kgoldrunner - en to uk translation catalogue (995 entries)

en: Beginner's Luck
uk: Щастя початківця

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
uk: Ці 70 рівнів є упорядкованим вступом до традиційної гри. Їх створено Джейсоном Селфом (Jason Self, j at jxself org). Хоча для них немає підказок, для кожного рівня записано проходження.
    
    Гру призначено для гравців-початківців, але останні її рівні є доволі складними, отже, вам доведеться стежити за реакцією ворогів на ваші рухи. До 70 рівня ви маєте досить добре засвоїти принципи гри.
    
    Більшість проходжень надано Джейсоном, але деякі було записано Яном Ведгемом (Ian Wadham).

en: Curse of the Mummy
uk: Прокляття мумії

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
uk: Змальований з західноєвропейських фільмів про мумії і Єгипет, цей набір рівнів найкраще виглядатиме за використання теми «Скарби Єгипту». Крім того, іноді вам доведеться копати під час падіння.
    
    Щоб покращити ваші знання з єгиптології, ми додали фрагменти відомостей з історії Давнього Єгипту у підказки кожного з рівнів, у цих підказках викладено факти, взяті з Вікіпедії, а не з голлівудських блокбастерів.
    
    Цю чемпіонську гру було створено Стівом Манном (Steve Mann) <smann at cgl uwaterloo ca>, під час її створення було використано декілька ідей з рівня Червоне море, який надіслав Ян Ведгем (Ian Wadham).

en: The Giza Plateau
uk: Плато Гіза

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
uk: Плато Гіза, розташоване поряд з Каїром є місцем, де розташовано некрополь Гізи, який складається з піраміди Хуфу (Великої піраміди), піраміди Хафра, піраміди Менкаура, Великого Сфінкса і багатьох інших менших споруд.
    
    Просуваючись плато, намагайтеся уникати вбивств мумій: якщо вони після повторної появи накопичаться праворуч, вам буде важко втекти в кінці рівня. Щоб розпочати проходження рівня, скористайтеся копанням під час падіння.

en: The Pyramid of Djoser
uk: Піраміда Джосера

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
uk: Піраміда Джосера, або ступінчаста піраміда («кбху-нтру» давньоєгипетською) є давньою спорудою у некрополі Саккара у Єгипті, на північний захід від міста Мемфіс.
    
    Щоб пройти цей рівень, важливо робити все покроково: спочатку звільніть мумію у лівій частині другого рівня (знизу), надайте їй змогу впасти і заповнити приховану яму у найнижчому рівні.
    
    Після цього увійдіть до правої частини другого рівня і просувайтеся жердиною, над мумією, заберіть скарб посередині, розкопайте блок ліворуч від середини.
    
    Мумія на третьому рівні може стати проблемою, оскільки вона забере скарб і триматиме його у себе. Вам може поталанити: вона може впустити скарб, і ви зможете його забрати, але, якщо все ж не поталанить, ви можете ув’язнити її у одному з придатних для копання блоків, розташованих праворуч, якщо правильно розрахуєте час.
    
    Нарешті, перш ніж забирати останній скарб, розкопайте нижню праву частину ступені пірамід, щоб мумії, що знаходяться праворуч, могли увійти до піраміди, — якщо внизу праворуч буде декілька мумій, ви не зможете втекти, коли з’явиться драбина для втечі.

en: Pharaoh's Barge
uk: Баржа фараона

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
uk: Човен Хуфу — це цілий корабель, який зберігся у початковому стані з часів Давнього Єгипту запечатаним у склепі комплексу пірамід Гізи біля підніжжя Великої пірамід (близько 2500 р. до н.е.). Цей корабель найпевніше було побудовано для Хуфу (царя Хеопса).
    
    Це один з найстаріших, найбільших і таких, що найкраще збереглися, плавальних засобі давнини. Його довжина дорівнює 43,6 м. Незважаючи на вік, цей корабель придатний для плавання і сьогодні, достатньо лише спустити його на воду.
    
    Цей рівень є майже простим: багато скарбів і не так багато мумій. Але вашим завданням буде витрясти з цих мумій скарби, якими вони заволоділи.

en: Pyramid Puzzles
uk: Загадки піраміди

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
uk: Велика піраміда була найвищою спорудою людства протягом більше ніж 3800 років. Здиратися вгору і спускатися вниз нею було важко як у часи Давнього Єгипту, так і зараз.
    
    Щоб забрати другий скарб зліва, вам доведеться скористатися блоком, який блокує драбину внизу як містком для втечі.
    
    Щоб заволодіти четвертим скарбом зліва, розкопайте три блоки над і праворуч від найлівішої мумії; якщо ви копатимете у правильному порядку, ваші дії дадуть вам якраз вдосталь часу, щоб забрати скарб і втекти.
    
    Для того, щоб забрати скарби, вам доведеться випустити декілька мумій. Але, перш ніж звільняти мумії, зберіть перший, другий і четвертий скарби (зліва). Не вбивайте всіх мумій, якщо вони знову з’являться праворуч від піраміди, вам не вдасться пройти рівень. Крім того, ви можете випустити мумії, а потім ув’язнити їх у одній з інших камер рівня.

en: Crocodile
uk: Крокодил

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
uk: Крокодили можуть жити понад 100 років і досягати довжини у 4,85 метрів. Є свідчення того, що крокодили можуть нападати і вбивати акул.
    
    У давніх єгиптян божественним уособленням крокодилів був Собек. Єгиптяни, які працювали і подорожували Нілом, вірили, що якщо помолитися Собеку, богу крокодилів, він захистить їх від нападів цих тварин.
    
    На цьому рівні вам не слід боятися крокодилів. Але молитва до Собека може допомогти вам втекти від мумій, збираючи дорогою скарби.

en: Three Pyramids
uk: Великі піраміди

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
uk: Некрополь Гізи був популярною туристичною пам’яткою з часів античності, він набув популярності у елліністичні часи, коли Антипатер з Сідону включив Велику піраміду до списку Семи Див Світу. На сьогодні це єдине з див, що збереглося.
    
    Найпростішим шляхом ознайомлення з цим дивом буде заманити дві мумії у дальній правий кут піраміди до продовження подорожі над їхніми головами.

en: Tura Caves
uk: Печери Тури

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
uk: Тура основним джерелом вапняку для споруд Давнього Єгипту, цей кар’єр використовувався для побудови Великої піраміди Хуфу. Після завершення розробки покладів вапняку залишилися печери, якими пізніше скористалася британська армія для створення таємних складів під час другої світової війни. Тепер же ці печери має дослідити ваш герой.
    
    Ліворуч від основи довгого стовпа є дві прихованих ями. Звільніть мумію праворуч від довгого стовпа, щоб вона впала у одну з цих ям, другу з ям має заповнити мумія з великої камери. Вам слід пробігтися першою з мумій для того, щоб дістатися скарбу у закапелку поряд з основою стовпа. Після виходу з закапелка, викопайте декілька ям праворуч, щоб звільнити собі шлях до втечі.
    
    Зберіть всі скарби ліворуч, а потім рушайте праворуч (не забудьте звільнити копанням мумію у верхній частині ігрового поля, щоб пізніше мати змогу забрати скарб згори). Скарб праворуч забрати простіше ніж здається: відповідним чином розташовані фальшиві блоки спрощують проходження другої половини рівня.

en: Pyramid Crawl
uk: Плазування пірамідою

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
uk: У Давньому Єгипті було збудовано понад 100 пірамід, найстаріша з них датується 2600 р. до н.е.
    
    У цьому рівні-піраміді (збудованому близько 2008 р. н.е.) вам слід розібратися (оминути або вбити) з двома муміями, які блукають у середній частині нижньої секції.

en: The Great Sphinx
uk: Великий Сфінкс

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
uk: Великий Сфінкс є охоронцем плато Гіза, там він зустрічає сонце, що сходить. Довжина цієї найбільшої монолітної статуї у світі складає 73 метри, висота — 20 метрів, вік Сфінкса всього лише 4500 років.
    
    Після того, як зберете скарби у сфінксі, спробуйте розгадати велику Загадку Сфінкса: як пройти крізь натовп мумій праворуч?

en: Ladder Pyramid
uk: Ступінчаста піраміда

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
uk: Найвірогідніші теорії побудови пірамід засновано на припущенні, що піраміди було збудовано шляхом перетягування величезних каменів з кар’єрів з наступним підняттям цих каменів на потрібне місце у піраміді. Різночитання виникають лише у питаннях щодо того, яким чином єгиптяни встановлювали камені на потрібні місця. Як би там не було, у процесі будівництва використовувалося багато драбин, так само, як і на цьому рівні.
    
    Цей рівень майже повністю складається з біганини. Збирання скарбів з втечею від мумій не дуже складне, — набагато складніше забрати у мумій ті скарби, якими ті вже заволоділи. Платформа з трьох блоків є зручним полем для вбивства, але вам доведеться трохи побігати, щоб розташувати мумії, які носять скарби, так, як це потрібно. Крім того, слід пам’ятати, що середній блок платформи є фальшивим.
    
    Після збирання всіх скарбів, вам слід буде добратися до рятівної драбини. Один зі способів полягає у вбивстві мумії з наступною поїздкою на її спині, коли вона бігтиме з рятівної драбини назад до основної частини піраміди.

en: Ankh
uk: Анкх

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
uk: Давньоєгипетський ієрогліфічний символ «Анкх» має значення «життя», як символ сонця цей ієрогліф майже завжди зображали на золотих зливках.
    
    Щоб не втратити життя на цьому рівні, вам слід бути обережними з фальшивими блоками у основній частині Анкха, а також зрозуміти, які з цих фальшивих блоків можуть бути для вас корисними.

en: Pharaoh's Tomb
uk: Склеп фараона

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
uk: Дослідники оцінюють кількість блоків, з яких було побудовано Велику піраміду у 2,3 мільйони, середня вага блоку складає близько 2,5 тонн.
    
    Піраміду цього рівня збудовано з менше ніж 100 блоків. На початку здійсніть маневр для того, щоб зайти до піраміди, а потім станьте на одній з драбин на другому шарі, тій, яка найближча до зовнішньої стіни лівої частини піраміди. Зачекайте доки мумії зберуться по інший бік від зовнішньої стіни. Потім видеріться нагору драбинами меншої піраміди і зачекайте доки мумії здеруться високою драбиною і почнуть падати з жердини. Після падіння останньої з них (або трошки перед тим), здеріться вгору високою драбиною, пробіжіть жердиною і копайте, щоб повернутися до великої піраміди і склепу.
    
    Повторіть цей трюк, щоб вийти з піраміди після того, як заберете останній скарб, але цього разу вам слід вийти з правого боку піраміди.

en: Cat
uk: Кіт

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
uk: Кіт був шанованою важливою твариною у давньоєгипетському суспільстві і релігії. Його тіло підлягало муміфікації після смерті так само, як це робили з тілами людей.
    
    Під час завершення проходження цього котячого рівня вас не повинен обдурити котячий хвіст, який з’явиться після того, як ви заволодієте останнім скарбом. Єдиний вихід знаходиться ліворуч. Отже вам слід дочекатися, доки мумії принесуть вам скарб, який знаходиться праворуч від голови кота, оскільки самі ви не зможете зібрати всі скарби і вчасно повернутися.
    
    Щоб змусити мумії принести вам скарб, вам слід розкопати п’ять блоків у основі рівня, а потім просто надати їм змогу пройти (або піймати їх до пастки і вбити).

en: Pyramid Power
uk: Піраміда сили

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
uk: Імхотеп спроєктував Ступінчасту піраміду Джосера, яка мала слугувати сходами, якими душа померлого фараона повинна була зійти на небо. Важливість відкриттів Імхотепа для єгиптян була такою важливою, що вони обожествили Імхотепа.
    
    Перш ніж ви почнете підніматися у верхню частину цього рівня пірамід, вам слід забезпечити собі шлях донизу. Щоб забрати найвищий скарб, йдіть у точку ліворуч від вершини піраміди, копайте наступний блок і ставайте на мумію нижче, продовжуючи рухатися праворуч (просто наведіть вказівник миші на вершину піраміди).
    
    Після того, як заволодієте останнім скарбом, виходьте праворуч і рухайтеся вгору і вниз драбинами. Єдиною складною частиною є нижня ліва: біжіть під муміями на драбині над вами, маневруйте... і сподівайтеся на долю!

en: Eye of Horus
uk: Око Гора

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
uk: Око Гора — це давньоєгипетський символ божественного захисту і божественної царської сили.
    
    На цьому рівні є безпечна зона захисту всередині ока, але вона не є дуже великою.  Для того, щоб зібрати всі скарби, вам потрібно буде створювати пастки вгорі і внизу. Нарешті, внизу ліворуч на вас очікують дві мумії. Щоб пройти їх, здеріться на вершину короткої драбини, четвертої зліва, копайте ліворуч, спускайтеся і копайте ліворуч ще раз. Одна з мумій впаде у нижню яму. Піднімайтеся драбиною. Друга мумій спробує здертися іншою драбиною і впаде у верхню яму. Біжіть над головами ув’язнених мумій і видирайтеся нагору.

en: Inverted Pyramid
uk: Інвертована піраміда

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
uk: Ймовірно, цей рівень виконано з деяким відхиленням від традиційного єгипетського дизайну.
    
    Вам доведеться бігати туди-сюди вперед і назад вздовж жердин, щоб зібрати всі скарби. Щоб позбутися одинокої мумії-переслідувача, зачекайте на неї на одній з жердин доки вона майже наздожене вас, падайте на рівень нижче і пробирайтеся жердиною прямо під мумією.
    
    Оскільки дизайн нетрадиційний, грати на цьому рівні слід нетрадиційно: маневри впав-пройшов-під-мумією краще виконувати за допомогою клавіатури (це простіше, але все ж складно). Після того, як ви заволодієте останнім скарбом, який знаходиться над блоками у піраміді, призупиніть гру і поверніться до керування мишею.

en: Anubis
uk: Анубіс

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
uk: Анубіс або Інпу був єгипетським богом потойбічного світу.
    
    Щоб заволодіти скарбом, розташованим між вухами Анубіса, розкопайте два стовпчики ліворуч від мумії і станьте над мумією. Рухайтеся ліворуч від мумії і копайте праворуч. Мумія має впасти до ями у найправішому стовпчику. Тепер розкопайте два лівих стовпчики, аж доки ви не з’єднаєтеся з драбиною-оком. Спускайтеся з найправішої драбини ока і ви впадете на жердину, розташовану нижче.
    
    Щоб дістатися скарбу всередині правого вуха, розкопайте вищий з двоблокових стовпчиків і стрибайте на правий з них.  Рухайтеся ліворуч і розкопуйте другий з двоблокових стовпчиків. Тепер рухайтеся праворуч і розкопуйте одноблоковий стовпчик, щоб звільнити мумію. Перейдіть на крок праворуч і розкопайте три блоки так, щоб у вас був двоблоковий уступ, на якому можна було стояти. Рухайтеся ліворуч і розкопуйте квадрат праворуч від вас. Зачекайте доки мумія впаде, заберіть її скарб, а потім біжіть нагору, щоб зустрітися з п’ятьма муміями, які охороняють вихід.

en: Pyramid of Treasure
uk: Піраміда скарбів

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
uk: Нубія була головним джерелом золота Єгипту. Цар Мітанні Тушратта твердив, що у Єгипті золота «більше ніж грязюки».
    
    У цій піраміді золото є навіть у повітрі! Багато скарбів, лише три мумії, — має бути просто, чи не так?

en: Sarcophagus
uk: Саркофаг

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
uk: Саркофаг — це поховальна камера для тіла, яку зазвичай вирізали з каменя. У Давньому Єгипті саркофаг був зовнішнім шаром захисту царської мумії, всередині саркофага було ще декілька футлярів, саркофаги зазвичай вирізали з алебастру.
    
    Якщо ви не бажаєте, щоб цей рівень став для вашого героя саркофагом, спочатку заволодійте скарбом під лівим краєм саркофага, — інакше, ви не зможете заволодіти ним взагалі.

en: The Parting of the Red Sea
uk: Розтинаємо Червоне море

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
uk: У Біблії говориться, що Моїсей розітнув море, щоб втекти від війська фараона. Нічого дивного в тому, що після того, як ви пограбували піраміди його попередників, фараон також наказав своєму війську переслідувати вас.
    
    На щастя море можна розітнути простим падінням на останній зі скарбів. А ось втекти від війська фараона не так просто. Спершу спустіть свого героя якомога глибше, а потім трохи зачекайте. Рухайтеся вгору стіною води праворуч, потім жердиною до половини і чекайте, доки мумії здеруться на вершину водяної хвилі, перш ніж впасти удруге.
    
    Після цього негайно піднімайтеся вгору стіною води ліворуч від вас, і біжіть під муміями-переслідувачами. Зачекайте вгорі ліворуч, — там вас не зможуть дістати мумії праворуч від вас. Тільки-но мумії ліворуч піднімуться догори, падайте у лоно моря втретє (навіть Моїсеєві не було так складно). Спосіб, у який можна пройти мумій у цій останній пастці на шляху догори, полягає у тому, що слід рухатися під ним і ліворуч від них, коли вони падатимуть стовпчиком у одну з ям під довгою драбиною.
    
    Зауваження: можна також піднятися стіною води, розташованою на початку ліворуч від вас, але цей спосіб значно складніший.

en: Count
uk: Відлік

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
uk: Цю гру засновано на лічбі, від 0 до 16 (або від 0 до 10 у шістнадцятковій системі). На початковому рівні немає золота і ворогів: єдина проблема — знайти вихід і перейти на наступний рівень. Після цього, кількість ворогів і шматків золота збільшуватиметься на 1 кожного рівня. Назва кожного рівня відповідає кількості ворогів, шматків золота і цифрам, які ви побачите у тлі рівня.
    
    Ці елегантні і витончені рівні чемпіонату було створено Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Крім того, іноді вам доведеться копати під час падіння.

en: Zero
uk: Початковий

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
uk: Єдиною метою є потрапляння всередину 0, де знаходиться вихід.
    
    Щоб потрапити всередину 0, слід видертися нагору зиґзаґоподібною драбиною, розкопати п’ять блоків на лівому боці 0, повернутися нагору зиґзаґоподібною драбиною, далі жердиною, впасти через нещодавно розкопані блоки і негайно рушати прямо всередину 0. Часу буде в обріз.

en: One
uk: Одиниця

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
uk: Щоб дістатися до золота доведеться копати у потрібних місцях. Отже, прочитайте наступний абзац.
    
    Щоб вибратися, вам слід змусити ворога пройти над верхом 1 і впасти до ями внизу. Існує три способи зробити це. Першим і найбільш очевидним з них є перечекати на жердині на верхнім правим боком 1 до того часу, коли ворог опиниться майже над вами, а потім рушити праворуч, копати праворуч від себе, аж доки ви не досягнете дна 1.
    
    За другого способу слід точно розрахувати час докопування до золота (або місця, де було золото), — якщо ви дістанетеся золота у правильний час, ворог впаде до ями, розташованої праворуч від 1. Третім шляхом є знищити ворога, а потім сподіватися на те, що він з’явиться над правою частиною 1.

en: Two
uk: Двійка

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
uk: Щоб дістатися до найлівішого золота, впадіть на нього згори, зробивши крок у будь-якому з напрямків під час падіння. За тим, негайно починайте копати блок, який знаходився безпосередньо під золотом і ступайте до ями. Ви впадете крізь фальшивий поверх на дно.

en: Three
uk: Трійка

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
uk: Після того, як зберете все золото, єдиний вихід знаходитиметься на вершині найвищої драбини, але цей вихід ні з чим не буде з’єднано. Щоб дістатися туди, вам слід змусити ворога побігти за вами, а потім стрибнути на голову ворогові, щоб дістатися драбини.

en: Four
uk: Четвірка

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
uk: На початку вам слід бігти на поверх праворуч. Вам слід заманити до пастки декількох ворогів (якщо пощастить, по дорозі ви візьмете шматок золота), але слід робити це так, щоб ви легко могли дістатися вгору драбинами, з’єднаними у формі 4, розташованими праворуч.
    
    Після того, як зберете золото з 4, зачекайте доки вороги дістануться вершини драбин, з’єднаних у формі 4. Таким чином, ви матимете достатньо часу, щоб дістатися драбин, перше ніж ваші вороги вас перехоплять.

en: Five
uk: П’ятірка

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
uk: На початку спустіться вниз першим каскадом драбин і зачекайте на найнижчій секції драбини, доки вороги не застигнуть у тупиках. Після цього падайте на долівку і прямуйте до великої драбини праворуч з розгалуженням на дні. За допомогою розгалуження ви зможете уникнути ворогів над вами: зачекайте на нижньому рівні лівого щабля (не нижче нижчого рівня!), доки ворог на довгій драбині не впаде поряд з вами. Потім здирайтеся вгору і праворуч, щоб дістатися великої драбини.

en: Six
uk: Шістка

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
uk: Першим з трюків цього рівня є правильний розрахунок часу під час проходження нижньої частини 6 у той час, коли ворог здиратиметься драбиною ліворуч від 6. Одразу як дістанетеся драбини, вороги почнуть дертися вгору від вас, отже вам просто залишиться дочекатися, доки у нижній частині драбини не залишиться ворогів, перш ніж ви почнете копати, щоб потрапити до нижньої частини 6.
    
    Другим трюком є визначення способу прибирання всіх ворогів з драбини у лівій частині екрана. Одним зі способів буде посидіти на верхній частині великої 6 посередині і дочекатися, доки вороги перейдуть на жердини. Потім слід зістрибнути на підлогу і бігти до драбини.

en: Seven
uk: Сімка

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
uk: Основною проблемою є золото на верхівці 7. На початку дістаньтеся найлівішого блоку 7 і зачекайте там, доки вороги не заповнять собою ями на верхівці 7.

en: Eight
uk: Вісімка

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
uk: Обережними рухами і розрахунком часу ви можете заманити двох ворогів над вами до найлівішої драбини і залишити їх там у той час, коли ви збиратимете п’ять найвищих шматків золота.
    
    Три найнижчі шматки слід зібрати у один прохід, але спершу вам слід буде заманити ворогів у напрямку правої частини 8, щоб уникнути проблем, коли з’являться драбини і ви впадете на дно.
    
    Щоб очистити драбину для остаточної втечі, знову стрибніть на дно у дальній правій частині.

en: Nine
uk: Дев’ятка

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
uk: На початку якнайшвидше падайте на підлогу. Викопайте на підлозі декілька ям, щоб затримати ворогів, які намагатимуться дертися вгору драбиною. Потім забирайте два шматки золота у лівій частині 9, доки навколо немає ворогів, копайте хід всередину 9 після того, як візьмете вищий з цих двох шматків.
    
    Щоб зібрати золото у нижній частині 9, станьте на лівого ворога, копайте ліворуч і рухайтеся праворуч. Двоє ворогів почнуть рух ліворуч, — падайте і видирайтеся драбиною. Після того, як перший з ворогів застрягне у місці, де ви щойно копали, стрибайте у найнижчу частину 9 і копайте ліворуч. Наступний ворог принесе золото вниз. Беріть його, копайте праворуч, падайте вниз до жердини і тікайте якомога швидше.

en: Ten
uk: Десятка

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
uk: Ви можете ув’язнити декількох ворогів у ямах на дні, ліворуч і праворуч, але вони звільняться, коли буде відкрито приховану драбину. Падіння на дно під час втечі може допомогти розчистити шлях до правої верхньої частини.

en: Eleven
uk: Одинадцять

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
uk: Спочатку візьміть шматок золота під лівою частиною жердин у формі 11, потім беріть золото у основі лівої 1 центральної 11. Після цього падайте на долівку трохи ліворуч від подвійної високої стіни. Вороги впадуть до різних секцій. Тепер вам слід зробити три речі: взяти золото у лівій і центральній секціях, зберегти золото від ворогів праворуч від вас, коли ви будете на долівці і заманити якомога більше ворогів у секцію, розташовану ліворуч від 11.
    
    Два перших завдання є порівняно простими: останнє з них можна виконати у декілька способів. Якщо ви видеретеся центральною драбиною і рушите ліворуч, ви можете перечекати над правою частиною жердин (можливо, зі стрибком на жердини) і виманити декількох ворогів одразу з центральної секції до лівої секції. Крім того, ви можете взяти шматок золота або два під час цієї біганини.
    
    Після того, як ви зберете все золота (окрім шматків, розташованих праворуч від 11), біжіть до верхньої частини драбин у формі літери Н посередині. Так ви досягнете того, що всі вороги, які не перебувають у дальній правій секції, рушать до лівої секції.

en: Twelve
uk: Дванадцять

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
uk: Це повільний рівень: тут треба довго чекати, доки вороги не зберуться у потрібних місцях.
    
    На початку наближайтеся до найближчого ворога, доки той не впаде, і рухайтеся до жердин у правій частині, щоб забрати шматок золота прямо під ними. Зачекайте, доки між ворогами не утвориться проміжок, перш ніж стрибати на цей шматок золота.
    
    Сітка з 12 блоків, розташована праворуч буде корисною: якщо ви не знаходитеся на найвищому рівні, вороги, які здиратимуться драбиною у лівій частині сітки, не зможуть впасти на неї і почати переслідування. Ви можете у нижній частині сітки, доки вороги не пересунуться у місце над ямами з цегли та бетону, розташованими внизу ліворуч, після цього можна падати. Таким чином можна досягти того, що вороги впадуть до ям і залишаться ув’язненими.
    
    Ще один корисний трюк полягає у чеканні на верхній частині драбини у дальньому лівому краю (там, де ви починали рівень). Всі вороги, які перебуватимуть достатньо далеко, бігтимуть верхньою частиною сітки блоків і падатимуть у пастку, розташовану праворуч.
    
    Щоб взяти золото у найлівішій область підлоги, вам слід заповнити другу секцію підлоги ворогами і прокопати блоки, якими заблоковано ворогів у найлівішій області. Може так статися, що цим золотом слід буде пожертвувати (тобто, зробити так, щоб ворог, який забрав золото, увійшов до прокопаного блоку і був там знищений), але цей шматок можна і забрати, якщо ви справді цього бажаєте.
    
    Якщо ви залишите найлівіше золото наостанок, втекти нагору буде просто. У іншому випадку, якщо ви залишите наостанок золото, розташоване всередині 2, вам теж буде нескладно тікати. Якщо ж ви не скористаєтеся жодним з цих шляхів, вороги з пастки на лівому краю перетнуть вам шлях до втечі.

en: Thirteen
uk: Тринадцять

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
uk: На початку зачекайте вгорі лівої (або краще, правої) гілки найлівішої з драбин до того часу, коли вороги у середній частині не доберуться до середини центральної драбини. Потім падайте на горизонтальну драбину, рухайтеся до останку праворуч і падайте на долівку, так ви ув’язните декількох ворогів.
    
    Вам слід буде випускати більшість ворогів з їхніх пасток, щоб дістатися золота у різних місцях. Зокрема, вам потрібно буде випустити ворогів, ув’язнених у лівій половині долівки, щоб дістатися принаймні одного шматка золота.
    
    Після того, як ви зберете останні шматок золота, вороги роїтимуться центральною драбиною, отже вам слід буде вирішити, який зі шматків взяти останнім. Розумним буде вибір того шматка, який утримують три вороги у нижній частині 3, або того, який знаходиться у центральній частині 3.

en: Fourteen
uk: Чотирнадцять

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
uk: Чотири трюки: перший, — не викопуйте ворогів, ув’язнених у 4 ліворуч, доки не владнаєте інші справи (те саме стосується і ворогів, ув’язнених у середній 4), — матимете менше клопотів у проходженні рівня.
    
    Другий: вам потрібно проїхатися на голові ворога, щоб дістатися золота у 4-ах ліворуч і плаваючого шматка золота у центрі.
    
    Третій: після того, які випустите ворогів на 4-ах праворуч (і, можливо, двох у 4-ах ліворуч), можна просто двічі прокопати і знищити ці шматки золота разом з ворогами.
    
    І нарешті, найпростіше втекти наприкінці, якщо ви залишите наостанок шматок золота у або поблизу плаваючих 14 праворуч посередині. Тоді ви зможете здертися драбиною, яка там з’явиться.

en: Fifteen
uk: П’ятнадцять

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
uk: Два натяки, — перший: якщо ви зачекаєте на одній з двох лівих драбин, на одну сходинку нижче шматка золота, підвішеного між двома драбинами, вороги посередині зістрибнуть у нижню частину 5. Так ви спростите збирання золота між 1 і 5.
    
    Другий натяк: якщо ви зачекаєте біля основи 1 праворуч від першої драбини, вороги праворуч від двох драбин ліворуч від 1 зістрибнуть з жердини на іншу половину основи 1. Якщо ви зачекаєте на висоті між 1 і 5, потім стрибнете до основи 1, доки вороги падатимуть до основи 1, ви зможете швидко здертися драбиною ліворуч від 1 і дістатися золота ліворуч від 1.

en: Sixteen
uk: Шістнадцять

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
uk: Для проходження колони ліворуч від 1 слід швидко спуститися і повернутися, обережно ухиляючись від ворогів.
    
    Щоб забрати золото всередині 6, падайте на верх о-подібної частини шістки, рухайтеся праворуч і копайте ліворуч, а потім негайно рухайтеся ліворуч і копайте ліворуч, щоб затримати ворога, який за інших умов спіймає вас. Але цей шматок золота можна залишити і наостанок, щоб не звільняти додаткових двох ворогів до часу; крім того, можна самоув’язнити двох ворогів у цій секції.
    
    Щоб забрати золото, яке утримують вороги внизу праворуч, розкопайте блокувальний квадратик ліворуч від них, піднімайтеся драбиною, розкопуйте праву частину 6, падайте всередину, біжіть ліворуч і розкопуйте блок у лівій частині 6, а потім падайте на долівку. Часу обмаль, — лише один або двоє ворогів у нижній правій секції зможуть рухатися до наступної секції розділу ліворуч. Вам потрібно буде прокопати нижню частину 6, щоб забрати у них золото, але це прямий шлях, трохи занадто гарячковий, оскільки вороги гаятимуть час ліворуч від 6.
    
    Після збирання всього золота, найпростіше вибратися пройшовши крізь фальшивий поверх на 1, а потім вийшовши за допомогою сходів ліворуч від 1.

en: Dig While Falling
uk: Копання під час падіння

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
uk: У чемпіонських іграх вам часто доведеться копати під час падіння. Ці рівні призначено для поступового удосконалення цієї навички. Їх створено Джейсоном Селфом (Jason Self, j at jxself org). Для кожного рівня передбачено записане проходження, також надане Джейсоном.

en: Jail Break
uk: Втеча з в’язниці

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
uk: Заарештованого за неодноразові крадіжки та глузування з ворогів, вас запроторили до в’язниці.
    
    Охоронці у в’язниці дуже жорстокі: якщо вони вас впіймають під час втечі, вас без вагань буде вбито… Отже вам доведеться бути обережними і — найголовніше — спритними. Інакше на вас чекає неминуча смерть!
    
    У цих чемпіонських рівнях використано дещо змінені правила Золотошукача. Рівні створено Габріелем Мілчитцьким (Gabriel Miltschitzky) [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Крім того, іноді вам доведеться копати під час падіння.

en: Don't Panic!
uk: Без паніки!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
uk: Як можна зрозуміти з назви рівня, для паніки немає ніяких причин.
    
    З цієї в’язниці втекти дуже просто, оскільки її охоронці самі потрапили до пастки і не зможуть заподіяти вам лиха…

en: Robbery
uk: Крадіжка

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
uk: Після виходу на волю вам потрібно десь дістати трохи грошей.
    
    Розгадка полягає у тому, щоб обмежити простір дій вашим ворогам. Якщо ви зможете зробити так, щоб кожен з них впав на бетонний блок, дістатися виходу стане значно простіше. Якщо ж це завдання є недосяжним для вас, ви можете просто бігти, бігти і ще раз бігти…

en: Use the Guards
uk: Користуємося охоронцями

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
uk: Вони безжальні, але надто передбачувані.
    
    Коли дістанетеся драбин праворуч, зачекайте, доки один з охоронців стрибне, а потім пройдіться його головою, щоб дістатися золота.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
uk: Вороги, що падають (1) — пошук шляху

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
uk: Скористайтеся головами ворогів, щоб вимостити собі шлях на волю.
    
    Якщо слід подолати декілька перешкод, спочатку змусьте ворогів перейти праворуч, а потім починайте рух їхніми головами.

en: Falling Enemies (2) - Digging
uk: Вороги, що падають (2) — копання

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
uk: Почніть проходження клацанням. Решта дій має бути очевидною…

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
uk: Вороги, що падають (3) — приховані драбини

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
uk: Цього разу вони врахували попередні помилки і падатимуть на вас згори.
    
    Спочатку розкопайте блоки на шляху до золота.
    
    Потім повертайтеся до середньої частини рівня і чекайте, доки відроджені вороги впадуть. Вам слід ув’язнити перших ворогів, доки з’явиться решта. На шляху вгору остерігайтеся нових відроджених ворогів.

en: Imprisoned Guards
uk: Ув’язнені охоронці

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
uk: Потрапити всередину основної конструкції доволі просто, але щоб зібрати все золото і вибратися з неї, вам доведеться пройтися головою ворога.

en: Forbidden Gold
uk: Заборонене золото

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
uk: На попередніх рівнях вам вдалося втекти від них.
    
    Тепер ви знову вільні і можете робити все, що вам заманеться. Все, що завгодно, окрім нових крадіжок золота…

en: Dig Your Way Out
uk: Копаємо шлях на волю

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
uk: На рівні немає охоронців, а вам все ще потрібна підказка?
    
    Ну, гаразд, ви її отримаєте.
    
    Розкопайте блоки поряд із балкою. Після падіння швидко повертайтеся до балки, щоб мати змогу потрапити до ніші. Звичайно ж, фортуна сприятиме вам, лише якщо ви впевнені у собі і не вагаєтеся. Часу на все буде обмаль…

en: An Unpleasant Cellmate
uk: Неприязний сусіда

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
uk: Клацніть у позиції початку рівня і вашого сусіду буде ув’язнено, перш ніж він зможе заподіяти вам шкоду.

en: Awaiting Enemies
uk: Вороги напоготові

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
uk: Вони нічого не зроблять вам, якщо ви не зрушите з місця. Єдиною їхньою метою є захист вкраденого золота.

en: Too Many Guards
uk: Забагато охоронців

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
uk: Цей рівень є складним, але пройти його можна.
    
    Позбудьтеся від першої групи охоронців. Для цього заманіть їх вниз у наведений нижче спосіб. Йдіть до найнижчих драбин і деякий час залишайтеся на найправішій нижній драбині, потім швидко повертайтеся ліворуч так, щоб за вами побіг лише один ворог. Зачекайте на найлівішій нижній драбині, доки він не досягне найнижчих драбин, потім швидко здирайтеся нагору і біжіть ліворуч. Ворог стрибне вниз. Повторіть цей трюк для всіх охоронців у цій частині рівні.
    
    Наступного охоронця пройти просто, а ось далі…
    
    Коли ви підніматиметеся драбиною поряд з бетонним блоком, охоронець почне бігати до найлівішої драбини і назад. Виберіть момент і проїдьтеся його головою.
    
    У останній частині доведеться трохи покопати. Спочатку стрибайте до тунелю з фальшивих блоків ліворуч, не забувши зібрати золото по дорозі. Далі, піднімайтеся довгою драбиною. Третій блок згори праворуч є пасткою. Падайте крізь нього, потім копайте праворуч і п’ять разів ліворуч під час падіння. Продовжуйте внизу. Розкопайте нижній з двох блоків з діркою над ними, піднімайтеся найправішими драбинами до першого блоку, який ви розкопали (сподіваючись, що він ще не закрився), потім прямуйте праворуч і вгору до виходу.

en: Caught In The Heights
uk: Спійманий нагорі

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
uk: Щойно ви рушите вниз, вони гнатимуться за вами, аж доки не вб’ють. Перш ніж розпочнете втечу, варто розробити детальний маршрут руху.

en: Teamwork (1) - The Liberation
uk: Командна робота (1) — визволення

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
uk: Вам потрібно, щоб перший ворог допоміг вам вибратися.
    
    Для збирання золота ліворуч слід правильно розрахувати час.
    
    Піднімаючись і рухаючись праворуч, не забувайте, що ваш помічник не повинен потрапити до бетонної ями. Щоб зібрати три шматки золота праворуч, намагайтеся тримати його на лівій драбині, щоб можна було зістрибнути йому на голову і добратися до золота.
    
    На шляху вгору і ліворуч вам трапиться драбина, що стоїть на бетонній колоні. Скористайтеся головою помічника, щоб дістатися цієї драбини і залишайтеся над ним. Перший блок ліворуч від вас є пасткою. Пройдіться головою помічника так, щоб до пастки впав він, а не ви. Після цього вам доведеться звільнити його ще раз, якщо ви хочете дістатися найвищих драбин.
    
    Піклуйтеся про вашого помічника: ймовірно, він ще знадобиться вам на наступних рівнях…

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
uk: Командна робота (2) — платформа для пірнання

en: Start running immediately or you are doomed!
uk: Одразу біжіть щодуху, інакше у вас немає шансів!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
uk: Командна робота (3) — остаточна втеча

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
uk: Це останній рівень, на якому ви працюватимете з вашим другом. Думаю, він достатньо вам допоміг, щоб його було визволено.
    
    Вибачте, інших підказок у мене немає. На цьому рівні не потрібно нічого, окрім спритності.

en: Gold Rush
uk: Золота лихоманка

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
uk: Декілька невеличких рівнів з традиційними правилами. Вам доведеться трохи подумати, перш ніж ви зможете пройти ці рівні. Крім того, іноді вам доведеться копати під час падіння.
    
    Автором рівнів є Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
uk: Занадто просто?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
uk: Проходження рівня може здатися зовсім очевидним, але, на жаль, це не так, оскільки на шляху до золота ви зустрінетеся з багатьма фальшивими блоками.
    
    Розкопайте перший блок під час падіння, а потім падайте крізь нього, піднімайтеся драбиною і чекайте, доки ворог застрибне до ями. Після цього можете падати йому на голову і бігти ліворуч. Стрибніть до ями ліворуч і розкопайте блок під час падіння. Таким чином ви звільните шлях ліворуч.
    
    Звичайно ж, на шляху вас чекає багато інших пасток, але уникнути цих пасток простіше, отже попрацюйте над ними самі. Пам’ятайте, що ви завжди можете натиснути клавішу «Q» і почати все знову.

en: Have A Nice Flight...
uk: Щасливого польоту…

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
uk: Це має бути нескладно.
    
    Просто наведіть вказівник миші на верхній лівий кут і герой автоматично пройде рівень.

en: Golddigger
uk: Золотокопач

en: My suggestion: dig!
uk: Пропозиція: копайте!

en: Golden Town
uk: Золоте місто

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
uk: Спочатку слід зібрати золото праворуч. Потім слід прокопати шлях вниз. Ворогами простіше керувати, якщо ви перебуваєте внизу.

en: A Hectic Enemy
uk: Ворог у лихоманці

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
uk: Не варто поспішати. Варто подумати над тим, як оминути ворога.
    
    Якщо ви зістрибнете на нижчий рівень, ви зможете змусити ворога бігати вгору-вниз драбиною під час вашого падіння. Щойно ви досягнете нижчого рівня, ворог спробує побігти за вами, але у вас буде достатньо часу, щоб зібрати золото або обійти його і перейти до іншої частини рівня.
    
    Два важливих зауваження: не дайте ворогові впасти на середній ряд драбин, — зберіть золото внизу останнім.

en: Don't Wake Them Up
uk: Не розбудіть їх

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
uk: Все не так просто, оскільки єдиних вихід з рівня блокують вороги.
    
    Найкращим способом оминути ворогів є піднятися праворуч і зачекати, доки вороги піднімуться середніми драбинами. Потім, рухаючись вгору-вниз, спробуйте зібрати ворогів разом. Нарешті, падайте вниз на найнижчий рівень і чекайте, доки вороги зроблять те саме. Щойно на рівні з’явиться перший ворог, біжіть нагору і спробуйте дістатися найвищого бетонного блоку першим. Можливо, доведеться здійснити декілька спроб, перш ніж ви досягнете успіху.
    
    Коли вихід блокуватимуть лише один або два вороги, ви можете оминути їх, почавши рух вгору драбиною безпосередньо перед ними. Потім можете пройти їхніми головами. Нехай вам пощастить!

en: On The Brink
uk: На краю

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
uk: Чекати чи не чекати? Гаразд, спробуймо…
    
    Перш ніж входити до конструкцій праворуч, не забудьте подбати, щоб у вас був шлях на волю.

en: Dropping Enemies
uk: Вороги, що падають

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
uk: Ні, ніяких особливих трюків на цьому рівні не знадобиться.
    Просто будьте швидшими за ваших ворогів.

en: The Big Maze
uk: Великий лабіринт

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
uk: Частину ворогів можна оминути, якщо ви знайдете фальшивий блок, через який можна впасти. Щоб обійти інших, вам доведеться знайти місце, де можна розкопати підлогу і обійти ворогів.
    
    Щоб дістатися до єдиного шматка золота над драбиною ліворуч, вам доведеться прокопати собі шлях. Якщо ви просто спробуєте обійти перешкоду, ворог побіжить за вами і заблокує вихід.

en: Hurry Up!
uk: Поспішаймо!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
uk: Як можна здогадатися з назви рівня, вам не слід затримуватися на ньому надовго. Негайно починайте бігти, розкопуйте перший блок і дайте ворогові впасти до розкопаної ями, потім біжіть до другого блоку і копайте, щоб вибратися.
    
    Це ще не все, оскільки вам слід дістатися до золота, перше ніж з’явиться другий ворог. Рухайтеся швидше!

en: Two Useful Enemies
uk: Два корисних вороги

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
uk: Щоб дістатися бетонної конструкції під вами, спочатку спустіться, зачекайте на ворога, потім пройдіться його головою і вибирайтеся. Той самий маневр можна випробувати і на іншому ворогу.
    
    Збирання рядка зі шматків золота на блоках внизу потребуватиме певної кмітливості. Оскільки один з блоків є пасткою, вам слід розкопати всі блоки до пастки, потім пробігти над блоками, розкопати шлях до останнього шматка золота і швидко тікати.

en: The Prison
uk: В’язниця

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
uk: Коли доберетеся до ворогів, забирайте все золото. Потім розкопайте один з блоків, зістрибніть у нього і негайно копайте одразу у два боки. У дев’яти з десяти випадків ворогів з обох боків від вас буде спіймано у пастки. Тепер ставайте на голову одному з них, розкопуйте середній блок і стрибайте крізь нього.
    
    Ви знову вільні!

en: Free Fall
uk: Вільне падіння

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
uk: Тут треба буде все точно розрахувати за часом.
    
    Коли увійдете до ніші у бетоні, зачекайте на момент, коли можна буде обійти ворогів. Якщо ви будете поспішати, ви потрапите ворогам до рук. Якщо ж запізнитеся, не встигнете добігти до іншого кінця ніші.

en: Two Friends
uk: Двоє друзів

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
uk: Скористайтеся допомогою вашого друга.
    
    Розкопайте його, пройдіться його головою, щоб досягти балки ліворуч під вами. Коли золото вгорі ліворуч буде зібрано, знову звільніть вашого друга.
    
    Коли від пробіжить до вас і впаде до ями, стрибайте йому на голову, а потім збирайте п’ять шматків золота, рухаючись на його голові. Щоб досягти цього, вам доведеться узгодити швидкість вашого руху зі швидкістю руху друга.
    
    Щоб дістатися шматка золота поряд з трубою з фальшивих блоків, стрибайте крізь трубу, біжіть вгору і чекайте, доки ворог впаде. Тепер ви можете проїхатися його головою і зійти праворуч, щоб забрати золото.

en: Impossible?
uk: Неможливо?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
uk: Цього разу без підказок!
    
    Пам’ятайте: звідси можна вибратися.

en: The Wall
uk: Стіна

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
uk: Нагору стіни веде лише одна драбина. Щоб дістатися цієї драбини, вам знадобиться ворог. Отже вам доведеться копати праворуч і ліворуч на всьому шляху під час падіння вниз.
    
    На іншому боці стіни вам слід зачекати внизу, аж доки ворог майже дістанеться вас, а потім дуже швидко тікати.
    
    Але як дістатися до іншого боку?
    
    Методом спроб і помилок…

en: Snakepits
uk: Небезпечні місця

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
uk: Після того, як дістанетеся драбини і пройдете шлях крізь середню секцію, вам доведеться випустити п’ятьох ворогів, не більше і не менше. За їхньою допомогою ви зможете створити місток до драбин, які з’являться ліворуч.
    
    Щоб вороги у кімнатах ліворуч рухалися у потрібні місця під час вашої втечі, залишайтеся на одній висоті на одному або іншому боці.

en: Get In And Up
uk: Входимо і піднімаємося

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
uk: Коли дістанетеся першої драбини, спускайтеся і чекайте, доки вороги побіжать до вас. Коли вони опиняться майже над вами, біжіть вгору, ліворуч, а потім всередину будови. Беріть два шматки золота і розкопуйте шлях назовні.

en: No Way Out
uk: Пастка

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
uk: Вам доведеться копати, щоб дістатися золота, а також перед тим, як з’явиться драбина.

en: How To Get There
uk: Як туди потрапити?

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
uk: Спочатку слід дістатися верхнього лівого кута.
    
    На початку під вам буде дві драбини: коротша і довша. Між ними буде стовп з блоків. Верхні два блоки є справжніми, решта — просто порожня труба. Вам слід пройти цією трубою.
    
    Розкопуйте два стовпи блоків праворуч, проходьте крізь розкопане, рухайтеся ліворуч і піднімайтеся драбиною. Стрибайте ліворуч і розкопуйте два блоки під час падіння. Повертайтеся праворуч, але цього разу копайте останній блок, оскільки блок ліворуч від нього є пасткою. Піднімайтеся більшою драбиною, прямуйте ліворуч і розкопуйте блок над малою драбиною. Стрибайте у розкоп, прямуйте праворуч і падайте крізь трубу.
    
    Час слід розрахувати дуже точно. Найменше вагання може бути фатальним!

en: The Bull
uk: Бик

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
uk: Щоб дістатися до золота ліворуч, вам доведеться дуже точно розрахувати час (подібно до рівня «Вільне падіння», але трохи складніше). Спробуйте знайти належний момент, щоб пробігтися головою ворога.
    
    Праворуч почніть з розкопування двох окремих блоків, щоб надати змогу ворогові відбігти ліворуч до ями. Пройдіться його головою. Копайте у обидва боки під час падіння, потім біжіть ліворуч, забирайте золото, біжіть назад і пройдіться останнім ворогом, що впаде. Поспішайте, оскільки дістатися п’ятьох шматків золота ліворуч можна лише на голові ворога.

en: Long Way Up
uk: Довга дорога нагору

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
uk: Вам слід видертися пірамідою з драбин і пробігтися головами ворогів. Вам знадобиться більше удачі ніж майстерності. Варто зачекати на слушний момент, перш ніж дертися нагору.
    
    Щоб дістатися єдиного шматка золота над пастками поряд з центром, звільніть ворогів копанням і рушайте вниз і ліворуч до великої балки. Вороги заповнять тілами яму під пастками, отже дістатися золота буде просто.
    
    Решта проходження доволі складна, але очевидна для розуміння. Загалом кажучи, ворогів краще не вбивати.

en: A Little Present To Say Goodbye
uk: Невеличкий подарунок на прощання

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
uk: Після декількох складних рівнів, можливо, вам варто трохи перепочити на простому. На все добре!

en: Gold Of The Living Dead
uk: Золото живих мерців

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
uk: Настав зомбі-апокаліпсис — ви остання жива людина на Землі, але у зомбі все ще багато золота. Втім, оскільки це зомбі, їм набагато цікавіші ви, ніж скарби…
    
    П'ятдесят чемпіонських рівнів із підказками та записаними проходженнями від Габріеля Мільчицького (Gabriel Miltschitzky), квітень 2021 року.

en: Last Person On Earth
uk: Остання людина на Землі

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
uk: Крім вас у зомбі-апокаліпсисі ніхто не вижив, але у вас на думці лише ваше золото? Гаразд, тоді побачимо, чи зможете ви його зібрати…
    
    Перша підказка: для кожного рівня записано проходження, тому, якщо нічого не спадає на думку, скористайтеся ним. Друга підказка: ви легко можете потрапити до пастки, якщо не будете достатньо кмітливі і не приготуєте шлях для відступу перед тим, як рушати за золотом.
    
    Щоб приготувати цей шлях для відступу слід у правильний момент розкопати місце у правому нижньому куті. Розкопайте найвищий блок поряд із драбиною, потім трохи зачекайте і розкопайте блоки під ним, одразу перед тим, як верхній блок знову заповниться. Це уможливить для вас перехід верхнім блоком і прохід крізь нижні блоки при поверненні.
    
    Серед золота у центрі є блоки-провали (пастки), у які ви можете потрапити. Краще почати збирання із зовнішніх стовпців золота. У інших місцях вам може знадобитися копання під час падіння у пастки.
    
    Проходження нижнього лівого кута є доволі складним. Шлях виходу для найлівішого золота розташовано праворуч, де ви бачите два шматки золота. Лишіть там прохід перед тим, якщо рушите ліворуч. Щоб забрати найлівіше золото і вчасно повернутися, спробуйте розкопати ями з обох боків від вас одночасно.
    
    Навіть із цими підказками часу буде обмаль. Заощадити трохи часу можна розкопавши третій верхній блок поряд із драбиною. Коли ви падатимете назад після збирання золота ліворуч, розкопайте блок праворуч, який блокує вихід. Це надасть вам більше простору для спроб, оскільки вас не буде вбито, коли блок знову заповнюватиметься.

en: A Little Digging Warm-Up
uk: Невеличка розминка з копанням

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
uk: Це рівень є чудовою можливістю повправлятися у копанні, навички з якого знадобляться вам на наступних рівнях.
    
    Хоча проходження доволі очевидне, наприкінці вас чекає невеличка несподівана пастка. Щоб уникнути її, вам слід зібрати золото, рухаючись з лівого боку, для чого доведеться трохи покопати у належні моменти. Останні кроки до золота і повернення потребуватимуть від вас розкопування блоків з обох боків одночасно шляхом натискання обох кнопок миші.

en: Patient Zero
uk: Пацієнт «Нуль»

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
uk: Стережіться! Це зомбі. Щойно ви його звільните, він спробує вас убити!
    
    З іншого боку, його неможливо обійти…
    
    Втім, від нього є певна користь. Якщо проїхатися у нього на голові, ви зможете дістатися деяких шматків золота, які недосяжні в інший спосіб.
    
    P.S. Іноді зомбі з'являється там, де його не має бути. Якщо так трапилося, єдиним виходом є вбивство героя і перезапуск рівня. Вибачте за цю ваду!

en: Zig Zag
uk: Зиґзаґ

en: This is as easy as it gets...
uk: Це так просто, як здається…

en: The Box
uk: Ящик

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
uk: Спроби ухилитися від зомбі на початку — найскладніша частина. Вам слід зачекати нагорі драбини, доки зомбі підбереться зовсім близько, а потім у належний момент обійти його.

en: Manipulation
uk: Маніпуляція

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
uk: Зомбі можна спрямувати так, щоб вони рухалися у напрямках, відмінних від простого напрямку до вас. Наприклад, вони можуть почати тікати від вас, якщо ви під ними на драбині (але не у нижній частині драбини). Ці знання можуть врятувати вам життя, якщо ви не маєте місця для копання, і можуть бути дуже корисними, якщо ви хочете здертися вгору драбиною до наступного рівня.
    
    Особливим випадком є розташування одного зомбі близько під вами на драбині, а іншого — над вами. Верхній зомбі не тікатиме, а спускатиметься у вашому напрямку. Але зазвичай, він розвернеться одразу перед вами. Таке трапляється на самому початку, і потребує витримки, але це не так складно, якщо ви знаєте, як реагуватимуть зомбі.
    
    Ще одним корисним трюком є стояння на певному рівні ліворуч або праворуч від одного або декількох зомбі. Вони можуть дійти до цього рівня і зупинитися, якщо до вас немає безпосереднього проходу, або вони можуть потрапити у пастку на шляху до вас і впасти до ями — постійної або щойно викопаної.
    
    P.S. Коли ви потрапите до нижньої частини правої драбини, можна обійти обох зомбі, навіть якщо вони перебувають на певній відстані. Фактично, критичним є підтримання мінімальної відстані між ними, інакше один з них здереться на голову іншому і зробить неможливим для вас досягнення драбини ліворуч, яка веде вгору. Просто прямуйте безпосередньо до драбини внизу праворуч і чекайте, доки вони наблизяться — відстань між ними, якщо ви нічого не мінятимете у плані, є ідеальною.

en: Do Not Worry
uk: Не переймайтеся

en: Come on, they are completely harmless ;-)
uk: Ну ж бо, вони повністю безпечні ;-)

en: They Are So Many!
uk: Їх так багато!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
uk: Ви можете зауважити, що не усі зомбі однаково швидкі. Ті, які збираються у групи, повільніші за одинаків — принаймні, хоч одне полегшення.
    
    Вони також можуть збирати золото — ймовірно, інстинкт з попереднього життя.
    
    Втім, у цьому випадку, цей інстинкт може стати у пригоді, оскільки зомбі можуть принести золото ближче до вас.
    
    Добре обмірковуйте створення пасток: доступне вам місце не є безмежним.
    
    Також зауважте, що зомбі певним чином безсмертні: вони знову з'являються після того, як їх буде вбито. У певний момент деякі з них не з'являтимуться над блоками і падатимуть на підлогу, що дещо спростить для вас цей рівень.

en: Never Trust The H-Ladders
uk: Ніколи не довіряйся H-драбинам

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
uk: Вважаєте що ваша драбина надто коротка?
    
    На мою думку H-драбина достатньо висока, щоб надати вам змогу здертися над головами зомбі. Негайний рух вгору допоможе вам згрупувати їх. Не допускайте виходу зомбі на голови один одному, коли підпускатимете їх до себе.

en: Please Do Let Me Pass!
uk: Будь ласка, пропустіть мене!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
uk: Фальшивих блоків, крізь які можна провалитися, немає, тому вам доведеться йти складним шляхом. Обійти останніх зомбі може бути досить складною справою.
    
    Пам'ятайте, що зомбі рухатиметься від вас, якщо ви перебуваєте на драбині під ним. Цей дертиметься вгору-вниз поряд із проміжком ліворуч від драбин. Відшукайте належний момент, щоб піднятися і розкопати блоки ліворуч, і ви зможете його обійти.

en: Three Little Pieces Of Elegance
uk: Три невеличких шматочки елегантності

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
uk: На цьому рівні у вас буде проблема із часом. У більшості випадків вам доведеться розкопувати один блок, потім чекати на момент перед самим його повторним заповненням і розкопувати блок одразу під ним. У першому блоці, наприклад, це врятує вам життя, оскільки ви зможете пробігти над верхнім блоком і потім ув'язнити зомбі.

en: Thieves
uk: Злодії

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
uk: Як можна переконатися, збирання золота за зомбі є найскладнішою частиною на цьому рівні. Трюк полягає у відокремленні зомбі із золотом від інших і закопуванні зомбі без золота.

en: Climbing And Falling
uk: Видираємося вгору і падаємо

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
uk: Праворуч вам потрібно, щоб останній зомбі побіг за вами.
    
    Гаразд, він може проявити замало ентузіазму, але не переймайтеся — ви завжди можете повернутися, якщо він змінив плани і пішов у іншому напрямку.
    
    Щоб він не відволікався від переслідування, вам іноді доведеться чекати, аж доки він наблизиться на мінімальну відстань, перш ніж рухатися, інакше він відмовиться від переслідування.
    
    Остання порада: іноді важливо точно дотриматися висоти на драбині, доки ви чекаєте на падіння зомбі — особливо, на останньому проміжку.

en: Temple Of Gold
uk: Золотий храм

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
uk: Збирання золота — найпростіша частина. Вибирайтеся до зовнішнього храму і входьте до внутрішньої частини храму згори — звідти можна прокопати собі шлях до золота.
    
    Складніше обійти зомбі. Ви не зможете пройти трьох зомбі одночасно, тому слід обманути більшість з них і спровадити подалі.
    
    Заманіть зомбі з внутрішньої частини храму до нижньої ями, потім зробіть так, щоб зомбі праворуч рушив до внутрішньої частини храму. Спробуйте заманити його до місця, де було золото. Після цього буде простіше заманити і інших зомбі до внутрішньої частини храму. 
    
    Втім, іноді зомбі дещо неохоче рушають туди, куди ви хочете їх заманити. Критичним є місце, з якого вони починають шлях, коли ви їх заманюєте. Визначити потрібний момент можна лише способом спроб і помилок.

en: Always Know Your Way Out
uk: Завжди пам'ятай про шлях назад

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
uk: Ви можете копати з обох боків одночасно.
    
    Цей прийом знадобиться декілька разів для того, щоб звільнити зомбі з одного боку і втекти з іншого боку.

en: Patience?
uk: Терпіння?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
uk: Іноді краще зачекати, але іноді слід брати своє, перш ніж до нього дістануться зомбі.

en: Lock Them Away!
uk: Заблокуйся від них!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
uk: Як розібратися із першим зомбі? Поряд із драбиною є фальшивий блок, до якого він зістрибне під час свого безупинного циклічного руху. Обійти його можна зістрибуванням до пастки у належний момент часу (тобто тоді, коли він здиратимуться вгору драбиною) із наступним швидким рухом ліворуч і вниз.
    
    Далі, вам потрібно буде, щоб цей зомбі заповнив прогалину до наступної драбини. Ви вже мабуть знаєте, що зомбі можна скеровувати на падіння у такі порожнини. На жаль, блок під порожниною є пасткою, тому глибина порожнини, насправді, — два блоки. Це означає, що у вас буде лише трохи часу, коли ви зможете пройти головою зомбі, доки він тонутиме у пастці. У вас може бути декілька спроб вловити момент, якщо ви розкопаєте блоки за вами. Це надасть вам змогу знову випускати зомбі, якщо з першого разу вам не вистачить швидкості.
    
    Наступна частина є головоломкою на копання, яку не так уже й складно розгадати.
    
    Звичайно ж, другого зомбі слід спровадити до порожнини, де він не зможе завдати шкоди.
    
    Вам потрібно, щоб третій зомбі прихопив для вас золото. Над блоком із золотом під драбинами є два фальшивих блоки. Один із них розташовано одразу поряд із лівою драбиною, якою ви можете скористатися для того, щоб пробратися за спину ворогу. Якщо потім ви пройдете на один крок виз, він упаде крізь пастку посередині і забере золото. Далі, вам слід заманити його вниз, прокопавши йому дорогу до свободи. Він не повинен покинути золото по дорозі!
    
    Після цього, вам слід подбати про останнього зомбі. Він побіжить на вас, коли ви перебуватимете на одну сходинку нижче від вершини найлівішої драбини. Знайдіть потрібний момент для того, щоб пройтися його головою і досягти наступної драбини. Потім розкопайте два верхніх блоки, одразу поряд із ним, стрибайте праворуч, щоб пройти зомбі і заманюйте його до прогалини праворуч, спустившись драбиною на ту саму висоту.

en: Harder Than It Looks
uk: Важче, ніж здається

en: Timing is everything.
uk: Вибір вдалого моменту є визначальним.

en: Concrete Desert
uk: Бетонна пустеля

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
uk: Піднімайтеся драбиною, але трохи зачекайте на тому рівні, на якому перебуває бетонна конструкція. Потім біжіть до першої драбини ліворуч. Вам слід опинитися на ній до зомбі ліворуч, але так, щоб одинокий зомбі вище впав за вами.
    
    Потім піднімайтеся драбиною і йдіть праворуч. Опустіться на одну сходинку на наступній драбині і зачекайте, доки пройде зомбі нижче, потім падайте і повертайтеся на першу драбину. Спустіться на сходинку і зачекайте, доки більшість зомбі пробіжить над вашою головою. Драбини праворуч після цього стануть найкращим маршрутом втечі, оскільки там має лишитися лише двоє зомбі, решта ж збереться у натовп ліворуч.
    
    Будь ласка, ознайомтеся із проходженням, що краще зрозуміти, як це усе працює.

en: Diagonal
uk: Діагональ

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
uk: Загалом, краще лишати усіх зомбі там, де вони є. Звичайно, ви завжди можете заманити їх праворуч і скинути до однієї з ям (не варто зауважувати, що спочатку слід зібрати у них золото), але це доволі складна справа.
    
    Краще заманити зомбі на самий верх діагоналі до того, як швидко спуститися і зібрати якомога більше золота — ніколи не затримуйтеся внизу!

en: Give Me That Gold!
uk: Дайте мені це золото!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
uk: Вам слід заманити одного із зомбі до ями. Коли зомбі падатимуть крізь фальшивий блок, верхній зомбі зможе пройтися головою нижнього і потрапити до ями.
    
    Напрямок руху зомбі залежить від того, де ви стоїте на драбині, і від відстані між зомбі. Якщо зомбі опиняться надто близько, вони утворять склейку, якщо надто далеко — просто впадуть.
    
    Щоб мати змогу пройтися головою ув'язненого зомбі і забрати золото, вам слід впасти крізь фальшиві блоки над іншими зомбі. Щоб вибратися назад із клітки, прокопайте блок під ув'язненим зомбі під час падіння.
    
    Повторна поява зомбі може дещо ускладнити ваше життя. Зробіть так, щоб він не впав до нижніх драбин із шматком золота. Якщо він повторно з'явиться поруч зі своєю початковою позицією, вам поталанило…

en: Too Fast?
uk: Зашвидко?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
uk: Випустіть зомбі і скористайтеся ним для того, щоб дістатися золота ліворуч.
    
    Коли ви нарешті доберетеся до нижніх драбин, буде лише один спосіб пройти зомбі: швидкість. Зачекайте, доки він до вас наблизиться і спустіться або підніміться на один щабель в останній момент, щоб пройти його.

en: Running Against Time
uk: Забіг на час

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
uk: Будьте швидшими за зомбі — інакше вас з'їдять.

en: The Big Drop
uk: Великий куш

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
uk: Спочатку слід зібрати два стовпчики золота ліворуч. Решту можна зібрати на зворотному шляху.

en: Diving
uk: Занурення

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
uk: Правило номер 17: Не геройствуйте! (Цитата з фільму «Зомбіленд»)
    
    Спускаючись ніколи не намагайтеся робити дві речі одночасно. Ліворуч, наприклад, один раз слід спуститися, щоб виманити зомбі з його печери, один раз, щоб він вийшов у прохід, і один раз, щоб рушити до золота.
    
    Можливо, ви зауважите, що часу на збирання золота праворуч недостатньо, тому шукайте короткий шлях.

en: Encircled
uk: В оточенні

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
uk: Суть проходження цього рівня полягає у відокремленні тих зомбі, у яких немає золота, від інших і блокуванні їх у ямі. Тому слід зібрати якомога більше золота, перш ніж до нього доберуться зомбі. Це не проблема, якщо зомбі із золотом опиняться у ямі: ви завжди зможете випустити їх згодом і повернутися за золотом.

en: Up And Down
uk: Вгору і вниз

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
uk: Поряд із трьома найправішими драбинами внизу є фальшиві блоки, тому там не вдасться піднятися надто високо. Дві найлівіші драбини внизу ведуть вище.
    
    Щоб піднятися, вам спочатку слід видертися найправішою драбиною, щоб обійти найближчого зомбі. Потім ви можете забрати золото над другою драбиною. Але зачекайте під цією драбиною, доки наступний зомбі з'явиться ліворуч, щоб ви могли пройтися його головою в останній момент.
    
    Потім рушайте вгору третьою драбиною, збирайте там золото, падайте і знову піднімайтеся. Зачекайте на ідеальний момент для того, щоб пройтися найлівішими драбинами. Якщо за вами поженеться один із зомбі ліворуч, пройдіться його головою і починайте ваш забіг.
    
    Якщо ви не можете пробратися ліворуч, спроба піднятися малою драбиною посередині може надати вам простір і час. Ця драбина може також запропонувати вам коротший шлях вгору — скористайтеся проходженням, щоб дізнатися як.
    
    Потім спробуйте зібрати усе золото на верхніх рівнях, але остерігайтеся пасток! Нарешті, вам слід відібрати решту золота у зомбі. Не спускайтеся на підлогу праворуч від зомбі.

en: Do Not Fall Down
uk: Не впасти

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
uk: Зберіть усе золото, інакше ваш шлях назад буде заблоковано.
    
    Дістатися останнього шматка золота можна лише за допомогою зомбі. Те саме стосується драбин, які які ведуть на гору.

en: Surprise, Surprise
uk: Несподіванка, несподіванка

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
uk: Не хочу псувати сюрприз…
    
    Втім, коли ви доберетеся до блоків над золотом, вам слід ретельно спланувати шлях втечі, перш ніж копати униз. Зомбі можна скористатися для заповнення прогалин.

en: Busy Town
uk: Ділове місто

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
uk: Якщо вам не подобається натовп зомбі, який бігає туди-сюди, у вас буде декілька нагод його позбутися!

en: Jailbreak
uk: Втеча з в’язниці

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
uk: Скористайтеся фальшивими блоками, щоб пробратися під зомбі. Коли ви потрапите до нижньої частини рівня, випустіть усіх зомбі з в'язниці. Можливо, вам доведеться увійти туди ще раз…

en: Is It Really Worth It?
uk: Це того варте?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
uk: Проходження цього рівня залежить від дивної поведінки зомбі. Варто переглянути типове проходження, щоб зрозуміти, що саме відбуватиметься.
    
    Після того, як ви спуститеся на підлогу із зберете золото, з'являться додаткові драбини. За їхньою допомогою ви зможете оминути зомбі ліворуч, заманивши його до ями, а потім пройшовшися драбиною праворуч та головою зомбі. Це слід зробити якомога швидше.
    
    Потім зачекайте на вершині короткої драбини або бетонного блоку вище ліворуч. Очікування змусить декількох зомбі ліворуч здертися вище за вас і впасти. Вони зроблять це, лише якщо ви доберетеся туди досить швидко.
    
    Коли впадуть усі чотири зомбі, піднімайтеся і чекайте праворуч від бетонної ями, доки зомбі піднімуться і заповнять її знову. Потім змініть бік і чекайте ліворуч від бетону. Вони почнуть цей жахливий зомбі-танок…
    
    Піднімайтеся нагору драбини і пройдіться головами зомбі до ряду коротких драбин. Зачекайте на вершині найлівішої короткої драбини і пройдіться головами зомбі ще раз, коли вони почнуть кружляти. Після цього ви маєте опинитися на драбинах, які ведуть праворуч.
    
    Розібратися із зомбі праворуч трохи складно. Перехід на висоту верхнього зомбі змушує їх кружляти, але щойно ви рушите вище, вони припинять кружляти. Треба точно розрахувати час і зачекати внизу достатньо довго, щоб вони почали кружляти, а потім рушити вгору якомога швидше, щоб пройтися їхніми головами.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
uk: Слід визнати: на підлозі, де нікуди втікати, нічого копати, не варто опинятися, якщо за вами женуться зомбі. Втім, кожного разу, коли ви підбираєте золото, ви опиняєтеся на підлозі. Трюк полягає у тому, щоб зомбі падали вище, коли ви пробігаєте під ними до однієї з бічних драбин.
    
    Одним з варіантів є очікування поряд із вершиною драбини (але не не зовнішньої) доки зомбі також зберуться високо. Потім спускайтеся, зберіть якомога більше золота і швидко повертайтеся до драбини. Якщо вам поталанить, зомбі усе ще летітимуть, коли ви до неї доберетеся.
    
    Якщо один із зомбі добереться до драбини перед вами, спробуйте піднятися нею. Часто це змушує зомбі тікати від вас і, можливо, зійти з драбини з одного з боків і впасти. Зомбі підніметься до рівня, який вважатиме найближчим виходом, але зомбі не розбираються у гравітації… Праворуч поряд із драбиною є брус, і це добре, але ліворуч є шматок золота поряд із драбиною, і зомбі думають, що можуть пройти, тому вони пройдуть лише на крок за нього, якщо ви штовхатимете їх вгору драбиною.
    
    Якщо вам поталанить, зомбі заберуть це золото, перш ніж ви туди дістанетеся. Або вони можуть перебувати на певній відстані, коли ви з'явитеся, тому золото можна буде забрати без проблем. Якщо це не вдасться зробити, вам доведеться штовхати зомбі вгору трохи вище за золото, потім швидко бігти вгору, пірнати убік і забирати золото. Після цього вам слід бігти назад до драбини і штовхати зомбі вгору і у простір над брусом, вгору вище, де буде їхня нова точка виходу.
    
    Ще одним варіантом, який є швидшим, але може бути ризикованішим, є очікування над послідовністю шматків золота, які ви хочете забрати, доки зомбі опиняться над їхньою точкою виходу на бічній драбині, потім падати і збирати золото, і або відпочити на вашому останньому бетонному блоці, або впасти, коли зомбі досягнуть їхньої точки виходу. Потім зомбі полишать драбину і впадуть, а ви побіжите уздовж під ними і здеретеся вгору драбиною ще раз.
    
    Ці можливості продемонстровано у записаному проходженні для «Вільного падіння», але проходження виконано складно: зазвичай, збираючи золото, простіше просуватися справа ліворуч. Одна остання підказка: якщо зомбі скидає золото, забирайте його на наступному проході, доки зомбі його знову не забрав.

en: The Passage
uk: Прохід

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
uk: Вам слід розпочати із золота праворуч, що означає, що вам доведеться ухилитися від зомбі у малому проході.
    
    Там ви не зможете забрати нижнє золото (ви можете потрапити туди, але не зможете повернутися). Отже, вам потрібно заманити зомбі до ями і вбити його, разом із золотом, прокопавши блок ліворуч від нього і заманивши його до прокопаного блоку. Іноді зомбі показує рештки розуму і скидає золото, перш ніж потрапити до пастки. У таких випадках вам доведеться повторити процедуру. Швидкий рух зменшує ймовірність повторення цієї ситуації…
    
    Коли зомбі відродиться згори, заманіть його до лівої частини ігрового лабіринту, пройдіть повз нього і зробіть так, щоб він побіг за вами, коли ви копатимете подвійний стовпець блоків.
    
    Щоб забрати останній шматок золота, заманіть зомбі до бетонної печери, покатайтеся на його голові, заберіть золото і вибирайтеся якомога швидше, коли з'являться приховані драбини. Це, ймовірно, найскладніша частина.
    
    Коли дістанетеся ями перед драбиною для виходу, спустіться на щабель до того самого рівня, що і яма і зачекайте, доки зомбі пройдуть над вами і впадуть усередину. Тепер шлях до свободи вільний.

en: Out Of My Way!
uk: Усі з дороги!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
uk: Простіше пройти під зомбі. Зачекайте, доки один з них підбереться дуже близько до вас (чекайте до останнього моменту), а потім обійдіть його.
    
    Після того, як пройдете останнього, зробіть так, щоб зомбі впали на бетон. Після цього, зібрати золото буде дуже просто.

en: Waking Up The Dead
uk: Будимо мертвого

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
uk: Ви побачите, що зомбі рухаються у вашому напрямку вертикально, а вже потім горизонтально. Це означає, що більшу частину часу вони рухатимуться прямолінійно вгору. Скористайтеся цим, щоб спускатися поряд із ними.
    
    Звичайно ж, перша хвиля зомбі є надто великою, щоб її пройти за допомогою лише цього трюку, тому вам слід спочатку заманити декількох зомбі до малої печери. Потім рухайтеся спочатку вгору, щоб змусити зомбі дертися, а потім спускайтеся. Втім, спуск вимагає на початку невеличкого руху зиґзаґом, оскільки зомбі не формують прямої лінії.
    
    Вам слід згрупувати другу хвилю зомбі, перш ніж ви зможете їх обійти.

en: Zombie Lemmings
uk: Зомбі-лемінги

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
uk: Ви піднімаєтеся, проходячи головами зомбі. Складнощі виникатимуть лише із двома останніми, оскільки треба буде точно розрахувати час.
    
    Розпочніть із золота праворуч. Завершуйте середнім з п'яти у нижній частині.
    
    Якщо ви у вас виникають питання щодо призначення двох груп H-драбин, де вам потрібно пройтися над зомбі під час підняття вигулькними драбинами, зауважте, що зомбі використовують той самий трюк, щоб переслідувати вас, тому вам доведеться зробити це двічі.

en: Death Trap
uk: Смертельна пастка

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
uk: Правило номер 22: «Маєш проблеми, шукай вихід!»

en: Overcrowding
uk: Перенаселення

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
uk: Зрештою, зомбі згрупуються, що спростить для вас ухиляння від них, але ускладнить збирання золота, яке вони носять. Найкращою стратегією буде якомога швидше збирання максимальної кількості золота перед виконанням інших дій. Можливо, вам не вдасться зібрати усе золото до зомбі, але існують певні місця, де відібрати золото у зомбі простіше.

en: Fear Of Heights
uk: Страх перед висотою

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
uk: Рухаючись ліворуч, вище від двох зомбі, ви зіткнетеся із ще одним, який у певний момент рухатиметься у вашому напрямку. Стрибайте ліворуч і біжіть над ним негайно, інакше ви не зможете рушити вниз до драбин.
    
    Зібрати усе золото посередині краще в один прохід (із одним виключенням), інакше вам доведеться довго і марудно відбирати золото у зомбі.
    
    Коли ви опинитеся на дні, варто зробити так, щоб усі зомбі рухалися в одному напрямку, зачекавши досить довго у нижній частині великих драбин.
    
    Що стосується головоломок на вичікування і копання, скористайтеся порадою: краще декілька разів зайти усередину, ніж намагатися зробити усе за один раз і бути заблокованим…

en: Raining Zombies
uk: Зомбі-злива

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
uk: Побачимо, чи вивчили ви урок щодо зомбі і драбин…

en: A Desperate Jump
uk: Відчайдушний стрибок

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
uk: Зачекайте на момент, коли зомбі досягне вершини драбини і почне спускатися — це момент, коли слід здійснити ваш стрибок.
    
    Щоб обійти інших зомбі, вам іноді доводитиметься їхати на їхніх головах.

en: Among Zombies
uk: Серед зомбі

en: All it takes is good strong nerves...
uk: Усе це потребуватиме витримки…

en: The Horde
uk: Орда

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
uk: Правило зомбі: цим повільніше, тим страшніше.
    
    Поспішайте і будьте кмітливими у розв'язанні. Час летить…

en: Dance With Death
uk: Танець зі Смертю

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
uk: Єдиним способом дістатися золота є поїздка на його голові. Вйо! Поїхали, ковбою!

en: Zombie Invaders
uk: Зомбі-вторгнення

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
uk: Знаєте, що трапиться, якщо ви здеретеся вгору драбиною з одного боку, але лише до того рівня, де розташовано блоки, якими гуляють зомбі…

en: Just Survive
uk: Просто вижити

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
uk: Обійти зомбі простіше, ніж вам, можливо, здається. Заважатимуть вам лише ті зомбі, які гуляють самі по собі, а не у гурті з іншими. Тому лівий бік є простішим, оскільки там менше зомбі-одинаків.

en: Death Race
uk: Смертельні перегони

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
uk: Ви можете відволікти зомбі від руху вниз, якщо ви перебуваєте на одному з ним рівні. Хто сказав, що це чесна гра?

en: Zombie Free Zone
uk: Вільна від зомбі зона

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
uk: Нарешті, ви втекли від жахів зараженого зомбі світу. Тепер ви у вільній від зомбі зоні, усі проблеми позаду, чи не так?

en: The End
uk: Кінець

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
uk: ВІТАЄМО!!!!
    
    Вами пройдено усі рівні гри «Золото живих мерців»!!!
    
    Чи не так?

en: Gold Rush II
uk: Золота лихоманка 2

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
uk: У цих 20 рівнях ви зустрінетеся з ще важчими викликами, складнішими загадками та щільнішим часовим графіком ніж у першій версії «Золотої лихоманки». Це рівні не для слабкодухих. Як і раніше, іноді вам доведеться копати під час падіння. Насолоджуйтеся!
    
    Створено Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], ним же надано записані проходження.
    
    Спочатку варто пройти рівні «Золотої лихоманки», а потім вже спробувати «Золоту лихоманку 2», оскільки для проходження гри вам доведеться оволодіти декількома корисними методиками. Всі рівні у «Золотій лихоманці» та «Золотій лихоманці 2» можна пройти. Якщо у вас виникають труднощі, скористайтеся пунктом меню «Хід → Проходження», щоб переглянути підказки з проходження, надані автором гри.

en: A Big Start
uk: Великий початок

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
uk: Зачекайте секундочку, перш ніж прямувати ліворуч. Так буде простіше дістатися золота головами ворогів.
    
    Швидко прямуйте до драбини, щойно вона з’явиться. Вам достатньо перетнути дві ями за допомогою одного ворога, щоб дізнатися найвищих драбин.
    
    Подальше проходження залежить від кількості ворогів, які прямуватимуть за вами, коли ви ступите на першу з драбин. У найкращому разі, цих ворогів буде двоє, отже ви зможете пройтись над ними з метою перетнути першу яму, потім трошки зачекати, доки вони сформують місток через наступну яму.
    
    Ваша доля на шляху далі вгору залежить від швидкості та спритності.

en: Teamwork
uk: Командна робота

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
uk: Збирання золота у правій частині є лише питанням швидкості і спритності. Те саме можна сказати і про золото на нижчих рівнях. 
    
    Щоб дістатися золота над балкою ліворуч, пройдіться головою ворога, коли він рухатиметься вздовж балки.
    
    Щоб дістатися золота посередині, доведеться подумати. Коли ворог дертиметься довгою драбиною в центрі ліворуч, стрибайте праворуч і копайте цеглу ліворуч від блоку. Піднімайтеся і чекайте на ворога, потім пройдіться його головою, заберіть золото, розкопайте три блоки і увійдіть до центральної частини.
    
    Зачекайте, доки ворог дістанеться драбини, коли ви з’явитеся праворуч. Доки він рухатиметься вгору-вниз на верхніх щаблях, виберіть момент, щоб пройтися його головою і дістатися золота вгорі праворуч. Проходження решти рівня є доволі простим.

en: Watch Out For Traps
uk: Пульнуй за пастками

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
uk: Скористайтеся чотирма ворогами, щоб заповнити фальшиві блоки, тоді ви знайдете шлях вгору драбинами.

en: Easy Prey
uk: Легка здобич

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
uk: Цей рівень не дуже складний. Головною умовою проходження є запобігти тому, щоб хтось з ворогів поцупив золото. Досягти цього простіше, ніж здається, достатньо лише зібрати спочатку все легкодоступне золото.
    
    Також допоможе групування ворогів. Якщо ви перебуваєте по іншу сторону бар’єру від них, спробуйте згрупувати ворогів, рухаючись вгору-вниз.
    
    Крім того, деякі з блоків є пастками, тому іноді вам буде простіше, але на це не слід розраховувати весь час.

en: The Gold Mine
uk: Золота копальня

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
uk: Звичайно ж, золото на дні слід зібрати останнім.
    
    Варто спрямувати частину ворогів до ям під час збирання вищих шматків золота, але не забудьте випустити ворогів, перш ніж попрямуєте по залишки золота.
    
    Що стосується золота на дні, спочатку подумайте, де міг би бути вихід, перш ніж копати вниз до золота, оскільки у вас не буде часу на маневри, коли ви опинитеся у великій ямі...

en: Entangled
uk: Плутанина

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
uk: Заманіть праворуч першого ворога між драбинами.
    
    Після цього ви потрапите до місця з декількома колонами фальшивих блоків, які ведуть униз. Стрибайте крізь найлівішу колону і копайте блок праворуч під час падіння. Ворог має бути за одну драбину від вас, отже стрибне негайно після вашого стрибка. Видирайтеся нагору, падайте крізь найправішу колону і прямуйте до єдиного шматка золота. Вийти можна крізь пастки під розкопаним блоком. Важливо правильно розрахувати час.
    
    Вам слід достатньо швидко досягти драбини ліворуч, до того, як другий ворог заблокує вам дорогу. Потім рухайтеся вниз на ту саму висоту, на якій розташовано яму праворуч. Ворог пройда над вами і впаде у яму. Забирайте золото праворуч, копайте блоки ліворуч, заманюйте третього ворога до фальшивого блоку і скористайтеся ним, щоб пройти до виходу вгору.
    
    Переходьте до лівої частини розкопуванням блоку, розташованого поряд зі стелею. Ви можете заманити наступного ворога у потрібне вам місце, впавши у пастку, яка веде назад до правої частини, так, щоб ворог попрямував за вами.
    
    Щоб дістатися золота на дні, виманіть ворогів знизу, знайдіть фальшивий блок, що веде вниз, розкопайте блок наприкінці ряду і швидко зберіть шматки золота.

en: Three Friends
uk: Троє друзів

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
uk: Для проходження цього рівня вам знадобляться обидва вороги. Коли ви дістанетеся золота на колоні з бетону, зачекайте на краєчку. Переконайтеся, що ваш перший помічник побіжить за вами, коли ви стрибнете вниз. Забирайте золото ліворуч від вас, потім піднімайтеся і швидко розкопуйте блоки ліворуч від драбини, аж доки ви зможете рухатися далі ліворуч, переслідувані ворогом. Скористайтеся його головою, щоб досягти наступної драбини і рушайте вгору.
    
    Стрибайте до ями і копайте у обох напрямках. Коли ворог почне рухатися до вас крізь розкопані блоки, піймайте його у пастку так, щоб ви змогли розкопати ще два стовпчики з блоків ліворуч. Коли ворог вибіжить з розкопаного блоку, рухайтеся ліворуч, ставайте поряд з ямою і копайте праворуч, щоб знову спіймати ворога у пастку. Рушайте на один блок нижче до найближчої драбини і зробіть так, щоб ворог впав до ями. Тепер забирайте золото і вибирайтеся!
    
    Щоб повернутися до правої частини рівня, вам потрібно буде знайти колону з фальшивих блоків, яку приховано під блоком, який можна розкопати. Коли ви повернетеся, зробіть так, щоб другий ворог побіг за вами вниз на найнижчий рівень. Залиште його там, але перед цим скористайтеся ним для того, щоб повернутися на драбини, що ведуть угору.
    
    Рушайте до ями і драбини у центрі ліворуч і розкопуйте колону з двох блоків на всьому шляху вниз до бетонної частини поряд з місцем, де стоїть ворог. Коли ворог побіжить за вами ліворуч, піймайте його до пастки, рушайте праворуч до драбини і чекайте, доки він добіжить до ями. Вам слід почати вихід з рівня рухом ліворуч, коли ворог розпочне падіння до ями, щоб уникнути загибелі, коли блоки почнуть закриватися.

en: Let Me Out!
uk: Випустіть мене!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
uk: Нема чого шукати пасток: їх тут просто немає!
    
    Коли заберете перше золото, швидко рушайте вниз, щоб ворог не побіг за вами, а рушив іншим шляхом. Спускайтеся майже до найнижчого можливого рівня, щоб ворог розташувався так, щоб ви змогли його обійти. Вам слід діяти дуже, дуже швидко!

en: Let Them Live
uk: Нехай живуть

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
uk: Маючи трохи спритності можна пройти трьох пійманих до пастки ворогів. Вбивати їх не слід, оскільки вам знадобляться два з цих трьох ворогів, отже будьте обережні: не починайте копати надто рано, інакше вороги повторно з’являться поряд з бетонною ямою у верхній правій частині і вам доведеться розпочинати проходження рівня з початку.
    
    Дістатися наступних двох шматків золота можна лише за допомогою двох ворогів. Першим можна забрати будь-який зі шматків, але автор рівня рекомендував би вам забрати вищий шматок останнім. Драбина, що з’явиться, спростить ваш шлях нагору.
    
    Останній ворог, дуже ймовірно, потрапить до бетонної ями, оскільки його буде вбито під час заповнення розкопаних блоків. Обійти його доволі непросто. Найпростішим варіантом є зачекати на найвищій драбині, доки ворог повернеться до бетонної ями. Потім у вас буде час дістатися короткої драбини перед двома довгими драбинами. Зачекайте там, доки ворог стрибне вниз, потім швидко видирайтеся нагору і тікайте.
    
    Якщо під час проходження вам вдалося зробити так, щоб жоден з ворогів не загинув, вам поталанило…

en: Jump And Run!
uk: Стрибай і біжи!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
uk: Стрибайте ліворуч з найвищого стовпа праворуч. Не чекайте надто довго: під найвищим стовпом ліворуч має бути не більше двох ворогів, коли ви стрибатимете вниз. 
    
    Ступайте головами ворогів, що впадуть поряд з вами і копайте вищий блок. Перетинайте блок і забирайте золото. Зачекайте на стовпі посередині, доки перша драбина не звільниться від ворогів. Не стрибайте на цю драбину надто рано або надто пізно.
    
    Якщо вам вдалося подолати ці перешкоди, починайте швидко збирати золото, випереджаючи ворогів і залишаючись точно під ними.

en: The Lone Golddigger
uk: Одинокий золотокопач

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
uk: Найкращим способом збирання золота у верхній лівій частині рівня є його проходження справа ліворуч. Вам слід розкопати колону блоків поряд з драбиною, щоб вибратися знову, отже, коли ви заберете найлівіший шматок золота, у вас залишиться достатньо часу для виходу, лише якщо ви копатимете по діагоналі і виберете найкоротший шлях. Розкопані блоки слід спочатку спорожнити від золота.
    
    Забрати найлівіший шматок золота у нижній лівій частині найскладніше. Розкопуйте колону з блоків, аж доки у ній не залишиться п’яти блоків. Зачекайте, доки блоки згори почнуть заповнюватися і копайте наступний блок, щойно заповнюватиметься блок згори. Тепер копайте так, щоб можна було вийти, копайте і падайте на золото ліворуч.
    
    Щоб зібрати золото на дні, потрібна буде швидкість. Розкопайте всі блоки, заберіть все золото і повертайтеся. На останньому блоці вам доведеться копати у обидва боки одночасно.
    
    Щоб забрати золото всередині великої порожнини, доведеться трохи подумати, ну і, звичайно, швидкість теж буде дуже корисною…

en: Left Or Right?
uk: Праворуч, чи ліворуч?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
uk: Рухайтеся ліворуч, потім негайно повертайте праворуч. Продовжуйте рух вниз, аж доки не впадете до фальшивого блоку з двома бетонними блоками під ним. Зачекайте там, аж доки вороги не зупиняться, потім рушайте праворуч.
    
    Коли досягнете дна, забирайте золото і біжіть до найближчої драбини, що веде вгору. Трошки підніміться, потім поверніться на дно ліворуч від ворогів і прямуйте до найлівіших драбин, які приведуть вас до верхнього правого кута рівня.
    
    Щоб обійти двох ворогів, знадобляться певні навички. Рухайтеся вгору-вниз, аж доки обидва вороги піднімуться і один опиниться ліворуч, намагаючись вас упіймати. Пройдійть його головою і виходьте вгору, доки вас не дістався інший ворог.

en: Treasures of Gold
uk: Золоті скарби

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
uk: Почніть зі збирання золота вище ліворуч. Потім забирайте золото у наступній частині праворуч. Щоб вибратися звідти, скористайтеся головою ворога, коли він видереться з розкопаного блоку.
    
    Заманюйте вільного ворога, піднімайтеся до найвищого шматка золота і забирайте перші три шматки, забезпечивши вільний вихід. Потім заманіть вільного ворога вгору на фальшивий блок у цій частині і забирайте останній шматок золота. У одному з моментів на шляху вгору вам доведеться підпустити ворога зовсім близько…
    
    Для проходження решти частин рівня доведеться трохи подумати і правильно розрахувати час, але це не має бути важким.
    
    Забирайте найправіший шматок золота останнім. У вас буде зовсім небагато часу, щоб повернутися нагору, коли з’являться приховані драбини.
    
    Найлівіший ворог має залишитися на своєму місці. Він буде потрібен вам, щоб досягти прихованих драбин для виходу, коли він рухатиметься вздовж колони вгорі ліворуч.

en: Never Reaching The Bottom
uk: Ніколи не падай на дно

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
uk: На колонах заманіть ворога зістрибуванням на нижчу колону одразу перед тим, як ворог дістанеться вас, а потім рухайтеся під ним і праворуч. Забирайте золото і падайте на наступну колону. Зачекайте на відповідний момент. Ворог має впасти поруч з колоною з бетону.
    
    Коли досягнете середини, зробіть так, щоб ворог впав між двома шматками золота. Зачекайте на кожній з колон, потім рушайте головою ворога до золота.
    
    Щоб дістатися останнього шматка золота, зробіть так, щоб ворог побіг вище перед вами, коли ви перебуваєте під ним на драбині. Заманіть його вгору, вище на бетон. Коли він впаде з нього, рухайтеся його головою і забирайте золото.

en: Getting Past The Enemy
uk: Обійти ворога

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
uk: Проходження першого ворога потребує точного розрахунку часу: вам слід стрибнути до пастки точно перед тим, як туди стрибне ворог, потім рухатися вниз драбиною.
    
    Пройти другого ворога доволі складно. Пройдіть його головою, потім розкопайте верхній лівий блок і всі блоки праворуч під час падіння. Тепер, стоячи на дні, зробіть так, щоб ворог впав. Потім піднімайтеся драбинами і пробігайте над ним праворуч, одразу перед тим, як блоки закриються.
    
    Два вороги у наступній ямі не повинні зашкодити вам. Проходити останнього ворога слід обережно. Вам слід точно розрахувати момент падіння. Слід впасти невдовзі після того, як ворог досягне найвищої точки драбини і почне рухатися вниз.

en: Narrow Paths
uk: Вузькі доріжки

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
uk: Зачекайте на першого ворога на дні. Дві довгі драбини дадуть вам змогу обійти його. Рухайтеся вгору найправішою драбиною до рівня висоти двох інших драбин. Потім ворог почне рухатися вгору ними і не зможе вам завадити надалі.
    
    Ворога, що охороняє золото, можна обійти на найлівішому з трьох блоків, який є фальшивим. Зачекайте, доки ворог здиратиметься вгору драбиною, потім швидко падайте через пастку і йдіть до золота. Щоб обійти ворога на зворотному шляху, скористайтеся трюком, подібним до того, який було використано для проходження першого ворога.
    
    Коли ви підніматиметеся, переконайтеся, що лише один з наступних чотирьох ворогів рухається праворуч. На найправішій драбині підніміться лише на один щабель і зачекайте, аж доки наступний ворог перебуватиме точно під проміжком у драбинах. Якщо ви зачекаєте там, попередній ворог не побіжить за вами. Тепер рухайтеся вгору і ліворуч, потім падайте крізь стовп фальшивих блоків поряд з ворогом, якого ви бажаєте обійти.
    
    Швидко спускайтеся драбинами і падайте через фальшиві блоки вниз ліворуч. Зачекайте, доки два вороги почнуть падати, потім швидко піднімайтеся драбинами, перш ніж наступний ворог зможе заблокувати вихід.
    
    Найлівіший стовп блоків знову є місцем, через яке ви можете впасти. Зачекайте, доки наступний ворог підніметься достатньо, щоб ви змогли змусити його підніматися драбиною перед вами. Тепер заманіть двох інших ворогів до пасток поряд з колоною фальшивих блоків.
    
    Повертайтеся вниз, де ви були раніше, забирайте золото і змусьте ворога переслідувати вас. Коли він почне падати, піднімайтеся і виходьте. Заманіть наступних трьох ворогів на найнижчий рівень, де достатньо місця, щоб їх обійти.
    
    Тепер переконайтеся, що останній ворог перебуває на правій драбині, коли ви розкопуватимете шлях до нього. Це єдиний з ворогів цього рівня, якого можна ув’язнити копанням. Насолоджуйтеся!

en: The Breakout
uk: Втеча

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
uk: Проходження першого ворога потребує точного розрахунку часу. Коли ви підніматиметеся драбиною, ви можете змусити його піднятися і спуститися на верхніх двох щаблях. У належний момент ви зможете просковзнути і розкопати блоки ліворуч від драбини.
    
    Шлях до наступного ворога лежить у точному розрахунку копання. Забрати два шматки золота у блоках є доволі складним, навіть якщо шлях вам відомий, тому не зневірюйтеся, якщо у вас не вийде з першого разу. У найгіршому разі вам доведеться прибрати блоки за допомогою редактора ігор або навіть переглянути еталонне проходження.
    
    Коли ви дістанетеся частини рівня з другим ворогом, вам доведеться заманити його до ями. Блок у ямі є пасткою, отже вам слід рухатися достатньо швидко, щоб пройтися його головою і рухатися ліворуч, перш ніж він впаде до пастки. Точний розрахунок часу дуже важливим.
    
    Щоб пройти третього ворога, просто копайте.
    
    Заманіть останнього ворога вниз до двох найправіших драбин на дні. Там ви зможете обійти його, якщо рухатиметеся достатньо швидко.

en: Digging Hassle
uk: Копальна лихоманка

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
uk: Щоб вибратися з першої частини рівня, стрибайте до тунелю з пасток під найвищим стовпом і розкопуйте колону з блоків ліворуч від вас. Вашої швидкості недостатньо для повернення на стовп вчасно, оскільки вам заважатиме блок. Спочатку цей блок слід розкопати. Втім, часу все ж буде обмаль.
    
    У другій частині піднімайтеся до стовпа і рухайтеся до стовпа фальшивих блоків над найправішою з коротких драбин. Падайте тунелем і копайте у обидва боки одночасно, але залиште найнижчий блок. Тепер повертайтеся, падайте до пасток праворуч і копайте, доки не досягнете шматків золота. Потім виходьте до драбин ліворуч.
    
    Піднімайтеся і розкопуйте верхній блок ліворуч від вас. Падайте крізь фальшиві блоки під вами, не забувши розкопати ще три боки ліворуч від вас. Тепер вам доведеться точно розрахувати час, щоб забрати золото і перейти на нижчий рівень. Розкопайте обидві колони блоків ліворуч від вас, окрім найнижчого. Коли блоки почнуть заповнюватися, розкопайте решту блоків, підніміться драбинами, розкопайте найвищий з блоків праворуч і заберіть золото. Після цього розкопайте ваш шлях вниз до нижньої частини цього рівня.
    
    Шлях до дна і вздовж довгої драбини праворуч є доволі непростим. Контрольними точками є два хрести, кожен з п’яти блоків. Падайте на нижній лівий хрест і розкопуйте його найвищий блок, потім швидко піднімайтеся і розкопуйте блок ліворуч від другого хреста. Вам доведеться впасти до трьох пасток, перш ніж ви повернетеся до блоку, який ви розкопали першим. Увійдіть до нього і падайте крізь дві пастки, які розташовано під ним.
    
    Тепер ви можете прямувати праворуч і знайти шлях до дна.

en: Synchronised Running 2
uk: Синхронний біг 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
uk: Цей рівень названо на честь рівня «Синхронний біг» у грі «Виклик».
    
    Звичайно ж, дуже складно рухатися зі швидкістю ворога, перебуваючи у нього на голові, але все ж це можливо. Якщо вам потрібні справжні складнощі, спробуйте пройти рівень у режимі керування з клавіатури. Це зробить проходження трохи складнішим…

en: The Heartbreaker
uk: Той, що розбиває серця

en: No hint!
uk: Без підказок!

en: KGoldrunner
uk: Золотошукач

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
uk: Ці рівні створені Марком Крюгером, автором Золотошукача, а також деякими його друзями. В цих рівнях використовуються правила Золотошукача — вороги швидко рухаються і мають агресивну стратегію. Успіхів!

en: Demolition
uk: Знищення

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
uk: Двадцять рівнів, які потребуватимуть інтелектуальних зусиль та точного розрахунку швидкості. Іноді вам доведеться копати під час падіння.
    
    Створено Ларсом Лутманом (Lars Luthman <lars luthman at gmail com>).

en: Ups And Downs
uk: Вгору і вниз

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
uk: Вам слід обійти всіх ворогів і піднятися найвищою драбиною, потім змусити підніматися їх за вами невеличкими групами. Коли вони опиняться на блоках, ви зможете знищити їх і забрати їхнє золото.

en: Dig, Baby, Dig!
uk: Копай, дитинко, копай!

en: This should be fairly easy. No hint!
uk: Цей рівень має бути досить простим. Ніяких підказок!

en: Fetch!
uk: Взяти!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
uk: Змусьте ваших ворогів зібрати золото там, куди ви не можете дістатися самі.

en: Acrophobia
uk: Акрофобія

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
uk: Щоб забрати останній шматок золота, вбийте ворога і змусьте його принести цей шматок вам.

en: Panic!
uk: Паніка!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
uk: Іноді для того, щоб вороги бігли до вас чи від вас, достатньо піднятися чи спуститися на одну сходинку драбиною.

en: Landfill
uk: Прикопування непотребу

en: You can walk on top of trapped enemies.
uk: Дістатися виходу можна пройшовши по головах ув’язнених ворогів.

en: Inwards And Upwards
uk: Всередину і вгору

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
uk: Зібрати перші три шматки золота можна буде лише з першого разу.

en: Vertical
uk: Вертикаль

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
uk: Якщо ви швидко викопаєте яму і стрибнете у неї, ворог стрибне у бетонну яму праворуч.

en: The Divide
uk: Поділ

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
uk: Вбити одного з ворогів можна так: розкопайте один з нижніх блоків у перетинці і змусьте його стрибнути у викопану яму.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
uk: Дорога до рятівного шляху праворуч буде складною. Як обійти останнього ворога? Вся справа у розрахунку часу!

en: The Box (1)
uk: Ящик (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
uk: Цей рівень доволі простий. Існує декілька місць, де можна спіймати ворогів у пастку, якщо ви не бажаєте, щоб вони бігали навколо і заважали вам.

en: Crowd Control
uk: Керування натовпом

en: Remember 'Landfill'?
uk: Пам’ятаєте «Прикопування непотребу»?

en: One Way Up
uk: Єдина дорога вгору

en: This one is easy. No hint!
uk: Цей рівень має бути простим. Ніяких підказок!

en: Use Your Enemy
uk: Скористайтеся вашим ворогом

en: Use yourself as bait.
uk: Скористайтеся вашим героєм, як наживкою.

en: Race To The Bottom
uk: Перегони вниз

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
uk: Якщо ви не зможете завадити всім ворогам дістатися нижньої частини рівня до вас, ви мертві.

en: No-Brainer
uk: Безмозкі

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
uk: Щоб забрати шматок золота посередині, вам доведеться пройтися головами ворогів.

en: Depth
uk: Глибина

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
uk: Заманіть декількох ворогів у бетонну яму так, щоб нею можна було пройти. Потім змусьте ворогів спуститися нижче, перш ніж почнете копати з метою дістатися золота.

en: Density
uk: Щільність

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
uk: Не вбивайте ворогів. Це зробить останній крок набагато простішим.

en: The Box (2)
uk: Ящик (2)

en: Concrete Towers
uk: Бетонні вежі

en: Mazes
uk: Лабіринти

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
uk: Лабіринти, лабіринти, лабіринти. У деяких є вороги, у деяких немає. Якщо раптом у вас з’явиться можливість вбити ворога, краще цього не робити, оскільки вороги знову з’являтимуться у верхній частині лабіринту і блокуватимуть вам вихід. Крім того, іноді вам доведеться копати під час падіння.
    
    Ще один набір чемпіонських рівнів від Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Рівні названо на честь гномів (та декількох ельфів) з казок та міфів, перші рівні названо на честь описаних Волтом Діснеєм сімох гномів з казки «Білосніжка та семеро гномів».

en: Dopey
uk: Дурник

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
uk: Рівень досить простий, достатньо не падати з драбин. Існує два способи обійти двох ворогів наприкінці проходження. Один з найшвидших способів полягає у тому, що слід зачекати на високій вертикальній драбині, розташованій під другою найвищою горизонтальною драбиною, до того моменту, коли вороги звільнять шлях до виходу.

en: Sleepy
uk: Сонько

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
uk: Доведеться багато разів повертатися, але нічого аж надто складного.

en: Doc
uk: Професор

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
uk: Декілька трюків, які слід виконати, щоб дістатися золота, але нічого складного.

en: Grumpy
uk: Буркотун

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
uk: На перший погляд складний, але насправді простий лабіринт.

en: Sneezy
uk: Чхун

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
uk: Здебільшого все очевидно, єдиною проблемою є визначення способу відведення і обходу ворогів. На початку спробуйте заманити двох верхніх ворогів до ями, розташованої вгорі посередині. Це надасть вам достатньо часу для того, щоб обійти їх. Ворога внизу досить просто оминути (двічі). Щоб оминути двох верхніх ворогів на шляху назад, заманіть першого з них в глибину лабіринту, аж доки його не можна буде оминути, а потім заманіть другого ворога до частини з жердиною, розташованої вгорі.

en: Bashful
uk: Скромняга

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
uk: Щоб дістатися двох шматків золота, розташованих один над одним, вам слід впасти у яму під однією з драбин, розташованою над цією частиною.
    
    Шматок золота у верхній лівій частині ігрового поля слід забрати наприкінці проходження.

en: Happy
uk: Веселун

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
uk: На цьому рівні доведеться використати два трюки. По-перше, щоб дістатися верхнього золота, вам слід рушити вниз, щоб заманити туди ворогів, а потім піднятися і зібрати золото, а щоб зібрати нижнє золото, вчинити навпаки. По-друге, вам доведеться скористатися трюком з драбинами: якщо ваш герой перебуватиме на вертикальній драбині, а над ним перебуватиме ворог, у певних ситуаціях цей ворог може рухатися у напрямку від вашого героя.

en: Glorfindel
uk: Ґлорфіндель

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
uk: Щоб дістатися шматка золота, розташованого посередині ліворуч, вам слід заманити ворога на жердину і оминути його, доки він намагається дістатися її кінця. Той самий трюк слід повторити, коли ви повертатиметеся, якщо ворог не продовжить рух за вами жердиною. У останньому випадку вам доведеться оминути його у якомусь іншому місці.

en: Hreidmar
uk: Грейдмар

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
uk: Будьте обережні: вороги не повинні заволодіти золотом — його буде важко у них відібрати. Отже, вам слід рухатися у середню частину так, щоб більшість ворогів рушила вгору і праворуч. Тим часом ви можете зібрати золото на нижньому рівні. Деякі з блоків нижнього рівня є пастками: відступіть від них, а потім біжіть по головах ворогів. Але все ж найкраще зробити так, щоб вороги залишалися поза нижньою частиною, доки ви збираєте там золото.

en: Ori
uk: Орі

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
uk: Простий у проходженні лабіринт: фальшивий блок під драбиною внизу посередині може виявитися дуже корисним.

en: Nori
uk: Норі

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
uk: Найважчою частиною проходження є обхід ворогів у центрі лабіринту. Спробуйте рухатися вниз і ліворуч від них, заманіть одного вниз до пастки, а потім рухайтеся вгору, щоб і другий потрапив до пастки. Крім того, з ворогами можна впоратися, якщо вдасться викопати ями у потрібних місцях.

en: Dori
uk: Дорі

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
uk: Єдиним трюком на цьому рівні є використання прихованих проходів і заманювання туди ворогів.

en: Bombur
uk: Бомбур

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
uk: Існує декілька способів обійти ворога у циклі драбина-пастка. Одним зі способів є вичікування поряд з пасткою. Коли ворог підніметься на половину висоти драбини, стрибніть у пастку і негайно рухайтеся ліворуч і вниз. Іноді, на початку гри у циклі драбина-пастка збирається три вороги. Уникайте подібних ситуацій. Один з трьох може вибратися з циклу, коли інші залишатимуться ув’язненими, отже у вас може не залишитися способів обійти його.

en: Luthien
uk: Лютіен

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
uk: Після того, як оминете першого ворога, не стрибайте одразу вниз і не хапайте шматок золота, що висить по центру. Якщо ви це зробите, ворог, якого ви тільки-но обійшли, впаде на нижчий рівень, захопить шматок золота і рушить на поверх, на якому ви не зможете забрати у нього золото.

en: Bofur
uk: Бофур

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
uk: Якщо між вашим героєм та місцем, куди йому слід дістатися, два або більше ворогів, ви можете скористатися розкопуванням самих колон. Розкопайте два шари блоків, зачекайте на верхньому рівні, щоб у пастку потрапив перший ворог, а потім рухайтеся вгору, щоб ув’язнити другого ворога.

en: Bifur
uk: Біфур

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
uk: Багато золота, лише один ворог, якого вже ув’язнено! Здавалося б, що може бути простішим?
    
    На початку вам потрібно буде (здебільшого) копати, щоб зібрати золото. Але потім доведеться якось діставатися до золота внизу і ліворуч. Щоб зібрати його, вам доведеться скористатися пасткою під основою драбини. Крім того, вам потрібно буде зібрати все золото, а шматок золота ворога забрати останнім. Будьте пильні: ворог один, але дуже швидкий!

en: Gloin
uk: Ґлойн

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
uk: Родзинкою рівня є яма у верхній правій частині. Щоб ваш герой зміг вийти з лабіринту, у ямі має перебувати ворог. Але він не повинен туди потрапити до того, як ви зберете золото. Якщо ж до того, як ви зберете золото, до пастки потраплять два вороги, вам не вдасться вибратися.

en: Oin
uk: Ойн

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
uk: Шукайте фальшиві блоки, щоб дістатися закритих частин лабіринту. Для того, щоб отримати доступ до цих блоків, подекуди вам доведеться копати.

en: Kili
uk: Кілі

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
uk: Зберіть золото посередині і вгорі, перш ніж збирати золото на дні і внизу ліворуч. Таким чином, якщо вам доведеться вбити ворога (той, що ліворуч, просто напрошується на це), він просто блокуватиме вам вихід, але зібрати залишок золота ви зможете.

en: Fili
uk: Філі

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
uk: Багато фальшивих блоків, які можуть стати для героя пасткою, але можуть надати йому доступ до різних частин лабіринту. Пошукайте ці блоки під драбинами та у інших місцях.
    
    Пастка у чотири блоки висотою, розташована посередині, є основною перешкодою: ви зможете пройти її лише після того, як зберете все золото. Отже залишайтеся у нижній правій частині, аж доки ви не зберете решту золота. Після цього падайте у пастку під правою верхньою драбиною: іншого способу дістатися шматка золота під нею немає. Після завершення падіння повернутися у верхню праву частину можна буде лише після збирання всього золота. Після того, як герой заволодіє шматком золота по центру праворуч, він має копати, щоб дістатися до лівого з шматків розташованих поруч. Вихід внизу праворуч і невеличка ділянка драбини у центрі з’являться після збирання всього золота.

en: Dwalin
uk: Двалін

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
uk: Лабіринт, у якому не видно виходу. Вам доведеться скористатися фальшивими блоками. Єдиною вашою надією буде метод спроб і помилок. Якщо у вас виникають труднощі, спробуйте намалювати лабіринт на папері.

en: Durin
uk: Дурін

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
uk: Проходження цього діагонального лабіринту не є складним, але у ньому є несподівана яма, до якої може потрапити герой, і дуже швидкий ворог. Спробуйте заманити ворога вниз так, щоб він впав у одну з ям. Проходження решти лабіринту є справою техніки.

en: Dain
uk: Дайн

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
uk: На верхньому рівні забагато ворогів (з цієї причини там не дуже багато блоків). Замість того, щоб дертися нагору, зачекайте внизу, доки вороги прийдуть по вас. Копайте, щоб втекти від них і збирайте золото внизу ліворуч.
    
    Коли повертатиметеся, залиштеся на верхньому рівні і скористайтеся тим самим прийомом, щоб заманити ворогів вгору. Розкопуйте блок на шляху вниз і прямуйте до виходу.
    
    Єдина перешкода на вашому шляху виникне, якщо внизу ліворуч, по центру (коли ви повертатиметеся) або вгорі праворуч опиниться два вороги. Окрім останнього випадку, рівень можна пройти без навмисного ув’язнення ворогів, але все ж ненавмисне падіння ворогів у ваші дві ями можливе.

en: Duergar
uk: Дуерґар

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
uk: Лабіринт без стін і без ворогів: чи важко його пройти? Але пастки цього лабіринту працюватимуть не гірше за стіни, а вороги мають стати вашим містком над пастками, отже, можливо, вам знову доведеться малювати все на папері. Зауважте, що перевірити, чи є блок пасткою, можна за допомогою копання, але гра стане дуже повільною: вам доведеться чекати доки блоки знову з’являться на своїх місцях.

en: Balin
uk: Балін

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
uk: Щоб пройти центральну частину, вам слід зробити так, щоб вороги пішли з неї, але у вашому розпорядженні буде лише один придатний для розкопування блок. Скористайтеся ним для стрибка вниз, біжіть праворуч, потім піднімайтеся на рівень над розкопаним блоком. У вас буде якраз достатньо часу, щоб заманити ворога до ями, що закриється. За потреби, повторіть цей трюк.
    
    Щоб вибратися з лабіринту, вам доведеться знайти шлях крізь довгий діагональний бар’єр з драбин. Під одною з них розташовано фальшивий блок, яким ви можете скористатися для втечі.

en: Gimli
uk: Ґімлі

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
uk: Ваші вороги — прості опудала, хоча доведеться помізкувати над тим, як оминути першого з них. Зупиніться на вершечку драбини, розташованої ліворуч від фальшивого блоку. Коли ворог почне здиратися драбиною, розташованою праворуч від фальшивого блоку, спустіться вашою драбиною, заманюючи ворога вниз до фальшивого блоку. Після цього швидко рухайтеся вгору над головою у ворога.
    
    Крім того, можна рухатися так, щоб всі вороги потрапили до пастки або щоб їх можна було обійти. Єдиною проблемою може бути випадок, коли ворог заволодіє шматком золота і потрапить у пастку десь, де ви не зможете його відкопати. Ну що ж, іноді доводиться програвати.
    
    Щоб вибратися з центральної частини, знайдіть подвійну пастку ліворуч.

en: Brokkr
uk: Броккр

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
uk: Залиште шматок золота безпосередньо під і трохи праворуч від героя наостанок. Щоб повернутися до цієї частини лабіринту, вам доведеться розкопати стіну трохи вниз і праворуч. Найпростішим способом позбутися більшості ворогів є заманювання їх до ями. Але пам’ятайте, коли ви зберете все золото, у ямі з’являться драбини, за допомогою яких вороги зможуть з неї вибратися.

en: Thrain
uk: Трайн

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
uk: Здебільшого проходження очевидне, але вам слід остерігатися шляхів, якими не можна повернутися, зокрема у частині вгорі, прямо посередині. Зберіть все золото, перш ніж визволяти ув’язненого ворога зі шматком золота вгорі праворуч. Крім того, вам слід буде скористатися фальшивим блоком у дальній правій частині верхнього рівня.

en: Thorin
uk: Торін

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
uk: На початку поспішайте у верхню частину пірамідоподібної конструкції, розкопуйте верхню частину, падайте і хапайте два шматки золота. Після цього, заманіть ворогів до частини під пірамідою і рухайтеся вниз, а потім ліворуч. Таким чином можна ув’язнити одного з ворогів і знешкодити інших. Якщо відірватися від переслідувачів не вдасться, тікайте вниз ліворуч, дорогою збираючи золото.
    
    Щоб дістатися шматка золота вгорі ліворуч, вам слід спочатку виманити одного з ворогів з цієї частини лабіринту. Після збирання золота вам можуть загрожувати вороги праворуч. Якщо така загроза з’явиться, рухайтеся на найнижчий рівень частини, на який можна потрапити без копання. Вороги рушать бічним коридором і нададуть вам достатньо часу щоб пробігти і досягти вершини піраміди, випередивши ворогів.
    
    Решта має бути нескладною.

en: Telchar
uk: Телхар

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
uk: Ключем до цього рівня є фальшиві блоки. Вхід до частин лабіринту часто розташовано у місці, що зовсім не збігається з виходом з нього. Якщо ви опуститеся досить низько, багато ворогів потраплять до пастки. Золото посередині нижнього рівня слід залишити наостанок: ви не зможете вибратися з цього рівня, доки не з’являться приховані драбини.

en: Dvergar
uk: Дверґар

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
uk: Після збирання золота вгорі ліворуч у вас можуть виникнути проблеми з виходом з частини лабіринту. Очевидним виходом (поблизу основи драбини) не можна скористатися, оскільки там розташовано фальшивий блок. Все слід спланувати до входу до цієї частини. Розкопайте частину стіни, яка блокує вихід праворуч, швидко піднімайтеся і хапайте золото, а потім спускайтеся і виходьте через розкопану частину стіни, доки вона не повернулася на місце. Там ви натрапите на фальшивий блок, отже, коли падатимете у нього, не забудьте наказати героєві копати.
    
    Після того, як буде зібрано останній шматок золота, ви зможете вийти по центру, де нова секція драбини надасть змогу розкопати стіну і знову увійти до лівої частини лабіринту.

en: Thingol
uk: Тінґол

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
uk: На початку слід заволодіти одним зі шматків золота.
    
    Якщо ви рушите у нижню частину лабіринту, вороги рушать вниз і там і залишаться. Таким чином, можна спростити збирання золота вгорі, але зібрати золото внизу ліворуч стане важче. Спробуйте заволодіти одним чи двома шматками під час першої з ваших подорожей вниз.
    
    Пересуванням вгору-вниз нижньою правою драбиною ви можете змусити ворогів зібратися ліворуч і праворуч. Збирання ворогів ліворуч спростить дорогу до шматка золота внизу і праворуч від центру лабіринту. Якщо ліворуч опиниться один ворог, а праворуч два, ви зможете дістатися останнього шматка золота внизу ліворуч, але краще зробіть це наприкінці проходження, після збирання всіх ворогів праворуч, оскільки так у вас буде ширший вибір драбин, коли ви тікатимете від ворогів вгору.

en: Dvalin
uk: Двалін

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
uk: На цьому рівні у вас буде дві проблеми. По-перше, на початку вам потрібно буде ув’язнити ворога, розташованого праворуч від середньої частини, на дні цієї частини лабіринту. Для цього слід заволодіти золотом ліворуч і пройти дверима пастки у відповідний час, а також швидко заволодіти золотом на дні ліворуч. Дістатися золота на дні праворуч просто: достатньо правильно розрахувати час і проходження пастками.
    
    Другою проблемою є те, що принаймні один з ворогів заволодіє шматком золота. Змусити його позбутися цього шматка досить важко. Вам доведеться заманити цього ворога у верхню праву частину лабіринту або у частину внизу і ліворуч від неї. Спрямуйте ворога на драбину з діркою над нею, розташовану посередині частини лабіринту. Чекайте у позиції над цією діркою у позиції, коли між героєм і діркою залишатиметься один блок. Ворог рухатиметься вгору і вниз драбиною, входитиме і виходитиме з дірки. Нарешті, він скине золото на вершині драбини, у цей момент ви маєте почати рухатися вниз, щоб він не зміг знову заволодіти золотом. Часу обмаль, вам має пощастити! Крім того, ви можете бігати лабіринтом і сподіватися, що вам поталанить, — зрештою, колись же він має скинути своє золото!

en: Lots of false floors to use and avoid.
uk: На рівні багато фальшивих блоків, якими слід скористатися або яких слід уникати.

en: Rumpelstiltskin
uk: Румпельстілскін

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
uk: Основним трюком на цьому рівні є заманювання ворогів у такі позиції, у яких їх можна обійти, або, у одному з випадків, у таку позицію, щоб ви змогли пройти над головою ворога до золота. Заманювання не дуже складна справа, але відстані досить великі. Керування рухами того з ворогів, над головою якого слід пройти до золота, вимагає точного розрахунку часу, але це не так уже і складно.
    
    Коли ви дістанетеся частини лабіринту над точкою, де ви починали проходження, перед вами постануть два шляхи виходу. Одним з них є фальшивий блок під короткою драбиною. Але якщо ви розкопаєте інший блок і впадете, ви зможете пройти шляхом крізь фальшивий блок і уникнути повторного проходження початкової частини лабіринту.

en: Thror
uk: Трор

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
uk: Два шматки золота у нижній лівій частині лабіринту відрізано від решти лабіринту. Праворуч від відповідної частини лабіринту є порожня клітинка, з якої ви можете розкопати блок. Щоб відвідати ізольовану частину, розкопайте цей блок і рухайтеся ліворуч і вниз крізь фальшивий блок. Вам слід поспішати: хапайте шматок золота і повертайтеся крізь ще один фальшивий блок, слід встигнути перетнути розкопаний блок до його повернення.
    
    Ворог буде ще однією проблемою. Спробуйте заманити його на дно лабіринту: стрибніть на дно, де у вас буде можливість повернутися назад драбиною, — ворог потрапить на клітинку, де драбини не буде, отже залишиться у пастці.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
uk: Цей лабіринт просторіший і складніший. Вороги хитріші. Пастки небезпечніші. Лабіринт змінюється. Навряд чи ви знайдете цікавіший лабіринт.
    
    Щоб дістатися останніх декількох шматків золота, вам доведеться увійти до частини лабіринту, розташованої ліворуч і внизу ліворуч і відрізаної від решти лабіринту стінами. Ця частина має форму літери «L». Розкопайте два блоки на правому краю L (ліворуч від центру) і стрибайте у розкопану частину: ви зможете вийти завдяки фальшивому блоку.
    
    Після збирання всього золота лабіринт змінить форму. Вам доведеться стрибати десь поблизу від початку і повертатися. Вихід вгорі праворуч видається заблокованим. Розкопайте два блоки і падайте, таким чином, ви зможете вибратися назовні.

en: Initiation
uk: Вступна

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
uk: Ці 100 рівнів являють собою прекрасну ввідну гру, а заодно і можливість для професіоналів заробити багато очок. Ці рівні були складені Пітером Ведгемом і граються за традиційними правилами.
    
    Декілька останніх рівнів дуже складні, але якщо ви шукаєте щось ще складніше, в нас є «Помста Пітера В»...

en: Don't Panic
uk: Без паніки

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
uk: На обкладинці «Довідника з подорожей автостопом Галактикою», як стверджує Дуглас Адамс, стверджується саме це, великими зрозумілими літерами, отже підстав для паніки немає. Вороги за стіною і не можуть добратися до вас.

en: Lust for Gold
uk: Пристрасть до золота

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
uk: Коли ви вбиваєте ворогів, ви можете назавжди замкнути їх у пастці в правому верхньому кутку.

en: Ladders?  Trust me!
uk: Драбини? Довіртесь мені!

en: Drop In and Say Hello
uk: Загляньте і привітайтесь

en: The Mask
uk: Маска

en: Check for Traps
uk: Пильнуй пастки

en: Take It Easy!
uk: Спокійно!

en: Fall on a Fortune
uk: Впади на багатство

en: The Lattice
uk: Ґрати

en: Shower of Gold
uk: Золотий дощ

en: The Foundry
uk: Ливарня

en: Soft Landings
uk: М'які посадки

en: Unlucky for Some
uk: Не поталанило комусь

en: The Balance
uk: Рівновага

en: Gold Bars
uk: Золоті стовпи

en: Hard Row to Hoe
uk: Важке завдання

en: Golden Maze
uk: Золотий лабіринт

en: Delayed Trap
uk: Пастка із затримкою

en: Nowhere to Hide
uk: Ніде сховатися

en: Watch the Centre
uk: Слідкуй за центром

en: Where to Dig?
uk: Де копати?

en: Easy Stages
uk: Легкі рівні

en: Gold Mesh
uk: Золота сітка

en: Acrobat
uk: Акробат

en: Mongolian Horde
uk: Монгольська орда

en: Rocky Terrain
uk: Кам'яниста територія

en: Down the Chimney
uk: Вниз димарем

en: Space Invader
uk: Космічний завойовник

en: Winding Road
uk: Звивиста дорога

en: Light My Fire
uk: Запаліть мій вогонь

en: Cockroach
uk: Тарган

en: The Runaround
uk: Об'їзд

en: Speedy
uk: Живчик

en: Dig Deep
uk: Рий глибоко

en: Forgotten Gold
uk: Забуте золото

en: Two of Diamonds
uk: Два діаманти

en: Suicide Jump
uk: Стрибок самогубця

en: Easy Access
uk: Легкий доступ

en: Gold Braid
uk: Золота тасьма

en: Cat's Eyes
uk: Котячі очі

en: Keep Them Coming
uk: Нехай ідуть

en: The Funnel
uk: Лійка

en: Lattice Maze
uk: Лабіринт-ґратка

en: Hard Work for Poor Pay
uk: Важка робота за малу винагороду

en: Forked Ladders
uk: Драбини, що розходяться

en: Snowing Gold
uk: Золотий сніг

en: Left or Right?
uk: Праворуч, чи ліворуч?

en: Houndstooth
uk: Зуб гончака

en: Five Levels
uk: П'ять рівнів

en: Pitfalls
uk: Вовчі ями

en: Get IN There!
uk: Заберися туди всередину!

en: A Steady Climb
uk: Спокійний підйом

en: Fall-through Lattice
uk: Ґрати-провал

en: Get me OUT of Here!
uk: Дістаньте мене звідси!

en: Empty Cellar
uk: Порожній льох

en: The Rose
uk: Троянда

en: Lotus Puzzle
uk: Загадка лотоса

en: Long Drop
uk: Глибока яма

en: Party On!
uk: Веселімося!

en: Cross-stitch
uk: Перехресні стінки

en: Cannot Get Up There
uk: Не можу туди піднятися

en: They Are Everywhere!
uk: Вони всюди!

en: Rooftops
uk: Дахами

en: Tricky Traps
uk: Хитрі пастки

en: Make Them Work for You
uk: Нехай вони на тебе попрацюють

en: Get Going!
uk: Пішов!

en: Three Chimneys
uk: Три каміни

en: The Archway
uk: Склепіння

en: Starwave
uk: Комета

en: Amazing Finish
uk: Супер фініш

en: Pillars
uk: Колони

en: Hopeful Descent
uk: Спуск з надією

en: The Rack
uk: Стояк

en: Twists and Turns
uk: Повороти і розвороти

en: The Saucer
uk: Блюдце

en: The Dotted Line
uk: Пунктир

en: Do Not Look Down (1)
uk: Не дивіться вниз (1)

en: Getting Started
uk: Початок

en: Easy Middle
uk: Легка середина

en: Do Not Look Down (2)
uk: Не дивіться вниз (2)

en: Which Way?
uk: Куди йти?

en: Do Not Look Down (3)
uk: Не дивіться вниз (3)

en: Drop?
uk: Падати?

en: Help!
uk: Допоможіть!

en: Yorick's Skull
uk: Череп Йоріка

en: No Mercy
uk: Без пощади

en: Gold Sandwich
uk: Золотий бутерброд

en: Golden Curtain
uk: Золота завіса

en: Are you spider or fly?
uk: Ти павук чи муха?

en: Funny?
uk: Весело?

en: Hard Landings
uk: Важкі посадки

en: Golden Tower
uk: Золота башта

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
uk: Цей рівень названо на честь відомого німецького фільму «Das Boot» і присвячено Марку Крюгеру з Берліна, який був першим автором гри Золотошукач.
    
    Маленька підказка... якщо стати з правого краю човна, можна примусити ворога впасти на вас... все інше залежить від вас!

en: Quick!  RUN!
uk: Швидше! Біжи!

en: Surprise Ending
uk: Несподіване закінчення

en: Diagonal Disaster
uk: Діагональна катастрофа

en: Vengeance of Peter W
uk: Помста Пітера В

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
uk: Хай щастиииить! 
    Ррриирр-грмиир!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
uk: Ні, це неможливо. У цьому і штука: як розкопати блоки поряд з золотими самородками.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
uk: Піднімайтесь лівою стороною вгору, а далі на інший бік. Скиньте лівий з блоків. Шляхів до золота звідси більше ніж один.
    
    Коли почнете, трохи почекайте на короткій драбині доки вороги згори спустяться за вами ліворуч.

en: Short Cut?
uk: Коротка дорога?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
uk: Так, вам якраз вистачить часу пробігти низом, уникнувши всіх ворогів, щоб забрати золото.

en: Sky Walker
uk: Небесний тихохід

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
uk: Щоб дістатися до золота у печері, прокопайте два блоки, зачекайте доки вони почнуть з’являтися знову, а потім швидко прокопайте третій блок (ваш шлях втечі). Пробіжіть назад вгору, покопайте і впадіть на золото.
    
    Ви можете ПРОСТО пропустити четвертого ворога, якщо зачекаєте на нижній драбині доки він не впаде на підлогу поряд з вами. Нарешті, станьте на мінливий шлях крізь небо і підніміться нагорі ліворуч.

en: The Vault
uk: Сховище

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
uk: Ви можете ув’язнити ворогів на дні сховища, зачекавши внизу довгої драбини. Щоб вбити їх, вийдіть, прокопайте один блок, потім поверніться і зачекайте знову.

en: Patchwork Quilt
uk: Стьобана ковдра

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
uk: Щоб зібрати золото у верхній середній секції, прокопайте три блоки поряд з ув’язненим ворогом, зачекайте доки вони не почнуть знову з’являтися, прокопайте ще раз, а потім біжіть вгору і праворуч, щоб потім спуститися туди, де був ворог.
    
    Тепер ви можете копати і діставатися драбини, перш ніж ворог повернеться по вас.

en: Do You Need Him?
uk: Він тобі потрібен?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
uk: Можете залишити ворога там, де він є.
    
    Підійдіть до золота внизу праворуч. Але поки що не беріть його, але підніміться вгору і заберіть два самородки згори ліворуч. Потім можете повернутися вниз, де ви і були і завершити рівень.

en: Stuck in Storage
uk: Застряг у сховищі

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
uk: Перш за все обшукайте печеру, розкопавши три блоки праворуч. Пізніше ви можете вбити ворогів на нижніх блоках та ув’язнити їх у печері.
    
    Спочатку зберіть вертикальний ряд золота праворуч, а потім ідіть вздовж і збирайте золото на горизонтальних платформах. Залишаючись праворуч, прокопайтесь через останню платформу, а тоді копайте і беріть правий самородок у печері. Після цього заберіть і лівий самородок.

en: So Far for So Little
uk: Так далеко і так мало

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
uk: На початку спускайтеся і копайте. Наприкінці досягнете золота знизу.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
uk: Завершіть, зібравши два самородки з обох боків драбини ліворуч, а потім чотири самородки на самому дні гробниці. Вам потрібно зробити так, щоб ворог упав на самородок, що висить біля лівої сторони піраміди. Інший потрібен вам, щоб заповнити яму на дні ліворуч.
    
    Решта — це декілька загадок на копання, часто з обмеженим часом на вихід з пастки, доки не закрився шлях відступу. Отримуйте задоволення!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
uk: Зістрибніть з колони, що розташована згори ліворуч і ви дістанетеся до золота. Вихід розташовано згори праворуч, на драбинах, що з’являться. Ідіть вздовж верхнього рівня, аж доки ви не опинитеся за сім або вісім кроків від правої межі, а потім спускайтеся.
    
    У напрямку ліворуч по діагоналі є два фальшивих блоки. Стрибайте у другий і залишайтеся у ньому копаючи праворуч. Тепер прямуйте до ланцюжка драбин, що веде вниз і ліворуч...

en: Flying Tower
uk: Летюча башта

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
uk: Ну, гаразд, вам слід бути швидким і точним тут, і це все, що ми можемо сказати...

en: Pot Hole
uk: Дірка від горщика

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
uk: Чудово, старий Мет був швидким і спритним цього дня, так само, як і ви.
    
    Ви можете спробувати прокопати три блоки ліворуч і один по центру, щоб вбити одного з ворогів праворуч на початку, але може статися так, що він впаде у яму праворуч, і вам не вдасться зібрати останню порцію золота.

en: Sticky Ladders
uk: Липкі драбини

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
uk: Почніть з підняття на приблизно три четвертих вгору драбиною. Вороги бігтимуть праворуч. Забіжіть на час нагору, щоб один з них провалився через фальшивий блок, у той час як інші бігтимуть до вас. Ідіть ліворуч, прокопайте дві ями, щоб ув’язнити їх, а потім біжіть праворуч, копайте і спускайтесь маленькою драбиною праворуч. Ворогам повинні спуститися довгою драбиною і заповнити собою два фальшивих блоки біля її основи.
    
    Копайте і спіймайте третього ворога нагорі товстої ділянки блоків, а потім біжіть до другого проміжку від основи довгої драбини, поряд з рядком блоків. Вороги повинні забігти у ями ліворуч.

en: The Laboratory
uk: Лабораторія

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
uk: Вам потрібно піднятися найлівішою драбиною, щоб зібрати всі самородки, а потім перейти на інший рівень. Рухайтеся вздовж, починаючи з правого боку, щоб забрати самородок вгорі по центру.
    
    Від ворогів можна позбутися за допомогою «бунзенівського пальника», вбивши їх праворуч від нього, просто прослизніть через середину пальника, коли вони майже схоплять вас і попадають за вами, або стрибніть ліворуч над їхніми головами перш ніж вони досягнуть вершини пальника.

en: Pete likes Ladders
uk: Піту подобаються драбини

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
uk: Тримайтеся між верхом і низом, заплутуючи ворога. Збирайте самородки, коли зможете. Якщо ворог підбере самородок, він може скинути його лише на одному з вільних проміжків. Тому змушуйте його бігати цим проміжками і терпляче вичікуйте...

en: Where is the Roof?
uk: А де дах?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
uk: Перш за все, зберіть все золото ліворуч і згори, потім розкопайте печеру і зберіть золота на драбинах між двома низькими стінами фальшивого блока.
    
    Якщо у тій секції буде ворог, вбийте його, сховавшись на дні за фальшивою стіною і прокопавши одну дірку поряд з нею. Ворог помре у спробі дістатися вас. Цей спосіб не спрацює, якщо на блоці, який ви бажаєте розкопати є золото...

en: Ninja Style
uk: Стиль ніндзя

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
uk: Після того, як зберете все золото ліворуч, рухайтеся вгору так, щоб ворог побіг за вами, а поті стрибніть вниз. Якщо ворог впаде поблизу середньої драбини праворуч, швидко піднімайтеся до точки вищої за цю драбину. Після декількох спроб, всі три вороги мають зібратися праворуч на довгій найправішій драбині. Тепер легко зібрати перші дві ділянки золота праворуч.
    
    Заманіть трьох або хоча б двох ворогів на середню драбину ліворуч. Рухайтеся вгору поряд з діркою у підлозі, стрибайте, біжіть праворуч, піднімайтеся довгою драбиною, стрибайте униз ліворуч і збирайте золото.
    
    Якщо на середній драбині зібралися лише два вороги, переконайтеся, що третій зістрибнув з правої драбини перш ніж побіжете на інший бік. Потім ви повинні пройти весь шлях угору довгою драбиною, чекати доки стане безпечним шлях ліворуч, і зрештою зібрати золото.
    
    Якщо вороги все ще утримують золото, змусьте їх переслідувати вас середньою драбиною, а потім стрибайте вниз аж до основи і знову на драбину, аж доки вони не розгублять своє золото.

en: Cooperation?
uk: Співпраця?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
uk: Все виглядає так, ніби слід заманити двох ворогів до двох ям на дні. Ну що ж, спробуйте, але дуже важко зробити так, щоб один з них опинився у правій ямі, а інший, з золотом, у лівій ямі. Чотири фальшиві блоки далі ліворуч на дадуть вам змоги пробігти праворуч і копати.
    
    Найкращим виходом буде зібрати ряд самородків на дні останніми, спочатку зістрибнувши на підвішений самородок праворуч і втікши драбиною, що там з’явиться.
    
    Ключем до збирання золота у лівій секції є ряд драбин вбудованих у блоки. Вихід знаходиться у трьох місцях з фальшивими блоками поряд. Стрибання на середину блоків у формі літери Т буде самовбивчим.
    
    Почніть зі збирання золота праворуч від T: так ви змусите ворога забігти у U-подібну яму.
    
    Стережіться фальшивого блоку посередині платформи внизу ліворуч. Вам слід зібрати золото окремими шляхами ліворуч і праворуч.

en: Triple Trap
uk: Потрійна пастка

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
uk: Першого ворога можна ув’язнити негайно. Ідіть вгору і праворуч і зупиніться на драбині праворуч від короткої колони. Як тільки з’явиться ворог, швидко здирайтеся нагору. Коли він знову дістанеться вас, йдіть ліворуч, стрибайте і піднімайтеся драбиною, що знаходиться ліворуч, нагору.
    
    Ворог побіжить праворуч, вздовж основи і впаде. Тепер спускайтеся на дно у лівий куток. Ворог повинен провалитися через фальшивий блок поряд з золотом.
    
    Зберіть все золото нагорі, а потім копайте і стрибайте до наступного ворога. Постійте на ньому, покопайте ліворуч і рухайтеся праворуч. Ворог провалиться у яму. Рухайтеся праворуч і збирайте золото у падінні.
    
    Тепер здирайтеся нагору, падайте на голову ув’язненого ворога через фальшивий блок під колоною і збирайте ще п’ять самородків. Далі копайте і спускайтеся короткою драбиною праворуч від блоків, щоб вбити ворога у ямі (золота у нього вже немає). Від знову з’явиться над вами і впаде через фальшивий блок назад у яму.
    
    Прокопайте три блоки між двома ворогами і спускайтеся короткою драбиною аж доки вороги не зберуться докупи. Прокопайте ще два блоки, щоб звільнити їх. Підніміться драбиною над бетонними блоками і, якраз перед тим як вороги почнуть здиратися на ці блоки, стрибайте униз на підлогу і біжіть униз і біжіть до основи короткої драбини. Вороги мають спуститися і забігти у подвійну яму праворуч.
    
    Швидко біжіть праворуч, головами ворогів. Стрибайте на останній шматок золота і з’явиться прихована драбина. Ух, нарешті!
    
    P.S. Іншим шляхом ув’язнення у фальшивий блок лівого ворога є спроба заманити його туди, спрямувавши найлівішою драбиною, поки ви біжете вздовж верхнього поверху і докопуєтесь до другого ворога. Строк виконання цього задуму має бути точно розраховано. Ви маєте встигнути прокопати і зістрибнути до того, як ворог здереться нагору і побіжить праворуч.
    
    Пізніше, здеріться правою драбиною нагору, почекайте на лівій балці над фальшивим блоком доки найлівіший ворог почне бігти у вашому напрямку, тоді стрибайте. Знову почекайте доки він не почне стрибати, а потім прокопайте два блоки праворуч від короткої драбини, ідіть праворуч і стрибайте, потім біжіть ліворуч до основи короткої драбини. Ворог має провалитися через фальшивий блок і драбину у фальшивий блок внизу.
    
    P.P.S. Використовувати цей метод слід безпомилково і не вагаючись! Це саме стосується і першого методу!

en: State Of Terror
uk: Місто страху

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
uk: Тільки-но ви подумали, що це було просто... п’ятнадцять рівнів чистого жаху, з єдиним правилом: спритний-і-ще-швидший для Золотошукача. Крім того, вам доведеться часто копати під час падіння.
    
    Автор рівня Stuart Popejoy — spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
uk: «Легке» золото

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
uk: Рухайтеся вниз з платформи на платформу, аж до третьої платформи знизу. Зачекайте на її найправішій точці, доки вороги не проваляться на дно.
    Стрибайте на найнижчу платформу, викопайте золото над вами, а потім копайте праворуч, під час падіння, і повертайтеся на верх платформи. Прямуйте нагору якнайшвидше.

en: Fear of Heights
uk: Страх перед висотою

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
uk: Для кожної зі сторін терасоподібної конструкції біжіть вгору зовнішньою драбиною з дна і стрибайте на найнижчу платформу. Здирайтеся центральною драбиною і чекайте у проміжку на той момент, коли вороги з зовнішніх драбин попадають. Падайте за ними і забирайте золото.
    Зібравши золото, біжіть праворуч, вздовж верхнього поверху з ворогами на хвості, і падайте праворуч від зовнішньої драбини. Як тільки вороги попадають за вами, знову здирайтеся драбиною вгору і падайте їм на голови, щоб дістатися жердини.

en: The Spiral
uk: Спіраль

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
uk: Пробивайтеся спіраллю, копаючи ями для ворогів якраз перед тим, як ви з’явитеся з тунелю.
    Рухайтеся вгору ліворуч. Коли побіжете праворуч, стрибайте у зиґзаґоподібну область перш ніж це зроблять вороги, так, щоб дістатися верхньої ділянки праворуч. Зібравши золото, копайте, щоб ув’язнити ворогів на дні, а потім виходьте на наступний рівень ліворуч вгорі.

en: Crags of Fire
uk: Скеля вогню

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
uk: В загальних рисах, копайте вниз і проходьте, щоб дістатися золота, потім рухайтеся праворуч і вгору до наступної скелі.
    Крім того, скелю посередині згори слід проходити з другої скелі ліворуч. Залиште один шматок золота на середній ділянці наостанок. Коли заберете його, швидко тікайте!

en: The Heist
uk: Пограбування

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
uk: Найбезпечніше увійти до будинку, спускаючись верхньою лівою драбиною і чекаючи над короткою драбиною на можливість пройти праворуч. Коли ворог наблизиться, пробігти над ним до жердини. Потім рухатися праворуч, щоб зістрибнути на балкон, тоді прокопати його і впасти.
    Забігти у передпокій, а далі вгору декоративною драбиною за золотом. Зістрибнути ліворуч на бетонний блок і зачекати доки вороги зберуться докупи. Зістрибнути ліворуч і бігти назад назовні до бетонного парапету з ворогами на хвості. Використати ту ж драбину і жердину, щоб повернутися до будинку.
    Здертися на самісіньку верхівку будинку найправішими драбинами. Зупинитися на найлівішій точці даху. Зачекати доки ворог впаде під вами, а потім відступити на один крок назад, копати і падати за ним на балкон, де ви зберете три шматки золота. Якщо ви почекаєте на даху достатньо довго перш ніж впасти, ви можете змусити декількох ворогів побігти за вами, отже їх буде ув’язнено на балконі.
    Використайте драбини праворуч, щоб зібрати золото, що залишилося і виходьте.

en: Endless Enemies (1)
uk: Незліченні вороги (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
uk: Зберіть золото, рухаючись згори вниз. Перед тим, як забрати останній шматок викопайте ворогові яму праворуч від нього. Далі, якнайшвидше біжіть вгору.

en: Torture Chamber
uk: Камера тортурів

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
uk: Зістрибніть з драбини, копаючи ліворуч, щоб звільнити шлях до драбини нагору. Продовжуйте рухатися ліворуч жердиною, а потім стрибайте, копаючи ліворуч, і зберіть золото. Йдіть праворуч, впадіть через фальшивий блок під драбиною, рухайтеся праворуч і падайте тунелем через блоки до жердини.
    Прямуйте праворуч і впадіть ще одним тунелем через блоки, копаючи праворуч. Копайте і ув’язніть ворога поряд з драбиною, біжіть нагору і ліворуч, а потім копайте і падайте, щоб зібрати золото. Знову копайте, щоб ув’язнити ворога. Коли перша яма заповниться, біжіть нагору секції з ворогом на хвості. Копайте ліворуч, щоб зібрати золото і впасти назад на жердину.
    Далі, прямуйте ліворуч і впадіть тунелем через блоки, копаючи ліворуч, щоб ув’язнити наступного ворога. Йдіть до верхньої лівої частини секції, там стрибайте і копайте ліворуч, а потім стрибайте ліворуч, щоб дістатися платформи ліворуч на дні.
    Тепер ви можете вирушити спіраллю з драбин і тунелів через блоки, щоб зібрати ще чотири шматки золота.
    Після цього, повертайтеся назад праворуч, падайте і пройдіть головою ув’язненого ворога на дні, щоб повернутися до правої частини ігрового поля. Прямуйте вгору драбинами аж до верхнього правого кута, потім падайте, двічі копаючи праворуч, щоб дістатися останнього шматка золота. Повторіть падіння тунелем через блоки праворуч і копайте праворуч, щоб ув’язнити ворога. Нарешті, тікайте через праву частину ігрового поля.

en: Endless Cascade
uk: Нескінченні ступені

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
uk: Швидко йдіть праворуч і вниз сходами, за вами слідом бігтимуть вороги. Копніть один раз, приблизно на півдороги донизу. Після першого шматка золота, копайте і йдіть вгору піддрабиною. Зачекайте під наступним блоком нижче того, де ув’язнено ворога. Ворог видереться і спускатиметься, біжіть через отвір, де він був, перш ніж той закриється. Потім ви можете використати ворога, щоб дістатися наступної піддрабини праворуч.
    Біжіть нагору піддрабини, вище і вниз сходами. Копайте ліворуч, стоячи на голові ворога, а потім копайте праворуч під ворогом, коли ви вже поряд з ним. Біжіть над ним, щоб зібрати все золото, що у нього було, а потім вниз на кілька сходинок. Копайте і піднімайтеся піддрабиною, щоб зачекати доки ворог відновиться і побіжить вниз вашими сходами так, що ви зможете використати його, щоб перейти на наступну піддрабину. Повторіть процедуру для сходів, що залишилися праворуч, аж доки не досягнете верхньої жердини.
    Прямуйте уздовж до лівого краю і падайте на верхній блок нижньої лівої секції. Зберіть все золото, залишивши найлівіший шматок на других сходах наостанок, якщо ви цього не зробите, ви провалитеся і будете ув’язнені.
    Прослизніть повз ворогів, тікаючи вгору драбинами і заманюючи їх на сходинки. Біжіть весь час праворуч і вгору останньою драбиною. Копайте за потреби, щоб пошити ворогів у дурні, просуваючись каскадами, що лишилися, а потім підніміться вгору драбинами скраю праворуч до виходу з рівня.

en: Infiltration
uk: Проникнення

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
uk: Біжіть швидко і копайте вправно...
    У внутрішній камері станьте на найлівішому або найправішому блоці згори і розкопайте наступний за ним блок у напрямку центру. Стрибніть на ворога і біжіть праворуч або ліворуч, а потім викопайте яму, щоб його ув’язнити. Вам слід бути швидкими!

en: Endless Enemies (2)
uk: Незліченні вороги (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
uk: Йдіть ліворуч і падайте на золото, потім йдіть праворуч, щоб зібрати ще два шматки. Зачекайте, підніміться до жердини біля правого краю ігрового поля, щоб вороги зібралися праворуч на дні.
    Тепер прямуйте ліворуч і вниз і падайте на найлівіше золото на дні. Останнє золото поки що не беріть, йдіть праворуч і вгору вздовж трьох жердин і трьома драбинами. Відступіть ліворуч від третьої драбини, копаючи ліворуч, щоб підготувати пастку для ворога у кімнаті ліворуч.
    Швидко спускайтеся, падайте на останнє золото і приготуйтеся рухатися швидко вгору і ліворуч, доки тримається коротка прихована драбина внизу ліворуч. За вами натовпом бігтимуть вороги, але продовжуйте рухатися, доки не дістанетеся місця, де ви вже ув’язнили ворога. Він має бути там і досі.
    Продовжуйте рухатися вгору і ліворуч короткою драбиною, а потім вниз і ліворуч довгими жердинами і драбинами до наступної короткої драбини. Знову йдіть вгору і ліворуч, а потім вгору і праворуч довшими драбинами і жердинами нагору екрана.

en: Tunnels (1) - The Monster
uk: Тунелі (1) — Монстр

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
uk: Монстр майже повністю складається з фальшивих блоків. Проаналізуйте бетонні складові його тіла, щоб визначити куди слід падати, а куди не слід. Всіх чотирьох ворогів слід ув’язнити над відповідними бетонними частинами, щоб ви змогли дістатися відповідних шматків золота.
    Використовуйте на свою користь правила Золотошукача, щоб ув’язнити ворогів.
    Зачекайте на верхній жердині у точці, у яку ви хочете скинути ворога. Як тільки він до вас наблизиться, падайте на нижчу жердину і рухайтесь ліворуч або праворуч, щоб уникнути долі ворога. Отак він вскочить у халепу, тоді як ви почуватиметесь безпечніше.

en: Breaking and Entering
uk: Пробитися і увійти

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
uk: Продирайтеся у нижню кімнату ліворуч, а потім просувайтеся нагору праворуч. Прямуйте ліворуч, збирайте золото і тікайте, прокопавши хід на середній поверх. Продовжуйте рух вниз аж до правого краю дна.
    Перш ніж забрати другий шматок золота, повисіть на верхній жердині у центрі кімнати і прокопайте один блок з двоблокової стіни праворуч. Біжіть ліворуч головами ворогів, збирайте золото назад через розкопаний блок.
    Біжіть нагору у верхню праву кімнату, а потім на нижню ділянку ліворуч через центр. Заплутуйте ворогів у будь-який спосіб і здирайтеся вгору до верхньої лівої кімнати. Щоб вибратися з будинку, швидко копайте, падаючи поряд з лівою стіною.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
uk: Тунелі (2) — Вулик

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
uk: Йдіть нагору центральної драбини і розпочніть з лівої половини.
    Падайте на драбину з золотом. Змусьте ворога пробігти по фальшивому блоку під драбиною. Падаючи, копайте ліворуч; біжіть драбиною до прогалини і чекайте доки ворог провалиться, втече, і провалиться знову у викопану вами яму; біжіть вгору і ліворуч жердиною, падайте на драбину, копаючи ліворуч, стрибайте ліворуч, забирайте золото, йдіть праворуч і стрибайте до кімнати поки вороги відновлюються; забирайте золото. Можете прокопати отвір до нижньої кімнати, якщо забажаєте.
    Інші кімнати доступні через тунелі з фальшивих блоків. Обдурюйте за їх допомогою ворогів або стрибайте у них, щоб забрати золото.
    Щоб дістатися правої частини рівня, стрибайте у тунель з фальшивих блоків поряд з центральною драбиною і швидко біжіть праворуч, копаючи позаду себе, щоб ув’язнити ворогів. Збирайте золото видираючись нагору і стрибаючи у тунелі з фальшивих блоків праворуч на кожній ділянці.

en: Four Chambers Suspended
uk: Чотири підвішені камери

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
uk: Перша камера. Прокопайте хід униз, щоб забрати верхній лівий шматок золота. Падайте на ворогів, щоб забрати золото праворуч. Оминайте їх, щоб забрати решту. Ув’язніть ворогів згори праворуч, коли копатимете крізь підлогу камери.
    Коли ви з’явитесь на рівні, ви маєте зістрибнути на драбину поряд з бетонним блоком. Спустіться цією драбиною під бетонний блок праворуч, а потім підніміться нагору у наступну камеру.
    Друга камера. Просувайтесь праворуч з стовпа на стовп, використовуючи ваші навички копання, щоб забрати золото. На найправішому стовпі, падаючи, копніть ліворуч, а потім стрибніть ліворуч, одночасно копаючи праворуч і ліворуч. На платформі з трьох блоків, що тепер залишилася, прокопайте лівий блок, а потім правий і центральний, падаючи праворуч. Заберіть золото праворуч і падайте на останній шматок золота, копаючи ліворуч. Знову копайте ліворуч, стрибайте на драбину поряд з бетонним блоком, як і перед цим, і піднімайтеся до наступної камери.
    Третя камера. Копайте праворуч, падайте на лівий шматок золота і негайно копайте праворуч, щоб ув’язнити ворога, потім копайте і виходьте ліворуч. Повторіть це одним блоком вище, щоб забрати шматок золота праворуч. Тепер повертайтеся нагору і падайте у нижню секцію, над ворогом. Вчепіться за коротку жердину ліворуч і просувайтесь вздовж, щоб вчепитися за довгу жердину, що веде ліворуч. Падайте на золото, копайте, щоб ув’язнити ворога і виходьте ліворуч. Повторіть цю процедуру, щоб дістатися другого підвішеного шматка золота. Після цього копайте униз і виходьте на драбину поряд з бетонним блоком, а отже до шляху у останню камеру.
    Четверта камера. Ув’язніть ворога, біжіть нагору, копайте вниз ліворуч, почекайте доки прибіжить ворог і падайте на нього, щоб забрати золото ліворуч. Коли буде зібрано все золото у камері, біжіть на дно і падайте на нижній рівень.
    Там забирайте золото, що залишилося і швидко тікайте на наступний рівень.

en: Ruins
uk: Руїни

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
uk: Падайте на ворога, копайте нижче прогалини праворуч, а потім швидко відходьте праворуч над його головою. Забирайте золото, падайте крізь фальшивий блок, біжіть нагору драбини праворуч і йдіть праворуч вздовж нижньої жердини. Копайте праворуч (таким чином ув’язнивши другого ворога), забирайте золото, падайте, копайте ліворуч, падайте, забирайте два шматки золота і піднімайтеся двома драбинами.
    Просуньтеся ліворуч крізь фальшивий блок — другий ворог має бути все ще ув’язненим нижче. Йдіть ліворуч до драбини, спускайтеся, а потім рухайтеся ліворуч і вниз крізь фальшивий блок. Заберіть один шматок золота, копайте праворуч, забирайте три шматки золота, копайте і піднімайтеся драбинами праворуч.
    Знову йдіть ліворуч за допомогою жердини, але цього разу здирайтеся нагору. Заберіть одне золото і копайте праворуч, щоб ув'язнити ще одного ворога. Просувайтеся вгору до верху, йдіть праворуч, падайте і продовжуйте рух до бетонного блоку згори у центрі.
    Перехитруйте ворога у бетонній ділянці, а потім виходьте, впавши на нього і рухаючись до прогалини ліворуч, а потім вниз крізь два фальшивих блоки. Вчепіться за жердину у центрі екрана і рухайтеся праворуч і знову вгору на верх. Просувайтеся ліворуч жердиною і чекайте доки останній ворог не увійде у бетонну ділянку. Заберіть золото згори, падайте і знову виходьте ліворуч, залишивши двох ворогів ув’язненими у бетоні. Знову йдіть вгору до верху, але цього разу продовжуйте рух у напрямку верхнього лівого кута екрана.
    Коли ви туди доберетесь, копайте, падайте на ділянку з золотом і двічі копайте ліворуч, щоб провалитися далі. Тепер падайте на найлівіший стовп і копайте блок, що заважає рухові на стовпа. Почекайте доки ворог знизу вступить на стовп, а тоді падайте на нього, щоб зібрати золото у виступах бетонної конструкції. Падайте на золото, що залишилося, а потім у лівий нижній кут.
    Біжіть праворуч і вгору, потім знову праворуч, падайте на три шматки золота і рухайтеся у напрямку нижньої частини середини екрана. Обдуріть ворога, йдіть до найвищої драбини праворуч, двічі копніть і падайте на шматок золота і три блоки, одночасно копаючи праворуч. Виходьте праворуч, щоб зібрати ще золота, а потім здирайтеся драбиною, копайте і падайте, щоб зібрати ще два шматки золота. Знову здирайтеся драбиною, вчепіться за жердину ліворуч, піднімайтеся, а потім рухайтеся праворуч, щоб забрати чотири шматки золота. Копайте у правій частині і падайте крізь три фальшиві блоки.
    Падайте у камеру, прямуйте праворуч і копайте ліворуч. Копайте внизу ліворуч, щоб вибратися з камери, а потім повертайтеся до жердини і падайте на золото у цій камері. На цей раз вийдіть праворуч, зберіть трохи золота і здирайтеся вгору, вгору і ще раз вгору. 
    Обдуріть ворогів у верхній правій області. Можна заманити їх до камери внизу, бігаючи поперед низ вверх драбинами. Заберіть найправіше золото у середньому рівні останнім, а золото праворуч внизу найостаннішим.
    Швидко тікайте!

en: Tutorial
uk: Навчання

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
uk: Ця навчальна гра включає прості рівні, які навчать вас правилам гри Золотошукача і допоможуть розвинути необхідні для початку навички. У кожного рівня є короткий опис, потім починається гра...
    
    Пізніше, граючи в Золотошукач ви зрозумієте, що ця гра включає в себе тактику, стратегію і вирішення головоломок — все в одній грі.

en: Hi!
uk: Привіт!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
uk: Привіт! Ласкаво просимо до гри Золотошукач! Мета гри полягає у тому, щоб зібрати всі золоті самородки і піднятися на наступний рівень. Схована драбина до наступного рівня з'явиться після того, як буде зібрано всі самородки.
    
    Зелена фігурка — це ваш герой. Щоб зібрати самородки просто вкажіть мишкою напрямок руху героя. Але спочатку на нього подіє тяжіння і він упаде...

en: Navigation
uk: Маневрування

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
uk: Це вправа з переміщення. Ідіть слідом з самородків доки праворуч не з'явиться драбина нагору. Герой може слідувати за мишею тільки простими шляхами − прямою лінією або вздовж літер L і U, отже слідкуйте за тим, щоб не відійти занадто далеко від нього.
    
    УВАГА! Спробуйте не впасти з драбини чи бруса в бетонну яму в правому нижньому кутку. Звідти немає виходу, тому, якщо ви туди потрапите, вам доведеться вбити героя (натиснувши Q) і почати рівень знову.

en: Digging
uk: Копання

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
uk: Тепер вам доведеться копати, щоб дістатися золота! Користуючись правою і лівою кнопками мишки ви можете копати праворуч чи ліворуч від героя. Після цього герой може стрибнути у викопану ним яму. Він також може викопати декілька дірок нараз і пробігти ними. Але будьте уважні − за певний час діра затягується. Пильнуйте, бо якщо діра з вашим героєм затягнеться, він помре.
    
    Під час копання герой має на щось спиратися, опорою може бути драбина, бетонний або цегляний блок чи стовп. У деяких чемпіонських іграх можна копати під час падіння, але не у цій.
    
    У третій зверху камері вам доведеться викопати дві діри, стрибнути у них і швиденько викопати ще одну, щоб пройти через два рівні. Праворуч треба буде викопати три діри, потім дві, потім одну. Також на цьому рівні треба буде вирішити декілька головоломок. Хай щастить!
    
    До речі, копати можна тільки через цеглу, але не через бетон.

en: You Have ENEMIES!
uk: У вас з'явились ВОРОГИ!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
uk: До цього часу все було гарно і просто, але гра не була б цікавою без ворогів. Вони також полюють на золото, і що ще гірше − вони полюють на вашого героя! Він помирає, якщо його схоплять, але якщо у вас залишилися додаткові життя, ви продовжите рівень спочатку. 
    
    Ви можете втекти від ворогів, закопати їх у свої діри або заманити туди, звідки вони не зможуть вибратися.
    
    Якщо ворог потрапляє у яму, від віддає все золото яке має а потім через деякий час вибирається з діри. Якщо яма затягнулася, коли там ворог — він помирає і з'являється десь в іншому місці. Ви можете вбивати ворогів, навмисно викопавши декілька ям підряд.
    
    Ви можете бігати головами ваших ворогів. На початку цього рівня вам доведеться це зробити. Викопайте яму, спіймайте туди ворога і пробіжіть по ньому і при цьому не попадіться іншому переслідувачу...
    
    Якщо ви відчуваєте напруження нервів, можете будь-коли натиснути клавішу паузи (типові P або Esc) і трохи відпочити. Натисніть цю клавішу знов, коли захочете продовжити гру.

en: Bars
uk: Бруси

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
uk: Ви можете рухатися горизонтально брусами (або жердинами), але якщо ви спробуєте рухатися вниз, ви впадете. До речі, збирати золото можна впавши на нього.

en: False Bricks
uk: Фальшива цегла

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
uk: Деяка цегла на цьому рівні не така, як здається. Якщо ви наступите на неї, ви провалитесь. Вороги теж будуть провалюватися.

en: Bye ...
uk: Па-па ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
uk: Це просто легенький рівень на прощання. Отримуйте задоволення від інших ігор Золотошукача.
    
    Не забувайте, у грі є редактор рівнів, так що ви з вашими друзями можете влаштовувати змагання на зроблених власноруч рівнях. У меню «Довідка» є підручник з Золотошукача, в ньому міститься більше інформації, ніж у цій навчальній інструкції. 
    
    Приємно було показати вам тут, як грати цю гру. На все добре!

en: Advanced Tutorial
uk: Поглиблене навчання

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
uk: Ця навчальна гра підготує вас до того, що ви можете зустріти в середніх рівнях «Вступної» гри. Насолоджуйтеся...

en: Bars and Ladders
uk: Бруси і драбини

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
uk: Копати нікуди, тому доведеться ухилятися від ворогів і не падати у не слушний момент. Постарайтеся тримати ворогів разом. 
    
    Якщо ворог підведений золотим кольором, значить він несе золото. Він може впустити його, коли біжить через цемент, або на вершині драбини. Терпіння, просто терпіння!

en: To kill ...
uk: Знищити ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
uk: Ви не можете піднятися вгору до золота, так що доведеться примусити ворогів принести вам золота. Але як зробити так, щоб вони продовжувати приносити самородки?
    
    Відчуваєте напруження? Натиснувши P чи Esc можна зробити паузу. Також, в меню «Параметри» можна зменшити швидкість гри.

en: ...  Or not to kill?
uk: ... Чи не знищувати?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
uk: Ворога краще не вбивати. Спробуйте, і дізнаєтеся чому ... ги ... ги-ги!
    
    Якщо ви його все-таки вб'єте до того як ви зібрали все золото, однаково, ви зможете закінчити рівень розривши стінку його ямки.

en: Traps
uk: Пастки

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
uk: Деяка цегла не така, як здається. Її називають фальшивою цеглою, провалами або пастками. Якщо ви наступите на одну з них, ви провалитеся. Вороги, які на неї наступили можуть несподівано впасти на вас. Іноді треба буде провалитися, щоб зібрати золото.
    
    Спочатку стрибніть в бетонну яму прокопайте дірку і вийдіть через неї; це на деякий час затримає одного з ворогів...

en: Challenge
uk: Випробування

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
uk: Ці невеликі хитрі рівні створені Пітером, Саймоном, Женевьєвою і їхнім батьком Яном Уадгемом. Правила гри традиційні. Успіхів!

en: Easy Start
uk: Легкий початок

en: Drop through the false brick under the bar.
uk: Проваліться через блок-декорацію під плиту.

en: Mobile Bricks
uk: Рухлива цегла

en: Just run over the enemies' heads.
uk: Просто біжіть головами ворогів.

en: The Big Haul
uk: Велика здобич

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
uk: Просувайтеся праворуч і ув’язніть ворогів, що з’являться. Потім відступайте від ворогів, що падають за вами, а тоді копайте, копайте і ще раз копайте, щоб убити їх.
    
    Після цього рухайтеся праворуч і зачистіть від золота всі блоки і конструкції з драбин у порядку починаючи від правого боку ліворуч.

en: Quick Off The Mark
uk: Швидко вшивайся

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
uk: Біжіть дуже швидко ліворуч на початок. Продовжуйте копати аж доки вороги не розгублять усе золото. Тікайте на вищий рівень і копайте там, якщо це потрібно.

en: Who Needs Enemies?
uk: Кому потрібні вороги?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
uk: Пробивайтеся через ряди з трьох блоків поряд з драбиною.

en: Asymmetrical
uk: Асиметрично

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
uk: Залиште самородок ліворуч внизу наостанок. Блоки-декорації відкриють вам шлях до більшості самородків, але вони розташовані несиметрично.

en: Goldrunner Prophecy
uk: Пророцтво золотошукача

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
uk: Peter W. створив це у 1985. Бачите ці пророчі літери GR? У-у-у!
    
    Коли зберете золото внизу ліворуч, почекайте там, і перший ворог неодмінно впаде у яму перед вами.
    
    Коли ви перейдете праворуч, зберіть усі самородки окрім трьох, що висять під драбиною. Поки що не чіпайте їх.
    
    Щоб забрати золото над ув’язненим ворогом, підніміться драбиною, розкопайте чотири блоки, почекайте доки вони не почнуть знову з’являтися, тоді розкопайте ще один, знову підніміться, знову розкопайте перші два і шлях до золота відкрито, зберіть його і тікайте головами ворогів.
    
    Якщо ви звільнили ворога, тікайте швидше туди, де ви можете заманити його до пастки і вбити. Після однієї чи двох спроб він знову з’явиться безпечним вище ліворуч.

en: The Rosette
uk: Розетка

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
uk: Спробуйте зібрати ворогів разом, вийшовши на середину, а потім рушивши донизу. Тепер ув’язніть їх у западині на дні, поки що не зважаючи на те золото, що там є. Станьте на одній стороні, якраз над западиною, а потім стрибніть вниз на одну клітинку, а вороги у цей час потраплять до западини.
    
    Зберіть все золото поза западиною, а потім звільніть ворогів і спрямуйте їх над вершинами драбин, аж поки вони не розгублять своє золото.

en: He Has The Gold
uk: Він має золото

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
uk: Ворог праворуч ув’язнений з деякою кількістю золота.
    
    Ви можете вбити його і знищити золото, копаючи ліворуч від малої драбини. Можливо вам потрібно буде вбити і другого ворога і ув’язнити його у тому ж місці.

en: Towers of Gold
uk: Золоті башти

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
uk: Перш ніж убити хоча б одного ворога, вам слід зібрати все золото на вершинах башт і над стовпами.
    
    Єдиним місцем, де слід розпочати, є місце якраз під другою баштою з лівого краю. Копніть раз, щоб ув’язнити першого ворога, що побіжить за вами, біжіть праворуч, щоб зібрати трохи золота, відступіть назад і ув’язніть другого ворога якраз ліворуч від третьої башти. Потім біжіть праворуч, на вас чекає гаряча гонитва, але ви залишитеся живим!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
uk: Пхайте два блоки поряд з драбиною, а потім чекайте на попутні блоки.

en: Delayed Drop
uk: Затримане падіння

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
uk: Ворог ліворуч впаде перш ніж ви встигнете пройти ворога праворуч.
    
    Тому залишайтеся нагорі разом з ним, час від часу копаючи яму і ув’язнюючи його, аж доки другий ворог не повернеться нагору драбиною. Потім ретельно зачистіть бетонну основу.

en: Maze of Ladders
uk: Лабіринт з драбин

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
uk: Рухайтеся ліворуч від центру і здирайтеся нагору, потім можете зістрибнути і піти ліворуч або праворуч, щоб зібрати все золото.
    
    Залиште самородок у U-подібній западині наостанок.
    
    Не чіпайте ворога. Нехай залишається ув’язненим.

en: Ride Them Down
uk: Проїдьтесь ними

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
uk: Швидко спровадьте перших двох ворогів у подвійну яму ліворуч від золота. Спочатку заведіть обох у маленький проміжок, а потім відпустіть ліворуч.
    
    Тепер падайте на них і збирайте золото, а потім заведіть третього ворога вниз і використайте його, щоб вимостити шлях до драбини.

en: Hair's Breadth Timing
uk: Точний відлік

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
uk: Прокопайте два блоки згори по центру. Доки вони почнуть з’являтися знову, прокопайте ще два, біжіть верхом і копайте поряд з короткою драбиною.  Стрибайте і збирайте золото. Не гайте ні хвилини!
    
    Останнім заберіть золото внизу ліворуч. Щоб рушити праворуч, впадіть через фальшивий блок під короткою драбиною, а потім продирайтеся вздовж якраз під бетонним блоком.
    
    У середній частині секції праворуч, станьте під правим стовпом поряд з ямою, копайте ліворуч, падайте через фальшивий блок, потім копайте ще двічі, просуваючись вниз і ліворуч. Нарешті, станьте на короткій драбині, прокопайте ваш вихід праворуч, біжіть наче шалений назад до ями, падайте у неї, збирайте золото, падайте через декілька блоків і знову копайте, щоб перейти на наступний рівень.

en: The Three Musketeers
uk: Три мушкетери

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
uk: Вам слід вбити усіх трьох Мушкетерів, так, щоб вони заповнили собою три фальшиві блоки під прогалиною у блоках згори. Не зважайте на д’Артаньяна внизу праворуч. Ви просто пройдетеся по ньому, щоб дістати самородок.
    
    Зберіть золото від лівого боку праворуч вздовж низу ігрової області, а потім від правого боку ліворуч вздовж верху. Залиште один самородок ліворуч від центру на бетоні, його заберіть останнім.
    
    Перш ніж ви це зробите, розкопайте рядок з трьох блоків вище і ліворуч від нього, а потім виходьте на наступний рівень точно тим самим шляхом, яким ви раніше пройшли.

en: Rat Trap
uk: Пастка для пацюків

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
uk: Рухайтеся якомога швидше, щоб ув’язнити двох ворогів і пробігтися по ним. Якщо ви дочекаєтеся моменту, коли вони майже дістануть вас, обидва вони можуть вижити, потім ви можете побігти вгору і вздовж до дна праворуч, спуститися драбиною до бетону і навіки ув’язнити ворогів у сусідній ямі.
    
    Якщо один з ворогів застряг у баштоподібній конструкції, використайте цей же трюк. У основі башти є фальшиві блоки. Якщо ворога ув’язнено, а в нього все ще є золото, викопайте ще одну яму праворуч від ями, повертайтеся вниз драбиною і чекайте на смерть ворога, таким чином золото буде знищено.

en: Head Case
uk: Справі у голові

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
uk: Цей рівень — для розігріву перед наступним. Щоб забрати золото праворуч, спускайтеся на голову ворога, спрямуйте його ліворуч і рухайтеся за ним у цьому ж напрямку, коли зістрибнете з його голови, копайте праворуч. Потім ви можете забігти всередину, забрати золото і вийти перш ніж блок закриється.
    
    Якщо ви перейдете у правий нижній кут, ваш ворог може впасти у дірку з золотом.

en: Under the Stairs
uk: Під сходами

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
uk: Почніть з вбивства ворогів. Коли вони пострибають у простір праворуч, рухайтеся вниз і ліворуч, щоб вони впали далі всередину і не чіпали золота. Якщо вони пройшли більше ніж третину шляху всередину, їх буде ув’язнено назавжди.
    
    Тепер беріться до трьох загадок на копання і біг. Можливо, потрібно буде зробити декілька підходів, щоб забрати все золото. Нарешті, заберіть найправіший самородок.

en: Bertie Beetle
uk: Жук Берті

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
uk: Верхівка цього рівня копіює верхівку рівня «Справа у голові» (13). Ув’язніть ворога праворуч поряд з верхом драбини. Відбіжіть вниз драбиною, таким чином заманивши ворога до першої з ям. Вам слід буде зробити це декілька разів.
    
    Тепер вам слід заманити ворога до ями у дальньому куті внизу, так, щоб ви могли пробігтися ним, коли збиратимете золото всередині жука.
    
    Ув’язніть ворога у кінці ряду блоків під вусами жука. Станьте перед ним, копніть праворуч і стрибайте вниз. Відступіть праворуч, копніть ліворуч, і ув’язніть його знову, коли він поженеться за вами.
    
    Біжіть вниз ліворуч, викопайте блок праворуч від ями і знову ув’язніть ворога. Заберіть самородок, копніть ліворуч і тікайте ліворуч на бетон. коли ворог вибиратиметься він впаде до ями.

en: Short Circuit
uk: Коротке коло

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
uk: Йдіть проти годинникової стрілки вздовж кола і візьміть з собою ворога, ув’язнивши його у ямах на дні ліворуч, нижче праворуч та вище праворуч. Потім ви можете побігти вздовж бетонного блоку і зібрати там золото.
    
    Потім зберіть все золота у лівій частині, крім одного самородка над драбиною. Щоб забрати його, звільніть другого ворога і проведіть його вздовж всього шляху колом. Проведіть його вгору довгою драбиною, стоячи на ній поки він біжить ліворуч і падає. Тепер йдіть до лівого кінця бетонної ділянки поки він кружляє вздовж лівого боку ігрового поля. Коли він впаде до ваших ніг, повертайтеся до малої драбини і забирайте золото.
    
    Щоб пройти ліву нижню яму, встаньте на голові ворога і копайте ліворуч. Коли впадете копайте праворуч і тікайте, але залишайтеся внизу доки блоки не закриються, а потім ви можете використати коротку драбину, щоб провести ворога вгору, вздовж, вниз і з гри.
    
    Щоб впоратися з нижньою правою ямою, ідіть і заберіть золото у центрі кола, потім копайте там по обидва боки від короткої драбини. Стрибайте ліворуч, а ворога буде спіймано праворуч. Коли ворог відновиться, він побіжить праворуч і впаде до ями. Встаньте у нього на голові і копайте ліворуч, щоб звільнити його.
    
    Змусьте ворога піднятися драбиною праворуч і вирушити ліворуч, стоячи трохи вище від основи драбини. Вам слід точно розрахувати час, коли почнете копати, щоб ув’язнити його у верхній правій ямі. Як тільки він там опиниться, ви можете пробігти по ньому. Якщо у нього все ще є золото, встаньте ліворуч від ями і копайте, аж доки він не скине золото під час свого пересування.

en: Synchronised Running
uk: Синхронний біг

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
uk: Так, ви маєте бігти попереду своїх ворогів — весь шлях! Все що потрібно — щоб рука не тремтіла.

en: &New Game...
uk: &Нова гра...

en: Pla&y Next Level
uk: Грати на н&аступному рівні

en: Play next level.
uk: Грати на наступному рівні.

en: Try the next level in the game you are playing.
uk: Спробувати пройти наступний рівень поточної гри.

en: &Load Saved Game...
uk: &Завантажити збережену гру...

en: &Save Game...
uk: Зберегти &гру...

en: Save A Solution...
uk: Зберегти проходження…

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
uk: Зберегти проходження рівня до файла з назвою «sol_&lt;префікс&gt;.txt» у вашому каталозі даних користувача…

en: &Show a Solution
uk: Показати про&ходження

en: Show how to win this level.
uk: Почати спосіб проходження цього рівня.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
uk: Відтворити запис проходження цього рівня, якщо такий існує.

en: &Instant Replay
uk: Н&егайний повтор

en: Instant replay.
uk: Негайний повтор.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
uk: Показати запис проходження рівня, на якому ви зараз граєте.

en: Replay &Last Level
uk: Повтор попе&реднього рівня

en: Replay last level.
uk: Повтор попереднього рівня.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
uk: Показати запис проходження останнього рівня, байдуже виграли ви чи програли.

en: &Replay Any Level
uk: П&овторити довільний рівень

en: Replay any level.
uk: Повтор довільного рівня.

en: Show a recording of any level you have played so far.
uk: Показати запис проходження довільного пройденого рівня.

en: &Kill Hero
uk: &Вбити героя

en: Kill Hero.
uk: Вбити героя.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
uk: Вбити героя, якщо він опиниться у безвихідній ситуації.

en: &Create Level
uk: &Створити рівень

en: Create level.
uk: Створити рівень.

en: Create a completely new level.
uk: Створити повністю новий рівень.

en: Create
uk: Створити

en: &Edit Level...
uk: Р&едагувати рівень...

en: Edit level...
uk: Редагувати рівень...

en: Edit any level...
uk: Редагувати будь-який рівень...

en: Edit
uk: Змінити

en: &Save Edits...
uk: З&берегти зміни...

en: Save edits...
uk: Зберегти зміни...

en: Save your level after editing...
uk: Зберегти ваш рівень після зміни...

en: Save
uk: Зберегти

en: &Move Level...
uk: &Перемістити рівень...

en: Move level...
uk: Перемістити рівень...

en: Change a level's number or move it to another game...
uk: Змінити номер рівня або перемістити його до іншої гри...

en: &Delete Level...
uk: &Вилучити рівень...

en: Delete level...
uk: Вилучити рівень...

en: Delete a level...
uk: Вилучити рівень...

en: Create &Game...
uk: Створити &гру...

en: Create game...
uk: Створити гру...

en: Create a completely new game...
uk: Створити повністю нову гру...

en: Edit Game &Info...
uk: Редагувати &інформацію про гру...

en: Edit game info...
uk: Редагувати інформацію про гру...

en: Change the name, rules or description of a game...
uk: Змінити назву, правила та опис гри...

en: Change &Theme...
uk: Змінити &тему…

en: Change the graphics theme...
uk: Змінити графічне оформлення (тему)

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
uk: Змінити зображення учасників та тла гри…

en: &Play Sounds
uk: &Відтворювати звуки

en: Play sound effects.
uk: Відтворювати звукові ефекти.

en: Play sound effects during the game.
uk: Відтворювати звукові ефекти під час гри.

en: Play &Footstep Sounds
uk: Відтворювати звуки &кроків

en: Make sounds of player's footsteps.
uk: Відтворювати звуки кроків гравця.

en: &Demo At Start
uk: &Демонстрація після запуску

en: Run a demo when the game starts.
uk: Запускати демонстрацію після запуску гри.

en: &Mouse Controls Hero
uk: &Мишка керує героєм

en: Mouse controls hero.
uk: Мишка керує героєм.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
uk: Використовувати для контролю над героєм мишу.

en: &Keyboard Controls Hero
uk: &Клавіатура керує героєм

en: Keyboard controls hero.
uk: Клавіатура керує героєм.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
uk: Використовувати для контролю над героєм клавіатуру.

en: Hybrid Control (&Laptop)
uk: Гібридне керування (&ноутбук)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
uk: Героєм керує вказівник: копання за допомогою клавіатури.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
uk: Використовувати пристрій вказівника вашого ноутбука для керування рухом героя, а клавіатуру — для копання праворуч і ліворуч.

en: &Click Key To Move
uk: &Натискання клавіші для руху

en: Click Key To Move.
uk: Натискати клавішу для руху.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
uk: У режимі керування з клавіатури натисніть клавішу напрямку, щоб розпочати рух і продовжувати його до натискання іншої клавіші.

en: &Hold Key To Move
uk: &Утримування клавіші для руху

en: Hold Key To Move.
uk: Утримувати клавішу клавіші для руху.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
uk: У режимі керування за допомогою клавіатури утримувати натиснутою клавішу напрямку для того, щоб розпочати рух, і відпустити клавішу, щоб зупинити цей рух.

en: Normal Speed
uk: Нормальна швидкість

en: Set normal speed.
uk: Звичайна швидкість.

en: Set normal game speed.
uk: Встановити звичайну швидкість гри.

en: Beginner Speed
uk: Швидкість для початківця

en: Set beginners' speed.
uk: Швидкість для початківця.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
uk: Встановити швидкість для початківців (половина звичайної швидкості).

en: Champion Speed
uk: Чемпіонська швидкість

en: Set champions' speed.
uk: Чемпіонська швидкість.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
uk: Встановити чемпіонську швидкість (швидкість, у півтори рази більшу за звичайну).

en: Increase Speed
uk: Збільшити швидкість

en: Increase speed.
uk: Збільшити швидкість.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
uk: Підвищити швидкість гри на 0,1 (максимальна швидкість — 2 звичайні швидкості).

en: Decrease Speed
uk: Зменшити швидкість

en: Decrease speed.
uk: Зменшити швидкість.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
uk: Зменшити швидкість гри на 0,1 (мінімальна швидкість — 0,2 звичайної швидкості).

en: Stop
uk: Зупинити

en: Move Right
uk: Рухатися праворуч

en: Move Left
uk: Рухатися ліворуч

en: Move Up
uk: Рухатися вгору

en: Move Down
uk: Рухатися вниз

en: Dig Right
uk: Копати праворуч

en: Dig Left
uk: Копати ліворуч

en: Do a Step
uk: Крок

en: Test Bug Fix
uk: Перевірити налагодження

en: Show Positions
uk: Показати позиції

en: Start Logging
uk: Почати ведення журналу

en: Show Hero
uk: Показати героя

en: Show Object
uk: Показати об'єкт

en: Show Enemy
uk: Показати ворога

en: The game is paused
uk: Гру призупинено

en: Press "%1" to RESUME
uk:  Натискання «%1» — ПРОДОВЖИТИ

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
uk:  Натискання «%1» або «%2» — ПРОДОВЖИТИ

en: Press "%1" to PAUSE
uk:  Натискання «%1» — ПАУЗА

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
uk:  Натискання «%1» або «%2» — ПАУЗА

en: Has hint
uk:  Є підказка

en: No hint
uk:  Немає підказки

en: Get Folders
uk: Отримати теки

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
uk: Не вдалося знайти системну підтеку із іграми «/system/» у частині «%1».

en: Edit Name/Hint
uk: Редагувати назву/підказку

en: Edit level name or hint
uk: Редагувати назву рівня або підказку

en: Edit text for the name or hint of a level
uk: Редагувати текст для назви або підказки рівня

en: Name/Hint
uk: Назва/Підказка

en: Erase
uk: Стерти

en: Space/Erase
uk: Пробіл/Стерти

en: Paint empty squares or erase
uk: Малювати порожні блоки або витирати існуючі

en: Erase objects or paint empty squares
uk: Стирати об'єкти можна малюючи порожні квадрати

en: Hero
uk: Герой

en: Move hero
uk: Пересунути героя

en: Change the hero's starting position
uk: Змінити початкову позицію героя

en: Enemy
uk: Ворог

en: Paint enemies
uk: Малювати ворогів

en: Paint enemies at their starting positions
uk: Малювати ворогів на початкових позиціях

en: Brick
uk: Цегла

en: Paint bricks (can dig)
uk: Малювати цеглу (можна копати)

en: Paint bricks (diggable objects)
uk: Малювати цеглу (можна копати)

en: Concrete
uk: Бетон

en: Paint concrete (cannot dig)
uk: Малювати бетон (не можна копати)

en: Paint concrete objects (not diggable)
uk: Малювати бетонні об'єкти (не можна копати)

en: Trap
uk: Пастка

en: Trap/False Brick
uk: Пастка/Фальшивий блок

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
uk: Малювати пастки або фальшиву цеглу (можна провалитися)

en: Ladder
uk: Драбина

en: Paint ladders
uk: Малювати драбини

en: Paint ladders (ways to go up or down)
uk: Малювати драбини (шляхи для пересування вгору і вниз)

en: H Ladder
uk: Гор. драбина

en: Hidden Ladder
uk: Схована драбина

en: Paint hidden ladders
uk: Малювати сховані драбини

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
uk: Малювати сховані драбини, які з’являються, коли все золото позбиране

en: Bar
uk: Брус

en: Bar/Pole
uk: Брус/Жердина

en: Paint bars or poles
uk: Малювати бруси або стовпи

en: Paint bars or poles (can fall from these)
uk: Малювати бруси або стовпи (з них можна впасти)

en: Gold
uk: Золото

en: Gold/Treasure
uk: Золото/Скарб

en: Paint gold (or other treasure)
uk: Малювати золото (або інший скарб)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
uk: Малювати золоті бруски (або інший скарб)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
uk: &Редактор

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
uk: Пенал редагування

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
uk: Редагування назви або підказки

en: Name of level:
uk: Назва рівня:

en: Hint for level:
uk: Підказка для рівня:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
uk: Редагувати інформацію про гру

en: Name of game:
uk: Назва гри:

en: File name prefix:
uk: Префікс назви файла:

en: Traditional rules
uk: Традиційні правила

en: KGoldrunner rules
uk: Правила Золотошукача

en: 1 level | %1 levels
uk[0]: %1 рівень
uk[1]: %1 рівні
uk[2]: %1 рівнів
uk[3]: %1 рівень

en: About this game:
uk: Про цю гру:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
uk: Створення гри

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: 0 levels
uk: 0 рівнів

en: Save New
uk: Зберегти новий

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
uk: Вибір збереженої гри

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
uk: Гра                      Рівень/Життів/Рахунок  День  Дата   Час

en: Create Level
uk: Створити рівень

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
uk: Ви не можете створити і зберегти рівень поки ви не створили гру, в яку б він входив. Спробуйте елемент меню «Створити гру».

en: Edit Level
uk: Редагувати рівень

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
uk: Ви не можете редагувати і зберегти рівень поки ви не створили гру і рівень. Спробуйте елемент меню «Створити гру».

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
uk: Системні рівні можна редагувати, але зберегти зміни вам доведеться у вашій власний грі. Сподіваємось, що ви не підглядаєте, де сховані потаємні драбини, а де − пастки, га? :-)

en: Save Level
uk: Зберегти рівень

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
uk: Ви дійсно хочете вставити рівень і перемістити всі вищі рівні на один вгору?

en: &Insert Level
uk: &Вставити рівень

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: Cannot open file '%1' for output.
uk: Не вдається відкрити файл «%1» для виводу.

en: Move Level
uk: Перемістити рівень

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
uk: Ви спочатку мусите завантажити той рівень, який ви хочете перемістити. Скористайтеся командами з меню «%1» або «%2».

en: Game
uk: Гра

en: Editor
uk: Редактор

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
uk: Ви не можете перемістити рівень, якщо ще не створили гру і принаймні два рівні. Скористайтесь елементом меню «Створити гру».

en: Sorry, you cannot move a system level.
uk: Вибачте, але переміщати системні рівні неможливо.

en: You must change the level or the game or both.
uk: Ви мусите змінити рівень або гру (або і те, і інше).

en: Delete Level
uk: Вилучити рівень

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
uk: Ви не можете вилучити рівень, якщо ще не створили гру і рівень. Скористайтесь елементом меню «Створити гру».

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
uk: Хочете вилучити рівень і змістити вищі рівні на один вниз?

en: &Delete Level
uk: &Вилучити рівень

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
uk: Не вдається знайти файл «%1», щоб його вилучити.

en: Save Game Info
uk: Зберегти інформацію гри

en: You must enter a name for the game.
uk: Ви мусите ввести назву для гри.

en: You must enter a filename prefix for the game.
uk: Ви мусите ввести префікс для назви файла.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
uk: Префікс назви файла не повинен бути довшим п'яти символів.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
uk: Префікс назви файла має складатися тільки з літер і цифр.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
uk: Префікс «%1» вже використовується.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
uk: Ви не зберегли свою роботу − бажаєте зберегти зараз?

en: &Save
uk: &Зберегти

en: &Do Not Save
uk: &Не зберігати

en: &Go on editing
uk: &Продовжити редагування

en: You can only modify user games.
uk: Ви можете редагувати тільки користувацькі ігри.

en: New Level
uk: Новий рівень

en: Click anywhere to begin live play
uk: Клацніть у довільному місці, щоб розпочати гру

en: Play Next Level
uk: Повтор наступного рівня

en: There are no more levels in this game.
uk: У цій грі більше немає наступних рівнів.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
uk: Невідповідна дія: ви не редагуєте рівень.

en: No Sound
uk: Звукового супроводу не буде

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
uk: Попередження: у цій копії KGoldrunner не передбачено звукового супроводу.
    
    Причиною є те, що під час збирання програми не було встановлено версій бібліотек OpenAL і SndFile, призначених для розробки.

en: Game Paused
uk: Гру призупинено

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
uk: Повтор було зупинено, гра перебуває у стані паузи. Ви можете приготувати до гри. Будь ласка, натисніть клавішу паузи (типово, P або Esc), коли ви будете готові до гри.

en: Replay Last Level
uk: Повтор попереднього рівня

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
uk: ПОМИЛКА: не вдалося знайти і відтворити запис проходження попереднього пройденого рівня.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
uk: Немає ніякого попереднього рівня для повтору. Вам слід повністю пройти хоча б один рівень (байдуже, виграти чи програти), перш ніж ви зможете скористатися можливістю «Повтор попереднього рівня».

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
uk: Швидкий старт

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
uk: &ГРАТИ

en: Start playing this level
uk: Почати гру на цьому рівні

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
uk: Почати гру і показати рівень, як тільки ви клацнете, перемістите вказівник миші або натиснете клавішу

en: &Quit
uk: &Вийти

en: Close KGoldrunner
uk: Закрити Золотошукача

en: Start a different game or level
uk: Почати іншу гру або рівень

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
uk: Використайте діалогове вікно «Обрати гру», щоб обрати іншу гру або рівень і почати грати

en: &Use Menu
uk: &Використовувати меню

en: Use the menus to choose other actions
uk: Використовувати меню, щоб обрати інші дії

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
uk: Перш ніж грати, використайте це меню щоб виконати інші дії, такі, як завантаження збереженої гри або зміна теми

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
uk: Гру зупинено. Вам потрібно буде натиснути клавішу Паузи (типово P або Esc), коли ви будете готові продовжити гру.

en: Show a Solution
uk: Показати проходження

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
uk: Вибачте, хоча всі рівні KGoldrunner може бути пройдено, для обраного вами рівня ще не створено запису проходження.

en: Replay Any Level
uk: Повтор довільного рівня

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
uk: Вибачте, здається, ви не грали і не записували ігор на вибраному рівні.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
uk: <NOBR><B>ГРУ ЗАВЕРШЕНО!!!</B></NOBR><P>Хочете знов спробувати пройти цей рівень?</P>

en: Game Over
uk: Гру завершено

en: &Try Again
uk: &Спробувати ще раз

en: &Finish
uk: &Завершити

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
uk: <b>Вітаємо!</b><p>Ви пройшли останній рівень у грі <b>«%1»</b> !</p>

en: Hint
uk: Підказка

en: &OK
uk: &Гаразд

en: Sorry, there is no hint for this level.
uk: Вибачте, для цього рівня немає підказки.

en: T H E   E N D
uk: К І Н Е Ц Ь

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
uk: Ви натиснули на клавішу, яку можна використовувати для керування героєм. Хочете автоматично перейти в режим керування клавіатурою? Керувати мишкою зручніше, тому ми рекомендуємо саме його!

en: Switch to Keyboard Mode
uk: Перемкнути в режим клавіатури

en: Switch to &Keyboard Mode
uk: Перемкнути в режим &клавіатури

en: Stay in &Mouse Mode
uk: Керувати &мишкою

en: Keyboard Mode
uk: Режим клавіатури

en: Save Game
uk: Збережіть гру

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
uk: Вибачте, але зберігати гру поки ви редагуєте не можна. Спробуйте елемент меню «%1».

en: Cannot open file '%1' for read-only.
uk: Не вдається відкрити файл «%1» тільки для читання.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
uk: Зауважте, що з міркувань простоти буде збережено вашу позицію і рахунок такими, якими вони були на початку рівня, а не зараз.

en: Error: Failed to save your game.
uk: Помилка: не вдалося зберегти вашу гру.

en: Load Game
uk: Завантажити гру

en: Sorry, there are no saved games.
uk: Вибачте, збережених ігор немає.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
uk: Не вдається знайти гру з префіксом «%1».

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Check for High Score
uk: Перевірити рекорди

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
uk: <html><b>Вітаємо!</b><br/>Ви потрапили в таблицю рекордів цієї гри. <br/>Введіть, будь ласка, своє ім'я, щоб ним осяяти<br/>Залу Слави Золотошукачів.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
uk: Зберегти рекорд

en: Save High Score
uk: Зберегти рекорд

en: Error: Failed to save your high score.
uk: Помилка: не вдалось зберегти ваш рекорд.

en: Show High Scores
uk: Показати рекорди

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
uk: Вибачте, ми не зберігаємо рекорди для навчальних ігор.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
uk: Вибачте, для гри «%1» ще немає рекордів.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
uk: <center><h2>Рекорди Золотошукачів</h2></center><center><h3>Гра «%1»</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
uk: Ранг

[ctx: Person]
en: Name
uk: Ім'я

[ctx: Game level reached]
en: Level
uk: Рівень

en: Score
uk: Рахунок

en: Date
uk: Дата

[ctx: @title:window]
en: High Scores
uk: Рекорди

en: Load Game Info
uk: Завантажити ігрову інформацію

en: Cannot find game info file '%1'.
uk: Не вдається знайти файл ігрової інформації «%1».

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
uk: До кінця файла «%1» не знайдено даних кінця гри.

en: Save A Solution
uk: Зберегти проходження

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
uk: Ваше проходження рівня %1 було збережено до файла %2

en: Read Level Data
uk: Прочитати дані рівня

en: Cannot find file '%1'.
uk: Не вдається знайти файл «%1».

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
uk: Файл «%1» прочитано до кінця, але не знайдено даних рівня.

en: Rename File
uk: Перейменувати файл

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
uk: Неможливо вилучити попередню версію файла «%1».

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
uk: Не вдається перейменувати «%1» на «%2».

en: Theme Selector
uk: Вибір теми

en: Lives: %1
uk: Життів: %1

en: Score: %1
uk:  Рахунок: %1

en: Select Level
uk: Виберіть рівень

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
uk: Вибачте, але переміщати і зберігати рівні можна тільки у своїх іграх.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
uk: Вибачте, але вилучати рівні можна тільки зі своїх ігор.

en: Edit Game Info
uk: Редагувати інформацію про гру

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
uk: Вибачте, але редагувати інформацію можна тільки для своїх ігор.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
uk: Не існує рівня %1 у «%2», тому в нього не можна ні грати, ні редагувати його.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
uk: Виберіть гру

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
uk: <html><b>Будь ласка, виберіть гру:</b></html>

en: Name of Game
uk: Назва гри

en: Rules
uk: Правила

en: Levels
uk: Рівні

en: Skill
uk: Майстерність

en: Level 1 of the selected game is:
uk: Перший рівень цієї гри:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
uk: Виберіть гру/рівень

en: Please select a level:
uk: Будь ласка, виберіть рівень:

en: Level number:
uk: Номер рівня:

en: Edit Level Name o&r Hint
uk: Редагувати назву або підказку рівня

en: Start Game
uk: Розпочати гру

en: Play Level
uk: Грати рівень

en: Replay Level
uk: Повторити рівень

en: Show Solution
uk: Показати проходження

en: Save Change
uk: Зберегти зміни

en: Move To...
uk: Пересунути в...

[ctx: Rules]
en: KGoldrunner
uk: Золотошукач

[ctx: Rules]
en: Traditional
uk: Традиційні

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
uk: Навчання

[ctx: Skill Level]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: Skill Level]
en: Championship
uk: Чемпіонський

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
uk[0]: %1 рівень, правила Золотошукача
uk[1]: %1 рівень, правила Золотошукача
uk[2]: %1 рівень, правила Золотошукача
uk[3]: Один рівень, правила Золотошукача

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
uk[0]: %1 рівень, традиційні правила.
uk[1]: %1 рівні, традиційні правила.
uk[2]: %1 рівнів, традиційні правила.
uk[3]: %1 рівень, традиційні правила.

en: Sorry, there is no further information about this game.
uk: Вибачте, про цю гру більше немає інформації.

en: This level number is not valid. It can not be used.
uk: Некоректний номер рівня; його не можна використовувати.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
uk: Головна кнопка показує, яку дію вибрано. Натисніть її після вибору гри і рівня, або скористайтеся кнопкою «Скасувати».

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
uk: 
    
    Якщо ви граєте в Золотошукача вперше, виберіть навчальну гру. Під час навчальної гри програма показуватиме підказки, які допоможуть вам ознайомитися з грою.
    
    В іншому разі, просто виберіть гру з таблиці, потім натисніть кнопку внизу вікна, щоб почати з першого рівня. Гра почнеться, як тільки ви зрушите мишку чи натиснете клавішу.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
uk: 
    
    Ви можете вибрати системні рівні для редагування (чи то пак, копіювання) але вам доведеться зберегти результат в грі, яку ви самі створили. Користуйтеся вказівником миші як пензлем (достатньо натиснути ліву кнопку), а пеналом редактора − як палітрою. За допомогою кнопки «Стерти» та правої кнопки миші ви зможете вилучати об’єкти з рівня. Якщо ви утримуватимете кнопку миші натиснутою, ви зможете вилучати або малювати неперервні послідовності об’єктів.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
uk: 
    
    Тут ви можете надати своєму рівню назву і підказку, але треба зберегти ваш рівень у грі, яку ви самі створили. Типово, ваш рівень додасться в кінець гри, але ви можете вказати номер рівня і вставити його всередину своєї гри.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
uk: 
    
    Тут ви можете відредагувати назву і підказку перед тим, як зберегти. Якщо ви змінили гру або рівень − ви можете «Зберегти як», але зберігати треба обов'язково в одну зі своїх ігор. Якщо ви вставляєте рівень всередину гри, інші рівні автоматично перенумеруються.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
uk: 
    
    Ви можете вилучати рівні тільки зі своїх власних ігор. Якщо ви вилучаєте рівень зсередини гри, інші рівні автоматично перенумеруються.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
uk: 
    
    Щоб перемістити (перенумерувати) рівень, вам треба вибрати його користуючись командою «Редагувати будь-який рівень...» потім скористатися командою «Пересунути рівень...» і пересунути ваш рівень на нову позицію або навіть у іншу гру. Інші рівні автоматично перенумеруються як годиться. Ви можете переміщати рівні тільки серед своїх ігор.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
uk: 
    
    Коли ви редагуєте гру, вам треба тільки вибрати гру, потім ви можете відкрити спеціальне вікно для редагування параметрів гри.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
uk: 
    
    Клацніть пункт у таблиці, щоб вибрати гру. У таблиці та під нею ви можете докладніше дізнатися про обрану гру, кількість рівнів у грі, складність гри і правила, за якими відбувається гра (зазирніть до довідника з «Золотошукача»).
    
    Номер рівня можна вибрати за допомогою повзунка або прямим вводом. Ескіз рівня відповідатиме поточному позначеному рівню у таблиці.

en: Help: Select Game & Level
uk: Довідка: вибір гри і рівня

en: A game of action and puzzle solving
uk: Вирішення головоломок на ходу

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
uk: © Ian Wadham і Marco Krüger, 2003

en: Current author
uk: Поточний автор

en: Original author
uk: Перший автор

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
uk: Портування до KDE4, Qt4 і класів KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
uk: Класи KGameCanvas для KDE4

en: Artwork for runners and default theme
uk: Графіка для бігунів і типова тема

en: Artwork for bars and ladders
uk: Графіка для брусів і драбин

en: Artwork for background of Geek City theme
uk: Графіка для тла теми грецького міста

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
uk: Теми «Ностальгія», покращення для бігунів, можливість декількох варіантів тла, можливість спадання-наростання та деякі інші ідеї

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
uk: Графіка для теми скарбів Єгипту
