kgoldrunner - en to nds translation catalogue (830 entries)

en: Curse of the Mummy
nds: De Mumie ehr Flöök

en: The Giza Plateau
nds: De Plateau vun Gizeh

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
nds: Op't Plateau vun Gizah an den Rand vun Kairo liggt de Dodenstadt vun Gizeh. Se ümfaat de Pyramiden vun Chufu (de grote oder Cheops-Pyramied), Chafre (Chephren) un Menkaure (Mykerinos) blang de grote Sphinx un en Reeg anner Buuwarken.
    
    Wenn Du nerrn dat Plateau langs geihst, maak de Mumien man nich doot. Wenn to vele rechterhand opdukt, warrt dat Utneihen an't Enn swoor. För den Anfang muttst Du dat al könen, dat Du bi't Fallen graavst.

en: The Pyramid of Djoser
nds: Djoser sien Pyramied

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
nds: De Pyramied vun Djoser oder ok »Stopenpyramied« is en archäoloogsch Buuwark binnen de Dodenstadt Sakkara in Ägypten, noordwesten de Stadt Memphis.
    
    Du muttst in Stopen vörgahn, wenn Du disse Stoop afsluten wullt: Toeerst de Mumie linkerhand de twete Stoop (vun nerrn) freelaten, so dat se na't versteken Lock in den Bodden daalfallt un dat füllt.
    
    Gah denn na de rechte Siet vun de twete Stoop, över den Pahl un de Mumie, na den Schattdeel in de Merrn. Links de Merrn muttst Du den Tegel weggraven.
    
    De Mumie op de drütte Stoop maakt Problemen, se griept sik en Deel vun den Schatt un löppt dor mit weg. Du magst Glück hebben un se lett den Deel wedder loos, man Du kannst ok den enkelten Tegel rechterhand weggraven un ehr dor fastsetten, wenn Du nau op de Tiet kiekst.
    
    Oplest, ehr Du den lesten Deel vun den Schatt haalst, muttst Du de Stopenpyramied nerrn rechts opmaken, so dat de Mumien rechterhand rinkamen köönt - is dor mehr as een Mumie nerrn rechts na, ehr de Utneih-Ledder opdukt, kannst Du dor nich henkamen.

en: Pharaoh's Barge
nds: Den Pharao sien Bark

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
nds: Dat Chufu-Schipp is en heel, groot Bark ut dat ole Ägypten. Se hebbt dat 2500 v.Chr. in en Kuhl bi de Pyramiden vun Gizeh inslaten, blang de grote Pyramied. Dat is meist seker, se hebbt dat Schipp för Chufu (Pharao Cheops) buut.
    
    Sien hele Längde is 43,6 Meters, un dat is een vun de öllsten, gröttsten un op't Best wohrten Waterfohrtüüch ut de Antike. Liekers kunn dat ok vundaag fohren, wenn Een dat to Water bringen dee.
    
    Disse Stoop is meist eenfach: En groot Schatt un nich to vele Mumien. Du muttst se den Schatt bloots afnehmen.

en: Pyramid Puzzles
nds: Pyramied-Radel

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
nds: De grote Pyramied weer för mehr as 3.800 Johr dat gröttste vun Minschen maakte Buuwark. Dat Rop- un Daalgahn mutt för de olen Ägypters en Möög wesen hebben, jüst as för Di bi disse Pyramied.
    
    Wullt Du den tweten Schattdeel vun links halen, muttst Du bi't Utneihen den Tegel, de de Ledder nerrn blockeert, as Brüch bruken.
    
    Wullt Du den veerten Schattdeel vun links halen, maak de dree Tegels baven un rechts vun de heel linke Mumie weg, maakst Du dat in de richtige Reeg, hest Du jüst noog Tiet, dat Du den Schatt griepen un utneihen kannst.
    
    Du muttst en poor Mumien freelaten, wenn Du den helen Schatt kriegen wullt. Man haal Di toeerst den eersten, tweten un veerten Deel (tellt vun links), ehr Du een freelettst. Maak keen Mumien doot, wenn se rechterhand de Pyramied opdukt, kannst Du de Speelstoop nich afsluten. Du kannst aver Mumien freelaten un binnen en anner Kamer fastsetten.

en: Crocodile
nds: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
nds: Krokodilen köönt mehr as 100 Johr oolt warrn, un de gröttste Oort warrt 4,85 Meters lang. En Reeg Krokodiloorden griept ok Haien an un maakt se doot.
    
    Sobek weer de Krokodilgott. Ägypters, de op den Nil arbeiden oder fohren, hebbt to Sobek baden, dat he se vör Krokodilangreep schulen schull.
    
    In disse Stoop bruukst Du nich vör Krokodilangreep bang wesen. Man liekers mag Di dat Beden to Sobek hölpen, dat Du de Mumien utneihen kannst, bides Du de Schattdelen insammelst.

en: Three Pyramids
nds: Dree Pyramiden

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
nds: De Dodenstadt vun Gizeh is vun de Antike an en geern anstüert Teel för Touristen wesen. In de Grekentiet hett Antipater vun Sidon de grote Pyramied mit sien Optellen vun de söven Weltwunnern överall begäng maakt. Vundaag is vun disse söven Wunnern bloots se noch na.
    
    Dat Lopen dör dit Wunner is wull op't Eenfachst, wenn Du twee Mumien in de Pyramied heel rechts kriggst, ehr Du dor hengeihst.

en: Tura Caves
nds: De Tura-Löcker

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
nds: Ut Tura keem in Ägypten de beste Kalksteen. Se hebbt em blang annern ok för de grote Cheops-Pyramied bruukt. De britische Armee hett de Löcker un Höhlen vun't Utgraven later in den 2. Weltoorloog as en versteken Depot bruukt, un nu kannst Du se ankieken.
    
    Links vun den langen Schacht sien Grund gifft dat twee versteken Löcker. Mit de Mumie rechterhand den langen Schacht kannst Du dat ene un mit de ut de grote Kamer dat annere opfüllen. Bring de eerste vun de twee Mumien daal, wenn Du den Schattdeel binnen dat Huuk blang den Schachtgrund insammeln wullt. Kaamst Du ut dit Huuk, graav en poormaal na rechts ut maak Di den Weg för't Utneihen free.
    
    Haal Di all de Schattdelen op de linke Siet, denn gah na rechts. Beseker dor bi, Du lettst de Mumie baven free, denn kannst Du ehr Schattdeel later insammeln. Du bruukst ehr ok bi't Utneihen an't Enn vun de Speelstoop. De Schattdeel rechterhand lett sik lichter insammeln, as dat utsüht: Mit Plaan verdeelt leeg Tegels maakt dit to de eenfache Halfpart vun de Speelstoop. Wenn Di na en beten Afwesseln is, kannst Du ok toeerst de rechte un denn eerst de linke Halfpart maken.

en: Pyramid Crawl
nds: Pyramiden-Krupen

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
nds: Dat gifft mehr as 100 Pyramiden in Ägypten, de öllste wöör so üm 2.600 v.Chr. buut.
    
    Binnen disse Stoop (buut so üm Anno Domini 2008) muttst Du de twee Mumien nich na de Merrn vun den Afsnitt nerrn kamen laten, lock se dor weg oder maak se doot.

en: The Great Sphinx
nds: De grote Sphinx

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
nds: De grote Sphinx is en Wachtersche vun de Hoochevene vun Gizeh. Se kiekt de opgahn Sünn an, is 73 Meters lang un 20 Meters hooch. Se is dat gröttste tosamenhangen Standbild op de Welt un bloots 4500 Johren jung.
    
    Wenn Du den Schatt binnen de Sphinx funnen hest, versöök, wat Du de Sphinx ehr Radel lösen kannst: Wodennig kannst Du de Rott vun Mumien rechterhand vörbi kamen?

en: Ladder Pyramid
nds: Ledderpyramied

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
nds: De mehrsten Theorien över den Buu vun de Pyramiden buut op de Idee, dat de olen Ägypters grote Steen ut en Steenbrook rantrocken un na ehr Steden böört hebbt. Verscheel gifft dat över de Metood, de se dor för bruukt hebbt. Liekerveel, se mussen dor wull vele Leddern bi bruken, so as binnen disse Speelstoop.
    
    In disse Stoop muttst Du veel lopen. Dat Insammeln vun Schattdelen un sik nich vun Mumien kriegen laten is nich so swoor. Swoor is, Du muttst de Delen vun de Mumien wegbringen. De Plaat ut dree Steen lett sik goot as Dootmaak-Steed bruken, man Du muttst en beten rümlopen, ehr Du de Mumien, de en Deel dreegt, in en propper Reeg hest. Wichtig is, Een fallt dör den Block in de Merrn vun de Plaat dör.
    
    Hest Du eerstmaal all Delen, muttst Du röver na de Utneih-Ledder kamen. Een Metood dorför is, Du maakst en Mumie doot un löppst över ehr hen, wenn de Mumie vun de Utneih-Ledder na de Hööftpyramied löppt.

en: Ankh
nds: Anch

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
nds: „Anch“ weer dat ägyptsche Schriftteken för „Leven“, un, as Sünnteken, tomehrst ut Gold maakt.
    
    Wenn Du disse Stoop överleven wullt, pass op de legen Tegels binnen dat „Anch“ op un finn de rut, de sik dor vun bruken laat.

en: Pharaoh's Tomb
nds: Den Pharao sien Graff

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
nds: De Wetenschapers estemeert, dat för de grote Pyramied 2,3 Millionen Blöck nödig weren, mit en Dörnittgewicht vun 2,5t per Block.
    
    De Pyramied in disse Stoop besteiht ut weniger as 100 Blöck. An'n Anfang muttst Du Di na de Pyramied rinmanövreren un Di op een vun de Leddern op de twete Laag stellen, blang de Butenwand vun de Pyramied ehr linke Siet. Tööv, dat sik de Mumien op de anner Siet vun de Butenwand tohoopfinnen doot. Denn klatter na't böverste Enn vun de Leddern op de lütte Pyramied un tööv, dat de Mumien de grote Ledder ropklattert un vun den Pahl daalfallt. Is de leste daalfullen (oder en beten vördem), loop de grote Ledder hooch, över den Pahl un graav, so dat Du torüch rinkummst na de Pyramied un dat Graff.
    
    Hest Du den enkelten Schattdeel insammelt, wedderhaal dissen Trick, man ditmaal muttst Du op de rechte Siet vun de Pyramied rut.

en: Cat
nds: Katt

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
nds: En verehrt, wichtig Deert in de ägyptsche Sellschap un ehr Gloven. Katten wöörn jüst so as Minschen na den Dood to Mumien maakt.
    
    Sluttst Du disse kattenfründliche Stoop af, laat Di nich vun de Katt ehr Steert verdummdüveln. He dukt op, wenn Du den lesten Deel vun den Schatt opnimmst. Rut geiht dat bloots linkerhand. Du muttst Di also den Deel rechts den Kattenkopp vun de Mumien bringen laten, Du kannst nich all Delen binnen de geven Tiet insammeln un wedder utneihen.
    
    Wullt Du Di den Deel vun de Mumien bringen laten, muttst Du de fief Tegels nerrn weggraven un de Mumien vörbilaten (oder infangen un dootmaken).

en: Pyramid Power
nds: Pyramidenstärk

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
nds: Imhotep hett Djoser sien Stopenpyramied as resig Stieg utleggt, över de den Doden sien Seel na den Heven opstiegen kunn. Sien Leisten weer för de achterankamen Ägypters so wichtig, dat se em later as en Gott verehren.
    
    Ehr Du rop na den Tipp vun disse Pyramiden-Stoop kannst, muttst Du eerst na nerrn finnen. Wenn Du den Deel baven kriegen wullt, gah vun den Tipp na links, graav den nakamen Block weg, pedd op de Mumie nerrn dorvun un gah wieder na rechts (versöök dat un wies mit de Muus op den Tipp). 
    
    Hest Du den lesten Deel vun den Schatt insammelt, gah na rechts rut un loop de Leddern rop un daal. Dat Rebeet links nerrn is swoor: loop eenfach nerrn de Mumien op de Ledder över Di un un haap ... un wriggel Di dör!

en: Eye of Horus
nds: Horus sien Oog

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
nds: Horus sien Oog is en oolt ägyptsch Symbool för Schuul un königlich Stärk vun de Gödder.
    
    In disse Stoop gifft dat wat Schuul binnen dat Oog, man nich veel. Du muttst wedder un wedder vun baven na nerrn lopen, wenn Du den helen Schatt insammeln wullt. Amenn blievt nerrn twee Mumien na. Wenn Du de vörbikamen wullt, klatter de korte Ledder veer vun links rop, graav na links, klatter daal un graav nochmaal na links. Een vun de Mumien fallt in't Lock nerrn. Klatter de Ledder rop. De twete Mumie klattert denn de annere Ledder rop un fallt na't annere Lock rin. Loop över de twee fastsett Mumien un klatter na baven.

en: Inverted Pyramid
nds: Ümdreiht Pyramied

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
nds: Wull keen redig ägyptsch Opbuu.
    
    Du muttst langs de Pöhl vör- un torüchlopen, wenn Du den helen Schatt insammeln wullt. Wullt Du de enkelte Jagermumie vörbikamen, tööv op een Pahl, dat se kummt, un jüst, ehr se bi Di anlangt, lettst Du Di op den Pahl nerrn Di fallen un geihst direktemang ünner de Mumie.
    
    As de Opbuu nich traditschonell is, muttst Du ok nich-traditschonell spelen: Disse Fallen-un-dor-ünner-gahn-Tog lett sik eenfacher mit de Tastatuur maken (eenfacher, man liekers swoor). Hest Du den lesten Deel baven de Tegels binnen de Pyramied, holl dat Speel an un wessel wedder na de Muusstüern.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
nds: Anubis, oder Inpu, weer en ägyptsch Gott vun't Dodenriek.
    
    Wenn Du den Schattdeel twischen Anubis sien Ohren halen wullt, graav de twee Sülen links de Mumie ut un stell Di op ehr rop. Gah na links vun ehr weg, bides Du na rechts graven deist. De Mumie schull na't Lock in de rechte Süül rinfallen. Graav nu de twee linken Sülen ut, so dat Du bi't Ledderoog ankummst.  Gah vun sien rechte Ledder na nerrn un laat Di op den Pahl nerrn dor vun fallen.
    
    Wenn Du den Deel binnen dat rechte Ohr hebben wullt, graav de högere vun de Twee-Blöck-Sülen ut un fall daal op de rechte Twee-Blöck-Süül. Gah na links un graav bi de twete Twee-Blöck-Süül. Gah nu na rechts un graav de Een-Block-Süül ut, wat de Mumie freesett. Gah noch een na rechts un graav dree Blöck ut, so dat en Kant mit de Breed vun twee Blöck nablifft, op de Du stahn kannst. Gah na links un graav dat Veereck rechts vun Du ut. Tööv, dat de Mumie daalfallt, sammel sien Schattdeel in un birs de Ledder rop na de fief Mumien, de den Utstieg blockeert.

en: Pyramid of Treasure
nds: Schattpyramied

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
nds: Nubien weer för Ägypten en groot Born för Gold. König Tuschratta vun Mitanni sä, dat geev „mehr Gold as Schiet“ in Ägypten.
    
    Binnen disse Pyramied gifft dat sogor Schattdelen in de Luft! Vele Delen, bloots dree Mumien - kann doch gor nich so swoor wesen, oder wat?

en: Sarcophagus
nds: Sarkophaag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
nds: En Sarkophaag is en Gräffnisgelaats för en Doden, tomehrst ut Steen uthöhlt oder sneden. In't ole Ägypten weer de Sarkophaag de Butenlaag vun en königlich Mumie ehr Schuul. Dor binnen geev dat en Reeg Sargen binnenenanner. De Sarkophaag weer faken ut Rabalster maakt.
    
    Wenn Du dat nich wullt, disse Stoop schall Dien Sarkophaag warrn, haal Di toeerst den Schattdeel nerrn de linke Kant vun den Sarkophaag - anners gifft dat keen Mööglichkeit, dor an to kamen.

en: The Parting of the Red Sea
nds: Dat Delen vun't rode Meer

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
nds: De Bibel vertellt, Moses hett dat rode Meer deelt, so dat he vör den Pharao sien Lüüd utneihen kunn. Na dat Du de Pyramiden vun sien Vörvaders plünnert hest, is dat wull keen Beloop, wenn sien Lüüd ok Di achterankaamt.
    
    Wat'n Glück, dat sik dat Meer deelt, wenn Du Di op den lesten Schattdeel fallen lettst. Vör den Pharao sien Lüüd utneihen is nich so eenfach. Toeerst muttst Du so wiet daal gahn, as Du kannst, un op Dien Tiet töven. Denn gah de Waterwand rechterhand hooch, över den Pahl na de Merrn un tööv, dat de Mumien bi den Tipp vun't Water anlangt, ehr Du Di en tweet Maal fallen lettst.
    
    Ditmaal muttst Du fuurts de Waterwand links hooch un nerrn de jachtern Mumien dörlopen. Tööv blang den Tipp links, woneem de Mumien rechterhand Di nich rut köönt. Kaamt de Mumien links vun Di bi den Tipp an, laat Di wedder na den Grund daalfallen. De Trick, wodennig Du de Mumien ditmaal vörbikummst: Loop nerrn un links de Mumien langs, bides se as en Striep vun en vun de langen Leddern daalfallt.
    
    Beacht: Du kannst ok toeerst de Waterwand links hoochgahn, man dat is veel sworer.

en: Count
nds: Tellen

en: Zero
nds: Null

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
nds: Du muttst bloots na de 0 rinkamen, dat is alleen de Weg na buten.
    
    Dor muttst Du de Zickzack-Ledder för ropklattern, fief Tegels op de 0 ehr linke Kant weggraven, wedder de Ledder rop- un denn över den Pahl birsen, Di dör de weggraven Tegels fallenlaten un fuurts na rechts gahn. Du hest dor nich veel Tiet för.

en: One
nds: Een

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
nds: Wullt Du an't Gold, muttst Du an de richtigen Steden graven. Man, lees maal wieder:
    
    Wullt Du rut, muttst Du den Feend baven över de 1 locken, so dat he dat Lock nerrn opfüllt. Dat kannst Du op dree Oorden maken: De eerste un villicht beste is, Du töövst op den Pahl baven de 1 ehr Kant rechts baven, bet dat de Feend meist bi Di is - denn geihst Du na rechts un graavst na rechts, wenn Du bi den Grund vun de 1 ankummst.
    
    Bi de twete Oort muttst Du jüst to de rechte Tiet na't Gold graven (oder dor, woneem dat weer). Geihst Du to de rechte Tiet op den Goldklümp, fallt de Feend rechterhand de 1 in't Lock. Bi de drüdde Oort maakst Du den Feend doot un haapst, he kummt över de rechte Siet vun de 1 wedder.

en: Two
nds: Twee

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
nds: Wenn Du den linken Goldklümp hebben wullt, laat Di op em daalfallen un gah dor een Steen wiet bi to elk Siet. Graav fuurts dat Feld nerrn den Goldklümp weg un gah dor rin. De lege Tegel lett Di denn na nerrn dör.

en: Three
nds: Dree

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
nds: Na't Insammeln vun all Goldklümp kannst Du bloots över de hööchste Ledder links utneihen, man de föhrt narms hen. Wullt Du dor ankamen, muttst Du en Feend achter Di ran locken un denn över em hen na de Ledder gahn.

en: Four
nds: Veer

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
nds: Du muttst toeerst na den Bodden rechts birsen. Du muttst en Reeg Feenden fastsetten (mit en beten Glück kriggst Du dor en Goldklümp bi), man dat Ropklattern op de Leddern, de rechts en 4 formt, is nich so swoor.
    
    Bi't Halen vun't Gold vun de 4, tööv bet de Feenden baven op de Ledder-4 ankamen sünd. Dit gifft Di noog Tiet un de Feenden köönt Di den Weg na de 4 nich afsnieden.

en: Five
nds: Fief

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
nds: Klatter toeerst den eersten Ledder-Sett daal un tööv op den Afsnitt nerrn, dat de Feenden an ehr Steden to Roh kaamt. Denn lettst Du Di op den Grund daalfallen un loop na de grote Ledder rechts mit de Tweel nerrn. Mit disse Tweel kannst Du de Feenden baven vörbikamen: Tööv op Grundhööchde (nich nerrn dorvun!), dat de Feend op de lange Ledder blang Di daalfallt. Denn klatter hooch, na rechts un denn de grote Ledder rop.

en: Six
nds: Söss

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
nds: De eerste Trick för disse Stoop is, Du muttst de Tiet afpassen, wannehr Du nerrn dör de 6 geihst, bides de Feend de Ledder links de 6 ropklattert. Kummst Du bi de Ledder an, klattert de Feenden de Ledder rop, weg vun Di. Du muttst denn bloots töven, dat dor keen Feenden siet op de Ledder sünd, ehr Du Di dör den Grund vun de 6 graven deist.
    
    De twete Trick is, dat Du rutfinnen muttst, wodennig Du all de Feenden vun de Ledder links op den Schirm wegkriggst. Een Metood is, Du töövst baven op de 6 in de Merrn, dat se över de Pöhl kaamt. Denn lettst Du Di fallen un löppst na de Ledder.

en: Seven
nds: Söven

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
nds: Dat Gold baven op de 7 is dat swoorste. Toeerst muttst Du baven op de 7 heel na links gahn un dor op töven, dat Feenden binnen de Löcker baven op de 7 fastsitten doot.

en: Eight
nds: Acht

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
nds: Mit suutje Bewegen un gode Tiet kannst Du twee Feenden na de Ledder heel links locken, se schöölt dör blieven, bides Du de fief hööchsten Goldklümp insammelst.
    
    De dree sietsten Klümp muttst Du all op eenmaal insammeln, man villicht muttst Du eerst Feenden na de 8 ehr rechte Siet drieven, anners gifft dat Arger, wenn de Leddern opdukt un Du op den Grund lannen deist.
    
    Du kannst de Utneih-Ledder leddig kriegen, wenn Du Di wiet rechts op den Grund daalfallen lettst.

en: Nine
nds: Negen

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
nds: Toeerst muttst Du Di so gau as't man bloots geiht na den Grund daalfallen laten. Graav dor en poor Löcker, dat höllt de Feenden op ehr Weg de Ledder hooch wat op. Griep Di de twee Goldklümp op de 9 ehr linke Siet, bides dor keen Feenden sünd. Na't Insammeln vun't högere vun de twee Klümp graavst Du Di na de 9 rin.
    
    Wullt Du dat Gold nerrn in de 9 halen, sett Di op den linken Feend, graav links un gah na rechts. De twee Feenden gaht na links, fallt daal un klattert de Ledder rop. Wenn de eerste dor fastsitt, woneem Du jüst graven hest, jump daal na de 9 ehr sietsten Deel un graav links. De nakamen Feend bringt dat Gold daal. Griep Di dat, graav rechterhand, laat Di op den Pahl fallen un neih ut, so gau as Du kannst.

en: Ten
nds: Teihn

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
nds: Du kannst en Reeg Feenden in de Löcker nerrn rechts un links fastsetten, man se kaamt free, wenn de versteken Leddern opdukt. Lettst Du Di bi't Utneihen na den Grund daalfallen, mag dat wat dor bi hölpen, dat de Weg na baven rechts free warrt.

en: Eleven
nds: Ölven

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
nds: Haal toeerst den Goldklümp op de linke Siet vun de Pöhl, de as en 11 utseht, denn griep Di den Klümp nerrn op de linke 1 vun de 11 in de Merrn. Laat Di jüst links vun de dubbelte hoge Muer daalfallen na den Grund, de Feenden fallt na anner Afsneed daal. Nu muttst Du dree Saken maken: dat Gold ut den linken Afsnitt un ut den in Merrn halen, de Feenden rechts vun Di dat Gold afnehmen, wenn se op den Grund sünd, un so vele Feenden as mööglich na den Afsnitt links vun de 11 locken.
    
    De eersten twee Opgaven sünd recht licht, de leste lett sik op verscheden Oorden doon. Klatterst Du de Ledder in de Merrn rop un geihst na links, kannst Du baven de Pöhl ehr rechte Siet töven oder Di dor op fallen laten un jümmers wedder en poor Feenden vun den Middelafsnitt na den linken locken. Dor kannst Du ok een, twee Goldklümp bi insammeln.
    
    Hest Du eerstmaal all Goldklümp (utbenahmen de rechterhand de 11), loop na baven rechts vun dat Ledder-H in de Merrn - denn kaamt all Feenden, de nich jüst heel rechts sünd, na den linken Afsnitt.

en: Twelve
nds: Twölf

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
nds: Bi disse Stoop muttst Du veel Tiet hebben un dor op töven, dat de Feenden dorhen gaht, wo Du se hebben wullt.
    
    Toeerst lettst Du Di op den neegsten Feend fallen, wenn he fallt, un geihst na rechts op de Pöhl rechterhand, denn kannst dat Gold nerrn dorvun insammeln. Beseker, dat gifft en Lück twischen den Feenden nerrn, ehr Du Di op den Goldklümp fallen lettst.
    
    Dat Gadder ut 12 Kastens rechts is för wat goot: büst Du nich heel baven, fallt de Feenden, de de Ledder links vun't Gadder ropklattert, dor nich rop un jaagt Di. Du kannst nerrn dor op töven, dat se över de Löcker ut Tegels un Beton links gaht. Lettst Du Di denn na den Grund daalfallen, fallt de Feenden in de Fallen.
    
    En anner Trick is, Du töövst baven op de Ledder heel links (woneem Du mit de Stoop anfangst). Feenden, de wiet noog weg sünd, loopt över dat Kastengadder un fallt rechts na't Fallenrebeet daal.
    
    Wullt Du dat Gold ut dat Grundrebeet links buten halen, muttst Du den tweten Grundafsnitt mit Feenden opfüllen un de Feller weggraven, de de Feenden links blockeren doot. Villicht wullt Du dat Gold ok lever wegkamen laten (a.B. wenn Du den Feend mit den Goldklümp na en weggraven Feld lockst un he dor to Dood kummt), ok wenn dat mööglich is, dat Du den Klümp kriggst, wenn Du dat redig wullt.
    
    Lettst Du den Goldklümp links buten bet tolest liggen, is dat Utneihen na baven eenfach. Du kannst ok dat Gold binnen de 2 bet tolest liggen laten, dor schullst Du ok noch ahn grötter Malöör weglopen könen. Versöchst Du anner Saken, kaamt Di de fastsett Feenden heel links licht in de Mööt.

en: Thirteen
nds: Dörteihn

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
nds: Toeerst töövst Du baven op den linken (oder beter noch, den rechten) Telg vun de Leddern heel links, dat de Feenden in de Merrn na de Merrn vun de Middelledder ropklattert. Laat Di denn op de kimmrechte Ledder daalfallen, gah heel na rechts un laat Di na den Grund daalfallen, dor settst Du en Reeg Feenden bi fast.
    
    De mehrsten Feenden muttst Du ut ehr Fallen rutlaten, wenn Du all Goldklümp insammeln wullt. Tominnst för een Goldklümp muttst Du besünners de rutlaten, de op de linke Halfde vun den Grund fastsitten doot.
    
    Sammelst Du den lesten Goldklümp in, belagert de Feenden de Middelledder - Du muttst Di also den Goldklümp utsöken, de oplest överblieven schall. En goot Köör is de Klümp bi de dree Feenden binnen den sietsten Arm vun de 3 oder de binnen de 3 ehr Middelarm.

en: Fourteen
nds: Veerteihn

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
nds: Veer Tricks: toeerst, graav de Feenden, de links binnen de Veren fastsitten doot, nich ut, ehr dat nich op't Enn togeiht (gellt ok, wenn Een binnen de Middel-4 fastsett warrt) - denn blievt weniger Feenden över, mit de Een sik afquälen mutt.
    
    De Twete: Du muttst baven op en Feend sitten un daalfallen, wenn Du den fastsett Goldklümp binnen de Veren linkerhand un den swewn Goldklümp in de Merrn insammeln wullt.
    
    De Drüdde: Lettst Du de Feenden op de Veren rechts (un villicht ok de twee binnen de Veren links) loos, is dat villicht eenfacher, Du graavst dubbelt un lettst disse Goldklümp wegkamen.
    
    Oplest: Dat Utneihen geiht op't Eenfachste, wenn Du en Goldklümp binnen oder dicht bi de sweven 14 rechterhand bet tolest överlettst - denn kannst Du de Ledder ropbirsen, de dor opdukt.

en: Fifteen
nds: Föffteihn

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
nds: Twee Tipps:Töövst Du op een vun de twee Leddern een Stoop nerrn den Klümp, de twischen de Leddern hangt, jumpt de Feenden in de Merrn na den Nedderdeel vun de 5. So kannst Du eenfach an de Klümp twischen de 1 un de 5 ankamen.
    
    De Twete: Töövst Du nerrn bi de 1 rechts dorvun, jumpt de Feenden rechts vun de Ledder links vun de 1 vun de Pöhl daal op de annere Halfde vun de 1 ehr Basis. Töövst Du hooch baven twischen de 1 un de 5, jump daal na de 1 ehr Basis. Bides de Feenden dorhen daalfallt, kannst Du de Ledder ropbirsen un Di dat Gold links de 1 griepen.

en: Sixteen
nds: Sössteihn

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
nds: För den Striep links vun de 1 muttst Du gau daal- un wedder roplopen un dor de Feenden bi achtsam ut den Weg gahn.
    
    Wullt Du an dat Gold in de 6 ehr Merrn kamen, laat Di baven op den O-Deel vun de 6 daalfallen, gah na rechts oder graav links un gah fuurts na links un graav links, dat höllt den Feend op, de Di anners wull kriegen wöör. Man laat dissen Klümp man bet tolest över, sünst lettst Du twee anner Feenden free, ok wenn Du se dorto bringen kannst, dat se sik sülven binnen den Afsnitt wedder fastsett.
    
    Wullt Du dat Gold bi de Feenden nerrn rechts halen, graav dat Feld op ehr linke siet weg, birs de Ledder rop, graav de 6 ehr rechte Siet weg, laat Di dor rinfallen, loop na links, graav dor en Feld vun de linke Siet weg un laat Di na den Grund daalfallen. Du hest nich veel Tiet - bloots een oder twee Feenden binnen den Afsnitt nerrn rechts kaamt na den Afsnitt links dor blang. Du muttst liekers noch den Bodden vun de 6 weggraven, wenn Du ehr Gold hebben wullt, man dat is liekut, wenn ok en beten fickerig, links vun de 6 luurt noch Feenden.
    
    Hest Du all dat Gold kregen, is dat villicht op't Eenfachste Du neihst dör den legen Bodden op de 1 ut un bruukst de Leddern links vun de 1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
nds: Worüm? - Ik heff hier en .po-Datei... Zitaat data_messages.cpp:„This is a dummy *.cpp program...... Its only function is to hold the strings in a place where they will be re-formatted into a .pot file for the translators.“

en: Jail Break
nds: Utbrook

en: Don't Panic!
nds: Keen Bang!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
nds: As de Stoop ehr Naam al seggt, dat gifft nich den lüttsten Grund, bang to warrn.
    
    Dat is bannig eenfach, ut dit Lock ruttokamen, de Wachlüüd sünd fastsett un köönt Di nich anrögen...

en: Robbery
nds: Röverie

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
nds: Free, as Du nu wedder büst, bruukst Du wat Geld.
    
    De Trick is, de Feenden to fesseln. Wenn elkeen op en Betonblock fallt, hölpt Di dat. Man Du kannst ok eenfach veel lopen...

en: Use the Guards
nds: De Wachlüüd bruken

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
nds: Se möögt keen Geweten hebben, man ehr Bedregen lett sik vörutseggen.
    
    Langst Du bi de Leddern rechterhand an, tööv, dat een Wachter jumpen deit, loop över sien Kopp un haal dat Gold.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
nds: Fallen Feenden (1) - Den Weg finnen

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
nds: Bruuk Dien Feenden för wat - loop över ehr Köpp.
    
    Is dor mehr as een Lock, över dat Du hen muttst, laat de Feenden eerst na rechts lopen un loop denn över ehr henweg.

en: Falling Enemies (2) - Digging
nds: Fallen Feenden (2) - Graven

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
nds: Start de Stoop mit en Klick. De Rest schull sik sülvens verkloren...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
nds: Fallen Feenden (3) - Versteken Leddern

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
nds: Hier sünd se plietscher un fallt vun baven op Di daal.
    
    Graav toeerst all Tegels op den Weg na't Gold weg.
    
    Loop achteran torüch na de Merrn un tööv, dat de wedder opduken Feenden fallt. Du mutts de Anföhrers infangen, bides Du op den annern töövst. Kiek op den Weg na baven op mehr wedder opduken Feenden.

en: Imprisoned Guards
nds: Inlockt Wachlüüd

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
nds: Dat Inbreken na de Hööftstruktuur is nich swoor, man wenn Du all dat Gold insammeln un wedder rutkamen wullt, mutts op en Feend sien Kopp pedden.

en: Forbidden Gold
nds: Verbaden Gold

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
nds: Du büst ehr in de verleden poor Stopen smuck utknepen.
    
    Nu büst Du wedder free un kannst doon, wat Du wullt. Allens utbenahmen dat Klauen vun't Gold. Man dat versteiht sik jo vun sülven...

en: Dig Your Way Out
nds: Graav Di rut

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
nds: Keen Wachlüüd, un liekers bruukst Du Hülp?
    
    Kannst Du hebben.
    
    Graav de Tegels blang den Balken weg. Fallst Du daal, söök en Weg torüch na den Balken, so dat Du röver na't Huuk kummst. Man dat funkscheneert bloots, wenn Du den Weg kennst un nich rümdrömelst. Du hest nich veel Tiet över...

en: An Unpleasant Cellmate
nds: En afstöten Zellenmaat

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
nds: Klick, wenn Du de Stoop starten wullt, un he is fastsett, ehr he Di wat andoon kann.

en: Awaiting Enemies
nds: Op Feenden töven

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
nds: Se doot nix, wenn Du dor bliffst, woneem Du büst. Se wüllt bloots ehr Gold schulen.

en: Too Many Guards
nds: To vele Wachlüüd

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
nds: Disse Stoop is swoor, man redig nich unmööglich.
    
    Föhr den eersten Koppel vun Wachlüüd na nerrn un warr ehr so loos: Gah na de nedderst Ledder un bliev en lütt Momang op de op't Wietste rechte siet Ledder, gah denn fix torüch, so dat Di bloots een Feend nalöppt. Tööv op de Ledder heel links dat he bi de sietst Leddern anlangt, den klatter fix rop iun na links. He jumpt op den Grund. Wedderhaal dissen Trick an disse Steed mit elkeen Wachter.
    
    An den nakamen Wachter schullst Du eenfach vörbikamen, man achteran gifft dat wat Arbeit to doon... Klatterst Du de Ledder links den Beton rop, löppt de Wachter na de Ledder heel links un torüch. Du muttst de richtige Tiet finnen un op sien Kopp röverrieden.
    
    Binnen den lesten Afsnitt muttst Du graven. Laat Di toeerst dör den Tunnel ut leeg Tegels linkerhand fallen un griep Di bides dat Gold. Denn klatter de lange Ledder rop. De drüdde Tegel rechterhand is en Fall. Laat Di dor rinfallen, graav na rechts un fief maal na links bi't Fallen. Gah wieder na nerrn. Graav den nedderen Tegel vun de twee weg, de Platz dor över hebbt, klatter de Leddern heel rechts rop na den Tegel, den Du toeerst weggraven hest (in de Haap, de is noch nich wedder to), gah na rechts un hooch na'n Utgang.

en: Caught In The Heights
nds: Fungen in de Hööchden

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
nds: Sodraad Du Di na nerrn bewegen deist, jaagt se Di un maakt Di doot. Wi raadt Di, maak en nauen Plaan, wodennig Du utkniepen kannst, ehr Du dat versöchst.

en: Teamwork (1) - The Liberation
nds: Koppelarbeit (1) - De Befreen

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
nds: Du muttst Di bi't Utbreken vun den eersten Feend hölpen laten.
    
    Dat Gold linkerhand kriggst Du mit en beten Timing.
    
    Wenn Du hooch un na rechts geihst, pass op, dat Dien Maat nich na't Betonlock rinfallt. Versöök em op de Ledder linkerhand to hollen, wenn Du de dree Goldklümp rechts haalst, so dat Du över em sien Kopp na't Gold jumpen kannst.
    
    Wenn Du hooch un na links geihst, gifft dat dor en Ledder op en Betonpahl. Loop över Dien Maat sien Kopp, wenn Du dorhen kamen wullt, un bliev över em. De eerste Tegel links vun Di is en Fall. Loop op sien Kopp so dat he dor rinfallt un nich Du. Man Du muttst em dor wedder rutkriegen, wenn Du na de böversten Leddern wullt.
    
    Un wees nett to Dien Maat: Du warrst mit em över nakamen poor Stopen leven möten.

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
nds: Koppelarbeit (2) - Duukplattforms

en: Start running immediately or you are doomed!
nds: Loop loos, oder Du giffst den Lepel af!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
nds: Koppelarbeit (3) - De lest Utgang

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
nds: Dit is de leste Stoop, binnen de Du mit Dien Macker tosamenarbeiden deist. Ik glööv, he hett Di noog hulpen un verdeent dat nu, dat Du em befreen deist.
    
    Ik kann Di nu nich mehr hölpen, deit mi leed. To de Stoop höört nich mehr as en beten Fingerfardigkeit.

en: Gold Rush
nds: Goldrusen

en: Too Easy?
nds: To eenfach?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
nds: As't lett is dat recht eenfach, man redig is dat anners. Dat gifft vele lege Tegels op den Weg na't Gold.
    
    Graav den eersten Tegel bi't Fallen weg un laat Di hendörfallen, klatter de Ledder rop un tööv, dat de Feend in't Lock jumpt. Nu kannst Du Di op em sien Kopp fallen laten un na links gahn. Jump rin na't Lock linkerhand un graav bi't Fallen noch en Tegel weg. Denn kannst Du linkerhand op den Balken wiedermaken.
    
    Dat gifft liekers noch en Barg Fallen op Dien Weg, man de kannst Du eenfacher ümgahn - Du muttst ehr sülven finnen. Du weetst, mit „Q“ kannst Du de Stoop jümmers vun vörn anfangen.

en: Have A Nice Flight...
nds: Heff en netten Flaag...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
nds: Schull nich to swoor wesen.
    
    Sett eenfach de Muus na't Schirmhuuk baven links, un de Held maakt den Rest vun alleen.

en: Golddigger
nds: Goldgräver

en: My suggestion: dig!
nds: Mien Vörslag: graav!

en: Golden Town
nds: Gollen Stadt

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
nds: Du muttst toeerst dat Gold rechterhand insammeln. Versöök achteran, en Weg daal freetograven. Dat is eenfacher, de Feenden to stüern, wenn Du wieder nerrn büst.

en: A Hectic Enemy
nds: En fickerig Feend

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
nds: Du bruukst nich gau wesen. Du muttst bloots den Feen ut'n Weg gahn.
    
    Jumpst Du daal na de sieter Evenen, löppt de Feend op een Ledder rop un daal bides Du fallst. Kummst Du nerrn an, kummt he Di achteran, man Du hest noog Tiet, wat Gold intosammeln oder em vörbitokamen un na en anner Afsnitt wiedertogahn.
    
    Twee wichtig Henwiesen: laat den Feend nich op de Ledderreeg in de Merrn fallen un laat dat Gold dor nerrn bet tolest över.

en: Don't Wake Them Up
nds: Weck ehr nich op

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
nds: Dat is nich so eenfach, dat gifft en Barg Feenden, de den Weg rut ut de Stoop afsparren doot.
    
    De beste Weg, ehr vörbitokamen, is, wenn Du rechterhand ropklatterst un töövst, dat de mehrsten Feenden de Leddern in de Merrn bruukt. Klatter rop un daal un versöök, wat Du ehr as Koppeln tohoopsammeln kannst. Denn laat Di na de sietst Evene daalfallen un tööv, dat de Feenden dat sülve maakt. Kaamt de eersten Feenden an, loop rop un versöök, wat Du vör de annern bi't hööchste Betonlock anlangen kannst. Meg wesen, Du muttst dat mehr as eenmaal proberen, ehr dat klappt.
    
    Sparrt bloots noch een oder twee Feenden den Utgang af, kannst Du dat versöken un en Ledder ropklattern, jüst ehr se bi Di ankaamt. Loop denn över ehr Köpp. Veel Glück!

en: On The Brink
nds: Op de Kant

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
nds: Töven oder nich töven? Tja, eenfach utproberen...
    
    Du bruukst en Fluchtweg, ehr Du na een vun de Strukturen rechterhand ringeihst.

en: Dropping Enemies
nds: Fallen Feenden

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
nds: Nee, för't Lösen vun disse Stoop gifft dat keen besünner Trick.
    Wees eenfach gauer as de Feenden.

en: The Big Maze
nds: De grote Biestergoorn

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
nds: Du kannst en poor Feenden ümgahn, wenn Du leeg Tegels finnst un Di dor dörfallen lettst. Vör de annern mutts Du Di weggraven oder rund ehr lopen.
    
    Du muttst Di na den Goldklümp, de linkerhand alleen baven en Ledder liggt, dörgraven. Versöchst Du dat un geihst den helen Weg butenrüm, jaagt de Feend Di un sparrt den Utgang af.

en: Hurry Up!
nds: Maak to!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
nds: As de Stoop ehr Naam al seggt, kannst Du hier nich lang rümbummeln. Loop fuurts loos, graav den eersten Tegel un laat den Feend dor rinfallen, loop denn na den tweten Tegel un graav Di dör.
    
    Man Du büst noch nich fardig; Du muttst bi't Gold ankamen, ehr de twete Feend ankummt. Also, man to!

en: Two Useful Enemies
nds: Twee nödig Feenden

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
nds: Du kummst ut de Betonstruktuur nerrn Di rut, wenn Du toeerst na nerrn geihst, op den Feend töövst, över sien Kopp löppst un utkniepst. Maak dat liek mit den tweten Feend.
    
    De Reeg Goldklümp op de Tegels nerrn bruukt en beten mehr Bregensmolt. Een vun de Tegels is en Fall, Du muttst also bet dor hen all Tegels weggraven un denn över de Tegels baven dorvun lopen, Di na't överbleven Gold dörgraven un denn fix utneihen.

en: The Prison
nds: Dat Lock

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
nds: Sammel dat helel Gold in, wenn Du bi de Feenden ankummst. Graav denn een vun den Tegels weg, jump dor rin un graav fuurts op beed Sieden. De Feenden links un rechts vun Di warrt bi 9 vun 10 Versöök fastsett. Pedd nu op een vun Feenden, graav den Middeltegel weg un jump hendör.
    
    Du büst wedder free!

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
nds: Hier bruukst Di Timing.
    
    Büst Du binnen dat Huuk binnen den Beton, tööv op den richtigen Momang un loop över de Feenden. Man nich to fröh, anners kriegt se Di, un nich to laat, denn langst Du nich bi de anner Siet an.

en: Two Friends
nds: Twee Mackers

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
nds: Bruuk Dien Macker.
    
    Graav em ut un loop över sien Kopp, denn kummst Du na den Balken links un nerrn vun Di. Sammel dat Gold baven links in un laat Dien Macker wedder free.
    
    Wenn he op Di tolöppt un na't Lock rinfallt, jump em op den Kopp un sammel fief Goldklümp in, bides Du op sien Kopp löppst. Du muttst Dien Gauheit op em sien topassen.
    
    Den Goldklümp blang en Rohr ut leeg Tegels kriggst Du, wenn Du dör dat Rohr jumpst, de Ledder ropklatterst un dor op töövst, dat de Feend rinfallt. Nu kannst Du op em sien Kopp dorhen kamen un dat Gold insammeln.

en: Impossible?
nds: Nich mööglich?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
nds: Ditmaal keen Henwies!
    
    Man unmööglich is dat nich.

en: The Wall
nds: De Muer

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
nds: Dat gifft bloots een Ledder hooch op de Muer, un Du bruukst en Feend, wenn Du dor anlangen wullt. Du muttst bi't Fallen den helen Weg daal na rechts un links graven.
    
    Op de Muer ehr anner Siet muttst Du op den Grund dor op töven, dat de Feend meist bi Di anlangt, un denn bannig fix na baven lopen.
    
    Man, wodennig geiht dat röver na de anner Siet?
    
    De Versöker warrt klöger...

en: Snakepits
nds: Snakengroov

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
nds: Büst Du bi de Ledder ankamen un graavst Du Di dör't Rebeet in de Merrn dör, muttst Du fief Feenden freelaten, nich mehr un nich minn. Se köönt en Brüch na de Leddern formen, de linkerhand opdukt.
    
    De Feenden binnen de Kastens linkerhand gaht, wenn Du utkniepst, na ehr Steden, wenn Du links oder rechts op de sülve Hööchde steihst.

en: Get In And Up
nds: Rin un rop

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
nds: Büst Di bi de eerste Ledder ankamen, gahn daal un tööv, dat de Feenden op Di toloopt. Loop na baven, jüst ehr se Di faatkriegt, denn na links un rin na't Buuwark. Sammel de twee Goldklümp in un graav Di dör.

en: No Way Out
nds: Keen Weg rut

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
nds: Du muttst graven, ehr Du dat Gold insammelst un ehr de Leddern opdukt.

en: How To Get There
nds: Wodennig een dorhen kummt

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
nds: Toeerst muttst Du en Weg na't Huuk baven links finnen.
    
    Langst Du dor an, gifft dat nerrn twee Leddern, en kort, en lang. Dor twischen is en Pieler ut Tegels. De böversten twee sünd redig Tegels, de Rest is en Reeg vun Fallen - un Du muttst dor hendör.
    
    Graav Di dör twee Stapels vun Tegels dor op de rechte Siet, gah na links un loop de Ledder rop, jump na links un graav twee Tegels bi't Fallen weg. Loop torüch na rechts un graav den lesten Tegel weg, denn de Tegel links dor vun is en Fall. Loop de grote Ledder hooch, gah na links un graav Di dör den Tegel baven de lütte Ledder. Laat Di dor op fallen, dreih Di na rechts un laat Di dör dat Rohr fallen.
    
    Du hest nich veel Tiet över, also: Nich drömeln!

en: The Bull
nds: De Bull

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
nds: För dat Gold linkerhand bruukst Du goot Timing, liek as bi „Free Fall“, bloots en beten beter. Du muttst jüst to de richtige Tiet över den Kopp vun en Feend lopen.
    
    Fang rechterhand mit dat Weggraven vun twee enkel Tegels an, denn kann de Feend na links un in't Lock lopen. Pedd em op den Kopp un graav na beed Sieden, wenn Du fallst, denn loop na links, sammel dat Gold in, loop torüch un denn den lesten fallen Feend över den Kopp. Wees fix, Du kannst de fief Goldklümp linkerhand bloots faatkriegen, wenn Du op en Feend löppst.

en: Long Way Up
nds: En lang Weg na baven

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
nds: Du muttst op de Ledderpyramied ropklattern un över de Köpp vun de Feenden lopen. Dor bruukst Du ok en deegt Deel Glück bi. Dat is beter, Du töövst en beten, ehr Du loosklatterst.
    
    Den enkelten Goldklümp neeg de Fallen in de Merrn kriggst Du, wenn Du Feenden utgraavst un denn na links nerrn na den groten Balken geihst. De Feenden füllt de Groov nerrn de Fallen, Du kannst dat Gold licht insammeln.
    
    De Rest is recht swoor, man dat is eenfach to verstahn, wodennig dat geiht. Allmeen seggt is dat beter, Du maakst keen Feenden doot.

en: A Little Present To Say Goodbye
nds: En lütt Gaav to'n Afscheed

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
nds: Na en Reeg swoor Stopen magst Du villicht en lichte hebben. Adjüüs!

en: Zig Zag
nds: Zickzack

en: The Box
nds: De Kist

en: Do Not Fall Down
nds: Nich daalfallen

en: Overcrowding
nds: Överfüllen

en: Gold Rush II
nds: Goldrusen II

en: A Big Start
nds: En groot Start

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
nds: Tööv en beten, ehr Du na links looslöppst. Dat Faatkriegen vun't Gold warrt denn lichter, as Du denn över de Feenden ehr Köpp lopen kannst.
    
    Gah fix op de Leddern, wenn se opduken doot. Du muttst noch mit en Feend sien Hülp över twee Lücken kamen, ehr Du bi de hööchst Leddern ankamen kannst.
    
    Wodennig du kloorkummst hangt vun de Tall vun Feenden af, de achter Di rankaamt, wenn Du op de eerste Ledder kummst. Op't Best sünd dat twee, denn kannst Du över ehr torüch över de eerste Lück gahn, denn en kort Stoot töven un de twee en Brüch över de twete Lück formen laten.

en: Teamwork
nds: Koppelarbeit

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
nds: Dat Gold rechterhand is bloots en Fraag vun Dien Gauheit un wo ansleegsch Du büst. Dat gellt ok för't Gold nerrn.
    
    Loop op den Kopp vun Dien Feend bides he sik langs den Balken bewegen deit, wenn Du dat Gold baven den Balken linkerhand insammeln wullt.
    
    Dat Gold in de Merrn bruukt mehr Bregensmolt. Wenn de Feend de lange Ledder links in de Merrn hoochklattert, jump na rechts un graav den Tegel linkerhand den Balken weg. Gah na baven un tööv op den Feend, den loop op em sien Kopp, sammel dat Gold in, graav dree Tegels weg un gah na de Struktuur in de Merrn rin.
    
    Tööv dor op, dat de Feend de Ledder hoochkummt, ehr Du rechts wedder opdukst. Wenn he sik baven op de Ledder rop un daal beweegt, söök de richtige Tiet ut un loop över em sien Kopp. Demm kriggst Du dat Gold baven rechts faat. De Rest is eenfach.

en: Watch Out For Traps
nds: Op Fallen kieken

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
nds: Mit de veer Feenden laat sik de legen Tegels opfüllen, de Du op Dien Weg de Leddern hooch finnen deist.

en: Easy Prey
nds: Eenfach Büüt

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
nds: Dat is nich bannig swoor. De Hööftsaak is, keen vun de Feenden kriggt en Goldklümp. Dat is eenfacher as't utsüht, wenn Du de eenfachen Goldklümp toeerst insammelst.
    
    Versöök, wat Du de Feenden in Koppeln tohoopsammeln kannst. Büst Du op de anner Siet vun a.B. en Muer, kannst Du ehr in Koppeln tohoopsammeln, wenn Du rop- und daalgeihst.
    
    En poor Tegels sünd redig Fallen, so lett sik de Weg af- un an afkörten. Man verlaat Di dor nich op!

en: The Gold Mine
nds: Dat Goldbargwark

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
nds: Kloor is, Du muttst dat Gold nerrn tolest insammeln.
    
    Villicht hölpt Di dat wat, Du luurst en poor Feenden na Löcker rin, wenn Du de Klümp baven insammeln wullt, man laat ehr wedder free, ehr Du dat leste Gold insammelst.
    
    Wat dat Gold nerrn angeiht: Överlegg Di, wodennig Du utkniepen kannst, ehr Du anfangst un Di na nerrn na't Gold dörgraavst. Denn anners hest Du dor keen Tiet mehr för...

en: Entangled
nds: Vigeliensch

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
nds: Den eersten Feend op de Leddern rechterhand muttst Du ümgahn.
    
    Du kummst na en Steed, woneem en Reeg Röhr ut leeg Tegels daalföhrt. Laat Di dör't Röhr heel links daalfallen un graav bi't Fallen den Tegel rechterhand weg. De Feend mutt en Ledder vun Di weg wesen un direktemang achter Di daaljumpen. Klatter rop, laat Di dör't Röhr heel rechts fallen un griep Di den enkelten Goldklümp. Utneihen kannst Du dör de Fallen nerrn den weggraven Tegel. Veel Tiet hest Du nich.
    
    Du muttst gau wesen un bi de Ledder linkerhand anlangen, ehr de twete Feend Dien Weg blockeert; gah daal na de sülve Hööchde as de Groov rechterhand. De Feend geiht Di över Di vörbi un fallt in de Groov. Nimm dat Gold rechterhand, graav de Tegels links weg, luur den drüdden Feend op en leeg Tegel un loop över em sien Kopp, so dat Du na baven utkniepen kannst.
    
    Graav en Tegel baven weg un gah rin na den Afsnitt linkerhand. Du kannst den nakamen Feend ümgahn, wenn Du Di dör en Lock fallen lettst, dat torüch na den Afsnitt rechterhand föhrt un he Di achterankummt.
    
    An't Gold nerrn kummst Du, wenn Du de Feenden wegluurst un na leeg Tegels söchst, de na nerrn föhrt, den Tegel an't Reegenn weggraavst un de Goldklümp an Di nimmst.

en: Three Friends
nds: Dree Frünnen

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
nds: Du bruukst beed Feenden, wenn Du de Stoop lösen wullt. Kummst Du bi den Goldklümp baven op de Betonpieler an, tööv an'n Rand. Beseker de eerste vun Dien Hölpers jumpt Di achteran, wenn Du daaljumpst. Sammel dat Gold links vun Di in un gah rop un graav de Tegels links de Ledder fix weg, so dat Du wieder na links gahn kannst, un de Feenden ok. Loop op em sien Kopp na de nakamen Ledder un gah wedder na baven.
    
    Jump in de Groov un graav na beed Sieden. Beweegt sik de Feend dör de weggraven Tegels op Di to, fang em in, so dat Du linkerhand noch twee Pielers vun Tegels weggraven kannst. Löppt he ut den weggraven Tegel, gahn na links un stell Di blang de Groov hen, denn graav na rechts un fang em wedder in. Gah op de neegst Ledder een Schritt daal un laat em in de Groov jumpen. Griep Di dat Gold un neih ut!
    
    Geihst Du torüch na rechts, muttst Du en Röhr ut leeg Tegels finnen, de nerrn en weggraavbor Tegel versteken is. Kummst Du torüch, laat den tweten Feend mit Di nerrn na de sietste Evene kamen. Laat em dor, man bruuk em för't Rankamen na de Leddern na baven. 
    
    Gah na de Groov un de Ledder links in de Merrn un maak en twee Tegel breed Röhr op, dat heel na nerrn na den Beton föhrt, woneem de Feend steiht. Kummt he mit Di na links, sett em fast, gah na rechts na de Ledder un tööv, dat he op de Groov tolöppt. Du muttst jüst denn na  links utkniepen, wenn he jüst anfangt un in de Groov fallt, wenn Du nich vun wedderkamen Tegels dootmaakt warrn wullt.

en: Let Me Out!
nds: Laat mi rut!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
nds: Na Fallen kieken hett keen Sinn: dat gifft keen!
    
    Sammelst Du den eersten Goldklümp in, loop gau daal, so dat de Feend Di nich achteranlöppt, man en anner Weg nimmt. Gah denn na nerrn so wiet as Du kannst, so dat de Feend na en Steed geiht, woneem Du em vörbikamen kannst. Du muttst redig un redig gau wesen!

en: Let Them Live
nds: Laat ehr leven

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
nds: Büst Du ansleegsch noog, kannst Du de dree fastsett Feenden vörbikamen. Dootmaken schullst Du ehr nich, Du bruukst twee vun de dree Feenden noch later, also graav nich to fröh. Anners kaamt de Feenden neeg de Betongroov rechts baven wedder un Du muttst de Stoop vun vörn anfangen.
    
    De nakamen twee Goldklümp laat sik bloots mit de Hülp vun twee Feenden insammeln. Du kannst Du den Goldklümp utsöken, den Di toeerst nehmen wullt, man mien persöönlich Vörslag is, Du nimmst den baven tolest. En opduken Ledder maakt Di den Weg na baven lichter.
    
    De leste Feend warrt wull in de Betongroov wesen, he warrt wull vun en wedderkamen Tegel dootmaakt wesen hebben. Em vörbikamen is swoor. De eenfachste Weg is, Du töövst op de hööchste Ledder bet de Feend torüch na de Betongroov geiht. Denn hest Du jüst noog Tiet, dat Du bi en kort Ledder vöran twee grote Leddern anlangen kannst. Tööv dor dat he daaljumpt, denn kannst Du gau na baven klattern un utkniepen.
    
    Hest Du dat torechtkregen un all dree Feenden leevt noch, hest Du Glück hatt...

en: Jump And Run!
nds: Jump un loop!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
nds: Jump vun den hööchsten Balken rechts na links. Tööv nich to lang: dor schöölt nich mehr as twee Feenden nerrn den hööchsten Balken wesen, wenn Du daaljumpst.
    
    Loop över de Köpp vun de fallen Feenden blang Di un graav den Tegel baven weg. Gah över den Tegel röver un sammel dat Gold in. Tööv op den Middelbalken, dat dat op de eerste Ledder keen Feenden mehr gifft. Jump dor nich fröh oder to laat op.
    
    Büst Du so wiet kamen, sammel dat Gold gau in, överhaal dor de Feenden bi un bliev jüst nerrn ehr.

en: The Lone Golddigger
nds: De eensam Goldgräver

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
nds: Op't Best sammelst Du dat Gold links baven in, wenn Du Di vun rechts dörarbeidst. Du muttst den Tegelpieler blang de Ledder weggraven, wenn Du wedder rut wullt. Nimmst Du den Goldklümp heel links, hest Du bloots noch noog Tiet, wenn Du dwars graavst un en Afkörten nimmst. Op de Tegels, de Du weggraavst, mööt keen Goldklümp mehr liggen.
    
    Binnen den Afsnitt nerrn links is de Goldklümp heel links vigeliensch. Graav den Tegelpieler weg, so dat bloots noch fief Tegels över sünd. Tööv, dat de Tegels baven wedderkaamt un graav den nakamen Tegel jüst wenn de Tegel baven wedderkummt. Graav denn den helen Tegelpieler weg, man laat den sössten Tegel vun nerrn över. Dat kannst Du rinlopen, graven un Di op't Gold links fallen laten.
    
    För't Gold nerrn bruukst Du Gauheit. Graav all de Tegels weg, sammel all dat Gold in un loop torüch. Bi den lesten Tegel muttst Du na beed Sieden graven.
    
    Dat Gold binnen den groten Kasten kriggst Du bloots, wenn Du en beten nadenken deist - un gau büst...

en: Left Or Right?
nds: Links oder rechts?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
nds: Gah na links, denn fuurts na rechts, Gah wieder na nerrn bet Du in en leeg Tegel mit twee Betonblöck dor nerrn fallst. Tööv dor, dat sik keen Feend mehr bewegen deit, denn gah na rechts.
    
    Langst Du nerrn an, sammel dat Gold in un loop na de neegst Leddern, de  na baven föhrt. Gah en Stoot Tiet wieder na baven, man kaam links de Feenden torüch na nerrn un loop to de Leddern heel links, de na de Huuk baven rechts föhrt.
    
    Wullt Du de twee Feenden vörbikamen, bruukst Du wat Könen. Gah hooch un daal, bet beed Feenden ropkaamt un een na links op Di to kummt. Loop över em sien Kopp un kniep ut na baven, ehr de anner Di kriggt.

en: Treasures of Gold
nds: Schätz ut Gold

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
nds: Sammel toeerst dat Gold dor links in, denn dat binnen den nakamen Afsnitt rechterhand. Du kannst dor rutkamen, wenn Du över den Kopp vun en Feend löppst, de ut dat Lock vun en weggraven Tegel klattert.
    
    Ümgah den free'en Feend, klatter rop na den hööchsten Goldklümp un sammel de eersten dree Klümp in, so dat Du utkniepen kannst. Denn luur den free'en Feend hooch un rin na de legen Tegels binnen dissen Afsnitt. Sammel den lesten Klümp in. Een Steed muttst Du em redig neeg kamen laten...
    
    För de anner Afsneed bruukst wat Bregensmolt un hest nich veel Tiet, man dat schull nich to swoor wesen.
    
    Sammel den Goldklümp heel rechts tolest in. Du hest denn meist keen Tiet över op den Weg hooch na de versteken Leddern.
    
    Beseker de Feend heel links kummt nich rut ut sien Lock. Ahn em sien Hülp bides he langs den Balken baven links klattert kannst Du nich na de versteken Leddern kamen.

en: Never Reaching The Bottom
nds: Nienich nerrn an'n Bodden ankamen

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
nds: Du kannst den Feend op de Balken ümgahn, wenn Du Di na den Balken nerrn fallen lettst un denn nerrn em na rechts dörgeihst. Sammel dat Gold in un laat Di na den nakamen Balken fallen. Man tööv op de richtige Tiet dorför. De Feend mutt neegst den Betonpieler daalfallen.
    
    Kummst Du in de Merrn an, laat em twischen de twee Goldklümp fallen. Hang Di an en Balken un loop över em hen un sammel dat Gold in.
    
    Du kannst an den lesten Goldklümp rankamen, wenn Du den Feend dorto luurst, he löppt vör Di de Ledder hooch. Schuuv em hooch un röver op den Beton. Wenn he dor vun daalfallt, loop över em sien Kopp un sammel dat Gold in.

en: Getting Past The Enemy
nds: Den Feend vörbikamen

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
nds: Bi den eersten Feend mutts Du de richtige Tiet finnen: Du muttst jüst vör em in de Fall rinjumpen, denn na links gahn un de Ledder daallopen.
    
    De twete Feend is redig viegliensch. Loop över em sien Kopp, graav den Tegel baven links weg un all de Tegels rechts vun Di, bides Du fallst. Denn bliev nerrn stahn un laat den Feend daaljumpen. Loop de Leddern hooch nu na rechts över em hen, jüst ehr de Tegels wedder togaht.
    
    De twee Feenden binnen den nakamen Groov warrt wull keen Problem wesen.
    
    Den lesten Feend vörbikamen is nich eenfach. Du muttst Di nau to de richtige Tiet daalfallen laten. Dat is kort dor na, dat he baven op de Ledder ankamen is, wenn he daal geiht.

en: Narrow Paths
nds: Small Padden

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
nds: Tööv nerrn op den eersten Feend. Mit de twee grötter Leddern kannst Du em vörbikamen. Gah na baven na Ledder heel rechts op de sülve Hööchde as disse twee Leddern. De Feend geiht de den rop un Du bruukst Di dor nich mehr an kleien.
    
    Den Feend, de dat Gold bewchen deit, kannst Du mit den Tegel heel links vun de dree Tegels vörbikamen, dat is en leeg Tegel. Tööv, dat he op de Ledder is un laat Di denn fix dörfallen un sammel dat Gold in. Den maakst Du mit em so wat, as wat Du al mit den eersten Feend maakt hest.
    
    Klatterst Du wedder hooch, schall bloots een vun de nakamen veer Feenden na rechts gahn. Gah op de Ledder heel rechts bloots en Schritt na baven un tööv, dat de nakamen Feend jüst nerrn dat Lock in de Leddern is. Töövst Du dor, kummt Di de verleden Feend nich achteran. Klatter rop un na links un laat Di dör en Pieler vun leeg Tegels blang den Feend fallen, den Du vörbikamen wullt.
    
    Klatter de Leddern gau daal un laat Di dör de legen Tegels nerrn links fallen. Tööv, dat de Feenden dat Fallen anfangt, un loop gau de Leddern hooch, ehr de neegst Feend den Utgang blockeren kann.
    
    Dör den Tegelpieler heel links kannst Du wedder dörfallen. Tööv dat de nakamen Feend hooch noog klattert is, dat Du em de Ledder ropschuven kannst. Luur de anner twee Feenden nu in de Fallen blang den Pieler ut leeg Tegels.
    
    Gah torüch na nerrn, woneem Du al weerst, sammel dat Gold in un laat den Feend Di achterankamen. Fangt he dat Fallen an, loop wedder hooch un neih ut. Ümgah de nakamen dree Feenden op de sietst Evene, dor is dor noog Platz för.
    
    De leste Feend mutt op de Ledder rechterhand rümhangen, wenn Du Di to em dörgraavst. Dat is de eenzig Feend binnen disse Stoop, de sik mit Graven fangen lett. Veel Pläseer!

en: The Breakout
nds: De Utbrook

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
nds: Du bruukst en goot Timing, wenn Du den eersten Feend vörbikamen wullt. Wenn Du de Ledder ropklatterst, kannst Du em de böversten twee Stopen rop- un daalklattern laten. To de rechte Tiet kannst Du rinswutschen un de Tegels links de Ledder weggraven.
    
    Op den Weg to den nakamen Feend muttst Du to de richtige Tiet graven. Dat Henkamen na de twee Goldklümp in de Merrn vun de Tegels vigeliensch un bannig swoor, liekers Du weetst, wodennig dat gahn schall. Also - nich opgeven, ok wenn dat unmööglich utsüht. Op't Leegste muttst Du Di de Tegels maal mit den Speeleditor ankieken oder de Lösen afspelen.
    
    Kummst Du na den Afsnitt mit den tweten Feend, muttst Du em in de Groov luurn. De Tegel binnen de Groov is en Fall, Du hest dat also hilt, wenn Du över em sien Kopp un na links löppst, ehr he daalfallt. Timing is ok hier bannig wichtig.
    
    Graav eenfach, denn kummst Du den drüdden Feend vörbi.
    
    Luur den lesten Feend nerrn na de twee Leddern heel rechts. Dor kannst Du em ümgahn, wenn Du agu noog büst.

en: Digging Hassle
nds: Graven op Düvel kumm rut

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
nds: Du kummst ut den eersten Afsnitt rut, wenn Du Di dör dat Röhr vun Fallen nerrn den hööchsten Balken fallen lettst un den Pieler vun Tegels links vun Di weggraavst. Du kannst nich gau noog torüch na den Balken kamen, dor is en Tegel, de Di ophöllt. Du kannst Tiet insporen, wenn Du em toeerst weggraavst. Man Du hest liekers nich veel Tiet.
    
    Klatter binnen den tweten Afsnitt rop na den Balken un gah na den Pieler ut leeg Tegels baven de kort Ledder heel rechts. Laat Di dor rinfallen un graav na beed Sieden, man laat den Tegel nerrn na. Gah torüch, laat Di in de Fallen rechterhand fallen un graav Di na't Gold dör. Kniep to de Leddern links ut.
    
    Klatter rop un graav den böversten Tegel links weg. Laat Di dör de legen Tegels nerrn em fallen un graav dor linkerhand noch dree Tegels bi weg. Nu muttst Du de Tiet goot afpassen, wenn Du dat Gold insammelst un nan nerrn wiedergeihst. Graav all Tegels binnen de twee Pielers linkerhand weg, utbenahmen de twee nerrn. Wenn de Tegels wedderkaamt, graav de anner Tegels weg, loop de Leddern rop, graav den böversten Tegel rechts weg un sammel dat Gold in. Denn kannst Du Di na nerrn dörgraven.
    
    De Weg na nerrn un röver na de hoge Ledder rechts is bannig vigeliensch. Dat gifft twee Krüüzmarken ut fief Tegels. Laat Di in't Krüüz nerrn links fallen un graav sien böverst Tegel weg, gah denn gau hooch un graav den Tegel links dat twete Krüüz weg. Dat gifft dree Fallen to'n Dörfallen, ehr Du torüch na den Tegel kummst, den Du toeerst weggraven hest. Gah dor rin un laat Di dör de twee Fallen nerrn dor vun fallen.
    
    Nu kannst Du na rechts gahn un dor en Weg daal söken.

en: Synchronised Running 2
nds: Synkroonlopen 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
nds: Disse Stoop heet na de de Stoop „Synkroonlopen“ binnen dat Speel „Rutföddern“.
    
    Togeven, dat is swoor, jüst as gau lopen as de Feend, wenn Du op sien Kopp löppst, man redig nich unmööglich. Wenn Du en rejell Rutföddern wullt, verssök dat mit de Tastatuurstüern. Dat maakt dat en lütt beten sworer...

en: The Heartbreaker
nds: De Hattbreker

en: No hint!
nds: Keen Tipp!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
nds: Disse Speelstopen sünd vun Marco Krüger, den Orginaalschriever vun KGoldrunner, un en poor vun em sien Frünnen un Hölperslüüd. Se bruukt de normalen KGoldrunner-Regeln. De Feenden loopt fix, un hebbt en angreepsche Söökmetood. Veel Pläseer!

en: Demolition
nds: In Gruus un Muus

en: Ups And Downs
nds: Hööchden un Deepden

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
nds: Hier muttst Du de Feenden vörbikamen un de hööchste Ledder ropklattern. Dorna laat Di de Feenden as lütte Koppeln nagahn. Büst Du eerstmaal baven bi de Tegels anlangt, kannst se dor dootmaken un ehr Gold insammeln.

en: Dig, Baby, Dig!
nds: Graav man to!

en: This should be fairly easy. No hint!
nds: Dit is bannig eenfach. - Keen Tipp.

en: Fetch!
nds: Besorgen

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
nds: Laat Dien Feenden de Goldklümp halen, de Du nich sülven insammeln kannst.

en: Acrophobia
nds: Hööchdenangst

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
nds: Wullt Du dat leste Gold kriegen, maak en Feend doot un laat em dat halen.

en: Panic!
nds: Kopplosigkeit

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
nds: Klatterst Du en Ledder en Stück rop oder daal, löppt de Feenden mennigmaal op Di to oder vun Di weg.

en: Landfill
nds: Müllbarg

en: You can walk on top of trapped enemies.
nds: Du kannst över fastsett Feenden röverlopen.

en: Inwards And Upwards
nds: Binnen- un opwarts

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
nds: Du hest bloots een Versöök, Di de eersten dree Goldklümp to halen.

en: Vertical
nds: Pielrecht

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
nds: Graavst Du gau en Lock un jumpst dor rin, denn jumpt de Feend in dat Betonlock rechterhand rin.

en: The Divide
nds: De Trenner

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
nds: Du kannst een Feend dootmaken, wenn Du een vun de Trenntegels nerrn weggraavst un em dor rinlopen lettst.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
nds: De Weg för't Utneihen rechterhand is vigeliensch. Wodennig kannst Du den lesten Feend vörbi kamen? - Kiek man nau op de Tiet.

en: The Box (1)
nds: De Kist (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
nds: Disse Stoop is heel eenfach. Du kannst Feenden fastsetten, wenn Du nich wullt, dat se to veel rümbuttjert.

en: Crowd Control
nds: Massenkuntrull

en: Remember 'Landfill'?
nds: Besinn Di op „Müllbarg“.

en: One Way Up
nds: Een Weg na baven

en: This one is easy. No hint!
nds: Dit is en eenfach Speelstoop. - Keen Tipp.

en: Use Your Enemy
nds: Bruuk Dien Feend

en: Use yourself as bait.
nds: Wees sülven de Köder

en: Race To The Bottom
nds: Gau daal

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
nds: Du muttst heel nerrn wesen, ehr de Feenden dor anlangt. Anners bliffst doot.

en: No-Brainer
nds: Kinnerspeel

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
nds: Du muttst över en Feend sien Kopp röverlopen, dormit Du dat Gold in de Merrn kriggst.

en: Depth
nds: Deepde

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
nds: Lock en poor Feenden na dat Betonlock rin, so dat Du dor röverlopen kannst. Dorna schuuv se een Stoop daal, graav, un haal Di dat Gold.

en: Density
nds: Dicht

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
nds: Maak de Feenden man nich doot, denn is de Rest veel eenfacher.

en: The Box (2)
nds: De Kist (2)

en: Concrete Towers
nds: Betontoorns

en: Mazes
nds: Biestergoorns

en: Dopey
nds: Seppel

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
nds: Oordig eenfach, man pass op, dat Du keen Ledder daalfallst. De twee Feenden an't Enn kannst Du op verscheden Oorden vörbikamen. Een Metood  is, Du töövst op en lang pielliek Ledder, jüst ünner de tweethööchst kimmrecht Ledder, bet de Weg na den Utgang free is.

en: Sleepy
nds: Slaapmütz

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
nds: Du muttst Di faken maal torüchtrecken, man to swoor is dat hier nich.

en: Doc
nds: Baas

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
nds: Du muttst en beten tricksen, wenn du rutfinnen wullt, wodennig sik dat Gold insammeln lett, man so swoor is dat nich.

en: Grumpy
nds: Brummboor

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
nds: Dat lett twaars vigeliensch, man anners is dat en eenfach Biestergoorn.

en: Sneezy
nds: Hatschi

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
nds: Tomehrst eenfach. Lock de Feenden weg, dat Du vörbikummst. Versöök toeerst, de twee böverst Feenden in dat Lock baven in de Merrn to locken. Denn hest Du noog Tiet, dat Du vörbikummst. Den Feend nerrn kannst Du eenfach (tweemaal) ut den Weg gahn. Op den Weg torüch de twee Feenden baven vörbi lock dor toeerst een vun deep in den Biestergoorn, bet Du em vörbikummst, un den tweten na den Afsnitt mit den Pohl baven.

en: Bashful
nds: Pimpel

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
nds: Wullt Du na de twee övereenanner liggen Goldklümp kamen, muttst Du Di dör en Fall ünner een vun de Leddern baven den Afsnitt fallen laten.
    
    Laat den Goldklümp baven links bet tolest dor liggen.

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
nds: Hier gifft dat twee Tricks. Wenn Du dat Gold baven halen wullt, gah toeerst na nerrn un kiek, dat de Feenden Di nagahn deit. Denn gah na baven un haal Di dat Gold - un ümdreiht. Villicht warrt ok de Ledder-Trick bruukt: steihst Du op en pielliek Ledder, un en Feend luurt baven op Di, löppt de mennigmaal ok vun Di weg.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
nds: Wullt Du dat Gold in de Merrn links halen, muttst Du den Feend na den Pohl röverlocken, un wenn he dor ankamen is, över em wedder torüchlopen. Dormit Du torüchkummst, warrt de sülve Trick nochmaal bruukt, utbenahmen he is Di över den Pohl nakamen. - Denn muttst Du en anner Steed finnen un em dor uttricksen.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
nds: Pass op, dat de Feenden dat Gold nich kriggt. - Se laat sik dat bannig swoor wedder afnehmen. Geihst Du na den Afsnitt in de Merrn, laat sik de mehrsten Feenden na baven rechts locken. Denn kannst Du dat Gold nerrn insammeln. En poor Tegels nerrn sünd Löcker. Kummt en Feend to dicht bi, laat Di in dat Lock fallen, gah na de Siet un över em wedder weg. Dat is man beter, Du hest de Feenden al ut den Afsnitt nerrn weglootst, ehr Du dor dat Gold insammeln deist.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
nds: En eenfach Biestergoorn. De leeg Tegel nerrn de Ledder neegst de Boddenmerrn kann villicht to wat goot wesen.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
nds: Bannig swoor warrt dat, kaamt sik twee Feenden nerrn in de Merrn in de Mööt un Du muttst dor vörbi. Gah na nerrn links un kiek, wat Du een vun de Feenden na nerrn locken kannst, fang em in. Gah dorna na baven un sett den annern Feend fast. Anners laat se sik ok dör plietsch Graven bedwingen.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
nds: Hier gifft dat bloots een Trick: Bruuk de versteken Dörgäng un lock dor ok de Feenden hen.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
nds: Du kannst en Feend, de in en Ledderfallslööp hangt op verscheden Oorden vörbikamen. Een Metood: Tööv neegst dat Lock un wenn de Feend midden op de Ledder is, gah in't Lock un direktemang na links un nerrn. Dat kann man ok wesen, dat an'n Anfang dree Feenden in en Ledderfallslööp gaht. Verhööd dat. Een vun de dree kann ut de Slööp rut, man de anner twee blifft dor fungen, un Du kannst se nich mehr vörbikamen.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
nds: Hest Du den eersten opduken Feend uttrickst, denn versöök, dat Du nich to fröh wegjumpen un dat sweven Goldstück in de Merrn griepen deist. Deist Du dat liekers, fallt de jüst uttrickst Feend na de sieter Stoop daal, grippt sik en Goldstück un stüert op den Bodden to. Dor kannst Du em dat Gold nich mehr afjagen.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
nds: Luurt twee oder mehr Feenden op Dien Weg, laat sik villicht weggraavbor Pielers för wat bruken. Graav twee Lagen, tööv dat een vun baven den eersten Feend fastsett, gah dorna na baven un sett den tweten Feend fast.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
nds: Bannig veel Gold, bloots een Feend, un de is ok noch fastsett. Dat is normalerwies en Kinnerspeel.
    
    An'n Anfang muttst Du veel graven dormit Du dat Gold insammeln kannst. Dorna lett sik man dat Gold nerrn un linkerhand nich so eenfach insacken. Kiek dor na en Fall nerrn en Ledder för. Anners kannst Du bloots all anner Gold insammeln, un den Feend mit em sien Goldklümp bet an't Enn övrig laten. Un pass op - dat gifft twaars bloots een Feend, man de is bannig fix!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
nds: Dat Lock baven rechts is vigeliensch. Wullt Du ut den Biestergoorn rutkamen, mutt dor en Feend ringahn, man nich ehr Du dat Gold dor rutnahmen hest. Gaht dor twee Feenden rin, ehr Du dat Gold dor rut hest, denn warrt dat allens nix mehr.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
nds: Kiek na lege Boddens, dormit Du ok na Steden henkummst, de anners keen Togang hebbt. En poor muttst Du wull eerst noch utgraven.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
nds: Haal Di dat Gold in de Merrn un baven, ehr Du dat Gold nerrn oder nerrn links insammelst. Muttst Du Feenden dootmaken (de Een linkerhand will dat wull meist), denn blockeert se bloots Dien Utweg, man Du kannst dat liggenbleven Gold noch insammeln.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
nds: Vele lege Tegels, de Di fastsetten köönt, oder na anner Steden binnen den Biestergoorn föhrt. Probeer dat ünner de Leddern un anner Steden ut.
    
    Dat veerthööchst Lock in de Merrn is en dannig Ding: Du kannst bloots wedder torüch, nadem Du all dat Gold insackt hest. Dorwegen bliev buten nerrn rechts un sammel dor toeerst all dat Gold in. Dorna laat Di dör dat Lock nerrn de Ledder baven rechts fallen (anners gifft dat keen Weg na dat Goldstück nerrn dorvun). Büst Du hier nerrn, kannst Du nich mehr na baven rechts, bet dor nich all Gold insammelt is. Hest Du dat Stück rechts de Merrn, graav na nerrn un haal Di de twee tohoop liggen Stücken. As Utweg vun nerrn rechts dukt in de Merrn en lütt Afsnitt vun Leddern op. Man eerst, nadem Du all Gold insammelt hest.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
nds: En Biestergoorn, man Du kannst keen Utgang sehn. Du muttst lege Boddens bruken, un kannst bloots allens utproberen. To Noot maal Di op en Sedel en Plaan op.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
nds: Disse dwars Biestergoorn is nich to swoor, man he bargt en tofällig Lock, woneem Een fungen warrt, un een enkelt Feend is bannig gau. Kiek maal, wat Du em in een vun de Fallen nerrn lootsen deist. De Rest is denn bloots noch en Kinnerspeel.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
nds: Op de böverste Stoop sünd to vele Feenden to bedwingen (ut jichtenseen Grund gifft dat nich vele Tegels). Tööv en Stoop nerrn dorvun un laat se man kamen. För't Utneihen muttst Du graven un Di dat Gold nerrn links halen.
    
    Op Dien Weg torüch bliev op de böverste Stoop stahn un loots de Feenden mit den sülven Trick na baven. Graav een na nerrn föhren Tegel ut un stüer den Utgang an.
    
    Langt man twee Feenden nerrn links, in de Merrn (op Dien Torüchweg), oder boven rechts an, denn warrt dat vigeliensch. Den lesten Fall utbenahmen kannst Du de Stoop normalerwies afsluten, ahn dat Du Feenden mit Willen fastsetten deist, man villicht fallt ut Versehn liekers en poor in Dien twee Löcker rin.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
nds: En Biestergoorn ahn Wänn un ahn Feenden - wo swoor kann dat ween? Man de Löcker sünd Wänn, un bargt villicht ok noch Feenden. Villicht schullst Du Di hier ok en Plaan opmalen. Beacht, dat Du de Löcker dör Graven utproberen kannst, man denn warrt dat Speel wull bannig langsam. - Besünners, wenn Du op Tegels töven muttst, mit de se sik wedder vullmaken laat.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
nds: Dormit Du dör de Merrn kummst, mööt all Feenden ut den Weg wesen. Dat gifft man bloots een enkelten weggraavbor Tegel. Laat Di dör em dörfallen, pees na rechts un gah na de Reeg böver den utgraven Tegel. Dor hest Du jüst noog Tiet, dat Du den Feend in dat togahn Lock lootsen kannst. Wedderhaal dit, so dat noot deit.
    
    Wullt Du ut den Biestergoorn rut, muttst Du en Weg dör en lang dwars Sparr ut Leddern finnen. Nerrn een dorvun is en leeg Bodden, dör den Du utneihen kannst.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
nds: De Feenden sünd Papeertigers, man den eersten kannst Du bloots mit en Trick vörbikamen. Bliff baven op de Ledder linkerhand den legen Tegel stahn. Kummt de Feend över de Ledder rechterhand den legen Tegel, gah Dien Ledder daal un lock em na nerrn in den legen Tegel. Loop gau na baven un över den Feend sien Kopp.
    
    Anners kannst Du de Feenden bloots na en Steed lootsen, woneem Du se fastsetten oder vörbikamen kannst. En redig Problem gifft dat bloots, wenn en Feend en Goldstück kregen hett un jichtenswo so fastsitt, dat Du em nich utgraven kannst. Tscha, mennigmaal verleert Een ok...
    
    Wullt Du ut den Middelafsnitt rut, söök linkerhand na en Dubbellock.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
nds: Laat dat Gold nerrn un rechts bet heel tolest dor liggen. Wullt Du na dissen Afsnitt torüch, graav Di en beten wieder nerrn rechts dör de Wand. Dat is wull op't Eenfachst, Du lootst de mehrsten Feenden weg, bet se in en Lock rinfallt. Man beacht: Hest Du all dat Gold, köönt de Feenden wedder ut de Löcker mit Leddern utkniepen.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
nds: Tomehrst eenfach, man pass op en poor Eenwegdören op, besünners in den Afsnitt baven, rechterhand de Merrn. Beseker, Du hest all Gold insammelt, ehr Du den baven rechts fastsett Feend freelettst, de en Goldstück hett. Du warrst ok den legen Bodden heel rechts baven bruken.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
nds: Pees an'n Anfang na't böverste Enn vun dat pyramied-liek Buuwark, graav den Tipp af, gah daal un haal twee Goldstücken. Lock de Feenden dorna na den Afsnitt ünner de Pyramied un gah na nerrn links. Villicht lett sik so en Feend fastsetten un de anner gaht na Afsneden, woneem se Di nix andoon köönt. Löppt Di Feenden na, neih na nerrn links ut un sammel dorbi en poor Goldstücken in.
    
    Wullt Du dat Goldstück baven links halen, muttst Du vun dor toeerst een Feend weglootsen. Hest Du dat Gold insammelt, höllt Di villicht en Reeg Feenden rechterhand fungen. Gah so wiet na nerrn, as Du ahn Graven kamen kannst. De Feenden warrt na en Nevengang gahn, un Du hest noog Tiet, dormit Du över den Balken lopen un baven op de Pyramied wesen kannst, ehr se ok dor anlangt.
    
    De Rest is bloots noch Swoorarbeit.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
nds: Disse Stoop buut op lege Boddens op. De Weg na en anner Afsnitt is nich jümmers ok de Weg na buten. Geihst Du man suutje noog, warrt vele Feenden fastsett. Tööv mit dat Insammeln vun den Goldklümp in de Merrn bet an't Enn. Ut dissen Afsnitt kummst Du nich ehr rut, bet en versteken Ledder opdukt.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
nds: Sammelst Du dat Gold baven rechts in, kummst Du dor villicht nich ahn Problemen weg. De mehrst eenfach Utweg (blang de Ledder) lett sik wegen en leeg Tegel nich bruken. Graavst Du na dissen Afsnitt, muttst Du vörutplanen. Graav en Stück ut de Wand rut, de Dien Utweg na rechts blockeren deit. Gah nu gau na baven, sammel dat Gold in, denn wedder torüch na nerrn un dör de fehlen Wand rut, ehr se wedder togeiht. Dor gifft dat en legen Tegel. Beseker, Du deist graven, wenn Du dor rinfallst.
    
    Hest Du dat leste Goldstück insammelt, kannst Du dör de Merrn rutgahn. Dor dukt en nieg Ledderdeel op, un Du kannst graven un links vun den Biestergoorn wedder ringahn.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
nds: Dat gifft een Goldstück, dat Du partu an'n Anfang insammeln muttst.
    
    Geihst Du na den Biestergoorn sien sieter Deel, gahn dor ok de Feenden hen un blifft dor. Dorna kannst Du dat Gold hooch baven heel eenfach kriegen, man dat Gold nerrn links lett sik sworer insammeln. Versöök, dat Du op Dien Weg na nerrn een oder twee Stücken insammeln deist.
    
    Geihst Du op de Ledder nerrn rechts hooch un daal, sammelt sik de Feenden links oder rechts. Sünd se all links tohoop, lett sik dat Goldstück nerrn rechts de Merrn heel eenfach insammeln. Kriggst Du een Feend na links un twee rechterhand tohoop, kannst Du villicht dat övrigbleven Goldstück nerrn links insammeln. Överlegg, wat Du dat tolest insammelst: Sünd all dree Feenden rechterhand tohoop, kannst Du se op Dien Weg na baven över mehr Leddern weglocken.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
nds: Dat gifft twee Problemen. An'n Anfang schullst Du den Feend jüst rechts de Merrn in den Afsnitt nerrn fastsetten. Dat bedüüdt, Du muttst to de rechte Tiet dat Gold linkerhand insammeln un dör de Falldören gahn, man ok bannig gau dat Gold nerrn links halen. Dat Gold nerrn rechts lett sik licht packen: eenfach op de Tiet kieken un de Fallen vörbikamen.
    
    Dat anner Problem: Tominnst een Feend sammelt ok en Goldstück in. So eenfach lett he sik dat man nich wedder afnehmen. Du muttst em na baven rechts oder na nerrn links lootsen. Kiek, dat Du em na en Ledder ünner en Lock in de Afsnittmerrn locken kannst. Tööv twee över een vun de Sieden vun dit free Veereck un laat en Tegel twischen Di un de free Steed. De Feend geiht nu de Ledder rop un daal un na dat free Veereck rin un wedder rut. Villicht lett he dat Gold baven vun de Ledder daalfallen. Dat is de Momang, to den Du dat insammeln kannst, ehr he sik dat wedder torüchhaalt. Du hest dor nich de mehrste Tiet to. Veel Glück!  Anners kannst Du ok ümtobuttjern un op Dien Glück buun. Villicht lett de Feend dat Gold ok eenfach so fallen.

en: Lots of false floors to use and avoid.
nds: Vele lege Boddens för't Dör- oder Ümto-Gahn

en: Rumpelstiltskin
nds: Rumpelstiltje

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
nds: De twee Goldstücken nerrn links sünd vun den övrigen Biestergoorn afscheedt. In dissen Afsnitt lett sik rechterhand binnen en leddig Veereck en Tegel utgraven. Wullt Du na den afslaten Afsnitt hen, graav den Tegel ut, gah na links un daal dör en legen Tegel. Du muttst bannig gau lopen, dormit Du dat Goldstück insammeln kannst un dör en anner leeg Tegel wedder to de rechte Tiet na den utgraven Tegel torüchkummst, ehr de wedder togeiht.
    
    De Feend is en beten opsternaatsch. Probeer, dat Du em na nerrn locken kannst: Laat Di neegst en Ledder, över de Du wedder na baven kannst, op den Bodden fallen. Is de Feend böver en Veereck ahn Ledder, kannst em man bloots fastsetten.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
nds: Allens is sworer un böser: De Biestergoorn, de Feenden un de Fallen. De Biestergoorn ännert sik. Villicht kummst Du dör intressante Biestergoorns.
    
    Wullt Du de lesten poor Goldstücken insammeln, muttst Du na en Afsnitt links un nerrn links hen, dat achter en Muur vun den Rest afslaten liggt. Disse Afsnitt lett liek en „L“. Graav twee Tegels ut de rechte Kant (linkerhand de Merrn) vun dat „L“ ut un jump dor rin. Dat gifft en legen Tegel as Dörgang.
    
    Hest Du all Gold insammelt, ännert sik de Biestergoorn. Du muttst Di na en Steed neegst den Anfang daalfallen laten un vun dor Dien Weg torüch finnen. As't lett is de Utgang baven rechts blockeert. Graav twee Tegels na nerrn un laat Di en Stoot fallen, denn kannst Du dor en Weg rut finnen.

en: Initiation
nds: De Opnahm

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
nds: Disse 100 Stopen sünd en fien Inföhren för dat Speel, un en goot Mööglichkeit för Fachlüüd för en Indrag na de Bestenlist. Se wöörn vun Peter Wadham opstellt, un bruukt de normalen Regeln.
    
    De lesten Stopen sünd bannig swoor, man wenn Du na en noch grötter Rutföddern söchst, kiek Di maal de Stoop „De Afreken vun Peter W.“ an... ;-)

en: Don't Panic
nds: Keen Bang

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
nds: Dat steiht op den Inband vun Douglas Adams sien Book „Per Anholler dör de Galaxie“ schreven, mit groot, fründlich Bookstaven. Also, bangemaken is nich. De Feenden sünd achter en Wand un köönt Di Nix andoon.

en: Lust for Gold
nds: Goldjieper

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
nds: Wenn Du de Feenden doot maakst, kannst Du se duerhaftig in't Lock baven rechts fangen.

en: Ladders?  Trust me!
nds: Leddern?  Tro mi!

en: Drop In and Say Hello
nds: Gah rin un segg „Moin!“

en: The Mask
nds: De Mask

en: Check for Traps
nds: Na Fallen söken

en: Take It Easy!
nds: Egaal!

en: Fall on a Fortune
nds: Fall op Dien Glück

en: The Lattice
nds: Dat Gadder

en: Shower of Gold
nds: Goldflöög

en: The Foundry
nds: De Geeterie

en: Soft Landings
nds: Week Lannen

en: Unlucky for Some
nds: Pick för jichtenseen

en: The Balance
nds: Balangs

en: Gold Bars
nds: Goldbarren

en: Hard Row to Hoe
nds: Swoor Reeg to hauen

en: Golden Maze
nds: Gollen Labyrinth

en: Delayed Trap
nds: Ophollen Falle

en: Nowhere to Hide
nds: Keen Schuul

en: Watch the Centre
nds: Giff Acht op de Merrn

en: Where to Dig?
nds: Woneem schall ik graven?

en: Easy Stages
nds: Eenfache Stopen

en: Gold Mesh
nds: Goldnett

en: Acrobat
nds: Akrobaat

en: Mongolian Horde
nds: Mongoolsch Rott

en: Rocky Terrain
nds: Felsig Rebeet

en: Down the Chimney
nds: Den Schosteen daal

en: Space Invader
nds: Weltruuminvaschoon

en: Winding Road
nds: Snekelig Straat

en: Light My Fire
nds: Giff maal Füer bitte

en: Cockroach
nds: Kakerlaak

en: The Runaround
nds: De Rundkurs

en: Speedy
nds: Fix

en: Dig Deep
nds: Deep graven

en: Forgotten Gold
nds: Vergeten Gold

en: Two of Diamonds
nds: Karo twee

en: Suicide Jump
nds: Sülvstmoordsch Jump

en: Easy Access
nds: Eenfach Togang

en: Gold Braid
nds: Goldtopp

en: Cat's Eyes
nds: Kattenogen

en: Keep Them Coming
nds: Laat se man kamen

en: The Funnel
nds: De Trechter

en: Lattice Maze
nds: Gadderlabyrinth

en: Hard Work for Poor Pay
nds: Veel Arbeit, wenig Geld

en: Forked Ladders
nds: Klappleddern

en: Snowing Gold
nds: Goldsnee

en: Left or Right?
nds: Links oder rechts?

en: Houndstooth
nds: Hunnentahn

en: Five Levels
nds: Fief Stopen

en: Pitfalls
nds: Falllöcker

en: Get IN There!
nds: Rin dor!

en: A Steady Climb
nds: Egaalweg Opstieg

en: Fall-through Lattice
nds: Gadder to'n Dörfallen

en: Get me OUT of Here!
nds: Ik will rut hier!

en: Empty Cellar
nds: Leddig Keller

en: The Rose
nds: De Roos

en: Lotus Puzzle
nds: Lotus-Radel

en: Long Drop
nds: Lang Stört

en: Party On!
nds: De Höög is loos!

en: Cross-stitch
nds: Krüüzsteek

en: Cannot Get Up There
nds: Ik kaam dor nich hooch

en: They Are Everywhere!
nds: Se sünd överall!

en: Rooftops
nds: Dackfassen

en: Tricky Traps
nds: Böse Fallen

en: Make Them Work for You
nds: Laat se för Di arbeiden

en: Get Going!
nds: Man loos!

en: Three Chimneys
nds: Dree Schostenen

en: The Archway
nds: De Bagengang

en: Starwave
nds: Steernbülg

en: Amazing Finish
nds: Sünnerlich Afsluss

en: Pillars
nds: Sülen

en: Hopeful Descent
nds: Afstieg vull Hapen

en: The Rack
nds: Dat Rick

en: Twists and Turns
nds: Hakens un Ösen

en: The Saucer
nds: De Ünnertass

en: The Dotted Line
nds: Punkteert Lien

en: Do Not Look Down (1)
nds: Nich daalkieken! (1)

en: Getting Started
nds: Eerste Schreed

en: Easy Middle
nds: Eenfach Merrn

en: Do Not Look Down (2)
nds: Nich daalkieken! (2)

en: Which Way?
nds: Wo geiht dat lang?

en: Do Not Look Down (3)
nds: Nich daalkieken! (3)

en: Drop?
nds: Fallen laten?

en: Help!
nds: Hülp!

en: Yorick's Skull
nds: Yorick sien Schädel

en: No Mercy
nds: Ahn Gnaad

en: Gold Sandwich
nds: Gollen Botterbroot

en: Golden Curtain
nds: Gollen Gardien

en: Are you spider or fly?
nds: Spinn oder Fleeg?

en: Funny?
nds: To'n Högen?

en: Hard Landings
nds: Hart Lannen

en: Golden Tower
nds: Gollen Toorn

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
nds: Disse Stoop is na den begäng düütsch U-Boot-Kriegsfilm „Das Boot“ nöömt, un Marco Krüger ut Berlin, den Orginaalschriever vun KGoldrunner, toeegt.
    
    Een lütt Tipp: Wenn Du an de Stüerboordsiet vun dat Boot steihst, kannst Du den Feend op Di tofallen laten. De Rest is Dien Saak.

en: Quick!  RUN!
nds: Gau! Loop!

en: Surprise Ending
nds: Unvermoden Enn

en: Diagonal Disaster
nds: Dwars Malöör

en: Vengeance of Peter W
nds: De Afreken vun Peter W.

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
nds: Veeeeeel Glück!
    Hehe...

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
nds: Nee, „nich mööglich“ is dat nich.  Dat gifft enTrick, wodennig Een dör de Tegels neven de Goldklümp graven mutt.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
nds: Gah op de linke Siet na baven un dwars.  Laat Di links vör de Tegels fallen.  Dat gifft mehr as een Weg vun disse Balkens na't Gold.
    
    Tööv bi't Starten op en kort Ladder, wielt de Fiend vun baven linkerhand vörbifallt.

en: Short Cut?
nds: Afkörten?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
nds: Jo, Du hest jüst noog Tiet, dat Du nerrn dörlopen un all Feenden wat vörmaken kannst, dormit Du na't Gold kummst.

en: Sky Walker
nds: Hevenlöper

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
nds: Dormit Du na't Gold in't Lock kummst, muttst Du twee Tegels dörgraven un töven, bet se wedder opdukt, un Di denn dör den drüdden Tegel (Dien Utweg) graven. Loop torüch na baven, graav, un laat Di op dat Gold dropfallen.
    
    Du kummst jüsteven an den veerten Feend vörbi, wenn Du op de sietst Ledder töövst, bet he neven Di daalfallt. Wander an't Enn en beten wat dör den Heven un witsch baven links rut.

en: The Vault
nds: Dat Gewölv

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
nds: Du kannst Feenden in't sietst Gewölv fangen, wenn Du nerrn op de lang Ledder töövst. Wenn Du se dootmaken wullt, kumm rut, graav dör en Tegel, gah torüch un tööv wedder.

en: Patchwork Quilt
nds: Flickendeek

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
nds: Dormit Du na't Gold baven in de Merrn kummst, muttst Du dree Tegels dicht bi den fungen Feend weggraven, töven, bet se wedder opdukt, noch een weggraven, na baven rechts lopen un denn na de Steed fallen, woneem de Feend wöör.
    
    Nu kannst Du graven un wedder na de Leddern gahn, ehr he torüchkummt.

en: Do You Need Him?
nds: Bruukst Du em?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
nds: Dissen Feend kannst Du dor laten, woneem he is.
    
    Gah dicht bi dat Gold baven rechts. Heev dat aver noch nich op, sünnern gah na baven un haal de twee Goldklümpen baven links. Denn kannst Du na de Steed torüchkamen un de Stoop fardigmaken.

en: Stuck in Storage
nds: Op'n Spieker fungen

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
nds: Maak toeerst de Höhl leddig un graav rechterhand dree Tegels ut. Later kannst Du op de Tegels nerrn Feenden dootmaken un ehr in't Gewölv fangen.
    
    Haal Di toeerst de pielliek Goldreeg rechts, denn gah na de anner Siet un haal dat Gold vun de kimmrecht Plattformen. Bliev rechts, graav Di dör de leste Plattform, graav denn, un haal den Goldklümp rechterhand ut de Höhl. Sammel an't Enn den Goldklümp linkerhand in.

en: So Far for So Little
nds: So wiet för so wenig

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
nds: Gah an'n Anfang na nerrn un graav. Gah an't Enn vun nerrn na't Gold.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
nds: Dit lett sik dör Sammeln vun de twee Goldklümp an elk Siet vun de Ledder linkerhand, un denn vun de veer heel nerrn an't Graff fardigmaken. Du bruukst en Feend, de op den hangen Goldklümp linkerhand de Pyramied fallen mutt, un noch een för't Füllen vun't Lock nerrn links.
    
    De Rest sünd Radels för't Graven, faken mit en Tietgrenz, ehr sik de Utweg wedder tomaakt. Veel Pläseer!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
nds: Laat Di vun den Balken baven links fallen, dormit Du dat Gold bekummst. Gah rechterhand op de opduken Leddern na baven rut. Gah na baven, bet Du söven oder acht Schreed vun den rechten Rand weg büst, un gah denn na nerrn.
    
    Op Dien Weg dwars na links nerrn gifft dat twee leeg Tegels. Laat Di in den tweten fallen, bliff dor binnen, un graav na rechts. Laat Di nu op en Reeg Leddern fallen, de na nerrn un links föhrt.

en: Flying Tower
nds: Flegen Toorn

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
nds: Tscha, Du mutts gau un nau wesen, anners köönt wi dor Nix to seggen...

en: Pot Hole
nds: Kuhl

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
nds: Dat ole MG wöör to sien Tiet bannig gau un dat muttst Du ok wesen
    
    Du kannst versöken, dat Du direktemang an'n Anfang dree Tegels linkerhand un een in de Merrn graavst, un so een vun de Feenden dootmaakst, man villicht fallt he in de Kuhl rechts, un Du kannst de lesten Goldklümp nich mehr insammeln.

en: Sticky Ladders
nds: Backige Leddern

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
nds: Gah an'n Anfang de Ledder so wat dree viddel hooch. De Feenden löppt rechterhand. Loop bitieden na baven, dormit een Feend dör en leeg Tegel fallt, wielt de anner Feenden op Di tolöppt. Gah na links, graav twee Löcker, dormit Du se fangst, loop denn na rechts, graav, un laat Di nerrn op de eerste lütte Ledder rechterhand fallen. De Feenden schullen de lang Ledder na nerrn kamen un de twee leeg Tegels an't Enn nerrn füllen.
    
    Graav, un fang den drüdden Feend baven op dat Rebeet ut dick Tegels, loop denn na de twete Steed vun de lang Ledder ehr Ünnerend, denn na en Reeg Tegels. De Feend schull in de Löcker linkerhand fallen.

en: The Laboratory
nds: Dat Labor

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
nds: Du muttst de heel links liggen Ledder na baven gahn, dormit Du all Goldklümp kriggst, un denn na de nakamen Speelstoop rutgahn kannst. Kumm dwaars vun rechts un sammel den Goldklümp baven in de Merrn in.
    
    De Feenden op den Bunsenbrenner laat sik bedwingen, wenn se rechterhand vun em dootmaakt warrt, dör Fallenlaten dör de Merrn, wenn se een meist anröögt un achter een fallt, ODER dör Jumpen links över ehr Kööp ehr se an de Brennerspitz anlangt sünd.

en: Pete likes Ladders
nds: Peter mag Leddern

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
nds: Gah den Feend dör Hooch- un Daalgahn ut'n Weg. Heev Goldklümp op, wenn dat geiht. Wenn de Feend een kriggt, kann he em bloots na een vun de free Steden fallen laten. Laat em dor dörlopen un tööv liedsam...

en: Where is the Roof?
nds: Woneem is dat Dack?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
nds: Sammel toeerst all Goldklümp links un baven in, graav Di denn dör de Höhl na buten un sammel dat Gold vun de Leddern twischen de twee siet Wänn ut leeg Tegels in.
    
    Wenn dor en Feend is, maak em doot: verstick Di nerrn en leeg Wand un graav en Lock dicht bi em. He geiht doot, wenn he Di fangen will. Dat geiht aver nich, wenn Gold op den Tegel liggt, den Du graven wullt...

en: Ninja Style
nds: Op Ninja-Wies

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
nds: Hest Du dat hele Gold linkerhand insammelt, bliev op de Siet, gah hooch na baven un beseker, dat de Feend Di achterankaamt, denn lettst Du Di daalfallen na den Grund. Fallt en Feend dicht bi de Middelledder rechts daal, klatter gau na en Steed, de höger as de Ledder liggt. Mit poor Versöken is dat mööglich, all dree Feenden rechts op de lange Ledder heel rechts to kriegen. Nu lett sik dat Gold binnen de twee eersten Rebeden rechterhand heel eenfach insammeln.
    
    Lock dree oder villicht ok bloots twee Feenden na de Ledder rechts in de Merrn. Gah na baven neegst dat Lock in den Beton, laat Di daalfallen, loop na rechts, gah de lange Ledder rop, laat Di links fallen un sammel dat Gold in.
    
    Hest Du bloots twee Feenden op de Ledder in de Merrn, beseker, de drüdde fallt vun de Ledder rechterhand, ehr Du röverlopen deist. Dorna muttst Du den helen Weeg na baven gahn un töven, bet Du Di seker linkerhand fallen laten kannst, un denn dat Gold insammeln.
    
    Hebbt de Feenden jümmers noch Gold, laat se Di so lang üm de Ledder in de Merrn tojagen un op den Beton fallen, bet se dat looslaten deit.

en: Cooperation?
nds: Tosamenwerken?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
nds: As't lett schullst Du twee Feenden in de twee Löcker nerrn fangen. Versöök, dat Du de Feenden in't rechte Lock fangst, in't linke Lock hebbt se wohrschienlich Gold dorbi. Veer lege Tegels wieder links verhöödt, dat Du vun links röverlöppst un graavst.
    
    Op't Best sammelst Du de Goldreeg nerrn tolest in. Laat Di över den hangen Goldklümp rechts daalfallen, denn dukt en Ledder op, över de Du wedder wegkamen kannst.
    
    De Slötel för't Oprümen vun den linken Afsnitt is de Reeg vun Leddern twischen de Tegels. Wegkamen kannst Du över de dree Steden mit de legen Tegels dor nerrn. Fallen laten op de Merrn vun de T-Tegels funkscheneert nich.
    
    Fangst Du rechts vun dat T mit Sammeln an, kannst Du en Feend na dat U-Lock rinföhren.
    
    Acht op den legen Tegel in de Merrn vun de Plaat links nerrn. Du muttst dat Gold in verscheden Törns vun rechts un vun links insammeln.

en: Triple Trap
nds: Dreedubbelte Fall

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
nds: Fang den eersten Feend stantepee in. Gah na baven un na rechts un hang Di an de Ledder rechts vun en lütt Balken. Kummt de Feend, klatterst Du gau hooch. Wenn he wedder bi Di ankummt, geihst Du na links, lettst Di fallen un klatterst de Ledder linkerhand hooch bet na baven.
    
    De Feend stüert na rechts to, över den Beton, un fallt. Gahn nu daal in't Huuk nerrn links - de Feend brickt nu dör en leeg Tegel blang dat Gold.
    
    Sammel dat Gold baven in, denn graav un land op de nakamen Feend. Bliev op em stahn, graav na links un gah na rechts, de Feend fallt denn in't Lock. Gah na rechts un sammel bi't Fallen mehr Goldklümp in.
    
    Klatter na baven, laat Di dör en leeg Tegel nerrn en Balken op den fungen Feend fallen un sammel noch maal fief Klümp in. Denn graav un klatter de korte Ledder rechts vun de Tegels daal, denn kannst Du den Feend in't Lock dootmaken (he hett ok wat Gold). He dukt över Di wedder op un fallt dör en leeg Tegel wedder rin in't Lock.
    
    Graav dree Tegels twischen de twee Feenden weg un gah de korte Ledder daal, bet de Feenden tohoop kaamt. Graav noch maal twee Tegels weg, so dat de Feenden rut köönt. Klatter de Ledder rop, över den Beton un, jüst ehr de Feenden bi den Beton anlangt, laat Di na den Grund daalfallen un loop na den Foot vun de korte Ledder. De Feenden kaamt daal un loopt in't dubbelte Lock op de rechte Siet.
    
    Loop gau na rechts rut, över de Feenden hen. Laat Di op den lesten Goldklümp fallen, denn geiht't wieder na rechts, un de versteken Leddern dukt op. Puha!
    
    P.S.: Dat gifft ok en anner Weg, wenn Du den linken Feend binnen den legen Tegel fastsetten wullt. Treck em achter Di ran un klatter de Ledder heel links hooch na baven. Bides he noch bi is to klattern, loop na rechts un graav Di so na nerrn dör, dat Du op den tweten Feend to daalfallst. Du hest nich veel Tiet. Du muttst graven un al fallen, ehr de Feend över't Enn vun de Ledder klattert un na rechts löppt.
    
    Later klatterst Du de Leddern rechterhand na baven, töövst op den Balken links baven en leeg Tegel, bet de linkste Feend anfangt un op Di to löppt. Denn lettst Di Di fallen. Tööv, bet de Feend sik ok fallen lett, de graav twee Tegels rechts vun en kort Ledder weg, gah na rechts, laat Di fallen un loop na links na den Foot vun en kort Ledder. De Feend fallt dör en leeg Tegel un en Ledder rin na en leeg Tegel nerrn dorvun.
    
    P.P.S.: Bi disse Metood hest Du keen Tiet för Fehlers oder Simmeleren! Bi de eerste Metood aver ok nich veel!

en: State Of Terror
nds: Terrorstaat

en: Easy Gold
nds: Eenfach Gold

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
nds: Arbeid Di över de Plattformen bet na de drüdde vun nerrn daal. Tööv heel rechts, bet de Feenden daalfallt sünd.
    Laat Di na de sietest Plattform fallen, graav över dat Gold un denn, wielt dat Fallen, na rechts, un kniep torüch na de Plattform ut. Loop as gau as Du kannst na baven.

en: Fear of Heights
nds: Hööchdenangst

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
nds: För elk Siet vun de Terrass-Struktuur klatterst Du vun den Grund de Butenledder rop un lettst Di op de nerrnste Plaat fallen. Klatter de Middelledder hooch un tööv bi en Lück dor op, dat Feenden vun de Butenledder daalfallt. Laat Di achteranfallen un sammel dat Gold in.
    Loop denn na rechts un baven langs, mit de Feenden achter Di, un laat Di rechts vun de Butenledder fallen. Bides de Feenden achter Di ran daalfallt, muttst Du de Ledder wedder ropklattern un Di op se daalfallen laten, wenn Du na't Teel kamen wullt.

en: The Spiral
nds: De Spiraal

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
nds: Arbeid Di dör Graven för't Fangen vun Feenden ut de Spiraal rut, jüst ehr Du ut de Tunnels utwitscht.
    Maak na baven links wieder. Wenn Du na rechts löppst, laat Di dör dat Zickzack-Rebeet fallen, ehr dat de Feend maakt, dormit Du na baven rechts kummst. Wenn Du dat Gold insammelt hest, graav, dormit de Feenden nerrn fungen warrt, un gah baven links rut.

en: Crags of Fire
nds: Füerkliffs

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
nds: Graav Di allgemeen na nerrn bet na't Gold dör, denn na rechts un na baven bet na't nakamen Kliff.
    Dat Kliff baven in de Merrn mutt aver ehr dat twete vun links fardig maakt warrn. Laat een Goldstück bet tolest in't Middelrebeet liggen. Denn gah gau rut!

en: The Heist
nds: De Roof

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
nds: De sekerste Weg rin na den Buu föhrt över de Ledder baven links. Tööv denn bi't Enn vun de korte Ledder rechterhand. Kummt denn en Feend, loop över em hen na den Pahl. Gah nu na rechts un fall daal op den Balkon, graav Di rut un fall nochmaal.
    Loop in de Hall rin un de Ledder-Skulptuur hooch un sammel dat Gold in. Laat Di links op den Betonblock daalfallen un tööv dor op, dat sik de Feenden tohoopfindt. Laat Di links daalfallen un loop buten torüch na den Betonutsnitt, mit de Feenden achter Di ran. Bruuk de Ledder un den Pahl nochmaal un gah wedder rin.
    Bruuk de Leddern rechts un loop op den Buu sien Dack heel na links. Dor töövst Du, dat en Feend nerrn vun Di daalfallt, denn gah torüch, graav Di dör un fall em achteran op den Balkon. Dor kannst Du dree Goldklümp insammeln. Töövst Du lang noog op't Dack, kannst Du en heel Reeg vun Feenden op den Balkon fastsetten.
    Över de Leddern rechts kummst Du an't nablieven Gold un dat Teel.

en: Endless Enemies (1)
nds: Feenden ahn Enn (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
nds: Sammel dat Gold vun baven na neern in. Ehr Du dat leste Gold insammelst, graav rechts vun't Gold un links vun den Feend. Loop as gau as mööglich na baven.

en: Torture Chamber
nds: Folterkamer

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
nds: Laat Di vun den Drempel fallen, graav links, so dat Du de Ledder linkerhand ropklattern kannst. Gah op den Pahl wieder na links un laat Di fallen. Graavst Du bides na links, kannst Du wat Gold insammeln. Gahn na rechts, fall dör den legen Tegel nerrn de Ledder, gah wieder na rechts un laat Di dör en Tunnel op den Pahl nerrn fallen.
    Dreih Di na rechts un laat Di dör en anner Tunnel fallen, bides Du na rechts graavst. Graav un fang den Feend in, blang de Ledder, klatter dor rop, gah na links, graav nochmaal un laat Di fallen, denn kannst Du dat Gold insammeln. Graavst Du nochmaal, kannst Du den Feend wedder fastsetten. Geiht dat eerste Lock wedder to, loop hooch na den Böverdeel vun den Afsnitt, mit den Feend achter Di. Graav links, denn kannst Du Gold insammeln un kummst torüch na den Pahl.
    Gah nu na links un laat Di dör en Tunnel fallen, bides Du na links graavst, so dat Du den nakamen Feend fastsetten kannst. Gahn na baven links, laat Di fallen, graav na links un jump na links, so kummst Du na de Plaat nerrn links.
    Binnen de Spiraal ut Leddern un Tunnels kannst Du nochmaal veer Goldklümp insammeln.
    Achteran geihst Du rechts wedder rut, lettst Di fallen un löppst över den nerrn fastsett Feend un kummst na de rechte Half vun't Speelrebeet. Klatter de Leddern na baven rechts rop, graav tweemaal na rechts bides Du fallst un sammel den lesten Klümp in. Wedderhaal dat Fallenlaten dör den Tunnel rechts un dat Graven an rechts, so dat Du den Feend fastsetten kannst. An't Enn kannst Du över de rechte Speelrebeethalf rutkamen.

en: Endless Cascade
nds: Treppen ahn Enn

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
nds: Gah gau na rechts un de Stieg daal, mit den Feend achter Di. Graav bi den halvigen Weg eenmaal. Hest Du den lesten Goldklümp insammelt, graav un gah de Ledder nerrn hooch. Tööv nerrn den Tegel, över den de Feend fastsitt. He kummt den rut un klattert daal. Loop dör't Lock, wo he wesen is, ehr dat togeiht. Du kannst denn över em hen na de nakamen Ledder nerrn kamen.
    Klatter de Ledder rop, loop röver un de Stieg daal. Stell Di op den Feend un graav links, denn stell Di blang em hen un graav rechts, nerrn den Feend. Loop över em hen un sammel sien Gold in, denn en poor Stiegen daal. Graav nochmaal, klatter de Ledder nerrn rop un tööv, dat de Feend wedder opdukt un Dien Stieg daalkummt, so dat Du över em hen na de nakamen Ledder kamen kannst. Wedderhaal dit för de nableven Stiegen rechts, an't Enn kannst Du na den Pahl baven kamen.
    Gah heel na links röver un laat Di op den böversten Tegel vun den Afsnitt nerrn links fallen. Sammel dat hele Gold in, man den linksten Klümp op de twete Stieg tolest, anners fallst Du daal in büst denn inslaten.
    Du kannst de Leddern ropklattern un de Feenden so op de Stieg locken. Loop heel na rechts un klatter de leste Ledder rop. Graav Löcker, wenn Du Feenden överdüveln wullt, un loop wieder dör de övrigen Stopen. Över de Leddern heel rechts geiht dat na't Teel.

en: Infiltration
nds: Inslieken

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
nds: Loop gau un graav goot...
    Stell Di in de innerst Kamer op enTegel heel links oder heel rechts un graav dör den nakamen Tegel na de Merrn. Laat Di op den Feend fallen un loop na rechts oder links, denn graav, dormit Du em fangst. Du muttst gau wesen!

en: Endless Enemies (2)
nds: Feenden ahn Enn (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
nds: Gah eerst na links un laat Di op't Gold daalfallen, denn na rechts un sammel dor twee Klümp in. An en Pahl wiet baven, heel rechts binnen dat Speelrebeet, töövst Du denn, dat de Feenden nerrn rechts tohoop kaamt.
    Gah nu na links un na nerrn, un laat Di op den linksten Goldklümp nerrn daalfallen. Den lesten Klümp lettst Du eerstmaal liggen, ansteed geihst Du över de dree Leddern un Pöhl wedder na rechts un baven. Bides Du na links graavst, gah na links vun de Ledder. Dat warrt en Fall för den Feend binnen den Kasten linkerhand.
    Gah gau wedder daal, laat Di op den lesten Goldklümp fallen un maak Di praat: dor dukt nerrn links en versteken Ledder op, un Du muttst na baven un links birsen. De Feenden kaamt achter Di ran, man Du muttst wieder na de Fall lopen, de Du torechtmaakt hest. Bilüttens schull de Feend dor binnen sitten.
    Gah över en kort Ledder wieder na links un baven, denn daal un na links, över lang Pöhl un Leddern, na de nakamen korte Ledder. Gah dor rop un denn na links, achteran över anner lang Leddern un Pöhl na baven.

en: Tunnels (1) - The Monster
nds: Tunnels (1) - Dat Undeert

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
nds: Dat Undeert besteiht meist heel un deel ut leeg Tegels. Bekiek Di de Betondelen un finn rut, woneem Du fallen dörvst un woneem dat nich so en goot Idee is. Du muttst all veer Feenden baven fastleggt Betondelen fastsetten, anners kannst Du nich all Goldklümp insammeln.
    Bruuk de KGoldrunner-Regeln för't Fastsetten vun de Feenden.
    Tööv an den böversten Pahl dor, woneem Du wullt, dat de Feend daalfallt. Kummt he Di neeg, laat Di na en anner Pahl wieder nerrn fallen un gah em ut den Weg. He fallt in de Gefohr, man Du in de Sekerheit.

en: Breaking and Entering
nds: Inbrookdeveree

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
nds: Maak Di en Weg rin na den Ruum nerrn links, denn gah wieder na baven rechts. Dreih na links, sammel dat Gold in un neih ut: graav Di dör na Evene in de Merrn. Vun dor geihst Du wieder na heel nerrn rechts.
    Ehr Du den tweten Goldklümp insammelst, muttst Du Di vun den böversten Pahl in den Middelruum daalhangen un een Tegel vun de Twee-Tegel-Wand rechts weggraven. Loop na links över de Feenden ehr Köpp hen, griep Di den Goldklümp un neih ut, torüch dör den weggraven Tegel.
    Loop na Ruum baven rechts, denn dör de Merrn na't Rebeet nerrn links. Gah de Feenden ut den Weg, wenn Du kannst, un klatter rop na den Ruum baven links. Laat Di blang de linke Wand daalfallen, bides Du gau graavst, anners kummst Du ut den Buu nich rut.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
nds: Tunnels (2) - De Waav

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
nds: Klatter na't Enn vun de Ledder in de Merrn un fang mit de linke Siet an.
    Laat Di op den Drempel mit dat Gold fallen. Verdummdüvel den Feend un gah dör den namaakten Tegel nerrn de Ledder. Graav na links bides Du fallst, klatter de Ledder rop bet na de Lück un tööv, dat de Feend rinfallt, neih ut un laat Di wedder rin na Dien weggraven Tegel fallen. Klatter hooch un loop na links op den Pahl, laat Di op den Drempel fallen, bides Du na links graavst, laat Di na links fallen, sammel dat Gold in. Gah na rechts un laat Di na de Stuuv rinfallen, bides de Feenden mehr warrt, un griep Di dat Gold. Du kannst Di hier na de Stuuv nerrn dörgraven, wenn Du dat wullt.
    Na de anner Stuven kannst Du dör Tunnels ut namaakt Tegels kamen. Gah de Feenden ut den Weg oder laat Di op se daalfallen, wenn Du dat Gold insammeln wullt.
    Dör den Tunnel ut namaakt Tegels blang de Middelledder kannst Du na de rechte Siet kamen. Graavst Du eerst achter Di, kannst Du den Feend fastsetten. Dat Gold lett sik insammeln, wenn Du na baven geihst un Di dör de Tunnels ut namaakt Tegels rechterhand de Klümp fallen lettst.

en: Four Chambers Suspended
nds: Veer hangen Kamern

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
nds: Eerst Stuuv: Graav Di na nerrn dör un sammel den Goldklümp baven links in. Laat Di op de Feenden daalfallen un sammel dat Gold rechterhand in. Bi't Insammeln vun den Rest muttst Du de Feenden ut den Weg gahn. Du kannst ehr baven rechts fastsetten, bides Du Di dör den Stuuv ehr Grund dörgraavst.
    Beseker, dat Du direktemang op de Ledder blang den Beton daalfallst. Klatter de Ledder daal, gah nerrn den Beton langs na rechts un denn rop op't Dack vun de nakamen Stuuv.
    Tweet Stuuv: Nimm Di de Schachten vun links na rechts vör. Dor muttst Di veel för graven. Bi den rechtsten Schacht muttst Du bi't Fallen na links graven, laat Di denn links daalfallen, bides Du links un rechts graavst. Graav vun de 3-Tegel-Plaat, de denn överblifft, den Tegel links weg, denn den op de rechte Siet, un den in de Merrn bides Du Di rechts daalfallen lettst. Sammel dat Gold rechts in un graav na links, bides Du Di op den lesten Goldklümp daalfallen lettst. Graav nochmaal na links, laat Di op de Ledder blang den Beton fallen un maak dat denn as vördem un klatter rop op de drütt Stuuv.
    Drütt Stuuv: Graav na rechts, laat Di op den Goldklümp links fallen un graav fuurts na rechts un sett den Feend fast. Denn graavst Du un geihst links rut. Wedderhaal dat een Tegel höger för den rechten Goldklümp. Gah denn wedder na baven un laat Di na den Afsnitt nerrn daalfallen, rop op den Feend. Nimm den korten Pahl links un loop över den daalfallen Feend hen na den langen Pahl. Laat Di op't Gold fallen, graav un sett den Feend fast, graav nochmaal un gah linkerhand rut. Wedderhaal dit för den tweten sweven Klümp. Ditmaal graavst Du Di na nerrn un buten dör op de Ledder blang den Beton un geihst na de leste Stuuv.
    Veert Stuuv: Sett den Feend fast, loop na baven, graav Di na den Beton links dör, tööv op den Feend un laat Di op em daalfallen, denn kannst Du dat Gold links faatkriegen. Hest Du hier dat hele Gold insammelt, gah na nerrn un laat Di na den Grund dörfallen.
    Sammel dat överbleven Gold in un seeg to, wat Du Land winnen deist.

en: Ruins
nds: Gruus un Muus

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
nds: Fall op den Feend, graav nerrn de Lück rechts, gah gau na rechts över em hen. Sammel dat Gold in, fall dör en leeg Tegel, klatter de Ledder rechts rop un gah över den Pahl nerrn na rechts. Graav na rechts un sett den Feend fast, sammel dat Gold in, fall daal, graav na links, laat Di fallen, sammel twee Goldklümp in un klatter twee Leddern hooch.
    Gah över en leeg Tegel na links - de twete Feend schull dor noch nerrn vun fastsett wesen. Gah na de linke Ledder, daal, na links un daal dör en leeg Tegel. Sammel en Goldklümp in, graav na rechts, sammel dree in, graav nochmaal un klatter all de Leddern op de rechte Siet rop.
    Gah över den Pahl wedder na links, man klatter ditmaal na baven. Haal Di een Klümp un graav na rechts, dat sett noch een Feend fast. Gah na baven, denn na rechts, laat Di fallen un gah wieder na't Rebeet mit den Beton in de Merrn.
    Bi den Beton muttst Du den Feend verdummdüveln. Wullt Du dor rut, muttst Du Di op em daalfallen laten, na de Lück links gahn un denn, dör twee leeg Tegels, na nerrn. Holl op den Pahl in de Schirmmitt to, gah na rechts un wedder torüch wieder na baven. Gah op den Pahl links un tööv, dat de anner Feend bi't Betonrebeet ankummt. Sammel den böversten Goldklümp in, fall daal un gah na links wedder rut. Twee Feenden sünd nu in't Betonrebeet fastsett. Gah wedder na baven un na't Huuk vun den Schirm linkerhand.
    Dor graavst Du un lettst Di dor dör op wat Gold daalfallen. Bides Du wiederfallst, graav tweemaal na links. Laat Di nu den linksten Schacht daalfallen un graav den Tegel weg, de em blockeert. Tööv, dat de Feend nerrn dor ringeiht, denn laat Di op em daalfallen un sammel den inslaten Klümp in. Laat Di op dat nableven Gold daalfallen un denn na't Huuk nerrn links.
    Loop na rechts un hooch, wedder na rechts, fall op dree Goldklümp daal un gah wieder na den Afsnitt nerrn in de Merrn. Verdummdüvel den Feend, gah na de böverste Ledder rechts, graav tweemaal un laat Di dör en Klümp un dree Tegels daalfallen, bides Du na rechts graavst. Rechts gifft dat mehr Gold, klatter de Ledder rop, graav un fall daal un sammel twee anner Goldklümp in. Klatter de Ledder nochmaal rop, nimm den Pahl links, gah na baven un denn na rechts un sammel nochmaal veer Goldklümp in. Graav an't rechte Enn un laat Di dör dree leeg Tegels daalfallen.
    Gah na rechts, graav na links un laat Di na de Stuuv rinfallen. Graav nerrn links un gah rut, denn wedder hooch op den Pahl. Laat Di op dat Gold binnen de Stuuv daalfallen. Ditmaal geihst Du rechts rut, sammelst wat Gold in un klatterst rop, rop un rop.
    Verdummdüvel de Feenden in't Rebeet baven rechts. Du kannst ehr na de Stuuv locken, wenn Du vöran de Feenden de Leddern ropklatterst. Sammel den Goldklümp heel rechts in de Merrn as tweetlest in, tolest den Klümp nerrn rechts.
    Seeg to, wat Du dor rut kummst!

en: Tutorial
nds: Inföhren

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
nds: Disse Inföhren is en Sammeln vun eenfach Spelen, de Di de Regeln vun KGoldrunner wiest, un en Hülp för de eersten Schreed sünd. Bruukt warrt normaal Regeln, liek as de vun de eersten Reekners. Elk Stoop hett en korte Beschrieven, un denn geiht dat af...
    
    In de sworer Stopen is KGoldrunner denn en Tosamensetten ut Akschoon, Strategie un Radels - all in een Speel.

en: Hi!
nds: Moin!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
nds: Moin un willkamen bi KGoldrunner! Dat Teel vun dat Speel is, all Goldklümp to sammeln, na den hööchst Punkt vun't Speelfeld to klattern, un vun dor na de nakamen Stoop to gahn. Wenn Du den lesten Goldklümp insammelt hest, dukt en versteken Ledder op.
    
    Du stüerst den Held (dat Manntje) baven links. Wenn Du en Klümp insammeln wullt, wies mit den Muuswieser na de Richt, na de de Held gahn schall. Man toeerst sleit de Swoorkraft to, un he fallt...

en: Navigation
nds: Navigatschoon

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
nds: Dit is en Bewegenöven. Gah de Goldspoor na, bet de Ledder rechterhand opdukt. De Held kann de Muus bloots op eenfache Weeg (as _ | L oder U) nagahn, dorüm muttst Du oppassen, wat he nich to wiet torüchfallt.
    
    Wohrschoen: Fall beter nich vun de Ledder oder den Balken in dat Betonlock nerrn rechts. Wenn Du dor rinfallst, kannst Du as Utweg bloots noch den Held doot maken (mit de Tast „Q“), un de Speelstoop nieg starten.

en: Digging
nds: Utgraven

en: You Have ENEMIES!
nds: Du hest Feenden!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
nds: Goot, bet nu is dat nett un eenfach för Di wesen, man dat Speel maakt mit Feenden noch mehr Pläseer. Se wullt ok dat Gold hebben. Butendem wullt se Di doot maken. Du bliffst doot, wenn se Di fangt, man wenn Du noch en poor Leven hest, kannst Du nochmaal anfangen.
    
    Du kannst weglopen, oder ehr in Löcker oder na Steden locken, wo se fastsitt.
    
    Wenn en Feend in en Lock fallt, gifft he all sien Gold rut un blifft in't Lock steken, man he klattert denn na en Wiel dor wedder rut. Wenn dat Lock in disse Tiet wedder togeiht, blifft he doot, un dukt an en anner Steed vun't Speelfeld wedder op. Du kannst Feenden ok mit Willen doot maken, wenn Du mehr Löcker in en Reeg graavst.
    
    Wichtig is ok, wat Du över den Feend sien Kopp lopen kannst. Dat muttst Du direktemang an'n Anfang vun disse Stoop doon. Graav en Lock, fang den Feend, tööv, bet he in't Lock fastsitt, un loop mit de annern Feenden in de Wett över em weg...
    
    Wenn Du en Paus bruukst, kannst Du dat Speel mit den Tasten „P“ oder „Esc“ ünnerbreken, un Di verpuusten. Drüch de Tast nochmaal, wenn Du wiedermaken wullt.

en: Bars
nds: Balkens

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
nds: Du kannst Di kimmrecht langs Balkena (un Pöhl) bewegen, man wenn Du mit de Muus na nerrn kummst, lettst Du loos, un fallst... Beacht, Du kannst ok Gold insammeln, wenn Du dor op daalfallst.

en: False Bricks
nds: Leeg Tegels

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
nds: En poor Tegels in disse Stoop sünd nich dat, wat se schient. Wenn Du över ehr geihst, fallst Du dör. De Feenden fallt ok dör ehr dör.

en: Bye ...
nds: Adjüüs...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
nds: Dit is en nett un eenfach Stoop to'n Afsluss. Veel Pläseer mit de annern Spelen in KGoldrunner.
    
    Beacht, wat dat en Speeleditor gifft, binnen den Du mit Dien Frünnen Dien egen Stopen opstellen, un ok Dien Frünnen rutföddern kannst. Un wenn Du dat dramaatscher magst: De bruukt KGoldrunner-Regeln vun en poor Spelen sünd wat gauer un gemeener. Dat gifft ok en Handbook in't Hülpmenü, binnen dat sik mehr Details finnen laat as in disse Inföhren.
    
    Wi haapt, dat Di disse Törn Spaaß maakt hett. Adjüüs!

en: Advanced Tutorial
nds: Sworer Inföhren

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
nds: Disse Inföhren gifft Di en Indruck vun en Reeg Saken, de Du in't Speel „De Opnahm“ finnen kannst. Veel Pläseer...

en: Bars and Ladders
nds: Balkens un Leddern

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
nds: Hier kannst Du narms graven, man muttst den Feenden ut den Weg gahn un nich to en lege Tiet op den Grund fallen. Versöök, dat de Feenden tosamenblievt.
    
    Wenn een Feend en gollen Rand hett, hett he en Goldklümp. Mennigmaal lett he em fallen, wenn he över den Grund löppt, oder baven op de Ledder is. Heff Gedüer...

en: To kill ...
nds: Doot maken...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
nds: Du kannst nich na dat Gold hoochkamen, un muttst töven, wat de Feenden Di dat daalbringt. Man woans lett sik dat maken, wat se wedder torüchgaht?
    
    Wenn Du en Paus bruukst, kannst Du dat Speel mit den Tasten „P“ oder „Esc“ ünnerbreken, un Di verpuusten. Du kannst ok binnen de Instellen de Speelgauigkeit daalsetten.

en: ...  Or not to kill?
nds: ... oder nich doot maken?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
nds: Op't Best maakst Du den Feend nich doot. Versöök dat maal, un Du weetst, worüm... Hehe... ;-)
    
    Wenn Du em ut Versehn doot maakst, ehr Du dat Gold baven links insammelt hest, kannst Du liekers de Stoop beennen, wenn Du de Stell opgraavst, woneem he liggt.

en: Traps
nds: Fallen

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
nds: En poor Tegels sünd nich dat, wat se schient. Se warrt ok „lege Tegels“, „Dörfalltegels“, oder „Fallen“ nöömt. Wenn Du över ehr geihst, fallst Du dör. Wenn de Feenden över ehr gaht, köönt se ahn Wohrschoen daalkamen. Mennigmaal mutt Een dör so en Tegel fallen, wenn Een dat Gold faatkriegen will.
    
    Jump an'n Anfang in't Betonlock, graav, un fall dor dör. Dat warrt den Feend en Wiel ophollen... :-)

en: Challenge
nds: Rutföddern

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
nds: Disse bösen lütten Stopen wöörn vun Peter, Simon, Genevieve, un ehr Vader Ian Wadham tosamensett. Se bruukt de normalen Regeln. Veel Pläseer! ... ;-) ...

en: Easy Start
nds: Eenfach Anfang

en: Drop through the false brick under the bar.
nds: Laat Di dör den leeg Tegel nerrn den Balken fallen.

en: Mobile Bricks
nds: Beweeglich Tegels

en: Just run over the enemies' heads.
nds: Loop eenfach över de Feenden ehr Köpp.

en: The Big Haul
nds: De groot Fang

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
nds: Gah na rechts un fang de tokamen Feenden. Nu treck Di ünner de Feenden torüch, de achter Di fallt, denn graav, graav, graav, un maak all Feenden doot.
    
    Nu gah na rechts un rüüm vun rechts na links all Tegels un Leddern weg.

en: Quick Off The Mark
nds: Gau weg vun de Mark

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
nds: Loop an'n Anfang bannig gau na links. Graav wieder, bet de Feenden all ehr Gold daalbrocht hebbt. Treck Di na baven torüch un graav dor, wenn nödig.

en: Who Needs Enemies?
nds: Wokeen bruukt Feenden?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
nds: Maak mit dat Graven vun dree Tegels dicht bi de Ledder wieder.

en: Asymmetrical
nds: Nich symmetrisch

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
nds: Laat den Klümp nerrn links över bet tolest. Du kummst över leeg Tegels an de mehrsten vun de Klümp ran, man se liggt nich symmetersch.

en: Goldrunner Prophecy
nds: Goldsöker-Vörlaat

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
nds: Peter W. hett dat 1985 tosamenstellt. Sühst Du de vörahnigen Bookstaven GR? Spöökhaftig!
    
    Tööv bi't Insammeln vun de Reeg nerrn links, de eerste Feend mutt denn in't Lock baven Di rinfallen.
    
    Laat de dree Klümp nerrn de Ledder dor hangen, wenn Du na rechts röver geihst, de sammelst Du eerst heel tolest in.
    
    Dat Gold baven den fastsett Feend kannst Du insammeln, wenn Du de Ledder ropklatterst, veer Tegels weggraavst, töövst, dat de eerste wedder opdukt, een bito weggraavst, wedder hoochklatterst un de eersten twee wedder weggraavst. Du kannst Di denn dor rinfallen laten, dat Gold insammeln un över den Feend hen utneihen.
    
    Lettst Du den Feend free, gah fuurts na en Steed, woneem Du em fastsetten un dootmaken kannst. Na een oder twee Versöök dukt he links op de Güntsiet wedder op, dor kann he Di nix doon.

en: The Rosette
nds: De Rosette

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
nds: Gah na de Merrn un denn daal, un driev so de Feenden tohoop. Sett se binnen den Troog nerrn fast, dat Gold dor binnen is eerstmaal liek. Steek Di op de een Siet jüst baven den Troog hen. Kaamt de Feenden baven den Troog an, lettst Du Di en Feld daalfallen.
    
    Sammel all dat Gold binnen den Troog in, denn lettst Du de Feenden free un föhrst se rund över de Ennen vun de Leddern, bet dat se ehr Gold liggen laat.

en: He Has The Gold
nds: He hett dat Gold

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
nds: De Feend rechterhand warrt mit wat Gold fastsett.
    
    Du kannst em doot- un dat Gold tweimaken, wenn Du linkerhand de lütte Ledder graavst. Dat mag angahn, Du muttst ok den annern Feend dor binnen fastsetten un dootmaken.

en: Towers of Gold
nds: Gollen Toorns

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
nds: Ehr Du den eersten Feend dootmaakst, muttst Du all dat Gold baven de Balkens un op de Toorns insammeln.
    
    Du kannst nerrn den tweten Toorn vun links anfangen. Graav eenmaal un sett den eersten Feend fast, de na Di henkummt, loop na rechts un sammel wat Gold in, gah en Schritt torüch un sett noch en Feend fast, jüst links vun den drütten Toorn. Loop nu na rechts, mit dree Feenden achter Di un bannig an't Leven!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
nds: Graav Di dör de twee Tegels dicht bi de Ledder, un kiek denn na Tegels för't Dörfallen.

en: Delayed Drop
nds: Ophollen Afstört

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
nds: De Feend linkerhand fallt, ehr Du den rechterhand vörbikummst.
    
    Bliev also mit em baven un graav af un an en Lock un sett em fast. De twete Feend kummt de Leddern wedder hooch un gifft den Beton free.

en: Maze of Ladders
nds: Ledderlabyrinth

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
nds: Gah na links vun de Merrn un klatter hooch, denn kannst Du Di fallen laten, na links oder rechts gahn un all Goldklümp insammeln.
    
    De Klümp binnen dat U sammelst Du tolest in.
    
    Laat den Feend eenfach fast.

en: Ride Them Down
nds: Krieg se ünner

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
nds: Föhr de eersten twee Feenden gau na't dubbelte Lock linkerhand dat Gold rin. Du muttst ehr eerst na den lütten Kasten rinlocken, denn kannst Du se links wedder rutlaten.
    
    Laat Di op se daalfallen un sammel dat Gold in, denn leed den drüdden Feend daal. Mit sien Hülp kannst Du nu na de Ledder kamen.

en: Hair's Breadth Timing
nds: Dat warrt knasch

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
nds: Graav baven in de Merrn twee Tegels weg. Wenn se wedderkaamt, graavst Du nochmaal twee weg, löppst baven langs un graavst blang de korte Ledder. Laat Di dor rinfallen un sammel dat Gold in. Du hest keen Tiet över!
    
    Dat Rebeet nerrn links maakst Du tolest. Laat Di dör en leeg Tegel nerrn en kort Ledder fallen un klatter nerrn den Beton na rechts.
    
    In de Merrn op de rechte Siet stellst Du Di nerrn den Balken rechterhand blang dat Lock, graavst na links, lettst Di dör en leeg Tegel fallen un graavst noch tweemaal, bides Du na nerrn un links geihst. Tolest stell Di de korte Ledder un graav den Utneih-Tegel rechterhand weg. Loop as mall rund dat Lock, laat Di rinfallen, sammel dat Gold in, laat Di dör en Reeg Tegels daalfallen, graav nochmaal un neih ut.

en: The Three Musketeers
nds: De dree Musketjere

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
nds: Du muttst all dree Musketieren so dootmaken, dat se de legen Tegels nerrn de Lück in de Balkens baven opfüllt. D'Artagnan nerrn lettst Du eenfach dor, Du geihst bloots över em hen un sammelst en Goldklümp in.
    
    Nerrn sammelst Du dat Gold vun links na rechts in, denn baven vun rechts na links. Beseker, dat Du den Klümp linkerhand de Merrn op den Beton överlettst, den sammelst Du tolest in.
    
    Ehr Du dat maakst, muttst Du dree Tegels links baven dor vun weggraven, denn geihst Du na de nakamen Stoop op so üm un bi den sülven Weg as vördem.

en: Rat Trap
nds: Rottenfall

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
nds: Beweeg Di bannig gau, sett de twee Feenden fast un loop över se hen. Töövst Du dor op, dat se Di nöös anlangt, köönt se beed överleven. Du kannst denn na baven un rund na nerrn rechts lopen, de Ledder na den Beton daalklattern un se dor binnen dat Lock dor blangbi duerhaftig fastsetten.
    
    Kummt een binnen den Toorn to Blocks, bruuk den sülven Kneep nochmaal. Dat gifft binnen den Toorn nerrn leeg Tegels. Is een fastsett, man hett liekers noch wat Gold, graav en Lock op't rechte Enn vun sien Lock, gah de Ledder wedder daal un föhr den Feend in sien Dood, dat maakt dat Gold twei.

en: Head Case
nds: Koppwracken

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
nds: Dit is en Vörspeel för en later Stoop. An dat Gold rechterhand kummst Du, wenn Du op den Feend sien Kopp daalklatterst, em na links freelettst un em denn na links nageihst. Ried op em daal un graav dor bi na rechts, Du kannst denn rinlopen, dat Gold insammeln un utneihen, ehr de Tegel wedder opdukt.
    
    Geihst Du na't Huuk nerrn rechts, kannst Du den Feend in't Lock mit dat Gold locken.

en: Under the Stairs
nds: Ünner de Trepp

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
nds: Fang an un maak den Feenden doot. Fallt se in den Freeruum rechterhand, gah na nerrn un na links, se schöölt denn wieder rinfallen un ophollen, sik dat Gold to griepen. Gaht se mehr as een Drüddel vun den Weg dor rin, sünd se duerhaftig fastsett.
    
    Nu muttst Du de dree Graav-un-Loop-Radels lösen. Du bruukst villicht mehr as een Törn per Rebeet. Oplest sammelst Du den rechtsten Klümp in.

en: Bertie Beetle
nds: Käver Bertie

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
nds: De Böverdeel vun disse Stoop is liek to de Stoop »Koppwracken« (13). Sett den Feend rechts neeg to't Enn vun de Ledder fast. Klatter de Ledder wat daal un lock em rin na't eerste vun de Löcker. Dat muttst Du en poormaal doon.
    
    Nu muttst Du den Feend in't Lock heel nerrn links locken, so dat Du över em hen lopen kannst, wenn Du dat Gold vun binnen den Sebber insammelst.
    
    Sett den Feend bi't Enn vun de Tegelreeg nerrn den Sebber sien Föhlers fast. Stell Di op em rop, graav na rechts un laat Di fallen. Gah na rechts, graav na links un sett em wedder fast, wenn he achter Di rankummt.
    
    Loop na links nerrn, graav den Tegel rechterhand dat Lock weg un sett em wedder fast. Sammel den Klümp in, graav na links un neih na links op den Beton ut. Klattert de Feend rut, fallt he in't Lock.

en: Short Circuit
nds: Kortsluten

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
nds: Gah gegen de Klockricht rund den Krink un nimm dor en Feend bi mit, Du kannst em binnen de Löcker nerrn links, nerrn rechts un baven rechts fastsetten. Denn kannst Du över den Beton lopen un dat Gold dor insammeln.
    
    Denn sammelst Du all Klümp op de linke Siet in, utbenahmen een Klümp baven en Ledder. Laat den tweten Feend free un föhr em den helen Weg rund den Krink. Gah em över de lange Ledder na baven na, man bliev dor op stahn, denn löppt he na links un fallt daal. Gah na't linke Enn vun den Beton, de Feend löppt nu op de linke Siet rund. Wenn he Di vörbifallt, loop över em hen na de lütte Ledder un sammel dat Gold in.
    
    An dat Lock links nerrn kummst Du vörbi, wenn Du den Klümp in den Krink sien Merrn insammelst un op beed Sieden vun de lütte Ledder graavst. Laat Di links daalfallen, wenn de Feend sik rechts fastsett. Dukt he wedder op, geiht he na rechts un fallt in't Lock. Stell Di op em rop, graav na links un laat em free.
    
    Du kannst den Feend de Ledder rechterhand rop- un na links drieven, wenn Du Di en lütt Stoot vun de Ledder ehr Foot henstellst. Du muttst jüst to de rechte Tiet graven, wenn Du em in't Lock baven rechts fastsetten wullt. Is he dor binnen, kannst Du över em hen lopen. Hett he noch wat Gold, stell Di links vun't Lock hen un graav en poormaal, he lett dat Gold denn op sien Törn jichtenswo liggen.

en: Synchronised Running
nds: Synkroonlopen

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
nds: Jo, Du muttst op den Gegensmann sien Kopp lopen - den helen Weg! Dor deit en egaalweg Stüern för Noot.

en: &New Game...
nds: &Nieg Speel...

en: Pla&y Next Level
nds: Nakamen Stoop s&pelen

en: Play next level.
nds: Nakamen Stoop spelen

en: Try the next level in the game you are playing.
nds: De nakamen Stoop binnen dat aktuelle Speel utproberen

en: &Load Saved Game...
nds: Sekert Speel &laden...

en: &Save Game...
nds: Speel &sekern...

en: Show how to win this level.
nds: Wiesen, wodennig sik disse Stoop lösen lett

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
nds: En Opnahm dorvun afspelen, wodennig sik disse Stoop lösen lett, wenn dat een gifft.

en: &Instant Replay
nds: Opnahm &afspelen

en: Instant replay.
nds: Opnahm afspelen

en: Show a recording of the level you are currently playing.
nds: En Opnahm vun de Stoop afspelen, de Du opstunns spelen deist.

en: Replay &Last Level
nds: Ver&leden Stoop afspelen

en: Replay last level.
nds: Verleden Stoop afspelen

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
nds: En Opnahm vun de verleden Stoop, de Du speelt hest, afspelen, lieksterwelt, wat Du ehr lööst oder verloren hest.

en: &Replay Any Level
nds: &Jichtenseen Stoop afspelen

en: Replay any level.
nds: Jichtenseen Stoop afspelen

en: Show a recording of any level you have played so far.
nds: En Opnahm vun jichtenseen Stoop afspelen, de Du betherto speelt hest

en: &Kill Hero
nds: Held &doot maken

en: Kill Hero.
nds: Held doot maken

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
nds: Den Held doot maken, wenn he nich mehr utkniepen kann

en: &Create Level
nds: Stoop &opstellen

en: Create level.
nds: Stoop opstellen

en: Create a completely new level.
nds: En heel nieg Stoop opstellen

en: Create
nds: Opstellen

en: &Edit Level...
nds: Stoop b&ewerken...

en: Edit level...
nds: Stoop bewerken...

en: Edit any level...
nds: Jichtenseen Stoop bewerken...

en: Edit
nds: Bewerken

en: &Save Edits...
nds: Ännern sekern...

en: Save edits...
nds: Ännern sekern...

en: Save your level after editing...
nds: Dien Stoop na't Bewerken sekern...

en: Save
nds: Sekern

en: &Move Level...
nds: Stoop &verschuven...

en: Move level...
nds: Stoop verschuven...

en: Change a level's number or move it to another game...
nds: En Stoopnummer ännern oder ehr na en anner Speel verschuven...

en: &Delete Level...
nds: Stoop &wegdoon...

en: Delete level...
nds: Stoop wegdoon...

en: Delete a level...
nds: En Stoop wegdoon...

en: Create &Game...
nds: &Speel opstellen...

en: Create game...
nds: Speel opstellen...

en: Create a completely new game...
nds: En heel nieg Speel opstellen...

en: Edit Game &Info...
nds: Speel&info bewerken...

en: Edit game info...
nds: Speelinfo bewerken...

en: Change the name, rules or description of a game...
nds: Naam, Regeln oder Beschrieven vun en Speel ännern...

en: Change &Theme...
nds: &Muster ännern...

en: Change the graphics theme...
nds: Grafikmuster ännern...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
nds: Dat Utsehn vun de Manntjes un den Achtergrund ännern...

en: &Play Sounds
nds: Kläng &afspelen

en: Play sound effects.
nds: Klangeffekten afspelen

en: Play sound effects during the game.
nds: Bi't Speel Klangeffekten afspelen

en: Play &Footstep Sounds
nds: &Schrittkläng afspelen

en: Make sounds of player's footsteps.
nds: Speelt Schrittkläng af

en: &Demo At Start
nds: Demo an'n Anfang

en: Run a demo when the game starts.
nds: En Demo afspelen, wenn dat Speel anfangt

en: &Mouse Controls Hero
nds: Held mit de &Muus stüern

en: Mouse controls hero.
nds: Held mit de Muus stüern

en: Use the mouse to control the hero's moves.
nds: Den Held mit de Muus stüern

en: &Keyboard Controls Hero
nds: Held mit de &Tastatuur stüern

en: Keyboard controls hero.
nds: Held mit de Tastatuur stüern

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
nds: Den Held mit de Tastatuur stüern

en: Hybrid Control (&Laptop)
nds: Held tosamensett stüern (K&lappreekner)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
nds: De Wieser stüert den Held, mit de Tasten kannst Du graven.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
nds: De Klappreekner sien Wiesreedschap stüert den Held, mit de Tastatuur kannst Du na links un rechts graven.

en: &Click Key To Move
nds: Stüertast &tippen

en: Click Key To Move.
nds: Stüertast tippen

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
nds: Tippst Du in Tastatuurbedrief op en Richtentast, beweegt sik de Held so lang wieder, bet Du en anner Tast tippst.

en: &Hold Key To Move
nds: Stüertast daal&hollen

en: Hold Key To Move.
nds: Stüertast daalhollen

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
nds: Höllst Du in Tastatuurbedrief en Richtentast daaldrückt, beweegt sik de Held so lang wieder, bet Du de Tast wedder looslettst.

en: Normal Speed
nds: Normaal Gauigkeit

en: Set normal speed.
nds: Normaal Gauigkeit fastleggen

en: Set normal game speed.
nds: Normaal Speelgauigkeit fastleggen

en: Beginner Speed
nds: Anfänger-Gauigkeit

en: Set beginners' speed.
nds: Anfänger-Gauigkeit bruken

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
nds: Anfänger-Speelgauigkeit fastleggen (halvige Normaalgauigkeit)

en: Champion Speed
nds: Baaskeerl-Gauigkeit

en: Set champions' speed.
nds: Baaskeerl-Gauigkeit bruken

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
nds: Baaskeerl-Speelgauigkeit fastleggen (annerthalvige Normaalgauigkeit)

en: Increase Speed
nds: Gauer

en: Increase speed.
nds: Gauer

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
nds: Dat Speel 0,1 Eenheiten gauer maken (bet to de dubbelte Normaalgauigkeit)

en: Decrease Speed
nds: Langsamer

en: Decrease speed.
nds: Langsamer

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
nds: Dat Speel 0,1 Eenheiten langsamer maken (bet to een Fiefdel vun de Normaalgauigkeit)

en: Stop
nds: Anhollen

en: Move Right
nds: Na rechts

en: Move Left
nds: Na links

en: Move Up
nds: Na baven

en: Move Down
nds: Na nerrn

en: Dig Right
nds: Rechts graven

en: Dig Left
nds: Links graven

en: Do a Step
nds: En Schritt doon

en: Test Bug Fix
nds: Fehlerrichten pröven

en: Show Positions
nds: Positschonen wiesen

en: Start Logging
nds: Logbook starten

en: Show Hero
nds: Held wiesen

en: Show Object
nds: Objekt wiesen

en: Show Enemy
nds: Gegensmann wiesen

en: The game is paused
nds: Speel anhollen

en: Press "%1" to RESUME
nds: Drück „%1“, wenn Du wiedermaken wullt

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
nds: Drück „%1“ oder „%2“, wenn Du wiedermaken wullt

en: Press "%1" to PAUSE
nds: Drück op „%1“, wenn Du anhollen wullt

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
nds: Drück „%1“ oder „%2“, wenn Du anhollen wullt

en: Has hint
nds: Tipp verföögbor

en: No hint
nds: Keen Tipp

en: Get Folders
nds: Ornern halen

en: Edit Name/Hint
nds: Naam/Tipp bewerken

en: Edit level name or hint
nds: Naam oder Tipp för de Stoop bewerken

en: Edit text for the name or hint of a level
nds: Text för de Stoop ehr Naam oder Tipp bewerken

en: Name/Hint
nds: Naam/Tipp

en: Erase
nds: Wegmaken

en: Space/Erase
nds: Ruum/Wegmaken

en: Paint empty squares or erase
nds: Leddig Ruum malen oder wat wegmaken

en: Erase objects or paint empty squares
nds: Objekten wegmaken oder leddig Ruum malen

en: Hero
nds: Held

en: Move hero
nds: Held stüern

en: Change the hero's starting position
nds: Den Held sien Startpositschoon ännern

en: Enemy
nds: Gegensmann

en: Paint enemies
nds: Feenden anmalen

en: Paint enemies at their starting positions
nds: Feenden bi ehr Startsteed anmalen

en: Brick
nds: Tegel

en: Paint bricks (can dig)
nds: Tegels malen (laat sik dörgraven)

en: Paint bricks (diggable objects)
nds: Tegels malen (dörgraavbor Objekten)

en: Concrete
nds: Beton

en: Paint concrete (cannot dig)
nds: Beton malen (lett sik nich dörgraven)

en: Paint concrete objects (not diggable)
nds: Betonobjekten malen (nich dörgraavbor)

en: Trap
nds: Fallen

en: Trap/False Brick
nds: Fallen/Leeg Tegels

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
nds: Fallen oder leeg Tegels malen (för't Dörfallen)

en: Ladder
nds: Ledder

en: Paint ladders
nds: Leddern malen

en: Paint ladders (ways to go up or down)
nds: Leddern malen (Weeg na baven oder nerrn)

en: H Ladder
nds: H-Ledder

en: Hidden Ladder
nds: Versteken Ledder

en: Paint hidden ladders
nds: Versteken Leddern malen

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
nds: Versteken Leddern malen, de opdukt, wenn all Gold insammelt is.

en: Bar
nds: Balken

en: Bar/Pole
nds: Balken/Pahl

en: Paint bars or poles
nds: Balkens oder Pöhl malen

en: Paint bars or poles (can fall from these)
nds: Balken oder Pöhl malen (Daalfallen mööglich)

en: Gold/Treasure
nds: Gold/Schatt

en: Paint gold (or other treasure)
nds: Gold malen (oder anner Schätz)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
nds: Goldklümpen malen (oder anner Schätz)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
nds: Warktüüchbalken bewerken

en: Name of level:
nds: Naam vun de Stoop:

en: Hint for level:
nds: Tipp för de Stoop:

en: Name of game:
nds: Naam vun dat Speel:

en: File name prefix:
nds: Dateinaam-Prefix:

en: Traditional rules
nds: Normaal Regeln

en: KGoldrunner rules
nds: KGoldrunner-Regeln

en: 1 level | %1 levels
nds[0]: Een Stoop
nds[1]: %1 Stopen

en: About this game:
nds: Över dit Speel:

en: Save Changes
nds: Ännern sekern

en: 0 levels
nds: Keen Stopen

en: Save New
nds: Nieg sekern

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
nds: Speel                      Stoop/Leven/Pünkt   Dag    Datum    Tiet

en: Create Level
nds: Stoop opstellen

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
nds: Du kannst keen Stoop bewerken un sekern, ehr Du dor nich en Speel för opstellt hest. Versöök den Menüpunkt „Speel opstellen“.

en: Edit Level
nds: Stoop bewerken

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
nds: Du kannst keen Stoop bewerken un sekern, ehr Du nich en Speel un en Stoop opstellt hest. Versöök den Menüpunkt „Speel opstellen“.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
nds: Du kannst en Systeemstoop bewerken, man Du muttst de Stoop in een vun Dien egen Spelen sekern. Du kiekst doch nich jüst na en versteken Ledder oder na Tegels för't Dörfallen, oder? :-)

en: Save Level
nds: Stoop sekern

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
nds: Wullt Du en Stoop infögen, un all annern Stopen na baven verschuven?

en: &Insert Level
nds: &Stoop infögen

en: &Cancel
nds: &Afbreken

en: Cannot open file '%1' for output.
nds: De Datei „%1“ lett sik nich för't Utgeven opmaken.

en: Move Level
nds: Stoop verschuven

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
nds: Du muttst toeerst en Stoop för't Verschuven laden. Versöök Menü %1 oder %2.

en: Game
nds: Speel

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
nds: Du kannst keen Stoop verschuven, ehr Du nich en nieg Speel mit tominnst twee Stopen opstellt hest. Versöök den Menüpunkt „Speel opstellen“.

en: Sorry, you cannot move a system level.
nds: Deit mi Leed, man Du kannst keen Systeem-Stoop verschuven.

en: You must change the level or the game or both.
nds: Du muttst de Stoop, dat Speel, oder Beed ännern.

en: Delete Level
nds: Stoop wegdoon

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
nds: Du kannst keen Stoop wegdoon, ehr Du nich en nieg Speel mit tominnst een Stoop opstellt hest. Versöök den Menüpunkt „Speel opstellen“.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
nds: Wullt Du en Stoop wegdoon un all höger Stopen een na nerrn schuven?

en: &Delete Level
nds: Stoop &wegdoon

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
nds: De Datei „%1“ lett sik nich för't Wegdoon finnen.

en: Save Game Info
nds: Speelinfo sekern

en: You must enter a name for the game.
nds: Du muttst en Naam för dat Speel ingeven.

en: You must enter a filename prefix for the game.
nds: Du muttst en Dateinaam-Prefix för dat Speel ingeven.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
nds: Dat Dateinaam-Prefix mutt nich länger as fief Tekens wesen.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
nds: Dat Dateinaam-Prefix schall bloots Tekens ut dat Alfabeet bargen.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
nds: Dat Dateinaam-Prefix „%1“ warrt al bruukt.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
nds: Du hest Dien Arbeit nich sekert. Wullt Du ehr nu sekern?

en: &Save
nds: &Sekern

en: &Do Not Save
nds: &Nich sekern

en: &Go on editing
nds: &Bewerken wiedermaken

en: You can only modify user games.
nds: Du kannst bloots sülvenmaakt Spelen ännern.

en: New Level
nds: Nieg Stoop

en: Click anywhere to begin live play
nds: Klick jichtenswo, wenn Du spelen wullt

en: Play Next Level
nds: Nakamen Stoop spelen

en: There are no more levels in this game.
nds: Binnen dit Speel gifft dat keen Stopen mehr.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
nds: Leeg Akschoon: Du bewerkst keen Stoop.

en: No Sound
nds: Keen Kläng

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
nds: Wohrschoen: Disse KGoldrunner-Kopie hett keen Klang.
    
    Dat is so, wiel de Utwickelverschonen vun de OpenAL- un SndFile-Bibliotheken bi't Kompileren un Buen nich verföögbor wöörn.

en: Game Paused
nds: Speel anhollen

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
nds: Dat Afspelen wöör anhollen und dat Speel töövt, bides Du Di praatmaakst, dat Du wiederspelen kannst. Drück de Paus-Tast (standardwies „P“ oder „Esc“), wenn Du praat büst.

en: Replay Last Level
nds: Verleden Stoop afspelen

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
nds: Fehler: En Opnahm vun de verleden Stoop, de Du speelt hest, lett sik nich finnen oder afspelen.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
nds: Dat gifft keen verleden Stoop, de sik afspelen lett. Du muttst en Stoop heel dörspelen un ehr lösen oder verleren, ehr Du de Akschoon „Verleden Stoop afspelen“ bruken kannst.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
nds: Un &af

en: Start playing this level
nds: Disse Stoop spelen

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
nds: Instellen för't Starten vun en köört Speel un wiest Stoop mit per Muusklick, -bewegen oder Drücken vun en Tast

en: &Quit
nds: &Utmaken

en: Close KGoldrunner
nds: KGoldrunner utmaken

en: Start a different game or level
nds: En anner Speel oder Stoop starten

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
nds: Den Dialoog „Speel kören“ för de Köör vun en anner Speel oder Stoop bruken un dat Speel starten

en: &Use Menu
nds: Menü br&uken

en: Use the menus to choose other actions
nds: Menüs för de Köör vun anner Akschonen bruken

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
nds: Ehr dat Speel loosgeiht, laat sik binnen de Menüs anner Akschonen kören, as t.B. en sekert Speel laden oder dat Muster ännern

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
nds: Dat Speel wöör utmaakt. Drück de Paus-Tast (Standard „P“ oder „Esc“), wenn Du spelen wullt.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
nds: Liekers sik all Stopen lösen laat , gifft dat leider för Dien utsöchte Stoop noch keen Opnahm vun de Lösen.

en: Replay Any Level
nds: Jichtenseen Stoop spelen

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
nds: As't lett hest Du leider de utsöchte Stoop nich vördem al maal speelt un opnahmen.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
nds: <NOBR><B>Speel vörbi!</B></NOBR><P>Wullt Du disse Stoop nochmaal proberen?</P>

en: Game Over
nds: Speel vörbi

en: &Try Again
nds: &Nochmaal versöken

en: &Finish
nds: &Utmaken

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
nds: <b>Graleren!</b><p>Du hest de leste Stoop in Speel <b>„%1“</b> henkregen!</p>

en: Hint
nds: Tipp

en: Sorry, there is no hint for this level.
nds: Deit mi Leed, man dat gifft keen Tipp för disse Stoop.

en: T H E   E N D
nds: Enn

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
nds: Du hest en Tast drückt, mit de sik de Held stüern lett. Wullt Du automaatsch na de Tastatuurstüern wesseln? De Muusstüern is op Duer wat eenfacher to bruken - as Fohrrad fohren in'n Vergliek mit to Foot gahn!

en: Switch to Keyboard Mode
nds: Na Tastatuurbedrief wesseln

en: Switch to &Keyboard Mode
nds: Na &Tastatuurbedrief wesseln

en: Stay in &Mouse Mode
nds: In &Muusbedrief blieven

en: Keyboard Mode
nds: Tastatuurbedrief

en: Save Game
nds: Speel sekern

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
nds: Deit mi Leed, man Du kannst Dien Speel nich bi't Bewerken sekern. Bitte versöök Menüpunkt „%1“.

en: Cannot open file '%1' for read-only.
nds: Datei „%1“ lett sik nich lesen.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
nds: Bitte beacht: Wiel dat eenfacher is, warrt Dien Speelpositschoon un de Pünkt vun den Anfang vun disse Stoop sekert, un nich so, as se nu sünd.

en: Error: Failed to save your game.
nds: Fehler: Dien Speel lett sik nich sekern

en: Load Game
nds: Speel laden

en: Sorry, there are no saved games.
nds: Deit mi Leed, man dat gifft keen sekert Spelen.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
nds: En Speel, wat mit „%1“ anfangt, lett sik nich finnen.

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Check for High Score
nds: Na de Bestenlist kieken

en: Save High Score
nds: Bestenlist sekern

en: Error: Failed to save your high score.
nds: Fehler: Dien Pünkt laat sik nich na de Bestenlist sekern.

en: Show High Scores
nds: Bestenlist wiesen

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
nds: Deit mi Leed, man wi maakt keen Bestenlist för Inföhrenspelen.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
nds: Deit mi Leed, man för dat Speel „%1“ gifft dat noch keen Bestenlist.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
nds: <center><h2>KGoldrunner-Bestenlist</h2></center><center><h3>„%1“ Speel</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
nds: Rang

[ctx: Person]
en: Name
nds: Naam

[ctx: Game level reached]
en: Level
nds: Stoop

en: Score
nds: Pünkt

en: Date
nds: Datum

en: Load Game Info
nds: Speelinfo laden

en: Cannot find game info file '%1'.
nds: Speelinfodatei „%1“ lett sik nich finnen.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
nds: Bi't Enn vun Datei „%1“ anlangt, man keen Speeldaten funnen.

en: Read Level Data
nds: Stoopdaten laden

en: Cannot find file '%1'.
nds: Datei „%1“ lett sik nich finnen.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
nds: Bi't Enn vun Datei „%1“ anlangt, man keen Stopendaten funnen.

en: Rename File
nds: Datei ümnömen

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
nds: Verleden Verschoon vun „%1“ lett sik nich wegdoon.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
nds: Datei „%1“ lett sik nich na „%2“ ümnömen.

en: Theme Selector
nds: Musterköör

en: Lives: %1
nds: Leven: %1

en: Score: %1
nds: Pünkt: %1

en: Select Level
nds: Stoop kören

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
nds: Deit mi Leed, man Du kannst bloots na een vun Dien sülvenmaakt Spelen sekern oder verschuven.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
nds: Deit mi Leed, man Du kannst bloots Stopen vun Dien sülvenmaakt Spelen wegdoon.

en: Edit Game Info
nds: Speelinformatschonen bewerken

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
nds: Deit mi Leed, man Du kannst bloots Speelinformatschonen vun Dien sülvenmaakt Spelen ännern.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
nds: Dat gifft binnen „%2“ keen Stoop „%1“, Du kannst ehr also ok nich spelen oder bewerken.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
nds: <html><b>Bitte en Speel kören:</b></html>

en: Name of Game
nds: Naam vun dat Speel

en: Rules
nds: Regeln

en: Levels
nds: Stopen

en: Skill
nds: Könen

en: Level 1 of the selected game is:
nds: Stoop 1 vun't utsöcht Speel is:

en: Please select a level:
nds: Bitte en Stoop kören:

en: Level number:
nds: Stoop-Nummer:

en: Start Game
nds: Speel starten

en: Play Level
nds: Stoop spelen

en: Replay Level
nds: Stoop afspelen

en: Show Solution
nds: Lösen wiesen

en: Save Change
nds: Ännern sekern

en: Move To...
nds: Verschuven na...

[ctx: Rules]
en: Traditional
nds: Normaal Regeln

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
nds: Inföhren

[ctx: Skill Level]
en: Normal
nds: Normaal

[ctx: Skill Level]
en: Championship
nds: Baaskeerl

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
nds[0]: Een Stoop, bruukt KGoldrunner-Regeln.
nds[1]: %1 Stopen, bruukt KGoldrunner-Regeln.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
nds[0]: Een Stoop, bruukt normaal Regeln.
nds[1]: %1 Stopen, bruukt normaal Regeln.

en: Sorry, there is no further information about this game.
nds: Deit mi Leed, dat gifft nich mehr Informatschonen över dat Speel.

en: This level number is not valid. It can not be used.
nds: De Stoop-Nummer is leeg.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
nds: De Hööftknoop nerrn wiest Dien utsöcht Menüköör. Klick op em, wenn Du en Speel un en Stoop utsöcht hest, oder bruuk „Afbreken“.

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
nds: 
    
    Wenn Du KGoldrunner dat eerste Maal bruukst, versöök op't Best dat Inföhrenspeel, dat gifft Di Tipps.
    
    Sünst klick eenfach en Speelnaam binnen de Tabell an, un klick achteran op den Hööftknoop nerrn, wenn Du op Stoop 001 anfangen wullt. Dat Speel fangt an, wenn Du de Muus beweegst oder en Tast drückst.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
nds: 
    
    Du kannst Systeem-Stopen för't Bewerken (oder Koperen) kören, man Du musst dat Resultaat as een vun Di sülven opstellt Speel sekern. Bruuk den Muuswieser mit den linken Knoop as Pinsel, un den Editor sien Warktüüchknööp as Palett. Bruuk den Knoop „Wegmaken“ oder den rechten Muusknoop för't Wegmaken. Du kannst de Muusknööp daalhollen un mehr as een Feld bewerken.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
nds: 
    
    Hier kannst Du en Naam un en Tipp för Dien nieg Stoop tofögen, man Du muttst Dien opstellt Stoop in een vun Dien egen Spelen sekern. As Vörgaav warrt Dien Stoop na't Enn vun Dien Speel anhangt, man Du kannst ok en Stoopnummer fastleggen un ehr in de Merrn vun Dien Speel sekern.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
nds: 
    
    Hier kannst Du ehr't Sekern en Naam un en Tipp opstellen oder bewerken. Wenn Du dat Speel oder de Stoop ännerst, kannst Du en Kopie opstellen, oder „Sekern as“ bruken, man Du muttst jümmers na een vun Dien sülvenmaakt Spelen sekern. Wenn Du en Stoop na de Merrn vun en Reeg sekerst, warrt de vörhannen Stopen automaatsch nieg nummereert.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
nds: 
    
    Du kannst bloots Stopen vun Dien sülvenmaakt Spelen wegdoon. Wenn Du en Stoop ut de Merrn vun en Reeg wegdeist, warrt de vörhannen Stopen automaatsch nieg nummereert.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
nds: 
    
    Wenn Du en Stoop verschuven oder nieg nummereren wullt, muttst Du ehr toeerst mit „Jichtenseen Stoop bewerken“ utsöken, un kannst ehr denn mit „Stoop verschuven“ en nieg Nummer towiesen oder ehr na en anner Speel verschuven. De anner Stopen warrt automaatsch nieg nummereert. Du kannst Stopen bloots binnen Dien egen Spelen verschuven.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
nds: 
    
    För't Bewerken vun en Speelinfo muttst Du bloots en Speel kören, un kannst denn na en Dialoog för't Ännern vun de Speelenkelheiten wesseln.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
nds: 
    
    Klick op de Tabell, wenn Du en Speel utsöken wullt. Binnen un nerrn de Tabell warrt Informatschonen över dat utsöchte Speel, woveel Stopen dat gifft, un de Regeln för de Feenden wiest (Kiek ok in't KGoldrunner-Handbook).
    
    Du kannst de Stoop utsöken, wenn Du ehr Nummer ingiffst oder dat Dreihfeld oder den Rullbalken bruukst. Wenn Du dat Speel oder de Stoop wesselst, wiest dat Lüttbildrebeet en Vöransicht vun Dien Köör.

en: Help: Select Game & Level
nds: Hülp: Speel un Stoop kören

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
nds: © 2003: Ian Wadham un Marco Krüger

en: Current author
nds: Aktuell Programmschriever

en: Original author
nds: Orginaal-Programmschriever

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
nds: Porteren na KDE 4, Qt4 un KGameCanvas-Klassen

en: KGameCanvas classes for KDE4
nds: KGameCanvas-Klassen för KDE 4

en: Artwork for runners and default theme
nds: Billerwark för Löpers un Standardmuster

en: Artwork for bars and ladders
nds: Billerwark för Balkens un Leddern

en: Artwork for background of Geek City theme
nds: Billerwark för den Achtergrund vun't Muster „Blickbregenstedt“

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
nds: NOstalgie-Mustern, Löper-Verbetern, de Funkschonen „Mehr-Achtergrund“, In- un Utblennen, un verscheden anner Ideen

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
nds: Billerwark för den Achtergrund vun't Muster „De Schatt vun Ägypten“
