kgoldrunner - en to sv translation catalogue (967 entries)

en: Beginner's Luck
sv: Nybörjartur

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
sv: De här 70 nivåerna är en gradvis introduktion till det traditionella spelet, skapade av Jason Self (j snabela jxself org). Även om det inte finns några tips, har varje nivå en inspelad lösning.
    
    Spelet är avsett för nya spelare, men de senare nivåerna är riktigt svåra, så håll ett öga på hur fienderna reagerar på dina rörelser medan du håller på. De måste vara väl upplärda när du har tagit dig till nivå 70.
    
    Jason tillhandahöll de flesta lösningarna, men några är gjorda av Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
sv: Mumiens förbannelse

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
sv: Det är bäst att spela den här uppsättningen nivåer med temat Egyptens skatt, eftersom det har sin grund i västerländska filmikoner om mumier och Egypten. Du måste också gräva medan du faller ibland.
    
    För att finslipa din kunskap i egyptologi, hittar du godbitar med fakta relaterade till varje nivå i tipsen, där informationen hämtats från Wikipedia istället för från Hollywood.
    
    Det här mästerskapsspelet är komponerat av Steve Mann <smann snabela cgl uwaterloo ca>, med bidrag av några egyptiska idéer och Röda havsnivån från Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
sv: Gizaplatån

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
sv: Gizaplatån i utkanterna av Kairo är platsen för Gizamonumenten, vilka består av Cheopspyramiden (eller Khufuspyramiden), Chefrens pyramid, Mykerinos pyramid, och dessutom sfinxen i Giza, samt ett antal andra mindre byggnader.
    
    Medan du tar dig fram under platån, försök undvika att döda mumierna: Om för många dyker upp igen till höger, blir det svårt att undfly dem i slutet. För att komma igång måste du använda tekniken med att gräva medan du faller.

en: The Pyramid of Djoser
sv: Djosers pyramid

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
sv: Djosers pyramid, eller trappstegspyramiden (kbhw-ntrw på egyptiska) är en arkeologisk fornlämning i orten Sakkara i Egypten, nordväst om staden Memfis.
    
    För att klara av den här nivån är det viktigt att göra den ett steg i taget: Befria först mumien på vänster sida av den andra nivån (nerifrån), och låt den falla ner i och fylla den dolda gropen på marknivån.
    
    Gå nu till höger sida av den andra nivån och ta dig över stången, över mumien, hämta skatten i mitten, och kom ihåg att gräva bort tegelstenen till vänster om mitten.
    
    Mumien på den tredje nivån är lite besvärlig, eftersom den kommer att ta en skatt och bära med sig. Du kan ha tur, och märka att den överger skatten efter en viss tid, men du kan också fånga den i den enda grävbara tegelstenen till höger genom att gräva vid rätt tidpunkt.
    
    Till sist, innan du hämtar den sista skatten, försäkra dig om att öppna längst ner till höger i trappstegspyramiden för att tillåta mumierna till höger att komma in i pyramiden. Om det finns mer än en mumie längst ner till höger innan flyktstegen visas, kommer du inte att kunna nå utgången.

en: Pharaoh's Barge
sv: Faraos pråm

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
sv: Cheops-skeppet är ett intakt fullstort fartyg från forntida Egypten som förseglats i en grop i Gizas pyramidmonument vid foten av Cheopspyramiden i Giza omkring år 2500 f.Kr. Det är nästan helt säkert att skeppet byggdes åt kung Cheops (Khufu).
    
    Det är ett av de äldsta, största och bäst bevarade fartygen från antiken, och mäter totalt 43,6 m. Trots sin ålder skulle det kunna seglas idag om det sjösattes.
    
    Det här är nästan en enkel nivå: Bra skatter och inte alltför många mumier. Men din uppgift är att slita skatten de bär på från dem.

en: Pyramid Puzzles
sv: Pyramidproblem

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
sv: Cheopspyramiden var världens högsta människotillverkade föremål i över 3800 år. Det måste ha varit arbetsamt att klättra upp och ta sig ner igen för forntida egyptier, liksom du kommer att tycka att det är arbetsamt att klättra upp och tillbaka ner igen i den här pyramiden.
    
    För att hämta den andra skatten till vänster måste du använda tegelstenen som blockerar stegen längst ner som en bro för att fly undan.
    
    För att hämta den fjärde skatten från vänster, rensa de tre tegelstenarna ovanför och till höger om mumien längst till vänster. Om du gräver i rätt ordning, får du precis tid nog att ta skatten och fly.
    
    Vissa av mumierna måste släppas för att hämta en del av skatten. Hämta dock den första, andra och fjärde skatten (från vänster) innan någon av mumierna frigörs. Var försiktig så att du inte dödar några mumier. Om de åter dyker upp till höger om pyramiden, kommer du inte att kunna avsluta nivån. Det är dessutom möjligt att släppa mumierna fria och fånga dem i något av de andra rummen.

en: Crocodile
sv: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
sv: Krokodiler kan leva längre än 100 år, och de största arterna når längden 4,85 meter. Diverse arter har observerats attackera och döda hajar.
    
    Sobek är krokodilernas guddom. Egyptier som arbetade eller reste på Nilen hoppades att om de bad till krokodilguden Sobek, skulle han skydda dem från att bli attackerade av krokodiler.
    
    Det är inte krokodilerna du behöver frukta i den här nivån. Ändå kanske en bön till Sobek kan hjälpa dig att undkomma mumierna medan du samlar ihop skatten.

en: Three Pyramids
sv: Tre pyramider

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
sv: Giza-monumentet har varit ett populärt turistmål sedan antiken, och blev populärt under gammalgrekiska tider då Cheopspyramiden listades som ett av världens sju underverk av Antipatros från Sidon. Idag är den det enda av dessa underverk som fortfarande existerar.
    
    Det kan vara lättare att ta sig igenom underverket om du får två mumier till pyramiden längst bort till höger innan du går dit bort.

en: Tura Caves
sv: Turagrottorna

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
sv: Tura var Egyptens främsta stenbrott för brytning av kalksten, och användes till Cheopspyramiden. Brytningen av kalksten lämnade kvar grottor som senare användes av brittiska arméen som ett hemligt förråd under andra värdskriget, och som du nu kan utforska.
    
    Till vänster om botten på den långa gången finns två dolda gropar. Släpp fri mumien till höger om den långa gången för att fylla i en av dem och släpp fri mumien i det stora rummet för att fylla i den andra. Försäkra dig om att du rider ner på den första av de två mumierna för att hämta skatten i skrymslet nära gångens botten. Gräv till höger flera gånger för att öppna flyktvägen när du ska lämna skrymslet.
    
    Hämta alla skatter till vänster på spelfältet, och flytta dig därefter till höger (försäkra dig om att frisläppa mumien längst upp så att du kan hämta dess skatt senare). Skatten till höger är enklare att komma till än det ser ut: Strategiskt placerade lösa tegelstenar gör det till nivåns enkla halva.

en: Pyramid Crawl
sv: Pyramidgång

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
sv: Det finns fler än 100 pyramider i Egypten, där den äldsta byggdes omkring 2600 f.Kr.
    
    I den här pyramidnivån (skapad omkring 2008 e.Kr.), undvik att låta mumierna hamna i mitten av den nedre delen (genom att lura bort eller döda dem).

en: The Great Sphinx
sv: Den stora sfinxen

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
sv: Den stora sfinxen vaktar Gizaplatån, där den betraktar den uppgående solen. Den når längden 73 meter och höjden 20 meter, och är därmed den största monolitiska statyn i världen, med blott 4500 år på nacken.
    
    När du hämtar skatten inne i sfinxen, försök lösa sfinxens gåta: Hur tar man sig förbi horden av mumier till höger?

en: Ladder Pyramid
sv: Pyramidstegar

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
sv: De flesta accepterade teorier om pyramidernas konstruktion är baserade på idén att de byggdes genom att flytta enorma stenar från ett stenbrott, vilka sedan drogs och lyftes på plats. Hur som helst, var säkerligen många stegar inblandade i konstruktionen, som i den här nivån.
    
    Nivån består mest av att springa runt. Det är inte så svårt att plocka upp skatten medan mumierna undviks, men det är en mycket svårare uppgift att få bort skatten från mumierna. Plattformen som är tre stenar bred är användbar som avrättningsplats, även om du måste springa runt lite grand för att få mumier som bär på skatter att rada upp sig på rätt sätt. Observera också att stenen mitt på plattformen är ett block man faller igenom.
    
    När du väl har samlat in hela skatten, måste du ta dig över till flyktstegen. Ett sätt att göra det är att döda en mumie och ta sig över på dess rygg när mumien korsar över från flyktstegen till pyramidens huvuddel.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
sv: Ankh är en egyptisk hieroglyf som betyder 'liv', och liksom solsymbolen framställdes den nästa alltid av guld.
    
    Var försiktig med de lösa tegelstenarna i den huvudsakliga Ankh-symbolen för att hålla dig vid liv på den här nivån, och räkna ut vilka av dem som är användbara.

en: Pharaoh's Tomb
sv: Faraos grav

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
sv: Forskare uppskattar att 2,3 miljoner stenblock användes för att bygga Cheopspyramiden, med medelvikten 2,5 ton per block.
    
    Pyramiden på den här nivån är byggd av mindre än 100 stenblock. Börja med att manövrera så att du kommer in i pyramiden och står på en av stegarna i det andra lagret närmast ytterväggen på vänster sida av pyramiden. Vänta på att mumierna grupperar sig på andra sidan ytterväggen. Klättra därefter upp till toppen av stegarna i den lilla pyramiden och vänta på att mumierna klättrar uppför den långa stegen och faller ner från stången. När den sista har fallit (eller lite innan), spring uppför den långa stegen, över stången och gräv för att komma tillbaka in i den stora pyramiden och till graven.
    
    Upprepa tricket för att ta dig ut efter att ha hämta den enda skatten, utom att denna gången måste du ta dig ut på höger sida av pyramiden.

en: Cat
sv: Katt

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
sv: Såsom ett vördat, viktigt djur i det egyptiska samhället och religionen, erhöll katten samma mumifiering efter döden som människor.
    
    När du avslutar den här lömska nivån, luras då inte av kattens svans som dyker upp när du väl har plockat upp den sista skatten. Den enda utgången är till vänster. Du måste alltså låta mumierna hämta skatten som finns till höger om kattens huvud, eftersom du inte kan plocka upp allt och springa tillbaka i tid.
    
    Du måste gräva ur de fem tegelstenarna längst ner för att få mumierna att hämta skatten åt dig, och låta dem passera (eller fångas och dödas).

en: Pyramid Power
sv: Pyramidmakt

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
sv: Imhotep konstruerade Djosers trappstegspyramid för att fungera som en enorm trappa som den avlidne faraos själ kunde använda för att stiga upp till himlarna. Så viktig ansågs Imhoteps prestation att han gudförklarades av senare egyptier.
    
    Innan du kan stiga upp till toppen av den här pyramidnivån, måste du ta dig ner till botten. För att hämta den översta skatten, gå till vänster från spetsen, gräv nästa sten och stig på mumien nedanför, medan du fortsätter röra dig åt höger (försök placera muspekaren på spetsen).
    
    Gå ut till höger och spring uppför och nerför stegarna, efter att ha hämtat den sista skatten. Nere till vänster finns den enda svåra delen: Spring bara under mumierna på stegen ovanför, manövrera ... och hoppas!

en: Eye of Horus
sv: Horus öga

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
sv: Horus öga är en uråldrig egyptisk symbol som ger skydd och kunglig makt från guddomar.
    
    På den här nivån finns en del skydd inne i ögat, men inte mycket. Upprepade färder från toppen till botten krävs för att hämta alla skatter. Till sist kommer det att finnas två mumier kvar längst ner till vänster. För att komma förbi dem, klättra längst upp på den fjärde korta stegen från vänster, gräv åt vänster, klättra ner och gräv åt vänster igen. En av mumierna kommer att falla ner i den lägre gropen. Klättra uppför stegen. Den andra mumien kommer att klättra uppför den andra stegen och falla ner i gropen längst upp. Gå över de två fångade mumierna och klättra upp till toppen.

en: Inverted Pyramid
sv: Inverterad pyramid

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
sv: Troligtvis inte en traditionell egyptisk konstruktion.
    
    Du måste sicksacka fram och tillbaka längs stängerna för att hämta alla skatter. För att komma förbi den enda jagande mumien, vänta på honom vid en stång och hoppa ner på stången nedanför just innan han når dig, och gå direkt under honom.
    
    Eftersom konstruktionen inte är traditionell, fundera på att spela nivån på ett sätt som inte är traditionellt: Förflyttningen med att hoppa ner och gå under är enklare att göra med tangentbordet (enklare, men fortfarande svår). När du väl har hämta den sista skatten ovanför tegelstenarna inne i pyramiden, gör paus i spelet och byt tillbaka till musläge.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
sv: Anubis, eller Anpu, är det egyptiska efterlivets guddom.
    
    För att hämta skatten mellan Anubis öron, gräv ut de två kolonnerna till vänster om mumien och stå ovanpå mumien. Gå till vänster från mumien medan du gräver till höger. Mumien ska falla ner i hålet i kolonnen längst till höger. Gräv nu ut de två vänstra kolonnerna till du kommer i kontakt med ögats stege. Gå ner från stegen längst till höger i ögat så faller du till stången nedanför.
    
    För att hämta skatten inne i det högra örat, gräv ut den övre av kolonnerna med två block, och fall ner på den högra kolonnen med två block. Gå till vänster och gräv ut den andra kolonnen med två block. Gå nu åt höger och gräv ut kolonnen med ett block, för att frigöra mumien. Gå ett steg till åt höger och gräv ut två block, så att du har en två block bred avsats att stå på. Gå åt vänster och gräv ut fyrkanten till höger. Vänta på att mumien faller, ta hans skatt, och spring uppför stegen för att konfrontera de fem mumier som blockerar utgången.

en: Pyramid of Treasure
sv: Skattpyramiden

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
sv: Nubien var en större guldkälla i Egypten. Kung Tushratta av Mitanni hävdade att guld var 'vanligare än damm' i Egypten.
    
    I den här pyramiden finns skatter till och med uppe i luften! Massor av skatter, och bara tre mumier: Det kan väl inte vara så svårt, eller hur?

en: Sarcophagus
sv: Sarkofag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
sv: En sarkofag är en gravkista för ett lik, oftast ristad eller huggen av sten. I forntida Egypten, utgjorde en sarkofag det yttre skyddande lagret för den kungliga mumien, med flera lager av kistor innanför, och snidades oftast av alabaster.
    
    Om du inte vill att den här nivån ska bli din egen sarkofag, hämta skatten under sarkofagens vänstra kant direkt i början, annars finns det inget sätt att komma åt den.

en: The Parting of the Red Sea
sv: Röda havets delning

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
sv: Bibeln lär oss att Moses delade havet för att undkomma faraos män. Efter att ha plundrat hans förfäders pyramider, bör du inte bli förvånad av att farao har skickat sina män efter dig också.
    
    Som tur är kan havet delas genom att bara falla på den sista skatten. Att undkomma faraos män är inte lika enkelt. Låt hjälten först gå ner så långt han kan, och vänta på rätt ögonblick. Gå därefter uppför väggen av vatten till höger, korsa stången till mitten och vänta på att mumierna når vattnets topp innan du faller ner andra gången.
    
    Spring omedelbart uppför väggen av vatten till vänster den här gången, och korsa under de jagande mumierna. Vänta nästan längst upp till vänster där mumierna till höger inte kan komma åt dig. När väl mumierna till vänster når toppen, fall ner till havets botten för tredje gången (inte ens Moses hade det så besvärligt). Tricket för att komma förbi mumierna den här sista gången till toppen, är att gå under och till vänster om dem, medan de faller i en kolonn nerför en av de långa fallen vid stegarna.
    
    Observera: Det är möjligt att gå uppför väggen av vatten till vänster från början, men det är mycket svårare.

en: Count
sv: Räkna

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
sv: Det här spelet är baserat på att räkna från 0 till 16 (eller 0 till 10 hexadecimalt). Den första nivån har inget guld och inga fiender: problemet är att hitta en väg ut och upp till nästa nivå. Därefter ökar antal fiender och guldklimpar med ett för varje nivå. Namnet på varje nivå motsvarar antal fiender, antal guldklimpar och siffrorna som visas i layouten.
    
    Dessa eleganta och ganska knepiga mästerskapsnivåer är komponerade av Steve Mann <smann snabela cgl uwaterloo ca>. Du måste gräva medan du faller ibland.

en: Zero
sv: Noll

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
sv: Den enda utmaningen är att komma in i nollan, vilket är den enda vägen till utgången.
    
    Att komma in i nollan kräver att klättra längst upp på sicksack-stegen, gräva undan fem tegelstenar vid nollans vänsterkant, skynda tillbaka längst upp på sicksack-stegen, över stången, falla genom tegelstenarna du just grävt undan och omedelbart gå åt höger för att komma in i nollan. Tiden är rätt så begränsad.

en: One
sv: Ett

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
sv: Att hämta gulden kräver grävning flera gånger på rätt ställen. Se dock nästa stycke.
    
    För att komma ut måste du få fienden att gå över ettans topp och fylla i hålet längst ner. Det finns tre sätt att göra det. Det första och vettigaste är att vänta vid stången ovanför övre högra kanten av ettan till fienden nästa har nått dig, och därefter gå åt höger och gräva till höger när du når ettans nederkant.
    
    Det andra sättet innebär att välja rätt tid att gräva efter guldet (eller där guldet fanns). Att ställa sig ovanpå guldet vid rätt tid leder till att fienden faller i hålet till höger om ettan. Det tredje sättet är att förgöra fienden och hoppas att han återuppstår på höger sida om ettan.

en: Two
sv: Två

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
sv: För att hämta guldet längst till vänster, fall ner på det ovanifrån, och gå en ruta åt något håll när du faller. Gräv omedelbart upp rutan precis under guldet, och hoppa ner. Lönngolvet låter dig falla till botten.

en: Three
sv: Tre

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
sv: Efter att ha hämtat allt guld är det enda sättet att fly uppför den högsta stegen till vänster, men den är inte kopplad till någonting. För att nå den måste du locka en fiende att följa dig, och därefter kliva över fienden för att nå stegen.

en: Four
sv: Fyra

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
sv: Från början måste du springa till golvet åt höger. Du måste fånga några fiender (om du har tur får du ett guldstycke under tiden), men du ska enkelt kunna klättra uppför stegarna till höger formade som en fyra.
    
    När du hämtar guldet från fyran, vänta då till fienderna har nått överdelen av stegarna formade som en fyra. Det ger dig nog med tid att nå stegarna innan fienderna skär av dig.

en: Five
sv: Fem

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
sv: Klättra nerför den första uppsättningen stegar i början och vänta på stegarnas lägsta del till fienderna har intagit sina positioner. Fall då ner till golvet och ta sikte på den stora stegen till höger med förgreningen längst ner. Förgreningen gör det möjligt att ta dig förbi fienderna ovanför: vänta på den vänstra stegpinnens golvnivå (inte under golvnivån!) till fienden på den långa stegen hoppar ner intill dig. Klättra därefter upp och till höger för att komma uppför den stora stegen.

en: Six
sv: Sex

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
sv: Det första tricket på den här nivån är att välja rätt tid att gå igenom sexans botten när fienden klättrar uppför stegen till vänster om sexan. När du väl har nått stegen, klättrar fienderna uppför stegen bort från dig, så att du bara behöver vänta till det inte finns några fiender långt ner på stegen innan du gräver dig igenom sexans botten.
    
    Det andra tricket är att räkna ut hur man kan få alla fiender att lämna stegen till vänster på skärmen. Ett sätt är att stanna uppe på den stora sexan i mitten och vänta på att de kommer över stängerna. Hoppa därefter ner på golvet och korsa över till stegen.

en: Seven
sv: Sju

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
sv: Guldet uppe på sjuan är huvudutmaningen. Klättra upp till rutan längst till vänster på sjuan från början, och vänta där till fienderna fyller i hålen ovanpå sjuan.

en: Eight
sv: Åtta

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
sv: Med försiktiga rörelser och bra timing kan du locka över två fiender till stegen längst till vänster och lämna dem där medan du hämtar de fem guldklimparna längst upp.
    
    De tre klimparna längst ner måste alla samlas in i ett svep, men du kanske måste tvinga fienderna till höger om åttan först, för att undvika problem när stegarna visar sig och du landar på golvet.
    
    Du kan rensa den slutliga flyktstegen genom att landa på golvet igen, längst åt höger.

en: Nine
sv: Nio

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
sv: Fall så snabbt du kan för att komma till golvet i början. Gräv flera hål i golvet för att fördröja fienderna från att komma uppför stegen. Ta därefter de två guldklimparna till vänster om nian medan det inte finns några fiender i närheten, och gräv för att komma in i nian efter att ha tagit den översta av de två klimparna.
    
    Stå på den vänstra fienden, gräv åt vänster och gå åt höger för att hämta gulden längst ner i nian. De två fienderna börjar röra sig åt vänster, falla, och klättra uppför stegen. När den första fastnar där du just grävde, hoppa till den lägsta delen av nian och gräv åt vänster. Nästa fiende bär ner guldet. Ta det, gräv åt höger, fall ner till stången och fly så snabbt du kan.

en: Ten
sv: Tio

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
sv: Du kan fånga flera fiender i groparna längst ner till vänster och höger, men de blir fria när de dolda stegarna visar sig. Att falla ner på golvet när du flyr kan hjälpa till att rensa vägen längst upp till höger.

en: Eleven
sv: Elva

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
sv: Hämta guldklimpen under vänstra sidan av stängerna formade som 11 först, ta därefter klimpen vid basen av den vänstra ettan av 11 i mitten. Hoppa nu ner till golvet precis till vänster om den dubbla höga muren. Fienderna hoppar ner i olika delar. Nu måste du göra tre saker: hämta guldet i den vänstra delen och mittendelen, ta guldet från fienderna till höger om dig när du är på golvet och lura så många fiender du kan in i delen till vänster om 11:an.
    
    De första två sakerna är ganska enkla. Den sista saken kan åstadkommas på flera sätt. Om du springer uppför stegen i mitten och går åt vänster, kan du vänta ovanför den högra sidan av stängerna (möjligen hoppa ner på stängerna) och lura några fiender åt gången från mittdelen till den vänstra delen. Du kan också plocka upp några guldklimpar medan du gör det.
    
    När du väl har allt guld (utom klimparna till höger om 11:an), spring längst upp till höger på de H-formade stegarna i mitten. Det gör att alla fiender som inte är i delen längst till höger att gå in i den vänstra delen.

en: Twelve
sv: Tolv

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
sv: Detta är en långsam nivå med mycket väntan på att fiender ska flytta sig dit du vill ha dem.
    
    Fall ner på den närmsta fienden när han faller från början, och gå till stängerna till höger för att hämta guldklimpen precis under dem. Försäkra dig om att du väntar på en öppning mellan fienderna nedanför innan du hoppar ner till guldklimpen.
    
    Rutnätet med 12 rutor till höger är användbart: Om du inte är längst upp, hoppar inte fienderna som klättrar på stegen till vänster om rutnätet ner på det. Du kan använda det för att flytta dem ovanför fällorna till vänster, och därefter hoppa ner på golvet för att få dem att falla i dem.
    
    Ett annat användbart trick är att vänta längst upp på stegen längst till vänster (där du startar nivån). Alla fiender nog långt borta springer över rutnätet och faller ner och fångas i området till höger.
    
    För att hämta gulden på golvområdet längst till vänster måste du fylla den andra delen av golvet med fiender och gräva ur fyrkanterna som blockerar fienderna i delen längst till vänster. Du kan välja att förlora det guldet (dvs. låta fienden som bär på guldet hamna i en grävd fyrkant och bli förstörd där), även om det är möjligt att få guldklimpen om du verkligen vill ha den.
    
    Om du lämnar det vänstra svävande guldet till sist, är det enkelt att fly uppåt. Som alternativ, om du lämnar guldet inne i tvåan till sist, bör du kunna fly utan alltför stora svårigheter. Annars kan fienderna fångade längst till vänster skära av din flyktväg.

en: Thirteen
sv: Tretton

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
sv: Vänta ovanpå den vänstra (eller ännu bättre, högra) förgreningen av stegarna längst till vänster från början, till fienderna i mitten klättrar upp till mitten av den centrala stegen. Hoppa därefter ner till den horisontella stegen, gå hela vägen åt höger och hoppa ner till golvet, och fånga på så sätt flera fiender.
    
    Du måste släppa de flesta fiender där de är fångade för att hämta guldet från olika ställen. I synnerhet måste du släppa fienderna som är fångade på den vänstra halvan av golvet för att hämta minst en guldklimp.
    
    När du väl har plockat upp den sista guldklimpen. svärmar fienderna den centrala stegen, så du måste bestämma dig för vilken guldklimp du ska plocka sist. Ett rimligt val är den som hålls av de tre fienderna i treans lägsta streck, likaså den i treans centrala streck.

en: Fourteen
sv: Fjorton

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
sv: Fyra trick: För det första, gräv inte ut fienderna fångade i fyrorna till vänster förrän mot slutet (detsamma om någon fångas i fyran i mitten), det ger färre fiender att hantera.
    
    För det andra, måste du åka ner ovanpå en fiende för att hämta guldet som är fångat i fyrorna till vänster, och den svävande guldklimpen i mitten.
    
    För det tredje, när du släpper fienderna på fyran åt höger (och möjligen de två i fyran till vänster), kan det vara enklare att gräva två gånger och förlora de guldklimparna.
    
    Till sist är det enklare att fly i slutet om du lämnar en guldklimp till sist i eller nära 14 som svävar i mitten till höger. Då kan du springa uppför stegen som dyker upp där.

en: Fifteen
sv: Femton

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
sv: Två tips: Om du väntar på en av de två vänstra stegarna en stegpinne under guldklimpen som hänger mellan de två stegarna, kommer fienderna i mitten att hoppa ner i femmans bas. Det bör låta dig enkelt hämta guldet mellan ettan och femman.
    
    Dessutom, om du väntar vid ettans bas till höger om den, hoppar fienderna till höger om de två stegarna till vänster om ettan av stången till den andra halvan av ettans bas. Om du väntar högt uppe mellan ettan och femman, hoppa ner till ettans bas. Medan fienderna faller till ettans bas, kommer du att kunna skynda dig uppför stegen till vänster om ettan och hämta guldet till vänster om ettan.

en: Sixteen
sv: Sexton

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
sv: Kolumnen till vänster om ettan kräver att snabbt springa ner och tillbaka upp, och att försiktigt smita förbi för att undvika fienderna.
    
    För att hämta guldet i mitten av sexan, hoppa ner överst på sexans 'o'-del, gå åt höger/gräv åt vänster och gå omedelbart åt vänster och gräv åt vänster för att fördröja fienden som annars troligen fångar dig. Du kan dock välja att lämna guldstycket till slutet så att inte ytterligare två fiender frigörs tidigare. Det är dock möjligt att få två fiender att fånga sig själva igen i den delen.
    
    För att hämta guldet som hålls av fiender längst ner till höger, gräv ut den blockerande fyrkanten till vänster om dem, spring uppför stegen, gräv på högra sidan av sexan, hoppa ner, spring åt vänster och gräv bort en fyrkant på vänster sida om sexan och hoppa ner på golvet. Tiden är knapp: bara en eller två fiender i delen längst ner till höger kommer att kunna gå till nästa del åt vänster. Du måste ändå gräva längst ner i sexan för att hämta deras guld, men det är inget konstigt om än något hektiskt på grund av fienderna som dröjer sig kvar till vänster om sexan.
    
    När du väl har hämtat allt guld kan det vara enklast att gå ut genom att passera genom lönngolvet i mitten av ettan, och gå ut via stegarna till vänster om ettan.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
sv: OK

en: Dig While Falling
sv: Gräv medan du faller

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
sv: I mästerskapsspel måste du ofta gräva medan du faller. De här nivåerna är en gradvis introduktion till tekniken, skapade av Jason Self (j snabela jxself org). Alla nivåer har en inspelad lösning, också tillhandahållen av Jason.

en: Jail Break
sv: Utbrytning ur fängelset

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
sv: Du är i fängelse, arresterad för att ha rånat och hållit dina fiender fångade vid ett flertal tillfällen.
    
    Men polisen är hänsynslös här, och om du försöker bryta dig ut förlorar de ingen sömn över att döda dig ... Så var försiktig och viktigast av allt: var snabb - eller dö!
    
    De här mästerskapsnivåerna använder de snabba och udda Kgoldrunner-reglerna, och är skapade av Gabriel Miltschitzky [gabriel punkt miltschitzky snabela freenet de]. Du måste gräva medan du faller ibland.

en: Don't Panic!
sv: Ta det lugnt!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
sv: Som namnet på nivån anger, finns det absolut ingen orsak att drabbas av panik.
    
    Det är mycket enkelt att fly från fängelset, eftersom vakterna själva är fångade och inte kan nå dig ...

en: Robbery
sv: Rånkupp

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
sv: När du är fri igen behöver du en del pengar någonstans ifrån.
    
    Tricket är att få fienderna att bli upptagna. Om du kan få var och en att falla på ett betongblock, kan det hjälpa. Å andra sidan, kan du bara springa en hel del ...

en: Use the Guards
sv: Använd vakterna

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
sv: De kan vara hänsynslösa, men de är förutsägbara.
    
    När du når stegarna till höger, vänta på att en vakt ska hoppa, och gå därefter över hans huvud för att hämta guldet.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
sv: Fallande fiender (1) - Hitta vägen

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
sv: Dra nytta av dina fiender genom att gå över deras huvuden.
    
    Om det finns mer än ett hål att ta sig över, få fienderna först att gå åt höger, och börja därefter gå över deras huvuden.

en: Falling Enemies (2) - Digging
sv: Fallande fiender (2) - Gräva

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
sv: Starta nivån med ett klick. Resten bör vara självförklarande...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
sv: Fallande fiender (3) - Hitta stegar

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
sv: Den här gången är de intelligentare och faller ner på dig ovanfrån.
    
    Gräv först undan alla tegelstenarna på vägen till guldet.
    
    Spring därefter tillbaka till mitten och vänta på att de återfödda fienderna ska falla. Du måste fånga ledarna medan du väntar på de andra. Håll ett öga på fler återfödda fiender på vägen upp.

en: Imprisoned Guards
sv: Fängslade vakter

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
sv: Det är enkelt att bryta in i huvudformationen, men för att samla in allt guld och komma åt igen, måste du gå på en fiendes huvud.

en: Forbidden Gold
sv: Förbjudet guld

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
sv: Du flydde undan från dem riktigt bra de senaste nivåerna.
    
    Nu är du fri igen och kan göra vad du har lust med. Allt utom att stjäla guldet igen, förstås ...

en: Dig Your Way Out
sv: Gräv dig ut

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
sv: Inga vakter och du ber ändå om hjälp?
    
    Nå, du kan väl få det ändå.
    
    Gräv på tegelstenarna intill stången. När du faller, ta dig snabbt tillbaka till stången så att du kan korsa över till nischen. Du kan förstås bara lyckas om du vet vägen och inte tvekar. Det finns inte mycket tid över ...

en: An Unpleasant Cellmate
sv: En otrevlig cellkamrat

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
sv: Klicka för att starta nivån så blir han fångad innan han kan göra dig någon skada.

en: Awaiting Enemies
sv: I väntan på fiender

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
sv: De gör ingenting om du stannar där du är. De vill bara skydda sitt guld.

en: Too Many Guards
sv: För många vakter

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
sv: Nivån är svår, men definitivt inte omöjlig.
    
    Bli av med den första gruppen genom att leda dem till botten. Gör på följande sätt. Gå till de lägsta stegarna och stanna på den låga stegen längst till höger ett ögonblick, och gå snabbt tillbaka åt vänster så att bara en fiende följer dig. Vänta på den låga stegen längst till vänster till han också når de lägsta stegarna, snabbt gå uppåt och till vänster. Han kommer att hoppa ner på marken. Upprepa tricket med alla vakter på platsen.
    
    Nästa vakt bör vara enkel att gå förbi, men sedan har du en del arbete framför dig ... När du klättrar upp på stegen intill betongen, börjar vakten springa till stegen längst till vänster och tillbaka. Du måste finna rätt ögonblick att rida över på hans huvud.
    
    Den sista delen omfattar att gräva en del. Fall först ner genom tunneln av falska tegelstenar till vänster, och glöm inte att ta guldet medan du passerar. Klättra därefter uppför den långa stegen. Den tredje tegelstenen på höger sida är falsk. Fall ner genom den, gräv åt höger och fem gånger åt vänster medan du faller. Fortsätt neråt. Gräv bort den lägre av de två tegelstenarna som har tomrum över sig, klättra uppför stegarna längst till höger till den första tegelstenen du grävde bort (och hoppas att den inte har stängts än), gå därefter åt höger och upp till utgången.

en: Caught In The Heights
sv: Fast på höjderna

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
sv: Så snart du går neråt kommer de att jaga dig till du är död. Du råds därför att planera en exakt rutt innan du påbörjar flyktförsöket.

en: Teamwork (1) - The Liberation
sv: Grupparbete (1) - Frigörelsen

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
sv: Du behöver den första fienden för att hjälpa dig att bryta dig ut.
    
    Guldet till vänster kräver bara en del timing.
    
    Försäkra dig om att din lagkamrat inte faller ner i betonggropen när du går uppåt och bort åt höger. För att samla in de tre guldstyckena till höger, försök att hålla honom på stegen till vänster så att du kan hoppa över hans huvud till guldet.
    
    När du går uppåt och till vänster finns en stege som står på en betongkolumn. Gå över din väns huvud för att nå den och bli kvar ovanför honom. Den första tegelstenen till vänster om dig är falsk. Gå på hans huvud så att han faller ner i fällan och inte du. Men därefter måste du frigöra honom igen om du vill nå de högsta stegarna.
    
    Det är bäst att vara snäll mot din lagkamrat: Du måste troligtvis komma överens med honom under de följande nivåerna ...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
sv: Grupparbete (2) - Dykplattformar

en: Start running immediately or you are doomed!
sv: Börja springa omedelbart, annars är du förlorad!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
sv: Grupparbete (3) - Den slutliga flykten

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
sv: Det här är sista nivån du arbetar ihop med din vän. Jag tycker att han har hjälpt dig nog för att förtjäna att bli befriad.
    
    Tyvärr kan jag inte hjälpa dig mer. Det är inget ytterligare som krävs av nivån än en viss fingerfärdighet.

en: Gold Rush
sv: Guldrush

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
sv: Några små nivåer med traditionella regler, som kan ta en stund att lösa. Du måste gräva medan du faller ibland.
    
    Skapade av Gabriel Miltschitzky [gabriel punkt miltschitzky snabela freenet de]

en: Too Easy?
sv: För lätt?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
sv: Det verkar vara ganska rättframt men tyvärr är det inte fallet, eftersom det finns många lösa tegelstenar på vägen till guldet.
    
    Gräv bort den första tegelstenen medan du faller, fall ner genom den, spring uppför stegen och vänta till fienden hoppar ner i hålet. Nu kan du falla på hans huvud och gå åt vänster. Hoppa ner i hålet till vänster och gräv bort en annan tegelsten medan du faller. Det låter dig fortsätta åt vänster på stången.
    
    Det finns förstås en hel del fällor på vägen, men de är enklare att undvika, så du måste hitta dem själv. Du vet väl att du alltid kan trycka på 'Q' för att starta om nivån.

en: Have A Nice Flight...
sv: Ha en trevlig flygning...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
sv: Det ska inte vara alltför svårt.
    
    Flytta bara musen till övre vänstra hörnet, så avslutar hjälten nivån automatiskt.

en: Golddigger
sv: Guldgrävare

en: My suggestion: dig!
sv: Mitt förslag: gräv!

en: Golden Town
sv: Guldstaden

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
sv: Du måste samla in guldet till höger om dig först. Försök därefter att gräva en väg ner. Det är enklare att styra fienderna när du befinner dig på de lägre nivåerna.

en: A Hectic Enemy
sv: En hektisk fiende

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
sv: Du behöver inte vara snabb. Du måste bara veta hur man ska undvika fienden.
    
    Genom att hoppa ner till den nedre nivån kan du få fienden att springa upp och ner på en stege medan du faller. Så fort du når den nedre nivån kommer fienden att följa dig, men du kommer att få tid att samla in en del guld eller ta dig förbi honom och flytta dig till en annan del.
    
    Två viktiga anmärkningar: Låt inte fienden falla på mittenraden med stegar och lämna guldet där nere till sist.

en: Don't Wake Them Up
sv: Väck dem inte

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
sv: Det här är inte särskilt enkelt eftersom det finns så många fiender som blockerar den enda vägen ut från nivån.
    
    Det bästa sättet att komma förbi dem är att gå upp till höger och vänta till de flesta fiender klättrar uppför stegarna i mitten. Försök därefter gruppera dem genom att gå uppåt och neråt. Fall till sist ner till den lägsta nivån och vänta på att de gör samma sak. När de första fienderna anländer, spring upp och försök komma till den högsta betonggropen för de andra. Du kan behöva försöka flera gånger innan du lyckas.
    
    När det bara finns en eller två fiender som blockerar utgången, kan du försöka komma förbi dem genom att förflytta dig uppför en stege precis innan de når dig. Gå därefter över deras huvuden. Lycka till!

en: On The Brink
sv: På randen

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
sv: Att vänta eller inte vänta? Nå, gör bara ett försök ...
    
    Försäkra dig om att du har en flyktväg innan du går in i någon strukturer till höger.

en: Dropping Enemies
sv: Fallande fiender

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
sv: Nej, det finns inget särskilt trick för att lösa nivån.
    Var bara snabbare än fienderna.

en: The Big Maze
sv: Den stora labyrinten

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
sv: Du kan undvika flera fiender genom att hitta en lös tegelsten att falla ner igenom. När det gäller de övriga, måste du hitta ett ställe där du kan gräva eller gå runt dem.
    
    Du måste nå det enda guldstycket ovanför en stege till vänster genom att gräva dig igenom. Om du går runt hela vägen, jagar fienden dig och blockerar utgången.

en: Hurry Up!
sv: Skynda dig!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
sv: Som nivåns namn anger, bör du inte stanna kvar alltför länge. Börja springa omedelbart, gräv bort den första tegelstenen och låt fienden falla ner i den, spring därefter till den andra tegelstenen och gräv dig igenom.
    
    Du är inte klar än, eftersom du måste nå guldet innan den andra fienden når dig. Så snabba på!

en: Two Useful Enemies
sv: Två användbara fiender

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
sv: För att ta dig ut från betongformationen nedanför dig, gå först ner, vänta på fienden, och gå därefter över hans huvud och fly undan. Använd ett liknande trick för den andra fienden.
    
    Raden med guld på tegelstenarna nära botten kräver ytterligare eftertanke. Eftersom en av tegelstenarna är en fälla, måste du gräva bort alla tegelstenar hela vägen till fällan, därefter springa över tegelstenarna ovan, gräva dig ner till det återstående guldet och snabbt ta dig ut.

en: The Prison
sv: Fängelset

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
sv: Ta allt guld när du når fienderna. Gräv därefter undan en av tegelstenarna, hoppa ner i den och gräv omedelbart på båda sidorna. Fienderna på varje sida om dig blir i nio fall av tio fångas. Stig nu på en av fienderna, gräv bort tegelstenen i mitten och hoppa igenom.
    
    Du är fri igen!

en: Free Fall
sv: Fritt fall

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
sv: Det här kräver en del timing.
    
    När du har nått nischen i betongen, vänta på rätt ögonblick att gå över fienderna: Inte för tidigt, för då skulle du gå rätt i armarna på dem, och inte för sent, eftersom då kommer du inte att nå andra sidan.

en: Two Friends
sv: Två vänner

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
sv: Dra nytta av din vän.
    
    Gräv ut honom, gå därefter över hans huvud för att nå stången till vänster nedanför dig. Efter att ha tagit guldet längst upp till vänster, släpp fri din vän igen.
    
    För att nå guldstycket intill röret med lösa tegelstenar, hoppa ner genom röret, spring uppför stegen och vänta på att fienden ska falla i. Nu kan du åka på hans huvud och kliva åt höger för att ta guldet.

en: Impossible?
sv: Omöjlig?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
sv: Inget tips den här gången!
    
    Men det är inte omöjligt.

en: The Wall
sv: Muren

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
sv: Det finns bara en stege upp till toppen av muren, och för att nå den behöver du en fiende. Alltså måste du gräva åt höger och vänster hela vägen till golvet medan du faller.
    
    På andra sidan muren måste du vänta på marken till fienden nästan når dig, och därefter springa upp mycket snabbt.
    
    Men hur kommer du till andra sidan?
    
    Försök till du lyckas ...

en: Snakepits
sv: Ormgropar

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
sv: Efter du når stegen medan du arbetar dig ner genom mittendelen, måste du släppa fem fiender fria, varken mer eller mindre. De hjälper till att skapa en bro till stegarna som dyker upp till vänster.
    
    För att få fienderna i lådorna till vänster gå till rätt plats när du flyr, stå bara på samma höjd på ena eller andra sidan.

en: Get In And Up
sv: Ta dig in och upp

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
sv: Efter du når den första stegen, gå ner och vänta på att fienderna börjar springa mot dig. När de nästan är framme vid dig, spring uppåt, gå åt vänster och in i byggnaden. Ta de två guldstyckena och gräv dig igenom.

en: No Way Out
sv: Ingen väg ut

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
sv: Du måste gräva innan du tar gulden och innan stegarna visar sig.

en: How To Get There
sv: Hur man kommer dit

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
sv: Först måste du hitta en väg till övre vänstra hörnet.
    
    När du anländer finns det två stegar under dig, en mycket kort och en längre. Mellan dem finns en kolumn med tegelstenar. De två övre är riktiga tegelstenar: resten är ett rör med fällor som du måste ta dig igenom.
    
    Gräv igenom de två tegelstenarna borta till höger, stig åt vänster och spring uppför stegen, hoppa till vänster och gräv bort två tegelstenar medan du faller. Spring tillbaka till höger, men gräv bort den sista tegelstenen eftersom den till vänster om den är en fälla. Spring uppför stegen, gå åt vänster och gräv dig igenom tegelstenen ovanför den lilla stegen. Fall ner på den, fortsätt åt höger och fall igenom röret.
    
    Tiden är mycket kritisk. Den minsta tvekan gör att du dör!

en: The Bull
sv: Tjuren

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
sv: Mycket bra timing krävs för guldet till vänster, i liket med 'Fritt fall' men något svårare. Försök att finna rätt ögonblick att springa över huvudet på en fiende.
    
    Börja med att gräva bort två ensamma tegelstenar på höger sida, för att låta fienden springa åt vänster ner i hålet. Kliv på hans huvud, gräv på båda sidorna omedelbart medan du faller, spring därefter åt vänster, ta guldet, spring tillbaka och kliv på den sist fallna fienden. Var snabb, eftersom du bara kan nå de fem guldstycken till vänster genom att åka på en fiende.

en: Long Way Up
sv: Lång väg upp

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
sv: Du måste klättra upp på pyramiden av stegar och springa över huvudena på fienderna. Det behövs mer tur än skicklighet. Det är bättre att vänta ett ögonblick innan du klättrar upp.
    
    För att hämta det ensamma guldet ovanför fällorna nära mitten, gräv fienderna fria och gå därefter ner och till vänster till den stora stången. Fienderna fyller gropen under fällorna, så att du sedan enkelt kan hämta guldet.
    
    Resten är ganska svårt, men det är enkelt att förstå hur man ska göra. I allmänhet är det bästa att undvika döda fienderna.

en: A Little Present To Say Goodbye
sv: En liten present för att säga farväl

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
sv: Efter några mycket svåra nivåer, kanske du längtar efter en enkel. Farväl!

en: Gold Of The Living Dead
sv: De levande dödas guld

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
sv: Zombieapokalypsen är här och du är den sista levande människan kvar på jorden, men zombierna har fortfarande mycket guld. Eftersom de är zombier är de dock mer intresserade av dig än av skatten ...
    
    Femtio mästerskapsnivåer, inklusive tips och inspelade lösningar, från Gabriel Miltschitzky, april 2021.

en: Last Person On Earth
sv: Sista personen på jorden

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
sv: Du är den enda människan som har överlevt zombieapokalypsen och ändå kan du inte tänka på något annat än ditt guld? Nå, låt oss se hur mycket nytta du kan få av det ...
    
    Första tipset: Varje nivå har en inspelad lösning, så ta en titt på den när du tvivlar. Andra tipset: du kan enkelt fastna om du inte är smart nog att förbereda en flyktväg innan du försöker dig på något guld.
    
    I nedre högra hörnet behöver du gräva i tid för att förbereda flyktvägen. Gräv bort den högsta tegelstenen intill stegen, vänta en stund och gräv sedan bort tegelstenarna under den, precis innan den övre fylls i igen. Det ger dig möjlighet att gå över den övre tegelstenen och löpa igenom de undre tegelstenarna när du kommer tillbaka.
    
    Bland guldklimparna i mitten finns lösa tegelstenar (eller fällor) där du kan fångas. Det är bäst att samla in de yttre kolumnerna med guld först. På andra ställen kan du behöva gräva medan du faller igenom fällor.
    
    Det nedre vänstra hörnet är riktigt hektiskt. Flyktvägen för guldklimpen längst till vänster är till höger, där det finns två guldklimpar. Lämna ett hål där innan du går åt vänster. För att samla in guldklimpen längst till vänster och ta dig tillbaka i tid, försök att gräva hål på båda sidor om dig samtidigt.
    
    Även med det här tipset är tiden knapp. Du kan spara lite tid genom att bara gräva bort den tredje tegelstenen uppifrån intill stegen. När du faller tillbaka från vänster, gräv bord tegelstenen till höger som blockerar utgången. Det ger dig mer utrymme för fel, eftersom du inte blir dödad när tegelstenen fylls i igen.

en: A Little Digging Warm-Up
sv: En liten grävande uppvärmning

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
sv: Nivån är ett bra tillfälle att öva på några grävningsfärdigheter som du behöver i senare nivåer.
    
    Även om den är ganska rättfram, väntar en elak liten fälla på dig i slutet. För att undvika den måste du samla in guldet genom att komma från vänster sida, vilket är ett liten gåta om att gräva i tid. De sista stegen till guldet och tillbaka kräver att du gräver bort tegelstenar på båda sidor samtidigt, genom att trycka på båda musknapparna.

en: Patient Zero
sv: Patient noll

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
sv: Se upp! Här är en zombie. Så snart du släpper honom fri, försöker han döda dig!
    
    Å andra sidan, finns ingen annan väg förbi honom ...
    
    Han är dock inte helt oanvändbar. Genom att gå på hans huvud kan du nå vissa guldklimpar som annars skulle vara utom räckhåll.
    
    P.S. Ibland dyker han upp någonstans han verkligen inte borde. Om det inträffar, kan du bara döda hjälten och starta om nivån. Ursäkta det!

en: Zig Zag
sv: Sicksack

en: This is as easy as it gets...
sv: Det här är så enkelt som det kan bli ...

en: The Box
sv: Lådan

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
sv: Att undvika zombierna i början kan vara den värsta delen. Du måste vänta längst upp på en stege tills en zombie kommer riktigt nära dig och sedan smita förbi under honom i rätt ögonblick.

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
sv: Zombier kan påverkas att gå i andra riktningar än bara direkt mot dig. De kan exempelvis springa bort från dig om du är nedanför dem på en stege (men inte längst ner på stegen). Den kunskapen kan rädda ditt liv när du inte kan gräva någonstans, och kan vara mycket användbar när du vill klättra upp på en stege till nästa nivå.
    
    Ett specialfall är när en zombie är nära under dig på en stege och en annan är ovanför dig. Då springer inte den övre bort utan klättrar ner mot dig. Men oftast vänder han precis innan han når dig. Du råkar ut för situationen precis i början och den kräver starka nerver, men bör inte vara alltför svår att hantera när du väl vet hur de kommer att reagera.
    
    Ett annat användbart trick är att stå på någon nivå men borta till vänster eller höger om en eller flera zombier. De kan gå till nivån och förbli frysta, om det inte finns någon direkt väg till dig, eller så kan de stapla mot dig och falla ner i en grop: permanent eller nygrävd.
    
    P.S. När du är på stegen längst ner till höger är det möjligt att gå över båda zombier, även om de är något åtskilda, annars går en av dem över den andras huvud och gör det omöjligt för dig att nå stegen till vänster som leder till toppen. Gå bara direkt till stegen längst ner till höger och vänta där tills de är nära: avståndet de håller om du inte ändrar någonting är idealiskt.

en: Do Not Worry
sv: Var inte orolig

en: Come on, they are completely harmless ;-)
sv: Kom igen, de är helt ofarliga ;-)

en: They Are So Many!
sv: De är så många!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
sv: Du kanske inser att alla zombier är inte lika snabba. De som samlas i större grupper är långsammare en enstaka: åtminstone en liten lättnad.
    
    De tar också guldet: troligen en gammal instinkt från deras tidigare liv.
    
    I detta fall är det dock nyttigt, eftersom de kan ta med sig guldet ner till dig.
    
    Placera dina fällor med eftertanke: du har inte obegränsat med utrymme för att komma undan dem.
    
    Observera också att zombier är odödliga på något sätt: alla dyker upp igen någonstans. Med tiden dyker några av dem inte upp på tegelstenar och faller till golvet, vilket gör nivån något enklare för dig.

en: Never Trust The H-Ladders
sv: Lita aldrig på H-stegarna

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
sv: Tycker du att din stege är för kort?
    
    Enligt min åsikt är H-stegen tillräckligt lång för att du ska kunna klättra över zombiernas huvuden. Att klättra upp omedelbart hjälper till att gruppera dem. Se till att ingen zombie går på de övrigas huvuden när du lurar dem mot dig.

en: Please Do Let Me Pass!
sv: Snälla, låt mig passera!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
sv: Det finns inga lösa tegelstenar att falla igenom, så du måste göra saker och ting på det svåra sättet. Att komma förbi de sista zombierna kan utgöra en viss utmaning.
    
    Kom ihåg att zombierna springer bort från dig om du är på stegen ovanför dem. Den här stegar fram och tillbaka intill hålet till vänster om stegarna. Vänta på rätt ögonblick för att gå upp och gräva bort tegelstenarna till vänster, så kan du undvika honom.

en: Three Little Pieces Of Elegance
sv: Tre små eleganta stycken

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
sv: Här konfronteras du med tidsproblem. I de flesta fall behöver du gräva bort en tegelsten, sedan vänta till precis innan den fylls i igen och gräva bort tegelstenen under den. Exempelvis i den första rutan, räddar det ditt liv, eftersom du kan springa över den övre tegelstenen och sedan fånga zombien.

en: Thieves
sv: Tjuvar

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
sv: Du kommer att märka att nivåns svåraste del är att få tillbaka guldet från zombierna. Tricket är att separera zombierna med guldet från de andra och gräva ner dem.

en: Climbing And Falling
sv: Klättra och falla

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
sv: På höger sida måste du få den sista zombien att följa dig.
    
    Nå, han kanske är lite motvillig, men oroa dig inte, du kan alltid gå tillbaka om han av någon anledning har andra planer och går i en annan riktning.
    
    För att se till att han följer dig måste du ibland vänta tills han nästan fångar dig innan du rör på dig, annars vänder han.
    
    Sista rådet: den exakta höjden där du står på en stege, medan du väntar på att zombien ska falla ner, är ibland viktig: i synnerhet vid det sista hålet.

en: Temple Of Gold
sv: Guldtemplet

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
sv: Att hämta guldet är den lättare delen: gå ut till det yttre templet och in i det inre templet ovanifrån: därifrån går det att gräva sig fram till guldet.
    
    Den svårare delen är att komma förbi zombierna. Du kan inte komma förbi tre samtidigt, så lösningen är att lura bort de flesta av dem.
    
    Lura zombien från det inre templet till den nedre gropen, och få sedan zombien till höger in i det inre templet. Försök få honom till platsen där guldet fanns. Sedan är det lättare att också få de andra zombierna in i det inre templet. 
    Dock är zombierna ibland något tveksamma att gå dit du vill. Platsen de börjar när du lurar ner dem är väsentlig. Misslyckade försök hjälper dig att räkna ut det.

en: Always Know Your Way Out
sv: Håll alltid reda på vägen ut

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
sv: Du kan gräva på båda sidorna samtidigt.
    
    Det är nödvändigt några gånger för att släppa en zombie fri på ena sidan medan du flyr till den andra sidan.

en: Patience?
sv: Tålamod?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
sv: Ibland är det bättre att vänta, men ibland måste du ta det som är ditt innan zombierna stjäl det.

en: Lock Them Away!
sv: Lås in dem!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
sv: Hur hanterar du den första zombien? Intill stegen finns en lös tegelsten som han hoppar på medan han går runt för evigt. Din väg förbi honom är att hoppa ner i fällan vid rätt tillfälle (vilket är medan han klättrar uppför stegen), och sedan snabbt gå åt vänster och neråt.
    
    Nu måste du låta honom fylla mellanrummet till nästa stege. Du kanske har lärt dig nu att zombier kan påverkas att hoppa ner i sådana hål. Tyvärr är tegelstenen under mellanrummet en fälla, så mellanrummet är två block djupt. Det betyder att du bara har ett kort ögonblick då du kan springa över hans huvud innan han har sjunkit för djupt. Du får mer än ett försök att göra det om du gräver bort tegelstenarna bakom dig. Sedan kan du släppa ut honom igen om du inte var snabb nog.
    
    Nästa område är en gåta om att gräva i tid som inte bör vara alltför svår att knäcka.
    
    Helt klart måste den andra zombien ledas till hålet där han inte kan göra någon skada.
    
    Du måste låta den tredje zombien ta guldet åt dig. Det finns två lösa tegelstenar under stegarna ovanför lådan med guldet. En är precis intill stegen till vänster, som du kan använda för att hamna bakom fienden. Om du sedan går ner ett steg faller han igenom fällan i mitten och tar guldet. Sedan måste du lura ner honom genom att gräva honom fri. Se till att han inte tappar guldet på vägen!
    
    Därefter finns bara en sista zombie att bekymra sig om. Du inser att han springer mot dig när du är ett steg under toppen på stegen längst till vänster. Finn rätt ögonblick att gå över hans huvud och nå nästa stege. Gräv nu bort de övre två tegelstenarna intill den, hoppa åt höger för att komma förbi zombien och lura honom till det högra mellanrummet genom att gå ner på stegen till samma höjd.

en: Harder Than It Looks
sv: Svårare än det ser ut

en: Timing is everything.
sv: Timing är allt.

en: Concrete Desert
sv: Betongöken

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
sv: Klättra uppför stegen, men vänta minimalt på samma nivå som betongraden. Spring därefter till den första stegen till vänster. Du måste nå den innan zombierna till vänster, men den enda zombien ovanför ska falla ner bakom dig.
    
    Klättra nu uppför stegen och gå åt höger. Gå ett steg ner till nästa stege och vänta tills zombien under passerar, fall sedan ner och gå tillbaka till den allra första stegen. Gå ner ett steg och vänta tills de flesta av zombierna passerar ovanför huvudet på dig. Stegarna till höger bör nu vara den bästa flyktvägen eftersom bara två zombier ska vara kvar där medan resten är samlade till vänster.
    
    Titta på lösningen för att få en bättre idé om hur allt fungerar.

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
sv: I allmänhet är det bästa att låta alla zombier vara där de är. Du kan naturligtvis alltid försöka lura dem åt höger och dumpa dem i en av groparna (efter att ha befriat dem från guld, vilket väl inte behöver sägas), men det är en ganska komplicerad process.
    
    Det är bättre att lura dem allra längst upp i deras diagonal innan du snabbt klättrar ner och tar så mycket guld som möjligt: och aldrig stanna för länge längst ner!

en: Give Me That Gold!
sv: Ge mig guldet!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
sv: Du måste lura en av zombierna ner i gropen. När de faller genom den lösa tegelstenen, kan den övre zombien gå över den andras huvud och sålunda hamna i gropen.
    
    Vart zombierna går beror på var du står på stegen och vilket avstånd de har mellan varandra. För nära så håller de ihop, för långt borta så faller bara båda.
    
    För att kunna kliva över den fångade zombiens huvud och hämta guldet, måste du falla genom den lösa tegelstenen ovanpå den andra zombien. För att komma tillbaka ut ur lådan, gräv bort tegelstenen under den fångade zombien medan du faller.
    
    Zombien som dyker upp igen kan göra livet lite svårt. Se till att han inte faller till de lägsta stegarna med en guldklimp. Om han dyker upp igen nära hans ursprungliga startposition har du tur ...

en: Too Fast?
sv: För snabb?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
sv: Släpp ut zombien och använd honom för att nå guldet på vänster sida.
    
    När du slutligen landar på de låga stegarna finns bara ett sätt att passera zombien: var snabb. Vänta på att han kommer nära dig, kliv sedan ner eller upp i sista stund för att passera honom.

en: Running Against Time
sv: Springa mot tiden

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
sv: Var snabbare än zombierna: annars äter de upp dig.

en: The Big Drop
sv: Det stora fallet

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
sv: De två kolumnerna med guld till vänster måste tas först. Resten kan samlas in på vägen upp tillbaka.

en: Diving
sv: Dykning

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
sv: Regel nummer 17: Var inte en hjälte! (Citat från filmen Zombieland)
    
    När du dyker ner, försök aldrig göra två saker på en gång. På vänster sida krävs exempelvis en dykning för att lura ut zombien ur hans grotta, en för att få ut honom ur passagen och en för att hämta guldet.
    
    Du kanske märker att det inte finns tillräckligt med tid för att hämta guldet borta på höger sida, så leta efter en genväg.

en: Encircled
sv: Omringad

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
sv: Nivåns kärna är att få zombierna som inte har en guldklimp separerade från de andra och inlåsta i gropen. Så det är till hjälp att hämta så mycket guld som möjligt innan någon av zombierna får tag på det. Det är inte ett verkligt problem om någon av zombierna som har guld hamnar i gropen: du kan alltid släppa ut dem senare och ta tillbaka guldet.

en: Up And Down
sv: Up och ner

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
sv: De tre stegarna till höger längst ner har lösa tegelstenar i närheten, så du kan inte klättra särskilt högt den vägen. De två stegarna till vänster längst ner leder högre.
    
    För att komma bort dit måste du först klättra upp på stegen längst till höger för att undvika den närmaste zombien. Sedan kan du ta guldet ovanför den andra stegen. Men vänta längst ner vid den stegen tills nästa zombie anländer från vänster så att du kan kliva över hans huvud i sista stund.
    
    Klättra nu uppför den tredje stegen, ta guldet där, fall ner och klättra upp igen. Vänta på det ideala ögonblicket att springa mot stegarna längst till vänster. Om en zombie från vänster är efter dig, kliv över hans huvud och börja springa.
    
    Om du inte klarar dig till vänster, kan du vinna lite tid och utrymme genom att klättra uppför den lilla stegen i mitten. Den kan också ge dig en kortare väg uppåt: spela upp lösningen för att se hur.
    
    Försök nu att rensa allt guld på de övre nivåerna, men se upp för fällor! Till sist måste du samla in återstående guld från zombierna. Landa aldrig på marken till höger om dem.

en: Do Not Fall Down
sv: Ramla inte ner

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
sv: Hämta alla guldklimpar, annars blir tillbakavägen blockerad.
    
    Den sista guldklimpen kan bara nås med hjälp av zombien: detsamma gäller för stegarna som leder tillbaka upp till toppen.

en: Surprise, Surprise
sv: Överraskning, överraskning

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
sv: Jag vill inte förstöra överraskningen ...
    
    Dock bör du planera en flyktväg noggrant innan du gräver dig ner, när du når tegelstenarna ovanför guldet. Zombier kan också användas för att fylla i gapen.

en: Busy Town
sv: Hektisk stad

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
sv: Om du inte är särskilt glad över så många zombier som springer omkring, finns det mer än ett tillfälle att bli av med dem!

en: Jailbreak
sv: Rymning

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
sv: Använd de lösa tegelstenarna för att glida iväg under zombierna. När du kommer fram till botten, släpp ut alla zombier ur fängelset. Du kan behöva gå in i det igen ...

en: Is It Really Worth It?
sv: Är det verkligen värt det?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
sv: Den här nivån beror på zombiernas konstiga beteende. Det är värt att titta på lösningen för att se vad som sker.
    
    Efter du har kommit ner till golvet och samlat in guldet, dyker extra stegar upp. De gör det möjligt att undvika zombien till vänster genom att lura ner honom i din grop och sedan kliva uppför stegen till höger och gå över hans huvud. Du bör få det gjort så snabbt som möjligt.
    
    Vänta nu längst upp på en kort stege eller betongblock borta till vänster. Det gör att några zombier från vänster klättrar över dig och faller ner därifrån. De gör bara det om du kommer till platsen snart nog.
    
    När alla fyra zombier börjar falla, klättra upp och vänta på höger sida om betonggropen tills zombierna kommer upp och fyller den igen. Byt därefter sida och vänta till vänster om betongen. De börjar dansa en kuslig zombiedans ...
    
    Klättra längst upp på stegen och kliv över deras huvuden till raden med korta stegar. Vänta längst upp på den korta stegen längst till vänster och kliv över deras huvuden igen. Du ska nu vara vid stegarna som leder åt höger.
    
    Zombierna till höger är lite knepiga att hantera. Att klättra till samma höjd som den övre zombien får dem att börja cirkulera, men så fort du klättrar ovanför dem slutar de. Det krävs mycket bra timing för att vänta nedanför länge nog för att de ska börja cirkulera, och sedan klättra upp så snabbt som möjligt för att kliva över deras huvuden.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
sv: Var väl medveten om att marken, där det inte finns någonstans att springa eller gräva, är inte var du vill vara när zombierna är efter dig. Dock hamnar du där nere varje gång du samlar in något guld. Tricket är att få zombierna att falla ovanför medan du springer under dem till en av sidostegarna.
    
    En möjlighet är att vänta nära toppen på en stege (men inte en av de yttre) tills zombierna också samlar sig där uppe. Klättra sedan ner, ta så mycket guld med dig som möjligt och gå snabbt tillbaka till stegen. Om du har tur är zombierna fortfarande i luften när du når den.
    
    Om en av zombierna har nått stegen innan dig, försök klättra uppför den. Ofta får det zombien att springa bort från dig och kanske gå ut åt ena sidan och falla ner. Zombien klättrar bara upp så långt som han tror den närmsta utgången finns, men han förstår sig inte särskilt bra på gravitation ... På höger sida finns en stång intill stegen, vilket är bra, men till vänster finns en guldklimp intill stegen och zombierna tror att de kan gå på den, så de går bara ett steg förbi om du knuffar dem uppför stegen.
    
    Om du har tur tar zombierna bort guldet innan du kommer dit. Eller kan de vara en bit bort när du kommer fram, så att det är enkelt att samla in. Om det misslyckas, måste du knuffa upp zombierna lite högre än guldet, och sedan snabbt springa uppåt, dyka åt sidan och hämta guldet. Därefter måste du springa tillbaka till stegen och knuffa dem upp och över stången, ännu högre, vilket är deras nya utgångsställe.
    
    En annan möjlighet, vilket är snabbare men kanske riskablare, är att vänta ovanför en rad guldklimpar som du vill samla in tills zombierna är ovanför deras utgångsställe på en sidostege, sedan falla och samla in guldet och antingen vila på ditt sista betongblock eller falla medan zombierna når sin utgång. De lämnar då stegen och faller medan du springer tvärs över under dem och klättrar uppför stegen en gång till.
    
    Möjligheterna demonstreras i den inspelade lösningen av Fritt fall, men gör allt på det svåra sättet: det är i själva verket enklare att arbeta från höger till vänster när guldet samlas in. Ett sista tips: Om en zombie tappar något guld, samla in det nästa gång, innan det plockas upp igen.

en: The Passage
sv: Passagen

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
sv: Du måste först börja med guldet till höger, vilket betyder att du måste undvika zombien i den lilla passagen.
    
    Där borta kan du inte hämta guldet längst ner (du kan komma in, men inte tillbaka ut). Så du måste lura zombien ner i gropen och döda honom, tillsammans med guldet, genom att gräva bort tegelstenarna till vänster om honom och lura honom till dem. Ibland är han smart nog och släpper guldet innan han fångas, så du måste göra om hela processen. Att röra sig snabbt från början gör det mindre troligt ...
    
    När zombien dyker upp längst upp, lura honom till den vänstra sidan, ta dig förbi honom och se till att han följer dig när du gräver dig igenom den dubbla kolumnen med tegelstenar.
    
    Lura zombien in i betonggrottan för den sista guldklimpen, rid på hans huvud, hämta guldet och ta dig ut så snabbt du kan när de dolda stegarna dyker upp. Det är troligen den svåraste delen.
    
    När du når gropen innan utgångsstegen, stig ner till samma nivå som gropen och vänta på att zombien går över dig och faller ner. Sedan är du fri att gå.

en: Out Of My Way!
sv: Ur vägen!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
sv: Det är enklare att passera under zombierna. Vänta tills en kommer riktigt nära dig (vänta till sista ögonblicket) och hoppa sedan förbi honom.
    
    Efter du är förbi den sista, låt dem falla ner på betongen. Sedan är det lätt som en plätt att samla ihop guldet.

en: Waking Up The Dead
sv: Väcka de döda

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
sv: Du märker att zombierna rör sig vertikalt i din riktning först innan de går horisontellt. Det betyder att de oftast rör sig i en rät linje uppåt. Använd det för att klättra ner intill dem.
    
    Naturligtvis är den första vågen av zombier för många för att komma förbi med bara det tricket, så du bör först lura in några zombier i den lilla grottan. Rör dig sedan först uppåt för att få dem att klättra och klättra sedan ner. Dock krävs lite sicksack i början eftersom zombierna inte formar en rät linje.
    
    Du måste gruppera den andra vågen av zombier innan du kan komma förbi dem.

en: Zombie Lemmings
sv: Zombielämlar

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
sv: Du klättrar upp genom att gå över zombiernas huvuden. Det blir bara svårt med de sista två, eftersom du behöver exakt timing där.
    
    Börja med guldet till höger. Sluta med den i mitten av fem längst ner i lådan.
    
    Om du undrar varför det finns två grupper med H-stegar där du behöver kliva över en zombie medan du klättrar till stegarna som dyker upp, observera att zombierna själva använder samma trick för att komma åt dig, så du måste göra det två gånger.

en: Death Trap
sv: Dödsfälla

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
sv: Regel 22: Om du är tveksam, håll reda på vägen ut!

en: Overcrowding
sv: Överbefolkning

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
sv: Zombierna grupperar sig slutligen, vilket gör det enklare för dig att undvika dem, men svårare att stjäla deras guld. Det är bäst om du hämtar så mycket guld som möjligt innan någon annan. Du kanske inte klarar av att hämta alla klimpar innan dem, men det finns några ställen där det är enklare att stjäla från dem.

en: Fear Of Heights
sv: Höjdrädsla

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
sv: Medan du går åt vänster ovanpå de två zombierna, finns det en annan som förflyttar sig i din riktning vid något tillfälle. Hoppa åt vänster och spring omedelbart över honom, annars kan du inte gå ner till stegarna.
    
    Det är bäst om du samlar in allt guld i mitten under samma språngmarsch (med ett undantag), annars blir det ett långt och tröttsamt arbete att få tillbaka några guldklimpar från zombierna.
    
    När du kommer fram längst ner, kan det vara praktiskt att få alla zombier att gå i samma riktning genom att vänta länge nog längst ner vid de stora stegarna.
    
    När det gäller gåtorna om att gräva i tid i lådorna, följ mitt råd att det är bättre att gå in oftare än att försöka hämta allting på en gång och bli inlåst ...

en: Raining Zombies
sv: Zombieregn

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
sv: Låt oss se om du har lärt dig läxan om zombier och stegar ...

en: A Desperate Jump
sv: Ett desperat hopp

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
sv: Vänta på ögonblicket då zombierna har nått stegens topp och börjar klättra ner: det är då du ska hoppa.
    
    För att komma förbi de andra zombierna måste du ibland springa över deras huvuden.

en: Among Zombies
sv: Bland zombier

en: All it takes is good strong nerves...
sv: Allt som behövs är starka nerver ...

en: The Horde
sv: Horden

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
sv: Så är det med zombier: ju långsammare, desto kusligare.
    
    Skynda på och lös gåtorna. Klockan tickar ...

en: Dance With Death
sv: Dansa med döden

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
sv: Det enda sättet att hämta guldet är att rida hela vägen på hans huvud. Tjoho! Rid, cowboy!

en: Zombie Invaders
sv: Zombieinvasion

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
sv: Se vad som händer om du klättrar uppför en stege vid sidan, men bara tills du är på samma nivå som tegelstenarna där zombierna går ...

en: Just Survive
sv: Bara överlev

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
sv: Det är enklare att undvika zombierna än du tror. Bara de få zombier som är själva och inte i en rad med de andra kan förstöra dagen. Därför är vänstra sidan enklare, eftersom det finns färre ensamma zombier där.

en: Death Race
sv: Dödslopp

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
sv: Du kan distrahera zombien från att springa ner när du är på samma nivå som honom. Vem sa att det måste vara rent spel?

en: Zombie Free Zone
sv: Zombiefri zon

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
sv: Till sist har du flytt från den zombiehemsökta världens fasor. Nu när du är i den zombiefria zonen kan väl ingenting gå fel, eller?

en: The End
sv: Slutet

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
sv: Gratulerar!!!
    
    Du har besegrat alla nivåer i spelet De levande dödas guld!!!
    
    Eller har du det?

en: Gold Rush II
sv: Guldrush II

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
sv: De här 20 nivåerna har ännu svårare utmaningar, mer komplicerade gåtor och mindre tidsmarginaler än den första Guldrush. De är inte för klenmodiga. Som tidigare, måste du gräva medan du faller ibland. Ha det så kul!
    
    Skapad av Gabriel Miltschitzky [gabriel punkt miltschitzky snabela googlemail punkt com], som också tillhandahållit de inspelade lösningarna.
    
    Det är bäst att spela de första Guldrush-nivåerna innan du ger dig på Guldrush II, eftersom du behöver många tekniker som är lättare att lära sig där. Ingen av nivåerna i Guldrush eller Guldrush II är omöjliga. Om du tvivlar, använd menyalternativet 'Flytta -> Visa en lösning' för att se på lösningar som tillhandahållits av upphovsmannen.

en: A Big Start
sv: En stor start

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
sv: Vänta ett ögonblick innan du tar går åt vänster. Då blir det lättare att nå guldet genom att gå på fiendernas huvuden.
    
    Kliv snabbt upp på stegarna när de dyker upp. Nu måste du korsa två gap med hjälp av en fiende, innan du kan nå de högsta stegarna.
    
    Hur du klarar av det beror på hur många fiender som följer dig när du kliver upp på den första stegen. I bästa fall är det två, så du kan gå tillbaka över dem för att korsa det första gapet, sedan stanna en kort stund medan de skapar en bro över nästa gap.
    
    Din flykt vidare uppåt beror på din hastighet och skicklighet.

en: Teamwork
sv: Grupparbete

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
sv: Guldet på höger sida är bara en fråga om hastighet och smidighet. Detsamma gäller guldet på de lägre nivåerna.
    
    För att nå guldet ovanpå stången till vänster, gå på fiendens huvud när han rör sig längs stången.
    
    Guldet i mitten kräver mer eftertanke. När fienden klättrar på den långa stegen till vänster i mitten, hoppa åt höger och gräv bort tegelstenen till vänster om stången. Gå upp en våning och vänta på fienden, åk därefter på hans huvud, ta guldet, gräv bort tre tegelstenar och gå in i strukturen i mitten.
    
    Vänta på att fienden ska ta sig uppför stegen när du kommer ut till höger. Medan han rör sig uppåt och neråt på de övre stegpinnarna, välj rätt ögonblick att gå över hans huvud för att nå guldet uppe till höger. Resten är lätt.

en: Watch Out For Traps
sv: Se upp för fällor

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
sv: Använd de fyra fienderna för att fylla ut de lösa tegelstenarna som du finner på vägen uppför stegarna.

en: Easy Prey
sv: Enkelt byte

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
sv: Den här är inte särskilt svår. Det viktigaste är att förhindra att någon fiende får tag i ett guldstycke. Det är enklare en det verkar om du samlar in guldet som är lätt tillgängligt först.
    
    Att försöka gruppera fienderna hjälper till. Om du är på andra sidan av en barriär kan du gruppera dem genom att gå uppåt och neråt.
    
    Dessutom är vissa tegelstenar fällor, så ibland kan du ta en genväg. Men du ska inte räkna med det.

en: The Gold Mine
sv: Guldgruvan

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
sv: Guldet längst ner måste förstås hämtas sist.
    
    Det kan vara användbart att leda vissa av fienderna till gropar medan du samlar in de högsta guldstyckena, men glöm inte bort att släppa ut dem innan du tar dig an det sista guldet.
    
    När det gäller guldet längst ner, fundera ut var flyktvägen kan vara innan du börjar gräva dig ner till guldet, eftersom du inte har tid att tänka när du är nere i den stora gropen ...

en: Entangled
sv: Insnärjd

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
sv: Undvik den första fienden bland stegarna till höger.
    
    Nu kommer du till ett ställe där det finns flera schakt med lösa tegelstenar som leder ner. Fall genom schaktet längst till vänster och gräv bort tegelstenen till höger medan du faller. Fienden måste vara en stege bort från dig, och måste hoppa ner omedelbart efter dig. Klättra upp, fall ner genom schaktet längst till höger och ta dig till det enstaka guldstycket. Fly via fällorna under den bortgrävda tegelstenen. Tiden är mycket knapp.
    
    Var snabb nog att nå stegen till vänster innan den andra fienden blockerar vägen, gå därefter ner till samma höjd som gropen till höger. Fienden passerar ovanför dig och faller ner i gropen. Ta guldet till höger, gräv bort tegelstenarna till vänster, lura den tredje fienden till en lös tegelsten och kliv över hans huvud för att fly uppåt.
    
    För att nå guldet längst ner, lura bort fienderna, sök efter lösa tegelstenar som leder ner, gräv bort tegelstenen vid vägens slut och ta guldstyckena snabbt.

en: Three Friends
sv: Tre vänner

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
sv: Båda fienderna behövs för att hjälpa dig slutföra nivån. När du kommer till guldet på betongpelaren, vänta vid kanten. Försäkra dig om att den första hjälpredan följer dig när du hoppar ner. Ta guldet till vänster, gå därefter uppåt och gräv snabbt bort tegelstenarna till vänster om stegen till du kan gå längre åt vänster, följd av fienden. Kliv över hans huvud för att nå nästa stege och gå uppåt igen.
    
    Hoppa ner i gropen och gräv lika mycket på båda sidor. När fienden rör sig mot dig genom de bortgrävda tegelstenarna, fånga honom så att du kan gräva ytterligare två rader tegelstenar till vänster. När han springer ut från den bortgrävda tegelstenen, gå åt vänster, stå intill gropen och gräv åt höger för att fånga honom igen. Gå ett steg neråt till närmsta stege och få honom att hoppa ner i gropen. Ta nu guldet och stick iväg!
    
    När du går tillbaka åt höger, måste du hitta ett schakt med lösa tegelstenar som är dolt under en grävbar tegelsten. När du kommer tillbaka, få den andra fienden att följa dig ner till den lägsta nivån. Lämna honom där, men använd honom för att komma tillbaka till stegarna som leder uppåt.
    
    Gå till gropen och stegen till vänster om mitten och öppna ett schakt två tegelstenar brett hela vägen ner till betongen nära där fienden står. När han följer dig åt vänster, fånga honom, gå åt höger till stegen och vänta på att han springer mot gropen. Du måste börja flykten åt vänster när han just börjar falla ner i gropen, för att undvika att bli dödad när tegelstenarna stänger sig.

en: Let Me Out!
sv: Släpp ut mig!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
sv: Det är inte lönt att leta efter fällor: Det finns inga!
    
    Efter att ha tagit det första guldstycket, spring snabbt ner så att fienden inte följer dig utan tar en annan väg. Gå ner nästan så långt du kan, så att fienden går till en position där du kan komma förbi honom. Du måste vara mycket, mycket snabb!

en: Let Them Live
sv: Låt dem få leva

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
sv: Med en viss smidighet är det möjligt att passera tre fångade fiender. Att döda dem är inget alternativ, eftersom du kommer att behöva två av de tre fienderna, så var försiktig med att gräva för tidigt, annars dyker fienderna upp igen nära betonggropen längst upp till höger och du måste starta om nivån.
    
    Följande två guldstycken kan bara nås med hjälp av två fiender. Du kan välja fritt vilket stycke du tar först, men mitt personliga förslag är att ta det högsta stycket sist. En stege som dyker upp gör det enklare för dig att fortsätta uppåt.
    
    Den sista fienden är med stor sannolikhet i betonggropen, eftersom han dödades av tegelstenarna som fylldes i igen. Han är ganska svår att komma förbi. Det enklaste sättet är att vänta på den högsta stegen till fienden går tillbaka till betonggropen. Då har du precis tid nog att nå en kort stege innan de två långa stegarna. Vänta där tills han hoppar ner, och därefter kan du snabbt klättra upp och fly.
    
    Om du lyckades låta alla tre fienderna överleva, hade du tur ...

en: Jump And Run!
sv: Hoppa och spring!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
sv: Hoppa åt vänster från den högsta stången till höger. Vänta inte för länge: Det ska inte finnas mer än två fiender under den högsta stången till vänster när du hoppar ner.
    
    Kliv över huvudena på de fallande fienderna intill dig, och gräv bort den högre tegelstenen. Korsa över tegelstenen och ta guldet. Vänta på stången i mitten till den första stegen är fri från fiender. Hoppa inte till den stegen för tidigt eller för sent.
    
    Om du kommit så långt, börja snabbt samla in guldet, och passera förbi fienderna medan du håller dig precis nedanför dem.

en: The Lone Golddigger
sv: Den ensamma guldgrävaren

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
sv: Det är bäst att samla in guldet uppe till vänster genom att arbeta från höger till vänster. Du måste gräva bort tegelstenspelaren intill stegen för att komma ut igen, så när du tagit guldet längst till vänster finns det bara nog med tid att fly om du gräver diagonalt och tar en genväg. Tegelstenarna du gräver bort måste först ha rensats från guld.
    
    I avdelningen nere till vänster är guldet längst till vänster besvärligt. Gräv bort tegelstenspelaren tills det bara är fem tegelstenar kvar. Vänta till tegelstenarna ovanför fylls i igen och gräv bort nästa tegelsten precis när tegelstenen ovanför visas igen. Gräv nu bort hela tegelstenspelaren, men lämna den sjätte tegelstenen nerifrån. Därefter kan du springa in, gräva och falla ner på guldet till vänster.
    
    Guldet längst ner kräver snabbhet. Gräv bort alla tegelstenar, ta allt guld och kom tillbaka. Vid den sista tegelstenen måste du gräva på båda sidor samtidigt.
    
    Guldet inne i den stora lådan kräver en viss eftertanke, och du måste också vara snabb ...

en: Left Or Right?
sv: Vänster eller höger?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
sv: Rör dig åt vänster, och därefter omedelbart åt höger. Fortsätt neråt till du faller i en lös tegelsten med två betongblock under. Vänta där tills ingen fiende rör sig, och ta dig därefter åt höger.
    
    När du når botten, ta guldet och spring till de närmaste stegarna som leder uppåt. Fortsätt uppåt en stund, men gå ner till botten till vänster om fienderna och ta dig mot stegarna längst till vänster, vilka leder till det övre högra hörnet.
    
    Att passera de två fienderna kräver en viss skicklighet. Gå uppåt och neråt tills båda fienderna går uppåt och en kommer för att fånga dig. Gå över hans huvud och fly uppåt innan den andra kan ta dig.

en: Treasures of Gold
sv: Guldskatter

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
sv: Börja med att samla in guldet borta till vänster. Ta därefter guldet i nästa avdelning åt höger. För att fly därifrån, kliv över fiendens huvud när han klättrar upp från en bortgrävd tegelsten.
    
    Undvik den fria fienden, klättra upp till guldet längst upp och ta de första tre guldstyckena, för att försäkra dig om att du har röjt en flyktväg. Lura därefter upp den fria fienden till den lösa tegelstenen i avdelningen och ta det sista guldstycket. På ett ställe på vägen upp måste du låta honom komma riktigt nära ...
    
    De återstående avdelningarna kräver en del eftertanke och snål timing, men bör inte vara alltför svåra.
    
    Ta guldet längst till höger sist. Det är mycket lite tid kvar för att komma tillbaka upp när de dolda stegarna visar sig.
    
    Försäkra dig om att fienden längst till vänster inte lämnar sin nisch. Du behöver honom för att hjälpa dig nå de dolda flyktstegarna när han klättrar över stången längst upp till vänster.

en: Never Reaching The Bottom
sv: Når aldrig botten

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
sv: Undvik fienden på stängerna genom att hoppa ner till den undre stången, precis innan han når dig, och gå därefter nedanför honom åt höger. Ta guldet och fall ner till nästa stång. Vänta på rätt ögonblick att göra det. Fienden måste falla nära betongpelaren.
    
    När du når mitten få honom att falla mellan de två guldstyckena. Häng på varje stång, och gå därefter över honom för att ta guldet.
    
    För att nå det sista guldstycket, använd tricket att låta fienden springa upp före dig när du är under honom på stegen. Knuffa upp honom och över till betongen. När han faller från den, gå över hans huvud och ta guldet.

en: Getting Past The Enemy
sv: Komma förbi fienden

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
sv: Den första fienden kräver mycket noggrann timing: Du måste hoppa ner i fällan precis innan han gör det, och därefter gå åt vänster och springa nerför stegen.
    
    Den andra fienden är verkligen mycket besvärlig. Gå över hans huvud, och gräv bort den övre vänstra tegelstenen och alla tegelstenar till höger medan du faller. Övertala nu fienden att falla genom att stå på botten. Spring därefter uppför stegarna och över honom åt höger, precis innan tegelstenarna stängs.
    
    De två fienderna i nästa grop bör inte vara till något besvär.
    
    Att passera den sista fienden är en delikat operation. Du måste veta exakt när du ska falla. Det är en kort tid efter han har nått den högsta punkten på stegen och är på väg neråt.

en: Narrow Paths
sv: Smala vägar

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
sv: Vänta på den första fienden längst ner. De två stora stegarna ger dig en möjlighet att passera honom. Gå uppför stegen längst till höger till samma höjd som de två stegarna. Då klättrar fienden uppför dem och orsakar dig inte något ytterligare besvär.
    
    Fienden som vaktar guldet kan passeras vid den tredje tegelstenen längst till vänster, som är lös. Vänta tills han klättrar uppför stegen, fall därefter snabbt ner genom fällan och ta guldet. Använd ett liknande trick som det du använde för den första fienden för att komma förbi honom.
    
    Försäkra dig om att bara en av de följande fyra fienderna är på väg åt höger när du klättrar upp igen. Gå bara upp ett steg på stegen längst till höger, och vänta till nästa fiende är precis under mellanrummet mellan stegarna. Om du väntar där följer inte den föregående fienden dig. Klättra nu upp och åt vänster och fall genom pelaren med lösa tegelstenar intill fienden du vill passera.
    
    Klättra snabbt nerför stegarna och låt dig falla genom de lösa tegelstenarna långt ner till vänster. Vänta till de två fienderna börjar falla, och spring därefter snabbt uppför stegarna innan nästa fiende kan blockera utgången.
    
    Den vänstra tegelstenspelaren är återigen platsen där du kan falla igenom. Vänta till nästa fiende har klättrat upp långt nog för att låta dig tvinga honom uppför stegen framför dig. Lura nu de andra två fienderna i några fällor som finns intill pelaren med lösa tegelstenar.
    
    Gå tillbaka ner till botten där du var, ta guldet och låt fienden följa dig igenom. Spring upp igen och fly när han börjar falla. Undvik följande tre fiender på den lägsta nivån, där det finns tillräckligt med utrymme för att komma förbi dem.
    
    Försäkra dig nu om att den sista fienden håller sig kvar vid stegen till höger när du gräver dig igenom till honom. Han är den enda fiende på nivån som kan fångas genom att gräva. Ha det så kul!

en: The Breakout
sv: Flykten

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
sv: Att komma förbi den första fienden kräver noggrann timing. När du klättrar uppför stegen kan du få honom att stega uppåt och neråt på de översta två stegen. Vid rätt ögonblick kan du smita in och gräva bort tegelstenarna till vänster om stegen.
    
    Vägen till nästa fiende är ett pussel med grävning och timing. Att ta de två guldstyckena mellan tegelstenarna är ganska komplicerat och mycket svårt, till och med när man vet hur, så ge inte upp även om det verkar omöjligt. I värsta fall måste du kanske ta en titt på tegelstenarna med speleditorn eller till och med spela upp lösningen.
    
    När du når delen med den andra fienden måste du lura ner honom i gropen. Tegelstenen i gropen är en fälla, så du måste vara snabb nog att kliva över hans huvud och gå vänster innan han faller ner i fällan. Timing är mycket viktig.
    
    Gräv bara för att komma förbi den tredje fiende.
    
    Lura ner den sista fienden till de två stegarna längst till höger på botten. Där kan du undvika honom om du är snabb nog.

en: Digging Hassle
sv: Besvärlig grävning

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
sv: Hoppa genom tunneln med fällor under den högsta stången och gräv bort tegelstenspelaren till vänster, för att komma ut ur den första delen. Du kan aldrig vara snabb nog för att komma tillbaka till stången i tid, eftersom det finns en tegelsten som saktar ner dig. Du kan spara tid genom att gräva bort den först. Dock är tiden ändå knapp.
    
    Klättra upp till stången och förflytta dig till pelaren med lösa tegelstenar ovanför den korta stegen längst till höger, i den andra delen. Fall ner i tunneln och gräv samtidigt på båda sidor, men lämna den nedersta tegelstenen. Gå nu tillbaka, fall ner i fällorna till höger och gräv till du når guldstyckena. Fly därefter till stegarna till vänster.
    
    Klättra upp och gräv bort den översta tegelstenen till vänster. Fall genom de lösa tegelstenarna under den, men glöm inte bort att gräva bort ytterligare tre tegelstenar till vänster. Nu krävs det bra timing för att hämta guldet och fortsätta till den lägre nivån. Gräv bort hela de två tegelstenspelarna till vänster, utom de två lägsta. När tegelstenarna börjar fyllas i igen, gräv bort alla återstående tegelstenar, spring uppför stegarna, gräv bort den högsta av tegelstenarna till höger och hämta guldet. Gräv dig därefter ner till den lägre delen av nivån.
    
    Vägen till botten och över den höga stegen till höger är mycket knepig. Landmärkena är två kors med fem tegelstenar vardera. Fall ner i korset nere till vänster och gräv bort dess högsta tegelsten, gå därefter snabbt upp och gräv bort tegelstenen till vänster på det andra korset. Det finns tre fällor att falla igenom innan du kommer tillbaka till tegelstenen du först grävde bort. Gå in i den och fall genom de två fällorna som finns under den.
    
    Nu kan du ta dig åt höger och hitta en väg till botten där borta.

en: Synchronised Running 2
sv: Synkroniserad språngmarsch 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
sv: Nivån är namngiven efter den ursprungliga 'Synkroniserad språngmarsch' i spelet 'Utmaning'.
    
    Det erkänns villigt att det är mycket svårt att hålla samma hastighet som fienden medan du går på hans huvud, men det är definitivt inte omöjligt. Om du vill ha en verklig utmaning, försök göra det med tangentbordet. Det gör saken lite mer krävande ...

en: The Heartbreaker
sv: Hjärtekrossaren

en: No hint!
sv: Inget tips!

en: KGoldrunner
sv: Kgoldrunner

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
sv: De här nivåerna är komponerade av Marco Krüger, ursprunglig upphovsman till programmet Kgoldrunner, och några av hans vänner och bidragsgivare. De använder Kguldrunner-regler. Fienderna springer snabbt och har en aggressiv sökstrategi. Ha det så kul!

en: Demolition
sv: Förstörelse

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
sv: Tjugo nivåer som kräver viss eftertanke och timing. Du måste gräva medan du faller ibland.
    
    Skapade av Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
sv: Uppåt och neråt

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
sv: Tricket är att komma förbi alla fiender till den högsta stegen, och därefter få dem att följa dig upp i små grupper. När de väl är uppe på tegelstenarna kan du döda dem och ta deras guld.

en: Dig, Baby, Dig!
sv: Gräv, baby, gräv!

en: This should be fairly easy. No hint!
sv: Den här bör vara ganska lätt. Inga tips!

en: Fetch!
sv: Hämta!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
sv: Låt fienderna hämta guldklimparna du inte kan nå själv.

en: Acrophobia
sv: Akrofobi

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
sv: För att få tag på den där sista guldklimpen, döda en fiende och låt honom hämta den.

en: Panic!
sv: Panik!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
sv: Ibland kan du få fienderna att springa mot dig eller bort från dig genom att gå ett steg uppåt eller neråt på en stege.

en: Landfill
sv: Tippen

en: You can walk on top of trapped enemies.
sv: Du kan gå ovanpå fångade fiender.

en: Inwards And Upwards
sv: Inåt och uppåt

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
sv: Du får bara en chans att ta de där tre första guldklimparna.

en: Vertical
sv: Vertikal

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
sv: Om du snabbt gräver ett hål och hoppar ner i det, hoppar fienden ner i betonghålet till höger.

en: The Divide
sv: Skiljeväggen

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
sv: Du kan döda en fiende genom att gräva bort en av tegelstenarna längst ner i skiljeväggen och få honom att gå in där.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
sv: Vägen upp till flyktvägen till höger är svår. Hur kommer man förbi den sista fienden? Timing är allt!

en: The Box (1)
sv: Lådan (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
sv: Den här nivån är ganska rättfram. Det finns några ställen där du kan fånga fiender om du inte tycker om att allihop springer omkring.

en: Crowd Control
sv: Kontrollera folksamlingen

en: Remember 'Landfill'?
sv: Kommer du ihåg 'Tippen'?

en: One Way Up
sv: En väg upp

en: This one is easy. No hint!
sv: Den här är enkel. Inget tips!

en: Use Your Enemy
sv: Använd din fiende

en: Use yourself as bait.
sv: Använd dig själv som bete.

en: Race To The Bottom
sv: Kapplöpning till botten

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
sv: Om du inte kan förhindra att alla fiender når botten innan du gör det, är du död.

en: No-Brainer
sv: Inga svårigheter

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
sv: Du måste gå på en fiendes huvud för att hämta guldklimpen i mitten.

en: Depth
sv: Djup

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
sv: Få ner några fiender i betonggropen så att du kan gå över den. Tvinga dem därefter ett steg längre ner innan du gräver och tar guldet.

en: Density
sv: Täthet

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
sv: Undvik att döda fiender. Det gör den sista delen mycket enklare.

en: The Box (2)
sv: Lådan (2)

en: Concrete Towers
sv: Betongtorn

en: Mazes
sv: Labyrinter

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
sv: Labyrinter, labyrinter, labyrinter. Vissa med fiender, andra utan. Även om du då och då behöver döda en fiende, är det i allmänhet bästa ett inte göra det, eftersom de dyker upp igen längst upp och blockerar utgången. Du måste också gräva medan du faller ibland.
    
    En annan enastående uppsättning mästarskapsnivåer från Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Nivåerna är namngivna efter dvärgar från mytologi och berättelser (utom några få namngivna efter alver), med början på de sju dvärgarna från Disneys version av Snövit.

en: Dopey
sv: Toker

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
sv: Ganska enkel, undvik bara att ramla av stegarna. Det finns flera sätt att komma förbi de två fienderna på slutet. Ett av de snabbaste är att vänta på en lång vertikal stege, precis under den andra högsta horisontella stegen, tills vägen till utgången är fri.

en: Sleepy
sv: Trötter

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
sv: Mycket återgående, men ingenting alltför svårt här.

en: Doc
sv: Kloker

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
sv: Några få trick att räkna ut för att kunna hämta guldet, men ingenting alltför svårt.

en: Grumpy
sv: Butter

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
sv: Visuellt förvirrande, men annars en enkel labyrint.

en: Sneezy
sv: Prosit

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
sv: För det mesta rättfram, det enda tricket här är hur man får bort fienderna så man kan komma förbi dem. Försök att lura de två översta fienderna i gropen längst upp i mitten i början. Det ger dig tillräckligt med tid för att smita förbi dem. Fienden längst ner är ganska lätt att undvika (två gånger). För att komma förbi de två översta fienderna på vägen tillbaka, lura in den första långt i labyrinten tills du hittar en väg tillbaka förbi honom, och lura därefter den andra till området med stången nästan längst upp.

en: Bashful
sv: Blyger

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
sv: För att nå de två guldklimparna lagda ovanpå varandra, måste du falla ner genom en fälla under en av stegarna ovanför det området.
    
    Lämna guldklimpen längst upp till vänster till allra sist.

en: Happy
sv: Glader

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
sv: Det finns två trick i den här nivån. För det första, om du vill komma åt guldet längst upp, gå neråt för att dra med dig fienderna ner, och gå därefter upp för att hämta guldet, och tvärtom. För det andra, ibland måste du använda tricket med stegen: om du är på en vertikal stege med en fiende ovanför, springer fienden ibland bort från dig.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
sv: För att hämta guldklimpen i mitten till vänster, måste du lura fienden över stången och springa över honom när han kommer till stångens ände. Samma trick behövs för att komma tillbaka, om han inte följer dig tillbaka över stången - då måste du hitta ett annat ställe att smita förbi honom.

en: Hreidmar
sv: Reidmar

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
sv: Var försiktig så att inte fienden får tag på guldet: det är svårt att få tillbaka det från dem! Annars kan du få de flesta av fienderna att gå uppåt och till höger. Det låter dig hämta guldet på den nedre nivån. Vissa av tegelstenarna på den nedre nivån är fällor. När en fiende kommer nära kan du falla ner i fällan, gå åt sidan och över fienden. Men det är bättre att manövrera fienderna så att de håller sig borta från det nedre området när du är där nere för att hämta guldet.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
sv: En rättfram labyrint: den lösa tegelstenen under stegen nära mitten längst ner kan vara användbar.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
sv: Den svåraste delen är när två fiender tar sig in till mitten av labyrinten och du måste passera dem. Försök att gå neråt och till vänster om dem, lura ner än, fånga den och gå därefter upp för att fånga den andra. Annars kan de tas omhand genom att gräva på ett smart sätt.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
sv: Det enda tricket på den här nivån är att använda de dolda passagerna och förleda fienderna att använda dem.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
sv: Det finns flera sätt att komma förbi en fiende som går runt mellan stegen och fällan. En är att vänta intill fällan och när fienden är halvvägs uppför stegen, gå ner i fällan och omedelbart gå till vänster och ner. Dock kan du få tre fiender som går runt mellan stegen och fällan i början. Undvik det. En av de tre kan sluta gå runt, men de andra två förblir kvar, vilket inte ger dig något sätt att ta dig förbi dem.

en: Luthien
sv: Lúthien

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
sv: Efter att ha smitit från den första fienden du kommer till, försök att inte hoppa av och ta guldklimpen som flyter i mitten för tidigt. Om du gör det, faller fienden som du just smitit från ner till den lägre nivån, tar en guldklimp och beger sig till golvet, där du inte kan få bort guldet från honom.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
sv: Om du har två eller fler fiender mellan dig och stället du vill gå till, kan du märka att de grävbara kolumnerna är användbara. Gräv två lager, vänta ett steg ner från toppen för att fånga den första fienden, och gå därefter upp till toppen för att fånga den andra.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
sv: Massor med guld, bara en fiende och han är fångad! Det borde vara lätt som en plätt!
    
    Den första delen omfattar bara att (i värsta fall) gräva för att samla in guldet. Men därefter finns det inget uppenbart sätt att hämta guldet längst ner och till vänster. Leta efter en fälla under stegen för att komma till det. Det enda andra tricket är att hämta allt annat guld och lämna fienden och hans guldklimp till sist. Och se upp, eftersom det bara finns en fiende, är han ganska snabb!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
sv: Gropen uppe till höger är knepig. Du måste ha en fiende i gropen för att kunna lämna labyrinten. Men du vill helst inte ha honom där innan du har tagit ut guldet. Och om två fiender hamnar i gropen innan du hämtat gulden, kan du glömma det.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
sv: Leta efter lönngolv för att komma till ställen som annars är oåtkomliga. Du måste gräva för att hitta några av dem.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
sv: Hämta guldet i mitten och längst upp innan du hämtar guldet längst ner eller nere till vänster. På så sätt, om du måste döda en fiende (den till vänster verkar be om det), så blockerar de bara din väg till utgången istället för att de gör det omöjligt att samla in resten av guldet.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
sv: Många lösa tegelstenar som kan fånga dig, eller ge dig tillgång till olika delar av labyrinten. Prova under stegarna och på andra ställen.
    
    Fällan med fyra nivåer i mitten är ett totalstopp: Du kan bara komma tillbaka förbi den när du väl har samlat in allt guld. Så håll dig borta från området nere till höger tills du har rensat resten av guldet. Fall därefter genom fällan nedanför stegen överst till höger: det finns inget annat sätt att komma till guldklimpen under den. När du väl är där nere, går det inte att komma tillbaka upp till höger innan du har rensat allt guld. Efter att ha hämtat guldklimpen i mitten till höger, gräv ner för att hämta det vänstra av de två intilliggande klimparna. Flykten från området nere till höger sker när allt gult har samlats in och en kort stege visar sig i mitten.

en: Dwalin
sv: Dvalin

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
sv: En labyrint, men du kan inte se vägen ut. Du måste använda lönngolven. Att försöka om och om igen är den enda möjligheten: prova att kartlägga på papper om du får problem.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
sv: Den här diagonala labyrinten är inte alltför svår, utom att det finns gropar här och där att bli fångad i, och att den ensamma fienden är snabb. Försök att lura ner fienden i en av groparna. Därefter är resten nästan lätt som en plätt.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
sv: Det finns för många fiender att slå uppe på den översta nivån (det finns en orsak till att det inte är många tegelstenar där). Vänta istället på nivån nedanför och låt dem komma till dig. Gräv för att undkomma och hämta guldet längst ner till vänster.
    
    På vägen tillbaka, stå på den översta nivån, och använd samma trick för att få fienderna upp dit. Gräv bort en tegelsten och gå mot utgången.
    
    De enda svåra delarna kommer när två fiender hamnar nere till vänster, i mitten (när du är på väg tillbaka) eller uppe till höger. Förutom det sista fallet, bör du kunna göra färdigt nivån utan att avsiktligt fånga några fiender, men några kan falla i de två groparna utan avsikt.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
sv: En labyrint utan väggar eller fiender. Hur svår kan den vara? Men fällorna fungerar som väggar, och fienderna skulle bara fylla fällorna, så kanske är den här en annan där du behöver rita en karta. Observera att du kan undersöka om det finns fällor genom att gräva, men det kan leda till ett ganska långsamt spel medan du väntar på att tegelstenarna du grävt ska fyllas i igen.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
sv: För att komma igenom mitten måste du rensa den från fiender, men det finns bara en grävbar tegelsten. Använd den för att falla ner, spring åt höger och gå upp till raden ovanför den grävda tegelstenen. Det finns precis nog med tid att locka ner fienden i hålet som håller på att stängas. Upprepa efter behov.
    
    Du måste hitta en väg genom den långa diagonala barriären av stegar för att lämna labyrinten. Det finns ett lönngolv under en av dem att använda som flyktväg.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
sv: Fienderna är harmlösa, även om du behöver ett trick för att komma förbi den första. Stå överst på stegen till vänster om den lösa tegelstenen. När fienden går över stegen till höger om den lösa tegelstenen, gå nerför din stege, och locka fienden att gå ner på den lösa tegelstenen. Flytta dig snabbt uppåt och över fiendens huvud.
    
    Annars är det bara frågan om att manövrera fienderna till ett ställe där du kan fånga dem eller gå förbi dem. Det enda verkliga problemet uppstår om en fiende tar en guldklimp och fastnar någonstans, och du inte kan gräva ut honom. Nåja, ibland förlorar man.
    
    För att komma ur området i mitten, sök efter den dubbla fällan till vänster.

en: Brokkr
sv: Brokk

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
sv: Lämna guldklimpen precis nedanför och till höger om dig till sist. För att komma tillbaka till detta område i labyrinten måste du gräva dig igenom väggen lite längre ner till höger. Det enklaste sättet att hantera de flesta fienderna är att lura med dem till de faller i en grop. Men se upp, groparna fylls med stegar så fort du har allt guld, vilket låter fångade fiender fly.

en: Thrain
sv: Thráin

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
sv: För det mesta rättfram, men se upp för några envägsgrindar, i synnerhet i området längst upp till höger om mitten. Försäkra dig om att rensa allt guld innan du frigör den fångade fienden längst upp till höger, som har en guldklimp. Du måste också använda lönngolvet längst upp till höger.

en: Thorin
sv: Torin

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
sv: Skynda dig till toppen av den pyramidliknande formationen från början, gräv bort toppen, gå ner och hämta två guldklimpar. Lura därefter fienderna till området under pyramiden, och gå neråt åt vänster. Det kan göra att en fiende fångas och att de övriga går till områden där de är ofarliga. Om några fiender följer dig, fly längst ner till vänster, och samla in en del guld på vägen.
    
    För att hämta guldklimpen uppe till vänster, måste du först lura bort den enda fienden som finns i området. Efter att ha samlat in guldet, kan det hända att du hotas av fineder till höger. Om det är fallet, gå till den lägsta nivån i området som du kan nå utan att gräva. Fienderna går in i en sidokorridor, vilket ger dig nog med tid att springa upp över stången och nå pyramidens topp precis innan dem.
    
    Resten är bara hårt arbete.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
sv: Lönngolv är nyckeln till den här nivån. Sättet att komma in i ett område är oftast inte sättet att ta sig ut. Många av fienderna fångas om du går lågt nog. Spara guldet längst ner i mitten till sist: du kan inte komma ut ur området innan en dold stege visar sig.

en: Dvergar
sv: Dvärgar

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
sv: När du samlar in gulden längst upp till vänster, kan du få svårigheter att lämna området. Den uppenbara vägen ut (vid stegens fot) fungerar inte på grund av en lös tegelsten. Du måste istället planera i förväg när du gräver dig in till området. Gräv ut den delen av väggen som blockerar utgången till höger, gå därefter snabbt upp och hämta guldet, sedan ner och ut genom väggen som saknas innan den dyker upp igen. Det finns en lös tegelsten här, så försäkra dig om att du gräver när du faller ner i den.
    
    Efter att ha hämtat den sista guldklimpen kan du gå ut i mitten, där en ny stege låter dig gräva och gå tillbaka i labyrintens vänstra del.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
sv: Det finns en guldklimp som måste hämtas från början.
    
    När du går till den nedre delen av labyrinten, går fienderna ner och förblir där. Det gör det enkelt att hämta gulden där uppe, men det blir svårt att samla in guldet nere till vänster. Försök att hämta en eller två klimpar den första gången du går ner.
    
    Genom att flytta dig uppåt och neråt på den nedre stegen till höger, kan du övertala fienderna att samlas till vänster eller höger. Att samla dem till vänster gör det enkelt att hämta guldklimpen precis nedanför och till höger om mitten. Att få en fiende till vänster och två till höger, ger dig chansen att hämta återstående guld nere till vänster, men fundera på att hämta det sist efter att ha samlat alla tre fiender till höger, eftersom då får du flera val av stegar när du undviker fienderna på vägen uppåt.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
sv: Det finns två problem. För det första, i början vill du få fienden precis till höger om mitten fångad längst ner i det området. Det kräver att du hämtar guldet till vänster och går igenom lönndörrarna i rätt ögonblick, samt att springa för att hämta gulden nere till vänster. Guldet nere till höger är inte så svårt: bara lite timing och att gå igenom fällorna.
    
    Det andra problemet är att minst en fiende kommer att plocka upp en guldklimp. Att få honom att släppa guldklimpen är svårt. Du måste lura fienden till området längst upp till höger eller området därunder och till vänster. Led fienden till stegen med ett hål ovanför i mitten av området. Vänta två steg bort på endera sidan om den tomma rutan, och lämna en tegelsten mellan dig och den tomma rutan. Fienden kommer att flytta sig uppåt och neråt på stegen, in till och ut från den tomma rutan. Till sist släpper han guldet ovanpå stegen, och då måste du gå ner för att förhindra honom från att flytta sig tillbaka upp längs stegen och ta guldet igen. Tiden är knapp - lycka till! Som ett alternativ kan du springa omkring och lita på din tur. Fienden kommer  till sist att släppa guldklimpen.

en: Lots of false floors to use and avoid.
sv: Massor med lönngolv att använda och undvika.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
sv: Huvudtricket på den här nivån är att lura fienderna så att du kan komma runt dem, eller i ett fall, så att du kan gå över en fiende för att hämta en guldklimp. Att luras är inte så svårt, men avstånden du måste lura dem är långa. Det är ganska ont om tid för att manövrera fienden så att du kan gå över honom för att hämta guldklimpen, men det är inte alltför svårt.
    
    När du når området ovanför startpunkten, finns det två vägar ut: en är en lös tegelsten under den korta stegen. Men om du gräver den andra rutan och faller ner, finns det en väg genom ett lönngolv som undviker att upprepa hela den tidigare delen av labyrinten.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
sv: De två guldklimparna nere till vänster är avskurna från resten av labyrinten. Till höger om detta området finns en tom ruta där du kan gräva en tegelsten. Gräv ut tegelstenen, och flytta dig åt vänster och ner genom en lös tegelsten, för att besöka det isolerade området. Du måste springa för att hämta en guldklimp och returnera genom en annan lös tegelsten, precis i tid att korsa den grävda tegelstenen innan den stängs.
    
    Fienden är rätt besvärlig. Försök lura honom längst ner i labyrinten, genom att falla till golvet där det finns en stege att klättra upp igen på, men med fienden ovanför en ruta utan stege, och på så sätt fånga honom.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
sv: Labyrinten är glesare och svårare. Fienderna är knepigare. Fällorna är elakare. Labyrinten ändras. Må du vandra genom intressanta labyrinter.
    
    För att hämta de sista få guldklimparna, måste du gå in i ett område i labyrinten till vänster och nere till vänster som är avskuren från resten. Området är format som den stora bokstaven 'L'. Gräv bort två tegelstenar vid den högra kanten av L:et (till vänster om mitten) och hoppa in. Det finns en lös tegelsten som släpper igenom dig.
    
    Efter att du har samlat in allt guld, ändras labyrinten. Du måste falla ner någonstans nära början och ta dig tillbaka. Längst upp till höger verkar utgången vara blockerad. Gräv ner två tegelstenar och fall en stund, så hittar du vägen ut.

en: Initiation
sv: Invigning

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
sv: De här 100 nivåerna utgör ett utmärkt inledande spel, samt ett bra tillfälle för experter att bygga upp höga poäng. De är komponerade av Peter Wadham och använder traditionella spelregler.
    
    Några av de sista nivåerna är mycket svåra, men om du är ute efter en ännu större utmaning, gör ett försök med 'Peter W:s hämnd' ...

en: Don't Panic
sv: Ta det lugnt

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
sv: Detta står på omslaget till 'Liftarens guide galaxen' av Douglas Adams med stora, vänliga bokstäver, så det finns ingen anledning att gripas av panik. Fienderna är bakom en mur, och kan inte nå dig.

en: Lust for Gold
sv: Guldfeber

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
sv: När du dödar fiender kan du fånga dem för gott i gropen längst upp till höger.

en: Ladders?  Trust me!
sv: Stegar? Lita på mig!

en: Drop In and Say Hello
sv: Titta in och säg hej

en: The Mask
sv: Masken

en: Check for Traps
sv: Kontrollera fällor

en: Take It Easy!
sv: Ta det lungt!

en: Fall on a Fortune
sv: Råka på en förmögenhet

en: The Lattice
sv: Gittret

en: Shower of Gold
sv: Gulddusch

en: The Foundry
sv: Gjuteriet

en: Soft Landings
sv: Mjuklandning

en: Unlucky for Some
sv: Otur för vissa

en: The Balance
sv: Balansvågen

en: Gold Bars
sv: Guldtackor

en: Hard Row to Hoe
sv: Svårrensad rad

en: Golden Maze
sv: Gyllene labyrint

en: Delayed Trap
sv: Fördröjd fälla

en: Nowhere to Hide
sv: Ingenstans att gömma sig

en: Watch the Centre
sv: Se upp i mitten

en: Where to Dig?
sv: Var ska man gräva?

en: Easy Stages
sv: Enkla steg

en: Gold Mesh
sv: Gyllene nätverk

en: Acrobat
sv: Akrobat

en: Mongolian Horde
sv: Mongolisk hord

en: Rocky Terrain
sv: Klippig terräng

en: Down the Chimney
sv: Ner i skorstenen

en: Space Invader
sv: Rymdinvasion

en: Winding Road
sv: Vindlande väg

en: Light My Fire
sv: Gör mig het

en: Cockroach
sv: Kackerlacka

en: The Runaround
sv: Springa omkring

en: Speedy
sv: Kvick

en: Dig Deep
sv: Gräv djupt

en: Forgotten Gold
sv: Glömt guld

en: Two of Diamonds
sv: Ruter två

en: Suicide Jump
sv: Självmordshopp

en: Easy Access
sv: Enkel tillgång

en: Gold Braid
sv: Gyllene fläta

en: Cat's Eyes
sv: Kattögon

en: Keep Them Coming
sv: Låt dem komma

en: The Funnel
sv: Tratten

en: Lattice Maze
sv: Labyrinten

en: Hard Work for Poor Pay
sv: Hårt arbete med dålig lön

en: Forked Ladders
sv: Gafflade stegar

en: Snowing Gold
sv: Det snöar guld

en: Left or Right?
sv: Vänster eller höger?

en: Houndstooth
sv: Rutmönster

en: Five Levels
sv: Fem nivåer

en: Pitfalls
sv: Fallgropar

en: Get IN There!
sv: Ta dig IN!

en: A Steady Climb
sv: En stadig klättring

en: Fall-through Lattice
sv: Fall igenom gittret

en: Get me OUT of Here!
sv: Hjälp mig UT härifrån!

en: Empty Cellar
sv: Tom källare

en: The Rose
sv: Rosen

en: Lotus Puzzle
sv: Lotusgåta

en: Long Drop
sv: Långt fall

en: Party On!
sv: Festa på!

en: Cross-stitch
sv: Korsstygn

en: Cannot Get Up There
sv: Kan inte komma upp

en: They Are Everywhere!
sv: De är överallt!

en: Rooftops
sv: Takåsar

en: Tricky Traps
sv: Knepiga fällor

en: Make Them Work for You
sv: Få dem att arbeta åt dig

en: Get Going!
sv: Kom igen!

en: Three Chimneys
sv: Tre skorstenar

en: The Archway
sv: Valvgången

en: Starwave
sv: Stjärnvåg

en: Amazing Finish
sv: Häpnadsväckade avslutning

en: Pillars
sv: Pelare

en: Hopeful Descent
sv: Hoppfull nedstigning

en: The Rack
sv: Sträckbänken

en: Twists and Turns
sv: Kringelkrokar

en: The Saucer
sv: Tefatet

en: The Dotted Line
sv: Den streckade linjen

en: Do Not Look Down (1)
sv: Titta inte ner (1)

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Easy Middle
sv: Enkelt i mitten

en: Do Not Look Down (2)
sv: Titta inte ner (2)

en: Which Way?
sv: Åt vilket håll?

en: Do Not Look Down (3)
sv: Titta inte ner (3)

en: Drop?
sv: Falla?

en: Help!
sv: Hjälp

en: Yorick's Skull
sv: Yoricks skalle

en: No Mercy
sv: Utan nåd

en: Gold Sandwich
sv: Guldsmörgås

en: Golden Curtain
sv: Gyllene draperi

en: Are you spider or fly?
sv: Är du spindel eller fluga?

en: Funny?
sv: Roligt?

en: Hard Landings
sv: Hårda landningar

en: Golden Tower
sv: Gyllene torn

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
sv: Den här nivån är namngiven från den berömda krigsfilmen om en tysk u-båt 'Das Boot', och tillägnad Marco Krüger från Berlin, Kgoldrunners ursprungliga upphovsman.
    
    Bara ett litet tips ... Om du står längst till höger i båten kan du få fienden att falla mot dig. Resten måste du klara själv!

en: Quick!  RUN!
sv: Snabbt! SPRING!

en: Surprise Ending
sv: Förvånande slut

en: Diagonal Disaster
sv: Diagonal katastrof

en: Vengeance of Peter W
sv: Peter W:s hämnd

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
sv: Lycka till!
    He, he, ha, haa, haaa!!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
sv: Nej, den är inte omöjlig. Det finns ett trick för hur man ska gräva tegelstenarna intill guldklimparna.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
sv: Gå längst upp till vänster och tvärs över. Hoppa ner till vänster om tegelstenarna. Det finns mer än en väg från stängerna här till guldet.
    
    När du börjar, vänta på en kort stege medan fienden ovanför faller förbi dig till vänster.

en: Short Cut?
sv: Genväg?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
sv: Ja, du har precis nog med tid att skynda längs underkanten, och undvika alla fiender för att komma till guldet.

en: Sky Walker
sv: Himmelsvandrare

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
sv: För att hämta guldet i grottan, gräv igenom två tegelstenar, vänta till de börjar komma tillbaka, och gräv därefter snabbt igenom den tredje tegelstenen (din flyktväg). Spring tillbaka upp, gräv och hoppa ner till guldet.
    
    Du kan PRECIS komma förbi den fjärde fienden om du väntar på stegen längst ner medan han faller till golvet intill dig. Ta till sist den vindlande vägen genom himlen och kom ut längst upp till vänster.

en: The Vault
sv: Valvet

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
sv: Du kan fånga finder i valvet längst ner genom att vänta i början av den långa stegen. För att döda dem, kom ut, gräv igenom en tegelsten och gå därefter tillbaka och vänta igen.

en: Patchwork Quilt
sv: Lapptäcke

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
sv: För att hämta gulden längst upp i mitten, gräv igenom tre tegelstenar intill den fångade fienden, vänta till de börjar komma tillbaka, gräv igen, spring därefter upp och till höger för att hamna där fienden var.
    
    Nu kan du gräva och komma till stegarna innan han hinner tillbaka till dig.

en: Do You Need Him?
sv: Behöver du honom?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
sv: Du kan lämna fienden där han är.
    
    Gå nästan fram till guldet längst ner till höger. Plocka inte upp det än, utan gå upp och hämta de två klimparna längst upp till vänster. Därefter kan du komma tillbaka ner till stället du var, och göra färdigt nivån.

en: Stuck in Storage
sv: Fast i lagret

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
sv: Rensa först grottan genom att gräva igenom tre tegelstenar till höger. Senare kan du döda fienderna på tegelstenarna längst ner och fånga dem i grottan.
    
    Hämta först den vertikala raden med guld till höger, gå därefter tvärs över och hämta guldet på de horisontella plattformarna. Håll dig till höger, gräv igenom den sista plattformen, gräv därefter och hämta klimpen till höger i grottan. Plocka till sist upp klimpen till vänster.

en: So Far for So Little
sv: Så långt för så lite

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
sv: Gå neråt och gräv från början. Närma dig gulden nerifrån mot slutet.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
sv: Sluta genom att samla in de två klimparna på varsin sida om stegen till vänster, och därefter de fyra allra längst ner i graven. Du måste få en fiende att falla på klimpen som hänger till på vänster sida av pyramiden. Du behöver en annan för att fylla i gropen längst ner till vänster.
    
    Resten är flera grävgåtor, ofta med begränsad tid att ta sig ut innan flyktvägen stängs. Ha det så kul!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
sv: Fall från stången längst upp till vänster så kommer du till guldet. Gå ut till höger och uppåt på stegarna som visar sig. Gå tvärs över längst upp till du är sju eller åtta steg från högerkanten, och gå därefter ner.
    
    När du tar dig diagonalt neråt till vänster, finns två lösa tegelstenar. Hoppa ner på den andra, bli kvar på den och gräv åt höger. Fall nu på en följd av stegar som leder neråt och till vänster ...

en: Flying Tower
sv: Flygande torn

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
sv: Jo, du måste bara vara snabb och noggrann med den här. Det finns ingenting mer att säga ...

en: Pot Hole
sv: Gatgrop

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
sv: Jo, den gamla MG:n var ganska snabb och smidig på sin tid, och det måste du också vara.
    
    Du kan försöka att gräva igenom tre tegelstenar till vänster och en i mitten för att döda en av fienderna direkt från början, men det är stor risk att han faller i gropen till höger, och då har du ingen möjlighet att samla in det sista guldet.

en: Sticky Ladders
sv: Fasta stegar

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
sv: Börja med att gå upp ungefär tre fjärdedelar av stegens längd. Fienderna springer åt höger. Spring längst upp i tid för att få en att falla genom en lös tegelsten medan de övriga springer mot dig. Gå åt vänster, gräv två hål för att fånga dem, spring därefter åt höger, gräv och fall till början av den första smala stegen till höger. Fienderna ska komma nerför den långa stegen och fylla upp de två lösa tegelstenarna vid dess början.
    
    Gräv och fånga den tredje fienden längst upp ovanpå det tjocka området med tegelstenar, spring därefter till det andra utrymmet nerifrån på den långa stegen, intill raden med tegelstenar. Fienden ska springa på groparna till vänster.

en: The Laboratory
sv: Laboratoriet

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
sv: Du måste klättra upp på stegen längst till vänster för att hämta alla klimpar och därefter fortsätta till nästa nivå. Kom tvärs över från höger för att hämta klimpen längst upp i mitten.
    
    Gå förbi fienderna på 'bunsenbrännaren' genom att döda dem till höger om det, genom att hoppa ner i mitten av den när de nästa rör dig och faller efter dig ELLER genom att hoppa till vänster över deras huvuden innan de når toppen på brännaren.

en: Pete likes Ladders
sv: Pete gillar stegar

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
sv: Fortsätt att gå längst upp och längst ner för att smita från fienderna. Plocka upp klimpar när du kan. Om fienden får en kan han bara släppa den på en av de tomma platserna. Få honom att springa förbi dem och vänta tålmodigt ...

en: Where is the Roof?
sv: Var är taket?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
sv: Rensa först bort allt guld till vänster och längst upp, gräv dig därefter ur grottan och samla in guldet på stegarna mellan de två låga murarna med lösa tegelstenar.
    
    Om det finns en fiende i det området, döda honom genom att gömma dig längst ner vid en lös mur och gräva ett hål intill den. Han dör när han försöker komma åt dig. Det fungerar inte om det finns guld på tegelstenen du vill gräva i ...

en: Ninja Style
sv: Ninjastil

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
sv: Efter att ha samlat in allt guld till vänster, bli kvar där, gå högt upp och få fienden att följa dig, hoppa därefter ner på golvet. Om en fienden faller nära mittstegen till höger, klättra snabbt upp till en punkt högre än den stegen. Efter några försök bör du få upp alla tre fiender till höger på den långa stegen längst till höger. Nu är det enkelt att rensa de två första områdena med guld till höger.
    
    Attrahera tre eller kanske bara två fiender till mittstegen till höger. Gå upp nära hålet i betongen, hoppa ner, spring åt höger, gå uppför den långa stegen, hoppa ner till vänster och samla in guldet.
    
    Om du bara får upp två fiender på mittstegen, försäkra dig om att den tredje hoppar ner från den högra stegen innan du springer över. Därefter måste du klättra hela vägen uppför den långa stegen och vänta till det är säkert att hoppa ner till vänster och samla in guldet.
    
    Om fienderna fortfarande bär på guld, låt dem fortsätta att jaga omkring dig på mittstegen och falla ner på betongen till de släpper det.

en: Cooperation?
sv: Samarbete?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
sv: Det verkar som om du ska fånga två fiender i två gropar längst ner. Gör ett försök, men det är mycket svårt att få ner en i gropen till höger och du är benägen att få ner en fiende med guld i gropen till vänster. Fyra lösa tegelstenar längre bort till vänster förhindrar att du springer över från vänster och gräver.
    
    Det är bäst att plocka upp raden med guld längst ner sist, genom att falla ner via den hängande guldklimpen till höger och fly via stegen som visar sig.
    
    Nyckeln till att rensa upp sektionen till vänster är raden med stegar inbäddade i tegelstenarna. Gå ut via de tre platser som har lösa tegelstenar nedanför. Det är självmord att falla ner på mitten av de T-formade tegelstenarna.
    
    Börja med att samla in guldet till höger om T:et. Därefter kan du få en fiende att springa ner i den U-formade gropen.
    
    Se upp för den lösa tegelstenen mitt på plattformen nere till vänster. Du måste samla in guldet i separata turer från vänster och höger.

en: Triple Trap
sv: Tredubbel fälla

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
sv: Fånga den första fienden omedelbart. Gå uppåt till höger och häng på stegen till höger om en kort stång. Klättra snabbt upp när fienden anländer. Gå åt vänster, hoppa ner och klättra längst upp uppför stegen på vänster sida, när han når dig igen.
    
    Fienden ska ta sig åt höger över betongen och falla. Gå nu ner till vänstra nedre hörnet. Fienden ska falla genom en lös tegelsten intill guldet.
    
    Samla in allt guld längst upp, gräv därefter och hoppa ner till nästa fiende. Stå på honom, gräv åt vänster och flytta dig åt höger. Fienden faller ner i gropen. Gå åt höger och samla in mer guld medan du faller.
    
    Klättra längst upp fall ner på den fångade fienden via en lös tegelsten under en stång och samla in ytterligare fem guldklimpar. Gräv nu och klättra nerför den korta stegen till höger om tegelstenarna för att döda fienden i gropen (som har mer guld). Han bör dyka upp igen ovanför dig och falla ner genom en lös tegelsten tillbaka i gropen.
    
    Gräv tre tegelstenar mellan de två fienderna klättra nerför den korta stegen till fienderna samlas i en klunga. Gräv ytterligare två tegelstenar för att släppa ut dem. Gå uppför stegen över betongen, hoppa ner på golvet och spring till den korta stegens början, precis innan fienderna når upp till betongen. Fienderna ska komma ner och falla i den dubbla gropen till höger.
    
    Spring snabbt ut åt höger över fienderna. Hoppa ner på det sista guldstycket, borta till höger så visar sig de dolda stegarna. Pust!
    
    P.S.  Ett annat sätt att fånga fienden till vänster i den lösa tegelstenen är att få honom att följa dig uppför den vänstra stegen medan du springer tvärs över och gräver för att hoppa ner på den andra fienden. Tillgänglig tid är MYCKET snål. Du måste gräva och hoppa innan fienden klättrar upp längst till vänster och springer åt höger.
    
    Klättra senare längst upp via stegarna på höger sida, vänta på stången till vänster över en lös tegelsten till fienden längst till vänster börjar springa mot dig, och hoppa sedan. Vänta igen till han börjar falla, gräv därefter två tegelstenar till höger om en kort stege, gå åt höger och hoppa, och spring därefter vänster till början av en kort stege. Fienden ska falla genom en lös tegelsten och en stege till den lösa tegelstenen därunder.
    
    P.P.S.  Det finns inget utrymme för fel eller tvekan med den här metoden! Inte mycket med den första metoden heller!

en: State Of Terror
sv: Terrortillstånd

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
sv: När du precis trodde du var säker ... femton nivåer med ren skräck, som använder de där knepiga, men snabba, Kgoldrunner-reglerna. Du måste ofta gräva medan du faller.
    
    Komponerade av Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
sv: Enkelt guld

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
sv: Fortsätt neråt från plattform till plattform till den tredje nerifrån. Vänta längst till höger för att få fienderna att falla till botten.
    Fall ner till den lägsta plattformen, gräv ovanför guldet och gräv därefter åt höger, medan du fallet, och fly tillbaka ovanpå plattformen. Bege dig uppåt så snabbt som möjligt.

en: Fear of Heights
sv: Höjdrädd

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
sv: Spring nerifrån uppför stegen på utsidan och fall på den lägsta plattformen på varje sida av terrass-formationen. Spring uppför stegen i mitten och vänta vid en öppning på att fienderna från stegarna på utsidorna ska falla. Fall efter dem för att komma till guldet.
    Efter att ha samlat in guldet, spring åt höger längs toppen med fienderna i kölvattnet, och fall till höger om stegen på utsidan. Medan fienderna faller efter dig, spring tillbaka uppför stegen och fall ovanpå fienderna för att komma till stången.

en: The Spiral
sv: Spiralen

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
sv: Arbeta dig ut ur spiralen, och gräv för att fånga fienderna precis innan du kommer ut från tunnlarna.
    Fortsätt längst upp till vänster. När du vänder åt höger, hoppa ner på sicksack området innan fienden gör det, så att du kommer till området längst upp till höger. Efter att ha samlat in guldet, gräv för att fånga fienderna längst ner, och gå ut längst upp till vänster.

en: Crags of Fire
sv: Eldklippor

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
sv: Gräv allmänt neråt och gå igenom för att hämta gulden, flytta dig därefter åt höger och uppåt till nästa klippa.
    Klippan längst upp i mitten måste dock besökas innan den andra från vänster. Lämna ett guldstycke i mittområdet till sist. Ta dig därefter snabbt ut!

en: The Heist
sv: Stöten

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
sv: Det säkraste sättet att gå in i byggnaden är att klättra nerför stegen längst upp till vänster och vänta längst upp på den korta stegen till höger. När en fiende närmar sig, spring över honom till stången.Gå nu åt höger och fall ner på balkongen, gräv dig därefter ut och fall ner.
    Spring in i hallen och uppför skulpturen för att hämta guldet. Fall ner till vänster på betongblocket och vänta på att fienderna samlar ihop sig. Fall ner åt vänster och spring tillbaka ut till betongutsprånget med fienderna efter dig. Använd samma stege och stång för att gå tillbaka in.
    Klättra längst upp i byggnaden via stegarna längst till höger. Stå längst till vänster på taket. Vänta på att en fiende faller nedanför dig, stig därefter tillbaka, gräv och fall efter honom på balkongen där du kan samla in tre guldstycken. Om du väntar länge nog på taket innan du faller kan du övertala flera fiender att följa efter och bli fångade på balkongen.
    Använd stegarna till höger för att samla in återstående guld och gå ut.

en: Endless Enemies (1)
sv: Fiender utan slut (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
sv: Samla in guldet genom att arbeta uppifrån och neråt. Gräv till höger om den sista guldklimpen och till vänster om fienden. Spring uppåt så snabbt du kan.

en: Torture Chamber
sv: Tortyrkammare

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
sv: Fall ner från avsatsen, och gräv till vänster för att klättra uppför stegen till vänster. Fortsätt åt vänster från stången, fall därefter ner medan du gräver åt vänster och samla in lite guld. Gå åt höger, fall ner genom den lösa tegelstenen under stegen, fortsätt åt höger och fall ner genom en tegeltunnel till stången nedanför.
    Ta dig åt höger och fall genom en annan tegeltunnel medan du gräver åt höger. Gräv och fånga fienden intill stegen, spring uppåt och vänster, gräv därefter och fall för att samla in guldet. Gräv för att fånga fienden igen. När det första hålet fylls igen, spring upp till övre delen med fienden efter dig. Gräv till vänster för att samla in guldet och fall tillbaka ner på stången.
    Ta dig nu åt vänster och fall genom en tegeltunnel, och gräv åt vänster för att fånga nästa fiende. Gå längst upp till vänster i området, fall därefter, gräv och hoppa till vänster för att nå plattformen längst ner till vänster.
    Nu kan du förflytta dig till spiralen av stegar och tegeltunnlar för att hämta fyra guldstycken till.
    Gå därefter tillbaka ut till höger och gå över fienden som är fångad längst ner för att komma tillbaka till spelområdetets högra halva. Ta dig uppför stegarna till övre högra delen, fall därefter och gräv två gånger åt höger för att hämta det sista guldstycket. Upprepa att falla i tegeltunneln till höger och att gräva åt höger för att fånga fienden. Fly till sist via spelområdets högra sida.

en: Endless Cascade
sv: Ändlös kaskad

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
sv: Gå snabbt åt höger nerför trappan, med fienden efter dig. Gräv en gång ungefär halvvägs ner. Gräv och gå uppför stegen nedanför efter den sista guldklimpen. Fienden kommer att klättra ut och gå ner. Spring genom öppningen där han var, innan den stängs. Därefter kan du använda honom för att gå vidare till nästa stege nedanför till höger.
    Klättra snabbt upp längst upp på stegen nedanför, över och nerför trappan. Gräv till vänster medan du står på fienden, och gräv därefter till höger under fienden när du är intill honom. Spring över honom för att samla in guldet han har, och därefter ner några steg. Gräv och klättra uppför stegen nedanför, och vänta på att han ska återfödas och komma nerför din trappa, så att du kan använda honom för att gå över till nästa stege nedanför. Upprepa för återstående trappor till höger till du kan komma till den översta pålen.
    Gå tvärs över längst åt vänster och fall ner till den översta tegelstenen i delen längst ner till vänster. Samla in allt guld, men lämna guldklimpen längst bort till vänster om den andra trappan till sist, annars kommer du att falla och fångas.
    Undvik fienden genom att snabbt klättra uppför stegarna och lura dem till stegen. Spring längst bort till höger och uppför den sista stegen. Gräv när det behövs för att lura fienderna, fortsätt via de återstående kaskaderna och uppför stegarna längst bort till höger för att avsluta nivån.

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
sv: Spring snabbt och gräv bra ...
    Stå på övre tegelstenen längst till vänster eller till höger i den innersta kammaren och gräv på nästa tegelsten in mot mitten. Fall ner på fienden och spring åt höger eller vänster, gräv därefter för att fånga honom. Du måste vara snabb!

en: Endless Enemies (2)
sv: Fiender utan slut (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
sv: Gå åt vänster och fall ner på guldet, gå därefter åt höger för att hämta nästa två guldstycken. Vänta högt uppe på en stång längst bort till höger i spelområdet på att fienderna samlas längst ner till höger.
    Gå nu åt vänster och neråt och fall på gulden längst ner till vänster. Ignorera det sista av gulden för ögonblicket, utan gå åt höger och upp längs tre stänger och uppför tre stegar. Kliv av den tredje stegen medan du gräver åt vänster för att förbereda en fälla för fienden i rutan till vänster.
    Gå snabbt ner igen, fall på det sista guldstycket och gör dig redo att snabbt klättra upp åt vänster, när en dold stege visar sig under och till vänster om dig. Fienderna svärmar efter dig, men fortsätt till du kommer tillbaka där du förberedde fällan. Fienden ska vara i den nu.
    Fortsätt upp åt vänster via en kort stege, därefter ner åt vänster via långa stänger och stegar till nästa korta stege. Gå upp åt vänster igen, därefter upp åt höger via flera långa stegar och stänger till skärmens överkant.

en: Tunnels (1) - The Monster
sv: Tunnlar (1) - Monstret

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
sv: Monstret består nästan helt av lösa tegelstenar. Analysera betongdelarna av hans kropp, för att bestämma var man ska falla och var man inte ska falla. Alla fyra fiender måste fångas över särskilda betongstycken för att du ska kunna nå vissa guldtackor.
    Fånga fienderna genom att använda reglerna i Kgoldrunner till din fördel.
    Vänta på den övre stången på stället du vill att fienden ska falla. När han närmar sig, fall ner till den nedre stången och flytta dig åt vänster eller höger för att undvika fiendens öde. Det är så han faller i faran, medan du faller i säkerhet.

en: Breaking and Entering
sv: Inbrottsförsök

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
sv: Bryt dig in i rummet längst ner till vänster, fortsätt därefter längst upp till höger. Ta dig åt vänster, lägg beslag på guldet och fly genom att gräva dig ner till golvet i mitten. Fortsätt hela vägen längst ner till höger.
    Innan du hämtar det andra guldstycket, häng från stången längst upp i rummet i mitten på första våningen och gräv bort en tegelsten från väggen till höger med två tegelstenar. Spring åt vänster över fiendernas huvuden, lägg beslag på guldet och fly tillbaka genom hålet du grävde i tegelstenen.
    Spring upp till rummet längst uppe till höger, och därefter ner till området längst ner till vänster via mitten. Smit ifrån fienderna på alla sätt du kan och klättra upp till rummet längst upp till vänster. För att komma ut ur byggnaden, gräv snabbt medan du faller intill den vänstra väggen.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
sv: Tunnlar (2) - Bikakan

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
sv: Gå längst upp stegen i mitten och arbeta först på vänstra sidan.
    Fall ner på utsprånget med guldet. Överlista fienden med att springa genom den lösa tegelstenen under stegen. Medan du faller, gräv åt vänster. Spring uppför stegen till hålet och vänta på att fienden ska falla i det, fly och fall ner igen i hålet du grävt i tegelstenen. Spring upp och åt vänster på stången, fall ner på utsprånget medan du gräver åt vänster, fall åt vänster, hämta guldet, gå åt höger och fall ner i kammaren medan nya fiender uppstår. Hämta guldet. Här kan du gräva dig ner till kammaren längst ner om du vill.
    Övriga kammare kan alla kommas åt genom att hoppa ner genom lösa tegelstenstunnlar. Smit från fienderna eller fall på dem för att hämta guldet.
    För att nå högra sidan, fall ner genom tunneln av lösa tegelstenar intill stegen i mitten och spring snabbt åt höger, medan du gräver bakom dig för att fånga fienderna. Samla in guldet genom att gå längst upp och hoppa ner igenom tunnlarna av lösa tegelstenar till höger om varje guldstycke.

en: Four Chambers Suspended
sv: Fyra upphängda kamrar

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
sv: Första kammaren. Gräv neråt för att samla in det övre vänstra guldstycket. Fall på fienderna för att hämta guldet till höger. Smit från dem för att hämta resten. Fånga fienderna långt upp till höger medan du gräver dig ut genom kammarens golv.
    När du kommer fram, måste du falla direkt ner på stegen intill betongen. Klättra nerför stegen, under betongen till höger och därefter upp till nästa kammares övre del.
    Andra kammaren. Fortsätt från vänster till höger via schakten, och använd din grävförmåga för att hämta guldet. Gräv åt vänster medan du faller i schaktet längst till höger, fall därefter åt vänster medan du gräver åt både vänster och höger. På plattformen av tre tegelstenar som nu återstår, gräv bort den vänstra tegelstenen, och därefter den högra och den i mitten medan du faller åt höger. Plocka upp guldet till höger och fall ner på det sista guldstycket medan du gräver åt vänster. Gräv åt vänster igen, fall ner på stegen intill betongen som tidigare, och gå vidare till nästa kammare.
    Tredje kammaren. Gräv åt höger, fall ner på guldstycket till vänster och gräv omedelbart åt höger för att fånga fienden, gräv och gå därefter ut åt vänster. Upprepa en tegelsten längre bort för guldstycket till höger. Gå nu tillbaka längst upp och fall ner till den under delen, ovanpå fienden. Ta den korta stången åt vänster och stig över den fallande fienden för att ta tag i den långa stången som går åt vänster. Fall på guldet, gräv för att fånga fienden, gräv igen och gå ut till vänster. Upprepa för det andra hängande guldstycket. Gräv neråt och ut den här gången, ner på stegen intill betongen, och vidare till den sista kammaren.
    Fjärde kammaren. Fånga fienden, spring längst upp, gräv genom betongen till vänster, vänta på fienden och fall ner på honom för att komma åt mer guld till vänster. När allt guld i kammaren är borta, spring längst ner och fall igenom till golvet.
    Plocka nu upp resten av guldet och ta dig snabbt ut.

en: Ruins
sv: Ruiner

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
sv: Fall ner på fienden, gräv under hålet till höger, gå därefter snabbt åt höger, över hans huvud. Plocka upp guldet, fall igenom en lös tegelsten, klättra snabbt uppför stegen till höger och gå till höger längs den lägre stången. Gräv till höger (vilket fångar den andra fienden), hämta guldet, fall, gräv åt vänster, fall, samla in två guldstycken och klättra uppför två stegar.
    Flytta dig åt vänster via en lös tegelsten. Den andra fienden ska fortfarande vara fången nedanför. Gå åt vänster till stegen, ner, därefter vänster och ner genom en lös tegelsten. Hämta ett guldstycke, gräv till höger, hämta tre guldstycken, gräv och klättra uppför alla stegarna till höger.
    Gå åt vänster på stången igen, men klättra uppåt denna gången. Hämta ett guldstycke och gräv till höger för att fånga ytterligare en fiende. Flytta dig längst upp, gå till höger, fall och fortsätt till betongområdet längst upp i mitten.
    Överlista fienden på betongområdet, och gå ut genom att falla på honom och flytta dig till hålet på vänster sida och ner genom två lösa tegelstenar. Håll i stången mitt på skärmen, gå åt höger och tillbaka längst upp. Flytta dig åt vänster på stången och vänta på att den andra fienden kommer fram till betongområdet. Plocka upp guldet längst upp, fall och gå ut åt vänster igen, och lämna därmed två fiender fångade på betongen. Gå tillbaka längst upp, men fortsätt denna gång åt vänster mot skärmens övre vänstra hörn.
    När du kommer dit, gräv, fall igenom ner på en del guld och gräv till vänster två gånger medan du faller ännu lägre. Fall nu nerför schaktet längst till vänster och gräv igenom tegelstenen som blockerar schaktet. Vänta på att fienden nedanför ska komma in i schaktet, fall därefter ner på honom för att samla in guldet som är inbäddat i betongen. Fall ner på det återstående guldet och fall till vänstra nedre hörnet.
    Spring åt höger och uppåt, höger igen, fall ner på tre guldstycken och flytta dig till området längst ner i mitten. Överlista fienden, gå till den översta stegen till höger, gräv två gånger och fall igenom ett guldstycke och tre tegelstenar medan du gräver till höger. Gå ut åt höger för att hämta mer guld, klättra därefter uppför stegen, gräv och fall för att samla in ytterligare två guldstycken. Klättra uppför stegen igen, tag stången åt vänster, gå uppåt och därefter åt höger för att lägga beslag på fyra guldstycken. Gräv vid slutet till höger och fall igenom tre lösa tegelstenar.
    Fall ner i kammaren, gå till höger och gräv till vänster. Gräv längst ner till vänster för att komma åt, gå därefter tillbaka upp till stången och fall ner på guldet i den här kammaren. Gå ut åt höger den här gången, samla in en del guld och klättra upp, upp, upp.
    Överlista fienden i området längst upp till höger. Det är möjligt att locka dem till kammaren nedanför genom att snabbt klättra framför dem uppför stegarna. Samla in guldet längst till höger i mitten näst sist, och gulden längst ner till höger allra sist.
    Ta dig snabbt ut!

en: Tutorial
sv: Övning

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
sv: Den här övningen är en samling enkla nivåer som lär dig Kgoldrunners regler och hjälper dig utveckla de färdigheter du behöver för att komma igång. Varje nivå har en kort förklaring, därefter spelar du den ...
    
    När du går vidare för att spela mer avancerade nivåer, märker du att Kgoldrunner kombinerar action, strategi och problemlösning - allt i ett spel.

en: Hi!
sv: Hej!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
sv: Hej! Välkommen till Kgoldrunner. Spelets idé är att plocka upp alla guldklimpar, och därefter klättra upp till spelområdets överkant och fortsätta till nästa nivå. En dold stege visas när du plockar upp den sista guldklimpen.
    
    Hjälten, längst upp till vänster, är din ställföreträdare. För att samla guldklimpar, peka bara med musen dit du vill att han ska gå. Först tar gravitationen över och han faller ...

en: Navigation
sv: Navigering

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
sv: Det här är en övning i att flytta omkring. Följ spåret med guldklimpar till stegen dyker upp till höger. Hjälten kan bara följa musen längs enkla vägar (som _ | L eller U), så var försiktig så att du inte hamnar för långt före honom.
    
    FARA: Försök att inte falla från stegen eller stången ner i betonggropen längst ner till höger. Om du blir fångad där, är den enda utvägen att döda hjälten (tryck på Q för att göra det) och starta om nivån.

en: Digging
sv: Grävning

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
sv: Nu måste du gräva för att hämta guldet. Använd helt enkelt vänster och höger musknapp för att gräva till vänster eller höger om hjältens position. Hjälten kan därefter hoppa ner i och genom hålet han har grävt. Han kan också gräva flera hål i rad och springa längs hålen han har grävt. Men var försiktig. Efter ett tag stängs hålen och han kan fångas och dödas.
    
    När du gräver måste du stå på något fast, såsom en stege, betong, en tegelsten eller en stång. I vissa mästerskapsspel är det tillåtet att gräva medan man faller, men inte i det här spelet.
    
    I det tredje rummet neråt måste du gräva två hål, hoppa ner och snabbt gräva ett till, för att komma igenom två lager. Till höger måste du gräva tre, sedan två och sist ett hål för att komma igenom. Det finns också två små problem att lösa på vägen. Lycka till!
    
    Förresten, du kan gräva genom tegelstenar, men inte genom betong.

en: You Have ENEMIES!
sv: Du har FIENDER!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
sv: Ja, hittills har det varit enkelt och trevligt, men spelet skulle inte vara särskilt roligt utan fiender. De är också ute efter guldet, och än värre, de är ute efter dig! Du dör om de fångar dig, men kanske har du några liv kvar och kan starta om.
    
    Du kan hantera fiender genom att springa från dem, gräva ett hål eller lura dem till en del av spelområdet där de blir strandsatta.
    
    Om en fiende faller ner i ett hål, släpper han allt guld han bär på och fastnar sedan i hålet ett tag innan han klättrar upp. Om hålet stängs medan han är i det, dör han och återuppstår någon annanstans på skärmen. Du kan avsiktligt döda fiender genom att gräva flera hål i rad.
    
    Ännu viktigare är att du kan springa över en fiendes huvud. Du måste göra det precis i början av den här nivån. Gräv ett hål, fånga fienden, vänta på att han ska falla ner helt och hållet, spring sedan över honom, med den andra fienden tätt i hälarna ...
    
    Om du känner dig stressad, kan du trycka på paus-tangenten när som helst (normalt P eller Esc) och ta en rast. Tryck på tangenten igen när du vill fortsätta.

en: Bars
sv: Stänger

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
sv: Du kan flytta dig horisontellt längs stänger (eller pålar), men om du flyttar dig neråt släpper du och faller ... Observera också att du kan samla guld genom att falla på det.

en: False Bricks
sv: Lösa tegelstenar

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
sv: Vissa av tegelstenarna på den här nivån är inte vad de verkar vara. Om du går på en av dem faller du igenom. Fienderna faller också igenom dem.

en: Bye ...
sv: Hej då ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
sv: Det här är bara en enkel trevlig nivå att sluta med. Ha det så kul med övriga spel i Kgoldrunner.
    
    Observera att det finns en speleditor, där du och dina vänner kan skapa nivåer och utmana varandra. Och om du gillar action, ger Kgoldrunner-reglerna som används av vissa spel, ett rasande snabbt tempo. Det finns också en handbok för Kgoldrunner i hjälpmenyn, som innehåller mer information än den här övningen.
    
    Det har varit ett nöje att visa omkring dig. Hej då!

en: Advanced Tutorial
sv: Avancerad övning

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
sv: Den här övningen förbereder dig för några av de saker du kan stöta på i mellannivåerna i spelet 'Invigning'. Ha det så kul ...

en: Bars and Ladders
sv: Stänger och stegar

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
sv: Det finns ingenstans att gräva, så du måste smita från fienderna och undvika att falla ner på betongen vid fel tillfälle. Försök att hålla fienderna samlade.
    
    Om en fiende har en gyllene kontur håller han en guldklimp. Han kan tappa den när han springer över betongen, eller kanske längst upp på en stege. Tålamod, tålamod!

en: To kill ...
sv: Att döda ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
sv: Du kan inte komma upp till guldet, så du måste få fienderna att hämta ner det åt dig. Men hur får du dem att fortsätta gå tillbaka?
    
    Om du känner dig stressad, kan du trycka på paus-tangenten (normalt P eller Esc) för att ta en paus. Du kan också använda menyn Inställningar för att sänka farten.

en: ...  Or not to kill?
sv: ... eller inte döda?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
sv: Det är bäst att inte döda fienden. Försök så märker du varför. He, he, he!
    
    Om du oavsiktligt dödar honom innan du har samlat in guldet längst upp till vänster, kan du fortfarande avsluta nivån genom att gräva bort väggen på gropen han ligger i.

en: Traps
sv: Fällor

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
sv: Vissa av tegelstenarna här är inte vad de verkar vara. De är kända som lösa tegelstenar, eller fällor. Om du försöker gå på dem, faller du igenom. Om fiender går på dem kan de falla ner på dig utan varning. Ibland måste du falla igenom en tegelsten för att hämta några guldklimpar.
    
    Börja med att hoppa ner i betonggropen, gräv och fall ner. Då blir en fiende upptagen en stund ...

en: Challenge
sv: Utmaning

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
sv: De här knepiga små nivåerna är komponerade av Peter, Simon, Genevieve och deras far Ian Wadham. De använder traditionella spelregler. Ha det så kul!

en: Easy Start
sv: Enkel start

en: Drop through the false brick under the bar.
sv: Hoppa ner genom den lösa tegelstenen under stången.

en: Mobile Bricks
sv: Flyttbara tegelstenar

en: Just run over the enemies' heads.
sv: Spring bara över fiendernas huvuden.

en: The Big Haul
sv: Det stora bytet

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
sv: Ryck fram till höger och fånga annalkande fiender. Retirera nu under fienderna som faller bakom dig. Gräv, gräv, gräv därefter och döda alla fiender.
    
    Gå nu åt höger och rensa alla tegelstensformationer och stegar i tur och ordning från höger till vänster.

en: Quick Off The Mark
sv: Snabbstart

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
sv: Flytta dig mycket snabbt åt vänster från början. Fortsätt gräva till fienderna har tagit ner allt guld. Retirera till högre mark och gräv där, om det behövs.

en: Who Needs Enemies?
sv: Vem behöver fiender?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
sv: Fortsätt gräva rader med tre tegelstenar intill stegen.

en: Asymmetrical
sv: Asymmetrisk

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
sv: Lämna klimpen längst ner till vänster till sist. Lösa tegelstenar gör att du kan komma åt de flesta klimparna, men de är inte placerade symmetriskt.

en: Goldrunner Prophecy
sv: Goldrunner-profetia

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
sv: Peter W. skapade den här 1985. Ser du de profetiska bokstäverna GR? Kusligt!
    
    När du samlat in raden med guld längst ner till vänster, vänta där så faller den första fienden tjänstvilligt i gropen ovanför dig.
    
    När du går över till höger sida, samla in alla gultklimpar utom de tre som hänger under en stege. Lämna dem till sist.
    
    För att hämta gulden ovanför den fångade fienden, klättra upp på stegen, gräv dig ner fyra tegelstenar, vänta till de börjar komma tillbaka, gräv då en till, klättra tillbaka upp, gräv de två första igen så är vägen klar att falla ner, samla in guldet och fly över fiendens huvud.
    
    När du släpper fienden, retirera snabbt dit du kan fånga och döda honom. Efter en eller två försök återkommer han helt ofarligt borta till vänster.

en: The Rosette
sv: Rosetten

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
sv: Försök att få alla fiender samlade genom att gå till mitten och därefter ner. Fånga dem nu i tråget längst ner, och ignorera för tillfället guldet där. Stå på ena sidan precis ovanför tråget, hoppa därefter ner en fyrkant när fienderna har kommit ovanför tråget.
    
    Samla in allt guld som inte är i tråget, släpp därefter fienderna och led dem runt ovanför stegarna, till de släpper sitt guld.

en: He Has The Gold
sv: Han har guldet

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
sv: Fienden till höger blir fångad medan han håller en del guld.
    
    Du kan döda honom och förstöra guldet genom att gräva till vänster om den lilla stegen. Du kan behöva döda den andra fienden och också fånga honom där inne.

en: Towers of Gold
sv: Guldtorn

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
sv: Innan du dödar några fiender måste du samla in allt guld längst upp i tornen och ovanför stängerna.
    
    Ett ställe att börja är precis under det andra tornet från vänster. Gräv ett hål för att fånga den första fienden som närmar sig, spring åt höger för att rensa en del guld, stig tillbaka och fånga den andra fienden precis till vänster om det tredje tornet. Spring nu åt höger, med tre fiender hack i häl och i högsta grad levande!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
sv: Gräv igenom de två tegelstenarna intill en stege, och leta därefter efter tegelstenar som går att hoppa igenom.

en: Delayed Drop
sv: Fördröjt fall

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
sv: Fienden till vänster faller innan du kan komma förbi den till höger.
    
    Så bli kvar där uppe med honom, och gräv ständigt ett hål för att hålla honom fången till den andra fienden kommer tillbaka uppför stegarna, en lång väg från betongen.

en: Maze of Ladders
sv: Labyrint av stegar

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
sv: Flytta dig till vänster om mitten och gå långt upp. Därefter kan du falla och gå till vänster eller höger för att hämta allt guld.
    
    Lämna klimpen i det U-formade utrymmet till sist.
    
    Ignorera fienden. Låt honom förbli fångad.

en: Ride Them Down
sv: Åk ner på dem

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
sv: Få snabbt de två fienderna till dubbelgropen till vänster om guldet. Få båda först in i den lilla lådan, och släpp därefter ut dem till vänster.
    
    Fall nu ner på dem och samla in guldet. Rid därefter ner på den tredje fienden och använd honom för att komma över till stegen.

en: Hair's Breadth Timing
sv: På håret

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
sv: Gräv igenom två tegelstenar längst upp i mitten. När de kommer tillbaka, gräv ytterligare två, spring längs överkanten och gräv intill den korta stegen. Hoppa ner och samla in guldet. Du har ingen tid att förlora!
    
    Rensa längst ner till vänster sist. För att gå åt höger, fall igenom en lös tegelsten under en kort stege, och klättra därefter precis under betongen.
    
    Stå under stången till höger intill hålet på högra sidans mitt, gräv åt vänster, hoppa ner genom en lös tegelsten, gräv därefter två gånger till för att röra dig neråt och åt vänster. Stå till sist på den korta stegen, gräv ett flykthål till höger, spring runt som en galning till hålet, hoppa ner, samla in guldet, fall ner igenom några tegelstenar, och gräv igen för att komma undan.

en: The Three Musketeers
sv: De tre musketörerna

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
sv: Du måste döda alla tre musketörerna, så att de fyller i de lösa tegelstenarna under hålet i stängerna längst upp. Ignorera d'Artagnan längst ner till höger. Du går bara över honom för att hämta en guldklimp.
    
    Samla in guldet från vänster till höger längst ner i spelområdet, och därefter från höger till vänster längst upp. Försäkra dig om att du lämnar guldklimpen till vänster om mitten på betongen. Hämta den sist.
    
    Innan du gör det, gräv bort en rad med tre tegelstenar ovanför och till vänster om den, och gå ut till nästa nivå längs ungefär samma väg som du tidigare använde.

en: Rat Trap
sv: Råttfälla

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
sv: Flytta dig supersnabbt för att fånga de två fienderna och spring över dem. Om du väntar till de nästan rör dig, kan båda överleva, och då kan du springa upp och runt längst ner till höger, klättra nerför stegen till betongen och fånga dem permanent i den intilliggande gropen.
    
    Använd samma trick om en fastnar i tornformationen. Det finns lösa tegelstenar längst ner på tornet. Om en fångas och fortfarande har en del guld, gräv ett hål i gropens högra del, gå tillbaka nerför stegen och led fienden till hans död, vilket gör att guldet förstörs.

en: Head Case
sv: Knasboll

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
sv: Det här är en uppvärmning inför en senare nivå.För att hämta guldet till höger, gå ner ovanpå fiendens huvud, släpp honom åt vänster, gå åt vänster efter honom, och när du rider ner på hans huvud, gräv åt höger. Därefter kan du springa in, hämta guldet, och gå ut innan hålet stängs.
    
    Om du går till nedre högra hörnet kan du få fienden att falla ner i hålet som innehåller guld.

en: Under the Stairs
sv: Under trapporna

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
sv: Börja med att döda fienderna. När de faller ner i utrymmet till höger, gå ner till vänster för att få dem att falla längre in och stoppa dem från att hämta guldet. Om de går mer än en tredjedel av vägen in, blir de permanent fångade.
    
    Ta nu itu med de tre gräv-och-spring gåtorna. Du kan behöva flera turer för att tömma ett område. Hämta till sist klimpen längst till höger.

en: Bertie Beetle
sv: Bertie skalbagge

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
sv: Den övre delen av den här liknar nivån Knasboll (13). Fånga fienden till höger nära stegens övre del. Klättra ner en bit på stegen och få honom att falla i den första av groparna. Du måste upprepa detta några gånger.
    
    Nu måste du få fienden i gropen längst ner till vänster, så att du kan springa över honom när du hämtar guldet inne i skalbaggen.
    
    Fånga fienden i slutet på tegelstensraden under skalbaggens antenn. Stå på hans huvud, gräv till höger och hoppa ner. Stig åt höger, gräv till vänster och fånga honom igen när han springer in efter dig.
    
    Spring ner åt vänster, gräv i tegelstenen till höger om gropen och fånga honom igen. Hämta klimpen, gräv till vänster och fly åt vänster på betongen. När fienden kliver ut faller han i gropen.

en: Short Circuit
sv: Kortslutning

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
sv: Gå moturs längs kretsen och ta med dig en fiende. Fånga honom i groparna längst ner till vänster, längst ner till höger och längst upp till höger. Därefter kan du springa över betongen och samla in guldet där uppe.
    
    Rensa därefter allt på vänster sida utom en guldklimp ovanför en stege. Släpp den andra fienden och ta honom hela vägen runt kretsen för att hämta den. Följ honom uppför den långa stegen, och stanna på den till han springer över till vänster och faller. Gå nu till vänstra kanten av betongen medan han cirklar runt till vänster sida av spelområdet. När han faller förbi dina fötter, spring bort till den lilla stegen och hämta guldet.
    
    För att komma förbi gropen längst ner till vänster, stå på fienden och gräv åt vänster. När du faller, gräv åt höger och fly, men håll dig nere till tegelstenarna stängs. Därefter kan du använda den korta stegen för att leda fienden upp, tvärs över, ner och ut.
    
    För att hantera gropen längst ner till höger, gå och hämta gulden i kretsens mitt, och gräv på vardera sidan om den korta stegen där. Fall till vänster medan fienden fångas till höger. När fienden kommer ut igen, går han åt höger och faller i gropen. Stå på hans huvud och gräv åt vänster för att släppa honom fri.
    
    Du kan tvinga fienden uppåt på stegen till höger och till vänster genom att stå en liten bit från stegens början. Det krävs noggrann timing och grävning för att få ner honom i gropen längst upp till höger. När han väl är där kan du springa över honom. Om han fortfarande har något guld, stå till vänster om gropen och gräv upprepade gånger ända till han släpper guldet på något ställe under sina rundor.

en: Synchronised Running
sv: Synkroniserad språngmarsch

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
sv: Ja, du måste springa över fiendernas huvuden - hela vägen tvärs över! Allt som behövs är en stadig hand.

en: &New Game...
sv: &Nytt spel...

en: Pla&y Next Level
sv: Spela &nästa nivå

en: Play next level.
sv: Spela nästa nivå.

en: Try the next level in the game you are playing.
sv: Försök med nästa nivå i spelet du håller på att spela.

en: &Load Saved Game...
sv: &Ladda sparat spel...

en: &Save Game...
sv: Spara sp&el...

en: Save A Solution...
sv: Spara en lösning...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
sv: Spara en lösning av en nivå i en fil som heter 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' i användarens datakatalog...

en: &Show a Solution
sv: &Visa en lösning

en: Show how to win this level.
sv: Visa hur man vinner den här nivån.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
sv: Spela upp en inspelning av hur man vinner nivån, om någon finns tillgänglig.

en: &Instant Replay
sv: &Repris

en: Instant replay.
sv: Repris.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
sv: Visa en inspelning av nivån du för närvarande spelar.

en: Replay &Last Level
sv: Repris av &senaste nivå

en: Replay last level.
sv: Repris av senaste nivå.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
sv: Visa en inspelning av den senaste nivån du spelade och avslutade, oavsett om du vann eller förlorade.

en: &Replay Any Level
sv: &Repris av godtycklig nivå

en: Replay any level.
sv: Repris av godtycklig nivå.

en: Show a recording of any level you have played so far.
sv: Visa en inspelning av en godtycklig nivå som du hittills har spelat.

en: &Kill Hero
sv: &Döda hjälten

en: Kill Hero.
sv: Döda hjälten.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
sv: Döda hjälten, om han skulle hamna i en situation där han inte kan fly.

en: &Create Level
sv: S&kapa nivå

en: Create level.
sv: Skapa nivå.

en: Create a completely new level.
sv: Skapa en helt ny nivå.

en: Create
sv: Skapa

en: &Edit Level...
sv: R&edigera nivå...

en: Edit level...
sv: Redigera nivå...

en: Edit any level...
sv: Redigera valfri nivå...

en: Edit
sv: Redigera

en: &Save Edits...
sv: Spara &redigeringar...

en: Save edits...
sv: Spara redigeringar...

en: Save your level after editing...
sv: Spara nivån efter redigering...

en: Save
sv: Spara

en: &Move Level...
sv: &Flytta nivå...

en: Move level...
sv: Flytta nivå...

en: Change a level's number or move it to another game...
sv: Ändra nivåns nummer eller flytta den till ett annat spel...

en: &Delete Level...
sv: &Ta bort nivå...

en: Delete level...
sv: Ta bort nivå...

en: Delete a level...
sv: Ta bort en nivå...

en: Create &Game...
sv: Skapa s&pel...

en: Create game...
sv: Skapa spel...

en: Create a completely new game...
sv: Skapa ett helt nytt spel...

en: Edit Game &Info...
sv: Redigera spel&information...

en: Edit game info...
sv: Redigera spelinformation...

en: Change the name, rules or description of a game...
sv: Ändra namn, regler eller beskrivning av ett spel...

en: Change &Theme...
sv: Byt &tema...

en: Change the graphics theme...
sv: Byt grafiktemat...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
sv: Ändra figurernas och bakgrundsscenens visuella utseende...

en: &Play Sounds
sv: &Spela ljud

en: Play sound effects.
sv: Spela ljudeffekter.

en: Play sound effects during the game.
sv: Spela ljudeffekter under spelets gång.

en: Play &Footstep Sounds
sv: Spela ljud av &fotsteg

en: Make sounds of player's footsteps.
sv: Skapa ljuden av spelarens fotsteg.

en: &Demo At Start
sv: &Demonstration vid start

en: Run a demo when the game starts.
sv: Kör en demonstration när spelet startar.

en: &Mouse Controls Hero
sv: &Musen styr hjälten

en: Mouse controls hero.
sv: Musen styr hjälten.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
sv: Använd musen för att styra hjältens förflyttning.

en: &Keyboard Controls Hero
sv: &Tangentbordet styr hjälten

en: Keyboard controls hero.
sv: Tangentbordet styr hjälten.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
sv: Använd tangentbordet för att styra hjältens förflyttning.

en: Hybrid Control (&Laptop)
sv: Hybridkontroll (&bärbar dator)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
sv: Pekaren styr hjälten: gräv med hjälp av tangentbordet.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
sv: Använd den bärbara datorns pekarenhet för att styra hjältens rörelser och tangentbordet för att gräva åt vänster och höger.

en: &Click Key To Move
sv: &Tryck på tangent för att flytta

en: Click Key To Move.
sv: Tryck på tangent för att flytta.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
sv: I tangentbordsläge, tryck på en riktningstangent för att börja röra dig och fortsätta till du trycker på en annan tangent

en: &Hold Key To Move
sv: &Håll nere tangent för att flytta

en: Hold Key To Move.
sv: Håll nere tangent för att flytta

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
sv: I tangentbordsläge, håll nere en riktningstangent för att flytta och släpp den för att stoppa.

en: Normal Speed
sv: Normal hastighet

en: Set normal speed.
sv: Ställ in normal hastighet.

en: Set normal game speed.
sv: Ställ in normal spelhastighet.

en: Beginner Speed
sv: Nybörjarhastighet

en: Set beginners' speed.
sv: Ställ in nybörjarhastighet.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
sv: Ställ in nybörjarspelhastighet (0,5 gånger normal).

en: Champion Speed
sv: Mästarhastighet

en: Set champions' speed.
sv: Ställ in mästarhastighet.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
sv: Ställ in mästarspelhastighet (1,5 gånger normal).

en: Increase Speed
sv: Öka hastighet

en: Increase speed.
sv: Öka hastighet.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
sv: Öka spelhastigheten med 0,1 (maximum är 2,0 gånger normal).

en: Decrease Speed
sv: Minska hastighet

en: Decrease speed.
sv: Minska hastighet.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
sv: Minska spelhastigheten med 0,1 (minimum är 0,2 gånger normal)

en: Stop
sv: Stoppa

en: Move Right
sv: Flytta höger

en: Move Left
sv: Flytta vänster

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Dig Right
sv: Gräv åt höger

en: Dig Left
sv: Gräv åt vänster

en: Do a Step
sv: Stega

en: Test Bug Fix
sv: Testa felrättning

en: Show Positions
sv: Visa positioner

en: Start Logging
sv: Starta loggning

en: Show Hero
sv: Visa hjälte

en: Show Object
sv: Visa objekt

en: Show Enemy
sv: Visa fiende

en: The game is paused
sv: Spelet är pausat

en: Press "%1" to RESUME
sv: Tryck på "%1" för att fortsätta

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
sv: Tryck på "%1" eller "%2" för att fortsätta

en: Press "%1" to PAUSE
sv: Tryck på "%1" för att ta en paus

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
sv: Tryck på "%1" eller "%2" för att ta en paus

en: Has hint
sv: Tips finns

en: No hint
sv: Inget tips

en: Get Folders
sv: Hämta kataloger

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
sv: Hittar inte underkatalogen för spelsystem '/system/' i området '%1'.

en: Edit Name/Hint
sv: Redigera namn/tips

en: Edit level name or hint
sv: Redigera nivånamn eller tips

en: Edit text for the name or hint of a level
sv: Redigera texten för en nivås namn eller tips

en: Name/Hint
sv: Namn/tips

en: Erase
sv: Radera

en: Space/Erase
sv: Mellanrum/radera

en: Paint empty squares or erase
sv: Rita tomma fyrkanter eller radera

en: Erase objects or paint empty squares
sv: Radera objekt eller rita tomma fyrkanter

en: Hero
sv: Hjälte

en: Move hero
sv: Flytta hjälten

en: Change the hero's starting position
sv: Ändra hjältens startposition

en: Enemy
sv: Fiende

en: Paint enemies
sv: Rita fiender

en: Paint enemies at their starting positions
sv: Rita fiender på deras startpositioner

en: Brick
sv: Tegelsten

en: Paint bricks (can dig)
sv: Rita tegelstenar (kan gräva)

en: Paint bricks (diggable objects)
sv: Rita tegelstenar (grävbara objekt)

en: Concrete
sv: Betong

en: Paint concrete (cannot dig)
sv: Rita betong (kan inte gräva)

en: Paint concrete objects (not diggable)
sv: Rita betongobjekt (inte grävbara)

en: Trap
sv: Fälla

en: Trap/False Brick
sv: Fälla/lös tegelsten

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
sv: Rita fällor eller lösa tegelstenar (kan falla ner)

en: Ladder
sv: Stege

en: Paint ladders
sv: Rita stegar

en: Paint ladders (ways to go up or down)
sv: Rita stegar (sätt att gå uppåt eller neråt)

en: H Ladder
sv: D stege

en: Hidden Ladder
sv: Dold stege

en: Paint hidden ladders
sv: Rita dolda stegar

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
sv: Rita dolda stegar, som visas när allt guld är borta

en: Bar
sv: Stång

en: Bar/Pole
sv: Stång/påle

en: Paint bars or poles
sv: Rita stänger eller pålar

en: Paint bars or poles (can fall from these)
sv: Rita stänger eller pålar (går att falla från)

en: Gold
sv: Guldtackor

en: Gold/Treasure
sv: Guld/skatt

en: Paint gold (or other treasure)
sv: Rita guldtackor (eller andra skatter)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
sv: Rita guldtackor (eller andra skatter)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
sv: Redigeringsverktygsrad

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
sv: Redigera namn eller tips

en: Name of level:
sv: Nivåns namn:

en: Hint for level:
sv: Nivåns tips:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
sv: Redigera spelinformation

en: Name of game:
sv: Spelets namn:

en: File name prefix:
sv: Filnamnsprefix:

en: Traditional rules
sv: Traditionella regler

en: KGoldrunner rules
sv: Kgoldrunner-regler

en: 1 level | %1 levels
sv[0]: 1 nivå
sv[1]: %1 nivåer

en: About this game:
sv: Om detta spel:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
sv: Skapa spel

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: 0 levels
sv: 0 nivåer

en: Save New
sv: Spara ny

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
sv: Välj sparat spel

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
sv: Spel                       Nivå/Liv/Poäng   Dag    Datum     Tid

en: Create Level
sv: Skapa nivå

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
sv: Du kan inte skapa och spara en nivå förrän du har skapat ett spel som den kan finnas i. Försök med menyalternativet "Skapa spel".

en: Edit Level
sv: Redigera nivå

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
sv: Du kan inte redigera och spara en nivå förrän du har skapat ett spel och en nivå. Försök med menyalternativet "Skapa spel".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
sv: Det är ok att redigera en systemnivå, men du måste spara nivån i ett av dina egna spel. Du kikar väl inte bara på dolda stegar och stenar man kan ramla igenom, eller hur?

en: Save Level
sv: Spara nivå

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
sv: Vill du infoga en nivå, och flytta befintliga nivåer uppåt ett steg?

en: &Insert Level
sv: &Infoga nivå

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Cannot open file '%1' for output.
sv: Kan inte öppna filen '%1' för skrivning.

en: Move Level
sv: Flytta nivå

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
sv: Du måste först ladda en nivå att flytta. Använd menyerna "%1" eller "%2".

en: Game
sv: Spel

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
sv: Du kan inte flytta en nivå förrän du har skapat ett spel och minst två nivåer. Försök med menyalternativet "Skapa spel".

en: Sorry, you cannot move a system level.
sv: Tyvärr kan du inte flytta en systemnivå.

en: You must change the level or the game or both.
sv: Du måste ändra nivå eller spel, eller båda.

en: Delete Level
sv: Ta bort nivå

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
sv: Du kan inte flytta en nivå förrän du har skapat ett spel och en nivå. Försök med menyalternativet "Skapa spel".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
sv: Vill du ta bort en nivå, och flytta befintliga nivåer neråt ett steg?

en: &Delete Level
sv: &Ta bort nivå

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
sv: Hittar inte filen '%1' som ska tas bort.

en: Save Game Info
sv: Spara spelinformation

en: You must enter a name for the game.
sv: Du måste skriva in ett namn på spelet.

en: You must enter a filename prefix for the game.
sv: Du måste skriva in ett filnamnsprefix för spelet.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
sv: Filnamnsprefixet bör inte vara mer än fem tecken.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
sv: Filnamnsprefixet bör bara innehålla bokstäver.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
sv: Filnamnsprefixed '%1' används redan.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
sv: Du har inte sparat ditt arbete. Vill du spara det nu?

en: &Save
sv: &Spara

en: &Do Not Save
sv: Spara i&nte

en: &Go on editing
sv: &Fortsätt redigera

en: You can only modify user games.
sv: Du kan bara ändra användarspel.

en: New Level
sv: Ny nivå

en: Click anywhere to begin live play
sv: Klicka var som helst för att börja spela

en: Play Next Level
sv: Spela nästa nivå

en: There are no more levels in this game.
sv: Det finns inga fler nivåer i det här spelet.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
sv: Felaktig åtgärd: du håller inte på att redigera en nivå.

en: No Sound
sv: Inget ljud

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
sv: Varning: Den här kopian av Kgoldrunner har inga ljud.
    
    Det beror på att inga utvecklingsversioner av biblioteken OpenAL och SndFile fanns när den kompilerades och byggdes.

en: Game Paused
sv: Spelpaus

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
sv: Reprisen har stoppats, och spelet gör paus medan du förbereder dig för att fortsätta spela. Tryck på paustangenten (normalt P eller Esc) när du är klar.

en: Replay Last Level
sv: Repris av senaste nivå

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
sv: FEL: Kunde inte hitta en inspelning av den senaste nivån du spelade.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
sv: Det finns ingen senaste nivå. Du måste spela färdigt en nivå, med vinst eller förlust, innan du kan använda åtgärden Repris av senaste nivå.

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
sv: Snabbstart

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
sv: S&pela

en: Start playing this level
sv: Börja spela nivån

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
sv: Ställ in att spelet och nivån som visas börjar så fort du klickar, flyttar musen eller trycker på en tangent

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: Close KGoldrunner
sv: Avsluta Kgoldrunner

en: Start a different game or level
sv: Starta ett annat spel eller en annan nivå

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
sv: Använd dialogrutan Välj spel för att välja ett annat spel eller en annan nivå och börja spelet

en: &Use Menu
sv: An&vänd meny

en: Use the menus to choose other actions
sv: Använd menyer för att välja andra alternativ

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
sv: Använd menyer för att utföra andra åtgärder innan du spelar, som att ladda ett sparat spel eller ändra temat

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
sv: Spelet har stoppats. Du måste trycka på paustangenten (normalt P eller Esc) när du är klar att spela.

en: Show a Solution
sv: Visa en lösning

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
sv: Även om alla nivåer av Kgoldrunner kan lösas, har tyvärr ingen lösning spelats in ännu av nivån du valde.

en: Replay Any Level
sv: Repris av godtycklig nivå

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
sv: Det verkar tyvärr som om du inte har spelat in den valda nivån tidigare.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
sv: <NOBR><B>SPELET SLUT!</B></NOBR><P>Vill du försöka med den här nivån igen?</P>

en: Game Over
sv: Spelet slut

en: &Try Again
sv: &Försök igen

en: &Finish
sv: &Avsluta

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
sv: <b>Gratulerar!</b> <p>Du har klarat av sista nivån i spelet %1.</p>

en: Hint
sv: Tips

en: &OK
sv: &Ok

en: Sorry, there is no hint for this level.
sv: Tyvärr finns inget tips för den här nivån.

en: T H E   E N D
sv: S L U T

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
sv: Du har tryckt på en tangent som kan användas för att flytta hjälten. Vill du automatiskt byta till tangentbordsstyrning? Musstyrning är lättare att använda i det långa loppet - som att cykla istället för att gå!

en: Switch to Keyboard Mode
sv: Byt till tangentbordsläge

en: Switch to &Keyboard Mode
sv: Byt till &tangentbordsläge

en: Stay in &Mouse Mode
sv: Bli kvar i &musläge

en: Keyboard Mode
sv: Tangentbordsläge

en: Save Game
sv: Spara spel

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
sv: Tyvärr kan du inte spara spelet medan du redigerar. Försök med menyalternativet "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
sv: Kan inte öppna filen '%1' för läsning.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
sv: Observera: För enkelhetens skull, kommer sparade spelposition och poäng vara som vid starten av den här nivån, inte som de är nu.

en: Error: Failed to save your game.
sv: Fel: Misslyckades spara spelet.

en: Load Game
sv: Ladda spel.

en: Sorry, there are no saved games.
sv: Tyvärr finns inga sparade spel.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
sv: Kan inte hitta spelet med prefix '%1'.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Check for High Score
sv: Kontrollera bästa resultat

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
sv: <html><b>Gratulerar!</b><br/>Du har uppnått bästa resultat i spelet.<br/>Skriv in ditt namn, så att det kan förevigas i Kgoldrunners poängtopp.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
sv: Spara bästa resultat

en: Save High Score
sv: Spara bästa resultat

en: Error: Failed to save your high score.
sv: Fel: Misslyckades spara ditt bästa resultat.

en: Show High Scores
sv: Visa bästa resultat

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
sv: Tyvärr håller vi inte reda på bästa resultat för övningsspel.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
sv: Tyvärr finns det inte några bästa resultat för spelet "%1" ännu.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
sv: <center><h2>Kgoldrunners poängtopp</h2></center><center><h3>"%1" spel</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
sv: Placering

[ctx: Person]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Game level reached]
en: Level
sv: Nivå

en: Score
sv: Poäng

en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:window]
en: High Scores
sv: Bästa resultat

en: Load Game Info
sv: Ladda spelinformation

en: Cannot find game info file '%1'.
sv: Hittar inte spelinformationsfilen '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
sv: Slutet på filen '%1' nått utan att ha hittat spelslutsdata.

en: Save A Solution
sv: Spara en lösning

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
sv: Din lösning av nivå %1 har sparats i filen %2

en: Read Level Data
sv: Läs nivådata

en: Cannot find file '%1'.
sv: Hittar inte filen '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
sv: Slutet på filen '%1' nått utan att ha hittat nivådata.

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
sv: Kan inte ta bort föregående version av filen '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
sv: Kan byta namn på filen '%1' till '%2'.

en: Theme Selector
sv: Temaväljare

en: Lives: %1
sv: Liv: %1

en: Score: %1
sv: Poäng: %1

en: Select Level
sv: Välj nivå

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
sv: Tyvärr kan du bara spara eller flytta till ett av dina egna spel.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
sv: Tyvärr kan du bara ta bort en nivå från ett av dina egna spel.

en: Edit Game Info
sv: Redigera spelinformation

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
sv: Tyvärr kan du bara redigera spelinformation för ett av dina egna spel.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
sv: Det finns ingen nivå %1 i "%2", alltså kan du inte spela eller redigera den.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
sv: Välj spel

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
sv: <html><b>Välj ett spel:</b></html>

en: Name of Game
sv: Spelets namn

en: Rules
sv: Regler

en: Levels
sv: Nivåer

en: Skill
sv: Färdighet

en: Level 1 of the selected game is:
sv: Nivå 1 för valt spel är:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
sv: Välj spel/nivå

en: Please select a level:
sv: Välj en nivå:

en: Level number:
sv: Nivånummer:

en: Edit Level Name o&r Hint
sv: &Redigera nivånamn eller tips

en: Start Game
sv: Starta spelet

en: Play Level
sv: Spela nivå

en: Replay Level
sv: Repris av nivå

en: Show Solution
sv: Visa lösning

en: Save Change
sv: Spara ändring

en: Move To...
sv: Flytta till...

[ctx: Rules]
en: KGoldrunner
sv: Kgoldrunner

[ctx: Rules]
en: Traditional
sv: Traditionella regler

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
sv: Övning

[ctx: Skill Level]
en: Championship
sv: Mästerskap

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
sv[0]: 1 nivå, använder Kgoldrunner-regler.
sv[1]: %1 nivåer, använder Kgoldrunner-regler.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
sv[0]: 1 nivå, använder traditionella regler.
sv[1]: %1 nivåer, använder traditionella regler.

en: Sorry, there is no further information about this game.
sv: Tyvärr finns det ingen ytterligare information om spelet.

en: This level number is not valid. It can not be used.
sv: Det här nivånumret är inte giltigt. Det kan inte användas.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
sv: Huvudknappen längst ner ekar menyalternativet du valde. Klicka på den efter ett spel och nivå valts, eller använd "Avbryt".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
sv: 
    
    Om detta är första gången du spelar Kgoldrunner, välj övningsspelet, som ger dig tips medan du spelar.
    
    Klicka annars bara på ett spelnamn i tabellen, och därefter, för att starta på nivå 001, klicka på huvudknappen längst ner. Spelet börjar när du flyttar musen eller trycker på en tangent.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
sv: 
    
    Du kan välja systemnivåer för att redigera (eller kopiera) dem, men du måste spara resultatet i ett spel som du har skapat. Använd vänstra musknappen som en målarpensel, och knapparna i redigeringsverktygsraden som palett. Använd knappen 'Radera' eller höger musknapp för att sudda. Du kan dra musen med en knapp nertryckt för att måla eller sudda flera rutor.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
sv: 
    
    Du kan lägga till ett namn och tips i den nya nivån här, men du måste spara nivån du har skapat i ett av dina egna spel. Normalt hamnar den nya nivån sist i spelet, men du kan också välja ett nivånummer och spara den mitt i spelet.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
sv: 
    
    Du kan skapa eller redigera ett namn och tips här, innan du sparar. Om du ändrar spel eller nivå, kan du kopiera eller "Spara som", men du måste alltid spara till ett av dina egna spel. Om du sparar en nivå i mitten av en serie, byts nummer på övriga nivåer automatiskt.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
sv: 
    
    Du kan bara ta bort nivåer i ett av dina egna spel. Om du tar bort en nivå i mitten av en serie, byts nummer på övriga nivåer automatiskt.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
sv: 
    
    För att flytta (ändra nummer på) en nivå, måste du först markera den med "Redigera valfri nivå...", därefter kan du använda "Flytta nivå..." för att ge den ett nytt nummer eller till och med ett annat spel. Övriga nivåer ges automatiskt nya nummer efter behov. Du kan bara flytta nivåer mellan dina egna spel.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
sv: 
    
    När du redigeras spelinformation behöver du bara markera ett spel, därefter kan du gå till en dialogruta där du redigerar spelets information.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
sv: 
    
    Klicka i tabellen för att välja ett spel. I tabellen och under den kan du se mer information om det valda spelet, inklusive hur många nivåer som finns och vilka regler fienderna följer (se Kgoldrunners handbok).
    
    Du väljer ett nivånummer genom att skriva in det, använda nummerrutan eller använda rullningslisten. Medan du ändrar spel eller nivå, visar miniatyrbilden en förhandsgranskning av ditt val.

en: Help: Select Game & Level
sv: Hjälp: Välj spel och nivå

en: A game of action and puzzle solving
sv: Ett spel med action och problemlösning

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
sv: © 2003 Ian Wadham och Marco Krüger

en: Current author
sv: Nuvarande upphovsman

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
sv: Överföring till KDE4, Qt4 och KGameCanvas-klasser

en: KGameCanvas classes for KDE4
sv: KGameCanvas-klasser för KDE4

en: Artwork for runners and default theme
sv: Grafik för löpare och förvalt tema

en: Artwork for bars and ladders
sv: Grafik för stänger och stegar

en: Artwork for background of Geek City theme
sv: Grafik för bakgrunden i temat Grekisk stad

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
sv: Nostalgiteman, förbättringar av springande figurer, funktionen med flera bakgrunder, funktionen för att tona in och ut, samt flera andra idéer

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
sv: Grafik för temat Egyptens skatt
