kgoldrunner - en to pl translation catalogue (971 entries)

en: Beginner's Luck
pl: Szczęście początkującego

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
pl: Te 70 poziomów stopniowo wprowadza do gry tradycyjnej, stworzonej przez Jasona Self(j at jxself org). Mimo tego, że nie ma podpowiedzi, to każdy poziom ma nagrane rozwiązanie .
    
    Gra jest skierowana dla nowych graczy, lecz dalsze poziomy są nawet trudne, więc obserwuj zachowania przeciwników na twoje ruchy. Poziomy te musisz porządnie przećwiczyć zanim dojdziesz do poziomu 70.
    
    Jason dostarczył większości z rozwiązań, lecz niektóre pochodzą od Iana Wadham.

en: Curse of the Mummy
pl: Klątwa mumii

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
pl: Czerpane z ikon zachodnich filmów o mumiach i Egipcie, ten zestaw poziomów najlepiej uruchomić w wystroju Skarb Egiptu. Czasami musisz kopać, gdy spadasz.
    
    Aby poćwiczyć swoją Egiptologię, w podpowiedziach będą dostępne faktyczne kąski odnoszące się do każdego poziomu, gdzie fakty są pobierane z Wikipedi, a nie z Hollywood.
    
    Mistrzostwa te zostały stworzone przez Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, z kilkoma Egipskimi pomysłami i poziomem morza czerwonego przy współudziale Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
pl: Płaskowyż Giza

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
pl: Płaskowyż Giza na krańcach Kairu jest miejscem, gdzie znajduje się Nekropolia Giza, która składa się z Piramidy Cheopsa (Wielkiej Piramidy), a także piramid Chefrena i Mykerinosa. Znajduje się też tam Wielki Sfinks, razem z dużą ilością mniejszych obiektów archeologicznych.
    
    Podczas gdy będziesz się przemieszczał pod płaskowyżem, staraj się nie zabijać mumii: jeśli zbyt duża ich liczba pojawi się po prawej, ciężko będzie Ci dojść do końca. Na dobry początek, musisz dobrze opanować technikę kopania podczas lotu w dół.

en: The Pyramid of Djoser
pl: Piramida Dżesera

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
pl: Piramida Dżesera (Dżosera), albo piramida schodkowa (kbhw-ntrw po egipsku) to archeologiczna pozostałość po nekropolii Sakkara w Egipcie, na północny zachód od miasta Memfis.
    
    By przejść ten poziom, ważne jest postępowanie według pewnych kroków: najpierw należy uwolnić mumię po lewej stronie drugiego poziomu (licząc od dołu), pozwalając jej spaść i wypełnić ukrytą dziurę na najniższym poziomie.
    
    Teraz trzeba skierować się w prawą stronę drugiego poziomu i przejść szczeblem nad mumią, zebrać skarb na środku, upewniając się że wykopano klocek po lewej stronie od środka.
    
    Mumia na trzecim poziomie jest trochę kłopotliwa, dlatego że zabiera ona skarb i niesie go ze sobą. Jeśli będziesz miał/-a szczęście to w pewnym momencie go ona zostawi, ale możesz ją także uwięzić w jednym z klocków które możesz wykopać - będzie to jednak wymagało dobrego zgrania w czasie. 
    W końcu, przed zebraniem ostatniego skarbu, upewnij się że uwolniłeś/-aś prawą dolną część schodkowej piramidy tak, by mumie z prawej mogły wejść do piramidy - jeśli drabina pozwalająca ukończyć poziom się pokaże, a w prawym dolnym rogu będzie więcej niż jedna mumia, nie uda ci się przejść.

en: Pharaoh's Barge
pl: Barka faraona

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
pl: Statek Khufu jest sprawnym pełnowymiarowym statkiem ze starożytnego Egiptu, który zażeglował do jamy w kompleksie piramid w Gizie u stóp Wielkiej Piramidy w Gizie około 2,500 przed Chrystusem. Statek został prawie na pewno zbudowany dla Khufu (Król Cheops).
    
    Jest to jeden z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych statków z starożytności i w całości mierzy 43,6 m. Mimo jego wieku mógłby dzisiaj żeglować, gdyby go postawić na wodzie.
    
    Jest to prawie prosty poziom: dobry skarb i niezbyt wiele mumii. Lecz twoim zadaniem jest wydrzeć skarb, który posiadają.

en: Pyramid Puzzles
pl: Puzzle piramid

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
pl: Wielka Piramida to najwyższa, przez ponad 3,800 lat, struktura na świecie zbudowana przez człowieka.  Ciągłe wchodzenie i schodzenie musiało być udręką dla starożytnych Egipcjan, prawdopodobnie stwierdzisz to samo wchodząc i schodząc z tej piramidy.
    
    Aby dostać drugi skarb z lewej, musisz użyć cegły, który blokuje drabinę na dole, jako pomostu do ucieczki.
    
    Aby dostać czwarty skarb z lewej, oczyść trzy cegły powyżej i na prawo od mumii najbardziej po lewej; jeśli wykopiesz we właściwej kolejności, da to tobie wystarczająco dużo czasu na zebranie skarbu i ucieczkę.
    
    Pewne mumie muszą zostać uwolnione, aby dostać pewne skarby.  Jednakże, weź pierwszy, drugi, i czwarty skarb (z lewej) przed uwalnianiem jakiejkolwiek z mumii.  Uważaj, aby nie zabić jakiejkolwiek mumii; jeśli ukażą się na prawo od piramidy, nie będzie można ukończyć poziomu.  Możliwe jest także uwolnienie mumii i uwięzienie ich w jednej z innych komnat.

en: Crocodile
pl: Krokodyl

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
pl: Krokodyle mogą żyć ponad 100 lat, gdzie największe gatunku osiągają długość 4,85 metrów.  Różne gatunki atakowały i zabijały rekiny.
    
    Sobek było ubóstwieniem krokodyli.  Egipcjanie, którzy pracowali lub podróżowali  na Nilu wierzyli, że jeśli pomodlili się do Sobeka, boga krokodyli, to on będzie ich bronił przed atakami krokodyli.
    
    Na tym poziomie, nie musisz się bać krokodyli. Nadal jednak modlitwa do Sobeka może ci pomóc uciec przed mumiami podczas zabierania skarbu.

en: Three Pyramids
pl: Trzy piramidy

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
pl: Nekropolia Gizy była popularnym miejscem turystycznym od czasów starożytności i została spopularyzowana w czasach Hellenistycznych, gdy Wielka Piramida została umieszczona na liście Antypatera z Sydonu jako jeden z siedmiu cudów świata. Dzisiaj jest tylko jednym z istniejących cudów.
    
    Najłatwiej dojść do tego cudu, dochodząc do dwóch mumii najdalej na prawo piramidy przed wybraniem się tam.

en: Tura Caves
pl: Jaskinie Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
pl: Tura był głównym Egipskim kamieniołomem kamienia wapiennego , który wykorzystywano go przy budowie Wielkiej Piramidy Khufu.  Kopanie kamienia wapiennego pozostawiło jaskinie, które były później wykorzystywane przez armię brytyjską jako tajna skrytka podczas drugiej wojny światowej i którą teraz można przeszukać.
    
    Na lewo od dołu długiego szybu, ukryte są dwie kopalnie.  Uwolnij mumię na prawo od długiego szybu, aby wypełnić jeden z nich i uwolnij mumię w dużej komnacie, aby wypełnić drugi. Upewnij się, aby wpędzić na dół pierwszą z dwóch mumii, aby wziąć kawałek skarbu w zaułku w pobliżu dołu szybu. Opuszczając ten zaułek, kop na prawo kilka razy, aby utorować sobie drogę ucieczki.
    
    Zabierz cały skarb na lewo od deski, następnie przejdź na prawo. Upewnij się, że uwolniono mumię na górze, tak żeby można było później zabrać jej skarb. Jej pomoc będzie także potrzebna, aby wrócić z powrotem na lewo do końca poziomu. Skarb na prawo jest łatwiejszy do zdobycia niż to wygląda: strategicznie rozmieszczone fałszywe cegły czynią to łatwiejszą połową poziomu. Zauważ: Jeśli chcesz pewnej odmiany, możesz zrobić wszystko na prawo i dopiero później na lewo.

en: Pyramid Crawl
pl: Wędrówka po piramidzie

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
pl: W Egipcie jest ponad 100 piramid, najstarsza została wybudowana około 2600 roku p.n.e.
    
    W tej piramidzie (skonstruowanej około 2008 roku n.e.), uniknij (poprzez zabicie lub odciągnięcie w inne miejsce) sytuacji, w której dwie mumie znajdować się będą na środku dolnej części.

en: The Great Sphinx
pl: Wielki Sfinks

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
pl: Wielki Sfinks jest strażnikiem Płaskowyżu Giza, gdzie skierowany jest w stronę wschodzącego słońca. Ma 73 metry długości i 20 metry wysokości, co czyni go najstarszą monolityczną statuą na świecie. Ma jedynie 4900 lat.
    
    Gdy już zgarniesz skarb znajdujący się wewnątrz sfinksa, spróbuj rozwiązać Zagadkę Sfinksa - jak przedostać się przez hordę mumii po prawej stronie?

en: Ladder Pyramid
pl: Piramida z drabin

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
pl: Najbardziej akceptowane teorie nt. konstrukcji piramid są oparte na pomyśle, że zostały zbudowane przez poruszanie dużych kamieni z kamieniołomu oraz wciąganiu i podnoszeniu ich na miejsce. Różnice zdań skupiają się na sposobie w jaki kamienie zostały przenoszone i umieszczane. Niezależnie od tego, prawdopodobnie uwikłanych w jej konstrukcję było wielu liderów, tak jak na tym poziomie.
    
    Ten poziom jest głównie obieganiem.  Podnoszenie skarbu, omijanie przy tym mumii nie jest takie trudne - lecz odbieranie skarbu od mumii jest dużo trudniejszym zadaniem.  Platforma kamienia na trzy szerokości jest użytecznym polem zabijania, mimo to będzie trzeba trochę pobiegać, aby poprawnie ustawić mumie noszące skarb. Zauważ także, że środkowy blok tej platformy jest blokiem zapadającym się.
    
    A gdy już zbierzesz wszystkie skarby, będzie trzeba przekroczyć do drabiny ucieczki.  Jednym ze sposobów na zrobienie tego jest zabicie mummi i przekroczenie na jej tyły, gdy mumia przekracza z drabiny ucieczki do głównej piramidy.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
pl: Ankh był egipskim symbolem określającym życie, a także słońce. Prawie zawsze był tworzony ze złota.
    
    By zachować życie na tym poziomie, uważaj na te fałszywe cegły w głównym Anchu i zorientuj się, które z nich są użyteczne.

en: Pharaoh's Tomb
pl: Grób faraona

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
pl: Badacze szacują, że użyto 2,3 miliona bloków o około 2,5 metrycznych ton na blok, aby zbudować Wielką Piramidę.
    
    Piramida tego poziomu została zbudowana z mniej niż 100 bloków.  Na początku, wmanewruj się do środka piramidy i stań na jednej z drabin na drugiej warstwie w pobliżu zewnętrznej ściany po lewej stronie piramidy Czekaj, aż mumie zgrupują się po przeciwnej stronie zewnętrznej ściany.Następnie wespnij się na górną drabinę na małej piramidzie i czekaj na to, aż mumie wespną się na wysoką drabinę i spadną ze słupka. W momencie spadnięcia ostatniej (lub trochę przed), wbiegnij na wysoką drabinę, przez słupek i kop, aby dostać się do wewnątrz dużej piramidy i do grobowca.
    
    Powtórz tą sztuczkę, aby uciec po zabraniu samotnej części skarbu, tym razem jednak będzie trzeba wyjść prawą stroną piramidy.

en: Cat
pl: Kot

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
pl: Czczone, ważne zwierze Egipskiego społeczeństwa i religii, kot został poddawany tej samej mumifikacji po śmierci co ludzie.
    
    Po zakończeniu tego kociego poziomu, nie daj się wrobić kociemu ogonowi, który ukazuje się po podniesieniu ostatniego skarbu.  Jedyne wyjście jest na prawo.  Tak więc musisz zmusić mumie do przyniesienia tobie skarbu, który znajduje się na prawo od głowy kota, bo nie możesz podnieść każdej części i wybiec na czas.
    
    Aby zmusić mumie do przyniesienia tobie skarbu, musisz wykopać pięć cegieł na dole i pozwolić mumiom przejść (lub zostać uwięzionymi i zabitymi).

en: Pyramid Power
pl: Potęga piramid

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
pl: Imhotep zaprojektował Piramidę Schodkową Djoser, która służyła jako gigantyczne schody, po których dusza umarłego faraona mogła dostąpić niebios. Waga osiągnięcia Imhotepa była tak duża, że został on później ubóstwiony przez Egipcjan.
    
    Zanim dostąpisz góry tego poziomu piramidy, musisz zejść na dół.  Aby wziąć górną część skarbu, przejdź na lewo o wierzchołka, kop obok bloku i nastąp na mumię poniżej, kontynuując przechodzenia na prawo (spróbuj umieścić swój wskaźnik myszy na wierzchołku).
    
    Po zebraniu ostatniej części skarbu, wyjdź i biegaj po drabinach.  Niższa dolna jest jedyną trudną częścią: przebiegnij pod mumiami na drabinie powyżej i manewruj ... i miej nadzieję!

en: Eye of Horus
pl: Oko Horusa

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
pl: Oko Horusa jest starożytnym Egipskim symbolem ochrony i królewskiej moc od bóstw.
    
    Na tym poziomie, istnieje pewna ochrona wewnątrz oka, ale niewielka. Powtarzalne podróże z góry na dół są wymagane, aby zdobyć cały skarb.  Ostatecznie mogą się pojawić dwie mumie na dole po lewo.  Aby je ominąć, wespnij się na górę krótkiej drabiny cztery od lewej, kop na lewo, zejdź i znów kop na lewo.  Jedna z mummi spadnie do niższej kopalni. Wespnij się na drabinę. Druga mumia wespnie się na drugą drabinę i wpadnie do górnej kopalni.  Przejdź przez dwie uwięzione mumie i wespnij się na górę.

en: Inverted Pyramid
pl: Odwrócona piramida

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
pl: Prawdopodobnie nietradycjonalny Egipski projekt.
    
    Musisz iść zyg-zakiem wzdłuż słupków, aby zebrać wszystkie skarby.  Aby przejść obok samotnej goniącej mumii, czekaj na nią na słupku i tuż przed tym jak dojdzie do ciebie, spuść słupek poniżej i przejdź bezpośrednio pod nią.
    
    Ponieważ projekt jest nietradycyjny, rozważ nietradycyjne granie na poziomie: ruch zrzuć-i-przejdź-pod jest łatwiejszy do wykonania klawiaturą (łatwiejszy, ale nadal trudny).  W momencie zebrania ostatniej części skarbu ponad cegłami wewnątrz piramidy, wstrzymaj grę i przełącz się z powrotem na tryb myszy.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
pl: Anubis, lub Inpu, był Egipskim bogiem po życiu.
    
    Aby zebrać skarb pomiędzy uszami Anubisa, wykop dwie kolumny na lewo od mumii i stań na górze mummi.  Przejdź na lewo od mumii podczas kopania na prawo.  Mumia powinna wpaść do dziury w kolumnie wysuniętej najbardziej na prawo.  Teraz wykop dwie kolumny na lewo, aż do momentu połączenia się z drabiną oka.  Przejdź na dół z drabiny najbardziej na prawo od oka i spadniesz na słupek poniżej.
    
    Aby zebrać skarb wewnątrz prawego ucha, wykop wyższą z dwóch kolumn bloków, spadając na prawą dwu-blokową kolumnę.  Przejdź na lewo i wykop drugą dwu-blokową kolumnę.  Teraz przejdź na prawo i wykop jedno-blokową kolumnę, uwalniając mumię.  Przejdź raz lub więcej na prawo i wykop trzy bloki, tak żeby mieć półkę do stania szeroką na dwa bloki.  Przejdź na lewo i wykop kwadrat na prawo.  Poczekaj na to, aż mumia spadnie, zabierz jej skarb, i pędź na drabinie, aby skonfrontować się z mumiami blokującymi wyjście.

en: Pyramid of Treasure
pl: Piramida skarbów

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
pl: Nubia była głównym źródłem złota w Egipcie.  Król Tushratta Mitanni twierdził, że w Egipcie złota było 'więcej niż brudu'.
    
    W tej piramidzie, skarb jest nawet w powietrzu!  Wiele skarbów, tylko trzy mumie - nie może być tak trudno, nieprawdaż?

en: Sarcophagus
pl: Sarkofag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
pl: Sarkofag jest pojemnikiem pogrzebnym na zwłoki, najczęściej rzeźbiony lub wycięty z kamienia.  W starożytnym Egipcie, sarkofag tworzył zewnętrzną warstwę ochrony dla królewskiej mumii, z kilkoma warstwami trumien zagnieżdżonych wewnątrz i był często rzeźbiony z alabastru.
    
    Jeżeli nie chcesz, aby ten poziom był twoim sarkofagiem, zbierz kawałek skarbu pod lewą krawędzią sarkofagu na początku - w przeciwnym razie, nie ma sposobu na jego zebranie.

en: The Parting of the Red Sea
pl: Rozstąpienie się Morza Czerwonego

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
pl: Biblia mówi nam, że dzięki Mojżeszowi morze rozstąpiło się, co pozwoliło na ucieczkę od ludzi faraona. Po tym, jak splądrowałeś piramidy jego przodków, nie ma się co dziwić że faraon posłał swoich ludzi za tobą.
    
    Na szczęście, morze może rozstąpić się ponownie - jedyne, co musisz zrobić to zebrać wszystkie skarby. Ucieczka przed ludźmi faraona nie jest już taka prosta. Najpierw, pokieruj swoim bohaterem by zszedł na dół tak daleko jak to tylko możliwe, potem czekaj na odpowiedni moment. Następnie idź wzdłuż wody po prawej, przekrocz poręcz na środku i poczekaj, aż mumie osiągną szczyt wody, zanim zrzucisz się na dół po raz drugi.
    
    Tym razem, natychmiast biegnij wzdłuż wody po lewej, przechodząc pod goniącymi Cię mumiami. Czekaj koło lewej górnej strony, gdzie mumie znajdujące się po prawej nie mogą Cię dostać. Po tym, jak mumie z lewej strony dojdą na górę, zleć na morze po raz trzeci (nawet Mojżesz nie miał tak ciężko). By udało Ci się uniknąć mumii podczas ostatniej wycieczki a szczyt, musisz przejść z lewej strony pod spodem, podczas gdy one będą spadać wzdłuż jednej z dłuższych drabin.
    
    Uwaga: Możesz na początku przejść wzdłuż wody po lewej stronie, ale będzie Ci później dużo ciężej.

en: Count
pl: Liczenie

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
pl: Gra jest oparta na liczeniu od zera do szesnastu (lub szesnastkowo od 0 do 10). Na pierwszym poziomie nie ma złota i wrogów: trudnością jest znalezienie wyjścia i przejście do następnego poziomu. Potem, liczba nieprzyjaciół i sztabek złota wzrośnie o 1 z  każdym poziomem. Nazwa każdego poziomu odpowiada liczbie wrogów, sztabek złota i cyfr pojawiających się na planszy. Te eleganckie i raczej skomplikowane poziomy mistrzostwa zostały skomponowane przez Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Czasami musisz kopać, gdy spadasz.

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
pl: Jedyne wyzwanie to dostać się do środka 0, które jest wyjściem.
    
    Osiągnięcie środka 0 wymaga wspinaczki na szczyt zygzakiem drabin, wykopania pięciu cegieł od lewego brzegu 0, pędem na szczyt drabinami, przejść szczeblem, skoczyć przez wykonane cegły i natychmiast ruszać w prawo do 0. Czasu jest niewiele.

en: One
pl: Jeden

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
pl: Zbieranie złota wymaga wielu kopań w odpowiednich miejscach.  Jednakże, sprawdź następny akapit.
    
    Aby wydostać się, musisz zmusić przeciwnika, aby wszedł na górę 1 i wypełnił kopalnię od dołu.  Istnieją trzy sposoby na zrobienie tego.  Pierwszy i najbardziej sensowny to czekanie na słupku powyżej górnej prawej krawędzi 1, aż przeciwnik znajdzie się prawie pod nim i wtedy przejście na prawo, kopiąc na prawo w momencie osiągnięcia dołu 1.
    
    Drugi sposób uwzględnia zgranie w czasie twojego kopania po złoto (lub tam gdzie to złoto było); przesuwanie się na złoto we właściwym czasie sprawi, że przeciwnik wpadnie w jamę po prawej od 1.  Trzeci sposób to zniszczenie przeciwnika i liczenie na to, że pojawi się ponownie po prawej stronie 1.

en: Two
pl: Dwa

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
pl: Aby zebrać złoto wysunięte najbardziej na lewo, spadnij na nie z góry, spadając następując na jeden kwadrat po jakiejkolwiek stronie chcesz.  Natychmiastowo wykop kwadrat, który był tuż pod złotem i wejdź tam.  Fałszywa podłoga spowoduje twój spadek na dół.

en: Three
pl: Trzy

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
pl: Po zebraniu całego złota, jedyną ucieczką jest droga do góry po najwyższej drabinie po lewo, ale nie jest ona połączona do niczego.  Aby wejść na nią musisz zwabić przeciwnika tak, aby podążał za tobą, następnie wejdź na przeciwnika, aby sięgnąć drabiny.

en: Four
pl: Cztery

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
pl: Na początku, musisz popędzić do podłogi na prawo.  Będzie trzeba uwięzić niektórych przeciwników (przy odrobinie szczęścia, dostaniesz kawałek złota w tym procesie), ale nie powinno być problemów przy dostaniu się do drabin w kształcie 4, na prawo.
    
    Zabierając złoto z 4, poczekaj aż przeciwnicy dotrą do góry drabiny o kształcie 4.  Pozwoli to tobie na dotarcie do drabin zanim przeciwnicy odetną cie od nich.

en: Five
pl: Pięć

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
pl: Na początku, zejdź pierwszym zestawem drabin i czekaj w najniższej sekcji do czasu ustawienia się przeciwników na pozycjach.  Następnie zeskocz na podłogę i kieruj się na dużą drabinę po prawej z widelcem na dole.  Widelec jest czymś, co pozwala tobie ominąć przeciwników powyżej: czekaj na poziomie podłogi od lewego szczebla (nie poniżej poziomu podłogi!) aż przeciwnik na długiej drabinie spadnie obok ciebie.  Wtedy wespnij się i przejdź na prawo, aby dotrzeć do dużej drabiny.

en: Six
pl: Sześć

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
pl: Pierwsza sztuczka tego poziomu to zgranie na czas podczas przechodzenia przez dół 6 w momencie wspinania się przeciwnika na drabinie po lewej od 6.  W momencie, gdy staniesz na drabinie, przeciwnicy będą wspinać się na drabinie uciekając od ciebie, tak że musisz tylko poczekać do momentu kiedy nie będzie przeciwników na dole drabiny przed kopaniem na dole od 6.
    
    Druga sztuczka to główkowanie nad tym jak zmusić wszystkich przeciwników, aby zeszli z drabiny po lewo na ekranie.  Jednym sposobem jest siedzenie na górze dużej 6 w środku i czekanie na nich aby przyszli na słupki.  Później zeskoczenie na ziemię i przekroczenie drabiny.

en: Seven
pl: Siedem

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
pl: Złoto na górze 7 jest głównym wyzwaniem.  Na początku, wespnij się do kwadratu wysuniętego najbardziej na lewo na górze 7 i czekaj tam do czasu wypełnienia przez przeciwników otworów na górze 7.

en: Eight
pl: Osiem

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
pl: Ostrożnymi ruchami i zgraniem w czasie, możesz zwabić dwóch przeciwników do drabiny wysuniętej najbardziej po lewo i pozostawić ich tam, podczas gdy ty zdobywasz pięć najwyższych kawałków złota.
    
    Najniższe trzy kawałki muszą być wszystkie zebrane w jednym przebiegu, ale możesz najpierw zmusić przeciwników do przejścia na prawo od 8, aby ominąć problemy, gdy pojawią się drabiny, a ty wylądujesz na ziemi.
    
    Możesz wyczyścić swoją drabinę ostatecznej ucieczki uderzając ponownie w podłogę w miejscu najbardziej wysuniętym na prawo.

en: Nine
pl: Dziewięć

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
pl: Na początku, spadaj tak szybko jak możesz, aby dostać się na podłogę.  Kop kilka jam na lewo, aby opóźnić wejście przeciwników na drabinę.  Następnie weź dwa kawałki złota z lewej strony 9, podczas nieobecności przeciwników, kopiąc, aby wejść do 9 po chwyceniu wyższej z tych dwóch kawałków.
    
    Aby wziąć złoto z dołu 9, stań na lewym przeciwniku, kop w lewo i przejdź na prawo.  Dwaj przeciwnicy zaczną przechodzić w lewo, spadną i wespną się na drabinę.  Gdy pierwszy utknie tam gdzie właśnie kopano, skocz do najniższej części 9 i kop na lewo.  Następny przeciwnik będzie znosił złoto.  Chwyć je, kop na prawo, zeskocz na słupek i ucieknij tak szybko jak możesz.

en: Ten
pl: Dziesięć

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
pl: Możesz uwięzić kilku przeciwników w jamach na dole po lewo i prawo, ale mogą się oni uwolnić, gdy pojawią się ukryte drabiny.  Zeskoczenie na podłogę podczas twojej ucieczki może pomóc oczyścić drogę do góry na prawo.

en: Eleven
pl: Jedenaście

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
pl: Najpierw weź kawałek złota poniżej lewej strony słupków o kształcie takim jak 11, następnie chwyć kawałek na podstawie na lewo od 1 centrum 11.  Teraz zeskocz na podłogę nieopodal na lewo od ściany o podwójnej wysokości.  Przeciwnicy spadną w różne sekcje.  Teraz będzie trzeba zrobić trzy rzeczy: weź złoto w lewej i środkowej sekcji, weź złoto od przeciwników na prawo od ciebie, gdy jesteś na podłodze i zwab tak wiele przeciwników ilu możesz do sekcji na lewo od 11.
    
    Pierwsze dwa zadania są stosunkowo proste: ostatnie zadanie może zostać ukończone na kilka sposobów.  Jeżeli wbiegniesz środkową drabiną i przejdziesz na lewą, możesz poczekać powyżej prawej strony słupków (prawdopodobnie spadając na słupki) i zwabić kilku przeciwników na raz ze środkowej sekcji do lewej sekcji.  Robiąc to możesz także podnieść kawałek lub dwa kawałki złota.
    
    W momencie, gdy masz już całe złoto (poza kawałkami na prawo od 11), biegnij na górę na prawo od H od drabin na środku.  Spowoduje to, że wszyscy przeciwnicy, w sekcji nie oddalonej najbardziej na prawo, przejdą do lewej sekcji.

en: Twelve
pl: Dwanaście

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
pl: To jest wolny poziom z częstym czekaniem na ruch przeciwnika w miejsce, gdzie chcesz go widzieć.
    
    Na początku, spadnij na pobliskiego przeciwnika, gdy on spadnie i zacznie się przemieszczać się na słupki po prawej, po to aby zebrać kawałki złota tuż pod nim. Upewnij się, że wystąpi przerwa pomiędzy przeciwnikami poniżej przed spadaniem na kawałek złota. 
    
    Siatka 12 skrzyń po prawo jest użyteczna.  Jeżeli jesteś na tej siatce, lecz poniżej jej góry, to przeciwnicy wspinający się na drabinę na lewo od siatki nie spadną na siatkę i nie będą ciebie gonić.  Możesz poczekać nieopodal dołu siatki do czasu, aż przeciwnicy wyjdą ponad jamy cegieł i betonu na dole po lewo, następnie możesz spaść na podłogę.  Spowoduje to, że przeciwnicy spadną w jamy przez co staną się uwięzieni.
    
    Inną przydatną sztuczką jest czekanie na górze drabiny wysuniętej najdalej na lewo (tam gdzie zaczyna się poziom).  Jacykolwiek przeciwnicy wystarczająco daleko przebiegną przez górę siatki skrzyń i spadną w obszar uwięzienia po prawo.
    
    Aby zebrać złoto na obszarze podłogi wysuniętym najbardziej na lewo, musisz wypełnić przeciwnikami drugą sekcję podłogi i wykopać kwadraty, które zablokują przeciwników w obszarze wysuniętym najbardziej na lewo.  Możesz chcieć stracić to złoto (np. pozwolić przeciwnikowi noszącemu złoto wejść w wykopany kwadrat i zostać tam zniszczonym), mimo tego, możliwym jest zebranie kawałka złota, gdy bardzo tego chcesz.
    
    Gdy pozostawiono jednostkę złota zawieszoną najbardziej na lewo jako ostatnią, to bardzo łatwo jest uciec na górę.  Alternatywnie, jeśli pozostawisz złoto wewnątrz 2 jako ostatnie, ucieczka powinna być możliwa bez trudności. W innym przypadku przeciwnicy uwięzieniu najdalej na lewo odetną drogę ucieczki.

en: Thirteen
pl: Trzynaście

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
pl: Na początku, czekaj na górze po lewej (lub lepiej, po prawej) gałęzi drabin najbardziej wysuniętych na lewo do czasu, aż przeciwnicy w środku wespną się na środku środkowej drabiny.  Wtedy rzuć poziomą drabinę, przejdź na prawo i zeskocz do podłogi, więżąc przez to kilku przeciwników.
    
    Musisz uwolnić większość przeciwników, z miejsca w którym są uwięzieni, aby zebrać złoto z różnych miejsc.  W szczególności, musisz uwolnić przeciwników uwięzionych na lewej połowie podłogi, aby zebrać ostatni kawałek złota.
    
    W momencie podniesienia ostatniego kawałka złota, przeciwnicy zbiorą się na środkowej drabinie, tak że będzie trzeba zdecydować, który kawałek złota podnieść jako ostatni.  Sensownym wyborem jest ten trzymany przez trzech przeciwników w najniższej odnodze 3, tak samo jak ten w środkowym ramieniu 3.

en: Fourteen
pl: Czternaście

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
pl: Cztery sztuczki: pierwsza, nie wykopuj przeciwników uwięzionych w 4s po lewo, chyba że pod koniec (tak samo z tymi uwięzionymi w środku 4) - pozostawia to mniej przeciwników do załatwienia. 
    
    Druga, będzie trzeba jeździć na głowie przeciwnika, aby wziąć uwięzione złoto w 4s po lewej i pływający kawałek złota w środku.
    
    Trzecia, gdy uwolnisz przeciwników na 4s wzdłuż prawej (i prawdopodobnie dwóch w 4s na lewo), może wydawać się łatwiejszym podwójne kopanie i stracenie tych kawałków złota.
    
    Ostatnia, najprościej jest uciec na końcu, jeśli pozostaniesz do ostatniego kawałka złota w lub w pobliżu pływającego 14 w środku po prawo.  Wtedy możesz wspiąć się na drabinę, która się tam ukaże.

en: Fifteen
pl: Piętnaście

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
pl: Dwie podpowiedzi: jeśli poczekasz na jednej z dwóch lewych drabin jeden szczebel poniżej kawałka złota zawieszonego pomiędzy dwoma drabinami, to przeciwnicy w środku skoczą na podstawę 5.  Powinno to pozwolić tobie na łatwe zebranie złota pomiędzy 1 i 5.
    
    Druga, jeśli poczekasz na podstawie 1 na prawo od jednej, to przeciwnicy na prawo od dwóch drabin na lewo od 1 zeskoczą ze słupka na inną połówkę podstawy 1.  Jeśli poczekasz wysoko pomiędzy 1 i 5, a następnie skoczysz na podstawę 1, podczas spadania przeciwników na podstawę 1, to będzie można wpędzić po drabinie na lewo od 1 i zebrać złoto na lewo od 1.

en: Sixteen
pl: Szesnaście

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
pl: Kolumna po lewo od 1 wymaga szybkiego biegu w dół i z powrotem w górę, z ostrożnym unikaniem dwóch dróg, aby pominąć wrogów.
    
    Aby wziąć złoto na środku 6, zrzuć jedną z części 6 na górze 'O', przejdź w prawo/wykop w lewo i natychmiastowo przejdź w lewo i wykop w lewo, aby opóźnić wrogów, którzy w przeciwnym wypadku mogą cię złapać. Jednakże możesz chcieć zostawić ten kawałek złota na koniec, aby wcześniej nie uwalniać dwóch dodatkowych przeciwników; możliwym jednak jest ponowne uwięzienie się dwóch przeciwników w tej sekcji .
    
    Aby wziąć złoto przechowywane przez wrogów na dole po lewo, wykop blokujący kwadrat po ich lewej, wbiegnij po drabinie, wykop prawą stronę 6, wskocz tam, biegnij na lewo i wykop kwadrat po lewej stronie 6 i spadnij na ziemię.  Zgranie w czasie jest wymagające - tylko jeden lub dwóch przeciwników w dolnej prawej sekcji będzie mogło przejść do następnej sekcji po lewo.  Nadal będzie trzeba wykopać dół 6, aby wziąć ich złoto, ale jest to nieskomplikowane, chociaż trochę gorączkowe, ze względu na przeciwników chodzących na lewo.
    
    W momencie wzięcia całego złota, najłatwiej można wyjść przechodząc przez środkową fałszywą podłogę na 1 i wychodzą przez drabiny na lewo od  1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
pl: Już zobaczyłem.

en: Dig While Falling
pl: Kop gdy spadasz

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
pl: W grach mistrzowskich, często musisz kopać przy spadaniu. Poziomy te stopniowo wprowadzają do techniki stworzonej przez Jasona Self (j at jxself org). Każdy poziom ma także nagrane rozwiązanie, także dostarczone przez Jasona.

en: Jail Break
pl: Ucieczka z więzienia

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
pl: Aresztowany za kradzież i rabunek i więżenie swoich wrogów kilka razy, jesteś przetrzymywany w więzieniu.
    
    Ale policja jest tutaj bezwzględna i jeśli spróbujesz uciec nie przeoczą i nie prześpią tego ostatecznie zabijając ciebie...  Tak więc bądź ostrożny i co najważniejsza: bądź szybki --- lub martwy!
    
    Te poziomy mistrzostwa używają szybkich i opartych na sztuczkach zasad KGoldrunner i zostały stworzone przez Gabriela Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Czasami musisz kopać, gdy spadasz.

en: Don't Panic!
pl: Nie panikuj!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
pl: Jak sama nazwa poziomu mówi, absolutnie nie ma powodu do paniki.
    
    Bardzo łatwo jest uciec z tego więzienia, bo sami strażnicy są uwięzieni i nie mogą ciebie dotknąć...

en: Robbery
pl: Rabunek

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
pl: Będąc znowu wolnym musisz skądś zdobyć pieniądze.
    
    Sztuczką jest związanie swoich wrogów. Jeśli uda ci się sprawić, że każdy wpadnie na blok z betonu, to może ci to pomóc. Z drugiej strony, możesz także wiele biegać...

en: Use the Guards
pl: Użyj strażników

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
pl: Oni mogą być bezwzględni, ale mimo to są przewidywalni.
    
    Gdy dotrzesz do drabin po prawej, to poczekaj na jednego strażnika, aż skoczy, następnie przejdź po jego głowie, aby zebrać złoto.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
pl: Spadający wrogowie (1) - Znajdywanie drogi

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
pl: Uczyń swoich wrogów przydatnymi chodząc po ich głowach.
    
    Jeżeli jest więcej niż jedna przerwa do przejścia, to upewnij się najpierw, że wrogowie przeszli na prawo, a następnie rozpocznij chodzenie po ich głowach.

en: Falling Enemies (2) - Digging
pl: Spadający wrogowie (2) - Kopanie

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
pl: Rozpocznij poziom poprzez kliknięcie. Reszta powinna być jasna...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
pl: Spadający wrogowie (3) - Ukryte drabiny

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
pl: Tym razem są oni bardziej inteligentni i spadają na ciebie z góry.
    
    Najpierw, wykop wszystkie cegły na drodze do złota.
    
    Po tym, biegnij z powrotem do środka i czekaj, aż odrodzeni przeciwnicy spadną. Będzie trzeba uwięzić liderów, podczas gdy ty będziesz czekał na innych. W drodze na górę, miej oko na większą ilość odrodzonych przeciwników.

en: Imprisoned Guards
pl: Uwięzieni strażnicy

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
pl: Wystarczająco łatwo jest włamać się do głównej struktury, ale aby zebrać całe złoto i wyjść na zewnątrz, będziesz musiał przejść po głowach przeciwników.

en: Forbidden Gold
pl: Zakazane złoto

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
pl: Uciekłeś im całkiem ładnie w kilku poprzednich poziomach.
    
    Teraz znowu jesteś wolny i możesz robić co ci się żywnie podoba. Wszystko poza ponownym kradzeniem złota i już nic więcej nie trzeba mówić ...

en: Dig Your Way Out
pl: Wykop sobie drogę wyjścia

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
pl: Nie ma strażników i nadal prosisz o pomoc?
    
    Więc, otrzymasz ją.
    
    Wykop cegły obok belki. Gdy spadniesz, szybko udaj się do belki, tak abyś mógł ją przekroczyć i przejść w niszę. Oczywiście uda ci się tylko, gdy będziesz znał drogę i nie zawahasz się. Nie ma wiele czasu na to działanie...

en: An Unpleasant Cellmate
pl: Nieprzyjemny współwięzień

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
pl: Naciśnij, aby rozpocząć poziom, a on zostanie uwięziony zanim będzie mógł ci zrobić krzywdę.

en: Awaiting Enemies
pl: Oczekujący wrogowie

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
pl: Nie zrobią tobie nic, gdy zostaniesz tam gdzie jesteś. Jedyna na czym im zależy to ochrona złota.

en: Too Many Guards
pl: Zbyt wielu strażników

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
pl: Poziom ten jest trudnym, ale na pewno jest do przejścia.
    
    Pozbądź się pierwszej grupy strażników prowadząc ich na dół. Oto w jaki sposób tego dokonać. Idź do najniższych drabin i poczekaj chwilę na niskiej drabinie najdalej na prawo, następnie szybko wróć na lewo, tak żeby tylko jeden wróg podążał za tobą. Poczekaj na niskiej drabinie najdalej na lewo do czasu, aż wróg także dotrze do niskich drabin, następnie szybo wejdź po drabinie i przejdź na lewo. On spadnie na ziemię. Powtórz tą sztuczkę ze wszystkimi strażnikami w tym miejscu.
    
    Następny strażnik powinien być prosty do ominięcia, ale po tym będzie się trzeba trochę napracować... Gdy wejdziesz po drabinie obok betonu, to strażnik zacznie biegać do drabiny najdalej na lewo i z powrotem. Musisz znaleźć właściwy moment, aby przejść po jego głowie.
    
    Ostatnia sekcja wiąże się z kopaniem. Najpierw wpadnij przez tunel z fałszywych cegieł po lewej, nie zapominając zebrania złota przy jego przekraczaniu. Następnie wejdź po długiej drabinie. Trzecia cegła na prawo jest pułapką. Wpadnij w nią, następnie kop na prawo i pięć razy na lewo, aż spadniesz. Kontynuuj swoją drogę na dół. Wykop niższą z dwóch cegieł, które mają nad sobą przestrzeń, wejdź po drabinie wysuniętej najbardziej na prawo do pierwszej cegły, którą wykopałeś (mając nadzieję, że jeszcze się nie zamknęła), następnie skieruj się na prawo i na górę do wyjścia.

en: Caught In The Heights
pl: Złapany na wzgórzach

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
pl: Zaraz po twoim ruchu na dół, będą cię gonili, aż do twojej śmierci. Tak więc rozsądniej będzie zaplanować dokładną trasę przez rozpoczęciem próby ucieczki.

en: Teamwork (1) - The Liberation
pl: Praca zespołowa (1) - Wyzwolenie

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
pl: Potrzebujesz pierwszego wroga, który ci pomoże uciec.
    
    Złoto na lewo wymaga jedynie trochę zgrania w czasie.
    
    Gdy będziesz szedł do góry i na prawo, upewnij się, że twój towarzysz nie spadnie w betonowy dół. Aby zebrać trzy kawałki złota po prawej, spróbuj go utrzymywać na drabinie po lewej, tak abyś mógł przeskoczyć po jego głowie do złota.
    
    Gdy pójdziesz na górę i na lewo, to będzie tam drabina stojąca na betonowej kolumnie. Przejdź po głowie swojego przyjaciela, aby dotrzeć do niej i pozostawać powyżej niego. Pierwsza cegła po lewej od ciebie jest pułapką. Przejdź po jego głowie, tak aby to on wpadł do pułapki, a nie ty. Ale następnie musisz go wyzwoli, jeśli chcesz dotrzeć do najwyższych drabin.
    
    Lepiej bądź miłym dla twojego towarzysza: prawdopodobnie będziesz musiał przejść z nim przez kilka następnych poziomów...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
pl: Praca zespołowa (2) - Nurkujące platformy

en: Start running immediately or you are doomed!
pl: Biegnij natychmiast, bo będziesz stracony!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
pl: Praca zespołowa (3) - Końcowa ucieczka

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
pl: Jest to ostatni poziom, w którym pracujesz ze swoim przyjacielem. Myślę, że wystarczająco ci pomógł, aby zasłużyć na wyzwolenie.
    
    Wybacz, nie mogę ci dalej pomóc. Na tym poziomie nie ma nic innego, jak tylko zręczność ręki.

en: Gold Rush
pl: Gorączka złota

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
pl: Kilka małych poziomów z tradycyjnymi zasadami, które mogą wymagać chwili czasu na rozwiązanie. Czasami musisz kopać, gdy spadasz.
    
    Stworzone przez Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
pl: Zbyt łatwo?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
pl: Poziom może wyglądać na całkiem prosty, ale niestety taki nie jest, bo jest wiele fałszywych cegieł na drodze do złota.
    
    Wyko pierwszą cegłę przy upadaniu, następnie wpadnij przez nią, wbiegnij po drabinie i poczekaj, aż wróg skoczy do dziury. Teraz możesz spaść na jego głowę i iść na lewo. Skocz do dziury na lewo i wykop kolejną cegłę przy spadaniu. Pozwoli to tobie na kontynuację po lewej na belce.
    
    Oczywiście jest jeszcze dużo pułapek na drodze, ale są one łatwiejsze do ominięcia, tak więc będziesz musiał znaleźć je sam. Wiedz, że zawsze możesz nacisnąć 'Q', aby rozpocząć poziom od nowa.

en: Have A Nice Flight...
pl: Miłego lotu...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
pl: Nie powinno być zbyt trudno.
    
    Wystarczy, że umieścisz mysz w lewym górnym narożniku, a bohater automatycznie ukończy poziom.

en: Golddigger
pl: Poszukiwacz złota

en: My suggestion: dig!
pl: Moja sugestia: kop!

en: Golden Town
pl: Złota mieścina

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
pl: Najpierw musisz zebrać złoto na prawo. Następnie spróbuj przekopać sobie drogę na dół. Prościej jest sterować wrogami, gdy jesteś na niższych poziomach.

en: A Hectic Enemy
pl: Gorączkowy wróg

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
pl: Nie musisz być szybki. Musisz tylko wiedzieć jak omijać wrogów.
    
    Poprzez skok na dół na niższe poziomy możesz sprawić, że twój przeciwnik będzie biegła na górę i na dół na jednej drabinie przy twoim spadaniu. W momencie twojego dotarcia na niższy poziom, wróg będzie szedł za tobą, ale będziesz miał czas zebranie złota lub ominięcie go i przejścia do kolejnej sekcji.
    
    Dwie ważne uwagi: nie pozwól wrogowi spaść na środkowy rząd drabin i nie pozostawiaj złota na dole na sam koniec.

en: Don't Wake Them Up
pl: Nie budź ich

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
pl: To nie jest bardzo proste, bo jest tylko wrogów, którzy blokują jedyną drogę wyjścia z poziomu.
    
    Najlepszą drogą ich ominięcia jest wejście na górę po prawej i czekanie na to, aż większość wrogów wejdzie na górę środkowymi drabinami. Następnie, poprzez przechodzenie w górę i na dół, spróbuj ich zgrupować. W końcu spadnij na najniższy poziom i poczekaj na nich, aż zrobią to samo. Gdy pierwsi wrogowie dotrą na miejsc, wbiegnij na górę i spróbuj dojść do najwyższego betonowego dołu przed innymi. Może się okazać, że będziesz musiał wykonać to kilkakrotnie przed osiągnięciem sukcesu.
    
    Gdy pozostanie już tylko jeden lub dwóch wrogów blokujących wyjście, to możesz spróbować przejść obok nich wchodząc na drabinę zanim oni dotrą do ciebie. Następnie przejdź po ich głowach. Powodzenia!

en: On The Brink
pl: Na krawędzi

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
pl: Czekać czy nie czekać? No więc, spróbujmy...
    
    Przed wejściem do jakiejkolwiek struktury na prawo, upewnij się że masz trasę ucieczki.

en: Dropping Enemies
pl: Upuszczanie wrogów

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
pl: Nie, nie ma specjalnej sztuczki na rozwiązanie tego poziomu.
    Wystarczy, że będziesz szybszy niż twoi wrogowie.

en: The Big Maze
pl: Duży labirynt

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
pl: Możesz uniknąć niektórych przeciwników poprzez znalezienie fałszywych cegieł przez, które możesz wpaść. Co do innych, to musisz znaleźć miejscę gdzie możesz kopać lub przejść obok nich.
    
    Musisz dotrzeć do pojedynczego kawałka złota ponad drabiną na lewo poprzez przekopanie się do niego. Gdy dojdziesz do niego drogą okrężną, to przeciwnicy będą ciebie gonili i zablokują twoje wyjście.

en: Hurry Up!
pl: Pospiesz się!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
pl: Jak nazwa poziomu ci mówi, nie powinieneś przebywać na tym poziomie z długo. Natychmiast biegnij, wykop pierwszą cegłę i pozwól, aby wrogowie wpadli w nią, następnie biegnij do drugiej cegły i przekop się.
    
    Jeszcze nie skończone, bo musisz dotrzeć do złota zanim dotrze drugi wróg. Tak więc przyspiesz kroku!

en: Two Useful Enemies
pl: Dwóch użytecznych wrogów

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
pl: Aby wydostać się z betonowej struktury poniżej ciebie, idź najpierw na dół, poczekaj na wroga, następnie przejdź po jego głowie i ucieknij. Użyj podobnej sztuczki z drugim wrogiem.
    
    Linia złota na cegłach w pobliżu dołu wymaga trochę więcej myślenia. Ponieważ jedna z cegieł jest pułapką, będziesz musiał wykopać wszystkie cegły do czasu, aż trafisz na pułapkę, następnie przebiegnij po cegłach powyżej, przekop się przez pozostałe złoto i szybko uciekaj.

en: The Prison
pl: Więzienie

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
pl: Gdy dotrzesz do wrogów, zabierz całe złoto. Następnie wykop jedną cegłę, wskocz do niej i natychmiastowo kop po obu stronach. Wrogowie bo obu twoich stronach w 9 na 10 przypadków zostaną uwięzieni. Teraz wejdź na jednego z wrogów, wykop środkową cegłę i przeskocz przez nią.
    
    Znowu jesteś wolny!

en: Free Fall
pl: Swobodne spadanie

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
pl: Wymaga to trochę zgrania w czasie.
    
    Gdy wejdziesz do niszy w betonie, poczekaj na właściwy moment, aby przejść po wrogach: nie za wcześnie, bo wszedłbyś wtedy prosto w ich ramiona i nie za późno, bo wtedy nie dotarłbyś na drugą stronę.

en: Two Friends
pl: Dwaj przyjaciele

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
pl: Wykorzystaj swojego przyjaciela.
    
    Wykop go, następnie przejdź po jego głowie, aby dotrzeć do belki na lewo i poniżej ciebie. Po zebraniu złota na górze po lewej, z powrotem uwolnij swojego przyjaciela.
    
    Gdy pobiegnie w twoim kierunku i spadnie w dół, skocz na jego głowę i wtedy zbierz pięć kawałków złota przy przejściu po jego głowie. Musisz dostosować swoją szybkość, aby się w to wpasować.
    
    Aby dotrzeć do kawałka złota obok rury fałszywych cegieł, przeskocz przez rurę, wbiegnij po drabinie i poczekaj, aż wróg sam wpadnie. Teraz możesz jeździć na jego głowie i uczynić krok na prawo, aby zebrać złoto.

en: Impossible?
pl: Niemożliwe?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
pl: Tym razem bez wskazówki!
    
    Ale poziom nie jest to niemożliwy do przejścia.

en: The Wall
pl: Ściana

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
pl: Jest tylko jedna drabina na górę ściany i aby do niej dotrzeć potrzebujesz wroga. Tak więc musisz kopać na prawo i na lewo cały czas w kierunku podłogi, gdzie spadniesz.
    
    Po drugiej stronie ściany musisz czekać na podłodze, aż do czasu jak wróg nieomal do ciebie dotrze, a następnie wbiec bardzo szybko.
    
    Ale jak dostaniesz się na drugą stronę?
    
    Kwestia prób i błędów...

en: Snakepits
pl: Węzie doły

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
pl: Po dotarciu do drabiny i utorowaniu sobie drogi na dół przez środkową sekcję, będziesz musiał uwolnić pięciu wrogów, nie więcej nie mniej. Pomogą oni utworzyć moc do drabin, które ukażą się po lewo.
    
    Aby przemieścić wrogów, z pól po lewej, na odpowiednią pozycję przy twojej ucieczce, wystarczy że staniesz na tej samej wysokości po jednej stronie lub po drugiej.

en: Get In And Up
pl: Wejdź do środka i na górę

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
pl: Po dotarciu do pierwszej drabiny, idź na dół i czekaj na wrogów, aż zaczną biec na ciebie. Gdy są już niemal obok ciebie, wbiegnij na górę, idź na lewo i wejdź do budynku. Weź dwa kawałki złota i przekop się.

en: No Way Out
pl: Bez drogi wyjścia

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
pl: Będziesz musiał kopać przed zebraniem złota i przed ukazaniem się drabin.

en: How To Get There
pl: Jak się tam dostać

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
pl: Najpierw musisz znaleźć drogę do narożnika na górze po lewej.
    
    Gdy dotrzesz, są tam dwie drabiny pod tobą, taka bardzo krótka i dłuższa. Pomiędzy nimi jest kolumna cegieł. Dwie na górze są prawdziwymi cegłami: reszta jest rurą pułapek i musisz przez nie przejść.
    
    Wykop dwie kolumny cegieł na prawo, uczyń krok na lewo i wbiegnij po drabinie. Skocz na lewo i wykop dwie cegły wpadają c przez nie. Biegnij z powrotem na prawo, ale wykop ostatnią cegłę, bo ta na lewo od niej jest pułapką. Wbiegnij po dużej drabinie, idź na lewo i przekop się przez cegłę powyżej małej drabiny. Wpadnij na nią, następnie zmierzaj na prawo i wpadnij przez rurę.
    
    Czasu jest niewiele. Najdrobniejsze zawahanie zabije ciebie!

en: The Bull
pl: Byk

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
pl: Złoto na lewo, wymaga bardzo dobrego zgrania w czasie, podobnie do 'Swobodnego spadania' tylko, że trochę trudniej. Spróbuj znaleźć dobry moment na przebiegnięcie po głowach przeciwników.
    
    Po prawej stronie, rozpocznij wykopywać dwie pojedyncze cegły, aby pozwolić wrogowi przebiec na lewo do dziury. Wejdź na jego głowę, kop po obu stronach na raz przy spadaniu, następnie biegnij na lewo, zbierz złoto, biegnij z powrotem i wejdź na ostatniego spadającego wroga. Bądź szybki, bo do pięciu kawałków złota na lewo możesz dotrzeć tylko jeżdżąc na wrogach.

en: Long Way Up
pl: Długa droga na górę

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
pl: Musisz wejść na piramidę drabin i przebiec po głowach wrogów. Potrzebne ci będzie więcej szczęścia niż umiejętności. Lepiej jest poczekać chwilkę przed wchodzeniem na górę.
    
    Aby zebrać pojedyncze złoto powyżej pułapek w pobliżu środka, uwolnij wrogów poprzez kopanie, a następnie idź na dół i na lewo do dużej belki. Wrogowie wypełnią dół pod pułapkami, więc wtedy będziesz mógł łatwo zebrać złoto.
    
    Reszta jest trochę trudna, ale łatwo zrozumieć jak to zrobić. W ogólności, lepiej jest unikać zabijania wrogów.

en: A Little Present To Say Goodbye
pl: Mały prezent na do widzenia

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
pl: Po niektórych bardzo trudnych poziomach, może będziesz miał ochotę na taki łatwiejszy. Do widzenia!

en: Gold Of The Living Dead
pl: Złoto nieumarłych

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
pl: Spadła na nas Apokalipsa Zombie, ty jesteś ostatnią żywą osobą na Ziemi, a zombie nadal mają pełno złota. Jednakże, ponieważ są one zombie, to będą bardziej zaciekawione tobą niż skarbem...
    
    Pięćdziesiąt mistrzowskich poziomów, które zawierają wskazówki i nagrane rozwiązania, od Gabriela Miltschitzky'ego, kwiecień 2021.

en: Last Person On Earth
pl: Ostatnia osoba na Ziemi

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
pl: Jesteś jedynym człowiekiem, który przetrwał Apokalipsę Zombie i nadal nie możesz przestać myśleć o niczym innym niż złoto? Tak więc, zobaczmy, co dobrego dla ciebie z tego wynika...
    
    Pierwsza wskazówka: każdy poziom ma nagrane rozwiązanie, więc gdy masz wątpliwości, obejrzyj je. Druga wskazówka: łatwo utknąć, gdy nie byłeś zbyt bystry, aby przygotować sobie drogę ucieczki, zanim wyruszyłeś po złoto.
    
    W dolnym prawym narożniku musisz kopać odpowiednio w czasie, aby przygotować drogę ucieczki. Wykop blok najwyżej obok drabiny, następnie odczekaj trochę i wykop bloki za nim, aż do chwili, gdy szczytowy będzie chciał się ponownie zapełnić. Umożliwi ci to przejście po górnym bloku i przebiegnięcie przez niższe bloki przy powrocie.
    
    Wśród kawałków złota na środku istnieją bloki (lub pułapki), przez które można wpaść, które mogą cię uwięzić. Najpierw, najlepiej jest zebrać zewnętrzne kolumny złota. W innych obszarach możesz musieć kopać spadając przez pułapki.
    
    Dolny lewy narożnik jest całkiem gorączkowy. Drogą ucieczki od kawałka złota najbardziej po lewej znajduje się po prawej, gdzie znajdują się dwa kawałki złota. Pozostaw tam dziurę zanim przejdziesz na lewo. Aby zebrać złoto najbardziej po lewej i wrócić na czas, spróbuj wykopać dziury po obu stronach na raz.
    
    Mimo tej wskazówki czas będzie wyśrubowany. Możesz go trochę zaoszczędzić, wykopując trzy najwyższe bloki obok drabiny. Gdy spadniesz z powrotem z lewego, wykop blok po prawej, który blokuje ci wyjście. Da ci to więcej przestrzeni na popełnienie błędu, bo nie zostaniesz zabity, gdy blok ponownie się wypełni.

en: A Little Digging Warm-Up
pl: Mała rozgrzewka z kopaniem

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
pl: Ten poziom jest dobrą sposobnością do ćwiczenia umiejętności kopania, która przyda się w późniejszych poziomach.
    
    Mimo, że jest to całkiem proste, to na końcu czeka na ciebie mała, złośliwa pułapka. Aby jej uniknąć, musisz zebrać złoto idą od lewej strony, co jest trochę takim trochę kopaniem zgranym w czasie. Ostatnie kroki do złota i później ucieczka wymaga od ciebie wykopania bloków po obu stronach w tym samym czasie, poprzez naciśnięcie obu klawiszy myszy jednocześnie.

en: Patient Zero
pl: Pacjent zero

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
pl: Uważaj! To jest zombie. Gdy tylko go uwolnisz, to spróbuje cię zabić!
    
    Z drugiej strony, nie ma innego sposobu, aby go wyminąć...
    
    Nie jest jednak całkowicie nieprzydatny. Przejście po jego głowie, umożliwi ci dojście do pewnych kawałków złota, które w innym przypadku byłyby nieosiągalne.
    
    P.S. Czasami pojawia się w miejscach, w których naprawdę nie powinien. Jeśli tak się stanie, to jedyne co możesz zrobić, to zabić bohatera i zacząć poziom od nowa. Wybacz!

en: Zig Zag
pl: Zyg-Zak

en: This is as easy as it gets...
pl: Jest to takie proste jak wygląda...

en: The Box
pl: Pudełko

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
pl: Uniknięcie zombie na początku może być najgorszą częścią. Musisz poczekać na szczycie drabiny, aż zombi podejdzie do ciebie na prawdę blisko, a wtedy musisz prześliznąć się pod nim w odpowiedniej chwili.

en: Manipulation
pl: Manipulacja

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
pl: Zombie można zmusić do pójścia w kierunkach innych niż twoim. Na przykład, mogą od ciebie uciekać, gdy znajdziesz się poniżej nich na drabinie (lecz nie na dole drabiny). Ta wiedza może zaoszczędzić ci życie, gdy nie masz gdzie kopać i może być bardzo użyteczna, gdy będziesz chciał wejść po drabinie do następnego poziomu.
    
    Specjalnym przypadkiem jest, gdy jeden zombie jest blisko poniżej ciebie na drabinie, a drugi jest powyżej ciebie. Wtedy ten powyżej nie będzie uciekał, lecz zejdzie do ciebie. Zazwyczaj jednak zawróci zanim dojdzie do ciebie. Będziesz mieć takie zdarzenie na samym początku i będzie ono od ciebie wymagać silnych nerwów, lecz nie powinno to być trudne do poradzenia sobie, gdy już będziesz wiedział jak reagować.
    
    Inną użyteczną sztuczką jest stanięcie na pewnym poziomie, lecz z dala po lewej lub prawej od jednego lub większej liczby zombie. Mogą wtedy pójść do tego poziomu i zmrozić się, jeśli nie będzie bezpośredniej drogi do ciebie lub mogą się potknąć po drodze do ciebie i spaść w dół - trwały lub świeżo wykopany.
    
    P.S. Gdy będziesz na dolnej prawej drabinie, możliwe jest przejście po obu zombie, nawet gdy będą trochę od siebie oddalone. Tak naprawdę, to kluczowe jest utrzymanie ich w nieznacznej odległości, w przeciwnym razie, jeden wejdzie na drugiego i uniemożliwi ci dotarcie do drabiny po lewej stronie, która prowadzi na szczyt. Idź prosto do drabiny na dole po prawej i zaczekaj, aż będą blisko - odległość jaką zachowują, jeśli nie zmienisz niczego jest doskonała.

en: Do Not Worry
pl: Nie martw się

en: Come on, they are completely harmless ;-)
pl: No dalej, one są całkowicie nieszkodliwe ;-)

en: They Are So Many!
pl: Jest ich tyle!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
pl: Może już zwróciłeś uwagę, że nie wszystkie zombie są równie szybkie. Te które skupiają się w większych grupach są wolniejsze niż te pojedyncze - nareszcie mała ulga.
    
    Zbierają także złoto - prawdopodobnie stary instynkt z poprzedniego życia.
    
    W tym przypadku, jest to jednak użyteczne, bo mogą przynieść ci to złoto.
    
    Rozmieść swoje pułapki z rozmysłem: nie masz nieskończenie miejsca, aby ich uniknąć.
    
    Pamiętaj także, że zombie są w pewnym sensie nieśmiertelne, pojawią się ponownie w pewnym miejscu. Z czasem, niektóre z nich nie pojawią się nad blokami i spadną na ziemię, co ułatwi ci trochę ten poziom.

en: Never Trust The H-Ladders
pl: Nigdy nie ufaj poziomym drabinom

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
pl: Myślisz, że twoja drabina jest za krótka?
    
    Moim zdaniem, pozioma drabina jest wystarczająca, abyś mógł wspiąć się ponad głowy zombich. Natychmiastowe wspięcie się na górę pomoże ci je zgrupować. Upewnij się, że żaden zombie nie chodzi po głowie innego, gdy będziesz ich wabił do siebie.

en: Please Do Let Me Pass!
pl: Proszę, przepuść mnie!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
pl: Nie ma fałszywych bloków, przez które można by wpaść, więc będziesz musiał zrobić to w trudniejszy sposób. Przejście obok ostatnich zombich może być pewnym wyzwaniem.
    
    Pamiętaj, że zombie uciekną od ciebie, gdy znajdziesz się na drabinie poniżej nich. Spowoduj, że zaczną chodzić tam i z powrotem w szczelinie po lewej od drabin. Wyczuj odpowiednią chwilę, aby wspiąć się i wykopać bloki po lewej, a wtedy będziesz w stanie go uniknąć.

en: Three Little Pieces Of Elegance
pl: Trzy małe części elegancji

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
pl: Tutaj musisz zmierzyć się ze zgraniem w czasie. W większości przypadków, musisz wykopać jeden blok, a następnie poczekać, aż wypełni się znowu i wykopać blok pod nim. Na przykład, w pierwszej skrzyni, ratuje ci to życie, bo możesz przebiec do górnego bloku i uwięzić zombie.

en: Thieves
pl: Złodzieje

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
pl: Zauważysz, że wyciągnięcie złota od zombich jest najtrudniejszą częścią na tym poziomie. Sztuczka polega na oddzieleniu zombie, które mają złoto od tych, które go nie mają i ich zakopaniu.

en: Climbing And Falling
pl: Wchodzenie i spadanie

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
pl: Po prawej stronie, będziesz musiał zmusić ostatniego zombie, aby poszedł za tobą.
    
    Może być trochę oporny, lecz nie martw się, bo zawsze możesz powrócić, jeśli on będzie miał inne plany i pójdzie w innym kierunku.
    
    Aby upewnić się, że podąży za tobą, czasami będziesz musiał poczekać, aż nieomal cię złapie, zanim ruszysz się dalej, w przeciwnym przypadku obróci się on w drugą stronę.
    
    Ostatnia rada: dokładna wysokość stania na drabinie, podczas czekania na spadek zombie, czasami jest ważna - szczególnie w przypadku ostatniej szczeliny.

en: Temple Of Gold
pl: Świątynia złota

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
pl: Zebranie złota, to ta łatwiejsza część: wyjdź do zewnętrznej świątyni i wejdź do wewnętrznej z góry - stamtąd możliwe jest wykopanie sobie drogi do złota.
    
    Trudniejszą częścią jest przejście obok zombie. Nie możesz przejść obok trójki zombie na raz, więc rozwiązaniem jest odciągnąć większość z nich.
    
    Zwab zombie z wewnętrznej świątyni do dolnego dołu, następnie przeprowadź zombie z prawej do wewnętrznej świątyni. Spróbuj zaprowadzić go do miejsca, w którym było złoto. Następnie łatwiej jest zaprowadzić także inne zombie do wewnętrznej świątyni.
    
    Czasami zombie będą trochę oporne, żeby pójść tam gdzie ty chcesz, żeby poszły. Miejsce, od którego zaczniesz, gdy zaczniesz zwabiać ich na dół jest kluczowe. Kilka prób i błędów i znajdziesz na to sposób.

en: Always Know Your Way Out
pl: Zawsze jest wyjście

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
pl: Możesz kopać po obu stronach równocześnie.
    
    Będzie to potrzebne kilka razy, aby wypuścić zombie po jednej stronie, uciekając na drugą stronę.

en: Patience?
pl: Cierpliwość?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
pl: Czasami lepiej jest poczekać, lecz czasami lepiej jest zebrać co twoje, zanim zombie to ukradną.

en: Lock Them Away!
pl: Uwięź je!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
pl: Jak sobie poradzić z pierwszym zombie? Obok drabiny znajduje się fałszywy blok, do którego będzie wskakiwał, gdy będzie się zapętlał w nieskończoność. Aby przejść obok niego musisz wpaść w pułapkę w odpowiednim czasie (który jest wtedy, gdy on będzie wspinał się po drabinie), następnie szybko przejdź na lewo i w dół.
    
    Teraz będziesz musiał zmusić go do wypełnienia przestrzeni obok drabiny. Z doświadczenia, możesz już wiedzieć, że zombie da się nakłonić do skoku w takie dziury. Niestety blok za przestrzenią jest pułapką, więc dziura jest głęboka na dwa bloki. Oznacza to, że masz niewiele czasu, żeby przebiec nad jego głową, zanim opadnie zbyt głęboko. Możesz mieć więcej niż jedną próbę, jeśli wykopiesz bloki za sobą. Następnie możesz go wypuścić z powrotem, gdy nie będziesz dostatecznie szybki.
    
    Następny obszar to układanka kopania na czas, która nie powinna być zbyt trudna do złamania.
    
    Oczywiście drugi zombie musi być sprowadzony do dziury, gdzie nie będzie mógł zrobić żadnej krzywdy.
    
    Będziesz potrzebował, aby trzeci zombie zebrał dla ciebie złoto. Istnieją dwa fałszywe bloki pod drabinami nad skrzynką ze złotem. Jeden jest po lewej stronie drabiny, której możesz użyć aby znaleźć się za przeciwnikiem. Następnie, jeśli przesuniesz się jeden krok w dół, to wpadnie on przez pułapkę na środku i zbierze złoto. Następnie musisz zwabić go w dół, odkopując go na wolność. Upewnij się, że nie upuści złota po drodze!
    
    Po tym pozostanie tylko jeden zombie, którym będziesz musiał się przejąć. Zauważysz, że będzie szedł na ciebie, gdy znajdziesz się jeden krok poniżej szczytu drabiny najbardziej po lewej. Znajdź właściwy czas, aby przejść ponad jego głową i dotrzeć do następnej drabiny. Teraz wykop dwa górne bloki obok niej, skocz na prawo aby przejść obok zombie i zwab go do przestrzeni po prawej schodząc z drabiny do tej samej wysokości co on.

en: Harder Than It Looks
pl: Trudniej niż wygląda

en: Timing is everything.
pl: Czas jest wszystkim.

en: Concrete Desert
pl: Betonowa pustynia

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
pl: Wejdź po drabinie, lecz odczekaj trochę na tym samy poziomie, co betonowy rząd. Następnie biegnij do pierwszej drabiny po lewo. Musisz do niej dotrzeć przed zombi po lewej, mimo to pojedynczy zombie nad tobą powinien spaść za tobą.
    
    Teraz wejdź po drabinie i idź na prawo. Zejdź jeden stopień na dół na następnej drabinie i odczekaj aż zombie poniżej przejdzie, następnie spadnij i wróć do swojej pierwszej drabiny. Zejdź jeden stopień i odczekaj, aż większość zombie przejdzie nad twoją głową. Drabiny po prawej powinny być teraz najlepszą drogą ucieczki, bo tylko dwa zombie powinny tam zostać, podczas gdy reszta zaludnia lewą stronę.
    
    Obejrzyj rozwiązanie, aby mieć lepszy pogląd na to jak to wszystko działa.

en: Diagonal
pl: Przekątne

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
pl: Ogólnie najlepiej jest gromadzić wszystkie zombie tam, gdzie są. Oczywiście zawsze możesz próbować je zwabić na prawo i zrzucić je do jednego z dołów (chyba nie muszę mówić, że dopiero po oczyszczeniu złota), lecz jest to całkiem złożone działanie.
    
    Lepiej jest je zwabić na szczyt ich przekątnych przed szybkim zejściem i zebraniem tyle złota ile to możliwe - nigdy nie pozostawaj zbyt długo na dole!

en: Give Me That Gold!
pl: Daj mi to złoto!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
pl: Musisz zwabić jednego z zombich do dołu. Gdy spadną przez fałszywy blok, to górny zombie może przejść po głowie drugiego i w ten sposób wpaść do dołu.
    
    Tam gdzie zombie pójdą zależy od tego gdzie stoisz na drabinie i jaką odległość mają one od siebie. Gdy będą zbyt blisko to się skleją, gdy zbyt daleko, to oboje spadną.
    
    Aby móc przejść po głowach uwięzionych zombie i zebrać złoto, musisz wpaść przez fałszywe bloki na głowie innego zombie. Aby wydostać się ze skrzyni, wykop blok pod uwięzionym zombie, gdy będziesz spadał.
    
    Powracający zombie może utrudnić ci trochę życie. Upewnij się, że nie spadnie na niższe drabiny z kawałkiem złota. Jeśli powróci obok swojego pierwotnego położenia początkowego, to masz szczęście...

en: Too Fast?
pl: Zbyt szybko?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
pl: Uwolnij zombie i użyj go do zebrania złota po lewej stronie.
    
    Gdy w końcu wylądujesz na dolnych drabinach, to istnieje tylko jedna droga obok zombie: bycie szybkim. Poczekaj, aż się do ciebie zbliży, następnie wejdź wyżej lub niżej w ostatniej chwili i wymiń go.

en: Running Against Time
pl: Granie na czas

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
pl: Bądź szybszy niż zombie - inaczej zjedzą cię.

en: The Big Drop
pl: Duży spadek

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
pl: Najpierw należy zebrać dwie kolumny złota po lewej. Resztę można zebrać na drodze powrotnej do góry.

en: Diving
pl: Nurkowanie

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
pl: Zasada numer 17: Nie staraj się zostać bohaterem! (cytat z filmu Zombieland)
    
    Po zejściu, nie staraj się zrobić dwóch rzeczy na raz. Na przykład, po lewej stronie, trzeba zejść raz, aby zwabić zombie z jego jaskini, drugi raz, aby wyciągnąć go z korytarza i trzeci raz, aby zebrać złoto.
    
    Możesz zauważyć, że brakuje czasu na zebranie złota po prawej stronie, więc szukaj skrótów.

en: Encircled
pl: Okrążony

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
pl: Istotą tego poziomu jest oddzielenie zombich, które nie mają kawałka złota od tych które mają i uwięzienie ich w dole. Tak więc użytecznym jest zebranie tyle złota ile to możliwe, zanim którykolwiek zombie to zrobi. Prawdziwym kłopotem nie jest to, że zombie, który ma złoto, wyląduje w dole: zawsze możesz uwolnić je później i wrócić po złoto.

en: Up And Down
pl: Wzloty i upadki

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
pl: Trzy drabiny najbardziej po prawej i na dole mają obok siebie fałszywe bloki, więc nie możesz w ten sposób wspiąć się zbyt wysoko. Dwie drabiny po lewej na dole są wyższe.
    
    Aby się tam dostać, najpierw będziesz musieć dostać się do drabiny najbardziej po prawej, aby uciec najbliższemu zombie. Następnie możesz zebrać złoto powyżej drugiej drabiny. Zaczekaj jednakże na dole drabiny do czasu przybycia następnego zombie z lewej, tak żebyś mógł przejść po jego głowie w ostatniej chwili.
    
    Teraz przejdź do trzeciej drabiny, zbierz tam złoto, spadnij i wejdź na górę ponownie. Odczekaj na odpowiednią chwilę i biegnij do drabin najbardziej po lewej. Jeśli jeden z zombie po lewej będzie cię gonił, to przejdź po jego głowie i zacznij biec.
    
    Jeśli nie uda ci się dotrzeć do lewej, to wspięcie się na małą drabinę w środku może ci dać trochę przestrzeni i czasu. Może ci też dać krótszą drogę w górę - odtwórz rozwiązanie, aby zobaczyć w jaki sposób.
    
    Teraz spróbuj oczyścić złoto z górnych poziomów, lecz uważaj na pułapki! Na końcu musisz zebrać pozostałe złoto z zombie. Nigdy nie ląduj na ziemi po ich prawej.

en: Do Not Fall Down
pl: Nie spadnij na dół

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
pl: Zbierz każdy kawałek złota, w przeciwnym przypadku twoja droga powrotna zostanie zastawiona.
    
    Ostatni kawałek złota można zebrać tylko z pomocą zombie: to samo tyczy się drabin prowadzących z powrotem na szczyt.

en: Surprise, Surprise
pl: Niespodzianka

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
pl: Nie chcę psuć niespodzianki...
    
    Jednakże, gdy dotrzesz do bloków powyżej złota, to powinieneś dokładnie zaplanować drogę ucieczki, zanim zaczniesz kopać w dół. Zombie można także wykorzystać do wypełniania szczelin.

en: Busy Town
pl: Zajęte miasto

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
pl: Jeśli nie jesteś zadowolony z tylu biegających zombie, to istnieje więcej niż jedna sposobność, aby się ich pozbyć!

en: Jailbreak
pl: Ucieczka z więzienia

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
pl: Użyj fałszywych bloków, aby prześliznąć się pod zombie. Gdy dotrzesz na dół, to wypuść wszystkie zombie z więzienia. Możliwe, że będziesz musiał wejść do niego ponownie...

en: Is It Really Worth It?
pl: Czy naprawdę jest to warte?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
pl: Ten poziom polega na dziwnym zachowaniu zombie. Warto obejrzeć rozwiązanie, aby zobaczyć, co się dzieje.
    
    Po tym jak zejdziesz na dół i zbierzesz złoto, pojawią się dodatkowe drabiny. Umożliwią one wyminięcie zombie po lewej zwabiając go do twojego dołu, a następnie docierając do drabiny po jego głowie. Powinieneś to zrobić najszybciej jak to możliwe.
    
    Teraz odczekaj na górze krótkiej drabiny lub betonowego bloku po lewej. Spowoduje to, że pewne zombie z lewej wejdą ponad ciebie i spadną stamtąd. Zrobią tak tylko, gdy dojdziesz do tego punktu odpowiednio wcześnie.
    
    Gdy wszystkie cztery zombie będą spadać, wejdź na górę i odczekaj po prawej betonowego dołu do czasu aż zombie wejdą na górę i ponownie go wypełnią. Następnie zmień strony i poczekaj na lewo od betonu. Rozpoczną ten swój straszny taniec zombie...
    
    Wejdź na szczyt drabiny i przejdź po ich głowach do szeregu krótkich drabiny. Odczekaj na szczycie krótkiej drabiny najbardziej po lewej i przejdź ponownie po ich głowach, gdy zaczną krążyć. Powinieneś teraz być na drabinach, które prowadzą na prawo.
    
    Zombie na prawo są trochę trudne do wykiwania. Wejście na tę samą wysokość, co górne zombie sprawi, że zaczną krążyć, lecz gdy wejdziesz powyżej nich to przestaną. Wymaga to bardzo dobrego zgrania w czasie, aby odczekać na dole wystarczająco długo, aby zaczęły krążyć, a następnie wejść wystarczająco szybko, aby przejść po ich głowach.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
pl: Bądźmy szczerzy: teren, na którym nie ma gdzie uciekać ani kopać, to nie jest teren, na którym chciałbyś się znaleźć, gdy nadejdą zombie. Jednakże za każdym razem, gdy zbierzesz złoto, to tam wylądujesz. Sztuczka polega na tym, aby zombie spadały przed tobą, gdy ty będziesz je omijał przy użyciu jednej z drabin bocznych.
    
    Jedną z możliwości jest zaczekanie w pobliżu góry drabiny (lecz nie tej zewnętrznej), aż zombie także zgromadzą się wysoko. Następnie zejść na dół, zebrać tyle złota ile możliwe i szybko wrócić do drabiny. Jeśli ci się uda, to zombie nadal będą w powietrzu, gdy do niej dotrzesz.
    
    Jeśli jeden z zombie dotarł do drabiny przed tobą, to spróbuj się po niej wspiąć. Zazwyczaj sprawi to, że zombie od ciebie ucieknie i wyjdzie z jednej strony i może spadnie. Zombie będą się wspinać tak daleko, aż dotrą do najbliższego wyjścia, lecz nie rozumieją zbyt dobrze jak działa przyciąganie ziemskie... Po prawej jest półka obok drabiny, co jest ok, lecz po lewej jest kawałek złota obok drabiny i zombie myślą, że mogą po tym chodzić, więc będą mogły pójść tylko w jedną przestrzeń obok tego, jeśli popchniesz ich wyżej na drabinie.
    
    Jeśli będziesz mieć szczęście, to zombie usuną to złoto zanim tam dotrzesz. Lub mogą być w jakiejś odległości, gdy tam dotrzesz, więc jest ono łatwe do zebrania. Jeśli ci się nie uda, to będziesz musiał popchnąć zombie w górę trochę wyżej niż złoto, następnie samemu wbiec do góry, skoczyć na bok i zebrać złoto. Po tym, musisz wrócić do drabiny i wypchnąć je ponad i poza półkę wyżej, która jest nowym punktem wyjścia.
    
    Innym sposobem, który jest może szybszy, lecz bardziej ryzykowny, jest odczekanie powyżej szeregu kawałków złota, które chcesz zebrać do czasu, aż zombie przemieszczą się ponad swój punkt wyjścia na drabinie bocznej, następnie opaść i zebrać złoto i albo odczekać na swoim ostatnim bloku betonowym lub opaść, gdy zombie dotrą do wyjścia. Opuszczą wtedy drabinę i opadną, gdy przebiegniesz pod nimi i zaczniesz się wspinać na drabinę jeszcze jeden raz.
    
    Możliwości zostały przedstawione na nagranym rozwiązaniu dla Swobodnego opadania, lecz został tam przedstawiony ten trudniejszy sposób: łatwiej jest zacząć zbieranie złota od prawej do lewej. Ostatnia wskazówka: jeśli zombie upuszczą złoto, to zbierz  je przy następnej wycieczce, zanim znowu je podniosą.

en: The Passage
pl: Przejście

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
pl: Najpierw musisz zacząć od złota po prawej, co oznacza, że musisz wyminąć zombie w małym przejściu.
    
    Tam, nie będziesz mógł zebrać niższego złota (możesz wejść tam, ale nie wyjść). Tak wiec musisz zwabić zombie razem ze złotem do dołu i go tam zabić, wykopując bloki po jego lewej i zwabiając go tam. Czasami jest mądry i upuści złoto, zanim zostanie uwięziony, wiec będziesz musiał powtórzyć cały proces. Szybkie ruchy zmniejszają prawdopodobieństwo tego...
    
    Gdy zombie pojawi się ponownie na szczycie, zwab go na lewą stronę, przejdź obok niego i upewnij się, że podąża za tobą, gdy będziesz kopał przez podwójną kolumnę bloków.
    
    Aby zebrać ostatni kawałek złota, zwab zombie do betonowej jaskini, przejedź na jego głowie, zbierz złoto i wyjdź tak szybko jak to możliwe, gdy pojawią się ukryte drabiny. Jest to prawdopodobnie najtrudniejsza część.
    
    Gdy dotrzesz do dołu przed drabiną wyjścia, zejdź na dół na ten sam poziom co dół i odczekaj na zombie, aż przejdzie nad tobą i wpadnie. Następnie będziesz mógł swobodnie iść.

en: Out Of My Way!
pl: Z drogi!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
pl: Łatwiej jest przejść pod zombie. Poczekaj, aż jeden podejdzie na prawdę blisko do ciebie (czekaj do ostatniej chwili), a następnie przejdź obok niego.
    
    Gdy przejdziesz już obok ostatniego, to pozwól im spaść na beton, a wtedy zebranie złota będzie łatwizną.

en: Waking Up The Dead
pl: Budzenie umarlaka

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
pl: Zauważysz, że zombie najpierw poruszą się w pionie w twoim kierunku, zanim zaczną w poziomie. Oznacza to, że przez większość czasu będą się przemieszczać w prostej linii do góry. Wykorzystaj to, aby spaść obok nich.
    
    Oczywiście, pierwsza fala zombie jest zbyt duża, aby je wyminąć tylko tą sztuczką, więc najpierw powinieneś zwabić kilka zombie do małej jaskini. Następnie przejdź najpierw górę, aby one też weszły, a następnie opadnij. Opadanie będzie wymagać małego zig-zag na początku, bo zombie nie utworzą prostej linii.
    
    Będziesz musiał zgrupować drugą falę zombie, zanim przejdziesz obok nich.

en: Zombie Lemmings
pl: Zombie lemingi

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
pl: Do góry idziesz po głowach innych zombie. Jest to trudne tylko przy ostatnich dwóch, bo musisz się dokładne zgrać w czasie.
    
    Zacznij od złota po prawej. Skończ na środkowym z pięciu na dole skrzyni.
    
    Jeśli zastanawiasz się dlaczego są dwie grupy poziomych drabin, gdzie musisz przejść po zombie podczas wchodzenia po wysuwających się drabinach, to pamiętaj że zombie używają tej samej sztuczki, aby pójść za tobą, więc będziesz musiał to zrobić dwa razy.

en: Death Trap
pl: Śmiertelna Pułapka

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
pl: Zasada numer 22: W przypadku wątpliwości, wiedz gdzie uciec!

en: Overcrowding
pl: Przeludnienie

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
pl: Zombie w końcu się zgrupują, co ułatwi ci ich uniknięcie, lecz utrudni kradzież ich złota. Najlepiej jeśli zbierzesz tyle złota ile to możliwe przed nimi. Może nie udać ci się zebrać każdego kawałka przed nimi, lecz będą miejsca, w których może być łatwiej je obrabować.

en: Fear Of Heights
pl: Lęk wysokości

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
pl: Gdy przejdziesz na lewo po głowach dwóch zombie, to pojawi się inny, który będzie przemieszczał się w twoim kierunku. Skocz na lewo i przebiegnij po nim natychmiast, w przeciwnym przypadku nie będziesz w stanie zejść po drabinach.
    
    Najlepiej będzie, jeśli zbierzesz całe złoto w środku za jednym razem (z jednym wyjątkiem), w przeciwnym przypadku będzie to długa i męcząca praca, aby odzyskać złoto z zombich.
    
    Gdy znajdziesz się na dole, to może się przydać, jeśli sprawisz, że każdy zombie zacznie iść w tym samym kierunku, gdy odczekasz wystarczająco długo na dole dużych drabin.
    
    Jeśli chodzi o zgranie w czasie przy kopaniu układanki w skrzyniach, to lepiej jest wchodzić do środka częściej, niż próbować zebrać wszystko na raz i zostać zamkniętym...

en: Raining Zombies
pl: Padający Zombie

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
pl: Zobaczmy czy pamiętasz lekcję o zombich i drabinach...

en: A Desperate Jump
pl: Desperacki skok

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
pl: Poczekaj na chwilę, w której zombie dotrze do szczytu drabiny i zacznie z niej schodzić - to chwila, w której wykonujesz skok.
    
    Aby przejść obok innych zombie, czasami będziesz musiał przejść po ich głowach.

en: Among Zombies
pl: Wśród zombie

en: All it takes is good strong nerves...
pl: Wszystko czego trzeba to stalowe nerwy...

en: The Horde
pl: Horda

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
pl: Tak to już jest z zombie: im wolniejszy tym straszniejszy.
    
    Pośpiesz się ułóż układankę. Zegar tyka...

en: Dance With Death
pl: Taniec ze śmiercią

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
pl: Jedynym sposobem na zdobycie złota jest przejechanie się całej drogi na jego głowie. Yee-hah! Ujeżdżaj go kowboju!

en: Zombie Invaders
pl: Najeźdźcy Zombie

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
pl: Spójrz co się stanie, gdy wejdziesz po drabinie na boku, lecz tylko do miejsca, w którym zrównasz się z blokami, po których chodzą zombie...

en: Just Survive
pl: Wystarczy przetrwać

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
pl: Unikanie zombich jest łatwiejsze niż myślisz. Tylko kilka zombich, które kręcą się same i nie są w rzędzie utrudnią ci życie. Stąd lewa strona jest łatwiejsza, bo jest tam mniej samotnych zombich.

en: Death Race
pl: Śmiertelny wyścig

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
pl: Możesz odwrócić uwagę zombie od schodzenia w dół, gdy będziesz na tym samym poziomie co on. Kto powiedział, że powinno być uczciwie?

en: Zombie Free Zone
pl: Obszar wolny od zombi

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
pl: W końcu, uciekłeś od horroru świata zarażonego zombie. Teraz, gdy jesteś w obszarze wolnym od zombich, nic nie może pójść źle, prawda?

en: The End
pl: Koniec

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
pl: GRATULACJE !!!!
    
    Przebrnąłeś przez wszystkie poziomy w grze Złoto Nieumarłych !!!
    
    Ale czy na pewno?

en: Gold Rush II
pl: Gorączka złota II

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
pl: Te 20 poziomów dostarczają jeszcze trudniejszych wyzwań, bardziej skomplikowanych puzzli i wymagają lepszej gry na czas niż pierwsza Gorączka Złota. Poziomy te nie są dla osób o słabym sercu. Czasami musisz kopać, gdy spadasz. Baw się dobrze!
    
    Stworzone przez Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], który dostarczył także nagrania rozwiązań.
    
    Przed przystąpieniem do pGorączki Złota II, najlepiej jest pograć na poziomach z pierwszej Gorączki Złota, ponieważ będziesz potrzebował wielu technik, których tam łatwiej jest się nauczyć. Żaden z poziomów Gorączki Złota i Gorączki Złota II nie są niemożliwe do ukończenia. Jeśli masz wątpliwości, to użyj elementu menu 'Ruch->Pokaż rozwiązanie', aby obejrzeć rozwiązania dostarczone przez autora.

en: A Big Start
pl: Wielki start

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
pl: Poczekaj chwilkę zanim skierujesz się na lewo. Jeśli to zrobisz, to będzie ci łatwiej dotrzeć do złota przechodząc po głowach przeciwników.
    
    Wejdź szybko na drabiny w momencie ich ukazania się. Zanim dotrzesz do najwyższych drabin, będziesz musiał przekroczyć dwie przerwy, przy pomocy przeciwników.
    
    To jak sobie dasz radę, będzie zależało od tego ilu przeciwników będzie ciebie goniło przy twoim wejściu na pierwszą drabinę. W najlepszym przypadku będzie ich dwóch, tak więc będziesz mógł wrócić ponad nimi, aby przekroczyć pierwszą przerwę, następnie wstrzymaj się na chwilę do momentu, aż utworzą oni most na następnej przerwie.
    
    Twoja dalsza ucieczka w górę zależy od twojej szybkości i zręczności.

en: Teamwork
pl: Praca zespołowa

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
pl: Złoto po prawej stronie jest tylko kwestią szybkości i zręczności. Tak samo sprawa ma się ze złotem na niższych poziomach. 
    
    Aby dotrzeć do złota powyżej belki po lewej, przejdź po głowie przeciwnika, gdy on będzie się przemieszczał wzdłuż belki.
    
    Złoto w środku wymaga trochę większego myślenia. W momencie gdy przeciwnik wspina się po długiej drabinie w środku po lewo, przeskocz na prawo i wykop cegłę po lewo od belki. Idź w górę i poczekaj na przeciwnika, a następnie pojedź na jego głowie, zbierz złoto, wykop trzy cegły i wejdź do środkowej struktury.
    
    Poczekaj na przeciwnika, aż wejdzie po drabinie, gdy ty się wynurzysz po prawo. Gdy on będzie się przemieszczał w górę i w dół na górnych szczeblach, ty wybierz właściwy moment na przejście po jego głowie i dotarcie do złota na górze po prawej. Reszta jest prosta.

en: Watch Out For Traps
pl: Uważaj na pułapki

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
pl: Wykorzystaj czterech przeciwników, aby wypełnić fałszywe cegły, które znajdziesz na swojej drodze po drabinach.

en: Easy Prey
pl: Łatwy łup

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
pl: Nie jest to tak bardzo trudne. Główną rzeczą jest niedopuszczenie do zabrania złota przez któregoś z przeciwników. Jeśli najpierw zbierzesz łatwo dostępne kawałki złota, to jest to prostsze niż wygląda.
    
    Próba zgrupowania przeciwników na pewno pomoże. Jeśli przebywasz po przeciwnej stronie bariery, to możesz ich pogrupować przemieszczając się w górę i w dół.
    
    Dodatkowo niektóre z cegieł są pułapkami, tak więc czasami możesz wybrać drogę na skróty, ale nie powinieneś na to liczyć.

en: The Gold Mine
pl: Kopalnia złota

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
pl: Oczywiście złoto na dole musi być wzięte jako ostatnie.
    
    Użytecznym może być wykiwanie niektórych przeciwników i wrzucenie ich do dołów, podczas gdy ty będziesz zbierał kawałki złota leżące wyżej, ale nie zapomnij, aby ich uwolnić zanim wybierzesz się po ostatnie złoto.
    
    Co do złota na dole, pomyśl o tym, gdzie mogłaby przebiegać trasa ucieczki zanim zaczniesz dokopywać się do złota, bo później nie będziesz miał czasu na zastanawianie się, będąc w ogromnym dole...

en: Entangled
pl: Zaplątany

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
pl: Uniknij pierwszego przeciwnika pomiędzy drabinami na prawo.
    
    Teraz doszedłeś do miejsca, gdzie jest kilka prowadzących na dół szybów z fałszywymi cegłami. Wpadnij przez szyb umieszczony najbardziej po lewo i, przy spadaniu, wykop cegłę na prawo. Przeciwnik musi być od ciebie oddalony o jedną drabinę i musi zeskoczyć zaraz po tobie. Wespnij się, wpadnij przez szyb umieszczony najbardziej na prawo i skieruj się do pojedynczego kawałka złota. Ucieknij przez pułapki za wykopaną cegłą. Zgranie w czasie jest bardzo ważne.
    
    Bądź wystarczająco szybki, aby dotrzeć do drabiny na lewo, zanim drugi przeciwnik zablokuje ci ścieżkę, a następnie zejdź na dół na taką samą wysokość, co dziura na prawo. Przeciwnik przejdzie nad tobą i spadnie do dołu. Zbierz złoto na prawo, wykop cegły na lewo, zwab trzeciego przeciwnika do fałszywej cegły i przejdź nad jego głową, aby uciec górą.
    
    Dostań się do obszaru po lewo, poprzez wkopanie cegły w pobliżu góry. Możesz uniknąć kolejnego przeciwnika poprzez wpadnięcie w pułapkę, która prowadzi z powrotem do obszaru po prawo, co spowoduje, że przeciwnik będzie za tobą podążał.
    
    Aby dotrzeć do złota na dole, odciągnij przeciwników, znajdź fałszywe cegły prowadzące na dół. wykop cegłę na końcu linii i szybko zbierz te kawałki.

en: Three Friends
pl: Trzej przyjaciele

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
pl: Będziesz potrzebował obu przeciwników do pomocy w ukończeniu poziomu. Gdy dotrzesz do złota na betonowej kolumnie, to poczekaj na jej krawędzi. Upewnij się, że twój pierwszy pomocnik podąży za tobą, gdy ty zeskoczysz na dół. Zbierz złoto po twojej lewej, a następnie idź do góry i szybko wykop cegły na lewo od drabiny, aż będziesz mógł przejść dalej na lewo, goniony przez przeciwnika. Wejdź po jego głowie na następną drabinę i nią pnij się w górę.
    
    Wskocz do dołu i kop równocześnie po obu stronach. W momencie gdy przeciwnik przemieści się w twoim kierunku przez wykopane cegły, uwięź go, tak abyś mógł wykopać jeszcze dwie kolumny cegieł po lewo. Gdy on wybiegnie z wykopanej cegły, idź na lewo, stań obok dziury i kop na prawo, aby ponownie go uwięzić. Zejdź jeden stopień na najbliższej drabinie i zmuś go do skoku do dziury. Teraz zbierz złoto i wyjdź!
    
    Jak już wrócisz na prawo, to będziesz musiał znaleźć szyb fałszywych cegieł, który został ukryty pod kopną cegłą. Gdy wrócisz, upewnij się, że drugi przeciwnik, będzie podążał za tobą na dół do najniższego poziomu. Zostaw go tam, lecz użyj go do powrotu na drabiny prowadzące w górę.
    
    Idź do dołu i drabiny na środku po lewo i otwórz szyb o szerokości dwóch cegieł, aż do betonu, w pobliżu miejsca postoju przeciwnika. Gdy on podąży za tobą na lewo, uwięź go, idź na prawo do drabiny i poczekaj na niego, aż zacznie biec w kierunku dołu. Będziesz musiał rozpocząć swoją ucieczkę na lewo, w momencie gdy on zacznie spadać w dziurę, aby uniknąć śmierci, gdy cegły zaczną się zamykać.

en: Let Me Out!
pl: Wypuście mnie!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
pl: Szukanie pułapek nie ma sensu: nie ma żadnych!
    
    Po zebraniu pierwszego złota zbiegnij szybko, tak aby przeciwnik nie poszedł za tobą, ale żeby poszedł inną trasą. Zejdź na dół tak głęboko jak możesz, tak aby przeciwnik przemieścił się do położenia, w którym będziesz mógł przejść obok niego. Będziesz musiał być bardzo, bardzo szybki!

en: Let Them Live
pl: Pozwól im żyć

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
pl: Z odrobiną zręczności, możesz przejść obok trzech uwięzionych przeciwników. Zabijanie nie jest opcją, bo będziesz potrzebował dwóch z trzech przeciwników, tak więc nie kop zbyt wcześniej, w przeciwnym przypadku przeciwnicy ukażą się ponownie obok betonowej dziury na górze po prawo i będzie trzeba rozpoczynać poziom na nowo.
    
    Do kolejnych dwóch kawałków złota można dotrzeć tylko z pomocą dwóch przeciwników. Masz dowolność w wyborze pierwszego kawałka, lecz moja osobista sugestia to pozostawienie wyższego kawałka na koniec. Wyskakująca drabina ułatwi tobie drogę na górę.
    
    Ostatniego przeciwnika prawdopodobnie znajdziesz w betonowym dole, bo został on zabity przez wypełniające bloki. Trochę trudno go wyminąć. Najłatwiejszym sposobem jest poczekanie na najwyżej drabinie, do momentu powrotu przeciwnika do betonowego dołu. Wtedy będziesz miał czas na dotarcie do krótkiej drabiny przed dwoma dużymi drabinami. Odczekaj tam do momentu jego zeskoku, po tym możesz szybko wspiąć się na górę i uciec.
    
    Jeśli udało ci się utrzymać wszystkich trzech przeciwników przy życiu, to masz szczęście...

en: Jump And Run!
pl: Skacz i uciekaj!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
pl: Skocz w lewo od najwyżej belki po prawej. Nie czekaj zbyt długo: gdy zeskoczysz, to, poniżej najwyższej belki po lewej, nie powinno być więcej przeciwników niż dwóch. 
    
    Przejdź po głowach spadających, obok ciebie, przeciwników i wykop wyższą cegłę. Przekrocz cegłę i zbierz złoto. Poczekaj na środkowej belce do momentu opuszczenia pierwszej drabiny przez przeciwników. Nie skacz na tą drabinę zbyt wcześnie lub zbyt późno.
    
    Jeśli jesteś już na takim poziomie zaawansowania, to zacznij szybko zbierać złoto, prześcigając przeciwników i przebywając pod nimi.

en: The Lone Golddigger
pl: Samotny poszukiwacz złota

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
pl: Najlepiej zebrać złoto na górze po lewo, przechodząc od prawej do lewej. Musisz wykopać kolumnę cegieł obok drabiny, aby znowu się wydostać, tak więc gdy już zbierzesz złoto wysunięte najbardziej na lewo, to do ucieczki wystarczy ci czasu tylko na kopanie po przekątnej i pójście na skróty. Cegły, które wykopiesz, muszą najpierw zostać oczyszczone ze złota.
    
    W obszarze na dole po lewo, złoto wysunięte najbardziej na lewo wymaga sztuczki, aby je zebrać. Wykop kolumnę cegieł, do momentu, aż pozostanie tylko pięć cegieł. Poczekaj, aż cegły z góry wypełnią te z dołu i wykop następną cegłę, w momencie, gdy ukaże się cegła powyżej. Teraz wykop całą kolumnę cegieł, ale zostaw szóstą cegłę od dołu. Następnie możesz wbiec, wykopać i spaść na złoto po lewej.
    
    Złoto na dole wymaga szybkości. Wykop wszystkie cegły, zbierz całe złoto i wróć. Przy ostatniej cegle, będziesz musiał kopać po obu stronach w tym samym czasie.
    
    Złoto w wielkim pudle wymaga trochę zastanowienia się --- dodatkowo musisz być szybki...

en: Left Or Right?
pl: Na lewo czy na prawo?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
pl: Przemieść się na lewo, następnie od razu na prawo. Kontynuuj swoją drogę na dół do momentu wpadnięcia przez fałszywą cegłę z dwoma betonowymi cegłami za nią. Odczekaj tam, na moment, w którym żaden z przeciwników się nie będzie się ruszał, następnie wybierz się na prawo.
    
    Gdy osiągniesz dół, zbierz złoto i dobiegnij do najbliższych drabin prowadzących na górę. Przez chwilę kontynuuj swoją drogę na górę, ale wróć na dół na lewo od twoich przeciwników i skieruj się do drabin najbardziej wysuniętych na lewo, które doprowadzą cię do narożnika na górze po prawo.
    
    Przekroczenie dwóch przeciwników będzie wymagało umiejętności. Przejdź w górę i w dół, do momentu, aż oboje przeciwników wejdzie na górę i zacznie iść na lewo, aby cię złapać. Przejdź po głowie jednego i ucieknij w górę zanim ten drugi cię złapie.

en: Treasures of Gold
pl: Złote skarby

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
pl: Rozpocznij od zebrania złota po lewej. Następnie zbierz złoto w następnym obszarze po prawo. Aby uciec stamtąd, wejdź na głowę przeciwnika w momencie, gdy on wychodzi z wykopanej cegły.
    
    Uniknij uwolnionego przeciwnika, wespnij się po najwyższe złoto i zbierz pierwsze trzy kawałki, upewniając się, że oczyściłeś sobie trasę ucieczki. Następnie zwab uwolnionego przeciwnika na górę i do fałszywej cegły w tym obszarze, a następnie zbierz ostatni kawałek złota. W pewnym momencie wchodzenia na górę będziesz musiał dopuścić go naprawdę blisko siebie...
    
    Pozostałe obszary wymagają trochę myślenia i zgrania w czasie, ale nie powinny być zbyt trudne.
    
    Zbierz złoto wysunięte najbardziej na prawo jako ostatnie. Po ukazaniu się ukrytych drabin pozostaje bardzo mało czasu, aby powrócić na górę.
    
    Upewnij się, że przeciwnik wysunięty najbardziej na lewo nie opuści swojej niszy. Musisz zmusić go, aby ci pomógł dotrzeć do ukrytych drabin ucieczki, gdy on będzie wspinał się na belkę na górze po lewej.

en: Never Reaching The Bottom
pl: Nigdy nie osiągając dna

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
pl: Na belkach, uniknij przeciwnika spadając na niższą belkę, tuż przez jego dotknięciem ciebie, a następnie przejdź pod nim i na prawo. Zbierz złoto i spadnij na następną belkę. Poczekaj na właściwy moment, aby tego dokonać. Przeciwnik musi spaść obok kolumny cementu.
    
    Gdy dotrzesz do środka, spraw, aby wpadł on pomiędzy dwa kawałki złota. Zatrzymuj się na każdej belce, a następnie podejdź do niego, aby wziąć złoto.
    
    Aby dotrzeć do ostatniego kawałka złota, użyj sztuczki polegającej na tym, że przeciwnik wbiega do góry przed tobą, podczas gdy ty jesteś poniżej niego na drabinie. Wypchnij go do góry i dalej na beton. W momencie, gdy on z niego spadnie, przejdź po jego głowie i zbierz złoto.

en: Getting Past The Enemy
pl: Prześlizgiwanie się przez przeciwników

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
pl: Pierwszy przeciwnik potrzebuje ostrożnej gry na czas: Musisz wskoczyć do pułapki zaraz przed tym, kiedy on to zrobi, następnie przejść na lewo i zbiec po drabinie.
    
    Drugi przeciwnik jest w istocie niełatwy. Przejdź po jego głowie, następnie wykop górną lewą cegłę i wszystkie cegły na prawo, w momencie kiedy spadniesz. Teraz przekonaj przeciwnika do wpadnięcia, stojąc na dole. Następnie wbiegnij po drabinach i przebiegnij po nim na prawo, tuż przed zamknięciem cegły.
    
    Dwóch przeciwników w następnym dole nie powinno być problemem.
    
    Obejście ostatniego przeciwnika jest delikatną operacją. Musisz wiedzieć dokładnie kiedy zrzucić. Jest to moment, na krótko po tym, kiedy on osiągnie najwyższy punkt drabiny i przemieszcza się na dół.

en: Narrow Paths
pl: Wąskie ścieżki

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
pl: Oczekuj pierwszego przeciwnika na dole. Dwie większe drabiny dają ci szansę przejścia obok niego. Przemieść się w górę na drabinie wysuniętej najbardziej na prawo na wysokość taką samą jak tych dwóch drabin. Po tym, przeciwnik wejdzie po nich i więcej nie będzie ci sprawiał kłopotu.
    
    Przeciwnika strzegącego złota można obejść przy cegle wysuniętej najbardziej na lewo z trzech cegieł, która jest fałszywą cegłą. Poczekaj, aż wejdzie po drabinie, następnie szybko wpadnij w pułapkę i idź po złoto. Aby obejść go w drodze powrotnej, użyj sztuczki podobnej do tej, jaką zastosowałeś na pierwszym przeciwniku.
    
    Gdy wespniesz się ponownie, upewnij się, że tylko jeden, z czterech przeciwników, zmierza na prawo. Przy drabinie, wysuniętej najbardziej na prawo, wejdź na pierwszy stopień i poczekaj, aż następny przeciwnik znajdzie się poniżej przerwy w drabinach. Jeśli tam poczekasz, to poprzedni przeciwnik nie pójdzie za tobą. Teraz wespnij się na górę i w lewo i wpadnij przez kolumnę fałszywych cegieł, obok przeciwnika, którego chcesz obejść.
    
    Szybko zejdź drabinami i wpadnij przez fałszywe cegły, na dole po lewej. Poczekaj, aż dwóch przeciwników rozpocznie wpadanie, następnie szybko wbiegnij po drabinach zanim następny przeciwnik będzie mógł zablokować wyjście.
    
    Kolumna cegieł wysunięta najbardziej na lewo, jest znów miejscem, w które możesz wpaść. Poczekaj, aż następny przeciwnik wespnie się na wysokość, która pozwoli ci go wepchnąć na drabinę przed tobą. Teraz zwab pozostałych dwóch przeciwników w pułapki, które są obok kolumn fałszywych cegieł.
    
    Wróć na dół, do miejsca gdzie byłeś, zbierz złoto i spraw, żeby przeciwnik szedł za tobą. Gdy zacznie on spadać, ty z powrotem wbiegnij i ucieknij. Uniknij następnych trzech przeciwników na najniższym poziomie, gdzie jest wystarczająco miejsca, aby przejść obok nich.
    
    Teraz upewnij się, że ostatni przeciwnik przebywa na drabinie po twojej prawej, podczas gdy ty będziesz się do niego dokopywał. Jest on jedynym przeciwnikiem na tym poziomie, którego można uwięzić w ten sposób. Baw się dobrze!

en: The Breakout
pl: Ucieczka

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
pl: Przejście obok pierwszego przeciwnika wymaga ostrożnego zgrania w czasie. Gdy wejdziesz po drabinie, to możesz zmusić go do poruszanie się w dół i górę po dwóch stopniach. W odpowiednim momencie, możesz zakraść się i wykopać cegły po lewej od drabiny.
    
    Droga do następnego przeciwnika jest puzzlami kopania na czas. Zebranie dwóch kawałków złota w środku cegieł jest raczej skomplikowane i bardzo trudne, nawet gdy znacz drogę, tak więc nie poddawaj się, jeśli wydaje ci się to niemożliwym. W najgorszym przypadku, możesz obejrzeć cegły w edytorze gry, lub nawet ponownie przeczytać rozwiązanie.
    
    Gdy dotrzesz do obszaru z drugim przeciwnikiem, to zwab go do dziury. Cegła w dziurze jest pułapką, tak więc będziesz musiał być wystarczająco szybki, aby przebiec po jego głowie i przemieścić się na lewo zanim wpadnie on w pułapkę. Gra na czas jest bardzo istotna.
    
    Aby przejść obok trzeciego przeciwnika, po prostu kop.
    
    Zwab ostatniego przeciwnika do dwóch dolnych drabin wysuniętych najbardziej na prawo. Tam możesz wykiwać ich jeśli jesteś wystarczająco szybki.

en: Digging Hassle
pl: Koszmar kopania

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
pl: Aby wydostać się z pierwszego obszaru, przeskocz przez tunel pułapek, poniżej najwyższej belki i wykop kolumnę cegieł po lewo. Nigdy nie będziesz taki szybki, aby wrócić do belki na czas, bo występuje cegła, która ciebie spowolni. Możesz zaoszczędzić czasu wykopując ją jako pierwszą. Mimo to zgranie w czasie nadal jest wyzwaniem.
    
    W drugim obszarze, wespnij się na belkę i przejdź do kolumny fałszywych cegieł powyżej krótkiej drabiny najbardziej wysuniętej na prawo. Spadnij w tunel kop po obu stronach na raz, pozostawiając najniższą cegłę. Teraz wróć, spadnij w pułapki po prawej i kop, aż dotrzesz do kawałków złota. Następnie ucieknij do drabin po prawej.
    
    Wespnij się i wykop górną cegłę po twojej lewej. Spadnij przez fałszywe cegły pod nią, nie zapominając o wykopaniu dodatkowych trzech cegieł po twojej lewej. Teraz będziesz potrzebował dobrego zgrania w czasie, aby zebrać złoto i przejść do niższego poziomu. Wykop wszystkie z dwóch kolumn cegieł po twojej lewej, z wyjątkiem najniższych. Gdy cegły zaczną wypełniać na nowo, wykop wszystkie pozostałe cegły, wbiegnij po drabinach, wykop najwyższą z cegieł po prawo i zbierz złoto. Po tym wykop swoją drogę w dół do niższych części tego poziomu.
    
    Droga na dół i wspak do wysokiej drabiny po prawej nie jest łatwa. Punktami orientacyjnymi są dwa krzyżowe kształty, po pięć cegieł każdy. Spadnij w niższy krzyż i wykop najwyższą cegłę, następnie szybko wejdź do góry i wykop cegłę po lewo z drugiego krzyża. Istnieją trzy pułapki, przez które musisz wpaść, anim wrócisz do cegły, którą wykopałeś jako pierwszą. Wejdź w nią i wpadnij w dwie pułapki, które są za nią.
    
    Teraz możesz skierować się na prawo i tam znaleźć swoją drogę na dół.

en: Synchronised Running 2
pl: Bieg synchroniczny 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
pl: Ten poziom został nazwany po pierwotnym 'Biegu Synchronicznym' w grze'Wyzwania'.
    
    Przyznaję, bardzo trudno utrzymać tą samą szybkość co przeciwnik w momencie chodzenia po jego głowie, ale na pewno nie jest to niemożliwe. Jeśli oczekujesz prawdziwego wyzwania, spróbuj tego dokonać w trybie klawiatury. Uczyni to rzeczy trochę bardziej wymagającymi...

en: The Heartbreaker
pl: Łamacz serc

en: No hint!
pl: Bez podpowiedzi!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
pl: Te poziomy zostały stworzone przez Marco Krügera, pierwotnego autora KGoldrunner, oraz jego przyjaciół i współtwórców. Używają reguł KGoldrunner. Przeciwnicy są szybcy i mają agresywne strategie szukania. Dobrej zabawy!

en: Demolition
pl: Rozbiórka

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
pl: Dwadzieścia poziomów, które wymagają trochę myślenia i zgrania w czasie. Czasami musisz kopać, gdy spadasz.
    
    Stworzone przez Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
pl: Wzloty i upadki

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
pl: Sztuczką jest przejście obok wszystkich przeciwników i dotarcie do najwyższej drabiny, następnie pozwól, aby przeciwnicy podążali za tobą w małych grupach.  W momencie, gdy wszyscy będą już na cegłach, możesz ich pozabijać i wziąć ich złoto.

en: Dig, Baby, Dig!
pl: Kop, kochanie, kop!

en: This should be fairly easy. No hint!
pl: To powinno być całkiem proste. Bez podpowiedzi!

en: Fetch!
pl: Pobierz!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
pl: Zmuś przeciwników do zabrania kawałków złota, których sememu nie możesz wziąć.

en: Acrophobia
pl: Akrofobia

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
pl: Aby zebrać ostatni kawałek złota, zabij przeciwnika i pozwól jemu na jego wzięcie.

en: Panic!
pl: Panika!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
pl: Czasami możesz sprawić, że przeciwnicy będą biec do ciebie lub od ciebie uciekać przez ruch jeden szczebel w górę lub w dół na drabinie.

en: Landfill
pl: Wysypisko

en: You can walk on top of trapped enemies.
pl: Możesz chodzić na głowie uwięzionych przeciwników.

en: Inwards And Upwards
pl: Do wewnątrz i w górę

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
pl: Masz tylko jedną szansę zebrania tych pierwszych trzech kawałków złota.

en: Vertical
pl: Pionowy

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
pl: Jeżeli wykopiesz otwór szybko i wskoczysz do niego, to przeciwnik wskoczy w otwór cementu po prawo.

en: The Divide
pl: Podział

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
pl: Możesz zabić jednego przeciwnika wykopując jedną dolną cegłę w podzielniku i zmuszając go, aby tam poszedł.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
pl: Droga do ucieczki na prawej jest przebiegła. Jak przejdziesz obok ostatniego przeciwnika? Zgranie w czasie jest odpowiedzią na wszystko!

en: The Box (1)
pl: Pudełko (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
pl: Ten poziom jest dość nieskomplikowany.  Są pewne miejsca, gdzie można uwięzić przeciwników, jeśli nie lubisz, gdy wszyscy tak po prostu sobie biegają.

en: Crowd Control
pl: Sterowanie tłumem

en: Remember 'Landfill'?
pl: Pamiętasz 'Wysypisko'?

en: One Way Up
pl: Jednokierunkowa do góry

en: This one is easy. No hint!
pl: To jest proste. Bez podpowiedzi!

en: Use Your Enemy
pl: Użyj swojego przeciwnika

en: Use yourself as bait.
pl: Użyj siebie jako przynęty.

en: Race To The Bottom
pl: Pęd na dół

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
pl: Dopóki nie powstrzymasz wszystkich przeciwników od dotarcia na dół przed tobą, jesteś martwy(a).

en: No-Brainer
pl: Bez zastanowienia

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
pl: Musisz chodzić po głowach przeciwników, aby zebrać kawałek złota w środku.

en: Depth
pl: Głębokość

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
pl: Wpędź kilku przeciwników w kopalnię cementu, tak aby można było przejść. Następnie popchnij ich jeden krok w dół zanim wykopiesz i pochwycisz złoto.

en: Density
pl: Gęstość

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
pl: Unikaj zabijania przeciwników. Uczyni to ostatni etap o wiele łatwiejszym.

en: The Box (2)
pl: Pudełko (2)

en: Concrete Towers
pl: Betonowe wieże

en: Mazes
pl: Labirynty

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
pl: Labirynty, labirynty, Labirynty.  Niektóre z przeciwnikami, a niektóre bez nich. Okazjonalnie będzie trzeba zabić przeciwnika, jednak ogólną zasadą jest żeby lepiej ich nie zabijać, bo pojawiają się na górze bloku, z którego będziesz wychodził. Czasami musisz kopać, gdy spadasz.
    
    Kolejny wielki zestaw poziomów mistrzowskich od Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  Poziomy nazwano od imion krasnoludów w mitach i opowieściach (z kilkoma poziomami nazwanymi od elfów), rozpoczynając od siedmiu krasnoludków z Królewny Śnieżki Disneya.

en: Dopey
pl: Gapcio

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
pl: Całkiem proste, po prostu unikaj spadania z drabin.  Jest kilka dróg przejścia obok dwóch przeciwników na końcu. Jedna z najszybszych to czekanie na wysoką pionową drabinę, zaraz poniżej drugiej najwyższej poziomej drabiny, zanim ścieżka do wyjścia zostanie wyczyszczona.

en: Sleepy
pl: Śpioszek

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
pl: Wiele wycofywania się, lecz nie ma tu nic trudnego.

en: Doc
pl: Mędrek

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
pl: Kilka trików do wymyślenia sposobu dostania złota, ale nic zbyt trudnego.

en: Grumpy
pl: Gburek

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
pl: Wizualnie mylące, ale w rzeczywistości to prosty labirynt.

en: Sneezy
pl: Apsik

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
pl: W większości nieskomplikowane, jedyną sztuczką tutaj jest sposób odciągnięcia przeciwników, tak aby można było przejść obok nich.  Na początku, spróbuj zwabić dwóch górnych wrogów do do środkowej kopalni na górze.  Da ci to wystarczająco czasu na prześlizgnięcie się obok nich.  Przeciwnik na dole jest stosunkowo prosty do ominięcia (dwukrotnie).  Aby przejść obok dwóch górnych przeciwników, na twojej drodze powrotnej, zwab pierwszego głęboko w labirynt zanim znajdziesz sposób na przejście obok niego, następnie zwab drugiego do sekcji ze słupkiem w pobliżu góry.

en: Bashful
pl: Nieśmiałek

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
pl: Aby dostać się do dwóch kawałków złota położonych jeden na drugim, musisz upaść przez pułapkę poniżej jednej z drabin powyżej tej sekcji.
    
    Pozostaw kawałek złota na górze po lewo na sam koniec.

en: Happy
pl: Wesołek

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
pl: Są dwie sztuczki na tym poziomie.  Najpierw, jeśli chcesz złoto, które jest wysoko, rusz się niżej, aby ściągnąć na dół przeciwników, następnie rusz się do góry, aby wziąć złoto - i vice-versa.  Druga, w pewnym czasie będzie trzeba użyć sztuczki z drabiną: jeśli jesteś na pionowej drabinie z przeciwnikami ponad tobą, to czasami przeciwnicy będą od ciebie uciekać.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
pl: Aby wziąć kawałek złota na środku po lewo, będzie trzeba zwabić przeciwnika wokół słupka i przebiec obok niego, w momencie gdy on zmierza do końca słupka.  Ta sam sztuczka będzie potrzebna, aby powrócić, chyba że on podąża za tobą wzdłuż słupka; wtedy będzie trzeba znaleźć inne miejsce na wykiwanie go i przejście obok niego.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
pl: Uważaj, aby nie pozwolić przeciwnikom na wzięcie złota - trudno jest je od nich odzyskać!  W innym przypadku, przemieszczając się do środka sekcji, możesz sprawić przejście większości wrogów do góry i na prawo. Pozwoli to tobie na wzięcie złota na dolnym poziomie. Pewne cegły na dolnym poziomie są pułapkami. Gdy przeciwnik zbliży się do nich, możesz wrzucić go w pułapkę, stań obok i przejdź nad wrogiem. Lepiej jednak wymanewrować przeciwników, tak żeby trzymali się z dala od dolnej sekcji, podczas gdy ty bierzesz stamtąd złoto.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
pl: Nieskomplikowany labirynt: fałszywa cegła pod drabiną w pobliżu środkowego dołu może okazać się przydatna.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
pl: Najtrudniejszy moment to, gdy dwóch przeciwników wejdzie w środek labiryntu, a ty musisz przejść obok nich.  Spróbuj przejść na dół i od ich lewej, zwab jednego na dół, uwięź go i wróć do góry, aby uwięzić drugiego.  W innym przypadku, sprytne kopanie powinno na nich podziałać.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
pl: Jedyną sztuczką tego poziomu jest używanie ukrytych przejść i wabienie przeciwników, aby ich używali.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
pl: Istnieje kilka sposobów na przejście obok przeciwnika, który jest w pętli pułapki drabiny.  Jednym z nich jest czekanie obok pułapki i gdy przeciwniki jest w połowie drogi na drabinie, nastąpienie na pułapkę i natychmiastowe przejście na lewo i w dół. Jednakże, na starcie, możesz mieć trzech przeciwników w pętli pułapki drabiny.  Unikaj tego.  Jeden z trzech może wyłamać się z pętli, ale pozostali dwaj pozostają uwięzieni, nie pozostawiając ci drogi na ich ominięcie.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
pl: Po wykiwaniu pierwszego przeciwnika, na którego napotkasz, nie próbuj zeskoczyć i chwycić zbyt wcześnie pływającego kawałka złota w środku.  Jeżeli tak zrobisz, przeciwnik, którego właśnie wykiwano, zeskoczy do niższego poziomu, chwyci kawałek złota i będzie zmierzał do podłogi, gdzie nie będzie można odebrać mu złota.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
pl: Jeżeli masz dwóch lub więcej przeciwników pomiędzy tobą, a miejscem, gdzie chcesz się dostać, możesz wykorzystać kopalne kolumny.  Wykop dwie warstwy, odczekaj na jednego z góry, aby uwięzić pierwszego przeciwnika, a następnie przejdź do góry, aby uwięzić drugiego przeciwnika.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
pl: Mnóstwo złota, tylko jeden przeciwnik i do tego jest uwięziony!  To powinna być bułka z masłem!
    
    Pierwsza część składa się z kopania (jest tego najwięcej), aby zebrać złoto.  Ale później nie ma oczywistej drogi do zebrania złota na dole i po lewej.  Szukaj pułapki pod dołem drabiny, aby się do niej dostać.  Jedyną inną sztuczką jest zebranie całego innego złota i pozostawienia przeciwnika i jego kawałka złota na koniec.  I uważaj - ponieważ jest tylko jeden przeciwnik, to uczyniono go bardzo szybkim!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
pl: Jama na górze po prawo jest przebiegła.  Aby opuścić labirynt, musisz mieć przeciwnika w jamie.  Raczej nie chcesz go tam mieć przed zabraniem stamtąd złota.  A gdy dwoje przeciwników wejdzie do jamy zanim ty zabierzesz złoto, to możesz o nim zapomnieć.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
pl: Szukaj fałszywych drzwi, aby dostać się do miejsc normalnie niedostępnych.  Musisz kopać, aby znaleźć kilka z nich.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
pl: Zbierz złoto w środku i na górze przez zebraniem złota na dole i na dole po lewej.  W ten sposób, jeśli będzie trzeba zabić przeciwnika (ten jeden po lewej, aż się o to prosi) to zablokują tobie tylko drogę do wyjścia, a nie uczynią niemożliwym zebranie pozostałego złota.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
pl: Wiele fałszywych cegieł, które mogą ciebie uwięzić, lub dać dostęp do różnych części labiryntu.  Sprawdzaj poniżej drabin i w innych miejscach.
    
    Cztery wysokie pułapki w środku to bariera: możesz przejść przez nie tylko, gdy zebrano całe złoto.  Tak więc trzymaj się z dala od dołu na prawo do czasu, gdy zbierzesz całą resztę złota.  Wtedy przeskocz przez pułapkę poniżej góry prawej drabiny - nie ma sposobu na zebranie kawałka złota poniżej jej.  Gdy już tam będziesz, to nie będzie drogi powrotnej na górę po prawo, przed zebraniem całego złota.  Po zebraniu kawałka złota na środku po prawej, wkop się na dół, aby zebrać lewy z dwóch sąsiadujących kawałków.  Ucieczka z dołu po prawej przychodzi, gdy całe złoto zostało zebrane i mała sekcja drabin ukaże się na środku.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
pl: Labirynt, ale nie widać ścieżki wyjścia.  Trzeba użyć fałszywych podłóg.  Metoda prób i błędów jest jedyną nadzieją - spróbuj rozrysować sobie na papierze, jeśli masz problemy.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
pl: Przekątny labirynt nie jest za trudny, poza okazyjnymi jamami, w których można zostać uwięzionym i samotni przeciwnicy są szybcy.  Spróbuj zwabić przeciwnika na dół i w jedną z jam.  Wtedy reszta to prawie jak bułka z masłem.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
pl: Istnieje zbyt wiele przeciwników do pokonania na górnym poziomie (nie ma wystarczającej liczy cegieł, aby tego dokonać).  Zamiast tego poczekaj na poziomie poniżej i pozwól im na przyjście do ciebie.  Kop, aby uciec i zebrać złoto na dole po lewo.
    
    Na drodze powrotnej, stań na górnym poziomie i użyj tej samej sztuczki, aby przyciągnąć tam przeciwników.  Wykop cegłę prowadzącą na dół i zmierzaj do wyjścia.
    
    Jedyne podchwytliwe części trafiają się, gdy dwójka przeciwników ulokuje się na dole po lewo, w środku (na twojej drodze powrotnej) lub na górze po prawo. Oprócz ostatniego przypadku, można ukończyć poziom bez świadomego uwięzienia jakiegokolwiek przeciwnika, lecz niektórzy mogą niechcąco wpaść do twoich dwóch jam.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
pl: Labirynt bez ścian czy przeciwników - czy to może być trudne?  Niestety pułapki działają jako ściany, a rolę przeciwników przejęły pułapki, więc prawdopodobnie jest to kolejny labirynt, gdzie dobrze jest narysować mapę.  Zauważ, że możesz sprawdzać istnienie pułapek przez kopanie, ale może to prowadzić do raczej wolnej gry, podczas gdy ty czekasz na ponowne wypełnienie się wykopanych cegieł.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
pl: Aby przejść przez środek, będzie trzeba oczyścić go z przeciwników, ale istnieje tylko jedna kopna cegła.  Użyj jej, aby przeskoczyć, popędź na prawo i wejdź na rząd ponad wykopaną cegłę.  Masz wystarczająco czasu na zwabienie przeciwnika w zamykający się otwór. Powtórz działanie, gdy potrzebne.
    
    Aby opuścić labirynt, będzie trzeba znaleźć drogę przez długą przekątną barierę drabin.  Za jedną z nich jest fałszywa podłoga, której użyjesz jako twojej drogi ucieczki.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
pl: Przeciwnicy to papierowe tygrysy, mimo tego potrzebujesz sztuczki, aby przejść obok pierwszego.  Stań na górze drabiny po lewo od fałszywej cegły.  Gdy przeciwnik przejdzie przez drabinę na prawo od fałszywej cegły, zejdź w dół drabiną, wabiąc przeciwnika do przejścia na dół do fałszywej cegły.  Szybko przejdź na górę i nad głowę przeciwnika.
    
    W przeciwnym razie to tylko kwestia wymanewrowywania przeciwników do miejsca, gdzie możesz ich uwięzić lub przejść obok nich.  Jedyny prawdziwy problem występuje, gdy przeciwnik chwyci kawałek złota i utkwi gdzieś, gdzie ty nie możesz mu pomóc.  Oh, czasami ty też musisz przegrać.
    
    Aby wydostać się ze środkowej sekcji, znajdź podwójną pułapkę po lewo.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
pl: Na koniec pozostaw kawałek złota tylko na dole i po twojej prawej.  Aby powrócić do tej sekcji labiryntu, będzie trzeba przekopać się przez ścianę trochę dalej w dół i na prawo.  Najprostszą drogą do poradzenia sobie z większością przeciwników jest zwabienie ich ze sobą do momentu, w którym wpadną w jamę.  Ale ostrożnie, jamy wypełnią się drabinami po tym jak zdobędziesz całe złoto, umożliwiając uwięzionym przeciwnikom na ucieczkę.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
pl: Przez większość czasu nieskomplikowany, ale strzeż się jednej pary jednokierunkowych bram, w szczególności w sekcji na górze, na prawo od środka.  Upewnij się, aby zebrać wszystkie złoto przed uwolnieniem uwięzionego przeciwnika na górze po prawo, który ma kawałek złota.  Będzie trzeba także użyć fałszywych drzwi wysuniętych najdalej na prawo na górze.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
pl: Na początku, popędź na górę struktury wyglądającej jak piramida, wykop górę, idź na dół i zbierz dwa kawałki złota.  Następnie zwab przeciwników w obszar pod piramidą i przejdź na dół po lewo.  Może to spowodować uwięzienie przeciwnika i ruch innych w obszary, gdzie nie będą groźni.  Jeżeli jakikolwiek przeciwnik będzie za tobą podążał, ucieknij na dół po lewo, zbierając jakieś złoto po drodze.
    
    Aby zebrać kawałek złota na górze po lewo, najpierw musisz wywabić jednego przeciwnika z tej sekcji.  Po zebraniu złota, można poczuć zagrożenie od przeciwników po twojej prawej.  Jeżeli tak, idź do najniższego poziomu sekcji, do którego możesz dostać się bez kopania.  Przeciwnicy wejdą w boczny korytarz, dając tobie wystarczająco dużo czasu, aby przebiec przez słupek i dotrzeć do góry piramidy tuż przed nimi.
    
    Reszta to tylko ciężka praca.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
pl: Fałszywe podłogi są kluczem do tego poziomu.  Droga wejścia do sekcji często nie jest drogą wyjścia z niej.  Wielu przeciwników zostanie uwięzionych, jeśli będziesz się poruszał(a) wystarczająco nisko.  Zachowaj środkowe złoto na dole na sam koniec: nie wydostaniesz się z tej sekcji zanim nie ukażą się ukryte drabiny.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
pl: Gdy zbierzesz złoto na górze po lewo, możesz mieć kłopoty z opuszczeniem sekcji.  Oczywista droga wyjścia (u stóp drabiny) nie zadziała ze względu na fałszywą cegłę.  Zamiast tego, musisz planować z wyprzedzeniem zanim wkopiesz się do tej sekcji.  Wykop kawałek ściany, który blokuje twoje wyście na prawo, następnie szybko idź do góry i weź złoto, następnie z powrotem na dół i na zewnątrz przez brakującą ścianę, zanim pojawi się na nowo.  Istnieje tutaj fałszywa cegła, tak więc upewnij się, żeby kopać gdy na nią natrafisz.
    
    Po zebraniu ostatniego kawałka złota, możesz wyjść przez środek, gdzie nowa część drabiny pozwoli tobie kopać i wejść ponownie do lewego labiryntu.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
pl: Istnieje jeden kawałek złota, który musi być zebrany na starcie.
    
    Gdy zejdziesz do niższej części labiryntu, przeciwnicy zejdą na dół i pozostaną tam.  Ułatwia to zebranie złota na górze, ale utrudnia zebranie złota na dole po lewo.  Spróbuj zebrać jeden lub dwa kawałki na swojej pierszej podróży na dół.
    
    Przez wchodzenie i schodzenie na dolnej drabinie po prawo możesz wyperswadować przeciwnikom zgrupowanie się na lewo lub prawo.  Zgrupowanie ich po lewo ułatwia zebranie złota zaraz poniżej i na prawo od środka.  Zmuszenie jednego przeciwnika na lewo i dwóch na prawo daje tobie szansę zebrania pozostałego złota na dole po lewo, ale rozważ zebranie go jako ostatniego, grupując wszystkich trzech przeciwników po prawo, bo wtedy będzie większy wybór drabin, podczas robienia uników przed przeciwnikami na twojej drodze do góry.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
pl: Istnieją dwa problemy.  Pierwszy, we wczesnej części chcesz uwięzić na dole tej sekcji przeciwnika przebywającego na prawo od środka.  Wymaga to zebrania złota na lewo i przejścia we właściwym czasie, przez drzwi z pułapką, jak zarówno pędzenie, aby zebrać złoto na dole po lewo.  Złoto na dole po prawo to niewielki wysiłek: to tylko małe zgranie w czasie i przechodzenie przez pułapki.
    
    Drugi problem to jest to, że co najmniej jeden przeciwnik podniesie kawałek złota.  Zmuszenie go do oddania tego kawała złota jest trudne.  Musisz zwabić tego przeciwnika do górnej sekcji po lewej lub do dolnej sekcji i na lewo.  Zwab przeciwnika do drabiny z przerwą ponad nią, w środku sekcji.  Przeczekaj na którejkolwiek stronie tego pustego kwadratu, pozostawiając cegłę pomiędzy tobą, a pustym kwadratem.  Przeciwnik będzie wchodził i schodził z drabiny, wchodził i wychodził z pustego kwadratu.  Okazyjnie upuści złoto na górze drabiny, a ty w tym momencie musisz przejść na dół, aby powstrzymać go od powrotu po drabinie w celu odebrania utraconego złota.  Zgranie w czasie wymaga zręczności - powodzenia!  Alternatywnie, możesz pobiegać wkoło i zaufać szczęściu - przeciwnik okazyjnie upuści kawałek złota!

en: Lots of false floors to use and avoid.
pl: Wiele fałszywych podłóg do użycia i ominięcia.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
pl: Główną sztuczką dal tego poziomu jest zwabienie przeciwników, tak aby można było przejść obok nich, lub w jednym przypadku, tak aby można było przejść po przeciwniku, aby zebrać kawałek złota.  Wabienie nie jest takie trudne, ale odległości, na które trzeba ich wabić są długie.  Wmanewrowanie przeciwnika, tak aby można było po nim przejść, aby zebrać kawałek złota wymaga takiego zgrania w czasie, które może być trudne, ale nie jest tak źle.
    
    Gdy dotrzesz do sekcji powyżej twojego punktu startowego, to istnieją dwie ścieżki wyjścia: jedną jest fałszywa cegła pod krótszą drabiną.  Ale gdy wykopiesz inny kwadrat i zeskoczysz, to będzie tam ścieżka przez fałszywą podłogę, która pomija ponowne znajdywanie ścieżki w labiryncie.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
pl: Dwa kawałki złota na dole w lewo są docięte od reszty labiryntu.  Na prawo od tej sekcji, istnieje pusty kwadrat, gdzie można wykopać cegłę.  Aby odwiedzić izolowaną sekcję, wykop cegłę i przejdź w lewo i w dół przez fałszywą cegłę.  Musisz popędzić, aby zebrać jeden kawałek złota i wrócić przez inną fałszywą cegłę i przekroczyć ją w czasie zanim wykopana cegła się zamknie.
    
    Przeciwnik przysparza trochę problemu.  Spróbuj zwabić go do dolnego labiryntu zeskakując na podłogę, gdzie masz drabinę, po której można się z powrotem wspiąć, ale z przeciwnikiem ponad kwadratem bez drabiny, przez co go więżąc.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
pl: Labirynt jest rzadszy i trudniejszy.  Przeciwnicy są bardziej przebiegli.  Pułapki są bardziej wymyślne.  Labirynt się zmienia.  Może przejdziesz przez interesujące labirynty.
    
    Aby zebrać ostatnie kilka kawałków złota, musisz wejść do sekcji labiryntu po lewo i na dole po lewo, który jest oddzielony ścianą od reszty.  Ta sekcja jest ukształtowana jako duża litera 'L'.  Wykop dwie cegły na na prawej krawędzi L (na lewo od środka) i wskocz do środka - istnieje fałszywa cegła, która ciebie przepuści.
    
    Po zebraniu całego złota, labirynt zmienia się.  Musisz spaść gdzieśw pobliżu początku i utorować sobie drogę powrotną.  Na górze po prawo wyjście wygląda na zablokowane.  Wkop dwie cegły i spadnij na chwilę, następnie znajdziesz już wyjście na zewnątrz.

en: Initiation
pl: Inicjacja

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
pl: Te 100 poziomów daje dobre wprowadzenie do gry i okazję dla ekspertów żeby podbudować wyniki. Zostały stworzone przez Petera Wadhama i używają tradycyjnych reguł gry.
    
    Kilka ostatnich poziomów jest bardzo trudnych, ale jeśli szukasz większych wyzwań, spróbuj 'Zemsty Petera W' ... ;-) ...

en: Don't Panic
pl: Nie panikuj

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
pl: Okładka "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" stworzona przez Douglasa Adama mówi, że nie ma powodu do paniki. Wrogowie są za ścianą i nie mogą Cię złapać.

en: Lust for Gold
pl: Gorączka złota

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
pl: Kiedy zabijasz przeciwników, możesz ich zamknąć na stałe w dołku na górze po prawej stronie.

en: Ladders?  Trust me!
pl: Drabiny?  Zaufaj mi!

en: Drop In and Say Hello
pl: Wpadnij i się przywitaj

en: The Mask
pl: Maska

en: Check for Traps
pl: Sprawdź pułapki

en: Take It Easy!
pl: Bez nerwów !

en: Fall on a Fortune
pl: Zdaj się na szczęście

en: The Lattice
pl: Liana

en: Shower of Gold
pl: Prysznic złota

en: The Foundry
pl: Kuźnia

en: Soft Landings
pl: Miękkie lądowania

en: Unlucky for Some
pl: Pechowy dla niektórych

en: The Balance
pl: Równowaga

en: Gold Bars
pl: Sztabki złota

en: Hard Row to Hoe
pl: Ciężki orzech do zgryzienia

en: Golden Maze
pl: Złoty labirynt

en: Delayed Trap
pl: Opóźniona pułapka

en: Nowhere to Hide
pl: Nie da się ukryć

en: Watch the Centre
pl: Obserwuj środek

en: Where to Dig?
pl: Gdzie kopać?

en: Easy Stages
pl: Łatwe etapy

en: Gold Mesh
pl: Złota sieć

en: Acrobat
pl: Akrobata

en: Mongolian Horde
pl: Mongolska horda

en: Rocky Terrain
pl: Skalisty teren

en: Down the Chimney
pl: W dół kominem

en: Space Invader
pl: Gwiezdny najeźdźca

en: Winding Road
pl: Kręta droga

en: Light My Fire
pl: Rozpal mnie

en: Cockroach
pl: Karaluch

en: The Runaround
pl: Karuzela

en: Speedy
pl: Szybkobiegacz

en: Dig Deep
pl: Kop głęboko

en: Forgotten Gold
pl: Zapomniane złoto

en: Two of Diamonds
pl: Dwa diamenty

en: Suicide Jump
pl: Samobójczy skok

en: Easy Access
pl: Łatwy dostęp

en: Gold Braid
pl: Złoty warkocz

en: Cat's Eyes
pl: Oczy kota

en: Keep Them Coming
pl: Zatrzymaj ich

en: The Funnel
pl: Lejek

en: Lattice Maze
pl: Sieć lian

en: Hard Work for Poor Pay
pl: Ciężka praca, kiepska płaca

en: Forked Ladders
pl: Rozgałęziające się drabiny

en: Snowing Gold
pl: Złoty śnieg

en: Left or Right?
pl: Lewo czy prawo?

en: Houndstooth
pl: Psi ząb

en: Five Levels
pl: Pięć poziomów

en: Pitfalls
pl: Dołki

en: Get IN There!
pl: Wejdź tam !

en: A Steady Climb
pl: Wspinaczka

en: Fall-through Lattice
pl: Zdradliwa liana

en: Get me OUT of Here!
pl: Wydostań mnie stąd!

en: Empty Cellar
pl: Pusta piwnica

en: The Rose
pl: Róża

en: Lotus Puzzle
pl: Zagadka lotosu

en: Long Drop
pl: Głęboki skok

en: Party On!
pl: Przyjęcie w toku!

en: Cross-stitch
pl: Ścieg

en: Cannot Get Up There
pl: Nie dostaniesz się tam

en: They Are Everywhere!
pl: Oni są wszędzie!

en: Rooftops
pl: Dachy

en: Tricky Traps
pl: Sprytne pułapki

en: Make Them Work for You
pl: Spraw, aby pracowali dla Ciebie

en: Get Going!
pl: Startuj!

en: Three Chimneys
pl: Trzy kominy

en: The Archway
pl: Arkady

en: Starwave
pl: Gwiezdna fala

en: Amazing Finish
pl: Zaskakująca końcówka

en: Pillars
pl: Kolumny

en: Hopeful Descent
pl: Zeskok w ciemno

en: The Rack
pl: Półka

en: Twists and Turns
pl: Skręty i obroty

en: The Saucer
pl: Półmisek

en: The Dotted Line
pl: Kropkowana linia

en: Do Not Look Down (1)
pl: Nie patrz w dół (1)

en: Getting Started
pl: Początek

en: Easy Middle
pl: Łatwy środek

en: Do Not Look Down (2)
pl: Nie patrz w dół (2)

en: Which Way?
pl: Którędy?

en: Do Not Look Down (3)
pl: Nie patrz w dół (3)

en: Drop?
pl: Porzuć?

en: Help!
pl: Pomocy!

en: Yorick's Skull
pl: Czaszka Jorika

en: No Mercy
pl: Bez litości

en: Gold Sandwich
pl: Złota kanapka

en: Golden Curtain
pl: Złota kurtyna

en: Are you spider or fly?
pl: Jesteś pająkiem czy muchą?

en: Funny?
pl: Zabawne?

en: Hard Landings
pl: Twarde lądowania

en: Golden Tower
pl: Złota wieża

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
pl: Nazwa tego poziomu pochodzi od słynnego niemieckiego filmu wojennego 'Das Boot' i jest on dedykowany Marco Krugerowi z Berlina, pierwotnemu autorowi KGoldrunnera.
    
    Jedna mała wskazówka... jeśli staniesz po odpowiedniej stronie łodzi możesz sprawić, że przeciwnik spadnie przed Tobą... reszta należy do Ciebie !

en: Quick!  RUN!
pl: Szybko! UCIEKAJ!

en: Surprise Ending
pl: Nieoczekiwane zakończenie

en: Diagonal Disaster
pl: Katastrofa przekątnych

en: Vengeance of Peter W
pl: Zemsta Petera W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
pl: Powodzenia !
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr !

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
pl: Nie, to nie jest niemożliwe. Jest pewna sztuczka, w której musisz wkopać się w cegły, a następnie dojść do złotych bryłek.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
pl: Idź go góry po lewej stronie do szczytu, a następnie w poprzek. Później na dól na lewo od cegieł. Jest więcej niż jedna droga z tamtych drabin do złota.
     
    Kiedy zaczynasz grę, poczekaj na krótkiej drabinie na ruch przeciwnika.

en: Short Cut?
pl: Na skróty?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
pl: Tak, masz po prostu czas na przejście w poprzek do dołu, blokując wrogom dostęp do złota.

en: Sky Walker
pl: SkyWalker

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
pl: Aby dostać się do złota, które jest w jaskini, musisz podkopać dwie cegły i poczekać kiedy one się pojawią ponownie, potem szybko podkopać trzecią cegłę (twoją drogę ucieczki). Następnie cofnij się i weź złoto.
     
    Możesz po prostu ominąć czwartego wroga, jeśli poczekasz na dolnej drabinie, kiedy on zaczyna wchodzić na podłogę (piętro).  Na końcu przejdź po niebie i pojaw się na górze po lewej.

en: The Vault
pl: Krypta

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
pl: Możesz złapać wrogów w dolnym skarbcu (piwnicy) poprzez czekanie przy dole długiej drabiny. Żeby ich zabić wystarczy podkopać się. Następnie można wrócić i czekać znowu.

en: Patchwork Quilt
pl: Pozszywana kołdra

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
pl: Aby otrzymać złoto w środkowej sekcji wystarczy podkopać się pod trzy cegły obok złapanego wroga i poczekać, zanim one się pojawią ponownie, następnie biec w prawo i cofnąć się do miejsca, w którym wróg był .
    
    Teraz możesz się podkopać i wejść na drabinki, zanim on cię złapie.

en: Do You Need Him?
pl: Potrzebujesz go?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
pl: Możesz zostawić wroga w miejscu w którym jest.
    
    Idź na prawo do złota. Nie bierz go jeszcze, lecz idź go góry po dwie sztabki, które są po lewo. Teraz możesz wrócić na dół gdzie byłeś poprzednio i ukończyć planszę.

en: Stuck in Storage
pl: Utknął

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
pl: Po pierwsze oczyść jaskinię poprzez podkopanie trzech cegieł po prawej. Później możesz zabić swoich wrogów, którzy są na dole i umieścić ich w jaskini.
    
    Po prawej zdobądź złoto, które jest w pionowym rzędzie, potem idź w poprzek i zdobądź złoto, które jest na poziomych platformach. Zostań w tym miejscu, przekop się przez ostatnią platformę, potem weź sztabkę, która jest po prawej w jaskini. Wreszcie weź tą sztabkę po lewej.

en: So Far for So Little
pl: Dużo za mało

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
pl: Na starcie idź w dół i wkop się. Na końcu podejdź po złoto obok.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
pl: Zakończ poprzez zbieranie dwóch sztabek od strony lewej drabiny, potem weź cztery po stronie grobu. Musisz sprawić, aby wróg spadł na wiszącą sztabkę złota na lewej stronie piramidy.  Potrzebujesz wypełnić dołek na dole po lewej stronie.
    
    Reszta to kilkanaście puzzli, często z limitowanym czasem na wydostanie się zanim droga się zamyka. Dobrej zabawy!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
pl: Zejdź z górnej lewej poprzeczki i zdobądź złoto. Wyjdź w prawo i do góry na drabinach i przebij się. Idź w poprzek na szczyt dopóki nie przejdziesz siedmiu lub ośmiu odcinków z prawej, następnie idź na dół.
    
    Jeśli pójdziesz na przód po przekątnej na lewo, to tam będą dwa fałszywe cegły. Zejdź na jedną, zostań w środku i kop na prawo. Teraz upuść sznury drabin, to prowadzi na dół i na lewo...

en: Flying Tower
pl: Latająca wieża

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
pl: Więc musisz być szybki i dokładny w tym co robisz i to jest wszystko co możemy Ci powiedzieć ...

en: Pot Hole
pl: Dziura

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
pl: Stary MG był dość szybki i zwinny w tym dniu i ty taki musisz też być.
    
    Możesz spróbować podkopać trzy cegły po lewo i jedną po środku, aby zabić wrogów na starcie, lecz są szanse, że on wpadnie w tę dziurę i nie będziesz miał szansy zebrać resztę złota.

en: Sticky Ladders
pl: Lepkie drabiny

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
pl: Zacznij od pójścia dookoła trzech czwartych drogi w górę drabiny. Wrogowie biegną w prawo. Ucieknij na górę wystarczająco szybko aby zastać jednego spadającego przez fałszywą cegłę podczas gdy inni biegną do Ciebie. Idź na lewo, wykop dwie dziury aby ich złapać, następnie biegnij w prawo, wykop i spuść się na dół jako pierwszy po małej drabinie po prawej. Wrogowie powinni spaść wzdłuż drabiny i wypełnić dwa fałszywe kamienie pod nią.
    
    Wykop i złap trzeciego wroga na górze grubego obszaru cegieł, następnie biegnij na drugi obszar z dolnej długiej drabiny, obok szeregu cegieł. Wróg powinien wbiec do szybu po lewej.

en: The Laboratory
pl: Laboratorium

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
pl: Musisz pójść do drabiny skrajnie w lewo aby dostać się do każdej bryłki, następnie przejść do następnego poziomu. Idź w poprzek z prawej aby zgromadzić jak najwięcej bryłek.
    
    Omiń wrogów przy 'palnikiem bunsen' przez zabicie ich po prawej stronie. Spadnij na jego środku, kiedy prawie Cię dotykają i spadną pierwsi LUB skocz w lewo nad ich głowami zanim dostaną się na górę palnika.

en: Pete likes Ladders
pl: Pete lubi drabiny

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
pl: Idź pomiędzy górą i dołem, by zmiażdżyć wroga. Zbieraj sztabki złota,gdzie tylko się da. Jeśli wróg zbierze sztabkę, może tylko porzucić ją w pustym miejscu. Więc pozwól mu biegać przez nie i czekaj cierpliwie ...

en: Where is the Roof?
pl: Gdzie jest dach?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
pl: Najpierw posprzątaj całe złoto po lewej i na górze, następnie odkop jaskinię i zgromadź złoto na drabinach pomiędzy dwoma niskimi ścianami z fałszywych cegieł.
    
    Jeśli jest wróg w tej sekcji, zabij go ukrywając się w fałszywej ścianie i wykopując dziurę obok. Umrze jeśli będzie chciał Cie dorwać. To nie będzie działać, jeśli jest tam złoto na cegle, którą chcesz podkopać ...

en: Ninja Style
pl: Styl ninja

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
pl: Po zgromadzeniu całego złota po lewej, zostań tam, idź wyżej w górę, spraw aby wróg podążał za Tobą, następnie opuść się na podłogę. Jeśli wróg opadnie blisko środkowej drabiny, szybko wspinaj się punkt wyżej po drabinie niż ten. Po kilku próbach powinieneś dostać wszystkich trzech wrogów po prawej na najdłuższej drabinie. Teraz jest prosto wyczyścić te dwa obszary złota.
    
    Zwab trzech lub może dwóch wrogów na środkową drabinę po prawej. Pójdź na górę, blisko dziury w betonie, spadnij, biegnij w prawo, upadnij na lewo i zbierz złoto.
    
    Jeżeli będziesz mieć tylko dwóch wrogów na środku drabiny, upewnij się, że trzeci spada z prawej drabiny, zanim Ty uciekniesz w poprzek. Będziesz następnie musiał pójść na górę po drabinie i poczekać aż nie będzie bezpiecznie, żeby wykopać i zgromadzić złoto.
    
    Jeśli wrogowie wciąż niosą złoto, zatrzymaj ich pogoń biegając dookoła środkowej drabiny i zrzucając beton dopóki tego nie wypuszczą.

en: Cooperation?
pl: Współpraca?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
pl: To wygląda przecież jakbyś powinien złapać dwóch wrogów w dołku na dole. Spróbuj tak zrobić, ale to bardzo trudne aby złapać jednego w prawą dziurę i aby trafnie dorwać wroga ze złotem w lewej dziurze. Cztery fałszywe cegły w lewej części będą przeszkadzać w poruszaniu i kopaniu.
    
    Najlepiej jest pozbierać dolny rząd złota jako ostatni, spadając przez środek zwisającej bryłki na prawo i ratując się drabiną, która się pojawi.
    
    Kluczem do posprzątania lewego obszaru jest szereg zatopionych drabin w cegłach. Wyjście przez trzy miejsca, których są trzy fałszywe cegły. Byłoby samobójstwem upaść na środek cegły w kształcie litery T.
    
    Zacznij zbierać złoto od prawej strony litery T: następnie możesz wmanewrować wroga we wpadnięcie do dziury w kształcie litery U.
    
    Uważaj na fałszywą cegłę w środku platformy na lewo na dole. Musisz pozbierać złoto w oddzielnych wyprawach z lewej i z prawej.

en: Triple Trap
pl: Potrójna pułapka

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
pl: Na początku złap pierwszego nieprzyjaciela. Idź do góry i w prawo, zaczekaj na drabinie po prawej od słupka. Gdy nieprzyjaciel zbliży się, wspinaj się szybko. Gdy się zbliży, idź w lewo, spadnij i idź na górę drabiną po lewej stronie.
    
    Wróg powinien iść w prawo ponad betonem i spaść. Teraz idź na dół do lewego rogu. Nieprzyjaciel powinien spaść przez fałszywą cegłę znajdującą się obok złota.
    
    Zbierz całe złoto na górze, kop aby wskoczyć na następnego wroga. Będąc na miejscu , kop z lewej i przesuń się w prawo. Wróg powinien wpaść w dołek. Kieruj się w prawo zbierając złoto podczas spadania.
    
    Wejdź się na górę, skocz na schwytanego wroga przez fałszywą cegłę poniżej słupa i zbierz jeszcze pięć bryłek. Teraz kop i idź do krótkiej drabiny na prawo od cegieł, zabij wroga w dziurze (ma więcej złota).  Powinien pojawić się ponownie nad Tobą i spaść przez fałszywą cegłę z powrotem w dziurę.
    
    Wykop trzy cegły między dwoma wrogami i zejdź po krótkiej drabinie zanim wróg Cię dogoni.  Wykop dwie lub więcej cegieł aby ich uwolnić.  Idź na górę po drabinie, nad betonem i zanim wróg dotrze w to miejsce , skoczyć na podłogę i uciekaj na dół po krótkiej drabinie.  Nieprzyjaciel powinien przyjść na dół i wpaść w podwójną dziurę po prawej.
    
    Biegiem w prawą stronę, nad wrogami.  Skocz po ostatni kawałek złota po prawej, pojawią się ukryte drabiny.  Uff!
    
    P.S. Inny sposób uwięzienia wroga po lewej polega na wykorzystaniu fałszywych cegieł. Pozwól podążać w górę za Tobą po drabinie najbardziej na lewo, na górze biegnij na drugą stronę i wykop przejście do drugiego wroga. Czasu jest bardzo mało!  Trzeba wykopać i spaść zanim wróg wspinając się znajdzie na lewo u góry i zacznie poruszać się w prawo.
    
    Później, wspinaj się na górę po drabinie po prawej stronie, zaczekaj na słupie po lewej stronie obok fałszywej cegły póki wróg z lewej nie zacznie podążać w Twoim kierunku, wtedy spadnij. Znowu poczekaj póki nie zacznie spadać, wtedy wykop dwie cegły na prawo od krótkiej drabiny, idź w prawo aby spaść, idź w lewo na dół krótkiej drabiny.  Wróg powinien spaść przez fałszywą cegłę i drabinę na fałszywą cegłę poniżej.
    
    P.P.S. W tej metodzie nie ma miejsca na pomyłki lub wahani!  Niewiele mniej też w pierwszej metodzie!

en: State Of Terror
pl: Stan terroru

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
pl: Kiedy sądzisz, że to było bezpieczne ... piętnaście plansz czystego terroru używającego tych szybkich i figlarnych zasad KGoldrunner-a. Często  będziesz musiał kopać przy spadaniu.
    
    Stworzone przez Stuarta Popejoy spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
pl: Łatwe złoto

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
pl: Idź w dół z platformy na platformę aż do trzeciej od dołu. Czekaj po prawej stronie aż nieprzyjaciele spadną na dół.
    Spadnij na najniższą platformę, kop nad złotem i później w prawo. Kiedy spadniesz, uciekaj z powrotem na górę platformy. Uciekaj na szczyt tak szybko jak to możliwe.

en: Fear of Heights
pl: Lęk wysokości

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
pl: Z każdej strony tarasu, wspinaj się z dołu po drabinie na zewnątrz i skocz na najniższą platformę. Wciągnij się po środkowej drabinie i poczekaj, aż wróg spadnie z zewnętrznych drabin. Zeskocz aby zebrać złoto.
    Po zebraniu złota, biegnij w prawo, na drugą stronę prowadząc za sobą wroga, spadnij po prawej stronie zewnętrznej drabiny. Jak wróg zacznie spadać za Tobą , wspinaj się z powrotem po drabinie i skocz żeby dostać się na słup.

en: The Spiral
pl: Spirala

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
pl: Wyjdź ze spirali, kopiąc żeby uwięzić wrogów zanim wyjdą z tuneli.
    Idź na lewą stronę na górę. Jeśli dotrzesz na miejsce, zejdź po zygzaku zanim zrobią to nieprzyjaciele, tak aby dostać się na prawą stronę u góry. Po zebraniu złota, kop aby uwięzić wrogów na dole, potem wyjdź na górze z lewej strony.

en: Crags of Fire
pl: Urwiska ognia

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
pl: Generalnie, kop w dół i idź zbierając złoto, potem przesuwaj się w prawo i w górę do następnego urwiska.
    Środkowe górne urwisko, trzeba zrobić przed drugim urwiskiem z lewej. Pozostaw jeden kawałek złota na środku obszaru na koniec. Potem wynoś się szybko!

en: The Heist
pl: Napad

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
pl: Najbezpieczniejszym sposobem wejścia do budynku jest zejść na dół po lewej górnej drabinie i zaczekanie na górze krótkiej drabiny po prawej. Gdy wróg nadejdzie, biegnij nad nim na słup. Idź w prawo i skocz na balkon, następnie wykop przejście i skocz.
    Biegnij do holu i w górę po drabinie aby zebrać złoto. Odskocz na lewo na betonowy blok i zaczekaj na zbliżenie nieprzyjaciół. Spadnij z lewej i biegnij z powrotem na zewnątrz odsłoniętego betonu z wrogiem na plecach. Użyj tej samej drabiny i pala aby dostać się z powrotem. 
    Biegnij do drabin po prawej w górnej części budynku. Stań na lewej krawędzi dachu. Poczekaj aż wróg zacznie spadać obok Ciebie, następnie cofnij się, kop i skocz za nim na balkon, gdzie można zebrać trzy sztabki złota. Jeśli zaczekasz wystarczająco długo na dachu przed skokiem możesz przekonać kilku wrogów aby podążali i zostali uwięzieni na balkonie.
    Wykorzystaj drabiny po prawej do zbierania pozostałego złota i wyjścia.

en: Endless Enemies (1)
pl: Niekończący się wrogowie (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
pl: Zbieraj złoto poprzez pracowanie z góry na dół. Przed ostatnią sztabką złota, podkop się na prawo i na lewo wroga. Następnie uciekaj tak szybko, jak potrafisz.

en: Torture Chamber
pl: Komnata tortur

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
pl: Skocz z półki, kopiąc z lewej przejdź do lewej drabiny. Kontynuuj na lewo od słupa, następnie kopiąc na lewo skocz i zbierz trochę złota.  Idź w prawo, spadnij przez fałszywą cegłę pod drabiną, kontynuuj w prawo i spadnij przez tunel z cegieł na słup poniżej.
    Skieruj się w prawo i skocz przez kolejny tunel z cegieł kopiąc jednocześnie w prawo. Kop i uwięź wroga, następnie do drabiny, wspinaj się, następnie kop z lewej i skocz aby zebrać złoto. Ponownie kop żeby uwięzić wroga. Kiedy pierwsza dziura się wypełni, przejdź do górnej części z wrogiem na plecach. Kop z lewej, zbieraj złoto i wycofaj się na słup.
    Teraz w lewo, skacz przez tunel z cegieł. Kop na lewo żeby uwieźć następnego wroga. Przejdź do wyższej części na lewo, następnie spadnij i kop z lewej i skocz na lewo aby osiągnąć miejsce na dole po lewej.
    Teraz możesz podążać po spirali drabin i tuneli z cegieł żeby zebrać kolejne cztery bryłki złota.
    Potem idź z powrotem na prawo, skocz i przejdź nad uwięzionym wrogiem na dole, aby dostać się do prawego obszaru gry. Kieruj się drabinami wyżej na prawo, następnie skocz, wykop dwukrotnie z prawo, zbierz ostatnią część złota. Ponownie spadnij przez tunel z cegieł na prawo i wykop z prawej żeby uwięzić wroga. Na koniec wyjdź z prawej strony obszaru gry.

en: Endless Cascade
pl: Niekończąca się kaskada

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
pl: Szybko podążaj na prawo i w dół schodami, trzymając wroga z tyłu. Wykop raz, około połowy drogi. Za ostatnią sztabką złota, kop i przejdź w górę po drabinach. Zaczekaj pod następną cegłą gdzie poniżej jest uwięziony wróg. Nieprzyjaciel będzie się wspinać i opadać, biegnij przez otwarte przejście zanim się zamknie. Możesz go użyć aby się przesunąć do następnych drabin na prawo.
    Przejdź na górę drabin, potem na dół klatką schodową. Kop w lewo stojąc na wrogu, potem kop w prawo, pod wrogiem. Przebiegnij nad nim, zbierz jego złoto, potem zrób kilka kroków na dół. Kop i wejdź na drabinę. Odczekaj aż wróg pojawi się  ponowne i zejdzie Twoja klatką schodową. Wtedy możesz go użyć do przejścia przez drabinę. Powtarzaj to w pozostałych klatkach schodowych po prawej, dopóki nie dojdziesz na najwyższy słup.
    Przejdź na lewą stronę, spadnij na górną cegłę sekcji na dole po lewej. Zbierz złoto, zostawiając jedną sztabkę po lewej drugiej klatki schodowej. W przeciwnym wypadku spadniesz i stracisz drogę wyjścia.
    Unikaj wrogów używając drabin. Biegnij całą drogę na prawo do ostatniej drabiny. Kop jeśli trzeba, żeby opóźnić wrogów. Przejdź przez pozostałe kaskady i wejdź na górę po drabinach na prawym końcu poziomu.

en: Infiltration
pl: Infiltracja

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
pl: Biegaj szybko i kop dobrze ...
    W najbardziej ukrytej komnacie, stój najbardziej na lewo lub prawo cegły na górze i wykop następną cegłę w kierunku centrum. Skocz na teren wroga i biegnij w prawo lub lewo, zacznij kopać aby ich uwięzić.  Musisz być szybki!

en: Endless Enemies (2)
pl: Niekończący się wrogowie (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
pl: Idź na lewo i skocz na złoto, następnie przejdź w prawo aby zebrać następne dwie sztabki. Zaczekaj na słupie daleko po prawej obszaru gry aż wrogowie zbiorą się po prawej na dole.
    Teraz idź na lewo i w dół i spadnij na najbardziej z lewej położone złoto na dole. Zignoruj na razie ostatnią sztabkę, idź w prawo i w górę wzdłuż trzech słupów i trzech drabin. Zejdź w lewo z trzeciej drabiny i kop, aby przygotować pułapkę na wroga w polu z lewej.
    Szybko wróć na dół, skocz na ostatnie złoto i przygotuj się do szybkiego przejścia w górę na lewo, kiedy tylko się pojawi ukryta krótka drabina z lewej strony. Rój wrogów jest za Tobą, ale podążaj do miejsca z pułapką. Wrogowie powinni w nią wpaść.
    Kontynuuj w górę i na lewo krótką drabiną, następnie w dół i w lewo przez długie słupy i drabiny do następnej krótkiej drabiny. Idź wyżej i ponownie w lewo, następnie wyżej i w prawo przez jeszcze dłuższe drabiny i słupy na górę planszy.

en: Tunnels (1) - The Monster
pl: Tunele (1) - Potwór

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
pl: Potwór jest prawie w całości zrobiony z fałszywych cegieł.  Analizuj konkretne fragmenty jego ciała, aby określić gdzie można spaść, a gdzie nie. Wszyscy czterej nieprzyjaciele mogą zostać złapani powyżej szczególnego kawałka betonu. Umożliwi to dostęp do kolejnej części złota.
    Uwięź wroga używając reguł KGoldunner dla swojej przewagi.
    Zaczekaj na górze w miejscu gdzie chcesz, żeby wróg spadł. Kiedy nadejdzie, spadnij na niższe pole i poruszaj się w lewo lub prawo aby unikać wroga. On spada w niebezpieczeństwo podczas gdy Ty spadasz w bezpieczne miejsce.

en: Breaking and Entering
pl: Przełamywanie i wchodzenie

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
pl: Włam się do lewego pokoju na dole, potem idź do prawego na górze. Skieruj się na lewo, zbierz złoto i uciekaj kopiąc w dół do środkowego piętra. Idź na dół i w prawo.
    Przed zebraniem drugiego kawałka złota, zawiśnij z górnego słupa w centralnym pokoju na dole i wykop jedną cegłę z dwucegłowej ściany po prawej. Idź na lewo nad głowami wrogów, zbierz złoto i uciekaj z powrotem przez wykopaną cegłę.
    Podążaj w górę do prawego pokoju, potem do lewego dolnego obszaru przez centrum. Unikaj wrogów na wszystkie sposoby, wspinaj się do lewego górnego pokoju. Wydostać się z pomieszczenia można kopiąc szybko podczas spadania przy lewej ścianie.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
pl: Tunele (2) - Plaster miodu

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
pl: Idź na górę centralnej drabiny i zajmij się na początek lewą stroną.
    Spadnij na półkę ze złotem. Przechytrz wroga uciekając przez fałszywą cegłę pod półką. Gdy spadniesz, kop z lewej; idź po drabinie do dziury i czekaj na wroga aż wpadnie. Uciekaj, spadaj ponownie na cegłę. Biegnij na górę i w lewo, spadnij na półkę, chwilę kop z lewej, spadaj na lewo, weź złoto, idź na prawo i spadnij do komnaty gdzie był wróg; weź złoto. Możesz kopać do dolnej komnaty jeśli sobie życzysz.
    Reszta komnat jest dostępna przez spadanie tunelami z fałszywych cegieł. Unikaj wrogów lub spadaj na nich aby dostać złoto.
    Aby dotrzeć do miejsca po prawej, spadnij w dół tunelem z fałszywych cegieł,następnie do centralnej drabiny i biegnij szybko w prawo, kopiąc za sobą aby uwięzić wroga. Zbierz złoto przez podróż do góry i spuszczenie się przez tunele z fałszywych cegieł w prawo do każdego kawałka.

en: Four Chambers Suspended
pl: Cztery zawieszone komnaty

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
pl: Pierwsza komnata. Kop w dół tak aby zebrać sztabkę złota po lewej na górze. Skocz na wrogów żeby zebrać złoto po prawej. Unikając ich zbierz resztę. Złap wrogów u góry z prawej strony, wtedy przekop się przez podłogę komnaty.
    Gdy się pojawisz, musisz zejść prosto po drabinie do następnego betonu. Zejdź w dół po drabinie, pod betonem na prawo i następnie w górę do następnej komnaty.
    Druga komnata. Przejdź od lewej do prawej strony szybami, po drodze korzystaj z kopania aby zebrać złoto. W szybie najbardziej na prawo, spadając jednocześnie kop z lewej strony, następnie skocz na lewo kopiąc z lewej i prawej. Na platformie z trzech cegieł, wykop lewą cegłę, następnie prawą i środkową gdy będziesz spadać z prawej. Podnieś złoto z prawej i skocz na ostatnią część złota kopiąc w lewą stronę. Ponownie kop z lewej, spadnij na drabinę, a następnie cement, jak poprzednio, i wspinaj się do następnej komnaty.
    Trzecia komnata. Kop na prawo, skocz na złoto z lewej i natychmiast kop z prawej żeby uwięzić wroga, następnie wykop wyjście z lewej. Ponownie pod cegłą do złota po prawej. Wróć na górę i skocz na niższą część nad wroga. Zacznij od krótkiego słupa i postępuj pomiędzy spadającymi wrogami żeby dostać się do długiego słupa na lewo. Skocz na złoto, kop dla uwięzienia wroga, ponownie kop i wyjdź na lewo. Powtarzaj dla innych wiszących sztabek złota. Tym razem kop w dół i na zewnątrz na drabinę następnie na beton i tak dalej do ostatniej komnaty.
    Czwarta komnata. Uwięź wroga, przejdź na górę, przekop się przez cement na lewo, poczekaj na wroga i skocz na niego żeby zebrać złoto z lewej. Kiedy całe złoto zniknie z komnaty, idź na dół i skocz na podłogę.
    Podnieś resztę złota i wychodź szybko.

en: Ruins
pl: Ruiny

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
pl: Skocz na wroga, kop pod szczeliną z prawej, następnie szybko idź na prawo, nad ich głowami. Zbierz złoto, skocz przez fałszywe cegły, wspinaj się po drabinie w prawą stronę i idź wzdłuż niższego słupa. Wykop na prawo (złapiesz drugiego wroga ), weź złoto, skocz, kop z lewej, skocz, zbierz dwie sztabki złota i wspinaj się po dwóch drabinach.
    Przejdź na lewo przez fałszywą cegłę - drugi wróg powinien nadal pozostać uwięziony poniżej. Idź na lewo do drabiny, na dół, następnie w lewo i na dół przez fałszywą cegłę. Weź jedną sztabkę złota, kop na prawo, weź trzy części złota, wykop i przejdź drabinami na prawo.
    Ponownie idź na lewy słup, ale tym razem wspinaj się w górę. Zbierz jedną część złota i kop z prawej aby uwięzić następnego wroga. Przejdź na górę w prawo , skocz i podążaj do betonowego centrum na górze.
    Przechytrzy wroga z rejonu betonu, następnie wyjdź skacząc na niego i przechodząc szczeliną z lewej i na dół przez dwie fałszywe cegły. Przytrzymaj się na słupie w centralnej części, idź w prawo i z powrotem na górę. Weź złoto z góry i spadnij wyjdziesz z lewej, pozostawisz dwóch wrogów w betonie. Idź ponownie na górę , kieruj się do lewego rogu obrazu.
    Kiedy tam dotrzesz, kop, spadnij na złoto i kop dwukrotnie z lewej dalej spadając. Spadnij na dół szybem najbardziej z lewej strony i wykop cegłę, która blokuje szyb. Poczekaj na wroga poniżej stopnia do szybu, następnie skocz na niego żeby zebrać złoto pokrywające beton. Spadnij na pozostałe złoto i skocz do lewego dolnego rogu.
    Biegnij na prawo i w górę, ponownie na prawo, spadnij na trzy sztabki złota i przejdź do połowy dolnej części. Omiń wroga, idź do najwyższej drabiny na prawo, podwójne kopanie i skok prosto na złoto, i wykop trzy cegły z prawej. Wyjdź z prawej aby zebrać więcej złota, następnie wspinaj się po drabinie, kop i spadaj a zbierzesz kolejne dwie części złota. Ponownie wspinaj się po drabinie, jak znajdziesz się na lewym słupie, idź do góry i w prawo po cztery sztabki złota. Wykop z prawej strony i skocz przez trzy fałszywe cegły.
    Spadnij do komnaty, idąc w prawo kop za sobą. Wykop najniższą z lewej aby wyjść, następnie idź z powrotem na górę słupa i spadnij na złoto komnacie. Tym razem wychodź z prawej, zbierz trochę złota i wspinaj się w górę na szczyt.
    Omiń wrogów w prawym górnym obszarze. Jest możliwe zwabienie ich do komnaty poniżej biegnąc z przodu i w gorę drabinami. Zacznij zbierać złoto od drugiego do ostatniego z prawej strony środkowego poziomu i na koniec złoto na prawym dole.
    Wychodź szybko!

en: Tutorial
pl: Samouczek

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
pl: Ten samouczek jest zbiorem prostych poziomów, które nauczą Cię zasad KGoldrunnera i pomogą rozwinąć Twoje umiejętności na początek. Każdy poziom ma krótki opis, potem zaczynasz...
    Kiedy zaczniesz grać na bardziej zaawansowanych poziomach, zobaczysz że KGoldrunner zawiera w sobie akcję, strategię i łamigłówki - wszystko w jednym.

en: Hi!
pl: Witaj!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
pl: Cześć !  Witaj w grze KGoldrunner ! Ideą tej gry jest zebranie wszystkich sztabek złota, a potem wspięcie się na samą górę planszy i przejście na następny poziom. Ukryta drabina pojawi się w chwili kiedy podniesiesz ostatnią sztabkę.
    
    Bohater (zielona figura) jest Twoim przedstawicielem. Żeby zebrać sztabki po prostu wskaż myszą gdzie ma on iść. Przy pierwszej okazji grawitacja weźmie górę i bohater spada...

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
pl: To jest ćwiczenie w poruszaniu się po planszy. Podążaj śladem bryłek złota dopóki po prawej stronie nie zobaczysz drabiny. Postać może iść za kursorem tylko wzdłuż nieskomplikowanych ścieżek (jak _ | L lub U), więc uważaj aby jej za bardzo nie wyprzedzić.
    UWAGA: staraj się nie spaść z drabiny (czy belki) do betonowej jamy na dole po prawej stronie. Jeśli tak się stanie, jedynym sposobem aby się stamtąd wydostać jest uśmiercenie postaci (nacisnąć Q jak quit czyli wyjście) i rozpoczęcie poziomu od początku.

en: Digging
pl: Kopanie

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
pl: Teraz musisz kopać aby dostać się do złota! Użyj lewego lub prawego przycisku myszy aby kopać po lewej lub prawej stronie postaci. Następnie możesz wskoczyć do wykopanego otworu. Ale uważaj: Po pewnym czasie otwór się zamyka co może oznaczać uwięzienie i uśmiercenie zawodnika.
    
    Gdy kopiesz, musisz być wsparty przez coś solidnego, takiego jak drabina, beton, klocek lub belka. W niektórych grach mistrzowskich możesz kopać spadając, ale nie w tej grze.
    
    W trzecim okienku musisz wykopać dwa otwory. Wskocz do środka i szybko wykop kolejny otwór aby przedostać się przez dwie warstwy. Z prawej strony musisz wykopać najpierw trzy, potem dwa a następnie jeszcze jeden otwór aby się przedostać. Po drodze są jeszcze do rozwiązania dwie łamigłówki. Powodzenia!
    
    Na marginesie dodam jeszcze, że można przekopać się przez cegły, ale nie przez beton.

en: You Have ENEMIES!
pl: Masz WROGÓW!!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
pl: Hmm, jak na razie było łatwo i przyjemnie, ale bez przeciwników nie byłoby zabawy. Oni też szukają złota, co gorsze - ścigają też Ciebie. Jeśli Cię złapią - giniesz (chociaż jeśli masz w zapasie jakieś życia, możesz zacząć planszę od nowa.
    
    Z przeciwnikami możesz sobie radzić uciekając im, kopiąc otwory lub zwabiając ich w taką część planszy, gdzie zostaną odcięci.
    
    Jeśli przeciwnik wpadnie do dołu, porzuca całe uzbierane złoto które niesie ze sobą, lecz jest tylko uwięziony w tym dołku na chwilę, później wydostaje się na wolność. Jeśli dół osunie się w czasie, kiedy jest w środku - ginie i pojawia się gdzie indziej na ekranie. Możesz ostatecznie zabijać przeciwników kopiąc kilka dołów pod rząd.
    
    Co ważne, możesz przeskoczyć nad głową przeciwnika. Musisz to zrobić na początku tego etapu. Wykop dół tak, aby przeciwnik wpadł do niego, poczekaj aż spadnie do końca a następnie przeskocz nad nim - będzie Cię gonił inny przeciwnik...
    
    Jeśli czujesz się podenerwowany, możesz wcisnąć klawisz pauzy (domyślnie P lub ESC) w każdym momencie czasie i zrobić sobie przerwę. Naciśnij klawisz ponownie, kiedy chcesz grać dalej.

en: Bars
pl: Belki

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
pl: Możesz poruszać się poziomo po poręczach (lub szczeblach), ale jeśli ruszysz się w dół - spadniesz... Zwróć też uwagę, że możesz zbierać złoto spadając na nie.

en: False Bricks
pl: Fałszywe cegły

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
pl: Niektóre cegły na tym poziomie nie są tym czym się wydają. Jeśli na nie wejdziesz, spadniesz. Wrogowie także przez nie spadną.

en: Bye ...
pl: Żegnaj...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
pl: To łatwy poziom na zakończenie. Baw się dobrze przy innych rozgrywkach w grze KGoldrunner.
    
    Zauważ, że masz do dyspozycji edytor rozgrywek w którym możesz tworzyć i poprawiać poziomy i zaskakiwać nimi swoich przyjaciół. W Menu 'Pomoc' jest też podręcznik KGoldrunnera, w którym znajdziesz więcej szczegółów niż w tym samouczku.
    Miło było pokazywać Ci grę. Do zobaczenia.

en: Advanced Tutorial
pl: Zaawansowany samouczek

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
pl: Ten samouczek jest przygotowaniem do różnych innych rzeczy, które możesz znaleźć w środkowych poziomach gry inicjacyjnej. Baw się dobrze ...

en: Bars and Ladders
pl: Belki i drabiny

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
pl: Nie ma gdzie kopać, więc musisz uciekać przed wrogami i unikać spadania na beton w nieodpowiednim czasie. Spróbuj trzymać wrogów razem.
    
    Jeśli wróg ma złotą obwódkę, trzyma złotą sztabkę. Może go upuścić kiedy biegnie po betonie albo na szczycie drabiny ... cierpliwości, cierpliwości!!

en: To kill ...
pl: Zabijać...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
pl: Nie możesz sam zebrać złota, więc musisz wykorzystać do tego przeciwników. Ale jak ich przekonasz aby wracali?
    
    Jeśli czujesz się zestresowany, możesz nacisnąć P lub Esc i zrobić sobie przerwę. Możesz też zmniejszyć tempo akcji w ustawieniach.

en: ...  Or not to kill?
pl: ... czy nie zabijać?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
pl: Lepiej jest nie zabijać przeciwnika. Spróbuj, to zobaczysz dlaczego... Ha ha ha!!... ;-)
    
    Jeśli niechcący go zabijesz zanim zbierzesz złoto z lewej górnej części ciągle masz szanse ukończyć poziom przekopując się z boku do dołu, w którym jest przeciwnik.

en: Traps
pl: Pułapki

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
pl: Niektóre cegły nie są tym, czym się wydają. Nazywamy je fałszywymi cegłami lub cegłami pułapkami. Jeśli spróbujesz na nich stanąć - załamują się i spadasz. Jeśli wejdzie na nie przeciwnik, może na ciebie zeskoczyć bez ostrzeżenia. Niekiedy musisz przedostać się przez taką cegłę aby zebrać złoto.
    
    Na początku wskocz do betonowego dołu i kop. To zatrzyma jednego z przeciwników na jakiś czas...:-)

en: Challenge
pl: Wyzwanie

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
pl: Te kilka zabawnych poziomów zostało stworzonych przez Petera, Simona, Genevieve i ich ojca, Iana Wadhama. Korzystają z tradycyjnych reguł gry. Dobrej zabawy!...

en: Easy Start
pl: Łatwy początek

en: Drop through the false brick under the bar.
pl: Opuść przez fałszywą cegłę pod tabliczką.

en: Mobile Bricks
pl: Ruchome cegły

en: Just run over the enemies' heads.
pl: Po prostu biegnij nad głowami wrogów.

en: The Big Haul
pl: Duży łyk

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
pl: Przesuń się w prawo i uwięź nadchodzących wrogów.  Wycofaj się przed nieprzyjacielem który spada za Tobą, następnie kop, kop, kop i zabij wszystkich wrogów.
    
    Teraz idź na prawo i wyczyść wszystkie cegły i drabiny w kolejności od prawej do lewej.

en: Quick Off The Mark
pl: Szybko z drogi

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
pl: Poruszaj się bardzo szybko do lewej, aby zacząć. Kop do czasu kiedy wrogowie przyniosą na dół całe złoto. Wycofaj się na wyższy poziom i kop tam jeśli konieczne.

en: Who Needs Enemies?
pl: Kto potrzebuje wrogów?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
pl: Kop rowy zbudowane z trzech cegieł obok drabiny.

en: Asymmetrical
pl: Asymetryczne

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
pl: Sztabkę złota na dole po lewej stronie pozostaw na koniec.  Fałszywe cegły dają dostęp do większości bryłek, ale nie są poukładane symetrycznie.

en: Goldrunner Prophecy
pl: Proroctwo Goldrunnera

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
pl: Peter W. zbudował to w 1985.  Widziałeś prorocze litery GR?  Straszne!
    
    Kiedy zbierzesz rząd złota z lewej na dole, poczekaj tam aż pierwszy wróg uczynnie wpadnie do dołka pod Tobą.
    
    Kiedy przejdziesz na prawą stronę, zbierz sztabki oprócz trzech znajdujących się pod drabiną.  Pozostaw je na koniec.
    
    Zbierz złoto nad uwięzionym wrogiem, wejdź po drabinie, wykop w dół cztery cegły, poczekaj aż zaczną się pojawiać, następnie wykop jedną więcej, wspinaj ponownie w górę, ponownie wykop dwie pierwsze i droga będzie otwarta do skoku, zbierz złoto i wyjdź nad głową wroga.
    
    Kiedy uwolnisz wroga, wycofaj się szybko do miejsca gdzie możesz go złapać i uśmiercić.  Po jednej lub dwóch próbach pojawi się nieszkodliwy po lewej.

en: The Rosette
pl: Rozeta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
pl: Spróbuj zjednoczyć wrogów razem, idąc do środka następnie w dół.  Teraz złap ich w zagłębieniu na dole, pomiń tymczasowo tamtejsze złoto.  Stań nad jedną stroną zagłębienia, następnie upuść na dół jeden kwadrat gdy wrogowie zbiorą się w zagłębieniu.
    
    Zbierz złoto poza zagłębieniem, następnie uwolnij wrogów i prowadź ich dookoła przez do góry drabinami, aż upuszczą całe złoto które mają.

en: He Has The Gold
pl: On ma złoto

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
pl: Wróg po prawej zostaje uwięziony mając złoto.
    
    Można go zabić i zniszczyć złoto przez kopanie na lewo od małej drabiny.  Będzie trzeba zabić innych wrogów i także tam ich uwięzić.

en: Towers of Gold
pl: Wieże złota

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
pl: Zanim zabijesz jakiegokolwiek wroga, zbierz całe złoto na górze wież i poniżej na stopniach.
    
    Pierwsze miejsce gdzie należy zacząć znajduje obok drugiej wieży od lewej.  Wykop raz dla schwytania pierwszego wroga nadchodzącego do Ciebie, idź w prawo, zbierz trochę złota, krok w tył i uwięź drugiego wroga z lewej strony trzeciej wieży.  Teraz biegnij w prawo, goniony przez trzech wrogów!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
pl: Wykop dwie cegły obok drabiny, potem poszukaj spadających cegieł.

en: Delayed Drop
pl: Opóźniony upadek

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
pl: Wróg z lewej spadnie przed tym jak Ty dojdziesz do jednego z prawej.
    
    A więc stój tam, oczekuj na niego, wielokrotnie wykopuj jedną dziurę i więź wroga, póki nie wróci drugi nieprzyjaciel. Wchodź po drabinach i wyczyścić beton.

en: Maze of Ladders
pl: Labirynt drabin

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
pl: Przesuń się w lewo od centrum i idź wyżej, wtedy można spaść i poruszać się w lewo lub prawo aby zebrać całe złoto.
    
    Pozostaw sztabki w przestrzeni o kształcie U na koniec.
    
    Zignoruj wroga.  Pozostaw go uwięzionego.

en: Ride Them Down
pl: Na dół z nimi

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
pl: Szybko złap pierwszych dwóch wrogów w podwójnej dziurze na lewo od złota.  Najpierw złap ich obu w małym pomieszczeniu, później uwolnij ich.
    
    Teraz podążaj za nimi i zbieraj złoto, później prześcignij trzeciego wroga i użyj go aby się dostać do drabiny.

en: Hair's Breadth Timing
pl: O włos

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
pl: W centralnej części u góry wykop dwie cegły.  Kiedy się ponownie pojawią, wykop jeszcze dwie, biegnij na drugą stronę na górze i kop przy krótkiej drabinie.  Wskocz i zbierz złoto.  Nie masz dużo czasu!
    
    Na koniec wyczyść lewy dół.  Przejdź na prawo, spadając fałszywą cegłą na krótką drabinę, a następnie wspinaj się wzdłuż niej pod betonem.
    
    W połowie po prawej stronie, stań na słupie przed dziurą, kop z lewej, skocz na fałszywą cegłę, następnie ponownie kop podwójnie, poruszając się na dół i w lewo.  Na koniec stań na krótkiej drabinie, wykop cegłę ucieczki na prawo, okrąż dziurę jak szalony, wskocz, zbierz złoto, spadnij przez trochę cegieł i ponownie kop aby wyjść.

en: The Three Musketeers
pl: Trzej muszkieterowie

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
pl: Musisz zabić trzech Muszkieterów, powinni spaść przez fałszywe cegły poniżej szczeliny w słupach u góry.  Zapomnij o Artagnanie znajdującym się z prawej na dole.  Przejdziesz nad nim aby zabrać sztabkę złota.
    
    Zbierz złoto od lewej do prawej w dolnym obszarze gry, następnie od prawej do lewej na górze.  Pozostaw sztabkę z lewej strony centralnej części betonu.  Zbierzesz ją jako ostatnią.
    
    Zanim to zrobisz, w pewnej odległości wykop rów z trzech cegieł na górze i z lewej, następnie wyjdź do następnego poziomu szybko tą samą drogą.

en: Rat Trap
pl: Pułapka na szczury

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
pl: Ruszaj szybko żeby złapać dwóch wrogów.  Jeśli poczekasz aż prawie będą Ciebie mieli, mogą obydwoje przetrwać, następnie możesz kierować się na prawą dolną stronę, zejść po drabinie do betonu i uwięzić ich na stałe w pobliskiej dziurze.
    
    Jeśli jeden utknie w konstrukcji wieży, użyj tej samej sztuczki.  Fałszywe cegły znajdują się na dole wieży.  Jeśli jeden jest uwięziony i nadal posiada złoto, wykop jedną dziurę na prawym końcu, wróć z powrotem na dół drabiny i poprowadź wroga na śmierć, wyniku tego straci się jego złoto.

en: Head Case
pl: Kwestia głowy

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
pl: Rozgrzewka przed późniejszym poziomem.  Żeby zebrać złoto z prawej strony, zejdź nad głowę wroga, uwolnij go z lewej, podążaj w lewo za nim i gdy zjedziesz na jego głowę, kop z prawej.  Możesz następnie biec, wziąć złoto i wyjść zanim cegła zamknie wyjście.
    
    Jeśli się przesuniesz do dolnego prawego narożnika, możesz tym spowodować, że wróg spadnie do dziury zawierającej złoto.

en: Under the Stairs
pl: Pod schodami

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
pl: Zacznij od zabicia wrogów. Kiedy pospadają w miejscu po prawej, idź na dół i w lewą stronę aby spadli dalej i przestali zabierać złoto.  Jeśli przejdą więcej niż jedną trzecią drogi, będą trwale złapani.
    
    Teraz zmierz się z trzema puzzlami do przekopania i przejścia.  Możliwe, że będzie trzeba przejść kilka razy aby opróżnić miejsce.  Na koniec, zbierz sztabki po prawej stronie.

en: Bertie Beetle
pl: Żuczek Bertie

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
pl: Szczyt ten jest podobny do Kwestii Głowy (13).  Złap wroga po prawej blisko szczytu drabiny.  Podążaj na dół drabiną aby wróg spadł do pierwszego dołu.  Będziesz potrzebował powtórzyć to kilka razy.
     
     Teraz musisz złapać wroga do dołu na dole daleko po prawej, możesz przejść obok niego jak zbierzesz złoto w środku żuka.
     
     Uwięź wroga na końcu rzędu cegieł pod antenami żuka.  Stań na jego głowie, kop z prawej i skocz.  Krok w prawo, kop z lewej i złap go ponownie kiedy będzie biegł za Tobą.
     
     Biegnij w lewo na dół, wykop cegłę na prawo od dołu i ponownie złap go w pułapkę.  Zbierz sztabki złota, kop na lewo i wyjdź z lewej na beton. Gdy wróg zacznie się wspinać na zewnątrz powinien spaść w dół.

en: Short Circuit
pl: Spięcie

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
pl: Idź przeciwnie do ruchu wskazówek zegara dookoła obwodu aby wróg podążał. Złap go w pułapki z dołków z lewej strony na dole i z prawej na górze i na dole.  Wtedy możesz przejść po betonie i zebrać tam złoto.
     
    Następnie, sprzątnij wszystko z lewej strony z wyjątkiem jednej bryłki ponad drabiną.  Aby ją dostać, wypuść drugiego wroga i pokieruj nim aby przeszedł wokół okręgu. Poprowadź go długą drabiną na górę stojąc na niej póki się zbliży do lewej i spadnie. Teraz pójdź do lewego końca betonu gdy on krąży dookoła lewej strony obszaru gry. Kiedy spadnie obok twoich stóp, biegnij do małej drabiny i zabierz złoto.
     
     Aby dostać się do lewego dołu, stań na wrogu i kop z lewej.  Kiedy spadniesz,kop z prawej i uciekaj, ale pozostań nisko zanim cegły się zamkną, wtedy możesz użyć krótkiej drabiny, by prowadzić wroga w górę, na drugą stronę, na dół i na zewnątrz.
    
    Aby zająć się dołkiem po prawej na dole, wejdź tam, weź złoto ze środka okręgu kopiąc po każdej stronie krótkiej drabiny. Spadnij po lewej, kiedy wróg zostanie złapany po prawej.  Kiedy wróg się pojawi, pójdzie w prawo i spadnie do dołu.  Wejdź mu na głowę i kop na lewo aby go uwolnić. 
    Możesz wepchnąć wroga na drabinę po prawej i lewej stojąc kawałek od podstawy drabiny.  Wprowadzenie go do górnej dziury wymaga dobrego wyczucia czasu i kopania.  Kiedy już się tam znajdzie, przejdź po nim.  Jeśli ciągle ma złoto, stój po lewej stronie dziury i kop aż nie upuści złota.

en: Synchronised Running
pl: Bieg synchroniczny

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
pl: Tak, musisz poruszać się nad głowami wrogów --- przez całą drogę na drugą stronę!  Wszystko co bierze się jest skarbem.

[ctx: @action]
en: &New Game…
pl: &Nowa gra…

[ctx: @action]
en: Pla&y Next Level
pl: &Otwórz nowy poziom

[ctx: @info:tooltip]
en: Play the next level
pl: Zagraj na nowym poziomie

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next level in the game you are playing.
pl: Przełącza na następny poziom w grze, w której grasz.

[ctx: @action]
en: &Load Saved Game…
pl: &Wczytaj zapisaną grę…

[ctx: @action]
en: &Save Game…
pl: Zapi&sz grę…

[ctx: @action]
en: Save a Solution…
pl: Zapisz rozwiązanie…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save a solution
pl: Zapisz rozwiązanie

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory.
pl: Zapisuje rozwiązanie dla poziomu w pliku o nazwie 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' w twoim katalogu danych użytkownika.

[ctx: @action]
en: &Show a Solution
pl: &Pokaż rozwiązanie

[ctx: @info:tooltip]
en: Show how to win this level
pl: Pokaż jak przejść ten poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Plays a recording of how to win this level, if there is one available.
pl: Odtwarza nagranie wyjaśniające sposób wygrania tego poziomu, jeśli jakieś jest dostępne.

[ctx: @action]
en: &Instant Replay
pl: &Szybka powtórka

[ctx: @info:tooltip]
en: Instant replay
pl: Szybka powtórka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of the level you are currently playing.
pl: Pokazuje nagranie poziomu, na którym obecnie grasz.

[ctx: @action]
en: Replay &Last Level
pl: Otwórz &ostatni poziom

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay last level
pl: Powtórz ostatni poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
pl: Pokazuje nagranie ostatniego poziomu, na którym grano i który ukończono, bez względu na to czy wygrano czy przegrano.

[ctx: @action]
en: &Replay Any Level
pl: Otwórz p&onownie jakikolwiek poziom

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay any level
pl: Ponów dowolny poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of any level you have played so far.
pl: Pokazuje nagranie jakiejkolwiek poziomu, na którym dotychczas grano.

[ctx: @action]
en: &Kill Hero
pl: &Zabij bohatera

[ctx: @info:tooltip]
en: Kill the hero
pl: Zabij bohatera

[ctx: @info:whatsthis]
en: Kills the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
pl: Zabija bohatera - przydatne w sytuacji, gdy znajduje się on w sytuacji bez wyjścia.

[ctx: @action]
en: &Create Level
pl: &Utwórz poziom

[ctx: @info:tooltip]
en: Create level
pl: Utwórz poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates a completely new level.
pl: Tworzy zupełnie nowy poziom.

[ctx: @action]
en: Create
pl: Utwórz

[ctx: @action]
en: &Edit Level…
pl: &Edytuj poziom…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit level
pl: Edytuj poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits any level.
pl: Edytuje dowolny poziom.

[ctx: @action]
en: Edit
pl: Edytuj

[ctx: @action]
en: &Save Edits…
pl: Zapi&sz zmiany…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save edits
pl: Zapisz zmiany

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves your level after editing.
pl: Zapisuje twój poziom po edycji.

[ctx: @action]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: @action]
en: &Move Level…
pl: Przenieś pozio&m…

[ctx: @info:tooltip]
en: Move level
pl: Przenieś poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes a level's number or move it to another game.
pl: Zmienia numer poziomu lub przesuń to do innej gry.

[ctx: @action]
en: &Delete Level…
pl: &Usuń poziom…

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete level
pl: Usuń poziom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Deletes a level.
pl: Usuwa poziom.

[ctx: @action]
en: Create &Game…
pl: Utwórz &grę…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create game
pl: Utwórz grę

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates a completely new game.
pl: Tworzy zupełnie nową grę.

[ctx: @action]
en: Edit Game &Info…
pl: Edytuj op&is gry…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit game info
pl: Edytuj opis gry

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes the name, rules or description of a game.
pl: Zmienia nazwę, reguły lub opis gry.

[ctx: @action]
en: Change &Theme…
pl: Zmień wys&trój…

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the graphics theme
pl: Zmień wystrój graficzny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alters the visual appearance of the runners and background scene.
pl: Zmienia wygląd goniących za złotem i scenę tła.

[ctx: @option:check]
en: &Play Sounds
pl: &Odtwarzaj dźwięki

[ctx: @info:tooltip]
en: Play sound effects
pl: Odtwórz efekty dźwiękowe

[ctx: @info:whatsthis]
en: Plays sound effects during the game.
pl: Odtwarza efekty dźwiękowe podczas gry.

[ctx: @option:check]
en: Play &Footstep Sounds
pl: &Odtwarzaj dźwięki chodzenia

[ctx: @info:tooltip]
en: Make sounds of player's footsteps
pl: Włącz odgłosy chodzenia gracza

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes sounds of player's footsteps.
pl: Włącza odgłosy chodzenia gracza.

[ctx: @option:check]
en: &Demo at Start
pl: &Pokazuj wstęp

[ctx: @info:tooltip]
en: Run a demo when the game starts
pl: Uruchom wstęp podczas startu gry

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs a demo when the game starts.
pl: Uruchamia wstęp podczas startu gry.

[ctx: @option:check]
en: &Mouse Controls Hero
pl: &Mysz steruje bohaterem

[ctx: @info:tooltip]
en: Mouse controls hero
pl: Mysz steruje bohaterem

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the mouse to control the hero's moves.
pl: Pozwala kontrolować bohatera ruchami kursora.

[ctx: @option:check]
en: &Keyboard Controls Hero
pl: &Klawiatura steruje bohaterem

[ctx: @info:tooltip]
en: Keyboard controls hero
pl: Klawiatura steruje bohaterem

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the keyboard to control the hero's moves.
pl: Pozwala kontrolować bohatera klawiszami klawiatury.

[ctx: @option:check]
en: Hybrid Control (&Laptop)
pl: Sterowanie mieszane (&Laptop)

[ctx: @info:tooltip]
en: Pointer controls hero; dig using keyboard
pl: Kursor steruje postacią; Postać kopie za pomocą klawiatury

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
pl: Pozwala na kontrolowanie ruchów bohatera za pomocą kursora myszki,
    przy czym klawiatura jest używana do kopania z prawej i z lewej.

[ctx: @option:check]
en: &Click Key to Move
pl: Na&ciśnij klawisz, aby się ruszyć

[ctx: @info:tooltip]
en: Click key to move
pl: Naciśnij klawisz, aby się ruszyć

[ctx: @info:whatsthis]
en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
pl: W trybie klawiatury, używaj klawiszy kierunkowych, aby rozpocząć ruszanie i kontynuuj zanim nie naciśniesz innego klawisza.

[ctx: @option:check]
en: &Hold Key to Move
pl: &Przytrzymaj klawisz, aby się ruszyć

[ctx: @info:tooltip]
en: Hold key to move
pl: Przytrzymaj klawisz, aby się ruszyć

[ctx: @info:whatsthis]
en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
pl: W trybie klawiatury, przytrzymaj klawisz kierunkowy, aby się ruszyć i zwolnij go, aby się zatrzymać.

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal Speed
pl: Prędkość normalna

[ctx: @info:tooltip]
en: Set normal speed
pl: Ustawia prędkość normalną

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set normal game speed.
pl: Ustawia normalną szybkość gry.

[ctx: @item:inmenu]
en: Beginner Speed
pl: Prędkość dla początkujących

[ctx: @info:tooltip]
en: Set beginners' speed
pl: Ustaw prędkość dla początkujących

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
pl: Ustaw szybkość gry dla początkujących (połowa szybkości normalnej).

[ctx: @item:inmenu]
en: Champion Speed
pl: Prędkość mistrza

[ctx: @info:tooltip]
en: Set champions' speed
pl: Ustaw prędkość dla mistrzów gry

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
pl: Ustaw szybkość gry dla mistrzów (półtora szybkości normalnej).

[ctx: @action]
en: Increase Speed
pl: Zwiększ prędkość

[ctx: @info:tooltip]
en: Increase speed
pl: Zwiększ prędkość

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increases the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
pl: Zwiększa szybkość gry o 0.1 (maksymalnie do dwóch razy normalnej).

[ctx: @action]
en: Decrease Speed
pl: Zmniejsz prędkość

[ctx: @info:tooltip]
en: Decrease speed
pl: Zmniejsz prędkość

[ctx: @info:whatsthis]
en: Decreases the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
pl: Zmniejsza szybkość gry o 0.1 (maksymalnie do dwóch razy normalnej).

[ctx: @action]
en: Stop
pl: Zatrzymaj

[ctx: @action]
en: Move Right
pl: Przesuń w prawo

[ctx: @action]
en: Move Left
pl: Przesuń w lewo

[ctx: @action]
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

[ctx: @action]
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

[ctx: @action]
en: Dig Right
pl: Kop z prawej

[ctx: @action]
en: Dig Left
pl: Kop z lewej

[ctx: @action]
en: Do a Step
pl: Zrób krok

[ctx: @action]
en: Test Bug Fix
pl: Sprawdź poprawkę błędu

[ctx: @action]
en: Show Positions
pl: Pokaż pozycję

[ctx: @action]
en: Start Logging
pl: Zapis działań

[ctx: @action]
en: Show Hero
pl: Pokaż bohatera

[ctx: @action]
en: Show Object
pl: Pokaż obiekt

[ctx: @action]
en: Show Enemy
pl: Pokaż wroga

en: The game is paused
pl: Gra została wstrzymana

en: Press "%1" to RESUME
pl: Naciśnij "%1", aby wznowić

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
pl: Naciśnij "%1" lub "%2" aby wznowić

en: Press "%1" to PAUSE
pl: Naciśnij "%1", aby wstrzymać

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
pl: Naciśnij "%1"lub "%2", aby wstrzymać

en: Has hint
pl: Ma podpowiedzi

en: No hint
pl: Bez podpowiedzi

[ctx: @window:title]
en: Get Folders
pl: Pobierz katalogi

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
pl: Nie znaleziono gier systemowych w podkatalogu '/system/' w obszarach '%1'.

[ctx: @action]
en: Edit Name/Hint
pl: Edytuj nazwę/podpowiedź

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit level name or hint
pl: Edytuj nazwę poziomu lub podpowiedź

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits text for the name or hint of a level
pl: Edytuje tekst z nazwą lub poradą dla poziomu

[ctx: @action]
en: Name/Hint
pl: Nazwa/Podpowiedź

[ctx: @option:check]
en: Erase
pl: Wymaż

[ctx: @option:check]
en: Space/Erase
pl: Przerwa/Usuń

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint empty squares or erase
pl: Rysuje puste kwadraty lub usuwa zawartość.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Erases objects or paint empty squares.
pl: Usuwa obiekty lub rysuj puste kwadraty.

[ctx: @option:check]
en: Hero
pl: Bohater

[ctx: @info:tooltip]
en: Move hero
pl: Przenieść w dół

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes the hero's starting position.
pl: Zmienia pozycję startową bohatera.

[ctx: @option:check]
en: Enemy
pl: Wróg

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint enemies
pl: Narysuj wrogów

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints enemies at their starting positions.
pl: Rysuje wrogów w ich pozycjach startowych.

[ctx: @option:check]
en: Brick
pl: Cegła

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint bricks (can dig)
pl: Narysuj cegły (można w nich kopać)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints bricks (diggable objects).
pl: Rysuje cegły (obiekty do kopania).

[ctx: @option:check]
en: Concrete
pl: Beton

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint concrete (cannot dig)
pl: Narysuj beton (nie można w nim kopać)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints concrete objects (not diggable).
pl: Rysuje betonowe obiekty (nie do kopania).

[ctx: @option:check]
en: Trap
pl: Pułapki

[ctx: @option:check]
en: Trap/False Brick
pl: Pułapka/Fałszywa cegła

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint traps or false bricks (can fall through)
pl: Narysuj pułapkę lub fałszywe cegły (można w nie wpaść)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints traps or false bricks (can fall through).
pl: Rysuje pułapkę lub fałszywe cegły (można w nie wpaść).

[ctx: @option:check]
en: Ladder
pl: Drabina

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint ladders
pl: Narysuj drabinę

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints ladders (ways to go up or down).
pl: Rysuje drabiny (drogi na górę lub na dół).

[ctx: @option:check]
en: H Ladder
pl: Drabina

[ctx: @option:check]
en: Hidden Ladder
pl: Ukryta drabina

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint hidden ladders
pl: Narysuj ukryte drabiny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints hidden ladders, which appear when all the gold is gone.
pl: Rysuje ukryte drabiny, które pokażą się kiedy zostanie zebrane całe złoto.

[ctx: @option:check]
en: Bar
pl: Sztabka

[ctx: @option:check]
en: Bar/Pole
pl: Belka/Słup

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint bars or poles
pl: Narysuj belki lub słupy

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints bars or poles (can fall from these).
pl: Rysuje poręcz lub szczebel (można z nich spaść).

[ctx: @option:check]
en: Gold
pl: Złoto

[ctx: @option:check]
en: Gold/Treasure
pl: Złoto/Skarb

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint gold (or other treasure)
pl: Narysuj złoto (lub inny skarb)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints gold pieces (or other treasure).
pl: Rysuje złote sztabki (lub inny skarb).

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
pl: &Edytor

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
pl: Pasek edycji

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
pl: Edytuj nazwę lub podpowiedź

[ctx: @label:textbox]
en: Name of level:
pl: Nazwa poziomu:

[ctx: @label:textbox]
en: Hint for level:
pl: Podpowiedź dla poziomu:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
pl: Edytuj opis gry

[ctx: @label:textbox]
en: Name of game:
pl: Nazwa gry:

[ctx: @label:textbox]
en: File name prefix:
pl: Przedrostek nazwy pliku:

[ctx: @option:radio]
en: Traditional rules
pl: Zasady tradycyjne

[ctx: @option:radio]
en: KGoldrunner rules
pl: Zasady KGoldrunnera

en: 1 level | %1 levels
pl[0]: %1 poziom
pl[1]: %1 poziomy
pl[2]: %1 poziomów

[ctx: @label:textbox]
en: About this game:
pl: O tej grze:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
pl: Utwórz grę

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: 0 levels
pl: 0 poziomów

[ctx: @action:button]
en: Save New
pl: Zapisz nowy

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
pl: Wybierz zapisaną grę

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
pl: Gra                       Poziom/Życia/Punkty   Dzień    Data     Czas

[ctx: @title:window]
en: Create Level
pl: Utwórz poziom

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
pl: Nie możesz tworzyć i zapisywać poziomów dopóki nie ma gry, która mogłaby je zawierać. Wybierz z menu "Utwórz grę".

[ctx: @title:window]
en: Edit Level
pl: Edytuj poziom

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
pl: Nie możesz edytować i zapisywać poziomów dopóki nie stworzysz gry i poziomu. Wybierz z menu "Utwórz grę".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
pl: Możesz edytować poziom systemowy, ale MUSISZ zapisać go do jednej z Twoich gier. Nie patrzysz na ukryte drabiny i dlatego upadasz pomiędzy cegły , czyż nie ? :-)

[ctx: @title:window]
en: Save Level
pl: Zapisz poziom

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
pl: Czy chcesz wstawić poziom i przesunąć istniejące w górę?

[ctx: @action:button]
en: &Insert Level
pl: &Wstaw poziom

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
pl: &Anuluj

en: Cannot open file '%1' for output.
pl: Nie można otworzyć pliku '%1' dla wyjścia.

[ctx: @title:window]
en: Move Level
pl: Przenieś poziom

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
pl: Musisz najpierw wczytać poziom, aby go przenieść. Użyj menu "%1" lub "%2".

[ctx: @title:menu]
en: Game
pl: Gra

[ctx: @title:menu]
en: Editor
pl: Edytor

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
pl: Nie możesz przenieść poziomu dopóki nie stworzysz gry i przynajmniej dwóch poziomów. Wybierz z menu "Utwórz grę".

en: Sorry, you cannot move a system level.
pl: Niestety nie można przenosić poziomów systemowych.

en: You must change the level or the game or both.
pl: Musisz zmienić poziom albo grę lub jedno i drugie.

[ctx: @title:window]
en: Delete Level
pl: Usuń poziom

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
pl: Nie możesz skasować poziomu dopóki nie stworzysz gry i poziomu. Wybierz z menu "Stwórz grę".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
pl: Czy chcesz usunąć poziom i przesunąć niższe poziomy w górę?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Level
pl: &Usuń poziom

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
pl: Nie znaleziono pliku '%1' do usunięcia.

[ctx: @title:window]
en: Save Game Info
pl: Zapisz opis gry

en: You must enter a name for the game.
pl: Musisz wpisać nazwę dla gry.

en: You must enter a filename prefix for the game.
pl: Musisz wpisać przedrostek nazwy pliku gry.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
pl: Przedrostek nazwy pliku nie powinien być większy niż 5 znaków.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
pl: Przedrostek nazwy pliku powinien składać się z liter alfabetu.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
pl: Przedrostek nazwy pliku '%1' jest w użyciu.

[ctx: @title:window]
en: Editor
pl: Edytor

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
pl: Nie zapisano wyniku pracy. Czy chcesz to zrobić teraz?

[ctx: @action:button]
en: &Save
pl: Zapi&sz

[ctx: @action:button]
en: &Do Not Save
pl: &Nie zapisuj

[ctx: @action:button]
en: &Go on Editing
pl: &Kontynuuj edycję

en: You can only modify user games.
pl: Możesz jedynie modyfikować gry użytkownika.

en: New Level
pl: Nowy poziom

en: Click anywhere to begin live play
pl: Naciśnij gdziekolwiek, aby zacząć grę na żywo

[ctx: @title:window]
en: Play Next Level
pl: Otwórz następny poziom

en: There are no more levels in this game.
pl: Nie ma już więcej poziomów.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
pl: Nieodpowiednia akcja: nie edytujesz poziomu.

[ctx: @title:window]
en: No Sound
pl: Bez dźwięku

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
pl: Ostrzeżenie: Ta kopia KGoldrunner nie ma dźwięku.
    
    Stało się tak ponieważ nie było wersji rozwojowych bibliotek OpenAL i SndFile podczas kompilacji i budowania.

[ctx: @title:window]
en: Game Paused
pl: Gra zatrzymana.

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
pl: Gra jest zatrzymana. Naciśnij klawisz Pauza (domyślnie P lub Esc), kiedy będziesz gotowy do gry.

[ctx: @title:window]
en: Replay Last Level
pl: Powtórz ostatni poziom

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
pl: BŁĄD: Nie można znaleźć nagrania z przejścia ostatniego poziomu, jaki został ukończony.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
pl: Brak ostatniego poziomu, który można by otworzyć ponownie. By móc otworzyć poziom ponownie, musisz go ukończyć, albo przechodząc go, albo przegrywając.

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
pl: Szybki start

[ctx: @action:button start playing a game]
en: &PLAY
pl: &Graj

[ctx: @info:tooltip]
en: Start playing this level
pl: Zacznij grać na tym poziomie

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
pl: Przygotuj się do gry na pokazanym poziomie, tak długo jak nie klikniesz, ruszysz myszką albo naciśniesz klawisz nie rozpoczniesz gry

[ctx: @action:button]
en: &Quit
pl: Za&kończ

[ctx: @info:tooltip]
en: Close KGoldrunner
pl: Zakończ KGoldrunner

[ctx: @action:button]
en: &New Game…
pl: &Nowa gra…

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a different game or level
pl: Zacznij inną grę lub poziom.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
pl: Użyj "Wybierz grę" by wybrać inną grę lub poziom, a potem "start" aby zagrać.

[ctx: @action:button]
en: &Use Menu
pl: &Użyj menu

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the menus to choose other actions
pl: Użyj menu by wybrać inne operacje.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
pl: Przed grą użyj menu by wybrać inne operacje takie jak "zapis gry" lub "zmień wystrój".

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
pl: Gra jest zatrzymana. Naciśnij klawisz Pauza (domyślnie P lub Esc), kiedy będziesz gotowy do gry.

[ctx: @title:window]
en: Show a Solution
pl: Pokaż rozwiązanie

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
pl: Niestety, pomimo że da się przejść wszystkie poziomy KGoldrunnera, nie zostało jeszcze nagrane żadne rozwiązanie dla wybranego poziomu.

[ctx: @title:window]
en: Replay Any Level
pl: Powtórz jakikolwiek poziom

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
pl: Niestety, wygląda na to że nie otworzyłeś i nie nagrałeś wcześniej przejścia tego poziomu.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
pl: <NOBR><B>KONIEC GRY !!!</B></NOBR><P>Chcesz otworzyć ten poziom jeszcze raz?</P>

[ctx: @title:window]
en: Game Over
pl: Koniec gry

[ctx: @action:button]
en: &Try Again
pl: &Spróbuj ponownie

[ctx: @action:button]
en: &Finish
pl: &Zakończ

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
pl: <b>GRATULACJE!!!!</b><p>Pokonałeś ostatni poziom w grze <b>"%1"</b> !!</p>

[ctx: @title:window]
en: Hint
pl: Podpowiedź

[ctx: @action:button]
en: &Show a Solution
pl: &Pokaż rozwiązanie

en: Sorry, there is no hint for this level.
pl: Niestety nie ma podpowiedzi dla tego poziomu.

en: T H E   E N D
pl: K O N I E C

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
pl: Naciśnięto przycisk, który służy do poruszania bohatera. Czy chcesz samoczynnie włączyć sterowanie bohaterem z klawiatury? W dłuższej perspektywie, sterownie myszą jest wygodniejsze.

[ctx: @title:window]
en: Switch to Keyboard Mode
pl: Przełącz na kontrolę klawiaturą

[ctx: @action:button]
en: Switch to &Keyboard Mode
pl: Przełącz na kontrolę &klawiaturą

[ctx: @action:button]
en: Stay in &Mouse Mode
pl: Pozostań przy kontroli &myszką

en: Keyboard Mode
pl: Tryb klawiatury

[ctx: @title:window]
en: Save Game
pl: Zapisz grę

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
pl: Niestety nie można zapisać twojej gry podczas edycji. Użyj pozycji menu "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
pl: Nie można otworzyć pliku '%1' tylko do odczytu.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
pl: Uwaga: z powodu zastosowanych ułatwień programowych, miejsce i liczba punktów zapisywanej gry będzie taka, jaka była na początku tego poziomu, nie taka jak jest teraz.

en: Error: Failed to save your game.
pl: Błąd: Nie można zapisać twojej gry.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
pl: Wczytaj grę

en: Sorry, there are no saved games.
pl: Niestety nie ma zapisanych gier.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
pl: Nie można znaleźć gry z przedrostkiem '%1'.

en: Unknown
pl: Nieznany

[ctx: @title:window]
en: Check for High Score
pl: Sprawdź najlepsze wyniki

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
pl: <html><b>Gratulacje !!!</b><br/>Osiągnąłeś wysoki wynik w tej grze.<br/> Wpisz twoje imię, aby mogło być umieszczone<br/> w hali chwały KGoldrunnera.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
pl: Zapisz najlepszy wynik

en: Error: Failed to save your high score.
pl: Błąd : Nie można zapisać Twojego wyniku.

[ctx: @title:window]
en: Show High Scores
pl: Pokaż najlepsze wyniki

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
pl: Niestety nie ma najlepszych wyników dla samouczka.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
pl: Niestety nie ma jeszcze najlepszych wyników dla gry "%1" .

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
pl: <center><h2>Najlepsze wyniki gry KGoldrunner</h2></center><center><h3>Gra "%1"</h3></center>

[ctx: @title:column 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
pl: Ranking

[ctx: @title:column person]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: @title:column game level reached]
en: Level
pl: Poziom

[ctx: @title:column]
en: Score
pl: Wynik

[ctx: @title:column]
en: Date
pl: Data

[ctx: @title:window]
en: High Scores
pl: Najlepsze wyniki

[ctx: @title:window]
en: Load Game Info
pl: Wczytaj opis gry

en: Cannot find game info file '%1'.
pl: Nie można znaleźć pliku opisu gry '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
pl: Osiągnięto koniec pliku %1 zanim znaleziono koniec danych gry.

[ctx: @title:window]
en: Save a Solution
pl: Zapisz rozwiązanie

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
pl: Twoje rozwiązanie poziomu %1 zostało zapisane do pliku %2

[ctx: @title:window]
en: Read Level Data
pl: Wczytaj dane poziomu

en: Cannot find file '%1'.
pl: Nie można znaleźć pliku %1.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
pl: Osiągnięto koniec pliku %1 bez znalezienia danych poziomu.

[ctx: @title:window]
en: Rename File
pl: Zmień nazwę pliku

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
pl: Nie można usunąć poprzedniej wersji pliku '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
pl: Nie można zmienić nazwy pliku z '%1' na '%2'.

[ctx: @title:window]
en: Theme Selector
pl: Wybierak wystroju

en: Lives: %1
pl: Życia: %1

en: Score: %1
pl: Wynik: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Level
pl: Wybierz poziom

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
pl: Niestety możesz jedynie zapisywać lub przenosić tylko do własnych gier.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
pl: Niestety możesz jedynie usuwać poziom z jednej ze swoich gier.

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
pl: Niestety możesz jedynie edytować opisy tylko własnych gier.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
pl: Nie ma poziomu %1 w "%2:, więc nie możesz go edytować ani w niego grać.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
pl: Wybierz grę

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
pl: <html><b>Proszę wybrać grę:</b></html>

[ctx: @title:column]
en: Name of Game
pl: Nazwa gry

[ctx: @title:column]
en: Rules
pl: Zasady

[ctx: @title:column]
en: Levels
pl: Poziomy

[ctx: @title:column]
en: Skill
pl: Umiejętności

en: Level 1 of the selected game is:
pl: Poziom 1 zaznaczonej gry to:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
pl: Wybierz grę/poziom

en: Please select a level:
pl: Proszę wybrać poziom:

[ctx: @label:spinbox]
en: Level number:
pl: Numer poziomu:

[ctx: @action:button]
en: Edit Level Name o&r Hint
pl: &Edytuj nazwę poziomu lub podpowiedź

[ctx: @action:button]
en: Start Game
pl: Uruchom grę

[ctx: @action:button]
en: Play Level
pl: Poziom gry

[ctx: @action:button]
en: Replay Level
pl: Powtórz poziom

[ctx: @action:button]
en: Show Solution
pl: Pokaż rozwiązanie

[ctx: @action:button]
en: Save a Solution
pl: Zapisz rozwiązanie

[ctx: @action:button]
en: Edit Level
pl: Edytuj poziom

[ctx: @action:button]
en: Save Change
pl: Zapisz zmiany

[ctx: @action:button]
en: Delete Level
pl: Usuń poziom

[ctx: @action:button]
en: Move To…
pl: Przenieś do…

[ctx: @action:button]
en: Edit Game Info
pl: Zmień opis gry

[ctx: Rules]
en: Traditional
pl: Tradycyjnie

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
pl: Samouczek

[ctx: Skill Level]
en: Normal
pl: Normalna

[ctx: Skill Level]
en: Championship
pl: Mistrzowska

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
pl[0]: %1 poziom, używa zasad KGoldrunnera.
pl[1]: %1 poziomy, używają zasad KGoldrunnera.
pl[2]: %1 poziomów, używają zasad KGoldrunnera.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
pl[0]: %1 poziom, używa zasad Tradycyjnych.
pl[1]: %1 poziomy, używają zasad Tradycyjnych.
pl[2]: %1 poziomów, używają zasad Tradycyjnych.

en: Sorry, there is no further information about this game.
pl: Niestety nie ma dalszych informacji o tej grze.

en: This level number is not valid. It can not be used.
pl: Numer tego poziomu jest nieprawidłowy i nie może zostać użyty.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
pl: Główny przycisk znajdujący się poniżej wywołuje działania wybranego menu. Naciśnij go po wybraniu gry i poziomu - lub naciśnij "Anuluj".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
pl: 
    
    Jeśli po raz pierwszy uruchamiasz KGoldrunnera, wybierz samouczka. Samouczek daje ci podpowiedzi podczas gry.
    
    W przeciwnym razie po prostu naciśnij na nazwie gry (w polu listy). Następnie aby zacząć od poziomu 001, naciśnij główny przycisk znajdujący się poniżej. Gra rozpoczyna się w momencie, gry poruszysz myszką lub naciśniesz klawisz.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
pl: 
    
    Możesz użyć poziomów systemowych do edycji (lub kopiowania), ale rezultaty musisz zapisać w grze, którą stworzyłeś. Użyj lewego przycisku myszy jako pędzla oraz paska narzędziowego edytora jako palety. Przycisk 'Usuń' lub prawy przycisk myszy usuwają dany element. Możesz poruszać kursorem z wciśniętym przyciskiem myszki, by rysować lub usuwać wiele kwadratów.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
pl: 
    
    Możesz tu dodać nazwę oraz podpowiedź do twojego nowego poziomu, ale musisz zapisać ten poziom do jednej z twojej własnej gry. Domyślnie twój nowy poziom zostanie dodany na końcu twojej gry, lecz możesz również wybrać numer poziomu, aby zapisać go w środku.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
pl: 
    
    Możesz tu stworzyć lub edytować nazwę i podpowiedź, przed zapisaniem poziomu. Jeśli zmienisz grę lub poziom możesz wykonać kopię lub "Zapisać jako", musisz jednak zawsze zapisywać do jednego z katalogów zawierających twoje gry. Jeśli zapiszesz poziom w środku twojej gry, to pozostałe poziomy zostaną automatycznie przenumerowane.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
pl: 
    
    Możesz jedynie usunąć poziomy z jednej z twoich gier. Jeśli kasujesz poziom ze środka gry, to pozostałe poziomy zostaną automatycznie przenumerowane.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
pl: 
    
    Aby przenieść poziom (zmienić numer), najpierw musisz go zaznaczyć za pomocą "Edytuj dowolny poziom...", następnie możesz użyć "Przenieś poziom...", aby przydzielić mu nowy numer albo inną grę. Pozostałe poziomy są automatycznie przenumerowywane. Możesz przenosić poziomy tylko między swoimi grami.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
pl: 
    
    Podczas edycji opisu musisz jedynie wybrać grę, którą chcesz opisać następnie możesz w oknie wpisać szczegóły o grze.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
pl: 
    
    Naciśnij w polu listy, aby wybrać grę. Wewnątrz listy i poniżej niej możesz zobaczyć więcej informacji o zaznaczonej grze, wliczając w to informacje na temat tego ile ma poziomów, jaki jest jej poziom trudności, oraz według jakich zasad podążają wrogowie (zobacz Podręcznik KGoldrunnera).
    
    Wybierasz poziom poprzez wpisanie jego numeru lub używając paska przewijania. Jeśli zmienisz grę lub poziom, zobaczysz podgląd wyboru w miniaturce.

[ctx: @title:window]
en: Help: Select Game & Level
pl: Pomoc: wybierz grę i poziom

en: A game of action and puzzle solving
pl: Gra akcji i rozwiązywania układanek

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
pl: (C) 2003 Ian Wadham i Marco Krüger

en: Current author
pl: Bieżący autor

en: Original author
pl: Pierwszy autor

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
pl: Przeniesienie do KDE4, Qt4 i KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
pl: Klasy KGameCanvas dla KDE4

en: Artwork for runners and default theme
pl: Opracowanie graficzne dla biegaczy i domyślnego wystroju

en: Artwork for bars and ladders
pl: Opracowanie graficzne belek i drabin

en: Artwork for background of Geek City theme
pl: Opracowanie graficzne dla tła wystroju "Geek City"

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
pl: Wystroje nostalgiczne, usprawnienia dla biegaczy, cecha wielokrotnego tła oraz wiele innych usprawnień

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
pl: Opracowanie graficzne dla wystroju "Skarb Egiptu"
