kgoldrunner - en to mk translation catalogue (256 entries)

en: Pharaoh's Tomb
mk: Фараоновиот гроб

en: Free Fall
mk: Слободен пад

en: Impossible?
mk: Невозможно?

en: Zig Zag
mk: Цик цак

en: The Box
mk: Кутијата

en: Overcrowding
mk: Пренатрупување

en: Entangled
mk: Заплеткани

en: Digging Hassle
mk: Збрка при копање

en: Initiation
mk: Вовед

en: Don't Panic
mk: Не паничи

en: Lust for Gold
mk: Страст за злато

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
mk: Кога ги убивате непријателите можете трајно да ги уловите во дупката најгоре десно.

en: Drop In and Say Hello
mk: Влези и речи „Здраво“

en: The Mask
mk: Маската

en: Check for Traps
mk: Провери за стапици

en: Fall on a Fortune
mk: Налета на богатство

en: The Lattice
mk: Дрвена решетка

en: Shower of Gold
mk: Дожд од злато

en: The Foundry
mk: Ливницата

en: Soft Landings
mk: Меки приземјувања

en: Unlucky for Some
mk: Несреќно за некои

en: The Balance
mk: Вагата

en: Gold Bars
mk: Златни прачки

en: Hard Row to Hoe
mk: Тешка редица за жнеење

en: Golden Maze
mk: Златен лавиринт

en: Delayed Trap
mk: Одложена стапица

en: Nowhere to Hide
mk: Нема место за криење

en: Watch the Centre
mk: Пази го центарот

en: Where to Dig?
mk: Каде да копам?

en: Easy Stages
mk: Лесни етапи

en: Gold Mesh
mk: Златна мрежа

en: Acrobat
mk: Акробат

en: Mongolian Horde
mk: Монголска орда

en: Rocky Terrain
mk: Каменит терен

en: Down the Chimney
mk: Низ оџак

en: Space Invader
mk: Вселенски напаѓач

en: Winding Road
mk: Кривулест пат

en: Light My Fire
mk: Запали ме

en: Cockroach
mk: Лебарка

en: The Runaround
mk: Брканица

en: Speedy
mk: Брзиот

en: Dig Deep
mk: Длабоко копање

en: Forgotten Gold
mk: Заборавено злато

en: Two of Diamonds
mk: Два дијаманти

en: Suicide Jump
mk: Самоубиствен скок

en: Easy Access
mk: Лесен пристап

en: Gold Braid
mk: Златен гајтан

en: Cat's Eyes
mk: Мачкини очи

en: The Funnel
mk: Инка

en: Lattice Maze
mk: Дрвен решеткаст лавиринт

en: Hard Work for Poor Pay
mk: Тешка работа за мала плата

en: Forked Ladders
mk: Раздвоени скали

en: Snowing Gold
mk: Снежи злато

en: Left or Right?
mk: Лево или десно?

en: Houndstooth
mk: Кучешки заб

en: Five Levels
mk: Пет нивоа

en: Pitfalls
mk: Стапици

en: A Steady Climb
mk: Рамномерно качување

en: Fall-through Lattice
mk: Пропаѓање низ дрвена ограда

en: Empty Cellar
mk: Празен подрум

en: The Rose
mk: Розата

en: Lotus Puzzle
mk: Лотосова загатка

en: Long Drop
mk: Долг пад

en: Cross-stitch
mk: Вкрстен бод

en: Rooftops
mk: Покриви

en: Tricky Traps
mk: Комплицирани стапици

en: Make Them Work for You
mk: Натерај ги да работат за тебе

en: Three Chimneys
mk: Три оџаци

en: The Archway
mk: Сводест премин

en: Starwave
mk: Ѕвезден бран

en: Amazing Finish
mk: Извонредна завршница

en: Pillars
mk: Столбови

en: Hopeful Descent
mk: Надежно слегување

en: The Rack
mk: Полицата

en: Twists and Turns
mk: Извивања

en: The Saucer
mk: Чинијата

en: The Dotted Line
mk: Точкестата линија

en: Getting Started
mk: Започнувам

en: Easy Middle
mk: Лесна средина

en: Which Way?
mk: По кој пат?

en: Yorick's Skull
mk: Черепот на Јорик

en: No Mercy
mk: Без милост

en: Gold Sandwich
mk: Златен сендвич

en: Golden Curtain
mk: Златна завеса

en: Are you spider or fly?
mk: Дали си пајак или мува?

en: Funny?
mk: Смешно?

en: Hard Landings
mk: Тешки приземјувања

en: Golden Tower
mk: Златна кула

en: Surprise Ending
mk: Изненадувачки крај

en: Diagonal Disaster
mk: Дијагонална катастрофа

en: Vengeance of Peter W
mk: Одмаздата на Петер В

en: Short Cut?
mk: По најкус пат?

en: Sky Walker
mk: Небесен шетач

en: The Vault
mk: Визба

en: Patchwork Quilt
mk: Пачворк јорган

en: Do You Need Him?
mk: Дали ви е потребен?

en: Stuck in Storage
mk: Заглавен во магацин

en: So Far for So Little
mk: Толку далеку за толку малку

en: Flying Tower
mk: Летечка кула

en: Pot Hole
mk: Дупка во грнето

en: Sticky Ladders
mk: Лепливи скали

en: The Laboratory
mk: Лабораторијата

en: Pete likes Ladders
mk: Петре сака скали

en: Ninja Style
mk: Нинџа стил

en: Cooperation?
mk: Соработка?

en: Triple Trap
mk: Тројна стапица

en: Tutorial
mk: Прирачник

en: Navigation
mk: Навигација

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
mk: Ова е вежба за движење наоколу. Следете ја трагата со златни грутки сѐ додека не се појави скалата од десната страна. Херојот може да го следи глушецот само по едноставни патеки (како _ | L или U), па затоа внимавајте да не одите предалеку пред него. 
    
    ОПАСНОСТ: Обидете се да не паднете од скалата или преградата во дупката со бетон што е најдолу десно. Ако се заглавите таму, единствениот начин да излезете е да го убиете херојот (притиснете Q за откажување) и започнете го нивото повторно.

en: Digging
mk: Копање

en: Bars
mk: Прегради

en: False Bricks
mk: Лажни тули

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
mk: Некои од тулите на ова ниво не се тоа што изгледаат. Ако стапнете врз нив ќе пропаднете.  Непријателите, исто така, пропаѓаат низ нив.

en: Advanced Tutorial
mk: Напреден прирачник

en: Bars and Ladders
mk: Прегради и скали

en: ...  Or not to kill?
mk: ...  Или да не се убие?

en: Traps
mk: Стапици

en: Challenge
mk: Предизвик

en: Easy Start
mk: Лесен старт

en: Mobile Bricks
mk: Подвижни тули

en: The Big Haul
mk: Голем плен

en: Quick Off The Mark
mk: Брзо од местото

en: Who Needs Enemies?
mk: Кому му требаат непријатели?

en: Asymmetrical
mk: Асиметрично

en: Goldrunner Prophecy
mk: Пророштво на трагачот на злато

en: The Rosette
mk: Розетата

en: Towers of Gold
mk: Кули од злато

en: Delayed Drop
mk: Одложено испуштање

en: Maze of Ladders
mk: Лавиринт од скали

en: Hair's Breadth Timing
mk: Темпирано за влакно

en: The Three Musketeers
mk: Тројцата мускетари

en: Rat Trap
mk: Стапица за стаорци

en: Head Case
mk: Главен случај

en: Under the Stairs
mk: Под скалите

en: Bertie Beetle
mk: Бубачката Берти

en: Short Circuit
mk: Краток спој

en: Synchronised Running
mk: Синхронизирано трчање

en: &New Game...
mk: &Нова игра...

en: &Load Saved Game...
mk: &Вчитај зачувана игра...

en: &Save Game...
mk: &Зачувај ја играта...

en: &Kill Hero
mk: &Убиј го херојот

en: &Create Level
mk: &Креирај ниво

en: &Save Edits...
mk: &Зачувај ги уредувањата...

en: &Move Level...
mk: Премести &ниво...

en: &Delete Level...
mk: &Избриши ниво...

en: &Mouse Controls Hero
mk: &Глушецот го контролира херојот

en: &Keyboard Controls Hero
mk: &Тастатурата го контролира херојот

en: Normal Speed
mk: Нормална брзина

en: Beginner Speed
mk: Почетничка брзина

en: Champion Speed
mk: Шампионска брзина

en: Increase Speed
mk: Зголеми брзина

en: Decrease Speed
mk: Намали брзина

en: Move Right
mk: Оди надесно

en: Move Left
mk: Оди налево

en: Move Up
mk: Оди нагоре

en: Move Down
mk: Оди надолу

en: Dig Right
mk: Копај надесно

en: Dig Left
mk: Копај налево

en: Test Bug Fix
mk: Тестирај поправка на грешка

en: Show Positions
mk: Прикажи позиции

en: Start Logging
mk: Започни со најавување

en: Show Hero
mk: Прикажи го херојот

en: Show Object
mk: Прикажи го објектот

en: Show Enemy
mk: Прикажи го непријателот

en: Press "%1" to RESUME
mk: Притисни „%1“ да ПРОДОЛЖИ

en: Press "%1" to PAUSE
mk: Притисни „%1“ да ПАУЗИРА

en: Get Folders
mk: Земи ги папките

en: Edit Name/Hint
mk: Уреди име/сугестија

en: Hero
mk: Херој

en: Enemy
mk: Непријател

en: Ladder
mk: Скала

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
mk: &Уредник

en: Name of level:
mk: Име на нивото:

en: Hint for level:
mk: Сугестија за нивото:

en: Name of game:
mk: Име на играта:

en: File name prefix:
mk: Префикс на името на датотеката:

en: Traditional rules
mk: Традиционални правила

en: KGoldrunner rules
mk: Правила на KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
mk[0]: %1 ниво
mk[1]: %1 нивоа
mk[2]: %1 нивоа

en: About this game:
mk: За оваа игра:

en: Save Changes
mk: Зачувување промени

en: 0 levels
mk: 0 нивоа

en: Save New
mk: Зачувај нова

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
mk: Игра                       Ниво/Животи/Резултат   Ден    Датум     Време

en: Create Level
mk: Креирај ниво

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
mk: Не може да создадете и да зачувате ниво сѐ додека не создадете игра што ќе го чува. Пробајте ја ставката „Креирај игра“ од менито.

en: Edit Level
mk: Уреди ниво

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
mk: Не може да уредите и да зачувате ниво сѐ додека не создадете игра и ниво. Пробајте ја ставката „Креирај игра“ од менито.

en: Save Level
mk: Зачувај ниво

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
mk: Дали сакате да вметнете ниво и да ги преместите постоечките нивоа нагоре за едно?

en: &Insert Level
mk: &Вметни ниво

en: Cannot open file '%1' for output.
mk: Не можам да ја отворам датотеката „%1“ за излез.

en: Move Level
mk: Премести ниво

en: Game
mk: Игра

en: Editor
mk: Уредник

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
mk: Не може да преместите ниво сѐ додека не создадете игра и најмалку две нивоа. Обидете се со ставката „Креирај игра“ од менито.

en: Sorry, you cannot move a system level.
mk: Жалам, не може да преместите системско ниво.

en: You must change the level or the game or both.
mk: Мора да го промените нивото или играта, или двете.

en: Delete Level
mk: Избриши ниво

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
mk: Не може да избришете ниво сѐ додека не создадете игра и ниво. Пробајте ја ставката „Креирај игра“ од менито.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
mk: Дали сакате да избришете ниво и повисоките нивоа да ги преместите надолу за едно?

en: &Delete Level
mk: &Избриши ниво

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
mk: Не можам да ја најдам датотеката %1 што треба да се брише.

en: Save Game Info
mk: Зачувај информации за играта

en: You must enter a name for the game.
mk: Мора да внесете име за играта.

en: You must enter a filename prefix for the game.
mk: Мора да внесете префикс на датотеката за играта.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
mk: Префиксот на името на датотеката не треба да биде повеќе од 5 знаци.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
mk: Префиксот на името на датотеката треба да биде само со алфабетски знаци.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
mk: Префиксот „%1“ на името на датотеката веќе се користи.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
mk: Не сте ја зачувале вашата работа. Дали сега сакате да ја зачувате?

en: &Go on editing
mk: П&родолжи со уредување

en: You can only modify user games.
mk: Можете да променувате само кориснички игри.

en: New Level
mk: Ново ниво

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
mk: Несоодветна постапка: не уредувате ниво.

en: Hint
mk: Сугестија

en: Sorry, there is no hint for this level.
mk: Жалам, нема сугестии за ова ниво.

en: Switch to Keyboard Mode
mk: Префрли се во режим на тастатура

en: Switch to &Keyboard Mode
mk: Префрли се во режим на &тастатура

en: Stay in &Mouse Mode
mk: Остани во режим на &глушец

en: Save Game
mk: Зачувај игра

en: Cannot open file '%1' for read-only.
mk: Не можам да ја отворам датотеката „%1“ само за читање.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
mk: Ве молам обрнете внимание: заради едноставност, позицијата и резултатот на вашата зачувана игра ќе бидат такви какви што биле на почетокот на ова ниво, а не како што се сега.

en: Load Game
mk: Вчитај игра

en: Sorry, there are no saved games.
mk: Жалам, нема зачувани игри.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
mk: Не можам да најдам игра со префикс „%1“.

en: Unknown
mk: Непознато

en: Check for High Score
mk: Провери го најдобриот резултат

en: Save High Score
mk: Зачувај најдобар резултат

en: Show High Scores
mk: Прикажи најдобри резултати

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
mk: Жалам, не чуваме најдобри резултати од игрите за учење.

en: Load Game Info
mk: Вчитај информации за игра

en: Cannot find game info file '%1'.
mk: Не можам да ја најдам датотеката „%1“ за информации за игра.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
mk: Не можам да ја преименувам датотеката „%1“ во „%2“.

en: Select Level
mk: Избери ниво

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
mk: Жалам, може да зачувувате или преместувате само во некоја од вашите сопствени игри.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
mk: Жалам, може да избришете ниво само во некоја од вашите сопствени игри.

en: Edit Game Info
mk: Уреди информации за играта

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
mk: Жалам, може да уредувате информации за игра само за некоја од вашите сопствени игри.

en: Level 1 of the selected game is:
mk: Ниво 1 за избраната игра е:

en: Level number:
mk: Број на нивото:

en: Start Game
mk: Започни игра

en: Play Level
mk: Играј ниво

en: Save Change
mk: Зачувај промена

en: Move To...
mk: Оди на...

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
mk[0]: %1 ниво, користи правила на KGoldrunner.
mk[1]: %1 нивоа, користи правила на KGoldrunner.
mk[2]: %1 нивоа, користи правила на KGoldrunner.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
mk[0]: %1 ниво, користи традиционални правила.
mk[1]: %1 нивоа, користи традиционални правила.
mk[2]: %1 нивоа, користи традиционални правила.

en: Sorry, there is no further information about this game.
mk: Жалам, нема други информации за оваа игра.

en: This level number is not valid. It can not be used.
mk: Овој број на ниво не е валиден. Не може да се употреби.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
mk: Главното копче најдолу ја одразува акцијата што сте ја избрале од менито. Кликнете на него откако ќе ја изберете играта и нивото - или употребете „Откажи“.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
mk: 
    
    Тука може да додадете име и сугестија на вашето ново ниво, но нивото што го креиравте мора да го зачувате во една од вашите сопствени игри. Вообичаено, вашето ново ниво ќе оди на крајот од вашата игра, но можете, исто така, да изберете број на ниво и да го зачувате во средината на вашата игра.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
mk: 
    
    Пред зачувување, тука може да создадете или уредите име и сугестија. Ако ја измените играта или нивото, можете да направите копија или „Зачувај како“, но секогаш мора да зачувувате во една од вашите сопствени игри. Ако зачувувате ниво во средина на серијата, другите нивоа автоматски се ренумерираат.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
mk: 
    
    Може да ги избришете само нивоата од вашите сопствени игри. Ако избришете ниво од средина на серијата, другите нивоа автоматски се ренумерираат.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
mk: 
    
    При уредување на информациите за играта само треба да изберете игра, а потоа може да отидете на дијалогот каде што ги уредувате деталите на играта.

en: Help: Select Game & Level
mk: Помош: Избирање игра и ниво

en: Current author
mk: Тековен автор

en: Original author
mk: Прв автор
