ៖ បើ​អ្នក​រង់​ចាំ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ជណ្ដើរ​ពីរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង កាំ​ជណ្ដើរ​មួយ​នៅ​ពី​​ក្រោម​ ដុំ​មាស​នឹង​ត្រូវ​​ព្យួរ​នៅ​ចន្លោះ​ជណ្ដើរ​ទាំង​​ពីរ​ សត្រូវ​ដែល​នៅ​កណ្ដាល​នឹង​ លោត​ចូល​ទៅ​កាន់​ទី​​តាំងរបស់​ 5 ។  វា​​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​យក​មាស​បាន​យ៉ាង​​ស្រួល​ នៅ​ចន្លោះ​ពី​ 1 និង​ 5 ។
    
    ទី​ពីរ​ បើ​អ្នក​រង់​ចាំ​នៅ​លើ​ទី​តាំង​ 1 នៅ​ខាង​ស្ដាំ​លេខ​មួយ​​ សត្រូវ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ជណ្ដើរ​​ទាំង​ពីរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ 1 នឹង​លោត​ចុះ​ពី បង្គោល​ទៅ​​លើ​ទី​តាំង​ពាក់​កណ្ដាល​នៃ​ 1 ។ បើ​អ្នក​រង់​ចាំ​ខាង​លើ​នៅចន្លោះ​ពី​ 1 និង​ 5  អញ្ចឹង​លោត​ទៅ​កាន់​ទី​តាំង​ 1 ខណៈ​​ពេល​ដែល​សត្រូវ​ កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​សំដៅ​ទៅ​ទី​តាំង​ 1 អ្នក​នឹង​អាច​រត់​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​ 1 និង​អាច​យក​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ 1 បាន​ ។

en: Sixteen
km: ដប់​ប្រាំ​មួយ

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
km: សសរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ 1 តម្រូវ​ឲ្យ​អ្នក​រត់​ចុះ​រត់​ឡើង​ឲ្យ​រហ័ស​ ដោយ​មាន វិធី​​គេច​យ៉ាង​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​​ពីរ​យ៉ាង​ ដើម្បី​កុំ​ឲ្យ​ជួប​សត្រូវ​ ។
    
    ដើម្បី​យក​មាស​នៅ​ចង្កេះ​​ 6 ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​លើ​ក្បាល​​រាង​​ 'O' របស់​ 6 ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ​/ជីក​ខាង​ឆ្វេង រួច​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ និង​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ភ្លាម​ៗ​ដើម្បី ពន្យារពេល​សត្រូវ​ណា​ដែល​ចង់​ចាប់​អ្នក​ ។  ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា​ នៅ​ទី​បញ្ចប់​អ្នក​ប្រហែល​ជា​ចង់​ ទុក​ដុំ​មាស​​​ដើម្បី​កុំ​ឲ្យ​​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​រួច​ខ្លួន ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា​ អ្នក​អាច​​ឲ្យ​​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ដាក់​អន្ទាក់​ដោយ​ខ្លួន​​ពួក​គេ​ឡើង​វិញ​​​​​​​​​​​​​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​នោះ​។
    
    ដើម្បី​យក​មាស​ដែល​​កាន់​ដោយ​សត្រូវ​នៅ​ខាង​​ស្តាំផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​ ជីក​យក​ការ៉េ​ដែល​បាំង​ នៅ​ខាង​ឆ្វេង​របស់​ពួក​គេ​ចេញ រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ ជីក​​ចុះ​ពី​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ 6 ទម្លាក់​​ខ្លួន​ចូល​ក្នុង​ រត់​ទៅ​ឆ្វេង និង​ជីក​ការ៉េ​​នៅ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ 6 រួច​​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ឥដ្ឋ​​ ។  ការ​កំណត់​ពេល​វេលា​គឺ​តឹង​តែង​ - មាន​តែ​សត្រូវ​មួយ​ ឬ​ពីរ​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​​ស្តាំនៅ​ខាង​​ក្រោម​ប៉ុណ្ណោះ​​ នឹង​​​អាច​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ផ្នែក​បន្ទាប់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បាន​ ។  អ្នក​នឹង​នៅ​តែ​ត្រូវ​ការ​ជីក​បាត​របស់​ 6 ចេញ​ដើម្បី​យក​មាស​របស់​ពួកគេ ប៉ុន្តែ​បើ​​និយាយ​ ឲ្យ​ចំ​ៗ​ហាក់​ដូច​ជា​ច្របូក​ច្របល់​បន្តិច​ ដោយ​សារ​តែ​សត្រូវ​តោង​ជាប់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​​ 6 ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​បោះ​ចោល​មាស​ទាំង​អស់​ អ្នក​ប្រហែល​ជា​យល់​ថា​ វា​ងាយ​ស្រួល​​ក្នុង​ការ​ចាក​ចេញ​ដោយ​ ឆ្លង​កាត់​ឥដ្ឋ​​បន្លំ​ពាក់​កណ្ដាល​នៅ​​លើ​ 1 និង​ចាក​ចេញ​តាម​រយៈ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ 1 ។

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
km: អ្នក​បក​ប្រែ​ ៖​ សូម​មើល​កំណត់​ចំណាំ​ក្នុង​សេចក្ដី​អធិប្បាយ​នៃ​ការ​បក​ប្រែ​ ។

en: Jail Break
km: ហែក​គុក

en: Don't Panic!
km: កុំ​ភ័យ​ពេក !

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
km: ដោយសារតែ​កម្រិត​នោះ​ប្រាប់​ថា មិន​ចាំបាច់​ភ័យ​អ្វី​ទាំងអស់ ។
    
    វា​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​បំផុត​ក្នុង​ការ​គេច​ចេញ​ពី​គុក​នេះ ពីព្រោះ​ឆ្មាំ​ផ្ទាល់​ត្រូវ​បាន​ជាប់អន្ទាក់ និង​មិន​អាច​ចាប់​អ្នក​បាន​ឡើយ...

en: Robbery
km: អំពើ​ប្លន់

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
km: ដើម្បី​រួចខ្លួន​ម្ដងទៀត អ្នក​ត្រូវតែ​យក​លុយ​ពី​កន្លែង​ណាមួយ​ឲ្យ​បាន ។
    
    អ្នក​ត្រូវតែ​ដាក់អន្ទាក់​សត្រូវ​របស់​អ្នក ។ ប្រសិនបើ​អ្នក​អាច​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​ម្នាក់​ៗ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ប្លុក​បេតុង​ វា​នឹង​អាច​ជួយ​អ្នក​បាន ។ បើមិនដូច្នោះទេ អ្នក​អាច​នឹង​ត្រូវ​រត់​ច្រើន...

en: Use the Guards
km: ប្រើ​ឆ្មាំ

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
km: ពួកគេ​ប្រហែលជា​ឃោរឃៅ ប៉ុន្តែ​យើង​អាច​គេច​ខ្លួន​បាន ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​ពួកគេ​ទៅដល់​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាងស្ដាំ រង់ចាំ​ឲ្យ​ឆ្មាំ​ម្នាក់​លោត​ចុះ បន្ទាប់មក​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​វា​ទៅ​យក​មាស ។

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
km: សត្រូវ​ធ្លាក់​ចុះ (១) - រក​ផ្លូវ​ចេញ

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
km: ប្រើប្រាស់​សត្រូវ​របស់​អ្នក​ដោយ​​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​ពួកវា ។
    
    ប្រសិនបើ​មាន​ចន្លោះ​ច្រើន​ត្រូវ​ឆ្លងកាត់ ដំបូង​ត្រូវ​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​ដើរ​ទៅ​ខាងស្ដាំ បន្ទាប់មក​ចាប់ផ្ដើម​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​ពួកវា​។

en: Falling Enemies (2) - Digging
km: សត្រូវ​ធ្លាក់​ចុះ (២) - ជីក

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
km: ចាប់ផ្ដើម​កម្រិត​ដោយចុច ។ ផ្នែក​ផ្សេងទៀត​គួរតែ​ស្វែងយល់​ដោយខ្លួន​ឯង...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
km: សត្រូវ​ធ្លាក់​ចុះ (៣) - ជណ្ដើរ​លាក់

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
km: លើក​នេះ ពួកគេ​កាន់តែ​ឆ្លាត​ជាង​មុន ហើយ​នឹង​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពីលើ​អ្នក ។
    
    ដំបូង ជីក​ឥដ្ឋ​ទាំងអស់​នៅ​តាម​ផ្លូវ​ទៅ​យក​មាស ។
    
    បន្ទាប់មក រត់​ត្រឡប់​ទៅ​កណ្ដាល ហើយ​រង់ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ដែល​កើត​ថ្មី​លោត​ចុះ ។ អ្នក​ត្រូវតែ​ដាក់អន្ទាក់​មេ​របស់​វា ខណៈ​ដែល​អ្នក​រង់ចាំ​សត្រូវ​ផ្សេងទៀត ។ តាម​ផ្លូវ​ឡើង​ទៅលើ ត្រូវតែ​ប្រយ័ត្ន​នឹង​សត្រូវ​ច្រើន​ទៀត​ដែល​ទើប​នឹង​កើតឡើងវិញ ។

en: Imprisoned Guards
km: ឆ្មាំ​ជាប់​ឃុំ

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
km: វា​ល្មម​នឹង​អាច​សម្រុក​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អគារ​សំខាន់​បាន​ហើយ ប៉ុន្តែ​ត្រូវតែ​ប្រមូល​មាស និង​រត់ចេញ​ឲ្យ​បាន អ្នក​ចាំបាច់​ត្រូវតែ​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ ។

en: Forbidden Gold
km: មាស​ហាមឃាត់

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
km: អ្នក​គេច​ចេញពី​ពួកវា​បាន​ល្អ​ណាស់​នៅ​ក្នុង​កម្រិត​ពីរបីចុងក្រោយ ។
    
    ឥឡូវ អ្នក​រួចខ្លួន​ទៀតហើយ ដូច្នេះ​អ្នក​អាច​ធ្វើអ្វី​បាន​តាមតែ​អ្នកប្រាថ្នា ។ ធ្វើ​បាន​គ្រប់យ៉ាង លើកលែងតែ​លួច​មាស​ម្ដងទៀត មិន​ចាំបាច់​និយាយ​ទេ...

en: Dig Your Way Out
km: ជីក​ផ្លូវ​ចេញ

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
km: មិន​មាន​ឆ្មាំ​ទេ ហើយ​តើ​អ្នក​នៅតែ​ត្រូវការ​ជំនួយ​ទៀត​ទេ​ ?
    
    មែនហើយ អ្នក​អាច​ទទួល​បាន​ជំនួយ ។
    
    ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ក្បែរ​បង្គោល ។ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​លោត រក​ផ្លូវ​ត្រឡប់​ទៅកាន់​បង្គោល​វិញ​ឲ្យ​រហ័ស ដើម្បី​អាច​ឆ្លង​ទៅ​ក្នុង​បន្ទប់​បាន ។ ពិតមែន​ហើយ អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន​ជោគជ័យ លុះត្រាតែ​អ្នក​ដឹង​អំពី​មធ្យោបាយ និង​មិន​ស្ទាក់ស្ទើរ ។ គ្មាន​ពេល​ទៀតទេ...

en: An Unpleasant Cellmate
km: បន្ទប់​អួរអាប់

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
km: ចុច ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម​កម្រិត ហើយ​វា​នឹង​ជាប់អន្ទាក់ មុន​នឹង​វា​អាច​ប៉ះពាល់​អ្នក​បាន ។

en: Awaiting Enemies
km: សត្រូវ​កំពុងរង់ចាំ

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
km: ពួកវា​នឹង​មិន​អាច​ធ្វើ​អ្វី​អ្នក​បាន​ទេ ប្រសិនបើ​អ្នក​នៅ​មួយ​កន្លែង ។ ពួកវា​គ្រាន់តែ​ចង់​ការពារ​មាស​របស់​វា​តែប៉ុណ្ណោះ ។

en: Too Many Guards
km: ឆ្មាំ​ច្រើនណាស់

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
km: កម្រិត​នេះ​គឺជា​កម្រិត​ពិបាក ប៉ុន្តែ​យ៉ាងណា​នៅតែ​អាច​លេង​បាន ។
    
    កម្ចាត់​ក្រុម​ឆ្មាំ​ដំបូង​សិន​ដោយ​នាំ​ពួកគេ​ទៅ​ខាងក្រោម ។ នេះ​គឺជា​មធ្យោបាយ ។ ដើរ​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាងក្រោម​បង្អស់ ហើយ​រង់ចាំ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ក្រោម​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ភ្លាម​ៗ បន្ទាប់មក​ត្រឡប់​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​វិញ​ឲ្យ​រហ័ស ដើម្បី​ឲ្យ​មាន​តែ​សត្រូវ​ម្នាក់​គត់​ដេញ​តាម​អ្នក ។ រង់ចាំ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ក្រោម​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​រហូតដល់​វា​មកដល់​ជណ្ដើរ​ក្រោម​នោះ​ដែរ បន្ទាប់មក​ឡើង​ទៅលើ​ទៅ​ឆ្វេង​ឲ្យ​លឿន ។ វា​នឹង​លោត​ទៅ​លើ​ដី ។ ប្រើ​ល្បិច​នេះ​ម្ដងទៀត​ជាមួយ​នឹង​ឆ្មាំ​ទាំងអស់​ដែល​នៅ​ទីតាំង​នេះ ។
    
    ឆ្មាំ​បន្ទាប់​ងាយស្រួល​ឆ្លងកាត់ ប៉ុន្តែ​បន្ទាប់ពីនេះ អ្នក​នឹង​មាន​កិច្ចការ​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​ធ្វើ... នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឡើង​ជណ្ដើរ​នៅក្បែរ​បេតុង ឆ្មាំ​នឹង​រត់​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត រួច​ត្រឡប់​មក​វិញ ។ អ្នក​គួរតែ​រក​ឱកាស​ល្អ ដើម្បី​ជិះ​ក្បាល​របស់​វា ។
    
    កម្រិត​ចុងក្រោយ​ទាក់ទង​នឹង​ការ​ជីក ។ ដំបូង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ឆ្លងកាត់​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​បន្លំ ប៉ុន្តែ​កុំ​ភ្លេច​រើស​មាស​យក​ទៅ​ជាមួយ​ផង​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឆ្លងកាត់ ។ បន្ទាប់មក​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​វែង ។ ឥដ្ឋ​ទី​បី​នៅ​ខាងស្ដាំ​គឺជា​អន្ទាក់ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​នោះ បន្ទាប់មក​ជីក​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ប្រាំ​ដង នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទម្លាក់​ខ្លួន ។ បន្ត​ចុះ​ទៅ​ក្រោម ។ ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងក្រោម​ពីរ​ដុំ​ដែល​មាន​ចន្លោះ​នៅ​ខាង​លើ​ពួកវា ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ទៅកាន់​ឥដ្ឋ​ទី​មួយ​ដែល​អ្នក​បាន​ជីក (សង្ឃឹម​ថា​វា​នឹង​មិន​ទាន់បាន​បិទ​ភ្លាមៗ) បន្ទាប់​ដើរ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ ហើយ​ឡើង​ទៅកាន់​ច្រក​ចេញ ។

en: Caught In The Heights
km: ចាប់​បាន​នៅ​ក្នុង​ទីខ្ពស់

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
km: ពេល​ណា​ដែល​អ្នក​ផ្លាស់ទី​ចុះក្រោម ពួកវា​នឹង​ដេញ​តាម​អ្នក​រហូតដល់​អ្នក​ស្លាប់ ។ ដូច្នេះ យើង​សូម​ផ្ដល់​យោបល់​ឲ្យ​អ្នក​គិត​អំពី​ផ្លូវ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់​ មុននឹង​ចាប់ផ្ដើម​រត់​គេច​ពីសត្រូវ ។

en: Teamwork (1) - The Liberation
km: ក្រុម​ការងារ (១) - សេរីភាព

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
km: អ្នក​ត្រូវការ​ឲ្យសត្រូវ​ដំបូង​ជួយ​នាំ​អ្នក​ចេញ ។
    
    មាស​ដែល​នៅ​ខាងឆ្វេង​ប្រើ​ពេលវេលា​បន្តិច​ប៉ុណ្ណោះ​នៅ​ក្នុង​ការ​យក ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឡើង​ទៅលើ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ សូម​ប្រាកដ​ថា​មិត្ត​រួម​ក្រុម​របស់​អ្នក​មិន​លោត​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បេតុង ។ ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​បី​ដុំ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ ព្យាយាម​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​ឈរ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ខាងឆ្វេង ដូច្នេះ​អ្នក​អាច​លោតរំលង​ក្បាល​សត្រូវ​ទៅកាន់​មាស​បាន ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឡើង​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង មាន​ជណ្ដើរ​មួយ​បញ្ឈរ​នៅ​លើ​សសរ​បេតុង ។ ដើរ​ពី​លើ​ក្បាល​មិត្ត​របស់​អ្នក​ដើម្បី​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ ហើយ​ឈរ​នៅ​ពី​លើ​នោះ ។ ឥដ្ឋ​ទី​មួយ​នៅ​ខាងឆ្វេង គឺជា​អន្ទាក់ ។ ដើរ​ពី​លើ​ក្បាល​សត្រូវ ដើម្បី​ឲ្យ​សត្រូវ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់ ។ ប៉ុន្តែ​បន្ទាប់ពី​នោះ អ្នក​ត្រូវតែ​រំដោះ​សត្រូវ​នោះ​វិញ ប្រសិនបើ​អ្នក​ចង់​ឡើង​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ​ខ្ពស់​ជាង​គេ​បង្អស់ ។
    
    ត្រូវតែ​ធ្វើ​ល្អ​ជាមួយ​មិត្ត​រួម​ក្រុម​​របស់​អ្នក ៖ អ្នក​ប្រហែល​ជា​នឹង​ត្រូវការ​ពួកគេ​ទៀត​នៅ​កម្រិត​ក្រោយៗ...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
km: ក្រុម​ការងារ (២) - វេទិកា​បើកបរ

en: Start running immediately or you are doomed!
km: ចាប់ផ្ដើម​រត់​ភ្លាម​ៗ បើមិនអញ្ចឹងទេ​ អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ស្លាប់!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
km: ក្រុម​ការងារ (៣) - គេច​ខ្លួន​លើក​ចុងក្រោយ

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
km: នេះ​គឺជា​កម្រិត​ចុងក្រោយ​ដែល​អ្នក​ត្រូវតែ​សហការ​ជាមួយ​មិត្ត​របស់​អ្នក ។ ខ្ញុំ​គិត​ថា​អ្នក​គួរតែ​ជួយ​រំដោះ​គេ​ ពីព្រោះ​គេ​បាន​ជួយ​អ្នក​ច្រើន​ណាស់​ហើយ ។
    
    សូម​ទោស ខ្ញុំ​មិន​អាច​ជួយ​អ្នក​តទៅ​ទៀត​បាន​ទេ ។ គ្មាន​អ្វី​ច្រើន​ត្រូវ​ធ្វើ​ទៀតទេ ។

en: Gold Rush
km: ​សំណាញ់​មាស

en: Too Easy?
km: ស្រួល​បំផុត​ឬ ?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
km: វា​មើល​ទៅ​ហាក់​ដូចជា​ស្រួល​​ណាស់ ប៉ុន្តែ​វា​មិនមែន​អញ្ចឹង​នោះ​ទេ ពីព្រោះ​មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ជាច្រើន​នៅ​តាម​ផ្លូវ​ទៅ​យក​មាស ។
    
    ជីក​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ខណៈ​ពេល​ទម្លាក់​ខ្លួន បន្ទាប់មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​វា ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ ហើយ​រង់ចាំ​ទាល់តែ​សត្រូវ​លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ។ ឥឡូវ​អ្នក​អាច​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​លើ​ក្បាល​វា រួច​ទៅ​ឆ្វេង ។ លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ខាង​ឆ្វេង រួច​ជីក​ឥដ្ឋ​ផ្សេងទៀត​ ខណៈ​ពេល​ដែល​ធ្លាក់​ចុះ​មក ។ វា​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​បន្ត​ទៅ​កាន់​របារ​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង ។
    
    ពិតមែនហើយ នៅតែ​មាន​អន្ទាក់​ជាច្រើន​នៅ​តាម​ផ្លូវ ប៉ុន្តែ​ពួកវា​ងាយស្រួល​គេច ដូច្នេះ​អ្នក​ត្រូវតែ​រក​ពួកវា​ឲ្យ​ឃើញ​ដោយ​ខ្លួនឯង ។ អ្នក​ដឹង​ទេ​ថា អ្នក​អាច​ចុច 'Q' ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម​កម្រិត​ឡើងវិញ​បាន​គ្រប់​ពេល​វេលា ។

en: Have A Nice Flight...
km: សូម​ឲ្យ​ហោះហើរ​ដោយ​សុវត្ថិភាព...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
km: វា​មិន​គូរ​នឹង​ពិបាក​ទេ ។
    
    គ្រាន់តែ​ដាក់​កណ្ដុរ​នៅ​ជ្រុង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងលើ វីរបុរស​នឹង​បញ្ចប់​កម្រិត​នេះ​ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ។

en: My suggestion: dig!
km: ការ​ផ្ដល់​យោបល់​របស់ខ្ញុំ ៖ ជីក!

en: Golden Town
km: ទីក្រុង​មាស

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
km: អ្នក​ត្រូវតែ​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាងស្ដាំ​អ្នក​សិន ។ បន្ទាប់មក​ព្យាយាម​ជីក​ចុះក្រោម ។ វា​នឹង​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​សត្រូវ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ស្ថិត​នៅ​កម្រិត​ទាប ។

en: A Hectic Enemy
km: សត្រូវ​ច្របូកច្របល់

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
km: អ្នក​មិន​ចាំបាច់​រហ័ស​ពេក​ក៏​បាន​ដែរ ។ អ្នក​គ្រាន់តែ​ដឹង​អំពី​របៀប​គេច​សត្រូវ​ទៅ​បាន​ហើយ ។​
    
    ដោយ​ការ​លោត​ចុះ​ទៅ​ជាន់​ក្រោម អ្នក​អាច​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​របស់​អ្នក​រត់​ឡើងលើ​ចុះក្រោម​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​អ្នក​ចុះ​បាន ។ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅ​ដល់​ជាន់​ក្រោម សត្រូវ​នឹង​ដេញ​តាម​អ្នក ប៉ុន្តែ​អ្នក​នឹង​មាន​ពេល​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​មាស ឬ​ឆ្លងកាត់​វា​ទៅ​ផ្នែក​ម្ខាង​ទៀត​បាន ។
    
    ចំណុច​សំខាន់​ពីរ ៖ កុំ​បណ្ដោយឲ្យ​សត្រូវ​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដេក​នៅ​កណ្ដាល និង​ទុក​មាស​ចោល​នៅ​ទីនោះ​នៅ​ពេល​បញ្ចប់ ។

en: Don't Wake Them Up
km: កុំ​ធ្វើឲ្យ​ពួកវា​ភ្ញាក់

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
km: វា​មិនមែន​ជា​រឿង​ងាយ​ទេ ដោយសារតែ​មាន​សត្រូវ​ជាច្រើន​ឈរ​ទប់ស្កាត់​តាម​ផ្លូវ​ចេញ ។
    
    មធ្យោបាយ​ល្អ​បំផុត​ក្នុង​ការ​ឆ្លងកាត់​ពួកវា គឺ​ត្រូវ​​ឡើង​ទៅ​លើ​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ ហើយ​រង់ចាំ​ទាល់តែ​សត្រូវ​ស្ទើរតែ​ទាំងអស់​ឡើង​ទៅលើ​ជណ្ដើរ​កណ្ដាល ។ បន្ទាប់មក ដោយ​ការ​ផ្លាស់ទី​ឡើងលើ ចុះក្រោម និង​ព្យាយាម​ធ្វើឲ្យ​ពួកវា​ប្រមូលផ្ដុំ​គ្នា ។ ចុង​បញ្ចប់​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ជាន់​ក្រោម ហើយ​រង់ចាំ​ឲ្យ​ពួកវា​ធ្វើ​ដូចមុនទៀត ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​ដំបូង​បាន​មកដល់ រត់​ឡើង​លើ ហើយ​ព្យាយាម​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បេតុង​ដែល​ខ្ពស់​បំផុត​នៅ​ខាងមុខ​គេ ។ អ្នក​ត្រូវតែ​ព្យាយាម​បី​បួន​ដង​មុន​នឹង​បាន​ទទួល​ជោគជ័យ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​មាន​សត្រូវ​​ត្រឹមតែ​ម្នាក់ ឬ​ពីរ​នាក់​បាំង​ផ្លូវ​ចេញ អ្នក​អាច​សាកល្បង​ឆ្លងកាត់​ពួកវា​ដោយ​ផ្លាស់ទី​ឡើងលើ​ជណ្ដើរ មុន​ពេល​ដែល​ពួកវា​ជិត​មក​ដល់​អ្នក ។ បន្ទាប់មក ដើរ​លើ​ក្បាល​របស់​វា ។ សំណាង​ល្អ !

en: On The Brink
km: នៅ​លើ​ច្រាំង

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
km: ថា​តើ​ត្រូវ​រង់ចាំ ឬ​មិន​រង់ចាំ ? មែនហើយ សាកល្បង​មើល...
    
    មុន​នឹង​ចូល​ទៅ​កន្លែង​ណាមួយ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ សូម​ប្រាកដ​ថា​អ្នក​មាន​ផ្លូវ​រត់គេច ។

en: Dropping Enemies
km: សត្រូវ​ដែល​លោត​ចុះ​

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
km: ទេ មិន​មាន​ល្បិច​ពិសេស​សម្រាប់​ដោះស្រាយ​កម្រិត​នេះ​បាន​ទេ ។
    សូម​រត់​ឲ្យ​លឿន​ជាង​សត្រូវ​របស់​អ្នក ។

en: The Big Maze
km: សំណាញ់​ធំ

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
km: អ្នក​អាច​គេច​សត្រូវ​មួយ​ចំនួន​ដោយ​ស្វែងរក​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ដើម្បី​លោត​កាត់ ។ ចំពោះ​​វិធី​ផ្សេងទៀត អ្នក​ត្រូវតែ​រកមើល​កន្លែង​ដែល​អ្នក​អាច​ជីក ឬ​អាច​ដើរ​ឆ្លង​ពួកវា​បាន ។
    
    អ្នក​ត្រូវតែ​ទៅ​ឲ្យ​ដល់​ដុំ​មាស​នៅ​ខាងលើ​ជណ្ដើរ​ខាង​ឆ្វេង​ដោយ​ជីក​ឆ្លងកាត់ ។ ប្រសិនបើ​អ្នក​ដើរ​តាម​ផ្លូវ​ទាំងអស់ សត្រូវ​នឹង​ដេញ​តាម​ ហើយ​បិទ​ផ្លូវ​ចេញ​របស់​អ្នក ។

en: Hurry Up!
km: លឿន​ឡើង !

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
km: នៅ​ពេល​ឈ្មោះ​កម្រិត​ប្រាប់​អ្នក អ្នក​មិន​គួរ​រង់ចាំ​យូរ​ពេក​ទេ ។ រត់​ភ្លាម​ៗ ជីក​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ទី​មួយ រួច​បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​នោះ បន្ទាប់មក​រត់​ទៅកាន់​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ទី​ពីរ ហើយ​ជីក ។
    
    អ្នក​មិន​ទាន់​ធ្វើ​បាន​ទេ ពីព្រោះ​អ្នក​ត្រូវតែ​យក​មាស​ឲ្យ​បាន មុន​នឹង​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ដើរ​មក​ដល់ ។ ដូច្នេះ​សូម​បង្កើន​ល្បឿន !

en: Two Useful Enemies
km: សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ដែលមាន​ប្រយោជន៍

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
km: ដើម្បី​ចាកចេញ​ពី​សំណង់​បេតុង​នៅ​ខាងក្រោម​អ្នក​បាន អ្នក​ត្រូវតែ​ចុះក្រោម​ ដើម្បី​រង់ចាំ​សត្រូវ បន្ទាប់មក​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​វា ហើយ​គេច​ខ្លួន ។ ប្រើ​ល្បិច​ដដែល​ជាមួយ​សត្រូវ​ទី​ពីរ ។
    
    មាស​មួយ​ជួរ​នៅ​លើ​ឥដ្ឋ​ក្បែរ​ផ្នែក​ខាងក្រោម​ទាមទារ​ឲ្យ​អ្នក​ប្រើ​គំនិត​បន្តិច ។ ពីព្រោះ​មាន​ឥដ្ឋ​មួយ​គឺជា​អន្ទាក់ អ្នក​ត្រូវតែ​ជីក​ឥដ្ឋ​ទាំងអស់​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​អន្ទាក់ បន្ទាប់មក​រត់​ឡើង​ទៅលើ​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងលើ ជីក​កាត់​មាស​ដែល​នៅ​សល់ ហើយ​រត់ចេញ​ក្រៅ​ឲ្យ​រហ័ស ។

en: The Prison
km: គុក

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
km: ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅដល់​ជិត​សត្រូវ ត្រូវតែ​ប្រមូល​យក​មាស​ទាំងអស់ ។ បន្ទាប់មក​ជីក​ឥដ្ឋ​ណាមួយ លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ ហើយ​ជីក​ភ្លាម​ៗ​នៅ​ផ្នែក​សងខាង ។ សត្រូវ​នៅ​សង​ខាង​អ្នក​នឹង​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់ ៩ នាក់​ក្នុង​ចំណោម ១០ នាក់ ។ ឥឡូវ​ដើរ​ពីលើ​សត្រូវ ជីក​ឥដ្ឋ​កណ្ដាល ហើយ​លោត​កាត់ ។
    
    អ្នក​រួចខ្លួន​ទៀតហើយ !

en: Free Fall
km: ធ្លាក់​ដោយ​សេរី

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
km: វា​នឹង​ត្រូវការ​ពេល​បន្តិច ។
    
    ពេល​ដែល​អ្នក​បាន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​កន្លែង​បេតុង​ហើយ រង់ចាំ​ឱកាស​ដើរ​ពី​លើ​សត្រូវ ៖ កុំ​លឿន​ពេក ពីព្រោះ​អាច​ធ្វើឲ្យ​អ្នក​ជ្រុល​ដើរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​កណ្ដាប់​ដៃ​របស់​សត្រូវ  ហើយ​ក៏​កុំ​យឺត​ពេក​ដែរ ពីព្រោះ​អ្នក​នឹង​មិន​អាច​ទៅ​ដល់​ជ្រុង​ម្ខាងទៀត ។

en: Two Friends
km: មិត្ត​ពីរនាក់

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
km: ប្រើប្រាស់​មិត្ត​របស់​អ្នក ។
    
    ជីក​យក​គេ​ចេញ​មក​ក្រៅ បន្ទាប់មក​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​គេ​ទៅកាន់​របារ​នៅ​ខាងឆ្វេង និង​នៅ​ពីក្រោម​អ្នក ។ បន្ទាប់ពី​យក​បាន​មាស​នៅ​ខាងលើ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ហើយ ដោះលែង​មិត្ត​របស់​អ្នក​ឲ្យ​មាន​សេរីភាព​ម្ដងទៀត ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​គេ​រត់​សំដៅ​ទៅកាន់​អ្នក ហើយ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ លោត​ឡើង​លើ​ក្បាល​របស់​គេ បន្ទាប់មក​ប្រមូល​មាស​ប្រាំ​ដុំ​ ខណៈ​ពេល​ដែល​កំពុងតែ​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​គេ ។ អ្នក​ត្រូវតែ​លៃ​តម្រូវ​ល្បឿន​របស់​អ្នក​ឲ្យ​សម​នឹង​គេ ។
    
    ដើម្បី​ទៅ​ដល់​ដុំ​មាស​ដែល​នៅ​ក្បែរ​បំពង់​ឥដ្ឋ​បន្លំ ត្រូវតែ​លោត​កាត់​បំពង់​នោះ​ ​រួច​រត់​ឡើងលើ ហើយ​រង់ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បំពង់​ឥដ្ឋ​នោះ ។ ឥឡូវ​អ្នក​អាច​ជិះ​លើ​ក្បាល​របស់​គេ និង​ឈាន​ទៅ​ខាងស្ដាំ​ទៅ​យក​មាស​បាន ។

en: Impossible?
km: ទៅ​រួច​ដែរ​ឬ​ទេ ?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
km: លើក​នេះ​លែង​មាន​ជំនួយ​ហើយ !
    
    ប៉ុន្តែ​វា​មិន​អាច​ទៅ​រួច​ទេ ។

en: The Wall
km: ជញ្ជាំង

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
km: មាន​តែ​ជណ្ដើរ​មួយ​គត់​ឡើង​ទៅ​កាន់​ដំបូល​ជញ្ជាំង ហើយ​ដើម្បី​ឡើង​ទៅ​ដល់​ទីនោះ​បាន អ្នក​ត្រូវការ​សត្រូវ​ម្នាក់ ។ ដូច្នេះ អ្នក​ត្រូវតែ​ជីក​ខាងស្ដាំ និង​ខាងឆ្វេង​ទៅកាន់​ជាន់​ដែល​អ្នក​លោត​ទៅកាន់ ។
    
    នៅ​ផ្នែក​ម្ខាង​ទៀត​នៃ​ជញ្ជាំង អ្នក​​ត្រូវតែ​រង់ចាំ​នៅ​លើ​ដី​រហូតដល់​សត្រូវ​ដើរ​មក​ជិត​ដល់​អ្នក បន្ទាប់មក​រត់​ឡើងលើ​ឲ្យ​លឿន ។
    
    ប៉ុន្តែ​តើ​អ្នក​នឹង​ទៅដល់​ផ្នែក​ម្ខាង​ទៀត​ដោយ​របៀប​ណា ?
    
    ការ​សាកល្បង និង​កំហុស...

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
km: បន្ទាប់ពី​អ្នក​បាន​ទៅដល់​ជណ្ដើរ​ និង​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ចុះ​តាម​ផ្នែក​កណ្ដាល អ្នក​ត្រូវតែ​ដោះលែង​សត្រូវ​ប្រាំ​នាក់ ។ ពួកគេ​នឹង​ជួយ​អ្នក​ក្នុង​ការ​បង្កើត​ស្ពាន​ឆ្លង​ទៅ​ជណ្ដើរ​ដែល​បង្ហាញ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង ។
    
    ដើម្បី​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ខាងឆ្វេង​ផ្លាស់ទី​ទៅកាន់​ទីតាំង ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​គេច​ខ្លួន​នោះ អ្នក​គ្រាន់តែ​ឈរ​ត្រឹម​កម្ពស់​ដដែល​នៅ​ផ្នែក​ម្ខាងទៀត ។

en: Get In And Up
km: ចូល​ក្នុង ហើយ​ឡើងលើ

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
km: បន្ទាប់ពី​អ្នក​បាន​ទៅ​ដល់​ជណ្ដើរ​ទី​មួយ​ហើយ ចុះក្រោម ហើយ​រង់ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​រត់​ទៅ​រក​អ្នក ​។ ពេល​ដែល​ពួកគេ​មក​ជិត​ដល់​អ្នក អ្នក​ត្រូវតែ​រត់​ឡើងលើ ហើយ​ទៅ​ឆ្វេង​ រួច​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អគារ ។ យក​មាស​ពីរ​ដុំ ហើយ​ជីក​ ។

en: No Way Out
km: គ្មាន​ផ្លូវ​ចេញ

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
km: អ្នក​ត្រូវតែ​ជីក មុន​នឹង​យក​មាស​ ហើយ​មុន​នឹង​ជណ្ដើរ​បង្ហាញឡើង ។

en: How To Get There
km: មធ្យោបាយ​ទៅកាន់​ទីនោះ

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
km: ដំបូង អ្នក​ត្រូវតែ​ស្វែងរក​ផ្លូវ​ទៅកាន់​ជ្រុង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងលើ​សិន ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​មកដល់ មាន​ជណ្ដើរ​ពីរ​នៅ​ពីក្រោម​អ្នក វែង​មួយ និង​ខ្លី​មួយ ។ នៅ​ចន្លោះ​ជណ្ដើរ​ពីរ​នោះ មាន​សសរ​ឥដ្ឋ​មួយ​ដើម ។ ពីរ​ខាងលើ​គឺជា​ឥដ្ឋ​ពិត ៖ ផ្សេងទៀត​គឺជា​បំពង់​អន្ទាក់ ហើយ​អ្នក​​ត្រូវតែ​ឆ្លងកាត់​វា​។
    
    ជីក​តាម​សសរ​ឥដ្ឋ​ពីរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ ឈាន​ទៅ​ឆ្វេង រួច​រត់​ឡើង​ទៅលើ​ជណ្ដើរ ។ លោត​ទៅ​ឆ្វេង ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ដុំ ខណៈ​ពេល​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន ។ រត់​ត្រឡប់​ទៅ​ខាងស្ដាំ ប៉ុន្តែ​ជីក​ឥដ្ឋ​ចុងក្រោយ ពីព្រោះ​ឥដ្ឋ​មួយ​នៅ​ខាងឆ្វេង គឺជា​អន្ទាក់ ។ រត់​ឡើងលើ​ជណ្ដើរ​ធំ ទៅ​ឆ្វេង រួច​ជីក​តាម​ឥដ្ឋ​ខាងលើ​ជណ្ដើរ​តូច ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅលើ​ឥដ្ឋ បន្ទាត់​មក​ដើរ​ទៅ​ស្ដាំ ហើយ​លោត​កាត់​បំពង់ ។ បើ​អ្នក​ហ៊ាន​ស្ទាក់ស្ទើរ​បន្តិច អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ស្លាប់ !

en: The Bull
km: គោ

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
km: សម្រាប់​មាស​នៅ​ខាងឆ្វេង អ្នក​ត្រូវ​ប្រើ​ពេល​អោយ​បាន​ល្អ ស្រដៀងគ្នា​នឹង​ 'ធ្លាក់​ដោយ​សេរី' គ្រាន់តែ​ពិបាក​បន្តិច ។ ព្យាយាម​រក​ឱកាស ដើម្បី​រត់​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ ។
    
    នៅ​ខាង​ស្ដាំ ចាប់ផ្ដើម​ជីកឥដ្ឋ​ចំនួន​ពីរ ដើម្បី​ឲ្យ​សត្រូវ​រត់​ទៅ​ខាងឆ្វេង ហើយ​ចូល​រណ្ដៅ ។ ឈានជើង​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ ហើយ​ជីក​សងខាង​នៅ​ពេល​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន បន្ទាប់មក​រត់​ទៅ​ឆ្វេង យក​មាស រួច​រត់​ត្រឡប់​ ហើយ​ដើរ​ពីលើ​សត្រូវ​ចុងក្រោយ​ដែល​កំពុង​តែ​លោតចុះ ។ ត្រូវតែ​រហ័ស ពីព្រោះ​អ្នក​អាច​យក​មាន​នៅ​ខាងឆ្វេង​បាន​តែ​ប្រាំ​ដុំ​ប៉ុណ្ណោះ ដោយ​ជិះ​ពីលើ​សត្រូវ ។

en: Long Way Up
km: ផ្លូវ​វែង​ឡើងលើ

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
km: អ្នក​​ត្រូវតែ​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ពីរ៉ាមីត ហើយ​រត់​ពី​លើ​ក្បាល​សត្រូវ ។ អ្នក​ត្រូវការ​សំណាង​ជាង​ជំនាញ ។ យក​ល្អ​ត្រូវ​រង់ចាំ​សិន មុន​នឹង​ឡើង ។
    
    ដើម្បី​យក​មាស​មួយ​ដុំ​នៅ​ពីលើ​អន្ទាក់​ក្បែរ​ចំណុចកណ្ដាល ជីក​ឲ្យ​សត្រូវ​ចេញ បន្ទាប់មក​ចុះទៅ​ខាងឆ្វេង​ទៅ​កាន់​របារ​ធំ ។ សត្រូវ​នឹង​បំពេញ​រណ្ដៅ​ពីក្រោម​អន្ទាក់ ដូច្នេះ​អ្នក​នឹង​មិន​អាច​យក​មាស​បាន​ដោយ​ងាយស្រួល​ទេ ។
    
    ផ្នែក​ផ្សេងទៀត​រាង​ពិបាក​បន្តិច ប៉ុន្តែ​ងាយស្រួល​យល់​អំពី​របៀប​ធ្វើ​វា​។ ជាទូទៅ យក​ល្អ​គួរតែ​កុំ​សម្លាប់​សត្រូវ​ឲ្យ​សោះ ។

en: A Little Present To Say Goodbye
km: អំណោយ​បន្តិចបន្តួច​ចំពោះ​ការ​និយាយ​ថា​លា

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
km: បន្ទាប់ពី​បាន​ឆ្លងកាត់​កម្រិត​ពិបាក​ៗ​មួយ​ចំនួន​​រួចមក អ្នក​ប្រហែលជា​ចង់​លេង​កម្រិត​ស្រួលវិញ ។ លាសិនហើយ !

en: Zig Zag
km: បត់​បែន

en: The Box
km: ប្រអប់​

en: Do Not Fall Down
km: កុំ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ក្រោម

en: Overcrowding
km: ចង្អៀត

en: Gold Rush II
km: ​សំណាញ់​មាស II

en: A Big Start
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
km: រង់ចាំ មុន​ពេល​ដែល​អ្នក​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ខាងឆ្វេង ។ បន្ទាប់មក វា​នឹង​ងាយ​ស្រួល​ក្នុង​ការ​ទៅ​យក​មាស​ដោយ​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ ។
    
    ឈាន​ជើង​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ឲ្យ​រហ័ស នៅ​ពេល​ដែល​វា​បង្ហាញ​ឡើង ។ ឥឡូវ អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ឆ្លងកាត់​ចន្លោះ​ពីរ ដោយ​មាន​ជំនួយ​ពី​សត្រូវ មុន​ពេល​ដែល​អ្នក​អាច​ទៅដល់​ជណ្ដើរ​ដែល​ខ្ពស់​បំផុត ។
    
    វិធី​ដែល​អ្នក​ត្រូវ​គ្រប់គ្រង គឺ​អាស្រ័យ​ទៅលើ​ចំនួន​សត្រូវ​ដែល​ដេញ​តាម​អ្នក នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឡើង​ទៅលើ​ជណ្ដើរ​ដំបូង ។ វិធី​ដែល​ល្អ​បំផុត មាន​ពីរ ដូច្នេះ​អ្នក​អាច​ដើរ​ត្រឡប់​ពីលើ​ពួកវា​មក​វិញ ដើម្បី​ឆ្លង​ចន្លោះ​ដំបូង បន្ទាប់មក​ឈប់​មួយភ្លែត ខណៈ​ដែល​សត្រូវ​បង្កើត​ស្ពាន​ពីលើ​ចន្លោះ​បន្ទាប់ ។
    
    ការ​រត់​គេច​បន្ត​ទៀត គឺ​អាស្រ័យ​លើ​ល្បឿន និង​ភាព​ប៉ិន​ប្រសប់​របស់​អ្នក​។

en: Teamwork
km: ក្រុម​ការងារ

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
km: មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ទាក់ទង​នឹង​ល្បឿន និង​ភាព​ប៉ិនប្រសប់​របស់​អ្នក ។ មាន​នៅ​ខាងក្រោម​ក៏​ដូច្នេះ​ដែរ ។ 
    
    ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​នៅ​ខាងលើ​របារ​ខាងឆ្វេង អ្នក​ត្រូវតែ​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ នៅ​ពេល​ដែល​វា​ដើរ​តាម​របារ ។
    
    មាស​នៅ​កណ្ដាល​តម្រូវឲ្យ​អ្នក​គិត​បន្តិច ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​វែង​នៅ​កណ្ដាល​ផ្នែក​ខាងឆ្វេង លោត​ទៅ​ខាងស្ដាំ ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងឆ្វេង​របារ ។ ឡើង​ទៅ​ជាន់​លើ ហើយ​រង់ចាំ​សត្រូវ បន្ទាប់មក​ជិះ​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ យក​មាស ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​បី​ដុំ រួច​ចូល​ទៅ​អគារ​នៅ​ចំកណ្ដាល ។
    
    រង់ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​បង្ហាញ​ខ្លួន​នៅ​ខាងស្ដាំ ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​ដើរ​ចុះឡើង​នៅ​លើ​កាំជណ្ដើរ អ្នក​ត្រូវតែ​រក​ឱកាស​ដើម្បី​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​វា រួច​ទៅ​យក​មាស​នៅ​ខាង​លើ​ផ្នែក​ខាងស្ដាំ ។ ផ្នែក​ផ្សេងទៀត គឺ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល ។

en: Watch Out For Traps
km: ប្រយ័ត្ន​អន្ទាក់

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
km: ប្រើ​សត្រូវ​បួន​នាក់​ឲ្យ​បំពេញ​ឥដ្ឋ​បន្លំ អ្នក​នឹង​រក​ឃើញ​ផ្លូវ​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ ។

en: Easy Prey
km: ងាយ​ជាប់​អន្ទាក់

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
km: កម្រិត​នេះ​មិន​សូវ​ពិបាក​ទេ ។ ចំណុច​សំខាន់ គឺ​ត្រូវ​រារាំង​កុំឲ្យ​សត្រូវ​យក​ដុំ​មាស​បាន ។ វា​ងាយស្រួល​ជាង​ពេល​ដែល​អ្នក​ប្រមូល​មាស​លើក​ដំបូង ។
    
    ព្យាយាម​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​ប្រមូល​ផ្ដុំ​នឹង​ជួយ​ដល់​អ្នក ។ ប្រសិនបើ​អ្នក​ស្ថិត​នៅ​ផ្នែក​ម្ខាង​ទៀត​នៃ​របារ​ឧបសគ្គ អ្នក​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ពួកវា​ប្រមូលផ្ដុំ​គ្នា​ដោយ​ឲ្យ​ពួក​វា​ឡើងលើ​ចុះក្រោម ។
    
    ក្រៅពី​នេះ ឥដ្ឋ​ផ្សេងទៀត គឺជា​អន្ទាក់ ដូច្នេះ​អ្នក​អាច​ដើរ​តាម​ផ្លូវកាត់​បាន ។ ប៉ុន្តែ​អ្នក​មិន​គួរទុកចិត្ត​លើ​ផ្លូវកាត់​នេះ​ទេ ។

en: The Gold Mine
km: រ៉ែមាស

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
km: ពិតមែន​ហើយ​មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម គឺជា​មាស​ចុងក្រោយ​ដែល​ត្រូវ​យក ។
    
    វា​ប្រហែលជា​មាន​ប្រយោជន៍​ក្នុង​ការ​នាំ​សត្រូវ​មួយ​ចំនួន​ចូល​រណ្ដៅ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ប្រមូល​ដុំ​មាស​នៅ​កន្លែង​ដែល​ខ្ពស់​ជាង​នេះ ប៉ុន្តែ​កុំ​ភ្លេច​ដោះលែង​ពួកគេ មុននឹង​អ្នក​ទៅ​យក​ដុំ​មាស​ចុងក្រោយ ។
    
    ដោយសារតែ​មាស​នៅ​ខាងក្រោម គិត​អំពី​ផ្លូវ​ដែល​នឹង​ត្រូវ​រត់គេច មុន​នឹង​ចាប់ផ្ដើម​ជីក​ចុះ​ទៅ​យក​មាស ពីព្រោះ​អ្នក​នឹង​មិន​មាន​ពេល​គិត​ទេ ពេល​ដែល​អ្នក​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ធំ​នោះ...

en: Entangled
km: ប្រទាក់​គ្នា

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
km: គេច​សត្រូវ​ដំបូង​ដែល​នៅ​ចន្លោះ​ជណ្ដើរ​ខាងស្ដាំ ។
    
    ឥឡូវនេះ អ្នក​បាន​មកដល់​កន្លែង​ដែល​មាន​ដង​បង្វិល​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​នាំ​ចុះក្រោម​បី​បួន ។ លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​ដង​បង្វិល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត រួច​ជីក​ឥដ្ឋ​ខាង​ស្ដាំ ខណៈ​ពេល​ដែល​លោត​ចុះ ។ សត្រូវ​ត្រូវតែ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​មួយ​ដែល​ឆ្ងាយ​ពី​អ្នក នឹង​ត្រូវការ​លោត​ចុះ​ដេញ​តាម​អ្នក​ភ្លាម​ៗ ។ ឡើងលើ ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ដង​បង្វិល​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត ហើយ​ដៅ​សំដៅ​ទៅ​យក​មាស​មួយ​ដុំ ។ គេច​ខ្លួន​តាម​អន្ទាក់​ដែល​នៅ​ខាងក្រោម​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក ។ មាន​ពេល​តិច​ណាស់ ។
    
    ត្រូវតែ​ទៅដល់​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ឲ្យ​​រហ័ស​បន្តិច មុន​នឹង​សត្រូវ​ទីពីរ​ឃាំង​ផ្លូវ​អ្នក បន្ទាប់មក​ចុះ​កាន់​កន្លែង​ដែល​មាន​កម្ពស់​ស្មើនឹង​រណ្ដៅ​ខាង​ស្ដាំ ។ សត្រូវ​នឹង​ដើរកាត់​ពីលើ​អ្នក ហើយ​លោត​ចុះ​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ។ យក​មាស​នៅ​ខាងស្ដាំ ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង បញ្ឆោត​សត្រូវ​ទីបី​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​ក្លែងក្លាយ បន្ទាប់មក​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​វា ដើម្បី​គេច​ទៅ​ខាងលើ ។
    
    ចូល​ទៅ​ផ្នែក​ខាងឆ្វេង​ដោយ​ជីក​ឥដ្ឋ​ក្បែរ​ផ្នែក​ខាងលើ ។ អ្នក​អាច​គេច​សត្រូវ​បន្ទាប់​ដោយ​ការ​លោត​កាត់​អន្ទាក់​ដែល​នាំ​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាងស្ដាំ​វិញ​ដោយ​ធ្វើឲ្យ​វា​ដេញ​តាម​អ្នក ។
    
    ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​នៅ​ខាងក្រោម បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ចេញ​ឆ្ងាយ​ដោយ​រក​មើល​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​នាំ​ចុះក្រោម ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ចុង​ម្ខាង ហើយ​យក​ដុំ​មាស​ទាំងនេះ​ឲ្យ​រហ័ស ។

en: Three Friends
km: មិត្ត​បី​នាក់

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
km: អ្នក​ត្រូវការ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់ ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​បញ្ចប់​កម្រិត​នេះ ។ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅ​ដល់​មាស​នៅ​លើ​សសរ​បេតុង សូម​រង់ចាំ​នៅ​លើ​គែម ។ សូម​ប្រាកដ​ថា អ្នក​ជួយ​ទី​មួយ​របស់​អ្នក​នឹង​តាម​អ្នក នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​លោត​ចុះក្រោម ។ យក​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង បន្ទាប់មក​ឡើងលើ ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងឆ្វេង​​ជណ្ដើរ​ឲ្យ​រហ័ស រហូតដល់​អ្នក​ដើរ​ទៅ​ខាងឆ្វេង​បាន​ឆ្ងាយ​ដោយ​មាន​សត្រូវ​តាម​អ្នក ។ ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ ដើម្បី​ទៅដល់​ជណ្ដើរ​បន្ទាប់ រួច​ឡើង​លើ​ម្ដងទៀត ។
    
    លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ហើយ​ជីក​លើ​ឥដ្ឋ​នៅ​ផ្នែក​សងខាង​ឲ្យ​ស្មើគ្នា ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​ដើរ​មក​កាន់​អ្នក​តាម​រយៈ​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក ដាក់​អន្ទាក់​វា ដើម្បីឲ្យ​អ្នក​អាច​ជីក​សសរ​ឥដ្ឋ​ពីរ​បន្ថែម​ទៀត​នៅ​​ខាងឆ្វេង ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​រត់​ចេញ​ពី​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក ទៅ​ខាងឆ្វេង ហើយ​ឈរ​ក្បែរ​រណ្ដៅ និង​ជីក​ទៅ​ខាងស្ដាំ ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ម្ដងទៀត ។ ចុះក្រោម​មួយ​ជំហាន​នៅ​ក្បែរ​ជណ្ដើរ​ដែល​ជិត​បំផុត ហើយ​បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ។ ឥឡូវ​យក​មាស ហើយ​រត់ចេញ !
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ត្រឡប់​ទៅ​ស្ដាំ អ្នក​ត្រូវតែ​ស្វែង​រក​ដង​បង្វិល​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​លាក់​នៅ​ក្រោម​ឥដ្ឋ​ដែល​អាច​ជីក​បាន ។ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ត្រឡប់​មកវិញ បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ទីពីរ​ចុះក្រោម​តាម​អ្នក​ទៅកាន់​កន្លែង​ដែល​ទាបបំផុត ។ ទុក​វា​ចោល​ទីនោះ ប៉ុន្តែ​ប្រើ​វា​ឲ្យ​ត្រឡប់​ទៅ​ជណ្ដើរ​ដែល​ឡើង​ទៅ​លើ ។
    
    ដើរ​ទៅ​កាន់​រណ្ដៅ និង​ជណ្ដើរ​នៅ​កណ្ដាល​ផ្នែក​ខាងឆ្វេង ហើយ​បើក​ដង​បង្វិល​ឥដ្ឋ​ពីរ​ចុះទៅ​កាន់​បេតុង​ជិត​កន្លែង​ដែល​សត្រូវ​កំពុង​ឈរ ។ នៅ​ពេល​ដែល​សត្រូវ​តាម​អ្នក​ទៅ​ខាងឆ្វេង ដាក់​អន្ទាក់​វា ដើរ​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ខាងស្ដាំ ហើយ​រង់ចាំ​ឲ្យ​វា​រត់​ទៅកាន់​រណ្ដៅ ។ អ្នក​​ត្រូវតែ​ចាប់ផ្ដើម​គេច​ខ្លួន​ទៅ​ខាងឆ្វេង នៅ​ពេល​សត្រូវ​ចាប់ផ្ដើម​លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ដើម្បី​កុំឲ្យ​ស្លាប់​នៅ​ពេល​ឥដ្ឋបិទ ។

en: Let Me Out!
km: ដោះ​លែង​ខ្ញុំ !

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
km: វា​គ្មាន​ប្រយោជន៍​ទេ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​អន្ទាក់ ៖ មិន​មាន​អន្ទាក់​ទេ !
    
    នៅ​ពេល​យក​មាស​ដុំ​ដំបូង​ រត់​ចុះក្រោម​ឲ្យ​លឿន ដើម្បី​កុំឲ្យ​សត្រូវ​តាម​អ្នក ប៉ុន្តែ​អ្នក​ត្រូវតែ​ដើរ​តាម​ផ្លូវ​ផ្សេង ។ ចុះក្រោម​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​តាម​ដែល​អាច​ធ្វើ​បាន ដើម្បី​កុំឲ្យ​សត្រូវ​ទៅ​កាន់​ទីតាំង​ដែល​អ្នក​អាច​ឆ្លងកាត់​វា​បាន ។ អ្នក​ត្រូវតែ​រហ័ស !

en: Let Them Live
km: ទុកជីវិត​ឲ្យ​សត្រូវ

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
km: ជាមួយ​នឹង​ភាព​ប៉ិនប្រសប់​បន្តិចបន្តួច អ្នក​អាច​ឆ្លងកាត់​សត្រូវ​ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​បី​នាក់​បាន ។ ការ​សម្លាប់​មិនមែន​ជា​ជម្រើស​ល្អ​ទេ ពីព្រោះ​អ្នក​នឹង​​ត្រូវការ​ពួកវា​ពីរ ឬ​បី​នាក់ ដូច្នេះ​ត្រូវតែ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​កុំ​ជីក​លឿន​ពេក បើមិនដូច្នោះទេ សត្រូវ​នឹង​បង្ហាញ​ខ្លួន​ឡើងវិញ​ក្បែរ​រណ្ដៅ​បេតុង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាងលើ ហើយ​អ្នក​ត្រូវតែ​ចាប់ផ្ដើម​កម្រិត​ឡើងវិញ ។
    
    អ្នក​អាច​ទៅ​យក​មាស​ពីរ​ដុំ​បន្ទាប់​ដោយ​មាន​ជំនួយ​ពី​សត្រូវ ។ អ្នក​មាន​ជម្រើស​ក្នុង​ការ​ជ្រើស​ដុំ​មាស​ណាមួយ​មុន ប៉ុន្តែ​តាម​ទស្សនៈ​របស់​ខ្ញុំ​ផ្ទាល់ គឺ​ត្រូវ​យក​ដុំ​មាស​ចុងក្រោយ​ដែល​នៅ​លើ​បន្តិច​មុន ។ ជណ្ដើរ​លេច​ឡើង​នឹង​ធ្វើឲ្យ​អ្នក​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ឡើង​ទៅលើ​បន្ត ។
    
    សត្រូវ​ចុងក្រោយ​ប្រាកដ​ជា​ជាប់​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បេតុង ពីព្រោះ​វា​ត្រូវ​បាន​សម្លាប់​ដោយ​ឥដ្ឋ​ដែល​បិទ​ឡើងវិញ ។ វា​ពិបាក​បន្តិច​ក្នុង​ការ​ឆ្លងកាត់ ។ មធ្យោបាយ​​ងាយ​បំផុត គឺ​ត្រូវ​រង់ចាំ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​ខ្ពស់​ជាងគេ រហូតដល់​សត្រូវ​ត្រឡប់​ទៅកាន់​​រណ្ដៅ​បេតុង​វិញ ។ បន្ទាប់មក អ្នក​នឹង​មាន​ពេល​ដើរ​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ដែល​នៅ​មុខ​ជណ្ដើរ​ធំ​ពីរ ។ រង់ចាំ​រហូត​ដល់​សត្រូវ​លោត​ចុះក្រោម ពេលនោះ​អ្នក​អាច​ឡើង​ទៅលើ​បាន​រហ័ស និង​គេចខ្លួន​បាន ។
    
    ប្រសិនបើ​អ្នក​អាច​រក្សាទុក​ជីវិត​សត្រូវ​ទាំង​បី​នាក់​បាន អញ្ចឹង​អ្នក​នឹង​មាន​សំណាង...

en: Jump And Run!
km: លោត ហើយ​រត់ !

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
km: លោត​ទៅ​ខាងឆ្វេង​ពី​របារ​ដែល​ខ្ពស់​បំផុត​នៅ​ខាងស្ដាំ ។ កុំ​រង់ចាំ​យូរ​ពេក ៖ មិន​មាន​សត្រូវ​ច្រើន​ជាង​ពីរ​នៅ​ខាងក្រោម​របារ​ខ្ពស់​នៅ​ខាងឆ្វេង នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​លោត​ចុះ​ទេ ។ 
    
    ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ដែល​កំពុង​តែ​ធ្លាក់​នៅ​ក្បែរ​អ្នក រួច​ជីក​ឥដ្ឋ​ដែល​នៅ​ខ្ពស់​ជាង​នេះ ។ ឆ្លង​ពីលើ​ឥដ្ឋ ហើយ​យក​មាស ។ រង់ចាំ​នៅ​លើ​របារ​កណ្ដាល រហូតដល់​គ្មាន​សត្រូវ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ទី​មួយ ។ កុំ​លោត​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​នោះ​លឿន​ពេក ឬ​យឺត​ពេក ។
    
    ប្រសិនបើ​អ្នក​ទៅ​ឆ្ងាយ​ជាង​នោះ  ចាប់ផ្ដើម​ប្រមូល​មាស​ឲ្យ​រហ័ស ដោយ​គ្រប់គ្រង​សត្រូវ ហើយ​ឈរ​ឲ្យ​ចំ​ពីក្រោម​វា ។

en: The Lone Golddigger
km: Golddigger តែមួយ

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
km: យក​ល្អ អ្នក​គួរតែ​​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងលើ​ដោយ​ចាប់ផ្ដើម​ពី​ស្ដាំ​ទៅ​ឆ្វេង ។ អ្នក​ត្រូវតែ​ជីក​សសរ​ឥដ្ឋ​នៅ​ក្បែរ​ជណ្ដើរ​ដើម្បី​ចាកចេញ​ម្ដងទៀត ដូច្នេះ​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​យក​មាស​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត អ្នក​នឹង​មាន​ពេលវេលា​គ្រប់គ្រាន់ ដើម្បី​គេចខ្លួន ប្រសិនបើ​អ្នក​ជីក​បញ្ឆៀង​ ហើយ​ដើរ​តាម​ផ្លូវកាត់ ។ ឥដ្ឋ​ដែល​អ្នក​ជីក ត្រូវតែ​គ្មាន​មាស ។
    
    នៅ​ផ្នែក​ឆ្វេង​ខាងក្រោម​ មាស​ដែល​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត​គឺជា​អន្ទាក់ ។ ជីក​សសរ​ឥដ្ឋ រហូត​ដល់​នៅសល់​តែ​ឥដ្ឋ​ប្រាំដុំ ។ រង់ចាំ​ទាល់តែ​ឥដ្ឋ​ខាងលើ​បំពេញ​ឡើងវិញ រួច​ជីក​ឥដ្ឋ​បន្ទាប់​ចំ​ពេល​ដែល​ឥដ្ឋ​ខាងលើ​បង្ហាញ​ឡើងវិញ ។ ឥឡូវ​ជីក​សសរ​ឥដ្ឋ​ទាំងមូល ប៉ុន្តែ​ទុក​ឥដ្ឋ​ទី​ប្រាំមួយ​រាប់​ចាប់​ពីក្រោម ។ បន្ទាប់មក អ្នក​អាច​រត់​ចូល​ក្នុង​បាន ជីក ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​មាស​នៅ​ខាងឆ្វេង ។
    
    មាស​នៅ​ខាងក្រោម​ទាមទារ​ល្បឿន​បន្ថែម ។ ជីក​ឥដ្ឋ​ទាំងអស់ យក​មាស​ទាំងអស់ ហើយ​ត្រឡប់​ក្រោយ​វិញ ។ ចំពោះ​ឥដ្ឋ​ចុងក្រោយ អ្នក​​ត្រូវតែ​ជីក​ទាំងសងខាង​ក្នុង​ពេល​តែមួយ ។
    
    មាស​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ធំ​ទាមទារ​ឲ្យ​អ្នក​គិត​បន្តិច --- ហើយ​អ្នក​ក៏​ត្រូវតែ​រហ័ស​ផង​ដែរ...

en: Left Or Right?
km: ឆ្វេង ឬ ស្ដាំ ?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ​ឆ្វេង បន្ទាប់មក​ទៅ​ស្ដាំ ។ បន្ត​ចុះក្រោម​រហូតដល់​អ្នក​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​មាន​ប្លុក​បេតុង​ពីរ​នៅ​ពីក្រោម​វា ។ រង់ចាំ​រហូតដល់​គ្មាន​សត្រូវ​ផ្លាស់ទី បន្ទាប់មក​ទៅ​ស្ដាំ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅដល់​ក្រោម យក​មាស ហើយ​រត់​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ​នៅ​ជិត​បំផុត​ដែល​នាំ​ទៅ​លើ ។ បន្ត​ឡើងលើ​មួយស្របក់​ទៀត ប៉ុន្តែ​ត្រឡប់​ទៅ​ក្រោម​ទៅ​ខាងឆ្វេង​សត្រូវ​​របស់​អ្នក ហើយ​ដើរ​សំដៅ​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត ដែល​នឹង​នាំ​អ្នក​ទៅកាន់​ជ្រុង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាងលើ ។
    
    ការ​ឆ្លងកាត់​សត្រូវ​ពីរ​នាក់ អ្នក​ត្រូវតែ​ប៉ិនប្រសប់​បន្ដិច ។ ផ្លាស់ទី​ឡើងលើ​ចុះក្រោម រហូតដល់​សត្រូវ​ទាំងពីរ​ឡើងលើ ហើយ​សត្រូវ​ម្នាក់​ដើរ​មក​ឆ្វេង​តាម​ចាប់អ្នក ។ ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ ហើយ​គេច​ឡើង​ទៅលើ​មុន​ពេល​ដែល​សត្រូវ​ម្នាក់​ទៀត​ចាប់​អ្នក​បាន ។

en: Treasures of Gold
km: កំណប់​មាស

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
km: ចាប់ផ្ដើម​ដោយ​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាងឆ្វេង ។ បន្ទាប់មក​យក​មាស​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​បន្ទាប់​នៅ​ខាងស្ដាំ ។ ដើម្បី​គេច​ចេញ​ពី​ទីនោះ ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ នៅ​ពេល​ដែល​វា​ឡើង​ចេញ​ពី​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក ។
    
    គេច​សត្រូវ ឡើង​ទៅ​កាន់​មាស​ដែល​នៅ​ខ្ពស់​បំផុត ហើយ​យក​មាស​បី​ដុំ​ដំបូង ដោយ​ប្រាកដ​ថា​អ្នក​បាន​ត្រួសត្រាយ​ផ្លូវ​សម្រាប់​រត់គេចរួចហើយ ។ បន្ទាប់មក​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ឲ្យ​ឡើង​ទៅលើ និង​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​នេះ រួច​យក​ដុំ​មាស​ចុងក្រោយ ។ នៅ​ត្រង់​ចំណុច​តាម​ផ្លូវ​ឡើង​ទៅ​លើ អ្នក​ត្រូវតែ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​សត្រូវ​មក​កៀក​អ្នក...
    
    ផ្នែក​ផ្សេងទៀត​ទាមទារ​ឲ្យ​អ្នក​គិត​ និង​ប្រើ​ពេល​ដោយ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​បំផុត ប៉ុន្តែ​វា​នឹង​មិន​ពិបាក​ពេកទេ ។
    
    យក​ដុំ​មាស​ចុងក្រោយ​នៅ​ខាងស្ដាំ​បំផុត ។ អ្នក​មាន​ពេល​តិចតួច​បំផុត​ក្នុង​ការ​ត្រឡប់​មកវិញ នៅ​ពេល​ជណ្ដើរ​លាក់​បង្ហាញ​ឡើង ។
    
    ត្រូវ​ប្រាកដ​ថា សត្រូវ​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត​មិន​ចាកចេញ​ពី​កន្លែង​របស់វា ។ អ្នក​ត្រូវការ​ឲ្យ​វា​ជួយ​អ្នក​ទៅកាន់​ជណ្ដើរ​គេច​ដែល​បាន​លាក់ នៅ​ពេល​ដែល​វា​ឡើង​កាត់​របារ​នៅ​ខាងឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងលើ ។

en: Never Reaching The Bottom
km: កុំ​ទៅ​ក្រោម

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
km: នៅ​លើ​របារ គេច​សត្រូវ​ដោយ​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​របារ​ខាងក្រោម មុន​ពេល​ដែល​សត្រូវ​មក​ជិត​ដល់​អ្នក បន្ទាប់មក​ដើរ​ពីក្រោម​វា ហើយ​ទៅ​ស្ដាំ ។ យក​មាស ហើយ​លោត​ទៅកាន់​របារ​បន្ទាប់ ។ រង់ចាំ​ឱកាស​ល្អ ដើម្បី​ធ្វើ​ដូច្នោះ ។ សត្រូវ​ត្រូវតែ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ក្បែរ​សសរ​បេតុង ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅដល់​កណ្ដាល ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន​នៅ​ចន្លោះ​មាស​ពីរ​ដុំ ។ រង់ចាំ​នៅ​លើ​​របារ​នីមួយៗ បន្ទាប់មក​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ​ទៅ​យក​មាស ។
    
    ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​ចុងក្រោយ​បាន ប្រើ​ល្បិច​ដោយ​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​រត់​ឡើងលើ​មុន​អ្នក នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​កំពុងតែ​នៅ​ពីក្រោម​វា​លើ​ជណ្ដើរ ។ រុញ​សត្រូវ​ឡើងលើ​ទៅលើ​បេតុង ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​ចុះ​ពី​បេតុង ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​វា ហើយ​ទៅ​យក​មាស ។

en: Getting Past The Enemy
km: ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
km: អ្នក​ត្រូវតែ​ប្រើ​ពេលវេលា​ដោយ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​បំផុត​ជាមួយ​នឹង​សត្រូវ​ទីមួយ ៖ អ្នក​ត្រូវតែ​លោត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​ឲ្យ​បាន​មុន​ពេល​ដែល​សត្រូវ​លោត បន្ទាប់មក​ទៅ​ឆ្វេង ហើយ​រត់​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ ។
    
    សត្រូវ​ទី​ពីរ​សម្បូរ​ល្បិចកល​បំផុត ។ ដើរ​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​វា បន្ទាប់មក​ជីក​ឥដ្ឋ​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងលើ​ និង​ឥដ្ឋ​ទាំងអស់​នៅ​ខាងស្ដាំ​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​លោត​ចុះ ។ ឥឡូវ​លួងលោម​សត្រូវ​ឲ្យ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ដោយ​ឈរ​នៅ​ខាងក្រោម ។ បន្ទាប់មក​រត់​ឡើងលើ​ជណ្ដើរ ហើយ​រត់​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ​ទៅ​ខាងស្ដាំ​មុន​ពេល​ឥដ្ឋ​បិទ ។
    
    សត្រូវ​ពីរ​នាក់​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បន្ទាប់​នឹង​មិន​បង្ក​បញ្ហា​ដល់​អ្នក​ទេ ។
    
    ការ​ឆ្លងកាត់​សត្រូវ​ចុងក្រោយ គឺជា​ប្រតិបត្តិការ​ដែល​ពិបាក​បំផុត ។ អ្នក​ត្រូវតែ​ដឹង​ច្បាស់​អំពី​ពេលវេលា​ដែល​ត្រូវ​លោត​ចុះ ។ មិន​យូរ​ប៉ុន្មាន ​សត្រូវ​មក​ដល់​ចំណុច​ខ្ពស់​បំផុត​នៃ​ជណ្ដើរ​ ហើយ​ក៏​ផ្លាស់ទី​ចុះក្រោម ។

en: Narrow Paths
km: ផ្លូវ​ចង្អៀត

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
km: រង់ចាំ​សត្រូវ​ទី​មួយ​នៅ​ខាងក្រោម ។ ជណ្ដើរ​ធំ​ពីរ​នឹង​ផ្ដល់​ឱកាស​ឲ្យ​អ្នក​ឆ្លងកាត់​សត្រូវ ។ ផ្លាស់ទី​ឡើងលើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាងស្ដាំ​បំផុត​ដែល​មាន​កម្ពស់​ស្មើ​គ្នា​នឹង​ជណ្ដើរ​ធំ​ពីរ​នោះ​ដែរ ។ បន្ទាប់មក​សត្រូវ​នឹង​ឡើងលើ​ជណ្ដើរ​ទាំងនោះ ប៉ុន្តែ​សត្រូវ​នឹង​មិន​បង្ក​បញ្ហា​បន្ថែម​ទៀត​ដល់​អ្នក​ទេ ។
    
    អ្នក​អាច​ឆ្លងកាត់​សត្រូវ​ដែល​ចាំ​មាស​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត​នៃ​ឥដ្ឋ​បី​ដុំ ដែល​ឥដ្ឋ​ទាំងនោះ​គឺជា​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។ រង់ចាំ​ទាល់តែ​សត្រូវ​ឡើង​ជណ្ដើរ បន្ទាប់មក​​លោត​ចុះ​​តាម​អន្ទាក់​ឲ្យ​រហ័ស រួច​ដើរ​ទៅ​យក​មាស ។ ដើម្បី​ឆ្លងកាត់​សត្រូវ​មកវិញ ប្រើ​ល្បិច​ស្រដៀង​នឹង​ល្បិច​ដែល​អ្នក​ធ្លាប់​ប្រើ​ចំពោះ​សត្រូវ​ទី​មួយ ។
    
    នៅ​ពេល​អ្នក​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ម្ដងទៀត អ្នក​ត្រូវតែ​ប្រាកដ​ថា​មាន​តែ​សត្រូវ​ម្នាក់​ប៉ុណ្ណោះ​ក្នុង​ចំណោម​សត្រូវ​បួន​នាក់​បន្ទាប់​ដែល​ដើរ​ទៅ​ខាងស្ដាំ ។ នៅ​ជណ្ដើរ​ខាងស្ដាំ​បំផុត អ្នក​ត្រូវតែ​ឡើង​ទៅ​លើ​មួយ​កាំ ហើយ​រង់ចាំ​ទាល់តែ​សត្រូវ​បន្ទាប់​ស្ថិត​នៅ​ពីក្រោម​ចន្លោះ​ក្នុង​ជណ្ដើរ ។ ប្រសិនបើ​អ្នក​រង់ចាំ​នៅ​ទីនោះ សត្រូវ​ដំបូង​នឹង​មិន​ដេញ​តាម​អ្នក​ទេ ។ ឥឡូវ​ឡើងលើ ហើយ​ទៅ​ឆ្វេង រួច​លោត​ចុះ​តាម​សសរ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្បែរ​សត្រូវ​ដែល​អ្នក​ចង់​ឆ្លងកាត់ ។
    
    ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ឲ្យ​​រហ័ស ហើយ​បណ្ដោយ​ឲ្យ​ខ្លួន​របស់​អ្នក​ធ្លាក់​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ចុះទៅ​ក្រោម​នៅ​ខាងឆ្វេង ។ រង់ចាំ​ទាល់តែ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ចាប់ផ្ដើម​ទម្លាក់​ខ្លួន បន្ទាប់មក​រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ​ឲ្យ​រហ័ស​មុន​ពេល​ដែល​សត្រូវ​បន្ទាប់​បិទ​ច្រក​ចេញ​របស់​អ្នក ។
    
    សសរ​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងឆ្វេង​បំផុត គឺជា​កន្លែង​ដែល​អ្នក​ត្រូវ​លោត​កាត់​ម្ដងទៀត ។ រង់ចាំ​រហូតដល់​សត្រូវ​បន្ទាប់​ឡើងលើ​បន្តិច ដែល​អាច​ឲ្យ​អ្នក​រុញ​វា​ឡើងលើ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ពីមុខ​អ្នក ។ ឥឡូវ​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ពីរ​ផ្សេងទៀត​ឲ្យ​ដើរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​មួយ​ចំនួន​ដែល​នៅ​ក្បែរ​សសរ​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។
    
    ត្រឡប់​ចុះ​ទៅ​ក្រោម​ត្រង់​កន្លែង​ដែល​អ្នក​មក  យក​មាស ហើយ​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​ដេញ​តាម​អ្នក ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​ចាប់ផ្ដើម​លោត​ទម្លាក់​ខ្លួន រត់​ឡើងលើ​ម្ដងទៀត រួច​គេចខ្លួន ។ គេច​សត្រូវ​បី​នាក់​បន្ទាប់​នៅ​កម្រិត​ក្រោម​បំផុត ដែល​មាន​ចន្លោះ​ល្មម​សម្រាប់​ឆ្លងកាត់​ពួកវា ។
    
    ឥឡូវ​សូម​ប្រាកដ​ថា សត្រូវ​ចុងក្រោយ​តោង​ជាប់​នឹង​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាងស្ដាំ​ដៃ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ជីក​កាត់​វា ។ វា​គឺជា​សត្រូវ​តែម្នាក់​គត់​នៅ​ក្នុង​កម្រិត​នេះ​ដែល​អាច​ជាប់អន្ទាក់​ដោយ​ការ​ជីក ។ សូម​លេង​ឲ្យ​សប្បាយ !

en: The Breakout
km: ច្រក​ចេញ

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
km: ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ដំបូង​ត្រូវតែ​ប្រើ​ពេល​ដោយ​ប្រុងប្រយ័ត្ន ។ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ឡើង​ជណ្ដើរ អ្នក​អាច​ធ្វើឲ្យ​សត្រូវ​ផ្លាស់ទី​ឡើងលើ​ចុះក្រោម​​ពីរ​លើ​កាំ​ជណ្ដើរ​ពី​ខាងលើ ។ នៅ​ពេល​មាន​ឱកាស អ្នក​អាច​លប​ចូល ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងឆ្វេង​ជណ្ដើរ ។
    
    ផ្លូវ​ទៅកាន់​សត្រូវ​បន្ទាប់ គឺជា​ល្បែង​ផ្គុំ​រូប​ក្នុង​ការ​ប្រើ​ពេលវេលា​ជីក ។ យក​មាស​ពីរ​ដុំ​នៅ​កណ្ដាល​ឥដ្ឋ​គឺ​ស្មុគស្មាញ​បន្តិច និង​ពិបាក​បំផុត ទោះបីជា​អ្នក​ស្គាល់​ផ្លូវ​ក៏ដោយ ដូច្នេះ​កុំ​បោះបង់​ឲ្យ​សោះ ប្រសិនបើ​មិន​អាច​ទៅរួច ។ ក្នុង​ករណី​ដែល​ពិបាក​បំផុត អ្នក​ប្រហែល​ជា​ត្រូវ​លប​ចូល​ទៅ​លើ​ឥដ្ឋ​ដែល​មាន​កម្មវិធី​កែប្រែ​ល្បែង ឬ​បង្ហាញ​ដំណោះស្រាយ​ឡើងវិញ ។
    
    នៅ​ពេល​អ្នក​ទៅដល់​ផ្នែក​ដែល​មាន​សត្រូវ​ទី​ពីរ អ្នក​ត្រូវតែ​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ។ ឥដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ គឺជា​អន្ទាក់ ដូច្នេះ​អ្នក​ត្រូវតែ​រហ័ស​បន្តិច ដើម្បី​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​វា ហើយ​ផ្លាស់ទី​ទៅ​ឆ្វេង មុន​នឹង​វា​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់ ។ ពេលវេលា​សំខាន់​ណាស់ ។
    
    ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ទី​បី អ្នក​គ្រាន់តែ​ជីក ។
    
    បញ្ឆោត​សត្រូវ​ចុងក្រោយ​ឲ្យ​ចុះ​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ពីរ​នៅ​ខាងស្ដាំ​បំផុត​នៅ​ខាងក្រោម ។ នៅ​ទីនោះ អ្នក​អាច​គេច​សត្រូវ​បាន ប្រសិនបើ​អ្នក​រហ័ស​បន្ដិច ។

en: Digging Hassle
km: ​ការ​រំខាន​ដល់​ការ​ជីក

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
km: ដើម្បី​ចេញ​ពី​ផ្នែក​ដំបូង ត្រូវតែ​លោត​កាត់​ឧម្មង្គ​អន្ទាក់​នៅ​ពីក្រោម​របារ​ខ្ពស់​បំផុត​ ហើយ​ជីក​សសរ​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងឆ្វេង​​ដៃ​របស់​អ្នក ។ អ្នក​អាច​​នឹង​មាន​ពេល​ត្រឡប់​មក​កាន់​របារ​វិញ​ទេ ពីព្រោះ​មាន​ឥដ្ឋ​មួយ​ដែល​ពន្យឺត​ដំណើរ​របស់​អ្នក ។ អ្នក​អាច​សន្សំ​​ពេលវេលា​ដោយ​ជីក​វា​សិន ។ ទោះបី​យ៉ាងណា ការ​កំណត់​ពេល​នៅតែ​តឹងតែង​ដដែល ។
    
    ក្នុង​ផ្នែក​ទី​ពីរ ឡើង​ទៅ​កាន់​របារ ហើយ​ផ្លាស់ទី​​ទៅ​កាន់​សសរ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​នៅ​ពីលើ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ដែល​នៅ​ខាងស្ដាំ​​បំផុត ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឧម្មង្គ​ ហើយ​ជីក​នៅ​ផ្នែក​សងខាង​ភ្លាម ប៉ុន្តែ​កុំ​ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាងក្រោម​បំផុត ។ ឥឡូវ​ត្រឡប់​ទៅវិញ ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​នៅ​ខាងស្ដាំ ហើយ​ជីក​រហូតដល់​អ្នក​ទៅដល់​ដុំ​មាស ។ បន្ទាប់មក​គេច​ទៅតាម​​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាងឆ្វេង ។
    
    ឡើងលើ ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​ខាងលើ​ឆ្វេង​ដៃ​របស់​អ្នក ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ពី​ក្រោម​វា កុំ​ភ្លេច​ជីក​ឥដ្ឋ​បី​ដុំ​ទៀត​នៅ​ខាងឆ្វេង​អ្នក ។ ឥឡូវ អ្នក​នឹង​ត្រូវការ​ពេលវេលា​ដ៏​ប្រសើរ ដើម្បី​យក​មាស និង​បន្ត​ទៅកាន់​កម្រិត​ក្រោម ។ ជីក​សសរ​ឥដ្ឋ​ទាំងពីរ​នៅ​ឆ្វេងដៃ​របស់​អ្នក លើកលែងតែ​សសរ​ឥដ្ឋ​ពីរ​នៅ​ខាងក្រោមបំផុត ។ នៅ​ពេល​ឥដ្ឋ​ចាប់ផ្ដើម​បំពេញ​ឡើងវិញ ជីក​ឥដ្ឋ​ផ្សេងទៀត​ទាំងអស់ រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ ជីក​ឥដ្ឋ​ដែល​នៅ​ខាងលើ​បង្អស់​នៅ​ខាងស្ដាំ ហើយ​យក​មាស ។ បន្ទាប់ពី​បាន​ជីក​ចុះ​ទៅកាន់​ផ្នែក​ខាងក្រោម​នៃ​កម្រិត​នេះ ។
    
    ផ្លូវ​ទៅ​ខាងក្រោម និង​ឆ្លង​ទៅ​ជណ្ដើរ​ខ្ពស់​នៅ​ខាងស្ដាំ គឺ​គ្រោះថ្នាក់​បំផុត ។ សញ្ញា​សម្គាល់​ គឺជា​សញ្ញា​ខ្វែង​ពីរ​​នៃ​ឥដ្ឋ​ប្រាំ​ក្នុង​មួយ​ជួរ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ផ្នែក​ខាងឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងក្រោម ហើយ​​Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.

en: Synchronised Running 2
km: រត់​ព្រម​គ្នា

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
km: កម្រិត​នេះ​​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឈ្មោះ​តាម 'Synchronised Running' ដើម​នៅ​ក្នុង​ល្បែង 'Challenge' ។
    
    និយាយ​តាម​ត្រង់ វា​ពិបាក​បំផុត​ក្នុង​ការ​រក្សាទុក​ល្បឿន​ថេរ​ ក្នុង​ពេល​ដែល​អ្នក​ដើរ​ពីលើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ណាស់ ប៉ុន្តែ​វា​ពិត​ជា​មិន​អាច​ធ្វើ​ទៅ​រួច​ទេ ។ ប្រសិនបើ​អ្នក​ចង់​មាន​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ពិតប្រាកដ ព្យាយាម​វា​ក្នុង​របៀប​ក្ដារចុច ។ វា​នឹង​ធ្វើឲ្យ​បញ្ហា​នេះ​មាន​ភាព​កាន់តែ​ចាំបាច់​ជាងមុន...

en: No hint!
km: គ្មាន​ជំនួយ​​!​

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
km: កម្រិត​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​​ដោយ​ Marco Krüger អ្នក​និពន្ធ​ដើម​របស់​កម្មវិធី KGoldrunner រួម​ជា​មួយ​និង​មិត្តភ័ក្ដិ​របស់​គាត់​ និង​អ្នក​ចូល​រួម​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ ។ ពួក​គេ​ប្រើ​ក្បួន​របស់ KGoldrunner ។ សត្រូវ​រត់​យ៉ាង​លឿន និង​មាន​​យុទ្ធសាស្ត្រ​​ស្វែងរក​ឈ្លាន​ពាន​ ។ សូម​រីករាយ​ចុះ !

en: Demolition
km: ការ​កម្ទេច​ចោល​

en: Ups And Downs
km: ឡើង ចុះ

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
km: ប្រើ​ល្បិច ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ទាំង​អស់​ និង​ដើម្បី​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ខ្ពស់​បំផុត បន្ទាប់​មក​ ធ្វើ​ឲ្យ​ពួក​គេ​ដេញ​តាម​អ្នក​ជា​ក្រុម​តូច​ៗ ។ នៅ​ពេល​ពួក​គេ ឡើង​ទៅ​លើ​ឥដ្ឋ អ្នក​អាច​សម្លាប់​ និង​យក​មាស​របស់​ពួក​គេ​បាន​យ៉ាង​ងាយ​ស្រួល ។

en: Dig, Baby, Dig!
km: ជីក​ទៅ !

en: This should be fairly easy. No hint!
km: វា​ពិត​ជា​ងាយ​ស្រួល​បំផុត ។ ដូច្នេះ​គ្មាន​ជំនួយ​ទេ !

en: Fetch!
km: យក​មាស​ទៅ !

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
km: ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​របស់​អ្នក​ទៅ​ប្រមូល​យក​ដុំ​មាស ​​ដែល​អ្នក​មិន​អាច​ទៅ​យក​​​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​បាន​​ ។​

en: Acrophobia
km: ការ​ខ្លាច​​ទី​ខ្ពស់​

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
km: ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយ​​​ សម្លាប់​សត្រូវ​ និង​ឲ្យ​សត្រូវ​ទៅ​យក​មាស​ ។​

en: Panic!
km: ភ័យ​ស្លន់ស្លោ​​!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
km: ពេលខ្លះ​អ្នក​អាច​​ឲ្យ​សត្រូវ​រត់​​មក​ជិត​អ្នក​ ឬ ឆ្ងាយ​ពី​អ្នក​ដោយ​ផ្លាស់​ទី​​​មួយ​​​ជំហាន​ឡើង​លើ​​ និង​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ ។​

en: Landfill
km: បំពេញ​ដី

en: You can walk on top of trapped enemies.
km: អ្នក​អាច​ដើរ​លើ​​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ដែល​​ជាប់​​អន្ទាក់បាន​ ។​​

en: Inwards And Upwards
km: ទៅ​ក្នុង ឡើង​លើ

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
km: អ្នក​មាន​ឱកាស​​តែ​ម្ដង​ប៉ុណ្ណោះ ដើម្បី​ដណ្ដើម​យក​មាស​បី​ដុំ​ដំបូង ។

en: Vertical
km: បញ្ឍរ​

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
km: បើ​អ្នក​ជីក​រណ្ដៅ​យ៉ាង​រហ័ស​ ហើយ​លោត​​ទៅ​​ក្នុង​រណ្ដៅ​នោះ សត្រូវ​នឹង​លោត​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បេតុង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ ។

en: The Divide
km: បន្ទាត់​បែង​ចែក

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
km: អ្នក​អាច​សម្លាប់​សត្រូវ​ម្នាក់​ ដោយ​​ជីក​ឥដ្ឋ​មួយ​ដុំ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ក្នុង​បន្ទាត់​ខណ្ឌ​ចែក​ចេញ​ និង​ធ្វើ​សត្រូវ​ដើរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​នោះ​បាន ។

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
km: មធ្យោបាយ​​ឡើង​ទៅ​កាន់​ផ្លូវ​គេច​ខ្លួន​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​គឺ​ពោរពេញ​ទៅ​ដោយ​គ្រោះ​ថ្នាក់​ ។ តើ​អ្នក​អាច​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ចុង​ក្រោយ​ដោយ​​របៀប​ណា ? ទុក​ឲ្យ​ពេល​វេលា​ជា​អ្នក​សម្រេច​ចុះ !

en: The Box (1)
km: ប្រអប់​​ (១)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
km: កម្រិត​នេះ​ពិត​ជា​ងាយ​ស្រួល​​បំផុត​​ ។ មាន​​កន្លែង​ខ្លះ​ ​អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​បាន ​​ប្រសិនបើ​អ្នក​មិន​ចង់​ឲ្យ​សត្រូវ​ទាំង​អស់​រត់​ទៅ​មក​នោះទេ​​ ។​

en: Crowd Control
km: គ្រប់​គ្រង​ហ្វូង​មនុស្ស

en: Remember 'Landfill'?
km: នឹក​ឃើញ​ 'ការ​បំពេញ​ដី​' ឬ​ទេ ?

en: One Way Up
km: ផ្លូវ​មួយ​ឡើង​លើ

en: This one is easy. No hint!
km: កម្រិត​នេះ​ស្រួល​លេង ។ មិន​ចាំ​បាច់​មាន​ជំនួយ​ក៏​បាន​ដែរ !

en: Use Your Enemy
km: ប្រើ​សត្រូវរបស់​អ្នក​

en: Use yourself as bait.
km: ប្រើ​​ខ្លួន​​របស់​អ្នក​ធ្វើ​ជា​នុយ ។

en: Race To The Bottom
km: រត់​ទៅ​ក្រោម​

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
km: លុះ​ត្រា​​តែ អ្នក​អាច​បញ្ឈប់​សត្រូវ​ទាំង​អស់​កុំ​ឲ្យ​មក​ខាង​ក្រោម​មុន​អ្នក​បាន ទើប​អ្នក​មិន​ស្លាប់ ។

en: No-Brainer
km: មិន​ចាំ​បាច់​ប្រើ​ខួរ​ក្បាល

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
km: អ្នក​ត្រូវតែ​ដើរ​លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​​​​​ដែល​​​នៅ​កណ្ដាល​ ។​​​​​​

en: Depth
km: ជម្រៅ​

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
km: ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ដើរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បេតុង ដូច្នេះ​អ្នក​អាច​ឆ្លង​កាត់​វា​បាន ។ បន្ទាប់​មក រុញ​ពួក​វា​ចុះ​ក្រោម​មួយ​ជំហាន​ទៀត​ មុន​នឹង​អ្នក​ជីក និង​យក​មាស ។

en: Density
km: កម្លាំង

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
km: កុំ​សម្លាប់​សត្រូវ ។ វា​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​កម្រិត​នេះ​កាន់​តែ​ងាយ​ស្រួល​លេង​ជាង​មុន​បន្តិច ។

en: The Box (2)
km: ប្រអប់​​ (២)

en: Concrete Towers
km: ប៉ម​បេតុង

en: Mazes
km: ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​

en: Dopey
km: ដែល​ងងុយដេក

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
km: សាមញ្ញ​មែន​ គ្រាន់​តែ​កុំ​ឲ្យ​ធ្លាក់​ពី​ជណ្ដើរ​ទៅ​បាន​ហើយ​ ។  មាន​វិធី​ពីរ​បី​យ៉ាង​​ ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​នៅ​ចុង​​បញ្ចប់​​ ។ វិធី​មួយ​ដែល​រហ័ស​ជាង​គេ​បង្អស់​ គឺ​ត្រូវ​រង់​ចាំ​នៅ​​លើ​ជណ្ដើរ​បញ្ឈរ​ខ្ពស់ ដែល​នៅ​ចំ​ពី​ក្រោម​ជណ្ដើរ​រ​ផ្ដេក​ទី​ពីរ​នៅ​ខាង​លើ​បង្អស់​​​ រង់​ចាំ​រហូត​ ដល់​ផ្លូវ​ទៅ​ច្រក​ចេញ​បង្ហាញ​ឡើង​ ។

en: Sleepy
km: ងងុយ​ដេក

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
km: មាន​ផ្លូវ​ត្រឡប់​មក​វិញ​ច្រើន ប៉ុន្តែ​គ្មាន​អ្វី​ដែល​ពិបាក​នៅ​ទីនេះ​ទេ ។

en: Doc
km: Doc​

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
km: ល្បិច​ពីរ​បី​ដើម្បី​រិះ​រក​វិធី​យក​មាស​ ប៉ុន្តែ​គ្មាន​អ្វី​ពិបាក​ពេក​ទេ​ ។

en: Grumpy
km: មុខ​ក្រញូវ

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
km: មើល​ទៅ​ដូច​ជា​ការ​បំភ័ន្ត​ភ្នែក​ ប៉ុន្តែ​​គ្រាន់តែ​ជា​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​សាមញ្ញ​ប៉ុណ្ណោះ ។

en: Sneezy
km: កណ្ដាស់

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
km: បើ​និយាយ​ឲ្យ​ចំ​ៗ​ទៅ ល្បិច​តែ​មួយ​គត់​នៅ​ទី​នេះ​គឺ​របៀប​យក​សត្រូវ​ចេញ​ ដើម្បី​ឆ្លង​​កាត់​ពួក​គេ​បាន​។  ដំបូង​​ព្យាយាម​បញ្ឆោត​​សត្រូវ​ដ៏​កំពូល​ពីរ​នាក់​ ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​​ចំកណ្ដាល​នៅ​ផ្នែក​ខាង​​លើ​ ។  វា​នឹង​ផ្ដល់​​ពេល​វេលា​គ្រប់​គ្រាន់​ឲ្យ​អ្នក​រំកិល​ខ្លួន​​កាត់​ពួក​គេ​ ។ សត្រូវ​ដែល​នៅ​ខាង​ក្រោម​គឺ​ងាយ​ស្រួល​គេច​ (ពីរ​ដង) ។ ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ ដ៏​កំពូល​ពីរ​នាក់​នៅ​តាម​ផ្លូវ​ត្រឡប់​មក​វិញ​​  អ្នក​ត្រូវ​តែ​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ទី​មួយ​ឲ្យ​ចូល​កាន់​តែ​ជ្រៅ​ទៅ​ក្នុង​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង រហូត​ដល់​អ្នក​រក​ឃើញ​ផ្លូវ​មក​វិញ​ឆ្លង​កាត់​គេ​​ បន្ទាប់​មក​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ឲ្យ​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ ដែល​មាន​បង្គោល​​នៅ​​ជិត​កំពូល​ ។

en: Bashful
km: អៀន​ប្រៀន

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
km: ដើម្បី​ទៅ​ដល់​ដុំ​មាស​ពីរ​ដុំ​ដែល​គរ​ពីលើ​គ្នា​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ទម្លាក់​ ខ្លួន​កាត់​អន្ទាក់​​នៅ​ពី​ក្រោម​ជណ្ដើរ​មួយ​ដែល​​នៅ​ពី​លើ​ផ្នែក​នោះ​ ។
    
    ទុក​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​លើ​រហូត​ដល់​ចុង​ក្រោយ​​បង្អស់​ ។

en: Happy
km: សប្បាយ

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
km: មាន​ល្បិច​ពីរ​សម្រាប់​កម្រិត​នេះ ។  ទី​មួយ​ បើ​អ្នក​ចង់​បាន​មាស​ដែល​នៅ​ទី​ខ្ពស់​នោះ​ ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​​ដើម្បី​បង្ខំ​ឲ្យ​​សត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ បន្ទាប់​មក​ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​ ឬ​ធ្វើ​តាម​ណា​មុន​ក៏​បាន​ដែរ​ ។   ទី​ពីរ​ ជួន​កាល​ អ្នក​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​​ប្រើ​ជណ្ដើរ​ល្បិច​ ៖ បើ​អ្នក​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​បញ្ឈរ​ដែល​មាន​សត្រូវ​ នៅ​ពី​លើ​អ្នក​  ជួន​កាល​សត្រូវ​នឹង​រត់​ចេញ​ពី​អ្នក​ ។

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
km: ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​នៅ​ពាក់​កណ្ដាល​ឆ្វេង​បាន​ អ្នក​ចាំ​បាច់​​ត្រូវ​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ឲ្យ​ឆ្លង​កាត់​ បង្គោល រួច​​រត់​កាត់​គេ​ នៅ​ពេល​ដែល​គេ​ទៅ​ដល់​ខាង​ចុង​បង្គោល​ ។  ល្បិច​​ដដែល​នឹង​ត្រូវ​យក​ប្រើ​វិញ​ លុះ​ត្រា​តែ​​គេ​ដេញ​តាម​អ្នក​មក​​​វិញ​ឆ្លង​កាត់​បង្គោល​ បន្ទាប់​មក​ អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ការ​រក​កន្លែង​មួយ​ទៀត​ដើម្បី​គេច​​​​​ខ្លួន​ពី​​គេ​ ។

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
km: ប្រយ័ត្ន​កុំ​បណ្ដោយ​ឲ្យ​សត្រូវ​យក​មាស​បាន​ - វា​ពិបាក​​​​​នឹង​យក​មាស​ពី ពួក​គេ​វិញ​ណាស់​ !  បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ​ ដោយ​ការ​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​កណ្ដាល​ អ្នក​អាច​ឲ្យ​ សត្រូវ​ជា​ច្រើន​ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ និង​ទៅ​ស្ដាំ​ ។  វា​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​យក​មាស​ នៅ​កម្រិត​ក្រោម​បាន​ ។  ឥដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​នៅ​លើ​កម្រិត​ក្រោម​គឺ​​ជា​អន្ទាក់ ។  នៅ​ពេល​សត្រូវ​មក​​កាន់​តែ​ជិត​ អ្នក​អាច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​ រួច​ឈាន​ទៅ​ចំហៀង ហើយ​ ផ្លាស់​ទី​ពីលើ​សត្រូវ​ ។ ប៉ុន្តែ​យក​ល្អ​ប្រើ​ល្បិច​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួក​គេ​ នៅ​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​ចុះ​ទៅ​យក​មាស​នៅ​ទី​នោះ ។

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
km: ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ធម្មតា​​ ៖ ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ជិត​ចំណុច​កណ្ដាល​ខាង​ក្រោម​បង្ហាញ​ថា​​​មាន​ប្រយោជន៍​បំផុត​ ។

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
km: ផ្នែក​ពិបាក​​បំផុត ​គឺ​នៅ​ពេល​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ចូល​ទៅ​ចំណុច​​កណ្ដាល​នៃ​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ ហើយ​អ្នក​ត្រូវ​ការ​ ឆ្លង​កាត់​ពួក​គេ​ ។  ព្យាយាម​ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​ និងទៅ​​ខាង​ឆ្វេង​​​ពួក​គេ​ បញ្ឆោត​សត្រូវ​ម្នាក់​ឲ្យ​ចុះ​ក្រោម​  ដាក់​អន្ទាក់​វា បន្ទាប់​មក​ឡើង​ទៅ​លើ ​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​មួយ​ទៀត​ ។ បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ​  ប្រើ​ការ​ជីក​ដ៏​វៃ​ឆ្លាត ដើម្បី​ដោះ​ស្រាយ​ជា​មួយ​ពួក​គេ ។

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
km: ល្បិច​​តែ​មួយ​គត់​សម្រាប់​កម្រិត​នេះ​ គឺ​ប្រើ​ច្រក​លាក់​ និង​បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ប្រើ​ ច្រក​ទាំង​នោះ ។

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
km: មាន​វិធី​បី​បួន​យ៉ាង ​ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​ជណ្ដើរ​ ។  វិធី​មួយ​ គឺ​ត្រូវ​រង់​ចាំ​នៅ​ក្បែរ​អន្ទាក់​ ហើយ​នៅ​ពេល​សត្រូវ​ឡើង​ លើ​ជណ្ដើរ​បាន​ពាក់​កណ្ដាល ឈាន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​ ហើយ​​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ និង​ចុះ​ក្រោម​ភ្លាម​ៗ​ ។  ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា​ នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ អ្នក​អាច​ឲ្យ​សត្រូវ​បី​នាក់​ជាប់​នៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​ជណ្ដើរ​បាន​​ ។  ជៀស​វាង​មួយ​នេះ​ ។  សត្រូវ​ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​សត្រូវ​ទាំង​បី​នាក់​អាច​រួច​ចេញ​ពី​អន្ទាក់​ ប៉ុន្តែ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ទៀត​ នៅ​តែ​ជាប់​អន្ទាក់​ដដែល​ ដោយ​គ្មាន​ទុក​ផ្លូវ​ណា​មួយ​ឲ្យ​អ្នក​ឆ្លង​កាត់​ពួក​គេ​បាន​ទេ​ ។

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
km: បន្ទាប់​ពី​ គេច​ពី​សត្រូវ​ទី​មួយ​ដែល​អ្នក​ដើរ​មក​កាន់​ហើយ​​ ព្យាយាម​កុំ​លោត​ចុះ​ និង​កញ្ឆក់​យក​ ដុំ​មាស​អណ្ដែត​នៅ​កណ្ដាល​ឆាប់​ពេក​​ ។ បើ​សិន​ អ្នក​ធ្វើ​ដូច្នេះ​មែន​​​​ សត្រូវ​ដែល​អ្នក​ ទើប​តែ​គេច​អំបាញ់មិញ​​​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ជាន់​ក្រោម​ ​យក​ដុំ​មាស​ ហើយ​តម្រង់​ទៅ​កាន់​ ជាន់​ឥដ្ឋ​ដែល​អ្នក​មិន​អាច​យក​ដុំ​មាស​ចេញ​ពី​គេ​បាន​ ។

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
km: បើ​អ្នក​មាន​សត្រូវ​ពីរ​ ឬ​ច្រើន​នៅ​ចន្លោះ​អ្នក​ និង​នៅ​កន្លែង​ដែល​អ្នក​ចង់​ទៅ អ្នក​អាច​​រក​ឃើញ​​សសរ​ដែល​អាច​ជីក​បាន​ហើយ​មាន​ប្រយោជន៍​បំផុត​ ។ ជីក​ពីរ​ស្រទាប់​ រង់​ចាំ​សត្រូវ​ម្នាក់​ពី​ខាង​លើ​បង្អស់​ ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ទី​មួយ​ បន្ទាប់​មក​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ខាង​លើ​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ ។

en: Bifur
km: Bifur​

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
km: មាស​ច្រើន​ណាស់ មាន​តែ​សត្រូវ​ម្នាក់​គត់ ហើយ​គាត់​ជាប់​អន្ទាក់​ទៀត​ ! វា​គួរ​​ជា​រឿង​ងាយ​ណាស់​ !
    
    ផ្នែក​ដំបូង​ទាក់​ទង​ត្រឹម​តែ​ការ​ជីក​ (ភាគ​ច្រើន​) ដើម្បី​ប្រមូល​​មាស​ ។ ប៉ុន្តែ​  ​ក្រោយ​មក​គ្មាន​​ផ្លូវ​ណា​មួយ​ឲ្យ​ប្រាកដ​ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​​​​​​​​នៅ​ខាង​ក្រោម​​​ និង​ខាង​ឆ្វេង​ទេ​ ។  រក​មើល​អន្ទាក់​នៅ​ខាងក្រោម​ជើង​​ជណ្ដើរ​ដើម្បី​យក​ទៅ​កាន់​មាស​​ ។ ល្បិច​​​​ម្យ៉ាង​ទៀត​ គឺ​ត្រូវ​យក​មាស​​​​ទាំង​អស់​ផ្សេង​ទៀត​​ រួច​ទុក​សត្រូវ​ និង​ដុំ​មាស​នោះ​រហូត​​​​ ។  ហើយ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ - ដោយ​សារ​​មាន​សត្រូវ​តែ​ម្នាក់ វា​ប្រាកដ​ជា​រហ័ស​មែន​ទែន​ !

en: Gloin
km: Gloin​

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
km: រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​គឺ​ពោរ​ពេញ​ទៅ​ដោយ​​ល្បិច​ ។  ដើម្បី​ចាក​ចេញ​ពី​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ អ្នក​ត្រូវ​ការ​ឲ្យ​សត្រូវ​​ម្នាក់​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ ។ ប៉ុន្តែ​អ្នក​ហាក់​ដូច​ជា​មិន​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​​​គេ​នៅ​ទី​នោះ​បាន​សោះ​ មុន​​ពេល​ដែល​អ្នក​​​យក​មាស​ចេញ ។  ហើយ​បើ​សិន​​ជា សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ចូល​ក្នុង​រណ្ដៅ មុន​ពេល​ដែល​អ្នក​យក​មាស​ បំភ្លេច​មាស​នោះ​ចោល​ទៅ ។

en: Oin
km: Oin​

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
km: រក​មើល​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ដើម្បី​ទៅ​ដល់​កន្លែង​ដែល​អ្នក​នឹង​មិន​អាច​ចូល​បាន​ ។ អ្នក​​ត្រូវ​​តែ​ជីក​រក​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ពីរ​ដុំ ។

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
km: យក​មាស​នៅ​កណ្ដាល​ និង​​នៅ​​​ខាង​លើ មុន​នឹង​យក​មាស​នៅ​ខាងក្រោម​​ ឬ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ។  បើ​អ្នក​សម្លាប់​សត្រូវ​ (សត្រូវ​មួយ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ទើប​តែ​សួរ​រក​វា) ពួក​​គេ​នឹង​​ស្កាត់​ផ្លូវ​ទៅ​កាន់​ច្រក​ចេញ​របស់​អ្នក ​ដោយ​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នក​​​មិន​អាច​ប្រមូល​មាស​ដែល​នៅ​សល់​បាន​ ។

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
km: ឥដ្ឋ​បន្លំ​ច្រើន​ណាស់​ដែល​ដាក់​​អន្ទាក់​អ្នក ឬ​ឲ្យ​អ្នក​ចូល​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ផ្សេង​ៗ​នៃ​​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ ។  សាក​ល្បង​ពី​ខាង​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ និង​កន្លែង​ដទៃ​ទៀត​ ។
    
    អន្ទាក់​ខ្ពស់​បួន​នៅ​កណ្ដាល​គឺ​ជា​ឆ្នុក​បង្ហាញ​ ៖ អ្នក​អាច​ត្រឡប់​ឆ្លង​កាត់​ វា​បាន​ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​បាន​ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​រួច​ ។  ដូច្នេះ​នៅ​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ រហូត​ដល់​អ្នក​បាន​​ប្រមូល​មាស​ដែល​នៅ​សល់​អស់​ ។  បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​អន្ទាក់​ នៅ​ពី​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ស្ដាំ​ខាង​លើ​​ - គ្មាន​ផ្លូវ​​ផ្សេង​ទៀត​ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​ នៅ​ពី​ក្រោម​វា​បាន​ទេ​ ។  នៅ​ពេល​អ្នក​ចុះ​មក​កាន់​ទី​នេះ​ នឹង​គ្មាន​ផ្លូវ​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​​ខាង​លើ​ផ្នែក​ស្ដាំ​បាន​ទៀត​​ទេ​ លុះ​ត្រា​​តែ​អ្នក​បាន​ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​សិន​ ។ បន្ទាប់​ពី​​យក​បាន​​ដុំ​មាស​នៅ ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​កណ្ដាល​ហើយ​​ ជីក​​ចុះ​​ក្រោម ​ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​ពីរ​ដុំ​ជិត​គ្នា​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។   ការ​គេច​ចេញ​ពី​ខាង​​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​កើត​ឡើង​ នៅ​ពេល​ដែល​មាស​ទាំង​អស់​ត្រូវ​បាន​ប្រមូល​ ហើយ​​ជណ្ដើរ​តូច​ៗ​នឹង​បង្ហាញ​នៅ​ចំកណ្ដាល​ ។

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
km: មាន​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​មួយ​ ប៉ុន្តែ​អ្នក​មិន​អាច​រក​ផ្លូវ​ចេញ​ឃើញ​ទេ​ ។  អ្នក​ត្រូវ​តែ​ប្រើ​​​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។   ការ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​តាម​​​​បទ​ពិសោធន៍​គឺ​ជា​ក្ដី​សង្ឃឹម​តែ​មួយ​គត់​របស់​អ្នក​ - ព្យាយាម​ផ្គូ​ផ្គង​វា​នៅ​លើ​ក្រដាស ​​បើ​សិន​​អ្នក​​កំពុង​តែ​មាន​បញ្ហា​ ។

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
km: ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​រាង​អង្កត់​ទ្រូង​​នេះ​មិន​សូ​វ​ពិបាក​ណាស់​ណា​ទេ​ លើក​លែង​តែ យូរ​ៗ​​មាន​រណ្ដៅ​មួយ​​​ ដើម្បី​ដាក់​​អន្ទាក់​ ចំណែក​សត្រូវ​ម្នាក់​​នោះ​​រហ័ស​ណាស់​​ ។  ព្យាយាម​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ឲ្យ​ចុះ​ក្រោម​​ និង​​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​មួយ​ ។  អញ្ចឹង​សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​គឺ ​សុទ្ធ​តែ​ស្រួល​ចាត់​ការ​ទាំង​អស់​ ។

en: Dain
km: Dain​

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
km: មាន​សត្រូវ​ច្រើន​ណាស់​ មិន​អាច​ឡើង​​ទៅកាន់​ជាន់​លើ​​បង្អស់​បាន​ទេ​ (មិន​មាន​ឥដ្ឋ​ច្រើន​ទេ​ ដោយ​សារ​មាន​មូល​ហេតុ​មួយ​) ។  ដូច្នេះ​​ រង់​ចាំ​នៅ​ជាន់​ក្រោម​​ ហើយ​ទុក​ឲ្យ​​​ពួក​គេ ដើរ​មក​រក​អ្នក​វិញ​​ ។  ជីក​ដើម្បី​រត់​គេច​ និង​យក​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ក្រោម​ ។
    
     នៅ​តាម​ផ្លូវ​​មក​វិញ​ ឈរ​នៅ​ជាន់​ខាង​លើ​បង្អស់​ និង​ប្រើ​​ល្បិច​ដដែល​ដើម្បី​​ឲ្យ​សត្រូវ​ ឡើង​ទៅ​ទីនោះ​ ។  ជីក​ឥដ្ឋ​ដែល​នាំ​ចុះ​ក្រោម​ និង​តម្រង​ទៅ​កាន់​ច្រក​ចេញ ។
    
    មាន​តែ​ផ្នែក​ដែល​គ្រោះ​ថ្នាក់​ប៉ុណ្ណោះ​បង្ហាញ​ឡើង នៅ​ពេល​ដែល​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ជាប់​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ នៅ​ចំកណ្ដាល​ (តាម​ផ្លូវ​ត្រឡប់​មក​វិញ​របស់​អ្នក​) ឬ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។ លើក​លែង​តែ​ករណី​ចុង​ក្រោយ​ អ្នក​គួរ​តែ​អាច​បញ្ចប់​កម្រិត​នេះ​ដោយ​មិន​ចាំ​បាច់​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ណាមួយ​​ឡើយ​ ប៉ុន្តែ​ចៃដន្យ​សត្រូវ​មួយ​ចំនួន​អាច​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ទាំង​ពីរ​របស់​អ្នក​ ។

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
km: ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ដែល​គ្មាន​ជញ្ជាំង ឬ​សត្រូវ​ - តើ​វា​ពិបាក​យ៉ាង​ណា​ទៅ​ ?  ប៉ុន្តែ​អន្ទាក់​នឹង​ដើរ​តួ​ជា​​ជញ្ជាំង ហើយ​សត្រូវ​ប្រហែល​ជា​នឹង​បំពេញ​អន្ទាក់​ ដូច្នេះ​​​នេះ​ប្រហែល​ ជា​កន្លែង​មួយ​ដែល​ អ្នក​ចង់​គូរ​ផែន​ទី ។  ចំណាំ​ថា​អ្នក​អាច​ស្ទង់​រក​អន្ទាក់​ដោយ​ជីក​បាន​​ ប៉ុន្តែ​វា​អាច​នាំ​ឲ្យ​​ល្បែង​​​​​យឺត​បន្តិច ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​រង់​ចាំ​ឲ្យ​​ ឥដ្ឋ​ដែល​អ្នក​ជីក​​បំពេញ​ឡើង​វិញ ។

en: Balin
km: Balin​

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
km: ដើម្បី​ឆ្លង​​កាត់​ចំណុច​កណ្ដាល​បាន​​  អ្នក​ចាំបាច់​នឹង​ត្រូវ​ចាត់​ការ​ឲ្យ​អស់​សត្រូវ​សិន​​ ប៉ុន្តែ​មាន​ ឥដ្ឋ​តែ​មួយ​គត់​ដែល​អាច​ជីក​បាន​ ។  ប្រើ​ឥដ្ឋ​ដើម្បី​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​  រត់​ជែង​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ និង​ ឡើង​ទៅ​កាន់​ជួរ​​​នៅ​ពី​លើ​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក​ ។  មាន​ពេល​វេលា​ត្រឹម​តែ​ល្មម​នឹង​បញ្ឆោត​ សត្រូវ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ប្រហោង​បិទ​ ។ ធ្វើ​ដូច្នេះ​ម្ដង​ទៀត​ បើ​សិន​​​ចាំ​បាច់​ ។
    
    ដើម្បី​ចាក​ចេញ​ពី​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​  អ្នក​ត្រូវ​តែ​រក​ផ្លូវ​ចេញ​តាម​របាំង​ជណ្ដើរ​ដែល​មាន​រាង​អង្កត់​ទ្រូង​ដ៏​វែង​មួយ​ ។   នៅ​ពី​ក្រោម​ជណ្ដើរ​មួយ​គឺ​ជា​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​ត្រូវ​ប្រើ​ធ្វើ​ជា​ផ្លូវ​រត់​គេច​របស់​អ្នក​ ។​

en: Gimli
km: Gimli​

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
km: សត្រូវ​គឺ​ជា​ខ្លា​ក្រដាស​ ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា ​អ្នក​ត្រូវ​​​តែ​ប្រើ​ល្បិច​ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​​ខ្លា​ដំបូង​ ។  ឈរ​នៅ​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។ ពេល​សត្រូវ​ផ្លាស់​ទី​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ឥដ្ឋ​បន្លំ ផ្លាស់​ទី​ ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​របស់​អ្នក​  បញ្ឆោត​សត្រូវ​ឲ្យ​​​ចុះ​ក្រោម​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។ ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ និង​ពីលើ​ក្បាល​សត្រូវ​ឲ្យ​បាន​រហ័ស​ ។
    
     បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ​​ ​គ្រាន់​តែ​​​បញ្ឆោត​សត្រូវ​​ឲ្យ​ទៅ​កាន់​កន្លែង​ដែល​ អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​ពួកគេ​ ឬ​ឆ្លង​កាត់​ក្បែរ​ពួក​គេ​ប៉ុណ្ណោះ ។  ​បញ្ហា​​ជាក់​ស្ដែង​​នឹង​កើត​ឡើង​ បើ​សត្រូវ​ កញ្ឆក់​យក​ដុំ​មាស​ និង​ជាប់​​​នៅ​កន្លែង​ណា​មួយ​ដែល​អ្នក​មិន​អាច​ជីក​យក​គេ​ចេញ​បាន ។  អូ​ មែន​ហើយ​ ! ជួន​កាល​អ្នក​អាច​ចាញ់​ ។
    
    ដើម្បី​ចាក​ចេញ​ពី​ទីតាំង​កណ្ដាល​បាន សូម​ស្វែង​រក​អន្ទាក់​ពីរ​ជាន់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។

en: Brokkr
km: Brokkr​

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
km: ទុក​ដុំ​មាស​ឲ្យ​ចំ​ពី​ក្រោម​​ និង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​របស់​អ្នក​រហូត​ដល់​អស់​ ។  ដើម្បី​ត្រឡប់​ ទៅ​កាន់​ផ្នែក​​របស់​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​នេះ​វិញ​ អ្នក​ចាំ​បាច់​នឹង​ត្រូវ​ជីក​កាត់​ជញ្ជាំង​ ចុះ​ទៅ​ក្រោម​ឆ្ងាយ​បន្តិច​ និង​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។  វិធី​ងាយ​ស្រួល​បំផុត​ដើម្បី​ដោះ​ស្រាយ​​នឹង​ សត្រូវ​ភាគ​ច្រើន​គឺ​ត្រូវ​បញ្ឆោត​ពួក​គេ​ឲ្យដេញ​​​តាម​ រហូត​ដល់​ពួក​គេ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ ។ ប៉ុន្តែ​​​ប្រយ័ត្ន​  រណ្ដៅ​នឹង​ពេញ​ដោយ​ជណ្ដើរ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​យក​បាន​មាស​ទាំង​អស់​ ដែល​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​រួច​ខ្លួន​ ។

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
km: និយាយ​ឲ្យ​ត្រង់​ទៅ គ្រាន់​តែ​​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​នឹង​ផ្លូវ​​​ដែល​មាន​ផ្លូវ​ចេញ​តែ​មួយ​ចំនួន​ពីរ​នោះ​បាន​ហើយ​ ជា​ពិសេស​តែ​ម្ដង​ នៅ​ក្នុង​​ផ្នែក​​​ខាង​លើ និង​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ចំណុច​កណ្ដាល​ ។  សូម​ប្រាកដ​ថា​បាន​ប្រមូល​មាស​​ទាំង​អស់​​ មុន​នឹង​ដោះ​លែង​សត្រូវ​ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​លើ​ ដែល​មាន​មាស​មួយ​ដុំ​ ។  អ្នក​ក៏​នឹង​ត្រូវ​ការ​ប្រើ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​ផ្នែក​ខាង​លើ​ផង​ដែរ​ ។

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
km: ដំបូង​   ស្ទុះ​​រត់​ឡើង​ទៅ​ផ្នែក​ខាង​លើ​អគារ​​​រាង​ដូច​ពីរ៉ាមីត​ ជីក​ចុះ​​ពី​ខាង​លើ​អគារ​  ចុះ​ក្រោម​ និង​យក​មាស​ពីរ​ដុំ​ ។  បន្ទាប់​មក​បញ្ឆោត​​សត្រូវ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​​តំបន់​​ខាង​ក្រោម​ពីរ៉ាមីត​ ហើយ​​​ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ ។ វា​នឹង​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ សត្រូវ​ជាប់​អន្ទាក់​បាន​ ចំណែក​សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​នឹង​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ក្នុង​តំបន់​ដែល​គ្មាន​គ្រោះ​ថ្នាក់​ ។  បើ​សត្រូវ​ដេញ​តាម​អ្នក​ គេច​ទៅ​ក្រោម​ផ្នែក​ឆ្វេង​​ និង​ប្រមូល​មាស​មួយ​ចំនួន​ នៅ​តាម​ផ្លូវ​ ។
    
    ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​នៅ​​ខាងលើ​ផ្នែក​​ឆ្វេង​​បាន ដំបូង​អ្នក​ត្រូវ​បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ម្នាក់​ ចេញ​ពី​ផ្នែក​​នោះ​ ។ បន្ទាប់​ពី​ប្រមូល​មាស​បាន​ហើយ​ អ្នក​អាច​ដឹង​ខ្លួន​ថា​អ្នក​ ត្រូវ​បាន​បំភ័យ​ដោយ​​សត្រូវ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​របស់​អ្នក​ ។ បើ​ដូច្នេះ​ ចុះ​ទៅ​កាន់​ជាន់​​ក្រោម​​បង្អស់​​នៃ​​ផ្នែក​ដែល​អ្នក​អាច​ទៅ​ដល់​ដោយ​មិន​ចាំ​បាច់​ជីក​ ។  សត្រូវ​នឹង​ចូល​ទៅ​ក្នុង​​ផ្លូវ​របៀង​ចំហៀង​  ដែល​នឹង​ទុក​ពេល​វេលា​ឲ្យ​អ្នក​គ្រប់​គ្រាន់​ដើម្បី​រត់​ឡើង​​​ពី​​លើ​របារ​ និង​ទៅ​ដល់​ផ្នែក​ខាង​លើ​ នៃ​ពីរ៉ាមីត​ដែល​នៅ​ចំ​ពី​ខាង​មុខ​របស់​ពួក​គេ​ ។
    
    អ្វី​ក្រៅ​ពី​ហ្នឹង​ប្រាកដ​ជា​កិច្ចការ​ពិបាកហើយ​​ ។

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
km: ឥដ្ឋ​បន្លំ​គឺ​ជា​កូន​សោ​​សម្រាប់​កម្រិត​នេះ ។  ផ្លូវ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​នោះ​​រមែង​មិន​មែន​ជា​​ផ្លូវ​ចេញ​ទេ​ ។  សត្រូវ​​ជា​ច្រើន​នឹង​ជាប់​អន្ទាក់​ បើ​អ្នក​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ក្រោម​បន្តិច​ ។  រក្សា​ទុក​មាស​នៅ​​​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​កណ្ដាល​​រហូត​ដល់​ចុង​បញ្ចប់​ ៖ អ្នក​មិន​អាច​ចេញ​ពី​ផ្នែក​នេះ​បាន​ទេ​ លុះ​ត្រា​តែ​ជណ្ដើរ​លាក់​បង្ហាញ​ឡើង​ ។

en: Dvergar
km: Dvergar​​

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
km: នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​លើ​ហើយ​ អ្នក​អាច​នឹង​មាន​បញ្ហា​ក្នុង​ការ​ចាក​ចេញ​ពី​ផ្នែក​នេះ ។  ផ្លូវ​ចេញ​ពិត​ប្រាកដ​ (នៅ​​ជើង​ជណ្ដើរ) មិន​ដំណើរ​ការ​ ដោយ​សារ​តែ​មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ។ ផ្ទុយ​មក​វិញ​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​រៀប​គម្រោង​ជា​មុន ពេល​ដែល​អ្នក​ជីក​ចូល​ទៅ​ក្នុង​​ផ្នែក​នេះ  ។  ជីក​ផ្ទាំង​​ជញ្ជាំង​​ដែល​បាំង​ផ្លូវ​ចេញ​របស់​អ្នក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ចេញ​ បន្ទាប់​មក​ប្រញាប់​រត់​ឡើង​លើ​​ និង​កញ្ឆក់​យក​មាស​ រួច​ហើយ​ត្រឡប់​ចុះ​ក្រោម​ និង​ចេញ​តាម​​ ជញ្ជាំង​ដែល​បាត់​ មុន​ពេល​ដែល​វា​បង្ហាញ​ឡើង​ម្ដង​ទៀត​ ។  មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​មួយ​ដុំ​នៅ​ទី​នេះ​ ដូច្នេះ​សូម​ប្រាកដ​ថា អ្នក​បាន​ជីក​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​​ ។
    
    បន្ទាប់​ពី​​យក​​ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយបាន​​ហើយ​ អ្នក​អាច​ចាក​ចេញ​តាម​ចំណុច​កណ្ដាល​  ដែល​ កាំ​ជណ្ដើរ​ថ្មី​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ជីក​ និង​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ម្ដង​ទៀត​បាន​ ។​

en: Thingol
km: Thingol​

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
km: មាន​មាស​​មួយ​ដុំ​ដែល​នឹង​ត្រូវ​ដណ្ដើម​យក​នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​របស់​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ សត្រូវ​​នឹង​ចុះ​ក្រោម​ និង​នៅ​ ទី​នោះ​ ។  វា​នឹង​​ធ្វើ​ឲ្យ​ងាយ​ស្រួល​ឡើង​ទៅ​យក​មាស​នៅ​កន្លែង​ខ្ពស់​ ប៉ុន្តែ​វា​បែរ​ជា​ពិបាក​ក្នុង​​ ការ​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ ។  ព្យាយាម​យក​ដុំ​មាស​មួយ​ ឬ​ពីរ​ដុំ​នៅ​ពេល​ ដែល​អ្នក​ធ្វើ​ដំណើរ​ចុះ​ក្រោម​លើក​ដំបូង​ ។
    
    ដោយ​ការ​ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ចុះ​ក្រោម​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​​ អ្នក​អាច​បញ្ចុះ​បញ្ចូល​ឲ្យ​ សត្រូវ​ប្រមូល​គ្នា​ជា​ក្រុម​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ឬ​ស្ដាំ​បាន​ ។  ការ​ដាក់​ពួក​គេ​ជា​ក្រុម​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ធ្វើ​ឲ្យ​​ងាយ​ស្រួល​ក្នុង​ការ​យក​ដុំ​មាស​នៅ​ចំ​ពី​ក្រោម​ និង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ចំណុច​កណ្ដាល​ ។  ការ​​ធ្វើ​ឲ្យ​​​​សត្រូវ​ម្នាក់​ទៅ​​​ខាង​ឆ្វេង និង​​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ទៅ​​ខាង​ស្ដាំ​​នឹង​ផ្ដល់​ឱកាស​ឲ្យ​អ្នក​ទៅ​យក​មាស​ដែល​សេស​សល់​នៅ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​​ ប៉ុន្តែ​គួរ​តែ​​យក​​វា​ជា​លើក​ចុងក្រោយ​ បន្ទាប់​ពី​បាន​ដាក់​សត្រូវ​បី​នាក់​ផ្ដុំ​គ្នា​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​រួច​មក​ ពីព្រោះ​​​អ្នក​នឹង​អាច​ជ្រើស​ជណ្ដើរ​បាន​កាន់​​តែ​ច្រើន​ ដើម្បី​គេ​​​ច​សត្រូវ​​នៅ​​តាម​ផ្លូវ​ឡើង​ទៅ​កាន់​ខាង​លើ​របស់​អ្នក​​​ ។​

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
km: មាន​បញ្ហា​ពីរ​ ។ បញ្ហា​ទី​មួយ​ ក្នុង​វគ្គ​ដំបូង​អ្នក​ចង់​​ឲ្យ​​សត្រូវ​ នៅ​ចំ​​​​​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​កណ្ដាល​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​នោះ​ ។  វា​តម្រូវ​ ឲ្យ​អ្នក​យក​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ និង​ធ្វើ​ដំណើរ​កាត់​តាម​ទ្វារ​អន្ទាក់​នៅ​ ពេល​វេលា​ត្រឹម​ត្រូវ​ ព្រម​ទាំង​​រត់​ជែង​ទៅ​យក​មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ផង​ដែរ​ ។ មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម​​​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​​មិន​មែន​ជា​បញ្ហា​​ធំ​ទេ​ ៖  គ្រាន់​តែ​ជា​ការ​កំណត់​ពេល​ដ៏​តូច​មួយ​​  និង​ឆ្លង​កាត់​អន្ទាក់​ប៉ុណ្ណោះ ។
    
    បញ្ហា​ទី​ពីរ​ គឺ​ថា​ យ៉ាង​ហោច​ណាស់​នឹង​មាន​សត្រូវ​ម្នាក់​រើស​យក​មាស​មួយ​ដុំ​ ។  ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​គេ​ទម្លាក់​ដុំ​មាស​ចោល​គឺ​ពិបាក​ណាស់​ ។  អ្នក​ត្រូវ​តែ​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ នោះ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ខាង​លើ​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ ឬ​ផ្នែក​ក្រោម​ និង​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ផ្នែក​នោះ ។   បង្ខំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ឡើង​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ដែល​មាន​ប្រឡោះ​ពី​លើ​វា​ និង​នៅ​ផ្នែក​កណ្ដាល​នៃ​ផ្នែក​ ។   រង់​ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ឡើង​ពី​លើ​ចំហៀង​ទាំង​ពីរ​នៃ​ការ៉េ​ដែល​ទំនេរ​នេះ​ ដោយ​ដាក់​ឥដ្ឋ​ នៅ​ចន្លោះ​អ្នក​ និង​ការ៉េ​ទំនេរ​ ។  សត្រូវ​នឹង​ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ និង​ចូល​ ហើយ​ចេញ​ពី​ការ៉េ​ទំនេរ ។  ចៃដន្យ​​ គេ​នឹង​ទម្លាក់​មាស​ចោល​នៅ​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ នៅ​ត្រង់​ចំណុច​ដែល​អ្នក​ត្រូវ​ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​ដើម្បី​រា​រាំង​ គេ​មិន​ឲ្យ​ផ្លាស់​ទី​ត្រឡប់​ឡើង​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ និង​យក​មាស​ទៅ​វិញ​ ។  ការ​កំណត់​ពេល​វេលា​គឺ​ តឹង​តែង​- សូម​ឲ្យ​សំណាង​ល្អ​ណា​!  ម្យ៉ាង​ ទៀត​​ អ្នក​អាច​រត់​ទៅ​មក​បាន​ និង​ទុក​ឲ្យ​ព្រេង​វាសនា​ជា​អ្នក​សម្រេច​ទៅ​ចុះ  - សត្រូវ​អាច​នឹង​ទម្លាក់​ដុំ​មាស​ដោយ​មិន​នឹក​ស្មាន​ !

en: Lots of false floors to use and avoid.
km: មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ជា​ច្រើន​ដែល​ត្រូវ​ប្រើ​ និង​រត់​​គេច​ ។

en: Rumpelstiltskin
km: Rumpelstiltskin​

en: Thror
km: Thror​

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
km: មាស​ពីរ​ដុំ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ក្រោម​ត្រូវ​បាន​កាត់​ផ្ដាច់​ចេញ​ពី​​​​ផ្នែក​​ផ្សេង​ទៀត​របស់​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ ។  នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ផ្នែក​នេះ មាន​ការ៉េ​ទំនេរ​ដែល​អ្នក​អាច​ជីក​ឥដ្ឋ​បាន ។   ជីក​ឥដ្ឋ​ចេញ​ រួច​​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ និង​ចុះ​ក្រោម​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ ដើម្បី​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ដែល​ដាច់​តែ​ឯង​នេះ​ ។   អ្នក​ត្រូវ​តែ​រត់​ប្រជែង​ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​មួយ​ដុំ​ និង​ត្រឡប់​ មក​វិញ​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ​មួយ​ផ្សេង​ទៀត​ និង​ឲ្យ​ទាន់​ពេល​វេលា​ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក​រួច​ មុន​ពេល​ដែល​វា​បិទ​ ។
    
    សត្រូវ​ហាក់​ដូច​ជា​ផ្ដល់​ភាព​ពិបាក​បន្តិច​​ ។ ព្យាយាម​បញ្ឆោត​គេ​ឲ្យ​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​របស់​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ រួច​ហើយ​ដាក់​អន្ទាក់​គេ​ ដោយ​អ្នក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​លើ​​ឥដ្ឋ​ដែល​អ្នក​មាន​កាំ​ជណ្ដើរ​មួយ​សម្រាប់​ឡើង​ត្រឡប់​មក​វិញ  ប៉ុន្តែ​ធ្វើ​បាន​​តែ​​ជាមួយ​ត្រូវ​ដែល​នៅ​ពី​លើ​ការ៉េ​ដែល​គ្មាន​ជណ្ដើរ​ប៉ុណ្ណោះ​​ ។

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
km: ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​កាន់​តែ​រួម​តូច​ និង​កាន់​តែ​ពិបាក​ ។  សត្រូវ​កាន់​តែ​មាន​ល្បិច​ច្រើន​ ។  អន្ទាក់​កាន់​តែ​សាហាវ​ឡើង​ ។  ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​​​ផ្លាស់​ប្ដូរ​ ។  ប្រហែល​ជា​ អ្នក​ត្រូវ​​ដើរ​កាត់​តាម​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ដែល​គួរ​ឲ្យ​ចាប់​អារម្មណ៍​ហើយ​ ។
    
    ដើម្បី​យក​​មាស​ពីរ​បី​ដុំ​ចុង​ក្រោយ​បាន​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​របស់​ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ និង​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ដែល​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ជញ្ជាំង​ការ​ពារ​ចេញ​ពី​ផ្នែក​ផ្សេង​ទៀត​ ​។  ផ្នែក​​នេះ​​មាន​រាង​ដូច​អក្សរ​  'L'  ធំ ។​  ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ដុំ​នៅ​គែម​ស្ដាំ​របស់​អក្សរ L (នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ចំណុច​កណ្ដាល​) ហើយ​ហក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ - មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ដែល​អាច​ឲ្យ​អ្នក​ ឆ្លង​កាត់​បាន​ ។
    
    ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​នឹង​ផ្លាស់​ប្ដូរ​ បន្ទាប់​ពី​អ្នក​បាន​ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​រួច​ ។  អ្នក​ត្រូវ​តែ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ចុះ​ទៅ​កាន់​កន្លែង​មួយ​ចំនួន​ដែល​នៅ​ជិត​ទី​ខាង​ដើម​ រួច​ហើយ​បង្កើត​ផ្លូវ​ត្រឡប់​មក​វិញ​របស់​អ្នក​កាត់​តាម​នោះ​ ។ នៅ​ខាង​​​លើ​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ ច្រក​ចេញ​ហាក់​ដូច​ជា​ត្រូវ​បាន​បិទ​ ។  ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ទម្លាក់​ចុះ​ក្រោម​ ហើយ​លោត​ទម្លាក់​មួយ​សន្ទុះ​ ពេល​​នោះ​អ្នក​នឹង​រក​ឃើញ​ផ្លូវ​ចេញ ។

en: Initiation
km: ការ​ចាប់​ផ្ដើម​

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
km: កម្រិត​ទាំង ១​០​០ នេះ បង្កើត​ជា​​ល្បែង​ដែល​ប្រកបដោយ​នីតិ​វិធី​យ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរ​មួយ ព្រម​ទាំង​ជា​ឱកាស​ដ៏​ប្រសើរ​មួយ​សម្រាប់​អ្នក​ជំនាញ​ក្នុង​ការ​លេង​ឲ្យបាន​ពិន្ទុ​ខ្ពស់ ។  ពួកវា​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ដោយ Peter Wadham ​ហើយ​ប្រើ​ក្បួន​លេង​ពី​បុរាណ ។
    
    កម្រិត​មួយ​ចំនួន​ចុងក្រោយ​ គឺ​ពិបាក​បំផុត ប៉ុន្តែ​ប្រសិន​បើ​អ្នក​រកមើល​ការ​ប្រកួត​​ថែមទៀត​ គឺ​សូម​លេង​ជាមួយ 'ការសងសឹក​របស់ Peter W' ....

en: Don't Panic
km: ​កុំ​ភ័យ​ពេក​

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
km: Douglas Adams បាន​និយាយ​ថា​ គម្រប​ 'មគ្គុទ្ទេសក៍​របស់​ Hitchhiker  ទៅ​កាន់​កញ្ចុំ​ផ្កាយ​' គឺ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​លិខិត​ស្រួល​អាន​ដ៏​ធំ​មួយ ដូច្នេះ​មិន​ចាំ​បាច់​ភ័យ​ព្រួយ​ទេ ។  សត្រូវ​នៅ​ពី​ក្រោយ​ជញ្ជាំង​ ហើយ​ពួក​គេ​នឹង​​មិន​អាច​មក​ជិត​​អ្នក​បាន​ទេ ។

en: Lust for Gold
km: ចង់បាន​មាស

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
km: ពេល​ដែល​ អ្នក​សម្លាប់​សត្រូវ អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​ពួក​គេ​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៅ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ជា​​រៀង​រហូត​បាន ។

en: Ladders?  Trust me!
km: ​ជណ្ដើរ ?  ទុក​ចិត្ត​ខ្ញុំ​ចុះ !

en: Drop In and Say Hello
km: លោត​ចូល ហើយ​និយាយ​ថា​សួស្ដី

en: The Mask
km: ​របាំង

en: Check for Traps
km: រក​មើល​អន្ទាក់

en: Take It Easy!
km: តាម​សម្រួល​ចុះ !

en: Fall on a Fortune
km: ធ្លាក់​លើ​គំនរ​មាស

en: The Lattice
km: របង​ប្រដឹស

en: Shower of Gold
km: ភ្លៀង​មាស

en: The Foundry
km: រោង​ចក្រ​ស្ល​លោហ​ធាតុ

en: Soft Landings
km: ចុះ​តាម​សម្រួល

en: Unlucky for Some
km: សំណាង​អាក្រក់​ខ្លះ​ដែរ

en: The Balance
km: ​តុល្យភាព

en: Gold Bars
km: ដុំ​មាស

en: Hard Row to Hoe
km: បញ្ហា​ពិបាក​ដោះ​ស្រាយ

en: Golden Maze
km: ទី​ខ្វាត់​ខ្វែង​ពណ៌មាស

en: Delayed Trap
km: អន្ទាក់​ពន្យារពេល

en: Nowhere to Hide
km: គ្មាន​កន្លែង​ពួនទេ

en: Watch the Centre
km: មើល​ចំណុច​កណ្ដាល

en: Where to Dig?
km: ត្រូវ​ជីក​ត្រង់​ណា​ទៅ ?

en: Easy Stages
km: ​ដំណាក់​ការ​ងាយស្រួល​

en: Gold Mesh
km: ​សំណាញ់​មាស

en: Acrobat
km: អ្នកលេងសៀក​

en: Mongolian Horde
km: កង​ទ័ព​ម៉ុងហ្គោលី

en: Rocky Terrain
km: ​ដី​សុទ្ធ​តែ​ថ្ម

en: Down the Chimney
km: ​ចុះ​ក្នុង​បំពង់​ផ្សែង

en: Space Invader
km: ​អ្នក​ឈ្លាន​ពាន​អវកាស

en: Winding Road
km: ផ្លូវ​បត់​បែន

en: Light My Fire
km: ពន្លឺ​​​ភ្លើង​របស់​ខ្ញុំ

en: Cockroach
km: ​កន្លាត

en: The Runaround
km: ការ​រត់​ទៅ​មក

en: Speedy
km: ​លឿន

en: Dig Deep
km: ជីក​ជ្រៅ

en: Forgotten Gold
km: មាស​ដែល​បាន​ភ្លេច​

en: Two of Diamonds
km: ពេជ្រ​ពីរ​គ្រាប់

en: Suicide Jump
km: ​លោត​សម្លាប់​ខ្លួន

en: Easy Access
km: ចូល​យ៉ាង​ស្រួល

en: Gold Braid
km: ​កម្រង​មាស

en: Cat's Eyes
km: ភ្នែកឆ្មា

en: Keep Them Coming
km: ឲ្យ​ពួក​វា​មក​ចុះ

en: The Funnel
km: ជីឡាវ

en: Lattice Maze
km: ប្រដឹស​ខ្វាត់​ខ្វែង

en: Hard Work for Poor Pay
km: ធ្វើការ​ធ្ងន់​តែ​បាន​កម្រៃ​តិច

en: Forked Ladders
km: ជណ្ដើរ​​ចំ​ពាម​

en: Snowing Gold
km: ដុំ​មាស​ធ្លាក់

en: Left or Right?
km: ឆ្វេង ឬ ស្ដាំ ?​

en: Five Levels
km: ៥ កម្រិត

en: Pitfalls
km: ​រណ្តៅ

en: Get IN There!
km: ចូល​​ទី​​នោះ​​ !

en: A Steady Climb
km: ឡើង​ត្រង់​ទៅ​លើ

en: Fall-through Lattice
km: ប្រដឹស​ធ្លាក់​កាត់

en: Get me OUT of Here!
km: យក​ខ្ញុំ​ចេញ​ពី​ទីនេះ !

en: Empty Cellar
km: បន្ទប់​ទទេ​ក្រោម​ដី​

en: The Rose
km: ផ្កា​កុលាប

en: Lotus Puzzle
km: ល្បែង​ផ្គុំ​ផ្កាឈូក

en: Long Drop
km: ធ្លាក់​វែង

en: Party On!
km: បន្ត​​ជប់​លៀង​ !

en: Cross-stitch
km: ថ្នេរ​ខ្វែង

en: Cannot Get Up There
km: មិន​អាច​ឡើង​ទៅ​ទី​នោះ​បាន​ទេ

en: They Are Everywhere!
km: ពួកវា​នៅ​គ្រប់​កន្លែង !

en: Rooftops
km: ដំបូល

en: Tricky Traps
km: អន្ទាក់​បញ្ឆោត

en: Make Them Work for You
km: ឲ្យ​ពួក​វា​ធ្វើការ​ឲ្យ​អ្នក

en: Get Going!
km: បន្ត !

en: Three Chimneys
km: បំពង់​ផ្សែង​បី

en: The Archway
km: ផ្លូវ​មាន​ទ្វា​កោង

en: Starwave
km: រលក​​​តារា

en: Amazing Finish
km: បញ្ចប់​ដោយ​ភ្ញាក់​ផ្អើល

en: Pillars
km: សសរ

en: Hopeful Descent
km: ផ្លូវ​ចុះ​ដែល​ពោរ​ពេញ​ដោយ​​​សង្ឃឹម

en: The Rack
km: គ្រឿង​សម្រាប់​ព្យួរ​

en: Twists and Turns
km: កួច ហើយ​បត់

en: The Saucer
km: ចាន​ទ្រនាប់

en: The Dotted Line
km: បន្ទាត់​ចុច​ៗ

en: Do Not Look Down (1)
km: កុំ​មើល​ចុះ​ក្រោម (១)

en: Getting Started
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Easy Middle
km: ងាយ​ស្រូល​មធ្យម

en: Do Not Look Down (2)
km: កុំ​មើល​ចុះ​ក្រោម (២)

en: Which Way?
km: ផ្លូវ​មួយ​ណា ?

en: Do Not Look Down (3)
km: កុំ​មើល​ចុះ​ក្រោម (៣)​

en: Drop?
km: ទម្លាក់ ?

en: Help!
km: ជួយ​ផង !​​

en: Yorick's Skull
km: លលាដ៍ក្បាល​របស់ Yorick

en: No Mercy
km: គ្មាន​មេត្តា

en: Gold Sandwich
km: សាំងវិចមាស

en: Golden Curtain
km: វាំង​នន​ពណ៌​មាស

en: Are you spider or fly?
km: អ្នក​ជា​ពីងពាង ឬ ជា​រុយ ?

en: Funny?
km: គួរ​ឲ្យ​អស់​សំណើច​​​ទេ ?

en: Hard Landings
km: ការ​ចុះ​ដ៏​លំបាក

en: Golden Tower
km: ប៉ម​មាស

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
km: កម្រិត​នេះ​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ភាព​យន្ត​​​នាវា​មុជ​ទឹក​ធ្វើ​សង្គ្រាម​ដ៏​ល្បី​ល្បាញ​របស់​អាល្លឺម៉ង់​​ដែល​មាន​ចំណង​ជើង​ថា​ 'Das Boot' និង​ឧទ្ទិស​ចំពោះ​ Marco Krüger នៃ​ក្រុង​ប៊ែរឡាំង​ ដែល​ជា​​និពន្ធ​ដើម​របស់​ KGoldrunner​ ។​
    
    នេះ​គ្រាន់​តែ​​ជា​ជំនួយ​​តូច​មួយ​ប៉ុណ្ណោះ​​ ... បើ​អ្នក​ឈរ​នៅ​ចុង​​ទូក​នៅ​​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ អ្នក​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​​សត្រូវ​ធ្លាក់​សំដៅ​មក​រក​អ្នក​បាន​ ... ក្រៅ​ពី​ហ្នឹង​អ្នក​ចង់​ធ្វើ​យ៉ាង​ម៉េច​ក៏​ធ្វើ​ទៅ !

en: Quick!  RUN!
km: រត់ !  រត់​ឲ្យ​លឿន !

en: Surprise Ending
km: បញ្ចប់​ដោយ​ភ្ញាក់ផ្អើល

en: Diagonal Disaster
km: គ្រោះ​ថ្នាក់​បែប​អង្កត់​ទ្រូង

en: Vengeance of Peter W
km: ការសងសឹក​របស់ Peter W

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
km: ទេ​ មិន​មែន​ថា​ទៅ​មិន​រួច​ទេ​ ។ មាន​ល្បិច​មួយ​​ជា​របៀប​ដែល​អ្នក​អាច​ជីក​​ឥដ្ឋ​នៅ​ក្បែរ​ ដុំ​មាស​បាន​ ។

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
km: ឡើង​ទៅ​ខាង​​​ឆ្វេង​ទៅ​ខាង​លើ​ រួច​ឆ្លង​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ឥដ្ឋ​ ។  មាន​ផ្លូវ​ច្រើន​ជាង​មួយ​ចេញ​ពីរ​របារ​ទាំង​នេះ​ទៅ​កាន់​មាស​ ។
    
    នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ រង់​ចាំ​​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ ខណៈ​​ដែល​សត្រូវ​នៅ​ពី​ខាង​លើ​ធ្លាក់​កាត់​​​​អ្នក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។

en: Short Cut?
km: ផ្លូវកាត់ ?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
km: មែន​ហើយ​ អ្នក​ទើប​តែ​មាន​ពេល​​រត់​ឆ្លង​កាត់​ខាង​ក្រោម​​ និង​គេច​ពី​សត្រូវ​ទាំង​អស់​ដើម្បី​ ទៅ​យក​មាស​ ។

en: Sky Walker
km: អ្នកដើរ​លើ​អវកាស

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
km: ដើម្បី​យក​មាស​នៅ​ក្នុង​ល្អាង​បាន​ ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ដុំ​ រង់​ចាំ​ទាល់​តែ​ពួក​វា​បង្ហាញ​ឡើង​វិញ​​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ឥដ្ឋ​ទី​បី​ឲ្យ​លឿន​ (ផ្លូវ​រត់​គេច​របស់​អ្នក​) ។​  រត់​ឡើង​មក​វិញ ជីក​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​មាស​ ។
    
    អ្នក​អាច​​​ឆ្លង​កាត់​បាន​ត្រឹម​តែ​សត្រូវ​ទី​បួន​ប៉ុណ្ណោះ​ បើ​អ្នក​រង់​​ចាំ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ដោយ​សារ​ គេ​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​​មក​លើ​​ឥដ្ឋ​នៅ​ក្បែរ​អ្នក​ ។  ចុង​ក្រោយ​  ដើរ​តាម​ផ្លូវ​ដែល​គ្មាន​ទី​បញ្ចប់​កាត់​តាម​ មេឃ​ រួច​លេច​ចេញ​នៅ​ឆ្វេង​ផ្នែក​លើ​ ។

en: The Vault
km: ឧម្មង្គ

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
km: អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​​​នៅ​ក្រោម​ឧម្មង្គ​​ ដោយ​រង់​ចាំ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ ជណ្ដើរ​វែង​ ។  ដើម្បី​សម្លាប់​ពួក​គេ​  ចេញ​មក​ក្រៅ ជីក​ឥដ្ឋ​មួយ​ដុំ​ បន្ទាប់​មក​ត្រឡប់​មក​វិញ​ ហើយ​រង់​ចាំ​ម្ដង​ទៀត​ ។

en: Patchwork Quilt
km: កម្រាល​ប៉ះ

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
km: ដើម្បី​យក​មាស​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​​កណ្ដាល​នៅ​ខាង​លើ​ ជីក​ឥដ្ឋ​បី​នៅ​ក្បែរ​ សត្រូវ​ដែល​ជាប់​​អន្ទាក់​ រង់​ចាំ​​រហូត​ដល់​ពួក​គេ​​​​បង្ហាញ​ខ្លួន​ឡើង​វិញ ជីក​ម្ដង​ទៀត​ បន្ទាប់​មក​រត់​ឡើង​ និង​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដើម្បី​លោត​​​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​កន្លែង​​ដែល​សត្រូវ​នៅ​ ។
    
    ឥឡូវ​នេះ​អ្នក​អាច​ជីក​ និង​​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ មុន​ពេល​ដែល​គេ​ត្រឡប់​មក​រក​​អ្នក​វិញ​ ។

en: Do You Need Him?
km: តើ​អ្នក​ត្រូវ​ការ​គេ​​ទេ ?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
km: អ្នក​អាច​ចាក​ចេញ​ពី​កន្លែង​ដែល​សត្រូវ​នៅ​បាន​ ។
    
    ដើរ​ទៅ​ជិត​មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម​​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ ។ កុំ​អាល​រើស​មាស​ ប៉ុន្តែ​ឡើង​ទៅ​លើ​ ហើយ​យក​មាស​ពីរ​ដុំ​នៅ​ខាង​លើ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​សិន​​ ។  រួច​ហើយ​ អ្នក​អាច​ត្រឡប់​ចុះ​ទៅ​កាន់​ កន្លែង​ដែល​អ្នក​នៅ និង​បញ្ចប់​កម្រិត​នោះ​តែ​ម្ដង​ ។

en: Stuck in Storage
km: ជាប់​នៅ​កន្លែង​ដាក់

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
km: ដំបូង​ចាត់​ការ​ល្អាង​សិន​ ដោយ​ជីក​ឥដ្ឋ​បី​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ បន្ទាប់​មក​អ្នក​ អាច​សម្លាប់​សត្រូវ​នៅ​លើ​ឥដ្ឋ​ខាង​​ក្រោម​ និង​ដាក់​អន្ទាក់​ពួក​គេ​នៅ​ក្នុង​ល្អាង​ ។
    
    នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ យក​មាស​នៅ​ជួរ​បញ្ឈរ​សិន​ បន្ទាប់​មក​ដើរ​ឆ្លង​ និង​យក​ មាស​នៅ​​លើ​ទី​ផ្ដេក​ ។  នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដដែល​ ជីក​កាត់​ទី​ចុង​ក្រោយ​  បន្ទាប់​មក​ជីក​ ហើយ​​យក​ដុំ​មាស​នៅ​​ក្នុង​ល្អាង​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​​ ។  ចុង​បញ្ចប់​រើស​យក​ដុំ​មាស​នៅ​ឆ្វេង​ដៃ​ ។

en: So Far for So Little
km: កាន់តែ​ឆ្ងាយ​កាន់​តែ​តិច

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
km: នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ ចុះ​ទៅ​ក្រោម​ រួច​​ជីក​ ។ ចុង​បញ្ចប់​ យក​មាស​ចេញ​ពី​ខាង​ក្រោម​ ។

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
km: បញ្ចប់​ដោយ​ប្រមូល​មាស​ពីរ​ដុំ​នៅ​សង​ខាង​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ បន្ទាប់​មក​ប្រមូល​មាស​បួន​ដុំ​នៅ​បាត​ក្រោម​បំផុត​របស់​ផ្នូរ​ ។  អ្នក​ត្រូវ​ការ​ឲ្យ​សត្រូវ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ដុំ​មាស​ដែល​ព្យួរ​នៅ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ពីរ៉ាមីត​​ ។  អ្នក​ត្រូវ​ការ​ឲ្យ​ សត្រូវ​មួយ​ទៀត​បំពេញ​រណ្ដៅ​នៅ​ឆ្វេង​បាត​ ។
    
    ក្រៅ​ពី​នេះ​ជា​ការ​​ជីក​បី​បួន​ដង​​​ ជា​ញឹកញាប់​មាន​ពេល​វេលា​កំណត់​ដើម្បី​ចាក​ចេញ​ មុន​នឹង​ផ្លូវ​រត់​គេច​របស់​អ្នក​បិទ​ ។ សូម​ឲ្យ​សប្បាយ​ណា​!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
km: ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​របារ​ឆ្វេង​ខាង​លើ​ ហើយ​​អ្នក​នឹង​ទៅ​ដល់​មាស​ ។  ចាក​ចេញ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ឡើង​លើ​ ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​បង្ហាញ​ឡើង​ ។  ដើរ​ឆ្លង​ខាង​លើ​រហូត​ដល់​អ្នក​ដើរ​បាន​ប្រាំពីរ​ ឬ​ ប្រាំ​បី​ជំហាន​ពី​ខាង​ស្ដាំ​ បន្ទាប់​មក​ចុះ​មក​ក្រោម​ ។
    
    មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ពីរ​ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​តម្រង់​ចុះ​ក្រោម​តាម​អង្កត់​ទ្រូង​ ។  ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​​ឥដ្ឋ​ទីពីរ នៅ​ខាង​ក្នុង​ឥដ្ឋ​ រួច​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ ។  ឥឡូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ខ្សែ​​ជណ្ដើរ​ដែល​នាំ​ទៅ​ក្រោម​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ ...

en: Flying Tower
km: ប៉ម​អណ្ដែត

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
km: មែន​ហើយ​​ អ្នក​គ្រាន់​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​រហ័ស និង​ត្រឹម​ត្រូវ​តាម​មួយ​នេះ​ យើង​​និយាយ​បាន​តែ​ប៉ុណ្ណឹង​ឯង​ ...

en: Pot Hole
km: គ្រលុក

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
km: មែន​ហើយ​ MG ចាស់​ៗ​ពិត​ជា​លឿន​ និង​វៃ​ឆ្លាត​ណាស់​នៅ​ថ្ងៃ​នោះ ហើយ​អ្នក​ក៏​ត្រូវ​តែ​ អញ្ចឹង​ដែរ​ ។
    
    អ្នក​អាច​សាក​ល្បង​​ជីក​ឥដ្ឋ​ឆ្វេង​បី និង​ឥដ្ឋ​កណ្ដាល​មួយ​ដើម្បី​សម្លាប់​សត្រូវ​ ម្នាក់​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​ ប៉ុន្តែ​​ចៃដន្យ​អី គេ​ក៏​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​គ្រលុក​​ នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ហើយ​អ្នក​នឹង​មិន​មាន​ឱកាស​ប្រមូល​ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយ​​ទេ​ ។

en: Sticky Ladders
km: ជណ្ដើរ​ស្អិត​

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
km: ចាប់​ផ្ដើម​ដោយ​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ឲ្យ​បាន​ប្រហែល​មួយ​ភាគ​បួន​​ ។  សត្រូវ​នឹង​រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ ។  រត់​ទៅ​ខាង​លើ​ឲ្យ​ទាន់​ពេល​ ដើម្បី​យក​មាស និង​​ទម្លាក់​ខ្លួន​​​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ  ខណៈ​​​ដែល​ សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​រត់​មក​រក​អ្នក​ ។  ទៅ​ឆ្វេង​ ជីក​រណ្ដៅ​ដាក់​អន្ទាក់​ពួក​គេ​ បន្ទាប់​មក​ រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ ជីក​រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​កាន់​ជើង​​ជណ្ដើរ​តូច​ដំបូង​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។   សត្រូវ​អាច​នឹង​ចុះ​ក្រោម​តាម​ជណ្ដើរ​វែង នឹង​បំពេញ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ពីរ​នៅ​ត្រង់​ជើង​របស់​វា​ ។
    
    ជីក​ រួច​ចាប់​សត្រូវ​ទី​បី​​ដែល​នៅ​ខាង​លើ​ផ្ទៃ​ឥដ្ឋ​ដ៏​ក្រាស់​ បន្ទាប់​មក​រត់​ទៅ​កាន់​ កន្លែង​ទី​ពីរ​ពី​ខាង​ក្រោម​ជណ្ដើរ​វែង​ នៅ​ក្បែរ​ឥដ្ឋ​មួយ​ជួរ​ ។   សត្រូវ​អាច​នឹង​រត់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។

en: The Laboratory
km: បន្ទប់ពិសោធន៍

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​ទាំង​អស់​ បន្ទាប់​មក​ ចេញ​ទៅ​ជាន់​បន្ទាប់​ ។ ដើរ​ឆ្លង​ពី​ខាង​ស្ដាំ​ដើម្បី​ប្រមូល​ដុំ​មាស​នៅ​កណ្ដាល​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។
    
    ដើរ​កាត់​សត្រូវ​លើ​ 'ចង្កៀង​ហ្គាស' ដោយ​សម្លាប់​ពួក​គេ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ចង្កៀង​ ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​កណ្ដាល​ចង្កៀង​ នៅ​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​តាម​​​អ្នក​កៀក​ៗ​​ និង​​ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​អ្នក​ ឬ​ដោយ​លោត​ទៅ​ឆ្វេង​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​ពួក​គេ​មុន​ពេល​ដែល​ពួក​គេ ទៅ​ដល់​ខាង​លើ​ចង្កៀង​ ។

en: Pete likes Ladders
km: Pete ចូលចិត្ត​ឡើង​ជណ្ដើរ

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
km: បន្ត​ដើរ​នៅ​ចន្លោះ​ខាង​លើ​ និង​ខាង​ក្រោម​ដើម្បី​គេច​សត្រូវ​ ។ រើស​យក​ដុំ​មាស​ នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន​ ។  បើ​សត្រូវ​យក​បាន​មាស​មួយ​ដុំ​ គេ​អាច​នឹង​ទម្លាក់​មាស​ទៅ​កន្លែង​ ទំនេរ​មួយ​។  ដូច្នេះ​ទុក​គេ​ឲ្យ​រត់​ត​ទៅ​ទៀត​កាត់​តាម​កន្លែង​ទាំង​នោះ ហើយ​​​​​រង់​ចាំ​ពួក​គេ​ដោយ​អត់​ធ្មត់​ ...

en: Where is the Roof?
km: ដំបូល​នៅ​ឯណា ?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
km: ដំបូង ​ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ និង​ខាង​លើ​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ល្អាង​ចេញ​ និង​ ប្រមូល​មាស​​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ចន្លោះ​ជញ្ជាំង​ទាប​​ៗ​ពីរ​នៃ​​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។
    
    បើ​មាន​សត្រូវ​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​នោះ​ សម្លាប់​គេ​ដោយ​ពួន​នៅ​​​ខាង​ក្រោម​ជញ្ជាំង​បន្លំ រួច​ជីក​រណ្ដៅ​មួយ​ទៀត​នៅ​ក្បែរ​ជញ្ជាំង​នោះ​ ។  គេ​នឹង​ស្លាប់​នៅ​ពេល​គេ​ព្យាយាម​ ចាប់​អ្នក​ ។  វា​នឹង​មិន​ដំណើរ​ការ​ទេ​បើ​សិន​មាន​មាស​នៅ​លើ​ឥដ្ឋ​ដែល​អ្នក​ចង់​ជីក​ ...​

en: Ninja Style
km: រចនាប័ទ្ម​​និនចា

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
km: បន្ទាប់​ពី​ ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​រួច​ហើយ​ នៅ​ទីនោះ​ ឡើង​ទៅ​ឲ្យ​ខ្ពស់​ ធ្វើ​ឲ្យ​​សត្រូវ​ដេញ​តាម​អ្នក​ បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​លើ​​ឥដ្ឋ​ ។  បើ​សត្រូវ​ធ្លាក់​នៅ​ជិត​ ជណ្ដើរ​​កណ្ដាល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​  ប្រញាប់​ឡើង​ឲ្យ​លឿន​ទៅ​កាន់​ចំណុច​ខ្ពស់​ជាង​ជណ្ដើរ​នោះ​ ។   បន្ទាប់​ពី​ព្យាយាម​​ពី​បី​​ដង​ហើយ​ អ្នក​នឹង​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ទាំង​អស់​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​វែង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ ។  ឥឡូវ​នេះ​ វា​​ងាយ​ស្រួល​នឹង​យក​មាស​ចេញ​ពី​ទី​កន្លែង​ពីរ​ដំបូង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ត្រឹម​តែ​ពីរ​បី​នាក់​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​​កណ្ដាល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។   ឡើង​ទៅ​ជិត​រណ្ដៅ​នៅ​ក្នុង​បេតុង​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​វែង​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ឆ្វេង​ រួច​ប្រមូល​មាស​ ។
    
    បើ​អ្នក​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ត្រឹម​តែ​ពីរ​នាក់​​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​​កណ្ដាល​ សូម​ប្រាកដ​ថា​សត្រូវ​ទី​បី កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​​ស្ដាំ​ មុន​ពេល​ដែល​អ្នក​រត់​កាត់​ ។  អញ្ចឹង​អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ ឡើង​តាម​ផ្លូវ​ជណ្ដើរ​វែង​ទាំង​អស់​ និង​រង់​ចាំ​ទាល់​តែ​មាន​សុវត្ថិ​ភាព​ ដើម្បី​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ឆ្វេង​ និង​ប្រមូល​មាស​ ។
    
    បើ​សត្រូវ​នៅ​តែ​កាន់​មាស​ ធ្វើ​ឲ្យ​ពួក​វា​នៅ​តែ​ដេញ​តាម​អ្នក​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​កណ្ដាល​ និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​បេតុង​រហូត​ដល់​ពួក​វា​បោះ​ចោល​មាស​ ។​

en: Cooperation?
km: សហការ​  ?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
km: វា​​មើល​ទៅ​ហាក់​ដូចជា​ថា​ អ្នក​នឹង​​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ពីរ​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ ខាង​ក្រោម​ ។  ព្យាយាម​​ដាក់​អន្ទាក់​  ប៉ុន្តែ​វា​ពិបាក​ណាស់​ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ម្នាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ ហើយ​ អ្នក​ប្រហែល​ជា​ចង់​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ដែល​មាន​មាស​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​ ។  ឥដ្ឋ​បន្លំ​បួន​ បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​រារាំង​អ្នក​មិន​ឲ្យ​ឆ្លង​កាត់​ពី​ឆ្វេង​ និង​ជីក​បាន​ ។
    
    យក​ល្អ​ រើស​យក​មាស​មួយ​ជួរ​ចុង​ក្រោយ​នៅ​ខាង​ក្រោម​សិន​​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ ដុំ​មាស​ព្យួរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ និង​គេច​ខ្លួន​តាម​ជណ្ដើរ​ដែល​បង្ហាញ​ឡើង​ ។
    
    គន្លឹះ​ដែល​ត្រូវ​ចាត់​ការ​ជា​មួយ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ ​គឺ​ជណ្ដើរ​មួយ​ជួរ​ដែល​បង្កប់​ក្នុង​ឥដ្ឋ​ ។  ចេញ​តាម​កន្លែង​បី​ ដែល​មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ពី​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ ។   វា​គឺ​ជា​ការ​ប្រថុយ​ជីវិត​ដែល​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ផ្នែក​កណ្ដាល​នៃ​ឥដ្ឋ​ដែល​មាន​រាង​អក្សរ​ T​ ។
    
    ចាប់​ផ្ដើម​ដោយ​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​អក្សរ​ T​ ៖ អញ្ចឹង​​អ្នក​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ សត្រូវ​រត់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​រាង​អក្សរ​ U ។
    
    ប្រយ័ត្ន​នឹង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​កណ្ដាល​ទី​ ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ក្រោម​​ ។   អ្នក​ត្រូវ​តែ​ប្រមូល​មាស​នៅ​ក្នុង​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរដាច់​ដោយ​ឡែក​ពី​គ្នា​ពី​ខាង​ឆ្វេង​ និង​ខាង​ស្ដាំ​ ។​

en: Triple Trap
km: អន្ទាក់​បី

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
km: ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ទី​មួយ​​ភ្លាម​ៗ​ ។ ឡើង​លើ​ ហើយ​ទៅ​ស្ដាំ​ រួច​តោង​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​របារ​ខ្លី ។  នៅ​ពេល​សត្រូវ​មក​ដល់​ ប្រញាប់​ឡើង​លើ​ឲ្យ​លឿន​ ។ នៅ​ពេល​គេ​ មក​ដល់​ជិត​អ្នក​ម្ដង​ទៀត​ ចូរ​ទៅ​ខាងឆ្វេង​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ រួច​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​ទៅ​​ខាង​លើ​ ។
    
    សត្រូវ​អាច​ដើរ​សំដៅ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ពី​លើ​​បេតុង​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចុះ ។ ឥឡូវ​ចុះ​ទៅ​កាន់​ជ្រុង​ឆ្វេង​ខាង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ។  សត្រូវ​អាច​​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្បែរ​មាស​ ។
    
    ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​នៅ​ខាង​លើ បន្ទាប់​មក​ជីក​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​សត្រូវ​បន្ទាប់​ ។ ឈរ​លើ​គេ​ ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ រួច​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ​ ។  សត្រូវ​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​​ ។   ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ ស្ដាំ​ ហើយ​ប្រមូល​មាស​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ចុះ​ ។
    
    ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​  ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​សត្រូវ​ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​តាម​រយៈ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្រោម​របារ​ ហើយ​ប្រមូល​មាស​ប្រាំ​ដុំ​ថែម​ទៀត​ ។  ឥឡូវ​នេះ​ជីក និង​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ខ្លី​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ឥដ្ឋ​ ដើម្បី​សម្លាប់​សត្រូវ​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ (សត្រូវ​ដែល​មាន​មាស​ច្រើន​) ។  គេ​ អាច​នឹង​បង្ហាញ​ខ្លួន​ម្ដង​ទៀត​នៅ​ពី​ខាង​លើ​អ្នក​ និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ត្រឡប់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​វិញ ។
    
    ជីក​ឥដ្ឋ​បី​នៅ​ចន្លោះ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ និង​​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ រហូត​ដល់​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​សត្រូវ​ផ្ដុំ​គ្នា​ឡើង​លើ​ ។  ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​បន្ថែម​ទៀត​ដើម្បី​ដោះ​លែង​សត្រូវ​ ។  ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ ពី​លើ​បេតុង​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​លើ​ឥដ្ឋ​ ហើយ​រត់​ទៅ​ខាង​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ខ្លី ឲ្យ​បាន​មុន​ពេល​ដែល​សត្រូវ​ឡើង​លើ​បេតុង​ ។  សត្រូវ​​​អាច​នឹង​ចុះ​ក្រោម​ ហើយ​រត់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ពីរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។
    
    ប្រញាប់​រត់​ចេញ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ពី​លើ​សត្រូវ​ ។  ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​ដុំ​មាស​ចុង​​ក្រោយ  ពី​លើ​ដុំ​មាស​​​ខាង​ស្ដាំ​ ពេល​នោះ​​ជណ្ដើរ​លាក់​នឹង​បង្ហាញ​ឡើង​ ។  ផេវ​​!​
    
    សេចក្ដី​បន្ថែម​ វិធី​មួយ​ទៀត​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​នៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​​​​ គឺ​ត្រូវ​ធ្វើ​ឲ្យ​គេ​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​តាម​អ្នក ​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​​រត់​កាត់​ផ្នែក​ខាង​លើ​ និង​ជីក​ដើម្បី​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ ។  ការ​​កំណត់​ពេល​វេលា​គឺ​តឹង​តែង​ណាស់​ ។  អ្នក​ត្រូវ​តែ​ជីក​ ហើយ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ មុន​ពេល​ដែល​សត្រូវ​ឡើង​ពី​លើ​កំពូល​ខាង​ឆ្វេង​ និង​រត់​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។
    
    បន្តិច​ទៀត​ ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​ទៅ​ខាង​លើ​ រង់​ចាំ​នៅ​លើ​របារ​​​ឆ្វេង​ដៃ​ ពី​ខាង​លើ​​​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ រហូត​ដល់​សត្រូវ​ដែល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ហ្នឹង​ចាប់​ផ្ដើម​រត់​មក​រក​អ្នក​ បន្ទាប់​មក​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ ។  រង់​ចាំ​ម្ដង​ទៀត​រហូត​ទាល់​តែ​គេ​​​​​​​​​​​​​​​​ទម្លាក់​ខ្លួន​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​​ជណ្ដើរ​ខ្លី ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ បន្ទាប់​មក​រត់​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ទៅ​ខាង​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ខ្លី ។  សត្រូវ​អាច​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ និង​ជណ្ដើរ​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ពី​ក្រោម​ ។
    
    សេចក្ដី​បន្ថែម​​លម្អិត​ ​ មិន​មាន​កន្លែង​រក្សា​ទុក​កំហុស​ និង​ការ​អាក់រអួល​នៅ​ក្នុង​វិធី​សាស្ត្រ​នេះ​ទេ​ !  ហើយ​ក៏​មិន​មាន​ច្រើន​ដូច​គ្នា​ នៅ​ក្នុង​វិធី​សាស្ត្រ​ដំបូង​ដែរ​ !

en: State Of Terror
km: ស្ថានភាព​ភ័យ​ខ្លា​ច

en: Easy Gold
km: មាស​ស្រួល​យក​

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
km: បន្ត​ចុះទៅ​​ក្រោម​ពី​ទី​កន្លែង​មួយ​ទៅ​ទី​កន្លែង​មួយ​ទៀត​ទៅ​កាន់​កន្លែង​ទី​​បី​ចាប់​ពី​ខាង​ក្រោម​បង្អស់​ ។ រង់​ចាំ​នៅ​ចំណុច​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត ​ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​ខាង​ក្រោម​ ។
    ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​លើ​ទី​កន្លែង​ដែល​នៅ​ខាង​ក្រោម​បំផុត ជីក​ពី​ខាង​លើ​មាស​ រួច​​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ ខណៈ​ពេល​ កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ រួច​រត់​គេច​ត្រឡប់​ទៅ​ខាង​លើ​ទី​កន្លែង​នោះ​វិញ ។ រត់​សំដៅ​ទៅ​លើ​ឲ្យ​បាន​លឿន​តាម​ ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន​ ។

en: Fear of Heights
km: ខ្លាច​ទី​ខ្ពស់​

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
km: សម្រាប់​ផ្នែក​​រចនាសម្ព័ន្ធ​​​​ដែល​មាន​​​​ទី​លាន​​​​​​​​​​​​រាប​ស្មើ​នីមួយ​ៗ​ រត់​ឡើង​ទៅ​លើ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ជណ្ដើរ​ខាង​ក្រៅ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ចេញ​ពី​ខាង​ក្រោម​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ទី​កន្លែង​ដែល​នៅ​ខាង​ក្រោម​បំផុត​ ។ រត់​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ចំកណ្ដាល​ ហើយ​រង់​ចាំ​ នៅ​ត្រង់​ចន្លោះ​ដើម្បី​ឲ្យ​សត្រូវ​ដែល​មក​ពី​ជណ្ដើរ​ខាង​ក្រៅ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​តាម​ពួក​គេ​ ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​ ។
    បន្ទាប់​ពី​ប្រមូល​មាស​រួច​ហើយ​ រត់​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ រត់​កាត់​ខាង​លើ​ដែល​មាន​សត្រូវ​បន្ត​កន្ទុយ​គ្នា​ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ជណ្ដើរ​ខាង​ក្រៅ​ ។ ពេល​សត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​អ្នក​  រត់​ត្រឡប់​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​វិញ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​លើ​ក្បាល​សត្រូវ​​​ទៅ​កាន់​បង្គោល​ ។​

en: The Spiral
km: កួច

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
km: បង្កើត​ផ្លូវ​របស់​អ្នក​ចេញ​ពី​ទី​រាង​កួច ដោយ​ជីក​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ ឲ្យ​បាន​មុន​ពេល​អ្នក​ ដើរ​ចេញ​មក​ពី​ឧម្មង្គ ។
    បន្ត​ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​​ឆ្វេង​ ។ នៅ​ពេល​អ្នក​រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ផ្ទៃ​បត់​បែន​ឲ្យ​បាន​មុន​សត្រូវ​  ដើម្បី​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាង​លើ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ បន្ទាប់​ពី​ប្រមូល​មាស​រួច​ហើយ​ ជីក​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ បន្ទាប់​មក​ចាក​ចេញ​នៅ​ខាង​លើ​ឆ្វេង​ ។

en: Crags of Fire
km: ផ្ទាំង​ថ្ម​ភ្លើង​

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
km: ជា​ទូ​ទៅ​ ជីក​ចុះ​ក្រោម​ និង​ឆ្លង​កាត់​តាម​ហ្នឹង​ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​ បន្ទាប់​មក​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ​ និង​ឡើង​លើ​ ទៅ​កាន់​ផ្ទាំង​ថ្ម​បន្ទាប់​ ។
    ទោះ​បី​យ៉ាង​ណា​ ផ្ទាំង​ថ្ម​ពាក់​កណ្ដាល​ខាង​លើ​ ត្រូវ​ការ​ឲ្យ​ជីក​មុន​ផ្ទាំង​ថ្ម​ចាប់​​ពី​ខាង​​ឆ្វេង​ទី​ពីរ​ ។  ទុក​ដុំ​មាស​នៅ​ផ្ទៃ​កណ្ដាល​សម្រាប់​ពេល​ចុង​ក្រោយ​ ។ បន្ទាប់​មក​រត់​ចេញ​ឲ្យ​លឿន​!​

en: The Heist
km: ការ​លួច

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
km: ផ្លូវ​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព​បំផុត ដើម្បី​ចូល​ទៅ​ក្នុង​អគារ​បាន​ គឺ​​ត្រូវ​ចុះ​តាម​ជណ្ដើរ​ឆ្វេង​ខាង​លើ​ ​ហើយ​​​រង់​ចាំ​នៅ​ខាង​លើ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​នៅ​ខាង​ស្ដាំ ។ នៅ​ពេល​សត្រូវ​មក​ដល់ រត់​ពី​លើ​គេ ទៅ​កាន់​បង្គោល​ ។ ឥឡូវ​នេះ ទៅ​ខាង​ស្ដាំ និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​យ៉ បន្ទាប់​មក​ជីក​ចេញ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន ។
    ​រត់​ទៅ​ក្នុង​របៀប​ និង​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ឆ្លាក់​ដើម្បី​យក​មាស ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​ខាងឆ្វេង​លើ​ប្លុក​បេតុង និង​រង់​ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ផ្ដុំ​គ្នា​ឡើង​លើ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ឆ្វេង និង​រត់​ត្រឡប់​ទៅ​ក្រៅ​បេតុង​ដែល​លយ​ចេញ​ដោយ​មាន​សត្រូវ​កំពុង​ដេញ​តាម ។ ប្រើ​ជណ្ដើរ និង​បង្គោល​ដដែល​ដើម្បី​ត្រឡប់​ទៅ​ខាង​ក្នុង​វិញ ។ 
    រត់​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាង​លើ​អគារ ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ ។ ឈរ​នៅ​ចំណុច​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​នៃ​ដំបូល ។ រង់​ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​ក្រោម​អ្នក​ បន្ទាប់​មក​ត្រឡប់​ថយ​ក្រោយ​វិញ ជីក​ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​គេ​ទៅ​កាន់​យ៉ ដែល​អ្នក​អាច​ប្រមូល​មាស​បី​ដុំ​បាន ​។ បើ​អ្នក​រង់​ចាំ​នៅ​លើ​ដំបូល​ឲ្យ​បាន​យូរ​បន្តិច មុន​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ អ្នក​អាច​បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​ពីរ​បី​នាក់​ដេញ​តាម​អ្នក​ និង​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​លើ​យ៉​បាន ។​
    ​​ប្រើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​ដែល​នៅ​សល់ រួច​ចាក​ចេញ ។

en: Endless Enemies (1)
km: សត្រូវ​មិន​ចេះ​ចប់ (១)​

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
km: ប្រមូល​មាស​ដោយ​ចាប់​ផ្ដើម​ពី​ខាង​លើ​ចុះ​ក្រោម​ ។ មុន​យក​មាស​ចុង​ក្រោយ​​ ជីក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​មាស​ និង​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​សត្រូវ​ ។ រត់​ឡើង​លើ​ឲ្យ​លឿន​តាម​ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន​ ។

en: Torture Chamber
km: បន្ទប់​ធ្វើ​ទារុណកម្ម

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
km: ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ពី​ផ្នែក​លយ​ចេញ​ ដោយ​ជីក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ដើម្បី​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ឆ្វេង​ ។ បន្ត​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ចេញ​ពី​បង្គោល​ បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ នៅ​​ពេល​កំពុង​ជីក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ហើយ​ប្រមូល​មាស​មួយ​ចំនួន​ ។  ទៅ​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ បន្ត​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ហើយ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឧម្មង្គ​​​ឥដ្ឋ​ទៅ​កាន់​បង្គោល​ខាង​ក្រោម​​ ។
    តម្រង់​ទៅ​ស្ដាំ​ ហើយ​ទម្លាក់​​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​មួយ​ទៀត​ខណៈ​ពេល​ដែល​កំពុង​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ ។ ជីក​ ហើយ​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ នៅ​ក្បែរ​ជណ្ដើរ​ រត់​ឡើង​លើ​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ដើម្បី​ ប្រមូល​មាស​ ។ ជីក​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ម្ដង​ទៀត​ ។ នៅ​ពេល​រណ្ដៅ​ទី​មួយ​ពេញ​ រត់​ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​ផ្នែក​ដែល​មាន​សត្រូវ​ដេញ​តាម​ ។ ជីក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ត្រឡប់​ទៅ​លើ​បង្គោល​វិញ​ ។
    ឥឡូវ​តម្រង់​​ទៅ​ឆ្វេង​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​ ដោយ​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​ សត្រូវ​បន្ទាប់​ ។ ឡើង​ទៅ​លើ​ផ្នែក​ឆ្វេង​នៅ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ និង​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ហើយ​លោត​ ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដើម្បី​ទៅ​កាន់​ទី​កន្លែង​នៅ​ខាងក្រោម​ឆ្វេង​​ ។
    ឥឡូវ​នេះ​អ្នក​អាច​រុក​រក​ជណ្ដើរ​កួច​ និង​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​ដើម្បី​រើស​យក​ ​មាស​បួន​ដុំ​​ថែម​ទៀត​ ។
    បន្ទាប់​ពី​នោះ ត្រឡប់​ចេញ​​​ក្រៅ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ និង​ដើរ​ពីរ​លើ​​សត្រូវ​ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​ នៅ​ខាង​ក្រោម​ ដើម្បី​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​​​តំបន់​លេង​ពាក់​កណ្ដាល​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​​ ។ តម្រង់​ឡើង​​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ដោយ​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ពីរ​ដង​  ដើម្បី​ប្រមូល​ ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយ​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ម្ដង​​ទៀត​ទៅ​ក្នុង​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ និង​ជីក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ ។ ចុង​ក្រោយ​ គេច​ចេញ​តាម​ចំហៀង​នៃ​តំបន់​លេង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ ។

en: Endless Cascade
km: ល្បាក់​គ្មាន​ទី​បញ្ចប់

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
km: ដោយ​មាន​សត្រូវ​ដេញ​តាម​ រត់​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ និង​ចុះ​តាម​ជណ្ដើរ​ឲ្យ​​លឿន​ ។ ជីក​ម្ដង​ ជីក​ចុះ​ប្រហែល​ពាក់​កណ្ដាល​ផ្លូវ​ ។ បន្ទាប់​ពី​យក​ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយ​ហើយ​ ជីក​រួច​ឡើង​លើ​​ជណ្ដើរ​ក្រោម​ ។ រង់​ចាំ​នៅ​ខាងក្រោម​​ឥដ្ឋ​បន្ទាប់​ ចុះ​ពី​កន្លែង​ដែល​សត្រូវ​ជាប់​​​អន្ទាក់​ ។ សត្រូវ​នឹង​ឡើង​ទៅ​ក្រៅ​ រួច​ចុះ​ក្រោម​ រត់​កាត់​តាម​ទី​ចំហ​​ដែល​គេ​នៅ មុន​ពេល​វា​បិទ​ ។ បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​ប្រើ​គេ​ឲ្យ​ផ្លាស់​ទី​ពី​លើ​ជណ្ដើរ​ក្រោម​បន្ទាប់​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។
    រត់​ទៅ​កាន់​ខាង​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​ក្រោម​​ ពី​លើ​​ចុះ​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ ។ ជីក​ឆ្វេង​ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ឈរ​លើ​សត្រូវ​ រួច​ហើយ​ជីក​ស្ដាំ​​​ ពី​ខាង​ក្រោម​សត្រូវ​ នៅ​ពេល​ ដែល​អ្នក​នៅ​ក្បែរ​គេ​ ។ រត់​ពី​លើ​គេ ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​ណា​មួយ​ដែល​គេ​មាន​ បន្ទាប់​មក​រត់​ចុះ​ពី​ កាំ​ជណ្ដើរ​​ពីរ​​បី​កាំ​​ ។ ជីក​ រួច​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ក្រោម​ ដើម្បី​រង់​ចាំ​ឲ្យ​គេ​បង្ហាញ​ខ្លួន​​ឡើង​វិញ រួច​​ចុះ​តាម​កាំ​​ជណ្ដើរ​របស់​អ្នក​ ដើម្បី​ឲ្យ​អ្នក​អាច​ប្រើ​គេ​ផ្លាស់​ទី​កាត់​ ជណ្ដើរ​ក្រោម​បន្ទាប់​ ។ ធ្វើ​ម្ដង​ទៀត​សម្រាប់​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​សល់​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រហូត​ដល់​អ្នក​អាច​ ទៅ​ដល់​បង្គោល​ខាង​លើ​ ។
    ដើរ​កាត់​ទៅ​​ខាង​ឆ្វេង​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​លើ​នៃ​ផ្នែក​ឆ្វេង​បាត​ ។  ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​ ដោយ​ទុក​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​ជណ្ដើរ​​ទី​ពីរ​​រហូត​ដល់​​បញ្ចប់​ បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ​ អ្នក​នឹង​ធ្លាក់​ ហើយ​ត្រូវ​ជាប់​អន្ទាក់​ ។
    គេច​សត្រូវ​ដោយ​រត់​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ រួច​បញ្ឆោត​ពួក​គេ​ឲ្យ​ឡើង​លើ​កាំ​ជណ្ដើរ​ ។ រត់​តាម​ ផ្លូវ​ទាំង​អស់​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​​ រួច​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ចុង​ក្រោយ​ ។ ជីក​បើ​ចាំ​បាច់​ ដើម្បី​បង្កើល​សត្រូវ​ រត់​​បន្ត​តាម​ល្បាក់​ដែល​នៅ​សល់​ រួច​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ស្ដាំ​ដៃ​បំផុត ដើម្បី​បញ្ចប់​កម្រិត​ ។

en: Infiltration
km: ការ​ជ្រៀត​ចូល

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
km: រត់​លឿន​ ហើយ​ជីក​បាន​ល្អ​ ...
    ឈរ​នៅ​លើ​ឥដ្ឋ​ខាង​ឆ្វេង​ ឬ​ខាង​ស្ដាំ​​បំផុត​នៅ​ខាង​លើ​ នៅ​ឯ​បន្ទប់​នៅ​ខាង​ក្នុង​បំផុត​ រួច​​ជីក​ឥដ្ឋ​បន្ទាប់​តម្រង់​ទៅ​កាន់​ចំណុច​កណ្ដាល​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​សត្រូវ​ ហើយ​រត់​ទៅ​ ស្ដាំ​ ឬ​ឆ្វេង​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ដាក់​អន្ទាក់​គេ​ ។  អ្នក​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​រហ័ស​ !...

en: Endless Enemies (2)
km: សត្រូវ​មិន​ចេះ​ចប់​ (២)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
km: ទៅ​ឆ្វេង​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​មាស​ បន្ទាប់​មក​ទៅ​ស្ដាំ​ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​ពី​ដុំ​ទៀត​នៅ​បន្ទាប់​នេះ​ ។ ឡើង​ទៅ​លើ​បង្គោល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​តំបន់​លេង រង់​ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ ប្រមូល​​មាស​នៅ​​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ ។
    ឥឡូវ​ទៅ​ឆ្វេង​ និង​​ចុះ​ក្រោម រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​មាស​នៅ​ខាង​ក្រោម​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ ។ ឥឡូវ​នេះ កុំ​ខ្វល់​​នឹង​​មាស​ចុង​ក្រោយ​ ប៉ុន្តែ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ និង​ឡើង​តាម​បង្គោល​បី​ ព្រម​ទាំង​ជណ្ដើរ​បី​ ។ ឈាន​ជើង​ទៅ​ឆ្វេង​ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ទី​បី​​ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ដើម្បី​រៀប​ចំ​ ដាក់​​អន្ទាក់​សត្រូវ​ក្នុង​ប្រអប់​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។
    ប្រញាប់​ចុះ​ត្រឡប់​​មក​វិញ​​ និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​មាស​ចុង​ក្រោយ​ រួច​ត្រៀម​ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ ដោយ​ប្រញាប់​ នៅ​ពេល​ជណ្ដើរ​លាក់​ខ្លី​បង្ហាញ​​នៅ​ខាង​​ក្រោម​ និង​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​របស់​អ្នក​ ។សត្រូវ​នឹង​ពពាក់​ពពូន​ដេញ​តាម​អ្នក​  ប៉ុន្តែ​បន្ត​ធ្វើ​​ទៅ​ទៀត​ រហូត​ដល់​អ្នក​ត្រឡប់​ទៅ​ដល់​កន្លែង​ដែល​អ្នក​ដាក់​​អន្ទាក់​ ។ ឥឡូវ​នេះ​សត្រូវ​អាច​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​អន្ទាក់​ ។
    បន្ត​ឡើង​ទៅ​លើ​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ពី​លើ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ បន្ទាប់​មក​ចុះ​ក្រោម​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ពី​លើ​បង្គោល​​ និង​ជណ្ដើរ​វែង​នៅ​ក្បែរ​ជណ្ដើរ​ខ្លី ។ ឡើង​​លើ​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ម្ដង​ទៀត​ បន្ទាប់​មក​ឡើង​លើ​  និង​ ទៅ​ស្ដាំ​ពីលើ​ជណ្ដើរ​វែង​​​​ និង​បង្គោល​វែង​ជាង​នេះ​នៅ​ខាង​លើ​អេក្រង់​ ។​

en: Tunnels (1) - The Monster
km: ឧម្មង្គ​ (១) - សត្វ​ចម្លែក

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
km: សត្វ​ចម្លែក​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ទៅ​ជា​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ស្ទើរ​តែ​ទាំង​ស្រុង ។ សង្កេត​មើល​បេតុង​នូវ​ផ្នែក​នៃ​រាង​កាយ​របស់​វា ដើម្បី​កំណត់​កន្លែង​ដែល​ត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន និង​មិន​ត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ។ សត្រូវ​ទាំង​បួន​នឹង​ត្រូវ​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ខាង​លើ​បេតុង​ពិសេស ដើម្បី​ឲ្យ​អ្នក​អាច​ទៅ​យក​ដុំ​មាស​មួយ​ចំនួន​បាន​ ។
    ​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ដោយ​ប្រើ​ក្បួន​ KGoldrunner នៅ​ពេល​អ្នក​មាន​ឱកាស ។
    ​រង់​ចាំ​នៅ​លើ​បង្គោល​ខាង​លើ​ ត្រង់​ចំណុច​ដែល​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​សត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន ។ នៅ​ពេល​គេ​មក​ដល់​ជិត​អ្នក ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​បង្គោល​ខាង​ក្រោម​ និង​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ ឬ​ស្ដាំ​ ដើម្បី​គេច​ពី​សំណាង​របស់​សត្រូវ ។ នេះ​ជា​វិធីសាស្ត្រ​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​គ្រោះ​ថ្នាក់ ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កន្លែង​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព ។

en: Breaking and Entering
km: វាយ​បំបែក ហើយ សម្រុក​ចូល

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
km: សម្រុក​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បន្ទប់​​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ បន្ទាប់​មក​បន្ត​ទៅ​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។ តម្រង់​ទៅ​ឆ្វេង​ កញ្ឆក់​យក​​ដុំ​មាស​ រួច​ហើយ​រត់​គេច​ដោយ​ជីក​ចុះ​ទៅ​កាន់​​ឥដ្ឋ​កណ្ដាល​ ។ បន្ត​ជីក​ចុះ​តាម​ផ្លូវ​ទាំង​អស់​ទៅ​​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ។
    មុន​នឹង​ប្រមូល​ដុំ​មាស​ទី​ពីរ​ តោង​ពី​បង្គោល​ខាង​លើ​នៅ​ក្នុង​បន្ទប់​កណ្ដាល​​នៃ​​ឥដ្ឋ​ខាង​ក្រោម​ ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​មួយ​ដុំ​ចេញ​ពី​ជញ្ជាំង​ឥដ្ឋ​ពី​ដុំ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ រត់​ទៅ​ឆ្វេង​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ កញ្ឆក់​យក​មាស​ ហើយ​រត់​គេច​ត្រឡប់​ទៅ​តាម​ ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក​ ។
    រត់​ឡើង​ទៅ​បន្ទប់​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ បន្ទាប់​មក​ទៅ​តំបន់​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​តាម​រយៈ​ចំណុច​កណ្ដាល ។ គេច​សត្រូវ​តាមវិធី​ណា​មួយ​ដែល​អ្នក​អាច​ឡើង​ទៅ​កាន់​បន្ទប់​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។ ដើម្បី​ចាក ចេញ​ពី​អគារ​ ជីក​ឲ្យ​លឿន​ ខណៈ​ពេល​ដែល​ទម្លាក់​ខ្លួន​ក្បែរ​ជញ្ជាំង​ឆ្វេង​ ។

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
km: ឧម្មង្គ (២) - រន្ធ​នៅ​ក្នុង​សំបុក​ឃ្មុំ

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
km: ឡើង​ទៅ​ខាង​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​​កណ្ដាល​ ហើយ​ធ្វើ​ការ​ពី​ផ្នែក​ឆ្វេង​មុន​ ។
    ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅលើ​ផ្នែក​លយ​ចេញ​ដែល​មាន​ដុំ​មាស​ ។ បញ្ឆោត​ឲ្យ​សត្រូវ​រត់​កាត់​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ ។ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ​ទៅ​កាន់​ចន្លោះ​ ហើយ​រង់​ចាំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ រត់​គេច​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ម្ដង​ទៀត​ទៅ​កាន់​ឥដ្ឋ​ដែល​បាន​ជីក​ រត់​ឡើង​ទៅ​លើ​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​លើ​បង្គោល​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ផ្នែក​លយ​ចេញ​ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ខាង​ឆ្វេង​ យក​មាស​ ទៅ​ស្ដាំ​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​បន្ទប់​ ខណៈ​ពេល​ដែល​សត្រូវ​កើន​ឡើង​ច្រើន​ ។ អ្នក​អាច​ជីក​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បន្ទប់​ខាង​ក្រោម​ បើ​​សិន​អ្នក​ចង់​នៅ​ទី​នេះ​ ។
    បន្ទប់​ផ្សេង​ទៀត​អាច​ចូល​បាន​ទាំង​អស់​ ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ។ គេច​សត្រូវ​ ឬ​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​ពួក​គេ​ដើម្បី​យក​មាស​ ។
    ដើម្បី​ទៅ​ដល់​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​តាម​ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្បែរ​ ជណ្ដើរ​កណ្ដាល​ រួច​រត់​ឲ្យ​លឿន​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ដោយ​ជីក​ពី​ក្រោយ​អ្នក​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ ។ ប្រមូល​មាស​ ដោយ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ខាង​លើ​ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ ឧម្មង្គ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​នៃ​ដុំ​មាស​នីមួយ​ៗ​ ។

en: Four Chambers Suspended
km: បន្ទប់​បួន​អណ្ដែត​

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
km: បន្ទប់​ទី​មួយ​ ​។ ជីក​ចុះ​ក្រោម​ដើម្បី​ប្រមូល​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​សត្រូវ​ ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ គេច​ពួក​គេ​ដើម្បី​រើស​យក​មាស​ផ្សេង​ទៀត​ ។ ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ដែល​នៅ​លើ​ទី​ខ្ពស់​ខាង​ស្ដាំ​ ខណៈ​ពេល​ដែល​អ្នក​ជីក​ចេញ​កាត់​តាម​បាត​បន្ទប់​ ។
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ចេញ​មក​ក្រៅ​​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ឲ្យ​ត្រង់​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ក្បែរ​បេតុង​ ។ ចុះ​តាម​ជណ្ដើរ​នោះ​ ខាង​ក្រោម​បេតុង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ឡើង​ទៅ​កាន់​ ខាង​លើ​នៃ​បន្ទប់​បន្ទាប់​ ។
    បន្ទប់​ទី​ពីរ​ ។ បន្ត​ពី​ឆ្វេង​ទៅ​ស្ដាំ​ដោយ​ប្រើ​​ដង​វែង​ ដោយ​ប្រើ​ជំនាញ​ជីក​របស់​អ្នក​ ដើម្បី​យក​មាស​ ។ នៅ​លើ​ដង​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ ជីក​ឆ្វេង​ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ បន្ទាប់​មក​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​​ខាង​ឆ្វេង​ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ជីក​​ទាំង​ខាង​ឆ្វេង​ និង​ខាង​ស្ដាំ​ ។ ឥឡូវ​នេះ​ នៅ​មាន​​កន្លែង​​ដែល​នៅ​សល់​ឥដ្ឋ​បី​ដុំ​នៅ​ឡើយ​ ជីក​ឥដ្ឋ​ខាង​ឆ្វេង​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ និង​កណ្ដាល​ ខណៈ​ពេល​ដែល​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ រើស​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ដុំ​មាស​​ចុង​ក្រោយ​ នៅ​ខណៈ​ពេល​ កំពុង​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ។ ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ម្ដង​ទៀត​ ទម្លាក់​ខ្លួន​​ទៅ​​លើ​ជណ្ដើរ​ក្បែរ​បេតុង​ដូច​ពីមុន​ រួច​ឡើង​ទៅ​កាន់​បន្ទប់​បន្ទាប់​ ។
    បន្ទប់​ទី​បី​ ។ ជីក​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​ដុំ​មាស​ខាង​ឆ្វេង​ ហើយ​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ភ្លាម​ៗ​ដើម្បី​ ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ ហើយ​ចាក​ចេញ​ខាង​ឆ្វេង​ ។ ធ្វើ​ម្ដង​ទៀត​ ជីក​ឥដ្ឋ​មួយ​ពី​ខាង​លើ​ ដើម្បី​យក​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ ឥឡូវ​ត្រឡប់​ទៅ​ខាង​លើ​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​  លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ ។ យក​បង្គោល​ខ្លី​ខាង​ឆ្វេង ហើយ​ឈាន​ជើង​កាត់​ សត្រូវ​ដែល​កំពុង​តែ​ធ្លាក់ ​ដើម្បី​ដណ្ដើម​​យក​បង្គោល​វែង​ដោយ​​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​មាស​ ជីក​ដាក់​​អន្ទាក់​សត្រូវ​ ជីក​ម្ដង​ទៀត​ រួច​ចាក​ចេញ​ខាង​ឆ្វេង​ ។ ធ្វើ​ម្ដង​ទៀត​ដើម្បី​យក​​ដុំ​មាស​ព្យួរ​ផ្សេង​ទៀត​ ។  ម្ដង​នេះ​ជីក​ចុះ​ក្រោម​ និង​ចេញ​ក្រៅ​ ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​នៅ​ក្បែរ​បេតុង​ និង​ទៅ​​កាន់​ បន្ទប់​ចុង​ក្រោយ​ ។
    បន្ទប់​ទី​បួន​ ។ ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ រត់​ទៅ​ខាង​លើ​ ជីក​កាត់​ទៅ​បេតុង​ ខាង​ឆ្វេង​ រង់​ចាំ​​សត្រូវ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​គេ​ដើម្បី​យក​មាស​ច្រើន​ទៀត​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។ នៅ​ពេល​ដែល​មាស​ទាំង​អស់​នៅ​ក្នុង​បន្ទប់​អស់​ហើយ​ រត់​ទៅ​ខាង​ក្រោម​ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ទៅ​កាន់​ឥដ្ឋ​ ។
    ឥឡូវ​នេះ​រើស​មាស​ផ្សេង​ទៀត រួច​ហើយ​​ចាកចេញ​ឲ្យ​រហ័ស​ ។​

en: Ruins
km: បំផ្លាញ

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
km: ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​សត្រូវ​  ជីក​ខាង​ក្រោម​ចន្លោះ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ បន្ទាប់​មក​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ឲ្យ​លឿន​  ពី​លើ​ក្បាល​របស់​គេ​ ។ រើស​យក​មាស​ ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ រត់​ឡើង​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រួច​ហើយ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​តាម​បង្គោល​ខាង​ក្រោម​ ។ ជីក​ទៅ​ស្ដាំ​  (ដែល​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ទី​ពីរ​) យក​មាស​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ទម្លាក់​​ខ្លួន​ ប្រមូល​មាស​ពីរ​ដុំ រួច​ហើយ​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ពីរ​ ។
    ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​តាម​រយៈ​ឥដ្ឋ​បន្លំ​  - សត្រូវ​ទី​ពីរ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ជាប់​អន្ទាក់​ នៅ​ខាង​ក្រោម​នៅ​ឡើយ​ ។ ទៅ​ឆ្វេង​ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ ចុះ​ក្រោម​ បន្ទាប់​មក​ទៅ​ឆ្វេង ហើយ​ចុះ​ក្រោម​​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ ។ ប្រមូល​មាស​មួយ​ដុំ​ ជីក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ យក​មាស​បី​ដុំ​ ជីក​ ហើយ​ឡើង​ជណ្ដើរ​ទាំង​អស់​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។.
    ទៅ​ឆ្វេង​លើ​បង្គោល​ម្ដង​ទៀត​ ប៉ុន្តែ​លើក​នេះ​ឡើង​សំដៅ​ទៅ​​លើ​តែ​ម្ដង​ ។ យក​មាស​មួយ​ដុំ​ ហើយ​ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​ ។ ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ​  ទៅ​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ ហើយ​បន្ត​ទៅ​កាន់​ផ្ទៃ​បេតុង​នៅ​កណ្ដាល​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។
    បោក​សត្រូវ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្ទៃ​បេតុង​ បន្ទាប់​មក​ចាក​ចេញ​ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​គេ​ រួច​ហើយ​ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ចន្លោះ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ និង​ចុះ​ទៅ​ក្រោម​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ពីរ​ ។ តោង​លើ​ បង្គោល​នៅ​ត្រង់​អេក្រង់​កណ្ដាល​ ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ហើយ​ត្រឡប់​ឡើង​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​លើ​បង្គោល​ ហើយ​រង់​ចាំ​សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្ទៃ​បេតុង​ ។ រើស​យក​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​លើ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ ហើយ​ចាក​ចេញ​ទៅ​​ខាង​ឆ្វេង​ម្ដង​ទៀត​ ដោយ​ទុក​ឲ្យ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ក្នុង​បេតុង​ ។ ត្រឡប់​ទៅ​ខាង​លើ​ម្ដង​ទៀត​ ប៉ុន្តែ​លើក​នេះ​បន្ត​ពី​ខាង​ឆ្វេង​សំដៅ​ទៅ​កាន់​ ជ្រុង​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាងលើ​នៃ​អេក្រង់​ ។
    នៅ​ពេល​អ្នក​ឡើង​ទៅ​ដល់​ទី​នោះ​ ជីក​ ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​ពី​លើ​មាស​មួយ​ចំនួន​ និង​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ពីរ​ដង​ ខណៈ​ពេល​កំពុង​ទម្លាក់​ខ្លួន​​បន្ត​ទៅ​ទៀត​ ។ ឥឡូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ពី​ដង​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​បំផុត​ រួច​ហើយ​ជីក​ឥដ្ឋ​ ដែល​បាំង​ដង​នោះ​ ។ រង់​ចាំ​សត្រូវ​ខាង​ក្រោម​ឈាន​ជើង​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ដង​នោះ​ បន្ទាប់​ មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​លើ​គេ​ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​ដែល​ស្រោប​នៅ​ក្នុង​បេតុង​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ មាស​ដែល​នៅ​សល់​ រួច​ហើយ​ទៅ​កាន់​ជ្រុង​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ។
    រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ ហើយ​​ឡើង​លើ​ រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ទៀត​ ទម្លាក់​ខ្លួន​លើ​មាស​បី​ដុំ រួច​ផ្លាស់​ទៅ​បន្ត​ទៅ​ ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ពាក់​កណ្ដាល​ ។ បោក​បញ្ឆោត​​សត្រូវ​  ទៅ​កាន់​ជណ្ដើរ​ដែល​នៅ​ខាង​លើ​បំផុត​ នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ជីក​ពីរ​ដង​ រួច​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​មាស​មួយ​ដុំ​ និង​ឥដ្ឋ​បី​ដុំ​ នៅ​ខណៈ​ពេល​កំពុង​ជីក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។ ចាក​ចេញ​ទៅ​​ខាង​ស្ដាំ​ទៅ​យក​មាស​ថែម​ទៀត​ បន្ទាប់​មក​ឡើង​ជណ្ដើរ​ ជីក​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ដើម្បី​ប្រមូល​ មាស​ពីរ​ដុំ​ផ្សេង​ទៀត ។ ឡើង​ជណ្ដើរ​ម្ដង​ទៀត​ ទៅ​​បង្គោល​ខាង​ឆ្វេង​ ឡើង​ទៅ​លើ​​ បន្ទាប់​មក​ទៅ​ស្ដាំ​ដើម្បី​យក​មាស​បួន​ដុំ​ ។ ជីក​នៅ​ខាង​ចុង​ស្ដាំ​ដៃ​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ ឥដ្ឋ​បន្លំ​បី​ដុំ​ ។
    ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បន្ទប់​ ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ហើយ​ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ ។ ជីក​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ដើម្បី​ចេញ​ក្រៅ​ បន្ទាប់​មក​ត្រឡប់​ឡើង​ទៅ​កាន់​បង្គោល​ រួច​ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​ដុំ​មាស​នៅ​ក្នុង​បន្ទប់​នេះ​ ។ ម្ដង​នេះ​ចាក​ចេញ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ប្រមូល​មាស​មួយ​ចំនួន​ រួច​ហើយ​ឡើង​ ឡើង​ ឡើង​ ។ 
    បោក​បញ្ឆោត​សត្រូវ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ផ្ទៃ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។ វា​អាច​ទៅ​​រួច​ក្នុង​ការ​បញ្ឆោត​ពួក​គេ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ បន្ទប់​ខាង​ក្រោម​ដោយ​រត់​​នាំ​​មុខ​ពួក​គេ​ឡើង​លើ​ជណ្ដើរ​ ។ ប្រមូល​មាស​នៅ ជាន់​ពាក់​កណ្តាលផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ចាប់​ពី​ទី​ពីរ​ដល់​ចុង​ក្រោយ​ និង​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ នៃ​មាស​ចុង​ក្រោយ​ក្នុង​ចំណោម​មាស​ទាំង​អស់​ ។
    រត់​ចេញ​ឲ្យ​លឿន​!

en: Tutorial
km: ការ​បង្រៀន

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
km: ការ​បង្រៀន​នេះ​ប្រមូល​ចង​ក្រង​នូវ​កម្រិត​ងាយ​ស្រួល ដែល​បង្រៀន​អ្នក​អំពី​ក្បួន​លេង​របស់​ KGoldrunner និង​ជួយ​ដល់​អ្នក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ​ ដែល​អ្នក​ត្រូវ​ការ​ក្នុង​ពេល​ចាប់​ផ្ដើម​លេង ។ វា​ប្រើ​សំណុំ​ក្បួន​បុរាណ ដែល​ស្រដៀង​គ្នា​នឹង​ក្បួន​ដែល​បាន​ប្រើ​នៅ​ក្នុង​កុំព្យូទ័រ​តាម​ផ្ទះ​ពីមុន ។ កម្រិត​នីមួយ​ៗ​មាន​សេចក្ដី​ពិពណ៌នា​ខ្លី​ៗ ដែល​អាច​នឹង​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នក​លេង​បាន ...
    
    ​នៅ​ពេល​អ្នក​ប្ដូរ​ទៅ​លេង​កម្រិត​ខ្ពស់​ៗ​ អ្នក​នឹង​យល់ថា KGoldrunner មាន​សកម្មភាព​បន្សំ យុទ្ធសាស្ត្រ និង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា --- ដែល​រួម​មាន​នៅ​ក្នុង​ល្បែង​ទាំង​អស់ ។

en: Hi!
km: សួស្ដី !​

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
km: សួស្ដី ​!   សូម​ស្វាគមន៍​មក​កាន់​ KGoldrunner !  គោល​បំណង​​របស់​​ល្បែង​គឺ​ត្រូវ​រើស​យក​ដុំ​មាស​ទាំង​អស់​ បន្ទាប់​មក​ឡើង​ទៅ​កាន់​ផ្នែក​ខាង​លើ​នៃ​តំបន់​លេង​ រួច​ហើយ​ផ្លាស់​ឡើង​លើ​ចូល​ទៅ​កាន់​កម្រិត​បន្ទាប់​ ។  ជណ្ដើរ​លាក់​នឹង​បង្ហាញ​ឡើង​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​បាន​ប្រមូល​ដុំ​មាស​ចុង​ក្រោយ​រួច​​ ។
    
    វីរ​បុរស​  នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​លើ​ គឺជា​អ្នក​តំណាង​របស់​អ្នក​ ។  ដើម្បី​ប្រមូល​ដុំ​មាស​ គ្រាន់​តែ​ ចង្អុល​កណ្ដុរ​ទៅ​កាន់​កន្លែង​ដែល​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​គេ​ទៅ​ ។ ដំបូង​ដោយ​សារ​តែ​ទំនាញ​ផែន​ដី​ទាញ អញ្ចឹង​គេ​ ក៏​ធ្លាក់​ចុះ​ក្រោម​ ...

en: Navigation
km: ការ​រុក​រក​​

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
km: នេះ​គឺ​ជា​ការ​ហ្វឹក​ហាត់​ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​មក​ ។ ដើរ​តាម​ដាន​ដុំ​មាស​ រហូត​ដល់​ជណ្ដើរ​លេច​ឡើង​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។  វីរបុរស​អាច​ដើរ​តាម​កណ្ដុរ​បាន​តែ​នៅ​តាម​ ផ្លូវ​ធម្មតា​ប៉ុណ្ណោះ​ (ដូច​ជា​ _ | L ឬ U) ដូច្នេះ​​សូម​ប្រយ័ត្ន​​កុំ​ទៅ​​ឆ្ងាយ​ជាង​គេ​ឲ្យ​សោះ​ ។
    
    គ្រោះ​ថ្នាក់​ ៖ ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​កុំ​ឲ្យ​ធ្លាក់​ពី​ជណ្ដើរ​ ឬ​របារ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​បេតុង​នៅ​ខាង​​ស្ដាំ​ ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ឲ្យ​សោះ​ ។  បើ​ពិត​ជា​បាន​ជាប់​អន្ទាក់​នៅ​ទី​នោះ​មែន​ វិធី​តែ​មួយ​គត់​ដើម្បី​ចាក​ចេញ​ពី​ទី​នោះ​ គឺ​ត្រូវ​តែ​សម្លាប់​ វីរ​បុរស​ (ចុច​គ្រាប់​ចុច​ Q ដើម្បី​ចេញ) រួច​ហើយ​ចាប់​ផ្ដើម​កម្រិត​ម្ដង​ទៀត​ ។

en: Digging
km: ការ​ជីក

en: You Have ENEMIES!
km: មាន​សត្រូវ​មក​ហើយ !

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
km: ល្អ​ណាស់​ អ្នក​បាន​ឆ្លង​ផុត​​ដំណាក់​កាល​ពិបាក​ៗ​ជា​ច្រើន​ហើយ​ ប៉ុន្តែ​បើ​លេង​​គ្មាន​សត្រូវ​ ដូច​ជា​មិន​សប្បាយ​សោះ​ ។ ពួក​គេ​ក៏​តាម​យក​មាស​ផង​ដែរ​ ៖ កាន់​តែ​អាក្រក់​ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត​ពួក​គេ​ក៏​ដេញ​តាម​អ្នក​ដែរ​!   អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ស្លាប់​ បើ​សត្រូវ​ចាប់​អ្នក​បាន​ ប៉ុន្តែ​ប្រហែល​ជា​អ្នក​នឹង​នៅ​មាន​សល់​ជីវិត​ពីរ​បី​ទៀត​​ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នក​ចាប់​ផ្ដើម​លេង​ម្ដង​ទៀត​បាន​ ។
    
    វិធី​មួយ​គត់​ដែល​អ្នក​អាច​យក​ឈ្នះ​សត្រូវ​បាន គឺ​គេច​ចេញ​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ ដោយ​ជីក​រណ្ដៅ ឬ​ក៏​បញ្ឆោត​ពួក​គេ​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ ផ្នែក​នៃ​តំបន់​លេង​ដែល​ពួក​គេ​អាច​ត្រូវ​ជាប់​នៅ​ក្នុង​ហ្នឹង​​តែ​ម្ដង​ ។
    
    បើ​សត្រូវ​ធ្លាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ គេ​នឹង​បោះ​​ចោល​មាស​ទាំង​អស់​ដែល​គេ​មាន​ ហើយ​បន្ទាប់​មក​ ត្រូវ​ជាប់​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​មួយ​សន្ទុះ​ រួច​បាន​ងើប​ចេញ​មក​វិញ ។  បើ​រណ្ដៅ​បិទ​ ខណៈ​ពេល​ដែល​គេ​ នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​  គេ​នឹង​ស្លាប់​ ហើយ​នឹង​កើត​ឡើង​វិញ​នៅ​កន្លែង​ណា​ផ្សេង​ទៀត​នៅ​លើ​អេក្រង់​ ។  អ្នក​អាច​ សម្លាប់​សត្រូវ​តែ​ម្ដង​ដោយ​ជីក​រណ្ដៅ​បី​បួន​ទៀត​​ជា​ជួរ​​ ។
    
    សំខាន់​ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត​ អ្នក​អាច​រត់​ពី​​លើ​ក្បាល​សត្រូវ​បាន​ ។  អ្នក​គួរ​តែ​ធ្វើ​ដូច្នោះ​ ភ្លាម​ៗ​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ចាប់​ផ្ដើម​កម្រិត​​នេះ​ ។  ជីក​រណ្ដៅ ហើយ​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ រួច​រង់​ចាំ​ឲ្យ​គេ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​គ្រប់​ផ្លូវ​ សឹម​​រត់​ឡើង​លើ​គេ​ ដោយ​មាន​សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​​កំពុង​រត់​ដេញ​តាម​យ៉ាង​ក្ដៅ​គគុក​ ...
    
    បើ​អ្នក​ធុញ​ថប់​ អ្នក​អាច​ចុច​គ្រាប់​ចុច​ ផ្អាក​ នៅ​ពេល​ណា​ក៏​បាន​ដែរ​ (តាម​លំនាំ​ដើម​ចុច​ P ឬ Esc) ហើយ​សម្រាក​ ។  ចុច​គ្រាប់​ចុច​នេះ​ម្ដង​ទៀត​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ចង់​លេង​បន្ត​ ។

en: Bars
km: របារ

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
km: អ្នក​អាច​ផ្លាស់​ទី​ផ្ដេក​តាម​របារ​ (ឬ​បង្គោល​) ប៉ុន្តែ​ បើ​អ្នក​ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​ អ្នក​នឹង​របូត​ដៃ ហើយ​ធ្លាក់​  ...  ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត​​ សូម​ចំណាំ​ថា​អ្នក​អាច​ប្រមូល​មាស​ដោយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​លើ​មាស​ ។

en: False Bricks
km: ឥដ្ឋបន្លំ

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
km: ឥដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​កម្រិត​នេះ មិន​មែន​ជា​របស់​ពិត​ឡើយ ។ បើ​អ្នក​ដើរ​លើ​វា អ្នក​នឹង​ធ្លាក់​ចូល​វា ។ សត្រូវ​របស់​អ្នក​ក៏​នឹង​ធ្លាក់​ចូល​វា​ដែរ ។

en: Bye ...
km: លាហើយ ...​

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
km: នេះ​គ្រាន់​តែ​ជា​កម្រិត​ស្រួល​ៗ​ ដើម្បី​​បញ្ចប់​ល្បែង​នេះ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ។ អ្នក​អាច​រីក​រាយ​ជា​មួយ​នឹង​ល្បែង​ផ្សេង​ទៀត​ នៅ​ក្នុង​ KGoldrunner ។
    
    សូម​ចំណាំ​ថា​មាន​កម្ម​វិធី​និពន្ធ​ល្បែង​ផង​ដែរ​ ដែល​អ្នក​ ហើយ​និង​​មិត្ត​របស់​អ្នក​អាច​រៀប​ចំ​ ជា​កម្រិត​ផ្សេង​ៗ​ និង​ប្រកួត​ប្រជែង​គ្នា​បាន​យ៉ាង​សប្បាយ ។ បើ​អ្នក​ចូល​ចិត្ត​សកម្មភាព​នេះ  ក្បួន​របស់​ KGoldrunner ដែល​បាន​ប្រើ​នៅ​ក្នុង​ល្បែង​មួយ​ចំនួន​គឺ​រហ័ស​ ហើយ​សាហាវ​ ។  ក៏​មាន​សៀវភៅ​ក្បួន​របស់​ KGoldrunner នៅ​ក្នុង​ម៉ឺនុយ​ជំនួយ​ ដែល​មាន​ផ្ទុក​នូវ​សេចក្ដី​លម្អិត​ច្រើន​ជាង​ការ​ ការ​បង្ហាត់​បង្រៀន​នេះ​ផង​ដែរ​ ។
    
    វា​ជា​កិត្តិយស​ណាស់​ដែល​បាន​ជួយ​បង្ហាញ​ដល់​អ្នក​​ ។ សូម​ជម្រាប​លា!

en: Advanced Tutorial
km: មេរៀន​កម្រិត​ខ្ពស់

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
km: មេរៀន​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀប​ចំ​ឡើង​​សម្រាប់​អ្វី​ម្យ៉ាង​ ដែល​អ្នក​អាច​ជួប​នៅ​ក្នុង​កម្រិត​កណ្ដាល​នៃ​​ 'ការ​ចាប់​ផ្ដើម​' ល្បែង ។ សូម​លេង​ឲ្យ​សប្បាយ​ចុះ ...

en: Bars and Ladders
km: របារ និងជណ្ដើរ​

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
km: គ្មាន​កន្លែង​ដែល​ត្រូវ​ជីក​ទៀត​ទេ ដូច្នេះ​អ្នក​ត្រូវ​តែ​គេច​ពី​សត្រូវ ហើយ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​កុំ​អោយ​ធ្លាក់​ទៅលើ​បេតុង​ នៅ​ពេល​ដែល​មិន​ត្រូវ​ធ្លាក់ ។  ត្រូវ​ព្យាយាម​ធ្វើ​ឲ្យ​​សត្រូវ​​នៅ​ម្ដុំ ។
    
    ប្រសិន​បើ​សត្រូវ​មួយ​មាន​​មាស ហើយ​វា​កំពុងតែ​កាន់​ដុំ​មាស ។  វា​ប្រហែល​ជា​ទម្លាក់​ដុំ​មាស​នៅ​ពេល​ដែល​វា​រត់​លើ​បេតុង ឬ នៅ​ខាង​លើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ ......អត់ធ្មត់ អត់ធ្មត់ !

en: To kill ...
km: ត្រូវ​សម្លាប់ .....

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
km: អ្នក​​មិន​អាច​ឡើង​ទៅ​យក​​មាស​បានទេ ដូច្នេះ​អ្នក​ត្រូវ​តែ​ឲ្យ​សត្រូវ​យក​វា​ចុះ​មក​ឲ្យ​អ្នក ។ ប៉ុន្តែ​តើ​អ្នក​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​វា​ត្រឡប់​​ទៅ​វិញ​ដោយ​វិធី​ណា ?
    
    ប្រសិន​បើ​អ្នក​មាន​អារម្មណ៍​ថា​តាន​តឹង​ក្នុង​ចិត្ត អ្នក​អាច​ចុច​គ្រាប់ចុច​ផ្អាក (តាម​លំនាំ​ដើម​គឺ P ឬ Esc) ហើយ​សម្រាក ។ អ្នក​ក៏​អាច​ប្រើ​ម៉ឺនុយ​ ​កំណត់​ ដើម្បី​បន្ថយ​ល្បឿន​សកម្មភាពផង​ដែរ ។

en: ...  Or not to kill?
km: ...  ឬ​មិន​ត្រូវ​សម្លាប់ ?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
km: យក​ល្អ​កុំ​សម្លាប់​សត្រូវ​ឲ្យ​សោះ​ ។  សាក​ល្បង​មើល​ ហើយ​អ្នក​នឹង​រក​ឃើញ​មូល​ហេតុ​ហើយ​  ... ហាស់​ ហាស់​  ហាស់​!
    
    ទោះ​បី​ជា អ្នក​សម្លាប់​ពួក​គេ​ដោយ​អចេតនា​ មុន​ពេល​​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​លើ​ក៏​ដោយ​​ អ្នក​នៅ​តែ​អាច​បញ្ចប់​កម្រិត​នេះ​បាន​ដដែល​ ដោយ​ជីក​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​​ផ្នែក​រណ្ដៅ​ ដែល​គេ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ហ្នឹង​ ។

en: Traps
km: អន្ទាក់

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
km: ឥដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​នៅ​ទីនេះ​មិន​មែន​ជា​អ្វី​ដែល​អ្នក​ឃើញ​នោះ​ទេ ។ ពួកវា​ត្រូវ​បាន​ស្គាល់​​ថា​ជា​ឥដ្ឋ​បន្លំ​ ឥដ្ឋ​ធ្លាក់​កាត់​ ឬ​អន្ទាក់ ។ ប្រសិន​បើ​អ្នក​ព្យាយាម​ដើរ​លើ​ពួកវា អ្នក​នឹង​ធ្លាក់ ។ ប្រសិនបើ​សត្រូវ​ដើរ​លើ​វា ពួកវា​អាច​​ ធ្លាក់​​លើ​អ្នក​ដោយ​គ្មាន​ដោយ​មិន​ប្រាប់​ជា​មុន​ ។ ជួនកាល​ អ្នក​ត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​ដើម្បី​ទៅ​យក​មាស​មួយ​ចំនួន ។
    
    នៅ​ពេល​ចាប់ផ្ដើម លោត​ទៅ​ក្នុង​​រណ្ដៅ​បេតុង​ ជីក និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​​ ។ វា​នឹង​ឃុំ​​សត្រូវ​​ទុក​មួយ​រយៈ...

en: Challenge
km: ប្រកួត​​ប្រជែង​

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
km: កម្រិត​តូច​ៗ​ដែល​ពោរ​ពេញ​ទៅ​ដោយ​ល្បិច​ទាំង​នេះ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​ Peter, Simon, Genevieve និង​ឪពុក​របស់​គេ​ឈ្មោះ​ថា​ Ian Wadham ។ ពួក​គេ​ប្រើ​ក្បួន​លេង​បែប​បុរាណ ។ សូម​លេង​ឲ្យ​សប្បាយ​ណា !

en: Easy Start
km: ងាយ​ស្រួល​ចាប់​ផ្ដើម

en: Drop through the false brick under the bar.
km: ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់តាម​​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ខាង​ក្រោម​របារ​ ។

en: Mobile Bricks
km: ឥដ្ឋ​ចល័ត

en: Just run over the enemies' heads.
km: គ្រាន់​តែ​រត់​ពី​លើ​​ក្បាល​​​សត្រូវ​ប៉ុណ្ណោះ​ ។

en: The Big Haul
km: ខ្សែ​ពួរ​ធំ

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
km: ដើរ​ទៅ​ស្ដាំ​ រួច​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ដែល​នឹង​មក​​ដល់​ ។ ឥឡូវ​ដក​ថយ​ពី​ក្រោម​ សត្រូវ​ដែល​កំពុង​​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​ក្រោយ​អ្នក​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ ជីក​ ជីក​ រួច​​សម្លាប់​ សត្រូវ​ទាំង​អស់​តែ​ម្ដង​ ។
    
    ឥឡូវ​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ហើយ​យក​គ្រោង​ឥដ្ឋ​ និង​ជណ្ដើរ​ទាំង​អស់​ចេញ​ចាប់​ពី​លំដាប់​ស្ដាំ​ទៅ​ឆ្វេង​ ។

en: Quick Off The Mark
km: ចាប់​ផ្ដើម​ម្ដងទៀត​ឲ្យ​រហ័ស

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
km: ផ្លាស់​ទី​ឲ្យ​រហ័ស​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដើម្បី​ចាប់​ផ្ដើម​លេង​ ។  ជីក​ត​ទៅ​ទៀត​ រហូត​ដល់​សត្រូវ​បាន​យក​មាស​ទាំង​អស់​ចុះ​ក្រោម​ ។   ដក​ថយ​ទៅ​កាន់​ទី​ខ្ពស់​ ហើយ​ជីក​នៅ​ទី​នោះ​ បើ​សិន​ចាំ​បាច់​ ។

en: Who Needs Enemies?
km: នរណា​ត្រូវ​ការ​សត្រូវ ?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
km: បន្ត​ជីក​ឥដ្ឋ​បី​ជួរ​ក្បែរ​ជណ្ដើរ ។

en: Asymmetrical
km: ខុស​គ្នា

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
km: ទុក​ដុំ​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ រហូត​ដល់​អស់​​ ។  ឥដ្ឋ​បន្លំ​នឹង​​​ឲ្យ​អ្នក​​​ចូល​ទៅ​ដល់​ ដុំ​មាស​ជាច្រើន​ ប៉ុន្តែ​ ពួក​វា​ត្រូវ​បាន​ដាក់​នៅ​កន្លែង​ដែល​ខុស​គ្នា​​ ។

en: Goldrunner Prophecy
km: ទំនាយ​របស់​អ្នក​រត់​យក​មាស

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
km: Peter W. បាន​បង្កើត​ល្បែង​នេះ​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ១​៩​៨​៥ ។  តើ​អ្នក​មាន​ឃើញ​អក្សរ​ទំនាយ GR ទេ​? គួរ​ឲ្យ​ខ្លាច​ណាស់​!
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ប្រមូល​មាស​មួយ​ជួរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​រួច​​ រង់​ចាំ​នៅ​ទី​នោះ​ ហើយ​សត្រូវ​ដំបូង​ នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​តាម​គេ​បញ្ជា​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ពី​លើ​អ្នក​ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ផ្លាស់​ទី​លើ​ផ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​ ប្រមូល​ដុំ​មាស​ទាំង​អស់​ លើក​លែង​តែ​មាស​បី​ដុំ ដែល​ព្យួរ​នៅ​ក្រោម​ជណ្ដើរ​ ។ ទុក​មាស​រហូត​ដល់​ចុង​បញ្ចប់​ ។
    
    ដើម្បី​យក​មាស​នៅ​ពី​លើ​សត្រូវ​ដែល​ជាប់​អន្ទាក់​បាន​​ ចុះ​ពី​ជណ្ដើរ​ ជីក​ឥដ្ឋ​បួន​ចុះ​ក្រោម​ រង់​ចាំ​រហូត​ដល់​ពួក​វា​បង្ហាញ​ឡើង​ម្ដង​ទៀត​ បន្ទាប់​មក​ជីក​ឥដ្ឋ​មួយ​ដុំ​ទៀត​ ឡើង​ទៅ​លើ​វិញ​ ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ដុំ​ដំបូង​ម្ដង​ទៀត​ ហើយ​ផ្លូវ​នឹង​បង្ហាញ​​ឲ្យ​ឃើញ​ច្បាស់ ​ដើម្បី​ឲ្យ​ងាយ​​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ប្រមូល​យក​មាស​ រួច​រត់​គេច​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ ។
    
    នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ដោះ​លែង​សត្រូវ​ ដក​ថយ​ឲ្យ​លឿន​ទៅ​កាន់​កន្លែង​ដែល​អ្នក​អាច​ដាក់​អន្ទាក់​ និង​សម្លាប់​ គេ​បាន​ ។ បន្ទាប់​ពី​បាន​សាក​ល្បង​ម្ដង​ ឬ​ពីរ​ដង​ហើយ​ គេ​នឹង​បង្ហាញ​ខ្លួន​ឡើង​វិញ​ដោយ​គ្មាន​គ្រោះ​ថ្នាក់​នៅ​​​ខាង​ឆ្វេង​ ។

en: The Rosette
km: ផ្កា​កុលាប

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
km: ព្យាយាម​​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ទាំង​អស់​នៅ​ជុំ​គ្នា ដោយ​ដើរ​ទៅ​កណ្ដាល​បន្ទាប់​មក​ចុះ​ក្រោម​ ។  ឥឡូវ​ ដាក់​អន្ទាក់​ពួក​គេ​នៅ​ក្នុង​ស្នូក​នៅ​ខាង​ក្រោម​ ដោយ​មិន​ខ្វល់​អំពី​មាស​នៅ​ទី​នោះ​ទេ​ក្នុង​ពេល​នេះ​ ។  ឈរ​លើ​ផ្នែក​ម្ខាង​ឲ្យ​ចំ​ពី​​លើ​ស្នូក​  បន្ទាប់​មក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​កាន់​ការ៉េ​មួយ​នៅ​ពេល​ ដែល​សត្រូវ​ឡើង​មក​ដល់​លើ​ស្នូក​ ។
    
    ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​មិនមែន​នៅ​ក្នុង​ស្នូក​ទេ​ បន្ទាប់​មក​ដោះ​លែង​សត្រូវ​ ហើយ​នាំ​ពួក​គេ​ ទៅ​មក​ពីលើ​ក្បាល​ជណ្ដើរ​  រហូត​​ដល់​ពួក​គេ​ទម្លាក់​មាស​របស់​ពួក​គេ​ចោល​ ។

en: He Has The Gold
km: គាត់​មាន​មាស

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
km: សត្រូវ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដៃ​បាន​ជាប់​អន្ទាក់​ដោយ​មាន​មាស​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​ដៃ​របស់​គេ​ ។
    
    អ្នក​អាច​សម្លាប់​គេ​ ហើយ​កម្ទេច​មាស​ចោល​ដោយ​​ជីក​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ជណ្ដើរ​តូច​មួយ​ ។ អ្នក​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​តែ​សម្លាប់​សត្រូវ​ផ្សេង​ទៀត​ ហើយ​ដាក់​អន្ទាក់​គេ​នៅ​ក្នុង​ទី​នោះ​ផង​ដែរ​ ។

en: Towers of Gold
km: ប៉ម​មាស

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
km: មុន​នឹង​សម្លាប់​សត្រូវ​ណា​មួយ​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ប្រមូល​មាស​​​នៅ​ក្នុង​​កំពូល​ប៉ម​​  និង​​ពី​លើ​របារ​ឲ្យ​អស់​សិន​ ។
    
    កន្លែង​មួយ​ដែល​ត្រូវ​ចាប់​ផ្ដើម ​គឺ​នៅ​ចំ​ពី​ក្រោម​ប៉ម​ទី​ពីរ​ពី​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ ។  ជីក​ម្ដង ​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ទី​មួយ​ដែល​​ដើរ​មក​រក​អ្នក​ រត់​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដើម្បី​យក​មាស​មួយ​ចំនួន​ ឈាន​ជើង​ត្រឡប់​មក​វិញ រួច​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ដែល​នៅ​ចំ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ប៉ម​ទី​បី​ ។ ឥឡូវ​រត់​ទៅ​ស្ដាំ​ ដោយ​មាន​សត្រូវ​បី​នាក់​កំពុង​ដេញ​តាម​យ៉ាង​ក្ដៅ​គគុក​ និង​យ៉ាង​សកម្ម​ !

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
km: ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​នៅ​ក្បែរ​​ជណ្ដើរ បន្ទាប់​មក​រក​ឥដ្ឋ​ដែល​ធ្លាក់​កាត់​ទាំងអស់ ។

en: Delayed Drop
km: ទម្លាក់​យឺត​ៗ

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
km: សត្រូវ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ មុន​​ពេល​ដែល​អ្នក​អាច​ឆ្លង​កាត់​សត្រូវ​មួយ​ទៀត​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។
    
    ដូច្នេះ ​នៅ​ទី​នោះ​ជាមួយ​គេ​ ដោយ​ជីក​រណ្ដៅ​មួយទៀត​ម្ដង​ទៀត​ រួច​ដាក់​អន្ទាក់​គេ​ រហូត​ដល់​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ឡើង​មក​លើ​​ជណ្ដើរ​ និង​ចាត់​ការ​ជាមួយ​នឹង​បេតុង​រួច​រាល់​ ។

en: Maze of Ladders
km: ជណ្ដើរ​ខ្វាត់ខ្វែង

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
km: ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​នៃ​ចំណុច​កណ្ដាល​ រួច​ឡើង​លើ បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​ទម្លាក់​ខ្លួន​​ ហើយ​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​ ឬ​ស្ដាំ​ ដើម្បី​ប្រមូល​មាស​ទាំង​អស់​ ។
    
    ទុក​ដុំ​មាស​នៅ​ក្នុង​ទី​​កន្លែង​ដែល​មាន​រាង​អក្សរ​ U ​រហូត​ដល់​​អស់​​ ។
    
    កុំ​ខ្វល់​ពី​សត្រូវ​ ។ ទុក​ឲ្យ​គេ​នៅ​ជាប់​អន្ទាក់​ទៅ​ ។

en: Ride Them Down
km: ជិះ​ពួក​គេ​ចុះ​ក្រោម​

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
km: ប្រញាប់​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ទ្វេ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​មាស​ ។ ដំបូង​ធ្វើ​ឲ្យ​ពួក​គេ​ទាំង​ពីរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ប្រអប់​តូច​ បន្ទាប់​មក​ដោះ​លែង​ពួក​គេ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ។
    
    ឥឡូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​លើ​ពួក​គេ​ រួច​ប្រមូល​យក​មាស បន្ទាប់​មក​ជិះ​សត្រូវ​ទី​បី​ចុះ​ក្រោម​ និង​ប្រើ​គេ​ឲ្យ​ឆ្លង​ទៅ​ជណ្ដើរ​ ។

en: Hair's Breadth Timing
km: ការ​កំណត់​ពេល​ដែល​តិច​បំផុត​

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
km: នៅ​ចំ​កណ្ដាល​ផ្នែក​ខាង​លើ​ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ ។  នៅ​ពេល​ពួក​វា​បង្ហាញ​ឡើង​វិញ​  ជីក​ឥដ្ឋ​ពីរ​ថែម​ទៀត​ រត់​កាត់​ ផ្នែក​ខាង​លើ​ រួច​ជីក​ក្បែរ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ ។  ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ រួច​ប្រមូល​មាស​ ។  អ្នក​គ្មាន​ពេល​នៅ​សល់​ទេ​ !
    
    ចុង​ក្រោយ​ប្រមូល​មាស​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ។  ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ក្រោម​​ជណ្ដើរ​ខ្លី បន្ទាប់​មក​ ឡើង​តាម​ជណ្ដើរ​នៅ​ចំ​ពី​ក្រោម​បេតុង​ ។
    
    នៅ​កណ្ដាល​​​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ ឈរ​ពី​ក្រោម​របារ​ស្ដាំ​ដៃ​នៅ​ក្បែរ​​រណ្ដៅ​ ជីក​​ឆ្វេង​ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឥដ្ឋ​បន្លំ បន្ទាប់​មក​ជីក​ពីរ​ដង​ទៀត​ ដោយ​ផ្លាស់​ទី ចុះ​ក្រោម​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ ។  ចុង​ក្រោយ​ ឈរ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​  ជីក​ឥដ្ឋ​គេច​ខ្លួន​​របស់​អ្នក​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ រត់​ឲ្យ​​លឿន​បំផុត​ទៅ​មក​ៗ​ជុំ​វិញ​រណ្ដៅ ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ក្នុង​រណ្ដៅ​ ប្រមូល​យក​មាស​ ទម្លាក់​ខ្លួន​​កាត់​តាម​ឥដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​ រួច​ជីក​ម្ដង​ទៀត​ដើម្បី​គេច​​ខ្លួន​ ។

en: The Three Musketeers
km: ទាហាន​បី​នាក់

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​សម្លាប់​ទាហាន​​​បី​នាក់​ ដូច្នេះ​ពួក​គេ​នឹង​បំពេញ​ឥដ្ឋ​បន្លំ ក្រោម​ចន្លោះ​នៅ​ក្នុង​របារ​នៅ​ខាង​លើ​ ។  កុំ​ខ្វល់​នឹង​ d'Artagnan ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ។  អ្នក​គ្រាន់​តែ​ពី​លើ​គេ​ទៅ​យក​ដុំ​មាស​ទៅ​បាន​ហើយ​ ។
    
    ប្រមូល​មាស​ពី​ឆ្វេង​ទៅ​ស្ដាំ​ឆ្លងកាត់​​ពី​ខាង​ក្រោម​​តំបន់​លេង​ បន្ទាប់​មក​ ពី​ស្ដាំ​ទៅ​ឆ្វេង​ឆ្លង​កាត់​ពី​ខាង​លើ​ ។  សូម​ប្រាកដ​ថា ​បាន​ទុក​ដុំ​មាស​​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ​ចំណុច​កណ្ដាល​លើ​បេតុង​ ។  ចុង​ក្រោយ​ប្រមូល​មាស​នោះ​ ។
    
    មុន​នឹង​អ្នក​ធ្វើ​ដូច្នេះ​បាន​  ជីក​​ឥដ្ឋ​បី​ក្នុង​មួយ​ជួរ​ពី​លើ​ និង​នៅ​​ខាង​ឆ្វេង​មាស បន្ទាប់​មក​ចាក​ចេញ​ទៅ​កាន់​កម្រិត​បន្ទាប់​តាម​ផ្លូវ​ពិបាក​ដដែល​ដូច​ដែល​អ្នក​ធ្លាប់​បាន​ប្រើ​ពីមុន​នេះ​ ។

en: Rat Trap
km: អន្ទាក់​កណ្ដុរ

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
km: ផ្លាស់​​ទី​ឲ្យ​លឿន​បំផុត​ដើម្បី​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ពីរ​នាក់​ រួច​រត់​ពី​លើ​ពួក​គេ​ ។ បើ​អ្នក​រង់​ចាំ​ រហូត​ដល់​ពួក​គេ​ជិត​មក​ដល់​អ្នក​ ពួក​គេ​ទាំង​ពីរ​អាច​រួច​ខ្លួន​ អញ្ចឹង​អ្នក​អាច​រត់​ ឡើង​លើ និង​ទៅ​​មក​នៅ​​ខាងស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​​  ចុះ​ជណ្ដើរ​ទៅ​កាន់​បេតុង​ រួច​​ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ជា​រៀង​រហូត​​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ជិត​ៗ​នេះ ។
    
    បើ​សត្រូវ​ជាប់​នៅ​ក្នុង​គ្រោង​ប៉ម​ ប្រើ​ល្បិច​ដដែល​ ។  មាន​ឥដ្ឋ​បន្លំ​នៅ​ខាង​ក្រោម​​ប៉ម​ ។  បើ​សត្រូវ​​ជាប់​អន្ទាក់​ ហើយ​នៅ​តែ​កាន់​មាស​មួយ​ចំនួន​នៅ​​ក្នុង​ដៃ​​ ជីក​ប្រហោង​មួយ​នៅ​ខាង​ចុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ ត្រឡប់​មក​វិញ​ ចុះ​តាម​ជណ្ដើរ​ និង​នាំ​សត្រូវ​ទៅ​សម្លាប់​ នៅ​ខណៈ​ពេល​ដែល​មាស​ត្រូវ​បាន​កម្ទេច​ចោល​ដែរ​ ។

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
km: នេះ​គឺ​ជា​ការ​សម​សម្រាប់​កម្រិត​​ក្រោយ​ ។  ដើម្បី​យក​មាស​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បាន​​ ចុះ​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ ដោះ​លែង​គេ​ឲ្យ​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង​តាម​គេ ហើយ​ ពេល​ ដែល​អ្នក​ជិះ​ចុះ​លើ​ក្បាល​របស់​គេ​ ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ ។  បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​រត់​ចូល​ក្នុង​ យក​មាស​ ហើយ​ចាក​ចេញ​មុន​នឹង​ឥដ្ឋ​បិទ​ ។
    
    បើ​អ្នក​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ជ្រុង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ អ្នក​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​​ក្នុងរណ្ដៅ​ដែល​មាន​មាស​ ។

en: Under the Stairs
km: នៅ​ក្រោម​ជណ្ដើរ

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
km: ចាប់​ផ្ដើម​ដោយ​សម្លាប់​សត្រូវ​ ។ នៅ​ពេល​​ពួក​គេ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ទី​ទំនេរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​  ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម​ និង​ទៅ​ឆ្វេង​ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​ពួក​គេ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ថែម​ទៀត​ និង​រារាំង​​ពួក​គេ មិន​ឲ្យ​យក​មាស​បាន​​ ។  បើ​គេ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បាន​​​ជាង​មួយ​​ភាគ​បី​ ពួក​គេ​នឹង​ ត្រូវ​ជាប់​អន្ទាក់​ជា​រៀង​រហូត​​​​​​​ ។
    
    ឥឡូវ​ចាប់​ផ្ដើម​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​រត់​ ហើយ​ជីក​បី​បញ្ហា ។ អ្នក​ប្រហែល​ជា​ត្រូវ​ធ្វើ​ដំណើរ​បី​បួន​ដង​ ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​តំបន់​នោះ​ទទេ ។  ចុង​បញ្ចប់​ ប្រមូល​ដុំ​មាស​ដែល​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​ ។​​​​​​​​​​​​​​​

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
km: ផ្នែក​ខាង​លើ​នៃ​ជណ្ដើរ​នេះ​ស្រដៀង​ទៅ​នឹង​កម្រិត (១​៣)​ របស់​ Head Case ។  ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​ នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ជិត​ក្បាល​ជណ្ដើរ​ ។  រត់​ចុះ​តាម​ជណ្ដើរ​ ហើយ​​ធ្វើ​ឲ្យ​គេ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ទី​មួយ ។  អ្នក​នឹង​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​ធ្វើ​ដូច្នេះ​ឡើង​វិញ​ ពីរ​បី​ដង​ទៀត​ ។
    
    ឥឡូវ​អ្នក​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​ឲ្យ​សត្រូវ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​បំផុត​ ដើម្បី​ឲ្យ​អ្នក​អាច​ រត់​ពី​លើ​គេ​នៅ​ពេល​ដែល​យក​មាស​ចេញ​ពី​ខាង​ក្នុង beetle​ ។
    
    ដាក់​អន្ទាក់​សត្រូវ​នៅ​ខាង​ចុង​នៃ​ឥដ្ឋ​មួយ​ជួរ​ក្រោម​ប្រមោយ​របស់​ beetle ។ឈរ​លើ​ក្បាល​របស់​គេ​ ជីក​ខាង​ស្ដាំ​ ហើយ​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចុះ​ ។ បោះ​ជំហាន​ទៅ​ស្ដាំ​ ជីក​ឆ្វេង​ រួច​ដាក់​អន្ទាក់​​គេ​ម្ដង​ទៀត​ នៅ​ពេល​ដែល​គេ​រត់​ចូល​តាម​អ្នក​ ។
    
    រត់​ចុះ​ទៅ​ឆ្វេង​ ជីក​ឥដ្ឋ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​​រណ្ដៅ រួច​ដាក់​អន្ទាក់​គេ​​​ម្ដង​ទៀត​ ។  ប្រមូល​ដុំ​មាស​ ជីក​ឆ្វេង​ រួច​រត់​គេច​ទៅ​ឆ្វេង​ ទៅ​លើ​បេតុង​ ។ នៅ​ពេល​ដែល​ សត្រូវ​ឡើង​មក​ខាង​ក្រៅ​ គេ​នឹង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ ។

en: Short Circuit
km: សៀគ្វី​ខ្លី

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
km: ដើរ​បញ្ច្រាស​ទ្រនិច​នាឡិកា​ជុំ​វិញ​សៀគ្វី​ និង​នាំ​សត្រូវ​ទៅ​ជា​មួយ​អ្នក​ដែរ​ ដោយ​ដាក់​អន្ទាក់​គេ​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ និង​​តែ​​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។  បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​ រត់​កាត់​បេតុង​ ហើយ​ប្រមូល​មាស​នៅ​លើ​ទីនោះ​បាន​ ។
    
    បន្ទាប់​មក​  យក​មាស​ទាំង​អស់​នៅ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​ លើក​លែង​តែ​មាស​មួយ​ដុំ​នៅ​ពី​លើ​ជណ្ដើរ​ ។  ដើម្បី​យក​មាស​មួយ​ដុំ​នេះ​បាន​ ដោះ​លែង​សត្រូវ​ទី​ពីរ​ រួច​ហើយ​នាំ​គេ​ដើរ​ទៅ​មក​ជុំ​វិញ​សៀគ្វី​ ។ ដើរ​តាម​គេ​ឡើង​ទៅ​លើ​ជណ្ដើរ​វែង​ ដោយ​នៅ​លើ​ជណ្ដើរ​នោះ​ រហូត​ដល់​គេ​រត់​ពី​លើ​ ទៅ​ខាង​ឆ្វេង និង​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ។ ឥឡូវ​ទៅ​ខាង​ចុង​បេតុង​ឆ្វេង​ នៅ​ពេល​ដែល​គេ​ដើរ​ក្រឡឹង​ជុំ​វិញ​ផ្នែក​ខាង​ឆ្វេង​​​តំបន់​លេង​ ។  នៅ​ពេល​គេ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​ជើង​របស់​អ្នក​ រត់​ពី​លើ​ជណ្ដើរ​តូច​ ហើយ​យក​មាស​ ។
    
    ដើម្បី​ឆ្លង​កាត់​រណ្ដៅ​ឆ្វេង​នៅ​ខាង​ក្រោម​ ឈរ​​លើ​សត្រូវ​ និង​ជីក​ឆ្វេង​ ។  នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​ទម្លាក់​ខ្លួន​ ជីក​ស្ដាំ​ ហើយ​រត់​គេច​ ប៉ុន្តែ​នៅ​ខាង​ក្រោម​រហូត​ដល់​ឥដ្ឋ​បិទ​ បន្ទាប់​មក​អ្នក​ អាច​ប្រើ​ជណ្ដើរ​ខ្លី​ដើម្បី​នាំ​សត្រូវ​ឡើង​ទៅ​លើ​​ ឆ្លង​កាត់​ ចុះ​ក្រោម​ និង​ចេញ​ក្រៅ​ ។
    
    ​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​នៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​ ដើរ​ទៅ​ ហើយ​យក​មាស​នៅ​កណ្ដាល​សៀគ្វី បន្ទាប់​មក ជីក​ចំហៀង​សង​ខាង​​នៃ​ជណ្តើរខ្លី​នៅ​ទី​នោះ​ ។ ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ឆ្វេង​ នៅ​ពេល​ សត្រូវ​ត្រូវ​​គេ​ចាប់​បាន​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ ។  នៅ​ពេល​សត្រូវ​បង្ហាញ​ខ្លួន​ឡើង​ គេ​នឹង​ទៅ​ខាង​ស្ដាំ​  ហើយ​​ទម្លាក់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ ។  ឈរ​លើ​ក្បាល​របស់​គេ​ ហើយ​ជីក​ឆ្វេង​ដើម្បី​ដោះ​លែង​គេ​ ។
    
    អ្នក​អាច​បង្ខំ​ឲ្យ​សត្រូវ​ឡើង​ទៅ​ជណ្ដើរ​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​ដៃ​ និង​ទៅ​ខាង​ឆ្វេង​ដោយ​ឈរ​តាម​ ផ្លូវ​ដ៏​តូច​មួយ​ពី​ខាង​ក្រោម​​ជណ្ដើរ​ ។  អ្នក​នឹង​ត្រូវ​ការ​ការ​កំណត់​ពេល​វេលា​ដោយ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ និង​ជីក​ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​គេ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រណ្ដៅ​ខាង​ស្ដាំ​ផ្នែក​ខាង​លើ​ ។  ពេល​នៅ​ទី​នោះ​ អ្នក​អាច​រត់​ពី​លើ​គេ​​បាន ។  បើ​គេ​នៅ​តែ​កាន់​មាស​ ឈរ​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​រណ្ដៅ​ ហើយ​ជីក​ឡើង​វិញ​ម្ដង​ទៀត​ រហូត​ដល់​គេ​ទម្លាក់​ដុំ​មាស​នៅ​កន្លែង​ណា​មួយ​នៅ​តាម​ផ្លូវ​របស់​គេ​ ។

en: Synchronised Running
km: រត់​ព្រម​គ្នា

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
km: មែន​ហើយ​ អ្នក​ត្រូវតែ​រត់​ពី​លើ​ក្បាល​របស់​សត្រូវ​ --- រត់​កាត់​តាម​ផ្លូវ​ទាំង​អស់​!  អ្វី​ទាំង​អស់​ដែល​វា​ចង់​យក​​គឺ​ដៃ​ថេរ ។

en: &New Game...
km: ល្បែង​ថ្មី...

en: Pla&y Next Level
km: លេង​​កម្រិត​បន្ទាប់​

en: Play next level.
km: លេង​កម្រិត​បន្ទាប់​ ។

en: Try the next level in the game you are playing.
km: ព្យាយាម​លេង​​​កម្រិត​បន្ទាប់ ​នៅ​ក្នុង​ល្បែង​ដែល​អ្នក​កំពុង​លេង​ ។

en: &Load Saved Game...
km: ផ្ទុក​ល្បែង​ដែល​បាន​រក្សាទុក...

en: &Save Game...
km: រក្សាទុក​ល្បែង...

en: Show how to win this level.
km: បង្ហាញ​វិធី​ត្រូវ​យក​​ឈ្នះ​​កម្រិត​នេះ ។

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
km: ចាក់​​​កំណត់​​ត្រា​អំពី​​​​​​របៀប​​យក​ឈ្នះ​កម្រិត​នេះ​ បើ​សិន​ជា​អាច​ចាក់​បាន​ ។

en: &Instant Replay
km: ចាក់​ឡើង​វិញ​ភ្លាម​ៗ​

en: Instant replay.
km: ចាក់​ឡើង​វិញ​ភ្លាម​ៗ ។

en: Show a recording of the level you are currently playing.
km: ​បង្ហាញ​កំណត់​ត្រា​អំពី​កម្រិត​ ដែល​អ្នក​កំពុងតែ​លេង ។

en: Replay &Last Level
km: លេង​​កម្រិត​ចុង​ក្រោយ​ឡើង​វិញ

en: Replay last level.
km: លេង​​កម្រិត​ចុងក្រោយ​ឡើង​វិញ ។

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
km: បង្ហាញ​​កំណត់​ត្រា​អំពី​កម្រិត​ចុង​ក្រោយ​ដែល​អ្នក​បាន​លេង និង​បាន​បញ្ចប់​ ដោយ​មិន​គិត​ថា​ អ្នក​ឈ្នះ ឬ​ចាញ់​ទេ ។

en: &Replay Any Level
km: លេង​​កម្រិត​ណាមួយ​ឡើងវិញ

en: Replay any level.
km: លេង​កម្រិត​ណា​មួយ​ឡើង​វិញ​ ។

en: Show a recording of any level you have played so far.
km: បង្ហាញ​កំណត់​ត្រា​អំពី​កម្រិត​ណា​មួយ​ ដែល​អ្នក​បាន​លេង​​រហូត​មក ។

en: &Kill Hero
km: សម្លាប់​វីរបុរស

en: Kill Hero.
km: សម្លាប់​វីរបុរស ។

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
km: សម្លាប់​វីរបុរស ក្នុង​ករណី​ដែល​គាត់​​ដឹង​ថា​ គាត់​ស្ថិត​នៅ​​ក្នុង​ស្ថានភាព​ដែល​​មិន​អាច​គេច​ខ្លួន​បាន ។

en: &Create Level
km: បង្កើត​កម្រិត​

en: Create level.
km: បង្កើត​កម្រិត ។

en: Create a completely new level.
km: បង្កើត​កម្រិត​ថ្មី​​ទាំង​ស្រុង ។

en: Create
km: បង្កើត

en: &Edit Level...
km: កែសម្រួល​កម្រិត...

en: Edit level...
km: កែសម្រួល​កម្រិត...​

en: Edit any level...
km: កែសម្រួល​កម្រិត​ណាមួយ...

en: Edit
km: ​កែសម្រួល

en: &Save Edits...
km: រក្សាទុក​ការ​កែសម្រួល...

en: Save edits...
km: រក្សាទុក​ការ​កែសម្រួល...

en: Save your level after editing...
km: រក្សាទុក​កម្រិត​របស់​​អ្នក​បន្ទាប់​ពី​កែសម្រួល...

en: Save
km: រក្សាទុក

en: &Move Level...
km: ផ្លាស់ទី​កម្រិត​...

en: Move level...
km: ផ្លាស់ទី​កម្រិត​...

en: Change a level's number or move it to another game...
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​លេខ​​​កម្រិត​ ឬ​ផ្លាស់ទី​វា​ទៅ​ល្បែង​ផ្សេង...

en: &Delete Level...
km: លុប​កម្រិត...

en: Delete level...
km: លុប​កម្រិត...

en: Delete a level...
km: លុប​កម្រិត...

en: Create &Game...
km: បង្កើត​ល្បែង​...

en: Create game...
km: បង្កើត​ល្បែង​...

en: Create a completely new game...
km: បង្កើត​ល្បែង​ថ្មី​ទាំង​ស្រុង...

en: Edit Game &Info...
km: កែសម្រួល​ព័ត៌មាន​ល្បែង​...

en: Edit game info...
km: កែសម្រួល​ព័ត៌មាន​ល្បែង​...

en: Change the name, rules or description of a game...
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ឈ្មោះ ក្បួន​ ឬ​សេចក្ដី​ពិពណ៌នា​របស់​ល្បែង...

en: Change &Theme...
km: ប្ដូរ​រូបរាង...

en: Change the graphics theme...
km: ប្ដូរ​រូបរាង​ក្រាហ្វិក...

en: &Play Sounds
km: ចាក់​សំឡេង

en: Play sound effects.
km: ចាក់​បែបផែន​សំឡេង ។

en: Play sound effects during the game.
km: ចាក់​បែបផែន​សំឡេង​​ក្នុង​ពេល​លេងល្បែង​ ។

en: Play &Footstep Sounds
km: ចាក់​សំឡេង​សំ​រឹប​ជើង

en: Make sounds of player's footsteps.
km: បង្កើត​សំឡេង​សំរឹប​ជើង​របស់​អ្នកលេង ។

en: &Demo At Start
km: បង្ហាញ​សាកល្បង​នៅ​ពេល​ចាប់ផ្ដើម

en: Run a demo when the game starts.
km: រត់​ការ​បង្ហាញ​សាក​ល្បង​នៅ​ពេល​ល្បែង​ចាប់​ផ្ដើម​ ។

en: &Mouse Controls Hero
km: បញ្ជា​វីរបុរស​ដោយ​​​​ប្រើ​កណ្ដុរ

en: Mouse controls hero.
km: បញ្ជា​វីរបុរស​ដោយ​ប្រើ​កណ្ដុរ

en: Use the mouse to control the hero's moves.
km: ប្រើ​កណ្ដុរ​ដើម្បី​បញ្ជា​ការ​ផ្លាស់ទី​របស់​វីរបុរស ។

en: &Keyboard Controls Hero
km: បញ្ជា​វីរបុរស​ដោយ​ប្រើ​ក្ដារចុច

en: Keyboard controls hero.
km: បញ្ជា​វីរបុរស​ដោយ​ប្រើ​ក្ដារចុច

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
km: ប្រើ​ក្ដារចុច​​ដើម្បី​បញ្ជា​ការ​ផ្លាស់ទី​របស់​វីរបុរស ។

en: Hybrid Control (&Laptop)
km: បញ្ជា​កាត់​ (កុំព្យូទ័រ​យួរ​ដៃ​)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
km: បញ្ជា​វីរៈបុរស​ដោយ​ប្រើ​ព្រួញ​កណ្ដុរ​ ជីក​ដោយ​ប្រើ​ក្ដារ​ចុច​ ។

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
km: ប្រើ​ឧបករណ៍​ព្រួញ​កណ្ដុរ​របស់​កុំព្យូទ័រ​យួរ​ដៃ​ ដើម្បី​បញ្ជា​ការ​​​ផ្លាស់​ទី​របស់​វីរបុរស និង​ប្រើ​ ក្ដារ​ចុច​ដើម្បី​ជីក​ទៅ​ឆ្វេង​ និង​ស្ដាំ​ ។

en: &Click Key To Move
km: ចុច​គ្រាប់​ចុច ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី

en: Click Key To Move.
km: ចុច​គ្រាប់​ចុច​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី ។

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
km: ចំពោះ​របៀប​ក្ដារ​ចុច​ ចុច​គ្រាប់​ចុច ទិស ដើម្បី​ចាប់​ផ្ដើម​ និង​បន្ត​ រហូត​ដល់​អ្នក​ចុច​គ្រាប់​ចុច​ផ្សេង​ទៀត ។

en: &Hold Key To Move
km: សង្កត់​គ្រាប់​ចុច ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី

en: Hold Key To Move.
km: សង្កត់​គ្រាប់​ចុច ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី ។

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
km: ចំពោះ​​​របៀប​ក្ដារ​ចុច សង្កត់​គ្រាប់​ចុច ទិស​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី និង​លែង​វា ​ដើម្បី​​បញ្ឈប់ ។

en: Normal Speed
km: ល្បឿន​ធម្មតា​

en: Set normal speed.
km: កំណត់​ល្បឿន​ធម្មតា ។​

en: Set normal game speed.
km: កំណត់​ល្បឿន​ធម្មតា ។​

en: Beginner Speed
km: ល្បឿន​សម្រាប់​អ្នក​លេង​ដំបូង​

en: Set beginners' speed.
km: កំណត់​​ល្បឿន​​សម្រាប់​​អ្នក​លេង​ដំបូង​ ។

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
km: កំណត់​ល្បឿន​សម្រាប់​អ្នក​លេង​ដំបូង (ធម្មតា ០.៥ ដង) ។

en: Champion Speed
km: ល្បឿន​សម្រាប់​អ្នក​លេង​កម្រិត​ខ្ពស់

en: Set champions' speed.
km: កំណត់​ល្បឿន​សម្រាប់​អ្នក​លេង​កម្រិត​ខ្ពស់​ ។

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
km: កំណត់​ល្បឿន​​សម្រាប់​អ្នក​លេង​កម្រិត​ខ្ពស់ (ធម្មតា ១.៥ ដង) ។

en: Increase Speed
km: បង្កើន​ល្បឿន​

en: Increase speed.
km: បង្កើត​ល្បឿន ។

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
km: បង្កើន​ល្បឿន​ល្បែង​ត្រឹម​ ០.១ (ធម្មតា ជា​អតិបរមា​គឺ​ ២.០ ដង) ។

en: Decrease Speed
km: បន្ថយ​ល្បឿន​

en: Decrease speed.
km: បន្ថយ​ល្បឿន ។​

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
km: បន្ថយ​ល្បឿន​​ល្បែង​​ត្រឹម​ ០.១ (ធម្មតា ជា​អប្បបរមា​គឺ​ ០.២ ដង) ។

en: Stop
km: បញ្ឈប់

en: Move Right
km: ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្ដាំ

en: Move Left
km: ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង

en: Move Up
km: ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ

en: Move Down
km: ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម

en: Dig Right
km: ជីក​ខាងស្តាំ​

en: Dig Left
km: ជីក​ខាងឆ្វេង​

en: Do a Step
km: ធ្វើ​ម្ដង​មួយ​ជំហាន

en: Test Bug Fix
km: សាកល្បង​កែ​កំហុស

en: Show Positions
km: បង្ហាញ​ទីតាំង​

en: Start Logging
km: ចាប់ផ្ដើម​ចុះ​កំណត់​ហេតុ

en: Show Hero
km: បង្ហាញ​វីរបុរស

en: Show Object
km: បង្ហាញ​​វត្ថុ​

en: Show Enemy
km: បង្ហាញ​សត្រូវ​

en: The game is paused
km: ល្បែង​ត្រូវ​បាន​ផ្អាក

en: Press "%1" to RESUME
km: ចុច "%1" ដើម្បី​បន្ត

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
km: ចុច "%1" ឬ "%2" ដើម្បី​បន្ត

en: Press "%1" to PAUSE
km: ចុច "%1" ដើម្បី​ផ្អាក

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
km: ចុច "%1" ឬ "%2" ដើម្បី​ផ្អាក

en: Has hint
km: គ្មាន​សេចក្ដី​ណែនាំ

en: No hint
km: គ្មាន​សេចក្ដី​ណែនាំ

en: Get Folders
km: យក​ថត

en: Edit Name/Hint
km: កែសម្រួល​ឈ្មោះ/​សេចក្ដី​ណែនាំ

en: Edit level name or hint
km: កែ​សម្រួល​ឈ្មោះ ឬ​ជំនួយ​របស់​កម្រិត

en: Edit text for the name or hint of a level
km: កែ​សម្រួល​អត្ថបទ​សម្រាប់​ឈ្មោះ​ ​ ឬ​ជំនួយ​របស់​កម្រិត

en: Name/Hint
km: ឈ្មោះ​/សេចក្ដី​ណែនាំ

en: Erase
km: លុប​

en: Space/Erase
km: ចន្លោះ/លុប

en: Paint empty squares or erase
km: ដាក់​ពណ៌​ការ៉េ​ទទេ ឬ​លុប​

en: Erase objects or paint empty squares
km: លុប​វត្ថុ ឬ​ដាក់​ពណ៌​ការ៉េ​ទទេ

en: Hero
km: វីរបុរស

en: Move hero
km: ផ្លាស់​ទី​​វីរបុរស

en: Change the hero's starting position
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ទីតាំង​ចាប់ផ្ដើម​របស់​វីរបុរស

en: Enemy
km: សត្រូវ​

en: Paint enemies
km: ដាក់​ពណ៌​សត្រូវ​

en: Paint enemies at their starting positions
km: ដាក់​ពណ៌​សត្រូវ​នៅ​ត្រង់​ទី​តាំង​ចាប់​ផ្ដើម​របស់​ពួក​គេ

en: Brick
km: ឥដ្ឋ

en: Paint bricks (can dig)
km: ដាក់​ពណ៌​ឥដ្ឋ (អាច​ជីក​បាន)

en: Paint bricks (diggable objects)
km: ដាក់​ពណ៌​ឥដ្ឋ​ (វត្ថុ​ដែល​អាច​ជីក​បាន)

en: Concrete
km: បេតុង

en: Paint concrete (cannot dig)
km: ដាក់​ពណ៌​បេតុង​ (មិន​អាច​ជីក​បាន​ទេ)

en: Paint concrete objects (not diggable)
km: ដាក់​ពណ៌​វត្ថុ​​បេ​តុ​ង​ (មិន​អាច​ជីក​បាន​ទេ)

en: Trap
km: អន្ទាក់

en: Trap/False Brick
km: អន្ទាក់​/ឥដ្ឋ​បន្លំ

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
km: ដាក់​ពណ៌​អន្ទាក់​ ឬ​ឥដ្ឋ​បន្លំ (អាច​​ទម្លាក់​កាត់​បាន)

en: Ladder
km: ជណ្ដើរ​

en: Paint ladders
km: ដាក់​ពណ៌​ជណ្ដើរ

en: Paint ladders (ways to go up or down)
km: ដាក់​ពណ៌​ជណ្ដើរ​ (ផ្លូវ​ត្រូវ​ទៅ​លើ​ ឬ​ចុះ​ក្រោម)

en: H Ladder
km: ជណ្ដើរ H​

en: Hidden Ladder
km: ជណ្ដើរ​លាក់​

en: Paint hidden ladders
km: ដាក់​ពណ៌​ជណ្ដើរ​លាក់

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
km: ដាក់​ពណ៌​ជណ្ដើរ​លាក់​ ដែល​នឹង​បង្ហាញ​ឡើង ​នៅ​ពេល​មាស​ទាំង​អស់​ត្រូវ​បាន​គេ​យក

en: Bar
km: របារ

en: Bar/Pole
km: របារ​/បង្គោល

en: Paint bars or poles
km: ដាក់​ពណ៌​របារ ឬ​បង្គោល

en: Paint bars or poles (can fall from these)
km: ដាក់​ពណ៌​របារ ឬ​បង្គោល​ (អាច​ទម្លាក់​ខ្លួន​ពី​ទី​កន្លែង​ទាំង​នេះ​បាន)

en: Gold
km: មាស

en: Gold/Treasure
km: មាស/វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​

en: Paint gold (or other treasure)
km: ដាក់​ពណ៌​មាស​ (ឬ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ផ្សេង​ទៀត​)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
km: ដាក់​ពណ៌​ដុំ​មាស​ (ឬ​វត្ថុ​មាន​តម្លៃ​ផ្សេង​ទៀត​)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
km: កម្មវិធី​កែសម្រួល

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
km: កែសម្រួល​របារ​ឧបករណ៍

en: Name of level:
km: ឈ្មោះ​កម្រិត​ ៖

en: Hint for level:
km: ជំនួយ​សម្រាប់​កម្រិត​ ៖

en: Name of game:
km: ឈ្មោះ​ល្បែង​ ៖

en: File name prefix:
km: បុព្វបទ​​ឈ្មោះ​ឯកសារ ៖​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

en: Traditional rules
km: ក្បួន​បែប​បុរាណ

en: KGoldrunner rules
km: ក្បួន​របស់​ KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
km[0]: %1 កម្រិត​

en: About this game:
km: អំពី​ល្បែង​នេះ ៖

en: Save Changes
km: រក្សាទុក​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ

en: 0 levels
km: កម្រិត ០

en: Save New
km: រក្សាទុក​ថ្មី​

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
km: ល្បែង          កម្រិត/ជីវិត/ពិន្ទុ     ថ្ងៃ     កាលបរិច្ឆេទ     ពេលវេលា

en: Create Level
km: បង្កើត​កម្រិត

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
km: អ្នក​មិន​អាច​បង្កើត​ និង​រក្សាទុក​កម្រិត​បានទេ លុះ​ត្រា​តែ​អ្នក​​បង្កើត​​ល្បែង​មួយ​ដើម្បី​រក្សា​ទុក​វា​ ។ សូម​ចូល​ទៅ​​ក្នុង​ធាតុ​ម៉ឺនុយ "បង្កើត​ល្បែង" ។

en: Edit Level
km: កែសម្រួល​កម្រិត​

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
km: អ្នក​មិន​​​អាច​កែសម្រួល និង​រក្សា​ទុក​កម្រិត​បានទេ​ លុះ​​ត្រា​តែ​អ្នក​​បាន​បង្កើត​ល្បែង និងកម្រិត​មួយ ។ សូម​ចូល​ក្នុង​ធាតុ​ម៉ឺនុយ "បង្កើត​ល្បែង" ។

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
km: វា​គ្មាន​បញ្ហា​ទេ​ ក្នុង​ការ​កែសម្រួល​កម្រិត​​របស់​ប្រព័ន្ធ​នោះ ប៉ុន្តែ​អ្នក​ត្រូវតែ​រក្សា​ទុក​កម្រិត​នៅ​ក្នុង​ល្បែង​ផ្ទាល់ខ្លួន​ណា​មួយ​របស់​អ្នក ។ អ្នក​​មិនមែន​គ្រាន់​តែ​​​​រកមើល​ជណ្ដើរ​ដែល​លាក់​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ អ្នក​ក៏​ត្រូវ​រ​​ក​មើល​ឥដ្ឋ​ទម្លាក់​ខ្លួន​កាត់​ផង​ដែរ មែន​ទេ ? :-)

en: Save Level
km: រក្សាទុក​កម្រិត

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
km: តើ​អ្នក​ចង់​បញ្ចូល​កម្រិត​​​​​ និង​​​​​ផ្លាស់ទី​កម្រិត​ដែល​មាន​ស្រាប់​​ឡើង​​​​​លើ​ម្ដង​មួយ​ឬទេ ?

en: &Insert Level
km: បញ្ចូល​កម្រិត​

en: &Cancel
km: បោះបង់

en: Cannot open file '%1' for output.
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ '%1' សម្រាប់​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​បាន​ទេ ។

en: Move Level
km: ផ្លាស់​ទី​កម្រិត​

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
km: ដំបូង​ អ្នក​ត្រូវ​តែ​ផ្ទុក​កម្រិត​ដែល​ត្រូវ​ផ្លាស់​ទី​សិន​​ ។ ប្រើ​ម៉ឺនុយ​ "%1" ឬ "%2" ​។

en: Game
km: ល្បែង

en: Editor
km: កម្មវិធី​កែសម្រួល

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
km: អ្នក​មិន​អាច​ផ្លាស់ទី​កម្រិត​បានទេ លុះ​ត្រា​តែ ​អ្នក​បាន​​បង្កើត​ល្បែង និង​​កម្រិត​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ពី​សិន​ ។ សូម​ចូល​ក្នុង​ធាតុ​ម៉ឺនុយ "បង្កើត​ល្បែង" ។

en: Sorry, you cannot move a system level.
km: សូមទោស អ្នក​មិន​អាច​ផ្លាស់ទី​កម្រិត​របស់​ប្រព័ន្ធ​បាន​ឡើយ ។

en: You must change the level or the game or both.
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​ប្ដូរ​កម្រិត ឬ​ល្បែង ឬ​ក៏​ប្ដូរ​ទាំង​ពីរ​តែ​ម្ដង ។

en: Delete Level
km: លុប​កម្រិត​

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
km: អ្នក​មិន​អាច​លុប​កម្រិត​បានទេ លុះ​​ត្រា​តែ អ្នក​បាន​បង្កើត​ល្បែង​ និង​កម្រិត​ជា​មុន​សិន ។ សូម​ចូល​ក្នុង ធាតុ​ម៉ឺនុយ "បង្កើត​ល្បែង" ។

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
km: តើ​អ្នក​ចង់​លុប​កម្រិត និង ផ្លាស់ទី​កម្រិត​ខ្ពស់​ចុះ​ក្រោម​ម្ដង​មួយ​ទេ ?

en: &Delete Level
km: លុប​កម្រិត​

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
km: មិន​អាច​រក​ឃើញ​ឯកសារ '%1' ដែល​ត្រូវ​លុប​​ទេ ។

en: Save Game Info
km: រក្សាទុក​​ព័ត៌មាន​ល្បែង​

en: You must enter a name for the game.
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​បញ្ចូល​ឈ្មោះ​ឲ្យ​ល្បែង​ ។

en: You must enter a filename prefix for the game.
km: អ្នក​ត្រូវតែ​បញ្ចូល​បុព្វបទ​ឈ្មោះ​ឯកសារ​ឲ្យ​ល្បែង ។

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
km: បុព្វបទ​ឈ្មោះ​ឯកសារ មិន​ត្រូវ​វែង​ជាង ៥ តួ​អក្សរ​ឡើយ ។

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
km: បុព្វបទ​​ឈ្មោះ​ឯកសារ​គួរតែ​ជា​តួ​អក្សរ​អង់គ្លេស​ទាំងអស់ ។

en: The filename prefix '%1' is already in use.
km: បុព្វបទ​​ឈ្មោះ​ឯកសារ '%1' ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ហើយ​ ។

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
km: អ្នក​មិនទាន់​បាន​រក្សាទុក​ការងារ​របស់​អ្នក​ទេ ។ តើ​អ្នក​ចង់​រក្សាទុក​វា​ឥឡូវ​ឬ​ ?

en: &Save
km: រក្សាទុក

en: &Do Not Save
km: កុំ​រក្សាទុក

en: &Go on editing
km: បន្ត​​កែសម្រួល

en: You can only modify user games.
km: អ្នក​អាច​កែប្រែ​តែ​ល្បែង​អ្នក​ប្រើ​ប៉ុណ្ណោះ ។

en: New Level
km: កម្រិត​ថ្មី​

en: Click anywhere to begin live play
km: ចុច​ត្រង់​ណាមួយ ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម​លេង​ផ្ទាល់

en: Play Next Level
km: លេង​កម្រិត​បន្ទាប់

en: There are no more levels in this game.
km: គ្មាន​កម្រិត​ផ្សេងទៀត​​នៅ​ក្នុង​ល្បែង​នេះ​ទេ ។

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
km: សកម្មភាព​មិន​សមរម្យ ៖ អ្នក​មិន​កំពុង​កែសម្រួល​កម្រិត​ទេ ។

en: No Sound
km: មិន​មាន​សំឡេង

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
km: ការ​ព្រមាន ៖ ច្បាប់​ចម្លង​នៃ KGoldrunner នេះ​គ្មាន​សំឡេង​ទេ ។
    
    នេះ​ដោយសារតែ​គ្មាន​កំណែ​អភិវឌ្ឍ​នៃ​បណ្ណាល័យ OpenAL និង SndFile ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ នៅ​ពេល​ដែល​វា​ត្រូវ​បាន​ចងក្រង និង​ស្ថាបនា​ឡើង ។

en: Game Paused
km: ល្បែង​បាន​ផ្អាក​

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
km: ការ​លេង​ឡើងវិញ​បាន​បញ្ឈប់​ហើយ ហើយ​ល្បែង​កំពុង​ផ្អាក ខណៈ​ដែល​​អ្នក​រៀបចំ​បន្ត​លេង ។ សូម​ចុច​គ្រាប់​ចុច​ផ្អាក (លំនាំដើម​ P ឬ Esc) នៅ​ពេល​អ្នក​រួច​រាល់ ។

en: Replay Last Level
km: លេង​កម្រិត​ចុងក្រោយ​ឡើង​វិញ​

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
km: កំហុស ៖ មិន​អាច​រក​ និង​ចាក់​កំណត់​​ត្រា​​កម្រិត​ចុងក្រោយ​ដែល​អ្នក​បាន​លេង​ឡើង​វិញ​បានទេ ។

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
km: គ្មានកម្រិត​ចុងក្រោយ​ត្រូវ​លេង​​ឡើង​វិញ​ទេ ។ អ្នក​ត្រូវ​តែ​លេង​​កម្រិត​ដើម្បី​​ឈ្នះ ឬ​ចាញ់ មុននឹង​អ្នក​អាច​ប្រើ​ ​លេង​សកម្មភាព​​កម្រិត​ចុងក្រោយ​ឡើង​វិញ ។

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
km: លេង

en: Start playing this level
km: ចាប់ផ្ដើម​លេង​កម្រិត​នេះ

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
km: រៀបចំ​ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម​លេង​ល្បែង​ និង​កម្រិត​ដែល​កំពុង​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ ​នៅ​ពេល​ដែល​​អ្នក​ចុច ផ្លាស់ទី​កណ្ដុរ ឬ​ចុច​គ្រាប់ចុច​មួយ

en: &Quit
km: ចេញ

en: Close KGoldrunner
km: បិទ KGoldrunner

en: Start a different game or level
km: ចាប់ផ្ដើម​ល្បែង​ ឬ​កម្រិត​ផ្សេងទៀត

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
km: ប្រើ​ ​ជ្រើស​ប្រអប់​ល្បែង ដើម្បី​ជ្រើស​ល្បែង​ ឬ​កម្រិត​ផ្សេង​ទៀត​ និង​ចាប់ផ្ដើម​លេង​វា​ឥឡូវ

en: &Use Menu
km: ប្រើ​ម៉ឺនុយ

en: Use the menus to choose other actions
km: ប្រើ​ម៉ឺនុយ​ដើម្បី​ជ្រើស​សកម្មភាព​ផ្សេងទៀត​

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
km: មុន​ពេល​លេង ប្រើ​ម៉ឺនុយ​ដើម្បី​ជ្រើស​សកម្មភាព​ផ្សេង ដូចជា​ផ្ទុក​ល្បែង​ដែល​បាន​រក្សាទុក ឬ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ស្បែក

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
km: ល្បែង​ត្រូវ​បាន​បញ្ឈប់ ។ អ្នក​ចាំ​បាច់​​ត្រូវ​ចុច​គ្រាប់​ចុច​ផ្អាក (លំនាំដើម​គឺ P ឬ Esc) នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​រួចរាល់​ដើម្បី​លេង ។

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
km: សូម​អភ័យ​ទោស​ ទោះ​បី​ជា​​គ្រប់​កម្រិត​របស់ KGoldrunner អាច​ត្រូវ​បាន​ដោះ​ស្រាយ​ក៏​ដោយ​ តែ​គ្មាន​ដំណោះស្រាយ​ត្រូវ​បាន​ថត​​សម្រាប់​កម្រិត​ដែល​អ្នក​បាន​ជ្រើស​​ទេ ។

en: Replay Any Level
km: លេង​កម្រិត​ណាមួយ​ឡើងវិញ

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
km: សូម​ទោស អ្នក​ហាក់​បី​ដូច​ជា​មិន​បាន​លេង ​និង​​បាន​ថត​កម្រិត​ដែល​បាន​ជ្រើស​​​​​ពី​​មុន​ទេ ។

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
km: <NOBR><B>ល្បែង​ចប់​ហើយ !!!</B></NOBR><P>តើ​អ្នក​ចង់​ព្យាយាម​លេង​កម្រិត​នេះ​ម្ដង​ទៀតឬ​ ?</P>

en: Game Over
km: ​ល្បែង​ចប់​ហើយ

en: &Try Again
km: ព្យាយាម​ម្ដង​ទៀត

en: &Finish
km: បញ្ចប់

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
km: <b>សូម​អបអរ​សាទរ​ !!!!</b><p>អ្នក​បាន​យក​ឈ្នះ​កម្រិត​ចុង​ក្រោយ​នៅ​ក្នុង​ <b>"%1"</b> ល្បែង​នេះ​ហើយ​ !!</p>

en: Hint
km: ជំនួយ

en: &OK
km: យល់ព្រម

en: Sorry, there is no hint for this level.
km: សូម​អភ័យ​ទោស​ គ្មាន​ជំនួយ​សម្រាប់​កម្រិត​នេះ​ទេ ។

en: T H E   E N D
km: ចប់

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
km: អ្នក​​​​​​​​​​​​​​បាន​ចុច​គ្រាប់ចុច ដែល​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​បញ្ជា​វី​រ​បុរស ។ តើ​អ្នក​ចង់​ប្ដូរ​ទៅ​ជា​ការ​បញ្ជា​ដោយ​ប្រើ​ក្ដារចុច​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​ដែរ​ឬ​ទេ ? ការ​បញ្ជា​​ដោយ​ប្រើ​កណ្ដុរ គឺ​ងាយ​ស្រួល​ប្រើ​​ជាង​​នៅ​ក្នុង​ការ​លេង​​​ដែល​មាន​រយៈ​ពេល​យូរ - ដូច​ជា​ការ​ជិះ​កង់​ប្រសើរ​ជាង​ដើរ​​​អញ្ចឹង​ដែរ​ !

en: Switch to Keyboard Mode
km: ប្ដូរ​ទៅ​ជា​របៀប​ប្រើ​ដោយ​ក្ដារចុច

en: Switch to &Keyboard Mode
km: ប្ដូរ​ទៅ​ជា​របៀប​ប្រើ​ដោយ​​ក្ដារចុច

en: Stay in &Mouse Mode
km: នៅ​ជា​របៀប​​ប្រើ​ដោយ​កណ្ដុរ

en: Keyboard Mode
km: របៀប​ប្រើ​ដោយ​ក្ដារចុច

en: Save Game
km: រក្សាទុក​ល្បែង

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
km: សូម​អភ័យ​ទោស អ្នក​មិន​អាច​រក្សាទុក​ការ​លេង​ល្បែង​របស់​អ្នក​ នៅ​ពេល​ដែល​កំពុង​តែ​កែសម្រួល​បានទេ ។ សូម​ចូល​ទៅ​​ធាតុ​ម៉ឺនុយ "%1" ។

en: Cannot open file '%1' for read-only.
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ '%1' សម្រាប់​តែ​​អាន​បាន​ឡើយ ។

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
km: សូម​ចំណាំ​ថា ៖ ហេតុ​ផល​សាមញ្ញ​គឺ ទីតាំង និង​ពិន្ទុ​ល្បែង​ដែល​​បាន​រក្សាទុក​របស់​អ្នក នឹង​មាន​លក្ខណៈ​ដូច​កាល​ដែល​ចាប់​ផ្ដើម​កម្រិត​នេះ​ដដែល មិនមែន​ដូច​ឥឡូវ​នេះ​ទេ ។

en: Error: Failed to save your game.
km: កំហុស ៖ បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​រក្សាទុក​ល្បែង​របស់​អ្នក ។

en: Load Game
km: ផ្ទុក​ល្បែង

en: Sorry, there are no saved games.
km: សូម​អភ័យ​ទោស មិន​ទាន់​មាន​ល្បែង​ដែល​ត្រូវ​បាន​រក្សាទុក​​​ទេ ។

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
km: ​មិន​អាច​រក​​​ល្បែង​ដែល​​មាន​បុព្វបទ '%1' បានទេ ។

en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

en: Check for High Score
km: ពិនិត្យ​មើល​ពិន្ទុ​ដែល​លាក់

en: Save High Score
km: រក្សាទុក​ពិន្ទុ​ខ្ពស់

en: Error: Failed to save your high score.
km: កំហុស ៖ បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​រក្សាទុក​ពិន្ទុ​ខ្ពស់​របស់​អ្នក ។

en: Show High Scores
km: បង្ហាញ​ពិន្ទុ​ខ្ពស់​

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
km: សូម​អភ័យ​ទោស យើង​មិនបាន​ទុក​ពិន្ទុ​ខ្ពស់​សម្រាប់​ល្បែង​បង្ហាត់បង្រៀន​នេះ​​ទេ ។

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
km: សូម​អភ័យ​ទោស មិន​ទាន់​មាន​ពិន្ទុ​ខ្ពស់​សម្រាប់​ល្បែង "%1" នៅ​ឡើយ​ទេ ។

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
km: <center><h2>តារាង​កិត្តិយស​របស់ KGoldrunner​</h2></center><center><h3>"%1"</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
km: ចំណាត់​ថ្នាក់

[ctx: Person]
en: Name
km: ឈ្មោះ

[ctx: Game level reached]
en: Level
km: កម្រិត

en: Score
km: ពិន្ទុ

en: Date
km: កាលបរិច្ឆេទ

en: Load Game Info
km: ផ្ទុក​ព័ត៌មាន​ល្បែង​

en: Cannot find game info file '%1'.
km: មិន​អាច​រក​ឃើញ​​ឯកសារ​ព័ត៌មាន​ល្បែង '%1 ទេ ' ។

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
km: បាន​ដល់​ចុង​​ឯកសារ '%1' មុន​នឹង​រក​ខាង​ចុង​ទិន្នន័យ​ល្បែង ។

en: Read Level Data
km: អាន​​ទិន្នន័យ​កម្រិត

en: Cannot find file '%1'.
km: មិន​អាច​រក​ឃើញ​ឯកសារ '%1' ទេ ។

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
km: បាន​ដល់​ចុង​ឯកសារ '%1' ដោយ​មិន​រក​ទិន្នន័យ​កម្រិត ។​​​

en: Rename File
km: ប្ដូរ​ឈ្មោះ​ឯកសារ

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
km: មិន​អាច​លុប​កំណែ​មុន​របស់​​​ឯកសារ​ '%1' បានទេ ។

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
km: មិន​អាច​ប្ដូរ​ឈ្មោះ​ឯកសារ '%1' ទៅ​ជា '%2' ។

en: Theme Selector
km: កម្មវិធី​ជ្រើស​រូបរាង

en: Lives: %1
km: ផ្ទាល់ ៖ %1

en: Score: %1
km: ពិន្ទុ ៖ %1

en: Select Level
km: ជ្រើស​កម្រិត​

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
km: សូម​អភ័យទោស អ្នក​អាច​​បាន​​តែ​រក្សាទុក ឬ ផ្លាស់ទី​ទៅ​ក្នុង​ល្បែង​ណាមួយ​របស់​​អ្នក​ប៉ុណ្ណោះ​ ។

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
km: សូម​អភ័យទោស អ្នក​អាច​លុប​បាន​តែ​កម្រិត​មក​ពី​ល្បែង​ណាមួយ​របស់​​អ្នក​ប៉ុណ្ណោះ ។

en: Edit Game Info
km: កែសម្រួល​ព័ត៌មាន​ល្បែង​

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
km: សូម​អភ័យទោស អ្នក​អាច​​កែ​សម្រួល​បាន​តែ​​ព័ត៌មាន​ល្បែង​នៅ​​​លើ​ល្បែង​របស់​អ្នក​ប៉ុណ្ណោះ ។

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
km: គ្មានកម្រិត %1 នៅ​ក្នុង "%2"ទេ ដូច្នេះ​អ្នក​មិន​​អាច​លេង ឬ​កែសម្រួល​វា​បានទេ ។

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
km: <html><b>សូម​ជ្រើស​រើស​​ល្បែង ៖</b></html>

en: Name of Game
km: ឈ្មោះល្បែង​

en: Rules
km: ក្បួន

en: Levels
km: កម្រិត

en: Skill
km: ជំនាញ

en: Level 1 of the selected game is:
km: កម្រិត​ ១ នៃ​​ល្បែង​ដែល​បាន​ជ្រើស​គឺ ៖

en: Please select a level:
km: សូម​ជ្រើស​កម្រិត​ ៖

en: Level number:
km: លេខរៀង​កម្រិត ៖

en: Start Game
km: ចាប់ផ្ដើម​ល្បែង

en: Play Level
km: លេង​កម្រិត

en: Replay Level
km: លេង​កម្រិត​ឡើង​វិញ

en: Show Solution
km: បង្ហាញ​ដំណោះស្រាយ​

en: Save Change
km: រក្សាទុក​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ

en: Move To...
km: ផ្លាស់ទី​ទៅ...

[ctx: Rules]
en: Traditional
km: បែប​បុរាណ

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
km: ការ​បង្ហាត់​បង្រៀន

[ctx: Skill Level]
en: Normal
km: ធម្មតា

[ctx: Skill Level]
en: Championship
km: ជើងឯក

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
km[0]: %1 កម្រិត ដោយប្រើក្បួន​របស់​ KGoldrunner ។

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
km[0]: %1 កម្រិត ដោយប្រើ​ក្បួន​បែប​បុរាណ ។

en: Sorry, there is no further information about this game.
km: សូមទោស ពុំ​មាន​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​​អំពី​ល្បែង​នេះ​ឡើយ ។

en: This level number is not valid. It can not be used.
km: លេខរៀង​កម្រិត​នេះ គឺ​មិន​ត្រឹម​ត្រូវ​ឡើយ ។ វា​អាច​នឹង​មិន​​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ។

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
km: ប៊ូតុង​មេ​នៅ​ខាងក្រោម​បង្ហាញ​អំពី​សកម្មភាព​​ម៉ឺនុយ​ដែល​អ្នក​បាន​ជ្រើស​សារ​ជា​ថ្មី ។ ចុច​វា បន្ទាប់​ពី​ធ្វើ​ការ​ជ្រើស​រើស​ល្បែង និង​កម្រិត ឬ ដោយ​ប្រើ "បោះបង់" ។

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
km: 
    
    ប្រសិន​​បើ​អ្នក​​លេង​ KGoldrunner ជា​លើក​ដំបូង​ សូម​ជ្រើស​រើស​ល្បែង​បង្ហាត់​បង្រៀន​ ដែល​ នឹង​ផ្ដល់​គន្លឹះ​ដល់​អ្នក​នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​លេង​ ។
    
    បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ​ គ្រាន់​តែ​ចុច​លើ​ឈ្មោះ​របស់​ល្បែង​នៅ​ក្នុង​តារាង​ បន្ទាប់​មក​  ចុច​​ចាប់​ផ្ដើម​នៅ​ កម្រិត​ ០​០​១  ​ចុច​លើ​ប៊ូតុង​មេ​នៅ​ខាង​ក្រោម​ ។ ល្បែង​នឹង​ចាប់​ផ្ដើម​ នៅ​ពេល​ដែល​​​​អ្នក​ផ្លាស់​ទីកណ្តុរ​ ឬ​ចុច​គ្រាប់​ចុច​ ។

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
km: 
    
    អ្នក​អាច​ជ្រើស​កម្រិតប្រព័ន្ធ​​សម្រាប់​ការ​កែ​សម្រួល​ (ឬ​ការ​ចម្លង​) ប៉ុន្តែ​អ្នក​ត្រូវ​តែ​រក្សា​ទុក​ លទ្ធផល​នៅ​ក្នុង​ល្បែង​ដែល​អ្នក​បាន​បង្កើត​ ។  ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ឆ្វេង​ជា ជក់​ និង​ប៊ូតុង​របារ​ឧបករណ៍​កម្ម​វិធី​កែ​សម្រួល​ជា​ក្ដារ​លាយ​ពណ៌​ ។ ប្រើ​ប៊ូតុង​ 'លុប' ឬ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ស្ដាំ​ដើម្បី​លុប​ ។  អ្នក​អាច​អូស​កណ្ដុរ​ដោយ​ ចុច​ប៊ូតុង​ឲ្យ​ជាប់​ ហើយ​គូរ​ ឬ​លុប​ការ៉េ​ជា​ច្រើន​បាន​ផង​ដែរ​ ។

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
km: 
    
    អ្នក​អាច​បន្ថែម​ឈ្មោះ​ និង​ជំនួយ​​ទៅ​កម្រិត​ថ្មី​របស់​អ្នក​នៅ​ទី​នេះ​បាន​ ប៉ុន្តែ​អ្នក​ត្រូវ​តែ​រក្សា​ទុក​ កម្រិត​ដែល​អ្នក​បាន​បង្កើត​ទៅ​ក្នុង​ល្បែង​ផ្ទាល់​ខ្លួន​របស់​អ្នក​ណា​មួយ​ ។ តាម​លំនាំ​ដើម​ កម្រិត​ថ្មី​របស់​អ្នក​ នឹង​ស្ថិត​នៅ​ខាង​ចុង​នៃ​ល្បែង​របស់​អ្នក​ ប៉ុន្តែ​អ្នក​ក៏​អាច​ជ្រើស​លេខ​រៀង​កម្រិត​ និង​រក្សា​ទុក​ទៅ​ក្នុង​ផ្នែក​កណ្ដាល​នៃ​ល្បែង​របស់​អ្នកផង​ដែរ​ ។

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
km: 
    
    មុន​ពេល​រក្សាទុក អ្នក​អាច​បង្កើត​ ឬ​កែសម្រួល​ឈ្មោះ​និង គន្លឹះ​នៅ​ទីនេះ​បាន ។ ប្រសិន​​​​​បើ អ្នក​ផ្លាស់ប្ដូរ​ល្បែង ឬ​កម្រិត អ្នក​អាច​ធ្វើការ​ចម្លង ឬ "រក្សា​ទុកជា" ប៉ុន្តែ​អ្នក​ត្រូវ​តែ​រក្សាទុក​ទៅ​ក្នុង​ល្បែង​ផ្ទាល់ខ្លួន​ណា​មួយ​​របស់​អ្នក​​ជានិច្ច ។ ប្រសិន​បើ អ្នក​រក្សាទុក​កម្រិត​ទៅ​ក្នុង​ពាក់កណ្ដាល​ស៊េរី​នោះ​ កម្រិត​​ផ្សេងទៀត​នឹង​​ត្រូវ​បាន​បង់លេខ​ឡើង​វិញ​ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ។

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
km: 
    
    អ្នក​អាច​លុប​បាន​តែ​​កម្រិត​មក​​ពី​ល្បែង​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ណា​មួយ​​របស់​អ្នក​ប៉ុណ្ណោះ ។ ប្រសិន​បើ អ្នក​លុប​កម្រិត​ពី​ពាក់កណ្ដាល​ស៊េរី​នោះ​ កម្រិត​ផ្សេង​ទៀត​នឹង​​ត្រូវ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​បាន​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​បង់​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​លេខ​ឡើង​វិញ​ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ។​​​​

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
km: 
    
    ដើម្បី​ផ្លាស់ទី​កម្រិត​ (បង់​លេខ​ឡើងវិញ) ដំបូង​ អ្នក​ត្រូវតែ​ជ្រើស​វា​​ដោយ​ប្រើ "កែសម្រួល​កម្រិត​ណាមួយ..." ជា​មុន​សិន បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​ប្រើ "ផ្លាស់ទី​កម្រិត..." ដើម្បី​ផ្លាស់​ទី​ទៅ​កាន់​លេខ​ថ្មី​ ព្រម​ទាំង​ទៅ​កាន់​​ល្បែង​ផ្សេងទៀត ។ កម្រិត​ដទៃ​ទៀត គឺ​ត្រូវ​​បាន​បង់​​លេខ​​ឡើង​វិញ​​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ​ដូច​ដែល​បាន​ទាម​ទារ​ ។អ្នក​អាច​​​ផ្លាស់​​ទី​បាន​តែ​​កម្រិត​នៅ​​ក្នុង​ល្បែង​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​​​​​​​​អ្នក​ប៉ុណ្ណោះ ។

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
km: 
    
    នៅ​ពេល​​​​កែសម្រួល​ព័ត៌មាន​ល្បែង អ្នក​ត្រូវ​ជ្រើស​ល្បែង​មួយ បន្ទាប់​មក​អ្នក​អាច​ទៅកាន់​ប្រអប់​ដែល​អ្នក​អាច​កែសម្រួល​សេចក្ដី​លម្អិត​របស់​ល្បែង​បាន ។

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
km: 
    
    ចុច​លើ​តារាង​ដើម្បី​ជ្រើស​ល្បែង ។ នៅ​ក្នុង​តារាង​ និង​ខាង​ក្រោម​វា​​ អ្នក​​​អាច​ឃើញ​ព័ត៌មាន​ជា​ច្រើន​អំពី​ល្បែង​ដែល​បាន​ជ្រើស រួម​មាន​​​​ចំនួន​​កម្រិត​​ កម្រិត​ពិបាក និង​ក្បួន​​ដែល​សត្រូវ​ដេញ​តាម (មើល​សៀវភៅ​ក្បួន​របស់​ KGoldrunner) ។
    
    អ្នក​ជ្រើស​លេខ​កម្រិត​ ដោយ​វាយ​បញ្ចូល​ ឬ​ដោយ​ប្រើ​ប្រអប់​បង្វិល ឬ​​របារ​រមូរ ។ ដោយសារ​អ្នក​ផ្លាស់ប្ដូរ​ល្បែង​ ឬ​កម្រិត ផ្ទៃ​រូបភាព​តូច​ៗ​នឹង​បង្ហាញ​ការ​មើល​ជម្រើស​របស់​អ្នកជា​មុន ។

en: Help: Select Game & Level
km: ជំនួយ ៖ ជ្រើស​ល្បែង និង កម្រិត

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
km: រក្សាសិទ្ធិ​ឆ្នាំ ២​០​០​៣ ដោយ Ian Wadham និង Marco Krüger

en: Current author
km: អ្នក​និពន្ធ​បច្ចុប្បន្ន​

en: Original author
km: អ្នក​និពន្ធ​ដើម

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
km: នាំទៅ KDE4, Qt4 និង​ថ្នាក់ KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
km: ថ្នាក់ KGameCanvas សម្រាប់ KDE4

en: Artwork for runners and default theme
km: ការងារ​សិល្បៈ​សម្រាប់​អ្នក​រត់ និង​ស្បែក​លំនាំដើម

en: Artwork for bars and ladders
km: ការ​ងារ​សិល្បៈ​សម្រាប់​របារ និង​ជណ្ដើរ

en: Artwork for background of Geek City theme
km: ការងារ​សិល្បៈ​សម្រាប់​ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ​របស់​ស្បែក​ទីក្រុង Geek

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
km: ស្បែក Nostalgia និង​កា​រ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ដល់​អ្នក​រត់ លក្ខណ​ពិសេស​ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ​ជា​ច្រើន លក្ខណ​ពិសេស​ច្បាស់​បន្តិច​ម្ដង​/ព្រិល​​បន្តិច​ម្ដង និង​គំនិត​ផ្សេងៗ​ទៀត​ជា​ច្រើន

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
km: ការងារ​​សិល្បៈ​សម្រាប់​ស្បែក​រតន​សម្បត្តិ​​អេហ្ស៊ីប​
