kgoldrunner - en to nb translation catalogue (628 entries)

en: Curse of the Mummy
nb: Mumiens forbannelse

en: The Giza Plateau
nb: Giza-platået

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
nb: Pyramidekomplekset ved Giza i utkanten av Kairo omfatter i alt ni pyramider. De tre største pyramidene er oppkalt etter faraoene Kheops, Khefren og Mykerinos. (Dette er deres greske navn: på egyptisk heter de Khufu, Khafre og Menkaure). Dessuten finnes her den Store Sfiksen og flere mindre byggverk.
    
    Når du tar deg fram under Giza-platået, så forsøk å unngå å drepe mumiene: hvis det dukker opp for mange til høyre, så blir det vanskelig å komme seg unna til slutt. For å komme i gang trenger du teknikken med å grave mens du faller.

en: The Pyramid of Djoser
nb: Djosers pyramide

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
nb: Djosers (Zosers) pyramide, eller trinnpyramide (kbhw-ntrw på egyptisk) er en arkeologisk rest i Saqqara, nordvest for myen Memfis.
    
    Det er viktig å gå trinnvis fram for å fullføre dette brettet: slipp først løs mumien på venstre side av det andre nivået (nedenfra), slik at den kan falle ned i og fylle den skjulte gropa på bakkenivå.
    
    Gå så inn på høyre side av det andre nivået og flytt deg langs stanga, over mumien, hent skatten i midten og pass på å grave ut mursteinen til venstre for midten.
    
    Mumien på tredje nivå er litt problematisk, fordi den vil ta med seg en skatt og bære den. Du kan ha flaks og finne at den slipper fra seg skatten et eller annet sted, men du kan også fange ham i den eneste mursteinen som kan graves til høyre, om du passer tiden godt.
    
    Til slutt, før du henter den siste skatten, så pass på å åpne trinnpyramiden nederst til høyre slik at mumiene på høyre side kan komme inn i pyramiden – du vil ikke kunne nå fram til utgangen hvis det er mer enn én mumie nederst til høyre før stigen dukker opp så du kan komme deg unna.

en: Pharaoh's Barge
nb: Faraos båt

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
nb: Khufu-skipet er et intakt skip i full størrelse fra Egypts Gamle Rike, som ble forseglet i en sjakt i pyramidekomplekset i Giza, ca 2500 fvt, ved foten av den Store Pyramiden. Skipet ble nesten helt sikkert bygget for farao Khufu (kong Kheops).
    
    Det er et av de eldste, største og best bevarte skipene fra antikken, og er 43,6 meter langt. Trass i alderen kunne det seile i dag om det ble sjøsatt.
    
    Dette er et nesten enkelt brett: bra med skatter og ikke for mange mumier, men oppgaven din er å rive til deg skatten de bærer på.

en: Pyramid Puzzles
nb: Pyramidepuslespill

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
nb: Kheops-pyramiden var verdens høyeste byggverk laget av mennesker i over 3800 år. Det må ha vært slitsomt for de gamle(!) egypterne å gå opp og ned hele tiden, omtrent som du kanskje synes det er å gå opp og ned denne pyramiden.
    
    For å hente den andre skatten fra venstre må du bruke mursteinen som blokkerer stigen nederst som bru til å slippe unna.
    
    For å ta den fjerde skatten fra venstre må du grave vekk de tre mursteinene over og til høyre for mumien helt til venstre, hvis du graver i rett rekkefølge får du akkurat nok tid til å ta skatten og stikke av.
    
    Noen av mumiene må slippes løs for å få tak i noe av skattene, men ta den første, andre og fjerde skatten (fra venstre) før du slipper løs noen av mumiene. Vær forsiktig så du ikke dreper noen av mumiene, hvis de dukker opp til høyre for pyramiden er det umulig å fullføre brettet. Det er også mulig å slippe løs mumiene og fange dem i et av de andre kamrene.

en: Crocodile
nb: Krokodille

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
nb: Krokodiller kan bli over 100 år gamle; den største arten kan bli 4,85 meter lang. Noen arter er sett mens de angreper og dreper haier.
    
    Sobek var guddommeliggjørelsen av krokodiller. Egyptere som arbeidet eller reiste på Nilen håpet at hvis de ba til krokodilleguden Sobek ville han beskytte dem mot krokodilleangrep.
    
    På dette brettet er det ikke krokodillene som er farlige, men en bønn til Sobek kunne kanskje hjelpe deg komme unna mumiene mens du samler skatter.

en: Three Pyramids
nb: Tre pyramider

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
nb: Gizas nekropolis har vært et populært turistmål helt siden antikken, og ble popularisert i hellenistisk tid da Antipater av Sidon satte Kheops-pyramiden på lista over verdens syv underverker.  I dag er den det eneste på lista som ennå finnes.
    
    Det er nok lettest å navigere dette underverket hvis du får to mumier i pyramiden helt til høyre før du går bort dit.

en: Tura Caves
nb: Tura-hulene

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
nb: Tura var Egypts største kalksteinbrudd, stein herfra ble brukt i Kheops-pyramiden. Kalksteinbrytingen etterlot seg huler som den britiske hærn senere brukte som hemmelig depot under den andre verdenskrigen, de hilene kan du nå utforske.
    
    Til venstre for bunnen av den lange sjakta er det to skjulte groper. Slipp løs mumien til høyre for den lange sjakta slik at den fyller en av gropene, og slipp løs mumien i det store kammeret så den fyller den andre. Pass på at du rir den første av de to mumiene nedover for å få tak i skattestykket i nisjen nær bunnen av sjakta. Når du skal ut av denne nisjen, så grav flere ganger til høyre for å åpne en vei ut. 
    
    Hent all skatten til venstre på brettet og gå så mot høyre. Pass på å grave løs mumien øverst slik at du kan få tak i skatten dens siden. Du vil ågså trenge hjelp av den mumien for å komme unna til venstre ved slutten av brettet. Om du vil variere kan du godt ta alle skattene til høyre først og så de til venstre.

en: Pyramid Crawl
nb: Pyramidekrabbing

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
nb: Det er over 100 pyramider i Egypt, med den eldste bygget omkring 2600 fvt. 
    
    På dette pyramidebrettet (bygget okmkring 2800 evt.) må du unngå at de to mumiene kommer til midten av den nederste delen – lur dem vekk eller drep dem.

en: The Great Sphinx
nb: Den Store Sfinksen

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
nb: Den store sfinksen vokter Giza-platået, der den stå med ansiktet mot soloppgangen. Det er den største monolittskulpturen i verden  – 73 meter lang og 20 meter høy – og er bare 4500 år ung.
    
    Mens du rasker med deg skattene inne i sfinksen må du prøve å løse sfinksens gåte: hvordan komme forbi horden av mumier til høyre?

en: Ladder Pyramid
nb: Stigepyramide

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
nb: De fleste teoriene om hvordan pyramidene ble bygget går ut fra tanken om at svære steiner ble flyttet fra et steinbrudd og dratt og løftet på plass. Uenighetene dreier seg om hvordan steinene ble flyttet og satt på plass. Uansett var det sikkert mange stiger med i bildet, slik som på dette brettet.
    
    Dette brettet er mest om å løpe omkring. Det er ikke så vanskelig å plukke opp skatter mens du unngår mumiene – men å få skattene vekk fra mumiene er mye vanskeligere. Plattformen som er tre steiner bred er et nyttig sted å drepe mumier, men du må løpe litt rundt for å få mumiene som bærer skatter til å rette seg inn riktig. Merk også at den midterste steinen på plattformen svikter. 
    
    Og når du har fått tak i alle skattene må du komme deg over til stigen som fører ut. En måte å gjøre dette er å drepe en mumie og gå over på ryggen av den når mumien går fra stigen til hovedpyramiden.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
nb: Ankhen var et hieroglyffsymbol for liv, og som solsymbol var det nesten alltid laget av gull.
    
    Pass deg for de falske mursteinene i hoved-Ankhen og finn ut hvilke som er nyttige, om du vil beholde livet på dette brettet.

en: Pharaoh's Tomb
nb: Faraos gravkammer

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
nb: Forskere anslår at det ble brukt 2,3 millioner steinblokker til å bygge Kheops-pyramiden, med en gjennsomsnittsvekt på 2,5 tonn på hver blokk.
    
    Det ble brukt mindre enn 100 blokker til å bygge pyramiden på dette brettet. I begynnelsen må du manøvrere for å komme inn i pyramiden, og deretter stå på en av stigene på det andre nivået nærmest ytterveggen på venstre side av pyramiden. Vent på at mumiene skal samle seg på den andre siden av ytterveggen. Klatre så opp til toppen av stigene på den lille pyramiden og vent på at mumiene skal klatre opp den høye stigen og ramle av stanga. Når den siste har falt (eller like før), så løp opp den høye stigen, over stanga og grav for å komme tilbake inn i den store pyramiden og til graven.
    
    Når du har fått tak i den eneste gullklumpen så gjenta knepet, men denne gangen må du komme deg ut på den høyre siden av pyramiden.

en: Cat
nb: Katt

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
nb: Katter ble mumifisert når de døde på samme vis som mennesker, for de var viktige, høyaktede dyr.
    
    Når du nærmer det slutten på dette kattelekebrettet må du ikke la deg lure av kattehalen som dukker opp når du henter den siste skatten. Den eneste utgangen er til venstre, så du må la mumiene ta med til deg de skattene som er til høyre for kattehodet siden du ikke kan plukke opp alt og løpe tilbake i tide.
    For å få mumiene til å ta med skatter til deg må du grave ut de fem mursteinene i bunnen og la dem gå forbi (eller bli fanget og drept).

en: Pyramid Power
nb: Pyramidekraft

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
nb: Imhotep bygget Djosers trinnpyramide som en kjempemessig trapp der den døde faraoens sjel kunne stige opp til himmelen. Imhoteps bedrift var så viktig at senere egyptere gjorde ham til en guddom.
    
    Før du kan stige opp til toppen av dette pyramidebrettet må du ta deg fram til bunnen. For å få tak i den øverste skatten må du gå til venstre fra toppen, grave den neste mursteinen og tråkke på mumien nedenfor, fortsett å gå mot høyre (forsøk å plassere musepekeren på toppen av pyramiden.
    
    Når du har fått tak i den siste skattebiten går du ut til høyre og løper opp og ned stigene. Den eneste vanskelkige delen er nederst til venstre: bare løp under mumiene på stigen over deg, manøvrer … og håp!

en: Eye of Horus
nb: Horus' øye

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
nb: Horus' øye er et gammelegyptisk beskyttelsessymbol og et symbol for herskernes guddommelige makt.
    
    På dette brettet er det litt, men ikke mye, beskyttelse inne i øyet. Du må gå flere ganger opp og ned for å få tak i all skatten. Etter en stund kommer det to mumier nederst til venstre. For å komme forbi dem mp du klatre til toppen av den korte stigen nummer fire fra venstre, grav til venstre, klatre ned og grav til venstre igjen. En av mumiene faller ned i den nederste gropa. Klatre opp stigen. Den andre mumien klatrer opp den andre stigen og faller i den øverste gropa. Gå over de to fangede mumiebe og klatre til toppen.

en: Inverted Pyramid
nb: Omvendt pyramide

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
nb: Antakelig ikke en tradisjonell egyptisk byggemåte.
    
    Du må gå i sikksakk fram og tilbake langs stengene for å få tak i alt gullet. Det er bare én mumie som jager deg, vent på ham på en stang og like før han når deg, fall ned på stanga under og flytt deg rett under ham.
    
    Siden byggemåten er utradisjonell kan du kanskje spille brettet utradisjonelt: bevegelsen fall-og-flytt-under er lettere å gjøre med tastaturet (lettere, men fremdeles vanskelig). Når du har fått tak i den siste gullklumpen over mursteinene inne i pyramiden kan du pause spillet og bytte tilbake til musemodus.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
nb: Anubis, eller Anepu, var en egyptisk gud for dødsriket.
    
    For å ta skatten mellom ørene til Anubis må du grave ut de to søylene til venstre for mumien og stå på toppen av mumien. Gå av mumien til venstre mens du graver mot høyre. Mumien skal da falle ned i hullet i den høyre søylen. Grav så ut de to søykeee til venstre til du kommer i kontakt med stige-øyet. Gå ned fra den høyre øyestigen, så faller du ned på stanga under.
    
    For å få tak i skatten inni det høyre øret kan du grave ut den høyeste av tosteins-søylene, og falle ned på tosteins-søylen til høyre. Gå  mot venstre og grav ut den andre tosteins-søylen. Gå så mot høyre og grav ut ensteins-søylen slik at mumien slipper fri. GNå mot høyre igjen og grav ut tre steiner slik at du har en kant av to steiner å stå på. Gå til venstre og grav ut kvadratet til høyre for deh. Vent på at mumien faller, ta skatten hans og skynd deg opp stigen for å møte fem mumier som blokkerer utgangen.

en: Pyramid of Treasure
nb: Skattepyramide

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
nb: Nubia var en stor kilde til gull i Egypt.Kong Tushrata av Mitanni påsto at det var «mer rikelig med gull enn jord» i Egypt.
    
    I denne pyramiden er det gull til og med i lufta! Masser av gull, bare tre mumier – det kan da ikke være så vanskelig, vel?

en: Sarcophagus
nb: Sarkofag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
nb: En sarkofag er en likkiste,  som regel hogd ut av stein. I det gamle Egypt var en sarkofag det ytterste beskyttelseslaget for en kongelig mumie, med flere lag kister inni hverandre. Den var ofte skåret ut av alabaster.
    
    Hvis du ikke vil at dette brettet skal bli din sarkofag, så hent gullklumpen under den venstre kanten av sarkofagen til å begynne med – ellers er det ingen måte å få tak i den.

en: The Parting of the Red Sea
nb: Rødehavet deles

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
nb: Bibelen forteller at Moses delte havet for å slippe unna Faraos hær. Etter at du har ranet hans etterkommeres pyramider burde det ikke være noen overraskelse at Farao har sendt sin hær etter deg også.
    
    Heldigvis kan havet deles  ganske enkelt ved å falle ned på den siste skatten. Så lett er det ikke å slippe unna Faraos hær. Først får du helten din til å gå ned så langt han kan, og vent på det rette øyeblikket. Gå så opp vannveggen til høyre, over stanga til midten og vent på at mumiene skal nå toppen av vannveggen før du faller ned en gang til.
    
    Denne gangen må du øyeblikkelig løpe opp vannveggen til venstre, kryss over under de jagende mumiene. Vent nær øverst til venstre der mumiene til høyre ikke kan nå deg. Når mumiene til venstre når toppen, så hopp ned for tredje gang (selv Moses hadde det ikke *så* vanskelig). Trikset for å komme forbi mumiene på denne siste turen opp er å gå under og til venstre for dem mens de faller i en strøm ned en av de lange stigefallene.
    
    Merk at det er mulig å gå opp vannveggen til venstre først, men det er mye vanskeligere.

en: Count
nb: Antall

en: Zero
nb: Null

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
nb: Den eneste utfordringen her er å komme inn i 0-en, som er den eneste veien til utgangen.
    
    For å komme inn i 0-en må du klatre til toppen av siksakstigen, grave vekk fem mursteiner på venstre kant av o-en, skynde deg tilbake til toppen av siksakstigen, over stanga, falle gjennom de mursteinene som nettopp er gravd vekk og gå til høyre med én gang for å komme inn i 0-en. Det er ganske kort tid om å gjøre.

en: One
nb: Én

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
nb: Du må grave flere ganger på riktige steder for  få tak i gullet. Men se neste avsnitt.
    
    For å komme ut må du få fienden til å gå over toppen av 1-en og fylle gropa i bunnen. Dette kan gjøres på tre måter. Den første og fornuftigste er å vente på stanga over øvre høyre kant av 1-en til fienden er nesten framme hos deg og så gå til høyre mens du graver til høyre og når bunnen av 1-en.
    
    For å bruke den andre måten må du bruke tiden du graver etter gullet (eller der gullet var), om du går oppå gullet til riktig tid vil fienden ramle ned i gropa på høyre side av 1-en. Den tredje måten er å ødelegge fienden og håpe at han dukker opp igjen over høyre side av 1-en.

en: Two
nb: To

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
nb: Fall ned på gullet på venstre side, gå én firkant til høyre eller venstre mens du faller. Grav straks firkanten som var rett under gullet og gå inni. Det falske gulvet slipper deg gjennom ned til bunnen.

en: Three
nb: Tre

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
nb: Når du har hentet alt gullet er den eneste veien ut den høyeste stigen til venstre, men den er ikke i kontakt med noenting. For å nå den må du få en fiende til å følge etter deg, og så tråkke over ham for å nå stigen.

en: Four
nb: Fire

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
nb: Ved starten må du pile til gulvet til høyre. Du må fange noen fiender (har du flaks får du tak i en gullklump også), men det burde være lett å gå opp sigene til høyre, med fasong som en 4. 
    
    Når du tar gullet fra 4-tallet, så vent til fiendene er kommet til toppen av stigene som har 4-form. Da har du tid nok til å nå stigene før fiendene sperrer veien.

en: Five
nb: Fem

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
nb: Til å begynne med kan du klatre ned det første stigesettet og vente på den nederste stigedelen til fiendene har inntatt sine plasser. Hopp så ned på gulvet og løp mot den store stigen til høyre, som deler seg nederst. det at stigen deler seg gjør at du kan komme deg forbi fiendene over: vent på gulvnivå på den venstre delen (ikke under gulvet) til fienden på den lange stien hopper ned ved siden av deg. Så klatrer du opp og til høyre for å komme opp den store stigen.

en: Six
nb: Seks

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
nb: Det første knepet for dette nivåeter å passe tiden når du går gjennom bunnen av 6-tallet mens fienden klatrer opp stigen til venstre for 6-tallet. Når du kommer på stigen vil fiendene klatre opp stigen vekk fra deg, så du trenger bare vente til det ikke er noen fiender på stigen før du graver gjennom bunnen av 6-tallet.
    
    Det neste knepet er å finne ut hvordan du skal få alle fiendene vekk fra stigen til venstre på bildet. en ,åte er å sitte på toppen av det store 6-tallet i midten og vente på at de skal komme over stengene. Da hopper du ned på gulvet og går over til stigen.

en: Seven
nb: Sju

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
nb: Gullet på toppen av 7-tallet er det vanskelige. TIl å begynne med klatrer du til firkanten lengst til venstre for toppen av 7-tallet og venter der til fiendene fyller hullene på toppen av 7-tallet.

en: Eight
nb: Åtte

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
nb: Ved nøye bevegelser til rette tid kan du friste to fiender over til stigen til venstre og la dem være der mens du henter de fem høyeste gullklumpene.
    
    De tre laveste gullklumpene må samles opp alle under ett, men det kan hende at du må tvinge fiendene over mot høyre side av 8-tallet først, for å unngå vanskeligheter når stigene kommer fram og du lander på gulvet.
    
    Du kan klarere den stigen du trenger til slutt til å slippe unna ved å ramle på gulvet igjen, helt til høyre.

en: Nine
nb: Ni

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
nb: Til å begynne med må du falle så fort du kan for å komme ned på gulvet. Grav flere groper på bunnen for å forsinke fiender som kommer opp stigen.  Ta så de to gullklumpene fra venstre side av 9-tallet mens det ikke er noen fiender i nærheten, grav for å komme inn i 9-tallet etter at du har tatt det øverste av disse to klumpene.
    
    For å ta gullet fra bunnen av 9-tallet står du på fienden til venstre, grav til venstre og gå til høyre. De to fiendene vil begynne å gå mot venstre, falle, og klatre i stigen. Når den første blir sittende fast der du nettopp grov, så hopp inn i den nederste delen av 9-tallet og grav til venstre. Den neste fienden bærer gullet ned. Ta gullet, grav til høyre, fall ned på stanga og stikk av så fort du kan.

en: Ten
nb: Ti

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
nb: Du kan fange flere fiender i gropene i bunnen til venstre og høyre, men de kommer seg fri når de skjulte stigfene dukker opp. Det kan hjelpe å falle ned på gulvet når du skal slippe unna, det kan rydde veien for deg mot det øvre høyre hjørnet.

en: Eleven
nb: Elleve

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
nb: Hent først gullklumpen under venstre side av stengene formet som et 11, deretter klumpen på foten av det venstre 1 på den midterste 11. Hopp så ned på gulvet like til venstre for den doble høye muren. Fiendene ramler ned i forskjellige områder. Nå vil du gjøre tre ting: ta gullet i venstre og miderste del, ta gullet fra fiendene som er  til høyre for deg når du er på gulvet og lokke så mange fiender du kan inn i delen til venstre for 11.
    
    De første to oppgavene er forholdsvis lette: den siste kan gjøres på flere måter. Hvis du løper opp midtstigen og går over mot venstre, så kan du vente over høyre side av stengene (og kanskje falle ned på stengene) og lokke noen fiender av gangen fra midtdelen over til den venstre delen.  Du kan også plukke opp en gullklump eller to mens du gjør dette.
    
    Når du har fått tak i alt gullet (unntatt klumpene til høyre for 11) så løp til øvre høyre ende av H-stigene i midten. Det får alle fiendene som ikke er i delen helt til høyre til å gå inn i den venstre delen.

en: Twelve
nb: Tolv

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
nb: Dette er et langsomt nivå med mye venting på at fiender skal flytte seg dit du vil ha dem.
    
    Ved starten kan du ramle ned på den nærmeste fienden mens han faller og flytte over på stengene til høyre for å få tak i gullklumpen like under dem. Pass på å vente på en åpning i fiendene under før du hopper ned på denne gullklumpen. 
    
    Rutenettet av 12 bokser til høyre er nyttig. Hvis du er på rutenettet men ikke på toppen, så vil ikke fiendene som klatrer opp stigen like til venstre for rutenettet falle ned på det og jage deg. Du kan vente nær bunnen av rutenettet til fiendene beveger seg over betong- og mursteinsfellene nederst til venstre, og så hoppe ned på gulvet. Dette gjør et fiendene ramler ned i gropene og blir fanget.
    
    Et annet nyttig knep er å vente på toppen av stigen helt til venstre (der du begynner nivået). Fiender som er langt nok unna vil løpe over boksene og falle ned i felleområdet til høyre.
    
    For å få tak i gullet på gulvet helt til venstre må du fylle den andre delen av gulvet med fiender og grave vekk kvadratene som sperrer inne fiendene i den venstre delen. Kan hende du bør miste det gullet (dvs. få fienden som bærer gullet falle i et utgravd hull og bli drept der), selv om det er mulig å få tak i denne gullklumpen hvis du absolutt vil ha den.
    
    Hvis du lar den hengende gullklumpen ytterst til venstre være igjen til sist, så er det lett å komme unna til toppen, eller om du lar gullet inni 2-en være igjen til sist, så burde du kunne komme deg unna uten for mye vansker. Ellers vil fiendene som er fanget helt til venstre sperre veien ut for deg.

en: Thirteen
nb: Tretten

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
nb: Til å begynne med venter du på toppen av venstre (eller bedre, høyre) gren av stigene til venstre, til fiendene i midten klater opp på midten av den midterste stigen. Hopp så ned på den vannrette stigen, gå helt over til høyre og fall ned på gulvet, slik at du fanger en god del fiender.
    
    
    
    For å få tak i gullet fra forskjellige steder må du slippe løs de fleste fiendene fra fellene. Spesielt må du slippe løs fiendene fanget på venstre halvdel av gulvet for å få tak i minst én gullklump.
     
    
    
    Når du har fått tak i den siste gullklumpen svermer fiendene opp midtstigen, så du må bestemme deg for hvilken gullklump du skal la være til sist. Et fornuftig valg kan være den som tre fiender holder på i den nederste delen av 3-tallet, eller den i midten av 3-tallet.

en: Fourteen
nb: Fjorten

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
nb: Fire knep: først, ikke grav ut fiendene som er fanget i 4-tallene til venstre før det nærmer seg slutten, likeså hvis en blir fanget i 4-tallet i midten – dermed blir det færre fiender å forholde seg til.
    
    
    
    For det andre må du ri ned oppå en fiende for å få tak i det gullet som er fanget inni 4-tallene til venstre og den svevende gullklumpen i midten.
    
    
    
    For det tredje, når du dlipper løs fiendene i 4-tallene langs høyre (og kanskje de to i 4-tallene til venstre), så kan det være enklere å grave dobbelt og miste de gullstykkene.
    
    
    
    Endelig er det lettest å slippe unna på slutten hvis du lar det være igjen til sist en gullklump i eller nær det svevende 14-tallet midt på høyre side. Da kan du løpe opp stigen som viser seg der.

en: Fifteen
nb: Femten

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
nb: To hint: hvis du venter på en av de to stigene til venstre, ett trinn under gullklumpen som henger mellom de to stigene, så vil fiendene i midten hoppe inn i den nederste delen av 5-tallet. Da skulle det være lett å få tak i gullet mellom 1 og 5.
    
    
    
    For det andre, hvis du venter ved bunnen av 1-tallet til høyre for det ene, så vil fiendene på høyre side av de to stigene hoppe ned fra stanga på den andre halvdelen av bunnen på 1-tallet. Hvis du venter høyt oppe mellom 1 og 5, så hopp ned på bunnstykket til 1-tallet, mens fiendene faller mot bunnen av 1-tallet klarer du å storme opp stigen til venstre for 1-tallet og få tak i gullet der.

en: Sixteen
nb: Seksten

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
nb: I kolonnen til venstre for 1-tallet må du løpe fort ned og opp igjen, smett forsiktig unna til begge sider for å unngå fiendene.
    
    For å få tak i gullet midt i 6-tallet må du falle ned på toppen av «o»-en i 6-tallet. gå til høyre/grav til venstre og så gå straks til venstre og grav til venstre for å forsinke fienden som ellers antakelig vil fange deg. Det kan hende du vil la denne gullklumpen være igjentil slutt slik at du ikke tidligere slipper fri to fiender til, men det er mulig å få to fiender til å gå i fella igjen i den delen av brettet.
    
    For å hente gullet som fiender har tatt nederst til høyre kan du grave vekk den blokkerende firkanten til venstre for dem, løp opp stigen og grav vekk høyre side av 6-tallet, fall inn, løp til venstre og grav vekk en firkant på venstre side av 6-tallet og fall ned på gulvet. Pass tiden – bare en eller to fiender i seksjonen nederst til høyre vil kunne gå til neste seksjon til venstre. Du må fremdeles grave ut bunnen av 6-tallet for å ta gullet deres, men det er enkelt nok, om enn litt hektisk på grunn av fiendene som holder seg til venstre for 6-tallet.
    
    Når du har fått tak i alt gullet er det nok lettest å komme seg ut ved å gå gjennom det midterste falske gulvet på 1-tallet og gå ut via stigene til venstre for 1-tallet.

en: Jail Break
nb: Brekket

en: Don't Panic!
nb: Ingen grunn til panikk

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
nb: Som brettnavnet sier, så er det absolutt ingen grunn til panikk.
    
    Det er svært lett å rømme fra dette fengselet, for vokterne er fanget selv og kan ikke få tak i deg …

en: Robbery
nb: Ran

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
nb: Du er fri igjen og trenger penger fra et eller annet sted.
    
    Knepet er å binde opp fiendene. Hvis du kan få hver av dem til å falle på en betongblokk, så kanskje det hjelper. På den annen side kan du jo bare løpe mye …

en: Use the Guards
nb: Bruk vokterne

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
nb: De er kanskje hensynsløse, men de er forutsigbare.
    
    Når du kommer til stigene å høyre side, så vent til en vakt hopper, så kan du gå over hodet hans for å hente gullet.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
nb: Fallende Fiender (1) – Å finne en vei

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
nb: Ta i bruk fiendene ved å gå over hodene på dem.
    
    Hvis det er mer enn ett mellomrom å gå over, så få først fiendene til å gå til høyre, og begynn så å gå på hodene.

en: Falling Enemies (2) - Digging
nb: Fallende Fiender (2) – Graving

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
nb: Start brettet med et klikk. Resten burde være selvforklarende …

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
nb: Fallende Fiender (3) – Skjulte stiger

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
nb: Denne gangen er de mer intelligente og overfaller deg ovenfra.
    
    Grav først alle mursteinene på veien til gullet.
    
    Løp deretter tilbake til midten og vent på at de gjenfødte fiendene skal falle. Du må fange lederne mens du venter på de andre. Pass opp for flere gjenoppståtte fiender på veien opp,

en: Imprisoned Guards
nb: Fangede voktere

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
nb: Det er lett nok å bryte seg inn i hovedstrukturen, men du må gå på hodet til en fiende  for å samle alt gullet og komme deg ut igjen.

en: Forbidden Gold
nb: Forbudt gull

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
nb: Du kom deg fint unna dem i de siste brettene.
    
    Nå er du fri igjen og kan gjøre som du vil. Alt unntatt å stjele gull igjen, selvsagt …

en: Dig Your Way Out
nb: Grav deg ut

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
nb: Ingen voktere og så ber du om hjelp likevel?
    
    Javel, det kan du få.
    
    Grav mursteinene ved siden av stanga. Når du faller, så skynd deg å finne en vei tilbake til stanga så du kan gå over til nisjen. Du kan naturligvis bare klare det hvis du kan veien og ikke nøler. Du har ikke mye tid på deg …

en: An Unpleasant Cellmate
nb: En ubehagelig cellekamerat

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
nb: Klikk for å starte brettet, så blir han fanget før han kan gjøre deg noe.

en: Awaiting Enemies
nb: Ventende fiender

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
nb: De gjør ingenting hvis du blir der du er. De vil bare beskytte gullet sitt.

en: Too Many Guards
nb: For mange voktere

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
nb: Dette brettet er vanskelig, men slett ikke umulig.
    
    Kvitt deg med den første voktergruppen ved å føre dem til bunnen. Slik gjøres det: Gå til de nederste stigene, stå på stigen nederst til høyre et øyeblikk, og gå så raskt tilbake mot venstre slik at bare én fiende følger etter deg. Vent på stigen nederst til venstre til han også kommer til de nederste stigene, og klatre så fort opp og til venstre. Han kommer til å hoppe ned. Gjenta dette med alle vokterne her. 
    
    Den neste vokteren burde være lett å passere, men deretter får du en jobb … Når du klatrer opp stigen ved siden av betongen begynner vokteren å løpe til stigen helt til venstre og tilbake igjen. Du må finne et passende øyeblikk til å få en ridetur bortover på hodet hans.
    
    I den neste delen må det graves litt. Fall først gjennom tunnelen av falske mursteiner til venstre, glem ikke å ta gullklumpene du passerer. Klatre så opp den lange stigen. Den tredje mursteinen til høyre er en felle. Fall ned i den og grav til høyre og fire ganger til venstre mens du faller. Fortsett nedover. Grav den nederste av to mursteiner som har tomrom over, klatre opp stigene til høyre til den første mursteinen du grov (håp at den ikke er lukket ennå) og gå opp og til høyre til utgangen.

en: Caught In The Heights
nb: Fanget på høydene

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
nb: Så snart du går nedover vil de jage deg i hjel, så du bør planlegge nøyaktig hvilken vei du vil gå før du forsøker å rømme.

en: Teamwork (1) - The Liberation
nb: Samarbeid (1) – Frigjøringen

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
nb: Du må få den første fienden til å hjelpe deg å bryte ut.
    
    Gullklumpen til venstre kan tas med god timing.
    
    Når du går opp og over til høyre, så pass på at lagkameraten ikke faller ned i betonggropa. For å ta de tre gullklumpene til høyre bør du forsøke å holde ham på den venstre stigen, så du kan hoppe over hodet hans til gullet,
    
    Når du går opp og til venstre, så står det en stige på en betongsøyle. Gå over kameratens hode for å nå stigen og hold deg over ham. Den første mursteinen til venstre for deg er en felle. Gå på hodet hans så han faller i fella i stedet for deg, men siden må du slippe ham fri igjen hvis du vil nå de høyeste stigene.
    
    Best å være snill med lagkameraten, du må nok komme overens med ham de neste par brettene …

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
nb: Samarbeid (2) – Stupebrett

en: Start running immediately or you are doomed!
nb: Løp med en gang, ellers er du ferdig!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
nb: Samarbeid (3) – Endelig fri

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
nb: Dette er det siste brettet der du har en lagkamerat. Jeg tror han har hjulpet deg nok til å fortjene friheten.
    
    Jeg kan ikke hjelpe deg mer. Resten av brettet er bare fingerferdighet.

en: Gold Rush
nb: Gullrush

en: Too Easy?
nb: For lett?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
nb: Det kan se ganske enkelt ut, men det er det dessverre ikke, fordi det er mange falske mursteiner på veien til gullet.
    
    Grav den første mursteinen mens du faller, fall så gjennom den, løp opp stigen og vent til fienden hopper i hullet. Nå kan du falle tilbake på hodet hans og gå til venstre. Hopp inn i hullet til venstre og grav en murstein til mens du faller, da kan du fortsette mot venstre på stanga.
    
    Det er klart det er ganske mange flere feller på veien, men de er lettere å unngå, så du må finne dem selv, Du vet jo at du kan alltid trykke «Q» for å starte brettet på nytt.

en: Have A Nice Flight...
nb: Ha en fin flytur …

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
nb: Det skulle ikke være altfor vanskelig.
    
    Plasser bare musepekeren i øvre venstre hjørne, så fullfører helten brettet automatisk.

en: Golddigger
nb: Gullgraver

en: My suggestion: dig!
nb: Mitt forslag: grav!

en: Golden Town
nb: Den gyldne byen

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
nb: Du må ta gullklumpene til høyre for deg først. Prøv så å grave en vei ned. Det er lettere å styre fiendene når du er på et av de lavere nivåene.

en: A Hectic Enemy
nb: En hektisk fiende

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
nb: Du trenger ikke være rask. Du må bare vite hvordan du skal unngå fienden.
    
    Hopp ned til det nederste nivået, så kan du få fienden til å løpe opp og ned én stige mens du faller. Så snart du kommer til det nederste nivået vil fienden følge etter deg, men du får tid til å samle litt gull eller komme forbi ham og over til en annen seksjon.
    
    To viktige merknader: ikke la fienden falle på den midterste stigeraden og la gullet der nede være det siste du tar.

en: Don't Wake Them Up
nb: Ikke vekk dem

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
nb: Dette er ikke særlig lett, fordi det er så mange fiender som blokkerer den eneste veien ut av brettet.
    
    Den beste måten å komme seg forbi dem er å gå opp på høyre side og vente til de fleste fiendene går opp midtstigene.  Prøv å samle dem ved å gå opp og ned. TIl slutt, fall ned på det laveste nivået og vent på at de gjør det samme. Når de første fiendene kommer ned, så løp opp og forsøk å nå den høyeste betonggropa før de andre. Du må kanskje prøve flere ganger før du lykkes.
    
    Når det er bare en eller to fiender som blokkerer utgangen kan du prøve å komme forbi dem ved å gå opp en stige like før de når deg. Så kan du gå over hodene deres. Lykke til!

en: On The Brink
nb: På kanten

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
nb: Vente eller ikke vente?  Tja, bare prøv …
    
    Vær sikker på at du har en rømningsvei før du går inn i noen av bygningene til høyre.

en: Dropping Enemies
nb: Fallende fiender

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
nb: Nei, det er ikke noe spesielt knep for å løse dette brettet.
    Bare vær raskere enn fiendene.

en: The Big Maze
nb: Den store labyrinten

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
nb: Du kan slippe unna noen fiender ved å finne en falsk murstein å falle gjennom. For de andre, så må du finne et sted du kan grave eller gå rundt dem.
    
    Du må få tak i den ene gullklumpen over en stige til venstre ved å grave deg gjennom. Hvis du går hele veien rundt vil fienden jage deg og blokkere utgangen.

en: Hurry Up!
nb: Skynd deg!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
nb: Som navnet på brettet sier. må du ikke somle for lenge. Løp med en gang, grav den første mursteinen og la fienden ramle i, og løp så til den andre mursteinen og grav gjennom.
    
    Du er ikke ferdig ennå, for du må nå gullklimpen for den andre fienden kommer. Så få opp farten!

en: Two Useful Enemies
nb: To nyttige fiender

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
nb: For å komme deg ut av betongstrukturen under deg kan du først gå ned, vent på fienden, og gå så over hodet hans og kom deg unna. Bruk et liknende knep med den andre fienden.
    
    Det krever litt mer tenking å hanskes med gullstripa nær bunnen. Fordi en av mursteinene er en felle må du grave alle steinene helt fram til fella, og så løpe over mursteinene over, grave gjennom til resten av gullet og komme deg ut fort.

en: The Prison
nb: Fengselet

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
nb: Når du kommer til fiendene, så ta alt gullet. Grav så en av mursteinene, hopp inn i den og grav øyeblikkelig på begge sider. I 9 av 10 tilfeller vil fiendene på begge sider bli fanget. Stig opp på en av fiendene, grav den midterste mursteinen og hopp gjennom.
    
    Du er fri igjen!

en: Free Fall
nb: I fritt fall

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
nb: Her må du passe på tida.
    
    Når du har gått inn i nisjen i betongen,. så vent på det rette øyeblikket til å gå over fiendene – ikke for tidlig, for da går du rett i armene på dem, og ikke for seint, for da rekker du ikke over til den andre sida.

en: Two Friends
nb: To venner

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
nb: Bruk vennen din.
    
    Grav ham ut, gå så over hodet hans for å komme til stanga til venstre under deg. Slipp vennen løs etter at du har tatt gullet øverst til venstre.
    
    Når han løper mot deg og faller i gropa, så hopp opp på hodet hans og ta fem gullklumper mens du går på hodet hans. Du må justere farten din så den passer med hans.
    
    Det er en gullklump ved siden av et rør med falske mursteiner; hopp gjennom røret, løp opp stigen og vent på at fienden faller i. Nå kan du ri på hodet hans og gå over til høyre for å ta gullet.

en: Impossible?
nb: Umulig?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
nb: Ingen tips denne gangen!
    
    Men det er ikke umulig.

en: The Wall
nb: Muren

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
nb: Det er bare én stige opp til toppen av muren, og du trenger en fiende for å nå stigen. Da må du grave til høyre, og så til venstre hele veien ned ettersom du faller.
    På den andre sida av muren må du vente på bakken til fienden nesten når deg, og så løpe opp veldig fort.
    
    Men hvordan kommer du til den andre sida?
    
    Prøve og feile …

en: Snakepits
nb: Ormegroper

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
nb: Etter at du har nådd stigen og mens du arbeider deg nedover midtseksjonen, må du slippe løs fem fiender – ikke færre og ikke flere. De vil kunne danne ei bru til stigene som dukker opp til venstre.
    
    Stå på samme høyde på den ene eller andre sida, så går  fiendene i kassene til venstre i posisjon mens du stikker av.

en: Get In And Up
nb: Gå inn og opp

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
nb: Når du har nådd den første stigen, gå ned og vent på at fiendene løper mot deg. Når de er nesten framme, gå til venstre og inn i bygningen. Ta de to gullklumpene og grav deg gjennom.

en: No Way Out
nb: Ingen vei ut

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
nb: Du må grave før du tar gullet og før stigene dukker opp.

en: How To Get There
nb: Hvordan komme dit

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
nb: Først må du finne en vei til det øvre venstre hjørnet.
    
    Når du kommer inn er det to stiger under deg. en som er veldig kort og en som er lenger. Mellom dem er det en søyle av mursteiner.  De to øverste er ekte, resten er et rør av feller som du må gå gjennom.
    
    Grav gjennom to søyler av mursteiner på høyre side, gå til venstre og løp opp stigen. Hopp til venstre og grav to mursteiner mens du faller. Løp tilbake mot høyre, men grav den siste mursteinen, fordi den til venstre for den er en felle. Løp opp den store stigen, gå til venstre og grav gjennom mursteinen over den lille stigen. Fall ned på den, snu til høyre og fall gjennom røret.
    
    Timingen er veldig stram, den minste nøling kan drepe!

en: The Bull
nb: Oksen

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
nb: Gullklumpen til venstre krever veldig god tidssans, slik som i «Fritt Fall», bare litt vanskeligere. Prøv å finne det rette øyeblikket å løpe over hodet på en fiende.
    
    Begynn på høyre side med å grave to enkelte mursteiner, så fienden kan løpe til venstre og ned i hullet. Trå på  hodet hans og løp så til venstre, ta gullklumpen, løp tilbake og trå på den siste fallende fienden. Kjapp deg, for du kan bare nå de fem gullklumpene til venstre ved å ri på en fiende.

en: Long Way Up
nb: Lang vei opp

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
nb: Du må klatre opp på stigepyramiden og løpe over hodene på fiendene. Du trenger mer flaks enn dyktighet. det er bedre å vente et øyeblikk før du klatrer opp.
    
    For å få tak i den enslige gullklumpen over fellene nær midten skal du grave fri fiendene, og så gå ned og til venstre til den store stanga. Fiendene vil fylle gropa under fellene, så da får du lett tak i gullet.
    
    Resten er litt vanskelig, men det er lett å forstå hvordan. Som regel er det best å unngå å drepe fiender.

en: A Little Present To Say Goodbye
nb: En liten avskjedsgave

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
nb: Etter noen veldig vanskelige brett har du kanskje lyst på et som er enkelt. Ha det bra!

en: Zig Zag
nb: Sikksakk

en: The Box
nb: Esken

en: Do Not Fall Down
nb: Fall ikke ned

en: Overcrowding
nb: For mange folk

en: Gold Rush II
nb: Gullrush 2

en: A Big Start
nb: En stor start

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
nb: Vent et øyeblikk før du går mot venstre. Da blir det lettere å få tak i gullet ved å gå på hodene til fiendene.
    
    Gå fort opp på stigene når de dukker opp. Nå må du krysse to mellomrom, med hjelp av en fiende, før du kan nå de høyeste stigene.
    
    Hvordan du klarer det kommer an på hvor mange fiender som følger etter deg når du går opp på den første stigen. I beste fall er det to, så du kan gå tilbake over dem for å komme over det første mellomrommet, og så vente et øyeblikk mens de lager ei bru over det neste mellomrommet. 
    
    Så kommer det an på hvor rask og hendig du er til å rømme videre oppover.

en: Teamwork
nb: Lagarbeid

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
nb: Det er bare et spørsmål om fart og fingerferdighet å få tak i gullet på høyre side. Samme med gullet på de nedre delene.
    
    For å få tak i gullet over stanga til venstre må du gå over hodet på fienden mens han går langs stanga.
    
    Gullet i midten krever litt mer omtanke. Når fienden klatrer opp den lange stigen i midten til venstre, så hopp til høyre og grav mursteinen til venstre for stanga. Gå ovenpå og vent på fienden, ri så på hodet hans, ta gullet, grav tre mursteiner og gå inn i midtstrukturen.
    
    Vent til fienden kommer opp stigen når du går ut til høyre. Når han går opp og ned de øverste trinnene, så velger du rett øyeblikk til å gå over hodet hans og få tak i gullet øverst til høyre.  Resten er lett.

en: Watch Out For Traps
nb: Se opp for feller

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
nb: Bruk de fire fiendene til å fylle opp de falske mursteinene du finner på vei opp stigene.

en: Easy Prey
nb: Lett bytte

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
nb: Dette er ikke særlig vanskelig.  Hovedsaken er å hindre at noen fiende får tak i en gullklump. Dette er lettere enn det ser ut til hvis du først tar de gullklumpene som er lette å få tak i.
    
    Det hjelper å forsøke å samle fiendene. Hvis du er på den andre siden av en sperring kan du samle dem ved å gå opp og ned.
    
    Dessuten er noen av mursteinene feller, så noen ganger kan du ta en snarvei, men du burde ikke ta det for gitt.

en: The Gold Mine
nb: Gullgruven

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
nb: Gullet nederst må naturligvis hentes sist.
    
    Det kan være nyttig å lede noen av fiendene ned i groper mens du samler de høyeste gullklumpene, men ikke glem å slippe dem fri før du går etter det siste gullet.
    
    Når det gjelder gullet nederst, så tenk etter hvor rømningsveien kan være før du begynner å grave nedover etter gullet, for du får ikke tid til å tenke etter når du er i den store gropa …

en: Entangled
nb: Sammenfiltret

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
nb: Unngå den første fienden blant stigene til høyre.
    
    Nå kommer du til et sted der det er flere mursteinssjakter som fører nedover.  Fall ned i sjakta til venstre og grav mursteinen til høyre mens du faller. Fienden må være en stige unna og må hoppe ned straks etter deg. Klatre opp, fall ned i sjakta helt til høyre og gå mot det enslige gullstykket.  Røm gjennom fellene under den gravde mursteinen.  Stram timing her.
    
    Vær rask nok til å nå stigen til venstre før den andre fienden stenger veien for deg, gå så ned til den samme høyden som gropa til høyre.  Fienden går over deg og faller i gropa. Ta gullet til høyre, grav mursteinene til venstre, narr den tredje fienden ned i en falsk murstein og gå over hodet hans for å komme deg unna oppover.
    
    Kom deg inn i avdelingen til venstre ved å grave en murstein nær toppen. Du kan komme deg unna den neste fienden ved å falle gjennom en felle som leder tilbake til den høyre avdelingen. så følger han etter deg.
    
    For å nå gullet nederst må du narre fiendene vekk, let etter falske mursteiner som leder nedover, grav mursteinen på enden av rekka og skynd deg å ta de gullklumpene.

en: Three Friends
nb: Tre venner

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
nb: Du trenger begge fiendene som hjelp til å fullføre brettet.  Når du kommer til gullet på betongsøylen, så vent på kanten.  Pass på at den første hjelperen følger etter når du hopper ned.  Ta gullet til venstre, gå så opp og grav fort mursteinene til venstre for stigen til du kan gå lenger til venstre, med fienden etter deg.  Tråkk  over hodet hans så du når neste stige og kan gå opp igjen.
    
    Hopp ned i gropa og grav like mye på hver side.  Når fienden kommer mot deg gjennom de utgravde mursteinene, så fang ham så du kan grave to mursteinssøyler til til venstre.  Når han løper ut av den gravde mursteinen, stå ved siden av gropa og grav til høyre så du fanger ham igjen.  Gå ett trinn ned den nærmeste stigen og få ham til å hoppe ned i gropa.  Ta nå gullet og kom deg ut.
    
    Når du går tilbake mot høyre, må du finne en sjakt av falske mursteiner som er gjemt under en murstein som kan graves.  Når du kommer tilbake, må du få den andre fienden til å følge etter deg ned til det laveste nivået.  La ham være igjen der, men bruk ham til å komme tilbake til stigene som fører oppover.
    
    Gå til gropa og stigen midtveis til venstre og åpne en sjakt som er to mursteiner bred og fører helt ned til betongen, nær der fienden står.  Når han følger etter deg til venstre, fang ham, gå til høyre til stigen og vent på at han skal løpe mot gropa.  Du må starte rømningen mot venstre akkurat når han begynner å falle ned i gropa, ellers blir du drept når mursteinene lukker seg.

en: Let Me Out!
nb: Slipp meg ut!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
nb: Det nytter ikke å se etter feller, det er ingen!
    
    Når du tar den første gullklumpen,  så løp fort nedover slik at fienden ikke følger etter deg men velger en annen rute.  Gå ned nesten så langt du kan, slik at fienden går til en posisjon der du kan komme forbi ham.  Du må være veldig, veldig rask!

en: Let Them Live
nb: La dem leve

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
nb: Med litt behendighet er det mulig å komme forbi tre fangede fiender.  De må ikke drepes, for du kommer til å trenge to av dem, så vær forsiktig med å grave for tidlig, ellers vil fiendene dukke opp igjen nær betonggropa øverst til høyre, og da må du starte brettet på nytt.
    
    De to neste gullstykkene kan bare nås ved hjelp av to fiender.  Du kan velge fritt hvilket stykke du tar først. men mitt personlige forslag er å ta det høyeste stykket sist.  En oppsprett-stige gjør det lettere for deg å fortsette oppover.
    
    Det siste fienden har nok vært i betonggropa, for han ble drept av mursteiner som ble fylt på nytt.  Det er litt vanskelig å komme forbi ham.  Den letteste måten er å vente på den høyeste stigen til fienden går tilbake til betonnggropa.  Da har du akkurat tid til å nå en kort stige foran to store stiger.  Vent der til han hopper ned, så kan du klatre fort opp og ut.
    
    Hvis du klarte å la alle tre fiendene overleve, så er du sannelig heldig …

en: Jump And Run!
nb: Hopp og løp!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
nb: Hopp til venstre fra den høyeste stanga til høyre.  Ikke vent for lenge: det bør ikke være mer enn to fiender under den høyeste stanga til venstre når du hopper ned.
    
    Gå over hodene til de fallende fiendene ved siden av deg og grav den høyere mursteinen.  Gå over mursteinen og ta gullet.  Vent på den midtre stanga til den første stigen er tom for fiender.  Ikke hopp til den stigen for tidlig eller for seint.
    
    Hvis du kom så langt, så samle fort opp gullklumpene. mens du når igjen fiendene og holder deg like nedenfor dem.

en: The Lone Golddigger
nb: Den ensomme gullgraver

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
nb: Det er best å ta gullklumpene øverst til venstre ved å arbeide deg fra høyre mot venstre.  Du må grave mursteinssøylen ved siden av stigen for å komme ut igjen, så når du tar gullet helt til venstre er det bare nok tid til å komme unna hvis du graver diagonalt og tar en snarvei.  Mursteinene du graver må først tømmes for gull.
    
    I den nedre venstre delen er gullet helt til venstre vanskelig.  Grav mursteinssøylen til det er bare fem mursteiner igjen.  Vent til mursteinene over fylles igjen og grav den neste mursteinen akkurat når mursteinen over dukker opp igjen.  Grav nå hele mursteinssøylen, men la den sjette steinen nedenfra være igjen.  Så kan du løpe inn, grave og falle på gullet til venstre.
    
    Gullet nederst krever fart.  Grav alle mursteinene, ta alt gullet og kom deg tilbake.  Ved den siste mursteinen må du grave begge sider samtidig.
    
    Det kreves litt tenking for å få tak i gullet i den store kassa — og du må være rask også …

en: Left Or Right?
nb: Til venstre eller høyre?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
nb: Gå til venstre, og med en gang til høyre. Fortsett nedover til du faller i en falsk murstein med to betongblokker under. Vent der til ingen fiender er i bevegelse, og så så mot høyre.
    
    Når du når bunnen, så ta gullet og løp til nærmeste stige som fører oppover. Fortsett en stund, men gå ned til bunnen til venstre for fiendene og gå til stigene helt til venstre, som fører opp til øvre høyre hjørne.
    
    Det krever litt dyktighet å passere de to fiendene. Gå opp og ned til begge fiendene går opp og en kommer mot venstre for å fange deg. Gå over hodet hans og røm oppover før den andre får tak i deg.

en: Treasures of Gold
nb: Gullskatter

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
nb: Begynn med å samle opp gullet borte til venstre. Ta så gullet i neste avdeling til høyre. Du kan komme ut derfra ved å gå over hodet på fienden når han klatrer ut av en gravd murstein.
    
    Smett unna den frie fienden, klatre opp til det høyeste gullet og ta de tre første klumpene, pass på at retretten er klar. Narr så den frie fienden opp og inn i den falske mursteinen i denne avdelingen og ta den siste gullklumpen. Et sted på veien opp er du nødt til å slippe ham tett innpå deg …
    
     Du må tenke deg om og bruke streng timing i de avdelingene som står igjen, men de skulle ikke være altfor vanskelige.
    
    Ta gullet helt til høyre til sist. Når stigene dukker opp er det veldig kort tid igjen til å komme seg opp og ut.
    
    Pass på at fienden til venstre holder seg i nisjen. Han må hjelpe deg til å nå de skjulte rømningsstigene når han klatrer over stanga øverst til venstre.

en: Never Reaching The Bottom
nb: Når aldri bunnen

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
nb: Smett unna fienden på stengene ved å falle ned på stanga under før han når deg, og gå så under ham og til høyre. Ta gullet og fall ned på neste stang, vent på det rette øyeblikket for det. Fienden må falle nær betongsøylen.
    
    Når du kommer til midten, så få ham til å falle mellom de to gullstykkene. Heng på hver stang, gå så over ham for å ta gullet.
    
    For å nå den siste gullklumpen må du bruke knepet med å la fienden løpe opp foran deg når du er under ham på en stige. Dytt ham opp og over ut på betongen. Når han faller av den kan du gå over hodet hans og ta gullet.

en: Getting Past The Enemy
nb: Komme forbi fienden

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
nb: Du må passe tida godt for å ordne opp med den første fienden: du må hoppe ned i fella like før han gjør det, så gå til venstre og løpe ned stigen.
    
    Den andre fienden er temmelig vanskelig. Gå over hodet hans, grav så mursteinen øverst til venstre og alle mursteiner til høyre mens du faller.Overtal nå fienden til å falle ved å stå på bunnen. Løp deretter opp stigene og løp over ham mot høyre, like før mursteinene lukkes.
    
    Det skulle ikke være vanskelig å hamle opp med to to fiendene i den neste gropa.
    
    Vær svært forsiktig med den siste fienden. Du må vite akkurat når du skal falle. Det er like etter at han har nådd det høyeste punktet på stigen og er på vei nedover.

en: Narrow Paths
nb: Smale stier

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
nb: Vent på bunnen på den første fienden. På de to største stigene har du en sjanse til å komme forbi ham. Gå opp stigen helt til høyre til samme høyde som de to stigene, da vil fienden gå opp på dem og ikke lage mer vanskeligheter. 
    
    Fienden som passer på gullklumpene kan passeres ved den venstre av tre mursteiner. den er falsk. Vent til han klatrer opp stigen, fall så fort gjennom fella og hent gullet. Bruk et knep liknende det du gjorde med den første fienden for å komme tilbake forbi fienden.
    
    Når du klatrer opp igjen, så pass på at bare én av de fire fiendene gåt mot høyre. På stigen helt til nøyre går du bare opp ett trinn og venter til den neste fienden er rett nedenfor mellomrommet mellom stigene. Hvis du venter her vil den forrige fienden ikke følge etter deg. Nå kan du klatre opp og falle gjennom en søyle av falske mursteiner ved siden av den fienden du vil passere.
    
    Gå fort ned stigene og la deg falle gjennom de falske mursteinene lavt nede til venstre. Vent til de to fiendene begynner å falle, og løp opp stigene før den neste fienden kan blokkere utgangen.
    
    Igjen kan du falle gjennom mursteinssøylen til venstte. Vent til den neste fienden har klatret høyt nok til at du kan dytte ham opp stigen foran deg. Lokk så de andre to fiendene ned i noen feller som er ved siden av søylen av falske mursteiner.
    
    Gå tilbake ned i bunnen der du var. ta gullet og lokk fienden etter deg i gjennom. Når han begynner å falle løper du opp igjen og kommer deg unna. Smett unna de neste tre fiendene på det laveste nivået, der det er nok plass til å komme forbi dem.
    
    Pass nå på at den siste fienden somler på stigen til høyre når du graver gjennom til ham. Han er den eneste fienden på dette brettet som kan fanges ved graving.  Ha det gøy!

en: The Breakout
nb: Utbrytingen

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
nb: Du må passe på timingen for å komme forbi den første fienden. Når du klatrer opp stigen kan du få ham til å gå opp og ned på de to øverste trinnene. I det rette øyeblikket kan du snike deg inn og grave mursteinene til venstre for stigen.
    
    Veien til neste fiende er et tid- og grave-problem. Det er temmelig komplisert og svært vanskelig å hente de to gullklumpene midt i mursteinene, selv når du kan veien, så ikke gi opp om det virker umulig. I verste fall må du kanskje se på mursteinene med en spillredigerer eller til og med spille av løsningen.
    
    Når du kommer til avdelingen med den andre fienden å du lokke ham ned i gropa. Mursteinen i gropa er en felle, så du må være rask nok til å gå over hodet hans og til venstre før han faller ned i fella. Timing er svært viktig.
    
    Bare grav for å komme forbi den tredje fienden.
    
    Lokk den siste fienden ned til de to stigene helt til høyre på bunnen. Der kan du smette unna ham hvis du er rask nok.

en: Digging Hassle
nb: Gravestress

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
nb: For å komme ut av den første avdelingen hopper du gjennom tunnelen av feller under den høyeste stanga og graver mursteinene til venstre. Du kommer aldri til å være rask nok til å komme tilbake til stanga i tide, fordi det er en murstein som bremser deg. Du kan spare tid ved å grave den først, men det er likevel tidskritisk.
    
    I den andre avdelingen klatrer du opp til stanga og går til søylen av falske mursteiner over den korte stigen helt til høyre. Fall ned i tunnelen og grav på begge sider samtidig, men la den nederste mursteinen være. Gå nå tilbake,l, fail ned i fellene til høyre og grav til du når gullklumpene. Så rømmer du til stigene til venstre.
    
    Klatre opp og grav den øverste mursteinen til venstre.  Fall gjennom de falske mursteinene under den, glem ikke å grave tre mursteiner til til venstre for deg. Nå må du passe tiden godt for å få tak i gullet og gå videre til nivået under.  Grav hele de to mursteinssøylene til venstre, unntatt de to nederste.  Når mursteinene begynner å fylles graver du alle de som gjenstår, løp opp stigene, grav den høyeste av mursteinene til høyre og ta gullet.  Deretter graver du deg en vei ned til den nederste delen av brettet. 
    
    Veien til bunnen og over til den høye stigen til høyre er vanskelig. Landemerkene er to korsformer med fem mursteiner hver.  Fall inn i korset til venstre og grav den øverste steinen der. skynd deg så opp og grav mursteinen til venstre for det andre korset.  Det er tre feller å falle gjennom før du kommer tilbake til den mursteinen du grov først.  Gå inn i den og fall gjennom de to fellene under den.
    
    Nå kan du gå mot høyre og finne en vei til bunnen der borte.

en: Synchronised Running 2
nb: Synkronspringing 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
nb: Dette brettet har navn etter det opprinnelige «Synkronspringing» i «Utfordring»-spillet.
    
    Det skal innrømmes at det er vanskelig å holde samme fart som fienden mens du går på hodet hans, men det er slett ikke umulig.  Hvis du vil ha en real utfordring. så prøv dette i tastaturmodus.  Det gjør saken litt mer krevende …

en: The Heartbreaker
nb: Hjerteknuseren

en: No hint!
nb: Ingen tips!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
nb: Disse brettene er laget av Marco Krüger, mannen bak første versjon av KGoldrunner, samt noen av vennene hans, og av andre bidragsytere. De bruker KGoldrunner-reglene. Fiendene springer fort, og har en aggressiv letestrategi. Kos deg!

en: Demolition
nb: Nedriving

en: Ups And Downs
nb: Opp og ned

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
nb: Knepet er å komme deg forbi alle fiendene og bort på den høyeste stigen, og så få dem til å følge deg opp i små grupper. Når de er oppe på mursteinene kan du drepe dem og ta gullet deres.

en: Dig, Baby, Dig!
nb: Grav, småen, grav!

en: This should be fairly easy. No hint!
nb: Dette burde være ganske lett. Ingen hint!

en: Fetch!
nb: Apport!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
nb: Få fiendene til å hente gullstykkene du ikke kan nå selv.

en: Acrophobia
nb: Høydeskrekk

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
nb: Drep en fiende og få ham til å hente det siste gullstykket.

en: Panic!
nb: Panikk!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
nb: Noen ganger kan du få fiendene til å løpe mot deg eller fra deg ved å gå ett trinn opp eller ned en stige.

en: Landfill
nb: Fylling

en: You can walk on top of trapped enemies.
nb: Du kan gå over fangne fiender.

en: Inwards And Upwards
nb: Innover og oppover

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
nb: Du får bare én sjanse til å ta de der tre første gullstykkene.

en: Vertical
nb: Loddrett

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
nb: Hvis du graver et hull kjapt og hopper ned i det, så vil fienden hoppe ned i betonghullet til høyre.

en: The Divide
nb: Skillet

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
nb: Du kan drepe en fiende ved å grave vekk en av de nederste mursteinene i skilleveggen og få ham til å gå inn der.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
nb: Veien opp til rømningsveien til høyre er vanskelig. Hvordan kommer du forbi den siste fienden? Tiden er alt!

en: The Box (1)
nb: Esken (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
nb: Dette brettet er forholdsvis greitt. Det er noen steder der du kan fange fiender hvis du misliker at alle sammen løper omkring.

en: Crowd Control
nb: Mengdestyring

en: Remember 'Landfill'?
nb: Husker du «Fylling»?

en: One Way Up
nb: Én vei opp

en: This one is easy. No hint!
nb: Denne er lett. Ingen tips!

en: Use Your Enemy
nb: Bruk din fiende

en: Use yourself as bait.
nb: Bruk deg selv som agn.

en: Race To The Bottom
nb: Samling i bånn

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
nb: Hvis du ikke kan hindre alle fiendene i å nå bunnen før deg, så er du ferdig.

en: No-Brainer
nb: Tankeløst

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
nb: Du må gå over en fiendes hode for å få tak i gullstykket i midten.

en: Depth
nb: Dybde

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
nb: Få noen fiender ned i betonggropa så du kan gå over den. Dytt dem deretter ett trinn lenger ned før du graver og tar gullet.

en: Density
nb: Tetthet

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
nb: Unngå å drepe fiender. Det gjør den siste delen mye lettere.

en: The Box (2)
nb: Esken (2)

en: Concrete Towers
nb: Betongtårn

en: Mazes
nb: Labyrinter

en: Dopey
nb: Minsten

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
nb: Ganske enkelt, bare unngå å ramle ned fra stigene. Det er flere måter å komme forbi de to fiendene på slutten. En av de raskeste er å vente på en høy, loddrett stige, rett nedenfor den nest høyeste vannrette stigen, til det er klar bane til utgangen.

en: Sleepy
nb: Trøtten

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
nb: Mye fram og tilbake, men ikke noe er altfor vanskelig her.

en: Doc
nb: Brille

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
nb: Noen knep for å finne ut hvordan du får tak i gullet, men ingenting altfor vanskelig.

en: Grumpy
nb: Sinnataggen

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
nb: Forvirrende for blikket, men ellers en enkel labyrint.

en: Sneezy
nb: Prosit

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
nb: For det meste rett fram, det eneste knepet her er hvordan fiendene kan lures unna slik at du kommer forbi dem. Til å begynne med kan du forsøke å lokke de to øverste fiendene ned i gropa på midten øverst. Da får du nok tid til å snike deg forbi dem. Fienden på bunnen er forholdsvis lett å unngå (to ganger). Når du skal ut, kan du lokke den første av de to øverste fiendene dypt inn i labyrinten til du finner en vei forbi ham, og deretter lokke den andre til avdelingen med stanga nær toppen.

en: Bashful
nb: Blygen

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
nb: For å nå de to gullstykkene som er stablet oppå hverandre må du falle gjennom en falldør under en av stigene over den avdelingen.
    
    La gullstykket øverst til venstre være igjen helt til slutt.

en: Happy
nb: Lystig

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
nb: Det er to knep som må brukes på dette brettet. For det første, hvis du vil ha tak i gull som ligger høyt oppe, så gå ned for å trekke fiendene unna, skynd deg så opp for å ta gullet – og omvendt. For det andre må du noen ganger bruke stigeknepet: hvis du står på en loddrett stige med en fiende over deg vil fienden noen ganger løpe unna.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
nb: For å få tak i gullstykket midt på venstre side må du lokke fienden over stanga og løpe over ham når han kommer til enden av stanga. Bruk samme knepet for å komme tilbake, hvis han ikke følger etter deg tilbake over stanga, da må du finne et annet sted der du kan komme forbi ham.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
nb: Pass på at fiendene ikke får tak i gullet – det er veldig vanskelig å ta det fra dem! Ellers kan du få de fleste fiendene til å gå oppover og til høyre hvis du flytter deg til den midtre avdelingen, på denne måten kan du få tak i gullet nederst. Noen av mursteinene nederst er feller. Når en fiende kommer nær kan du hoppe ned i fella, gå til siden og gå over fienden, Men det er bedre å manøvrere fiendene slik at de holder seg unna den nederste avdelingen mens du er der nede og henter gull.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
nb: En enkel labyrint: Den falske mursteinen nedenfor stigen nær bunnen i midten kan være nyttig.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
nb: Den vanskeligste delen er når to fiender kommer til midten av labyrinten og du må komme deg forbi dem. Forsøk å gå ned og til venstre for dem, lokk en ned, fang den og gå så opp for å fange den andre. Ellers går det an å hanskes med dem ved å grave lurt.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
nb: Det eneste knepet på dette brettet er å bruke de skjulte passasjene og lokke fiendene til å bruke dem.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
nb: Det er flere måter å komme forbi en fiende som er i stige-felle-sløyfa En måte er å vente ved siden av fella og når fienden er halvveis oppe på stigen, gå inn i fella og straks til venstre og ned. Men i begynnelsen kan du kanskje få tre fiender i stige-felle-sløyfa. Unngå dette. En av de tre kan bryte ut av sløyfa, men de to andre blir værende fanget uten at du kan komme forbi dem.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
nb: Når du har dukket unna den første fienden du treffer på, så forsøk å la være å hoppe av og gripe den flytende gullklumpen i midten for tidlig. Hvis du gjør det, så vil fienden du nettopp unnslapp hoppe ned på et lavere nivå, ta en gullklump og gå mot gulvet der du ikke kan ta fra ham gullet.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
nb: Hvis du har to eller flere fiender mellom deg og det stedet du vil gå til, så kan du kanskje bruke de søylene som kan graves. Grav to lag, vent ett fra toppen for å fange den første fienden og gå så til toppen for å fange den andre.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
nb: Masser av gull, bare én fiende og han er fanget! Det burde være plankekjøring!
    
    I den første delen trenger du bare (høyst) grave for å samle opp gullet. Men deretter er det ingen innlysende måte å få tak i det  gullet nederst og til venstre. Se etter en felle under nederste del av en stige for å komme ned dit. Det eneste andre knepet er å samle opp alt det andre gullet og la fienden og hans ene gullstykket til slutt. Og pass opp  – siden det bare er én fiende er han ganske rask!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
nb: Gropa øverst til høyre er vanskelig. Du trenger en fiende i gropa for å komme ut av labyrinten, men du vil helst ikke ha ham der før du har tatt ut gullet. Og hvis to fiender kommer i gropa før du har tatt gullet, så glem det.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
nb: Se etter falske gulv for å komme til steder som ellers ikke er tilgjengelige. Du må grave for å finne et par av dem.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
nb: Hent gullet i midten og øverst før du henter gullet nederst eller nede til venstre. På denne måten vil fiender du må drepe bare blokkere veien til utgangen i stedet for å gjøre det umulig å samle opp resten av gullet. (Og den fienden til venstre bare ber om det)

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
nb: Masser av falske mursteiner som kan fange deg, eller gi tilgang til andre deler av labyrinten. Prøv under stiger og andre steder.
    
    Den fella på fire høyder i midten er en ordentlig stopper: du kan bare komme tilbake forbi den etter at du har samlet opp alt gullet, så hold deg unna den nedre høyre delen til du har fått tak i resten av gullet. Fall så gjennom fella under stigen øverst til høyre – det er ingen annen måte å få tak i gullet nedenfor. Når du først er der nede er det ikke mulig å komme opp igjen før du har fått tak i alt gullet. Når du har tatt gullstykket midt på til høyre, så grav ned for å få tak i det venstre av de to stykkene ved siden av hverandre. Utgangen fra nedre høyre del dukker opp når alt gullet er samlet og en kort stigedel kommer til syne i midten.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
nb: En labyrint, men du kan ikke se veien ut. Du må bruke de falske gulvene. Prøve og feile er ditt eneste håp – prøv å tegne opp et kart på papir hvis du har vanskeligheter.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
nb: Denne diagonale labyrinten er ikke altfor vanskelig, men det er en og annen grop du kan bli fanget i og den ene fienden er rask. Forsøk å lokke fienden ned og ned i en av gropene. Da er resten nesten plankekjøring.

en: Dain
nb: Dåin

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
nb: Øverst oppe er det for mange fiender å slåss med (det er en grunn til at det ikke er mange mursteiner der). Vent i stedet på nivået under og la dem komme til deg. Grav for å komme deg unna og hent gullet nederst til venstre.
    
    På veien tilbake står du på det øverste nivået og bruker det samme knepet til å lure fiendene opp dit. Grav en murstein som fører nedover og gå mut utgangen.
    
    De eneste vanskelighetene oppstår når to fiender kommer sammen nede til venstre, i midten (når du er på vei tilbake) eller oppe til høyre. I de to første tilfellene burde du kunne fullføre  brettet uten å fange noen fiender med vilje, men noen kan komme til å ramle i de to gropene dine.

en: Duergar
nb: Dvergar

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
nb: En labyrint uten vegger eller fiender – det kan da ikke være vanskelig? Men fellene fungerer som  vegger, og fiender ville bare fylle opp fellene, så dette er kanskje også et brett hvor du får lyst til å tegne et kart. Merk at du kan lete etter feller ved å grave, men det kan bli et ganske langsomt spill mens du venter på at mursteinene du graver skal fylles opp igjen,

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
nb: Du må rydde bort fiendene for å komme gjennom midten, men det er bare én murstein som kan graves. Bruk den til å falle igjennom, løp til høyre og gå opp til raden over den utgravde mursteinen. Du har akkurat nok tid til å lokke en fiende ned i hullet som lukker seg. Gjenta etter behov.
    
    For å komme ut av labyrinten må du finne en vei gjennom den lange diagonale sperringen av stiger. Under en av dem er et falskt gulv som du kan bruke til å komme deg ut.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
nb: Fiendene er papirtigre, selv om du trenger et knep for å komme forbi den første. Stå på toppen av stigen til venstre for den falske mursteinen. Når fienden går over stigen til høyre for den falske mursteinen, så gå ned stigen du står på, slik at du lokker fienden til å gå ned i den falske mursteinen. Skynd deg opp og gå over hodet på fienden.
    
    Ellers gjelder det bare å manøvrere fiendene til et sted der du kan fange dem eller gå forbi dem. Det eneste problemet oppstår hvis en fiende tar et gullstykke og blir stengt inne et sted og du ikke kan grave ham ut. Jaja, du kan jo ikke alltid vinne.
    
    Let etter den doble fella til venstre for å komme ut av midtseksjonen.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
nb: Den gullklumpen som ligger like nede og til høyre for deg skal du la ligge igjen til sist. Du må grave gjennom muren litt lenger ned og til høyre for  å komme tilbake til denne delen av labyrinten.Den letteste måten å håndtere de fleste fiendene er å lokke dem av sted til de faller i en grop. Men pass opp, når du har fått tak i alt gullet fylles gropene med stiger slik at de fangne fiendene kan rømme.

en: Thrain
nb: Thráin

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
nb: For det meste rett fram, men pass opp for et par enveis-porter, spesielt den i den øverste delen, til høyre for midten. Se til at du får tak i alt gullet før du slipper løs fienden øverst til høyre, som har en gullklump. Du må også bruke det falske gulvet helt til høyre øverst oppe.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
nb: Skynd deg først opp til toppen av den pyramideaktige bygningen, grav vekk toppen, gå ned og hent to gullstykker. Lokk så fiendene inn i området under pyramiden og gå ned og til venstre. Dette kan fange en fiende og få andre til å gå til steder der de er harmløse. Hvis noen fiender følger etter deg, så røm til nedre venstre hjørne mens du plukker opp gull underveis. 
    
    For å få tak i gullklumpen øverst til venstre må du først lokke den ene fienden ut av det området. Når du har fått tak i gullet kan det hende at du blir truet av fiendene til høyre. Hvis det skjer, så gå til den nederste delen av området du kan komme til uten å grave. Fiendene går inn i en sidegang slik at du får nok tid til å løpe opp over stanga og nå toppen av pyramiden like før dem.
    
    Resten er bare hardt arbeid.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
nb: Nøkkelen til dette brettet er falske gulv. Veien inn i et område er ofte ikke veien ut. Mange av fiendene blir fanget hvis du går langt nok ned. La gullet nederst i midten være igjen til slutt. Du kan ikke komme ut av dette området før en skjult stige kommer til syne.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
nb: Når du henter gullet øverst til venstre kan du få vansker med å komme deg ut av området. På grunn av den falske mursteinen går det ikke an å bruke den innlysende veien ut (nederst ved stigen). Du må i stedet legge en plan når du graver deg inn i dette området. Grav ut stykket av muren som blokkerer utgangen til høyde, skynd deg opp og ta gullet, og så ned igjen og gjennom åpningen i muren før den forsvinner. Det er en falsk murstein her, så pass på å grave når du faller ned i den.
    
    Når du har hentet den siste gullklumpen kan du komme ut gjennom midten, der et nytt stigestykke dukker opp så du kan grave og komme inn i venstre del av labyrinten igjen.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
nb: Det er én gullklump som må hentes i begynnelsen.
    
    Når du går til den nedre delen av labyrinten vil fiendene gå ned og holde seg der. Dette gjør det lett å hente gullet som er høyt oppe, men det blir vanskelig å hente gullet nederst til venstre. Forsøk å få tak i en eler to klumoer på den første turen.
    
    Ved å gå opp og ned på stigen nederst til høyre kan du overtale fiendene til å samle seg til venstre eller nøyre. Om de samler seg til venstre blir det lett å få tak i gullklumpen like ned og til høyre for midten. Får du en fiende til venstre og to til høyre, så får du en sjanse til å plukke opp resten av gullet nederst til venstre, men tenk på å hente det til sist etter at du har fått alle fiendene på høyre side, for da får du et større utvalg av stiger når du viker unna fiender på veien mot toppen.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
nb: Det er to problemer. Først, i den tidlige delen vil du at fienden skal være rett til høyre for midten, fanget i bunnen av det området. For å få til dette må du ta gullet på venstre side og falle gjennom falldørene til riktig tid, samt skynde deg å hente gullet nederst til venstre. Gullet nederst til høyre er ingen sak: bare pass på tiden og gå gjennom fellene til riktig tidspunkt.
    
    Det andre problemet er at minst én fiende vil ta en gullklump. Det er vanskelig å få ham til å gi slipp på det. Du må lokke den fienden inn i området øverst til høyre, eller i området nedenfor dette og til venstre. Lokk fienden til stigen som har et mellomrom over seg, midt på området. Vent to over til en av sidene for dette tomme kvadratet, slik at det er én murstein mellom deg og det tomme kvadratet. Fienden vil gå opp og ned stigen, inn i og ut av det tomme kvadratet. Omsider vil han slippe gullklumpen på toppen av stigen, og da må du gå ned så han ikke kan komme opp stigen igjen å ta igjen gullet. Tiden er viktig – lykke til!  Ellers kan du løpe omkring og stole på flaksen – fienden kommer til å slippe gullklumpen før eller siden.

en: Lots of false floors to use and avoid.
nb: Masser av falske gulv som dels må unngås, dels brukes.

en: Rumpelstiltskin
nb: Rumleskaft

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
nb: De to gullklumpene nederst til venstre er avskåret fra resten av labyrinten. Til høyre for dette området er det et tomt kvadrat der du kan grave en murstein. Grav ut den steinen og gå til venstre og ned gjennom en falsk murstein. Du må løpe for å ta en gullklump og komme tilbake gjennom en annen falsk murstein akkurat i tide til å gå gjennom den utgravde mursteinen før den lukkes.
    
    Fienden er litt av en plage. Forsøk å lokke ham ned i bunnen av labyrinten, fall ned på gulvet der du har en stige å klatre opp igjen på, men med fienden over et kvadrat uten stige, slik at han blir fanget

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
nb: Denne labyrinten er mer sparsom og vanskeligere. Fiendene er lurere. Fellene er slemmere. Labyrinten endrer seg. Måtte du gå gjennom interessante labyrinter.
    
    For å få tak i de siste få gullklumpene må du gå inn i en labyrintdel til venstre og nede til venstre som er atskilt fra resten. Denne delen har fasong som en stor «L». Grav to mursteiner på høyre kant av L-en (til venstre for midten) og hopp inn – det er en falsk murstein der som slipper deg inn. ta
    Når du har fått tak i alt gullet endrer labyrinten seg. Du må falle ned til et sted nær begynnelsen og finne veien tilbake gjennom labyrinten. Øverst til høyre ser det ut til at utgangen er blokkert. Grav to mursteiner ned og fall en stund, så finner du veien ut.

en: Initiation
nb: Manndomsprøven

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
nb: Disse 100 brettene gir en utmerket innføring i spillet, og er samtidig en fin sjanse for eksperter å sette nye poengrekorder. De ble laget av Peter Wadham, og bruker de tradisjonelle reglene.
    
    Dei siste brettene er veldig vanskelige, men hvis du er på jakt etter en enda større utfordring, bør du se nærmere på brettsamlinga «Peter W tar hevn» …

en: Don't Panic
nb: Ingen grunn til panikk

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
nb: Boka «Haikerens guide til galaksen» av Douglas Adams hadde denne teksten på omslaget, skrevet med store, vennlige bokstaver. Det er altså ingen grunn til å få panikk. Fiendene står bak en vegg, og kan ikke nå deg.

en: Lust for Gold
nb: Gulltørst

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
nb: Når du tar livet av fiender, kan du fange dem for alltid i hulen oppe til høyre.

en: Ladders?  Trust me!
nb: Stiger? Stol på meg!

en: Drop In and Say Hello
nb: Stikk innom og si hei

en: The Mask
nb: Maskeballet

en: Check for Traps
nb: Se etter feller

en: Take It Easy!
nb: Ta det rolig!

en: Fall on a Fortune
nb: Fall ned på en formue

en: The Lattice
nb: Gitteret

en: Shower of Gold
nb: Gulldusjen

en: The Foundry
nb: Støperiet

en: Soft Landings
nb: Myk landing

en: Unlucky for Some
nb: Ikke alle har det lett

en: The Balance
nb: Balansen

en: Gold Bars
nb: Gullbarrer

en: Hard Row to Hoe
nb: Slit og strev

en: Golden Maze
nb: Den gyldne labyrinten

en: Delayed Trap
nb: Forsinket felle

en: Nowhere to Hide
nb: Ingen gjemmesteder

en: Watch the Centre
nb: Se mot midten

en: Where to Dig?
nb: Hvor skal jeg grave?

en: Easy Stages
nb: Lette steg

en: Gold Mesh
nb: Gyllent rutenett

en: Acrobat
nb: Akrobat

en: Mongolian Horde
nb: Mongolsk hær

en: Rocky Terrain
nb: Steinete landskap

en: Down the Chimney
nb: Ned skorsteinen

en: Space Invader
nb: Romvesener kommer!

en: Winding Road
nb: Krokete vei

en: Light My Fire
nb: Se ilden lyse

en: Cockroach
nb: Kakerlakk

en: The Runaround
nb: Bare rundtomkring

en: Speedy
nb: Full fart

en: Dig Deep
nb: Grav dypt

en: Forgotten Gold
nb: Glemte gullklumper

en: Two of Diamonds
nb: Ruter 2

en: Suicide Jump
nb: Selvmordshopp

en: Easy Access
nb: Lett tilgjengelig

en: Gold Braid
nb: Gullflette

en: Cat's Eyes
nb: Kattøyne

en: Keep Them Coming
nb: Bare la dem prøve seg

en: The Funnel
nb: Trakten

en: Lattice Maze
nb: Gitterlabyrinten

en: Hard Work for Poor Pay
nb: Hardt arbeid for dårlig betaling

en: Forked Ladders
nb: Stigespillet

en: Snowing Gold
nb: Gullsnø

en: Left or Right?
nb: Til venstre eller høyre?

en: Houndstooth
nb: Pepitamønster

en: Five Levels
nb: Fem etasjer

en: Pitfalls
nb: Fallgruver

en: Get IN There!
nb: Kom deg INN!

en: A Steady Climb
nb: Høyere og høyere

en: Fall-through Lattice
nb: Gitterfall

en: Get me OUT of Here!
nb: Få meg UT!

en: Empty Cellar
nb: Tom kjeller

en: The Rose
nb: Rosen

en: Lotus Puzzle
nb: Lotusblomst

en: Long Drop
nb: Langt fall

en: Party On!
nb: Rai rai!

en: Cross-stitch
nb: Korssting

en: Cannot Get Up There
nb: Jeg kommer meg ikke opp!

en: They Are Everywhere!
nb: De er overalt!

en: Rooftops
nb: På taket

en: Tricky Traps
nb: Fryktelige feller

en: Make Them Work for You
nb: La andre gjøre jobben

en: Get Going!
nb: Kom igjen!

en: Three Chimneys
nb: Tre skorsteiner

en: The Archway
nb: Buegangen

en: Starwave
nb: Stjernebølge

en: Amazing Finish
nb: Fantastisk avslutning

en: Pillars
nb: Støtter

en: Hopeful Descent
nb: Lovende nedtur

en: The Rack
nb: Høygaffelen

en: Twists and Turns
nb: Hit og dit

en: The Saucer
nb: Skåla

en: The Dotted Line
nb: Den prikkede linja

en: Do Not Look Down (1)
nb: Se ikke ned (1)

en: Getting Started
nb: Kom i gang

en: Easy Middle
nb: Lett i midten

en: Do Not Look Down (2)
nb: Se ikke ned (2)

en: Which Way?
nb: Hvilken vei?

en: Do Not Look Down (3)
nb: Se ikke ned (3)

en: Drop?
nb: Nedtur?

en: Help!
nb: Hjelp!

en: Yorick's Skull
nb: Yoricks hodeskalle

en: No Mercy
nb: Ingen nåde

en: Gold Sandwich
nb: Gullsmørbrød

en: Golden Curtain
nb: En vegg av gull

en: Are you spider or fly?
nb: Edderkopp eller flue?

en: Funny?
nb: Morsomt?

en: Hard Landings
nb: Hardt nedfall

en: Golden Tower
nb: Det gyldne tårnet

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
nb: Dette brettet har fått navn etter den kjente tyske ubåtfilmen, og er dedisert til Marco Krüger fra Berlin, som laget den første versjonen av KGoldrunner.
    
    Her skal du få et hint: Hvis du står på høyre side av båten, kan du få fiendene til å falle mot deg. Resten er opp til deg!

en: Quick!  RUN!
nb: SPRING! Fort!

en: Surprise Ending
nb: Overraskende slutt

en: Diagonal Disaster
nb: De skrå bredder

en: Vengeance of Peter W
nb: Peter W tar hevn

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
nb: Lyyykke til!
    Muahahahaha!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
nb: Nei, det er ikke umulig. Det fins et triks for å grave vekk mursteinene rundt gullklumpene.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
nb: Gå opp langs venstre side, og så bortover. Slipp deg ned til venstre for mursteinene. Det er mer enn én vei fra mursteinene til gullklumpene.
    
    I begynnelsen kan du stå på en kort stige og vente mens fienden over faller forbi deg på venstre side.

en: Short Cut?
nb: Snarvei?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
nb: Ja, du har akkurat nok tid til å springe over bunnen av brettet, unngå alle fiendene og nå fram til gullklumpen.

en: Sky Walker
nb: Himmelvandreren

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
nb: For å komme inn til gullet i hulen kan du grave to mursteiner, vente til de begynner å dukke opp igjen, og så veldig kjapt grave den tredje mursteinen (fluktruta di). Spring opp igjen, grav, og hopp ned til gullet.
    
    Du kan SÅ VIDT komme forbi den fjerde fienden hvis du står og venter på den nederste stigen når han lander ved siden av deg. Til slutt tar du himmelveien og dukker opp oppe til venstre.

en: The Vault
nb: Hvelvet

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
nb: Du kan fange fiender i hvelvet nede på skjermen ved å vente ved bunnen av den lange stigen. For å drepe dem kan du klatre ut, grave en murstein, og så gå tilbake og vente igjen.

en: Patchwork Quilt
nb: Lappeteppe

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
nb: For å nå til gullet oppe i midten kan du grave tre mursteiner ved siden av fangen, vente til de dukker opp igjen, grave én gang til, og så springe opp og til høyre for å hoppe tilbake til der fangen var.
    
    Nå kan du grave og komme deg opp på stigene før han kommer tilbake.

en: Do You Need Him?
nb: Trenger du ham?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
nb: Du kan la fienden bli værende der han er.
    
    Gå nesten til gullet nede til høyre. Ikke plukk det opp ennå, men gå opp og hent de to gullklumpene oppe til venstre. Etterpå kan du gå ned igjen og så fullføre brettet.

en: Stuck in Storage
nb: Innelåst på lageret

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
nb: Tøm først hulen ved å grave tre mursteiner til høyre. Senere kan du drepe fiender på de nederste mursteinene, og fange dem i hulen.
    
    Til høyre bør du først hente den loddrette gullrekka. Gå så og hent gullet på de vannrette plattformene. Hold til høyre, grav gjennom den siste plattformen, og grav så for å få tak i gullklumpen til høyre i hulen. Til slutt kan du plukke opp gullklumpen til venstre.

en: So Far for So Little
nb: Så langt for så lite

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
nb: Først går du ned og graver. Til slutt henter du gullet nedenfra.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
nb: Avslutt ved å plukke opp de to gullklumpene ved siden av stigen til venstre, og så de fire helt nede i gravkammeret. Du må få en fiende til å ramle ned i gullklumpen som henger til venstre i pyramiden. Du trenger også en for å fylle tomrommet nede til venstre.
    
    Resten er graveoppgaver, ofte med kort tid før fluktrutene lukker seg. Kos deg!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
nb: Slipp deg ned fra stanga øverst til venstre for å få tak i gullet. Gå ut til høyre og opp, på stigene som kommer fram. Gå oppe til du er sju eller åtte plasser fra høyre kant, og gå så ned.
    
    Når du går på skrå ned til venstre, er det to falske mursteiner. Slipp deg ned i den andre av dem, bli der inne, og grav til høyre. Hopp så ned til stigene som fører ned og til venstre  …

en: Flying Tower
nb: Flytårnet

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
nb: Her må du være både kjapp og nøyaktig. Det er det eneste rådet vi kan gi  …

en: Pot Hole
nb: Hull i veien

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
nb: Vel, den gamle MG-en var ganske kjapp og smidig i sin tid, og det må du også være.
    Du kan prøve å grave tre mursteiner til venstre og én i midten for å drepe én av fiendene med én gang, men han vil nok ramle ned i veihullet til høyre, og da har du ingen mulighet til å få tak i den siste gullklumpen.

en: Sticky Ladders
nb: Klisterstiger

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
nb: Start ved å klatre omtrent tre firedeler opp stigen. Fiendene springer til høyre. Klatre opp tidsnok til at en av dem ramler gjennom en falsk murstein mens de andre springer mot deg. Gå til venstre, grav to hull for å fange dem, og spring så til høyre, grav, og fall ned til bunnen av den første lillestigen til høyre. Fiendene skal nå komme mot deg via den lange stigen, og fylle opp de to falske mursteinene.
    
    Grav og fang den tredje fienden oppe på det tykke mursteinsområdet, og spring til det andre området fra bunnen av den lange stigen, ved siden av en rad mursteiner. Fienden burde springe inn i gropene til venstre.

en: The Laboratory
nb: Laboratoriet

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
nb: Du må klatre opp stigen helt til venstre for å plukke opp alle gullklumpene, og så fullføre brettet. Ta veien frq høyre for å plukke med deg gullklumpen oppe i midten.
    
    Kom deg forbi fiendene på «bunsenbrenneren» ved å drepe de til høyre, ved å hoppe ned gjennom midten av den når de nesten er borti deg og vil hoppeetter, eller ved å hoppe til venstre over hodene på dem før de kommer til toppen av brenneren.

en: Pete likes Ladders
nb: Pete liker stiger

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
nb: Gå hele tiden opp og ned for å unngå fienden. Plukk opp gullklumper når du kan. Hvis fienden får tak i en gullklump, kan han bare slippe den på et av  de tomme feltene, så sørg for at han springer gjennom feltene og vent tålmodig …

en: Where is the Roof?
nb: Hvor er taket?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
nb: Hent først alt gullet til venstre og oppe, grav så ut hulen  og plukk opp gullet på stigene mellom de to nedre veggene med falske mursteiner.
    
    Hvis det er en fiende der, kan du drepe ham ved å gjemme deg nede i en falsk murstein og så grave et hull ved siden av. Han dør når han prøver å få tak i deg. Dette vil ikke fungere hvis det ligger en gullklump på mursteinen du vil grave vekk  …

en: Ninja Style
nb: Ninja-stil

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
nb: Når du har samlet alt gullet til venstre, så bli værende der, klatre høyt opp, få fienden til å følge etter deg, og hopp så ned på golvet. Hvis en fiende lander nær den midtre stigen til høyre, må du raskt klatre opp til et sted høyere enn stigen. Etter noen forsøk bør du klare å få alle de tre fiendene til høyre på den lange stigen helt til høyre. Nå er det lett å tømme de første to gullområdene til høyre.
    
    Tiltrekk deg tre (eller kanskje bare to) fiender til den midtre stigen til høyre. Gå opp nær hullet i betongen, slipp deg ned, spring til høyre, gå opp den lange stigen, slipp deg ned til venstre og plukk opp gullet.
    
    Hvis du bare får to fiender på den midtre stigen, må du sikre deg at den tredje går av den høyre stigen før du springer bortover. Du må så klatre opp heile den lange stigen og vente til det er trygt å hoppe ned til venstre og hente gullet.
    
    Hvis fiendene fremdeles har gullklumper på seg, kan du få dem til å jakte på deg rundt midtstigen og ramle ned på betongen helt til de gir slipp på gullet.

en: Cooperation?
nb: Samarbeid?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
nb: Det ser ut som du bør fange to fiender i de to gropene nederst. Prøv det, men det er veldig vanskelig å få en fiende i hullet til høyre, og det er altfor lett å få en fiende med gull på seg i hullet til venstre. Fire falske mursteiner lengre til venstre hindrer deg å springe fra venstre og grave.
    
    Det er best å ta den nederste raden med gull til slutt, ved å hoppe på den hengende gullklumpen til høyre, og til slutt rømme via stigen som dukker opp.
    
    Nøkkelen til å rydde opp i området til venstre er stigene i mursteinene. Gå ut via tre steder som har falske mursteiner under seg. Å hoppe på den midtre av dei T-formede mursteinene er selvmord.
    
    Start med å samla sammen gull til høyre for T-en. Du kan så få en fiende til å springe ned i den U-formede gropa.
    
    Pass deg for falske mursteiner midt i plattformen nede til venstre. Du må plukke med deg gullet på forskjellige turer fra venstre og fra høyre.

en: Triple Trap
nb: Trippelfeller

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
nb: Fang den første fienden med én gang. Gå opp og til høyre, og heng på stigen til høyre for den korte stanga. Når fienden kommer, må du klatre fort opp. Når han kommer mot deg igjen, går du til venstre, hopper ned og klatrer opp den venstre stigen til toppen.
    
    Fienden bør nå gå til høyre, over betongen, og ramle ned. Gå ned til hjørnet til venstre. Fienden bør nå ramle ned i en falsk murstein ved siden av gullet.
    
    Ta med deg alt gullet oppe, og grav og hopp ned til den neste fienden. Stå på ham, grav til venstre og gå til høyre. Fienden detter nå ned i hulen. Gå til høyre og plukk med deg mer gull når du ramler ned.
    
    Klatre helt opp, hopp ned på den fangne fienden via en falsk murstein under en stang, og plukk opp fem gullklumper til. Grav og gå ned den korte stigen til høyre for mursteinene for å drepe fienden i hulen (som har mer gull). Han skal nå dukke opp over deg og ramle gjennom ein falsk murstein og ned i hulen.
    
    Grav tre mursteiner mellom de to fiendene, og klatra ned den korte stigen til fiendene kommer. Grav gjennom to mursteiner til for å slippe dem fri. Klatre opp stigen, gå over betongen og, rett før fiendene når betongen, hopp ned på gulvet og spring til bunnen av den korte stigen. Fiendene skal nå komme nedover og springe inn i dobbelthulen til høyre.
    
    Skynd deg og spring til høyre, over fiendene. Slipp deg ned på den siste gullklumpen til høyre, og den gjemte stigen dukker opp. Puh!
    
    En annen måte å fange fienden til venstre i den falske mursteinen er å få ham til å følge deg til stigen helt til venstre, mens du springer bortover helt oppe, og så grave for å hoppa ned på den andre fienden. Du har VELDIG dårlig tid her. Du må grave og hope før fienden klatrer over fra oppe til venstre og springer mot høyre.
    
    Senere klatrer du opp den høyre stigen til toppen, venter på stanga til venstre over en falsk murstein til fienden heilt til venstre springer mot deg, og hopper så ned. Vent til han faller, og grav to mursteiner til høyre for en kort stige, gå til høyre, hopp ned, og spring til venstre til bunnen av en kort stige. Fienden bør hoppe gjennom en falsk murstein og en stige til den falske mursteinen under.
    
    Du har ikke tid til feil eller nøling med denne løsningen! Men du har ikke mye tid til det med den første løsningen heller!

en: State Of Terror
nb: Skrekk og gru

en: Easy Gold
nb: Lettjente gullklumper

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
nb: Gå nedover fra plattform til plattform, til den tredje nedenfra. Vent helt til høyre, slik at alle fiendene ramler ned.
    
    Hopp ned på den den nederste plattformen, grav over gullet, og grav til høyre mens du faller. Klatre så raskt opp på plattformen igjen, og skynd deg oppover så fort du kan.

en: Fear of Heights
nb: Høydeskrekk

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
nb: Klatre opp de ytre stigene på hver side, og hopp ned på den den nederste plattformen. Klatre opp stigen i midten, og  still deg ved ett av hullene. Vent til fiendene klatrer opp en av de ytre stigene, og hopp etter når de ramler gjennom hullet. Nå får du lett tak i gullet.
    
    Etter at du har samlet sammen alle gullklumpene, springer du til høyre oppe på betongen, med fiendene rett bak deg. Hopp til høyre for den ytre stigen. Når fiendene faller etter deg, skynder du deg opp stigen igjen, og hopper oppå fiendene, slik at du når bort til stanga.

en: The Spiral
nb: Spiralen

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
nb: Følg spiralen, og grav for å fange fiendene rett før du går ut av tunnelene.
    
    Fortsett til du når området oppe til venstre. Når du nå går til høyre, så slipp deg ned i sikksakk-området før fienden gjør det, sånn at du kommer deg til området oppe til høyre. Når du har plukket opp gullet, graver du for å fange fiendene nede, og går så ut oppe til venstre.

en: Crags of Fire
nb: Ildknausene

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
nb: Generelt bør du grave nedover for å få tak i gullet, og så gå til høyre og opp til den neste knausen.
    
    Men husk å ta den øverste knausen i midten før knaus to fra venstre. La det være igjen  én gullklump i midtområdet til slutten. Og kom deg ut fort!

en: The Heist
nb: Brekket

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
nb: Den tryggeste måten å komme inn i bygningen er å gå ned stigen oppe til venstre, og så vente på toppen av den korte stigen til høyre. Når en fiende nærmer seg, springer du over ham og bort til stanga. Gå til høyre og hopp ned på balkongen. Grav så, og fall ned.
    
    Spring inn i lobbyen og opp stigeskulpturen for å få tak i gullet. Hopp til venstre og ned på betongblokka, og vent på at fiendene samler seg. Hopp til venstre og spring ut igjen til betongblokkene, med fiendene etter deg. Bruk den samme stigen og stanga for å komme inn igjen.
    
    Spring til toppen av bygningen via stigene til høyre. Stå helt til venstre på taket. Vent på at en fiende faller ned under deg, gå tilbake, grav, og fall etter til balkongen, der du kan få med deg tre gullklumper. Hvis du venter lenge nok på taket før du hopper ned, kan du få flere fiender til å følge etter deg og bli fanget på balkongen.
    
    Bruk stigene til høyre for å samle opp resten av gullet, og fullfør så brettet.

en: Endless Enemies (1)
nb: Utallige fiender (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
nb: Plukk opp alt gullet ved å arbeide deg nedover fra toppen. Før du tar den siste gullklumpen, graver du til høyre for den og til venstre for fienden. Spring opp så fort du kan.

en: Torture Chamber
nb: Torturkammeret

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
nb: Fall ned fra kanten og grav til venstre for å komme opp stigen. Fortsett til venstre fra stanga, og fall mens du graver til venstre og samler litt gull. Gå til høyre, hopp ned gjennom den falske mursteinen under stigen, fortsett til høyre og hopp ned gjennom en mursteinstunnel til stanga nedenfor.
    
    Gå til høyre og hopp ned enda en mursteinstunnel mens du graver til høyre. Grav og fang fienden ved siden av stigen, spring opp og til venstre, og grav og hopp så for å få tak i gullet. Grav på nytt for å fange fienden. Når det første hullet blir fylt på nytt, springer du helt opp med fienden etter deg. Grav til venstre for å hente gull, og hopp ned  på stanga igjen.
    
    Gå så til venstre, og hopp gjennom en mursteinstunnel, mens du graver til venstre for å fange den neste fienden. Gå til området oppe til venstre, hopp, grav til venstre og hopp til venstre for å nå plattformen nede til venstre.
    
    Du kan nå gå gjennom stigespiralen og mursteinstunnelene for å hente fire gullklumper til.
    
    Etterpå går du til høyre, hopper ned og går over fienden som er fanget, slik at du kommer tilbake til den høyre delen av spilleområdet. Klatre opp stigene til du kommer oppe til høyre. Hopp ned, og grav til høyre to gangar for å få tak i den siste gullklumpen. Hopp ned igjen mursteinstunnelen til høyre og grav til høyre for å fange fienden. Til slutt rømmer du via høyre side av spilleområdet.

en: Endless Cascade
nb: Endeløse trapper

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
nb: Gå kjapt til høyre og ned trappene, med fienden etter. Grav én gong, omtrent halvveis. Etter den siste gullklumpen graver du og går opp understigen. Vent under mursteinen under der fienden er fanget. Fienden vil klatre ut og komme ned. Spring gjennom åpningen før den lukker seg. Du kan bruke fienden for å komme  over til den neste understigen til høyre.
    
    Gå til toppen av understigen, over og ned trappene. Grav til venstre mens du står på fienden, og grav så til høyre under fienden når du står ved siden av han. Gå over han, plukk med deg gullet han har, og gå så ned noen trinn. Grav og gå opp understigen, vent på at fienden blir født på ny og kommer ned trappene, slik at du kan bruke ham for å komme til den neste understigen. Gjenta dette for resten av trappene til høyre, helt til du kan komme til stanga oppe.
    
    Gå bort helt til venstre,og hopp ned på den øverste mursteinen nede til venstre. Plukk opp alt gullet, men ta gullklumpen helt til venstre på den andre trappa til slutt. Elles ramler du ned og blir fanget.
    
    Unngå fiendene ved å springe opp stigene og lure dem ut på trappene. Spring hele vegen til høyre og opp den siste stigen. Grav om nødvendig for å overliste fiendene, og følg resten av trappene og opp stigene helt til høyre for å fullføre brettet.

en: Infiltration
nb: Infiltrering

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
nb: Spring fort og grav godt …
    
    Ved det innerste kammeret skal du stå på mursteinen oppe helt til venstre eller høyre, og grave gjennom den neste mursteinen mot midten. Hopp på fienden og spring til venstre eller høyre, og grav for å fange ham. Her må du være kjapp!

en: Endless Enemies (2)
nb: Utallige fiender (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
nb: Gå til venstre og hopp ned på gullet. Gå så til høyre og plukk opp de neste to gullklumpene. Vent på at fiendene skal samle seg nede til høyre, mens du står høyt oppe på ei stang helt til høyre.
    
    Gå til venstre og ned, og hopp ned på gullklumpen nede og helt til venstre. Ikke bry deg om den siste gullklumpen ennå, men gå til høyre og opp langs de tre stengene, og opp de tre stigene. Gå av til venstre fra den tredje stigen mens du graver til venstre, for å forberede en felle for fienden i rommet til venstre.
    
    Gå fort ned igjen, hopp på den siste gullklumpen og forbered deg på å gå opp og til venstre så fort du kan, siden en kort, gjemt stige dukker opp nedenfor og til venstre for deg. Fiendene kommer etter deg, men gå videre til du kommer tilbake til der du laget fellen. Fienden burde nå være i fellen.
    
    Fortsett videre opp og til venstre og en kort stige. Gå så ned og til venstre over lange stenger og stiger, til den neste korte stigen. Gå opp og til venstre igjen, så opp og til høyre over flere lange stiger og stenger til toppen av spilleområdet.

en: Tunnels (1) - The Monster
nb: Tunneler (1) – Uhyret

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
nb: Uhyret består nesten fullstendig av falske mursteiner. Undersøk betongdelen av kroppen hans, for å finne ut hvor du bør falle og ikke falle. Alle fire fiendene må fanges over bestemte betongstykker for at du skal kunne finne visse gullklumper. 
    Fang fiendene ved å bruke KGoldrunner-reglene til din fordel.
    Vent på stanga på toppen der du vil at fienden skal falle. Ettersom fienden nærmer seg, hopper du ned på en lavere stang og flytter deg til venstre eller høyre for å unngå samme skjebne som fienden. Slik faller han i fare mens du faller ned i sikkerhet.

en: Breaking and Entering
nb: Innbrudd

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
nb: Bryt deg inn i rommet nederst til venstre, og fortsett til øverst til høyre. Gå mot venstre, ta gullet og slipp unna ved å grave ned til mellometasjen. Fortsett hele veien mot nederste høyre hjørne.
    Før du tar den andre gullklumpen skal du henge fra den øvre stanga i midtrommet i nederste etasje og grave en murstein fra tosteinsveggen til høyre. Løp til høyre over fiendenes hoder, ta gullet og røm unna tilbake gjennom den utgravde mursteinen.
    Løp opp til rommet øverst til høyre, så gjennom midten til området nederst til venstre. Unnvik fiendene som best du kan og klatre opp til rommet øverst til venstre. Kom deg ut av bygningen ved å grave fort mens du faller ned langs den venstre veggen.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
nb: Tunneler (2) – Bikaken

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
nb: Gå til toppen av stigen i midten og arbeid først på venstre side.
    Fall ned på kanten med gull. Narr fienden til å løpe gjennom den falske mursteinen nedenfor stigen. Mens du faller, grav til venstre, løp opp stigen til mellomrommet og vent på at fienden skal falle i, rømme, og falle i igjen til den mursteinen du grov ut. Løp opp og til venstre på stanga, hopp ned på kanten mens du graver til venstre, fall til venstre, hent gullklumper, gå til høyre og fall ned i rommet mens fiender blir til, ta gullet. Her kan du grave ned til det nederste rommet om du vil.
    Det går an å komme inn i alle de andre rommene ved å falle gjennom falske mursteinstunneler. Unnvik fiendene eller fall på dem for å ta gullklumpene.
    For å komme til høyre side må du falle ned tunnelen med falske mursteiner ved siden av midtstigen og løpe fort til høyre mens du graver bak deg for å fange fiendene. Ta gullet ved å gå til toppen og falle gjennom tunneler med falske mursteiner til høyre for hver gullklump.

en: Four Chambers Suspended
nb: Fire hengende kamre

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
nb: Første kammer: Grav ned for å hente gullklumpen øverst til venstre. Fall ned på fiendene for å ta gullet til høyre. Smett unna dem for å plukke opp resten. Fang fiendene høyt til høyre mens du graver deg ut gjennom bunnen av kammeret.
    Når du kommer ut må du falle rett på stigen ved siden av betongen. Klatre ned den stigen, under betongen til høyre og så opp til toppen på neste kammer.
    Andre kammer: Gå fra venstre mot høyre med sjaktene, bruk dine graveferdigheter til å få tak i gullet. På sjakta ytterst til høyre, grav til venstre mens du faller, fall så til venstre mens du graver både til høyre og venstre. På den tresteiners.-plattformen som står igjen, grav steinen til venstre, deretter høyre og midten mens du faller mot høyre. Ta gullklumpen til høyre og fall ned på den siste gullklumpen mens du graver til venstre. Grav til venstre igjen, fall ned på stigen til venstre for betongen, som før, og å opp til det neste kammeret.

en: Ruins
nb: Ruiner

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
nb: Fall på fienden, grav under mellomrommet til høyre og gå så fort til høyre, over hodet hans. Ta gullet, fall gjennom en falsk murstein, løp opp stigen til høyre og gå til høyre langs den nedre stanga. Grav til høyre (det fanger den andre fienden), ta gullet, fall, grav til venstre, fall, ta to gullstykker og gå opp to stiger.
    Gå til venstre via en falsk murstein ‒ den andre fienden burde ennå være fanget nedenfor. Gå til venstre til stigen, ned, så til venstre og ned gjennom en falsk murstein. Ta en gullklump og grav til høyre for å fange ennå en fiende. Gå opp til toppen, gå til høyre, fall og fortsett til betongområdet i midten øverst. 
    Lur fienden i betongområdet, gå ut ved å falle på ham og gå til mellomrommet til venstre og ned gjennom to falske mursteiner. Hold fast i stanga midt på skjermen og vent til den andre fienden kommer inn i betongområdet. Ta det øverste gullstykket, fall og gå ut til venstre igjen, men denne gangen fortsetter du til venstre mot øvre venstre hjørne på skjermen.
    Når du kommer dit, så grav, fall gjennom oppå litt gull og grav to ganger til venstre mens du faller videre. Vent på at fienden skal komme inn i sjakta, så faller du på ham for å få tak i gullet som er støpt inn i betongen. Fall ned på resten av gullet og fall til nedre venstre hjørne.
    Løp til høyre og opp, høyre igjen, fall på tre gullklumper og gå videre til delen midt på nederst. Lur fienden, gå til den øverste stigen til høyre, grav to ganer og fall gjennom en gullklump og tre mursteiner mens du graver til høyre.  Gå ut til høyre og ta mer gull, så klatrer du opp stigen, grav og fall for å ta to gullklumper til.  Klatre opp stigen igjen, ta stanga til venstre, gå opp og så til høyre for å ta fire gullklumper til. Grav ved den høyre enden og fall gjennom tre falske mursteiner.
    Fall inn i kammeret, mens du går til høyre og graver til venstre. Grav nederst til venstre for å komme ut, gå så tilbake opp til stanga og fall ned på gullet i dette kammeret. Gå ut til høyre denne gangen, ta litt gull og klatre opp, opp, opp.
    Finte ut fiendene øverst til høyre. Det er mulig å lure dem ned i kammeret nedenfor ved å løpe foran dem opp stigene. Hent gullet helt til høyre på det midterste nivået, og aller sist gullet nederst til høyre.
    Kom deg ut så fort du kan!

en: Tutorial
nb: Opplæring

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
nb: Her er en samling lette brett som lærer deg reglene i KGoldrunner, og som hjelper deg å utvikle ferdighetene du trenger for å lykkes. Brettene bruker de tradisjonelle reglene – de samme som på gamle hjemmedatamaskiner fra 1980-tallet. Hvert brett har en kort forklaring, og så er det din tur …
    
    På de mer avanserte brettene vil du finne både action, strategi og problemløsing – alt i ett spill.

en: Hi!
nb: Hei!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
nb: Hei! Velkommen til KGoldrunner! I dette spillet må du plukke opp alle gullklumpene, og så klatre til toppen av spilleområdet for å komme videre til neste brett. Det dukker opp en stige når du får tak i den siste gullklumpen.
    
    Du styrer helten (øverst til venstre). Bare flytt musepekeren der du vil at helten skal gå. I begynnelsen tar tyngdekraften over  …

en: Navigation
nb: Navigering

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
nb: Tid for mer avanserte bevegelser. Følg sporet av gullklumper, helt til stigen dukker opp til høyre. Helten vil bare følge musepekeren langs enkle veier (som _ | L  eller U-former), så pass på at du ikke holder pekeren for langt unna helten.
    
    FARE: Prøv å ikke ramle ned fra stigen eller stanga og ned i betonggropa til høyre. Hvis du havner der, er du nødt til å ta livet av helten (tasten «Q») og starte brettet på nytt.

en: Digging
nb: Graving

en: You Have ENEMIES!
nb: Du har FIENDER!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
nb: Livet har vært greitt hittil, men spillet hadde ikke vært særlig gøy uten fiender. Og de er på jakt etter gullet ditt. Og ikke nok med det: de er på jakt etter deg også! Du dør om de tar deg igjen, men du har flere liv, og kan derfor prøve å løse brettet flere ganger.
    
    Du håndterer fiendene ved å springe vekk, grave et hull eller lure dem til et område de ikke kan komme ut av.
    
    Når en fiende faller ned i et hull, slipper han gullklumpen han bærer på, blir fangeten liten stund i hullet, og klatrer så ut. Hvis hullet lukker seg når han er der, dør han, og dukker opp et annet sted på skjermen. Du kan drepefiendene ved å grave flere hulll på rad.
    
    Du kan også løpe over hodet på fienden. Prøv det helt i starten av dette brettet. Grav et hull, fang fienden, vent til han har ramlet helt ned, og løp så over ham, med de andre fiendene i nakken …
    
    Hvis du blir stressa av alt dette, kan du trykke på pauseknappen (som standard «P» eller «Escape») og ta en hvilepause. Trykk på samme tast for å fortsette..

en: Bars
nb: Stenger

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
nb: Du kan henge etter hendene i stenger, og så flytte deg bortover. Hvis du flytter deg nedover, slipper du taket og faller  … Merk også at du kan plukke med deg gull ved å lande på det.

en: False Bricks
nb: Fuskemur

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
nb: Ikke alle mursteinene på dette brettet er like solide som de ser ut til. Hvis du prøver å gå på dem, faller du gjennom. Det samme gjør for øvrig fiendene.

en: Bye ...
nb: Ha det bra …

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
nb: Som avslutning får du et enkelt og koselig brett. Etterpå kan du prøve de andre brettsamlingene i spillet.
    
    Det finnes for øvrig et innebygd brettredigeringsprogram der du og vennene dine kan lage deres egne brett, og utfordre hverandre. Og hvis du liker fart og spenning, bør du prøve KGoldrunner-reglene som noen av brettsamlingene bruker. Du finner også en KGoldrunner-håndbok i «Hjelp»-menyen, og denne inneholder mer informasjon enn vi fikk plass til i disse opplæringsbrettene.
    
    Det har vært hyggelig å ha deg her. Ha det bra!

en: Advanced Tutorial
nb: Avansert opplæring

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
nb: Disse opplæringsbrettene forbereder deg på noen av de vanskene du vil møte i de midtre brettene i samlinga «Manndomsprøven». Kos deg  …

en: Bars and Ladders
nb: Stiger og stenger

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
nb: Her kan du ikke grave, så du må sno deg unna fiendene, og unngå å ramle ned på betongen på feil tidspunkt. Prøv å holde fiendene samlet.
    
    Hvis en fiende har tatt med seg en gullklump, vil han kanskje slippe den på toppen av en stige, eller når han springer over betongen. Ha tålmodighet!

en: To kill ...
nb: Å drepe …

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
nb: Du klarer ikke å komme opp til gullet, så fiendene må ta det med ned til deg. Men hvordan får du fiendene opp igjen?
    
    Om du blir stresset kan du trykke pauseknappen («P» er standard, eller «Escape»). Du kan også redusere farten ved å bruke «Innstillinger»-menyen.

en: ...  Or not to kill?
nb: … eller ikke drepe?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
nb: Det er best å ikke ta livet av fienden. Prøv det, og finn ut hvorfor … He, he!
    
    Men selv om du kommer i skade for å drepe ham før du har fått med deg gullklumpen oppe til venstre, kan du likevel fullføre brettet, ved å grave vekk siden på den gropa han er i.

en: Traps
nb: Feller

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
nb: Noen av mursteinene her er ikke det de ser ut til å være; de er såkalte falske mursteiner, eller feller, om du vil. Hvis du prøver å gå på dem, faller du gjennom. Hvis fiendene går på dem, kan de hoppe på deg uten varsel. Noen ganger må du hoppe ned gjennom falske mursteiner for å få tak i gullet.
    
    I begynnelsen bør du hoppe ned i betonggropa, grave og la deg falle gjennom. Da blir én av fiendene opptatt en stund  …

en: Challenge
nb: Utfordring

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
nb: Disse vriene, små brettene ble laget av Peter, Simon, Genevieve og faren deres, Ian Wadham. De bruker de tradisjonelle reglene. Kos deg!

en: Easy Start
nb: Lett start

en: Drop through the false brick under the bar.
nb: Slipp deg ned gjennom den falske mursteinen under stanga.

en: Mobile Bricks
nb: Løs grunn under bena

en: Just run over the enemies' heads.
nb: Bare løp over hodet på fiendene.

en: The Big Haul
nb: Det store varpet

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
nb: Gå til høyre, og fang fiendene som kommer mot deg. Gå bakover, forbi fiendene som faller ned bak deg, og grav, grav, grav og drep alle fiendene.
    
    Gå så til høyre og plukk opp alt gullet, fra høyre til venstre.

en: Quick Off The Mark
nb: Tjuvstart

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
nb: Gå først veldig kjapt til venstre. Grav helt til fiendene har båret ned alt gullet. Trekk deg tilbake til høyere grunn, og grav der om nødvendig.

en: Who Needs Enemies?
nb: Hvem trenger fiender?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
nb: Grav gjentatte ganger en rad med tre steiner ved siden av stigen.

en: Asymmetrical
nb: Asymmetrisk

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
nb: Ta gullklumpen nede til venstre til slutt. Falske mursteiner gir deg tilgang til de fleste gullklumpene, men de er ikke symmetrisk plasserte.

en: Goldrunner Prophecy
nb: Goldrunner-spådommen

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
nb: Peter W. laget dette brettet alt 1985. Ser du de profetiske bokstavene GR?  Skummelt!
    
    Når du har samlet raden med gull nede til venstre, vent der, så faller den første fienden ned i gropa over deg.
    
    Når du gå over til høyre side, tar du alle gullklumpene unntatt de tre som henger under en stige. La dem være der  til slutten.
    
    For å få tak i gullet over den fangede fienden, klatrer du opp stigen, graver ned fire mursteiner, venter til de holder på å dukke opp igjen, graver én gang til, klatrer opp, graver opp igjen de to første, slik at du kan falle ned, plukke opp gullet og rømme over hodet på fienden.
    
    Når du slipper fienden fri, trekk deg kjapt tilbake til der du kan fange og ta livet av ham. Etter ett eller to forsøk vil han dukke opp harmløst borte til venstre.

en: The Rosette
nb: Rosetten

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
nb: Prøv først å samle alle fiendene. Det kan du gjøre ved å gå til midten og så ned. Fang så fiendene i trauet nede (ikke bry deg om gullet der akkurat nå). Stå på en av sidene til trauet, og gå ned ett hakk når fiendene er over trauet.
    
    Plukk opp alt gullet som ikke er i trauet, slipp fiendene løs, og før dem så rundt over toppene på stigene, helt til de slipper gullklumpene fra seg.

en: He Has The Gold
nb: Han har gullet

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
nb: Fienden til høyre blir fanget med en gullklump på seg.
    
    Du kan drepe ham og ødelegge gullet ved å grave til venstre for den lillestigen. Du må kanskje drepe den andre fienden og fange ham også der.

en: Towers of Gold
nb: Gulltårnene

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
nb: Før du tar livet av noen fiender må du hente alt gullet i toppen av tårnene og over stengene.
    
    Et sted du kan begynne er rett under det andre tårnet fra venstre. Grav én gang for å fange den første fienden som kommer mot deg, spring til høyre for å hente litt gull, gå tilbake og fang den andre fienden rett til venstre for det tredje tårnet. Spring så til høyre – med tre veldig levende fiender på nakken!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
nb: Grav de to mursteinene ved siden av en stige, og se etter falske mursteiner.

en: Delayed Drop
nb: Sent nedfall

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
nb: Fienden til venstre ramler ned før du kommer forbi den til høyre.
    
    Bli derfor der oppe med ham, og grav stadig nye hull for å fange ham, helt til den andre fienden har kommet opp stigene igjen, og i god avstand fra betongen.

en: Maze of Ladders
nb: Stigelabyrinten

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
nb: Gå til venstre for midten og høyt opp. Så kan du slippe deg ned og gå til venstre eller høyre for å få tak i alt gullet.
    
    Gullklumpen i det U-formede området tar du til slutt.
    
    Ikke bry deg om fienden; bare la ham være fanget.

en: Ride Them Down
nb: Ride ranke

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
nb: Få de to første fiendene kjapt til dobbeltgropa til venstre for gullet. Få dem først begge to inn i  det lille rommet, og slipp dem så  løs til venstre.
    
    Hopp så ned på dem og plukk opp gullet. Ri den tredje fienden ned og bruk ham til å komme bort til stigen.

en: Hair's Breadth Timing
nb: Perfekt taiming

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
nb: Oppe i midten graver du to mursteiner. Når de holder på å dukke opp igjen, graver du to til, og springer bort og graver ved siden av den korte stigen. Hopp ned og plukk opp gullet. Her har du dårlig tid!
    
    Ta området nede til venstre til slutt. For å komme til høyre hopper du gjennom en falsk murstein under en kort stige, og klatrer bortover rett under betongen.
    
    I midten av området til høyre stiller du deg under stanga til høyre, ved siden av hullet. Grav til venstre, hopp gjennom en falsk murstein, grav to ganger, og gå ned og til venstre. Til slutt står du på den korte stigen, graver en fluktrute til høyre, springer som en villmann rundt til hullet, hopper ned, samler gullet, hopper gjennom noen mursteiner og graver igjen for å rømme.

en: The Three Musketeers
nb: De tre musketerene

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
nb: Du må ta livet av alle tre musketerer, slik at de fyller de falske mursteinene under mellomrommet mellom de øverste stengene. Ikke bry deg om d’Artagnan nede til høyre. Du bare går over ham for å få tak i en gullklump.
    
    Plukk opp gullet fra venstre til høyre nede på spilleområdet, og så fra høyre til venstre oppe. Ikke ta gullklumpen til venstre for midten (på betongen). Den tar du til slutt.
    
    Men før du gjør det, graver du en rad med tre murstein over og til venstre for ham. Gå så videre til neste brett langs omtrent den samme veien du brukte tidligere.

en: Rat Trap
nb: Rottefella

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
nb: Skynd deg alt du kan for å fange de to fiendene, og gå over dem. Hvis du venter til de nesten er nær deg, kan det hende at begge to overlever. Da kan du springe opp og rundt til området nede til høyre, gå ned stigen til betongen og fange dem for evig i gropa der.
    
    Hvis en av dem setter seg fast i tårnet, bruker du det samme trikset. Det er noen falske mursteiner i bunnen av tårnet. Hvis en fiende er fanget og fremdeles bærer på  en gullklump, kan du grave et hull til høyre for gropa, gå ned stigen igjen, og lede fienden til hans død. Gullklumpen blir da ødelagt.

en: Head Case
nb: Hodejegeren

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
nb: Dette er oppvarming for et senere brett. For å få tak i gullet til høyre, hopper du ned på hodet til fienden, slipper ham fri til venstre, følger etter ham, og mens du faller ned på hodet hans, graver til høyre. Du kan så springe inn, henta gullet og komme deg ut igjen før mursteinen lukker seg.
    
    Hvis du går til hjørnet nede til høyre, kan du få fienden til å ramle ned i hullet som inneholder gull.

en: Under the Stairs
nb: Under trappa

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
nb: Begynn med å ta livet av fiendene. Når de ramler ned i området til høyre, går du ned og til venstre for å få dem til å ramle enda lenger ned, og hindre dem i å få tak i gullet. Hvis de går mer enn en tredjedel av veien inn, blir de fanget for godt.
    
    Du kan prøve deg på tre grav-og-spring-oppgaver. Du må kanskje ta flere turer for å tømme et område. Helt til slutt tar du gullklumpen til høyre.

en: Bertie Beetle
nb: Barkebilla

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
nb: Den øverste delen her likner på brettet «Hodejegeren». Fang fienden til høyre nær toppen av stigen. Spring et stykke ned stigen , og få ham til å ramle ned i den første av gropene. Du må gjenta dette noen ganger.
    
    Så må du få fienden til gropa helt nede til venstre, slik at du kan springe over ham når du henter gullet inne i barkebillen.
    
    Fang fienden på slutten av raden med mursteiner under antennene til barkebillen. Stå på hodet til billen, grav til høyre, og hopp ned. Gå til høyre, grav til venstre og fang ham på nytt når han springer inn etter deg.
    
    Spring ned til venstre, grav vekk mursteinen til høyre for hullet, og fang ham på nytt. Plukk opp gullklumpen, grav til venstre og røm til venstre og ut på betongen. Når fienden klatrer ut, vil han ramle ned i hullet.

en: Short Circuit
nb: Kortslutning

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
nb: Gå mot klokka rundt kretsen, og ta en fiende med deg. Fang ham i hullene nede til venstre, nede til høyre og oppe til høyre. Du kan så springe over betongen og plukke opp gullet der oppe.
    
    Tøm så hele venstre side unntatt én gullklump over en stige. For å få tak i denne, slipper du løs den andre fienden, og tar ham med hele vegen rundt kretsen. Følg etter ham opp den lange stigen, og bli stående på den helt til han springer til venstre og ramler ned. Gå så til den venstre delen av betongen når han vandrer rundt på den venstre siden av spilleområdet. Når han ramler ned ved siden av deg, springer du bort til den lille stigen og henter gullet.
    
    For å komme forbi gropa nede til venstre, står du på fienden og graver til venstre. Når du ramler ned, graver du til høyre og rømmer ut. Men hold deg nede til mursteinene lukker seg. Du kan så bruke den korte stigen for å føre fienden opp, bort, ned og ut.
    
    For gropa nede til høyre går du først og henter gullet i midten av kretsen, og graver så på hver side av den korte stigen der. Hopp til venstre når fienden blir fanget til høyre. Når fienden dukker opp, går han til høyre og ramler ned i gropa. Stå på hodet hans og grav til venstre for å slippe ham løs.
    
    Du kan få fienden opp den høyre stigen og til venstre ved å stå et stykke unna bunnen av stigen. Her trengs det nøyaktig taiming og graving for å få ham i gropa oppe til høyre. Når han først er der, kan du springe over ham. Hvis han ennå bærer på gull, kan du stå til venstre for gropa og grave helt til han slipper gullet på en av rundene sine.

en: Synchronised Running
nb: Synkronspringing

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
nb: Ja, du må springe på hodet til fienden – hele veien! Her gjelder det å være stø på handa.

en: The game is paused
nb: Pause i spillet

en: Press "%1" to RESUME
nb: Trykk «%1» for å fortsette

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
nb: Trykk «%1» eller «%2» for å fortsette

en: Press "%1" to PAUSE
nb: Trykk «%1» for å pause

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
nb: Trykk «%1» eller «%2» for å pause

en: Has hint
nb: Har tips

en: No hint
nb: Ingen tips

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
nb: &Redigering

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
nb: Redigeringsverktøylinje

en: 1 level | %1 levels
nb[0]: 1 brett
nb[1]: %1 brett

en: 0 levels
nb: 0 brett

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
nb: Spill                      Brett/liv/poeng   Dag    Dato     Klokkeslett

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
nb: Du kan ikke lage et nytt brett før du har opprettet et spill brettet kan være i. Prøv «Lag spill» på menyen.

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
nb: Du kan ikke redigere et brett før du har opprettet et spill og et brett. Prøv «Lag spill» på menyen.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
nb: Du kan redigere systembrettene, men du må lagre dem i et av dine egne spilll. Du driver ikke bare og smugkikker på de skjulte stigene og falske mursteinene, vel? :-)

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
nb: Vil du sette inn et nytt brett og flytte de andre brettene opp ett nummer?

en: Cannot open file '%1' for output.
nb: Klarte ikke åpne fila «%1» for lagring.

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
nb: Du må først åpne brettet du vil flytte. Bruk menyene «%1» eller «%2».

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
nb: Du kan ikke flytte et brett før du har laget et spill og minst to brett. Prøv «Lag spill» på menyen.

en: Sorry, you cannot move a system level.
nb: Du kan ikke flytte systembrettene.Negros

en: You must change the level or the game or both.
nb: Du må endre brett, spill, eller begge deler.

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
nb: Du kan ikke slette et brett før du har laget et spill og et brett. Prøv «Lag spill» på menyen.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
nb: Vil du slette et brett og flytte høyere brett ned ett nummer?

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
nb: Fant ikke fila «%1» som skal slettes.

en: You must enter a name for the game.
nb: Du må skrive inn et navn på dette spillet.

en: You must enter a filename prefix for the game.
nb: Du må skrive inn et filnavnprefiks for dette spillet.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
nb: Filnavnprefikset bør ikke være på mer enn 5 tegn.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
nb: Filnavnprefikset bør bare inneholde bokstaver.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
nb: Filnavnprefikset «%1» er alt i bruk.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
nb: Du har ikke lagret arbeidet ditt. Vi du  lagre det nå?

en: You can only modify user games.
nb: Du kan bare endre brukerspill.

en: New Level
nb: Nytt brett

[ctx: Game name - level number.]
en: %1 - %2
nb: %1 – %2

[ctx: Game name - level number - level name.]
en: %1 - %2 - %3
nb: %1 – %2 – %3

en: Click anywhere to begin live play
nb: Klikk hvor som helst for å begynne å spille

en: There are no more levels in this game.
nb: Det er ikke flere brett i dette spillet.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
nb: Ugyldig handling: Du holder ikke på å redigere et brett.

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
nb: Advarsel: Dette eksemplaret av KGoldrunner har ingen lyd.
    
    Det er fordi det ikke var utvikingsversjoner av bibliotekene OpenAL og SndFile til stede da det ble kompilert og bygget.

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
nb: Avspilling er stoppet og spillet tar en pause mens du forbereder deg til å fortsette spillet. Trykk på pauseknappen (som standard «P» eller «Escape») når du er klar til å spille.

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
nb: FEIL: kunne ikke finne og spille av et opptak av det siste brettet du spilte.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
nb: Det er ikke noe siste brett å spille av. Du må spille et brett ferdig, vinne eller tape, før du kan bruke funksjonen Spill av siste brett.

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
nb: Spillet er pauset. Trykk på pauseknappen (som standard «P» eller «Escape») når du er klar til å spille.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
nb: Selv om alle brett i KGoldrunner kan løses er det ikke tatt opp noen løsning ennå for det brettet du valgte.

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
nb: Det ser ikke ut til at du har spilt og tatt opp det valgte brettet før.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
nb: <NOBR><B>SPILLET ER UTE !!!</B></NOBR><P>Vil du forsøke dette brettet igjen?</P>

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
nb: <b>GRATULERER !!!!</b><p>Du har fullført det siste brettet i spillet <b>%1</b>!!</p>

en: Sorry, there is no hint for this level.
nb: Dessverre, der en ingen tips for dette brettet.

en: T H E   E N D
nb: S L U T T

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
nb: Du trykket på en knapp som kan brukes til å styre helten. Vil du bytte automatisk til tastaturstyring? Musstyring er enklere i det lange løp; det er omtrent som å sykle i stedet for å gå!

en: Keyboard Mode
nb: Tastaturmodus

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
nb: Du kan dessverre ikke lagre spillet mens du redigerer. Prøv menyvalget «%1».

en: Cannot open file '%1' for read-only.
nb: Kan ikke åpne fila «%1» som skrivebeskyttet..

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
nb: Merk: For enkelthets skyld blir din plassering i brettet og poengsummen din lagret som de var ved starten av brettet, og ikke slik de er nå.

en: Error: Failed to save your game.
nb: Feil: Klarte ikke lagre spillet.

en: Sorry, there are no saved games.
nb: Det finnes ingen lagrede spill.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
nb: Fant ikke noe spill med prefikset «%1».

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Error: Failed to save your high score.
nb: Feil: Klarte ikke lagre rekorden.

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
nb: Vi oppbevarer ikke rekorder for opplæringsspillene.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
nb: Det finnes ingen rekorder for spillet «%1» ennå.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
nb: <center><h2>KGoldrunner-rekorder</h2></center><center><h3>%1-spillet</h3></center>

en: Cannot find game info file '%1'.
nb: Fant ikke spillinfo for fila «%1».

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
nb: Kom til slutten av fila «%1» og fant ikke slutten på spilledataene.

en: Cannot find file '%1'.
nb: Kan ikke finne fila «%1».

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
nb: Nådde slutten av fila «%1» uten å finne brettdata.

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
nb: Klarte ikke slette forrige versjon av fila «%1».

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
nb: Klarte ikke endre navn på fila fra «%1» til «%2».

en: Lives: %1
nb: Liv: %1

en: Score: %1
nb: Poeng: %1

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
nb: Du kan bare lagre eller flytte til ett av dine egne spill.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
nb: Du kan bare slette brett fra ett av dine egne spill.

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
nb: Du kan bare redigere spillinformasjon for dine egne spill.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
nb: Brett %1 finnes ikke i «%2», så du kan ikke spille eller redigere det.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
nb: <html><b>Velg et spill:</b></html>

en: Level 1 of the selected game is:
nb: Første brett i spillet er:

en: Please select a level:
nb: Velg et brett:

[ctx: Rules]
en: Traditional
nb: Tradisjonelle

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
nb: Opplæring

[ctx: Skill Level]
en: Normal
nb: Vanlig

[ctx: Skill Level]
en: Championship
nb: Mesterskap

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
nb[0]: 1 brett med KGoldrunner-reglene
nb[1]: %1 brett med KGoldrunner-reglene

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
nb[0]: 1 brett med tradisjonelle regler
nb[1]: %1 brett med tradisjonelle regler

en: Sorry, there is no further information about this game.
nb: Det finnes ikke mer informasjon om dette spillet.

en: This level number is not valid. It can not be used.
nb: Dette brettnummeret er ikke gyldig, og kan ikke brukes.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
nb: Hovedknappen nede viser menyhandlinga du valgte. Trykk den etter at du har valgt et spilll og et brett, eller bruk «Avbryt».

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
nb: 
    
    Hvis dette er første gang du spiller KGoldrunner, så velg opplæringsspillet, som gir deg tips mens du spiller.
    
    Ellers kan du velge et spill i spillelista, og så, for å starte på brett 001, trykke på hovedknappen nede. Spillet starter når du flytter på musepekeren eller trykker en tast.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
nb: 
    
    Du kan redigere eller kopiere systembrettene, men du må lagre dem i et spill du har laget. Bruk venstre museknapp som pensel og verktøylinjeknappene som palett. Bruk «Visk ut»-knappen  erller høyre museknapp til å viske ut. Du kan dra musepekeren med en knapp holdt nede for å male eller viske ut flere kvadrater.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
nb: 
    
    Her kan du skrive inn navn og tips til det nye brettet ditt, men du må lagre brettet i ett av dine egne spill. Som standard blir nye brett lagt til på slutten av spillet, men om du vil, kan du velge et eget brettnummer og lagre det en midt i spillet ditt.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
nb: 
    
    Her kan du skrive inn navn og tips til brettet før du lagrer det. Hvis du endrer spillet eller brettet, kan du kopiere det eller velge «Lagre som», men du må alltid lagre til ett av dine eigne spilll, og ikke systemspillene. Hvis du lagrer brettet inni et spill, får de andre brettene automatisk nye nummer.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
nb: 
    
    Du kan bare slette brett fra dine egne spill. Hvis du sletter et brett midt inne i spillet, får de andre brettene automatisk nye nummer.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
nb: 
    
    For å flytte et brett (gi det nytt nummer), må du først åpne det med «Rediger brett». Du kan så bruke «Flytt brett» til å gi det et nummer eller flytte det til et annet spill. De andre brettene i spillet får, om nødvendig, automatisk nye nummer. Du kan bare flytte brett til dine egne spill, og ikke til systemspillene.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
nb: 
    
    Når du redigerer spilllinfoen, trenger du bare velge et spilll. Du kan så åpne et redigeringsvindu for å endre detaljene for spillet.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
nb: 
    
    Trykk i tabellen for å velge et spill. I tabellen og nedenfor finner du mer informasjon om det valgte spillet, som hvor mange brett det er og hvilke regler fiendene følger (se KGoldrunner-håndboka).
    
    Du kan velge et brettnummer ved å skrive det inn eller bruke tallboksen eller rullefeltet. Når du bytter spill eller brett, viser miniatyrbildet hvordan det aktuelle brettet ser ut.

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
nb: © 2003 Ian Wadham og Marco Krüger

en: Current author
nb: Nåværende vedlikeholder

en: Original author
nb: Opprinnelig forfatter

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
nb: Port til KDE 4, Qt4 og KGameCanvas-klassene

en: KGameCanvas classes for KDE4
nb: KGameCanvas-klassene for KDE 4

en: Artwork for runners and default theme
nb: Bilder for springere og for standardtemaet

en: Artwork for bars and ladders
nb: Bilder for stenger og stiger

en: Artwork for background of Geek City theme
nb: Bakgrunnsbildet til nerdeby-temaet

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
nb: Nostalgitemaene, forbedringer av springerne, støtte for flere bakgrunner, inn- og uttoning, og flere andre idéer

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
nb: Bilde for temaet «Skatten i Egypt»
