kgoldrunner - en to sl translation catalogue (964 entries)

en: Beginner's Luck
sl: Začetniška sreča

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
sl: Teh 70 stopenj, ki jih je sestavil Jason Self (j at jxself org), je postopen uvod v tradicionalno igro. Čeprav ni namigov, ima vsaka stopnja posneto rešitev.
    
    Igra je namenjena novim igralcem, so pa kasnejše stopnje precej težke, zato se boste morali sproti učiti. Ko se boste približevali koncu, boste morali vedno bolj uspešno nadzirati sovražnike in predvideti njihovo obnašanje.
    
    Večino rešitev je posnel Jason, nekaj pa jih je posnel tudi Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
sl: Prekletstvo mumije

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
sl: Ta nabor stopenj, ki temelji na ikonah zahodnih filmov o mumijah in Egiptu, je najbolje igrati pod temo Zaklad Egipta. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.
    
    Da izpopolnite vašo egiptologijo, boste v namigih, ki temeljijo na podatkih iz Wikipedije in ne tistih iz Hollywooda, našli dejstva ki se nanašajo na vsako stopnjo.
    
    To igro za izkušene igralce je sestavil Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, z nekaj idejami o Egiptu in stopnjo Rdeče morje, pa je k njej prispeval tudi Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
sl: Planota v Gizi

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
sl: Planota v Gizi na obrobju Kaira je mesto nekropole v Gizi, ki sestoji iz piramide Khufu (velike piramide), piramide Khafre, piramide Menkaure, poleg velike sfinge in številnih drugih manjših poslopij.
    
    Ko se prebijate pod planoto, se poskušajte izogniti pobijanju mumij. Če se jih na desni strani pojavi preveč, boste na koncu težko pobegnili. Da začetne, boste potrebovali tehniko kopanja med padanjem.

en: The Pyramid of Djoser
sl: Džoserjeva piramida

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
sl: Džoserjeva ali stopničasta piramida (v egiptščini kbhw-ntrw ) je arheološki ostanek v nekropolisu Saggara, ki se nahaja severozahodno od mesta Memfis.
    
    Da končate to stopnjo, morate nujno postopati po korakih. Najprej osvobodite mumijo na levi strani drugega nivoja (od dna), da bo padla in zapolnila skrito jamo na dnu.
    
    Sedaj se pomaknite na desno stran drugega nivoja in se zavihtite preko droga, čez mumijo, in poberite kos zaklada na sredini. Pri tem bodite pozorni, da boste izkopali opeko levo od sredine.
     
    Mumija na tretjem nivoju je težavna, ker bo pobrala kos zaklada in ga bo prenašala s sabo. Morda boste imeli srečo in bo na nekem mestu odvrgla zaklad, lahko jo pa tudi ujamete v opeko, ki se ga izkopati na desni, če boste dejanje primerno časovno uskladili.
    
    Preden dobite zadnji kos zaklada, odprite spodnji desni konec piramida, da dovolite mumijam na desni vstop v njo. Če je spodaj desno več kot ena mumija preden se pojavi končna lestev, ne boste mogli doseči izhoda.

en: Pharaoh's Barge
sl: Faraonova barka

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
sl: Khufujeva ladja je ohranjeno večje plovilo iz starodavnega Egipta, ki je bilo zaprto v jamo v kompleksu piramidi iz Gize približno 2500 let pred našim štetjem. Ladja je bila skoraj gotovo zgrajena za Khufuja (Kralja Keopsa).
    
    Gre za eno najstarejših, največjih in najbolj ohranjenih plovil iz antičnih časov, ki meri 43,6 metrov. Kljub starosti, bi še danes lahko plula, če bi jo postavili v vodo.
    
    To je preprosta stopnja z veliko zaklada in malo mumijami, vendar je potrebno zaklad mumijam iztrgati.

en: Pyramid Puzzles
sl: Piramidne uganke

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
sl: Velika piramida je bila največja zgradba na svetu, ki jo je zgradil človek za več kot 3800 let. Hoja gor in dol je morala biti rutina za stare Egipčane, najbrž bo ta piramida enako za vas.
    
    Da dobite drugi zaklad iz leve, morate uporabiti opeko, ki blokira lestev na dnu, kot most za pobeg.
    
    Da dobite četrti zaklad iz leve, počistite tri opeke nad, levo in desno od najbolj leve mumije. Če jih izkopljete v pravilnem vrstnem redu, boste imeli ravno dovolj časa, da poberete zaklad in pobegnete.
    
    Da dobite nekaj zaklada, morate spustiti nekatere mumije, vendar to napravite šele, ko dobite prvi, drugi in četrti zaklad (od leve). Pazite, da ne pobijete katere izmed mumij, saj ne boste mogli končati nivoja, če se pojavijo na desni strani piramide. Mogoče je tudi spustiti mumije in jih ujeti v eno izmed drugih soban.

en: Crocodile
sl: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
sl: Krokodili lahko živijo preko 100 let. Največje vrste dosežejo dolžino 4.85 metrov. Pri številnih vrstah so opazili, da napadajo in ubijajo morske pse.
    
    Sobek je bilo krokodilje božanstvo. Egipčani, ki so delali ali potovali po Nilu, so upali, da bodo obvarovani pred krokodiljimi napadi, če bodo molili k Sobeku, krokodiljemu bogu.
    
    V tej stopnji se ne rabite bati krokodila. Kljub temu bi vam lahko kakšna molitev k Sobeku pomagala pri pobegu pred mumijami ob zbiranju zaklada.

en: Three Pyramids
sl: Tri piramide

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
sl: Nekropola v Gizi je že od starega veka priljubljen turistični cilj. V času Helenizma je pridobila na priljubljenosti, saj jo je Antipater iz Sidona označil kot eno izmed sedmerih čudes sveta. Danes je to edini izmed teh čudes, ki še stoji.
    
    Čez to čudo se boste najlažje prebili, če boste dve mumiji spravili v skrajni desni konec piramide, preden nadaljujete.

en: Tura Caves
sl: Jame Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
sl: Tura je bil primarni kamnolom za Egipčane v katerem so kopali apnenec. Uporabljen je bil na veliki piramidi Khufuja. Kopanje tega apnenca je zapustilo številne votline, ki jih je v drugi svetovni vojni Angleška vojska uporabljala za skrivna skladišča.
    
    Na levi spodnji strani dolgega jaška, je dvoje skritih jam. Osvobodite mumijo desno od dolgega jaška, da zapolnite prvo jamo in mumijo v veliki sobi, da zapolnite drugo. Prva mumija mora pridobiti kos zlata v niši blizu dna jaška. Ko zapustite to nišo, kopljite proti desni, da odprete vašo pot za pobeg.
    
    Dobite ves zaklad na levi strani igralne površine, nato pa se pomaknite desno. Osvobodite mumijo na vrhu, da boste lahko kasneje dobili njen zaklad. Ravno tako boste potrebovali njeno pomoč za pobeg na levo ob koncu nivoja. Zaklad na desni je lažje dobiti kot izgleda: če lažne opeke postavite strateško, bo to lažji del nivoja. Opomba: če bi radi malo spremembe, lahko najprej počistite desno stran in nato levo.

en: Pyramid Crawl
sl: Plazenje po piramidi

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
sl: V Egiptu je več kot 100 piramid. Najstarejšo so zgradili okrog 2600 pr. n. št.
    
    V tej stopnji (zgrajeni nekje v letu 2008), poskušajte preprečiti dvema mumijama, da se znajdeta v sredini spodnjega dela (tako da ju zvabite stran ali ubijete).

en: The Great Sphinx
sl: Velika sfinga

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
sl: Velika Sfinga je stražar planote v Gizi in je postavljena tako, da gleda v vzhajajoče sonce. S 73 metri dolžine in 20 metri višine, gre za največji kip iz enega kosa na svetu s starostjo komaj 4500 let.
    
    Ko pograbite zaklad znotraj Sfinge, poskusite rešiti Sfingino uganko: kako se prebiti mimo skupine mumij na desni?

en: Ladder Pyramid
sl: Piramida lestev

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
sl: Večina sprejetih teorij o izgradnji piramid temelji na ideji, da so bile zgrajene s premikanjem velikih kamnov iz kamnoloma, ki so bili kasneje postavljeni na mesto. Nestrinjanja so glede metode s katero so kamne prepeljali in postavili. Ne glede na to, so v izgradnji uporabili veliko lestev, ravno tako kot tudi v tej stopnji.
    
    V tej stopnji boste večinoma tekali naokoli. Pobiranje zaklada med izogibanjem mumijam ni težko, ga je pa težje spraviti stran od mumij. Kamnita ploščad, ki je široka tri kamne, je zelo uporabna za uničevanje, čeprav boste morali veliko tekati, da se bodo mumije, ki nosijo zaklad pravilno poravnale. Imejte v mislih tudi, da lahko padete skozi srednji kamen te ploščadi.
    
    Ko boste imeli ves zaklad, boste morali prečkati do lestve za pobeg. En način je, da ubijete mumijo in ji prečkate čez glavo, ko mumija prečka mimo ubežne lestve v glavno piramido.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
sl: Ank je bil Egipčanski hieroglifski simbol za življenje. Kot simbol sonca je bil vedno zlat. 
    
    Da preživite na tej stopnji, bodite pozorni na lažne opeke v glavnem delu Anka in poskusite ugotoviti katere izmed njih so uporabne.

en: Pharaoh's Tomb
sl: Faraonova grobnica

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
sl: Raziskovalci ocenjujejo, da so za izgradnjo velike piramide uporabili 2.3 milijonov blokov, katerih povprečna masa je bila 2.5 ton na blok.
    
    Piramida te stopnje je bila izgrajena z manj kot 100 bloki. Na začetku se prebijte v notranjost piramide in postavite na lestve druge plasti, ki je najbližje zunanji steni na levi strani piramide. Počakajte, da se mumije zberejo na drugi strani zunanje stene. Nato splezajte na vrh lestev majhne piramide in počakajte, da mumije splezajo po veliki lestvi in padejo z droga. Ko je zadnja padla, splezajte po visoki lestvi, po drogu in se skopljite nazaj v veliko piramido in grobnico.
    
    Ko zgrabite kos zaklada, ponovite ta trik za izhod. Tokrat boste morali izstopiti na desni strani piramide.

en: Cat
sl: Mačka

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
sl: Ker je bila mačka spoštovana in pomembna žival v Egipčanski skupnosti in religiji, je bila mumificirana podobno kot ljudje.
    
    Ko končujete to stopnjo, naj vas ne zavede mačji rep, ki se pojavi ko poberete zadnji kos zaklada. Edini izhod je na levi. Mumijam morate pustiti, da vam prinesejo zaklad, ki je na desni mačje glave, ker ne morete pobrati vsakega kosa in steci nazaj pravočasno.
    
    Da pripravite mumije, do tega, da vam prinesejo zaklade, morate izkopati pet opek na dnu in jim dovoliti, da prečkajo (ali pa vas ujamejo in uničijo).

en: Pyramid Power
sl: Moč piramide

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
sl: Imhotep je zasnoval Džoserjevo stopničasto piramido, ki naj bi služila kot velikansko stopnišče po katerem bi se lahko duša umrlega faraona povzpela do neba. To dejanje Imhotepa je bilo tako pomembno, da je kasneje postal Egipčansko božanstvo.
    
    Preden se lahko dvignete na vrh te piramide, se morate prebiti do dna. Da dobite zgornji kos zaklada, se pomaknite levo z vrha, izkopljite naslednji blok in stopite na mumijo spodaj ter nadaljujte s premikanjem desno (poskusite postaviti vaš kazalec na vrh).
    
    Potem ko dobite zadnji kos zaklada, izstopite na desni strani in splezajte po lestvah navzdol. Edini težki del je spodnji levi del: samo stecite pod mumijami, ki so na lestvah nad vami in manevrirajte ... in upajte!

en: Eye of Horus
sl: Oko Horusa

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
sl: Oko Horusa je prastari Egipčanski simbol zaščite in kraljeve moči bogov.
    
    Na tej stopnji lahko najdete nekaj zaščite znotraj očesa. Da dobite ves zaklad, morate opraviti več izletov od vrha do dna. Na koncu bosta dve mumiji spodaj levo. Da pridete mimo, splezajte na vrh kratke lestve štiri od leve, kopljite levo, splezajte dol in spet kopljite levo. Ena izmed mumij bo padla v spodnjo jamo. Splezajte po lestvi. Druga mumija bo splezala po drugi lestvi in padla v zgornjo jamo. Premaknite se mimo ujetih mumij in splezajte na vrh.

en: Inverted Pyramid
sl: Obrnjena piramida

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
sl: Verjetno ni tradicionalna Egipčanska zasnova.
    
    Da dobite ves zaklad se morate prestavljati naprej in nazaj po drogovih. Da preidete mimo mumije, ga počakajte na enem drugo in se spustite na drog spodaj tik preden vas doseže. Nato se lahko pomaknete neposredno pod njo.
    
    Ker zasnova ni tradicionalna, boste morali tudi igrati na tak način. Premik padec-premik spodaj je lažji s tipkovnico (lažji, ampak vseeno težek). Ko dobite zadnji kos zaklada nad opekami znotraj piramide, postavite igro v premor in preklopite nazaj v način miške.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
sl: Anubis ali Inpu je bil Egipčanski bog posmrtnega življenja.
    
    Da dobite zaklad med Anubis-ovimi ušesi, izkopljite dva stebra na levi strani mumije in se postavite nanjo. Medtem ko kopljete desno, se premaknite levo z mumije. Ta bi morala pasti v luknjo v najbolj desnem stebru. Sedaj izkopljite leva dva stebra, dokler se ne povežete z lestvijo-očesom. Premaknite se navzdol iz najbolj desne lestve očesa in padli boste na spodnji drog.
    
    Da dobite zaklad znotraj desnega ušesa, izkopljite višjega izmed stebrov iz dveh blokov, tako da boste padli na desni steber iz dveh blokov. Premaknite se levo in izkopljite drugi steber, ki je sestavljen iz dveh blokov. Sedaj se premaknite desno in izkopljite steber iz enega bloka ter tako osvobodite mumijo. Premaknite se na desno in izkopljite tri bloke, tako da boste imeli dva bloka široko polico na kateri boste lahko stali. Premaknite se levo in izkopljite kvadrat na vaši desni. Počakajte, da mumija pade, dobite njen zaklad in stecite po lestvi navzgor, da se soočite s petimi mumijami, ki blokirajo izhod.

en: Pyramid of Treasure
sl: Piramida zakladov

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
sl: Nubija je bila glavni vir zlata za Egipt. Mitanski Kralj Tushratta je trdil, da je v Egiptu več zlata kot blata.
    
    V tej piramidi je zaklad tudi v zraku! Veliko zakladov in samo tri mumije - to ne more biti tako težko, ali pač?

en: Sarcophagus
sl: Sarkofag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
sl: Sarkofag je posoda za truplo, največkrat izklesana ali izrezana iz kamna. V starodavnem Egiptu je bil sarkofag zunanja plast zaščite za kraljevo mumijo, znotraj katerega so bile postavljene še dodatne plasti krst. Pogosto je bil izklesan iz alabastra.
    
    Če ne želite, da ta stopnja postane vaš sarkofag, potem dobite kos zaklada pod levim robom sarkofaga že na začetku. V nasprotnem primeru ga ne boste mogli dobiti.

en: The Parting of the Red Sea
sl: Razdelitev Rdečega morja

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
sl: Biblija nam pravi, da je Mojzes razdelil morje, da bi ubežal faraonovim možem. Potem, ko ste zaplenili zaklad njegovih prednikov, bi moralo biti jasno, da bo faraon poslal njegove može tudi za vami.
    
    Na srečo lahko morje razdelite tako, da padete na zadnji zaklad. Pobeg pred faraonovimi možmi ni tako enostaven. Najprej spustite junaka navzdol kolikor gre, nato pa počakajte na pravi trenutek. Premaknite se po steni vode na desni, prečkajte drog v sredini in počakate, da mumije dosežejo vrh vode, preden se spustite še enkrat.
    
    Tokrat nemudoma stecite po vodni steni na vaši levi ter prečkajte pod mumijami, ki vas lovijo. Počakajte na zgornji levi, kjer vas mumije na vaši desni ne morejo dobiti. Ko enkrat mumije na vaši levi dosežejo vrh, se spustite do morske gladine še enkrat (še Mojzesu ni bilo tako težko). Trik za pobeg v tem zadnjem spustu je, da prečkate pod njimi in levo od njih, dokler padajo iz stebra.
    
    Opomba: Mogoče je tudi, da se pomaknete po vodni steni na vaši levi že na začetku, ampak je mnogo težje.

en: Count
sl: Štetje

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
sl: Ta igra temelji na štetju od 0 do 16 (ali od 0 do 10 šestnajstiško). Prva stopnja nima ne zlata, ne sovražnikov: najti je potrebno izhod in pot na naslednjo stopnjo. Po tem se število sovražnikov in kep zlata na vsaki stopnji poveča za 1. Ime vsake stopnje je enako številu sovražnikov, kep zlata in številom, ki se pojavijo v stopnji.
    
    Te elegantne in kar zapletene stopnje za izkušene igralce je sestavil Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.

en: Zero
sl: Nič

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
sl: Edini izziv je priti v notranjost 0, kjer je edina pot do izhoda.
    
    Da bi prišli v notranjost 0, se morate povzpeti na vrh cik-cak lestve, izkopati pet opek na levi strani 0, pohiteti nazaj na vrh cik-cak lestve, nad drog, skočiti skozi izkopane opeke in se takoj premakniti na desno v 0. Potrebujete dobro časovno usklajenost.

en: One
sl: Ena

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
sl: Da dobite zlato, boste morali večkrat kopati na pravih prostorih. Oglejte si naslednje odstavke.
    
    Da zbežite, boste morali sovražnike pripraviti, da prečkajo nad 1 in zapolnijo jamo na dnu. Obstajajo tri načini, da to storite. Prvi in najbolj smiseln je, da počakate na drogu nad zgornjim desnim robom 1, dokler ni sovražnik skoraj tik pri vas in se nato pomaknete proti desni. Ko dosežete dno 1, kopljete proti desni.
    
    Pri drugi poti je pomembna časovna uskladitev pri vašem kopanju za zlato (ali kjer je bilo zlato). Premik na zlato ob pravem času, bo povzročil, da bo sovražnik padel v jamo desno od 1. Tretji način pa je, da uničite sovražnika in upate, da se pojavi na desni strani 1.

en: Two
sl: Dve

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
sl: Da dobite zlato na skrajni levi, kopljite luknjo nad njim in se med padcem pomaknite za en premik na stran. Nato takoj izkopljite kvadrat, ki je tik pod zlatom in stopite v luknjo. Lažna vrata vas bodo spustila do dna.

en: Three
sl: Tri

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
sl: Potem ko boste zbrali vso zlato, lahko pobegnete po najvišji lestvi na levi, ki pa ni povezana s čim drugim. Da jo dosežete, boste morali premamiti sovražnika, da vam bo sledil ga nato pohoditi, da boste dosegli lestev.

en: Four
sl: Štiri

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
sl: Na začetku morate pohiteti na tla na desni. Z lahkoto bi morali splezati po lestvah oblikovanih kot 4 na desni, boste pa morali ujeti nekatere sovražnike (če boste imeli srečo boste medtem dobili tudi kak kos zlata).
    
    Počakajte, da bodo sovražniki dosegli vrh lestev, oblikovanih v 4, ko boste želeli pobrati zlato iz te oblike. To vam bo dalo dovolj časa, da dospete do lestev, preden vas bodo sovražniki odrezali.

en: Five
sl: Pet

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
sl: Na začetku splezajte po prvem naboru lestev in počakajte na najnižjem mestu, dokler se sovražniki ne ustalijo na njihovih mestih. Nato se spustite do tal in ciljajte na veliko lestev na desni, ki ima na dnu razvejitev. Razvejitev vam bo omogočila, da boste šli mimo zgornjih sovražnikov: počakajte na tleh poleg levega klina (ne pod nivojem tal!), dokler ne bo blizu vas padel sovražnik na dolgi lestvi. Nato splezajte gor in desno, da dosežete veliko lestev.

en: Six
sl: Šest

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
sl: Prvi trik za to stopnjo je, da izberete pravi čas prehoda skozi dno 6, glede na plezanje sovražnika po lestvi na levi strani 6. Ko ste enkrat na lestvi, bodo sovražniki splezali po njej vstran od vas, zato morate samo počakati, dokler ni več sovražniku na spodnji strani lestve, preden se prekopljete skozi dno 6.
    
    Drugi trik je, da ugotovite kako dobiti vse sovražnike z lestve na levi zaslona. En način je, da počakate na vrhu velike 6 na sredini in počakate, da pridejo preko drogov. Nato se spustite na dno in prečkate do lestve.

en: Seven
sl: Sedem

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
sl: Največji izziv je zlato na vrhu 7. Na začetku splezajte na najbolj levi kvadrat vrha 7 in tam počakajte, dokler ne bodo sovražniki napolnili luknje na vrhu 7.

en: Eight
sl: Osem

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
sl: S previdnimi premiki in dobro časovno uskladitvijo, lahko dva sovražnika prepričate, da se pomakneta na najbolj levo lestev in ju tam pustite, medtem ko dobite pet najvišjih kosov zlata.
    
    Tri najnižje kose morate pobrati v enem prehodu, boste pa morda morali sovražnike prisiliti, da se pomaknejo na desno stran 8, da  se izognete težavam, ko se pojavijo lestve in se znajdete na tleh.
    
    Zadnjo ubežno lestev lahko počistite tako da skočite na tla na skrajni desni.

en: Nine
sl: Devet

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
sl: Na začetku se spustite tako hitro kot morete na tla. Skopljite številne jame na dnu, da dvema sovražnikoma začasno preprečite plezanje po lestvi. Nato pograbite dva kosa zlata na levi strani 9, medtem ko ni nobenih sovražnikov v bližini in skopljite v 9 potem ko pograbite najvišjega izmed dveh kosov.
    
    Da dobite zlato iz dna 9, se postavite na nasprotnika na levi, skopljite levo in premaknite desno. Dva sovražnika se bosta pričela pomikati levo, padla boste in splezala po lestvi. Ko se prvi zatakne, tam, kjer ste ravnokar skopali, skočite v najnižji del 9 in skopljite levo. Naslednji sovražnik bo prinesel zlato navzdol. Pograbite ga, skopljite desno, spustite se na drog in pobegnite kolikor hitro morete.

en: Ten
sl: Deset

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
sl: V jamah spodaj levo in desno, lahko ujamete številne sovražnike, bodo pa osvobojeni, ko se bodo pojavile skrite lestve. Skok na tla med vašim pobegom vam lahko pomaga počistiti pot zgoraj desno.

en: Eleven
sl: Enajst

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
sl: Najprej dobite kos zlata pod levo stranjo drogov oblikovanih kot 11, nato pograbite kos na osnovi leve 1 srednje 11-tice. Nato se spustite na tla na levi dvojne visoke stene. Sovražniki bodo padli v različne odseke. Sedaj morate napraviti tri stvari: dobiti zlato v levem in srednjem odseku, dobiti zlato od sovražnikov na vaši desni, ko ste na tleh in privabiti kolikor sovražnikov morete v odsek na levi od 11.
     
    Prva dva opravila sta relativno enostavna. Zadnje opravilo lahko izvedete na več načinov. Če stečete po srednji lestvi in se pomaknete na levo, lahko počakate nad desno stranjo drogov (in po možnosti padete na nanju) ter privabite nekaj sovražnikov iz srednjega odseka v lev odsek. Med tem opravilom lahko poberete kos zlata ali dva.
    
    Ko imate enkrat vse zlato (razen kosov desno od 11), stecite desno zgoraj lestev v obliki H v sredini. To bo povzročilo, da se bodo vsi sovražniki, ki niso v skrajno desnem odseku, premaknili v levi odsek.

en: Twelve
sl: Dvanajst

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
sl: To je počasna stopnja z veliko čakanja na sovražnike, da se premaknejo na mesto, kjer želite, da so.
    
    Na začetku se spustite na najbližjega nasprotnika, ki pada in se premaknite na desne drogove, da dobite kos zlata tik pod njim. Počakajte, da med spodnjimi sovražniki nastane odprtina, preden se spustite na ta kos zlata.
    
    Mreža 12 škatel na desni je uporabna. Če sta na tej mreži, tik pod vrhom, sovražniki, ki plezajo po lestvi na levi strani mreže, ne bodo padli na mrežo in vas lovili. Počakate lahko blizu dna mreže, dokler se sovražniki ne premaknejo mimo jam betona in opek spodaj levo, nato pa se spustite na tla. Tako bodo sovražniki padli v jame in se ujeli.
    
    Drug uporaben trik je, da počakate na vrhu lestve skrajno levo (kjer začnete stopnjo). Sovražniki, ki so dovolj oddaljeni, bodo stekli čez vrh mreže škatel in se ujeli v območju na desni.
    
    Da dobite zlato na tleh skrajno levo, boste moralo drugi odsek tal zapolniti z sovražniki in izkopati kvadrate, ki bodo sovražnike blokirali na skrajni levi. Tisto zlato lahko izgubite (sovražnik ga nese v izkopan kvadrat in se tam uniči), če ga pa resnično želite imeti pa ga lahko tudi dobite.
    
    Če pustite najbolj levi kos zlata na miru do konca, potem boste zlahka pobegnili na vrh. Lahko pa tudi pustite zlato znotraj 2 za na konec. Od tam boste lahko ušli brez težav. Drugače pa vam bodo sovražniki ujeti na levi strani preprečili pobeg.

en: Thirteen
sl: Trinajst

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
sl: Na začetku počakajte na vrhu leve (ali bolje desne) veje lestev na skrajni levi, dokler ne sovražniki na sredini splezajo do sredine sredinske lestve. Nato se spustite na vodoravno lestev, premaknite do desne in se spustite na tla ter tako ujemite več sovražnikov.
    
    Večino ujetih sovražnikov morate tudi spustiti, da dobite zlato iz različnih mest. To še posebej velja za sovražnike na levi polovici tal, da dobite vsaj en kos zlata.
    
    Ko enkrat poberete zadnji kos zlata, se bodo sovražniki usuli na srednjo lestev, zato se morate odločiti kateri kos zlata boste pobrali zadnji. Razumljiva izbira je tisti kos, ki ga imajo trije sovražniki v najnižjem delu 3, kot tudi tisti v sredini 3.

en: Fourteen
sl: Štirinajst

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
sl: Štirje triki: najprej, ne skopljite sovražnikov, ki so ujeti v štirkah na levi, do konca (podobno, če se eden ujame v sredinsko 4). Tako boste imeli manj sovražnikov s katerimi se bi bilo treba ukvarjati.
    
    Nato se boste morali spustiti na vrhu sovražnika, da boste dobili zlato v štiricah na levi in lebdeč kos zlata v sredini.
    
    Zatem boste sprostili sovražnike v štiricah na desni (in še morda tista dva na levi). Morda vam bo lažje, da kopljete dvakrat in tiste kose zlata izgubite.
    
    Na koncu je najlažje uiti, če pustite zadnji kos zlata v ali blizu lebdeče 14 na sredini desno. Tako lahko stečete po lestvi, ki se tam pojavi.

en: Fifteen
sl: Petnajst

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
sl: Dva namiga: če počakate na eni izmed levih dveh lestev, en klin pod kosom zlata, ki se nahaja med lestvama, bodo sovražniki v sredini skočili na osnovo 5. To bo vam omogočilo, da boste zlato med 1 in 5 enostavno dobili.
    
    Če nato počakate na osnovi 1 desno od ene, bodo sovražniki na desni dveh lestev in levo od 1 skočili z drogov na drugo polovico osnove 1. Če počakate na vrhu med 1 in 5, nato pa skočite do osnove 1, medtem ko sovražniki padajo do osnove 1, boste lahko pohiteli po lestvi na levi od 1 in dobili zlato, ki se tam nahaja.

en: Sixteen
sl: Šestnajst

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
sl: Steber levo od 1 zahteva hiter tek navzdol in nato navzgor, pri tem pa se morate pozorno izmikati sovražnikom.
    
    Da dobite zlato v sredini 6, se spustite na vrh dela O šestice, se premaknite/izkopljite levo in se nemudoma premaknite levo. Kopljite levo, da upočasnite sovražniki, ki bi vas drugače ujel. Morda pa boste želeli ta kos zlata pustiti za konec, če ne želite spustiti dveh sovražnikov že na začetku. Mogoče pa je, da se ta dva sovražnika v tem odseku, znova ujameta.
    
    Da dobite zlato, ki ga držita sovražnika na dnu desno, izkopljite blokirajoč kvadrat na njuni levi, stecite po lestvi, izkopljite desno od 6, se spustite noter, stecite levo in izkopljite kvadrat levo od 6 ter se spustite na tla. Če boste to napravili časovno usklajeno, se bo samo eden izmed sovražnikov v spodnjem odseku, premaknil v naslednji odsek na levi. Še vedno boste morali izkopati dno 6, da dobite njuno zlato, ampak to ni težko, je pa malo burno zaradi nasprotnikov, ki vztrajajo levo od 6.
    
    Ko enkrat dobite vso zlato, boste morda lažje končali, če boste prešli skozi srednja lažna tla na 1 in se spustili po lestvah levo od 1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
sl: Recimo, da je bilo to pregledano za imena stopenj :)

en: Dig While Falling
sl: Kopljite med padanjem

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
sl: V stopnjah za izkušene igralce, boste morali pogosto kopati med padanjem. Te stopnje, ki jih je sestavil Jason Self (j at jxself org), vas postopoma uvedejo v to tehniko. Priložene so tudi rešitve stopenj, ki jih je posnel Jason.

en: Jail Break
sl: Pobeg iz zapora

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
sl: Aretirani zaradi večkratne kraje, ropanja in zapiranja vaših sovražnikov, se znajdete v zaporu.
    
    Tukajšnja policija je neizprosna in vas bo takoj ubila, če poskusite pobegniti ... Zato bodite previdni in najpomembnejše: bodite hitri --- ali bodite mrtvi!
    
    Te stopnje za izkušene igralce, uporabljajo hitra in čudaška pravila za KGoldrunner. Sestavil jih je Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.

en: Don't Panic!
sl: Brez panike!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
sl: Kot pove že ime stopnje, ni potrebe po paniki.
    
    Uiti iz tega zapora je zelo lahko, saj so stražarji zaprti in se vas ne morejo dotakniti ...

en: Robbery
sl: Rop

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
sl: Zdaj ko ste svobodni, boste potrebovali nekaj denarja od nekod.
    
    Trik je v tem, da sovražnike zvežete. Vsakega lahko pripravite do tega, da pade na blok betona, kar zna biti uporabno. Lahko pa tudi veliko tečete ...

en: Use the Guards
sl: Uporabi stražarje

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
sl: Morda so neusmiljeni, so pa predvidljivi.
    
    Ko dosežete lestve na desni, počakajte na skok enega izmed stražarjev, nato pa pojdite preko njegove glave, da dobite zlato.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
sl: Padajoči sovražniki (1) - iskanje poti

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
sl: Uporabite nasprotnike, tako da hodite po njihovih glavah.
    
    Če obstaja več kot ena luknja, ki jo je potrebno prečkati, najprej pripravite sovražnike, da se premaknejo desno, nato pa se sprehodite čez njihove glave.

en: Falling Enemies (2) - Digging
sl: Padajoči sovražniki (2) - kopanje

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
sl: Začnite stopnjo s klikom. Ostalo bi moralo biti samo po sebi umevno ...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
sl: Padajoči sovražniki (3) - skrite lestve

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
sl: Tokrat so pametnejši in padajo na vas iz višine.
    
    Najprej skopljite vse opeke na poti do zlata.
    
    Zatem stecite v sredino in počakajte, da oživljeni sovražniki spet padejo. Medtem ko čakate na ostale, boste morali ujeti vodiče. Na poti navzgor bodite pozorni na več oživljenih sovražnikov.

en: Imprisoned Guards
sl: Ujeti stražarji

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
sl: Vdor v glavno zgradbo je sicer lahek, ampak da poberete vse zlato in spet izstopite, boste morali hoditi po glavah sovražnikov.

en: Forbidden Gold
sl: Prepovedano zlato

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
sl: V zadnjih nekaj stopnjah, ste jim zelo lepo ušli.
    
    Sedaj, ko ste spet prosti, lahko naredite karkoli. Karkoli, razen ponovne kraje zlata, seveda.

en: Dig Your Way Out
sl: Izkopljite se

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
sl: Ni stražarjev, vi pa še vedno sprašujete za pomoč?
    
    No, lahko jo dobite.
    
    Skopljite zidake ob drogu. Ko padete, se hitro premaknite nazaj do droga, da se boste lahko premaknili v luknjo. Uspe vam lahko le, če poznate pot in se ne obotavljate. Časa ni na pretek ...

en: An Unpleasant Cellmate
sl: Neprijeten sostanovalec v zaporu

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
sl: Kliknite, da začnete stopnjo. Ujet bo preden vas lahko poškoduje.

en: Awaiting Enemies
sl: Čakanje na sovražnike

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
sl: Če ostanete kjer ste, vam ne bodo škodovali. Hočejo samo zaščititi svoje zlato.

en: Too Many Guards
sl: Preveč stražarjev

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
sl: Ta stopnja je težka, ampak gotovo ni nemogoča.
    
    Znebite se prve skupine stražarjev tako, da jih vodite do dna. Kako? Pojdite do najnižje lestve in se za trenutek postavite na najnižjo lestev, nato pa se hitro premaknite levo, da vam sledi samo en sovražnik. Počakajte na najbolj levi lestvi, dokler ne doseže najnižjih lestev in nato hitro splezajte gor in levo. Skočil bo na tla. Ponovite ta trik z vsemi stražarji na tem mestu.
    
    Mimo naslednjega stražarja boste enostavno prešli, ampak po tem boste imeli kar nekaj dela ... Ko splezate po lestvi ob betonu, bo stražar pričel tekati od najbolj leve lestve in nazaj. Najti morate pravi trenutek in preko njegove glave  prečkati pot.
    
    Zadnji odsek vključuje nekaj kopanja. Najprej se spustite skozi tunel lažnih opek na levi, pri tem pa ne pozabite pobrati zlata. Splezajte po dolgi lestvi. Tretja opeka na desni je past. Spustite se vanjo in izkopljite petkrat levo med padanjem. Nadaljujte navzdol. Izkopljite nižjo izmed dveh opek, ki imata nad sabo praznino. Splezajte po najbolj desni lestvi do prve opeke, ki ste jo izkopali (upajte, da se še ni zaprla) in se nato podajte desno in gor do izhoda.

en: Caught In The Heights
sl: Ujet v višini

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
sl: Takoj ko se premaknete navzdol, vas bodo lovili dokler ne umrete. Priporočeno je, da začrtate točno pot preden začnete s pobegom.

en: Teamwork (1) - The Liberation
sl: Skupinsko delo (1) - osvoboditev

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
sl: Prvi sovražnik vam mora pomagati pobegniti.
    
    Za zlato na levi boste potrebovali nekaj časovne usklajenosti.
    
    Ko se premaknete gor in na desno, se prepričajte, da vaš ekipni prijatelj ne pade v betonsko jamo. Da zberete tri zlate kose na desni, ga poskusite obdržati na levi lestvi, da boste lahko skočili preko njegove glave do zlata.
    
    Ko se premaknete gor in levo, boste videli lestev, ki stoji na betonskem stebru. Premaknite se preko prijateljeve glave, da jo dosežete, ostanite nad njim. Prva opeka na levi je vaša past. Hodite po njegovi glavi, da bo padel v past, ne pa vi. Če pa želite doseči najvišje lestve pa ga boste morali spet osvoboditi.
    
    Z vašim prijateljem ravnajte lepo, saj vas bo najbrž spremljal kar nekaj naslednjih stopenj ...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
sl: Skupinsko delo (2) - potapljajoče se ploščadi

en: Start running immediately or you are doomed!
sl: Pričnite s tekom takoj ali pa ste pogubljeni!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
sl: Skupinsko delo (3) - končni pobeg

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
sl: To je zadnja stopnja v kateri sodelujete z vašim prijateljem. Mislim, da je pomagal dovolj, da si zasluži biti osvobojen.
    
    Žal ne morem več pomagati. V tej stopnji je potrebna zgolj spretnost rok.

en: Gold Rush
sl: Zlata mrzlica

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
sl: Nekaj majhnih stopenj s tradicionalnimi pravili, katerih rešitev zna trajati. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.
    
    Avtor: Gabriel Miltschitzky [gabriel pika miltschitzky afna freenet de]

en: Too Easy?
sl: Prelahko?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
sl: Izgleda precej predvidljivo, ampak žal ni, saj obstaja precej lažnih opek na poti do zlata.
    
    Izkopljite prvo opeko med padanjem in padite skoznjo. Stecite po lestvi in počakajte, da sovražnik skoči v luknjo. Sedaj lahko padete na njegovo glavo in se premaknete levo. Skočite v jamo na levi in izkopljite naslednjo opeko med padanjem. To vam bo dovolilo nadaljevati levo na drog.
    
    Seveda je na poti še več pasti, ampak se jim je enostavneje izogniti, zato jih boste morali najti sami. Vedno lahko pritisnete Q, da začnete stopnjo znova.

en: Have A Nice Flight...
sl: Imejte lep let ...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
sl: To ne bi smelo biti pretežko.
    
    Premaknite miško v zgornji levi kot in junak bo samodejno končal stopnjo.

en: Golddigger
sl: Zlatokop

en: My suggestion: dig!
sl: Moj predlog: kopljite!

en: Golden Town
sl: Zlato mesto

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
sl: Najprej morate zbrati zlato na vaši desni strani. Nato poskusite skopati pot navzdol. Ko ste na spodnjih nivojih, je lažje nadzirati sovražnike.

en: A Hectic Enemy
sl: Buren sovražnik

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
sl: Ni vam potrebno biti hiter. Vedeti morate samo kako se izogniti sovražniku.
    
    Če skočite do spodnjega nivoja, lahko sovražnika prepričate v premikanje gor in dol po lestvi, medtem ko padate. Takoj, ko dosežete spodnji nivo, bo vam sovražnik sledil, ampak boste imeli čas zbrati nekaj zlata ali pa se pomakniti mimo njega in premakniti na drug odsek.
    
    Dve pomembni opombi: ne pustite, da sovražnik pade na srednjo vrsto lestev in pustite tisto zlato za na konec.

en: Don't Wake Them Up
sl: Ne zbudite jih

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
sl: To ni tako lahko, ker je toliko sovražnikov, ki blokirajo edino pot iz stopnje.
    
    Najboljši način, da pridete mimo njih, je da greste gor desno in počakate, dokler ne večina sovražnikov gre po srednjih lestvah. Nato jih poskusite s premikanjem gor in dol spraviti v skupino. Na koncu se spustite na najnižji nivo in jih počakajte, da napravijo enako. Ko prvi sovražniki prispejo, stecite gor in poskusite priti do najvišje betonske jame pred drugimi. Morda boste morali za uspeh poskusiti večkrat.
    
    Ko je samo še eden ali sta dva sovražnika, ki blokirata izhod, lahko poskusite priti mimo tako, da se pomaknete po lestvi tik preden vas dosežejo. Nato se sprehodite po njihovih glavah. Veliko sreče!

en: On The Brink
sl: Na pragu

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
sl: Čakati ali ne čakati? Poskusite ...
    
    Preden vstopite v katerokoli zgradbo na desni, se prepričajte, da poznate tudi pot za pobeg.

en: Dropping Enemies
sl: Padajoči sovražniki

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
sl: Za rešitev te stopnje ne obstaja noben poseben trik.
    Bodite le hitrejši kot vaši nasprotniki.

en: The Big Maze
sl: Velik labirint

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
sl: Nekaterim sovražnikom se lahko izognete tako da najdete lažno opeko, skozi katero lahko padete. Za druge morate najti prostor, kjer lahko kopljete ali pa jih obidete.
    S kopanjem morate doseči samcat kos zlata nad lestvijo na levi strani. Če boste šli naokrog, vas bodo sovražniki zasledovali in vam zaprli izhod.

en: Hurry Up!
sl: Pohitite!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
sl: Kot vam pove ime stopnje, se ne smete preveč obotavljati. Takoj začnite teči, skopljite prvo opeko in pustite, da vanjo pade sovražnik. Nato tecite proti drugi opeki in se prekopljite skoznjo.
    
    Niste še končali, saj morate doseči še zlato, preden se pojavi drugi sovražnik. Zato pospešite!

en: Two Useful Enemies
sl: Dva uporabna sovražnika

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
sl: Da pobegnete iz betonske zgradbe pod vami, najprej pojdite dol, počakajte na sovražnika, nato pa se sprehodite preko njegove glave in pobegnite. Uporabite podoben trik z drugim sovražnikom.
    
    Vrstica zlata na opekah blizu dna zahteva nekaj več premisleka, saj je ena izmed opek past. Izkopati morate vse opeke v obsegu pasti, nato steci po opekah nad njo, skopati skozi preostalo zlato in hitro pobegniti.

en: The Prison
sl: Zapor

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
sl: Ko dosežete sovražnike, poberite vso zlato. Nato izkopljite eno izmed opek, skočite vanjo in takoj skopljite na obe strani. V 9 od 10 primerov, bodo sovražniki na vsaki strani vas, ujeti. Nato stopite na enega izmed sovražnikov, skopljite srednjo opeko in skočite skozi.
    
    Spet ste prosti!

en: Free Fall
sl: Prosti pad

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
sl: To potrebuje nekaj časovne uskladitve.
    
    Ko vstopite v nišo v betonu, počakajte na primeren trenutek, da se pomaknete čez sovražnike. Ne prehitro, saj jim boste padli v naročje. Ne prepozno, saj ne boste dosegli druge strani.

en: Two Friends
sl: Dva prijatelja

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
sl: Uporabite svojega prijatelja.
    
    Izkopljite ga, nato se premaknite preko njegove glave, da dosežete drog levo in pod vami. Potem ko pridobite zlato na zgornji levi, spet izpustite vašega sovražnika.
    
    Ko steče proti vam in pade v jamo, skočite na njegovo glavo in nato zberite pet kosov zlata med hojo po njegovi glavi. Vašo hitrost morate prilagoditi njegovi.
    
    Da dosežete kos zlata pri cevi lažnih opek, skočite skozi cev, stecite po lestvi in počakajte, da vanjo pade sovražnik. Sedaj se lahko peljete na njegovi glavi do zlata na desni.

en: Impossible?
sl: Nemogoče?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
sl: Tokrat brez namiga
    
    Ni pa nemogoče.

en: The Wall
sl: Zid

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
sl: Do vrha stene je le ena lestev. Da bi jo dosegli, potrebujete sovražnika. Izkopati morate desno in levo do tal med padanjem.
    
    Na drugi strani stene morate počakati, dokler vas sovražnik ne skoraj doseže, nato pa steci gor zelo hitro.
    
    Ampak kako priti na drugo stran?
    
    S poskušanjem ...

en: Snakepits
sl: Kačje jame

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
sl: Potem ko v srednjem odseku dosežete lestev, boste morali izpustiti pet sovražnikov, ne več in ne manj. Pomagali vam bodo ustvariti most do lestev, ki se pojavijo na levi.
    
    Da pripravite sovražnike v škatlah na levi do tega, da se premaknejo v pravi položaj, samo stojte na enaki višini na eni ali drugi strani.

en: Get In And Up
sl: Vstopite in plezajte

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
sl: Ko dosežete prvo lestev, se spustite in počakate na sovražnike, da stečejo proti vam. Ko so skoraj pri vas, stecite navzgor, pojdite levo in vstopite v zgradbo. Vzemite dva kosa zlata in se skopljite skozi.

en: No Way Out
sl: Brez izhoda

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
sl: Preden lahko vzamete zlato in preden se pojavijo lestve, boste morali kopati.

en: How To Get There
sl: Kako priti do tja

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
sl: Najprej morate najti pot do zgornjega levega kota.
    
    Ko prispete, boste pod vami imeli dve lestvi. Eno zelo kratko in eno daljšo. Med njima je stolp opek. Zgornja dva sta resnična, ostalo je cev pasti, skozi katero morate priti.
    
    Kopljite skozi dva stolpca opek na desni, stopite levo in stecite po lestvi. Skočite levo in izkopljite dve opeki med padanjem. Stecite nazaj na desno in izkopljite zadnjo opeko, ker je tisti na levi past. Stecite po visoki lestvi, pojdite levo in kopljite skozi opeke nad majhno lestvijo. Padite nanjo, nato pa pojdite desno in padite skozi cev.
    
    Časovna uskladitev je izjemno pomembna. Najmanjše obotavljanje vas bo ubilo!

en: The Bull
sl: Bik

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
sl: Za zlato na levi potrebujete zelo dobro časovno uskladitev, podobno kot pri 'Prostem padu', le da je tu težje. Poskusite najti pravi trenutek, da stečete čez sovražnikovo glavo.
    
    Na desni strani začnite s kopanjem dveh opek, da dovolite sovražniku, da steče levo v jamo. Stopite na njegovo glavo, izkopljite obe strani naenkrat med padanjem in nato stecite levo. Tukaj vzemite zlato, stecite nazaj in stopite na zadnjega padajočega sovražnika. Bodite hitri, saj lahko pet kosov zlata na levi dosežete le, če stojite na sovražnikih.

en: Long Way Up
sl: Dolga pot navzgor

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
sl: Splezati morate po piramidi lestev in steci čez glave sovražnikov. Potrebovali boste več sreče kot spretnosti. Preden splezate gor je pametno malo počakati.
    
    Da dobite zlato nad pastmi v bližini sredine, izpustite sovražnike, se premaknite dol in levo do velikega droga. Sovražniki bodo zapolnili jamo po pastmi, zato lahko zlato enostavno vzamete.
    
    Ostalo je težko, vendar je lahko za razumeti. V splošnem se je potrebno izogibati uničevanju nasprotnikov.

en: A Little Present To Say Goodbye
sl: Darilce pred slovesom

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
sl: Po nekaj zelo težkih stopnjah, bi morda radi igrali lažjo. Na svidenje!

en: Gold Of The Living Dead
sl: Zlato živih mrtvecev (Gold Of The Living Dead)

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
sl: Apokalipsa zombijev je pred nami in vi ste zadnji človek, ki je še ostal živ na Zemlji, vendar imajo zombiji še vedno veliko zlata. Ker pa so zombiji, se bolj zanimajo za vas kot za zaklad...
    
    Petdeset ravni igre, vključno z namigi in zapisanimi rešitvami, odGabriel Miltschitzky, april 2021.

en: Last Person On Earth
sl: Zadnja oseba na Zemlji

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
sl: Ste edino človeško bitje, ki je preživelo Apokalipso zombijev in vi še vedno ne morete misliti na nič drugega kot na svoje zlato? No, potem poglejmo, kakšna korist bo to za vas ali...
    
    Prvi namig: vsaka stopnja ima posneto rešitev, zato v jo dvomih poglejte. Drugi namig: z lahkoto se lahko zataknete, če ne niste dovolj pametni, da si priprave poti za pobeg, preden greste po nekaj zlata.
    
    V spodnjem desnem kotu potrebujete časovno merjenje kopanje, da pripravite pot za pobeg. Ob lestvi izkopljemo najvišjo opeko, nato pa malo počakamo in kopamo opeke pod njo, tik preden se zgornja ponovno napolni. To omogoča, da hodite čez zgornjo opeko in tečete skozi spodnjo opeko ob vrnitvi.
    
    Med zlatniki v sredini so opeke, ki padejo skozi (ali pasti) ki te lahko ujamejo. Najbolje je, da najprej pobirate zunanje stebre zlata. Na drugih območjih boste morali kopati, ko boste padali skozi pasti.
    
    Spodnji levi kot je precej grozljiv. Pot za pobeg za skrajno levo zlato je na desni, kjer sta dva kosa zlata. Pustite luknjo tam preden greste na levo. Za pobiranje skrajno levega zlata in se povratek v času, poskusite kopati luknje na obeh straneh hkrati.
    
    Tudi s tem namigom boste na tesnem s časom. Malenkost časa lahko prihranite s kopanjem le tretje najvišje opeke ob lestvi. Ko se spustite nazaj z leve izkopljite opeko na desni, ki blokira vaš izhod. To vam bo dalo več prostora za napake, ker ne boste ubiti, ko se opeka ponovno napolnila.

en: A Little Digging Warm-Up
sl: Majceno kopanja za ogrevanje

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
sl: Ta raven je dobra priložnost, da vadite nekaj spretnosti kopanja, ki jih boste potrebovali na ravneh pozneje.
    
    Čeprav je povsem preprosto, vas na koncu čaka poredna mala past. Da bi ji izognili, morate zlato zbrati tako, da pridete z leve strani, kar je majhna uganka, ki vam trati čas. Pri zadnjih korakih do zlata in nazaj morate kopati opeke na obeh straneh hkrati s pritiskom obeh tipk miške.

en: Patient Zero
sl: Pacient nič

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
sl: Pazite! To je zombi. Takoj, ko ga izpustite, vas bo poskusil ubiti!
    
    Po drugi strani pa mimo njega ni druge poti...
    
    Vendar pa ni povsem neuporaben. Hoja po njegovi glavi vam bo omogočila, da bi dosegli določene koščke zlata, ki bi bili sicer nedosegljivi.
    
    P.S. Včasih se pojavi nekje, kjer se v resnici ne bi smel. Če je tako, lahko samo ubijete junaka in ponovno zaženete to raven. Oprostite za to!

en: Zig Zag
sl: Cik cak

en: This is as easy as it gets...
sl: To je res tako enostavno...

en: The Box
sl: Škatla

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
sl: Izogibanje zombijem na začetku je lahko najslabši del. Morate počakati na vrhu lestve, dokler vam zombi ne pride dovolj blizu in nato se v pravem trenutku prikrasti pod njim.

en: Manipulation
sl: Manipulacija

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
sl: Z zombiji je mogoče manipulirati, da hodijo v drugih smereh, ne samo za vami. Na primer, lahko pobegnejo od vas, če ste pod njimi na a lestvi (vendar ne na dnu lestve). To znanje vam lahko prihrani življenje, ko nimate kam kopati in je lahko zelo koristno, ko želite iti navzgor po lestvi na naslednjo stopnjo.
    
    Poseben primer je, ko je en zombi blizu vas na lestvi spodaj, drugi zombi pa je nad vami. Potem zgornji ne bo zbežal, ampak se bo spustil proti vam. Običajno se bo obrnil tik preden pride do vas. To situacijo boste imeli na samem začetku in potrebujete močne živce, vendar z njimi ne bi smelo biti preveč težko ravnati, ko boste spoznali, kako se bodo odzvali.
    
    Drug koristen trik je stati na neki ravni, vendar stran od leve ali desne strani enega ali več zombijev. Lahko pridejo na to raven in ostanejo zmrznjeni, če ne obstaja neposredna pot do vas, ali pa se lahko spotaknejo do vas in padejo v jamo - trajno ali sveže izkopano.
    
    P.S. Ko ste na spodnji desni lestvi, se lahko prehodite oba zombija, tudi če sta nekoliko narazen. Pravzaprav je ključnega pomena, da so minimalno narazen, sicer bo eden od njih hodil po vrhu glave druge osebe in onemogočil, da bi prišli do lestve na levi stran, ki vodi na vrh. Samo pojdite naravnost do lestve na dnudesno in počakajte tam, dokler se ne približajo - razdaljo, ki jo imajo, če ne spremenite ničesar je idealna.

en: Do Not Worry
sl: Ne skrbite

en: Come on, they are completely harmless ;-)
sl: Dajte no, so popolnoma neškodljivi ;-)

en: They Are So Many!
sl: Toliko jih je!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
sl: Morda se zavedate, da niso vsi zombiji enako hitri. Tisti, ki se zberejo večje skupine so počasnejši od posameznih - vsaj majhna uteha.
    
    Vzamejo tudi zlato - verjetno stari nagon iz njunih nekdanjih življenj.
    
    V tem primeru pa je to koristno, ker lahko zlato prinesejo dol do vas.
    
    Postavite svoje pasti premišljeno: nimate neomejenega prostora, da bi se jim izognili.
    
    Upoštevajte tudi, da so zombiji nekako nesmrtni: vsi se bodo nekje spet pojavili. Glede na čas se nekateri od njih ne bodo pojavili nad opeko in bodo padli na tla, kar vam bo olajšalo to raven.

en: Never Trust The H-Ladders
sl: Nikoli ne zaupajte lestvam H

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
sl: Mislite, da je vaša lestev prekratka?
    
    Po mojem mnenju je lestev H dovolj visoka, da se lahko povzpnete čez glave zombijev. Takojšnji odhod vam bo pomagal, da jih razvrstite v skupine. Prepričajte se, da ni zombija bi hodil po glavah drugih, ko jih zvabite k sebi.

en: Please Do Let Me Pass!
sl: Prosim, pusti me mimo!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
sl: Ni lažnih opek, skozi katere bi lahko padli, zato morate stvari delati trdi način. Prehod mimo zombija lahko predstavlja nekakšen izziv.
    
    Ne pozabite, da vam zombiji pobegnejo, če ste na lestvi pod njimi. Ta bo hitel gor in dol ob vrzeli levo odlestve. Poiščite pravi trenutek za prehod gor in kopanje opeke na levi, potem se mu boste lahko izognili.

en: Three Little Pieces Of Elegance
sl: Trije majhni koščki elegance

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
sl: Tu se soočate s težavami s časom. V večini primerov morate izkopati eno opeko, nato pa počakati, da se skoraj napolni in tik pred tem spodkopati opeko pod njo. Na primer v prvem polju vam to reši življenje, saj lahko tečete čez zgornjo opeko in nato ujamete zombija v past.

en: Thieves
sl: Tatovi

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
sl: Opazili boste, da je najtežje dobiti zlato nazaj od zombijev v tej ravni. Trik je v ločitvi zombijev z zlatom od drugih in da jih vkopljemo.

en: Climbing And Falling
sl: Plezanje in padanje

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
sl: Na desni strani potrebujete zadnjega zombija, ki vas bo spremljal.
    
    No, morda je nekoliko omahljiv, vendar ne skrbite, lahko se vedno vrnete nazaj, če je imel druge načrte in je šel v drugo smer.
    
    Če želite zagotoviti, da vas spremlja, morate včasih počakati, da vas skoraj pride ujame preden se premaknete, sicer se bo obrnil okrog.
    
    Zadnji nasvet: natančna višina stojišča na lestvi, kjer čakate, da zombi pade dol, je včasih pomembna - še posebej pri zadnji vrzeli.

en: Temple Of Gold
sl: Tempelj zlata (Temple Of Gold)

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
sl: Pridobiti zlato je lažji del: pojdite ven v zunanji tempelj in vstopite notranji tempelj od zgoraj - od tam je mogoče kopati pot do zlata.
    
    Težje je priti mimo zombijev. Ne morete mimo treh naenkrat, zato je rešitev, da zvabite večino stran.
    
    Zombija privabite iz notranjega templja v spodnjo jamo, nato pa vzemite zombija na desni v notranji tempelj. Poskusite ga spraviti na kraj, kjer je bilo zlato. Potem je lažje spraviti tudi druge zombije v notranji tempelj.
    
    Vendar zombiji včasih nekoliko neradi gredo tja, kamor vi želite. Kraj, od koder jih začnete vabiti, je ključnega pomena. S poskusi in napakami boste tudi to ugotovili.

en: Always Know Your Way Out
sl: Vedno poznajte pot ven

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
sl: Kopljete lahko na obeh straneh hkrati.
    
    To bo potrebno nekajkrat, da medtem ko se zombi sprosti na eni strani, pobegnete na drugo stran.

en: Patience?
sl: Potrpežljivost?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
sl: Včasih je bolje počakati, včasih pa bolje vzeti tisto, kar je vaše, preden ga zombiji ukradejo.

en: Lock Them Away!
sl: Zaklenite jih proč!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
sl: Kako se spopasti s prvim zombijem? Zraven lestve je lažna opeka, v katero bo skočil, ko se bo za vedno krožil v zanki. Vaša pot mimo njega je, da se pravočasno spustite v past (to je med njegovim vzponom po lestvi), nato pa hitro pojdite levo in dol.
    
    Zdaj ga boste potrebovali, da bo zapolnil vrzel do naslednje lestve. Morda ste že spoznali, da je z zombiji mogoče manipulirati, tako da skočijo v takšne luknje. Žal je opeka pod režo past, zato je luknja globoka dva bloka. To pomeni, da imate le kratek čas, ko mu lahko tečete čez glavo, preden se je potopil pregloboko. Lahko, da imate na voljo več poskusov, kopljete opeke za seboj. Potem ga lahko spet spustite ven, če niste bili dovolj hitri.
    
    Naslednje področje je uganka za merjenje časa, ki ne bi smela biti preveč težka za razbitje.
    
    Jasno je, da je treba drugega zombija odpeljati v luknjo, kjer ne more narediti škode.
    
    Potrebujete tretjega zombija, da grabi zlato za vas. Pod lestvami nad škatlo z zlatom sta dve lažni opeki. Ena je tik ob levi lestvi, katero uporabite, da ste za sovražnikom. Če se nato premaknete za en korak navzdol, bo padel skozi past na sredini in vzel zlato. Potem ga morate zvabiti dol tako, da ga izkopljete na prosto. Poskrbite, da na poti ne spusti zlata!
    
    Po tem je le še en zombi, ki vas skrbi. Spoznali boste, da teče proti vam, ko ste en korak pod vrhom skrajno leve lestve. Poiščite pravi trenutek, da se sprehodite nad njegovo glavo in dosežete naslednjo lestev. Zdaj izkopljite zgornji dve opeki tik ob njej, skočite v desno, da pridete mimo zombija in ga zvabite v režo na desni, tako da se po lestvi spustimo dol na isto višino.

en: Harder Than It Looks
sl: Težje kot izgleda

en: Timing is everything.
sl: Čas je vse.

en: Concrete Desert
sl: Betonska puščava

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
sl: Povzpnite se po lestvi, vendar počakajte minimalno na isti ravni kot na konkretni vrstici. Nato tecite do prve lestve na levi. Morate jo doseči prej od zombijev na levi, toda en zombi zgoraj bi se moral spustiti za vami.
    
    Zdaj se povzpnite po lestvi in pojdite na desno. Pojdite en korak navzdol po naslednji lestvi in počakajte, da gre spodnji zombi mimo, nato se spustite in se vrnite na svojo prvo lestev. Spustite se eno stopnico in počakajte, da gre večina zombijev mimo vaše glave. Lestve na desni bi zdaj morale biti najboljša pot za pobeg, saj bi morala ostati tam samo dva zombija, medtem ko se ostali gnetejo na levi.
    
    Prosimo, oglejte si rešitev, da boste bolje razumeli, kako vse to deluje.

en: Diagonal
sl: Diagonala

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
sl: Na splošno je najbolje, da vsi zombiji ostanejo tam, kjer so. Seveda jih lahko vedno poskušate zvabiti v desno in jih odvreči v eno od jam (seveda po čiščenju zlata, česar ni treba posebej poudarjati), toda to je precej zapleten postopek.
    
    Bolje je, da jih prej zvabite na sam vrh diagonal pred hitrim spustom in pri tem vzeti čim več zlata - a da nikoli ne ostanete predolgo na dnu!

en: Give Me That Gold!
sl: Daj mi to zlato!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
sl: Enega od zombijev morate zvabiti v jamo. Ko padejo skozi lažno opeko, lahko zgornji zombi hodi čez glavo drugega in se s tem premakne v jamo.
    
    Kam gredo zombiji, je odvisno od tega, kje stojite na lestvi in kakšne razdalje imajo med seboj. Če so preblizu, se bodo držali skupaj, če so predaleč bosta oba samo padla.
    
    Da bi lahko stopili čez ujeto glavo zombija in dobili zlato, morate pasti skozi lažne opeke na vrhu drugega zombija. Da pridete nazaj iz škatle, kopajte opeko pod ujetim zombijem, ko padate.
    
    Če se zombi spet pojavi vam lahko nekoliko oteži življenje. Poskrbite, da ne pade na spodnje lestve s kosom zlata. Če se spet pojavi blizu njegovega prvotnega položaja, ste imeli srečo...

en: Too Fast?
sl: Prehitro?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
sl: Spustite zombija in z njim dosezite zlato na levi strani.
    
    Ko končno pristanete na spodnjih lestvah, obstaja le en način, da pridete mimo zombija: bodite hitri. Počakajte, da se vam približa, nato zadnji trenutek stopite navzdol ali navzgor in pojdite mimo.

en: Running Against Time
sl: Tek proti času

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
sl: Bodite hitrejši od zombijev - sicer vas bodo pojedli.

en: The Big Drop
sl: Velik padec

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
sl: Najprej je treba vzeti dva stebrička zlata na levi. Ostalo je lahko zberete na poti nazaj.

en: Diving
sl: Potapljanje

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
sl: 17. pravilo: Ne bodite junak! (Navedba iz filma Zombieland)
    
    Ko se potapljate, nikoli ne poskušajte narediti dveh stvari hkrati. Na primer, na levi strani je treba en potop, da zombija zvabite iz njegove jame, enega da ga spravite iz hodnika in enega za zlato.
    
    Morda boste opazili, da ni dovolj časa, da bi zlato pospravili na desni strani, zato poiščite bližnjico.

en: Encircled
sl: Obkoljen

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
sl: Bistvo te ravni je dobiti zombije, ki nimajo kosa zlata, ločene od ostalih in zaprte v jamo. Torej je koristno pridobiti čim več zlata, preden ga dobi kateri od zombijev. To ni poseben problem, če zombiji, ki imajo zlato, pristanejo v jami: vedno jih lahko pozneje izpustite in dobite zlato nazaj.

en: Up And Down
sl: Gor in dol

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
sl: Tri skrajno desne lestve na dnu imajo v bližini lažne opeke, tako se tam ne morete povzpeti zelo visoko. Dve najbolj levi lestvi na dnu vodita višje.
    
    Da bi priti tja, se morate najprej gor po desni lestvi, da pobegnete najbližjemu zombiju. Potem lahko vzamete zlato nad drugo lestvijo. Ampak počakajte na dnu te lestve, da naslednji zombi pride iz leve strani, tako da mu lahko zadnji trenutek stopite čez glavo in začnete vaš tek.
    
    Zdaj pojdite gor po tretji lestvici, vzemite zlato, padite in pojdite spet gor. Počakajte na idealni trenutek za tek po najbolj levih lestvicah. Če en zombi iz leve pride za vami, mu stopite čez glavo in začnite teči.
    
    Če ne morete iti na levo, se povzpnite po lestvici na sredini in tako kupite nekaj prostora in časa. Morda se vam bo ponudila tudi krajša pot navzgor - predvajajte rešitev, da vidite, kako.
    
    Zdaj poskusite pospraviti vse zlato na zgornjih nivojih, a pazite na pasti! Končno morate zbrati preostalo zlato od zombijev. Nikoli ne pristanite na tleh desno od njih.

en: Do Not Fall Down
sl: Ne padi

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
sl: Pridobite vse kose zlata, sicer bo pot nazaj blokirana.
    
    Do zadnjega kosa zlata je mogoče priti le s pomočjo zombija: enako velja za lestve, ki vodijo nazaj na vrh.

en: Surprise, Surprise
sl: Presenečenje, presenečenje

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
sl: Ne bi vam radi pokvaril presenečenja...
    
    Ko pa pridete do opeke nad zlatom, morate načrtovati pot za pobeg pred kopanjem navzdol. Zombije lahko uporabite tudi za zapolnitev vrzeli.

en: Busy Town
sl: Zaposleno mesto

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
sl: Če niste preveč srečni s toliko zombiji, ki tekajo naokoli, obstaja več kot ena priložnost, da se jih znebite!

en: Jailbreak
sl: Pobeg iz zapora

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
sl: Uporabite lažne opeke, da zdrsnete pod zombije. Ko prispete na dno, spustite vse zombije iz zapora. Morda boste morali ponovno vstopiti vanj...

en: Is It Really Worth It?
sl: Ali je res vredno?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
sl: Ta raven je odvisna od čudnega vedenja zombijev. Vredno si je ogledati rešitev, da vidite, kaj se zgodi.
    
    Ko se spustite na tla in zberete zlato, se bodo pojavile dodatne lestve. Te omogočajo izogibanje zombiju na levi, tako da ga zvabite v svojo jamo in nato stopite gor po lestvi na desni in sprehodite čez njegovo glavo. To bi morali opraviti kakor hitro se da.
    
    Zdaj počakajte na vrhu kratke lestve ali betonskega bloka na levi. To bo povzročilo, da se bodo nekateri zombiji z leve vzpenjali nad vas in od tam padli dol. To bodo storili le, če boste do te točke prišli dovolj zgodaj.
    
    Ko padajo vsi štirje zombiji, se povzpnite in počakajte na desni strani betonske jame, dokler se ne pojavijo zombiji in jo znova napolnite. Nato zamenjajte stran in počakajte levo od betona. Zagnali bodo ples srhljivih zombijev...
    Pojdite na vrh lestve in stopajte prek njihovih glav v vrsto kratkih lestev. Počakajte na skrajni levi kratki lestvi in ​​stopajte čez njihove glave spet, ko začnejo krožiti. Zdaj bi morali biti na lestvah, ki vodijo na desno.
    
    Zombiji na desni so malce bolj zapleteni. Če greste na isto višino kot je zombi zgoraj, bodo začeli krožiti, a takoj, ko boste vi šli nad njimi, se bodo ustavili. Potrebno je dovolj dolgo čakanje, da dočakamo ustrezen čas spodaj, ko so spet začeli krožiti, nato pa gremo čim hitreje gor, da jim stopamo čez glavo.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
sl: Sprijaznite se s tem, da tla, kjer ni kam pobegniti ali kopati, niso prostor, bi želeli biti, ko bodo zombiji prišli po vas. Vendar vsakič, ko zberete nekaj zlata končate tam spodaj. Trik je v tem, da zombiji padajo nad vašo glavo ko tečete pod njimi do ene od stranskih lestev.
    
    Ena od možnosti je počakati blizu vrha lestve (ne zunanje) dokler se tudi zombiji ne zberejo na višinah. Nato se spustite, vzemite toliko zlata kolikor se da in se čim prej hitro vrnite na lestev. Če imate srečo, bodo zombiji še vedno v zraku, ko jo dosežete.
    
    Če je eden od zombijev že pred vami dosegel lestev, se poskusite povzpeti po njej. Pogosto bo zaradi tega zombi pobegnil pred vami in morda prestopil na drugo stran in padel. Zombi se bo povzpel le toliko, kjer se mu zdi da je najbližji izhod, vendar gravitacije ne razume dobro... Na desni je palica ob lestvi, kar je v redu, levo pa je kos zlata ob lestvi in ​​zombiji mislijo, da lahko hodijo po njej, zato se bo šel le en prostor mimo njega, če jih potisnete navzgor po lestvi.
    
    Če imate srečo, bodo zombiji zlato odstranili, preden pridete tja. Ob prihodu so morda oddaljeni, zato ga je enostavno pobrati. Če to ne uspe, morate zombije potisniti le nekoliko višje od zlata, nato pa hitro pobegniti, se potopite ob strani in poberite zlato. Potem morate teči nazaj do lestve in jih potiskati gor in čez prečko, gorvišje, kar je njihova nova izhodna točka.
    
    Druga možnost, ki je hitrejša, a morda bolj tvegana, je počakati nad vrsto kosov zlata, ki jih želite pobrati, dokler zombiji ne pridejo nad svojo izstopno točko na stranski lestvi, nato padite in zberite zlato ali počivajte na zadnjem betonskem bloku ali padajte, medtem ko zombiji pridejo do izhoda. Nato bodo zapustili lestev in padli, medtem ko boste tekli čez pod njimi in še enkrat splezali po lestvi.
    
    Te možnosti so prikazane v posneti rešitvi za prosti pad, tam stvari počnejo na težji način: dejansko je lažje delati od desne na levo pri zbiranju zlata. Še zadnji namig: če zombi spusti nekaj zlata, ga zberite na naslednjem potovanju, preden ga spet poberejo.

en: The Passage
sl: Prehod

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
sl: Najprej morate začeti z zlatom na desni, kar pomeni, da se morate umakniti zombiju v majhnem prehodu.
    
    Tam ne morete dobiti zlata spodaj (lahko vstopite, a ne morete nazaj ven). Torej morate zombija zvabiti v jamo in ga skupaj ubiti z zlatom, tako da odkopljete opeke na njegovi levi in ​​ga zvabite vanje. Včasih postane pameten in spusti zlato, preden se ujame, in potem morate ponoviti celoten postopek. Hitro premikanje v prvi vrsti naredi to manj verjetno...
    
    Ko se zombi ponovno pojavi na vrhu, ga zvabite na levo stran, pojdite mimo njega in se prepričajte, da vas spremlja, ko kopljete po dvojnem stolpcu opeke.
    
    Za zadnji kos zlata zombija zvabite v betonsko jamo, tecite naprej čez njegovo glavo, vzemite zlato in pojdite čim prej, ko se pojavijo skrite lestve. To je verjetno najtežji del.
    
    Ko pridete do jame pred izstopno lestev, se spustite na isto raven kot je jama in počakajte, da vas zombi prehodi in pade noter. Potem ste prost, da greste.

en: Out Of My Way!
sl: Proč z moje poti!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
sl: Lažje je priti mimo zombijev pod njimi. Počakajte, da se vam kdo zares približa (počakajte do zadnjega trenutka) in nato preklopite mimo njega.
    
    Ko ste mimo zadnjega, jih nato pustite da padejo na beton, potem zbiranje zlata bo le sprehod.

en: Waking Up The Dead
sl: Zbujanje mrtvecev

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
sl: Spoznali boste, da se zombiji najprej premikajo navpično v vašo smer in nato še vodoravno. To pomeni, da se bodo večino časa premikali v ravni črti navzgor. Uporabite to dejstvo, da se spuščate zraven njih.
    
    Seveda je prvi val zombijev prevelik, da bi se jih lahko odpravili s tem trikom, zato bi morali najprej zvabiti nekaj zombijev v majhno jamo. Potem se najprej pomaknite navzgor, da se povzpnejo in nato spustijo. Vendar spuščanje zahteva nekaj cik-caka na začetku, ker zombiji ne bodo tvorili ravne vrste.
    
    Združiti boste morali še drugi val zombijev preden se bosta lahko odpravili mimo.

en: Zombie Lemmings
sl: Zombiji lemingi

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
sl: Pojdite gor s sprehodom nad glavami zombijev. Težko je le pri zadnjih dveh, ker tam potrebujete natančen čas.
    
    Začnite z zlatom na desni. Končajte s srednjim od petih na na dnu škatle.
    
    Če se sprašujete, zakaj obstajata dve skupini h-lestev, kamor morate stopati nad zombijem, ko plezate po pojavnih lestvicah, upoštevajte, da zombiji uporabljajo isti trik tudi sami, da pridejo po vas, zato boste morali to narediti dvakrat.

en: Death Trap
sl: Smrtna past

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
sl: 22. pravilo: Kadar ste v dvomih, poznajte pot ven!

en: Overcrowding
sl: Gneča

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
sl: Zombiji se bodo sčasoma združevali, kar vam bo olajšalo, da se jim izognete, a je težje ukrasti njihovo zlato. Najbolje, če dobite toliko zlata kolikor je le mogoče pred vsemi drugimi. Morda vam ne bo uspelo dobiti vsakega kosa pred njimi, vendar obstajajo kraji, kjer jih je lažje oropati.

en: Fear Of Heights
sl: Strah pred višino

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
sl: Ko boste hodili levo po vrhu dveh zombijev, se bo našel še en, ki se bo v določeni točki premikal v vašo smer. Skočite na levo in takoj tecite čez njega, sicer se ne boste mogli premakniti dol do lestev.
    
    Najbolje je, če vse zlato na sredini zberete v enem pohodu (z eno izjemo), sicer boste imeli dolgo in mučno delo dobiti nekaj kosov zlato nazaj od zombijev.
    
    Ko prispete na dno, vam lahko pride prav, če namamite vse zombi se premikajo v isto smer tako, da počakate dovolj dolgo na dnu velikih lestev.
    
    Glede ugank za izkopavanje časa v kabinah upoštevajte moj nasvet, da je bolje vstopati pogosteje kot poskušati dobiti vse naenkrat in biti zaklenjen...

en: Raining Zombies
sl: Dež zombijev

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
sl: Poglejmo, ali ste se naučili svoje lekcije o zombijih in lestvah...

en: A Desperate Jump
sl: Obupni skok

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
sl: Počakajte trenutek, ko je zombi dosegel vrh lestve in se je začel spuščati - takrat skočite.
    
    Da bi šli mimo ostalih zombijev, je treba včasih teči čez njihove glave.

en: Among Zombies
sl: Med zombiji

en: All it takes is good strong nerves...
sl: Potrebni so le dobri močni živci...

en: The Horde
sl: Horda

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
sl: Tako je to z zombiji: bolj je počasi bolj je grozljivo.
    
    Pohitite in rešite te uganke. Ura teče...

en: Dance With Death
sl: Ples s smrtjo

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
sl: Edini način, da pridete do zlata je, da celo pot jahate po njegovi glavi. Ji-ha!Jezdi ga kavboj!

en: Zombie Invaders
sl: Zombiji osvajalci

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
sl: Poglejte, kaj se zgodi, če se po lestvi povzpnete ob strani, vendar le do tam, ko ste na isti ravni z opekami, po katerih hodijo zombiji...

en: Just Survive
sl: Komaj preživel

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
sl: Izogniti se zombijem je lažje, kot si morda mislite. Le nekaj zombijev, ki so sami in niso v vrsti z ostalimi, vam bo pokvarilo dan. Zato je leva stran lažja, ker je manj osamljenih zombijev.

en: Death Race
sl: Smrtna dirka

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
sl: Ko ste na isti ravni, lahko zombija zamotite, da ne pobegne navzdol. Kdo je rekel, da mora biti poštena igra?

en: Zombie Free Zone
sl: Ozemlje brez zombijev

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
sl: Končno ste se rešili grozote z zombiji okuženega sveta. Zdaj ko ste v coni brez zombijev, nič ne more iti narobe, kajne?

en: The End
sl: Konec

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
sl: ČESTITKE !!!
    
    Končali ste vse stopnje v igri Zlato živih mrtvecev !!!
    
    Ali res?

en: Gold Rush II
sl: Zlata mrzlica II

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
sl: Teh 20 stopenj ima še težje izzive in bolj zapletene uganke. Potrebujejo boljšo časovno uskladitev kot prva Zlata mrzlica. Niso za strahopetce. Kot prej boste morali tudi kopati med padanjem. Uživajte!
    
    Ustvaril jih je Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], ki je tudi ponudil posnete rešitve.
    
    Najbolje je, da najprej preigrate stopnje prve Zlate mrzlice pred poskusom Zlate mrzlice II, ker boste potrebovali številne tehnike, ki se jih je tam lažje naučiti. Nobena izmed stopenj iz obeh iger ni nemogoča. Če dvomite, uporabite 'Premakni -> Pokaži rešitev', da vidite rešitve, ki jih je dodal avtor.

en: A Big Start
sl: Velik začetek

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
sl: Počakajte za trenutek preden se premaknete levo. Tako bo lažje doseči zlato s premikanjem po glavah sovražnikov.
    
    Hitro stopite na lestve, ki se pojavijo. Preden boste lahko dosegli najvišje lestve, boste morali s pomočjo sovražnikov prečkati dve luknji.
    
    Kako boste to napravili, je odvisno od tega, koliko sovražnikov vam bo sledilo, ko boste stopili na pravo lestev. V najboljšem primeru sta to dva čez katera se lahko premaknete čez njiju čez prvo luknjo. Nato napravite kratek premor, medtem ko napravita naslednji most čez drugo luknjo.
    
    Nadaljnji pobeg je odvisen od vaše hitrosti in spretnosti.

en: Teamwork
sl: Skupinsko delo

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
sl: Zlato na desni strani je le vprašanje hitrosti in spretnosti, ravno tako velja za zlato na spodnjih nivojih.
    
    Da dosežete zlato nad drogom na levi, se premaknite po glavah sovražnikov, medtem ko se premikajo ob drogu.
    
    Za zlato v sredini boste potrebovali več premisleka. Ko sovražnik pleza po dolgi lestvi na sredini-levo, skočite na desno in izkopljite opeko levo od droga. Pojdite navzgor in počakajte na sovražnika, da se boste lahko postavili na njegovo glavo. Vzemite zlato, izkopljite tri bloke in vstopite v osrednjo zgradbo.
    
    Počakajte, da sovražnik pride po lestvi, ko se pojavite na desni. Izberite pravi trenutek, da stopite na njegovo glavo, ko se pomika gor in dol po zgornjih klinih. Tako boste dosegli zlato zgoraj desno. Ostalo je enostavno.

en: Watch Out For Traps
sl: Pazite na pasti

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
sl: Uporabite štiri sovražnike, da napolnite lažne opeke, ki se nahajajo na poti do lestev.

en: Easy Prey
sl: Lahek plen

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
sl: To ni zelo težko. Glavna stvar je, da preprečite, da bi sovražnik dobil kos zlata. To je lažje kot izgleda, če najprej zberete enostavno dostopne kose.
    
    Pomagalo vam bo, če spravite sovražnike v skupino. Če ste na drugi strani pregrade, jih lahko združite tako da se premikate gor in dol.
    
    Nekaj izmed opek je pasti, zato lahko včasih uberete bližnjico. Nikoli pa se ne smete na to zanašati.

en: The Gold Mine
sl: Rudnik zlata

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
sl: Zlato na dnu morate pobrati zadnje.
    
    Morda bo uporabno, če nekaj sovražnikov vodite v jame, medtem ko pobirate zgornje kose zlata. Preden pa poberete zadnje zlato pa jih ne pozabite izpustiti..
    
    Zlata na dnu se lotite šele ko boste premislili kje bi se lahko pojavila ubežna pot. Ko boste enkrat v veliki jami, ne boste imeli časa za premislek ...

en: Entangled
sl: Zavozlan

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
sl: Izognite se prvemu sovražniku med lestvami na desni.
    
    Sedaj pridete do prostora, kjer je veliko jaškov lažnih opek, ki vodijo navzdol. Spustite se skozi najbolj levi jašek in med padanjem izkopljite opeko na desni. Sovražnik mora biti eno lestev stran od vas in mora takoj skočiti za vami. Splezajte gor, se spustite skozi najbolj desni jašek in se napotite do enega samega kosa zlata. Pobegnite skozi pasti pod izkopano opeko. Časovna uskladitev je zelo pomembna.
    
    Bodite dovolj hitri, da dosežete lestev na levi preden vam pot prekriža drug sovražnik. Stopite na enako višino kot je desna jama. Sovražnik bo prečkal čez vas in padel v jamo. Vzemite zlato na desni, izkopljite opeke na levi in privabite tretjega sovražnika v lažno opeko. Stopite čez njegovo glavo in pobegnite navzgor.
    
    Premaknite se v lev odsek tako da izkopljete opeko blizu vrha. Naslednjemu sovražniku se lahko izmaknete tako, da skočite skozi past, ki vodi v desni odsek, pri tem pa vam naj sledi.
    
    Da dosežete zlato na dnu, zvabite sovražnike stran in poiščite lažne opeke, ki vodijo dol. Izkopljite opeko na koncu vrstice in hitro vzemite te kose.

en: Three Friends
sl: Trije prijatelji

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
sl: Oba sovražnika boste potrebovali, da vam bosta pomagala končati stopnjo. Ko dobite zlato na betonskem stebru, počakajte na robu. Prepričajte se, da vam bo prvi pomočnik pomagal, ko skočite navzdol. Vzemite zlato na vaši levo, pojdite navzgor in hitro izkopljite opeke levo od lestve, dokler se ne morete več premakniti levo, pri tem naj vam sovražnik sledi. Stopite čez njegovo glavo, da dosežete naslednjo lestev in spet pojdite navzgor.
    
    Skočite v jamo in enakomerno izkopljite obe strani. Ko se sovražnik premakne proti vam skozi izkopane opeke, ga ujemite, tako da boste lahko izkopali še dva stolpca opek na levi. Ko steče iz izkopane opeke, pojdite na levo, stojte poleg jame in izkopljite vašo desno stran, da ga spet ujamete. Pojdite en korak navzdol po najbližji lestvi in ga prepričajte v skok v jamo. Sedaj vzemite zlato in pobegnite!
    
    Ko pridete spet na desno, boste morali najti jašek lažnik opek, ki so skrite pod opeko, ki se jo da izkopati. Ko pridete nazaj, naj vam drugi sovražnik sledi na najnižji nivo. Pustite ga tam in uporabite, da boste lahko dosegli lestve, ki vodijo navzgor.
    
    Pojdite v jamo in do lestve, ki je na sredini-levo. Odprite jašek v širini dveh opek vse do betona, blizu kjer stoji sovražnik. Ko vam sledi levo, ga ujemite. Pojdite pod lestvijo in počakajte, da steče proti jami. Vaš pobeg boste morali začeti na levi, ko začenja padati v jamo, da vas ne bodo ubile opeke, ki se začnejo zapirati.

en: Let Me Out!
sl: Spustite me ven!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
sl: Ne glejte za pastmi, ker jih ni!
    
    Ko dobite prvo zlato, stecite navzdol hitro, da vam sovražnik ne sledi, ampak ubere drugo pot. Pojdite navzdol kolikor morete, da se bo sovražnik premaknil do položaja, mimo katerega lahko pridete. Biti morate zelo zelo hitri!

en: Let Them Live
sl: Pustite jih živeti

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
sl: Z malo spretnosti, je mogoče priti mimo treh ujetih sovražnikov. Uničevanje ni izbira, saj boste dva od treh potrebovali. Če boste prehitro kopali, se bodo sovražniki znova pojavili blizu betonske jame zgoraj desno in morali boste ponovno zagnati stopnjo.
    
    Naslednja kosa zlata lahko dosežete le s pomočjo dveh sovražnikov. Imate izbiro, kateri kos boste prvi izbrali, moja nasvet pa je, da nazadnje poberete najvišji kos. Pojavna lestev vam bo poenostavila pot navzgor.
    
    Zadnji sovražnik je najbrž v betonski jami, saj so ga ubile opeke, ki se ponovno zapolnijo. Mimo njega je težko priti. Najlažja pot je, da počakate na najvišji lestvi, dokler ne sovražnik pride do betonske jame. Takrat imate dovolj časa, da dosežete kratko lestev pred dvema visokima lestvama. Počakaj, da skoči navzdol, nato lahko hitro splezate dol in pobegnete.
    
    Če vam je uspelo, da bodo vsi trije sovražniki preživeli, potem ste lahko srečni ...

en: Jump And Run!
sl: Skoči in teci!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
sl: Skočite na levo iz najvišjega droga na desni. Ne čakajte predolgo, pod najvišjim drogom naj ne bi bila več kot dva sovražnika, ko enkrat skočite dol.
    
    Stopite preko glav padajočih sovražnikov poleg vas in izkopljite najvišjo opeko. Prečkajte opeko in vzemite zlato. Počakajte na srednjem drogu, dokler ni prva lestev osvobojena sovražnikov. Ne skočite na to lestev prehitro ali prepozno.
    
    Če ste prišli tako daleč, hitro pričnite zbirati zlato. Prehitite sovražnike in ostanite pod njimi.

en: The Lone Golddigger
sl: Osamljeni zlatokop

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
sl: Najbolje je, da zberete zlato v zgornjem levem koncu, tako da zbirate od desne proti levi. Izkopati boste morali stolpec opek ob lestvi, da boste lahko prišli ven. Do takrat ko boste vzeli najbolj levi kos zlata, boste preteklo že toliko časa, da vam bo uspelo pobegniti le, če izkopljete diagonalno in uberete bližnjico. Opekam, ki jih kopljete, morate najprej odstraniti zlato.
    
    V spodnjem levem odseku je zahtevno najbolj levo zlato. Izkopljite stolpec opek dokler jih ni le še pet. Počakajte, da se opeke zgoraj ponovno napolnijo in izkopljite naslednjo opeko šele ko se zgornja opeka pojavi. Sedaj izkopljite celoten stolpec opek, ampak pustite šestega z dna. Tedaj lahko stečete noter, izkopljete in padete na zlato na levi.
    
    Zlato na dnu zahteva hitrost. Izkopljite vse opeke, poberite zlato in pojdite nazaj. Ob zadnji opeki, boste morali sočasno izkopati obe strani.
    
    Zlato znotraj velike škatle potrebuje nekaj premisleka, morali pa boste biti tudi hitri ...

en: Left Or Right?
sl: Levo ali desno?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
sl: Premaknite se levo, nato takoj desno. Nadaljujte navzdol, dokler ne padete na lažno opeko, ki ima spodaj dva betonska bloka. Počakajte tam, dokler se sovražnik premika, nato pojdite desno.
    
    Ko dosežete dno, poberite zlato in stecite do najbližje lestve, ki vodi navzgor. Za nekaj časa nadaljujte navzgor, nato pa se vrnite nazaj do dna na levi vaših sovražnikov. Pojdite na najbolj leve lestve, ki vodijo v zgornji desni kot.
    
    Da pridete mimo dveh sovražnikov, boste potrebovali nekaj spretnosti. Premaknite se gor in dol, dokler se ne oba sovražnika premakneta gor in vas eden želi ujeti. Premaknite se preko njegove glave in pobegnite navzgor, preden vas dobi drugi.

en: Treasures of Gold
sl: Zakladi zlata

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
sl: Začnite tako, da poberete zlato na levi. Nato vzemite zlato v naslednjem odseku na desni. Da od tam pobegnete, se premaknite čez sovražnikovo glavo, medtem ko pleza iz izkopane opeke.
    
    Umaknite se prostemu sovražniku, splezajte do najvišjega zlata in vzemite prve tri kose, pri tem pa se prepričajte, da je pot za pobeg prosta. Zvabite prostega sovražnika gor v lažno opeko v tem odseku in vzemite zadnji kos zlata. V eni točki na poti navzgor, mu boste morali priti zelo blizu.
    
    Preostali odseki potrebujejo nekaj premisleka in dobre časovne uskladitve, ne bi pa smeli biti pretežki.
    
    Nazadnje vzemite najbolj desno zlato. Ko se pojavijo skrite lestve, boste imeli zelo malo časa, da se premaknete nazaj navzgor.
    
    Poskrbite, da najbolj levi sovražnik ne bo zapustil svoje luknje. Potrebovali ga boste, da vam bo pomagal doseči skrite lestve za pobeg, ko spleza čez drog zgoraj levo.

en: Never Reaching The Bottom
sl: Nedosegljivo dno

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
sl: Na drogovih se izognite sovražniku tako da se spustite na nižji drog tik preden vas doseže in se premaknete pod njim desno. Poberite zlato in padite na naslednji drog, pri tem pa počakajte na pravi trenutek. Sovražnik mora pasti blizu stolpca betona.
    
    Ko dosežete sredino, ga pripravite do tega, da bo padel med dva kosa zlata. Držite se na vsakem drogu in se premaknite čez njega, da vzamete zlato.
    
    Da dosežete zadnjo kos zlata, pripravite sovražnika do tega, da bo splezal pred vami, ko ste pod njim na lestvi. Potisnite ga navzgor in mimo na beton. Ko pade dol, se premaknite čez njegovo glavo in vzemite zlato.

en: Getting Past The Enemy
sl: Pot mimo sovražnika

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
sl: Prvi sovražnik potrebuje zelo natančno časovno uskladitev. V past boste morali skočiti tik pred njim, se nato premakniti levo in steci po lestvi navzdol.
    
    Drugi sovražnik je bolj težaven. Premaknite se čez njegovo glavo, nato izkopljite zgornjo levo opeko in vse opeki na vaši desni, medtem ko padate. Sedaj pripravite sovražnika do tega, da pade, tako da stojite na dnu. Stecite po lestvah in mimo njega na desni, tik preden se opeke spet zapolnijo.
    
    Dva sovražnika v naslednji jami ne bi smela biti težavna.
    
    Prehod mimo zadnjega sovražnika je kočljivo opravilo. Vedeti boste morali točno kdaj se spustiti. To je malo po tem, ko je dosegel najvišjo točko lestve in se premika navzdol.

en: Narrow Paths
sl: Ozke poti

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
sl: Počakajte prvega sovražnika na dnu. Dve višji lestvi vam bosta omogočili, da lahko pridete mimo njega. Premaknite se po najbolj desni lestvi navzgor na enako višino kot sta ti lestvi. Sovražnik bo splezal po njiju in vam ne bo več povzročal nadaljnjih težav.
    
    Mimo sovražnika, ki straži zlato, lahko pridete levo od treh opek, kjer je lažna opeka. Počakajte, da spleza po lestvi, nato pa se hitro spustite skozi past in pojdite po zlato. Da pridete nazaj mimo njega, uporabite podobno ukano kot za prvega sovražnika.
    
    Ko spet splezate gor, se prepričajte, da gre desno samo eden izmed naslednjih štirih sovražnikov. Na najbolj desni lestvi se povzpnite le za en klin in počakajte, da je naslednji sovražnik tik pod presledkom med lestvama. Če tam počakate, vam predhodni sovražnik ne bo sledil. Sedaj splezajte gor in levo ter se spustite skozi steber lažnih opek, blizu sovražnika, ki bi mu želeli uiti.
    
    Hitro se spustite po lestvah in skozi lažne opeke spodaj levo. Počakajte, da začneta dva sovražnika padati, nato pa hitro stecite po lestvah, preden vam lahko naslednji sovražnik zapre pot.
    
    Najbolj levi stolpec opek vam bo omogočal spust. Počakajte, da naslednji sovražnik spleza dovolj visoko, da ga lahko potiskate naprej po lestvi. Sedaj zvabite druga dva sovražnika v nekaj pasti, ki so blizu stebra z lažnimi opekami.
    
    Pojdite spet do dna, kjer lahko vzamete zlato. Pri tem naj vam sovražnik sledi. Ko začne padati, stecite navzgor in pobegnite. Izmaknite se naslednjim trem sovražnikom na najnižjem nivoju, kjer je dovolj prostora, da pridete mimo.
    
    Sedaj se prepričajte, da zadnji sovražnik vztraja na lestvi na desni, medtem ko kopljete do njega. Je edini sovražnik v tej stopnji, ki ga lahko ujamete s kopanjem. Uživajte!

en: The Breakout
sl: Pobeg

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
sl: Da pridete mimo prvega nasprotnika, boste morali premike dobro časovno uskladiti. Ko splezate po lestvi, ga lahko pripravite, da se premika gor in dol po zgornjih dveh klinih. V pravem trenutku se lahko prikradete noter in izkopljete opeke levo od lestve.
    
    Pot do naslednjega sovražnika je uganka s časovnim usklajevanjem kopanja. Dobiti dva kosa zlata v sredini opek je zapleteno in zelo težko, tudi če poznate pot, zato ne obupajte, tudi če se zdi nemogoče. V najslabšem primeru boste morali opeke pogledati v urejevalniku ali pa predvajati rešitev.
    
    Ko dosežete odsek z drugim sovražnikom, ga morate privabiti v jamo. Opeka v jami je past, zato morate biti dovolj hitri, da se premaknete čez njegovo glavo levo, preden pade v past. Časovna uskladitev je zelo pomembna.
    
    Da pridete mimo tretjega sovražnika, samo kopljite.
    
    Zadnjega sovražnika privabite navzdol na najbolj desni lestvi na dnu. Tam se mu lahko izmaknete, če ste dovolj hitri.

en: Digging Hassle
sl: Napori kopanja

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
sl: Da se prebijete iz prvega odseka, skočite skozi jašek pasti pod najvišjim drogom in izkopljite steber opek na vaši levi. Nikoli ne boste dovolj hitri, da bi do droga prispeli v pravem času, ker vas ena izmed opek upočasni. Čas lahko prihranite tako, da jo izkopljete najprej, ampak kljub temu boste potrebovali zelo dobro časovno uskladitev.
    
    V drugem odseku splezajte na drog in se premaknite do stebra lažnih opek nad najbolj desno kratko lestvijo. Spustite se v tunel in kopljite obe strani naenkrat, pustite pa najnižjo opeko. Sedaj pojdite nazaj, se spustite v pasti na desni in kopljite dokler ne dosežete kosov zlata. Nato pobegnite po lestvah na levi.
    
    Splezajte gor in izkopljite vrhnjo opeko na vaši levi. Spustite se skozi lažne opeke pod njo, pri tem pa izkopljite tri opeke na levi. Sedaj boste morali biti dobro časovno usklajeni, da boste dobili zlato in nadaljevali na nižji nivo. Izkopljite oba stebra opek na levi, razen najnižjega. Ko se opeke pričnejo polniti, izkopljite preostale opeke in stecite po lestvah. Izkopljite najvišjo opeko na desni in poberite zlato. Potem se prekopljite navzdol do nižjega nivoja te stopnje.
    
    Pot do dna in čez visoko lestev na desni je zelo zapletena. Razpoznavna znaka sta dve obliki križa, vsaka iz petih opek. Spustite se v spodnji levi križ in izkopljite njegovo najvišjo opeko, nato hitro pojdite navzgor in izkopljite opeko na levi drugega križa. Preden se vrnete do opeke, ki ste jo prvo izkopali, boste morali pasti skozi tri pasti. Vstopite noter in padite skozi dve pasti, ki sta pod njo.
    
    Sedaj se lahko premaknete desno in najdete pot do dna.

en: Synchronised Running 2
sl: Usklajen tek 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
sl: Ta stopnja je poimenovana po izvirni stopnji 'Usklajen tek' v igri 'Izziv'.
    
    Ko hodite po glavi sovražnika je zelo težko držati enako hitrost, ampak ni nemogoče. Če želite resničen izziv, poskusite s tipkovnico. To bo stvari še otežilo ...

en: The Heartbreaker
sl: Lomilec src

en: No hint!
sl: Brez namiga!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
sl: Te stopnje je ustvaril Marco Krüger, prvotni avtor programa KGoldrunner, ter nekateri njegovi prijatelji in drugi sodelavci. Uporabljajo pravila igre KGoldrunner. Sovražniki tečejo hitro in imajo nasilno strategijo iskanja. Uživajte!

en: Demolition
sl: Rušenje

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
sl: Dvajset stopenj, ki zahteva malo premisleka in malo časovne usklajenosti. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.
    
    Ustvaril jih je Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
sl: Gor in dol

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
sl: Trik je v tem, da pridete mimo vseh sovražnikov in na najvišjo lestev, nato pa jih morate prepričati, da vam sledijo v majhnih skupinah. Ko bodo enkrat na opekah, jih lahko ubijete in vzamete njihovo zlato.

en: Dig, Baby, Dig!
sl: Koplji, Polde, koplji!

en: This should be fairly easy. No hint!
sl: To bi moralo biti precej lahko. Ni namiga!

en: Fetch!
sl: Prinesi!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
sl: Pripravite vaše sovražnike do tega, da za vas pridobijo zlate kose, ki jih sami ne morete doseči.

en: Acrophobia
sl: Strah pred višino

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
sl: Da dobite zadnji kos zlata, ubijte sovražnika in ga pripravite do tega, da vam ga prinese.

en: Panic!
sl: Panika!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
sl: Včasih lahko pripravite sovražnike do tega da tečejo proti ali vstran od vas tako da se pomaknete po lestvi navzgor ali navzdol.

en: Landfill
sl: Odlagališče

en: You can walk on top of trapped enemies.
sl: Po ujetih sovražnikih lahko tudi hodite.

en: Inwards And Upwards
sl: Navznoter in navzgor

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
sl: Imate le eno možnost, da dobite tiste prve tri kose zlata.

en: Vertical
sl: Navpično

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
sl: Če hitro skopljete luknjo in skočite vanjo, bo sovražnik skočil v betonsko luknjo na desni.

en: The Divide
sl: Prepad

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
sl: Enega sovražnika lahko ubijete tako da odkopljete eno izmed spodnjih opek v ločnici in ga pripravite, da se odpravi do tja.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
sl: Pot do ubežne poti na desni je zapletena. Kako pridete mimo zadnjega sovražnika? Časovna usklajenost je tukaj zelo pomembna!

en: The Box (1)
sl: Škatla (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
sl: Ta stopnja je precej predvidljiva. So nekatera mesta, kamor lahko ujamete sovražnike, če ne marate, da tekajo naokoli.

en: Crowd Control
sl: Nadzor nad množico

en: Remember 'Landfill'?
sl: Se spomnite 'Odlagališča'?

en: One Way Up
sl: Samo ena pot navzgor

en: This one is easy. No hint!
sl: Ta je lahka. Brez namiga!

en: Use Your Enemy
sl: Uporabi svojega sovražnika

en: Use yourself as bait.
sl: Uporabite sebe kot vabo.

en: Race To The Bottom
sl: Dirka do dna

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
sl: Če ne boste uspeli priti do dna pred sovražniki, ste mrtvi.

en: No-Brainer
sl: Enostavno

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
sl: Morali se boste sprehoditi po glavi sovražnika, da boste dobili tisti zlati kos v sredini.

en: Depth
sl: Globina

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
sl: Privabite nekaj sovražnikov v betonsko luknjo, da jo boste lahko prekoračili. Nato jih potisnite eno stopnjo bolj navzdol preden začnete kopati in poberite zlato.

en: Density
sl: Gostota

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
sl: Ne ubijajte sovražnikov. To bo zadnji delček napravilo precej lažjega.

en: The Box (2)
sl: Škatla (2)

en: Concrete Towers
sl: Betonski stolpi

en: Mazes
sl: Labirinti

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
sl: Labirinti, labirinti, labirinti. Nekateri s sovražniki, nekateri brez. Čeprav morate občasno kakega ubiti, je bolje, da jih ne, saj se pojavijo na vrhu in vam onemogočijo izhod. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.
    
    Odlična zbirka stopenj za izkušene igralce, ki jih je ustvaril Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Stopnje so poimenovane po škratih v mitih in zgodbah (nekaj jih je poimenovano po vilinih), začnejo pa se s sedmimi škrati iz Disney-eve Sneguljčice.

en: Dopey
sl: Sramežljivček

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
sl: Precej preprosto, izognite se padcu z lestev. Obstajajo številni načini, da preidete preko dveh sovražnikov na koncu. Ena izmed najhitrejših je, da počakate na visoki navpični lestvi, tik pod drugo najvišjo vodoravno lestvijo, dokler ni pot do izhoda prosta.

en: Sleepy
sl: Zaspanček

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
sl: Veliko vračanja po isti poti, ni pa nič težkega.

en: Doc
sl: Vseznalček

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
sl: Potrebovali boste nekaj trikov, da dobite zlato, ampak nič težjega.

en: Grumpy
sl: Godrnjavček

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
sl: Izgleda zapleteno, vendar je preprost labirint.

en: Sneezy
sl: Kihavček

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
sl: Precej predvidljivo, edini trik je kako privabiti sovražnike, da se premaknete mimo. Na začetku poskušajte privabiti dva zgornja sovražnika v zgornjo-srednjo jamo. To vam da dovolj časa, da se izmuznete mimo. Sovražniku na dnu se lahko relativno enostavno umaknete (dvakrat). Da pridete mimo dveh zgornjih sovražnikov, morate prvega privabiti v labirint, dokler ne najdete poti mimo njega, nato pa zvabite drugega v odsek z drogom blizu vrha.

en: Bashful
sl: Sladkosned

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
sl: Da dosežete dva kosa zlata zložena drug nad drugim, se morati spustiti skozi past pod eno izmed lestev nad tem odsekom.
    
    Pustite kos zlata na zgornji levi za na konec.

en: Happy
sl: Uhaček

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
sl: Za to stopnjo obstajata dve ukani. Če želite visoko zlato, se premaknite dol, da privabite sovražnike navzdol, nato pa se premaknite gor, da poberete zlato (in obratno). Včasih boste morali uporabiti ukano z lestvami. Če ste na navpični lestvi in je nasprotnik nad vami, bo včasih bežal stran od vas.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
sl: Da dobite kos zlata v sredini-levo, boste morali sovražnika privabiti čez drog in steci čez njega, ko pride na njegov konec. Enak trik boste potrebovali, da pridete nazaj, razen če vam je že sledil preko droga. V tem primeru, boste morali najti drug prostor, da se mu izognete.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
sl: Pazite, da sovražniki ne dobijo zlata, ker ga boste težko dobili nazaj! Če se premaknete v sredinski odsek, lahko večino sovražnikov pripravite do tega, da se premaknejo gor in desno. To vam dovoli, da dobite zlato iz spodnjega nivoja. Nekatere opeke na dnu so pasti. Ko pride sovražnik blizu, se lahko spustite v past, stopite na stran in se pomaknete čez sovražnika. Najbolje pa je, da jih vodite tako, da se izogibajo spodnjemu odseku, medtem ko pobirate zlato.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
sl: Predvidljiv labirint: lažna opeka pod lestvijo na sredini spodaj je lahko uporabna.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
sl: Najtežji del je, ko dva sovražnika prideta v sredino labirinta in morate mimo. Poskusite se pomakniti dol in na levo, zvabite enega dol, ga ujemite in nato pojdite navzgor, da ujamete drugega. Lahko pa ju tudi ukanite s pametnim kopanjem.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
sl: Edini trik v tej stopnji je, da uporabite skrite prehode in v njih zvabite tudi sovražnike.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
sl: Obstaja več načinov kako priti mimo sovražnika, ki je v zanki lestev-past. Lahko počakate ob pasti in ko je na polovici lestve, stopite vanjo ter se takoj premaknite levo in dol. Kljub temu lahko v to zanko na začetku padejo trije sovražniki. Temu se morate izogniti. Eden izmed treh se lahko reši zanke, druga dva pa ostaneta ujeta in tako ne morete mimo.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
sl: Potem ko se izmaknete prvemu sovražniku, ne skočite do prvega kosa zlata v sredini prehitro. Sovražnik, ki ste se mu pravkar umaknili, bo namreč padel na nižji nivo, pograbil kos zlata in se pomaknil do tal od koder bo vam nemogoče dobiti njegovo zlato.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
sl: Če imate dva ali več sovražnikov med vami in ciljev, vam bodo morda prišli prav stebri, ki se jih da izkopati. Izkopljite dve plasti, počakajte na eni od vrha, da ujamete sovražnika in se nato pomaknite proti vrhu, da ujamete drugega sovražnika.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
sl: Veliko zlata, samo en sovražnik in še ujet je! Moralo bi biti izjemno enostavno!
    
    Prvi del je sestavljen iz kopanja (večinoma), da zberete zlato. Ni pa očitne poti, da bi dobili zlato na dnu in levo. Uporabiti boste morali past pod lestvijo, da ga dobite. Naslednji trik je, da poberete vse drugo zlato in pustite sovražnika s kosom zlata za konec. Bodite pozorni - ker je sovražnik samo en, je precej hiter!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
sl: Jama zgoraj desno je precej zapletena. Da zapustite labirint, morate v jami imeti sovražnika, tja ga pa ni priporočljivo prestaviti dokler iz nje ne dobite zlato. Če v jamo stopita dva sovražnika preden poberete zlato, ga lahko kar pozabite.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
sl: Najdite lažna tla, da pridete na mesta, ki drugače niso dostopna. Da jih nekaj najdete, jih boste morali izkopati.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
sl: Poberite zlato v sredini in na vrhu, preden poberete zlato levo spodaj in spodaj. Če uničite sovražnika (tisti na levi naravnost prosi za to), vam bo blokiral le izhod, ne pa onemogočil pobiranje preostalega zlata.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
sl: Veliko lažnih opek, ki vas lahko ujamejo ali pa omogočijo dostop do drugih delov labirinta. Preizkušajte pod lestvami in na drugih mestih.
    
    Štiri opeke visoka past na sredini vas zaustavi. Nazaj lahko pridete le, ko ste pobrali že vse zlato, zato se izogibajte spodnjemu desnemu območju, dokler niste pobrali vsega preostalega zlata. Spustite se skozi past pod lestvijo zgoraj-desno, saj ni druge poti, da bi dobili zlato po njo. Ko ste enkrat spodaj, lahko nazaj pridete šele, ko ste pobrali vso zlato. Potem ko dobite kos zlata na sredini-desno, izkopljite dol, da dobite levega izmed dveh sosednjih kosov. Pobeg od zgoraj-desno, bo mogoč, ko zberete vse zlato in se v sredini pojavi majhen odsek lestve.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
sl: Labirint, ampak ne morete videti izhoda. Morda boste morali uporabiti lažna tla. Poskušanje je vaše edino upanje. Če imate težave, si pot narišite na list.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
sl: Ta diagonalni labirint ni pretežek. Lahko se ujamete v jamo ali pa vas dobi hiter samotni sovražnik. Poskusite ga zvabiti v eno izmed jam. Če vam to uspe, je preostanek zelo enostaven.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
sl: Na zgornjem nivoju je preveč sovražnikov, da bi se z njimi borili (opek je malo z razlogom). Namesto tega počakajte na nivoju pod tem in pustite, da pridejo k vam. Kopljite, da pobegnete in poberete zlato spodaj levo.
    
    Na poti nazaj, se postavite na zgornji nivo in uporabite podobno ukano, da privabite sovražnike gor. Izkopljite opeko, ki vodi navzdol in se podajte proti izhodu.
    
    Težave se pojavijo le, če se dva sovražnika pojavita spodaj-levo, v sredini (na poti nazaj) ali pa zgoraj-desno. Razen zadnjega primera, lahko stopnjo končate, brez da bi ujeli sovražnike, nekateri pa lahko nehote padejo v vaši dve jami.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
sl: Labirint brez sten ali sovražnikov - kako težko je lahko sploh to? Pasti so kot stene in sovražniki bi le zapolnili pasti, zato je to morda še ena izmed stopenj, za katero boste morali narisati zemljevid. Zapomnite si, da lahko pasti najdete s kopanjem, vendar se bo igra upočasnila, saj morate počakati, da se opeke znova napolnijo.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
sl: Da pridete skozi sredino, boste morali počistiti številne sovražnike, vendar obstaja le ena opeka, ki se jo da izkopati. Uporabite jo, da se spustite skozi, stecite desno in navzgor do vrstice nad izkopano opeko. Časa je ravno dovolj, da zapeljete sovražnika v zapirajočo se luknjo. Ponovite po potrebi.
    
    Da zapustite labirint, morate najti pot skozi dolgo diagonalno pregrado lestev. Pod eno izmed njih so lažna tla, ki jih lahko uporabite kot pot za pobeg.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
sl: Sovražniki so papirnati tigri, čeprav potrebujete ukano, da se premaknete mimo prvega. Postavite se na vrh lestve na levi lažne opeke. Ko se sovražnik premakne čez lestev desno od lažne opeke, se pomaknite po lestvi navzdol in zapeljite sovražnika, da se premakne v lažno opeko. Hitro se premaknite navzgor in čez glavo sovražnika.
    
    Drugače gre le za krmarjenje sovražnikov do prostora kamor jih lahko ujamete ali pa pridete mimo. Resnična težava nastopi, če sovražnik pobere kos zlata in se nekje ujame od koder ga ni mogoče izkopati. Tako pač je, včasih izgubite.
    
    Da pridete iz sredinskega odseka, najdite dvojno past na levi.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
sl: Pustite kos zlata spodaj desno za na konec. Da pridete nazaj do tega odseka labirinta, boste morali izkopati skozi steno malo bolj spodaj in desno. Najlažja pot za večino sovražnikov je, da jih zvabite do mesta od koder padejo v jamo. Ampak pozor, ko poberete vse zlato, se jame zapolnijo z lestvami in sovražniki lahko pobegnejo.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
sl: Precej predvidljivo, ampak bodite pozorni na nekaj vrat, ki se odpirajo le v eno stran. Gre za vrata zgoraj-desno v sredini. Prepričajte se, da ste pobrali vso zlato, preden sprostite ujetega sovražnika zgoraj-desno, ki ima kos zlata. Uporabiti boste morali tudi lažna tla, skrajno desno na vrhu.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
sl: Na začetku stecite proti vrhu zgradbe podobne piramidi, izkopljite vrh, pojdite navzdol in poberite dva kosa zlata. Nato zvabite sovražnike v območje pod piramido in se premaknite dol in levo. To lahko povzroči, da bo eden sovražnik ujet, drugi pa se premaknejo v območja, od koder so neškodljivi. Če vam katerikoli sovražnik sledi, pobegnite spodaj-levo in po poti poberite nekaj zlata.
    
    Da dobite kos zlata zgoraj levo, morate sovražnika najprej zvabiti iz tistega odseka. Potem ko poberete zlato, vam bodo morda grozili sovražniki na desni. Če je temu tako, pojdite na najnižjo stopnjo odseka, ki ga lahko dosežete brez kopanja. Sovražniki bodo šli v stranski hodnik, vam pa dali dovolj časa, da splezate čez drog in dosežete vrh piramide pred njimi.
    
    Ostalo je le težko delo.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
sl: Lažna tla so ključna v tej stopnji. Pot v odsek pogosto ni pot ven. Veliko sovražnikov boste ujeli, če se premikate dovolj nizko. Pustite zlato iz sredine spodaj za na konec, saj iz tega odseka ne morete, dokler se ne pojavi skrita lestev.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
sl: Ko zberete zlato zgoraj levo, boste morda imeli težave z zapuščanjem tega odseka. Očitna pot ven (na dnu lestve) ne deluje zaradi lažne opeke. Namesto tega morate izkopavanja v tem odseku načrtovati naprej. Izkopljite kos stene, ki vam zapira izhod na desni, nato hitro pojdite navzgor, pograbite zlato in se spustite nazaj skozi manjkajoči del stene, preden se znova pojavi. Tam je lažna opeka, zato kopljite med padanjem vanjo.
    
    Potem ko poberete zadnji kos zlata, lahko pobegnete skozi sredino, kjer se pojavi nov kos lestve. Ta vam omogoča, da kopljete in ponovno vstopite v levi del labirinta.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
sl: En kos zlata morate pobrati že na začetku.
    
    Ko se spustite v spodnji del labirinta, bodo sovražniki šli navzdol in tam ostali. To vam omogoča lažje dobiti zlato na zgornjem delu, težje pa je pobrati zlato spodaj levo. Poskusite dobiti enega ali dva kosa ob vašem prvem izletu navzdol.
    
    Če se pomikate gor in dol na spodnji desni lestvi, se bodo sovražniki zbrali v skupino na levi ali desni. To vam bo olajšalo dostop do zlata dol in desno od sredine. Če je en sovražnik na levi in dva na desni, boste imeli možnost dobiti preostalo zlato spodaj levo, vendar je vseeno bolje, da zlato poberete, ko zberete vse tri sovražnike na desni. V tem primeru boste namreč imeli več izbir lestev, medtem ko se prebijate proti vrhu.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
sl: Sta dve težavi. V zgodnjem delu boste morali sovražnika, ki se nahaja rahlo desno od sredine, ujeti v dno tega odseka. Morali boste dobiti zlato na levi in pravočasno prečkati vrata pasti, hkrati pa boste morali pobrati zlato spodaj levo. Zlato na dnu ni težko dobiti, potrebovali boste le dobro časovno uskladitev, prečkati pa boste morali še nekaj pasti.
    
    Druga težava je v tem, da bo vsaj eden izmed sovražnikov pobral kos zlata. Zelo težko ga boste pripravili do tega, da bo spustil zlato. Privabiti ga boste morali v zgornji desni odsek ali spodnji levi odsek. Privabite ga k lestvi z luknjo zgoraj v sredini odseka. Počakajte dve opeki od luknje, tako da bo med vami in praznino opeka. Sovražnik se bo premikal gor in dol po lestvi, v in iz luknje. Enkrat bo spustil zlato na vrhu lestve in takrat se morate premakniti dol ter mu tako preprečiti, da bi se pomaknil nazaj gor in spet pobral zlato. Potrebovali boste zelo dobro časovno uskladitev - veliko sreče! Lahko pa tudi tečete naokoli in zaupate sreči - sovražnik bo kos zlata spustil prej ali slej!

en: Lots of false floors to use and avoid.
sl: Veliko lažnih tal, ki jih lahko uporabite ali pa se jim morate izogniti.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
sl: Glavna ukana te stopnje je, da privabite sovražnike in jih obkolite, v enem primeru pa jih celo pohodite in dobite kos zlata. Vabljenje ni tako težko, boste pa morali prehoditi velike razdalje. Za hojo preko sovražnikove glave boste potrebovali dobro časovno uskladitev, ni pa pretežko.
    
    Ko dosežete odsek nad vašo začetno točko, boste imeli dva izhoda: eden je lažna opeka pod kratko lestvijo. Lahko pa tudi izkopljete drug kvadrat in se spustite navzdol. Skozi lažna tla je pot, ki vam omogoča, da se izognete zgodnjemu delu labirinta.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
sl: Dva kosa zlata spodaj-levo sta odrezana od ostalega labirinta. Na desni tega odseka, je prazen kvadrat, kjer lahko izkopljete opeko. Da obiščete osamljen odsek, izkopljite opeko, se premaknite levo in navzdol skozi lažno opeko. Biti morate hitri, da dobite kos zlata in se vrnete skozi drugo lažno opeko, saj morate mimo izkopane opeke preden se zapre.
    
    Sovražnik je težaven. Poskusite ga zvabiti na dno labirinta, tako da se spustite na tla, kjer je lestev in splezate nazaj gor, sovražnik pa mora biti na kvadratu brez lestve in tako ostane ujet.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
sl: Labirint je raztresen in težji. Sovražniki so bolj pretkani. Pasti so bolj zlobne. Labirint se spreminja. Lahko boste hodili skozi zanimive labirinte.
    
    Da dobite zadnje kose zlata, morate vstopiti v odsek labirinta na levi in spodaj levi, ki je s steno ločen od ostalih. Odsek je oblike velike črke L. Izkopljite dve opeki na desnem robu L (levo od sredine) in skočite noter - tam je lažna opeka, ki vas spusti skozi.
    
    Zatem, ko boste zbrali vso zlato, se labirint spremeni. Spustiti se boste morali nekje blizu začetka in se prebiti skozi. Zgoraj desni izhod izgleda blokiran. Izkopljite dve opeki, padajte za nekaj časa in tako boste našli pot ven.

en: Initiation
sl: Začetek

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
sl: S temi 100 stopnjami se odlično uvedete v igro, je pa tudi dobra priložnost za izkušene, da dosežejo visoke rezultate. Ustvaril jih je Peter Wadham in uporabljajo tradicionalna pravila igranja.
    
    Nekaj zadnjih stopenj je zelo zahtevnih, če pa iščete še večji izziv, poiščite 'Maščevanje Petra W' ...

en: Don't Panic
sl: Brez panike

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
sl: Ovitek knjige Douglasa Adamsa: Štoparski vodnik po galaksiji, je v velikih črkah opominjal, da ni razloga za paniko. Sovražniki so za steno in vas ne morejo doseči.

en: Lust for Gold
sl: Zlata mrzlica

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
sl: Ko ubijete sovražnika, ga lahko trajno ujamete v jami zgoraj desno.

en: Ladders?  Trust me!
sl: Lestve? Zaupaj mi!

en: Drop In and Say Hello
sl: Spusti se in reči Živijo

en: The Mask
sl: Maska

en: Check for Traps
sl: Preveri, kje so pasti

en: Take It Easy!
sl: Lepo počasi!

en: Fall on a Fortune
sl: Padec na srečo

en: The Lattice
sl: Rešetka

en: Shower of Gold
sl: Ploha zlata

en: The Foundry
sl: Livarna

en: Soft Landings
sl: Mehki pristanki

en: Unlucky for Some
sl: Nesreča za nekatere

en: The Balance
sl: Ravnovesje

en: Gold Bars
sl: Zlate palice

en: Hard Row to Hoe
sl: Težka vrsta za okopavanje

en: Golden Maze
sl: Zlati labirint

en: Delayed Trap
sl: Zakasnjena past

en: Nowhere to Hide
sl: Nikamor za skriti

en: Watch the Centre
sl: Pazi na središče

en: Where to Dig?
sl: Kje kopati?

en: Easy Stages
sl: Lahke stopnje

en: Gold Mesh
sl: Zlata mrzlica

en: Acrobat
sl: Akrobat

en: Mongolian Horde
sl: Mongolska horda

en: Rocky Terrain
sl: Skalnat teren

en: Down the Chimney
sl: Dol po dimniku

en: Space Invader
sl: Vesoljski osvajalec

en: Winding Road
sl: Ovinkasta pot

en: Light My Fire
sl: Prižgi mi ogenj

en: Cockroach
sl: Ščurek

en: The Runaround
sl: Tek v krogu

en: Speedy
sl: Hitro

en: Dig Deep
sl: Koplji globoko

en: Forgotten Gold
sl: Pozabljeno zlato

en: Two of Diamonds
sl: Karo dvojka

en: Suicide Jump
sl: Samomorilski skok

en: Easy Access
sl: Lahek dostop

en: Gold Braid
sl: Zlata vrvica

en: Cat's Eyes
sl: Mačje oči

en: Keep Them Coming
sl: Naj prihajajo

en: The Funnel
sl: Lijak

en: Lattice Maze
sl: Rešetkast labirint

en: Hard Work for Poor Pay
sl: Težko delo za majhno plačilo

en: Forked Ladders
sl: Razvejene lestve

en: Snowing Gold
sl: Sneg iz zlata

en: Left or Right?
sl: Levo ali desno?

en: Houndstooth
sl: Pasji zob

en: Five Levels
sl: Pet stopenj

en: Pitfalls
sl: Pasti

en: Get IN There!
sl: Pojdi NOTRI!

en: A Steady Climb
sl: Stalen vzpon

en: Fall-through Lattice
sl: Nevarna rešetka

en: Get me OUT of Here!
sl: Spustite me VEN!

en: Empty Cellar
sl: Prazna klet

en: The Rose
sl: Vrtnica

en: Lotus Puzzle
sl: Lotosova uganka

en: Long Drop
sl: Dolg spust

en: Party On!
sl: Žurka!

en: Cross-stitch
sl: Križni vbod

en: Cannot Get Up There
sl: Ne da se priti tja gor

en: They Are Everywhere!
sl: Povsod so!

en: Rooftops
sl: Strehe

en: Tricky Traps
sl: Zapletene pasti

en: Make Them Work for You
sl: Naj delajo zate

en: Get Going!
sl: Gremo že!

en: Three Chimneys
sl: Trije dimniki

en: The Archway
sl: Hodnik

en: Starwave
sl: Zvezdni val

en: Amazing Finish
sl: Neverjeten zaključek

en: Pillars
sl: Stebri

en: Hopeful Descent
sl: Upajoč spust

en: The Rack
sl: Polica

en: Twists and Turns
sl: Obrati in zavoji

en: The Saucer
sl: Krožnik

en: The Dotted Line
sl: Pikčasta črta

en: Do Not Look Down (1)
sl: Ne glej navzdol (1)

en: Getting Started
sl: Kako začeti

en: Easy Middle
sl: Lahko srednje

en: Do Not Look Down (2)
sl: Ne glej navzdol (2)

en: Which Way?
sl: Kam sedaj?

en: Do Not Look Down (3)
sl: Ne glej navzdol (3)

en: Drop?
sl: Spust?

en: Help!
sl: Na pomoč!

en: Yorick's Skull
sl: Yorickova lobanja

en: No Mercy
sl: Brez milosti

en: Gold Sandwich
sl: Zlati sendvič

en: Golden Curtain
sl: Zlata zavesa

en: Are you spider or fly?
sl: Ste pajek ali muha?

en: Funny?
sl: Smešno?

en: Hard Landings
sl: Težki pristanki

en: Golden Tower
sl: Zlati stolp

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
sl: Ta stopnja je poimenovana po slavnem vojnem filmu o nemški podmornici 'Das Boot' in je posvečena Marcu Krügerju iz Berlina, ki je bil prvotni avtor igre KGoldrunner.
    
    Samo majhen namig ... če stojite blizu desnega konca čolna, lahko sovražnike pripravite, da padejo proti vam ... za ostalo poskrbite sami!

en: Quick!  RUN!
sl: Hitro! TECI!

en: Surprise Ending
sl: Presenetljiv konec

en: Diagonal Disaster
sl: Diagonalna katastrofa

en: Vengeance of Peter W
sl: Maščevanje Petra W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
sl: Vso srečooo!
    Hha hha ha!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
sl: Ne, ni nemogoče. Obstaja trik, kako kopati opeke poleg zlatih kep.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
sl: Pojdite po levi strani do vrha in preko. Spustite se levo od opek. Od teh drogov do zlata je več kot ena pot.
    
    Na začetku počakajte na kratki lestvi, medtem ko sovražnik nad vami padi mimo na levi strani.

en: Short Cut?
sl: Bližnjica?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
sl: Ja, imate ravno prav časa, da pohitite po dnu in se izognete sovražnikom, da dobite zlato.

en: Sky Walker
sl: Nebesni sprehajalec

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
sl: Da dobite zlato v jami, izkopljite dve opeki, počakajte, da se začneta znova pojavljati in nato hitro izkopljite tretjo opeko (vaš izhod). Stecite nazaj gor, kopljite in se spustite na zlato.
    
    Mimo četrtega sovražnika lahko pridete, če počakate na spodnji lestvi, ko pade skozi tla blizu vas. Na koncu izberite pot skozi nebo in se spet pojavite zgoraj levo.

en: The Vault
sl: Shramba

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
sl: Sovražnike lahko ujamete na dnu tako da čakate na dnu dolge lestve. Da jih ubijete, pridite ven, izkopljite eno opeko, nato pojdite nazaj in znova počakajte.

en: Patchwork Quilt
sl: Karirasta odeja

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
sl: Da dobite zlato zgoraj v sredini, izkopljite tri opeke poleg ujetih sovražnikov, počakajte, da se začnejo znova pojavljati, kopljite še enkrat in nato stecite gor ter levo, da padete na mesto, kjer je prej bil sovražnik.
    
    Sedaj lahko kopljete in dospete do lestev, preden on pride do vas.

en: Do You Need Him?
sl: Ga potrebuješ?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
sl: Sovražnika lahko pustite tam kjer je.
    
    Pojdite do zlata spodaj desno. Ne poberite ga še, ampak poberite dva kosa zlata zgoraj levo. Nato se lahko spustite nazaj dol in zaključite stopnjo.

en: Stuck in Storage
sl: Obtičal v shrambi

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
sl: Najprej počistite jamo tako da izkopljete tri opeke na desni. Kasneje lahko ubijete sovražnike na opekah na dnu in jih ujamete v jamo.
    
    Na desni najprej poberite navpično vrstico zlata, nato pa pojdite preko in poberite zlato na vodoravnih ploščadih. Ostanite na desni, izkopljite skozi zadnjo ploščad, nato izkopljite in dobite kos zlata na desni v jami. Na koncu poberite kos zlata na levi.

en: So Far for So Little
sl: Kolikor toliko malo

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
sl: Na začetku se podajte dol in kopljite. Na koncu se približajte zlatu od spodaj.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
sl: Končajte tako da poberete dve kepi zlata na vsaki strani lestve na levi, nato pa štiri kepe na dnu grobnice. Sovražnika morate pripraviti do tega, da pada na visečo kepo zlato na levi strani piramide. Še enega pa potrebujete, da zapolnite luknjo spodaj levo.
    
    Ostalo so številne uganke z izkopavanjem, pogosto omejene s časom zaprtja ubežne poti. Uživajte!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
sl: Spustite se z droga zgoraj levo in dobili boste zlato. Pojdite desno in gor po lestvah, ki se pojavijo. Pojdite preko vrha, dokler niste sedem ali osem presledkov od desne in nato pojdite navzdol.
    
    Ko se odpravite proti levi diagonalno navzdol, boste naleteli na dve lažni opeki. Spustite se na drugo, ostanite v njej in kopljite desno. Sedaj se spustite na niz lestev, ki vodijo navzdol in levo ...

en: Flying Tower
sl: Leteči stolp

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
sl: Morate biti le hitri in natančni v tej stopnji. To je vse kar lahko rečemo ...

en: Pot Hole
sl: Udarna jama

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
sl: Stari MG je bil v njegovih časih precej hiter in okreten, zato morate to biti tudi vi.
    
    Poskusite lahko izkopati tri opeke levo in eno sredinsko, da ubijete enega izmed sovražnikov že kar na začetku. Obstaja pa tudi možnost, da bo padel v luknjo na desni in zadnjega zlata sploh ne boste mogli pobrati.

en: Sticky Ladders
sl: Lepljive lestve

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
sl: Na začetku se premaknite na tričetrt lestve. Sovražniki bodo stekli desno. Stecite na vrh v takem času, da bo eden izmed njih padel skozi lažno opeko, medtem ko bodo drugi tekli proti vam. Pojdite levo, izkopljite dve luknji, da jih ujamete in nato stecite desno, kopljite in se spustite na dno prve majhne lestve na desni. Sovražniki bodo prišli navzdol po dolgi lestvi in zapolnili dve lažni opeki ob njenem vznožju.
    
    Kopljite in ujemite tretjega sovražnika na vrhu območja z debelimi opekami, nato pa stecite na drugo praznino na dnu dolge lestve, blizu vrstice opek. Sovražnik bo stekel v jame na levi.

en: The Laboratory
sl: Laboratorij

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
sl: Premakniti se morate navzgor po najbolj levi lestvi, da lahko dobite vso zlato in končate stopnjo. Da poberete kos zlata zgoraj v sredini, se približajte iz desne strani.
    
    Premaknite se mimo sovražnikov na 'Bunsenovem gorilniku' tako da jih ubijete desno od njega. Spustite se skozi njegovo sredino, ko se vas že skoraj dotikajo, da bodo padli za vami ali  pa skočite čez njihove glave preden pridejo do vrha gorilnika.

en: Pete likes Ladders
sl: Pete ima rad lestve

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
sl: Premikajte se med vrhom in dnom, da se izognete sovražniku. Ko le morete, pobirajte kose zlata. Če katerega pobere sovražnik, ga lahko izpusti samo v enem izmed praznih prostorov. Potrpežljivo čakajte in ga prepričajte, da teče skozi nje ...

en: Where is the Roof?
sl: Kje je streha?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
sl: Najprej počistite zlato na levi in na vrhu, nato izkopljite jamo in poberite zlato na lestvah med dvema nizkima stenama lažnih opek.
    
    Če je v tistem odseku sovražnik, ga ubijte tako da se skrijte v dno lažne stene in izkopljite luknjo v bližini. Umrl bo, ko vas bo želel dobiti. To ne bo delovalo, če je na opeki, ki jo želite izkopati, zlato ...

en: Ninja Style
sl: Slog nindže

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
sl: Zatem ko poberete vso zlato na levi, ostanite tam, pojdite navzgor in za sabo privabite sovražnika ter se nato spustite na tla. Če bo sovražnik padel v bližini sredinske lestve na desni, hitro splezajte na točko, ki je višja od tiste lestve. Po nekaj poskusih boste dobili vse tri sovražnike na desni na dolgo lestev na desni. Sedaj lahko enostavno poberete zlato v prvih dveh območjih na desni.
    
    Privabite tri ali morda samo dva sovražnika na sredinsko lestev na desni. Pojdite skozi luknjo v betonu, se spustite, stecite desno, pojdite po dolgi lestvi navzgor, se spustite levo in poberite zlato.
    
    Če na sredinsko lestev privabite le dva sovražnika, pred tekom čez počakajte, da tretji prične padati z desne lestve. Iti boste morali na vrh dolge lestve in tam počakati, da se lahko varno spustite na levo in poberete zlato.
    
    Če sovražniki še vedno nosijo zlato, vas naj lovijo po sredinski lestvi navzgor in nato padejo na beton, dokler ga ne izpustijo.

en: Cooperation?
sl: Sodelovanje?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
sl: Izgleda kot da boste morali v dve jami na dnu ujeti dva izmed sovražnikov. Poskusite, vendar boste v desno jamo zelo težko privabili sovražnika, v levo jamo pa bo padel sovražnik z zlatom. Štiri lažne opeke dlje na levi pa vam preprečujejo, da bi stekli čez iz leve in kopali.
    
     Najbolje je, da poberete vrstico zlata na dnu nazadnje, tako da se spustite preko visečega kosa na desni ter pobegnete s pomočjo lestve, ki se pojavi.
    
    Ključ za čiščenje odseka na levi je vrsta lestev, ki so vgrajene v opeke. Pobegnite preko treh mest, ki imajo vgrajene lažne opeke. Spust v sredino opek oblikovanih v črko T je samomor.
    
    Začnite tako, da poberete zlato desno od T-ja: zatem lahko sovražnika pripravite, da steče v jamo v obliki črke U.
    
    Pazite na lažno opeko v sredini ploščadi spodaj levo. Zlato morate pobrati v ločenih izletih iz leve in desne strani.

en: Triple Trap
sl: Trojna past

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
sl: Prvega sovražnika ujemite takoj. Pojdite na desno in se obesite na lestev desno od kratkega droga. Ko se sovražnik približa, hitro splezajte navzgor. Ko vas spet doseže, pojdite levo, spustite se in se po levi lestvi povzpnite do vrha.
    
    Sovražnik bi moral iti desno preko betona in pasti. Sedaj pojdite do kota spodaj levo. Sovražnik bi moral pasti v lažno opeko poleg zlata.
    
    Poberite vso zlato na vrhu in nato izkopljite ter se spustite na naslednjega sovražnika. Stojte na njem, kopljite levo in se premaknite desno. Sovražnik bo padel v jamo. Premaknite se desno in med padanjem pobirajte zlato.
    
    Splezajte na vrh ter se spustite na ujetega sovražnika preko lažne opeke pod drogom ter poberite še pet kosov zlata. Sedaj kopljite in se spustite navzdol po kratki lestvi, dokler se ne sovražniki zberejo na kup. Izkopljite še dve opeki, da jih izpustite. Pojdite navzgor po lestvi, preko betona in se, tik preden se sovražniki premaknejo po betonu, spustite na tla in stecite do vznožja kratke lestve. Sovražniki bi morali priti navzdol in steci v dvojno jamo na desni.
    
    Hitro stecite na desno preko sovražnikov. Spustite se na zadnji kos zlata na desni in pojavile se bodo skrite lestve. Huh!
    
    P.S: Drugi način, da ujamete sovražnika na levi v lažno opeko, je da ga zvabite na najbolj levo lestev, medtem pa tečete preko vrha in padete na drugega sovražnika. Časovna uskladitev je IZJEMNEGA pomena. Kopati in pasti morate še preden sovražnik spleza navzgor levo in prične teci desno.
    
    Kasneje splezajte po lestvah na desni do vrha, počakajte na drogu na levem nad lažno opeko, dokler ne začne proti vam teči najbolj levi sovražnik. Takrat se spustite. Počakajte dokler ne začne padati, nato pa desno od kratke lestve izkopljite dve opeki, pojdite desno n se spustite. nato pa stecite levo do dna kratke lestve. Sovražnik bi moral pasti skozi lažno opeko in lestev v lažno opeko, ki se nahaja spodaj.
    
    P.P.S: v tej metodi ni prostora za napake in obotavljanje! No, tudi v prvi metodi ga ni!

en: State Of Terror
sl: Stanje groze

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
sl: Ravno, ko ste mislili, da je varno ... petnajst stopenj čiste groze z uporabo zapletenih, a hitrih pravil za igro KGoldrunner. Občasno boste morali tudi kopati med padanjem.
    
    Sestavil Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
sl: Lahko zlato

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
sl: Prebijte se navzdol od ploščadi do ploščadi do tretje od spodaj navzgor. Počakajte na točki na desni, da bodo sovražniki padli na dno.
    Spustite se na najnižjo ploščad, kopljite nad zlatom in nato desno med padanjem, nato pa pobegnite nazaj na vrh ploščadi. Premaknite se navzgor kolikor hitro gre.

en: Fear of Heights
sl: Strah pred višino

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
sl: Na vsaki strani terasne zgradbe morate splezati po zunanji lestvi na dnu in se nato spustiti na najnižjo ploščad. Hitro splezajte po sredinski lestvi in počakajte ob luknji, da padejo sovražniki iz zunanjih lestev. Da poberete zlato, se spustite za njimi.
    Potem ko poberete zlato, stecite desno, preko zgornjega dela s sovražniki in se spustite na desno stran zunanje lestve. Ko bodo sovražniki padli za vami, se povzpnite nazaj po lestvi in spustite nad sovražnike, da boste lahko dosegli drog.

en: The Spiral
sl: Spirala

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
sl: Prebijte se skozi spiralo, tako da kopljete, da bi ujeli sovražnike tik preden se prebijete skozi predore.
    Nadaljujte navzgor in levo. Ko tečete desno, se spustite v cik-cak območje, preden to stori sovražnik, da boste lahko prišli na zgornjo stran na desni. Potem ko poberete zlato, kopljite, da ujamete sovražnike na dnu. Izhod je zgoraj levo.

en: Crags of Fire
sl: Ognjene čeri

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
sl: Na splošno: kopljite navzdol, da dobite zlato, nato pa se pomaknite desno in gor do naslednje stene.
    Zgornjo-srednjo steno morate obdelati pred steno, ki je druga z leve. Pustite en kos zlata v sredinskem območju za na konec. Hitro pobegnite!

en: The Heist
sl: Rop

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
sl: Najvarnejši način za vstop v zgradbo, je da se spustite po lestvi zgoraj-levo in počakate na vrhu kratke lestve na desni. Ko se sovražnik približa, stecite preko njega do droga. Sedaj pojdite desno in se spustite na balkon, nato pa kopljite in se spustite.
    Vstopite v preddverje in splezajte po kipu iz lestev, da poberete zlato. Spustite se na levo na blok betona in počakajte, da se sovražniki zberejo na kupu. Spustite se na levo in stecite nazaj ven do betonske odprtine, sovražniki pa naj vam sledijo. Uporabite enako lestev in drog, da se premaknete nazaj noter.
    Stecite do vrha zgradba po najbolj desnih lestvah. Stojte na najbolj levi točki strehe ter počakajte, da pod vas pade sovražnik. Stopite nazaj, izkopljite jamo in se spustite za njim na balkon, kjer lahko poberete tri kose zlata. Če pred skokom s strehe čakate dovolj dolgo, lahko na balkonu ujamete več sovražnikov.
    Uporabite lestve na desni, da zberete preostalo zlato in končate stopnjo.

en: Endless Enemies (1)
sl: Neskončno sovražnikov (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
sl: Pobirajte zlato od zgoraj proti dnu. Pred zadnjim zlatom kopljite na njegovo desno stran in levo od sovražnika. Stecite navzgor kolikor hitro morete.

en: Torture Chamber
sl: Mučilnica

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
sl: Spustite se z roba, kopljite levo in se povzpnite po lestvi levo. Nadaljujte levo od droga nato pa se spustite med kopanjem in poberite nekaj zlata. Pojdite desno, se spustite skozi lažno opeko pod lestvijo, nadaljujte desno in se spustite skozi predor opek na spodnji drog.
    Nadaljujte desno in se spustite skozi naslednji predor opek med kopanjem desno. Kopljite in ujemite sovražnika, ki je poleg lestve. Splezajte gor in levo ter se spustite, da poberete zlato. Kopljite znova, da spet ujamete sovražnika. Ko se zapolni prva luknja, stecite do vrha odseka, pri tem pa naj vam sledi sovražnik. Kopljite na levi, da zberete zlato in se spustite nazaj na drog.
    Sedaj pojdite levo in se spustite skozi predor opek. Kopljite levo, da ujamete naslednjega sovražnika. Pojdite do zgornjega levega dela odseka, nato pa se spustite, kopljite levo in skočite levo, da dosežete ploščad na dnu levo.
    Sedaj lahko na spirali lestev in predorov poberete še štiri kose zlata.
    Zatem pojdite nazaj ven na desni, se spustite in prečkajte čez ujetega sovražnika na dnu, da se vrnete na desno polovico stopnje. Splezajte po lestvah zgoraj desno, nato pa se spustite, dvakrat skopljite desno, da poberete še zadnji kos zlata. Ponovite spust v predor opek na desni in kopanje desno, da ujamete sovražnika. Na koncu pobegnite čez desno stran stopnje.

en: Endless Cascade
sl: Neskončni slap

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
sl: Hitro pojdite desno in dol po stopnicah tako da vam sovražnik pri tem sledi. Kopljite enkrat, približno polovico navzdol. Za zadnjim kosom zlata, kopljite in pojdite navzgor po pod-lestvi. Počakajte pod naslednjo opeko pod mestom, kjer je ujet sovražnik. Ta bo splezal ven in se spustil. Stecite skozi to odprtino, kjer je bil, preden se zapre. Sedaj ga lahko uporabite za premik do naslednje pod-lestve na desni.
    Stecite do vrha pod-lestve, preko in po stopnišču. Kopljite levo, medtem ko stojite na sovražniku in nato desno, pod njim, ko ste tik ob njemu. Stecite čezenj, da poberete morebitno zlato, ki bi ga imel in nato nekaj stopnic navzdol. Kopljite in pojdite po pod-lestvi, dokler se ne spet pojavi in pride dol po stopnišču. Uporabite ga za premik do naslednje pod-lestve. Ponovite za naslednja stopnišča do desne, dokler ne pridete do vrha droga.
    Pojdite preko leve strani in se spustite na zgornjo opeko odseka spodaj levo. Poberite vso zlato, vendar pustite kos na skrajni levi drugega stopnišča za konec. V nasprotnem primeru boste padli in se ujeli.
    Izognite se sovražnikom tako da splezate po lestvah in jih zvabite na stopnice. Stecite do skrajne desne strani in po zadnji lestvi. Kopljite po potrebi, da sovražnike prelisičite, ter nadaljujte skozi preostanek po lestvah navzgor do konca stopnje na skrajni desni.

en: Infiltration
sl: Vtihotapljenje

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
sl: Tecite hitro in kopljite dobro ...
    V najbolj notranji sobani se postavite na najbolj desno ali levo opeko na vrhu in izkopljite naslednjo opeko proti sredini. Spustite se na sovražnika in stecite desno ali levo ter kopljite, da ga ujamete. Morali boste biti hitri!

en: Endless Enemies (2)
sl: Neskončno sovražnikov (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
sl: Pojdite levo in se spustite na zlato, nato pojdite desno in poberite naslednja dva kosa. Počakajte visoko gor na drogu na skrajni desni igralnega območja, da se sovražniki zberejo spodaj desno.
    Sedaj pojdite levo in dol ter se spustite na najbolj levo spodnje zlato. Zaenkrat prezrite zadnji kos in pojdite desno in gor preko treh drogov in lestev. Stopite s tretje lestve med kopanjem levo, da pripravite past za sovražnika v škatli na levo.
    Hitro pojdite nazaj dol, se spustite na zadnje zlato in pripravite za premik gor in levo, saj se pojavi kratka skrita lestev na levi strani spodaj od vas. Sovražniki se zapodijo za vami, zato morate pobegniti nazaj do pasti v kateri naj bi sedaj bil sovražnik.
    Nadaljujte navzgor in levo preko kratke lestve, nato dol in levo preko dolgih drogov in lestev ob kratki lestvi. Spet pojdite navzgor in levo, nato gor in desno preko več dolgih lestev in drogov na vrhu zaslona.

en: Tunnels (1) - The Monster
sl: Tuneli (1) - pošast

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
sl: Pošast je narejena skoraj v celoti iz lažnih opek. Preučite betonske dele njegovega telesa, da določite kje se lahko spustite in kje ne. Vse štiri sovražnike morate ujeti nad kosi betona, da boste lahko dosegli določene zlate kose.
    Ujemite sovražnike tako da v svojo korist uporabite pravila za KGoldrunner.
    Počakajte na vrhu droga na točki, kjer želite da sovražnik pade. Ko se vam približa, se spustite na nižji drog in pomaknite levo ali desno, da ne sledite njegovi usodi. Tako bo padel v nevarnost, vi pa boste varni.

en: Breaking and Entering
sl: Lom in vstop

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
sl: Vlomite v sobo spodaj levo, nato pa nadaljujte do zgoraj desno. Pojdite levo, poberite zlato in pobegnite tako da kopljete do sredinskega nadstropja. Nadaljujte navzdol do spodaj desno.
    Preden poberete drug kos zlata, se postavite na zgornji drog v sredinski sobi pritličja in izkopljite eno opeko od dveh iz stene na desni. Stecite preko glav sovražnikov, poberite zlato in pobegnite nazaj skozi izkopano opeko.
    Stecite navzgor do sobe zgoraj desno, nato do spodnjega levega območja preko sredine. Umaknite se sovražnikom na poljuben način in splezajte gor na sobo zgoraj levo. Da pobegnete iz zgradbe, kopljite hitro, medtem ko padate ob levi steni.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
sl: Tuneli (2) - satovje

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
sl: Pojdite na vrh sredinske lestve in se najprej prebijte po levi strani.
    Spustite se na rob z zlatom. Prelisičite nasprotnika, da bo stekel skozi spodnjo lažno opeko pod lestvijo. Med padanjem kopljite levo; stecite po lestvi do odprtine in počakajte, da vanjo pade sovražnik, iz nje pobegne, ter spet pade vanjo; splezajte navzgor in levo po drogu, ter se spustite na rob med kopanjem levo, spustite se levo, dobite zlato, pojdite desno in se spustite v sobano, medtem ko se sovražnik začne pojavljati; dobite zlato. Sedaj lahko kopljete, da dosežete spodnjo sobano.
    Ostale sobane so dostopne preko predorov iz lažnih opek. Izmaknite se sovražnikom ali pa se nanje spustite, da dobite zlato.
    Da dosežete desno stran, se spustite v predor iz lažnih opek v bližini sredinske lestve in hitro stecite desno, pri tem pa za sabo kopljite pasti za sovražnike. Poberite zlato tako da se povzpnete navzgor in padete skozi lažne opeke desno od vsakega kosa.

en: Four Chambers Suspended
sl: Štiri viseče sobane

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
sl: Prva sobana. Kopljite navzdol, da poberete zgornji levi kos zlata. Spustite se na sovražnike, da dobite kos zlata na desni. Izmaknite se jim, da poberete preostanek. Sovražnike ujemite visoko na desni, medtem ko kopljete skozi dno sobane.
    Ko se prebijete na plano, se morate spustiti na lestev pod betonom. Splezajte navzdol po lestvi in pod betonom desno in gor na vrh naslednje sobane.
    Druga sobana. Premaknite se na desno v jaške in spretno kopljite, da dobite zlato. V najbolj desnem jašku med padanjem kopljite levo in se nato spustite levo ter kopljite tako levo kot desno. Sedaj preostaja le še ploščad s tremi opekami. Tukaj izkopljite levo opeko, nato desno in srednjo med padanjem desno. Poberite zlato na desni in se spustite na zadnji kos zlata med kopanjem levo. Sedaj spet kopljite levo, se spustite na lestev ob betonu kot prej in se odpravite navzgor v naslednjo sobano.
    Tretja sobana. Kopljite desno, spustite se na levi kos zlata in takoj pričnite kopati desno, da ujamete sovražnika. Sedaj kopljite levo in se prebijte ven. Da dobite kos zlata na desni, postopek ponovite z eno opeko više. Sedaj pojdite nazaj na vrh in se spustite v spodnji odsek na sovražnika. Preko kratkega droga splezajte levo in stopite preko padajočega sovražnika, da zgrabite drog, ki pelje levo. Spustite se na zlato, kopljite, da ujamete sovražnike, kopljite znova in pobegnite levo. Ponovite za druge viseče kose zlata. Tokrat kopljite navzdol in ven, na lestev ob betonu ter se pomaknite v zadnjo sobano.
    Četrta sobana. Ujemite sovražnika, stecite na vrh, kopljite skozi beton levo, počakajte na sovražnike ter se spustite nanj, da dobite več zlata na levi. Ko poberete vse zlato, stecite na dno in se spustite skozi tla.
    Sedaj le še poberite preostanek zlata in se hitro poberite.

en: Ruins
sl: Razvaline

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
sl: Spustite se na sovražnika in kopljite pod luknjo nad levi. Zatem pojdite hitro na desno čez njegovo glavo. Poberite zlato, spustite se skozi lažno opeko, stecite po lestvi na desno in nato pojdite desno ob spodnjem drogu. Kopljite na desno (kar ujame drugega sovražnika), poberite zlato, spustite se, kopljite levo, spustite se, poberite dva zlata kosa in pojdite po dveh lestvah navzgor.
    Premaknite se levo preko lažne opeke - drugi sovražnik bi moral biti še vedno ujet spodaj. Pojdite levo do lestve, navzdol, nato levo in navzdol skozi lažno opeko. Poberite eno zlato, kopljite na desni, poberite tri kose zlata, kopljite in pojdite navzgor po lestvah na desni.
    Pojdite spet levo po drogu, tokrat plezajte gor. Poberite eno zlato in kopljite desno, da ujamete še enega sovražnika. Pomaknite se na vrh, pojdite desno, spustite se in nadaljujte do betonskega območja zgoraj v sredini.
    Prelisičite sovražnika v betonskem območju, nato pa pobegnite tako da padete nanj in se pomaknete do vrzeli na levi in navzdol skozi dve lažni opeki. Držite se za drog na sredini, pojdite desno in nazaj gor do vrha. Premaknite se levo na drog in počakajte, da v betonsko območje stopi drug sovražnik. Poberite zgornje zlato, spustite se in spet pobegnite na levi tako da sta sedaj v betonu ujeta že dva sovražnika. Pojdite nazaj navzgor do vrha, vendar tokrat nadaljujte levo proti zgornjemu levemu kotu zaslona.
    Ko ste tam, kopljite, spustite se navzdol do zlata in nato med padanjem kopljite dvakrat levo. Sedaj se spustite v najbolj levi jašek in izkopljite opeko, ki blokira jašek. Počakajte, da sovražnik spodaj stopi v jašek, nato pa se spustite nanj, da poberete zlato, ki je obdano z betonom. Spustite se na preostalo zlato in skozi spodnji-levi kot.
    Stecite desno in navzgor, nato spet desno, spustite se na tri kose zlata in premaknite skozi srednje-spodnji odsek. Prelisičite sovražnika in pojdite do najbolj zgornje lestve na desni, kopljite dvakrat in se med kopanjem desno spustite skozi eno zlato in tri opeke. Da dobite več zlata, pojdite na desno, nato pa splezajte po lestvi, izkopljite in padite, da poberete še dva kosa zlata. Spet splezajte po lestvi in po drogu pojdite levo, pojdite navzgor in in nato desno, da poberete še štiri kose zlata. Kopljite na desnem koncu in se spustite skozi tri lažne opeke.
    Spustite se v sobano med hojo in kopanjem levo. Kopljite na spodnjem levem koncu, da pobegnete, nato pa pojdite nazaj navzgor do droga in se spustite na zlato v tej sobani. Tokrat pojdite ven na desni strani, poberite nekaj zlata in pojdite gor, gor, gor.
    Prelisičite sovražnike v zgornjem desnem območju. Mogoče jih je zvabiti v sobano spodaj, če tečete pred njimi po lestvah. Poberite najbolj desno zlato na sredini predzadnje in zlato spodaj desno zadnje.
    Hitro se poberite ven!

en: Tutorial
sl: Vodnik

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
sl: Ta vodnik je zbirka enostavnih stopenj, ki vas naučijo pravil igre KGoldrunner in vam pomagajo pri razvoju vaših sposobnosti, ki jih potrebujete na začetku.  Uporablja tradicionalna pravila, ki so podobna tistim na prvih domačih računalnikih. Vsaka stopnja ponuja kratko razlago, nato pa igrate.
    
    Ko se premikate preko naprednejših stopenj, boste ugotovili, da KGoldrunner združuje, akcijo, strategijo in reševanje ugank - vse to v eni igri.

en: Hi!
sl: Živijo!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
sl: Živijo! Dobrodošli v igri KGoldrunner! Cilj igre je pobrati vse zlate kepe, nato splezati na vrh igralnega območja in iti na naslednjo stopnjo. Ko poberete zadnjo kepo, se prikaže skrita lestev.
    
    Junak (zelena figura) je vaš namestnik. Da zberete vse kepe, ga samo usmerite z miško. Najprej podleže gravitaciji in pade ...

en: Navigation
sl: Krmarjenje

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
sl: To je vaja premikanja naokoli. Sledite poti iz zlatih kep, dokler se na desni ne pojavi lestev. Junak lahko sledi miški le po preprostih poteh (npr. _ | L ali U), zato bodite previdni, da ne pridete preveč pred njega.
    
    POZOR: Pazite, da ne boste padli z lestve ali letve v betonsko jamo spodaj desno. Če se ujamete tja, boste morali ubiti junaka (pritisnite Q za končanje) in znova začeti stopnjo.

en: Digging
sl: Kopanje

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
sl: Sedaj morate kopati, da dobite zlato! Uporabite levi in desni miškin gumb za kopanje levo ali desno od položaja junaka. Junak lahko nato skoči v luknjo, ki jo je izkopal. Lahko izkoplje več lukenj naenkrat in teče stransko skozi izkopane luknje. Vendar bodite previdni. Čez nekaj časa se luknje zaprejo in lahko se ujamete in ubijete.
    
    Med kopanjem morate stati na trdni površini: npr. lestvi, betonu, opeki, itd. V stopnjah za izkušene igralce lahko kopljete tudi med padanjem, v teh stopnjah pa ne.
    
    V tretjem okvirju spodaj morate izkopati dve luknji, skočiti in hitro izkopati še eno, da pridete skozi dve plasti. Na desni morate izkopati tri, nato dve in nato še eno, da pridete skozi. Na poti sta še dve uganki, da jih razrešite. Veliko sreče!
    
    Mimogrede, kopljete lahko skozi opeke, vendar ne skozi beton.

en: You Have ENEMIES!
sl: Imate SOVRAŽNIKE!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
sl: No, doslej je bilo enostavno, vendar pa igra ni zabavna brez sovražnikov. Tudi oni iščejo zlato, poleg tega pa iščejo še vas. Če vas ujamejo umrete, vendar pa boste mogoče še imeli nekaj življenj in boste lahko začeli znova.
    
    Sovražnikom se lahko izognete tako, da jim pobegnete, skopljete jamo ali pa jih zvabite v tisti del igralnega območja, kjer lahko obtičijo.
    
    Če sovražnik pade v luknjo, potem preda zlato, ki ga je nosil. V luknji obtiči nekaj časa, nato pa spleza ven. Če se jama zapre medtem, ko je on v njej, umre in se nato znova pojavi nekje drugje na zaslonu. Sovražnike lahko pobijate premišljeno tako, da skopljete več lukenj naenkrat.
    
    Še bolj pomembno pa je, da lahko tečete preko sovražnikove glave. To morate storiti takoj na začetku te stopnje. Skopljite luknjo, zavedite sovražnika, da pade vanjo, nato pa tecite čez njega, tako da vas lovi drug sovražnik ... 
    
    Če se vam zdi, da ste pod pritiskom, lahko pritisnete tipko za premor kadarkoli želite (privzeto P ali Esc) in se odpočijete. Pritisnite jo še enkrat, ko želite nadaljevati.

en: Bars
sl: Letve

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
sl: Po letvah se lahko gibljete vodoravno, če pa se premaknete navzdol, boste padli ... Vedite tudi, da lahko zlato poberete tudi tako, da padete na njega.

en: False Bricks
sl: Lažne opeke

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
sl: Nekaj opek na tej stopnji ni takih, kakršne izgledajo. Če stopite nanje, boste padli skozi. Tudi sovražniki bodo padli skozi.

en: Bye ...
sl: Na svidenje ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
sl: To je lepa in lahka stopnja za konec. Uživajte tudi v drugih stopnjah v igri KGoldrunner.
    
    Vedite, da je v igri tudi urejevalnik, s katerim lahko vi in vaši prijatelji naredite stopnje in se nato med sabo izzovete. V meniju pomoči je tudi Priročnik za KGoldrunner, ki vsebuje več podrobnosti kot tale Vodnik.
    
    Bilo mi je v veselje razkazati stopnje. Adijo!

en: Advanced Tutorial
sl: Napredni vodnik

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
sl: Ta vodnik je priprava na nekatere stvari, ki bi jih lahko našli v srednjih stopnjah igre Začetek. Uživajte ...

en: Bars and Ladders
sl: Letve in lestve

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
sl: Nikamor ne morete kopati, zato se morate izogniti sovražnikom in izogibati padcem na beton ob nepravem času. Poskusite obdržati sovražnike skupaj.
    
    Če ima sovražnik zlat obris, potem ima pri sebi kepo zlata. Mogoče jo bo spustil, ko bo tekel preko betona ali pa jo bo odvrgel na vrhu lestve ...potrpljenje, potrpljenje!

en: To kill ...
sl: Ubiti ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
sl: Ne morete priti do zlata, torej morate pripraviti sovražnika do tega,da ga prinese k vam. Toda kako jih prepričate, da se vračajo?
    
    Če ste nekoliko živčni, lahko pritisnete tipko Esc ali P in si vzamete premor. Lahko tudi uporabite meni Nastavitve, da upočasnite dogajanje.

en: ...  Or not to kill?
sl: ... ali ne ubiti?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
sl: Najbolje je ne ubiti sovražnika. Poskusite in zvedeli boste zakaj, ..... he he he he!
    
    Če ga ubijete nenamerno preden ste zbrali zlato zgoraj levo, lahko še vedno končate stopnjo tako, da izkopljete prehod v jamo, v kateri je sovražnik.

en: Traps
sl: Pasti

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
sl: Nekatere opeke niso to, kar izgledajo. Znane so kot napačne opeke, prehodne opeke ali pasti. Če poskusite hoditi po njih, boste padli skoznje. Če sovražniki hodijo po njih, se lahko spustijo na vas brez opozorila. Včasih boste morali pasti skozi opeko, da dobite nekaj zlata.
    
    Na začetku skočite v betonsko jamo, kopljite in se spustite skozi. Tako boste za nekaj časa onesposobili enega sovražnika ...

en: Challenge
sl: Izziv

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
sl: Te zapletene majhne stopnje so ustvarili Peter, Simon, Genevieve in njihov oče Ian Wadham. Uporabljajo tradicionalna pravila igranja. Uživajte!

en: Easy Start
sl: Lahek začetek

en: Drop through the false brick under the bar.
sl: Spustite se skozi lažno opeko pod letvijo.

en: Mobile Bricks
sl: Premikajoče se opeke

en: Just run over the enemies' heads.
sl: Samo stecite preko sovražnikovih glav.

en: The Big Haul
sl: Velika pridobitev

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
sl: Napredujte desno in ujemite prihajajoče sovražnike. Sedaj se umaknite pred sovražniki, ki padajo za vami in nato kopljite, kopljite in kopljite, da pobijete vse sovražnike.
    
    Sedaj pojdite desno in počistite vse strukture, ki vsebujejo opeke in lestve v zaporedju od desne proti levi.

en: Quick Off The Mark
sl: Hitro s črte

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
sl: Na začetku se zelo hitro premaknite na levo. Kopljite dokler ne sovražniki prinesejo vse zlato. Pobegnite v višine in kopljite tam, če je potrebno.

en: Who Needs Enemies?
sl: Kdo potrebuje sovražnike?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
sl: Nadaljujte s kopanjem vrst treh opek blizu lestve.

en: Asymmetrical
sl: Asimetrično

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
sl: Ohranite spodnji levi kos zlata do konca. Lažne opeke vam dajo dostop do večine kosov zlata, niso pa simetrično postavljene.

en: Goldrunner Prophecy
sl: Prerokba Goldrunnerja

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
sl: To je sestavil Peter W. leta 1985. Vidite jasnovidne črke GR? Strašljivo!
    
    Ko zberete vrstico zlata spodaj levo, morate počakati, da prvi sovražnik pade v jamo nad vami.
    
    Ko se premaknete desno, poberite vse zlato razen treh pod lestvijo. Te pustite za konec.
    
    Da dobite zlato nad ujetim sovražnikom, splezajte po lestvi, kopljite navzdol štiri opeke, nato počakajte, da se začnejo ponovno pojavljati. Sedaj izkopljite še enega, splezajte nazaj gor in ponovno izkopljite prva dva. Tako boste lahko padli skozi, pobrali zlato in pobegnili čez glavo sovražnika.
    
    Ko izpustite sovražnika, se hitro umaknite do mesta, kjer ga lahko ujamete in ubijete. Po enem ali dveh poskusih se bo neškodljiv pojavil na levi.

en: The Rosette
sl: Rozeta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
sl: Poskusite zbrati vse sovražnike na kup tako da greste najprej do sredine in nato dol. Sovražnike morate ujeti v koritu na dnu, kjer je zlato, ki ga trenutno pustite na miru. Stojte na eni strani tik nad koritom, nato pa se spustite za en kvadrat, ko sovražniki preidejo območje nad koritom.
    
    Zberite zlato, ki ni v koritu ter izpustite sovražnike. Vodite jih čez vrhove lestev, dokler ne spustijo svojega zlata.

en: He Has The Gold
sl: Ima zlato

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
sl: Sovražnik na desni se ujame med držanjem zlata.
    
    Lahko ga ubijete in uničite zlato tako, da kopljete na levi majhne lestve. Morda boste morali ubiti tudi drugega sovražnika, tako da ga ujamete v ta prostor.

en: Towers of Gold
sl: Stolpi zlata

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
sl: Preden uničite kateregakoli sovražnika, morate najprej pobrati zlato v vrhovih stolpov in nad drogovi.
    
    Mesto, kjer lahko začnete, se nahaja pod drugim stolpom od leve. Izkopljite eno luknjo, da ujamete prvega sovražnika, ki pride proti vam, nato pa stecite desno, da počistite nekaj zlata. Levo od tretjega stolpa morate ujeti še drugega sovražnika. Sedaj tecite desno pred še kako živimi tremi sovražniki!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
sl: Skopljite dve opeki poleg lestve in se nato oglejte za lažnimi opekami.

en: Delayed Drop
sl: Zakasnjen spust

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
sl: Sovražnik na levi pade preden boste lahko prišli mimo tistega na desni.
    
    Ostanite zgoraj in znova in znova kopljite jame, da ga ujamete. To ponavljajte dokler ne bo drug sovražnik splezal po lestvah in se pomaknil stran od betona.

en: Maze of Ladders
sl: Labirint lestev

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
sl: Premaknite se do sredine in pojdite navzgor od koder se lahko premaknete levo ali desno, da dobite vso zlato.
    
    Zlato v prostoru oblike črke U, pustite za na konec.
    
    Prezrite sovražnika. Naj bo ujet.

en: Ride Them Down
sl: Spusti se dol po njih

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
sl: Hitro ujemite prva dva sovražnika v dvojno jamo levo od zlata. Najprej ju spravite v majhno škatlo in nato izpustite na levi.
    
    Sedaj se spustite nanju in poberite zlato. Tretjega sovražnika uporabite za prehod navzdol in za prehod do lestve.

en: Hair's Breadth Timing
sl: Čas debeline lasu

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
sl: Zgoraj v sredini izkopljite dve opeki. Ko se ponovno pojavita, izkopljite dve več, stecite preko vrha in kopljite ob kratki lestvi. Spustite se in poberite zlato. Nimate časa na pretek!
    
    Hitro počistite spodaj levo. Za prehod desno se spustite v lažno opeko pod kratko lestvijo, nato pa splezajte tik pod betonom.
    
    Postavite se pod desni drog ob luknji v sredini skrajne desne strani, kopljite levo, spustite se v lažno opeko in nato kopljite še dvakrat dol ter levo. Postavite se na kratko lestev, izkopljite ubežno opeko na desni in tecite okrog luknje. Nato se spustite vanjo, poberite zlato, se spustite skozi nekaj opek in izkopljite svojo ubežno pot.

en: The Three Musketeers
sl: Trije mušketirji

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
sl: Ubiti morate vse tri mušketirje, da bodo zapolnili lažne opeke pod vrzeljo v drogovi na vrhu. Prezrite d'Artagnana spodaj desno. Preko njega se premaknete le, da dobite kos zlata.
    
    Poberite zlato od leve proti desni preko dna igralnega območja, nato od desne proti levi, preko vrha. Kos zlata, ki je na sredini betona, pustite za na konec.
    
    Preden to storite, izkopljite vrsto treh opek nad in levo od njega, nato pa se premaknite v naslednjo stopnjo po približno enaki poti, kot ste jo uporabili prej.

en: Rat Trap
sl: Mišolovka

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
sl: Zelo hitro se premaknite, da ujamete dva sovražnika in stecite preko njiju. Če počakate, dokler se vas ne skoraj dotakneta, potem lahko oba preživita in vi boste lahko stekli gor ter naokrog do spodaj desnega mesta. Spustite se po lestvi na beton in ju trajno ujemite v bližnjo jamo.
    
    Če se en zatakne v zgradbi stolpa, uporabite enak trik. Na dnu stolpa so lažne opeke. Če je eden ujet in ima še nekaj zlata, izkopljite luknjo na desnem koncu jame, pojdite nazaj navzdol po lestvi in vodite sovražnika v njegovo smrt. Pri tem bo zlato uničeno.

en: Head Case
sl: Glavni primer

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
sl: To je ogrevanje za kasnejšo stopnjo. Da dobite zlato na desni, se spustite na glavo sovražnika in ga spustite na levi. Pomaknite se levo za njim in ob potovanju na njegovi glavi navzdol kopljite desno. Sedaj lahko stečete noter in poberete zlato preden se opeka zapre.
    
    Če se pomaknete v desni spodnji kot, lahko prepričate sovražnika, da pade v jamo, ki vsebuje zlato.

en: Under the Stairs
sl: Pod stopnicami

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
sl: Začnite z ubijanjem sovražnikov. Ko padejo v prostor na desni, se premaknite dol in levo, da padejo še globlje in tako ne poberejo zlata. Če se spustijo več kot za eno tretjino, bodo za večno ujeti.
    
    Sedaj se posvetite trem ugankam koplji in teci. Da izpraznite območje, boste mora morali napraviti več izletov. Na koncu poberite zlato na skrajni desni.

en: Bertie Beetle
sl: Hrošč Bertie

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
sl: Vrhnji del tega je podoben stopnji Glavni primer (13). Ujemite sovražnika na desni blizu vrha lestve. Stecite po lestvi navzdol in ga prepričajte, da pada v prvo izmed jam. To boste morali nekajkrat ponoviti.
    
    Sedaj morate dobiti sovražnika v jamo na skrajnem levem dnu, da lahko stečete preko njega in poberete zlato znotraj hrošča.
    
    Ujemite sovražnika na koncu vrste opek pod antenami hrošča. Stojte na njegovi glavi, kopljite desno in se spustite dol. Stopite desno, kopljite levo in ga še enkrat ujemite, ko steče za vami.
    
    Stecite dol na levo, izkopljite opeko na desni od jame in ga spet ujemite. Poberite zlato, kopljite levo in pobegnite levo na beton. Ko sovražnik spleza ven, bo padel v jamo.

en: Short Circuit
sl: Kratek stik

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
sl: Pojdite v nasprotni smeri urinega kazalca okrog kroga in pri tem s sabo zvabite sovražnika. Ujemite ga v vrzelih spodaj levo, spodaj desno  in zgoraj desno. Tedaj lahko stečete preko betona in poberete tisto zlato.
    
    Nato počistite celoten levi del, razen kosa nad lestvijo. Da poberete tega, izpustite drugega sovražnika in ga popeljite naokoli kroga. Sledite mu po dolgi lestvi ter na njej ostanite dokler ne gre na levo in pade. Sedaj pojdite na levi konec betona, medtem ko kroži na levi strani igralne površine. Ko pade mimo vaših nog, stecite preko do majhne lestve in poberite zlato.
    
    Da pridete mimo spodnje leve jame, stojte na sovražniku in kopljite levo. Ko padete, kopljite desno in pobegnite, ampak se skrivajte dokler se ne opeke zaprejo. Sedaj lahko uporabite kratko lestev, da vodite sovražnika navzgor, preko, dol in ven.
    
    Za jamo spodaj desno, najprej poberite zlato v sredini kroga, nato izkopljite vsako stran kratke lestve, ki se nahaja tam. Spustite se na levo, ko je sovražnik ujet na desni. Ko se spet pojavi, bo šel desno in padel v jamo. Stojte na njegovi glavi in kopljite levo, da ga izpustite.
    
    Sovražnika lahko potisnete po lestvi na desni strani in levo tako da stojite malo od dna lestve. Morali boste biti dobro časovno usklajeni, hkrati pa boste morali pravočasno kopati, da bo padel v zgornjo desno jamo. Ko je enkrat tam, lahko tečete preko njega. Če ima še vedno zlato, stojte levo od jame in kopljite znova in znova, dokler ne izpusti zlata med hojo.

en: Synchronised Running
sl: Usklajen tek

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
sl: Da, morate teci po sovražnikovi glavi --- vse do konca! Potrebovali boste mirno roko.

en: &New Game...
sl: &Nova igra ...

en: Pla&y Next Level
sl: Igraj &naslednjo stopnjo

en: Play next level.
sl: Igraj &naslednjo stopnjo.

en: Try the next level in the game you are playing.
sl: Poskusite naslednjo stopnjo v igri, ki jo igrate.

en: &Load Saved Game...
sl: Na&loži shranjeno igro ...

en: &Save Game...
sl: &Shrani igro ...

en: Save A Solution...
sl: Shrani rešitev ...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
sl: Shrani rešitev stopnje v datoteko imenovano »sol_&lt;predpona&gt;.txt« v mapi z vašimi uporabniškimi podatki ...

en: &Show a Solution
sl: &Pokaži rešitev

en: Show how to win this level.
sl: Pokaži kako zmagati v tej stopnji.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
sl: Predvajaj posnetek kako zmagati v tej stopnji, če je na voljo.

en: &Instant Replay
sl: &Samodejni posnetek

en: Instant replay.
sl: Samodejni posnetek.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
sl: Pokaži posnetek stopnje, ki jo trenutno igrate.

en: Replay &Last Level
sl: Ponovno igraj &zadnjo stopnjo

en: Replay last level.
sl: Ponovno igraj zadnjo stopnjo.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
sl: Pokaži posnetek zadnje igre, ki ste jo igrali in končali, ne glede na to ali ste zmagali ali zgubili.

en: &Replay Any Level
sl: Ponovno igraj &katerokoli stopnjo

en: Replay any level.
sl: Ponovno igraj katerokoli stopnjo.

en: Show a recording of any level you have played so far.
sl: Pokaži posnetek katerekoli stopnje, ki ste jo do sedaj igrali.

en: &Kill Hero
sl: &Ubij junaka

en: Kill Hero.
sl: Ubij junaka.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
sl: Ubij junaka, če se znajde v položaju iz katerega ne more pobegniti.

en: &Create Level
sl: &Ustvari stopnjo

en: Create level.
sl: Ustvari stopnjo.

en: Create a completely new level.
sl: Ustvari popolnoma novo stopnjo.

en: Create
sl: Ustvari

en: &Edit Level...
sl: &Uredi stopnjo ...

en: Edit level...
sl: Uredi stopnjo ...

en: Edit any level...
sl: Uredi &katerokoli stopnjo ...

en: Edit
sl: Uredi

en: &Save Edits...
sl: &Shrani urejanja ...

en: Save edits...
sl: Shrani urejanja ...

en: Save your level after editing...
sl: Shranite vašo stopnjo po urejanju ...

en: Save
sl: Shrani

en: &Move Level...
sl: &Premakni stopnjo ...

en: Move level...
sl: Premakni stopnjo ...

en: Change a level's number or move it to another game...
sl: Spremenite številko stopnje ali pa jo premaknite v drugo igro ...

en: &Delete Level...
sl: &Zbriši stopnjo ...

en: Delete level...
sl: Zbriši stopnjo ...

en: Delete a level...
sl: Zbriši stopnjo ...

en: Create &Game...
sl: &Ustvari igro ...

en: Create game...
sl: Ustvari igro ...

en: Create a completely new game...
sl: Ustvarite popolnoma novo igro ...

en: Edit Game &Info...
sl: Uredi &podrobnosti o igri ...

en: Edit game info...
sl: Uredi podrobnosti o igri ...

en: Change the name, rules or description of a game...
sl: Spremenite ime, pravila ali opis igre ...

en: Change &Theme...
sl: Spremeni &temo...

en: Change the graphics theme...
sl: Spremeni grafično temo ...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
sl: Spremenite videz tekačev in ozadje ...

en: &Play Sounds
sl: &Predvajaj zvoke

en: Play sound effects.
sl: Predvajaj zvočne učinke.

en: Play sound effects during the game.
sl: Predvajaj zvočne učinke med igro.

en: Play &Footstep Sounds
sl: Predvajaj zvoke &korakov

en: Make sounds of player's footsteps.
sl: Naredi zvoke iz igralčevih korakov.

en: &Demo At Start
sl: Pre&dstavitev na začetku

en: Run a demo when the game starts.
sl: Zaženi predstavitev ko se igra začne.

en: &Mouse Controls Hero
sl: &Miška nadzoruje junaka

en: Mouse controls hero.
sl: Miška nadzoruje junaka.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
sl: Uporabi miško za nadzor junakovih premikov.

en: &Keyboard Controls Hero
sl: &Tipkovnica nadzoruje junaka

en: Keyboard controls hero.
sl: Tipkovnica nadzoruje junaka.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
sl: Uporabi tipkovnico za nadzor junakovih premikov.

en: Hybrid Control (&Laptop)
sl: Mešan nadzor (&prenosnik)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
sl: Miška nadzira junaka, kopljite s tipkovnico.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
sl: Uporabi kazalno napravo na prenosniku za upravljanje premikov junaka in uporabi tipkovnico za kopanje levo in desno.

en: &Click Key To Move
sl: &Pritisni tipka za premik

en: Click Key To Move.
sl: Pritisni tipko za premik.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
sl: V načinu tipkovnice, pritisnite tipko za smer, da se začnete premikati, dokler ne pritisnete druge tipke.

en: &Hold Key To Move
sl: &Drži tipko za premik

en: Hold Key To Move.
sl: Drži tipko za premik.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
sl: V načinu tipkovnice, držite pritisnjeno tipko za smer, da se premikate in jo izpustite, da se ustavite.

en: Normal Speed
sl: Običajna hitrost

en: Set normal speed.
sl: Nastavi običajno hitrost.

en: Set normal game speed.
sl: Nastavi običajno hitrost igre.

en: Beginner Speed
sl: Začetniška hitrost

en: Set beginners' speed.
sl: Nastavi začetniško hitrost.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
sl: Nastavi začetniško hitrost (0.5-kratnik običajne)

en: Champion Speed
sl: Hitrost za izkušene igralce

en: Set champions' speed.
sl: Nastavi hitrost za izkušene igralce.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
sl: Nastavi hitrost za izkušene igralce (1.5-kratnik običajne).

en: Increase Speed
sl: Povečaj hitrost

en: Increase speed.
sl: Povečaj hitrost.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
sl: Povečaj hitrost igre za 0.1 (največ je 2.0-kratnik običajne).

en: Decrease Speed
sl: Zmanjšaj hitrost

en: Decrease speed.
sl: Zmanjšaj hitrost.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
sl: Zmanjšaj hitrost igre za 0.1 (najmanj je 0.2-kratnik običajne).

en: Stop
sl: Ustavi

en: Move Right
sl: Premakni desno

en: Move Left
sl: Premakni levo

en: Move Up
sl: Premakni gor

en: Move Down
sl: Premakni dol

en: Dig Right
sl: Koplji desno

en: Dig Left
sl: Koplji levo

en: Do a Step
sl: Naredi korak

en: Test Bug Fix
sl: Preizkušanje popravka hroščev

en: Show Positions
sl: Pokaži položaje

en: Start Logging
sl: Začni beleženje

en: Show Hero
sl: Pokaži junaka

en: Show Object
sl: Pokaži predmet

en: Show Enemy
sl: Pokaži sovražnika

en: The game is paused
sl: Igra je v premoru

en: Press "%1" to RESUME
sl: Pritisnite "%1" za NADALJEVANJE

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
sl: Pritisnite "%1" ali "%2" za NADALJEVANJE

en: Press "%1" to PAUSE
sl: Pritisnite "%1" za PREMOR

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
sl: Pritisnite "%1" ali "%2" za PREMOR

en: Has hint
sl: Ima namig

en: No hint
sl: Brez namiga

en: Get Folders
sl: Dobi mape

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
sl: Ni bilo mogoče najti sistemske podmape »/system/« v območjih »%1«.

en: Edit Name/Hint
sl: Uredi ime/namig

en: Edit level name or hint
sl: Uredi ime stopnje ali namig

en: Edit text for the name or hint of a level
sl: Uredite besedilo za ime ali namig stopnje

en: Name/Hint
sl: Ime/namig

en: Erase
sl: Izbriši

en: Space/Erase
sl: Presledek/izbriši

en: Paint empty squares or erase
sl: Postavi prazne kvadratke ali izbriši

en: Erase objects or paint empty squares
sl: Izbriši objekte ali postavi prazne kvadratke

en: Hero
sl: Junak

en: Move hero
sl: Premakni junaka

en: Change the hero's starting position
sl: Spremeni začetni položaj junaka

en: Enemy
sl: Sovražnik

en: Paint enemies
sl: Postavi sovražnike

en: Paint enemies at their starting positions
sl: Postavi sovražnike na njihove začetne položaje

en: Brick
sl: Opeka

en: Paint bricks (can dig)
sl: Postavi opeke (lahko se koplje)

en: Paint bricks (diggable objects)
sl: Postavi opeke (objekti, ki se jih lahko koplje)

en: Concrete
sl: Beton

en: Paint concrete (cannot dig)
sl: Postavi beton (se ne more kopati)

en: Paint concrete objects (not diggable)
sl: Postavi betonske objekte (se ne more kopati)

en: Trap
sl: Past

en: Trap/False Brick
sl: Past/lažna opeka

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
sl: Postavi pasti ali lažne opeke (lahko pade skozi)

en: Ladder
sl: Lestev

en: Paint ladders
sl: Postavi lestev

en: Paint ladders (ways to go up or down)
sl: Postavi lestve (načini za prehod gor ali dol)

en: H Ladder
sl: Lestev H

en: Hidden Ladder
sl: Skrita lestev

en: Paint hidden ladders
sl: Postavi skrite lestve

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
sl: Postavi skrite lestve, ki se pojavijo ko je izginilo vso zlato

en: Bar
sl: Letev

en: Bar/Pole
sl: Letev/Drog

en: Paint bars or poles
sl: Postavi letve ali droge

en: Paint bars or poles (can fall from these)
sl: Postavi letve ali droge (s teh lahko padete)

en: Gold
sl: Zlato

en: Gold/Treasure
sl: Zlato/zaklad

en: Paint gold (or other treasure)
sl: Postavi zlato (ali druge zaklade)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
sl: Postavi zlate kose (ali druge zaklade)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
sl: Ur&ejevalnik

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
sl: Orodna vrstica urejanja

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
sl: Uredi ime in namig

en: Name of level:
sl: Ime stopnje:

en: Hint for level:
sl: Namig za stopnjo:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
sl: Uredi podatke o igri

en: Name of game:
sl: Ime igre:

en: File name prefix:
sl: Predpona imena datoteke:

en: Traditional rules
sl: Tradicionalna pravila

en: KGoldrunner rules
sl: Pravila igre KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
sl[0]: %1 stopnja
sl[1]: %1 stopnji
sl[2]: %1 stopnje
sl[3]: %1 stopenj

en: About this game:
sl: O tej igri:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
sl: Ustvari igro

en: Save Changes
sl: Shrani spremembe

en: 0 levels
sl: 0 stopenj

en: Save New
sl: Shrani novo

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
sl: Izberite shranjeno igro

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
sl: Igra                 Stopnja/življenja/rezultat   Dan    Datum    Čas

en: Create Level
sl: Ustvari stopnjo

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
sl: Ne morete ustvariti in shraniti stopnje, dokler ne ustvarite igre, v kateri se bo nahajala ta stopnja. Poskusite s predmetom menija "Ustvari igro".

en: Edit Level
sl: Uredi stopnjo

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
sl: Ne morete urejati in shraniti stopnje, dokler ne ustvarite igre in stopnje. Poskusite s predmetom menija "Ustvari igro".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
sl: Lahko urejate sistemsko stopnjo, vendar MORATE shraniti stopnjo v eni od svojih iger. Menda ne vohljate za skritimi lestvami in prehodnimi opekami? :-)

en: Save Level
sl: Shrani stopnjo

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
sl: Ali želite vstaviti stopnjo in premakniti obstoječe stopnje za eno naprej?

en: &Insert Level
sl: &Vstavi stopnjo

en: &Cancel
sl: &Prekliči

en: Cannot open file '%1' for output.
sl: Ni bilo mogoče odpreti datoteke '%1' za izhod.

en: Move Level
sl: Premakni stopnjo

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
sl: Najprej morate naložiti stopnjo, ki jo želite premakniti. Uporabite meni "%1" ali "%2".

en: Game
sl: Igra

en: Editor
sl: Urejevalnik

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
sl: Ne morete premakniti stopnje, dokler niste ustvarili igre in vsaj dveh stopenj. Poskusite s predmetom menija "Ustvari igro".

en: Sorry, you cannot move a system level.
sl: Žal ne morete premakniti sistemske stopnje.

en: You must change the level or the game or both.
sl: Spremeniti morate ali stopnjo ali igro ali oboje.

en: Delete Level
sl: Zbriši stopnjo

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
sl: Ne morete zbrisati stopnje, dokler niste ustvarili igre in vsaj dveh stopenj. Poskusite s predmetom menija "Ustvari igro".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
sl: Ali želite zbrisati stopnjo in premakniti višje stopnje za eno navzdol?

en: &Delete Level
sl: &Zbriši stopnjo

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
sl: Ni bilo mogoče najti datoteke '%1' za brisanje.

en: Save Game Info
sl: Shrani podrobnosti o igri

en: You must enter a name for the game.
sl: Vnesti morate ime igre.

en: You must enter a filename prefix for the game.
sl: Vnesti morate predpono imena datoteke za igro.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
sl: Predpona imena datoteke naj ne vsebuje več kot pet znakov.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
sl: Predpona imena datoteke naj bo samo iz črk.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
sl: Predpona imena datoteke '%1' je že v uporabi.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
sl: Vašega dela niste shranili. Ga želite shraniti sedaj?

en: &Save
sl: &Shrani

en: &Do Not Save
sl: &Ne shrani

en: &Go on editing
sl: &Pojdi na urejanje

en: You can only modify user games.
sl: Spremenite lahko samo uporabniške igre.

en: New Level
sl: Nova stopnja

en: Click anywhere to begin live play
sl: Kliknite kamorkoli, da začnete z igro

en: Play Next Level
sl: Igraj &naslednjo stopnjo

en: There are no more levels in this game.
sl: Za to igro ni več stopenj.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
sl: Neprimerno dejanje: ne urejate stopnje.

en: No Sound
sl: Brez zvoka

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
sl: Opozorilo: ta kopija igre KGoldrunner nima zvoka.
    
    To je zato, ker ob grajenju ni bilo prisotnih razvojnih različic knjižnic OpenAL in SndFil.

en: Game Paused
sl: Igra je v premoru

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
sl: Posnetek se je ustavil in igra se postavlja v premor, ko se pripravljate na igranje. Pritisnite tipko za premor (privzeto P ali Esc), ko boste pripravljeni.

en: Replay Last Level
sl: Ponovno igraj zadnjo stopnjo

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
sl: NAPAKA: ni bilo mogoče najti posnetka zadnje stopnje, ki ste jo igrali.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
sl: Ni zadnje stopnje za predvajanje posnetka. Stopnjo morate dokončati, zmagati ali izgubiti, preden lahko izberete dejanje Predvajaj posnetek zadnje stopnje.

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
sl: Hitri začetek

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
sl: &IGRAJ

en: Start playing this level
sl: Začni z igranjem te stopnje

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
sl: Nastavite, da se izbrana igra in stopnja začnete takoj ko kliknete, premaknete miško ali pritisnete tipko

en: &Quit
sl: &Končaj

en: Close KGoldrunner
sl: Zapri KGoldrunner

en: Start a different game or level
sl: Začni drugo igro ali stopnjo

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
sl: Uporabite pogovorno okno Izberi igro, da izberete drugo igro ali stopnjo ter pričnete z igranjem

en: &Use Menu
sl: &Uporabi meni

en: Use the menus to choose other actions
sl: Uporabi meni za izbor drugih dejanj

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
sl: Pred začetkom igranjem, uporabite menije, da izberete druga dejanja, kot recimo nalaganje shranjene igre ali spremembo teme

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
sl: Igra je zaustavljena. Pritisniti boste morali tipko za premor (privzeto P ali Esc), ko boste pripravljeni za igranje.

en: Show a Solution
sl: Pokaži rešitev

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
sl: Čeprav so vse stopnje v igri KGoldrunner rešljive, za izbrano stopnjo še ni bilo posnete rešitve.

en: Replay Any Level
sl: Ponovno igraj katerokoli stopnjo

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
sl: Žal izgleda, da izbrane stopnje še niste igrali ali je še niste posneli.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
sl: <NOBR><B>KONEC IGRE !!!</B></NOBR><P>Želite ponovno poskusiti to stopnjo?</P>

en: Game Over
sl: Konec igre

en: &Try Again
sl: &Poskusi znova

en: &Finish
sl: &Končaj

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
sl: <b>ČESTITKE !!!</b><p>Končali ste zadnjo stopnjo v igri <b>'%1'</b>!</p>

en: Hint
sl: Namig

en: &OK
sl: &V redu

en: Sorry, there is no hint for this level.
sl: Žal za to stopnjo ni namiga.

en: T H E   E N D
sl: K O N E C

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
sl: Pritisnili ste tipko, ki se lahko uporablja za premikanje junaka. Ali želite samodejno preklopiti na nadzor s tipkovnico? Nadzor z miško je dolgoročno enostavnejši - kot vožnja s kolesom namesto hoje!

en: Switch to Keyboard Mode
sl: Preklopi na način tipkovnice

en: Switch to &Keyboard Mode
sl: Preklopi na način &tipkovnice

en: Stay in &Mouse Mode
sl: Ostani v načinu &miške

en: Keyboard Mode
sl: Način tipkovnice

en: Save Game
sl: Shrani igro

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
sl: Žal ne morete shraniti vaše igre med urejanjem. Poskusite s predmetom menija %1.

en: Cannot open file '%1' for read-only.
sl: Ni bilo mogoče odpreti datoteke '%1' samo za branje.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
sl: Zapomnite si: zaradi preprostosti bosta vaš položaj shranjene igre in rezultat enaka, kot sta bila na začetku te stopnje, in ne, kot sta sedaj.

en: Error: Failed to save your game.
sl: Napaka: ni bilo mogoče shraniti vaše igre.

en: Load Game
sl: Naloži igro

en: Sorry, there are no saved games.
sl: Žal ni shranjenih iger.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
sl: Ni bilo mogoče najti igre s predpono '%1'.

en: Unknown
sl: Neznan

en: Check for High Score
sl: Preveri najboljše rezultate

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
sl: <html><b>Čestitke !!!</b><br/> Dosegli ste visok rezultat v tej igri.<br/> Vnesite vaše ime, da se lahko pojavi<br/> v Najboljših rezultatih igre KGoldrunner.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
sl: Shrani najboljši rezultat

en: Save High Score
sl: Shrani najboljše rezultate

en: Error: Failed to save your high score.
sl: Napaka: ni bilo mogoče shraniti vašega rezultata.

en: Show High Scores
sl: Pokaži najboljše rezultate

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
sl: Žal se najboljši rezultati začetniških iger ne shranjujejo.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
sl: Žal še ni najboljših rezultatov za igro "%1".

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
sl: <center><h2>Najboljši rezultati igre KGoldrunner</h2></center><center><h3>Igra "%1"</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
sl: Položaj

[ctx: Person]
en: Name
sl: Ime

[ctx: Game level reached]
en: Level
sl: Stopnja

en: Score
sl: Rezultat

en: Date
sl: Datum

[ctx: @title:window]
en: High Scores
sl: Najboljši rezultati

en: Load Game Info
sl: Naloži podrobnosti o igri

en: Cannot find game info file '%1'.
sl: Ni bilo mogoče najti datoteke s podrobnostmi za igro '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
sl: Dosežen je bil konec datoteke '%1', preden so se našli podatki o stopnji.

en: Save A Solution
sl: Shrani rešitev

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
sl: Vaša rešitev za stopnjo %1 je bila shranjena v datoteko %2

en: Read Level Data
sl: Preberi podatke o stopnji

en: Cannot find file '%1'.
sl: Ni bilo mogoče najti datoteke '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
sl: Dosežen je bil konec datoteke '%1', brez da bi se našli podatki o stopnji.

en: Rename File
sl: Preimenuj datoteko

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
sl: Ni bilo mogoče izbrisati predhodne različice datoteke '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
sl: Ni bilo mogoče preimenovati datoteke '%1' v '%2'.

en: Theme Selector
sl: Izbirnik tem

en: Lives: %1
sl: Življenja: %1

en: Score: %1
sl: Rezultat: %1

en: Select Level
sl: Izberite stopnjo

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
sl: Žal lahko shranite ali premikate samo v eno od svojih iger.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
sl: Žal lahko samo brišete stopnje iz ene od svojih iger.

en: Edit Game Info
sl: Uredi podatke o igri

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
sl: Žal lahko samo urejate podrobnosti o igri za svoje igre.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
sl: Ni stopnje %1 v '%2', zato je ne morete igrati ali urejati.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
sl: Izberite igro

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
sl: <html><b>Izberite igro:</b></html>

en: Name of Game
sl: Ime igre

en: Rules
sl: Pravila

en: Levels
sl: Stopnje

en: Skill
sl: Spretnost

en: Level 1 of the selected game is:
sl: Stopnja 1 izbrane igre je:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
sl: Izberite igro/stopnjo

en: Please select a level:
sl: Izberite stopnjo:

en: Level number:
sl: Številka stopnje:

en: Edit Level Name o&r Hint
sl: Uredi ime stopnje in namig

en: Start Game
sl: Začni igro

en: Play Level
sl: Igraj stopnjo

en: Replay Level
sl: Ponovno igraj stopnjo

en: Show Solution
sl: Pokaži rešitev

en: Save Change
sl: Shrani spremembo

en: Move To...
sl: Premakni v ...

[ctx: Rules]
en: Traditional
sl: Tradicionalno

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
sl: Vodnik

[ctx: Skill Level]
en: Normal
sl: Običajno

[ctx: Skill Level]
en: Championship
sl: Za izkušene igralce

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
sl[0]: %1 stopnja, uporablja pravila igre KGoldrunner.
sl[1]: %1 stopnji, uporablja pravila igre KGoldrunner.
sl[2]: %1 stopnje, uporablja pravila igre KGoldrunner.
sl[3]: %1 stopenj, uporablja pravila igre KGoldrunner.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
sl[0]: %1 stopnja, uporablja tradicionalna pravila.
sl[1]: %1 stopnji, uporablja tradicionalna pravila.
sl[2]: %1 stopnje, uporablja tradicionalna pravila.
sl[3]: %1 stopenj, uporablja tradicionalna pravila.

en: Sorry, there is no further information about this game.
sl: Žal o tej igri ni več podrobnosti.

en: This level number is not valid. It can not be used.
sl: Ta številka stopnje ni veljavna, zato je ni mogoče uporabiti.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
sl: Glavni gumb na dnu je odziv na izbrano menijsko dejanje. Kliknite ga po izbiri igre in stopnje ali pa izberite 'Prekliči'.

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
sl: 
    
    Če prvič igrate KGoldrunner, izberite Vodnik, ki vam bo med igranjem podajal namige.
    
    V nasprotnem primeru samo kliknite ime igre v tabeli, nato pa za začetek igre na stopnji 001 kliknite na glavni gumb na dnu. Igra se prične, ko premaknete miško ali pritisnete tipko.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
sl: 
    
    Lahko izberete sistemske stopnje za urejanje (ali kopiranje), vendar pa morate rezultat shraniti v igri, ki ste jo ustvarili. Uporabite levi miškin gumb kot čopič in orodjarno urejevalnika kot paleto. Uporabite gumb 'Izbriši' ali desni miškin gumb za brisanje. Z vlečenjem miške in pritisnjenim gumbom lahko narišete/pobrišete več kvadratkov.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
sl: 
    
    Tukaj lahko dodate ime in namig za novo stopnjo, vendar pa morate stopnje, ki ste jih ustvarili, shraniti v eno izmed svojih iger. Privzeto se nove stopnje postavijo na konec vaše igre, vendar pa lahko izberete tudi številko stopnje in jo shranite nekam v sredino igre.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
sl: 
    
    Tu lahko ustvarite in uredite ime in namig pred shranjevanjem. Če spremenite igro ali stopnjo, jo lahko kopirate ali shranite kot drugo stopnjo, ampak le v eno izmed vaših iger. Če shranite stopnjo v sredino igre, so druge stopnje samodejno preštevilčene.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
sl: 
    
    Lahko izbrišete samo stopnje iz ene od svojih iger. Če izbrišete stopnjo iz sredine igre, bodo druge stopnje samodejno preštevilčene.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
sl: 
    
    Da premaknete (preštevilčite) stopnjo, jo morate najprej izbrati z uporabo 'Uredi katerokoli stopnjo ...', nato pa lahko uporabite 'Premakni stopnjo', da ji dodelite novo številko ali celo novo igro. Druge stopnje so samodejno preštevilčene če je to potrebno. Stopnje lahko premikate samo znotraj svojih iger.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
sl: 
    
    Med urejanjem podrobnosti o igri morate samo izbrati igro, nato pa odprete pogovorno okno, kjer urejate podrobnosti o igri.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
sl: 
    
    Kliknite na tabelo za izbor igre. V tabeli in pod njo lahko vidite gumb 'Več podrobnosti' o izbrani igri. Pove vam, koliko stopenj ima in katera pravila so uporabljena za sovražnike (poglejte vodnik po igri KGoldrunner).
    
    Stopnjo lahko izberete tako, da vpišete številko stopnje ali pa uporabite drsnik. Ko spreminjate igro ali stopnjo, se spreminja sličica, ki prikazuje predogled vaše izbire.

en: Help: Select Game & Level
sl: Pomoč: Izbira igre in stopnje

en: A game of action and puzzle solving
sl: Akcijska igra v kateri rešujete uganke

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
sl: (C) 2003 Ian Wadham in Marco Krüger

en: Current author
sl: Trenutni avtor

en: Original author
sl: Prvotni avtor

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
sl: Predelava za KDE4, razredi Qt4 in KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
sl: Razredi KGameCanvas za KDE4

en: Artwork for runners and default theme
sl: Grafična podoba za tekače in privzeto temo

en: Artwork for bars and ladders
sl: Grafična podoba za letve in lestve

en: Artwork for background of Geek City theme
sl: Grafična podoba za ozadje teme Grško mesto

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
sl: Nostalgične teme, izboljšave tekačev, zmožnost večih ozadij, zmožnost pojemanja/pojavljanja in številne druge ideje

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
sl: Grafična podoba za temo Zaklad Egipta
