kgoldrunner - en to sk translation catalogue (848 entries)

en: Beginner's Luck
sk: Šťastie začiatočníkov

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
sk: Týchto 70 úrovní je klasifikovaných ako úvod do tradičnej hry, ktoré vytvoril Jason sám (j u jxself org). Hoci nie sú tam žiadne náznaky, každá úroveňmá nahrané riešenie. 
    
    Hra je zameraná na nových hráčov, ale neskoršie úrovne sú celkom ťažké, takžedávajte pozor na to, ako sa nepriatelia reagujú na vaše pohyby za pochodu. Potrebuješich dobre vyškoliť, kým sa dostaneš na úrovni 70. 
    
    Jason poskytol väčšina z riešení, ale niektoré sú od Iana Wadhama.

en: Curse of the Mummy
sk: Prekliatie múmie

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
sk: Čerpanie zo západných filmových ikon o múmiách a Egypte, táto sada úrovní najlepšie beží pod témou Poklad Egypta.
    
    Pre cibrenia vašej egyptológie, zistíte, že faktické lahôdky súvisiace s každou úrovňou v tipoch, sú fakty čerpané skôr z Wikipédie než Hollywoodu.
    
    Túto hru majstrovstiev vytvoril Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca> s niekoľkými egyptskými nápadmi a úrovňou Červené more prispel Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
sk: Náhorná plošina Gíza

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
sk: Gízska plošina na okraji Káhiry je miesto v Nekropole pri Gíze, ktoré sa skladá z Cheopsovej pyramídy (Veľká pyramída), Rachefovej pyramídy, Menkaureovej pyramídy, Veľkej sfingy a radu ďalších menších stavieb.
    
    Ak si kliesnite cestu pod plošinu, snažte sa vyhnúť zabíjaniu múmií: ak sa príliš ich veľa objaví na pravej strane, bude ťažké uniknúť na konci. Ak chcete začať, budete musieť použiť techniku ​​kopania pri padaní.

en: The Pyramid of Djoser
sk: Džoserova pyramída

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
sk: Pyramída Džoserova (Zoser) alebo stupňovitá pyramída (kbhw - ntrw po egyptsky ) je archeologický pozostatok v pohrebisku Sakkáre, Egypt, severozápadne od mesta Memphis.
    
    Na dokončenie tejto úrovne je potrebné postupovať v krokoch: najprv oslobodiť múmiu na ľavej strane druhej úrovne (odspodu), nechať ju spadnúť a vyplniť skrytú jamu na úrovni prízemia.
    
    Teraz vojsť na pravej strane druhej úrovne a pohybovať sa po žrdi nad múmiou a získať kus pokladu uprostred, byť si istý vykopaním tehly vľavo od stredu.
    
    Múmia na tretej úrovni je trochu problematická, pretože zoberie kus pokladu a ponesie ho. Môžete mať šťastie a zistíte, že sa vzdá svojho pokladu na nejakom mieste, ale môžete ju tiež chytiť do pasce v jednej kopateľnej tehle na pravej strane so starostlivým načasovaním.
    
    Nakoniec, pred získaním posledného kúska pokladu, zabezpečiť otvorenie vpravo dole stupňovitej pyramídy pre umožnenie múmiám na pravej strane vstúpiť do pyramídy - ak existuje viac ako jedna múmia vpravo dole, než sa objaví únikový rebrík, nebudete schopní dosiahnuť východ.

en: Pharaoh's Barge
sk: Faraónov  riečny čln

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
sk: Chufuova loď je neporušená, v skutočnej veľkosti plavidla zo starovekého Egypta, ktorá bol uzavretá do jamy v pyramídovom komplexe v Gíze pri spodku Veľkej pyramídy v Gíze okolo 2500 rokov pred naším letopočtom. Loď bola takmer určite postavená pre Chufua (kráľ Cheops).
    
    Je to jedna z najstarších, najväčších a najlepšie zachovaných lodí zo staroveku a celkovo meria 43,6 metrov. Napriek svojmu veku, by mohla i dnes plávať, ak by sa dala na vodu.
    
    To je takmer jednoduchá úroveň: dobrý poklad, a nie príliš veľa múmií. Ale vašou úlohou je vytrhnúť im poklad, ktorý nesú.

en: Pyramid Puzzles
sk: Skladačky pyramídy

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
sk: Veľká pyramída bola najvyššia umelá stavba na svete viac než 3800 rokov. Chodenie hore a dole po celú dobu muselo byť fuškou pre starých Egypťanov, pravdepodobne rovnako ako zistíte aj vy, bude to fuška chodiť hore a dole po tejto pyramíde.
    
    Ak chcete získať druhý poklad zľava, budete musieť použiť tehlu blokujúcu rebrík na spodku ako most k úteku.
    
    Ak chcete získať štvrtý poklad zľava, odpracte tri tehly vyššie a napravo k najviac ľavej múmii; ak budete kopať v správnom poradí, dá vám to práve dosť času, aby ste zobrali poklad a utiekli.
    
    Niektoré z múmií sa musia pustiť, aby dostali trocha z pokladu. Avšak, získajte prvý, druhý a štvrtý poklad (z ľavej strany) pred uvoľnením niektorej z múmií. Dávajte pozor, aby ste nezabili žiadnu múmiu; ak sa objavia na pravej strane pyramídy, nebudete schopní dokončiť úroveň. Tiež je možné uvoľniť múmie a chytiť ich do jednej z iných komôr.

en: Crocodile
sk: Krokodíl

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
sk: Krokodíly sa môžu dožiť viac ako 100 rokov s najväčšími druhmi dosahujúcimi dĺžku 4,85 m. Boli pozorované rôzne druhy útočiace a zabíjajúce žralokov.
    
    Sobek bol zbožštenie krokodílov. Egypťania, ktorí pracovali alebo cestovali po Níle dúfali, že keď sa modlia k Sobekovi, krokodíliemu bohovi, ochráni ich pred útokom krokodílov.
    
    V tejto úrovni sa krokodíla nemusíte báť. Napriek tomu, modlitba k Sobekovi vám môže pomôcť uniknúť múmiám, zatiaľ čo vy získavate poklad.

en: Three Pyramids
sk: Tri pyramídy

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
sk: Nekropole pri Gíze je obľúbenou turistickou destináciou od staroveku a bola propagovaná v helenistickej dobe, kedy bola Veľká pyramída uvedená  Antipatros zo Sidónu ako jeden zo siedmich divov sveta. Dnes je to jediný z týchto divov, ktorý ešte v existuje.
    
    Možno zistíte, že najjednoduchšie pre navigáciu tohto divu, ak máte dve múmie v  pravej, vzdialenejšej strane pyramídy pred tým, než tam prechádzate.

en: Tura Caves
sk: Štôlne Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
sk: Tura bol egyptský hlavný lom na vápenec a bol používaný pri Veľkej Chufuovej pyramíde. Ťažba tohto vápenca zanechala štôlne, ktoré boli neskôr použité britskou armádou ako tajné skladisko počas druhej svetovej vojny, a ktoré si môžete teraz pozrieť.
    
    Na ľavej strane dolnej časti dlhej šachty sú dve skryté jamy. Uvoľnite múmiu na pravej strane dlhej šachty na vyplnenie jednej z nich a uvoľnite múmiu vo veľkej sieni na vyplnenie druhej. Určite naveďte prvú z dvoch múmií nadol, aby dostala kúsok pokladu v kúte blízko spodku šachty. Pri opustení tohto kúta, kopte niekoľkokrát na vašej pravej strane, aby ste si otvorili svoju ​​únikovú cestu.
    
    Získajte celý poklad na ľavej strane hracej dosky, potom sa presuňte doprava. Isto kopaním uvoľnite múmiu v hornej časti, takže neskôr môžete získať svoj ​​ poklad. Tiež budete potrebovať jej pomoc pri úteku späť doľava na konci tejto úrovne. Poklad na pravej strane je ľahšie získať, ako to vyzerá: strategicky umiestnené falošné tehly robia ľahkou polovicu úrovne. Poznámka : Ak máte pocit nejakej odlišnosti, môžete urobiť všetko najskôr vpravo a potom vľavo.

en: Pyramid Crawl
sk: Pyramídové lezenie

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
sk: Existuje viac ako 100 pyramíd v Egypte, najstaršie boli postavené okolo 2600 rokov pred Kr..
    
    V tejto pyramídovej úrovni (postavená okolo roku 2008 po Kr.) vyhnúť sa tomu (odlákaním alebo zabitím), aby sa dve múmie dostali do stredu spodnej časti.

en: The Great Sphinx
sk: Veľká sfinga

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
sk: Veľká sfinga je strážcom v Gízskej plošiny, kde smeruje k vychádzajúcemu slnku. Stojaca 73 m dlhá a 20 m vysoká, je najväčšou monolitnou sochou na svete a je iba 4500 rokov mladá.
    
    Ak chcete uchňapnúť poklad vo vnútri sfingy, pokúste sa vyriešiť Záhadu Sfingy: ako sa dostať cez hordy múmií na pravej strane?

en: Ladder Pyramid
sk: Rebrík pyramídy

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
sk: Najviac akceptované teórie o stavbe pyramíd sú založené na predstave, že boli stavané presunom obrovských kameňov z lomu a ich dotiahnutím a zdvihnutím na miesto. Spory sa sústredia na spôsob, akým boli kamene prepravované a umiestnené. Bez ohľadu na to, je pravdepodobné, že bolo použité množstvo rebríkov na ich konštrukciu tak, ako pri tejto úrovni.
    
    Táto úroveň je väčšinou pobehovanie. Vyzdvihnutie pokladu a zároveň vyhnutie sa múmiám nie je tak ťažké - ale získanie pokladu od múmií je oveľa ťažšia úloha. Trojito-široká kamenná plošina je užitočné zabíjacie pole, aj keď budete musieť trochu behať, aby boli múmie nesúce poklad správne zoradené. Všimnite si tiež, že prostredný blok tejto plošiny je prepadávací.
    
    A akonáhle získate celý poklad, budete musieť prejsť cez únikový rebrík. Jeden spôsob, ako to urobiť, je zabiť múmiu a prejsť cez jej chrbát, keď múmia prechádza od únikového rebríka do hlavnej pyramídy.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
sk: Anch bol egyptský hieroglyfický symbol, ktorý sa čítal ako 'život' a ako symbol slnka bol takmer vždy vytvorený zo zlata.
    
    Ak chcete zachovať svoj ​​život na tejto úrovni, dávajte si pozor na falošné tehly v hlavnom Anch a zistite, ktoré z nich sú vhodné.

en: Pharaoh's Tomb
sk: Faraónova hrobka

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
sk: Vedci odhadujú, že 2,3 milióna blokov bolo použitých na vytvorenie Veľkej pyramídy, s priemernou hmotnosťou asi 2,5 tony na blok.
    
    Pyramída tejto úrovne bola postavená z menej ako 100 blokov. Na začiatku, manéver pre vojdenie dovnútra pyramídy a potom zotrvanie na jednom z rebríkov na druhej vrstve najbližšej k vonkajšej stene na ľavej strane pyramídy. Počkať, kým sa múmie zoskupia na druhej strane vonkajšie steny. Potom vyliezť na vrchol rebríkov na malej pyramíde a čakať kvôli múmiám, aby vyliezli na vysoký rebrík a popadali zo žrde. Akonáhle posledná spadne (alebo tesne predtým), vybehnúť na vysoký rebrík, po žrdi a kopať pre návrat do veľkej pyramídy a hrobky.
    
    Opakovať tento trik odchodu po zmocnení sa osamelého kusa pokladu, iba tentoraz sa bude treba dostať von na pravej strane pyramídy.

en: Cat
sk: Mačka

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
sk: Uctievanému, dôležitému zvieraťu egyptskej spoločnosti a náboženstva, mačke, sa poskytovala rovnaká mumifikácia po smrti ľuďom.
    
    Pri ukončovaní tejto mačacej úrovne sa nenechajte zmiasť mačacím chvostom, ktorý sa objaví, len čo zdvihnete posledný poklad. Jediný východ je na ľavej strane. Takže treba nechať múmie, aby vám priniesli poklad, ktorý sa nachádza na pravej strane mačacie hlavy, pretože nemôžete vyzdvihnúť každý kus a bežať späť včas.
    
    Ak chcete získať múmie, aby vám priniesli poklad, musíte vykopať päť tehál naspodku a umožniť im prejsť (alebo byť chytený a zabitý).

en: Pyramid Power
sk: Moc pyramídy

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
sk: Imhotep navrhol stupňovitú pyramídu Džosera, aby slúžila ako gigantické schodisko, po ktorom duša zosnulého faraóna môže vystúpiť do neba. Úspech Imhotepa bol taký významný, že bol neskôr Egypťanmi uctievaný ako boh.
    
    Než budete môcť vystúpiť na vrchol pyramídy tejto úrovne, musíte urobiť svoju cesta naspodok. Ak chcete získať horný kus pokladu, presuňte sa vľavo mimo vrcholu, vykopte ďalší blok a vykročte smerom nižšie k múmii, pokračujte s presunom vpravo (skúste umiestniť ukazovateľ myši na vrchol).
    
    Potom, čo získate posledný kus pokladu, vyjdite napravo a bežte hore a dole po rebríkoch. Vľavo dole je jediná ťažká časť: len bežte pod múmiami na rebríku nad vami a manévrujte ... a dúfajte!

en: Eye of Horus
sk: Horovo oko

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
sk: Horovo oko je staroveký egyptský symbol ochrany a kráľovskej moci od božstiev.
    
    Na tejto úrovni, je nejaká ochrana vo vnútri oka, ale nie veľká. Vyžadujú sa opakované výlety z hornej do spodnej časti na získanie celého pokladu. Nakoniec, budú dve múmie vľavo naspodku. Ak sa ich chcete zbaviť, vystúpte na vrchol krátkeho rebríka, štyri zľava, kopte vľavo, zlezte a kopte znova vľavo. Jedna z múmií spadne do nižšej jamy. Vylezte po rebríku hore. Druhá múmia bude liezť po druhom rebríku a spadne do hornej jamy. Presuňte sa cez dve chytené múmie a vylezte na vrchol.

en: Inverted Pyramid
sk: Obrátená pyramída

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
sk: Pravdepodobne nie tradičný egyptský vzhľad.
    
    Musíte kľučkovať tam a späť pozdĺž žrdí, aby ste získali celý poklad. Ak sa chcete dostať okolo prenasledovateľskej múmie, počkajte na ňu na jednej žrdi a tesne predtým, ako vás dobehne, klesnite na nižšiu žrď a prejdite priamo pod ňou.
    
    Pretože je dizajn netradičný, vzhľadom k tomu je hranie úrovne netradičné: pohyb spôsobom klesni a presuň sa popod je jednoduchšie robiť s klávesnicou (jednoduchšie, ale stále ťažké). Akonáhle získate posledný kúsok pokladu nad tehlami vnútri pyramídy, pozastavte hru a prepnite sa späť na režim myši.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
sk: Anubis alebo Inpu bol egyptský boh posmrtného života.
    
    Ak chcete získať poklad medzi Anubisovými ušami, vykopte dva stĺpy vľavo od múmie a postavte sa na vrch múmie. Presuňte sa vľavo mimo múmie počas kopania vpravo. Múmia by mala spadnúť do otvoru v najviac pravom stĺpe. Teraz vykopte vľavo dva stĺpy, pokiaľ sa nepripojíte k rebríku-oku. Presuňte sa dole z najviac pravého rebríka oka a spadnete nižšie na žrď. 
    
    Ak chcete získať poklad v pravom uchu, vykopte vyšší z dvojblokových stĺpov, ktorý padá na pravý dvojblokový stĺpec. Presuňte sa vľavo a kopte druhý dvojblokový stĺp. Teraz sa presuňte doprava a vykopte jednoblokový stĺp, ktorým uvoľníte múmiu. Presuňte sa ešte doprava a vykopte tri bloky tak, že máte dva bloky širokú rímsu na státie. Presuňte sa vľavo a vykopte štvorec po vašej pravej strane. Počkajte, kým múmia spadne, získajte jej poklad a uháňajte hore po rebríku čeliť piatim múmiám blokujúcim východ.

en: Pyramid of Treasure
sk: Pyramída pokladu

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
sk: Núbia bola hlavným zdrojom zlata v Egypte. Kráľ Tushratta z Mitanni tvrdil, že zlato bolo v Egypte 'hojnejšie ako špina'.
    
    V tejto pyramíde je poklad ešte aj vo vzduchu! Veľa pokladu, iba tri múmie - to nemôže byť také ťažké, však?

en: Sarcophagus
sk: Sarkofág

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
sk: Sarkofág je pohrebná schránka na mŕtvolu, najčastejšie vytesaná alebo vyrezaná z kameňa. V starovekom Egypte tvoril sarkofág  vonkajšiu vrstvu ochrany pre kráľovské múmie, s niekoľkými vrstvami vnorených rakiev, ktoré boli často vytesané z alabastru.
    
    Ak nechcete, aby bola táto úroveň váš sarkofág, získajte na začiatku kus  pokladu pod ľavým okrajom sarkofágu - inak, nie je žiadny iný spôsob, ako ho získať.

en: The Parting of the Red Sea
sk: Rozdelenie Červeného mora

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
sk: Biblia hovorí, že Mojžiš rozdelil more, aby sa vyhol faraónovým mužom. Potom, čo ste vydrancovaný pyramídy jeho predkov, by nemalo byť žiadnym prekvapením, že faraón tiež poslal svojich mužov za vami.
    
    Našťastie, more môže byť rozdelené len dopadnutím na posledný poklad. Uniknúť faraónovým mužom nie je také ľahké. Po prvé, dosiahnite, aby váš hrdina zišiel dole tak ďaleko, ako len môže, a potom čakal na svoju chvíľu. Potom postúpte cez vodnú stenu vpravo, prejdite cez žrď do stredu a počkajte,  až múmie dosiahnu hornú časť vody pred klesaním druhýkrát.
    
    Tentoraz okamžite prebehnite po vodnej stene na vašu ľavú stranu, prejdite pod prenasledujúcimi múmiami. Čakajte v blízkosti ľavého horného rohu, kde vás múmie po vašej pravici nemôžu dostať. Akonáhle múmie na vašej ľavej strane dosiahnu vrchol, klesnite na morské dna tretíkrát (ani Mojžiš to nemal také ťažké). Trik, aby ste sa dostali okolo múmií na tejto poslednej ceste na vrchol, je prejsť pod a vľavo od nich, kým padajú ako stĺp dole jedným z dlhých klesajúcich rebríkov.
    
    Poznámka: Je možné spočiatku pohybovať sa po vodnej stene doľava, ale to je oveľa ťažšie.

en: Count
sk: Počet

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
sk: Táto hra je založená na počítaní od 0 do 16 (alebo 0 až 10 hexadecimálne). Prvá úroveň nemá zlato a žiadnych nepriateľov: problém je nájsť cestu von a hore, do ďalšej úrovne. Potom sa počet nepriateľov a kúsky zlata sa zvyšujú o 1 na každej úrovni. Názov každej úrovni zodpovedá počtu nepriateľov, kúskom zlata a čísliciam, ktoré sa objavujú v rozostavení.
    
    Tieto elegantné a pomerne zákerné úrovne majstrovstiev vytvoril Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.

en: Zero
sk: Nula

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
sk: Jedinou výzvou je dostať sa dovnútra 0, čo je jediná cesta k východu.
    
    Dostať sa dovnútra 0 vyžaduje lezenie na vrchol kľukatým rebríkom, odkopanie piatich tehiel na ľavom okraji 0, beh späť na začiatok kľukatého rebríka, cez žrď, prepadnutie cez vami nedávno vykopané tehly a okamžitý presun vpravo, aby ste sa dostali do 0. Načasovanie je pomerne tesné.

en: One
sk: Jeden

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
sk: Získavanie zlata vyžaduje viacnásobné výkopy na správnych miestach. Avšak, treba si pozrieť ďalší odsek.
    
    Ak sa chcete dostať von, musíte dostať nepriateľa, aby išiel cez vrchol 1 a vyplniť jamu naspodku. Existujú tri spôsoby, ako to urobiť. Prvý a najrozumnejší je čakať na žrdi nad horným pravým okrajom 1, kým je nepriateľ takmer pri vás a potom sa presunúť doprava, kopanie na vašej pravej strane, hneď ako sa dostanete na dno 1.
    
    Druhý spôsob sa týka načasovania vášho kopania zlata (alebo tam, kde zlato bolo); pohybovanie sa nad zlatom v správne čase spôsobí, že nepriateľ spadne do jamy na pravej strane 1. Tretí spôsob je zničiť nepriateľa a dúfať, že sa znovu sa objaví nad pravou stranou 1.

en: Two
sk: Dva

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
sk: Ak chcete získať zlato, ktoré je najviac vľavo, padnite naň zhora, vykročením jeden štvorec na obe strany, ako spadnete. Ihneď vykopte štvorec, ktorý bol tesne pod zlatom a vkročte dovnútra. Falošná podlaha vás spustí na dno.

en: Three
sk: Tri

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
sk: Po získaní všetkého zlata je jediný únik až hore po najvyššom rebríku vľavo, ale tento nie je k ničomu pripojený. Ak ho chcete dosiahnuť, budete musieť nalákať nepriateľa, aby vás nasledoval, potom vystúpiť po nepriateľovi, aby ste dosiahli rebrík.

en: Four
sk: Štyri

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
sk: Na začiatku, budete musieť uháňať na podlažie doprava. Budete musieť chytiť do pasce niektorých nepriateľov (s trochou šťastia, získate pri postupe kus zlata), ale mali by ste byť schopní ľahko vyjsť hore po rebríkoch v tvare 4 na pravej strane.
    
    Keď získate zlato zo 4, počkajte, kým nepriatelia dosiahnú horné rebríky tvaru 4. To vám dá dostatok času na dosiahnutie rebríkov skôr, ako vás odrežú nepriateli.

en: Five
sk: Päť

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
sk: Na začiatku, zlezte prvou sadou rebríkov a počkajte na najnižšej časti, kým sa nepriatelia usadia na svojich miestach. Potom klesnite na podlažie a zamerajte sa na veľký rebrík vpravo s vidlicou naspodku. Vidlica je to, čo vám umožní dostať cez nepriateľov vyššie: počkajte na úrovni podlahy ľavej priečky (nie pod úrovňou podlahy!), kým sa nepriateľ na dlhom rebríku nespustí vedľa vás. Potom vyšplhajte hore a doprava, aby ste vyliezli po veľkom rebríku.

en: Six
sk: Šesť

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
sk: Prvý trik na tejto úrovni je v načasovaní, kedy idete cez spodok 6 s nepriateľom lezúcim po rebríku na ľavej strane 6. Akonáhle budete na rebríku, nepriatelia budú liezť po rebríku od vás, takže stačí počkať, až tam žiadni nepriatelia nižšie na rebríku nebudú pred kopaním cez spodnú časť 6.
    
    Druhý trik je v zistení, ako dostať všetkých nepriateľov mimo rebríka na ľavej strane obrazovky. Jednou z možností je sedieť na vrchole veľkej 6 uprostred a čakať, až prídu cez žrde. Potom sa spustiť na zem a prejsť k rebríku.

en: Seven
sk: Sedem

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
sk: Zlato na vrchole 7 je hlavnou výzvou. Na začiatku vyliezť do najľavejšieho štvorca v hornej časti 7 a počkať, kým nepriatelia vyplnia jamy v hornej časti 7.

en: Eight
sk: Osem

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
sk: S opatrnými pohybmi a načasovaním, môžete nalákať dvoch nepriateľov cez najľavejší rebrík a nechať ich tam, kým vy získate päť najvyšších zlatých kusov.
    
    Tri najnižšie kusy musia byť všetky zhromaždené pri jednom prechode, ale možno budete potrebovať prinútiť nepriateľov smerom vpravo od 8 najskôr, aby ste sa vyhli problémom, keď sa objavia rebríky a môžete pristáť na podlahe.
    
    Môžete vyčistiť svoj ​​konečný únikový rebrík opätovným dosiahnutím podlahy vzdialene vpravo.

en: Nine
sk: Deväť

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
sk: Na začiatku, klesnite tak rýchlo, ako môžete na podlahu. Vykopte niekoľko jám naspodku na zdržanie nepriateľov od dosiahnutia rebríku. Potom popadnite dva kusy zlata na ľavej strane 9, kým nie sú okolo žiadni nepriatelia, kopaním vstúpte do 9 po uchmatnutí vyššieho z týchto dvoch kusov.
    
    Ak chcete získať zlato zo spodku 9, stojte na ľavom nepriateľovi, kopte vľavo a pohybujte sa vpravo. Dvaja nepriatelia sa začnú pohybovať vľavo, padnú a vylezú po rebríku. Keď prvý uviazne, kde ste práve kopali, skočte do najnižšej časti 9 a kopte doľava. Ďalší nepriateľ prinesie zlato dole. Uchmatnite ho, kopte doprava, klesnite dole k žrdi a uniknite tak rýchlo, ako len môžete.

en: Ten
sk: Desať

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
sk: Môžete chytiť do pasce niekoľko nepriateľov v jamách na spodku vľavo a vpravo, ale títo utečú, keď sa objavia skryté rebríky. Spustenie sa na podlahu počas úteku vám môže pomôcť vyčistiť vašu cestu vpravo hore.

en: Eleven
sk: Jedenásť

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
sk: Najskôr získajte kus zlata pod ľavou stranou žrdí v tvare 11, Potom uchopte kus pri základni ľavej 1 centrálnej 11. Teraz sa spustite na podlahu len na ľavej strane dvojitého vysokého múru. Nepriatelia zostúpia do rôznych sekcií. Teraz treba urobiť tri veci: získať zlato v ľavej a strednej sekcii, zobrať zlato od nepriateľov vpravo od vás, keď budete na podlahe a nalákať čo najviac nepriateľov do časti na ľavej strane 11.
    
    Prvé dve úlohy sú pomerne jednoduché: posledná úloha môže byť vykonaná niekoľkými spôsobmi. Ak vybehnete po strednom rebríku a presuniete sa doľava, môžete počkať nad pravou stranou žrdí (prípadne sa spustiť na žrde) a nalákať niekoľko nepriateľov naraz z centrálnej do ľavej časti. Môžete si tiež vyzdvihnúť kus zlata alebo dva, zatiaľ čo to robíte.
    
    Akonáhle budete mať všetko zlato (s výnimkou kusov na pravej strane 11), bežte do pravej hornej časti H rebríkov v strede. To spôsobí, že všetci nepriatelia, ktorí nie sú v ďalekej pravej časti, sa presunú do ľavej sekcie.

en: Twelve
sk: Dvanásť

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
sk: To je pomalá úroveň s množstvom čakania na nepriateľov, aby presunuli kam potrebujete.
    
    Na začiatku, klesnite na najbližšieho nepriateľa, ako klesá a presúva sa na žrdiach po pravej ruke, aby získal kus zlata tesne pod nimi. Určite počkajte na voľné miesto v nepriateľoch nižšie pred spustením sa na tejto zlatý kus.
    
    Mriežka 12 boxov na pravej strane je užitočná. Ak ste na tejto mriežke, ale pod jej vrcholom, nepriatelia lezúci po rebríku naľavo od mriežky nespadnú na mriežku a nebudú vás prenasledovať. Môžete počkať v dolnej časti mriežky, kým sa nepriatelia presunú ponad jamy z tehál a betónu naľavo dole, potom môžete klesnúť na podlahu. To spôsobí, že nepriatelia spadnú do jám a ostanú v pasci.
    
    Ďalším užitočným trikom je počkať na vrchole rebríka ďalej vľavo (miesto, kde začínate úroveň). Akýkoľvek nepriatelia dosť ďaleko budú bežať cez vrchol mriežky boxov a spadnú do oblasti pascí napravo.
    
    Ak chcete získať zlato v najľavejšej podlahovej časti, musíte vyplniť druhú časť podlahy s nepriateľmi a vykopať štvorce, ktoré zablokujú nepriateľov v najľavejšej oblasti. Možno to bude vyžadovať stratu zlata (t.j. mať nepriateľa nesúceho zlato, ktorý vojde do vykopaného štvorca, kde bude zničený), aj keď je možné získať tento kus zlata, ak naozaj chcete.
    
    Ak necháte najľavejšie odložené zlato až do konca, ​​potom je ľahké uniknúť až na vrchol. Prípadne, ak necháte zlato vnútri 2 na záver, mali by ste byť schopní uniknúť bez väčších ťažkostí. V opačnom prípade, nepriatelia chytení do pasce ďalej vľavo vám odrežú únikovú cestu.

en: Thirteen
sk: Trinásť

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
sk: Na začiatku, čakajte na hornej ľavej (alebo lepšie pravej) vetve najľavejších rebríkov, kým nepriatelia v strede vylezú do polovice stredového rebríka. Potom klesnite na horizontálny rebrík, presuňte sa celou trasou doprava a spustite sa zem, a tak nachytajte niekoľko nepriateľov.
    
    Musíte uvoľniť väčšinu nepriateľov odtiaľ, kde sú v pasci, aby ste získali zlato z rôznych miest. Najmä musíte uvoľniť nepriateľov chytených do pasce na ľavej polovici podlahy, aby ste získali aspoň jeden kus zlata.
    
    Akonáhle vyzdvihnete posledný kus zlata, nepriatelia sa nahrnú na centrálny rebrík, takže sa budete musieť rozhodnúť, ktorý kus zlata vyzdvihnete ako posledný. Rozumná voľba je ten držaný troma nepriateľmi v najnižšej časti 3, ako je ten, ktorý je v stredovom ramene 3.

en: Fourteen
sk: Štrnásť

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
sk: Štyri triky: po prvé, nevykopte nepriateľov chytených vo štvoriciach naľavo, až ku koncu (tiež ak jeden uviazne v strednej štvorici) - toto ponechá menej nepriateľov na riešenie.
    
    Po druhé, budete musieť zísť na vrch nepriateľa, aby ste získali zlato chytené v pasci vo štvoriciach naľavo a plávajúci kus zlata v strede.
    
    Po tretie, keď uvoľníte nepriateľov na štvoriciach pozdĺž pravej strany (a prípadne dvoch vo štvoriciach naľavo), možno zistíte, že je jednoduchšie zdvojnásobiť kopanie a stratiť tieto kúsky zlata.
    
    Napokon, je najjednoduchšie uniknúť na konci, ak odídete po poslednom kuse zlata v alebo pri plávajúcej 14 v strede vpravo. Potom môžete vybehnúť po rebríku, ktorý sa tam objaví.

en: Fifteen
sk: Pätnásť

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
sk: Dva tipy: Ak čakáte na jednom z dvoch ľavých rebríkov jednu priečku pod kusom zlata odloženým medzi dvoma rebríkmi, nepriatelia v strede skočia na základňu 5. To by vám malo umožniť, aby ste ľahko získali zlato medzi 1 a 5.
    
    Po druhé, ak sa čakáte na základni 1 napravo od jednej, nepriatelia na pravej strane dvoch rebríkov na ľavej strane 1 zoskočia zo žrde na druhú polovicu základne 1. Pokiaľ čakáte vysoko medzi 1 a 5, potom skočte na základňu 1, zatiaľ čo nepriatelia klesajú smerom k základni 1, vy sa budete môcť ponáhľať k rebríku na ľavej strane 1 a získať zlato na ľavej strane 1.

en: Sixteen
sk: Šestnásť

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
sk: Stĺp vľavo od 1 vyžaduje rýchly beh dolu a späť hore s opatrným vyhýbaním sa na obe strany, aby ste sa vyvarovali nepriateľom.
    
    Ak chcete získať zlato v strede 6, klesnite na hornú časť 'O' zo 6, presuňte sa vpravo/kopte vľavo a okamžite sa presuňte vľavo a kopte vľavo, aby ste zdržali nepriateľa, ktorý by vás pravdepodobne chytil. Avšak, možno si budete chcieť ponechať tento kus zlata na koniec tak, aby nedošlo k oslobodeniu ďalších dvoch nepriateľov skôr; hoci je možné opätovne chytiť do pasce dvoch nepriateľov v tejto sekcii.
    
    Ak chcete získať zlato v držbe nepriateľov vpravo naspodku, vykopte blokovací štvorec po ich ľavici, vybehnite po rebríku, kopte smerom od pravej strany 6, klesnite, bežte vľavo a kopte od štvorca na ľavej strane 6 a spustite sa na podlahu. Načasovanie je tesné - len jeden alebo dvaja nepriatelia v dolnej pravej časti sa budú môcť presunúť do ďalšej časti naľavo. Stále potrebujete vykopať spodok 6, aby ste získali ich zlato, toto je priamočiare, aj keď trochu hektické, pretože nepriatelia sa zdržujú naľavo od 6.
    
    Len čo získate všetko zlato, možno zistíte, že najjednoduchšie je odísť prechodom cez stred falošnej podlahy na 1 a vyjsť pomocou rebríkov na ľavej strane 1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
sk: TRANSLATORS: Prosím pozrite si poznámky v komentári prekladu.

en: Dig While Falling
sk: Kopať počas padania

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
sk: V hrách majstrovstiev často potrebujete kopať počas padania. Tieto úrovne sú stupňovým úvodom k tejto technike, vytvorenej samotným Jasonom (j at jxself org). Každá úroveň má nahraté riešenie, ktoré tiež poskytol Jason.

en: Jail Break
sk: Útek z väzenia

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
sk: Zatknutý za krádež a za okrádanie a odchyt vašich nepriateľov niekoľkokrát, ste zadržaný vo väzení.
    
    Ale polícia tu je nemilosrdná, ak sa pokúsite utiecť, nebudú strácať čas, aby vás  zabili... Takže buďte opatrní a najdôležitejšie zo všetkého: byť rýchly  --- alebo byť mŕtvy!
    
    Tieto úrovne majstrovstiev používajú rýchle a osobitné pravidlá KGoldrunner a vytvoril ich Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Don't Panic!
sk: Hlavne žiadnu paniku!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
sk: Ako názov úrovne hovorí, neexistuje absolútne žiadny dôvod na paniku.
    
    Je veľmi ľahké uniknúť z tohto väzenia, pretože samotné stráže sú v pasci a nemôžu sa vás dotknúť...

en: Robbery
sk: Lúpež

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
sk: Aby ste boli opäť voľní, budete potrebovať odniekiaľ nejaké peniaze.
    
    Trik je v sputnaní vašich nepriateľov. Mohlo by vám pomôcť, ak dokážete prinútiť každého k pádu na betónový blok. Na druhú stranu, stačí veľmi bežať...

en: Use the Guards
sk: Použiť stráže

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
sk: Môžu byť nemilosrdní, ale sú predvídateľní.
    
    Keď sa dostanete k rebríku na pravej strane, počkajte, aby jedna stráž skočila, potom prejdite ponad jeho hlavu, aby ste vyniesli zlato.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
sk: Zostupujúci nepriatelia (1) - Hľadanie spôsobu

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
sk: Využite svojich nepriateľov tým, že prechádzate nad ich hlavami.
    
    Ak existuje viac ako jedna medzera na prechod, najskôr dosiahnite, aby nepriatelia kráčali správne, potom začnite chodiť na ich hlavách.

en: Falling Enemies (2) - Digging
sk: Padajúci nepriatelia (2) - Kopanie

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
sk: Začať úroveň kliknutím. Zvyšok by mal byť samozrejmý ...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
sk: Zostupujúci nepriatelia (3) - Skryté rebríky

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
sk: Tentoraz sú viac inteligentní a padajú na vás zhora.
    
    Najprv vykopte všetky tehly na ceste k zlatu.
    
    Potom bežte späť do stredu a čakajte na znovuzrodených nepriateľov, ktorí padli. Budete musieť chytiť vodcov, zatiaľ čo budete čakať na ostatných. Na ceste hore dávajte pozor na viacero znovuzrodených nepriateľov.

en: Imprisoned Guards
sk: Uväznené stráže

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
sk: Je ľahké preniknúť do hlavnej stavby, ale na zozbieranie všetkého zlata a znova sa dostať von budete musieť chodiť po hlave nepriateľa.

en: Forbidden Gold
sk: Zabudnuté zlato

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
sk: Utiekli ste im veľmi pekne v niekoľkých posledných úrovniach.
    
    Teraz ste opäť voľný a môže robiť, čo sa vám zapáči. Všetko okrem opätovného kradnutia zlata, samozrejme...

en: Dig Your Way Out
sk: Kopať cestu von

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
sk: Žiadne stráže a vy sa stále žiadate o pomoc?
    
    No, môžete ju dostať.
    
    Kopte tehly vedľa tyče. Keď spadnete, rýchlo nájdite cestu späť k tyči, takže môžete prejsť do výklenku. Samozrejme môžete uspieť iba, ak viete ako a neváhate. Nie je moc času nazvyš...

en: An Unpleasant Cellmate
sk: Nepríjemný spoluväzeň

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
sk: Kliknite pre spustenie úrovne a on bude chytený do pasce skôr, ako vám môže akokoľvek uškodiť.

en: Awaiting Enemies
sk: Očakávanie nepriateľov

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
sk: Nič vám neurobia, ak zostanete, kde ste. Oni si chcú jednoducho len chrániť svoje zlato.

en: Too Many Guards
sk: Príliš veľa strážcov

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
sk: Táto úroveň je ťažká, ale rozhodne nie nemožná.
    
    Zbavte sa prvej skupiny strážcov tým, že ich zavediete naspodok. Tu je, ako na to. Prejdite k najnižším rebríkom a zostaňte na najpravejšom nízkom rebríku na okamih, potom sa rýchlo vráťte naspäť doľava tak, že iba jeden nepriateľ vás nasleduje. Počkajte na najľavejšom nízkom rebríku, kým tiež dosiahne najnižšie rebríky, potom sa rýchlo vyšplhajte hore a doľava. On skočí na zem. Opakujte tento trik so všetkými strážcami v tejto lokalite.
    
    Ďalšia stráž by sa mala dať ľahko prejsť, ale potom budete mať nejakú prácu... Keď vyleziete po rebríku vedľa betónu, bude stráž pobehovať od najľavejšieho rebríka a späť. Musíte nájsť ten správny moment jazdy cez jeho hlavu.
    
    Posledná časť vyžaduje nejakej kopanie. Najskôr klesnite tunelom falošných tehál na ľavej strane, nezabudnite vziať zlato, ako budete prechádzať okolo. Potom vylezte po dlhom rebríku. Tretia tehla na druhej strane vpravo je pasca. Spustite sa do nej, potom kopte vpravo a päťkrát vľavo, ako klesáte. Pokračujte dole. Vykopte nižšiu z dvoch tehál, ktoré majú priestor nad sebou, vylezte po najpravejších rebríkoch k prvej tehle, ktorú ste vykopali (dúfajúc, že sa teraz neuzavrela), potom sa vydajte vpravo a až k východu.

en: Caught In The Heights
sk: Chytený vo výškach

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
sk: Akonáhle sa budete pohybovať dole, budú vás prenasledovať, kým nebudete mŕtvi. Takže sa odporúča naplánovať si presnú trasu skôr, ako začnete váš pokus o útek.

en: Teamwork (1) - The Liberation
sk: Tímová práca (1) - Oslobodenie

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
sk: Potrebujete, aby vám prvý nepriateľ pomohol utiecť.
    
    Zlato na ľavej strane potrebuje len trochu načasovania.
    
    Ako ste išli hore a ponad doprava, uistite sa, že váš tímový kolega nepadol do betónovej jamy. Aby ste zozbierali tri zlaté kúsky napravo, pokúste sa ho udržať na rebríku na ľavej strane, takže môžete preskočiť ponad jeho hlavu k zlatu.
    
    Keď vyjdete hore a doľava, je tam rebrík stojaci na betónovom stĺpe. Prejdite cez priateľovu hlavu, aby ste ho dosiahli a zostaňte nad ním. Prvá tehla naľavo od vás je pasca. Choďte na jeho hlavu tak, že spadne do pasce a nie vy. Ale potom ho musíte znova oslobodiť, ak chcete dosiahnuť najvyššie rebríky.
    
    Lepšie je byť dobrý k svojmu spoluhráčovi: budete pravdepodobne musieť s ním vychádzať najbližších pár úrovní...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
sk: Tímová práca (2) - Skokanské mostíky

en: Start running immediately or you are doomed!
sk: Začnite hneď bežať, lebo budete zatratení!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
sk: Tímová práca (3) - Záverečný útek

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
sk: Toto je posledná úroveň, kde pracujete so svojím priateľom. Myslím, že vám pomohol dosť, aby si zaslúžil, že bude oslobodený.
    
    Je nám ľúto, ale nemôže vám ďalej pomáhať. Nie je nič viac na úrovni ako triky.

en: Gold Rush
sk: Zlatá horúčka

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
sk: Niektoré malé úrovne s tradičnými pravidlami, ktoré by mohlo chvíľu trvať vyriešiť.
    
    Vytvoril Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
sk: Príliš jednoduché?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
sk: Mohlo by sa zdať, že je to pomerne jednoduché, ale nanešťastie to tak nie je, pretože je tu mnoho falošných tehál na ceste za zlatom.
    
    Kopte prvú tehlu počas klesania, potom cez ňu prepadnite, vybehnite po rebríku a počkajte, kým nepriateľ skočí do diery. Teraz môžete klesnúť na jeho hlavu a ísť doľava. Skočte do otvoru naľavo a kopte ďalšiu tehlu, kým padáte. To vám umožní pokračovať vľavo na tyč.
    
    Samozrejme stále existuje pomerne veľa nástrah na ceste, ale dá sa im ľahšie vyhnúť, takže ich budete musieť nájsť sami. Viete, že môžete vždy stlačiť 'Q' a  znovu spustiť úroveň.

en: Have A Nice Flight...
sk: Príjemný let...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
sk: To by nemalo byť príliš ťažké.
    
    Stačí dať myš do ľavého horného rohu a hrdina automaticky dokončí úroveň.

en: Golddigger
sk: Zlatokop

en: My suggestion: dig!
sk: Môj návrh: kopať?

en: Golden Town
sk: Zlaté mesto

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
sk: Musíte najprv pozbierať zlato vpravo od vás. Potom skúste kopať smerom dolu. Je jednoduchšie ovládať nepriateľov, keď ste na nižšej úrovni.

en: A Hectic Enemy
sk: Hektický nepriateľ

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
sk: Nemusíte byť rýchly. Len musíte vedieť, ako sa vyhnúť nepriateľovi.
    
    Tým, že skočíte dole na nižšiu úroveň, môžete prinútiť vášho nepriateľa, aby bežal hore a dole po rebríku, keď klesnete. Akonáhle dosiahnete nižšiu úroveň, nepriateľ vás bude nasledovať, ale vy budete mať čas zozbierať nejaké zlato, alebo sa dostať okolo neho a prejsť na druhú stranu do inej sekcie.
    
    Dve dôležité poznámky: nenechajte nepriateľa spadnúť na stredný rad rebríkov a ponechajte tam zlato až do konca.

en: Don't Wake Them Up
sk: Neprebudiť ich

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
sk: To nie je veľmi ľahké, pretože existuje tak veľa nepriateľov, ktorí blokujú jedinú cestu von z úrovne.
    
    Najlepší spôsob, ako sa dostať cez nich, je ísť hore napravo a počkať, až väčšina nepriateľov vyjde hore stredným rebríkom. Potom pohybom hore a dole sa pokúste ich zoskupiť. Nakoniec klesnite na najnižšiu úroveň a čakajte, až urobia to isté. Keď dorazia prví nepriatelia, vybehnite a skúste sa dostať k najvyššej betónovej jame pred ostatnými. Možno to budete musieť skúsiť niekoľkokrát pred tým, než uspejete.
    
    Ak je iba jeden alebo dvaja nepriatelia blokujúci východ, môžete sa pokúsiť dostať sa okolo nich pohybujúc sa hore po rebríku tesne predtým, než vás dostanú. Potom prejdite po ich hlavách. Veľa šťastia!

en: On The Brink
sk: Na pokraji

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
sk: Čakať alebo nečakať? No, len skúsiť...
    
    Pred vstupom do akejkoľvek stavby napravo sa uistite, že máte únikovú cestu.

en: Dropping Enemies
sk: Klesanie nepriateľov

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
sk: Nie, neexistuje žiadny osobitný trik pre riešenie tejto úrovne.
    Stačí byť rýchlejší ako vaši nepriatelia.

en: The Big Maze
sk: Veľké bludisko

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
sk: Môžete sa vyhnúť niektorým nepriateľom tým, že nájdete falošnú tehlu, aby ste cez ňu prepadli. Čo sa týka ostatných, musíte nájsť miesto, kde môžete kopať alebo ich obísť.
    
    Musíte dosiahnuť jeden kus zlata nad rebríkom naľavo prekopaním sa. Ak sa vydáte dookola, bude vás nepriateľ prenasledovať a blokovať váš východ.

en: Hurry Up!
sk: Zrýchliť!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
sk: Ako už názov úrovne napovedá, nemali by ste príliš dlho postávať. Bežte okamžite, kopte prvú tehlu a nechajte do nej spadnúť nepriateľa, potom bežať k druhej tehle a prekopať sa.
    
    Ešte ste neskončili, pretože musíte dosiahnuť zlato, kým príde druhý nepriateľ. Takže zrýchlite!

en: Two Useful Enemies
sk: Dvaja užitoční nepriatelia

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
sk: Ak sa chcete dostať z betónovej konštrukcie pod vami, najskôr choďte dole, počkajte na nepriateľa, potom prejdite cez jeho hlavu a utečte. Podobný trik použite s druhým nepriateľom.
    
    Línia zlata na tehlách blízko dna vyžaduje trochu viac premýšľania. Pretože jedna z tehál je pasca, budete musieť kopať všetky tehly až po pascu, potom prejsť cez tehly vyššie, kopať cez zostávajúce zlato a rýchlo vypadnúť.

en: The Prison
sk: Väzenie

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
sk: Keď sa dostanete k nepriateľom, zoberte všetko zlato. Potom vykopte jednu z tehál, skočte do nej a okamžite kopte na obe strany. Nepriatelia po oboch stranách budú v 9 z 10 prípadov chytení do pasce. Teraz vykročte na jedného z nepriateľov, kopte strednú tehlu a skočte cez ňu.
    
    Ste opäť slobodní!

en: Free Fall
sk: Voľný pád

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
sk: Toto potrebuje trochu načasovania.
    
    Keď ste vstúpili do výklenku v betóne, počkajte na správny okamih, aby ste prešli cez nepriateľov: nie príliš skoro, pretože by ste vošli rovno do ich náruče, a nie príliš neskoro, pretože potom nedosiahnete druhú stranu.

en: Two Friends
sk: Dvaja priatelia

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
sk: Využite svojho priateľa.
    
    Vykopte ho von, potom prejdite cez jeho hlavu, aby ste dosiahli tyč naľavo a pod vami. Potom, čo ste vzali zlato vľavo hore, nech je váš priateľ opäť slobodný.
    
    Keď beží smerom k vám a padá do jamy, skočte na jeho hlavu a potom zbierajte päť zlatých kusov počas chôdze po jeho hlave. Je potrebné upraviť vašu rýchlosť tak, aby zodpovedala jeho.
    
    Ak chcete dosiahnuť kus zlata vedľa trubice z falošných tehál, skočte cez trubicu, vybehnite po rebríku a počkajte na nepriateľa, aby spadol dovnútra. Teraz môžete jazdiť na jeho hlave a vykročiť doprava zobrať zlato.

en: Impossible?
sk: Nemožné?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
sk: Žiadna rada tentoraz!
    
    Ale nie je to nemožné.

en: The Wall
sk: Stena

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
sk: Existuje len jeden rebrík nahor k vrchnej časti steny a na jej dosiahnutie potrebujete nepriateľa. Takže musíte kopať doprava a doľava celou cestou na podlahu, keď klesáte.
    
    Na druhej strane steny musíte počkať na zemi, kým vás nepriateľ takmer dosiahne, potom vybehnite veľmi rýchlo.
    
    Ale ako sa dostať na druhú stranu?
    
    Pokus a omyl...

en: Snakepits
sk: Hadie jamy

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
sk: Potom, čo dosiahnete rebrík a ako si robíte cestu dole strednou sekciou, budete musieť uvoľniť päť nepriateľov, nie viac, nie menej. Pomôžu vám vytvoriť most k rebríkom, ktoré sa objavia naľavo.
    
    Ak chcete prinútiť nepriateľov v boxoch naľavo presunúť sa do polohy, keď pripravujete váš útek, len zostaňte v rovnakej výške na jednej či druhej strane.

en: Get In And Up
sk: Vstúpiť a postaviť sa

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
sk: Po dosiahnutí prvého rebríku, choďte dole a počkajte, až sa nepriatelia pustia smerom k vám. Keď sú takmer pri vás, vybehnite, choďte doľava a vstúpte do stavby. Vezmite dva kusy zlata a prekopte sa.

en: No Way Out
sk: Žiadna cesta von

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
sk: Musíte kopať skôr, ako zoberiete zlato a než sa objavia rebríky.

en: How To Get There
sk: Ako sa tam dostať

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
sk: Najprv musíte nájsť cestu do ľavého horného rohu.
    
    Keď sem prídete, sú tu pod vami dva rebríky, veľmi krátky a dlhý. Medzi nimi je stĺp z tehál. Dve najvyššie sú skutočné tehly, zvyšok je rúra pascí a musíte ňou prejsť.
    
    Kopte hore cez dva stĺpy tehál na pravej strane, vykročte vľavo a vybehnite po rebríku. Skočte doľava a vykopte dve tehly počas klesania. Bežte späť doprava, ale vykopte poslednú tehlu, pretože tá vľavo je pasca. Vybehnite po veľkom rebríku, choďte doľava a kopte cez tehlu nad malým rebríkom. Klesnite naň, potom sa vydajte doprava a prepadnite sa cez rúru.
    
    Načasovanie je veľmi tesné. Najmenšie zaváhanie vás zabije!

en: The Bull
sk: Býk

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
sk: Pre zlato na ľavej strane potrebujete veľmi dobré načasovanie, podobne ako pri 'Voľnom páde', len trochu ťažšie. Pokúste sa nájsť ten správny okamih, kedy prebehnúť ponad nepriateľovu hlavu.
    
    Na pravej strane, začnite kopaním dvoch samostatných tehál, aby ste umožnili nepriateľovi bežať doľava a do diery. Vykročte na jeho hlavu, kopte na oboch stranách naraz počas klesania, potom bežte doľava, zoberte zlato, bežte späť a vykročte na posledného padajúceho nepriateľa. Buďte rýchli, pretože môžete dosiahnuť len päť kusov zlata na ľavej strane tým, že pôjdete na nepriateľovi.

en: Long Way Up
sk: Dlhá cesta hore

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
sk: Musíte vyliezť po pyramíde rebríkov a bežať cez hlavy nepriateľov. Potrebujete viac šťastia ako zručnosti. Je lepšie počkať na okamih pred lezením nahor.
    
    Ak chcete získať jedno zlato nad pascami blízko stredu, osloboďte kopaním nepriateľov, potom choďte dole a doľava k veľkej tyči. Nepriatelia vyplnia jamu pod pascami, takže potom môžete ľahko zobrať zlato.
    
    Zvyšok je trochu ťažký, ale je ľahké pochopiť, ako to urobiť. Vo všeobecnosti je najlepšie sa vyhnúť zabíjaniu nepriateľov.

en: A Little Present To Say Goodbye
sk: Malý darček na rozlúčku

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
sk: Po niekoľkých veľmi ťažkých úrovniach, možno budete chcieť jednu ľahkú. Dovidenia!

en: Zig Zag
sk: Cik Cak

en: The Box
sk: Krabica

en: Do Not Fall Down
sk: Nespadnúť dole

en: Overcrowding
sk: Príliš mnoho ľudí

en: Gold Rush II
sk: Zlatá horúčka II

en: A Big Start
sk: Veľký štart

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
sk: Počkajte na okamih predtým, než sa vydáte doľava. Potom bude jednoduchšie dosiahnuť zlato chôdzou po hlavách nepriateľov.
    
    Rýchlo vykročte na rebríky, keď sa objavia. Teraz budete musieť prekonať dve medzery s pomocou nepriateľa skôr, než budete môcť dosiahnuť najvyššie rebríky.
    
    Ako sa vám to podarí záleží na tom, koľko nepriateľov pôjde po vás, keď vykročíte na prvý rebrík. V najlepšom prípade sú dvaja, takže môžete ísť späť ponad nich cez prvú medzeru, potom sa zastavte nakrátko, zatiaľ čo oni vytvoria most cez ďalšiu medzeru.
    
    Váš útek smerom nahor závisí na vašej rýchlosti a obratnosti.

en: Teamwork
sk: Tímová práca

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
sk: Zlato na pravej strane je len otázkou rýchlosti a obratnosti. Takisto je to so zlatom na nižších úrovniach.
    
    Ak chcete dosiahnuť zlato nad tyčou naľavo, prejdite po hlave svojho nepriateľa, keď sa pohybuje pozdĺž tyče.
    
    Zlato v strede potrebuje viac pozornosti. Keď nepriateľ lezenie po dlhom rebríku v strede vľavo, skočte vpravo a kopte tehlu vľavo od tyče. Choďte hore po schodoch a počkajte na nepriateľa, potom sa zvezte na jeho hlave, zoberte zlato, vykopte tri tehly a vstúpte do stredovej konštrukcie.
    
    Počkajte na nepriateľa, kým príde hore po rebríku, keď sa objavíte na pravej strane. Kým sa pohybuje hore a dole na horných priečkach, vyberte si správny okamih, kedy prejdete ponad jeho hlavu a dostanete sa k zlatu vpravo hore. Zvyšok je ľahký.

en: Watch Out For Traps
sk: Pozor na pasce

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
sk: Použite štyroch nepriateľov na vyplnenie falošných tehál, ktoré sa nájdete na vašej ceste hore po rebríkoch.

en: Easy Prey
sk: Ľahká korisť

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
sk: Toto nie je príliš ťažké. Hlavná vec je zabrániť nepriateľovi získať kus zlata. Je to jednoduchšie, ako sa zdá, ak zbierate ľahko dostupné kúsky najskôr.
    
    Snaha o zoskupenie nepriateľov vám pomôže. Ak ste na druhej strane bariéry, môžete ich zoskupiť pohybom hore a dole.
    
    Navyše niektoré z tehál sú pasce, takže niekedy môžete použiť skratku. Ale nemali by ste sa na to spoliehať.

en: The Gold Mine
sk: Zlatá baňa

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
sk: Samozrejme, že zlato v spodnej časti je potrebné zobrať ako posledné.
    
    To môže byť užitočné pre zavedenie niektorých z nepriateľov do jamy, kým budete zbierať vyššie kúsky zlata, ale nezabudnite ich uvoľniť skôr, než pôjdete pre posledné zlato.
    
    Pokiaľ ide o zlato naspodku, premyslite si, kadiaľ by mohla byť úniková cesta predtým, než začnete kopať dole k zlatu, pretože nebudete mať čas na uvažovanie, keď budete vo vnútri veľkej jamy...

en: Entangled
sk: Zamotaný

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
sk: Vyhnite sa prvému nepriateľovi medzi rebríkmi na pravej strane.
    
    Teraz prejdite na miesto, kde je niekoľko šácht z falošných tehál vedúcich dole. Prepadnite cez najľavejšiu šachtu a kopte tehlu napravo počas klesania. Nepriateľ musí byť na jednom rebríku mimo vás a musí skočiť dole hneď po vás. Vylezte, prepadnite cez najpravejšiu šachtu a zamierte pre jediný kus zlata. Utečte cez pasce pod vykopanou tehlou. Načasovanie je veľmi tesné.
    
    Buďte dostatočne rýchly, aby ste dosiahli rebrík naľavo pred druhým nepriateľom blokujúcim vašu cesta, potom zostúpte do rovnakej výšky, ako je jama na pravej strane. Nepriateľ prejde nad vami a spadne do jamy. Vezmite si zlato napravo, kopte tehly naľavo, nalákajte tretieho nepriateľa do falošnej tehly a prekročte cez jeho hlavu, aby ste unikli nahor.
    
    Dostaňte sa do sekcie naľavo vykopaním tehly blízko vrcholu. Môžete sa vyhnúť ďalšiemu nepriateľovi prepadnutím cez pascu, ktorá vedie späť do pravej sekcie, čo ho prinúti nasledovať vás.
    
    Ak chcete dosiahnuť zlato naspodku, nalákajte nepriateľov preč, hľadajte falošné tehly vedúce dole, vykopte tehlu na konci radu a zoberte rýchlo tieto kusy.

en: Three Friends
sk: Traja priatelia

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
sk: Budete potrebovať oboch nepriateľov, aby vám pomohli dokončiť úroveň. Keď sa dostanete k zlatu na stĺpe z betónu, počkajte na okraji. Uistite sa, že váš prvý pomocník vás nasleduje, keď ste skočili dole. Vezmite zlato na vašej ľavej strane, potom choďte hore a rýchlo kopte tehly naľavo od rebríku, pokým môžete postupovať ďalej doľava nasledovaný nepriateľom. Prekročte cez jeho hlavu, aby ste dosiahli vedľajší rebrík a vyšli opäť hore.
    
    Skočte do jamy a kopte na obe strany rovnako. Ako sa nepriateľ pohybuje smerom k vám cez vykopané tehly, chyťte ho do pasce, takže môžete kopať dva ďalšie stĺpy tehál naľavo. Keď vybehne z vykopanej tehly, choďte doľava, postojte pri jame a znovu kopte po vašej pravej strane, aby ste ho opäť chytili. Prejdite o jeden krok smerom dole najbližším rebríkom a prinúťte ho skočiť do jamy. Teraz zoberte zlato a vypadnite!
    
    Ako sa vraciate späť doprava, budete musieť nájsť šachtu falošných tehál, ktorá je skrytá pod kopateľnými tehlami. Keď sa vrátite, prinúťte druhého nepriateľa, aby vás nasledoval na najnižšiu úroveň. Nechajte ho tam, ale použite ho, aby ste sa dostali späť k rebríkom vedúcej nahor.
    
    Choďte do jamy a k rebríku v strede naľavo a otvorte šachtu dve tehly širokú celou cestou dole na betón blízko miesta, kde stojí nepriateľ. Keď vás nasleduje doľava, chyťte ho, choďte priamo k rebríku a čakajte na neho, aby bežal smerom k jame. Svoj útek musíte začať na ľavej strane, keď práve začína padať do jamy, aby ste sa vyhli zabitiu, keď sa tehly uzavrú.

en: Let Me Out!
sk: Pustite ma von!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
sk: Je zbytočné hľadať pasce: žiadne nie sú!
    
    Keď zoberiete prvé zlato, bežte rýchlo dole, aby vás nepriateľ nenasledoval, ale ide inou cestou. Choďte dole takmer tak ďaleko, ako je to možné, takže sa nepriateľ presunie na pozíciu, kde sa môžete dostať okolo neho. Je potrebné byť veľmi, veľmi rýchly!

en: Let Them Live
sk: Nechajte ich žiť

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
sk: S trochou zručnosti je možné prejsť cez troch chytených nepriateľov. Zabíjanie nie je voľba, pretože budete potrebovať dvoch z troch nepriateľov, takže si dávajte pozor, aby ste nekopali príliš skoro, inak sa nepriatelia znovu objavia v blízkosti betónovej jamy vpravo hore a budete musieť znovu začať úroveň.
    
    Ďalšie dva kusy zlata možno dosiahnuť iba s pomocou dvoch nepriateľov. Máte voľnú ruku, ktorý kus zoberiete ako prvý, ale môj osobný návrh je zobrať vyšší kus ako posledný. Vyskakovací rebrík vám urobí jednoduchším pokračovanie v ceste nahor.
    
    Posledný nepriateľ s veľkou pravdepodobnosťou bol v betónovej jame, pretože bol zabitý plniacimi sa tehlami. Je ho trochu ťažké prejsť. Najjednoduchší spôsob je počkať na najvyššom rebríku, kým ide nepriateľ späť do betónové jamy. Potom máte práve čas na dosiahnutie krátkeho rebríka pred dvoma veľkými rebríkmi. Počkajte tam, kým skočí dole, potom môžete rýchlo vyliezť hore a uniknúť.
    
    Ak sa vám podarilo ponechať všetkých troch nepriateľov nažive, potom máte šťastie...

en: Jump And Run!
sk: Skákať a bežať!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
sk: Skočte doľava od najvyššej tyče napravo. Nečakajte príliš dlho: nie viac ako dvaja nepriatelia by mali byť pod najvyššou tyčou naľavo, keď skočíte dole.
    
    Prekročte cez hlavy padajúcich nepriateľov vedľa vás a kopte vyššiu tehlu. Prejdite ponad tehlu a zoberte zlato. Počkajte na strednej tyči pokiaľ sa prvý rebrík neuvoľní od nepriateľov. Neskáčte na tento rebrík príliš skoro alebo príliš neskoro.
    
    Ak ste sa dostali tak ďaleko, rýchlo začnite zbierať zlato, predstihnite nepriateľov a zostaňte tesne pod nimi.

en: The Lone Golddigger
sk: Osamelý zlatokop

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
sk: Najlepšie je zbierať zlato v ľavej hornej časti spracovaním sprava doľava. Musíte kopať stĺpec tehál vedľa rebríka, aby ste sa dostali znovu von, takže keď zoberte najľavejšie zlato, bude iba čas na únik, ak budete kopať diagonálne a zoberte to skratkou. Tehly, ktoré kopete, musíte najskôr očistiť od zlata.
    
    V spodnej ľavej sekcii je najľavejšie zlato zradné. Kopte stĺp tehál, pokým nezostane iba päť tehiel. Počkajte, kým sa tehly vyššie doplnia a kopte ďalšiu tehlu vo chvíli, keď sa tehla vyššie znovu objaví. Teraz kopte celý stĺpec tehál, ale ponechajte šiestu tehlu zospodku. Potom môžete vbehnúť dnu, kopať a spadnúť na zlato naľavo
    
    Zlato naspodku vyžaduje rýchlosť. Kopte všetky tehly, vezmite všetko zlato a vráťte sa. Na poslednej tehle budete musieť kopať po oboch stranách v rovnakom čase
    
    Zlato vnútri veľkej krabice potrebuje trochu myslenia --- a tiež musíte rýchly...

en: Left Or Right?
sk: Vľavo alebo vpravo?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
sk: Presuňte sa doľava, potom hneď doprava. Pokračujte dole, kým nespadnete do falošnej tehly s dvoma betónovými blokmi pod ňou. Počkajte tam, kým nie je žiadny pohybujúci sa nepriateľ, potom zamierte doprava.
    
    Keď sa dostanete naspodok, zoberte zlato a bežte k najbližšiemu rebríku vedúcemu hore. Pokračujte chvíľu hore, ale vráťte sa do dolnej časti k ľavému z vašich nepriateľov a zamierte k najľavejšiemu rebríku, ktorý vedie do pravého horného rohu.
    
    Prejdenie dvoch nepriateľov bude potrebovať nejakú zručnosť. Pohybujte sa hore a dole, kým obaja nepriatelia neodídu hore a jeden nepôjde vľavo, aby vás chytil. Prejdite cez jeho hlavu a uniknite smerom nahor skôr, ako vás ten druhý dostane.

en: Treasures of Gold
sk: Zlaté poklady

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
sk: Začnite zberom zlata cez ľavú stranu. Potom zoberte zlato v ďalšej sekcii napravo. Ak chcete odtiaľ uniknúť, prekročte cez hlavu nepriateľa, keď lezie z vykopanej tehly.
    
    Vyhnite sa voľnému nepriateľovi, vylezte k najvyššiemu zlatu a zoberte prvé tri kusy a uistite sa, že máte vyčistenú únikovú cestu. Potom nalákajte voľného nepriateľa hore do falošnej tehly v tejto sekcii a zoberte posledný kus zlata. Na jednom mieste pri ceste nahor, ho musíte nechať prísť naozaj blízko...
    
    Zostávajúce sekcie potrebujú nejaké rozmyslenie a tesné načasovanie, ale nemalo by to byť príliš ťažké.
    
    Vezmite nakoniec najpravejšie zlato. Je len veľmi málo času, aby ste sa dostali späť, keď sa objavia skryté rebríky.
    
    Uistite sa, že najľavejší nepriateľ neopustil svoj výklenok. Potrebujete ho, aby vám pomohol dostať sa k skrytým únikovým rebríkom, zatiaľ čo polezie po tyči vľavo hore.

en: Never Reaching The Bottom
sk: Nedosiahnuteľný spodok

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
sk: Na tyčiach sa vyhnite nepriateľovi spustením sa na nižšiu tyč tesne predtým, než vás dostane a potom pod ním prejdite na pravú stranu. Vezmite zlato a klesnite na ďalšiu tyč. Počkajte na vhodný okamih, aby ste to urobili. Nepriateľ musí padnúť v blízkosti stĺpa betónu.
    
    Keď sa dostanete do stredu, presvedčite ho, aby spadol medzi dva kusy zlata. Zaveste sa na každú tyč, potom prejdite ponad neho, aby ste získali zlato.
    
    Ak chcete dosiahnuť posledný kus zlata, použite trik presvedčenia nepriateľa, aby vybehol pred vami, keď ste pod ním na rebríku. Posuňte ho hore a ponad na betón. Keď spadne z neho, prejdite cez jeho hlavu a zoberte zlato.

en: Getting Past The Enemy
sk: Dostávanie sa za nepriateľa

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
sk: Prvý nepriateľ vyžaduje veľmi starostlivé načasovanie: budete musieť skočiť do pasce tesne predtým, než to urobí on, potom choďte doľava a bežte dole po rebríku.
    
    Druhý nepriateľ je naozaj veľmi prešibaný. Prejdite cez jeho hlavu, potom kopte ľavú hornú tehlu a všetky tehly napravo, ako klesáte. Teraz presvedčite nepriateľa, aby spadol tým, že stojí na dne. Potom bežte hore po rebríkoch a prebehnite ponad neho doprava, tesne predtým, než sa tehly zatvoria.
    
    Dvaja nepriatelia v ďalšej jame by nemali byť problém.
    
    Prejdenie posledného nepriateľa je delikátna operácia. Musíte presne vedieť, kedy sa spustiť. Je to krátko po tom, čo dosiahne najvyšší bod rebríka a presúva sa dole.

en: Narrow Paths
sk: Úzke cesty

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
sk: Očakávajte prvého nepriateľa naspodku. Dva väčšie rebríky vám dajú šancu prejsť ho. Vyjdite po najpravejšom rebríku do rovnakej výšky ako tie dva rebríky. Potom nepriateľ pôjde po nich hore a nespôsobí vám ďalšie ťažkosti.
    
    Nepriateľ strážiaci zlato sa môže prejsť v najľavejších troch tehlách, ktoré sú falošné. Počkajte, až vylezie po rebríku hore, potom rýchlo prepadnite cez pascu a choďte pre zlato. Ak sa chcete dostať späť okolo neho, použite trik podobný tomu, ktorý ste použili na prvého nepriateľa.
    
    Keď sa vyšplháte znovu hore uistite sa, že iba jeden z nasledujúcich štyroch nepriateľov ide vpravo. Na najpravejšom rebríku, choďte hore len jeden krok a počkajte, kým ďalší nepriateľ nie je tesne pod medzerou v rebríkoch. Ak tam počkáte, predchádzajúci nepriateľ vás nebude nasledovať. Teraz vylezte hore a doľava a prepadnite cez stĺp falošných tehál vedľa nepriateľa, cez ktorého chcete prejsť.
    
    Rýchlo zostúpte po rebríkoch a prepadnite cez falošné tehly dole nižšie naľavo. Počkajte, kým dvaja nepriatelia nezačnú padať, potom rýchlo bežte hore skôr, akoby vám mohol ďalší nepriateľ zablokovať východ.
    
    Najľavejší stĺpec tehál je opäť tam, kde môžete prepadnúť. Počkajte, až sa ďalší nepriateľ vyšplhá až natoľko, aby ste ho vytlačili po rebríku pred vami. Teraz nalákajte ďalších dvoch nepriateľov do niektorých pascí, ktoré sú vedľa do stĺpa falošných tehál.
    
    Vráťte sa dole naspodok, kde ste boli, zoberte zlato a presvedčite nepriateľa, aby vás nasledoval. Keď začne padať, bežte znovu hore a uniknite. Vyhnite sa ďalším trom nepriateľom na najnižšej úrovni, kde je dosť miesta, aby sa dostali okolo nich.
    
    Teraz sa uistite, že posledný nepriateľ zotrváva na pravom rebríku, keď kopete cez neho. On je jediným nepriateľom v tejto úrovni, ktorý môže byť chytený do pasce kopaním. Bavte sa!

en: The Breakout
sk: Útek z väzenia

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
sk: Dostať sa okolo prvého nepriateľa vyžaduje starostlivé načasovanie. Keď sa vyšplháte hore rebríkom, môžete ho prechádzať sem a tam na prvých dvoch stupňoch. V správny moment, môžete prekĺznuť a kopať tehly vľavo od rebríka.
    
    Cesta k ďalšiemu nepriateľovi je rébus načasovania kopania. Získanie dvoch kusov zlata uprostred tehál je pomerne zložité a veľmi ťažké, dokonca aj keď viete ako, takže sa nesmiete vzdať, ak sa to zdá nemožné. V najhoršom prípade budete musieť nahliadnuť na tehly s herným editorom, alebo dokonca znovu hrať riešenie.
    
    Keď sa dostanete do časti s druhým nepriateľom, musíte ho nalákať do jamy. Tehla v jame je pasca, takže musíte byť dostatočne rýchli, aby ste prekročili cez jeho hlavu a presunuli sa vľavo pred tým, než spadne do pasce. Načasovanie je veľmi dôležité.
    
    Ak sa chcete dostať okolo tretieho nepriateľa, len kopte.
    
    Nalákajte posledného nepriateľa na dva rebríky najviac vpravo naspodku. Tam sa mu môžete vyhnúť, ak ste dostatočne rýchli.

en: Digging Hassle
sk: Problémy s kopaním

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
sk: Ak chcete vypadnúť z prvej sekcie, skočte cez tunel pascí pod najvyššou tyčou a kopte stĺp tehál na vašej ľavej strane. Nikdy nebudete dostatočne rýchli, aby ste sa dostali späť k tyči načas, pretože je tam jedna tehla, ktorá vás spomaľuje. Môžete ušetriť čas tým, že ju najprv vykopete. Avšak, načasovanie je stále napäté.
    
    V druhej sekcii sa vyšplhajte k tyči a presuňte sa k stĺpu falošných tehál nad najpravejším z krátkych rebríkov. Padnite do tunela a kopte na oboch stranách naraz, ale ponechajte najnižšiu tehlu. Teraz choďte späť, klesnite do pascí napravo a kopte, kým nedosiahnete kusy zlata. Potom uniknite k rebríkom na ľavej strane.
    
    Vylezte hore a vykopte vrchnú tehlu na ľavej strane. Prepadnite cez falošné tehly pod ňou, nesmiete tiež zabudnúť vykopať ďalšie tri tehly naľavo. Teraz budete potrebovať dobré načasovanie pre získanie zlata a pokračovanie na nižšiu úroveň. Kopte oba z dvoch stĺpov tehál na ľavej strane, s výnimkou dvoch najnižších. Keď sa tehly začnú dopĺňať, vykopte všetky zostávajúce tehly, vybehnite po rebríkoch, vykopte najvyššiu z tehál na pravej strane a získajte zlato. Po tomto si vykopte vašu cestu dole do nižšej časti tejto úrovne.
    
    Cesta naspodok a naprieč k vysokému rebríku napravo je veľmi zložitá. Významné sú dva krížové útvary z piatich tehál. Spustite sa na nižší ľavý kríž a kopte jeho najvyššej tehlu, potom choďte rýchlo hore a kopte tehlu na ľavej strane druhého kríža. Existujú tri pasce na prepadnutie ešte než sa vrátite k tehle, ktorú ste kopali prvú. Vojdite do nej a prepadnite cez dve pasce, ktoré sú pod ňou.
    
    Teraz sa môžete vydať priamo a nájsť cestu tamto naspodok.

en: Synchronised Running 2
sk: Synchronizovaný beh 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
sk: Táto úroveň je pomenovaná po pôvodnom 'Synchronizovanom behu' v hre 'Výzva'.
    
    Je pravda, že je veľmi ťažké udržať sa na rovnakej rýchlosti ako nepriateľ, keď idete na jeho hlave, ale to rozhodne nie je nemožné. Ak chcete skutočnú výzvu, skúste to v režime klávesnice. To urobí veci trochu viac náročnými...

en: The Heartbreaker
sk: Žialič

en: No hint!
sk: Žiadna rada!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
sk: Tieto úrovne vytvoril Marco Krüger, pôvodný autor programu KGoldrunner a niektorí jeho známi a prispievatelia. Úrovne používajú pravidlá KGoldrunner. Nepriatelia behajú rýchlo a majú agresívnu stratégiu hľadania. Užite si to!

en: Demolition
sk: Zbúranie

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
sk: Dvadsať úrovní, ktoré vyžadujú trochu premýšľania a trochu načasovania.
    
    Vytvoril ich Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
sk: Vzostupy a pády

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
sk: Trik je v tom, aby ste sa dostali cez všetkých nepriateľov a na najvyšší rebrík, potom ich presvedčte, aby vás nasledovali v malých skupinách. Len, čo sú hore na tehlách, môžete ich zabiť a vziať si ich zlato.

en: Dig, Baby, Dig!
sk: Kop dieťa, kop!

en: This should be fairly easy. No hint!
sk: To by nemalo byť pomerne jednoduché. Žiadna rada!

en: Fetch!
sk: Získať!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
sk: Presvedčte svojich ​​nepriateľov, aby vám priniesli zlaté kusy, ktoré nemôžete dosiahnuť sami.

en: Acrophobia
sk: Akrofóbiu

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
sk: Ak chcete získať ten posledný kúsok zlata, zabite nepriateľa a nechajte ho priniesť to.

en: Panic!
sk: Panika!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
sk: Niekedy môžete prinútiť nepriateľov bežať smerom k vám alebo od vás pohybom o jeden krok hore alebo dole po rebríku.

en: Landfill
sk: Skládka

en: You can walk on top of trapped enemies.
sk: Môžete chodiť po vrcholoch chytených nepriateľoch.

en: Inwards And Upwards
sk: Dovnútra a nahor

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
sk: Dostanete len jednu šancu uchytiť tie prvé tri kusy zlata.

en: Vertical
sk: Vertikálne

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
sk: Ak vykopete dieru a rýchlo skočíte do nej, nepriateľ skočí do betónovej diery na pravej strane.

en: The Divide
sk: Rozdiel

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
sk: Môžete zabiť jedného nepriateľa tým, že budete kopať ďalej od jednej zo spodných tehál v deliacej stene a presvedčiť ho, aby tam išiel.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
sk: Cesta hore k únikovej trase na pravej strane je zložitá. Ako sa dostať cez toho posledného nepriateľa? Načasovanie je všetko!

en: The Box (1)
sk: Krabica (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
sk: Táto úroveň je pomerne jednoduchá. Existuje niekoľko miest, kde môžete nepriateľov chytiť do pasce, ak sa vám nepáči, že pobehujú okolo.

en: Crowd Control
sk: Ovládanie davu

en: Remember 'Landfill'?
sk: Pamätať si 'Skládku'?

en: One Way Up
sk: Jedným spôsobom nahor

en: This one is easy. No hint!
sk: Toto je ľahké. Žiadna rada!

en: Use Your Enemy
sk: Použite svojho nepriateľa

en: Use yourself as bait.
sk: Použitie sa ako návnada.

en: Race To The Bottom
sk: Uháňať naspodok

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
sk: Pokiaľ nedokážete zastaviť všetkých nepriateľov od dosiahnutia spodku pred vami, ste mŕtvi.

en: No-Brainer
sk: Netreba premýšľať

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
sk: Musíte chodiť na hlave nepriateľa, aby ste získali ten zlatý kus v strede.

en: Depth
sk: Hĺbka

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
sk: Dostaňte nejakých nepriateľov do betónovej jamy tak, že môžete cez neho prejsť. Potom ich zatlačte o jeden krok ďalej dole predtým, než vykopete a vyzdvihnete zlato.

en: Density
sk: Hustota

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
sk: Vyhnite sa zabíjaniu nepriateľov. To urobí poslednú časť oveľa jednoduchšou.

en: The Box (2)
sk: Krabica (2)

en: Concrete Towers
sk: Betónové veže

en: Mazes
sk: Bludiská

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
sk: Bludiská, bludiská, bludiská. Niektoré s nepriateľmi, niektoré bez nich. Aj keď občas budete musieť zabiť nepriateľa, ale všeobecné pravidlo je najlepšie nezabíjať ich, pretože sa znovu objavia na vrchole a zablokujú východ.
    
    Ďalšou je veľká sada majstrovských úrovní od Steve Manna <smann at cgl uwaterloo ca>. Úrovne sú pomenované po trpaslíkoch z mýtov a príbehov (s niekoľkými pomenovanými po elfoch), začínajúc so siedmimi trpaslíkmi z Disneyovej verzie Snehulienky.

en: Dopey
sk: Ospalý

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
sk: Celkom jednoduché, stačí sa vyhnúť pádu mimo rebríky. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať okolo dvoch nepriateľov na konci. Jeden z najrýchlejších je počkať na vysokom zvislom rebríku, tesne pod druhým najvyšším horizontálnym rebríkom, pokiaľ nie je cesta k východu vyčistená.

en: Sleepy
sk: Ospalý

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
sk: Mnoho ustupovania, ale nič tu nie je príliš ťažké.

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
sk: A pár trikov, aby zistili, ako dostať zlato, ale nič príliš ťažké.

en: Grumpy
sk: Nevrlý

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
sk: Vizuálne mätúce, ale inak jednoduché bludisko.

en: Sneezy
sk: Kýchal

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
sk: Väčšinou priamočiare, je tu jediný trik, ako odčerpať nepriateľov a tak sa dostať okolo nich. Na začiatku sa snažte nalákať horných dvoch nepriateľov do vrchnej stredovej jamy. To vám dáva dostatok času na prekĺznutie okolo nich. Je pomerne jednoduché vyhnúť sa nepriateľovi v dolnej časti (dvakrát). Ak sa chcete dostať okolo vrchných dvoch nepriateľov na vašej ceste späť, nalákajte prvého hlboko do bludiska, kým vy si nájdete cestu späť popri ňom, potom nalákajte druhého do sekcie so žrďou pri vrchole.

en: Bashful
sk: Hanblivý

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
sk: Ak chcete dosiahnuť dva kusy zlata uložené na seba, musíte sa spustiť cez pascu pod jedným z rebríkov nad touto sekciou.
    
    Nechajte kus zlata vľavo hore až na samotný záver.

en: Happy
sk: Šťastný

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
sk: Existujú dva triky na tejto úrovni. Po prvé, ak chcete, zlato, ktoré je vysoko, presuňte sa nízko, aby ste pritiahli nepriateľov dole, potom sa presuňte hore, aby ste získali zlato a naopak. Po druhé, občas budete musieť použiť rebríkový trik: ak ste na vertikálnom rebríku s nepriateľom nad vami, niekedy nepriateľ pobeží od vás.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
sk: Ak chcete získať kus zlata v stred vľavo, budete musieť nalákať nepriateľa krížom cez žrď a prebehnúť cez neho, keď dosiahne koniec žrde. Rovnaký trik bude potrebný, aby ste sa dostali späť, ak vás nasleduje späť cez žrď; potom budete musieť nájsť iné miesto, aby ste sa mu vyhli poza neho.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
sk: Dávajte pozor, aby nepriatelia nezískali zlato - je ťažké dostať ho preč od nich! Inak presunom do strednej časti môžete presvedčiť väčšinu z nepriateľov pre presun hore a doprava. To vám umožní získať zlato na spodnej úrovni. Niektoré z tehál na spodnej úrovni sú pasce. Keď sa nepriateľ priblíži, môžete sa spustiť do pasce, vykročte do strany a prejdite ponad nepriateľa. Ale je lepšie naviesť nepriateľov, aby sa držali mimo spodnej časti, zatiaľ čo vy tam získavate zlato.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
sk: Jednoduché bludisko: falošná tehla pod rebríkom v blízkosti spodku v strede sa môže ukázať ako užitočná.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
sk: Najťažšie je, keď sa dvaja nepriatelia dostanú do stredu bludiska a musíte cez nich prejsť. Snažte sa presunúť dole a po ich ľavici, nalákať jedného dole, chytiť do pasce a potom ísť hore chytiť druhého. Inak, dômyselné kopanie by si malo s nimi poradiť.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
sk: Jediný trik na tejto úrovni je použitie skrytých priechodov a nalákanie nepriateľov na ich použitie.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
sk: Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať okolo nepriateľa, ktorý je v slučky rebríkovej pasce. Jeden je počkať vedľa pasce, a keď je nepriateľ na polceste hore rebríkom, vkročiť do pasce a okamžite sa presunúť doľava a dole. Avšak na začiatku môžete dostať troch nepriateľov v slučke rebríkovej pasce. Vyhnite sa tomu. Jeden z troch sa môže vymaniť zo slučky, ale ďalší dva zostávajú v pasci, takže vám nezostane žiadny spôsob, ako sa dostať okolo nich.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
sk: Po vyhnutí sa prvému nepriateľovi prídete k tomu, že sa netreba snažiť o príliš skorý zoskok a uchytenie plávajúceho kusa zlata v strede. Ak tak urobíte, nepriateľ, ktorému ste sa práve vyhli klesne na nižšiu úroveň, zoberie kus zlata a zamieri na poschodie, kde nemôžete dostať zlato preč od neho.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
sk: Ak máte dvoch alebo viac nepriateľov medzi sebou a kde chcete ísť, možno zistíte, že kopateľné stĺpy sú užitočné. Vykopte dve vrstvy, počkajte na jednom z vrcholov, aby ste chytili prvého nepriateľa a potom sa presuňte na vrchol, aby ste chytili do pasce druhého nepriateľa.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
sk: Veľa zlata, len jeden nepriateľ a ten je v pasci! Mala by to byť hračka!
    
    Prvá časť sa týka len kopania (maximálne) na zhromaždenie zlata. Ale potom neexistuje žiadny zrejmý spôsob, ako získať zlato naspodku a naľavo. Hľadajte pasce pod spodkom rebríka, aby ste ho dostali. Jediný ďalší trik je v tom, aby ste získali ostatné zlato a nechali nepriateľa a jeho kus zlata na koniec. A pozor - pretože je tam len jeden nepriateľ, je celkom rýchly!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
sk: Jama v pravom hornom rohu je komplikovaná. Ak chcete opustiť bludisko, budete potrebovať nepriateľa v jame. Ale bolo by lepšie mať ho tam predtým, ako zoberiete zlato von. A ak sa dvaja nepriatelia dostanú do jamy predtým, ako dostanete zlato, zabudnite na to.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
sk: Hľadajte falošné podlahy, aby ste sa dostali na miesta, ktoré sú inak neprístupné. Musíte kopať, aby ste našli niekoľko z nich.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
sk: Získajte zlato v strede a na vrchole skôr, než dostanete zlato dole alebo nižšie vľavo. Týmto spôsobom, ak musíte zabiť nepriateľa (ten naľavo si to priam pýta), potom iba zablokujú vašu cestu k východu skôr, ako zabránia pozbierať zostávajúce zlato.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
sk: Veľa falošných tehál na vaše chytenie do pasce, alebo aby vám dali prístup do rôznych častí bludiska. Skúšajte pod rebríkmi a na ďalších miestach.
    
    Štyri vysoké pasce uprostred znamenajú koniec hry: môžete sa len vrátiť späť popri potom, čo ste zhromaždili všetko zlato. Takže zostaňte mimo nižšej pravej, pokiaľ neupracete zvyšok zlata. Potom klesnite cez pascu pod horným pravým rebríkom - neexistuje žiadny iný spôsob, ako získať kus zlata pod ním. Keď ste už tu dole, nedá sa dostať späť hore vpravo, kým neupracete všetko zlato. Po získaní kusa zlata v strede vpravo, kopte nadol, aby ste získali ľavý z dvoch susediacich kusov. Únik z pravej dolnej časti prichádza, keď je všetko zlato zhromaždené a malá sekcia s rebríkom sa objaví v strede.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
sk: Bludisko, ale nevidíte cestu von. Musíte použiť falošné podlahy. Pokus a omyl je vaša jediná nádej - skúste si ho zmapovať na papier, ak máte ťažkosti.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
sk: Toto diagonálne bludisko nie je príliš ťažké, s výnimkou toho, že je občas je tam jama na chytenie sa do pasce a že osamelý nepriateľ je veľmi rýchly. Skúste nalákať nepriateľa dole a do jednej z jám. Zvyšok je potom takmer prekvapivo jednoduchý.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
sk: Existuje príliš veľa nepriateľov, s ktorými treba bojovať na vrchnej úrovni (nie je tam veľa tehiel z nejakého dôvodu). Namiesto toho, počkajte na nižšej úrovni a nechajte ich, nech prídu k vám. Kopte, aby ste unikli a získali zlato vľavo dole.
    
    Na spiatočnej ceste, postojte na vrchnej úrovni a použite rovnaký trik na pritiahnutie nepriateľov tam hore. Vykopte tehlu vedúci dolu a zamierte k východu.
    
    Jediné komplikované časti prídu, keď dvaja nepriatelia skončia vľavo nižšie, v strede (na vašej spiatočnej ceste) alebo vpravo hore. S výnimkou posledného prípadu, by ste mali byť schopní dokončiť úroveň bez úmyselného chytenia ktoréhokoľvek nepriateľa, ale niektorí z nich môžu nechtiac padnúť do vašich dvoch jám.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
sk: Bludisko bez stien a nepriateľov - aké ťažké to môže byť? Ale pasce sa správajú ako steny a nepriatelia by len vyplnili pasce, takže možno toto je ďalšie, v ktorom budete potrebovať nakresliť si mapu. Pasce môžete skúmať kopaním, ale to môže viesť k pomerne pomalej hre, zatiaľ čo budete čakať na tehly, ktoré ste kopali, aby sa opätovne vyplnili.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
sk: Ak sa chcete dostať cez stred, budete ho musieť vyčistiť od nepriateľov, ale je iba jedna kopateľná tehla. Spustite sa cez ňu, bežte doprava a choďte hore k radu nad vykopanou tehlou. Je práve dosť času na to, aby ste nalákali nepriateľa do uzatváracej sa diery. Opakujte podľa potreby.
    
    Ak chcete opustiť bludisko, budete musieť nájsť cestu cez dlhú diagonálnu bariéru rebríkov. Pod jedným z nich je falošná podlaha na použitie pre vašu ​​únikovú trasu.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
sk: Nepriatelia sú papierové tigre, aj keď budete potrebovať trik dostať cez prvého z nich. Zostaňte na hornej časti rebríka vľavo od falošnej tehly. Keď nepriateľ prechádza cez rebrík na pravej strane falošnej tehly, presuňte sa dole vašim rebríkom, lákajúc nepriateľa k pohybu nadol do falošnej tehly. Rýchlo sa presuňte hore a cez hlavu nepriateľa.
    
    Inak, je len otázkou manévrovania dostať nepriateľov na miesto, kde ich môžete chytiť do pasce alebo prejsť okolo nich. Jediný skutočný problém nastane, ak nepriateľ vezme kus zlata a niekde uviazne a vy ho nemôžete vykopať. Oh, dobre, niekedy stratíte.
    
    Ak chcete vypadnúť zo strednej sekcie, hľadajte dvojitú pasce na ľavej strane.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
sk: Nechajte iba dole a na pravej strane kus zlata až nakoniec. Ak sa chcete dostať späť do tejto sekcie bludiska, budete musieť kopať cez stenu trochu ďalej nadol a doprava. Najjednoduchší spôsob, ako zvládnuť väčšinu nepriateľov, je lákať ich spoločne, kým spadnú do jamy. Ale pozor, jamy s rebríkmi, až budete mať všetko zlato, dovolia nepriateľom v pasci uniknúť.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
sk: Väčšinou jednoduché, ale pozor na pár jednosmerných brán, v najmä v časti hore, vpravo od stredu. Uistite sa, že ste vypratali všetko zlato pred uvoľnením chyteného nepriateľa vpravo horš, ktorý má kus zlata. Budete tiež musieť použiť falošnú podlahu na pravej na vrchole.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
sk: Na začiatku uháňajte na vrchol pyramídovej konštrukcie, kopte neďaleko vrcholu, choďte dole a získajte dva kusy zlata. Potom nalákajte nepriateľov do oblasti pod pyramídou a prejdite dole a doľava. Môže to spôsobiť chytenie nepriateľa do pasce a presun ďalších do oblastí, kde sú neškodní. Ak vás nejaký nepriateľ nasleduje, uniknite doľava dole, zozbierajte nejaké zlato cestou.
    
    Ak chcete získať kus zlata vľavo hore, musíte najprv odlákať jedného nepriateľa z tejto sekcie. Po zhromaždení zlata, sa môžete cítiť ohrození nepriateľmi po vašej pravici. Ak áno, prejdite na najnižšiu úroveň sekcie, ktorú môžete dosiahnuť bez kopania. Nepriatelia pôjdu do bočnej chodby, dávajúc vám dostatok času na vybehnutie cez žrď a dosiahnutie vrcholu pyramídy tesne pred nimi.
    
    Zvyšok je len tvrdá práca.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
sk: Falošné podlahy sú kľúčom k tejto úrovni. Cesta do sekcie nie je často cestou von. Mnoho nepriateľov bude chytených, ak sa budete pohybovať dostatočne nízko. Nechajte si nakoniec stredné spodné zlato: nemôžete sa dostať von z tejto sekcie, pokiaľ sa neobjaví skrytý rebrík.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
sk: Keď budete zbierať zlato vľavo hore, môžete mať problémy pri odchode zo sekcie. Očividná cesta von (v spodnej časti rebríku) nefunguje z dôvodu falošnej tehly. Namiesto toho je potrebné plánovať dopredu, keď sa budete prekopávať do tejto sekcie. Vykopte kus steny, ktorá blokuje váš výstup napravo, potom choďte rýchlo hore a uchňapnite zlato, potom späť dole a von cez chýbajúcu stenu skôr, než sa opäť objaví. Je tu falošná tehla, takže sa uistite, aby ste kopali, keď do nej padnete.
    
    Po získaní posledného kusa zlata, môžete vyjsť stredom, kde vám nový kus rebríka umožňuje kopať a znova vstúpiť na ľavej strane bludiska.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
sk: Je jeden kus zlata, ktorý sa musí na začiatku zobrať.
    
    Keď idete do nižšej časti bludiska, nepriatelia pôjdu dole a zostanú tam. Vďaka tomu je ľahké sa získať zlato vysoko, ale stane sa ťažkým zozbieranie zlata vľavo dole. Snažte sa získať jeden alebo dva kusy na vašej prvej ceste dole.
    
    Pohybom hore a dole na spodnom pravom rebríku môžete presvedčiť nepriateľov, aby sa zoskupili naľavo alebo napravo. Ich zoskupenie je na ľavej strane umožňuje získať kus zlata len dole a napravo od stredu. Presvedčenie jedného nepriateľa naľavo a dvoch napravo vám dáva šancu získať zvyšné zlato v ľavom dolnom rohu, ale uvážte jeho získanie nakoniec po zoskupení všetkých troch nepriateľov na pravej strane, pretože potom budete mať na výber z viacerých rebríkov pri vyhýbaní sa nepriateľov na vašej ceste k vrcholu.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
sk: Existujú dva problémy. Prvý je, že v počiatočnej časti chcete mať nepriateľa chyteného len napravo od stredu v spodnej časti tejto sekcie. Toto je potrebné k získaniu zlata naľavo a prejdenie cez poklopy pascí v správnom čase, ako aj uháňanie, aby ste získali zlato naľavo dole. Zlato vpravo dole nie je žiadny veľký trik: len trocha načasovania a prejdenia cez pasce.
    
    Druhým problémom je, že najmenej jeden nepriateľ zodvihne kus zlata. Prinútiť ho, aby pustil ten kus zlata, je ťažké. Potrebujete nalákať tohto nepriateľa do pravej hornej sekcie alebo do dolnej sekcie a doľava od nej. Pritiahnite nepriateľa k rebríku s medzerou nad ním v strede tejto sekcie. Počkajte dvoch nad každou stranou tohto prázdneho štvorca zanechajúc tehlu medzi vami a prázdnym štvorcom. Nepriateľ sa bude pohybovať hore a dole rebríkom, dovnútra a von z prázdne štvorca. Nakoniec vypustí zlato na vrchole rebríka, v tomto okamihu sa musíte presunúť dole, aby ste zabránili jeho presunu späť hore po rebríku a opätovnému získaniu zlata. Načasovanie je tesné - veľa šťastia! Prípadne môžete behať dookola a veriť na šťastie - nepriateľ nakoniec kus zlata pustí!

en: Lots of false floors to use and avoid.
sk: Veľa falošných podláh na použitie a vyhnutie sa.

en: Rumpelstiltskin
sk: Martinko Klingáč

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
sk: Hlavný trik na tejto úrovni je lákanie nepriateľov tak, že sa môžete dostať okolo nich alebo v jednom prípade tak, že môžete prejsť ponad nepriateľa, aby ste zobrali kus zlata. Vylákanie nie je tak ťažké, ale vzdialenosti, na ktoré ich musíte lákať, sú dlhé. Vedenie nepriateľa tak, že môžete chodiť cez neho, aby ste dostali kus zlata, má trochu tesné načasovanie, ale nie príliš zlé.
    
    Keď sa dostanete do sekcie nad východiskovým bodom, existujú dve cesty von: jedna je falošná tehla pod krátkym rebríkom. Ale ak budete kopať ďalší štvorec a klesnete dole, existuje cesta cez falošnú podlahu, ktorá sa vyhýba vráteniu sa na celú skoršiu časť bludiska.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
sk: Dva zlaté kusy v ľavom dolnom rohu sú odrezané od zvyšku bludiska. Na pravej strane tejto sekcie je prázdny štvorec, kde môžete vykopať tehlu. Ak chcete navštíviť izolovanú sekciu, vykopte tehlu a prejdite doľava a dole cez falošnú tehlu. Musíte bežať, aby ste dostali jeden kus zlata a vrátili sa cez ďalšiu falošnú tehlu, práve včas, aby ste prešli vykopanou tehlou pred tým, než sa zavrie.
    
    Nepriateľ je trochu bolestivý. Skúste ho nalákať do spodnej časti bludiska, klesnúť na podlahu, kde máte rebrík, ktorým sa vyšplháte späť hore, ale s nepriateľom nad štvorcom bez rebríka, a takto chyteným.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
sk: Bludisko je redšie a ťažšie. Nepriatelia sú prešibanejší. Pasce sú zlomyseľnejšie. Bludisko sa mení. Môžete sa prejsť zaujímavým bludiskami.
    
    Ak chcete získať posledný pár zlatých kusov, musíte vstúpiť do sekcie bludiska naľavo a vľavo dole, čo je oddelené od zvyšku. Táto sekcia je v tvare veľkého písmena 'L'. Kopte dve tehly na pravom okraji L (naľavo od stredu) a skočte dovnútra - je tu falošná tehla, ktorá vám umožní prejsť skrz.
    
    Potom, čo ste zhromaždili všetko zlato, bludisko sa mení. Musíte sa spustiť dolu niekde pri začiatku a urobiť si cestu späť naprieč. Vpravo hore je výstup, ktorý sa zdá byť blokovaný. Kopte nadol dve tehly a klesnite na chvíľu, potom nájdete cestu von.

en: Initiation
sk: Začiatok

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
sk: Týchto 100 úrovní predstavuje vynikajúcu úvodnú hru, ako aj dobrú príležitosť na dosiahnutie vysokých skóre. Vytvoril ich Peter Wadham a používajú tradičné pravidlá hry.
    
    Posledných pár je veľmi ťažkých, ale ak chcete vyskúšať ešte niečo ťažšieho, skúste 'Pomstu Petra W'...

en: Don't Panic
sk: Hlavne žiadnu paniku

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
sk: Obal 'Stopárov sprievodca po Galaxii' od Douglasa Adamsa hovorí takto veľkými priateľskými písmenami, takže nie je dôvod k panike. Nepriatelia sú za múrom a nemôžu vás dosiahnuť.

en: Lust for Gold
sk: Túžba po zlate

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
sk: Ak zabijete nepriateľov, môžete ich tým zahnať natrvalo do jamy vpravo hore.

en: Ladders?  Trust me!
sk: Rebríky? Verte mi!

en: Drop In and Say Hello
sk: Zastavte sa a pozdravte

en: The Mask
sk: Maska

en: Check for Traps
sk: Pozor na pasce

en: Take It Easy!
sk: Upokojte sa!

en: Fall on a Fortune
sk: Naraziť na štastie

en: The Lattice
sk: Mreža

en: Shower of Gold
sk: Zlatý dážď

en: The Foundry
sk: Zlievareň

en: Soft Landings
sk: Mäkké pristátie

en: Unlucky for Some
sk: Pre niekoho neštastné

en: The Balance
sk: Rovnováha

en: Gold Bars
sk: Zlaté držadlá

en: Hard Row to Hoe
sk: Náročný záhon

en: Golden Maze
sk: Zlaté bludisko

en: Delayed Trap
sk: Oneskorená pasca

en: Nowhere to Hide
sk: Niet kam sa skryť

en: Watch the Centre
sk: Pozor na stred

en: Where to Dig?
sk: Kde kopať?

en: Easy Stages
sk: Jednoduché úrovne

en: Gold Mesh
sk: Zlatá mriežka

en: Acrobat
sk: Akrobat

en: Mongolian Horde
sk: Mongolská horda

en: Rocky Terrain
sk: Hornatý terén

en: Down the Chimney
sk: Dolu komínom

en: Winding Road
sk: Kľukatá cesta

en: Light My Fire
sk: Rozpáľ ma

en: Cockroach
sk: Šváb

en: The Runaround
sk: Dokola

en: Speedy
sk: Rýchlosť

en: Dig Deep
sk: Kop hlboko

en: Forgotten Gold
sk: Zabudnuté zlato

en: Two of Diamonds
sk: Dva diamanty

en: Suicide Jump
sk: Samovražedný skok

en: Easy Access
sk: Jednoduchý prístup

en: Gold Braid
sk: Zlatý cop

en: Cat's Eyes
sk: Mačacie oči

en: Keep Them Coming
sk: Udržiavať ich prichádzajúcich

en: The Funnel
sk: Lievik

en: Lattice Maze
sk: Mriežkové bludisko

en: Hard Work for Poor Pay
sk: Veľa práce za málo peňazí

en: Forked Ladders
sk: Rozdvojené rebríky

en: Snowing Gold
sk: Padajúce zlato

en: Left or Right?
sk: Vľavo alebo vpravo?

en: Houndstooth
sk: Kockované

en: Five Levels
sk: Päť úrovní

en: Pitfalls
sk: Nehody

en: Get IN There!
sk: Dostať sa tam!

en: A Steady Climb
sk: Stále hore

en: Fall-through Lattice
sk: Padajúca mriežka

en: Get me OUT of Here!
sk: Dostaňte ma preč!

en: Empty Cellar
sk: Prázdna pivnica

en: The Rose
sk: Ruža

en: Lotus Puzzle
sk: Lotosový hlavolam

en: Long Drop
sk: Dlhý pád

en: Party On!
sk: Bavte sa!

en: Cross-stitch
sk: Štych

en: Cannot Get Up There
sk: Nie je možné ostať sa tam

en: They Are Everywhere!
sk: Sú všade!

en: Rooftops
sk: Vrcholy striech

en: Tricky Traps
sk: Zamotané pasce

en: Make Them Work for You
sk: Nech pre vás pracujú

en: Get Going!
sk: Vyraziť!

en: Three Chimneys
sk: Tri komíny

en: The Archway
sk: Klenutá chodba

en: Starwave
sk: Hviezdna vlna

en: Amazing Finish
sk: Fantastický cieľ

en: Pillars
sk: Pylóny

en: Hopeful Descent
sk: Nádejný zostup

en: The Rack
sk: Polica

en: Twists and Turns
sk: Zatáčky a záhyby

en: The Saucer
sk: Tanier

en: The Dotted Line
sk: Bodkovaná čiara

en: Do Not Look Down (1)
sk: Nepozerať sa dolu (1)

en: Getting Started
sk: Začíname

en: Easy Middle
sk: Jednoduchý stred

en: Do Not Look Down (2)
sk: Nepozerať sa dolu (2)

en: Which Way?
sk: Kade?

en: Do Not Look Down (3)
sk: Nepozerať sa dolu (3)

en: Drop?
sk: Zahodiť?

en: Help!
sk: Pomoc!

en: Yorick's Skull
sk: Yorickova lebka

en: No Mercy
sk: Žiadne výčitky

en: Gold Sandwich
sk: Zlatý sendvič

en: Golden Curtain
sk: Zlatá záclona

en: Are you spider or fly?
sk: Ste pavúk alebo mucha?

en: Funny?
sk: Sranda?

en: Hard Landings
sk: Tvrdé pristátie

en: Golden Tower
sk: Zlatá veža

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
sk: Táto úroveň je nazvaná podľa slávneho vojnového filmu o nemeckej ponorke 'Das Boot'  a je venovaná Marcovi Krügerovi z Berlína, pôvodnému autorovi KGoldrunner.
    
    Iba malá rada .... ak stojíte na pravom konci ponorky, môžete nepriateľov presvedčiť, aby klesli smerom k vám .... ostatné je na vás!

en: Quick!  RUN!
sk: Rýchlo! Bežať!

en: Surprise Ending
sk: Prekvapivý koniec

en: Diagonal Disaster
sk: Diagonálna pohroma

en: Vengeance of Peter W
sk: Pomsta Petra W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
sk: Veeeeľa šťastia!!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
sk: Nie, nie je to nemožné. Existuje trik ako kopať tehly vedľa zlatých hrudiek.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
sk: Choďte hore ľavou stranou na vrchol a krížom. Spustite sa po ľavej strane tehiel. K dispozícii je viac ako jedna cesta z týchto tyčí k zlatu.
    
    Na začiatku čakajte na krátkom rebríku, zatiaľ čo nepriateľ vyššie padá okolo vás na ľavej strane.

en: Short Cut?
sk: Skratka?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
sk: Áno, stačí mať čas na prebehnutie dolnou časťou, vyhnúť sa všetkým nepriateľom, aby ste sa dostali k zlatu.

en: Sky Walker
sk: Kráčajúci v oblakoch

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
sk: Ak chcete získať zlato v jaskyni, vykopte dve tehly, počkajte, až sa začnú znova objavovať, potom rýchlo kopte tretiu tehlu (vašu únikovú cestu). Bežte späť, kopte a spustite sa k zlatu.
    
    Môžete sa dostať za štvrtého nepriateľa, ak budete čakať na spodku rebríka, keď padá na podlahu vedľa vás. Nakoniec choďte vychádzkovou cestou cez nebo a dostaňte sa doľava hore.

en: The Vault
sk: Hrobka

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
sk: Môžete chytiť do pasce nepriateľov v spodnej krypte čakaním na spodku dlhého rebríka. Ak ich chcete zabiť, vyjdite, kopte jednu tehlu, potom sa vráťte a počkajte znova.

en: Patchwork Quilt
sk: Zošívaný kilt

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
sk: Ak chcete získať zlato v hornej strednej sekcii, kopte tri tehly vedľa chyteného nepriateľa, počkajte, až začnú znovu objavovať, kopte ešte raz, potom vybehnúť hore a doprava, aby ste klesli späť na miesto, kde bol nepriateľ.
    
    Teraz môžete kopať a dostať sa na rebríky, než sa dostane späť k vám.

en: Do You Need Him?
sk: Potrebujete ho?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
sk: Môžete nechať nepriateľa, kde je.
    
    Prejdite takmer k zlatu vpravo dole. Ešte ho nechytajte, ale choďte hore a zoberte dve hrudky vľavo hore. Potom sa môžete vrátiť dole, kde ste boli a dokončiť úroveň.

en: Stuck in Storage
sk: Uväznený v sklade

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
sk: Najprv vyčistite jaskyňu kopaním troch tehiel na pravej strane. Neskôr môžete zabiť nepriateľov na spodných tehlách a chytiť ich v jaskyni.
    
    Na pravej strane najprv zoberte zvislý rad zlata, potom prejdite krížom a získajte zlato na horizontálnych plošinách. Zostaňte vpravo, prekopte sa cez poslednú plošinu, potom kopte a zoberte pravú hrudku v jaskyni. Nakoniec zoberte ľavú hrudku.

en: So Far for So Little
sk: Tak ďaleko pre tak málo

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
sk: Na začiatku choďte dole a kopte. Nakoniec sa priblížte k zlatu zospodu.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
sk: Skončite zberom dvoch hrudiek po oboch stranách rebríka na ľavej strane, potom štyroch na samom dne hrobky. Musíte presvedčiť nepriateľa, aby spadol na zavesenú hrudku na ľavej strane pyramídy. Potrebujete ďalej vyplniť jamu v ľavom dolnom rohu.
    
    Zvyšok je niekoľko kopacích hádaniek, často s obmedzeným časom na návrat pred uzatvorením vašej únikovej ceste. Užite si to!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
sk: Spustite sa z tyče vľavo hore a dostanete sa k zlatu. Vyjdite vpravo a hore na rebríky, ktoré sa objavujú. Choďte cez vrchol, kým nie ste sedem alebo osem medzier od pravej strany, potom choďte dole.
    
    Ak ste zamierili šikmo vľavo dole sú tam dve falošné tehly. Klesnite do druhej, zostaňte v nej a kopte doprava. Teraz sa spustite na reťazec rebríkov, ktoré vedú dole a doľava...

en: Flying Tower
sk: Lietajúca veža

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
sk: No, jednoducho musíte byť rýchly a presný pri tomto jednom, a to je všetko, čo sa dá asi povedať...

en: Pot Hole
sk: Hrniec

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
sk: No, starý MG bol celkom rýchly a vrtký vo svojej dobe a vy musíte byť tiež.
    
    Môžete skúsiť kopať vľavo tri tehly a jednu v strede, aby ste zabili jedného z nepriateľov hneď na začiatku, ale je pravdepodobné, že spadne do výtlku napravo a nebudete mať šancu zobrať poslednú časť zlata.

en: Sticky Ladders
sk: Lepkavé rebríky

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
sk: Začnite tým, že vyjdete do troch štvrtín cestou hore po rebríku. Nepriatelia pobežia doprava. Bežte na vrchol v čase, aby ste presvedčili jedného prepadnúť falošnou tehlou, zatiaľ čo ostatní bežia smerom k vám. Choďte doľava, vykopte dve diery, aby ste ich chytili do pasce, potom bežte vpravo, kopte a klesnite na spodok prvého malého rebríka napravo. Nepriatelia by mali prísť dole po dlhom rebríku a naplniť dve falošné tehly pri jeho päte.
    
    Kopte a chyťte tretieho nepriateľa na vrchole hrubej tehlovej oblasti, potom bežte k druhému priestoru odspodu dlhého rebríka, vedľa radu tehiel. Nepriateľ by mal bežať do jám na ľavej strane.

en: The Laboratory
sk: Laboratórium

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
sk: Musíte ísť hore po najľavejšom rebríku, aby ste sa dostali ku každej hrudke a potom odíďte na ďalšiu úroveň. Prejdite krížom sprava, aby ste zobrali hrudku hore uprostred.
    
    Dostaňte sa cez nepriateľov na  'Bunsenov kahan' tým, že ich zabijete napravo od neho, tým, že sa spustíte jeho stredom, keď sa vás takmer dotýkajú a spadnú za vami alebo odskáčte doľava ponad ich hlavy skôr, než sa dostanú do hornej časti kahana.

en: Pete likes Ladders
sk: Pete má rád rebríky

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
sk: Vydržte chodiť medzi vrchom a spodkom, aby ste sa vyhli nepriateľovi. Zoberte hrudky, keď môžete. Ak nepriateľ jednu dostane, môže ju pustiť iba v jednom z prázdnych priestorov. Takže ho udržiavajte v behaní cez ne a trpezlivo čakajte...

en: Where is the Roof?
sk: Kde je strecha?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
sk: Najskôr upracte všetko zlato naľavo a vrchole, potom vykopte jaskyňu a zozbierajte zlato na rebríkoch medzi dvoma nízkymi stenami falošných tehál.
    
    Keď je nepriateľ v tejto sekcii, zabite ho skrytím sa na spodku falošnej steny a vykopaním jednej diery vedľa nej. On zomrie, keď sa pokúsi dostať vás. To nebude fungovať, ak je zlato na tehle, ktorú chcete kopať...

en: Ninja Style
sk: Štýl Nindža

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
sk: Po zhromaždení všetkého zlata na ľavej strane, zostaňte tam, choďte vysoko, presvedčite nepriateľa, aby vás nasledoval, potom klesnite naspodok. Ak nepriateľ padne v blízkosti stredného rebríka napravo, rýchlo sa vyšplhajte na miesto vyššie, než je ten rebrík. Po niekoľkých pokusoch by ste mali dostať všetkých troch nepriateľov napravo na dlhý najpravejší rebrík. Teraz je ľahké vyčistiť prvé dve oblasti od zlata na pravej strane.
    
    Prilákajte troch alebo možno len dvoch nepriateľov na stredný rebrík napravo. Vyjdite do blízkosti otvoru v betóne, klesnite, bežte vpravo, choďte hore dlhým rebríkom, klesnite vľavo a zozbierajte zlato.
    
    Ak dostanete len dvoch nepriateľov na strednom rebríku, uistite sa, že tretí sa spustil mimo prvý rebrík predtým, než pobežíte krížom. Potom budete musieť prejsť celú cestu k dlhému rebríku a počkať, až bude bezpečné klesnúť vľavo a získať zlato.
    
    Ak nepriatelia stále nosia zlato, nechajte ich naháňať vás dokola na strednom rebríku a padať na betón, kým ho nepustia.

en: Cooperation?
sk: Spolupráca?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
sk: Vyzerá to, že by ste mali chytiť do pasce dvoch nepriateľov v dvoch jamách naspodku. Skúste to, ale je veľmi ťažké dostať jedného do pravej jamy a je pravdepodobné, že dostanete nepriateľa so zlatom do ľavej jamy. Štyri falošné tehly ďalej vľavo vám bránia prebehnúť krížom zľava a kopať.
    
    Najlepšie je vydvihnúť spodný rad zlata ako posledný, klesajúc cez visiacu hrudku napravo a uniknúť cez rebrík, ktorý sa objaví.
    
    Kľúčom k vyčisteniu ľavostrannej sekcie je rad rebríkov zabudovaných v tehlách. Vyjdite cez tri miesta, ktoré majú falošné tehly pod sebou. To je samovražda, aby ste klesli do stredu tehál tvaru T.
    
    Začnite tým, že zozbierate zlato na pravej strane T: potom môžete presvedčiť nepriateľa, aby bežal do jamy tvaru U.
    
    Dajte si pozor na falošné tehly v strede plošiny nižšie vľavo. Musíte zbierať zlato cez samostatné vychádzky zľava doprava.

en: Triple Trap
sk: Trojitá pasca

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
sk: Chyťte prvého nepriateľa okamžite. Choďte hore a doprava a zaveste sa na rebríkuvpravo na krátkej lište. Ako nepriateľ príde, rýchlo vylezte. Ako vásdosiahne znova, choďte doľava, kľaknite a choďte až na ľavý rebrík na vrchol.
    
    Nepriateľ by mal ísť vpravo, po betóne, a spadnúť. Teraz prejdite nadolv ľavom dolnom rohu. Nepriateľ by mal klesnúť na falošné tehly vedľazlata.
    
    Zhromaždite všetko zlato v hornej časti, potom kopte a presuňte sa na ďalších nepriateľov. Postavte sa naneho, kopte vľavo a pokračujte doprava. Nepriateľ spadne do jamy. Presuňte savpravo a zbierajte viac zlata, ako padáte.
    
    Vyšplhajte sa až na vrchol, pokles na chyteného nepriateľa pomocou falošné tehly v barea zbierať ďalších päť nugety. Teraz kopať a choďte dole po krátkom rebríku napriamo z tehál, zabiť nepriateľa v jame (kto má viac zlata). onby sa znovu nad vami a na jeseň po falošné tehly späť do jamy. 
    
    Kopať tri tehly medzi dvoma nepriateľmi a ísť dole po krátkom rebríku donepriatelia partia hore. Kopať dve tehly k ich uvoľneniu. Choď horerebrík, po betóne, a tesne predtým, ako nepriatelia dostať doBetón, klesnúť až k podlahe a spustiť do dolnej časti krátkeho rebríka.Nepriatelia by mali prísť a bežať do dvojitého jamy na pravej strane. 
    
    Rýchlo vybehnúť na pravej strane, nad nepriateľmi. Pád na posledný kuszlato, cez na pravej a skryté rebríky objaví. Uf! 
    
    P.S. Ďalší spôsob, ako chytiť ľavou rukou nepriateľa v falošných tehál je získaťho, aby vás nadväznosti na úplne vľavo rebrík, keď narazíte na hornej akopať klesnúť na druhú nepriateľa. Načasovanie je veľmi tesný. Musíte kopať apokles, než nepriateľ vylezie po ľavom hornom rohu a beží v poriadku.
    
    Neskôr, liezť na pravú ruku rebríky na vrchol, čakať na ľavom panelicez falošné tehly až do leftmost začne nepriateľov bežať k vám, potompokles. Počkať, až sa začne klesať, potom kopať dve tehly na pravej stranekrátke rebríku, choďte doprava a spadol na zem, a potom spustiť vľavo na spodnej strane krátkyrebrík. Nepriateľ by mal klesnúť cez falošné tehly a po rebríku do falošnej tehly pod.
    
    P.P.S. Neexistuje žiadny priestor pre chyby alebo zaváhanie v tejto metóde! Moc nie v prvom spôsobe buď!

en: State Of Terror
sk: Stav teroru

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
sk: Práve keď ste si mysleli, že je bezpečne ... pätnásť úrovní čistého desu, používať tie podivné, ale rýchle pravidlá KGoldrunner.
    
    Vytvoril Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
sk: Jednoduché zlato

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
sk: Pokračujte smerom dole z plošiny na plošinu na tretiu tretiu od najnižšej. Počkajte na najpravejšom bode, aby ste presvedčili nepriateľov k pádu naspodok.
    Klesnite na najnižšiu plošinu, kopte nad zlatom a potom kopte vpravo, zatiaľ čo klesáte a uniknite späť na vrchol plošiny. Zamierte hore tak rýchlo, ako môžete.

en: Fear of Heights
sk: Strach z výšok

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
sk: Pre každú stranu konštrukcie terasy vybehnite vonkajším rebríkom zo spodku a klesnite na najnižšiu plošinu. Vybehnite stredovým rebríkom a počkajte v medzere na nepriateľov z vonkajších rebríkov, aby spadli. Klesnite za nimi, aby ste získali zlato.
    Po zozbieraní zlata bežte vpravo cez vrchol s nepriateľmi v pätách a klesnite napravo od vonkajšieho rebríka. Vzhľadom k tomu, že nepriatelia padajú za vami, bežte späť hore rebríkom a klesnite na špičku nepriateľov, aby ste sa dostali k žrdi.

en: The Spiral
sk: Špirála

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
sk: Pracujte cestou von zo špirály, kopte, aby ste chytili do pasce nepriateľov tesne pred tým, než sa vynoríte z tunelov.
    Pokračujte doľava hore. Ako bežíte vpravo, klesnite do kľukatej čast skôr, ako to urobí nepriateľ, tak sa dostanete hore vpravo. Po zozbieraní zlata, kopte, aby ste chytili do pasce nepriateľov naspodku, potom vyjdite na vrchole vľavo.

en: Crags of Fire
sk: Skaly ohňa

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
sk: Zvyčajne kopte nadol a prejdite, aby ste získali zlato, potom sa presuňte doprava a hore k ďalšiemu útesu.
    Horný stredný útes je však potrebné urobiť skôr, než druhý útes zľava. Nechajte jeden kus zlata v strednej časti na koniec. Potom rýchlo vypadnite!

en: The Heist
sk: Lúpež

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
sk: Najbezpečnejší spôsob, ako vstúpiť do budovy, je ísť dole ľavým horným rebríkom a čakať na vrchole krátkeho rebríku vpravo. Ako sa nepriateľ približuje, prebehnite po tyči ponad neho. Teraz choďte doprava a klesnite na balkón, potom sa vykopte a padnite
    Bežte do haly a hore po rebríkovej soche pre získanie zlata. Poklesnite doľava na betónový blok a čakajte na nepriateľov, aby sa zoskupili. Klesnite vľavo a bežte späť vonkajškom na vyčnievajúci betón s prenasledujúcimi nepriateľmi. Použite rovnaký rebrík a tyč pre návrat späť dovnútra
    Bežte na samotný vrchol budovy nad najpravejšími rebríkmi. Zostaňte na najľavejšom bode strechy. Počkajte, až padne nepriateľ pod vami, potom krok späť, kopte a padnite po ňom na balkón, kde môžete zobrať tri zlaté kusy. Ak budete čakať dosť dlho na streche predtým, než klesnete, môžete presvedčiť niekoľko nepriateľov, aby vás nasledovali a ostali chytení v pasci na balkóne.
    Použite rebríky vpravo na zozbieranie zvyšného zlata a vyjdite.

en: Endless Enemies (1)
sk: Nekoneční nepriatelia (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
sk: Zbierajte zlato tak, že pracujete zhora nadol. Pred posledným kusom zlata, kopte doprava od neho a doľava od nepriateľa. Bežte tak rýchlo, ako môžete.

en: Torture Chamber
sk: Mučiareň

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
sk: Klesnite z výčnelku, kopte vľavo, aby ste vyšli vľavo hore rebríkom. Pokračujte doľava od žrde, potom klesnite pri kopaní vľavo a zozbierajte nejaké zlato. Choďte vpravo, prepadnite falošnou tehlou pod rebrík, pokračujte doprava a prepadnite tehlovým tunelom pod žrď.
    Zamierte vpravo a prepadnite ďalším tehlovým tunelom pri kopaní vpravo. Kopte a chyťte do pasce nepriateľa vedľa rebríka, bežte hore a vľavo, potom kopte a klesnite, aby ste vyzdvihli zlato. Kopte, aby ste znova chytili do pasce nepriateľa. Keď sa naplní prvá diera, vybehnite na vrchol sekcie nasledovaní nepriateľom. Kopte na ľavej strane, aby ste zozbierali zlato a klesnite späť na žrď.
    Teraz zamierte doľava a prepadnite tehlovým tunelom, kopte vľavo, aby ste chytili do pasce ďalšieho nepriateľa. Prejdite do ľavej hornej časti sekcie, potom padnite a kopte vľavo a skočte doľava, aby ste dosiahli plošinu vľavo dole.
    Teraz môžete prejsť špirálou rebríkov a tehlových tunelov, aby ste zozbierali štyri ďalšie zlaté kusy.
    Po tomto sa vráťte na pravú stranu, padnite a prejdite nad nepriateľom v pasci v spodnej časti, aby ste sa vrátili do pravej polovice hracej plochy. Zamierte hore rebríkmi doprava hore, potom klesnite, kopte vpravo dvakrát, aby ste získali posledný kus zlata. Opakujte spadnutie do tehlového tunela vpravo a kopte vpravo, aby ste chytili do pasce nepriateľa. A nakoniec, uniknite cez pravú stranu hracej plochy.

en: Endless Cascade
sk: Nekonečná kaskáda

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
sk: Rýchlo choďte doprava a dole po schodisku s prenasledujúcim nepriateľom. Kopte raz asi v polovici cesty dolu. Po poslednom kuse zlata, kopte a choďte hore pod rebrík. Počkajte pod ďalšou tehlou nižšie od miesta, kde sa nepriateľ chytil do pasce. Nepriateľ vylezie a zostúpi, prebehne otvorom, kde bol pred tým, než sa zavrie. Môžete ho teda použiť na presunutie sa na ďalšie miesto pod rebríkom na pravej strane.
    Bežte na vrchol časti pod rebríkom, cez a dole po schodoch. Kopte vľavo, kým stojíte na nepriateľovi a potom kopte vpravo pod nepriateľom, keď ste vedľa neho. Bežte cez neho, aby ste zobrali nejaké zlato, ktoré má a potom dole a len pár krokov. Kopte a choďte hore pod rebrík, aby ste počkali, kým bude znovuzrodený a zostúpi vaším schodiskom, takže ho môžete použiť na presun naprieč k ďalšej časti pod rebríkom. Opakujte tento postup pre zostávajúce schodiská na pravej strane, pokiaľ sa nebude môcť dostať k hornej žrdi.
    Prejdite krížom na vzdialenejšiu ľavú stranu a klesnite k hornej tehle v ľavej dolnej sekcii. Zozbierajte všetko zlato zanechajúc kus na vzdialenej ľavej strane druhého schodiska nakoniec, inak spadnete a budete v pasci.
    Vyhnite sa nepriateľom vybehnutím po rebríkoch a ich nalákaním na schody. Prebehnite celou cestou doprava a hore k poslednému rebríku. Kopte pokiaľ treba, aby ste prekabátili nepriateľov, pokračuje cez zvyšné kaskády a hore po rebríkoch na krajnej pravej strane na koniec úrovne.

en: Infiltration
sk: Prenikanie

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
sk: Rýchlo bežať a dobre kopať ...
    V najvnútornejšej komore zotrvajte na najľavejšej alebo najpravejšej tehle na vrchole a kopte ďalšiu tehlu smerom k stredu. Padnite na nepriateľa a bežte doprava alebo doľava, potom kopte, aby ste ho chytili do pasce. Budete musieť byť rýchly!

en: Endless Enemies (2)
sk: Nekoneční nepriatelia (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
sk: Choďte doľava a padnite na zlato, potom choďte vpravo zozbierať ďalšie dva kusy. Počkajte, vysoko na žrdi na vzdialenej pravej strane hracej plochy kvôli nepriateľom, aby sa zhromaždili vpravo dole.
    Teraz choďte doľava a dole a padnite na najľavejšie spodné zlato. Ignorujte nateraz posledné zlato, ale choďte vpravo a hore pozdĺž troch žrdí a hore po troch rebríkoch. Vykročte preč od tretieho rebríka pri kopaní vľavo, aby ste pripravili pascu pre nepriateľa v boxe naľavo.
    Rýchlo sa vráťte dole, padnite na posledné zlato a pripravte sa na zrýchlený presun hore a doľava, keď sa objaví krátky skrytý rebrík pod vami a naľavo. Nepriatelia sa na vás vyroja, ale pokračujte, až sa dostanete späť na miesto, kde ste nastavili pascu. Nepriateľ by mal byť teraz v nej.
    Pokračujte nahor a doľava cez krátky rebrík, potom dole a doľava cez dlhé žrde a rebríky k ďalšiemu krátkemu rebríku. Choďte hore a zase doľava, potom hore a vpravo cez viacero dlhých rebríkov a žrdí k hornej časti obrazovky.

en: Tunnels (1) - The Monster
sk: Tunely (1) - Netvor

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
sk: Netvor je vyrobený takmer kompletne z falošných tehál. Analyzujte betónové časti jeho tela, aby ste určili, kde sa spustiť a kde nie. Všetci štyria nepriatelia budú musieť byť chytený do  pasce nad konkrétnym betónovým dielom, čo vám umožní získať určité zlaté kusy.
    Chyťte nepriateľov pomocou pravidiel KGoldrunner pre svoj prospech.
    Počkajte na hornej žrdi v mieste, kde chcete, aby nepriateľ klesol. Keď sa priblíži k vám, klesnite na nižšiu žrď a presuňte sa vľavo alebo vpravo, aby ste sa vyhli osudu nepriateľa. Toto je o tom, ako on spadne do nebezpečenstva, kým vy do bezpečia.

en: Breaking and Entering
sk: Vlámanie

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
sk: Vniknite do ľavej dolnej miestnosti, potom pokračujte doprava hore. Zamierte vľavo, popadnite zlato a uniknite kopaním dole na strednú podlahu. Pokračujte celou cestou dole naspodok doprava.
    Pred vyzdvihnutím druhého zlatého kusa, zaveste sa z hornej žrde v strednej miestnosti na spodnej podlahe a vykopte jednu tehlu z dvojtehlovej steny vpravo. Bežte doľava ponad hlavy nepriateľov, vyzdvihnite zlato a uniknite späť cez vykopanú tehlu.
    Vybehnite do pravej hornej miestnosti, potom do ľavej dolnej oblasti cez stred. Vyhnite sa nepriateľom akýmkoľvek možným spôsobom a vyšplhajte sa do ľavej hornej miestnosti. Ak sa chcete dostať von z budovy, kopte rýchlo, zatiaľ čo vedľa klesáte k ľavej stene.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
sk: Tunely (2) - Včelí plást

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
sk: Prejdite na vrchol stredového rebríka a najskôr pracujte na ľavej strane.
    Padnite na výčnelok so zlatom. Prekabáťte nepriateľa, aby bežal cez falošné tehly pod rebríkom. Počas klesania, kopte vľavo; vybehnite po rebríku k medzere a čakajte na nepriateľa, aby spadol dovnútra, uniknite a opäť padnite dnu k vašej vykopanej tehle; bežte hore a vľavo na žrď, klesnite na výčnelok pri kopaní vľavo, padnite vľavo, získajte zlato, choďte vpravo a padnite do komnaty, zatiaľ čo sa nepriateľ trie; získajte zlato. Môžete kopať do spodnej komnaty, ak si sem želáte.
    Ostatné komnaty sú prístupné spustením sa cez tunely falošnej tehly. Vyhnite sa nepriateľom alebo padnite na nich, aby ste získali zlato.
    Ak chcete dosiahnuť pravú stranu, klesnite dole tunelom falošnej tehly vedľa stredového rebríka a rýchlo bežte doprava, kopte za sebou, aby ste chytili do pasce nepriateľov. Zbierajte zlato tým, že pôjdete na vrchol a padnete cez tunely falošnej tehly na pravej strane každého kusu.

en: Four Chambers Suspended
sk: Štyri komory odložené

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
sk: Prvá komnata. Kopte dole pre vyzdvihnutie ľavého horného kusu zlata. Padnite na nepriateľov, aby ste získali zlato napravo. Vyhnite sa im, aby ste pozbierali zvyšok. Chyťte nepriateľov vysoko napravo, zatiaľ čo sa prekopete cez spodok komnaty.
    Ako sa vynoríte, musíte sa spustiť priamo na rebrík vedľa betónu. Zlezte po rebríku pod betónom doprava a potom hore na vrchol ďalšej komory.
    Druhá komnata. Postupujte zľava doprava so šachtami pomocou vašej kopacej zručnosti na získanie zlata. Na najpravejšej šachte, kopte vľavo pri klesaní, potom padnite vľavo pri kopaní vľavo i vpravo. Na trojtehlovej plošine teraz zotrvajte, kopte ľavú tehlu, potom pravú a stredovú pri klesaní vpravo. Vyzdvihnite si zlato na pravej strane a padnite na posledný zlatý kus, zatiaľ čo kopete vľavo. Kopte opäť vľavo, spadnite na rebrík pri betóne ako predtým a pokračujte hore k ďalšej komnate.
    Tretia komnata. Kopte vpravo, padnite na ľavý kus zlata a okamžite kopte vpravo, aby ste chytili nepriateľa do pasce, potom kopte a vyjdite vľavo. Opakujte, ponad jednu tehlu pre zlatý kus napravo. Teraz choďte späť na vrchol a padnite do nižšej sekcie v hornej časti nepriateľa. Vydajte sa na krátku žrď vľavo a vykročte cez padajúceho nepriateľa, aby ste zachytili dlhú žrď idúcu doľava. Padnite na zlato, kopte, aby ste chytili do pasce nepriateľa, kopte znova a vyjdite vľavo. Opakujte pre ďalší visiaci zlatý kus. Tentoraz kopte nadol a von, na rebríku vedľa betónu a tak do poslednej komnaty.
    Štvrtá komnata. Chyťte nepriateľa, vybehnite na vrchol, prekopte sa k betónu naľavo, počkajte na nepriateľa a spadnite na neho, aby ste získali k viac zlata naľavo. Keď všetko zlato v tejto komnate bude preč, bežte naspodok a prepadnite sa na podlahu.
    Teraz vyzdvihnite zvyšok zlata a rýchlo vypadnite.

en: Ruins
sk: Pozostatky

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
sk: Klesnite na nepriateľa, kopte pod medzerou napravo, potom rýchlo choďte doprava cez jeho hlavu. Vyzdvihnite zlato, klesnite cez falošnú tehlu, vybehnite po rebríku vpravo a choďte doprava pozdĺž dolnej žrde. Kopte vpravo (čo zachytí druhého nepriateľa), získajte zlato, klesnite, kopte vľavo, klesnite, pozbierajte dva zlaté kúsky a vyjdite po dvoch rebríkoch.
    Presuňte sa doľava cez falošnú tehlu - druhý nepriateľ by mal byť stále nižšie v pasci. Choďte doľava k rebríku, dole,  potom doľava a dole cez falošnú tehlu. Zoberte jedno zlato, kopte napravo, získajte tri kusy zlata, kopte a vyjdite po všetkých rebríkoch na pravej strane.
    Choďte doľava opäť na žrď, ale tentoraz šplhajte nahor. Získajte jedno zlato a kopte vpravo, aby ste chytili do pasce ďalšieho nepriateľa. Presuňte sa hore na vrchol, choďte doprava, klesnite a pokračujte k betónovej ploche hore v strede.
    Prekabáťte nepriateľa na betónovej ploche, potom odíďte pádom na neho a presunom k medzere naľavo a dole cez dve falošné tehly. Držte sa žrde v stredu obrazovky, choďte doprava a späť na vrchol. Pohybujte sa vľavo po tyči a počkajte na iného nepriateľa, aby vstúpil na betónovú plochu. Zdvihnite vrchné zlato, klesnite a vyjdite opäť vľavo zanechajúc dvoch nepriateľov v pasci na betóne. Vráťte sa opäť na vrchol, ale tentoraz pokračujte vľavo smerom do ľavého horného rohu obrazovky.
    Keď sa tam dostanete, kopte, prepadnite sa na trochu zlata a kopte dvakrát doľava, zatiaľ čo klesnete ďalej. Teraz padnite dole najľavejšou šachtou a vykopte tehlu, ktorá blokuje šachtu. Počkajte na nižšieho nepriateľa, aby vstúpil do šachty, potom na neho padnite s cieľom zozbierať zlato obalené v betóne. Klesnite na zvyšné zlato a padnite do ľavého dolného rohu.
    Bežte vpravo a hore, znovu vpravo, klesnite na tri zlaté kusy a presuňte sa do strednej spodnej časti. Prekabáťte nepriateľa, choďte k najvyššiemu rebríku na pravej strane, kopte dvakrát a klesnite cez  jedno zlato a tri tehly, zatiaľ čo kopete vpravo. Vyjdite vpravo, aby ste získali viac zlata, potom vylezte po rebríku, kopte a klesnite, aby ste pozbierali ďalšie dva kúsky zlata. Znovu vylezte po rebríku, použite žrď vľavo, choďte hore a potom doprava, aby ste získali štyri zlaté kúsky. Kopte na konci vpravo a klesnite cez tri falošné tehly.
    Padnite do komnaty, presúvanie doprava a kopanie vľavo. Kopte vľavo nižšie, aby ste sa dostali von, potom sa vráťte k žrdi a znížte sa k zlatu v tejto komnate. Vyjdite tentoraz vpravo, zozbierajte nejaké zlato a vylezte hore, hore, hore.
    Prekabáťte nepriateľov v hornej pravej časti. Je možné ich nalákať nižšie do komnaty behom pred nimi hore po rebríkoch. Zozbierajte najpravejšie zlato v strede úrovne ako predposledné a zlato vpravo dole ako posledné zo všetkých.
    Vypadnite rýchlo!

en: Tutorial
sk: Výučba

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
sk: Toto cvičenie je zbierka ľahkých úrovní, ktoré vás naučia pravidlá KGoldrunner a pomôžu vám rozvinúť zručnosť, ktorú potrebujete získať. Používajú tradičnú sadu pravidiel, ktoré sú podobné tým, ktoré sa používali v začiatkoch domácich počítačov. Každá úroveň obsahuje krátke vysvetlenie, potom môžete hrať...
    
    Keď začnete hrať pokročilejšie úrovne, zistíte, že KGoldrunner kombinuje akciu, stratégiu a logiku -- to všetko v jedinej hre.

en: Hi!
sk: Ahoj!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
sk: Ahojte! Víta vás KGoldrunner!  Cieľom hry je pozbierať všetky zlaté hrudky, potom sa vyšplhať na vrchol hracej plochy a presunúť sa do ďalšej úrovne. Po získaní poslednej hrudky zlata sa vám zobrazí skrytý rebrík.
    
    Hrdina vľavo hore je váš zástupca. Aby pozbieral zlato, iba ukážte, kam sa má presunúť. Najskôr prevládne gravitácia a on spadne...

en: Navigation
sk: Navigácia

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
sk: Toto je cvičenie v presunoch. Sledujte stopu zlatých kusov až kým sa vpravo neobjaví rebrík. Hrdina dokáže sledovať myš iba po jednoduchých cestách (ako _ | L alebo U), takže si dávajte pozor, aby ste neboli príliš pred ním.
    
    POZOR: Nesnažte sa spadnúť z rebríka alebo držadla do jamy z hmoty vpravo dole. Ak sa vám to stane, jediné, čo môžete urobiť, je zabiť hrdinu (stlačením Q pre ukončenie) a spustiť úroveň znovu.

en: Digging
sk: Kopanie

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
sk: Teraz musíte kopať, aby ste získali zlato!  Jednoducho použite ľavé a pravé tlačidlo myši, aby ste kopali vľavo alebo vpravo do hrdinu. Hrdina potom môže skočiť do diery, ktorú vykopal. Môže vykopať aj sériu dier vedľa seba a v nich potom behať. Ale dávajte si pozor. Po istom čase sa diery vyplnia a môžu vás tým chytiť alebo zabiť.
    
    V obdĺžniku dole musíte vykopať dve diery, skočiť do nich a rýchlo vykopať ďalšiu, aby ste sa dostali cez dve vrstvy. Vpravo musíte vykopať tri, potom dve a nakoniec jednu. Bludisko obsahuje ešte ďalšie dva hlavolamy.   Veľa štastia!
    
    Mimochodom, môžete kopať v tehlách, ale nie v ostatnej hmote.

en: You Have ENEMIES!
sk: Máte nepriateľov!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
sk: Až sem to bolo jednoduché, ale hra bez nepriateľov by nebola zábavná. Nepriatelia chcú tiež zlato: čo je horšie, idú stále po vás! Ak vás chytia, zomriete. Ale možno vám ešte pár životov zostalo a môžete začať znovu.
    
    Nepriateľom môžete utiecť, môžete im vykopať jamu alebo ich nalákať do časti hracej plochy, odkiaľ sa už nedostanú..
    
    Ak nepriateľ spadne do diery, zahodí všetko zlato, čo má pri sebe. Potom chvíľu v diere zostane a nakoniec z nej vylezie. Ak sa diera zatvorí, pokiaľ je v nej, zomrie a znovu sa niekde na obrazovke objaví. Kľudne môžete zabiť niekoľko nepriateľov naraz vykopaním série dier.
    
    Dôležité je, že po hlavách nepriateľov môžete behať. Musíte to urobiť práve na začiatku tejto úrovne. Vykopte dieru, chyťte nepriateľa, počkajte, kým tam úplne spadne a potom po ňom prebehnite s ďalším nepriateľom v pätách...
    
    Ak sa cítite vystresovaný, môžete kedykoľvek stlačiť tlačidlo pauzy (predvolené P alebo Esc) a dať si pauzu. Stlačte ho znovu, ak chcete pokračovať.

en: Bars
sk: Držadlá

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
sk: Pozdĺž tyčí (alebo žrdí) sa môžete posúvať horizontálne, ale ak sa presúvate dolu, pustíte sa a padnete ... Zlato tiež môžete zbierať aj tým, že naň spadnete.

en: False Bricks
sk: Falošné tehly

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
sk: Niektoré tehly v tejto úrovni nie sú také, ako vyzerajú. Ak na ne vstúpite, spadnete cez ne. Aj nepriatelia cez ne padajú.

en: Bye ...
sk: Dovidenia...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
sk: Toto je pekná jednoduchá úroveň nakoniec. Užite si ostatné hry, ktoré KGoldrunner obsahuje.
    
    V editore hier si môžete vy a vaši priatelia vytvoriť vlastné úrovne a vyzvať jeden druhého.  A ak máte radi akciu, pravidlá KGoldrunner použité v niektorých hrách sú rýchle a zbesilé. V menu Pomocník nájdete aj manuál pre KGoldrunner, ktorý obsahuje viac informácií ako toto cvičenie.
    
    Bolo potešením poukazovať vám to tu okolo.  Majte sa pekne!

en: Advanced Tutorial
sk: Pokročilá výučba

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
sk: Toto cvičenie je prípravou na niektoré veci, na ktoré môžete naraziť počas úrovní z hry 'Začiatok'. Užite si....

en: Bars and Ladders
sk: Držadlá a rebríky

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
sk: Tu nie je kde kopať, takže musíte zmiasť nepriateľov a nespustiť sa na betón v nevhodný čas. Snažte sa nepriateľov držať pohromade.
    
    Ak má nepriateľ zlaté sfarbenie, nesie hrudku. Môže ju pustiť, keď prechádza cez betón alebo na vrchole rebríka ..... trpezlivosť, trpezlivosť!!

en: To kill ...
sk: Zabiť...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
sk: K zlatu nemôžete vyliezť, takže musíte presvedčiť nepriateľov, aby vám ho dole priniesli. Ale ako ich donútiť, aby sa vrátili späť?
    
    Ak sa cítite vystresovaný, môžete stlačiť tlačidlo pauzy (predvolené P alebo Esc) a dať si pauzu. Tiež môžete menu Nastavenie pre zníženie rýchlosti hry.

en: ...  Or not to kill?
sk: ... alebo nechať žiť?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
sk: Najlepšie je nepriateľa nezabíjať. Skúste to a zistíte prečo ... Ha ha ha!
    
    Ak ho zabijete neúmyselne pred získaním zlata vľavo hore, môžete stále úroveň dokončiť kopaním na strane mimo jamy, v ktorej práve je.

en: Traps
sk: Pasce

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
sk: Niektoré tehly nie sú také, ako vyzerajú. Sú to falošné tehly, prepadávacie tehly alebo pasce. Ak sa po nich pokúsite prejsť, prepadnete sa. Ak na ne stúpia nepriatelia, môžu vám bez varovania spadnúť na hlavu. Niekedy musíte cez tehlu prepadnúť, aby ste získali kus zlata.
    
    Na začiatku skočte do betónovej jamy, kopte a spadnite cez ňu. Tým sa na chvíľu zbavíte jedného z nepriateľov ...

en: Challenge
sk: Výzva

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
sk: Tieto ťažké malé úrovne vytvorili Peter, Simon, Genevieve a ich otec Ian Wadham. Používajú tradičné hracie pravidlá.  Bavte sa!

en: Easy Start
sk: Jednoduchý začiatok

en: Drop through the false brick under the bar.
sk: Klesnite cez falošné tehly pod žrď.

en: Mobile Bricks
sk: Pohyblivé tehly

en: Just run over the enemies' heads.
sk: Stačí prebehnúť nad hlavami nepriateľov.

en: The Big Haul
sk: Veľký záťah

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
sk: Postúpte doprava a chyťte blížiacich sa nepriateľov. Teraz ustúpte pod nepriateľov, ktorí padajú za vami, potom kopte, kopte, kopte a zabite všetkých nepriateľov.
    
    Teraz choďte doprava a vyčistite všetky tehlové a rebríkové konštrukcie v poradí sprava doľava.

en: Quick Off The Mark
sk: Rýchlo zo značky

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
sk: Pohybujte sa veľmi rýchlo doľava, aby ste vyštartovali. Kopte, kým nepriatelia neprinesú dole všetko zlato. Stiahnite sa do vyššej polohy a kopte tam, ak nutné.

en: Who Needs Enemies?
sk: Kto potrebuje nepriateľov?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
sk: Udržovať kopanie radov troch tehál vedľa rebríka.

en: Asymmetrical
sk: Asymetrické

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
sk: Nechajte ľavú dolnú hrudku nakoniec. Falošné tehly vám dajú prístup k väčšine z hrudiek, ktoré ale nie sú umiestnené symetricky.

en: Goldrunner Prophecy
sk: Veštba Goldrunnera

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
sk: Toto vytvoril Peter W. v roku 1985. Vidíte prorocké písmenami GR? Strašidelné!
    
    Keď budete zbierať rad zlata vľavo dole, počkajte tam a prvý nepriateľ ochotne spadne do jamy nad vami.
    
    Keď prejdete ponad na pravú stranu, zozbierajte všetky hrudky s výnimkou troch visiacich pod rebríkom. Nechajte ich na koniec.
    
    Ak chcete získať zlato nad chyteným nepriateľom, vylezte po rebríku, kopte dole štyri tehly, počkajte, až sa začnú znovu objavovať, potom vykopte ešte jednu, šplhajte naspäť hore, znova kopte prvé dve a cesta bude vyčistená na spustenie sa dovnútra, zozbierajte zlato a uniknite cez hlavu nepriateľa.
    
    Po uvoľnení nepriateľa ustúpte rýchlo na miesto, kde ho môžete chytiť a zabiť. Po jednom alebo dvoch pokusoch sa znovu neškodne objaví naľavo.

en: The Rosette
sk: Roseta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
sk: Pokúste sa dostať všetkých nepriateľov dohromady, tým, že pôjdete do stredu a potom dole. Teraz ich chyťte v žľabe naspodku ignorujúc nateraz zlato, ktoré tam je. Stojte na jednej strane tesne nad žľabom, potom klesnite dolu o jeden štvorec, keď sa nepriatelia dostanú nad žľab.
    
    Zbierajte všetko zlato mimo v žľabu, potom uvoľnite nepriateľov a naveďte ich okolo ponad vrchy rebríkov, kým nepustia svoje zlato.

en: He Has The Gold
sk: Má zlato

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
sk: Nepriateľ po pravej ruke uviazne držiac nejaké zlato.
    
    Môžete ho zabiť a zničiť zlato kopaním na ľavej strane malého rebríka. Možno budete musieť zabiť ďalšieho nepriateľa a chytiť ho tam tiež do pasce.

en: Towers of Gold
sk: Veže zo zlata

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
sk: Skôr ako sa zabijete nejakých nepriateľov, musíte zozbierať všetko zlato na vrcholkoch veží a nad tyčami.
    
    Jedno z miest, kde začať, je práve pod druhou vežou zľava. Kopte raz, aby ste chytili prvého nepriateľa, ktorý k vám prichádza, bežte vpravo, aby ste upratali nejaké zlato, ustúpte o krok a chyťte druhého nepriateľa presne na ľavej strane tretej veže. Teraz bežte vpravo s troma nepriateľmi v pätách a plnými života!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
sk: Kopať dve tehly vedľa rebríka, potom hľadať prepadnuté tehly.

en: Delayed Drop
sk: Pozdržaný pád

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
sk: Nepriateľ na ľavej strane spadne skôr, ako sa môžete dostať cez toho na pravej strane.
    
    Tak zostaňte tam s ním, opakovane kopanie jednej diery a jeho odchyt, kým sa druhý nepriateľ dostane späť hore po rebríku a dobre vyčistený od betónu.

en: Maze of Ladders
sk: Bludisko rebríkov

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
sk: Presuňte sa vľavo od stredu a choďte vysoko, potom sa môžete spustiť a presunúť doľava alebo doprava, aby ste získali všetko zlato.
    
    Nechajte hrudku v priestore tvaru U až na koniec.
    
    Nevšímajte si nepriateľa. Nechajte ho v pasci.

en: Ride Them Down
sk: Ísť na nich dolu

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
sk: Rýchlo dostať prvých dvoch nepriateľov do dvojitej jamy vľavo od zlata. Najprv dostať oboch do malého boxu a potom ich vypustiť doľava.
    
    Teraz padať smerom k nim a zbierať zlato, potom viesť tretieho nepriateľa dole a použiť ho na prejdenie k rebríku.

en: Hair's Breadth Timing
sk: Na vlas presne

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
sk: Hore v strede kopte dve tehly. Keď sa znovu objavia, kopte ďalšie dve, prebehnite cez vrchol a kopte vedľa krátkeho rebríka. Klesnite a zozbierajte zlato. Nemáte čas nazvyš!
    
    Spodok vľavo vyčistite ako posledný. Ak chcete prejsť vpravo, klesnite do falošnej tehly pod krátkym rebríkom, potom vylezte po ňom práve pod betón.
    
    V strede pravej strany sa postavte pod tyč vpravo vedľa diery, kopte vľavo, klesnite do falošnej tehly, potom kopte ešte dvakrát pri pohybe dole a doľava. Nakoniec sa postavte na krátky rebrík, vykopte si svoju únikovú tehlu napravo, bežte ako šialený okolo do diery, spustite sa dovnútra, zozbierajte zlato, prepadnite cez niekoľko tehál a kopte znova, aby ste unikli.

en: The Three Musketeers
sk: Traja mušketieri

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
sk: Musíte zabiť všetkých troch mušketierov, aby vyplnili falošné tehly pod medzerou na tyčiach v hornej časti. Nevšímajte si d'Artagnana naspodku vpravo. Stačí len prejsť cez neho a získať hrudku.
    
    Zbierajte zlato zľava doprava cez dolnú časti hracej plochy, potom sprava doľava cez vrchol. Uistite sa, aby ste nechali hrudku vľavo od stredu na betóne. Zoberte ho ako posledný.
    
    Skôr, ako tak urobíte, odkopte rad troch tehál nad a vľavo od nej, potom prejdite na ďalšiu úroveň po približne rovnakej trase, ktorú ste použili skôr.

en: Rat Trap
sk: Pasca na myši

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
sk: Presuňte sa ultra rýchlo, aby ste chytili dvoch nepriateľov a prebehli nad nimi. Ak budete čakať, kým sa vás takmer dotknú, môžu obaja prežiť, potom môžete bežať hore a okolo doprava dole, zostúpiť po rebríku na betón a natrvalo ich chytiť do pasce v neďalekej jame.
    
    Ak jeden uviazne v konštrukcii veže, použite rovnaký trik. Naspodku veže sú falošné tehly. Ak je jeden v pasci a stále má nejaké zlato, vykopte jednu dieru v pravom konci jamy, vráťte sa späť dole po rebríku a naveďte nepriateľa k jeho smrti, a hneď nato sa zničí zlato.

en: Head Case
sk: Prípad na hlavu

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
sk: To je zahrievanie sa na neskoršiu úroveň. Ak chcete získať zlato napravo, zostúpte na hlavu nepriateľa, uvoľnite ho doľava, presuňte sa doľava za ním, keď sa zveziete na jeho hlavu, kopte vpravo. Potom môžete vbehnúť dovnútra, získať zlato a odísť pred zavretím tehly.
    
    Ak sa presuniete do pravého dolného rohu, môžete dosiahnuť, aby nepriateľ spadol do diery obsahujúcej zlato.

en: Under the Stairs
sk: Pod schodami

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
sk: Začnite zabíjaním nepriateľov. Keď spadnú do priestoru napravo, presuňte sa dole a doľava, aby ste ich prinútili k ďalšiemu poklesu a zastavili ich, aby získali zlato. Ak prejdú viac ako jednu tretinu cesty, budú trvale v pasci.
    
    Teraz sa popasujte s troma rébusmi kop a bež. Možno budete musieť vykonať niekoľko výletov, aby ste vyprázdnili oblasť. Nakoniec zoberte najpravejšiu hrudku.

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
sk: Horná časť tejto úrovne je podobná úrovni Prípad na hlavu (13). Chyťte nepriateľa napravo v hornej časti rebríka. Zbehnite čiastočne po rebríku a prinúťte ho spadnúť do prvej z jám. Budete to musieť zopakovať niekoľkokrát.
    
    Teraz musíte dostať nepriateľa do jamy vo vzdialenom ľavom dolnom rohu, takže môžete prebehnúť cez neho, hneď ako získate zlato vnútri chrobáka.
    
    Chyťte nepriateľa do pasce na konci radu tehál pod tykadlom chrobáka. Postavte sa na jeho hlavu, kopte vpravo a klesnite dolu. Vykročte vpravo, kopte vľavo a chyťte ho znova, keď pobeží za vami.
    
    Bežte dolu doľava, vykopte tehlu na pravej strane jamy a chyťte ho do pasce znova. Zbierajte hrudky, kopte vľavo a uniknite doľava na betón. Keď nepriateľ polezie von, spadne do jamy.

en: Short Circuit
sk: Skrat

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
sk: Choďte proti smeru hodinových ručičiek po obvode a zoberte so sebou nepriateľa, chytiac ho v jamách vľavo dole, vpravo dole a vpravo hore. Potom môžete prebehnúť cez betón a tam zbierať zlato.
    
    Ďalej, vypracte všetko z ľavej strany s výnimkou jednej hrudky nad rebríkom. Ak ju chcete získať, uvoľnite druhého nepriateľa a zoberte ho na celú cestu po obvode. Nasledujte ho na dlhý rebrík, stojac na ňom, kým on prejde doľava a spadne. Teraz prejdite na ľavý koniec betónu, kým on pobehuje okolo ľavej strany hracej plochy. Ako padá za vašou nohou, pribehnite k malému rebríku a získajte zlato.
    
    Ak sa chcete dostať za ľavú nižšiu jamu, postavte sa na nepriateľa a kopte vľavo. Keď spadnete, kopte vpravo a utečte, ale zostaňte nízko, až kým sa tehly neuzavrú, potom môžete použiť krátky rebrík, aby ste vyviedli nepriateľa hore, cez, dole a von.
    
    Ak chcete pracovať s pravou dolnou jamou, choďte a získajte zlato v strede kruhu, potom tam kopte na každej strane krátkeho rebríka. Klesnite naľavo, ako je nepriateľ chytený napravo. Keď sa nepriateľ objaví, pôjde vpravo a spadne do jamy. Postavte sa na jeho hlavu a kopte vľavo, aby ste ho pustili.
    
    Môžete zatlačiť nepriateľa na pravý rebrík a doľava stojac kúsok od spodnej časti rebríka. Budete potrebovať starostlivé načasovanie a kopanie, aby ste ho dostali do pravej hornej jamy. Keď tam bude, môžete prebehnúť cez neho. Ak má stále zlato, postavte sa na ľavú stranu jamy a opakovane kopte, kým nepustí zlato niekde vo svojom okolí.

en: Synchronised Running
sk: Synchronizovaný beh

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
sk: Áno, musíte bežať po hlave nepriateľa --- celou cestou na druh[ stranu! Celé to vyžaduje pevnú ruku.

en: &New Game...
sk: &Nová hra...

en: Pla&y Next Level
sk: &Hrať ďalšiu úroveň

en: Play next level.
sk: Hrať ďalšiu úroveň.

en: Try the next level in the game you are playing.
sk: Skúste ďalšiu úroveň v hre, ktorú hráte.

en: &Load Saved Game...
sk: &Načítať uloženú hru...

en: &Save Game...
sk: &Uložiť hru...

en: Save A Solution...
sk: Uložiť riešenie...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
sk: Uložiť riešenie pre úroveň do súboru s názvom 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' do vášho dátového adresára...

en: Show how to win this level.
sk: Ukázať, ako vyhrať túto úroveň.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
sk: Prehrať záznam o tom, ako vyhrať túto úroveň, ak je nejaký k dispozícii.

en: &Instant Replay
sk: &Opakovaný záber

en: Instant replay.
sk: Opakovaný záber.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
sk: Ukázať záznam úrovne, ktorú práve hráte.

en: Replay &Last Level
sk: Prehrať pos&lednú úroveň

en: Replay last level.
sk: Prehrať poslednú úroveň.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
sk: Ukázať záznam poslednej úroveň, ktorú ste hrali a skončili bez ohľadu na to, či ste vyhrali alebo prehrali.

en: &Replay Any Level
sk: &Prehrať ktorúkoľvek úroveň

en: Replay any level.
sk: Prehrať ktorúkoľvek úroveň.

en: Show a recording of any level you have played so far.
sk: Ukázať záznam akejkoľvek úrovne, ktorú ste doteraz hrali.

en: &Kill Hero
sk: &Zabiť hrdinu

en: Kill Hero.
sk: Zabiť hrdinu.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
sk: Zabiť hrdinu v prípade, že sa ocitne v situácii, z ktorej nemôže uniknúť.

en: &Create Level
sk: &Vytvoriť úroveň

en: Create level.
sk: Vytvoriť úroveň.

en: Create a completely new level.
sk: Vytvoriť úplne novú úroveň.

en: Create
sk: Vytvoriť

en: &Edit Level...
sk: Upraviť úroveň...

en: Edit level...
sk: Upraviť úroveň...

en: Edit any level...
sk: Upraviť ktorúkoľvek úroveň...

en: Edit
sk: Upraviť

en: &Save Edits...
sk: &Uložiť zmeny...

en: Save edits...
sk: Uložiť zmeny...

en: Save your level after editing...
sk: Uložiť úroveň po úprave...

en: Save
sk: Uložiť

en: &Move Level...
sk: &Presunúť úroveň...

en: Move level...
sk: Presunúť úroveň...

en: Change a level's number or move it to another game...
sk: Zmeniť číslo úrovne alebo sa presunúť do ďalšej hry...

en: &Delete Level...
sk: O&dstrániť úroveň...

en: Delete level...
sk: Odstrániť úroveň...

en: Delete a level...
sk: Vymazať úroveň...

en: Create &Game...
sk: Vytvoriť hru...

en: Create game...
sk: Vytvoriť hru...

en: Create a completely new game...
sk: Vytvoriť úplne novú hru...

en: Edit Game &Info...
sk: Upraviť informácie o hre...

en: Edit game info...
sk: Upraviť informácie o hre...

en: Change the name, rules or description of a game...
sk: Zmeniť názov, pravidlá alebo opis hry...

en: Change &Theme...
sk: Zmeniť tému...

en: Change the graphics theme...
sk: Zmeniť grafickú tému...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
sk: Zmeniť vzhľad bežcov a pozadia scény...

en: &Play Sounds
sk: Pre&hrávať zvuky

en: Play sound effects.
sk: Prehrávať zvukové efekty.

en: Play sound effects during the game.
sk: Prehrávať zvukové efekty počas hry.

en: Play &Footstep Sounds
sk: &Prehrávať zvuky krokov

en: Make sounds of player's footsteps.
sk: Urobiť zvuky hráčových krokov.

en: &Demo At Start
sk: &Demo pri spustení

en: Run a demo when the game starts.
sk: Prehrať demo pri spustení hry.

en: &Mouse Controls Hero
sk: &Myš ovláda hrdinu

en: Mouse controls hero.
sk: Myš ovláda hrdinu.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
sk: Použiť myš pre ovládanie pohybov hrdinu.

en: &Keyboard Controls Hero
sk: &Klávesnica ovláda hrdinu

en: Keyboard controls hero.
sk: Klávesnica ovláda hrdinu.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
sk: Použiť klávesnicu pre ovládanie pohybov hrdinu.

en: Hybrid Control (&Laptop)
sk: Hybridné ovládanie (&Laptop)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
sk: Ukazovateľ ovláda hrdinu; kopanie použitím klávesnice.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
sk: Použiť polohovacie zariadenie prenosného počítača na ovládanie pohybov hrdinu a klávesnicu použiť na výkopy vľavo a vpravo.

en: &Click Key To Move
sk: &Stlačiť klávesu pre presun

en: Click Key To Move.
sk: Stlačiť klávesu pre presun.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
sk: V režime klávesnice kliknite na smerový kláves na spustenie pohybu a pokračujte ďalej, kým nekliknete na iný kláves.

en: &Hold Key To Move
sk: &Podržať klávesu pre presun

en: Hold Key To Move.
sk: Podržať klávesu pre presun.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
sk: V režime klávesnice stlačiť a držať smerový kláves na pohyb a uvoľniť ho na zastavenie.

en: Normal Speed
sk: Normálna rýchlosť

en: Set normal speed.
sk: Nastaviť obvyklú rýchlosť.

en: Set normal game speed.
sk: Nastaviť obvyklú rýchlosť hry.

en: Beginner Speed
sk: Rýchlosť začiatočníkov

en: Set beginners' speed.
sk: Nastaviť rýchlosť začiatočníkov.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
sk: Nastaviť rýchlosť hry začiatočníkov (normálne násobok 0.5).

en: Champion Speed
sk: Rýchlosť šampiónov

en: Set champions' speed.
sk: Nastaviť rýchlosť šampiónov.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
sk: Nastaviť rýchlosť hry šampiónov (normálne násobok 1.5).

en: Increase Speed
sk: Zvýšiť rýchlosť

en: Increase speed.
sk: Zvýšiť rýchlosť

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
sk: Zvýšiť rýchlosť hry o 0,1(maximum je obvykle 0,2 násobok).

en: Decrease Speed
sk: Znížiť rýchlosť

en: Decrease speed.
sk: Znížiť rýchlosť

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
sk: Znížiť rýchlosť hry o 0,1(minimum je obvykle 0,2 násobok).

en: Stop
sk: Zastaviť

en: Move Right
sk: Doprava

en: Move Left
sk: Doľava

en: Move Up
sk: Hore

en: Move Down
sk: Dolu

en: Dig Right
sk: Kopať vpravo

en: Dig Left
sk: Kopať vľavo

en: Do a Step
sk: Urobiť krok

en: Test Bug Fix
sk: Otestovať opravu

en: Show Positions
sk: Zobraziť pozície

en: Start Logging
sk: Spustiť záznam

en: Show Hero
sk: Zobraziť hrdinu

en: Show Object
sk: Zobraziť objekt

en: Show Enemy
sk: Zobraziť nepriateľov

en: The game is paused
sk: Hra je pozastavená

en: Press "%1" to RESUME
sk: Stlačte "%1" pre pokračovanie

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
sk: Stlačiť "%1" alebo "%2" pre pauzu

en: Press "%1" to PAUSE
sk: Stlačte "%1" pre pauzu

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
sk: Stlačiť "%1" alebo "%2" pre pauzu

en: Has hint
sk: Existuje rada

en: No hint
sk: Žiadna rada

en: Get Folders
sk: Získať priečinky

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
sk: Nepodarilo sa nájsť systémový podpriečinok '/system/' v oblastiach '%1'.

en: Edit Name/Hint
sk: Upraviť meno/radu

en: Edit level name or hint
sk: Upraviť názov úrovne alebo rady

en: Edit text for the name or hint of a level
sk: Upraviť text názvu alebo rady úrovne

en: Name/Hint
sk: Názov/Rady

en: Erase
sk: Mazať

en: Space/Erase
sk: Rozmiestniť/Vymazať

en: Paint empty squares or erase
sk: Vymaľovať prázdne štvorce alebo vymazať

en: Erase objects or paint empty squares
sk: Zmazať objekty alebo vymaľovať prázdne štvorce

en: Hero
sk: Hrdina

en: Move hero
sk: Pohybovať hrdinom

en: Change the hero's starting position
sk: Zmeniť východiskovú pozíciu hrdinu

en: Enemy
sk: Nepriateľ

en: Paint enemies
sk: Vymaľovať nepriateľov

en: Paint enemies at their starting positions
sk: Vymaľovať nepriateľov na ich východiskových pozíciách

en: Brick
sk: Tehly

en: Paint bricks (can dig)
sk: Vymaľovať tehly (je možné kopanie)

en: Paint bricks (diggable objects)
sk: Vymaľovať tehly (kopateľné objekty)

en: Concrete
sk: Betón

en: Paint concrete (cannot dig)
sk: Vymaľovať betón (nie je možné kopanie)

en: Paint concrete objects (not diggable)
sk: Vymaľovať betónové objekty (nekopateľné)

en: Trap
sk: Pasca

en: Trap/False Brick
sk: Pasca/Falošná tehla

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
sk: Vymaľovať pasce alebo falošné tehly (môžno cez ne prepadnúť)

en: Ladder
sk: Rebrík

en: Paint ladders
sk: Vymaľovať rebríky

en: Paint ladders (ways to go up or down)
sk: Vymaľovať rebríky (spôsoby, ako ísť hore alebo dole)

en: H Ladder
sk: Sk rebrík

en: Hidden Ladder
sk: Skrytý rebrík

en: Paint hidden ladders
sk: Vymaľovať skryté rebríky

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
sk: Vymaľovať skryté rebríky, ktoré sa objavia, keď je všetko zlato preč

en: Bar
sk: Stĺpec

en: Bar/Pole
sk: Tyč/Žrď

en: Paint bars or poles
sk: Vymaľovať tyče alebo žrde

en: Paint bars or poles (can fall from these)
sk: Vymaľovať tyče alebo žrde (môže z nich spadnúť)

en: Gold
sk: Zlato

en: Gold/Treasure
sk: Zlato/Poklad

en: Paint gold (or other treasure)
sk: Vymaľovať zlato (alebo iný poklad)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
sk: Vymaľovať zlaté kusy (alebo iný poklad)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
sk: Panel Upraviť

en: Name of level:
sk: Meno úrovne:

en: Hint for level:
sk: Rada pre úroveň:

en: Name of game:
sk: Meno hry:

en: File name prefix:
sk: Predpona mena súboru:

en: Traditional rules
sk: Tradičné pravidlá

en: KGoldrunner rules
sk: Pravidlá KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
sk[0]: %1 úroveň
sk[1]: %1 úrovne
sk[2]: %1 úrovní

en: About this game:
sk: O tejto hre:

en: Save Changes
sk: Uložiť zmeny

en: 0 levels
sk: 0 úrovní

en: Save New
sk: Uložiť

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
sk: Hra                        Úroveň/Životy/Skóre Deň    Dátum    Čas

en: Create Level
sk: Vytvoriť úroveň

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
sk: Nemôžete upraviť a uložiť úroveň, kým ste nevytvorili hru a aspoň jednu úroveň. Použite položku menu "Vytvoriť hru".

en: Edit Level
sk: Upraviť úroveň

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
sk: Nemôžete upraviť a uložiť úroveň, kým ste nevytvorili hru a aspoň jednu úroveň. Použite položku menu "Vytvoriť hru".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
sk: Je v poriadku, že si chcete upraviť systémovú úroveň, ale najprv ju musíte uložiť do jednej zo svojich hier. Nesnažíte sa, iba si pozrieť skryté rebríky a prepadávacie tehly, však? :-)

en: Save Level
sk: Uložiť úroveň

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
sk: Chcete vložiť úroveň a presunúť existujúce úrovne o jednu vyššie?

en: &Insert Level
sk: &Vložiť úroveň

en: &Cancel
sk: &Zrušiť

en: Cannot open file '%1' for output.
sk: Nepodarilo sa otvoriť súbor '%1' pre zápis.

en: Move Level
sk: Presunúť uroveň

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
sk: Najprv musíte načítať úroveň, aby sa mohla presunúť. Použite menu "%1" alebo "%2".

en: Game
sk: Hra

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
sk: Nemôžete presunúť úroveň, kým ste nevytvorili hru a aspoň dve úrovne. Použite položku menu "Vytvoriť hru".

en: Sorry, you cannot move a system level.
sk: Ľutujem, nemôžete presunúť systémovú úroveň.

en: You must change the level or the game or both.
sk: Musíte zmeniť úroveň alebo hru, alebo obe.

en: Delete Level
sk: Odstrániť úroveň

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
sk: Nemôžete odstrániť úroveň, kým ste nevytvorili hru a aspoň jednu úroveň. Použite položku menu "Vytvoriť hru".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
sk: Chcete odstrániť úroveň a presunúť vyššie úrovne o jednu nižšie?

en: &Delete Level
sk: O&dstrániť úroveň

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
sk: Nepodarilo sa nájsť súbor '%1', ktorý sa má odstrániť.

en: Save Game Info
sk: Uloženie informácie o hre

en: You must enter a name for the game.
sk: Musíte zadať meno pre hru.

en: You must enter a filename prefix for the game.
sk: Musíte zadať predponu súboru pre hru.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
sk: Predpona súboru by nemala mať viac ako 5 znakov.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
sk: Predpona súboru by mala obsahoavť iba písmená.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
sk: Predpona súboru '%1' sa už používa.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
sk: Neuložili ste zmeny. Chcete to urobiť teraz?

en: &Save
sk: &Uložiť

en: &Do Not Save
sk: &Neukladať

en: &Go on editing
sk: &Pokračovať v úpravách

en: You can only modify user games.
sk: Môžete meniť iba užívateľské hry.

en: New Level
sk: Nová úroveň

en: Click anywhere to begin live play
sk: Kliknutím na ľubovoľné miesto začať aktívnu hru

en: Play Next Level
sk: Hrať nasledujúcu úroveň

en: There are no more levels in this game.
sk: Nie sú žiadne ďalšie úrovne v tejto hre.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
sk: Nesprávna akcia: neupravujete úroveň.

en: No Sound
sk: Bez zvuku

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
sk: Upozornenie: Táto kópia KGoldrunner nemá zvuk.
    
    To je preto, že žiadne vývojové verzie knižníc OpenAL a SndFile neboli prítomné, keď bol program preložený a zostavený.

en: Game Paused
sk: Hra pozastavená

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
sk: Opätovná hra je zastavená a hra budete pozastavená, pokiaľ sa pripravíte na pokračovanie. Prosím, stlačte tlačidlo Pause (predvolené P alebo Esc), keď ste pripravený.

en: Replay Last Level
sk: Hrať znovu poslednú úroveň

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
sk: CHYBA: Nepodarilo sa nájsť a znovu hrať záznam poslednej úrovne, ktorú ste hrali.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
sk: Neexistuje posledná úroveň pre opätovné hranie. Úroveň musíte hrať dokonca, vyhrať alebo prehrať, než budete môcť použiť akciu Hrať znovu poslednú úroveň.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
sk: HRAŤ

en: Start playing this level
sk: Spustiť hranie tejto úrovne

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
sk: Nastaviť spustenie hrania hry a úroveň, ktorá sa zobrazí, akonáhle kliknete, pohnete myšou alebo stlačíte kláves

en: &Quit
sk: &Koniec

en: Close KGoldrunner
sk: Zatvoriť KGoldrunner

en: Start a different game or level
sk: Spustiť inú hru alebo úroveň

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
sk: Použiť dialógové okno Vybrať hru pre výber inej hry alebo úrovne a začať to hrať

en: &Use Menu
sk: Použiť ponuku

en: Use the menus to choose other actions
sk: Použiť ponuku pre výber ďalších akcií

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
sk: Pred hraním použiť ponuku na výber ďalších akcií, ako je načítanie uloženej hry alebo zmena témy

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
sk: Hra je zastavená. Budete musieť stlačiť tlačidlo Pause (predvolené P alebo Esc), keď ste pripravený hrať.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
sk: Je nám ľúto, hoci všetky úrovne KGoldrunner možno riešiť, žiadne riešenie ešte nebolo zaznamenané pre úroveň, ktorú ste si vybrali.

en: Replay Any Level
sk: Hrať znovu ktorúkoľvek úroveň

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
sk: Ospravedlňujeme sa, ale nezdá sa, že ste hrali a nahrali si vybranú úroveň predtým.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
sk: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Chceli by ste skúsiť túto úroveň znova?</P>

en: Game Over
sk: Koniec hry

en: &Try Again
sk: Skúsiť znovu

en: &Finish
sk: Do&končiť

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
sk: <b>GRATULUJEME!!!!</b><p>Zdolali ste poslednú úroveň hry <b>%1!</b></p>

en: Hint
sk: Rada

en: Sorry, there is no hint for this level.
sk: Ľutujem, pre túto úroveň nie je žiadna rada.

en: T H E   E N D
sk: K O N I E C

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
sk: Stlačili ste kláves, ktorý sa môže použiť na ovládanie hrdinu. Chcete automaticky prepnúť na ovládanie klávesnicou? Ovládanie ukazovateľom je jednoduchšie v dlhodobom horizonte - podobne ako jazda na bicykli namiesto chodenia!

en: Switch to Keyboard Mode
sk: Prepnúť do režimu klávesnice

en: Switch to &Keyboard Mode
sk: Prepnúť do režimu &klávesnice

en: Stay in &Mouse Mode
sk: Zostať v režime &myši

en: Keyboard Mode
sk: Režim klávesnice

en: Save Game
sk: Uložiť hru

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
sk: Ľutujeme, nemôžete uložiť rozohranú hru počas úprav. Prosím, použite položku menu "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
sk: Nepodarilo sa otvoriť súbor '%1' na čítanie.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
sk: Upozornenie: z dôvodov jednoduchosti, vaša uložená herná pozícia a skóre budú také, aké boli na začiatku tejto úrovne, nie také, aké sú teraz.

en: Error: Failed to save your game.
sk: Chyba: Zlyhalo uloženie vašej hry.

en: Load Game
sk: Načítať hru

en: Sorry, there are no saved games.
sk: Ľutujem, nie sú uložené žiadne hry.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
sk: Nepodarilo sa nájsť hru s predponou '%1'.

en: Unknown
sk: Neznámy

en: Check for High Score
sk: Kontrola najvyššieho skóre

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
sk: <html><b>Gratulujeme !!!</b><br/>Dosiahli ste vysoké skóre pre túto hru.<br/>Prosím, zadajte vaše meno, aby ho bolo možné uchovať<br/>v Sieni slávy KGoldrunner.</html>

en: Save High Score
sk: Uložiť dosiahnuté skóre

en: Error: Failed to save your high score.
sk: Chyba: Zlyhalo uloženie vášho vysokého skóre.

en: Show High Scores
sk: Zobraziť najvyššie skóre

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
sk: Ľutujem, ale pre výučbové úrovne sa najvyššie skóre neukladá.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
sk: Ľutujeme, pre hru %1 ešte nie sú uložené žiadne vysoké skóre.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
sk: <center><h2>Sieň slávy KGoldrunner</h2></center><center><h3>Hra "%1"</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
sk: Hodnosť

[ctx: Person]
en: Name
sk: Názov

[ctx: Game level reached]
en: Level
sk: Úroveň

en: Score
sk: Skóre

en: Date
sk: Dátum

en: Load Game Info
sk: Načítať informácie o hre

en: Cannot find game info file '%1'.
sk: Nepodarilo sa nájsť súbor s informáciami o hre '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
sk: Dosiahnutý koniec súboru '%1', skôr ako sa našiel koniec herných dát.

en: Save A Solution
sk: Uložiť riešenie

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
sk: Vaše riešenie do úrovne %1 bolo uložené do súboru %2

en: Read Level Data
sk: Čítať dáta úrovne

en: Cannot find file '%1'.
sk: Nie je možné nájsť súbor '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
sk: Dosiahnutý koniec súboru '%1' bez nájdenia dát úrovne.

en: Rename File
sk: Premenovať súbor

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
sk: Nepodarilo vymazať predchádzajúcu verziu súboru '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
sk: Nie je možné premenovať súbor '%1' na '%2'.

en: Theme Selector
sk: Výber tém

en: Lives: %1
sk: Životy: %1

en: Score: %1
sk: Skóre: %1

en: Select Level
sk: Vybrať úroveň

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
sk: Ľutujem, môžete ukladať alebo prechádzať iba do svojich vlastných hier.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
sk: Ľutujem, ale odstrániť úroveň môžete iba zo svojich vlastných hier.

en: Edit Game Info
sk: Upraviť informácie o hre

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
sk: Ľutujem, ale upraviť informácie môžete iba pre svoje vlastné hry.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
sk: V "%2" neexistuje úroveň %1, takže ju nemôžete hrať ani upraviť.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
sk: <html><b>Prosím, vyberte hru:</b></html>

en: Name of Game
sk: Názov hry

en: Rules
sk: Pravidlá

en: Levels
sk: Úrovne

en: Skill
sk: Zručnosť

en: Level 1 of the selected game is:
sk: Úroveň 1 vybranej hry je:

en: Please select a level:
sk: Prosím, vyberať úroveň:

en: Level number:
sk: Číslo úrovne:

en: Start Game
sk: Spustiť hru

en: Play Level
sk: Hrať úroveň

en: Replay Level
sk: Znovu hrať úroveň

en: Show Solution
sk: Zobraziť riešenie

en: Save Change
sk: Uložiť zmeny

en: Move To...
sk: Presunúť do...

[ctx: Rules]
en: Traditional
sk: Tradičné

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
sk: Výučba

[ctx: Skill Level]
en: Normal
sk: Normálne

[ctx: Skill Level]
en: Championship
sk: Majstrovstvá

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
sk[0]: 1 úroveň, používa KGoldrunner pravidlá.
sk[1]: %1 úrovne, používajú KGoldrunner pravidlá.
sk[2]: %1 úrovní, používajú KGoldrunner pravidlá.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
sk[0]: 1 úroveň, používa tradičné pravidlá.
sk[1]: %1 úrovne, používajú tradičné pravidlá.
sk[2]: %1 úrovní, používajú tradičné pravidlá.

en: Sorry, there is no further information about this game.
sk: Ľutujem, ale o tejto hre nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie.

en: This level number is not valid. It can not be used.
sk: Toto číslo úrovne nie je platné. Nie je možné ho použiť.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
sk: Hlavné tlačidlo dole zobrazuje akciu z menu, ktorú ste vybrali. Stlačte ho po výbere hry a úrovne alebo použite "Zrušiť".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
sk: 
    
    Toto je vaše prvé spustenie hry KGoldrunner. Vyberte si výukové hry alebo stlačte "Zrušiť" a vyberte menu Hra alebo Pomocník. Výukové hry vám budú zobrazovať rady.
    
    Alebo jednoducho vyberte meno hry (v zozname) a začnite s úrovňou číslo 001. Potom stlačte tlačidlo dole. Hra sa začne, ak pohnete myš alebo stlačíte kláves.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
sk: 
    
    Môžete vybrať systémové úrovne pre úpravu (alebo kopírovanie), ale výsledok musíte uložiť vo vami vytvorenej hre. Použite ľavé tlačidlo myši ako štetec a panel nástrojov editora ako paletu. Na mazanie použite tlačidlo 'Mazať' alebo pravé tlačidlo myši. Môžete ťahať myšou držiac tlačidlo a maľovať alebo vymazávať viacero štvorcov.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
sk: 
    
    Tu môžete pre vašu novú úroveň pridať meno a radu, ale musíte túto úroveň uložiť do jednej z vami vytvorených hier. Štandardne sa nová úroveň pridá na koniec vašej hry, ale môžete si vybrať aj číslo úrovne a uložiť ju tak do stredu hry.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
sk: 
    
    Tu môžete vytvoriť alebo upraviť meno a radu pred uložením. Ak zmení hru alebo úroveň, môžete vytvoriť jej kópiu alebo ju "Uložiť ako", ale vždy iba do jednej z vašich vlastných hier. Ak uložíte úroveň do stredu série, ostatné úrovne sa automaticky prečíslujú.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
sk: 
    
    Odstrániť úrovne môžete iba z vašich vlastných hier. Ak odstránite hru zo stredu série, ostatné úrovne sa automaticky prečíslujú.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
sk: 
    
    Pre presun (zmenu číslovania) úrovne ju musíte najprv vybrať pomocou "Upraviť ľubovoľnú úroveň..." a potom použiť "Presunúť úroveň...". Tým môžete zadať nové číslo úrovne. Ostatné úrovne sa automaticky prečíslujú. Túto úpravu môžete urobiť iba vo vašich hrách.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
sk: 
    
    Pre úpravu informácií o hre musíte vybrať hru a potom si zobraziť dialóg, kde môžete zmeniť detaily hry.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
sk: 
    
    Klikom vyberte hru v tabuľke. V tabuľke a pod ňou môžete vidieť viac informácií o vybranej hre, vrátane počtu úrovní, aká je hra náročná a akými pravidlami sa riadia nepriatelia (pozrite si príručku KGoldrunner).
    
    Číslo úrovne vyberiete jej zadaním alebo pomocou číselného poľa alebo posuvníka. Ako meníte hru alebo úroveň, náhľadová oblasť ukazuje náhľad podľa vašej voľby.

en: Help: Select Game & Level
sk: Pomocník: Vyberte hru a úroveň

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
sk: (C) 2003 Ian Wadham a Marco Krüger

en: Current author
sk: Aktuálny autor

en: Original author
sk: Pôvodný autor

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
sk: Prechod na triedy KDE4, Qt4 a KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
sk: Triedy KGameCanvas pre KDE4

en: Artwork for runners and default theme
sk: Grafický dizajn pre bežcov a predvolenú tému

en: Artwork for bars and ladders
sk: Grafický dizajn pre tyče a rebríky

en: Artwork for background of Geek City theme
sk: Grafický dizajn pre pozadie témy Mesto čudákov

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
sk: Nostalgické témy, zlepšenie bežcov, vlastnosť viacnásobných pozadí, funkcia zosilňovania/miznutia a niekoľko ďalších nápadov

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
sk: Grafický dizajn tému Poklad Egypta
