kgoldrunner - en to ug translation catalogue (84 entries)

en: Crocodile
ug: تىمساھ

en: Cat
ug: مۈشۈك

en: Count
ug: سانى

en: Zero
ug: نۆل

en: One
ug: بىر

en: Two
ug: ئىككى

en: Three
ug: ئۈچ

en: Four
ug: تۆت

en: Five
ug: بەش

en: Six
ug: ئالتە

en: Seven
ug: يەتتە

en: Eight
ug: سەككىز

en: Nine
ug: توققۇز

en: Ten
ug: ئون

en: Fourteen
ug: ئون تۆت

en: Zig Zag
ug: ھەرە چىشى

en: Teamwork
ug: ھەمكارلىشىپ ئىشلەش

en: Acrophobia
ug: ئېگىزلىكتىن قورقۇش كېسىلى

en: Vertical
ug: تىك

en: Depth
ug: چوڭقۇرلۇقى

en: Density
ug: زىچلىق

en: Sleepy
ug: ئۇيقۇلۇق

en: Grumpy
ug: تەرسا

en: Happy
ug: خۇشال

en: Kili
ug: كىرى

en: Gimli
ug: گىملى

en: Initiation
ug: قوزغاش

en: Pillars
ug: تۈۋرۈكلەر

en: Getting Started
ug: باشلانغۇچ ساۋات

en: Help!
ug: ياردەم!

en: Tutorial
ug: قوللانما

en: Navigation
ug: يولباشچى

en: Bars
ug: تاياقسىمان

en: Traps
ug: تۇزاقلار

en: Challenge
ug: تەۋەككۈل قىل

en: &New Game...
ug: يېڭى ئويۇن(&N)…

en: Create
ug: ياسا

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Save
ug: ساقلا

en: &Play Sounds
ug: ئاۋاز قوي(&P)

en: Stop
ug: توختا

en: Move Right
ug: ئوڭغا يۆتكە

en: Move Left
ug: سولغا يۆتكە

en: Move Up
ug: ئۈستىگە

en: Move Down
ug: پەسكە

en: No hint
ug: يىپ ئۇچى يوق

en: Erase
ug: ئۆچۈر

en: Enemy
ug: دۈشمەن

en: Bar
ug: تۈۋرۈكسىمان دىئاگرامما

en: Gold
ug: ئالتۇن

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ(&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
ug: قورال بالداق تەھرىرلەش

en: Save Changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

en: Game
ug: ئويۇن

en: Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ

en: &Save
ug: ساقلا(&S)

en: &Do Not Save
ug: ساقلىما(&D)

en: &Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر(&Q)

en: Game Over
ug: ئويۇن ئاخىرلاشتى

en: &Try Again
ug: قايتا سىنا(&T)

en: &Finish
ug: تامام(&F)

en: Hint
ug: كۆرسەتمە(Hint)

en: &OK
ug: جەزملە(&O)

en: Save Game
ug: ئويۇننى ساقلاش

en: Load Game
ug: ئويۇن ئوقۇش

en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
ug: دەرىجىسى

[ctx: Person]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Game level reached]
en: Level
ug: دەرىجە

en: Score
ug: ئېرىشكەن نومۇر

en: Date
ug: چېسلا

en: Rename File
ug: ھۆججەت ئاتىنى ئۆزگەرت

en: Lives: %1
ug: جېنى: %1

en: Score: %1
ug: نومۇرى: %1

en: Rules
ug: تۈزۈملەر

en: Levels
ug: رەڭ دەرىجىسى

en: Skill
ug: ماھارەت

en: Start Game
ug: ئويۇننى باشلاش

en: Move To...
ug: يۆتكەش ئورنى…

[ctx: Rules]
en: Traditional
ug: مۇرەككەپ خەنزۇچە

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
ug: قوللانما

[ctx: Skill Level]
en: Normal
ug: نورمال

en: Original author
ug: ئەسلى ئاپتور
