kgoldrunner - en to nl translation catalogue (963 entries)

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
nl: Deze 70 levels zijn een graduele introductie tot het traditionele spel, samengesteld door Jason hemzelf (j at jxself org). Hoewel er geen hints zijn, heeft elk level een opgeslagen oplossing.
    
    Het spel richt zich op nieuwe spelers, maar de latere levels zijn behoorlijk moeilijk, hou dus een oogje op hoe de vijanden reageren op uw verplaatsingen als je beweegt. Je moet ze goed trainen tegen de tijd dat je bij level 70 bent.
    
    Jason leverde de meeste oplossingen, maar enkele zijn van Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
nl: Vloek van de mummie

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
nl: Puttend uit de Western-filmpictogrammen over mummies en Egypte, is dit stel levels het beste te draaien onder het thema Schatten uit Egypte.Je moet soms ook graven tijdens het vallen.
    
    Om jouw Egyptologie op te poetsen, zul je feitjes vinden die zijn gerelateerd aan elk level in de hints, waar de feiten uit Wikipedia komen en niet uit Hollywood.
    
    Dit kampioensschapspel is samengesteld door Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, met een paar Egyptische ideeën en het Rode Zee level bijgedragen door Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
nl: Het Giza-plateau

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
nl: Het Giza-plateau in de buitenwijken van Cairo is de site of the van Giza Necropolis, die bestaat uit de piramide van Khufu (De grote piramide), de piramide van Khafre, de piramide van Menkaure, samen met de Grote Sphinx en een aantal andere kleinere bouwwerken.
    
    Bij het gaan onder het plateau, probeer het doden van mummies te vermijden: als er rechts te veel verschijnen, wordt het moeilijk aan het einde te ontsnappen.  Om te beginnen heb je de techniek van graven bij het vallen nodig.

en: The Pyramid of Djoser
nl: De piramide van Djoser

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
nl: De piramide van Djoser of trappiramide (kbhw-ntrw in het Egyptisch) is een archeologisch overblijfsel in de Saqqara necropolis, Egypte, ten NW van de stad Memphis.
    
    Om dit level te voltooien is het belangrijk om in stappen te gaan: eerst de mummie bevrijden aan de linker kant van het tweede level (vanaf onder), toestaan dat het in het verborgen put onderaan valt en deze vult.
    
    Ga dan naar de rechter kant van het tweede level en beweeg over de stang, over de mummie en pak de schat in het midden, graaf de steen aan de linkerkant van het midden uit.
    
    De mummie op het derde level is een beetje problematisch omdat het een schat zal pakken en meedragen. Je kunt geluk hebben omdat het de schat op een bepaalt punt achterlaat, maar je kunt hem ook in de val laten lopen in die ene opgraafbare steen aan de rechterkant door precieze timing.
    
    Tenslotte, alvorens de laatste schat te pakken, moet je onderaan rechts de trap van de piramide openen om de mummies rechts de piramide in te laten - als er meer dan één mummie onderaan rechts is voordat de ontsnappingsladder verschijnt, dan zul je de uitgang niet kunnen bereiken.

en: Pharaoh's Barge
nl: De bark van de Farao

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
nl: Het Khufu schip is een intact vaartuig op ware grootte uit het Oude Egypte die was verborgen in een put in het Giza piramidecomplex aan de voet van de grote piramide van Giza rond 2.500 vC. Het is bijna zeker dat het schip gebouwd is voor Khufu (Koning Cheops).
    
    Het is een van de oudste, grootste en best bewaarde vaartuigen uit antieke wereld en meet 43,6 m over het geheel.  Ondanks zijn leeftijd zou het vandaag nog kunnen zeilen als het in het water gelaten zou worden.
    
    Dit is bijna een eenvoudig level: veel schatten en niet te veel mummies.  Maar jouw taak is om de schatten die zij dragen te ontfutselen.

en: Pyramid Puzzles
nl: Piramide-puzzels

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
nl: De grote piramide was de hoogste door de mens gemaakte structuur in the wereld voor meer dan 3800 jaar.  De hele tijd op en neer gaan moet een kwelling zijn geweest voor de oude Egyptenaren, net zoals het voor jou een kwelling zal zijn om op deze piramide op en neer te gaan.
    
    Om de tweede schat links te verkrijgen, moet je de steen gebruiken die de ladder onderaan blokkeert als een brug om te ontsnappen.
    
    Om de vierde schat van links te krijgen, maak je de drie stenen erboven en rechts van de meest linker mummie; als deze in de juiste volgorde worden gegraven dan zult je net genoeg tijd hebben om de schat te pakken en te ontsnappen.
    
    Enkele van de mummies moeten vrij gemaakt worden om enkele van de schatten te verkrijgen. Je moet echter de eerste, tweede en vierde schat (vanaf links) verkrijgen, alvorens mummies vrij te geven.Wees voorzichtig om geen mummies te doden; als zij aan de rechterkant van de piramide verschijnen, zul je niet in staat zijn om dit level te beëindigen. Het is ook mogelijk de mummies vrij te laten en ze dan te vangen in een van de andere kamers.

en: Crocodile
nl: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
nl: Krokodillen kunnen meer dan 100 jaar oud worden, waarbij de grootste soorten tot 4,85 meter lang kunnen worden.  Verschillende soorten zijn gezien bij het aanvallen en doden van haaien.
    
    Sobek was de god van de krokodillen.  Egyptenaren die op de Nijl werkten of reisden hoopten dat als zij tot Sobek baden, dat de krokodilgod hen zou beschermen tegen een aanval door krokodillen.
    
    Op dit level is het niet de krokodil waarvoor je moet vrezen.  Maar, een gebed tot Sobek zou kunnen helpen bij het ontsnappen aan de mummies terwijl u de schat verzameld.

en: Three Pyramids
nl: Drie piramiden

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
nl: De Giza Necropolis is een populaire touristenbestemming sinds de oudheid en was gepopulariseerd in Hellenistisch tijden toen de grote piramide op de lijst stond van Antipater uit Sidon als een van de zeven wereldwonderen. Vandaag is het de enige die nog bestaat.
    
    Door dit wonder gaan is het gemakkelijkst als je twee mummies in de meest rechtse piramide krijgt alvorens daar naar toe te gaan.

en: Tura Caves
nl: Tura-grotten

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
nl: Tura was de primaire steengroeve van Egypte voor kalksteen en werd gebruikt voor de Grote Piramide van Khufu.  Het uitgraven van deze kalksteen heeft grotten achtergelaten die later gebruikt werden door het Britse leger als een geheime opslagplaats tijdens de Tweede Wereldoorlog, die je nu kunt verkennen.
    
    Links van de bodem van de lange schacht zijn twee verborgen putten.  Bevrijd de mummie rechts van de lange schacht om een van deze te vullen en bevrijd de mummie in de grote kamer om  de ander te vullen.  Laat de eerste van de twee mummies naar beneden gaan om de schat in de nis bij de onderkant van de schacht te pakken.  Bij het verlaten van deze nis, graaf rechts verschillende keren om jouw ontsnappingsroute te openen.
    
    Pak alle schatten links op het bord, ga dan rechts.  Bevrijd de mummie bovenaan zodat je later zijn schat pakt. Je zal ook zijn hulp nodig hebben om terug te ontsnappen naar links aan het eind van het level.  De schat rechts is gemakkelijker te pakken dan het lijkt: strategisch geplaatste valse stenen maken dit de gemakkelijke helft van het level.  Opmerking: Als je wat afwisseling wilt, dan kunt je alles rechts eerst doen en dan links.

en: Pyramid Crawl
nl: Aflopen van de piramiden

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
nl: Er zijn meer dan 100 piramiden in Egypte, waarbij de oudste rond 2600 vC is gebouwd.
    
    In dit piramide level (gebouwd rond 2008 nC), probeer je (door ze weg te lokken of te doden) te vermijden dat de twee mummies in het midden van de onderste sectie terecht komen.

en: The Great Sphinx
nl: De Grote Sphinx

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
nl: De Grote Sfinx is een wachter van het Giza-plateau en is gericht op de opkomende zon.  Met 73 meter lengte en 20 meter hoogte is het het grootste monolitische standbeeld in de wereld en is slechts 4500 jaar jong.
    
    Als je de schat in de sphinx pakt, probeert je het Raadsel van de Sphinx op te lossen: hoe kom je langs de horde mummies aan de rechter kant?

en: Ladder Pyramid
nl: Ladderpiramide

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
nl: De meest geaccepteerde theorieën over de constructie van de piramiden zijn gebaseerd op het idee dat deze zijn gebouwd door enorme stenen te verplaatsen vanuit een steengroeve en deze te verslepen en naar hun plaats te tillen. De dispuut gaat om de methode waarmee de stenen zijn verplaatst en geplaatst.  Ondanks dat, is het waarschijnlijk dat er vele ladders zijn gebruikt bij het bouwen, zoals op dit level.
    
    Dit level gaat om het rondrennen.  Een schat pakken en mummies vermijden is niet zo moeilijk - maar een schat bij de mummies wegkrijgen is veel moeilijker.  Het driesteens brede platform is een bruikbaar slagveld, hoewel u een beetje rond zal moeten rennen om de mummies die schatten dragen op de juiste lijn te krijgen.  Merk ook op dat het middelste blok van dit platform een doorvalblok is.
    
    Als je eenmaal alle schatten hebt gepakt, dan zult je over moeten steken naar de ontsnappingsladder.  Een manier om dit te doen is om een mummie te doden en over zijn rug, als de mummie oversteekt van de ontsnappingsladder naar de hoofdpiramide, over te steken.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
nl: De Ankh is de Egyptische hiëroglief die 'leven' betekent en als zonnesymbool, was het bijna altijd  in goud uitgevoerd.
    
    Om in leven te blijven op dit level, pas dan op de valse stenen in de hoofd-Ankh en probeer uit vissen hoe ze nuttig te gebruiken.

en: Pharaoh's Tomb
nl: Het graf van de Farao

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
nl: Onderzoekers schatten dat 2,3 miljoen blokken zijn gebruikt om de Grote Piramide te bouwen, met een gemiddeld gewicht van ongeveer 2,5 metrische ton per blok.
    
    De piramide op dit level is gebouwd met minder dan 100 blokken.  In het begin, manoeuvreer je om in de piramide te komen en dan, staande op een van de ladders op de tweede laag, vlak bij de buitenmuur links van de piramide.  Wacht op de mummies die zich groeperen aan de andere kant van de buitenmuur.  Klim dan naar de top van de ladders op de kleine piramide en wacht op de mummies die de lange ladder beklimmen en val van de stang.  Als de laatste is gevallen (of net iets ervoor), ren de lange ladder op, langs de stang en graaf om terug in de grote piramide te komen en naar de tombe.
    
    Herhaal deze truc om te eindigen na het pakken van de losse schatten, alleen moet je deze keer aan de rechterkant van de piramide weggaan.

en: Cat
nl: Kat

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
nl: Een aanbeden, belangrijk dier in de Egyptische gemeenschap en religie, de kat, kreeg dezelfde rechten op mummificatie na zijn dood als mensen hadden.
    
    Bij het beëindigen van dit kattenlevel, laat je dan niet bedriegen door staart van de kat die verschijnt bij het pakken van de laatste schat.  De enige uitgang is links.  Het is daarom nodig dat de mummies je de schat brengen die rechts van de kattenkop is, omdat je niet iedere schat kan pakken en op tijd terug rennen.
    
    Om de mummies er toe te brengen je the schat te brengen, moet je de vijf stenen onderaan uitgraven en hen toestaan om te passeren (of in de val zitten en gedood).

en: Pyramid Power
nl: Piramidemacht

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
nl: Imhotep ontwierp de Trappiramide van Djoser om als een gigantisch trap te dienen waarbij de ziel van de overleden farao op kon stijgen naar de hemel.  De daden van Imhotep waren zo belangrijk dat hij vergoddelijkt is door latere Egyptenaren.
    
    Alvorens je naar de top van dit piramide level kunt opstijgen, moet je eerst naar onderen.  Om de bovenste schat te pakken, ga links vanuit de nok, graaf het volgende blok en stap op de mummie eronder, ga rechts verder (probeer de muisaanwijzer op de nok te plaatsen).
    
    Na het pakken van de laatste schat, eindig rechts en ren omhoog en omlaag op de ladders. Linksonder is het enige moeilijke deel: ren onder de mummies op de ladder boven je en manoeuvreer ... en hoop!

en: Eye of Horus
nl: Oog van Horus

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
nl: Het Oog van Horus is een oud Egyptisch symbool voor bescherming en koninklijke macht tegen de goden.
    
    Op dit level is er enige bescherming in het oog, maar niet veel.  Herhaalde reisjes van de top naar onder zijn vereist om alle schatten te pakken.  Uiteindelijk zijn er twee mummies linksonder.  Om er te komen, klim naar de top van de korte ladder vierde van links, graaf links, klim naar beneden en graaf nog eens links.  Een van de mummies zal in het lage put vallen.  Klim de ladder op.  De tweede mummie zal de andere ladder opklimmen en in het bovenste put vallen.  Ga langs de twee gevangen mummies en klim naar de top.

en: Inverted Pyramid
nl: Omgekeerde piramide

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
nl: Waarschijnlijk geen traditioneel Egyptisch ontwerp.
    
    U moet zigzaggend terug en vooruit gaan langs de stangen om alle schatten te pakken.  Om langs de enkele jagende mummie te komen, wacht op hem op een stang en net voor hij je bereikt, val je naar de stang eronder en ga direct onder hem staan.
    
    Omdat het ontwerp niet traditioneel is, kunt je overwegen het level niet traditioneel te spelen: de val-en-ga-eronder beweging is gemakkelijker te doen met het toetsenbord (gemakkelijker, maar toch moeilijk).  Als je de laatste schat boven de stenen in de piramide hebt gepakt, pauzeer het spel en schakel terug naar de muismodus.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
nl: Anubis, of Inpu, was een Egyptische god van het leven in het hiernamaals.
    
    Om schat tussen de oren van Anubis te pakken, graaf je de twee kolommen links van de mummie uit en ga er bovenop staan.  Beweeg links weg van de mummie en graaf rechts.  De mummie zou in het gat in de kolom rechts moeten vallen. Graaf nu de twee linkse kolommen uit totdat je verbonden bent met het ladder-oog.  Naar beneden op de meest rechtse ladder van het oog en je zal op de stang eronder vallen.
    
    Om de schat in het rechter oor te pakken, graaf de hoogste van de tweebloks kolommen uit, val op de rechter van de tweeblok kolom.  Ga naar links en graaf in de tweede tweebloks kolom.  Ga naar rechts en graaf de éénblokskolom uit, bevrijdt de mummie.  Ga nog eens naar rechts en graaf drie blokken uit zodat je een twee blokken brede richel hebt om op te staan.  Ga links en graaf het vierkant uit aan jouw rechterkant.  Wacht op de vallende mummie, pak zijn schat en ren de ladder op om het gevecht aan te gaan met de vijf mummies die de uitgang blokkeren.

en: Pyramid of Treasure
nl: Piramide met de schatten

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
nl: Nubië was een grote bron van goud in Egypte.  Koning Tushratta van Mitanni claimde dat er 'meer goud was dan modder' in Egypte.
    
    In deze piramide zijn er zelfs schatten in de lucht!  Heel veel schatten en slechts drie mummies - dit kan niet al te moeilijk zijn, toch?

en: Sarcophagus
nl: Sarcofaag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
nl: Een sarcofaag is een begrafeniskist voor een lichaam, gewoonlijk uitgehouwen of gesneden uit steen.  In het oude Egypte vormde de sarcofaag de externe beschermingslaag voor een koninklijke mummie, met verschillende geneste lagen begrafeniskisten, die vaak uit albast was gesneden.
    
    Als je niet wilt dat dit jouw sarcofaag wordt, pak dan de schat onder de linker rand van de sarcofaag aan het begin - anders, kun je deze niet meer pakken.

en: The Parting of the Red Sea
nl: Het splitsen van de Rode Zee

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
nl: De Bijbel vertelt ons dat Mozes de zee splitste om te ontsnappen aan de mannen van Farao.  Nadat je de piramiden hebt beroofd of zijn voorouders, zal het niet geen verrassing zijn dat de Farao zijn mannen achter je aan zendt.
    
    Gelukkig kan de zee gesplitst worden door op de laatste schat te vallen.  Het is niet gemakkelijk om aan de mannen van de Farao te ontkomen. Laat jouw held eerst zo ver als mogelijk omlaag gaan, wacht dan voor zijn moment. Ga dan de muur van water aan de rechterkant op kruis de stang in het midden en wacht op de mummies totdat ze de bovenkant van het water bereiken alvorens een tweede keer te vallen.
    
    Ren deze keer onmiddellijk aan de linkerkant de muur van water omhoog en kruis onder de jagende mummies door.  Wacht bij de linker top waar de mummies aan jouw rechterkant je niet kunnen pakken. Wanneer de mummies aan jouw linkerkant de top bereiken, val dan een derde keer naar het zeebed (zelfs Mozes had het niet zo moeilijk). De truc om langs de mummies te komen bij deze laatst trip naar de top is om onderlangs te gaan en naar links van hen terwijl zij aan het vallen zijn als een kolom naar beneden langs een van de lange neergaande ladders.
    
    Opmerking: Het is mogelijk om eerst bovenop de muur van water links te gaan, maar dat is veel moeilijker.

en: Count
nl: Aantal

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
nl: Dit spel is gebaseerd op tellen van 0 naar 16 (of 0 naar 10 in hexadecimale notatie). Het eerste level heeft geen goud of vijanden: het probleem is dat je er moet zien weg te raken en het volgende level moet bereiken. Daarna wordt het aantal vijanden en goudstukken verhoogd met 1 op elk level. De naam van elk level verwijst naar het aantal vijanden, goudstukken en de cijfers die in de layout verschijnen.
    
    Deze elegante en nogal moeilijke Kampioenschaplevel's werden gemaakt door Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Je moet soms ook graven tijdens het vallen.

en: Zero
nl: Nul

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
nl: De enige uitdaging is om in de 0 te raken, de enige weg naar de uitgang.
    
    Om in de 0 te raken moet er op een zigzag-ladder geklommen worden, vijf bakstenen in de linkerkant van de 0 worden weggegraven, terugrennen naar de top van de zigzag-ladder, over de stang, door de weggehaalde bakstenen vallen en onmiddellijk naar rechts gaan tot in de 0. De tijd is redelijk krap.

en: One
nl: Een

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
nl: Het goud krijgen vereist meerdere opgravingen op verschillende plaatsen. Zie de volgende alinea.
    
    Om weg te raken moet je de vijand over de top van 1 laten gaan en de put op de bodem te vullen. Er zijn drie manieren om dit te doen. De eerste en meest logische manier is te wachten bovenop de stang aan de rechterkant van de 1 totdat de vijand bijna bij je is en dan naar rechts te bewegen, al gravend naar rechts terwijl je de bodem van de 1 bereikt.
    
    De tweede manier is timing: graaf op het juiste moment naar het goud (of daar waar het goud was); naar het goud gaan zal dan de vijand doen vallen in de put aan de rechterkant van de 1. De derde manier is de vijand vernietigen en hopen dat hij terug verschijnt aan de rechterkant van de 1.

en: Two
nl: Twee

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
nl: Om het meest linkse goud te krijgen spring je er op van boven terwijl je één stap naar één kant gaat tijdens het vallen. Graaf onmiddelijk in de vierkant juist onde rhet goud en stap erin. De valse vloer zal jouw op de odem laten vallen.

en: Three
nl: Drie

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
nl: Nadat je al het goud hebt veroverd is de enige ontsnapping omhoog via de hoogste ladder aan de linkerkant, alleen is deze niet op de een of andere manier verbonden.  Om het te bereiken moet je een vijand verleiden je te volgen en dan over de vijand heen te stappen om de ladder te bereiken.

en: Four
nl: Vier

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
nl: Bij het begin moet je naar de vloer rennen aan de rechterkant. Je zult enige vijanden in de val moeten lokken (met enig geluk krijgt je hierbij ook nog een goudstuk), maar je zou gemakkelijk de ladders in de vorm van een 4 aan de rechterkant op kunnen gaan.
    
    Als je het goud van de 4 hebt, wacht dan totdat de vijanden de top van de ladders van de 4 hebben bereikt.  Dit geeft je genoeg tijd om de ladders te bereiken voordat de vijand je afsnijdt.

en: Five
nl: Vijf

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
nl: In het begin klim je op de eerste set ladders naar beneden en wacht je op de laagste sectie totdat de vijanden in hun posities vastzitten.  Daarna val je naar de vloer en richt je je op de grote ladder rechts met de vork op de bodem.  De vork stelt je in staat om langs de vijanden erboven te komen: wacht op vloerlevel van de linker rung (niet onder vloerlevel!) totdat de vijand op de lange ladder naast je neervalt.  Daarna klim je omhoog en naar rechts naar de grote ladder.

en: Six
nl: Zes

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
nl: De eerste truc voor dit level is het juiste tijdstip te bepalen om door de bodem van de 6 heen te gaan terwijl de vijand de ladder opklimt aan de linkerkant van de 6.  Als je eenmaal op de ladder bent zullen de vijanden de ladder opklimmen bij je vandaan, zodat je alleen hoeft te wachten totdat er geen vijanden laag op de ladder zijn alvorens door de bodem van de 6 te graven.
    
    De tweede truc is uit te vinden hoe alle vijanden van de ladder te krijgen aan de linkerkant.  Een manier is om bovenop de grote 6 in het midden te zitten en te wachten totdat ze over de palen komen.  Laat je dan naar de bodem vallen en ren naar de ladder.

en: Seven
nl: Zeven

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
nl: Het goud bovenaan 7 is de hoofduitdaging.  In het begin klim je naar het meest linkse vierkant van de top van de 7 en wacht daar totdat de vijanden de gaten vullen aan de top van de 7.

en: Eight
nl: Acht

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
nl: Met voorzichtige bewegingen en timing kun je twee vijanden verleiden naar de meest linkse ladder te komen en hen daar te laten terwijl je de vijf hoogste goudstukken pakt.
    
    De drie laagste stukken moeten in één passage verzameld worden, maar het kan zijn dat je jouw vijanden naar de rechterkant van de 8 moet dwingen om problemen te vermijden wanneer de ladders verschijnen en je op op de vloer landt.
    
    Je kunt jouw uiteindelijke ontsnappingsladder schoonmaken door opnieuw de vloer helemaal rechts te raken.

en: Nine
nl: Negen

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
nl: Laat je aan het begin zo vlug mogelijk naar de vloer vallen. Graaf verschillende putten op de bodem om de vijanden te vertragen om de ladder op te komen. Pak daarna de twee goudstukken aan de linkerkant van de 9. terwijl er geen vijanden in de buurt zijn en graaf om toegang te krijgen tot de 9 na het pakken van de hoogste van deze twee stukken.
    
    Om het goud aan de onderkant van de 9 te pakken moet je aan de linker kant van de vijand zijn, graaf links en beweeg naar rechts.  De twee vijanden zullen naar links gaan, vallen en de ladder opklimmen. Als de eerste vast zit waar je hebt gegraven, springt je in het laagste gedeelte van de 9 en graaft links. De volgende vijand neemt het goud mee naar beneden. Pak het, graaf rechts, val naar de stang en ontsnap zo vlug mogelijk.

en: Ten
nl: Tien

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
nl: U kunt verschillende vijanden vast zetten in de putten links en rechts beneden, maar zij komen vrij wanneer de verborgen ladder verschijnt.  Naar de vloer vallen bij uw ontsnapping kan de weg vrij maken voor uw pad naar rechtsboven.

en: Eleven
nl: Elf

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
nl: Haal het goudstuk onder de linkerzijde van de palen in de vorm van een 11 eerst, pak dan het stuk aan de basis van de linker 1 van de centrale 11.  Val daarna naar de vloer iets links van de dubbele hoge muur. De vijanden vallen in verschillende secties. Je moet dan drie dingen doen: haal het geld in de linker en centrale secties, pak het geld van vijanden aan uw rechterkant wanneer je op de vloer bent en lok zo veel mogelijk vijanden in de sectie links van de 11.
    
    De eerste twee taken zijn relatief eenvoudig: de laatste taak kan op verschillende manieren worden gedaan.  Als je de centrale ladder op gaat en naar links gaat, dan kunt je wachten boven de rechterkant van de palen (mogelijk door op de palen te vallen) en een paar vijanden tegelijk uit de centrale sectie naar de linker sectie te lokken. Je kunt ook een paar goudstukken oppakken bij het doen hiervan.
    
    Als je alle goudstukken hebt (behalve de stukken aan de rechterkant van de 11), ren dan naar de top rechts van de H-vormige ladders in het midden.  Dit zorgt ervoor dat alle vijanden die zich niet in de rechtse sectie bevinden zich naar de linkse sectie te begeven.

en: Twelve
nl: Twaalf

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
nl: Dit is een langzaam level met veel wachten op vijanden om zich te bewegen naar daar waar je ze wilt hebben.
    
    Bij de start valt je op de dichtbij zijnde vijand tijdens zijn val en beweegt u zich naar de rechtse palen om de goudstukken te bemachtigen die zich eronder bevinden.  Wacht op een opening in de vijanden beneden alvorens je zich laat vallen op dit goudstuk.
    
    Het raster van 12 vakken rechts is bruikbaar.  Als je op dit raster bent maar onder de top dan zullen de klimmende vijanden op de ladder net links van het raster niet op het raster vallen en je achteraan zitten. Je kunt in de buurt van de onderkant van het raster wachten totdat de vijanden zich bewegen boven de putten van stenen en beton linksonder, daarna kunt je zich laten vallen op de vloer. Als gevolg daarvan vallen de vijanden in de putten komen vast te zitten.
    
    Een andere bruikbare truc is te wachten aan de top van de ladder helemaal links, (waar je het level start).  Alle vijanden die ver genoeg weg zijn rennen over de bovenkant van de vakken en vallen in de vallen aan de rechterkant.
    
    Om het goud van de linkerkant van de vloer te krijgen moet je de tweede sectie van de vloer opvullen met vijanden en vierkanten uitgraven die de vijanden blokkeren in het meest linker gedeelte.  U kunt er voor kiezen dit goud te verliezen (d.w.z. dat de vijand met het goud een gegraven vierkant ingaat en daar vernietigd wordt); hoewel het mogelijk is dit goud te bemachtigen als u dat werkelijk wilt.
    
    Als u het meest linkse vrijkomende goud bewaart voor het laatst dan is het gemakkelijk om via de bovenkant te ontsnappen.  Als alternatief kunt u het goud in de 2 voor het laatst bewaren dan zou u zonder veel moeite moeten kunnen ontsnappen.  Anders snijden de vijanden aan de meest linkse kant u de weg af naar de ontsnappingsroute.

en: Thirteen
nl: Dertien

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
nl: Wacht in het begin op de top van de linker (of beter, rechter) tak van de meest linkse ladders totdat de vijanden in het midden naar het midden van de centrale ladder klimmen.  Val dan naar de horizontale ladder, ga helemaal naar rechts en val naar de vloer, op die manier laat u verschillende vijanden in de val lopen.
    
    U moet de meeste van uw vijanden weer vrijlaten uit hun val om het goud op verschillende plaatsen te kunnen bemachtigen.  In het bijzonder moet u de vastgezette vijanden vrijlaten in de linker helft van de vloer om minstens één goudstuk te bemachtigen.  
    
    Als u het laatste goudstuk hebt opgepakt zullen de vijanden over de centrale ladder zwermen, u zult dus moeten beslissen welk goudstuk als laatste op te pakken.  Een redelijke keuze is die ene die door de drie vijanden in de laagste poot van de 3, evenals die in het centrale arm van de 3.

en: Fourteen
nl: Veertien

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
nl: Vier trucs:
    Ten eerste, graaf de vijanden niet eerder uit die vast zitten in de 4en links dan aan het eind (ook wanneer er een vast komt te zitten in de middelste 4) - dit vermindert het aantal vijanden waarmee u te maken hebt. 
    
    Ten tweede, u zult bovenop een vijand moeten landen om het gevangen goud in de 4en links en het losse goudstuk in het centrum.
    
    Ten derde, als u de vijanden op de 4en aan de rechterkant vrij laat (en mogelijk de twee in de 4en links), het makkelijker zou kunnen zijn om dubbel te graven en deze goudstukken te verliezen.
    
    Tenslotte, het is het gemakkelijkst om aan het eind te ontsnappen door een goudstuk in of bij de losse 14 in het midden rechts.  Daarna kunt u de ladder op rennen die daar verschijnt.

en: Fifteen
nl: Vijftien

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
nl: Twee aanwijzingen: als u op een van de linker twee ladders wacht, een rij onder het goudstuk dat vast zit tussen de twee ladders, dan zullen de vijanden in het midden springen naar de basis van de 5.  Dit zou u toe moeten staan om gemakkelijk het goud tussen de 1 en de 5.
    
    Ten tweede, als u op de basis van de 1 rechts van de één wacht, dan zullen de vijanden rechts van de twee ladders links van de 1 van de stang afspringen op de andere helft van de basis van de 1.  Als u hoog tussen de 1 en de 5 wacht, daarna springt naar de basis van de 1, terwijl de vijanden naar de basis van de 1 vallen, dan zult u in staat zijn de ladder links van de 1 op te rennen en het goud pakken links van de 1.

en: Sixteen
nl: Zeventien

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
nl: De kolom links van de 1 vereist een snelle run naar beneden en weer omhoog, met voorzichtige misleiding naar beide kanten om vijanden te ontwijken.
    
    Om het good in het midden van de 6 te pakken, valt u op de top van het 'O'-gedeelte van de 6, naar rechts/links graven en inmiddelijk naar links en links graven om de vijand te vertragen die u anders zou vangen.  Hoewel, u zou dit goudstuk tot het eind kunnen bewaren en om niet twee extra vijanden eerder te bevrijden; het is echter mogelijk om twee vijanden zichzelf opnieuw in de val te zetten in die sectie.
    
    Om het goud dat de vijanden onderecgts bezitten te verkrijgen, graaft u het blokkerende vierkant links van hen weg, rent de ladder op, graaf de rechterkant van de 6 weg, val erin, ren links en graaf een vierkant weg aan de linkerkant van de 6 en val naar de vloer.  De tijd is krap - alleen een van de twee vijanden in de rechtsonder sectie is in staat naar de volgende sectie links te bewegen.  U zult nog steeds de onderkant van de 6 uit moeten graven om hun goud te verkrijgen, maar dat is rechttoe rechtaan hoewel een beetje hectisch vanwege de vijanden die op de loer liggen links van de 6.
    
    Als u alle goud hebt, dan is het het gemakkelijkst om het level te verlaten door door het midden van de valse vloer te gaan op de 1 en via de ladders links van de 1 te eindigen.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
nl: done.

en: Dig While Falling
nl: Graven tijdens vallen

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
nl: In kampioensschapspellen heb je vaak graven tijdens vallen nodig. Deze levels zijn een toenemende introductie in die techniek, samengesteld door Jason zelf (j at jxself org). Elk level heeft een opgenomen oplossing, eveneens geleverd door Jason.

en: Jail Break
nl: Uitbraak

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
nl: Gearresteerd voor het verschillende keren stelen, overvallen en in de val lokken van uw vijanden, wordt u gevangen gehouden.
    
    Maar de politie is hier meedogenloos en als u probeert uit te breken zullen zij er geen slapeloze nacht van hebben u te doden...  Wees dus voorzichtig en het meest belangrijk van alles is: wees snel --- of u bent dood!
    
    Deze kampioenschapslevels gebruiken de snelle en wispelturige KGoldrunner-regels en zijn opgesteld door Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Je moet soms ook graven tijdens het vallen.

en: Don't Panic!
nl: Geen paniek!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
nl: Zoals de naam van het level zegt, is er absoluut geen paniek nodig.
    
    Het is erg gemakkelijk om uit deze gevangenis te ontsnappen, omdat de wachten zelf inde val zitten en u niet aan kunnen raken...

en: Robbery
nl: Overval

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
nl: Weer vrij hebt u van ergens enig geld nodig.
    
    De truc is om uw vijanden vast te pinnen. Als u ze op een betonblok kunt laten vallen, dan kan dat helpen. Aan de andere kant kunt u ook gewoon veel rennen...

en: Use the Guards
nl: De wachten gebruiken

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
nl: Ze mogen medogenlooas zijn, maar ze zijn voorspelbaar.
    
    Wanneer u de ladders rechts bereikt, wacht op springende wachter, daarna loopt u over zijn hoofd om het goud te pakken.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
nl: Dalende vijanden (1) - Een weg vinden

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
nl: Maak gebruik van uw vijanden door over hun hoofden te lopen.
    
    Als er meer dan één gat te gaan is, laat uw vijanden dan eerst rechts lopen, begin daarna over hun hoofden te lopen.

en: Falling Enemies (2) - Digging
nl: Dalende vijanden (2) - Graven

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
nl: Start het level met een klik. De rest zou zichzelf moet wijzen...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
nl: Dalende vijanden (3) - Verborgen ladders

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
nl: Deze keer zijn ze intelligenter en vallen op u van boven.
    
    Graaf eerst alle stenen weg op de weg naar het goud.
    
    Ren daarna terug naar het midden en wacht op opnieuw geboren vallende vijanden. U zult de leiders in de val zetten terwijl u wacht op de anderen. Op de weg naar boven kijkt u uit voor meer opnieuw geboren vijanden.

en: Imprisoned Guards
nl: Gevangen wachters

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
nl: Het is gemakkelijk genoeg om in te breken in de hoofdstructuur, maar om alle goud te verzamelen en er weer uit te geraken is het nodig over de hoofden van de vijanden te lopen.

en: Forbidden Gold
nl: Verboden goud

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
nl: U bent erg mooi aan ze ontsnapt in de laatste paar levels.
    
    Nu bent u weer vrij en mag u doen wat u wilt. Alles behalve het goud opnieuw stelen, onnodig om te zeggen...

en: Dig Your Way Out
nl: Graaf uw weg naar buiten

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
nl: Geen wachters en u vraagt toch om hulp?
    
    Wel, u kunt het krijgen.
    
    Graaf de stenen naast de stang weg. Wanneer u valt, zoek dan snel een weg terug naar de stang zodat u over kunt steken naar de nis. natuurlijk kunt u alleen succes hebben als u de weg weet en niet aarzelt. Er is niet veel tijd over...

en: An Unpleasant Cellmate
nl: Een onplezierige celmaat

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
nl: Klik om het level te beginnen en hij zal val zitten alvorens hij enige schade kan doen.

en: Awaiting Enemies
nl: Wachten op vijanden

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
nl: Ze zullen u niets doen als u blijft waar u bent. Ze willen alleen hun goud beschermen.

en: Too Many Guards
nl: Teveel wachters

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
nl: Dit level is moeilijk, maar zeker niet onmogelijk.
    
    Raak de eerste groep wachters kwijt door ze maar onder te leiden. Hier is hoe. Ga naar de onderste ladders en blijf even op de meest rechtse lage ladder, ga daarna snel naar links terug zodat alleen een vijand u volgt. Wacht op de meest linker lage ladder totdat deze ook de laagste ladders bereikt, klim daarna snel omhoog en naar links. Hij zal naar de grond springen. Herhaal deze truc met alle wachters op deze locatie.
    
    De volgende wachter zou gemakkelijk te passeren moeten zijn, maar daarna is er werk voor u... Wanneer u op de ladder klimt naast het beton, zal de wachter beginnen met het rennen naar de meest linkse ladder en terug. U zult het juiste moment moeten vinden op zijn hoofd over te steken.
    
    De laatste sectie bevat enig graafwerk. Val eerst door de tunnel van valse stenen links, vergeet niet het goud mee te nemen als u er langs gaat. Klim daarna op de lange ladder. De derde steen rechts is een val. Val er in, graaf daarna naar rechts en vijf keer links als u valt. Ga verder naar beneden. Graaf de laagste van twee stenen weg die erboven ruimte hebben, klim de meest rechtse van de ladders op naar de eerste steen die u hebt gegraven (in de hoop dat het nu nog niet is gesloten), ga daarna naar rechts en omhoog naar de uitgang.

en: Caught In The Heights
nl: Gevangen in de hoogten

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
nl: Zodra u naar beneden gaat zullen zij op u jagen totdat u dood bent. U wordt dus geadviseerd om een exacte route te plannen alvorens te starten met uw poging te ontsnappen.

en: Teamwork (1) - The Liberation
nl: Teamwerk (1) - De bevrijding

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
nl: U hebt de eerste vijand nodig om u te helpen uit te breken.
    
    Het goud links heeft een beetje timing nodig.
    
    Als u omhoog gaat en dan naar rechts, controleer dan dat uw teamgenoot niet in de het betonnen gat valt. Om de drie goudstukken rechts te pakken, probeer hem op de linker ladder te houden, zodat u over zijn hoofd naar het goud kunt springen.
    
    Wanneer u omhoog en links gaat, is er een ladder staande op een betonnen kolom. Loop over het hoofd van uw vriend om het te bereiken en blijf boven hem. De eerste steen links van u is een val. Loop op zijn hoofd zodat hij in de val valt en niet u. Maar daarna moet u hem weer bevrijden als u de hoogste ladders wilt bereiken.
    
    U kunt beter vriendelijk zijn voor uw teamgenoot: u zult waarschijnlijk samen met hem zijn voor de volgende paar levels...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
nl: Teamwork (2) - duikplatforms

en: Start running immediately or you are doomed!
nl: Begin direct te rennen of u bent gedoemd!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
nl: Teamwork (3) - de uiteindelijke ontsnapping

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
nl: Dit is het laatste level waar u samenwerkt met uw vriend. Hij heeft u genoeg geholpen om zijn bevrijding te verdienen.
    
    Sorry, ik kan u niet verder helpen. Er is niets moeilijks meer op dit level.

en: Gold Rush
nl: Goldrush

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
nl: Enkele kleine levels met traditionele regels die wel even kunnen duren om ze op te lossen. Je moet soms ook graven tijdens het vallen.
    
    Gemaakt door Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
nl: Te gemakkelijk?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
nl: Het kan er tamelijk recht-toe-recht-aan uitzien, maar helaas dat is het niet, omdat er vele valse stenen op de weg naar het goud liggen.
    
    Graaf de eerste steen op tijdens het vallen, val er doorheen, ren de ladder op en wacht totdat de vijand in het gat valt. Nu kunt u op zijn hoofd vallen en verder gaan. Spring in het gat links en graaf een andere steen weg tijdens het vallen. Dit stelt u in staat links verder te gaan op de stang.
    
    Natuurlijk zijn er nog steeds heel wat vallen op de weg, maar zij kunnen gemakkelijker worden vermeden, die u dus zelf moet vinden. U weet het, u kunt altijd het level opnieuw te beginnen door op 'Q' te drukken.

en: Have A Nice Flight...
nl: Een prettige vlucht toegewenst...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
nl: Het zou niet al te moeilijk moeten zijn.
    
    Zet de muis gewoon in de rechter bovenhoek en de held zal automatisch het level beëindigen.

en: Golddigger
nl: Goudzoeker

en: My suggestion: dig!
nl: Mijn suggestie: graven!

en: Golden Town
nl: Gouden stad

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
nl: U moet het goud rechts van u eerst verzamelen. Daarna probeert u zich een weg naar beneden te graven. Het is gemakkelijker om de vijanden te controleren wanneer u op de lagere levels bent.

en: A Hectic Enemy
nl: Een hectische vijand

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
nl: U hoeft niet vlug te zijn. U hoeft alleen maar te weten hoe u de vijand kunt vermijden.
    
    Door naar het lagere level te springen kunt u uw vijand op en neer op een ladder laten rennen als u valt. Zodra u het lagere level bereikt zal de vijand u volgen, maar u zult tijd hebben om enig goud te verzamelen of langs hem heen te komen en naar een andere sectie te gaan.
    
    Twee belangrijke opmerkingen: laat de vijand niet op de middelste rij van ladders vallen en verzamel het goud daar beneden als laatste.

en: Don't Wake Them Up
nl: Maak ze niet wakker

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
nl: Dit is niet erg gemakkelijk omdat er zo veel vijanden zijn die de enige weg uit het level blokkeren.
    
    De best manier om langs ze te komen is om rechts omhoog te gaan en te wachten totdat de meeste vijanden de middelste ladders op gaan. Door daarna op en neer te gaan kunt u proberen ze te groeperen. Val tenslotte naar het laagste level en wacht op ze om hetzelfde te doen. Wanneer de eerste vijanden aankomen, rent u omhoog en probeert u naar het hoogste betonnen gat te komen voor de anderen. U moet het mogelijk verschillende keren proberen voordat u succes hebt.
    
    Wanneer u daar bent en er slechts een of twee vijanden de uitgang blokkeren, dan kunt u proberen langs ze heen te komen door een ladder op te gaan net voordat ze u bereiken. Dan loopt u over hun hoofden. Succes!

en: On The Brink
nl: Op het plein

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
nl: Wachten of niet wachten? Wel, gewoon proberen...
    
    Voordat u een van de structuren rechts binnen te gaan, kunt u beter een ontsnappingsroute hebben.

en: Dropping Enemies
nl: Vijanden laten vallen

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
nl: Nee, er is geen speciale truc voor het oplossen van dit level.
    Wees gewoon sneller dan uw vijanden.

en: The Big Maze
nl: Het grote doolhof

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
nl: Enkele vijanden kunt vermijden door een valse steen te vinden om doorheen te vallen. Wat betreft de anderen is het nodig een plek te vinden waar u kunt graven of om ze heen te gaan.
    
    U moet het enkele goudstuk bovenaan een ladder links bereiken door er doorheen te graven. Als u helemaal rond gaat zal de vijand u volgen en uw uitgang blokkeren.

en: Hurry Up!
nl: Opschieten!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
nl: Zoals de naam van het level u vertelt moet u niet al te lang blijven rondhangen. Ren onmiddellijk, graaf de eerste steen op en laat de vijand er invallen, ren dan naar de tweede steen en graaf er doorheen.
    
    U bent nog niet klaar omdat u het goud moet bereiken voordat de tweede vijand arriveert. Dus een beetje snel!

en: Two Useful Enemies
nl: Twee nuttige vijanden

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
nl: Om uit de betonnen structuur onder u te komen, gaat u eerst naar beneden, wacht op de vijand, loopt daarna over zijn hoofd en ontsnapt. Gebruik een soortgelijke truc met de tweede vijand.
    
    De gouden lijn op de stenen aan de onderkant vereist iets meer nadenken. Omdat een van de stenen een val is, moet u alle stenen tot aan de val uitgraven, daarna over de stenen erboven rennen, door het overgebleven goud graven en het snel verlaten.

en: The Prison
nl: De gevangenis

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
nl: Wanneer u de vijanden bereikt, neemt u al het goud. Graaf daarna een van de stenen weg, spring erin en graaf onmiddellijk aan beide kanten. De vijanden aan beide kanten van u zullen in 9 van de 10 gevallen in de val komen te zitten. Stap daarna op een van de vijanden, graaf de middelste steen op en spring er doorheen.
    
    U bent weer vrij!

en: Free Fall
nl: Vrije val

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
nl: Dit vereist een beetje timing.
    
    Wanneer u de nis in het beton bent ingegaan, wacht u op het juiste moment om over de vijanden te lopen: niet te vroeg, omdat u recht in hun armen zou lopen en niet te laat, omdat u dan de andere kant niet zou bereiken.

en: Two Friends
nl: Twee vrienden

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
nl: Maak gebruik van uw vriend.
    
    Graaf hem uit, loop daarna over zijn hoofd om de balk links en onder u te bereiken. Na het meenemen van het goud linksboven, laat u uw vriend opnieuw vrij.
    
    Wanneer hij naar u toe rent en in de put valt, spring dan op zijn hoofd en verzamel vijf goudstukken bij het lopen over zijn hoofd. U moet ook uw snelheid aanpassen aan de zijne.
    
    Om het goudstuk naast een buis van valse stenen te bereiken, springt u door de buis, rent de ladder op en wacht op de vijand om er in te vallen. Nu kunt u op zijn hoofd rijden en naar rechts stappen om het goud te pakken.

en: Impossible?
nl: Onmogelijk?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
nl: Geen hint deze keer!
    
    Maar het is niet onmogelijk.

en: The Wall
nl: De muur

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
nl: Er is alleen één ladder omhoog naar de top van de muur en om die te bereiken hebt u een vijand nodig. U moet dus naar rechts en links graven helemaal naar de bodem terwijl u valt.
    
    Aan de andere kant van de muur moet u op de grond wachten totdat de vijand u bijna bereikt, ren daarna erg snel omhoog.
    
    Maar hoe bereik je de andere kant?
    
    Trial and error...

en: Snakepits
nl: Slangengaten

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
nl: Nadat u de ladder bereikt en nadat u zich omlaag werkt via de midden sectie, is het nodig om vijf vijanden vrij te maken, niet meer en niet minder. Ze zullen u helpen om een brug te vormen naar de ladders die links verschijnen.
    
    Om de vijanden in de vakken links te laten bewegen naar de positie terwijl u ontsnapt, behoeft u alleen op dezelfde hoogte aan de ene of de andere zijde.

en: Get In And Up
nl: Ga er in en omhoog

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
nl: Nadat u de eerste ladder hebt bereikt, gaat u omlaag en wacht op de naar u toe rennende vijanden. Wanneer ze bijna op u zijn, ren omhoog, ga links en ga het gebouw in. Neem de twee goudstukken en graaf uzelf er doorheen.

en: No Way Out
nl: Geen uitweg

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
nl: U moet eerst graven alvorens het goud te pakken en voordat de ladders verschijnen.

en: How To Get There
nl: Hoe kom je daar

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
nl: Eerst moet u een weg vinden naar de hoek linksboven.
    
    Wanneer u arriveert zijn er twee ladders onder u, een erg korte en een langere. Ertussen is een kolom stenen. De twee bovenste zijn echte stenen: de rest is een buis van vallen en u moet er doorheen.
    
    Graaf door twee kolommen stenen rechts, stap links en ren de ladder op. Spring naar links en graaf twee stenen weg bij het vallen. Ren terug naar rechts, maar graaf de laatste steen, want diegene links ervan is een val. Ren de grote ladder op, ga links en graaf door de steen boven de kleine ladder. Val er op, ga dan rechts en val door de buis.
    
    De timing is erg stak. De kleinste aarzeling zal u doden!

en: The Bull
nl: De stier

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
nl: Voor het goud links hebt u een erg goede timing nodig, vergelijkbaar met 'Vrije val', alleen iets moeilijker. Probeer het juiste moment te vinden om over het hoofd van een vijand te rennen.
    
    Op de rechter kant begint u met twee enkele stenen uit te graven om de vijand naar links te laten rennen in het gat. Stap op zijn hoofd, graaf aan beide kanten tegelijk terwijl u valt en ren dan naar links, neem het goud, ren terug en stap op de laatste vallende vijand. Wees snel, omdat u de vijf goudstukken links alleen kunt bereiken door op een vijand te rijden.

en: Long Way Up
nl: Lange weg omhoog

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
nl: U moet op de piramide van ladders klimmen en over de hoofden van de vijanden rennen. U hebt meer geluk dan oefening nodig. Het is beter even te wachten alvorens omhoog te klimmen.
    
    Om het enkele goud bovenaan de vallen in het centrum te pakken, graaft u de vijanden vrij daarna gaat u omlaag en links naar de grote stang. De vijanden zullen de put onder de vallen vullen, zodat u daarna het goud gemakkelijk kunt pakken.
    
    De rest is een beetje moeilijk, maar het is gemakkelijk te begrijpen hoe. In het algemeen is het het beste om vijanden doden te vermijden.

en: A Little Present To Say Goodbye
nl: Een klein cadeautje om tot ziens te zeggen

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
nl: Na enige moeilijke levels wilt u misschien een gemakkelijke. Tot ziens!

en: Gold Of The Living Dead
nl: Goud van de levende dood

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
nl: De Zombie Apocalypse is op ons en u bent de laatste levende mens op Aarde, maar de zombies hebben nog steeds veel goud. Echter, omdat ze zombies zijn, zijn ze meer geïnteresseerd in u dan de schatten...
    
    Vijftig kampioenschapslevels, inclusief tips en opgenomen oplossingen, van Gabriel Miltschitzky, April 2021.

en: Last Person On Earth
nl: Laatste persoon op Aarde

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
nl: U bent de enige mens die de Zombie Apocalypse heeft overleeft en nog steeds denkt u aan niets dan uw goud? Welnu, laten we kijken wat voor goeds het voor u zal doen...
    
    Eerste tip: elk level heeft een opgenomen oplossing, dus bij twijfel kijk er eens naar. Tweede tip: u kunt gemakkelijk vastlopen als u niet slim genoeg bent om een ontsnappingsroute voor te bereiden voordat u achter enig goud gaat.
    
    In de rechtsonder hoek hebt u getimed graven nodig om die ontsnappingsroute voor te bereiden. Graaf de hoogste steen op naast de ladder, wacht dan even en graaf de stenen eronder, net voordat de bovenste zich opnieuw vult. Dit laat u lopen over de bovenste steen en rennen via de lagere stenen bij uw terugkeer.
    
    Onder de goudstukken in het centrum zijn er doorheenval stenen (of vallen) die u kunnen vangen. Het is het best om de buitenste kolommen goud eerst te verzamelen. In andere gebieden kan het nodig zijn om te graven tijdens het vallen door vallen.
    
    De hoek linksonder is tamelijk hectisch. De ontsnappingsroute voor het meest linkse goud is rechts waar er twee goudstukken zijn. Laat daar een gat voordat u over gaat naar links. Om het meest linkse goud te pakken en op tijd terug te zijn, probeer gaten aan beide kanten van u te tegelijk te graven.
    
    Zelfs met deze tip is de timing strak. U kunt een beetje tijd winnen door de derde-hoogset steen naast de ladder weg te graven. Als u terugvalt van links, graaf de steen rechts weg die uw uitgang blokkeert. Dit zal u wat meer ruimte voor fouten geven, omdat u niet gedood wordt wanneer de steen wordt opgevuld.

en: A Little Digging Warm-Up
nl: Een beetje opwarmen bij graven

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
nl: Dit level is een goede gelegenheid om enige graafvaardigheden te oefenen die u in latere levels nodig zal hebben.
    
    Hoewel het tamelijk rechtlijnig is, er wacht een ondeugende kleine val aan het eind op u. Om het te vermijden moet u het goud verzameld hebben door van de linkerkant te komen, wat een kleine puzzel is met timen bij graven. De laatste stappen naar het goud en terugtrekken maken het nodig dat u stenen aan beide kanten tegelijk graaft, door op beide muistoetsen te drukken.

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
nl: Pas op! Dit is een zombie. Zodra u hem los laat, zal hij u proberen te doden!
    
    Er is echter geen andere manier langs hem heen...
    
    Hij is echter niet volledig nutteloos. Op zijn hoofd lopen stelt u in staat om bepaalde stukjes goud te bereiken die anders buiten bereik zouden zijn.
    
    P.S. Soms verschijnt hij ergens waar hij niet zou moeten verschijnen. Als dat zo is dan is het doden van de held het enige en het level opnieuw starten. Sorry daarvoor!

en: Zig Zag
nl: Zigzaggen

en: This is as easy as it gets...
nl: Dit is zo gemakkelijk als het gaat...

en: The Box
nl: De kist

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
nl: De zombies aan het begin vermijden kan het slechtste deel zijn. U moet bovenaan een ladder wachten totdat een zombie echt dichtbij u komt en dan sluipt u weg onder hem op het juiste moment.

en: Manipulation
nl: Manipulatie

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
nl: Zombies kunnen gemanipuleerd worden om in richtingen tegaan anders dan naar u. Ze kunnen weg van u gaan als u onder hen bent op een ladder (maar niet onderaan de ladder). Deze kennis kan u uw leven sparen wanneer u nergens kunt graven en kan erg nuttig zijn wanneer u een ladder op wilt gaan naar het volgende level.
    
    Een speciaal geval is wanneer één zombie dicht onder u is op een ladder en een andere boven u. Dan zal de bovenste niet wegrennen maar naar u afdalen. Maar gewoonlijk zal hij omdraaien juist voordat hij u bereikt. U zult deze situatie hebben helemaal aan het begin en het heeft sterke zenuwen nodig, maar het zou niet te moeilijk om mee om te gaan zijn nadat u weet hoe ze zullen reageren.
    
    Een andere nuttige truc is om op een level te staan helemaal links of rechts van een of meer zombies. Ze kunnen naar dat level gaan en bevroren blijven, als er geen directe weg naar u toe is of ze kunnen naar u strompelen en in een put vallen - permanent of vers gegraven.
    
    P.S. Wanneer u onderaan de rechter ladder bent, is het mogelijk om over beide zombies te lopen, zelfs als ze enigszins apart zijn. In feite is het cruciaal om ze minimaal apart te houden, anders zal een van hen bovenop het hoofd van de ander lopen en het onmogelijk voor u maken om de ladder aan the linkerkant te bereiken die naar de top leidt. Ga rechtstreeks naar de ladder rechtsonder en wacht daar totdat ze dichtbij zijn - de afstand die ze houden als u niets wijzigt is ideaal.

en: Do Not Worry
nl: Geen zorgen maken

en: Come on, they are completely harmless ;-)
nl: Kom op, ze zijn volledig onschuldig ;-)

en: They Are So Many!
nl: Er zijn er zoveel!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
nl: U zou zich kunnen realiseren dat niet alle zombies even snel zijn. Zij die zich verzamelen in grotere groepen zijn langzamer dan enkelingen - tenslotte een kleine verlichting.
    
    Ze pakken ook het goud - waarschijnlijk een oud instinct uit hun vorige levens.
    
    In dit geval is het echter nuttig omdat ze naar u toe kunnen brnegen.
    
    Plaats uw vallen bedachtzaam: u hebt geen onbeperkte ruimte om ze te vermijden.
    
    Merk ook op dat zombies enigszins onsterfelijk zijn: ze zullen allen ergens weer verschijnen. Na enige tijd zullen sommige van hen niet verschijnen boven de stenen en naar de vloer vallen, wat dit level een beetje gemakkelijker voor u zal maken.

en: Never Trust The H-Ladders
nl: Vertrouw nooit de H-ladders

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
nl: Denk je dat jouw ladder te kort is?
    
    Naar mijn mening is de H-ladder hoog genoeg voor jou om over de hoofden van de zombies te klimmen. Onmiddellijk omhoog gaan zal je helpen om ze te groeperen. Ga na dat geen zombie op de hoofden van anderen loopt wanneer je ze naar jou toe lokt.

en: Please Do Let Me Pass!
nl: Laat me alstublieft passeren!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
nl: Er zijn geen valse stenen om doorheen te vallen, u moet de dingen dus op de harde manier doen. Langs de laatste zombies geraken kan een soort uitdaging zijn.
    
    Bedenk dat de zombies van u weg rennen als u op de ladder onder ze zijn. Deze zal op en neer gaan naast het gat links van de ladders. Zoek het juiste moment om omhoog te gaan en graaf de stenen links uit, daarna zult u in staat zijn hem te vermijden.

en: Three Little Pieces Of Elegance
nl: Drie kleine stukjes elegantie

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
nl: Hier krijg je te maken met timing problemen. In de meeste gevallen moet je één steen opgraven, daarna wachten tot net voor het opnieuw vullen en de steen eronder opgraven. In het eerste vak, bijvoorbeeld, spaart dit jouw leven, omdat je over de bovenste steen kunt rennen en daarna de zombie in de val laat lopen.

en: Thieves
nl: Dieven

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
nl: Je zult merken dat goud terugkrijgen van de zombies het moeilijkste onderdeel van dit level is. The truc is om de zombies met het goud te scheiden van de anderen en ze ingraven.

en: Climbing And Falling
nl: Klimmen en vallen

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
nl: Aan de rechterkant moet u de laatste zombie u laten volgen.
    
    Wel, hij kan een beetje terughoudend zijn, maar geen zorgen, u kunt altijd terug gaan als hij iets andere plannen had en in een andere richting ging.
    
    Om er zeker van te zijn dat hij u volgt, moet u soms wachten totdat hij u bijna vangt voordat u beweegt, anders zal hij zich omdraaien.
    
    Laatste stukje advies: de exacte hoogte waar u staat op een ladder, terwijl u wacht op de zombie om te vallen, is soms belangrijk - speciaal bij het laatste gat.

en: Temple Of Gold
nl: Tempel van goud

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
nl: Het goud pakken is het gemakkelijke deel: er uit naar de buitenste tempel gaan en de binnenste tempel ingaan van bovenaf - vanaf daar is het mogelijk om uw weg naar het goud te graven.
    
    Het moeilijker deel is langs de zombies te geraken. U kunt niet langs drie van hen tegelijk te gaan, de oplossing is om de meeste van hen weg te lokken.
    
    Lok de zombie uit de binnenste tempel in de onderste put, zorg dat de zombie rechts in de binnenste tempel komt. Probeer hem op de plaats te krijgen waar het goud was. Daarna is het gemakkelijker om de andere zombies ook in de binnenste tempel te krijgen. 
    
    De zombies zullen soms een beetje aarzelen om te gaan waar u ze wilt hebben. De plaats waarvan u ze begint te lokken is cruciaal. Trial en error zal u helpen dit uit te vinden.

en: Always Know Your Way Out
nl: Weet altijd uw weg naar buiten

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
nl: U kunt aan beide kanten tegelijk graven.
    
    Dit zal een paar keer nodig zijn om een zombie vrij te maken aan één kant terwijl u ontsnapt aan de andere kant.

en: Patience?
nl: Geduld?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
nl: Soms is het beter te wachten, maar soms moet u nemen wat van u is voordat de zombies het stelen.

en: Lock Them Away!
nl: Sluit ze op!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
nl: Wat doet u met de eerste zombie? Naast de ladder is een valse steen waarin hij zal springen zodat hij eeuwig rondloopt. Uw weg langs hem heen is om op het juiste moment in de val te vallen (wat is tijdens zijn klim omhoog op de ladder), ga daarna snel links en omlaag.
    
    Nu zult u hem nodig hebben om het gat te vullen naar de volgende ladder. U zou nu geleerd moeten hebben dat zombies gemanipuleerd kunne worden om in zulke gaten te springen. Helaas is de steen onder het gat een val, het gat is dus twee blokken diep. Dit betekent dat u slechts een klein moment hebt wanneer u over zijn hoofd kunt rennen voordat hij te diep is gezonken. U kunt hier meer dan een poging hebben als u de stenen achter u uitgraaft. Daarna kunt u hem er weer uit laten gaan als u niet snel genoeg was.
    
    Het volgende gebied is een graaf-timing-puzzel die niet zo moeilijk zou moeten zijn te kraken.
    
    Het is helder dat de tweede zombie in het gat geleid moet worden waar hij geen kwaad meer kan doen.
    
    U hebt de derde zombie nodig om het goud voor u te pakken. Er zijn twee valse stenen onder de ladders boven het vak met het goud. Een is rechts naast de linker ladder die u kunt gebruiken om achter de vijand te komen. Als u dan een stap omlaag gaat zal hij door de val in het midden vallen en het goud pakken. U moet hem daarna omlaag lokken door hem vrij te graven. Let er op dat hij het goud onderweg niet laat vallen!
    
    Na dit is er slechts een laatste zombie voor u om u zorgen te maken. U zult zich realiseren dat hij naar u toe beweegt wanneer u een stap onder de top van de meest linkse ladder bent. Zoek het juiste moment om over zijn hoofd te lopen en de volgende ladder te bereiken. Graaf nu de bovenste twee stenen direct er naast, spring naar rechts om langs de zombie te gaan en lok hem in het gat rechts door omlaag op de ladder naar dezelfde hoogte te gaan.

en: Harder Than It Looks
nl: Moeilijker dan het er uitziet

en: Timing is everything.
nl: Timing is alles.

en: Concrete Desert
nl: Betonnen woestijn

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
nl: Klim op de ladder, maar wacht minimaal op hetzelfde level als de betonbalk. Ren daarna naar de eerste ladder links. U moet er zijn voor de zombies links, maar de enkele zombie boven zou achter u omlaag moeten vallen.
    
    Klim nu de ladder op en ga rechts. Ga een stap omlaag op de volgende ladder en wacht totdat de zombie eronder passeert, val dan omlaag en ga terug naar uw allereerste ladder. Ga een stap omlaag en wacht totdat de meeste zombies boven uw hoofd zijn gepasseerd. De ladders rechts zouden nu de beste ontsnappingsroute zijn omdat slechts twee zombies daar over zouden moeten zijn terwijl de rest links samenschoolt.
    
    Bekijk de oplossing om een beter idee van hoe al dit werkt.

en: Diagonal
nl: Diagonaal

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
nl: In het algemeen is het het beste om alle zombies te houden waar ze zijn. Natuurlijk kunt u ze altijd proberen rechts te lokken en ze te dumpen in één van de putten (na ze van het goud te hebben ontdaan, onnodig te noemen), maar dit is een tamelijk gecompliceerd proces.
    
    Het is beter om ze naar de hoogste top van hun diagonalen te lokken alvorens snel af te dalen en zoveel mogelijk goud te pakken - nooit te lang onderaan blijven!

en: Give Me That Gold!
nl: Geef mij dat goud!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
nl: U moet een van de zombies in de put lokken. Wanneer ze door de valse steen vallen, zal de bovenste zombie over het hoofd van de ander lopen en dus in de put vallen.
    
    Waar de zombies heengaan hangt af van waar u staat op de ladder en welke afstand ze tussen zich hebben. Te dichtbij en ze zullen bij elkaar blijven, te ver en beiden zullen gewoon vallen.
    
    Om over de gevangen hoofden van de zombie te stappen en het goud pakken, moet u door de valse-stenen bovenop de andere zombie vallen.  Om uit het vak te geraken, graaf de steen onder de gevangen zombie weg als u valt.
    
    De weer verschillende zombie kan uw leven een beetje moeilijk maken. Ga na dat hij niet naar de lagere ladders valt met een goudstuk.  Als hij opnieuw verschijnt dichtbij zijn originele beginpositie, dan heeft u geluk...

en: Too Fast?
nl: Te snel?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
nl: Laat de zombie vrij en gebruik hem om het goud aan de linkerkant te bereiken.
    
    Wanneer u tenslotte landt op de lage ladders is er slechts één manier om langs de zombie te komen: wees snel. Wacht op hem om dicht bij u te komen, stap daarna op het laatste moment omlaag of omhoog en passeer hem.

en: Running Against Time
nl: Rennen tegen de tijd

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
nl: Wees sneller dan de zombies - anders zullen ze je opeten.

en: The Big Drop
nl: Het grote loslaten

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
nl: De twee kolommen goud links moeten eerst opgehaald worden. De rest kan verzameld worden op de weg terug omhoog.

en: Diving
nl: Duiken

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
nl: Regel nummer 17: wees geen held! (Aanhaling uit de film Zombieland)
    
    Bij omlaag duiken, probeer nooit twee dingen tegelijk te doen. Aan de linkerkant, bijvoorbeeld, is het nodig één duik omlaag te doen om de zombie uit zijn grot te lokken, één om hem uit de gang te halen en één om voor het goud te gaan.
    
    Je zou kunnen merken dat er niet genoeg tijd is om het goud aan de rechterkant op te halen, zoek dus naar een kortere weg.

en: Encircled
nl: Omcirkeld

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
nl: De essentie van dit level is om de zombies die geen goudstukken hebben te scheiden van de anderen en weg te sluiten in de put. Het is dus behulpzaam om zoveel mogelijk goud als je kan pakken te pakken voordat een van de zombies dat doet. Het is geen echt probleem als zombies die goud hebben in de put belanden: je kunt ze later altijd loslaten en het goud terugpakken.

en: Up And Down
nl: Op en neer

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
nl: De drie meest rechtse ladders onderaan hebben valse stenen dichtbij, u kunt dus op die manier niet erg hoog klimmen. De twee meest linkse ladders onderaan leiden hoger.
    
    Om daar te komen moet u eerst omhoog naar de meest rechtse ladder om aan de dichtstbijzijnde zombie te ontsnappen. Daarna kunt u het goud boven de tweede ladder pakken. Maar wacht onderaan die ladder totdat de volgende zombie arriveert van links, u kunt op die manier over zijn hoofd stappen op het laatste moment.
    
    Ga nu de derde ladder op, pak daar het goud, val en ga weer ophoog. Wacht op het ideale moment om naar de meest linkse ladders te rennen. Als een zombie van links u achterna komt, stap over zijn hoofd en begin met rennen.
    
    Als u naar links gaan niet red, zal het klimmen op de kleine ladder in het midden u enige ruimte en tijd geven. Het kan u ook een kortere weg omhoog geven - speel de oplossing om te zien hoe.
    
    Probeer nu al het goud op de hoge levels te verzamelen, maar kijk uit voor vallen! Tenslotte moet u het overblijvende goud van de zombies verzamelen. Land nooit op de grond rechts van hen.

en: Do Not Fall Down
nl: Niet naar beneden vallen

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
nl: Pak elk stukje goud, anders zal jouw weg terug geblokkeerd zijn.
    
    Het laatste stukje goud kan alleen bereikt worden met de hulp van de zombie: hetzelfde geldt voor de ladders die naar de top leiden.

en: Surprise, Surprise
nl: Verrassing, verrassing

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
nl: I zou de verrassing niet willen bederven...
    
    Wanneer je echter de stenen boven het goud bereikt, zou je voorzichtig een ontsnappingsroute moeten plannen voordat je omlaag graaft. Zombies kunnen ook gebruikt worden om de gaten te dichten.

en: Busy Town
nl: Bezige stad

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
nl: Als je niet al te gelukkig bent met zoveel rond rennende zombies, da is er meer dan een gelegenheid om van ze af te raken!

en: Jailbreak
nl: Uitbraak

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
nl: Gebruik de valse stenen om weg te slippen onder de zombies. Wanneer je onderaan arriveert, laat dan alle zombies uit de gevangenis. Misschien moet je er opnieuw ingaan...

en: Is It Really Worth It?
nl: Is het echt de moeite waard?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
nl: Dit level hangt af van vreemd gedrag van de zombies. Bekijk de oplossing eens om te zien wat er gebeurt.
    
    Nadat u omlaag bent op de vloer en het goud verzamelt zullen extra ladders verschijnen. Deze maken het mogelijk om de zombie links te ontwijken door hem in uw put te lokken en daarna de ladder rechts op te lopen en over zijn hoofd te lopen. U zou dit moeten doen zo snel als mogelijk is.
    
    Wacht nu bovenaan een korte ladder of betonblok links. Dit zal enige zombies van links boven u laten klimmen en vandaar omlaag vallen. Ze zullen dat slechts doen als u spoedig genoeg op dit punt komt.
    
    Wanneer alle vier zombies zijn gevallen, klim omhoog en wacht rechts van de betonnen put totdat de zombies omhoog komen en het opnieuw vullen. Ga naar de andere kant en wacht links van het beton. Ze zullen beginnen met deze griezelig zombie-dans...
    
    Ga naar de top van de ladder en stap over hun hoofden naar de rij korte ladders. Wacht bovenaan de meest linkse korte ladder en stap opnieuw over hun hoofden wanneer ze rond beginnen te draaien. U zou nu op de ladders moeten zijn die naar rechts leiden.
    
    De zombies rechts zijn een beetje tricky om mee te dealen. Naar dezelfde hoogte gaan als de bovenste zombie laat hem beginnen met ronddraaien, maar zodra u boven hem gaat zullen ze stoppen. Het vereist erg goede timing om lang genoeg beneden op hen te wachten om ronddraaien te beginnen, ga daarna zo snel als mogelijk omhoog, om over hun hoofden te stappen.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
nl: Laten we eerlijk zijn: op de grond en nergens naar toe te rennen of te graven is niet waar u wilt zijn wanneer de zombies achter u aan komen. Iedere keer, echter, wanneer u enig goud verzamelt dan komt u daar beneden. de truc is om de zombies boven uw hoofd vallen omdat u onder hen naar een van de ladders aan de zijkant rent.
    
    Een mogelijkheid is om dichtbij de bovenkant van een ladder te wachten (maar niet een buitenste) totdat de zombies ook hoog samenscholen. Daal dan af, neem zoveel als mogelijk goud met u mee en ga snel terug naar de ladder. Als u geluk hebt zijn de zombies nog steeds in de lucht wanneer u deze bereikt.
    
    Als een van de zombies de ladder voor u bereikt, probeer omhoog te gaan. Vaak zorgt dat er voor dat de zombie weg van u rent en weggaat naar één kant en valt. De zombie zal gaat omhoog slechts zo ver als hij denkt wat de dichtstbijzijnde uitgang is, maar hij begrijpt zwaartekracht niet erg goed... Rechts is een een stang naast de ladder, wat fijn is, maar links is een goudstuk naast de ladder en de zombies denken dat ze erop kunnen lopen, dus ze zullen slechts één ruimte ernaast gaan als u ze de ladder op jaagt.
    
    Als u geluk hebt zullen de zombies dat goud verwijderen voordat u daar komt. Of ze kunnen op enige afstand zijn wanneer u arriveert, dus is het gemakkelijk om te pakken. Als dat mislukt moet u de zombies net een beetje hoger omhoog jagen dan het goud, dan snel omhoog rennen, zijwaarts duiken en het goud pakken. Daarna moet u terug rennen naar de ladder en ze omhoog, nog hoger, en over de stang jagen, wat hun nieuwe uitgang is.
    
    Een andere mogelijkheid, die sneller maar misschien gevaarlijker is, is om boven een serie goudstukken die u wilt pakken te wachten totdat de zombies boven hun uitgang zijn op een ladder aan de zijkant, daarna vallen en het goud pakken en ofwel rusten op uw laatste betonblok of zijn gevallen wanneer de zombies hun uitgang bereiken. Ze zullen dan de ladder verlaten en vallen terwijl u onder hen door rent en nog een keer de ladder op rent.
    
    Deze mogelijkheden worden gedemonstreerd in de opgenomen oplossing voor Vrije val, maar het doet dingen op de moeilijke manier: het is in feite gemakkelijker om vanaf rechts naar links te werken bij het pakken van het goud. Een laatste tip: als een zombie enig goud laat vallen, pak het bij uw volgende trip, voordat het opnieuw wordt opgepakt.

en: The Passage
nl: De gang

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
nl: U moet eerst beginnen met het goud rechts, wat betekent dat u de zombie in de smalle doorgang moet ontwijken.
    
    Aldaar kunt u het lagere goud niet pakken (u kunt erin, maar niet terug uit). U moet dus de zombie in de put lokken en hem doden, samen met het goud, door de stenen links van hem weg te graven en hem erin te lokken. Soms wordt hij slim en laat het goud vallen voordat hij in de val zit, dus moet u het gehele proces opnieuw starten. Op de eerste plaats snel bewegen maakt dit minder waarschijnlijk...
    
    Wanneer de zombie bovenaan weer verschijnt, lok hem naar de linkerkant, ga hem voorbij en zorg dat hij u volgt wanneer u door de dubbele kolom stenen graaft.
    
    Voor de laatste goudstukken, lok de zombie in de betonnen grot, loop op zijn hoofd, neem het goud en verlaat het zo snel als mogelijk is wanneer de verborgen ladders verschijnen. Dit is waarschijnlijk het moeilijkste deel.
    
    Wanneer u de put bereikt voor de uitgangsladder, stap omlaag naar hetzelfde level als de put en wacht op de zombie om over u heen te lopen en erin te vallen. Daarna bent u vrij om te gaan.

en: Out Of My Way!
nl: Uit mijn weg!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
nl: Het is gemakkelijker onder de zombies te passeren. Wacht totdat er een echt dichtbij je komt (wacht tot het laatste moment) ga dan langs hem heen.
    
    Nadat je langs de laatste bent, laat ze op het beton vallen, daarna het goud verzamelen is een makkie.

en: Waking Up The Dead
nl: De doden opwekken

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
nl: U zult zich realiseren dat zombies eerst verticaal in uw richting bewegen alvorens horizontaal te gaan. Dit betekent dat ze de meeste tijd zich in een rechte lijn omhoog verplaatsen. Gebruik dit om naast hen af te dalen.
    
    De eerste golf zombies is natuurlijk te groot om er langs te geraken met alleen deze truc, u zult dus een paar zombies eerst in de kleine grot moeten lokken. Ga daarna eerst omhoog om ze te laten klimmen en daal daarna af. Afdalen vereist echter aan het begin een beetje zig-zag omdat de zombies geen rechte lijn zullen vormen.
    
    U zult de tweede golf zombies moeten groeperen alvorens u langs hen kan gaan.

en: Zombie Lemmings
nl: Zombielemmingen

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
nl: U gaat omhoog door over de hoofden van de zombies te lopen. Het wordt alleen moeilijk met de laatste twee omdat u er precise timing nodig hebt.
    
    Begin met het goud rechts. Eindig met de middelste van vijf onderaan het vak.
    
    Als u zicht afvraagt waarom er twee groepen h-ladders zijn waar u over een zombie moet stappen als u de verschijnende ladders beklimt, merk op dat de zombies dezelfde truc zelf gebruiken om u achterna te komen, dus zult u het tweemaal moeten doen.

en: Death Trap
nl: Doodsval

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
nl: Regel nummer 22: Bij twijfel, weet hoe je weg komt!

en: Overcrowding
nl: Overvol

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
nl: De zombies zullen zich eventueel groeperen, wat het gemakkelijker voor je maakt om ze te vermijden, maar moeilijker om hun goud te stelen. Het beste is als je zo veel mogelijk goud bemachtigd voor ieder ander. Het zou je niet kunnen lukken om alle goud vóór hen te verkrijgen, maar er zijn enige plaatsen waar het gemakkelijker is ze te bestelen.

en: Fear Of Heights
nl: Hoogtevrees

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
nl: Omdat u naar links loopt bovenop de twee zombies, zal er op een zeker een ander zijn die in uw richting komt. Spring links en ren onmiddellijk over hem, anders zult u niet in staat zijn om omlaag te gaan naar de ladders.
    
    Het is het beste als u al het goud verzamelt in het midden van één run (met één uitzondering), anders zal het een lange en uitputtende taak zijn om enige stukjes goud terug te krijgen van de zombies.
    
    Wanneer u onderaan arriveert, kan het handig zijn als u er voor zorgt dat elke zombie in dezelfde richting beweegt door lang genoeg onderaan de grote ladders te wachten.
    
    Wat betreft de timingpuzzels in de vakken, neem mijn advies dat het beter is om frequenter naar binnen te gaan dan om alles in één keer te pakken en opgesloten te raken...

en: Raining Zombies
nl: Een regen van zombies

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
nl: Laten we eens zien of je je lesje hebt geleerd over zombies en ladders...

en: A Desperate Jump
nl: Een wanhopige sprong

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
nl: Wacht even wanneer de zombie de top van de ladder heeft bereikt en begint met afdalen - dat is het moment dat u uw sprong doet.
    
    Om langs de andere zombies te geraken, moet u soms over hun hoofden rennen.

en: Among Zombies
nl: Tussen zombies

en: All it takes is good strong nerves...
nl: Alles wat nodig is zijn sterke zenuwen...

en: The Horde
nl: De horde

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
nl: Dat is het dingetje met zombies: hoe langzamer hoe enger.
    
    Haast je en doe deze puzzels. De klok tikt...

en: Dance With Death
nl: Dansen met de dood

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
nl: De enige manier om het goud te krijgen is de gehele weg op zijn hoofd te rijden. Yee-hah! Berijd hem cowboy!

en: Zombie Invaders
nl: Zombie-indringers

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
nl: Kijk naar wat er gebeurt als je op een ladder aan de zijkant klimt, maar alleen tot waar je op gelijk level komt met de stenen waar de zombies op lopen...

en: Just Survive
nl: Alleen overleven

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
nl: De zombies vermijden is gemakkelijker dan je zou denken. Alleen de paar zombies die op zichzelf zijn en niet in een rij met de anderen zullen jouw dag verpesten. Daarom is de linkerkant gemakkelijker, omdat er minder alleenstaande zombies zijn.

en: Death Race
nl: Dodelijke race

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
nl: Je kunt de zombie afleiden van omlaag rennen wanneer u op hetzelfde level bent als hij. Wie zei dat het een eerlijk spel moet zijn?

en: Zombie Free Zone
nl: Zone vrij van zombies

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
nl: Tenslotte, je bent ontsnapt aan de verschrikkingen van de met zombies besmette wereld. Nu je in de zone zonder zombies bent, kan er niets meer fout gaan, of toch?

en: The End
nl: Het einde

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
nl: GEFELICITEERD !!!!
    
    U hebt alle levels van het spel Goud van de levende dood overwonnen !!!
    
    Of hebt u?

en: Gold Rush II
nl: Goldrush II

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
nl: Deze 20 levels hebben nog moeilijker uitdagingen, meer gecompliceerde puzzels en strakkere timing dan de eerste Gold Rush. Ze zijn er niet voor de bangeriken. Je moet soms ook graven tijdens het vallen. Have fun!
    
    Gemaakt door Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], die ook de opgenomen oplossingen leverde.
    
    Het beste is om de eerste Gold Rush levels te spelen voordat Gold Rush II geprobeerd wordt, omdat u veel technieken nodig hebt die daar gemakkelijker zijn te leren. Geen van de levels in Gold Rush en Gold Rush II zijn onmogelijk. Gebruik bij twijfel het menu-item 'Verplaatsen->Een oplossing tonen' om de oplossingen te bekijken die door de auteur zijn geleverd.

en: A Big Start
nl: Een grote start

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
nl: Wacht even voordat u naar links gaat. Daarna zal het gemakkelijker zijn om het goud te bereiken door op de hoofden van de vijanden te lopen.
    
    Stap snel op de ladders wanneer ze verschijnen. U zult de twee gaten moeten kruisen met de hulp van een vijand, voordat u de hoogste ladders kunt bereiken.
    
    Hoe u dat doet hangt af van hoeveel vijanden u volgen wanneer u op de eerste ladder stapt. In het beste geval zijn er twee, zodat u over hen terug kan lopen om het eerste gat te kruisen, pauzeer dan even terwijl ze een brug vormen over het volgende gat.
    
    Uw ontsnapping verder omhoog hangt af van uw snelheid en handigheid.

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
nl: Het goud aan de rechterkant is gewoon een kwestie van snelheid en handigheid. Zo ook het goud op de lagere levels.
    
    Om het goud boven de balk links te bereiken, loop over het hoofd van uw vijand als hij langs de balk loopt.
    
    Het goud in het midden heeft meer aandacht nodig. Wanneer de vijand de lange ladder midden links beklimt, springt naar rechts en graaf de steen links van de stang weg. Ga naar boven en wacht op de vijand, loop dan op zijn hoofd, neem het goud, graaf drie stenen weg en ga de centrale structuur in.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.

en: Watch Out For Traps
nl: Kijk uit voor vallen

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
nl: Gebruik de vier vijanden om de valse stenen te vullen, waarna u uw weg de ladders op zult vinden.

en: Easy Prey
nl: Gemakkelijke prooi

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
nl: Dit is niet erg moeilijk. De hoofdzaak is om te voorkomen dat een vijand een goudstuk bemachtigt. Dit is gemakkelijker dan het lijkt als u de gemakkelijk toegankelijke stukken eerst verzamelt.
    
    Proberen om de vijanden te groeperen zal helpen. Als u aan de andere kant van een grens bent kunt u ze groeperen door op en neer te bewegen.
    
    Verder zijn sommige stenen vallen, zodat u soms iets kan afsnijden. Maar u moet er niet op rekenen.

en: The Gold Mine
nl: De goudmijn

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
nl: Natuurlijk moet het goud onderaan als laatste gepakt worden.
    
    Het kan nuttig zijn sommige vijanden in putten te stoppen bij het verzamelen van de hogere goudstukken, maar vergeet niet ze vrij te laten voordat u naar het laatste goud gaat.
    
    Bedenk wat de ontsnappingsroute kan zijn voordat u aan het goud onderaan begint, want u zult geen tijd hebben om na te denken wanneer u zich in de grote mijn bevindt...

en: Entangled
nl: Verstrikt

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
nl: Misleidt de eerste vijand rond de ladders rechts.
    
    Daarna komt u naar een plaats waar verschillende schachten van valse stenen oplaag leiden. Val door de meest linkse schacht en graaf de steen rechts weg tijdens het vallen. De vijand moet één ladder weg zijn van u en moet na u onmiddellijk omlaag springen. Klim omhoog, val door de meest rechtse schacht en ga naar het enkele goudstuk. Ontsnap door de vallen onder de weggegraven steen. Timing is erg nauw.
    
    Wees snel genoeg om de ladder links te bereiken alvorens de tweede vijand uw pad blokkeert, stap daarna omlaag naar dezelfde hoogte als de put rechts. De vijand zal boven u passeren en in de put vallen. neem het goud rechts, graaf de stenen links weg, lok de derde vijand in een valse steen en stap over zijn hoofd om omhoog te ontsnappen.
    
    Ga naar de sectie links door een steen aan de bovenkant weg te graven. U kunt de volgende vijand misleiden door door een val te vallen die terug leidt naar de sectie rechts, zodat deze u volgt.
    
    Om het goud onderaan te bereiken, lok de vijanden weg, zoek naar valse stenen die omlaag leiden, graaf de steen aan het eind van de regel weg en die goudstukken snel.

en: Three Friends
nl: Drie vrienden

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
nl: U hebt beide vijanden nodig om te helpen bij het beëindigen van het level. Wanneer u het goud op de kolom beton pakt, wacht op de rand. Kijk goed dat uw eerste helper u volgt wanneer u omlaag springt. Pak het goud links, ga dan omhoog en graaf vlug de stenen links van de ladder weg totdat u verder naar links gaat, gevolgd door de vijand. Stap over zijn hoofd om de volgende ladder te bereiken en ga weer omhoog.
    
    Spring in de put en graaf aan beide zijden op dezelfde manier. Als de vijand naar u toe beweegt door de weggegraven stenen, vang hem in de val zodat u twee kolommen van stenen links meer kan weggraven. Wanneer hij geen weggegraven steen meer heeft, ga naar links, sta naast de put en graaf rechts om hem opnieuw in de val te zetten. Ga een stap omlaag naar de dichts bijzijnde ladder en laat hem in de put springen. Neem nu het goud en ga er uit!
    
    Als u terug gaat naar rechts, moet u een schacht van valse stenen vinden die verborgen is onder een weg te graven steen. Wanneer u terug bent, laat de tweede vijand u volgen omlaag naar het laagste level. Laat hem daar, maar gebruik hem om terug te gaan naar de ladders omhoog.
    
    Ga naar de put en ladder midden-links en open een schacht twee stenen breed helemaal omlaag naar het beton bij waar de vijand staat. Wanneer hij u links volgt, zet hem in de val, ga rechts naar de ladder en wacht op hem om naar de put te rennen. U moet uw ontsnapping links beginnen wanneer hij is net in de put begint te vallen, om te vermijden gedood te worden wanneer de stenen zich sluiten.

en: Let Me Out!
nl: Laat me eruit!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
nl: U hoeft niet naar vallen te zoeken: ze zijn er niet!
    
    Bij het pakken van het eerste goud rent u snel naar beneden zodat de vijand u niet volgt maar een andere route neemt. Ga bijna zover als mogelijk is naar beneden, zodat de vijand naar een positie gaat waar u langs hem heen kunt. U moet erg, heel erg snel zijn!

en: Let Them Live
nl: Laat ze leven

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
nl: Met een beetje handigheid is het mogelijk om drie gevangen vijanden te passeren. Ze doden is geen optie, omdat u twee van de drie vijanden nodig hebt, wees dus voorzichtig met te vreog te graven, anders zullen de vijanden opnieuw verschijnen dicht bij de betonnen put rechtsboven en zult u het level opnieuw moeten beginnen.
    
    De volgende twee goudstukken kunnen alleen bereikt worden met de hulp van twee vijanden. U hebt de vrije keuze bij het kiezen van welk goudstuk eerst, maar mijn persoonlijke suggestie is om het hogere goudstuk als laatste te pakken. Een verschijnende ladder zal het voor u gemakkelijker maken om uw weg omhoog te vervolgen.
    
    Het is erg waarschijnlijk dat de laatste vijand in de betonnen put zit, omdat hij gedood is door het opnieuw vullen van de stenen. Het is een beetje moeilijk hem te passeren. De gemakkelijkste manier is om op de hoogste ladder te wachten totdat de vijand terug gaat naar de betonnen put. Daarna hebt u precies genoeg tijd om een korte ladder te bereiken voor twee grote ladders. Wacht daar totdat hij omlaag springt, daarna kunt u snel omhoog klimmem en ontsnappen.
    
    Als het u gelukt is om alle drie vijanden te laten overleven, dan hebt u geluk...

en: Jump And Run!
nl: Spring en ren!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
nl: Spring naar links vanaf de hoogste stang rechts. Wacht niet te lang: er zullen niet meer dan twee vijanden onder de hoogste stang links aanwezig zijn wanneer u naar beneden springt. 
    
    Stap over de hoofden van de vallende vijanden naast u en graaf de hogere steen weg. Kruis de steen en neem het goud. Wacht op de middelste stang totdat de eerste ladder vrij is van vijanden. Spring niet te vroeg of te laat naar die ladder .
    
    Als u zo ver bent gekomen, begin dan snel met het verzamelen van het goud, haal de vijanden in en blijf er gewoon onder.

en: The Lone Golddigger
nl: De eenzame goudzoeker

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
nl: Het best is om het goud linksboven te verzamelen door van rechts naar links te werken. Je moet de kolom stenen naast de ladder weggraven om er opnieuw uit te komen, zodat wanneer je het meest linkse goud pakt er voldoende tijd is om te ontsnappen als je dig diagonaal graaft en de weg afsnijdt. De stenen die je eerst weg graaft moeten ontdaan worden van goud.
    
    In linksonder sectie is het meest linkse goud tricky. Graaf de kolom stenen weg totdat er slechts vijf stenen over zijn. Wacht totdat de stenen er boven zich vullen en graaf de volgende steen weg op het moment dat de steen er boven opnieuw verschijnt. Graaf dan de gehele kolom stenen weg, maar laat de zesde steen van onder zitten. Daarna kun je er in rennen, graven en op het goud links vallen.
    
    Het goud onderaan vereist snelheid. Graaf alle stenen weg, pak al het goud en ga terug. Bij de laatste steen moet je aan beide kanten op het zelfde moment graven.
    
    Het goud in de grote doos vereist een beetje nadenken --- en je moet ook snel zijn...

en: Left Or Right?
nl: Links of rechts?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
nl: Ga naar links en daarna onmiddellijk naar rechts. Ga verder naar beneden totdat je in een valse steen valt met twee betonnen blokken er onder. Wacht daar totdat geen enemy beweegt, ga dan naar rechts.
    
    Wanneer je de onderkant bereikt, neem het goud en ren naar de dichts bijzijnde ladders die omhoog gaan. Ga even verder omhoog, maar keer terug naar onderen links van uw vijanden en ga naar de meest linkse ladders, die naar de rechter bovenhoek leiden.
    
    Twee vijanden voorbij gaan heeft enige oefening nodig. Ga omhoog en omlaag totdat beide vijanden omhoog gaan en er een links komt om je te vangen. Loop over zijn hoofd en ontsnap ophoog voordat de ander jou pakt.

en: Treasures of Gold
nl: Schatten van goud

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
nl: begin door het goud helemaal links te verzamelen. Pak daarna het goud in de volgende sectie rechts. Om hieruit te ontsnappen, stap over het hoofd van de vijand als hij uit een weggegraven steen klimt.
    
    Misleidt de vrije vijand, klim omhoog naar het hoogste goud en pak de eerste drie stukken, maar maak eerst de ontsnappingsroute. Lok de vrije vijand omhoog en in de valse steen in deze sectie en pak het laatste goudstuk. Op één punt omhoog moet je hem echt dichtbij laten komen...
    
    De overblijvende secties hebben enig nadenken nodig en nauwe timing, maar zouden niet te moeilijk moeten zijn.
    
    Pak het meest rechtse goud het laatst. Er is erg weinig tijd om terug omhoog te gaan wanneer de verborgen ladders verschijnen.
    
    Zorg er voor dat de meest linkse vijand zijn hoekje niet verlaat. Je hebt zijn hulp nodig om de verborgen ontsnappingsladders te bereiken als hij langs de stang linksboven klimt.

en: Never Reaching The Bottom
nl: Nooit de onderkant bereiken

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
nl: Misleidt op de stangen de vijand door naar de lagere stang te vallen net voordat hij je bereikt en ga daarna onder hem en naar rechts. Pak het goud en val naar de volgende stang. Wacht op het juiste moment om dat te doen. De vijand moet dichtbij de betonnen kolom zijn.
    
    Wanneer je het midden bereikt, zorg dat hij tussen de twee goudstukken valt. Hang aan elke stang, loop over hem heen om het goud te pakken.
    
    Om het laatste goudstuk te pakken, gebruik je de truc door de vijand voor je uit omhoog te laten gaan wanneer je onder hem op een ladder staat. Druk hem omhoog en erover op het beton. Als hij er vanaf valt, loop over zijn hoofd en pak het goud.

en: Getting Past The Enemy
nl: Langs de vijand komen

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
nl: De eerste vijand vereist zeer zorgvuldige timing: u moet in de val springen juist voordat hij het doet, ga daarna links en ren omlaag op de ladder.
    
    De tweede vijand is erg tricky. Loop over zijn hoofd, graaf daarna de steen linksboven weg en alle stenen rechts als u valt. Overtuig de vijand om te vallen door onderaan te staan. Ren daarna omhoog op de ladders en ren over hem heen naar rechts, net voordat de stenen zich sluiten.
    
    De twee vijanden in de volgende put zouden geen probleem moeten zijn.
    
    Voorbij de laatste vijand gaan is een delicate operatie. U moet precies weten wanneer u moet vallen. Het is kort nadat hij het hoogste punt van de ladder heeft bereikt en omlaag komt.

en: Narrow Paths
nl: Nauwe paden

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
nl: Wacht op de eerste vijand onderaan. De twee grotere ladders geven je een kans om langs hem te komen. Ga omhoog op de meest rechtse ladder tot dezelfde hoogte als die twee ladders. De vijand zal dan op ze omhoog komen en zal geen verdere problemen geven.
    
    De vijand die het goud bewaakt kan gepasseerd worden bij de meest linkse van de drie stenen, die een valse steen is. Wacht totdat hij de ladder opklimt, val dan snel door de val en ga voor het goud. Om langs hem te komen, gebruik je de truc gelijk aan degene die je gebruikte bij de eerste vijand.
    
    Wanneer je weer omhoog klimt ga dan na dat alleen één van de volgende vier vijanden naar rechts gaat. Ga op de meest rechtse ladder slechts één stap omhoog en wacht totdat de volgende vijand juist onder het gat in de ladders is. Als je daar wacht zal de vorige vijand je niet volgen. Klim nu omhoog en links en val door een kolom van valse stenen naast de vijand die je wilt passeren.
    
    Daal snel de ladders af en laatt jezelf door de valse stenen links omlaag vallen. Wacht totdat de twee vijanden beginnen te vallen, ren dan vlug de ladders op voordat de volgende vijand de uitgang kan blokkeren.
    
    De meest linkse kolom stenen is opnieuw waar je doorheen kan vallen. Wacht totdat de volgende vijand genoeg is opgeklommen om hem de ladder voor je uit op te duwen. Lok nu de andere twee vijanden in enige vallen die naast de kolom met valse stenen zijn.
    
    Ga terug naar onderen waar je was, pak het goud en laat de vijand je erdoor volgend. Als hij begint met vallen, ren opnieuw omhoog en ontsnap. Misleidt de volgende drie vijanden op het laagste level, waar genoeg ruimte is om  langs ze heen te gaan.
    
    Ga na dat de laatste vijand aarzelt aan de rechtse ladder wanneer je er doorheen graaft naar hem. Hij is de enige vijand in dit level die gevangen kan worden door graven. Veel plezier!

en: The Breakout
nl: De uitbraak

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
nl: Langs de eerste vijand komen vereist zorgvuldige timing. Wanneer je de ladder opklimt kun je hem op en neer laten gaan bovenaan twee stoepen. Op het juiste moment kun je er in sluipen en de stenen weggraven links van de ladder.
    
    De weg naar de volgende vijand is een graven-timing puzzel. De twee goudstukken pakken in het midden van de stenen is behoorlijk gecompliceerd en erg moeilijk, zelfs wanneer je de manier weet, geef dus niet op als het onmogelijk lijkt. In het slechtste geval zou je moeten spieken bij de stenen met de spelbewerker of zelfs de oplossing afspelen.
    
    Wanneer je de sectie met de tweede vijand hebt bereikt, moet je hem in de put lokken. De steen in de put is een val, zodat je snel genoeg moet zijn om over zijn hoofd te stappen en naar links te bewegen alvorens hij in de val valt. Timing is erg belangrijk.
    
    Om langs de derde vijand te komen, is graven genoeg.
    
    Lok de laatste vijand omlaag naar de twee meest rechtse ladders onderaan. Je kunt hem daar misleiden als je snel genoeg bent.

en: Digging Hassle
nl: Graaflawaai

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
nl: Om uit de eerste sectie te komen, spring door de tunnel met vallen onder de hoogste stang en graaf door de kolom stenen links. U zult nooit snel genoeg zijn om op tijd terug te komen naar de stang, omdat er één steen is die u vertraagt. U kunt tijd sparen door het eerst open te graven. De timing is echter erg strikt.
    
    In de tweede sectie, klim op naar de stang en ga naar de kolom van valse stenen boven de meest rechtse van de korte ladders. Val in de tunnel en graaf onmiddellijk aan beide kanten, maar laat de laagste steen zitten. Ga nu terug, val in de vallen rechts en graaf totdat u de goudstukken bereikt. Ontsnap naar de ladders links.
    
    Klim omhoog en graaf de bovenste steen links. Val door de valse stenen eronder, vergeet niet om nog drie stenen links weg te graven. Hierna zult u een goede timing nodig hebben om het goud te pakken en door te gaan naar het onderste level. Graaf alle twee kolommen stenen links weg, behalve de twee laagste. Als de stenen zich opnieuw beginnen te vullen, graaf alle overblijvende stenen weg, ren de ladders op, graaf de hoogste van de stenen rechts weg en pak het goud. Daarna graaf uw weg omlaag naar het onderste deel van dit level.
    
    De weg naar de bodem en over naar de hoge ladder rechts is erg tricky. De aanwijzingen zijn twee kruisvormen van vijf stenen elk. Val in het linksonder kruis en graaf zijn hoogste steen weg, ga dan snel omhoog en graaf de steen links van het tweede kruis weg. Er zijn drie vallen om doorheen te vallen alvorens u terugkeert naar de steen die u eerst weg groef. Ga erin en val door de twee vallen die zich eronder bevinden.
    
    Nu kunt naar rechts gaan en een manier vinden naar de onderkant daar.

en: Synchronised Running 2
nl: Afgestemd rennen 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
nl: Dit level is genoemd naar het originele spel 'Synchronised Running' in het spel 'Challenge'.
    
    Toegegeven, het is erg moeilijk om dezelfde snelheid als de vijand te houden wanneer je op zijn hoofd loopt, maar het is zeker niet onmogelijk. Als je een echte uitdaging wilt, probeer het met het toetsenbord. Dat zal de dingen een beetje moeilijker maken...

en: The Heartbreaker
nl: De hartenbreker

en: No hint!
nl: Geen tip!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
nl: Deze levels zijn geschreven door Marco Krüger, de oorspronkelijke auteur van het spel KGoldRunner. Sommige levels zijn geschreven door zijn vrienden en andere bijdragers. Ze maken gebruik van de spelregels van KGoldrunner. De vijanden rennen snel en hebben een agressieve zoekstrategie. Veel plezier!

en: Demolition
nl: Afbreken

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
nl: Twintig levels die een beetje denkwerk en een beetje timing vereisen. Je moet soms ook graven tijdens het vallen.
    
    Gecreëerd door Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
nl: Ups-en-downs

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
nl: De truc is om voorbij alle vijanden te komen en op de hoogste ladder en hen dan te omhoog te laten volgen in kleine groepen. Als ze eenmaal op de stenen zijn kunt je ze doden en hun goud afnemen.

en: Dig, Baby, Dig!
nl: Graven, schatje, graven!

en: This should be fairly easy. No hint!
nl: Dit zou eenvoudig moeten zijn. Geen hint!

en: Fetch!
nl: Vangen!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
nl: Laat uw vijanden de goudstukken pakken die uzelf niet kunt bereiken.

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
nl: Om het laatste goudstuk te pakken, doodt een vijand en laat hem het pakken.

en: Panic!
nl: Paniek!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
nl: Soms kun vijanden naar je toe of van je af laten bewegen door een stap op of af een ladder te doen.

en: Landfill
nl: Vuilnisbelt

en: You can walk on top of trapped enemies.
nl: U kunt over gevangen vijanden lopen.

en: Inwards And Upwards
nl: Naar binnen en naar boven

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
nl: U krijgt maar één kans om deze eerste drie goudstukken te pakken.

en: Vertical
nl: Verticaal

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
nl: Als je snel een gat graaft en erin springt dan springt de vijand in het betonnen gat rechts.

en: The Divide
nl: Het ravijn

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
nl: U kunt een vijand doden door een van de onderste stenen in de scheider weg te graven en hem daarin te dwingen.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
nl: De weg omhoog naar de ontsnappingsroute is tricky. Hoe kom je voorbij die laatste vijand? Timing is alles!

en: The Box (1)
nl: De kist (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
nl: Dit level is tamelijk rechttoe rechtaan. Er zijn enkele plaatsen waar je vijanden in de vast kan zetten als je ze niet allemaal rond wilt laten rennen.

en: Crowd Control
nl: Controleer de massa

en: Remember 'Landfill'?
nl: Denk aan 'Vuilnisbelt'?

en: One Way Up
nl: Eén manier omhoog

en: This one is easy. No hint!
nl: Deze is gemakkelijk. Geen tip!

en: Use Your Enemy
nl: Je vijand gebruiken

en: Use yourself as bait.
nl: Gebruik jezelf als lokaas.

en: Race To The Bottom
nl: Ren naar de onderkant

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
nl: Tenzij je kunt voorkomen dat al de vijanden de bodem bereiken, ben je dood.

en: No-Brainer
nl: Geen denker

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
nl: U moet over het hoofd van een vijand lopen om het middelste goudstuk te pakken.

en: Depth
nl: Diepte

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
nl: Stop enkele vijanden in de betonnen put zodat je er overheen kunt. Duw ze dan één stap verder naar onder voordat je graaft en het goud pakt.

en: Density
nl: Dichtheid

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
nl: Vermijdt het doden van vijanden. Dat maakt het laatste gedeelte veel gemakkelijker.

en: The Box (2)
nl: De kist (2)

en: Concrete Towers
nl: Betonnen torens

en: Mazes
nl: Doolhoven

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
nl: Doolhoven, doolhoven, doolhoven. Sommige met vijanden, sommige zonder. Een enkele keer is het nodig om deze te doden, maar in het algemeen is het beter dat niet te doen, omdat ze opnieuw bovenaan verschijnen uw uitgang blokkeren. Je moet soms ook graven tijdens het vallen.
    
    Een andere set kampioenschaplevels van Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. De levels worden naar dwergen in mythen en verhalen genoemd (met een paar namen van elven), beginnend met de zeven dwergen uit Disney's versie van Sneeuwwitje.

en: Dopey
nl: Stoetel

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
nl: Betrekkelijk eenvoudig, vermeid het vallen van de ladders.  Er zijn verschillende manieren om langs twee vijanden aan het eind te komen.  Een van de snelste is te wachten op een lange verticale ladder, precies onder de op een na hoogste horizontale ladder, totdat het pad naar de uitgang vrij is.

en: Sleepy
nl: Dommel

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
nl: Veel terugtrekken, maar niets dat hier te moeilijk is.

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
nl: Een paar trucjes om uit te zoeken hoe aan het goud te komen, maar niets te moeilijk.

en: Grumpy
nl: Grumpie

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
nl: Visueel verwarrend, maar verder een eenvoudige doolhof.

en: Sneezy
nl: Niezel

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
nl: Voornamelijk vooruit, de enige truck is hier hoe de vijanden aan te trekken om langs ze heen te komen. Probeer in het begin de twee bovenste vijanden in de midden-boven put te lokken. Dit geeft je genoeg tijd om langs ze heen te komen. De vijand onderaan is relatief gemakkelijk te vermijden (tweemaal). Om op uw weg terug langs de twee bovenste vijanden te komen, lok je de eerste ver in de doolhof totdat je een weg terug langs hem hebt gevonden, lok dan de tweede naar de sectie met de paal naar de top.

en: Bashful
nl: Bloosje

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
nl: Om de twee op elkaar gestapelde goudstukken te bereiken, moet je door een val vallen onder een van de ladders boven die sectie.
    
    Laat het goudstuk boven links tot het allerlaatst.

en: Happy
nl: Giechel

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
nl: Er zijn twee trucks op dit level. Als eerste haal je het hoge goud, ga naar onder en trek de vijanden naar beneden, ga dan naar boven om het goud te halen en omgekeerd. Ten tweede gebruik je zo af en toe de laddertruc: als u op een verticale ladder staat met een vijand boven u, dan rent deze soms weg van u.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
nl: Om het goudstuk midden links op te halen, dien je de vijand langs de paal te lokken en langs hem heen te rennen als hij aan het eind van de paal is. Dezelfde truc is nodig bij het teruggaan, tenzij hij je terug volgt langs de paal; dan zul je een andere plek moeten vinden om langs hem heen te komen.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
nl: Wees voorzichtig zodat de vijanden het goud niet in handen krijgen. Het is moeilijk om het af te pakken. Je kunt naar de midden sectie gaan, waarbij de meeste vijanden omhoog en naar rechts gaan. Dit maakt het mogelijk om het goud onderaan te pakken. Enkele van de stenen onderaan zijn vallen. Als een vijand dichtbij komt, kun je in de val vallen en opzij stappen en vervolgens over de vijand gaan. Maar het is beter om de vijanden zo te manoeuvreren dat zij onderaan weg blijven terwijl je het goud pakt.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
nl: Een recht-toe-rechtaan doolhof: de valse steen onder de ladder midden-onder kan bruikbaar zijn.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
nl: Het moeilijkste deel is wanneer zich twee vijanden in het centrum van de doolhof bevinden en je wilt er langs. Probeer naar onder te bewegen en naar links van hen, lok er één naar onder en beweeg naar boven om de ander in de val te lokken. Anders zou knap graven ook met hen af kunnen rekenen.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
nl: De enige truck op dit level is het gebruik van de verborgen doorgang en de vijanden verleiden deze te gebruiken.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
nl: Er zijn verschillende manieren om langs een vijand in de loop van de de ladder-val. Een is om naast de val te wachten en wanneer de vijand halfweg op de ladder is, in de val te stappen en onmiddellijk naar naar links en beneden. In het begin, echter, kan het zijn dat je drie vijanden laat rondlopen in de van de ladderval. Vermijdt dit. Een van de drie kan uit het rondlopen breken, maar de andere twee blijven vast zitten, waardoor je niet langs hen heen kunt komen.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
nl: Na de eerste vijand verlokt te hebben naar je toe te komen, probeer dan niet eraf te springen en het drijvende goudstuk te snel te pakken. Als je dat doet, zal de naar je toe gelokte vijand naar een lager level vallen, een goudstuk pakken naar de grond gaan waar je dat goud niet van hem kan afpakken.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
nl: Als je twee of meer vijanden hebt tussen waar je bent en waar je naar toe wilt, dan zul je de op te graven kolommen kunnen gebruiken. Graaf twee lagen, wacht op de een na hoogste om de eerste vijand in de val te krijgen en ga dan naar de top om de tweede in de val te krijgen.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
nl: Veel goud, slecht één vijand en hij zit in de val! Dit is een fluitje van een cent!
    
    Het eerste deel is gewoon graven (minstens) om goud te verzamelen. Maar dan is geen zichtbare manier om het goud onderaan en links te verzamelen. Zoek naar een val onderaan een ladder om het te pakken. De enige andere truc om al het andere goud te pakken en de vijand en zijn goudstuk tot het laatst te houden. En, pas op, omdat er maar één vijand is, het is behoorlijk snel!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
nl: De put in de rechter bovenhoek is tricky. Om de doolhof te verlaten hebt je een vijand nodig in de put. Maar je kunt hem er beter nog niet in hebben voordat het goud eruit is. En als je twee vijanden in de put hebt voordat het goud is gepakt, vergeet het dan maar.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
nl: Zoek naar valse vloeren om op plaatsen te komen die anders ontoegankelijk zijn. Je zult moeten graven om er een paar te vinden.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
nl: Pak het goud in het midden en bovenaan alvorens het goud onderaan en linksonder te pakken. Als je een vijand moet doden (degene links vraagt erom), blokkeert hij op die manier uw weg naar de uitgang, in plaats van dat hij je blokkeert om het overblijvende goud te pakken.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
nl: Heel veel valse stenen om je in de val te krijgen, of ze geven toegang tot verschillende delen van de doolhof.  Test onderaan ladders en op andere plekken.
    
    De vier hoge vallen in het midden is een stopplaats: je kunt er alleen langs als je alle goud hebt verzameld. Blijf dus uit het rechter onder gedeelte totdat je de rest van het goud hebt verzameld. Val dan door de val onder de rechtsboven ladder - er is geen andere manier om het goudstuk er onder te pakken. Als je hier beneden bent dan kun je niet terug naar rechtsboven totdat je al het goud hebt verzameld. Na het pakken van het goudstuk midden rechts, graaf naar beneden om het linker van twee naast elkaar zijn stukken. De ontsnapping van rechtsonder lukt wanneer al het goud is verzameld en er een kleine ladder verschijnt in het midden.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
nl: Een doolhof, maar je ziet het pad eruit niet. Je moet valse vloeren gebruiken. Trial en error is je enige hoop - probeer het op papier te tekenen als je problemen ervaart.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
nl: Deze diagonale doolhof is niet te moeilijk, behalve dat er een enkele put is waarin je vast komt te zitten en die eenzame vijand is snel. Probeer hem naar beneden te lokken en in een van de putten. Daarna is bijna nog slechts een fluitje van een cent.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
nl: Er zijn te veel vijanden om tegen te vechten op het toplevel (er zijn daar maar weinig stenen voor een bepaalde reden). In plaats daarvan wacht je op het level eronder en laat hen naar je toe komen. Graaf dan om te ontsnappen en pak het goud linksonder.
    
    Op de weg terug, ga dan staan op het hoogste level en gebruik dezelfde truc om de vijanden naar boven te trekken. Graaf een steen die naar beneden leidt en ga naar de uitgang.
    
    Het enige tricky gedeelte is wanneer twee vijanden linksonder eindigen, in het midden (op uw weg terug) of boven rechts. Behalve in het laatste geval zou je toch in staat moeten zijn het level te beëindigen zonder met opzet vijanden in de val te zetten, maar enkelen mogen niet opzettelijk in uw twee putten vallen.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
nl: Een doolhof zonder muren of vijanden - hoe moeilijk is dat? Echter de vallen werken als muren en de vijanden zouden de vallen opvullen, dus misschien is dit er nog een waarvan je een tekening zou willen maken. Je kunt testen op vallen door te graven, maar dat kan leiden tot een tamelijk langzaam spel terwijl je wacht op het opnieuw vullen met stenen.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
nl: Om door het centrum te gaan, moet je het van vijanden schonen, maar er is slechts één op te graven steen. Gebruik deze om doorheen te vallen, ren naar rechts en ga omhoog naar de rij met graafsteen. Er is net genoeg tijd om de vijand te verleiden om het sluitende gat in te gaan. Herhaal dit zo nodig.
    
    Om de doolhof te verlaten dient je een weg te volgen langs de lange diagonale barrière van ladders. Onder een van hen is een valse vloer die gebruik kan worden als ontsnappingsroute.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
nl: De vijanden zijn papieren tijgers, hoewel je een truc nodig hebt om langs de eerste te komen. Ga bovenaan de ladder staan links van de valse steen. Wanneer de vijand over de ladder gaat rechts van de valse steen, ga dan naar beneden op de ladder om uw vijand te verleiden om naar beneden te gaan in de valse steen. Ga vlug omhoog en over het hoofd van de vijand.
    
    Anders is het slechts een zaak van het manipuleren van de vijanden naar een plaats waar je hen in de val kan zetten of langs hen heen kan gaan. Het enige echte probleem is als een vijand een goudstuk pakt en ergens vast komt te zitten waar je hem niet uit kunt graven. Nu, ja, soms verlies je.
    
    Om uit de centrale sectie te komen zoek je naar een dubbele val links.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
nl: Laat het goudstuk helemaal beneden en rechts tot het laatst. Om terug te gaan naar deze sectie van de doolhof, dient je door een muur te graven iets verder naar beneden en rechts. De gemakkelijkste manier om de meeste vijanden te behandelen is hen zo te lokken dat ze in een put komen te zitten. Let echter op dat de putten opgevuld worden met ladders als je eenmaal alle goud hebt, waardoor de vijanden kunnen ontsnappen.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
nl: Meestal recht-toe-rechtaan, maar let op een paar eenrichtingspoorten, in het bijzonder in de sectie bovenaan, rechts van het midden. Verzamel eerst alle goud alvorens de vijand, die een goudstuk heeft, uit de val te bevrijden rechts bovenaan. Je zult ook de valse vloer helemaal rechts bovenaan moeten gebruiken.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
nl: Haast je in het begin naar de top van de piramidevormige structuur, graaf de top af, ga naar beneden en pak de twee goudstukken. Lok daarna de vijanden in het gebied onder de piramide en ga naar beneden en links. Dit kan er voor zorgen dat een vijand vast komt te zitten en anderen zich bewegen naar gebieden waar ze geen kwaad kunnen. Als vijanden je volgen ontsnap dan naar beneden links en verzamel enig goud op onderweg.
    
    Om het goudstuk rechtsboven te pakken, moet je eerst die ene vijand uit die sectie lokken. Na het verzamelen van het goud, kun je bedreigd worden door vijanden rechts. Ga dan naar het laagste level van de sectie die je kunt bereiken zonder te graven. De vijanden zullen in een zijgang gaan, waardoor u genoeg tijd hebt om omhoog te rennen over de stang en precies voor hen de top van de piramide bereiken.
    
    De rest is gewoon hard werken.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
nl: Valse vloeren zijn de sleutel tot dit level. De weg in een sectie is vaak niet de weg eruit. Veel van de vijanden zullen in de val zitten als je zich laag verplaatst. Bewaar de het goud midden onder voor het laatst: je kunt niet uit deze sectie totdat de verborgen ladder verschijnt.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
nl: Als je het goud bovenaan verzamelt, dan zou je problemen kunnen hebben om deze sectie te verlaten. De kennelijke weg uit (aan de voet van de ladder) werkt niet vanwege een valse steen. In plaats hiervan moet je vooruit plannen als je zich in deze sectie graaft. Graaf het gedeelte van de muur rechts weg dat jouw weg uit blokkeert en ga dan snel omhoog en pak het goud, dan terug naar beneden en uit door de ontbrekende muur voordat deze deze weer verschijnt. Er is hier een valse steen, zodat je moet graven als je erin valt.
    
    Nar het pakken van het laatste goudstuk, kunt door het centrum eindigen, waar een nieuw stuk ladder zal verschijnen waardoor je kunt graven en opnieuw het linker deel van de doolhof in kan gaan.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
nl: Er is een goudstuk dat je aan het begin moet pakken.
    
    Als je naar het lagere gedeelte van de doolhof gaat zullen de vijanden naar beneden gaan en daar blijven. Dit maakt het makkelijk om het hoge goud te pakken, maar het wordt moeilijk het linksonder te pakken. Probeer een of twee stukken te pakken op uw eerste weg naar beneden.
    
    Door op en neer te gaan op de ladder rechtsonder kunt je de vijanden dwingen om zich links of rechts te groeperen. Links groeperen maakt het makkelijk om het goud onderaan rechts van het midden te pakken. Een vijand links en twee rechts geeft je de kans het overblijvende goud linksonder te pakken, maar bekijk eens of dit als laatste te pakken na het groeperen van alle drie vijanden rechts, omdat je dan meer keuzen hebt uit de ladders bij het uit de weg van de vijanden op uw weg naar boven.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
nl: Er zijn twee problemen. Eerst, in het vroege gedeelte wil je de vijand in de val zetten precies rechts van het midden op de bodem van die sectie. Dit vereist het pakken van het goud links en op de juiste tijd door de valdeuren gaan, evenals racen om het goud linksonder te pakken. Het goud rechtsonder vereist geen grote truc: een beetje timing en door de vallen gaan.
    
    Het tweede probleem is dat minstens één vijand een goudstuk op zal pakken. Hem te pakken krijgen en dan hem dwingen het goud los te laten is moeilijk. U dient die vijand in de rechtsboven sectie te lokken of de sectie er linksonder. Trek de vijand naar de ladder met een gat erboven, in het midden van de sectie. Wacht twee over aan een kant van dit lege vierkant, waarbij je een steen laat tussen jou en de het lege vierkant. De vijand zal de ladder op en af gaan en in en uit het vierkant. Uiteindelijk zal hij het goud aan de top van de ladder laten vallen, waarop je naar beneden moet gaan om te voorkomen dat hij weer de ladder op gaat en het goud weer pakt. De timing is nauw - veel geluk! Als alternatief kun je rondrennen op uw geluk vertrouwen - de vijand zal een keer het goud laten vallen!

en: Lots of false floors to use and avoid.
nl: Veel valse vloeren om te gebruiken en te vermijden.

en: Rumpelstiltskin
nl: Repelsteeltje

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
nl: De hoofdtruc voor dit level is het lokken van de vijanden zodat je er omheen kan of, in een geval, zodat je over een vijand kan lopen om een goudstuk te verzamelen. Het lokken is niet zo moeilijk, maar de afstanden waarover je hen moet lokken zijn lang. Het manoeuvreren van de vijand zodat je over hem kunt lopen om een goudstuk te pakken heeft een nauwe timing, maar niet al te erg.
    
    Als je de sectie bereikt boven jouw startpunt, dan zijn er twee wegen uit: een is een valse staan onder een korte ladder. Maar als je in het andere vierkant graaft en naar beneden valt, dan is er een pad door een valse vloer die voorkomt dat je alle vroegere gedeelten van de doolhof nog eens door moet.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
nl: De twee goudstukken linksonder zijn afgesneden van de rest van de doolhof. Rechts van deze sectie is een leeg vierkant waar je een steen weg kunt graven. Je zult moeten racen om een goudstuk te pakken en terug te keren door een andere valse steen, precies op tijd om door de weggegraven steen te gaan alvorens deze zich sluit.
    
    De vijand is erg lastig. Probeer hem naar de onderkant van de doolhof te lokken, vallend op de vloer waar je een ladder hebt om terug omhoog te klimmen, maar jet de vijand op een vierkant zonder ladder, waardoor deze in de val zit.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
nl: De doolhof is leger en moeilijker. De vijanden hebben meer trucks. De vallen zijn vreemd. De doolhof wijzigt zich. Moge je je bewegen door interessante doolhoven.
    
    Om de laatste goudstukken te pakken moet je de sectie links en linksonder van de doolhof ingaan, die er een muur omheen heeft staan. Deze sectie heeft een l-vorm. Graaf twee stenen op de recht rand van de L (links van het midden) en spring erin - er is een valse steen die je doorlaat.
    
    Nadat je al het goud hebt verzameld, wijzigt zich de doolhof. Je moet je laten vallen naar ergens aan het begin en uw weg terug er doorheen zoeken. Rechtsboven lijkt de uitgang geblokkeerd. Graaf twee stenen diep en val een ogenblik, daarna zult je je weg eruit vinden.

en: Initiation
nl: De initiatie

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
nl: Deze 100 levels vormen een uitstekend introductiespel, maar ook een goede gelegenheid voor gevorderde spelers om hoge scores op te bouwen. Ze zijn geschreven door Peter Wadham en maken gebruik van traditionele spelregels.
    
    De laatste levels zijn erg moeilijk. Als je echter een nog grotere uitdaging wilt, ga dan naar "De wraak van Peter W" ...

en: Don't Panic
nl: Geen paniek

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
nl: De omslag van 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' van Douglas Adams melde dit in grote vriendelijke letters, dus is er geen reden tot paniek. De vijand bevindt zich achter de muur en kan je niet bereiken.

en: Lust for Gold
nl: Zin in goud

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
nl: Als je vijanden doodt kan je ze permanent vastzetten in de put rechtsboven.

en: Ladders?  Trust me!
nl: Ladders? Vertrouw me!

en: Drop In and Say Hello
nl: Val binnen en zeg hallo

en: The Mask
nl: Het masker

en: Check for Traps
nl: Controleer op vallen

en: Take It Easy!
nl: Blijf rustig!

en: Fall on a Fortune
nl: Val op een fortuin

en: The Lattice
nl: Het traliewerk

en: Shower of Gold
nl: Gouddouche

en: The Foundry
nl: De gieterij

en: Soft Landings
nl: Zachte landingen

en: Unlucky for Some
nl: Pech voor sommigen

en: The Balance
nl: De balans

en: Gold Bars
nl: Goudstaven

en: Hard Row to Hoe
nl: Moeilijke reeks om te verzamelen

en: Golden Maze
nl: Gouden doolhof

en: Delayed Trap
nl: Val (vroeg of laat)

en: Nowhere to Hide
nl: Geen verbergplaats

en: Watch the Centre
nl: Let op het midden

en: Where to Dig?
nl: Waar te graven?

en: Easy Stages
nl: Eerste stapjes

en: Gold Mesh
nl: Goudnet

en: Acrobat
nl: Acrobaat

en: Mongolian Horde
nl: Een horde Mongolen

en: Rocky Terrain
nl: Rotsachtig terrein

en: Down the Chimney
nl: In de schoorsteen

en: Space Invader
nl: Ruimte-invasie

en: Winding Road
nl: Bochtige straat

en: Light My Fire
nl: Mag ik een vuurtje?

en: Cockroach
nl: Kakkerlak

en: The Runaround
nl: De rondrenner

en: Speedy
nl: Snelle jongen

en: Dig Deep
nl: Diep graven

en: Forgotten Gold
nl: Vergeten goud

en: Two of Diamonds
nl: Twee diamanten

en: Suicide Jump
nl: Zelfmoordsprong

en: Easy Access
nl: Snelle toegang

en: Gold Braid
nl: Gouden vlecht

en: Cat's Eyes
nl: Kattenogen

en: Keep Them Coming
nl: Laat ze maar komen

en: The Funnel
nl: De luchtkoker

en: Lattice Maze
nl: Traliesdoolhof

en: Hard Work for Poor Pay
nl: Hard werken voor een hongerloontje

en: Forked Ladders
nl: Zigzagladders

en: Snowing Gold
nl: Het hagelt goud

en: Left or Right?
nl: Links of rechts?

en: Houndstooth
nl: Hondetanden

en: Five Levels
nl: Vijf spellevels

en: Pitfalls
nl: Valstrikken

en: Get IN There!
nl: Ga DAAR in!

en: A Steady Climb
nl: Een rustige klimpartij

en: Fall-through Lattice
nl: Doorvaltralies

en: Get me OUT of Here!
nl: Haal me ERUIT!

en: Empty Cellar
nl: Lege kelder

en: The Rose
nl: De roos

en: Lotus Puzzle
nl: Lotuspuzzel

en: Long Drop
nl: Een lange val

en: Party On!
nl: Feestje!

en: Cross-stitch
nl: Kruissteek

en: Cannot Get Up There
nl: Kan daar niet komen

en: They Are Everywhere!
nl: Ze zijn overal!

en: Rooftops
nl: Puntdaken

en: Tricky Traps
nl: Verraderlijke vallen

en: Make Them Work for You
nl: Laat ze voor uw werken

en: Get Going!
nl: Ga verder!

en: Three Chimneys
nl: Drie schoorstenen

en: The Archway
nl: De poortingang

en: Starwave
nl: Sterrengolf

en: Amazing Finish
nl: Verbluffende eindsprint

en: Pillars
nl: Pilaren

en: Hopeful Descent
nl: Hoopvolle afdaling

en: The Rack
nl: Het rek

en: Twists and Turns
nl: Bochten en draaiingen

en: The Saucer
nl: De schotel

en: The Dotted Line
nl: De stippellijn

en: Do Not Look Down (1)
nl: Niet naar beneden kijken (1)

en: Getting Started
nl: De eerste stapjes

en: Easy Middle
nl: Eenvoudig midden

en: Do Not Look Down (2)
nl: Niet naar beneden kijken (2)

en: Which Way?
nl: Welke route?

en: Do Not Look Down (3)
nl: Niet naar beneden kijken (3)

en: Drop?
nl: Laten vallen?

en: Yorick's Skull
nl: Yorick's schedel

en: No Mercy
nl: Geen genade

en: Gold Sandwich
nl: Gouden sandwich

en: Golden Curtain
nl: Gouden gordijn

en: Are you spider or fly?
nl: Ben je de spin of de vlieg?

en: Funny?
nl: Grappig?

en: Hard Landings
nl: Harde landingen

en: Golden Tower
nl: Gouden toren

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
nl: Dit level is vernoemd naar de beroemde Duitse duikboot-oorlogsfilm 'Das Boot' en opgedragen aan Marco Krüger uit Berlijn, de oorspronkelijke auteur van KGoldrunner.
    
    Een kleine tip ... als je aan het rechtereinde van de boot gaat staan kan je er voor zorgen dat de vijand naar je toe valt... De rest is aan jou!

en: Quick!  RUN!
nl: Snel! REN!

en: Surprise Ending
nl: Verrassend einde

en: Diagonal Disaster
nl: Diagonale ramp

en: Vengeance of Peter W
nl: De wraak van Peter W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
nl: Veel plezier!!
    He, he, he!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
nl: Nee, het is niet onmogelijk. De truc is om op de juiste manier te graven naast de goudklompen.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
nl: Ga via de linker kant naar boven en steek vervolgens over. Val links van de stenen. Er zijn meerdere routes vanaf deze stangen naar het goud.
    
    Aan het begin, wacht op een korte ladder terwijl de vijand boven je aan de linker zijde langs je valt.

en: Short Cut?
nl: Afkorting?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
nl: Ja, je hebt alleen tijd om over de bodem te rennen en je vijanden af te schudden om bij het goud te komen.

en: Sky Walker
nl: Luchtwandelaar

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
nl: Om bij het goud in de grot te komen, graaf twee stenen, wacht totdat ze beginnen terug te komen en graaf dan snel de derde steen (je ontsnappingsroute). Ren terug, graaf en val in het goud.
    
    Je kan gewoon voorbij de vierde vijand komen als je op de onderste ladder wacht terwijl hij naast je op de vloer valt.  Als laatste, neem een wandelroute door de lucht en kom linksboven tevoorschijn.

en: The Vault
nl: Het gewelf

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
nl: Je kan vijanden in het onderste gewelf opsluiten door onderaan de lange ladder te wachten.  Om ze te doden, kom tevoorschijn, graaf een steen, ga dan terug en wacht opnieuw.

en: Patchwork Quilt
nl: Lappendeken

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
nl: Om bij het goud in de bovenste middensectie te komen, graaf drie stenen naast de opgesloten vijand, wacht tot ze weer tevoorschijn komen, graaf opnieuw, ren dan naar boven en rechts om terug te vallen naar waar de vijand was.
    
    Nu kun je graven en op de ladders komen voordat hij bij jou terugkomt.

en: Do You Need Him?
nl: Heb je hem nodig?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
nl: Je kan de vijand achterlaten waar hij is.
    
    Ga naar vlakbij het goud rechtsonder.  Raap het nog niet op, maar ga naar boven en neem de twee goudklompen linksboven. Je kan dan teruggaan naar waar je was en het level voltooien.

en: Stuck in Storage
nl: Opgesloten in de voorraadkamer

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
nl: Ruim eerst de grot op door drie stenen rechts te graven.  Later kan je vijanden doden op de onderste steen en ze in de grot opsluiten.
    
    Pak aan de rechterkant eerst de verticale rij goud, ga dan naar de andere kant en pak het goud op de horizontale platformen.  Blijf rechts, graaf door het laatste platform, graaf verder en pak de rechter klomp in de grot. Pak als laatste de linker goudklomp.

en: So Far for So Little
nl: Zo ver voor zo weinig

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
nl: Bij de start, ga naar beneden en graaf. Aan het einde, benader het goud vanaf de onderkant.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
nl: Voltooi door het verzamelen van de twee klompen aan beide kanten van de linker ladder, daarna de vier helemaal op de bodem van het graf.  Je hebt een vijand nodig om deze op de klomp te laten vallen aan de linkerkant van de piramide.  Je hebt er nog eentje nodig om de put linksonder te vullen.
    
    Als laatste zijn er meerdere graafpuzzels, vaak met beperkte tijd om eruit te komen voordat de ontsnappingsroute sluit.  Veel plezier!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
nl: Spring van de stang linksboven en je kan het goud bereiken.  Ga naar de rechter uitgang en naar boven, op de ladders die je tegenkomt.  Ga over de bovenkant totdat je zeven of acht vakken van rechts bent, ga dan naar beneden.
    
    Terwijl je diagonaal naar linksbeneden gaat zijn er twee valse stenen.  Spring op de tweede, blijf binnenin en graaf rechts.  Spring nu op een serie ladders die je naar linksbeneden brengt ...

en: Flying Tower
nl: Vliegende toren

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
nl: Hier dien je snel en nauwkeurig te zijn. Dat is alles ...

en: Pot Hole
nl: Kruikgat

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
nl: Welnu, de oude MG was tamelijk snel en levendig in zijn dagen en jij dient het ook te zijn.
    
    Je kan proberen om drie stenen links en een in het midden te graven om een van de vijanden in het begin te doden, maar de kans bestaat dat hij in de kuil aan de rechterkant zal vallen en je daardoor geen kans krijgt om het laatste goud te bemachtigen.

en: Sticky Ladders
nl: Kleverige ladders

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
nl: Begin door ongeveer driekwart de ladder op te gaan.  De vijanden rennen rechts.  Ren op tijd naar de top om er eentje door de valse steen te laten vallen terwijl de ander in je richting rennen.  Ga naar links, graaf twee gaten om ze in te laten vallen, ren dan naar rechts, graaf en laat je naar de onderkant van de eerste kleine ladder rechts vallen.  De vijanden komen langs de lange ladder naar beneden en de twee valse stenen onderaan vullen.
    
    Graaf en vang de derde vijand bovenop het dikke steengebied, ren dan naar de tweede ruimte vanaf de onderkant van de lange ladder, naast een rij stenen.  De vijand zal in de putten links rennen.

en: The Laboratory
nl: Het laboratorium

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
nl: Je zal de meest linkse ladder op moeten gaan om bij elke klomp te komen en ga dan naar het volgende level.  Ga vanaf rechts naar de andere kant om de middenbovenste klomp te verzamelen.
    
    Versla je vijanden op de bunsenbrander door ze rechts daarvan te doden, door in het midden ervan te vallen wanneer ze bijna bij je zijn en ze achter je zullen vallen of door links over hun hoofden te springen voordat ze de top van de brander bereiken.

en: Pete likes Ladders
nl: Pete houdt van ladders

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
nl: Blijf tussen de boven en onderkant bewegen om de vijand te misleiden.  Verzamel goudklompen wanneer dat mogelijk is.  Wanneer de vijand er een pakt kan hij die alleen maar in een lege ruimte plaatsen.  Blijf hem daardoor in beweging houden en wees geduldig ...

en: Where is the Roof?
nl: Waar is het dak?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
nl: Verwijder eerst al het goud aan de linker en bovenkant, graaf dan de grot leeg en verzamel het goud op de ladders tussen de twee lage muren van valse stenen.
    
    Wanneer er een vijand in dat gedeelte is, ruim hem op door je op de bodem van een valse muur te verbergen en een gat ernaast te graven.  Hij zal omkomen wanneer hij je aanvalt.  Dit zal niet lukken wanneeer er goud op de steen ligt die je wilt graven ...

en: Ninja Style
nl: Ninja-stijl

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
nl: Na het verzamelen van al het goud links, blijf daar, ga omhoog, zorg ervoor dat de vijand je volgt, en spring dan op de vloer.  Wanneer er een vijand dichtbij de middelste ladder rechts valt, klim vlug naar een punt hoger dan die ladder.  Na een aantal pogingen is het mogelijk om alle vijanden rechts op de meest rechtse lange ladder te krijgen.  Het is nu gemakkelijk om de eerste twee ruimtes met goud  aan de rechterkant leeg te halen.
    
    Lok drie of misschien alleen twee vijanden naar de middelste rechter ladder.  Ga naar boven dichtbij het gat in het beton, val, ren rechts, ga op de lange ladder, val links en verzamel het goud.
    
    Wanneer je slechts twee vijanden op de middelste ladder krijgt, wees er zeker van dat de derde van de rechter ladder gaat voordat je naar de andere kant rent.  Je moet dan helemaal naar boven op de lange ladder gaan en wachten totdat het veilig is om rechts te springen en het goud te verzamelen.
    
    Wanneer de vijanden nog steeds het goud bezitten, zorg ervoor dat ze jouw op de middelste ladder achterna zitten en spring op het beton totdat ze het los laten.

en: Cooperation?
nl: Samenwerken?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
nl: Het ziet er naar uit dat je twee vijanden in de twee putten op de bodem dient te  vangen.  Probeer het, maar het is heel moeilijk om er een in de rechter put te krijgen en de andere vijand met het goud in de rechter groeve.  Vier valse stenen verderop links verhinderen je om naar links rennen en te graven.
    
    Het beste is om de onderste rij goud als laatste op te rapen door via de hangende klomp rechts te vallen en te ontsnappen via de ladder die verschijnt.
    
    De sleutel om het linker gedeelte te verwijderen is de serie ladders ingesloten in de stenen. Ga verder via de drie plaatsen die valse stenen onder zich hebben.  Het is pure zelfmoord om op de middelste van de T-vormige stenen te vallen.
    
    Begin door het verzamelen van het goud rechts van de T: daardoor zal er een vijand in de U-vormige groeve rennen.
    
    Kijk uit voor voor de valse steen in het midden van het platvorm linksonder.  Je dient het goud te verzamelen in aparte pogingen vanaf links en rechts.

en: Triple Trap
nl: Drievoudige val

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
nl: Grijp onmiddellijk de eerste vijand.  Ga naar boven en rechts en hang aan de ladder rechts van de korte stang.  Wanneer de vijand nadert, klim vlug naar boven. Wanneer hij je weer nadert, ga links, spring en via de linker ladder naar de top.
    
    De vijand zal rechts gaan, over de beton, en vallen.  Ga nu naar de linker benedenhoek.  De vijand zal in een vals steen naast het goud vallen.
    
    Verzamel al het goud op de top, graaf dan en spring naar de volgende vijand.  Ga op hem staan, graaf links en ga naar rechts.  De vijand zal in de put vallen. Ga naar rechts en verzamel meer goud terwijl je valt.
    
    Klim naar de top, val op de ingesloten vijand via een valse steen onder een stang en verzamel vijf goudklompen,  Graaf nu en ga via de korte ladder rechts van de stenen naar beneden om de vijand in de put te doden (deze heeft meer goud).  Hij zal boven jouw weer verschijnen en door een valse steen terug in de groeve vallen.
    
    Graaf drie stenen tussen de twee vijanden en ga op de korte ladder naar beneden totdat de vijand tevoorschijn komt.  Graaf twee extra stenen om hem laten gaan.  Ga naar boven op de ladder , over het beton en, net voordat de vijanden op het beton komen, val naar beneden op de vloer en ren naar de onderkant van de korte ladder.  De vijanden zullen naar beneden komen en in de dubbele rechter groeve rennen.
    
    Ren snel naar rechts, over de vijanden.  Val op het laatste goudstuk, ga naar rechts en de verborgen ladders verschijnen.  Hé hé!
    
    N.B.  Een andere manier om de linker vijand in de valse steen in te sluiten is door er voor te zorgen dat deze je op de meest linker ladder achter na zit terwijl je bovenin overdwars rent en graaft om op de tweede vijand te vallen.  Timing is HEEL nauw.  Je moet graven en vallen voordat de vijand over de linker top klimt en naar rechts rent.
    
    Klim later op de rechter ladder naar de top, wacht op de linker stang boven een valse steen totdat de meest linker vijand naar jouw rent, val dan.  Wacht opnieuw totdat hij begint te vallen, Graaf dan twee stenen rechts van de korte ladder, ga naar rechts en val, ren dan links naar de onderkant van de korte ladder.  De vijand zal door een valse steen en een ladder in de valse steen daaronder vallen.
    
    N.B.  Er is geen ruimte voor fouten of aarzeling in deze methode!  Overigens ook niet in de eerste methode!

en: State Of Terror
nl: Land van verschrikking

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
nl: Net toen je dacht dat het veilig was ....vijftien levels van echte verschrikking, gebruikt  de zenuwachtige-maar-snelle spelregels van KGoldrunner. Je moet soms ook graven tijdens het vallen.
    
    Geschreven door Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
nl: Het gemakkelijke goud

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
nl: Ga van platform naar platform naar beneden tot op drie na de laagste. Wacht op het meest rechtse punt zodat de vijanden naar de bodem vallen.
    Val op het laagste platform, graaf boven het goud en graaf dan rechts, terwijl je valt, en ontsnap terug naar de bovenkant van het platform. Ga zo snel mogelijk als je kunt naar boven.

en: Fear of Heights
nl: Hoogtevrees

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
nl: Voor elke kant van de terrasstructuur, ren naar boven op de buitenste ladder vanaf de bodem en val op het laagste platform. Ren op de centrale ladder naar een gat en wacht daar op vijanden die van de buitenste ladders vallen. Val achter hun om het goud te bemachtigen.
    Na het verzamelen van het goud, ren rechts, dwars over de top met vijanden op sleeptouw, en val rechts van de buitenste ladder. Terwijl de vijanden achter je aan vallen, ren terug de ladder op en val bovenop de vijanden om de stang te bereiken.

en: The Spiral
nl: De spiraal

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
nl: Werk jezelf door de spiraal naar buiten, graaf om vijanden in te sluiten net voordat je uit de tunnel komt.
    Ga verder naar linksboven. Laat je in het zigzag gebied vallen tijdens het naar rechts rennen voordat de vijand dit doet. Daardoor bereik je de rechter bovenkant. Na het verzamelen van het goud, graaf om vijanden op de bodem in te sluiten. Ga dan linksboven naar buiten.

en: Crags of Fire
nl: Hindernissen van vuur

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
nl: Algemeen: graaf naar beneden en ga door om bij het goud te komen, ga naar rechts en boven naar de volgende hindernis.
    De bovenste hindernis in het midden dient echter voor de tweede van links uitgeruimd te worden. Laat een goudklomp in het midden als laatste liggen. Ga dan snel naar buiten!

en: The Heist
nl: De roofoverval

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
nl: De veiligste manier om het gebouw binnen te gaan is door op de ladder linksboven naar beneden te gaan en bovenaan de korte ladder rechts te wachten. Terwijl de vijand nadert, spring over hem naar de stang. Ga nu rechts en val op het balkon, graaf dan en val.
    Ren naar de hal  op de set ladders om het goud te verzamelen. Val naar links op het betonblok en wacht totdat de vijanden een groep vormen. Val links en ren terug naar buiten naar het betonnen gedeelte terwijl de vijanden jouw volgen. Gebruik dezelfde ladder en stang om weer naar binnen te komen, 
    Ren via de meest rechtse ladder tot helemaal bovenop het gebouw. Ga op het meest linker punt van het dak staan. Wacht totdat de vijand onder jouw vallen, stap dan terug, graaf en val na hem op het balkon, waar je drie goudstukken kan pakken. Wanneer je lang genoeg op het dak wacht voordat je valt kan je meerdere vijanden overhalen om jou te volgen en daardoor op het balkon ingesloten worden.
    Gebruik de rechter ladder om het overige goud te verzamelen en ga naar buiten.

en: Endless Enemies (1)
nl: Heel veel vijanden (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
nl: Verzamel het goud van boven naar beneden. Voor het laatste goud, graaf rechts van het goud en links van de vijand. Ren zo snel mogelijk naar boven.

en: Torture Chamber
nl: Folterkamer

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
nl: Val van de richel, graaf links om links op de ladder naar boven te gaan. Ga links van de stang verder, val dan terwijl je links graaft en verzamel goud.   ga rechts, val door de valse steen onder de ladder, ga rechts verder en val door een stenen tunnel naar de stang eronder.
    Ga rechts en val door weer een stenen tunnel terwijl je rechts graaft. Graag en sluit de vijand naast de ladder op, ren naar boven en naar links en val om het goud te verzamelen. Graaf om de vijand weer op te sluiten. Wanneer het eerste gat vol raakt ren dan naar boven naar de top van de sectie terwijl de vijand je volgt. Graaf aan de linker kant om het goud te verzamelen en val terug naar de stang.
    Ga nu naar links en val door een stenen tunnel, graaf links om de volgende vijand op te sluiten. Ga naar linksboven van de sectie, val dan en graaf rechts en spring links om het platform linksonder te bereiken.
    Je kan nu door de spiraal van ladders en stenen tunnels gaan om vier extra goudstukken op te rapen.
    Ga daarna terug naar rechts, val en wandel over de op de bodem ingesloten vijand om naar de rechterhelft van het speelveld terug te keren. Ga via de ladders naar rechtsboven, val dan, graaf tweemaal rechts om het laatste goudstuk te bemachtigen. Val opnieuw in de rechtse stenen tunnel en graaf rechts om de vijand in te sluiten. Ontsnap ten slotte via de rechter kant van het speelveld.

en: Endless Cascade
nl: Veel trappen

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
nl: Loop snel naar rechts de trap af terwijl de vijand je volgt. Graaf ongeveer halverwege een keer. Na het oprapen van de laatste goudklomp graaf en ga naar boven op de hangende ladder.Wacht een steen onder de plek waar de vijand opgesloten is. De vijand zal eruit klimmen en naar beneden komen. Ren door de opening, waarin deze gezeten heeft, voordat deze gesloten wordt. Je kan hem dan gebruiken om op de volgende hangende ladder rechts te komen.
    Klim naar de top van de hangende ladder en loop de trap naar beneden. Graaf links terwijl je op de vijand staat en graaf dan rechts onder de vijand wanneer je naast hem staat. Ren over hem heen om het goud te verzamelen dat hij bezit en dan enige trede naar beneden. Graaf en ga op de hangende ladder naar boven en wacht tot hij weer tevoorschijn komt en de trap naar beneden komt via hem naar de volgende hangende ladder te komen. Herhaal dit bij de volgende rechter trap totdat je de stang bovenin bereikt hebt.
    Ga dwarsover naar de linker kant en val op de bovenste steen links beneden. Verzamel al het goud maar laat de meest linkse goudklomp op de tweede trap als laatste liggen daar je anders zal vallen en ingesloten worden.
    Ontloop de vijanden door op de ladders naar boven te lopen en ze zo op ladders te lokken. Ren helemaal naar rechts op de laatste ladder. Graaf indien noodzakelijk om de vijand op te houden.Ga verder door de overige trappen naar de meest rechtse ladder om het speelveld te verlaten.

en: Infiltration
nl: Infiltratie

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
nl: Ren snel en graaf nauwkeurig ..
    In de binnenste kamer ga bovenop op de meest linker of rechter steen staan en graaf de volgende steen richting het midden. Val op de vijand en ren naar links of rechts en graaf dan om hem in te sluiten.  Je moet snel zijn!

en: Endless Enemies (2)
nl: Eindeloos vijanden (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
nl: Ga links en val op het goud, ga dan rechts om de volgende twee goudstukken te verzamelen. Wacht aan een stang bovenin helemaal rechts van het speelveld op de vijanden om het goud rechtsonder te verzamelen.
    Ga nu naar links en omlaag en val op het goud helemaal linksonder. Raap het laatste goud op dit moment nog niet op maar ga naar rechts en via drie stangen en drie ladders omhoog. Verlaat de derde ladder naar links terwijl je links graaft, om een val voor de vijand voor te bereiden in de linker ruimte.
    Ga snel terug naar beneden, val op het laatste goud en bereidt je voor om snel omhoog en links te gaan terwijl er een korte verborgenen ladder linksonder verschijnt.  De vijanden zwermen achter je aan, maar blijf doorgaan totdat je terugkomt waar je de val gezet hebt. De vijand zal er in vallen.
    Ga verder naar boven en over een korte ladder, dan omlaag en links over lange stangen en ladders naar de volgende korte ladder. Ga omhoog en weer links, dan omhoog en rechts over meer lange ladders en stangen naar de bovenkant van het scherm.

en: Tunnels (1) - The Monster
nl: Tunnels (1) - Het monster

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
nl: Het monster bestaat bijna helemaal uit valse stenen. Kijk goed waar de betonnen delen zitten om te bepalen waar je wel of niet wilt vallen. Alle vier de vijanden dienen boven aparte betonnen delen ingesloten te worden om bepaalde goudstukken te bereiken.
    Sluit de vijanden op door de spelregels van KGoldrunner in jouw voordeel te gebruiken.
    Wacht op de bovenste stang op het punt waar je de vijand wilt laten vallen. Terwijl hij je nadert, val op een lagere stang en ga links of rechts om het noodlot van de vijand te ontwijken. Op deze manier valt hij in het gevaar terwijl jij in veiligheid blijft.

en: Breaking and Entering
nl: Inbreken en binnengaan

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
nl: Breek in de kamer linksonder, ga dan verder naar rechtsboven. Ga naar links, pak het goud en ontsnap door omlaag te graven naar middelste verdieping. Ga verder helemaal naar rechtsbeneden.
    Voordat je het tweede goudstuk verzamelt, ga aan de bovenste stang in de middenkamer op de onderste verdieping hangen en graaf een steen van de twee-steens muur rechts. Ren links over de hoofden van de vijanden, pak het goud en verdwijn weer door de weggegraven steen.
    Ren naar de kamer rechtsboven, daarna via het midden naar het linker gebied. Wees de vijand op elke manier te slim af en klim naar de kamer linksboven. Om uit het gebouw te komen, graaf snel terwijl je naast de linker muur valt.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
nl: Tunnels (2) - De honingraat

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
nl: Ga naar de top van de middelste ladder en werk eerst aan de linker kant.
    Val op de richel met goud. Ren door de valse steen onder de ladder om de vijand te ontlopen. Terwijl je valt, graaf links, ren naar boven op de ladder naar het gat en wacht tot de vijand er in valt, ontsnap, en val weer in je opgegraven steen, ren omhoog en links bij de stang, val op de richel terwijl je links graaft, val links, pak het goud, ga rechts en val in de kamer , pak het goud. Je kan naar de onderste kamer graven, als je dat nu wilt.
    De andere kamers zijn allemaal bereikbaar via valse stenen tunnels. Misleidt de vijanden of val op ze om het goud te pakken.
    Om de rechter kant te bereiken, val door de valse stenen tunnel naast de centrale ladder omlaag en ren snel naar rechts, graaf achter je om de vijand in te sluiten. Pak het goud door naar de top te gaan en door de valse stenen tunnel rechts naast elk goudstuk te vallen.

en: Four Chambers Suspended
nl: Vier hangende kamers

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
nl: Eerste kamer. Graaf omlaag om het bovenste goudstuk te verzamelen. Val op de vijanden om het rechter goud te pakken. Ontloop ze om de rest te pakken. Sluit de vijanden rechtsboven op terwijl je door de bodem van de kamer graaft.
    Wanneer je te voorschijn komt, moet je gelijk op de ladder naast het beton vallen. Ga op die ladder omlaag, onder het beton rechts en dan omhoog naar de top van de volgende kamer.
    Tweede kamer. Ga van links naar rechts in de schachten verder en gebruik je graafbehendigheid om het het goud te bemachtigen. In de meest rechter schacht, graaf links terwijl je valt, val daarna naar links terwijl je tegelijkertijd links en rechts graaft.In het nu overgebleven drie-steens platform, graaf de linker steen, daarna de rechter en de midden steen terwijl je naar rechts valt. Pak het goud aan de rechter kant en val naar het laatste goudstuk terwijl je links graaft. Graaf opnieuw links, val naar de ladder naast het beton, zoals voorheen, en ga omhoog naar de volgende kamer.
    Derde kamer. Graaf rechts, val op het rechter goudstuk en graaf onmiddellijk rechts om de vijand in te sluiten, graaf dan en ga links verder. Herhaal dit, aan de ander kant van de steen, voor het rechter goudstuk. Ga nu terug naar de top en val naar het onderste gedeelte bovenop de vijand. Neem de korte rechter stang en stap over de vallende vijand om de lange stang, die naar links gaat, te grijpen. Val op het goud, graaf om de vijand in te sluiten, graaf opnieuw en ga links verder. Herhaal dit voor het andere hangende goudstuk. Graaf deze keer omlaag naar de ladder naast het beton en op deze manier naar de laatste kamer.
    Vierde kamer. Sluit de vijand op, ren naar de top, graaf naar het beton aan de linker kant, wacht op de vijand en val op hem om meer goud aan de linker kant te pakken. Wanneer al het goud in de kamer weg is, ren naar de bodem en val door naar de vloer.
    Raap nu de rest van het goud op en ga snel naar buiten.

en: Ruins
nl: Ruïne

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
nl: Val op de vijand, graaf onder de opening rechts, ga dan snel naar rechts, over hem heen. Pak het goud, val door een valse steen, ren op de rechter ladder omhoog en ga naar rechts langs de onderste stang. Graaf naar rechts (waardoor de tweede vijand ingesloten wordt), pak het goud, val, graaf links val, verzamel twee goudstukken en ga twee ladders omhoog.
    Ga naar links via een valse steen - de tweede vijand zal nog steeds onder ingesloten zijn. Ga links naar de ladder, omlaag, daarna links en omlaag door een valse steen. Pak een goudstuk, graaf rechts, pak drie goudstukken, graaf en ga op alle ladders rechts omhoog.
    Ga opnieuw links langs de stang, maar klim deze keer omhoog. Pak een goudstuk en graaf rechts om de volgende vijand in te sluiten. Verplaats je omhoog naar de top, ga rechts, val en ga verder naar het betonnen gedeelte midden boven.
    Ontloop de vijand in het betonnen gedeelte, ga verder door op hem te vallen en naar de opening links te gaan en omlaag door twee valse stenen. Blijf bij de stang in het midden van het scherm, ga rechts en weer omhoog naar de top. Ga naar links aan de stang en wacht op het verschijnen van de volgende vijand in het betonnen gedeelte. Pak het bovenste goud, val en ga opnieuw links verder met twee vijanden in het beton opgesloten. Ga opnieuw terug naar de top, maar deze keer verder naar de linkerbovenhoek van het scherm.
    Wanneer je daar aankomt, graaf, val naar wat goud en graaf twee maal links terwijl je verder valt. Val nu door de meest linker schacht en graaf de steen die de schacht blokkeert. Wacht tot de vijand onder je in de schacht komt en val dan op hem om het in het beton opgesloten goud te pakken. Val op het overgebleven goud en naar de hoek linksonder.
    Ren naar rechts en omhoog, weer rechts, val op de drie goudstukken en ga naar de sectie middenonder. Ontloop de vijand, ga naar de bovenste ladder rechts, graaf tweemaal en val door een goudstuk en drie stenen terwijl je rechts graaft. Ga naar rechts om meer goud te pakken, klim dan op de ladder, graaf en val om de volgende twee goudstukken te bemachtigen. Klim weer op de ladder, neem de stang links, ga omhoog en en dan naar rechts om vier goudstukken te pakken. Graaf rechts achterin en val door de drie valse stenen.
    Val in de kamer, ga naar rechts en graaf links. Graaf linksonder om naar buiten te komen, ga dan weer omhoog naar de stang en val naar het goud in deze kamer. Ga deze keer rechts naar buiten, verzamel wat goud en klim omhoog, omhoog, omhoog. 
    Ontloop de vijanden in het gebied rechts boven. Het is mogelijk om ze in de kamer te lokken door voor ze uit de ladders op te rennen. Verzamel het meest rechtsmidden goud op een na laatst en goud rechtonder als laatste.
    Ga snel naar buiten!

en: Tutorial
nl: Oefening

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
nl: Deze oefening is een verzameling van eenvoudige levels die je de regels van KGoldrunner leren en je helpt enige vaardigheid op te bouwen die je nodig hebt om te kunnen beginnen. Elk level begint met een korte uitleg, en daarna begin je met spelen.
    Als je doorgaat naar de meer uitgebreide levels zal je merken dat KGoldrunner actie, strategie en puzzeloplossing combineert in een spel.

en: Hi!
nl: Hallo!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
nl: Hallo! Welkom bij KGoldRunner! De bedoeling van dit spel is dat je alle goudklompen verzamelt en vervolgens naar de bovenkant van het speelveld klimt om naar het volgende level te gaan. Als je het laatste goudklompje hebt verzameld zal er een verborgen ladder verschijnen.
    
    De held (het rode mannetje) wordt door jouw aangestuurd. Om de goudklompen te verzamelen wijs je met de muis naar de plek waar de held naar toe dient te gaan. De eerste keer zal de zwaartekracht het van je overnemen en de held laten vallen...

en: Navigation
nl: Navigatie

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
nl: Dit is een bewegingsoefening. Volg het spoor goudklompen totdat er rechts een ladder verschijnt. De held kan de muis alleen volgen langs eenvoudige paden (zoals _ | L of U). Zorg er dus voor dat je niet te ver vooruit gaat.
    
    GEVAAR: Val niet van de ladder of stang in de betonnen put rechts onderaan. Als je in die put terecht komt kan je er alleen uitkomen door de held te doden (druk op de toets Q om af te sluiten) en het level opnieuw te starten.

en: Digging
nl: Graven

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
nl: Nu moet je graven om het goud te bemachtigen! Gebruik de linker en rechter muisknoppen om links of rechts van de held te graven. De held kan dan in of door het gat springen dat hij heeft gegraven. Hij kan ook meerdere gaten op een rij graven en zijwaarts door de gegraven gaten rennen. Wees wel voorzichtig. Na een verloop van tijd sluiten de gaten zichzelf en kan je ingesloten en gedood worden.
    
    Tijdens het graven moet je ondersteund worden door iets vast, zoals een ladder, beton, een steen of een balk.  In enkele Kampioenschapsspellen is het toegestaan om te graven tijdens het vallen, maar niet in dit spel.
    
    In de het derde vak beneden graaft je twee gaten, vervolgens spring je erin en graaft snel een derde gat om door de twee lagen heen te komen. Rechts graaf je eerst 3 gaten en dan nog eentje om erdoor te komen. Er zijn ook twee kleine puzzels die je onderweg uit moet werken. Veel geluk!
    
    Overigens kan je alleen door steen graven, niet door beton.

en: You Have ENEMIES!
nl: Je hebt VIJANDEN!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
nl: Tot nu toe was het allemaal vrij kalm en eenvoudig, maar het spel zou saai zijn zonder vijanden. Ze zijn ook uit op het goud, maar erger nog: ze zijn ook uit op jouw! Je sterft als ze je pakken, maar mogelijk hebt je nog enkele levens over en kan je opnieuw beginnen.
    
    je kan vijanden ontlopen door snel weg te rennen, door gaten te graven of door ze naar een gedeelte in het speelveld te lokken waar ze stranden.
    
    Als een vijand in een gat valt laat hij al het goud dat hij bij zich heeft los. Vervolgens zit hij een tijdje vast in het gat en daarna klimt hij eruit. Als het gat zich sluit terwijl hij erin zit sterft hij en verschijnt elders opnieuw op het scherm. Je kan opzettelijk vijanden doden door meerdere gaten op een rij te graven.
    
    je kan ook over het hoofd van een vijand rennen. Doe dat meteen aan het begin van dit level. Graaf een gat, lok de vijand erin, wacht totdat hij er helemaal in is gevallen en ren over zijn hoofd terwijl de andere vijanden achter je aanzitten ... 
    
    Als je je gestrest voelt, dan kunt je de Pauze-toets indrukken (standaard P of Esc) en even rust nemen. Druk er weer op als je verder wilt gaan.

en: Bars
nl: Stangen

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
nl: Je kan jezelf horizontaal langs stangen voortbewegen, maar als je naar beneden beweegt laat de held los en valt... Tijdens een val kan je goudklompen verzamelen door erop te vallen.

en: False Bricks
nl: Valse stenen

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
nl: Sommige stenen in dit level zijn niet wat ze lijken. Als je er overheen loopt zal je door ze heenvallen. De vijanden vallen er ook doorheen.

en: Bye ...
nl: Tot ziens ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
nl: Dit is een leuk eenvoudig level om mee af te sluiten. Veel plezier met de anders spellen in KGoldrunner.
    
    Opmerking: er is een spelbewerker waar je en je vrienden eigen levels kunt aanmaken en elkaar mee kunt uitdagen. Wanneer je van actie houdt, de spelregels van KGoldrunner, die in enkele spellen gebruikt worden, zijn snel en heftig.  Voor meer gedetailleerde informatie kan je terecht bij het KGoldrunner-handboek dat je vindt in menu Help.
    
    Het was een genoegen je rond te leiden in het spel. Tot ziens!

en: Advanced Tutorial
nl: Uitgebreide oefening

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
nl: Deze oefening bereidt je voor op enkele zaken die je kan tegenkomen in de middensectie van het beginspel.  Veel plezier...

en: Bars and Ladders
nl: Stangen en ladders

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
nl: Er valt niets te graven. Probeer de vijanden te ontlopen en voorkom dat je op het verkeerde moment op het beton valt. Probeer de vijanden bijeen te houden.
    
    Een vijand met een goudrand heeft een goudklompje bij zich. Hij laat die mogelijk vallen als hij over het beton rent of als hij bovenaan een ladder staat ... Geduld, geduld!

en: To kill ...
nl: Te doden ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
nl: je kan niet omhoog klimmen om het goud te bemachtigen. Zorg er dus voor dat je vijanden het naar naar beneden naar je toe brengen. Maar hoe krijg je ze zover dat ze terug blijven gaan?
    
    Als je nerveus wordt kan je op de toets P of Esc drukken om even te pauzeren. Je kan bovendien in het instellingenmenu de actie vertragen.

en: ...  Or not to kill?
nl: ... of niet doden?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
nl: Je kan de vijand beter niet doden. Probeer het en ondervindt waarom... heh, heh, heh!!
    
    Als je de vijand ongewild doodt voordat je het goud linksboven hebt verzameld kan je dit level nog steeds voltooien door de zijkant van de put waar hij in ligt weg te graven.

en: Traps
nl: Vallen

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
nl: Sommige stenen zijn niet wat ze lijken. We noemen ze ook wel valse stenen, doorvalstenen of vallen. Als je over ze heen probeert te lopen val je er doorheen. Als de vijand over ze heenloopt kunnen ze zonder waarschuwing op je neerdalen. Soms dien je door een steen te vallen om bij het goud te komen.
    
    Spring aan het begin in de betonnen put, graaf en val er doorheen. Dat zal een vijand voor een tijdje bezig houden ...

en: Challenge
nl: Uitdaging

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
nl: Deze kleine (en gemene) levels zijn geschreven door Peter, Simon, Genevieve en hun vader Ian Wadham.  Ze maken gebruik van traditionele spelregels.  Veel plezier!

en: Easy Start
nl: Eenvoudige start

en: Drop through the false brick under the bar.
nl: Val door de valse steen onder de stang.

en: Mobile Bricks
nl: Bewegende stenen

en: Just run over the enemies' heads.
nl: Ren gewoon over het hoofden van de vijanden.

en: The Big Haul
nl: De grote trek

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
nl: Ga verder naar rechts en sluit tegemoetkomende vijanden op.  Trek je nu terug onder de vijanden die achter je vallen, graaf verder, graaf, graaf en doodt alle vijanden.
    
    Ga nu rechts en ruim alle stenen en ladderconstructies op in de volgorde rechts-naar-links.

en: Quick Off The Mark
nl: Snel van de markering af

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
nl: Ga heel snel naar links om te beginnen. Blijf aan het graven totdat de vijanden al het goud naar beneden gebracht hebben.  Ga terug naar hogerop en graaf daar, indien noodzakelijk.

en: Who Needs Enemies?
nl: Wie heeft er vijanden nodig?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
nl: Blijf de rijen van drie stenen naast de ladder graven.

en: Asymmetrical
nl: Asymmetrisch

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
nl: Laat de goudklomp linksonder tot het laatste liggen.  Valse stenen geeft je toegang tot bijna al het goud, maar ze zijn niet symmetrisch geplaatst.

en: Goldrunner Prophecy
nl: Goldrunner-profetie

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
nl: Peter W. heeft dit in 1985 gemaakt.  Zie je de profetische tekens GR?  Dreigend!
    
    Wanneer je de rij goud linksonder verzamelt, wacht daar en de eerste vijand zal onvermijdelijk in de put boven je vallen.
    
    Wanneer je naar de rechter kant gaat, verzamel al het goud behalve de drie die onder de ladder hangen.  Bewaar deze tot het laatste.
    
    Om het goud boven de ingesloten vijand te pakken, klim op de ladder, graaf vier stenen omlaag, wacht totdat ze te voorschijn beginnen te komen, graaf er dan nog eentje, klim terug omhoog, graaf de eerste twee opnieuw en ze zullen er zeker invallen, verzamel het goud en ontsnap over het hoofd van de vijand.
    
    Wanneer je de vijand vrijlaat, trek jezelf snel terug naar waar je hem kan insluiten en doden.  Na een of twee pogingen zal hij links tevoorschijn komen en ongevaarlijk zijn.

en: The Rosette
nl: De Rosette

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
nl: Probeer alle vijanden bij elkaar te krijgen door naar het midden te gaan en dan omlaag.  Sluit ze nu op in de doorgang op de bodem, negeer het goud daar op dit moment.  Ga op een zijde net boven de doorgang staan, val dan een vierkant omlaag wanneer de vijanden boven de doorgang aankomen.
    
    Verzamel al het goud dat niet in de doorgang ligt, laat de vijanden dan los en leidt ze rond over de bovenkanten van de ladders totdat ze hun goud laten vallen.

en: He Has The Gold
nl: Hij heeft het goud

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
nl: De vijand aan de rechterzijde wordt opgesloten met wat goud.
    
    Je kan hem doden en het goud vernietigen door links van de korte ladder te graven.  Het is misschien noodzakelijk om de andere vijand te doden en daar ook op te sluiten.

en: Towers of Gold
nl: Torens van goud

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
nl: Verzamel eerst al het goud bovenin de torens en boven de stangen voordat je een enkele vijand dood maakt.
    
    Een plek om te beginnen is net onder de tweede toren van links. Graaf een keer om de eerste vijand in te sluiten, die naar jouw toekomt, ren rechts om wat goud op te ruimen, stap terug en grijp de tweede vijand net links van de derde toren.  Ren nu naar rechts met drie zeer levendige vijanden op je hielen!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
nl: Graaf de twee stenen naast de ladder, kijk daarna uit voor stenen waar je doorheen kan vallen.

en: Delayed Drop
nl: Vertraagde val

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
nl: De linker vijand valt omlaag voordat je voorbij de rechter kan komen.
    
    Blijf dus met hem boven en ver van het beton terwijl je voortdurend gaten graaft om hem in te sluiten, totdat de tweede vijand bovenaan de ladders komt.

en: Maze of Ladders
nl: Ladderdoolhof

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
nl: Ga naar links van het midden  en omhoog, je kan dan links of rechts vallen om al het goud te pakken.
    
    Laat de klomp in de U-vormige ruimte tot het laatste liggen.
    
    Let niet op de vijand.  Laat hem opgesloten blijven.

en: Ride Them Down
nl: Naar beneden met ze

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
nl: Lok snel de eerste twee vijanden in de dubbele put links van het goud.  Breng ze eerst in de kleine ruimte en laat ze dan naar links gaan.
    
    Val nu op ze en pak het goud, lok daarna de derde vijand naar beneden en gebruik hem om op de ladder te komen.

en: Hair's Breadth Timing
nl: Haarscherpe timing

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
nl: Graaf twee stenen midden boven.Wanneer ze weer tevoorschijn komen, graaf er twee meer, ren bovenin naar de andere kant en graaf naast de korte ladder.  Val erin en pak het goud.  Je hebt geen tijd over!
    
    Ruim linksonder als laatste op.  Om naar rechts te gaan, val in een valse steen onder een korte ladder en klim daarna verder net onder het beton.
    
    In het midden van de rechter kant, ga onder de rechter stang onder een korte ladder staan, graaf links, val in een valse steen, graaf er daarna nog twee terwijl je omlaag en links gaat.  Als laatste, ga op de korte ladder staan, graaf rechts je steen om te ontsnappen, ren heel snel rond naar het gat, val erin, pak het goud, val door enkele stenen en graaf weer om te ontsnappen.

en: The Three Musketeers
nl: De drie musketiers

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
nl: Je dient alle drie de musketiers te doden waardoor ze de valse stenen onder het gat in de stangen bovenin vullen.  Negeer d'Artagnan op de bodem rechts.  Je loopt alleen over hem heen om een goudklomp te pakken.
    
    Verzamel het goud op de bodem van het speelveld van links naar rechts, daarna bovenin van rechts naar links.  Laat het goud links van het midden op het beton liggen.  Pak dat als laatste op.
    
    Voordat je dat doet, graaf een rij van drie stenen boven en links van het weg, ga dan naar de volgende verdieping langs ongeveer dezelfde weg, die je eerder gebruikt hebt.

en: Rat Trap
nl: Rattenval

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
nl: Verplaats je heel snel om de twee vijanden in te sluiten en over ze heen te rennen.  Wanneer je wacht tot ze bijna bij je zijn overleven ze beide misschien, je kan dan omhoog rennen en buitenom naar rechtsonder, ga de ladder omlaag naar het beton en sluit ze permanent op in de nabijgelegen put.
    
    Wanneer er een in de torenstructuur blijft steken, gebruik dezelfde list.  Er zijn valse stenen in de bodem van de toren.  Wanneer er een opgesloten is en nog steeds wat goud bezit, graaf een gat achterin de rechter kant van de put, ga terug de ladder omlaag en leidt de vijand naar zijn dood, waardoor het goud vernietigd wordt.

en: Head Case
nl: Hoofdzaak

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
nl: Dit is een warmup voor een later level. Om het goud rechts te pakken, ga omlaag op het hoofd van de vijand, laat hem naar links gaan, ga links achter hem aan en, terwijl jij op zijn hoofd mee omlaag gaat, graaf je rechts.  Je kan er dan in rennen, pak het goud en ga naar buiten voordat de steen sluit.
    
    Wanneer je naar de hoek rechtonder gaat, kan je er voor zorgen dat de vijand in het gat met het goud valt.

en: Under the Stairs
nl: Onder de trappen

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
nl: Begin door het doden van de vijanden.  Wanneer ze in de rechter ruimte vallen, ga omlaag en naar links om ze er verder in te laten vallen en zo te verhinderen dat ze het goud pakken.  Wanner ze er meer dan een derde in zijn, zijn ze permanent opgesloten.
    
    Val nu de drie graaf-en-ren puzzels aan.  Je hebt misschien meerdere pogingen nodig om een gedeelte leeg te maken.  Tenslotte, verzamel het meest rechtse goud.

en: Bertie Beetle
nl: Bert De Kever

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
nl: De bovenkant van deze is gelijkwaardig aan het level Hoofdzaak (18).  Sluit de vijand rechts nabij de top van de ladder in.  Ren een gedeelte van de ladder omlaag en laat hem in de eerste van de putten vallen.  Je dient dit een aantal malen te herhalen.
    
    Je dient nu de vijand in put helemaal benedenlinks te krijgen, zodat je over hem heen kan rennen terwijl je het goud binnenin de kever pakt.
    
    Sluit de vijand op aan het einde van de rij stenen onder voelsprieten van de kever.  Ga op zijn hoofd staan, graaf rechts en val omlaag.  Stap rechts, graaf links en sluit hem weer op wanneer hij achter je aan rent.
    
    Ren omlaag naar links, graaf de twee stenen rechts van de groeve en sluit hem weer op.  Pak de goudklomp, graaf links en ontsnap links naar het beton.  Wanneer de vijand er uit klimt, zal hij in de groeve vallen.

en: Short Circuit
nl: Kortsluiting

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
nl: Ga linksom het circuit rond en neem een vijand met je mee en sluit hem op in de put linksonder, rechtsonder en rechtsboven  Je kan dan dwarsover het beton rennen en het goud daar verzamelen.
    
    Haal daarna de gehele linker kant leeg, behalve de goudklomp boven een ladder.  Om deze te pakken, laat de tweede vijand vrij en neem hem helemaal rond het circuit mee.  Volg hem de lange ladder omhoog, blijf erop totdat hij naar links rent en valt.  Ga nu naar het linkereind van het beton terwijl hij in het linker gedeelte van het speelveld blijft.  Wanneer hij langs jouw voeten valt, ren naar de korte ladder en pak het goud.
    
    Om langs de put linksonder te komen, ga op de vijand staan en graaf links.  Wanneer je valt, graaf rechts en ontsnap, maar blijf beneden totdat de stenen sluiten, daarna kan je de korte ladder gebruiken om de vijand omhoog, dwarsover, omlaag en naar buiten te leiden.
    
    Om de groeve rechtsonder te bewerken, ga en pak het goud in het midden van het circuit, graaf dan aan beide kanten van de korte ladder daar.  Val naar links wanneer de vijand rechts gevangen wordt.  Wanneer de vijand tevoorschijn komt, zal hij naar rechts gaan en in de groeve vallen.  Ga op zijn hoofd staan en graaf links om hem te laten gaan.
    
    Je kan de vijand dwingen om de rechter ladder omhoog en naar links te gaan door vlakbij de onderkant van de ladder te gaan staan.  Om hem in de groeve rechtsboven te krijgen is zorgvuldige timing en graven noodzakelijk..  Eenmaal daaraan gekomen kan je over hem heen rennen.  Wanneer hij nog steeds het goud bezit, ga links van de groeve staan en graaf meermaals totdat hij het goud laat vallen tijdens het rondgaan.

en: Synchronised Running
nl: Afgestemd rennen

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
nl: Ja , je dient op het hoofd van de vijand mee te rennen ---- helemaal naar de andere kant!  Je hebt alleen een vaste hand nodig.

[ctx: @action]
en: &New Game…
nl: &Nieuw spel…

[ctx: @action]
en: Pla&y Next Level
nl: Volgende level s&pelen

[ctx: @info:tooltip]
en: Play the next level
nl: Volgende level spelen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next level in the game you are playing.
nl: Schakelt om naar het volgende level van het spel dat je aan het spelen bent.

[ctx: @action]
en: &Load Saved Game…
nl: Opgeslagen spel &laden…

[ctx: @action]
en: &Save Game…
nl: &Spel opslaan…

[ctx: @action]
en: Save a Solution…
nl: Een oplossing opslaan…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save a solution
nl: Een oplossing opslaan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory.
nl: Slaat een oplossing op voor een level in een bestand genaamd 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in uw map voor gebruikersgegevens opslaan.

[ctx: @action]
en: &Show a Solution
nl: Een oplossing &tonen

[ctx: @info:tooltip]
en: Show how to win this level
nl: Toon hoe dit level te winnen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Plays a recording of how to win this level, if there is one available.
nl: Speelt een opname af over hoe dit level te winnen, als deze beschikbaar is.

[ctx: @action]
en: &Instant Replay
nl: &Direct herhalen

[ctx: @info:tooltip]
en: Instant replay
nl: Direct herhalen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of the level you are currently playing.
nl: Toont een opname van het level dat u nu aan het spelen bent.

[ctx: @action]
en: Replay &Last Level
nl: &Laatste level opnieuw spelen

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay last level
nl: Laatste level opnieuw spelen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
nl: Toont een opname van het laatste level dat je speelde en beëindigde, onafhankelijk of je hebt gewonnen of verloren.

[ctx: @action]
en: &Replay Any Level
nl: Elk level &opnieuw spelen

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay any level
nl: Elk level opnieuw spelen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of any level you have played so far.
nl: Toont een opname van een van de levels die u tot nu hebt gespeeld.

[ctx: @action]
en: &Kill Hero
nl: &Held doden

[ctx: @info:tooltip]
en: Kill the hero
nl: De held doden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Kills the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
nl: Doodt de held, in het geval dat hij zich in een situatie bevindt waaruit hij niet kan ontsnappen.

[ctx: @action]
en: &Create Level
nl: Nivea&u aanmaken

[ctx: @info:tooltip]
en: Create level
nl: level aanmaken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates a completely new level.
nl: Maakt een volledig nieuw level aan.

[ctx: @action]
en: Create
nl: Aanmaken

[ctx: @action]
en: &Edit Level…
nl: Spellevel b&ewerken…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit level
nl: Spellevel bewerken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits any level.
nl: Bewerkt elk level.

[ctx: @action]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: @action]
en: &Save Edits…
nl: Bewerkingen op&slaan…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save edits
nl: Bewerkingen opslaan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves your level after editing.
nl: Slaat jouw spellevel op na bewerken.

[ctx: @action]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: @action]
en: &Move Level…
nl: Spelniveau &verplaatsen…

[ctx: @info:tooltip]
en: Move level
nl: Spellevel verplaatsen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes a level's number or move it to another game.
nl: Wijzigt een spellevelnummer of verplaatst het naar een ander spel.

[ctx: @action]
en: &Delete Level…
nl: Spellevel verwij&deren…

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete level
nl: Spelniveau verwijderen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Deletes a level.
nl: Verwijdert een spellevel.

[ctx: @action]
en: Create &Game…
nl: &Spel aanmaken…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create game
nl: Spel aanmaken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates a completely new game.
nl: Maakt een volledig nieuw spel aan.

[ctx: @action]
en: Edit Game &Info…
nl: Spel&informatie bewerken…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit game info
nl: Spelinformatie bewerken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes the name, rules or description of a game.
nl: Verandert de naam, regels of de beschrijving van een spel.

[ctx: @action]
en: Change &Theme…
nl: &Thema wijzigen…

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the graphics theme
nl: Wijzigt het grafische thema

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alters the visual appearance of the runners and background scene.
nl: Wijzigt het visuele uiterlijk van de renners en de achtergrondscène.

[ctx: @option:check]
en: &Play Sounds
nl: Geluiden afs&pelen

[ctx: @info:tooltip]
en: Play sound effects
nl: Geluidseffecten afspelen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Plays sound effects during the game.
nl: Speelt geluidseffecten af tijdens het spel.

[ctx: @option:check]
en: Play &Footstep Sounds
nl: &Voetstap geluiden afspelen

[ctx: @info:tooltip]
en: Make sounds of player's footsteps
nl: Maakt geluiden van de voetstappen van de speler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes sounds of player's footsteps.
nl: Maakt het geluid van de voetstappen van de speler.

[ctx: @option:check]
en: &Demo at Start
nl: &Demo bij de start

[ctx: @info:tooltip]
en: Run a demo when the game starts
nl: Doe een demo als het spel start

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs a demo when the game starts.
nl: Doet een demo als het spel start.

[ctx: @option:check]
en: &Mouse Controls Hero
nl: &Muis bestuurt held

[ctx: @info:tooltip]
en: Mouse controls hero
nl: Muis bestuurt de held

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the mouse to control the hero's moves.
nl: Gebruik de muis om de bewegingen van de held te besturen.

[ctx: @option:check]
en: &Keyboard Controls Hero
nl: &Toetsenbord bestuurt held

[ctx: @info:tooltip]
en: Keyboard controls hero
nl: Toetsenbord bestuurt held

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the keyboard to control the hero's moves.
nl: Gebruik het toetsenbord om de bewegingen van de held te besturen.

[ctx: @option:check]
en: Hybrid Control (&Laptop)
nl: Hybride besturing (&laptop)

[ctx: @info:tooltip]
en: Pointer controls hero; dig using keyboard
nl: Muisaanwijzer bestuurt held; graven met het toetsenbord

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
nl: Gebruik de muisbesturing van de laptop om de held te besturen en gebruik het toetsenbord voor het links en rechts graven.

[ctx: @option:check]
en: &Click Key to Move
nl: &Klik op toets om te verplaatsen

[ctx: @info:tooltip]
en: Click key to move
nl: Klik op toets om te verplaatsen

[ctx: @info:whatsthis]
en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
nl: In toetsenbordmodus, klik op een pijltjestoets om met verplaatsen te beginnen en blijf gaan totdat je op een andere toets klikt.

[ctx: @option:check]
en: &Hold Key to Move
nl: &Houd de toets ingedrukt om te verplaatsen

[ctx: @info:tooltip]
en: Hold key to move
nl: Houd de toets ingedrukt om te verplaatsen

[ctx: @info:whatsthis]
en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
nl: In toetsenbordmodus, houd de pijltjestoets ingedrukt om te verplaatsen en laat los om te stoppen.

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal Speed
nl: Normale snelheid

[ctx: @info:tooltip]
en: Set normal speed
nl: Normale snelheid instellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set normal game speed.
nl: Normale spelsnelheid instellen.

[ctx: @item:inmenu]
en: Beginner Speed
nl: Beginnersnelheid

[ctx: @info:tooltip]
en: Set beginners' speed
nl: Beginnerssnelheid instellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
nl: Zet de spelsnelheid op beginner (0,5 maal normaal).

[ctx: @item:inmenu]
en: Champion Speed
nl: Kampioensnelheid

[ctx: @info:tooltip]
en: Set champions' speed
nl: Kampioenssnelheid instellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
nl: Zet de spelsnelheid op kampioen (1,5 keer normaal).

[ctx: @action]
en: Increase Speed
nl: Snelheid verhogen

[ctx: @info:tooltip]
en: Increase speed
nl: Snelheid verhogen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increases the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
nl: Verhoogt de spelsnelheid met 0,1 (maximum is 2,0 maal normaal).

[ctx: @action]
en: Decrease Speed
nl: Snelheid verlagen

[ctx: @info:tooltip]
en: Decrease speed
nl: Snelheid verlagen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Decreases the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
nl: Verlaagt de spelsnelheid met 0,1 (minimum is 0,2 maal normaal).

[ctx: @action]
en: Stop
nl: Stoppen

[ctx: @action]
en: Move Right
nl: Naar rechts

[ctx: @action]
en: Move Left
nl: Naar links

[ctx: @action]
en: Move Up
nl: Naar omhoog

[ctx: @action]
en: Move Down
nl: Naar omlaag

[ctx: @action]
en: Dig Right
nl: Rechts graven

[ctx: @action]
en: Dig Left
nl: Links graven

[ctx: @action]
en: Do a Step
nl: Doe een stap

[ctx: @action]
en: Test Bug Fix
nl: Programmareparatie testen

[ctx: @action]
en: Show Positions
nl: Posities tonen

[ctx: @action]
en: Start Logging
nl: Protocol starten

[ctx: @action]
en: Show Hero
nl: Held tonen

[ctx: @action]
en: Show Object
nl: Object tonen

[ctx: @action]
en: Show Enemy
nl: Vijand tonen

en: The game is paused
nl: Het spel is gepauzeerd

en: Press "%1" to RESUME
nl: Druk op "%1" om verder te gaan

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
nl: Druk op "%1" of "%2" om verder te gaan

en: Press "%1" to PAUSE
nl: Druk op "%1" om te pauzeren

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
nl: Druk op "%1" of "%2" om te pauzeren

en: Has hint
nl: Heeft tip

en: No hint
nl: Geen tip

[ctx: @window:title]
en: Get Folders
nl: Mappen ophalen

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
nl: De submap voor games '/system/' in gebied '%1' is niet te vinden.

[ctx: @action]
en: Edit Name/Hint
nl: Naam/tip bewerken

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit level name or hint
nl: levelnaam en tip bewerken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits text for the name or hint of a level
nl: Bewerkt de tekst van de naam of tip van een level

[ctx: @action]
en: Name/Hint
nl: Naam/tip

[ctx: @option:check]
en: Erase
nl: Wissen

[ctx: @option:check]
en: Space/Erase
nl: Spatie/wissen

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint empty squares or erase
nl: Lege vierkantjes tekenen of wissen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Erases objects or paint empty squares.
nl: Wist objecten door tekent lege vierkanten.

[ctx: @option:check]
en: Hero
nl: Held

[ctx: @info:tooltip]
en: Move hero
nl: Held bewegen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes the hero's starting position.
nl: Wijzigt de beginpositie van de held.

[ctx: @option:check]
en: Enemy
nl: Vijand

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint enemies
nl: Vijanden plaatsen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints enemies at their starting positions.
nl: Plaats vijanden op hun beginposities.

[ctx: @option:check]
en: Brick
nl: Steen

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint bricks (can dig)
nl: Plaats steen (kan in worden gegraven)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints bricks (diggable objects).
nl: Plaats stenen (kan in worden gegraven).

[ctx: @option:check]
en: Concrete
nl: Beton

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint concrete (cannot dig)
nl: Plaats beton (kan niet in worden gegraven)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints concrete objects (not diggable).
nl: Plaatst beton (kan niet in worden gegraven).

[ctx: @option:check]
en: Trap
nl: Val

[ctx: @option:check]
en: Trap/False Brick
nl: Val/valse stenen

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint traps or false bricks (can fall through)
nl: Plaats val of valse steen (kan er doorheen vallen)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints traps or false bricks (can fall through).
nl: Plaatst vallen of valse stenen (kan er doorheen vallen)

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint ladders
nl: Plaats ladders

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints ladders (ways to go up or down).
nl: Plaatst ladders (mogelijkheid om omhoog of omlaag te gaan).

[ctx: @option:check]
en: H Ladder
nl: H-ladder

[ctx: @option:check]
en: Hidden Ladder
nl: Verborgen ladder

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint hidden ladders
nl: Plaats verborgen ladder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints hidden ladders, which appear when all the gold is gone.
nl: Plaatst verborgen ladders, die verschijnen wanneer al het goud verdwenen is.

[ctx: @option:check]
en: Bar
nl: Stang

[ctx: @option:check]
en: Bar/Pole
nl: Balk/stang

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint bars or poles
nl: Plaats balken of stangen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints bars or poles (can fall from these).
nl: Tekent balken of stangen (kan van deze vallen).

[ctx: @option:check]
en: Gold
nl: Goud

[ctx: @option:check]
en: Gold/Treasure
nl: Goud/schat

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint gold (or other treasure)
nl: Plaats goud (of andere schatten)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints gold pieces (or other treasure).
nl: Plaatst goudstukken (of andere schatten).

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
nl: B&ewerken

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
nl: Werkbalk bewerken

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
nl: Naam of tip bewerken

[ctx: @label:textbox]
en: Name of level:
nl: levelnaam:

[ctx: @label:textbox]
en: Hint for level:
nl: leveltip:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
nl: Spellevel bewerken

[ctx: @label:textbox]
en: Name of game:
nl: Spelnaam:

[ctx: @label:textbox]
en: File name prefix:
nl: Bestandsnaamvoorvoegsel:

[ctx: @option:radio]
en: Traditional rules
nl: Traditionele regels

[ctx: @option:radio]
en: KGoldrunner rules
nl: KGoldrunner-regels

en: 1 level | %1 levels
nl[0]: %1 level
nl[1]: %1 levels

[ctx: @label:textbox]
en: About this game:
nl: Informatie over dit spel:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
nl: Spel aanmaken

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: 0 levels
nl: Geen levels

[ctx: @action:button]
en: Save New
nl: Nieuwe opslaan

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
nl: Opgeslagen spel selecteren

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
nl: Spel                       level/Levens/Score   dag    datum     Tijd

[ctx: @title:window]
en: Create Level
nl: level aanmaken

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
nl: Je kan pas een spellevel aanmaken en opslaan nadat je een spel hebt aangemaakt om het spellevel aan toe te voegen. Probeer menuoptie "Spel aanmaken".

[ctx: @title:window]
en: Edit Level
nl: Spellevel bewerken

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
nl: Je kan pas een spellevel bewerken en opslaan nadat je een spel en level hebt aangemaakt. Probeer menuoptie "Spel aanmaken".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
nl: Je kan een systeemlevel bewerken, let erop dat je het level dient op te slaan in een van je eigen spellen. Je probeert toch niet een glimp op te vangen van de verborgen ladders en de doorvalstenen? :-)

[ctx: @title:window]
en: Save Level
nl: level opslaan

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
nl: Wil je een level invoegen en de bestaande levels een plaats verhogen?

[ctx: @action:button]
en: &Insert Level
nl: level &invoegen

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
nl: &Annuleren

en: Cannot open file '%1' for output.
nl: Uitvoerbestand '%1' kan niet worden geopend.

[ctx: @title:window]
en: Move Level
nl: level verplaatsen

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
nl: Laadt eerst het level dat je wilt verplaatsen. Gebruik hiervoor menu "%1" of "%2".

[ctx: @title:menu]
en: Game
nl: Spel

[ctx: @title:menu]
en: Editor
nl: Bewerker

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
nl: Om een level te kunnen verplaatsen dien je een spel met tenminste twee spellevels te hebben aangemaakt. Probeer menuoptie "Spel aanmaken".

en: Sorry, you cannot move a system level.
nl: Helaas, je kan geen systeemlevel verplaatsen.

en: You must change the level or the game or both.
nl: Verander het spel, het spellevel of allebei.

[ctx: @title:window]
en: Delete Level
nl: Spellevel verwijderen

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
nl: Maak eerst een spel en level aan voordat je levels kan verwijderen. Probeer menuoptie "Spel aanmaken".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
nl: Wil je een level verwijderen en de hogere levels een plaats naar beneden schuiven?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Level
nl: level verwij&deren

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
nl: Het te verwijderen bestand '%1' is niet gevonden.

[ctx: @title:window]
en: Save Game Info
nl: Spelinformatie opslaan

en: You must enter a name for the game.
nl: Voer een naam in voor het spel.

en: You must enter a filename prefix for the game.
nl: Voer een bestandsnaamvoorvoegsel in voor het spel.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
nl: De bestandsnaamvoorvoegsel dient meer dan 5 tekens te bevatten.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
nl: De bestandsnaamvoorvoegsel mag alleen bestaan uit letters uit het alfabet.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
nl: Bestandsnaamvoorvoegsel '%1' wordt al gebruikt.

[ctx: @title:window]
en: Editor
nl: Bewerker

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
nl: Je hebt je werk niet opgeslagen. Wil je het nu opslaan?

[ctx: @action:button]
en: &Save
nl: Op&slaan

[ctx: @action:button]
en: &Do Not Save
nl: &Niet opslaan

[ctx: @action:button]
en: &Go on Editing
nl: Verder&gaan met bewerken

en: You can only modify user games.
nl: Je kan alleen gebruikerspellen bewerken.

en: New Level
nl: Nieuw level

en: Click anywhere to begin live play
nl: Klik ergens om het echte spel te starten

[ctx: @title:window]
en: Play Next Level
nl: Volgende level spelen

en: There are no more levels in this game.
nl: Er zijn geen levels meer in dit spel.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
nl: Onjuiste handeling, je bent niet een level aan het bewerken.

[ctx: @title:window]
en: No Sound
nl: Geen geluid

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
nl: Waarschuwing: Deze kopie van KGoldrunner heeft geen geluid.
    
    Dit komt omdat er geen ontwikkelversies van de OpenAL en SndFile bibliotheken waren toen het was gecompileerd en gebouwd.

[ctx: @title:window]
en: Game Paused
nl: Spel is gepauzeerd

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
nl: Het opnieuw spelen is gestopt en het is gepauseerd terwijl je je gereed maakt om verder te spleen. Gebruik de pauzetoets (standaard P of Esc) om verder te spelen.

[ctx: @title:window]
en: Replay Last Level
nl: Laatste level opnieuw spelen

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
nl: FOUT: Kon geen opname vinden en afspelen van het laatst gespeelde level.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
nl: Er is geen laatste level om af te spelen.  Je moet een level tot het eind spelen, winnend of verliezend, alvorens je de actie 'Laatste level opnieuw spelen' kunt gebruiken.

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
nl: Snelstart

[ctx: @action:button start playing a game]
en: &PLAY
nl: S&PELEN

[ctx: @info:tooltip]
en: Start playing this level
nl: Begin met dit spellevel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
nl: Begint het spel op het gekozen spellevel zodra je op de muis klikt, beweegt of een toets indrukt

[ctx: @action:button]
en: &Quit
nl: &Afsluiten

[ctx: @info:tooltip]
en: Close KGoldrunner
nl: KGoldrunner sluiten

[ctx: @action:button]
en: &New Game…
nl: &Nieuw spel…

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a different game or level
nl: Een ander spel of level beginnen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
nl: Gebruik de dialoog "Spel selecteren" om een ander spel of spellevel te beginnen

[ctx: @action:button]
en: &Use Menu
nl: Menu gebr&uiken

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the menus to choose other actions
nl: Gebruik de menu's om een andere actie te kiezen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
nl: Voordat je met het spel begint kan je in de menu's een andere actie kiezen, zoals een opgeslagen spel laden of een thema veranderen

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
nl: Het spel is onderbroken. Gebruik de pauzetoets (standaard P of Esc) om verder te spelen.

[ctx: @title:window]
en: Show a Solution
nl: Een oplossing tonen

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
nl: Helaas, hoewel alle levels van KGoldrunner opgelost kunnen worden, is er nog geen oplossing opgenomen voor het level dat u hebt geselecteerd.

[ctx: @title:window]
en: Replay Any Level
nl: Elk level opnieuw spelen

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
nl: Helaas, het lijkt erop dat u het geselecteerde level niet eerder hebt gespeeld en opgenomen.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
nl: <NOBR><B>SPEL OVER !!!</B></NOBR><P>Wilt u dit level opnieuw proberen?</P>

[ctx: @title:window]
en: Game Over
nl: Spel is afgelopen

[ctx: @action:button]
en: &Try Again
nl: Opnieu&w proberen

[ctx: @action:button]
en: &Finish
nl: Vol&tooien

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
nl: <b>Gefeliciteerd!!!!</b><p>Je hebt het laatste level van het <b>"%1"</b> spel overwonnen!!</p>

[ctx: @title:window]
en: Hint
nl: Tip

[ctx: @action:button]
en: &Ok
nl: &OK

[ctx: @action:button]
en: &Show a Solution
nl: Een oplossing &tonen

en: Sorry, there is no hint for this level.
nl: Er is geen tip voor dit level beschikbaar.

en: T H E   E N D
nl: E I N D E

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
nl: Je hebt op een toets gedrukt die kan worden gebruikt om de held voort te bewegen. Wil je automatisch overschakelen op toetsenbordbesturing? Op langere termijn is muisbesturing eenvoudiger te gebruiken. Net zoals fietsen makkelijker is dan lopen!

[ctx: @title:window]
en: Switch to Keyboard Mode
nl: Overschakelen naar toetsenbordmodus

[ctx: @action:button]
en: Switch to &Keyboard Mode
nl: Overscha&kelen naar toetsenbordmodus

[ctx: @action:button]
en: Stay in &Mouse Mode
nl: In &muismodus blijven

en: Keyboard Mode
nl: Toetsenbordmodus

[ctx: @title:window]
en: Save Game
nl: Spel opslaan

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
nl: Je kan je spel niet opslaan terwijl je het aan het bewerken bent. Probeer menuoptie "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
nl: Het bestand '%1' kan niet als alleen-lezen worden geopend.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
nl: Opmerking: Om het eenvoudiger te maken zal jouw opgeslagen spelpositie en score zijn zoals ze waren toen je dit level startte, niet zoals ze nu zijn.

en: Error: Failed to save your game.
nl: Fout: Spel is niet opgeslagen.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
nl: Spel laden

en: Sorry, there are no saved games.
nl: Er zijn geen opgeslagen spellen beschikbaar.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
nl: Het spel met het voorvoegsel '%1' is niet gevonden.

en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: @title:window]
en: Check for High Score
nl: Naar topscore zoeken

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
nl: <html><b>Gefeliciteerd!!!</b><br/>U hebt een topscore bereikt in dit spel.<br/>Voer je naam in zodat deze kan worden toegevoegd<br/>aan KGoldrunner's Galerij Der Groten.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
nl: Topscore opslaan

en: Error: Failed to save your high score.
nl: Fout: Je topscore kan in opgeslagen worden.

[ctx: @title:window]
en: Show High Scores
nl: Topscores tonen

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
nl: Helaas, er worden geen topscores bijgehouden voor oefenspellen.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
nl: Helaas, er zijn nog geen topscores voor het "%1"-spel.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
nl: <center><h2>KGoldrunner Galerij Der Groten</h2></center><center><h3>"%1"-spel</h3></center>

[ctx: @title:column 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
nl: Rangorde

[ctx: @title:column person]
en: Name
nl: Naam

[ctx: @title:column]
en: Date
nl: Datum

[ctx: @title:window]
en: High Scores
nl: Topscores

[ctx: @title:window]
en: Load Game Info
nl: Spelinformatie laden

en: Cannot find game info file '%1'.
nl: Het spelinformatiebestand '%1' is niet gevonden.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
nl: De spelinformatie in bestand '%1' is onvolledig.

[ctx: @title:window]
en: Save a Solution
nl: Een oplossing opslaan

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
nl: Uw oplossing naar level %1 is opgeslagen in bestand %2

[ctx: @title:window]
en: Read Level Data
nl: level laden

en: Cannot find file '%1'.
nl: Het spelinformatiebestand '%1' is niet gevonden.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
nl: Geen informatie over het spellevel in het bestand '%1' gevonden.

[ctx: @title:window]
en: Rename File
nl: Bestand hernoemen

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
nl: De vorige versie van het bestand '%1' kan niet verwijderd worden.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
nl: Het bestand '%1' kan niet worden hernoemd naar '%2'.

[ctx: @title:window]
en: Theme Selector
nl: Themaselectie

en: Lives: %1
nl: Levens: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Level
nl: level selecteren

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
nl: Helaas, levels toevoegen of verplaatsen is alleen mogelijk in je eigen spellen.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
nl: Helaas, je kan alleen een level uit je eigen spellen verwijderen.

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
nl: Helaas, je kan alleen de spelinformatie van je eigen spellen bewerken.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
nl: Er is geen level %1 in %2. Je kan dat level dus niet bewerken of spelen.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
nl: Spel selecteren

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
nl: <html><b>Spel kiezen:</b></html>

[ctx: @title:column]
en: Name of Game
nl: Spelnaam

[ctx: @title:column]
en: Rules
nl: Regels

[ctx: @title:column]
en: Levels
nl: levels

[ctx: @title:column]
en: Skill
nl: Vaardigheid

en: Level 1 of the selected game is:
nl: level 1 van het gekozen spel is:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
nl: level/spel kiezen

en: Please select a level:
nl: level kiezen:

[ctx: @label:spinbox]
en: Level number:
nl: levelnummer:

[ctx: @action:button]
en: Edit Level Name o&r Hint
nl: levelnaam of tip bewerken

[ctx: @action:button]
en: Start Game
nl: Spel starten

[ctx: @action:button]
en: Play Level
nl: Speel op level

[ctx: @action:button]
en: Replay Level
nl: level opnieuw spelen

[ctx: @action:button]
en: Show Solution
nl: Oplossing tonen

[ctx: @action:button]
en: Save a Solution
nl: Een oplossing opslaan

[ctx: @action:button]
en: Edit Level
nl: Spellevel bewerken

[ctx: @action:button]
en: Save Change
nl: Wijziging opslaan

[ctx: @action:button]
en: Delete Level
nl: Spellevel verwijderen

[ctx: @action:button]
en: Move To…
nl: Verplaatsen naar…

[ctx: @action:button]
en: Edit Game Info
nl: Spellevel bewerken

[ctx: Rules]
en: Traditional
nl: Traditioneel

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
nl: Oefening

[ctx: Skill Level]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: Skill Level]
en: Championship
nl: Kampioenschap

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
nl[0]: 1 level, gebruikt KGoldrunner-regels.
nl[1]: %1 levels, gebruikt KGoldrunner-regels.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
nl[0]: %1 level, gebruikt traditionele regels.
nl[1]: %1 levels, gebruikt traditionele regels.

en: Sorry, there is no further information about this game.
nl: Er is geen verdere informatie beschikbaar over dit spel.

en: This level number is not valid. It can not be used.
nl: Dit levelnummer is ongeldig. Het kan niet worden gebruikt.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
nl: De hoofdknop op de bodem komt overeen met de menuhandeling die je hebt geselecteerd. Klik erop nadat je een spel en level hebt gekozen of kies voor "Annuleren".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
nl: 
    
    Als dit de eerste keer is dat je KGoldrunner draait, selecteer dan het oefenspel. Het oefenspel geeft je tips tijdens het spelen.
    
    Klik anders op de naam van een spel in de lijst en klik om bij level 001 te beginnen op de hoofdknop onderaan. Het spel begint als je de muis beweegt of op een toets drukt.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
nl: 
    
    Je kan systeemlevels kiezen om te bewerken (of te kopiëren). Sla vervolgens wel het resultaat op in een spel dat je hebt aangemaakt. Gebruik de linker muisknop als een verfkwast en de werkbalkknoppen als een palet. Gebruik de knop 'Wissen' of de rechter muisknop om iets te wissen. U kunt slepen met een muisknop ingedrukt en meerdere vierkantjes tekenen of wissen.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
nl: 
    
    Je kan hier een naam en tip toevoegen aan je nieuwe level. Sla daarna wel het level op in een van je eigen spellen. Standaard zal jouw nieuwe level op het einde van jouw spel worden geplaatst. Je kan ook een levelnummer kiezen om het level ergens in het midden van het spel op te slaan.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
nl: 
    
    Je kan hier een naam en tip aanmaken of bewerken voordat je alles opslaat. Als je het spel of level wijzigt kan je ook een kopie maken of kiezen voor "Opslaan als". Je kan echter alleen opslaan in een van je eigen spellen. Als je een level in het midden van een serie wilt plaatsen worden de andere levels automatisch opnieuw genummerd.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
nl: 
    
    Jekan alleen levels uit een van je eigen spellen verwijderen. Als je een level verwijdert uit het midden van een serie zullen de andere levels automatisch opnieuw worden genummerd.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
nl: 
    
    Om een level te verplaatsen (hernummeren), selecteer u eerst via de optie "Een level bewerken..." en gebruik vervolgens de optie "level verplaatsen..." om het toe te wijzen aan een nieuw nummer of zelfs een ander spel. De overige levels worden automatisch opnieuw genummerd als dat nodig is. Je kan alleen levels verplaatsen in je eigen spellen.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
nl: 
    
    Als alleen je spelinformatie wilt bewerken, selecteer een spel en ga vervolgens naar het dialoog waar je de speldetails wilt wijzigen.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
nl: 
    
    Klik in de tabel om een spel te kiezen. Onder de tabel staat meer informatie over het gekozen spel, het aantal spellevels, hoe moeilijk het spel is en welke regels de vijanden volgen (kijk in KGoldrunner handleiding).
    
    U selecteert een level door het bijhorende nummer in te typen of door middel van de draaiknop of schuifbalk. Voor elk level wordt een miniatuurafbeelding getoond met een voorbeeld van het spellevel.

[ctx: @title:window]
en: Help: Select Game & Level
nl: Help: selecteer het spel en level

en: A game of action and puzzle solving
nl: Een spel met actie en het oplossen van puzzels

en: Current author
nl: Huidige auteur

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
nl: Gepoort naar KDE4, Qt4 en KGameCanvas-klassen

en: KGameCanvas classes for KDE4
nl: KGameCanvas-klassen voor KDE4

en: Artwork for runners and default theme
nl: Illustraties voor lopers en standaardthema

en: Artwork for bars and ladders
nl: Illustraties voor stangen en ladders

en: Artwork for background of Geek City theme
nl: Achtergrond van het thema "Geek-stad"

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
nl: Nostalgie-thema. verbeteringen aan lopers, meerdere achtergrondfuncties, fade-in/fade-out functies en enkele andere ideeën

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
nl: Illustraties voor het thema "De Schat van Egypte"
