kgpg - en to da translation catalogue (658 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
da: Navn (mindst 5 tegn):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
da: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
da: Kommentar (valgfrit):

en: This function is not available on this system. The symbolic link to the private GnuPG keys cannot be created.
da: Denne funktion er ikke tilgængelig på dette system. Det symbolske link til de private GnuPG-nøgler kan ikke oprettes.

en: No mail was sent for the following user id because it belongs to a key without encryption capability: | No mail was sent for the following user ids because they belong to keys without encryption capability:
da[0]: Ingen mail blev sendt for følgende bruger-id fordi det hører til en nøgle uden krypteringskapabilitet:
da[1]: Ingen mail blev sendt for følgende bruger-id'er fordi de hører til nøgler uden krypteringskapabilitet:

en: No mail was sent for the following user id because it was already signed: | No mail was sent for the following user ids because they were already signed:
da[0]: Ingen mail blev sendt for følgende bruger-id fordi det allerede er signeret:
da[1]: Ingen mail blev sendt for følgende bruger-id'er fordi de allerede er signeret:

[ctx: Email template placeholder for key id]
en: KEYID
da: NØGLE-ID

[ctx: Email template placeholder for key id]
en: UIDNAME
da: UIDNAVN

[ctx: %1 is 64 bit key id (in hex), text is used as email subject]
en: Your key %1
da: Din nøgle %1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: <qt><b>Custom Decryption Command:</b><br />
    <p>This option allows the user to specify a custom command to be executed by GPG when decryption occurs. (This is recommended for advanced users only).</p></qt>
da: <qt><b>Brugervalgt dekrypteringskommando:</b><br />
    <p>Denne indstilling tillader brugeren at angive sin egen kommando der skal køres af GPG når der dekrypteres. (Dette anbefales kun for avancerede brugere).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
da: Brugervalgt dekrypteringskommando:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
da: Kryptering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: <qt><b>ASCII armored encryption:</b> <br /> 
    <p>Checking this option outputs all encrypted files in a format that can be opened by a text editor and as such the output is suitable for placing in the body of an e-mail message.</p></qt>
da: <qt><b>ASCII-armeret kryptering:</b> <br /> 
    <p>Aktivering af denne indstilling skriver alle krypterede filer i et format der kan åbnes af en teksteditor og som sådan kan placeres i teksten i en e-mail.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
da: ASCII-armeret kryptering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: <qt><b>Use *.pgp extension for encrypted files:</b><br />
    <p>Checking this option will append a .pgp extension to all encrypted files instead of a .gpg extension. This option will maintain compatibility with users of PGP (Pretty Good Privacy) software.</p></qt>
da: <qt><b>Brug *.pgp-endelsen til krypterede filer:</b><br />
    <p>Aktivering af denne indstilling vil tilføje en .pgp endelse til alle krypterede filer i stedet for en .gpg endelse. Dette vil bevare kompatabiliteten med brugere af PGP (Pretty Good Privacy) software.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
da: Brug *.pgp-endelser til krypterede filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: <qt><b>Custom encryption command:</b><br />
    <p>When activated, an entry field will be shown in the key selection dialog, enabling you to enter a custom command for encryption. This option is recommended for experienced users only.</p></qt>
da: <qt><b>Brugervalgt krypteringskommando</b> <br />
    <p> Hvis aktiveret, vises et indgangsfelt i nøglevalgs-dialogen, hvor du kan angive en brugervalgt krypteringskommando . Dette anbefales kun for erfarne brugere.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
da: Brugervalgt krypteringskommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: <qt><b>Always encrypt with:</b><br />
    <p>This ensures all files/messages will also be encrypted with the chosen key. However, if the "Encrypt files with:" option is selected that chosen key will override the "Always encrypt with:" selection.</p></qt>
da: <qt><b>Kryptér altid med:</b><br /> 
    <p>Dette sikrer at alle filer/breve også bliver krypteret med den valgte nøgle. Hvis imidlertid "Kryptér filer med:" er valgt vil denne valgte nøgle tilsidesætte valget "Kryptér altid med:".</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
da: Kryptér altid med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: <qt><b>Encrypt files with:</b><br />
    <p>Checking this option and selecting a key will force any file encryption operation to use the selected key. KGpg will not query for a recipient and the default key will be bypassed.</p></qt>
da: <qt><b>Kryptér filer med:</b><br /> 
    <p>Aktivering af denne indstilling og valg af en nøgle vil tvinge alle fil-krypteringsoperationer til at bruge den valgte nøgle. KGpg vil ikke spørge om en modtager og standardnøglen vil blive forbigået.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
da: Kryptér filer med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: <qt><b>Allow encryption with untrusted keys:</b><br />
    <p>When importing a public key, the key is usually marked as untrusted and as such cannot be used unless it is signed by the default key (thus making it 'trusted'). Checking this box enables any key to be used even if it is untrusted.</p></qt>
da: <qt><b>Tillad kryptering med ikke-betroede nøgler:</b><br />
    <p>Når en offentlig nøgle importeres, markeres den normalt som "ikke-betroet" og den kan således ikke bruges, med mindre den signeres med standardnøglen (hvilket gør den "betroet"). Markering af dette felt tillader brug af enhver nøgle, også selvom den er "ikke-betroet".</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
da: Tillad kryptering med ikke-betroede nøgler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedGroupMembers)
en: <qt><b>Allow untrusted keys as members of key groups:</b><br /><p>A key group allows simple encryption to multiple recipients at once. Similar to the <em>Allow encryption with untrusted keys</em> option this allows untrusted keys to become member of a key group.</p></qt>
da: <qt><b>Tillad ikke-betroede nøgler som medlem af nøglegrupper:</b><br /><p>En nøglegruppe muliggør simpel kryptering til flere modtagere på én gang. Ligesom indstillingen <em>Tillad kryptering med ikke-betroede nøgler</em> lader dette ikke-betroede nøgler blive medlemmer af en nøglegruppe.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedGroupMembers)
en: Allow untrusted keys as members of key groups
da: Tillad ikke-betroede nøgler som medlem af nøglegrupper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: <qt><b>Hide user ID:</b><br /> 
    <p>Checking this option will remove the keyid of the recipient from all encrypted packets. The advantage: traffic analysis of the encrypted packets cannot be performed as easily because the recipient is unknown. The disadvantage: the receiver of the encrypted packets is forced to try all secret keys before being able to decrypt the packets. This can be a lengthy process depending on the number of secret keys the receiver holds.</p></qt>
da: <qt><b>Skjul bruger-id:</b><br /> 
    <p>Aktivering af denne indstilling vil fjerne modtagerens nøgle-id fra alle krypterede pakker. Fordelen ved dette er at traffik-analyse af de krypterede pakker ikke kan udføres så nemt da modtageren er ukendt. Ulempen er at modtageren af de krypterede pakker tvinges til at prøve alle hemmelige nøgler før pakkerne kan dekrypteres. Dette kan være en langvarig proces afhængig af det antal hemmelige nøgler modtageren har.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
da: Skjul bruger-id.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: <qt><b>PGP 6 compatibility:</b><br /> 
    <p>Checking this option forces GnuPG to output encrypted packets that are as compliant with PGP (Pretty Good Privacy) 6 standards as possible thus allowing GnuPG users to inter operate with PGP 6 users.</p></qt>
da: <qt><b>PGP 6-kompatibilitet:</b><br />
    <p>Aktivering af denne indstilling tvinger GnuPG til at lave krypterede pakker der er overholder PGP 6-standarder (Pretty Good Privacy) så meget som muligt og tillader således GnuPG-brugere at interoperere med PGP 6-brugere.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
da: PGP 6-kompatibilitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
da: <qt><b>Globale indstillinger:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
da: GnuPG-hjem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: <b>Home Location</b><p>This is the directory where GnuPG stores its configuration and the keyrings. If you have not changed it this is usually <em>~/.gnupg/</em></p>
da: <b>Hjemmeplacering</b><p>Dette er mappen hvor GnuPG gemmer sin konfiguration og nøgleringene. Hvis du ikke har ændret det, er det normalt <em>~/.gnupg/</em></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
da: Hjemmeplacering:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: <b>Configuration File</b><p>This is the name of the configuration file in the directory specified above. The default is <em>gnupg.conf</em> while older versions of GnuPG used <em>options</em>.</p>
da: <b>Konfigurationsfil</b><p>Dette er navnet på konfigurationsfilen i mappen angivet ovenfor. Standard er <em>gnupg.conf</em> mens ældre versioner af GnuPG brugte <em>options</em>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
da: Konfigurationsfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
da: Ændr...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
da: GnuPG-program

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: <b>Program path</b><p>This is the program that will be called for all GnuPG operations. The default of <em>gpg</em> will work on most systems.</p>
da: <b>Programsti</b><p>Dette er programmet som vil blive kaldt til alle GnuPG-operationer. Standardindstillingen <em>gpg</em> vil virke på de fleste systemer.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
da: Programsti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, use_agent)
en: <b>Use GnuPG agent</b><p>The GnuPG agent stores the passwords for your secret keys in memory for a limited amount of time. If you use your secret key again while it is cached you do not have to enter it again. This is less secure than typing it every time.</p>
da: <b>Brug GnuPG-agent</b><p>GnuPG-agenten gemmer adgangskoden for dine hemmelige nøgler i hukommelsen i et begrænset tidsrum. Hvis du bruger din hemmelige nøgle, mens adgangskoden er i cache, behøver du ikke angive den igen. Dette er mindre sikkert end at angive den hver gang.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
da: Brug GnuPG-agent

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
da: Globale indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: <qt><b>Start KGpg automatically at KDE startup:</b><br />
    <p>If checked KGpg will start automatically each time that KDE starts up.</p></qt>
da: <qt><b>Start KGpg automatisk ved KDE's opstart:</b><br />
    <p>Hvis dette er markeret, startes KGpg automatisk hver gang KDE starter op.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
da: Start KGpg automatisk ved login

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: <qt><b>Use mouse selection instead of clipboard:</b><br />
    <p>If checked, clipboard operations in KGpg will use the selection clipboard, that means highlighting a text to copy, and middle button (or right+left together) to paste. If this option is not checked, the clipboard will work with Key shortcuts (Ctrl-c, Ctrl-v).</p></qt>
da: <qt><b>Brug muse-markering i stedet for udklipsholderen:</b><br />
    <p>Hvis dette er markeret, vil udklipsoperationer i KGpg bruge markeringsudklipsholderen, hvilket betyder at markering af en tekst kopierer, og den midterste knap (eller højre + venstre sammen) indsætter. Hvis dette ikke er markeret virker udklipsholderen med tastegenveje (Ctrl-C, Ctrl-V).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
da: Brug muse-markering i stedet for udklipsholderen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: <qt><b>Display warning before creating temporary files:</b><br />
    <p></p></qt>
da: <qt><b>Vis advarsel før der oprettes midlertidige filer:</b><br />
    <p></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
da: Vis advarsel før der oprettes midlertidige filer
    (Forekommer kun ved operationer på eksterne filer)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
da: Applet og Menuer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
da: Konqueror servicemenuer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Sign file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
da: <qt><b>Servicemenu til filsignering:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
da: Servicemenu til filsignering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
da: Deaktivér

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
da: Aktivér med alle filer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Decrypt file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
da: <qt><b>Servicemenu til fildekryptering:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
da: Servicemenu til fildekryptering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
da: Aktivér med krypterede filer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
da: Statusområde-applet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: <qt><b>Show system tray icon:</b><br />
    <p>If checked KGpg will minimize to an icon in the system tray.</p></qt>
da: <qt><b>Vis statusikon:</b><br />
    <p>Hvis dette er markeret, minimeres KGpg til et ikon i statusområdet.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
da: Vis statusikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Left mouse click opens:
da: Venstre museklik åbner:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
da: Nøglehåndtering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
da: Nylige filer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSigning)
en: Key Signing
da: Nøglesignering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Here you can define how User Ids that do not contain an email address (like Photo Ids) are sent to the key owner. You can choose to either send them with every other User Id you signed, only with the first Id you signed or to not send them at all.
da: Her kan du angive hvordan bruger-id'er som ikke indeholder en e-mailadresse (såsom foto-id'er) skal sendes til nøgleejeren. Du kan vælge enten at sende dem med alle andre bruger-id'er du har signeret, kun med det første id du har signeret, eller ikke sende dem overhovedet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mailing of User Ids without Email Addresses
da: Afsendelse af e-mails for bruger-id'er uden e-mailadresser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Send with every Email
da: Send med hver e-mail

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Send only with first Email
da: Send kun med første e-mail

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
da: Send ikke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email template
da: E-mail-skabelon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, EmailTemplateEdit)
en: This is the text of the email sent by the "Sign and Mail User ID" action.
    
    The placeholders surrounded by the percent signs (like %KEYID%) will be replaced with the corresponding text for every single mail.
da: Dette er teksten i e-mailen der sendes af handlingen "Signér bruger-id og send via e-mail".
    
    Pladsholderne der er omgivet af procenttegn (såsom %NØGLE-ID%) vil blive erstattet med den tilsvarende tekst for hver enkelt e-mail.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
da: <b>INFORMATION</b>:
    Kun standardserveren opbevares i GnuPG's konfigurationsfil,
    alle andre bliver kun opbevaret til brug for KGpg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseProxy)
en: Honor HTTP proxy when available
da: Respektér HTTP-proxy om tilgængelig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
da: &Sæt som standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
da: &Redigér...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
da: Nøglefarver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
da: Ultimativt betroede nøgler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
da: Betroede nøgler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
da: Marginalt betroede nøgler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
da: Udløbne nøgler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
da: Tilbagekaldte nøgler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
da: Ukendte nøgler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
da: Deaktiverede nøgler:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
da: Editorskrifttype

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabKeyList)
en: Key List
da: Nøgleliste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxSorting)
en: Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Left to right, account first
da: Venstre til højre, konto først

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, TLD first
da: Højre til venstre, TLD først

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, domain first
da: Højre til venstre, domæne først

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, FQDN first
da: Højre til venstre, FQDN først

[ctx: Encryption algorithm]
en: DSA & ElGamal
da: DSA og ElGamal

[ctx: Encryption algorithm RSA, Signing algorithm RSA]
en: RSA & RSA
da: RSA og RSA

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
da: Ukendt

en: I do not know
da: Jeg kender ikke

en: I do NOT trust
da: Jeg betror IKKE

en: Marginally
da: Marginalt

en: Fully
da: Fuldt ud

en: Ultimately
da: Ultimativt

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
da: Ugyldig

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Revoked
da: Tilbagekaldt

[ctx: Expired key]
en: Expired
da: Udløbet

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: No trust in key]
en: None
da: Ingen

[ctx: Marginal trust in key]
en: Marginal
da: Marginalt

[ctx: Full trust in key]
en: Full
da: Fuldt ud

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
da: Ultimativt

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: key capability]
en: Signature
da: Signatur

[ctx: key capability]
en: Encryption
da: Kryptering

[ctx: key capability]
en: Authentication
da: Autentificering

[ctx: key capability]
en: Certification
da: Certificering

en: 1 key | %1 keys
da[0]: 1 nøgle
da[1]: %1 nøgler

en: 1 signature | %1 signatures
da[0]: 1 signatur
da[1]: %1 signaturer

en: [No user id found]
da: [Intet bruger-id fundet]

en: %1 [local signature]
da: %1 [lokal signatur]

en: %1 subkey
da: %1 undernøgle

en: Photo id
da: Foto-id

en: Untitled
da: Unavngivet

en: &Encrypt File...
da: &Kryptér fil...

en: &Decrypt File...
da: &Dekryptér fil...

en: &Open Key Manager
da: Å&bn nøglehåndtering

en: &Generate Signature...
da: &Generér signatur...

en: &Verify Signature...
da: &Verificér signatur...

en: &Check MD5 Sum...
da: &Tjek MD5-sum...

en: &Unicode (utf-8) Encoding
da: &Unicode-indkodning (utf-8)

en: En&crypt
da: &Kryptér

en: &Decrypt
da: &Dekryptér

en: S&ign/Verify
da: S&ignér/verificér

en: The document "%1" has changed.
    Do you want to save it?
da: Dokumentet "%1" er ændret.
    Vil du gemme det?

en: Close the document
da: Luk dokumentet

en: The document could not been saved, as the selected codec is not supported.
da: Dokumentet kunne ikke gemmes, da det valgte codec ikke er understøttet.

en: The document could not been saved, as the selected encoding cannot encode every unicode character in it.
da: Dokumentet kunne ikke gemmes, da det valgte tegnsæt ikke kan indkode alle unicode-tegn i det.

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
da: Dokumentet kunne ikke gemmes. Kontrollér dine rettigheder og din diskplads.

en: Overwrite existing file %1?
da: Vil du overskrive den eksisterende fil %1?

en: Open File to Encode
da: Åbn fil til indkodning

en: *|All Files
da: *|Alle filer

en: Open File to Decode
da: Åbn fil til afkodning

en: Decrypt File To
da: Dekryptér fil til

en: Save File
da: Gem fil

en: File Already Exists
da: Filen findes allerede

en: Open File to Sign
da: Åbn fil til signering

en: Open File to Verify
da: Åbn fil til verifikation

en: <qt><b>Missing signature:</b><br />Key id: %1<br /><br />Do you want to import this key from a keyserver?</qt>
da: <qt><b>Manglende signatur:</b><br />Nøgle-id: %1<br /><br />Vil du importere denne nøgle fra en nøgleserver?</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
da: Importér

en: Do Not Import
da: Importér ikke

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
da: Si&gnatur

en: MD5 Checksum
da: MD5-tjeksum

en: Compare MD5 with Clipboard
da: Sammenlign MD5 med udklipsholderen

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
da: MD5-sum for <b>%1</b> er:

en: <b>Unknown status</b>
da: <b>Ukendt status</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
da: Udklipsholderens indhold er ikke en MD5-sum.

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
da: <b>Korrekt tjeksum</b>. Filen er ok.

en: <b>Wrong checksum, <em>file corrupted</em></b>
da: <b>Forkert checksum. <em>Filen er defekt</em></b>

en: <qt><b>Remote file dropped</b>.<br />The remote file will now be copied to a temporary file to process requested operation. This temporary file will be deleted after operation.</qt>
da: <qt><b>Ekstern fil droppet</b>.<br />Den eksterne fil bliver nu kopieret til en midlertidig fil for at udføre den forespurgte operation. Denne midlertidige fil slettes slettet efter operationen.</qt>

en: Could not download file.
da: Kunne ikke downloade fil.

en: <qt>This file is a <b>public</b> key.<br />Do you want to import it instead of opening it in editor?</qt>
da: <qt>Denne fil er en <b>offentlig</b> nøgle.<br />Vil du importere den i stedet for at åbne den i editoren?</qt>

en: <qt>This file is a <b>private</b> key.<br />Do you want to import it instead of opening it in editor?</qt>
da: <qt>Denne fil er en <b>privat</b> nøgle.<br />Vil du importere den i stedet for at åbne den i editoren?</qt>

en: Key file dropped on Editor
da: Nøglefil sluppet på editor

en: Decryption failed.
da: Dekryptering mislykkedes.

en: The encryption failed with error code %1
da: Kryptering mislykkedes med fejlkoden %1

en: Encryption failed.
da: Kryptering mislykkedes.

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
da: Signering er ikke muligt: Forkert adgangsfrase eller manglende nøgle

[ctx: Caption of message box]
en: Verification Finished
da: Verificering gennemført

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
da: &Importér

en: Import key in your list
da: Importér nøgle til din liste

en: Do &Not Import
da: I&mportér ikke

en: Will not import this key in your list
da: Vil ikke importere denne nøgle til din liste

en: Missing Key
da: Manglende nøgle

en: Processing folder compression and encryption
da: Behandler mappekomprimering og -kryptering

[ctx: State of operation as in status]
en: State
da: Tilstand

[ctx: Job is started up]
en: Startup
da: Opstart

en: Unable to create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
da: Krypterer %1

[ctx: Status message 'Encrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Encrypted %1
da: Krypterede %1

en: Available Keys
da: Tilgængelige nøgler

en: Available Trusted Keys
da: Tilgængelige betroede nøgler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
da: Nøgler i gruppen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
da: Eksport af offentlig nøgle

[ctx: Export a key via email]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkMail)
en: E&mail
da: E-&mail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkClipboard)
en: C&lipboard
da: &Udklipsholder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, checkServer)
en: You must define at least one keyserver in settings before you can export to one.
da: Du skal angive mindst én nøgleserver i indstillingerne før du kan eksportere til en.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Key server:
da: &Nøgleserver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
da: Fil:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Export Settings
da: Eksportér indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrAll)
en: E&xport everything
da: &Eksportér alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrPhoto)
en: Do &not export attributes (photo ids)
da: Eksportér &ikke attributter (foto-id'er)

[ctx: @option:radio Exports the smallest key possible. Maps to export-minimal option of gpg]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrClean)
en: Clean key
da: Ren nøgle

en: <qt>The requested key is not present in the keyring anymore.<br />Perhaps it was deleted by another application</qt>
da: <qt>Den anmodede nøgle er ikke til stede i nøgleringen længere.<br />Måske blev den slettet af et andet program</qt>

en: Key not found
da: Nøgle ikke fundet

[ctx: no email address]
en: none
da: ingen

en: <qt>The left part is the algorithm used by the <b>signature</b> key. The right part is the algorithm used by the <b>encryption</b> key.</qt>
da: <qt>Venstre del er den algoritme der bruges af <b>signatur</b>-nøglen. Højre del er den algoritme der bruges af <b>krypterings</b>-nøglen.</qt>

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: <qt>The left part is the size of the <b>signature</b> key. The right part is the size of the <b>encryption</b> key.</qt>
da: <qt>Venstre del er størrelsen på <b>signatur</b>-nøglen. Højre del er størrelsen på <b>krypterings</b>-nøglen.</qt>

[ctx: no key comment]
en: <em>none</em>
da: <em>ingen</em>

en: Bad old passphrase, the passphrase for the key was not changed
da: Dårlig gammel adgangsfrase. Adgangsfrasen for nøglen blev ikke ændret

en: Could not change passphrase
da: Kunne ikke ændre adgangsfrase

en: KGpg was unable to change the passphrase.
da: KGpg kunne ikke ændre adgangsfrasen.

en: Changing key properties failed.
da: Ændring af nøgleegenskaber mislykkedes.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
da: Nøgleegenskaber

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Key Server:</b><br /> <p>A Key Server is a centralized repository of PGP/GnuPG keys connected to the Internet which can be conveniently accessed in order to obtain or deposit keys. Select from the drop down list to specify which key server should be used.</p> <p>Often these keys are held by people whom the user has never met and as such the authenticity is dubious at best. Refer to the GnuPG manual covering "Web-of-Trust" relationships to find out how GnuPG works around the problem of verifying authenticity.</p> </qt>
da: <qt><b>Nøgleserver:</b><br /><p>En nøgleserver er et centraliseret lager med PGP/GnuPG-nøgler forbundet til internettet, som det er nemt at få adgang til for at skaffe nøgler eller deponere dem der. Vælg i drop-ned-listen for at angive hvilken nøgleserver der skal bruges.</p><p>Disse nøgler tilhører ofte folk som brugeren aldrig har mødt og som sådan er det stærkt tvivlsomt hvor autentiske de er. Referér til GnuPG-manualen angående "Web-of-Trust"-forhold for at finde ud af hvordan GnuPG kommer omkring problemet om at verificere hvor autentiske folk er.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
da: Nøgleserver:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kCBimportks)
en: <b>Key Server Drop Down Dialog:</b>
    Allows the user to select the Key Server which will be used to import PGP/GnuPG keys into the local keyring.
da: <b>Nøgleserver drop-ned-dialog:</b>
    Lader brugeren vælge den nøgleserver der vil blive brugt til at importere PGP/GnuPG-nøgler til den lokale nøglering.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: <qt><b>Text to search or ID of the key to import:</b><br />
    <p>There are multiple ways to search for a key, you can use a text or partial text search (example: entering Phil or Zimmerman will bring up all keys in which Phil or Zimmerman shows up) or you can search by the ID's of the key. Key ID's are strings of letters and numbers that uniquely identify a key (example: searching for 0xED7585F4 would bring up the key associated with that ID).</p></qt>
da: <qt><b>Tekst at søge efter eller id for nøglen der importeres:</b><br />
    <p>Der er flere måder at søge efter en nøgle. Du kan bruge en tekst- eller delvis tekstsøgning (eksempel: indtastning af Emil eller Stricker vil vise alle nøgler hvori Emil eller Stricker findes) eller du kan søge på nøglens id'er . Nøgle-id'er er strenge af bogstaver og tal der entydigt identificereren nøgle (eksempel: søgning efter 0xED7585F4 vil vise den nøgle der er tilknyttet denne id).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
da: Tekst at søge eller id på nøglen der skal importeres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyI) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyE)
en: Honor HTTP proxy:
da: Respektér HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
da: &Søg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
da: Eksportér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt><b>Key to be exported:</b><br />
    <p>This allows the user to specify the key from the drop down list that will be exported to the key server selected.</p></qt>
da: <qt><b>Nøgle til eksport:</b><br />
    <p>Dette lader brugeren angive den nøgle fra drop-ned-listen der bliver eksporteret til den valgte nøgleserver.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
da: Nøgle til eksport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
da: Eksportér attributter (foto-id)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: <qt><b>Export:</b><br />
    <p>Pushing this button will export the specified key to the specified server.</p></qt>
da: <qt><b>Eksportér:</b><br />
    <p>Tryk på denne knap for at eksportere den angivne nøgle til den angivne server.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
da: &Eksportér

en: Key Server
da: Nøgleserver

en: You must enter a search string.
da: Du skal angive en søgestreng.

en: You need to configure keyservers before trying to download keys.
da: Du skal konfigurere nøgleservere før du prøver at downloade nøgler.

en: No keyservers defined
da: Ingen nøgleservere angivet

[ctx: Caption of message box]
en: Key Import Finished
da: Nøgleimport gennemført

en: Upload to keyserver finished without errors
da: Upload til nøgleserver afsluttet uden fejl

en: Upload to keyserver failed
da: Upload til nøgleserver mislykkedes

[ctx: Window title]
en: Import Key From Keyserver
da: Importér nøgle fra nøgleserver

en: Connecting to the server...
da: Forbinder til serveren...

en: You must choose a key.
da: Du skal vælge en nøgle.

en: No matching keys found
da: Ingen matchende nøgler fundet

en: Found 1 matching key | Found %1 matching keys
da[0]: Fandt 1 matchende nøgle
da[1]: Fandt %1 matchende nøgler

en: Found 1 matching key (not shown)
da: Fandt 1 matchende nøgle (ikke vist)

en: Found %1 matching keys (%2 shown)
da: Fandt %1 matchende nøgler (%2 vist)

en: Key Management
da: Håndtering af nøgler

en: &Open Editor
da: Å&bn editor

en: &Key Server Dialog
da: &Nøgleserver-dialog

en: &Go to Default Key
da: &Gå til standardnøgle

en: Tip of the &Day
da: &Dagens tip

en: View GnuPG Manual
da: Vis GnuPG-manual

en: &Refresh List
da: &Genopfrisk liste

en: Show &Long Key Id
da: Vis &langt nøgle-id

en: K&ey Properties
da: Nøgle&egenskaber

en: &Open Key URL
da: Å&bn nøgle-URL

en: Edit Key in &Terminal
da: Redigér nøgle i &terminal

en: &Generate Key Pair...
da: &Generér nøglepar...

en: &Import Key...
da: &Importér nøgle...

en: Send Ema&il
da: Send e-ma&il

en: &Create New Contact in Address Book
da: &Opret ny kontakt i adressebogen

en: &Edit Group...
da: R&edigér gruppe...

en: &Delete Group
da: S&let gruppe

en: &Rename Group
da: &Omdøb gruppe

en: Set as De&fault Key
da: Sæt som standard-&nøgle

en: &Add Photo...
da: &Tilføj foto...

en: &Add User Id...
da: &Tilføj bruger-id...

en: Export Secret Key...
da: Eksportér hemmelig nøgle...

en: Delete Key Pair
da: Slet nøglepar

en: Revoke Key...
da: Tilbagekald nøgle...

en: &Regenerate Public Key
da: &Regenerér offentlig nøgle

en: Set User Id as &Primary
da: Sæt bruger-id som &primær

en: &Open Photo
da: Å&bn foto

en: &Delete Photo
da: S&let foto

en: Import &Missing Signatures From Keyserver
da: Importér &manglende signaturer fra nøgleserver

en: Trust
da: Tillid

en: Size
da: Størrelse

en: Creation
da: Oprettelse

en: Expiration
da: Udløbstid

en: &Photo ID's
da: &Foto-id'er

[ctx: small picture]
en: Small
da: Lille

[ctx: medium picture]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: large picture]
en: Large
da: Stor

en: Minimum &Trust
da: Minimal &tillid

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
da: &Ingen

[ctx: show only active keys]
en: &Active
da: &Aktive

[ctx: show only keys with at least full trust]
en: &Full
da: &Fuldt ud

[ctx: show only ultimately trusted keys]
en: &Ultimate
da: &Ultimativ

en: &Show Only Secret Keys
da: &Vis kun hemmelige nøgler

[ctx: Name of the action that gives the focus to the search line]
en: Focus Search Line
da: Fokusér søgelinjen

en: Another key generation operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
da: En anden nøgle er under oprettelse.
    Vent et øjeblik indtil denne operation er færdig.

en: Generating new key pair
da: Genererer nyt nøglepar

en: Can not start "konsole" application for expert mode.
da: Kan ikke starte programmet "konsole" for eksperttilstand.

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
da: Klar

en: Bad passphrase. Cannot generate a new key pair.
da: Dårlig adgangsfrase. Kan ikke generere et nyt nøglepar.

en: Aborted by the user. Cannot generate a new key pair.
da: Afbrudt af brugeren. Kan ikke generere et nyt nøglepar.

en: The email address is not valid. Cannot generate a new key pair.
da: E-mailadressen er ikke gyldig. Kan ikke generere et nyt nøglepar.

en: The name is not accepted by gpg. Cannot generate a new key pair.
da: Navnet accepteres ikke af gpg. Kan ikke generere et nyt nøglepar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
da: Nyt nøglepar oprettet

en: backup copy
da: sikkerhedskopi

en: gpg process did not finish. Cannot generate a new key pair.
da: gpg-processen blev ikke gennemført. Kan ikke generere et nyt nøglepar.

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
da: Du kan kun genopfriske primære nøgler. Kontrollér dit udvalg.

en: Another operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
da: En anden operation er stadig i gang.
    Vent et øjeblik indtil denne operation er færdig.

en: Add New User Id
da: Tilføj nyt bruger-id

en: The image must be a JPEG file. Remember that the image is stored within your public key, so if you use a very large picture, your key will become very large as well. The size should not exceed 6 KiB. An image size of around 240x288 is a good size to use.
da: Billedet skal være en JPEG-fil. Husk at billedet opbevares inden i din offentlige nøgle. Hvis du bruger et meget stort billede, bliver din nøgle også meget stor. Størrelsen bør ikke overstige 6 KiB. En billedstørrelse på omkring 240x288 er velegnet.

en: <qt>Are you sure you want to delete Photo id <b>%1</b><br/>from key <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette foto-id'et <b>%1</b><br/>fra nøglen <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>

en: Public Key
da: Offentlige nøgle

en: Sub Key
da: Undernøgle

en: Secret Key Pair
da: Hemmeligt nøglepar

en: Key Group
da: Nøglegruppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
da: Signatur

en: User ID
da: Bruger-id

en: Revocation Signature
da: Tilbagekaldelses-signatur

en: Photo ID
da: Foto-id

en: Orphaned Secret Key
da: Forældreløs hemmelig nøgle

en: Group member
da: Gruppemedlem

en: &Sign User ID ... | &Sign User IDs ...
da[0]: &Signér bruger-id...
da[1]: &Signér bruger-id'er...

en: Sign and &Mail User ID ... | Sign and &Mail User IDs ...
da[0]: Signér bruger-id og send via e-&mail...
da[1]: Signér bruger-id'er og send via e-&mail...

en: E&xport Public Key... | E&xport Public Keys...
da[0]: E&ksportér offentlig nøgle...
da[1]: E&ksportér offentlige nøgler...

en: &Refresh Key From Keyserver | &Refresh Keys From Keyserver
da[0]: &Genopfrisk nøgle fra nøgleserver
da[1]: &Genopfrisk nøgler fra nøgleserver

en: &Create Group with Selected Key... | &Create Group with Selected Keys...
da[0]: &Opret gruppe med den valgte nøgle...
da[1]: &Opret gruppe med valgte nøgler...

en: &Sign Key... | &Sign Keys...
da[0]: &Signér nøgle...
da[1]: &Signér nøgler...

en: &Delete User ID | &Delete User IDs
da[0]: S&let bruger-id
da[1]: S&let bruger-id'er

en: Delete Sign&ature | Delete Sign&atures
da[0]: Slet sign&atur
da[1]: Slet sign&aturer

en: Import Key From Keyserver | Import Keys From Keyserver
da[0]: Importér nøgle fra nøgleserver
da[1]: Importér nøgler fra nøgleserver

en: &Delete Key | &Delete Keys
da[0]: S&let nøgle
da[1]: S&let nøgler

en: Creation of the revocation certificate failed...
da: Oprettelse af tilbagekaldelses-certifikatet mislykkedes...

en: <qt>Secret keys <b>should not</b> be saved in an unsafe place.<br/>If someone else can access this file, encryption with this key will be compromised.<br/>Continue key export?</qt>
da: <qt>Hemmelige nøgler <b>bør ikke</b> gemmes på et usikkert sted.<br />Hvis andre har adgang til denne fil, bliver kryptering med denne nøgle kompromitteret.<br/>Vil du fortsætte med nøgle-eksport?</qt>

en: Export PRIVATE KEY As
da: Ekportér PRIVAT NØGLE som

en: *.asc|*.asc Files
da: *.asc|*.asc-filer

en: <qt>Your <b>private</b> key "%1" was successfully exported to<br/>%2.<br/><b>Do not</b> leave it in an insecure place.</qt>
da: <qt>Din <b>private</b> nøgle "%1" blev eksporteret til<br/>%2.<br/> Efterlad den <b>ikke</b> på et usikkert sted.</qt>

en: Your secret key could not be exported.
    Check the key.
da: Din hemmelige nøgle kunne ikke eksporteres.
    Kontrollér nøglen.

en: <qt>The public key was successfully exported to<br/>%2</qt> | <qt>The %1 public keys were successfully exported to<br/>%2</qt>
da[0]: <qt>Den offentlige nøgle blev eksporteret til<br/>%2</qt>
da[1]: <qt>De %1 offentlige nøgler blev eksporteret til <br/>%2</qt>

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
da: Din offentlige nøgle kunne ikke eksporteres
    Kontrollér nøglen.

en: <p>This key is an orphaned secret key (secret key without public key.) It is currently not usable.</p><p>Would you like to regenerate the public key?</p>
da: <p>Denne nøgle er en forældreløs hemmelig nøgle (hemmelig nøgle uden offentlig nøgle). Den kan ikke bruges i øjeblikket.</p><p>Vil du generere den offentlige nøgle igen?</p>

en: Generate
da: Generér

en: Do Not Generate
da: Generér ikke

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette gruppen <b>%1</b>?</qt>

en: Delete
da: Slet

en: <qt>You cannot create a group containing signatures, subkeys or other groups.</qt>
da: <qt>Du kan ikke oprette en gruppe der indeholder signaturer, undernøgler eller andre grupper.</qt>

[ctx: <Name> (<Email>) ID: <KeyId>]
en: %1 (%2) ID: %3
da: %1 (%2) id: %3

en: Create New Group
da: Opret ny gruppe

[ctx: Enter the name of the group you are creating now]
en: Enter new group name:
da: Angiv nyt gruppenavn:

en: Following keys are not valid or not trusted and will not be added to the group:
da: Følgende nøgler er ikke gyldige, eller er ikke betroede, og bliver ikke føjet til gruppen:

en: <qt>No valid or trusted key was selected. The group <b>%1</b> will not be created.</qt>
da: <qt>Ingen gyldig eller betroet nøgle blev markeret. Gruppen <b>%1</b> vil ikke blive oprettet.</qt>

en: Group Properties
da: Gruppe-egenskaber

en: You can only sign primary keys. Please check your selection.
da: Du kan kun signere primære nøgler. Kontrollér dit udvalg.

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
da: <qt>Du er ved at signere nøglen:<br /><br />%1<br/>Id: %2<br />Fingeraftryk: <br /><b>%3</b>.<br /><br />Du bør kontrollere nøglens fingeraftryk ved at telefonere eller mødes med nøglens ejer for at tilsikre, at der ikke er nogen der forsøger at opsnappe jeres kommunikation</qt>

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
da: <qt>Du er ved at signere nøglen:<br /><br />%1 (%2)<br />Id: %3<br />Fingeraftryk: <br /><b>%4</b>.<br /><br />Du bør kontrollere nøglens fingeraftryk, ved at telefonere eller mødes med nøglens ejer for at tilsikre, at der ikke er nogen der forsøger at opsnappe jeres kommunikation</qt>

en: <qt>You are about to sign the following keys in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
da: <qt>Du er ved at signere følgende nøgler i én omgang.<br /><b>Hvis du ikke har kontrolleret alle fingeraftryk omhyggeligt, kan dine kommunikationers sikkerhed blive kompromitteret.</b></qt>

en: You can only sign user ids and photo ids. Please check your selection.
da: Du kan kun signere bruger- og foto-id'er. Kontrollér dit udvalg.

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
da: <qt>Du er ved at signere bruger-id'et:<br /><br />%1<br />Id: %2<br /> Fingeraftryk: <br /><b>%3</b>.<br /><br />Du bør kontrollere nøglens fingeraftryk, ved at telefonere eller mødes med nøgleejeren for at tilsikre, at der ikke er nogen der forsøger at opsnappe jeres kommunikation</qt>

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
da: <qt>Du er ved at signere bruger-id'et:<br /><br />%1 (%2)<br/>Id: %3<br /> Fingeraftryk: <br /><b>%4</b>.<br /><br />Du bør kontrollere nøglens fingeraftryk, ved at telefonere eller mødes med nøgleejeren for at tilsikre, at der ikke er nogen der forsøger at opsnappe jeres kommunikation</qt>

en: <qt>You are about to sign the following user ids in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
da: <qt>Du er ved at signere følgende bruger-id'er i én omgang.<br /><b>Hvis du ikke har kontrolleret alle fingeraftryk omhyggeligt, kan dine kommunikationers sikkerhed blive kompromitteret.</b></qt>

en: <qt>Bad passphrase, key <b>%1 (%2)</b> not signed.</qt>
da: <qt>Dårlig adgangsfrase. Nøglen <b>%1 (%2)</b> er ikke signeret.</qt>

en: <qt>The key <b>%1 (%2)</b> is already signed.</qt>
da: <qt>Nøglen <b>%1 (%2)</b> er allerede signeret.</qt>

en: <qt>Signing key <b>%1</b> with key <b>%2</b> failed.<br />Do you want to try signing the key in console mode?</qt>
da: <qt>Signering af nøglen <b>%1</b> med nøglen <b>%2</b> mislykkedes.<br />Vil du prøve at signere nøglen i konsoltilstand?</qt>

en: All signatures for this key are already in your keyring | All signatures for this keys are already in your keyring
da[0]: Alle signaturer for denne nøgle er allerede i din nøglering
da[1]: Alle signaturer for disse nøgler er allerede i din nøglering

en: Edit key manually to delete a self-signature.
da: Redigér nøgle manuelt for at slette en selv-underskrift.

en: <qt>Are you sure you want to delete signature<br /><b>%1</b><br />from user id <b>%2</b><br />of key: <b>%3</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette signaturen<br /><b>%1</b> fra bruger-id'et <b>%2</b><br /> af nøglen:<b>%3</b>?</qt>

en: Requested operation was unsuccessful, please edit the key manually.
da: Den forespurgte operation mislykkedes. Redigér nøglen manuelt.

en: <qt>The key you are deleting is a member of the following key group. Do you want to remove it from this group?</qt> | <qt>The key you are deleting is a member of the following key groups. Do you want to remove it from these groups?</qt>
da[0]: <qt>Nøglen, du er ved at slette, er medlem af følgende gruppe. Vil du fjerne den fra gruppen?</qt>
da[1]: <qt>Nøglen, du er ved at slette, er medlem af følgende grupper. Vil du fjerne den fra disse grupper?</qt>

en: Delete key
da: Slet nøgle

en: You are removing the last key from key group %1.<br/>Do you want to delete the group, too?
da: Du er ved at fjerne den sidste nøgle fra nøglegruppen %1.<br/>Vil du slette gruppen også?

en: <p>Delete <b>secret</b> key pair <b>%1</b>?</p>Deleting this key pair means you will never be able to decrypt files encrypted with this key again.
da: <p>Vil du slette det <b>hemmelige</b> nøglepar <b>%1</b>?</p>Sletning af dette nøglepar betyder at du aldrig mere vil kunne dekryptere filer der er krypterede med denne nøgle.

en: Another key delete operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
da: En anden nøgle er ved at blive slettet.
    Vent et øjeblik indtil denne operation er færdig.

en: Key <b>%1</b> deleted.
da: Nøglen <b>%1</b> er slettet.

en: Deleting key <b>%1</b> failed.
da: Sletning af nøglen <b>%1</b> mislykkedes.

en: Can not delete key <b>%1</b> while it is edited in terminal.
da: Kan ikke slette nøglen <b>%1</b> mens den redigeres i terminalen.

en: You have selected items that are not keys. They can not be deleted with this menu entry.
da: Du har markeret elementer som ikke er nøgler. De kan ikke slettes med dette menupunkt.

en: <qt>The following are secret key pairs:<br/><b>%1</b><br/>They will not be deleted.</qt>
da: <qt>Følgende er hemmelige nøglepar:<br/><b>%1</b><br/>De vil ikke blive slettet.</qt>

en: <qt><b>Delete the following public key?</b></qt> | <qt><b>Delete the following %1 public keys?</b></qt>
da[0]: <qt><b>Slet følgende offentlige nøgle?</b></qt>
da[1]: <qt><b>Slet følgende %1 offentlige nøgler?</b></qt>

en: Key Import
da: Nøgleimport

en: Open File
da: Åbn fil

en: <qt>The text in the clipboard does not look like a key, but like encrypted text.<br />Do you want to decrypt it first and then try importing it?</qt>
da: <qt>Teksten i udklipsholderen ligner ikke en nøgle, men krypteret tekst.<br />Vil du dekryptere den først og så prøve at importere den?</qt>

en: Import from Clipboard
da: Importér fra udklipsholderen

en: Importing...
da: Importerer...

en: Key importing failed. Please see the detailed log for more information.
da: Import af nøgle mislykkedes. Se den detaljerede log for mere information.

en: KGpg - encryption tool
da: KGpg - krypteringsværktøj

en: Ke&y Manager
da: Nø&glehåndtering

en: &Encrypt Clipboard
da: &Kryptér udklipsholderen

en: &Decrypt Clipboard
da: &Dekryptér udklipsholderen

en: &Sign/Verify Clipboard
da: &Signér/verificér udklipsholderen

en: Clipboard is empty.
da: Udklipsholderen er tom.

en: Text successfully encrypted.
da: Tekst blev krypteret.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
da: &Nøgler

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
da: &Vis detaljer

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
da: &Grupper

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
da: <p>Vil du importere filen <b>%1</b> til din nøglering?</p>

en: GnuPG failed to start.<br />You must fix the GnuPG error first before running KGpg.
da: GnuPG kunne ikke starte.<br />Du skal løse fejlen med GnuPG før du kan køre KGpg.

en: GnuPG error
da: GnuPG-fejl

en: <qt>The use of <b>GnuPG Agent</b> is enabled in GnuPG's configuration file (%1).<br />However, the agent does not seem to be running. This could result in problems with signing/decryption.<br />Please disable GnuPG Agent from KGpg settings, or fix the agent.</qt>
da: <qt>Brugen af <b>GnuPG-agenten</b> er aktiveret i GnuPG's konfigurationsfil (%1).<br />Agenten synes imidlertid ikke at køre. Dette kan føre til problemer med signering/dekryptering.<br/>Deaktivér GnuPG-agenten i KGpg-indstillingerne eller reparér agenten.</qt>

en: No files given.
da: Ingen filer angivet.

en: Cannot decrypt and show folder.
da: Kan ikke dekryptere og vise en mappe.

en: Cannot sign folder.
da: Kan ikke signere mappe.

en: Cannot verify folder.
da: Kan ikke verificere mappe.

en: Unable to perform requested operation.
    Please select only one folder, or several files, but do not mix files and folders.
da: Kan ikke udføre den anmodede operation.
    Markér kun en mappe, eller flere filer, men bland ikke filer og mapper.

en: Encrypt file
da: Kryptér fil

en: Open key manager
da: Åbn nøglehåndtering

en: Open editor
da: Åbn editor

en: Show encrypted file
da: Vis krypteret fil

en: Sign File
da: Signér fil

en: Verify signature
da: Verificér signatur

en: File to open
da: Fil der skal åbnes

en: Hi,
    
    please find attached the user id '%UIDNAME%' of your key %KEYID% signed by me. This mail is encrypted with that key to make sure you control both the email address and the key.
    
    If you have multiple user ids, I sent the signature for each user id separately to that user id's associated email address. You can import the signatures by running each through `gpg --import` after you have decrypted them with `gpg --decrypt`.
    
    If you are using KGpg store the attachment to disk and then import it. Just select `Import Key...` from `Keys` menu and open the file.
    
    Note that I did not upload your key to any keyservers. If you want this new signature to be available to others, please upload it yourself. With GnuPG this can be done using gpg --keyserver subkeys.pgp.net --send-key %KEYID%.
    
    With KGpg you can right click on the key once you imported all user ids and choose `Export Public Key...`.
    
    If you have any questions, don't hesitate to ask.
da: Hej,
    
    du finder det vedlagte bruger-id "%UIDNAME%" for din nøgle %KEYID% signereret af mig. Denne e-mail er krypteret med den nøgle for at sikre at du kan kontrollere både e-mailadressen og nøglen.
    
    Hvis du har flere bruger-id'er, sendte jeg signaturen for hvert bruger-idseparat til den brugers tilknyttede e-mailadresse. Du kan importere signaturerne ved at køre hver enkelt igennem "gpg --import" efter du har dekrypteret dem med "gpg --decrypt".
    
    Hvis du bruger KGpg til at gemme bilaget til disk og derefter importere det, skal du blot vælge "Importér Nøgle..." fra menuen "Nøgler" og åbne filen.
    
    Bemærk at jeg ikke uploadede din nøgle til nogen nøgleservere. Hvis du ønsker at denne nye signatur skal være tilgængelig for andre, så upload den venligst selv. Med GnuPG kan dette gøres med gpg --keyserver subkeys.pgp.net --send-key %KEYID%.
    
    Med KGpg kan du højreklikke på nøglen når du har importeret alle bruger-id'er og vælge "Eksportér offentlig nøgle...".
    
    Hvis du har spørgsmål så spørg endelig.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
da: Brugervalgt dekrypteringskommando.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
da: Brugervalgte krypteringsindstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
da: Tillad brugervalgte krypteringsindstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
da: Filkrypteringsnøgle.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
da: Kryptér filer

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
da: Brug ASCII-armeret kryptering.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
da: Tillad kryptering med ikke-betroede nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedGroupMembers), group (Encryption)
en: Allow untrusted keys to become members of key groups.
da: Tillad ikke-betroede nøgler at blive medlem af nøglegrupper.

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
da: Skjul bruger-id

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
da: Aktivér PGP 6-kompatibilitet.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
da: Brug *.pgp-endelser for krypterede filer.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
da: Stien til gpg-konfigurationsfil.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgBinaryPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg binary used by KGpg.
da: Stien til det gpg-program som KGpg bruger.

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
da: Er første gang programmet kører.

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
da: Editor-vinduets størrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
da: Vis tillidsværdi i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpi), group (General Options)
en: Show the expiration value in key manager.
da: Vis udløbsværdi i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
da: Vis størrelsesværdi i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
da: Vis oprettelsesværdi i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSecret), group (General Options)
en: Show only secret keys in key manager.
da: Vis kun hemmelige nøgler i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLongKeyId), group (General Options)
en: Show long key id in key manager.
da: Vis langt nøgle-id i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (TrustLevel), group (General Options)
en: Show only keys with at least that trust level in key manager.
da: Vis kun nøgler med mindst denne troværdighedsniveau i nøglehåndtering.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
da: Brug musemarkeringen i stedet for udklipsholderen.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
da: Start KGpg automatisk ved KDE-opstart.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
da: Vis en advarsel før der oprettes midlertidige filer ved operationer på eksterne filer.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClick), group (User Interface)
en: Choose default left-click behavior
da: Vælg standardopførsel for venstre museklik

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle encrypted drops
da: Håndtér krypterede drop

note: i18n: ectx: label, entry (UnencryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle unencrypted drops
da: Håndtér ikke-krypterede drop

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
da: Vis servicemenuen "Signér filer".

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
da: Vis servicemenuen "Dekryptér filer".

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystray), group (User Interface)
en: Show the systray icon
da: Vis statusikon

note: i18n: ectx: label, entry (RecentFiles), group (User Interface)
en: The number of recently opened files shown in the editor menu.
da: Antallet af nyligt åbnede filer der vises i editor-menuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
da: Vis dagens tip.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
da: Farve for betroede nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorRev), group (Key Colors)
en: Color used for revoked keys.
da: Farve for tilbagekaldte nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
da: Farve for ukendte nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
da: Farve til ikke-betroede nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUltimate), group (Key Colors)
en: Color used for ultimately trusted keys.
da: Farve til ultimativt betroede nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMarginal), group (Key Colors)
en: Color used for marginally trusted keys.
da: Farve til marginalt betroede nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorExpired), group (Key Colors)
en: Color used for expired keys.
da: Farve til udløbne nøgler.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
da: Skrifttype

note: i18n: ectx: label, entry (KeyServers), group (Servers)
en: Key servers used by KGpg. The first server in the list is the default server.
da: Nøgleservere brugt af KGpg. Den første server på listen er standardserveren.

note: i18n: ectx: label, entry (InfoServers), group (Servers)
en: List of URLs that show details and analysis of the given key. The first server in the list is the default server.
da: Listen over URL'er som viser detaljer og analyse af den givne nøgle. Den første server i listen er standardserver.

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
da: Brug HTTP-proxy om tilgængelig.

note: i18n: ectx: label, entry (EmailTemplate), group (Key Signing)
en: This is the text of the email sent by the "Sign and Mail User ID" action.
da: Dette er teksten i e-mailen der sendes af handlingen "Signér bruger-id og send via e-mail".

en: Cannot create temporary file for folder compression.
da: Kan ikke oprette midlertidig fil til mappekomprimering.

en: Temporary File Creation
da: Oprettelse af midlertidig fil

en: <qt>KGpg will now create a temporary archive file:<br /><b>%1</b> to process the encryption. The file will be deleted after the encryption is finished.</qt>
da: <qt>KGpg vil nu lave den midlertidige arkivfil:<br /><b>%1</b> for at behandle krypteringen. Filen slettes når krypteringen er afsluttet.</qt>

en: Compression method for archive:
da: Komprimeringsmetode for arkiv:

en: Decryption of this file failed: | Decryption of these files failed:
da[0]: Dekryptering af denne fil mislykkedes:
da[1]: Dekryptering af disse filer mislykkedes:

en: <qt>You have not set a path to your GnuPG config file.<br />This may cause some surprising results in KGpg's execution.<br />Would you like to start KGpg's assistant to fix this problem?</qt>
da: <qt>Du har ikke indstillet en søgesti til din GnuPG-konfigurationsfil.<br />Det kan give overraskende resultater ved kørsel af KGpg.<br />Vil du starte KGpg's guide for at rette problemet?</qt>

en: Start Assistant
da: Start guide

en: Do Not Start
da: Start ikke

en: KGpg Assistant
da: KGpg-guide

en: This assistant will first setup some basic configuration options required for KGpg to work properly. Next, it will allow you to create your own key pair, enabling you to encrypt your files and emails.
da: Denne guide vil først sætte nogle basale indstillinger op der kræves for at KGpg kan virke rigtigt. Dernæst vil den lade dig oprette dit eget nøglepar, hvilket gør dig i stand til at kryptere dine filer og e-mail.

en: Welcome to the KGpg Assistant
da: Velkommen til KGpg-guiden

en: KGpg needs to know which GnuPG binary to use.
da: KGpg har brug for at vide hvilket GnuPG-program der skal bruges.

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
da: Tryk blot på knappen "Næste" medmindre du vil prøve nogle usædvanlige indstillinger.

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
da: gpg|GnuPG-program
    *|Alle filer

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
da: KGpg har brug for at vide hvor din GnuPG-konfigurationsfil opbevares.

en: Path to your GnuPG configuration file:
da: Sti til din GnuPG-konfigurationsfil:

en: Configuration File
da: Konfigurationsfil

en: Your default key:
da: Din standardnøgle:

en: Default Key
da: Standardnøgle

en: Generate new key
da: Generér ny nøgle

en: Done
da: Færdig

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>. Should KGpg try to create a config file ?</qt>
da: <qt><b>GnuPG-konfigurationsfilen blev ikke fundet</b>. Skal KGpg prøve at lave en konfigurationsfil?</qt>

en: Create Config
da: Opret konfiguration

en: Do Not Create
da: Opret ikke

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>.</qt>
da: <qt><b>GnuPG-konfigurationsfilen blev ikke fundet</b>.</qt>

en: Your GnuPG binary is: %1
da: Dit GnuPG-program er: %1

en: You have GnuPG version: %1
da: Du har GnuPG-version: %1

en: Your default key is: %1
da: Din standardnøgle er: %1

en: Your GnuPG version (%1) seems to be too old.<br />Compatibility with versions before 1.4.0 is no longer guaranteed.
da: Din GnuPG-version (%1) lader til at være for gammel.<br />Kompatibilitet med versioner før 1.4.0 garanteres ikke længere.

en: An error occurred while scanning your keyring
da: En fejl opstod under scanning af din nøglering

en: &Expert Mode
da: &Eksperttilstand

en: Go to Expert Mode
da: Gå til eksperttilstand

en: If you go to expert mode, you will use the command line to create your key.
da: Hvis du går til eksperttilstand, vil du bruge kommandolinjen til at oprette din nøgle.

en: You must give a name.
da: Du skal angive et navn.

en: The name must have at least 5 characters
da: Navnet skal bestå af mindst 5 tegn

en: The name must not start with a digit
da: Navnet må ikke starte med et tal

en: You are about to create a key with no email address
da: Du er ved at lave en nøgle uden e-mailadresse

en: Email address not valid
da: E-mailadressen er ugyldig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
da: Nøglegenerering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
da: Generér nøglepar

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_kname)
en: The name must have a length of at least 5 characters and must not begin with a digit.
da: Navnet skal bestå af mindst 5 tegn og må ikke begynde med et tal.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_kname)
en: Real name, at least 5 characters, no leading digits
da: Rigtige navn, mindst 5 tegn, må ikke begynde med tal

note: i18n: Email address of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E&mail (optional):
da: E-&mail (valgfrit):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
da: Kommen&tar (valgfrit):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
da: Udløb:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
da: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
da: Dage

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
da: Uger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
da: Måneder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
da: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
da: &Nøglestørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
da: &Algoritme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_caps) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capabilities)
en: Capabilities
da: Kapabiliteter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification is automatically enabled for all keys
da: Certificering aktiveres automatisk for alle nøgler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification
da: Certificering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capAuth)
en: Authentication
da: Autentificering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
da: Nøgle-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
da: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
da: Oprettelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
da: Tillid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
da: Ejer-tillid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
da: Algoritme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
da: Længde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
da: Foto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_photo)
en: <qt><b>Photo:</b><p>A photo can be included with a public key for extra security. The photo can be used as an additional method of authenticating the key. However, it should not be relied upon as the only form of authentication.</p></qt>
da: <qt><b>Foto:</b><p>Et foto kan inkluderes den offentlige nøgle for ekstra sikkerhed. Fotoet kan bruges som en endnu en måde at godkende nøglen. Det bør imidlertid ikke bruges som eneste godkendelsesmetode.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
da: Intet foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
da: Deaktivér nøgle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expirationbtn)
en: Change Expiration
da: Ændr udløb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
da: Ændr adgangsfrase

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: Decryption
da: Dekryptering

en: Appearance
da: Udseende

en: GnuPG Settings
da: GnuPG-indstillinger

en: Key Servers
da: Nøgleservere

en: Misc
da: Diverse

en: New GnuPG Home Location
da: Ny GnuPG dataplacering

en: No configuration file was found in the selected location.
    Do you want to create it now?
    
    Without a configuration file, neither KGpg nor GnuPG will work properly.
da: Der blev ikke fundet nogen konfigurationsfil på den valgte placering.
    Vil du oprette den nu?
    
    Uden en konfigurationsfil, vil hverken KGpg eller GnuPG fungere korrekt.

en: No Configuration File Found
da: Ingen konfigurationsfil fundet

en: Create
da: Opret

en: Ignore
da: Ignorér

en: Cannot create configuration file. Please check if destination media is mounted and if you have write access.
da: Kan ikke oprette konfigurationsfil. Kontrollér om destinationsmediet er monteret og om du har skriveadgang.

en: Key server URLs may not contain whitespace.
da: URL'er til nøgleserver må ikke indeholde mellemrum.

en: Key server already in the list.
da: Nøgleserveren er allerede på listen.

en: Add New Key Server
da: Tilføj ny nøgleserver

en: Server URL:
da: Server-URL:

[ctx: no key available]
en: none
da: ingen

en: Decrypt File
da: Dekryptér fil

en: Create Revocation Certificate
da: Opret tilbagekaldelses-certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
da: Opret tilbagekaldscertifikat for

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
da: nøgle-id

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
da: Årsag til tilbagekaldelse:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
da: Ingen årsag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
da: Nøglen er blevet kompromitteret

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
da: Nøgle er fortrængt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
da: Nøgle er ikke længere i brug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
da: Gem certifikat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
da: Udskriv certifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
da: Importér til nøglering

[ctx: @title]
en: KGpg - simple gui for GnuPG
da: KGpg - simepl gui til GnuPG

[ctx: @info:credit]
en: &copy; 2003-2016, The KGpg Developers
da: &copy; 2003-2016, KGpg-udviklerne

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
da: Vedligeholder

[ctx: @info:credit]
en: Author and former maintainer
da: Forfatter og tidligere vedligeholder

[ctx: @info:credit]
en: KF5 port
da: Portering til KF5

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
da: %1 (standard)

en: Trust: %1<br>Owner Trust: %2
da: Tillid: %1<br>Ejer-tillid: %2

en: Trust: %1
da: Tillid: %1

en: 1 Key | %1 Keys
da[0]: 1 nøgle
da[1]: %1 nøgler

en: 1 Group | %1 Groups
da[0]: 1 gruppe
da[1]: %1 grupper

en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
da: E-mail

en: ID
da: Id

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009, revoked]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4, revoked
da: Id %1, %2-bit %3-nøgle, oprettet %4 er tilbagekaldt

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4
da: Id %1, %2-bit %3-nøgle, oprettet %4

en: One Photo ID | %1 Photo IDs
da[0]: Et foto-id
da[1]: %1 foto-id'er

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
da: Ny nøgle oprettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
da: Du har oprettet følgende nøgle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: <qt><b>Set as your default key:</b><br />
    <p>Checking this option sets the newly created key pair as the default key pair.</p></qt>
da: <qt><b>Sæt som din standardnøgle:</b><br />
    <p>Aktivering indstiller det nyoprettede nøglepar til standard-nøglepar.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
da: Sæt som din standard-nøgle

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
da: Tilbagekaldelsescertifikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: It is recommended to save or print a revocation certificate in case your key is compromised.
da: Det anbefales at gemme eller udskrive et tilbagekaldelsescertifikat hvis din nøgle bliver kompromitteret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
da: Gem som:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
da: Udskriv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, validFilterCheckbox)
en: Show only valid keys
da: Vis kun gyldige nøgler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
da: Nøgle der skal importeres:

en: Choose New Expiration
da: Vælg ny udløbstid

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: &Options
da: In&dstillinger

en: Select Public Key
da: Vælg offentlig nøgle

en: Select Public Key for %1
da: Vælg offentlig nøgle for %1

en: Select Public Key for %2 and one more file | Select Public Key for %2 and %1 more files
da[0]: Vælg offentlig nøgle for %2 og en yderligere fil
da[1]: Vælg offentlig nøgle for %2 og %1 yderligere filer

en: &Search:
da: &Søg:

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
da: <b>Liste over offentlige nøgler</b>: Vælg den nøgle der skal bruges til kryptering.

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
da: <b>ASCII-kryptering</b>: Gør det muligt at åbne den krypterede fil/besked i en teksteditor

en: <b>Allow encryption with untrusted keys</b>: when you import a public key, it is usually marked as untrusted and you cannot use it unless you sign it in order to make it 'trusted'. Checking this box enables you to use any key, even if it has not be signed.
da: <b>Tillad kryptering med ikke-betroede nøgler</b>: Når du importerer en offentlig nøgle, markeres den sædvanligvis som ikke-betroet og du kan ikke bruge den med mindre du signerer den for at gøre den "betroet". Markering af dette felt lader dig bruge enhver nøgle selvom den ikke er signeret.

en: <b>Hide user ID</b>: Do not put the keyid into encrypted packets. This option hides the receiver of the message and is a countermeasure against traffic analysis. It may slow down the decryption process because all available secret keys are tried.
da: <b>Skjul bruger-id</b>: Put ikke nøgle-id i krypterede pakker. Denne indstilling skjuler modtageren af beskeden og er en foranstaltning mod traffikanalyse. Det kan sløve dekrypteringsprocessen da alle tilgængelige hemmelige nøgler prøves.

en: Symmetrical encryption
da: Symmetrisk kryptering

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
da: <b>Symmetrisk kryptering</b>: Kryptering bruger ikke nøgler. Du skal blot angive en adgangskode for at kryptere/dekryptere filen

en: Custom option:
da: Tilpassede indstillinger:

en: <b>Custom option</b>: for experienced users only, allows you to enter a gpg command line option, like: '--armor'
da: <b>Tilpassede indstillinger</b>: Kun for erfarne brugere. Lader dig at angive et gpg-kommandolinje-tilvalg som f.eks. "--armor"

en: Private Key List
da: Liste over private nøgler

en: Choose secret key for signing:
da: Vælg hemmelig nøgle til signering:

en: How carefully have you checked that the key really belongs to the person with whom you wish to communicate: | How carefully have you checked that the %1 keys really belong to the people with whom you wish to communicate:
da[0]: Hvor omhyggeligt har du tjekket at den nøgle virkelig tilhører den person du vil kommunikere med:
da[1]: Hvor omhyggeligt har du tjekket at de %1 nøgler virkelig tilhører de personer du vil kommunikere med:

en: I Will Not Answer
da: Jeg vil ikke svare

en: I Have Not Checked at All
da: Jeg har slet ikke tjekket det

en: I Have Done Casual Checking
da: Jeg har tjekket overfladisk

en: I Have Done Very Careful Checking
da: Jeg har tjekket det meget omhyggeligt

en: Local signature (cannot be exported)
da: Lokal signatur (kan ikke eksporteres)

en: Do not sign all user id's (open terminal)
da: Signér ikke alle bruger-id'er (åbn terminal)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Keyserver:
da: &Nøgleserver:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keyIds)
en: Enter the ids or fingerprints of the keys to import as space separated list.
da: Angiv id'er eller fingeraftryk for de nøgler der skal importeres som en komma-adskilt liste.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to decrypt a text file, simply drag and drop it into the editor window. KGpg will do the rest. Even remote files can be dropped.</p>
    <p>Drag a public key into the editor window and kgpg will automatically import it if you want.</p>
da: <p>Hvis du vil dekryptere en tekstfil, så træk og slip den blot til editorvinduet. KGpg vil sørge for resten. Selv eksterne filer kan droppes.</p>
    <p>Træk en offentlig nøgle ind i editorvinduet så vil KGpg automatisk importere den hvis du ønsker det.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The easiest way to encrypt a file: simply right click on the file, and you have an encrypt option in the contextual menu.
    This works in <strong>konqueror</strong> or on your Desktop!</p>
da: <p>Den nemmeste måde at kryptere en fil: Højreklik ganske enkelt på filen og du får en krypteringsmulighed i kontekstmenuen.
    Dette virker i <strong>Konqueror</strong> eller på dit skrivebord!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to encrypt a message for several persons, just select several encryption keys by pressing the &quot;Ctrl&quot; key.</p>
da: <p>Hvis du vil kryptere en besked til flere mennesker, så vælg blot flere krypteringsnøgler ved at trykke på &quot;Ctrl&quot;-tasten.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><strong>You do not have to be an expert in encryption to use this tool?</strong><br>
    Simply create yourself a key pair in the key management window. Then, export your public key and mail it to your friends.<br>
    Ask them to do the same and import their public keys. Finally, to send an encrypted message, type it in the KGpg editor, then click &quot;encrypt&quot;. Choose
    your friend's key and click &quot;encrypt&quot; again. The message will be encrypted, ready to be sent by email.</p>
da: <p><strong>Du ikke behøver være ekspert for at bruge dette værktøj?</strong><br>
    Lav blot et nøglepar til dig selv i nøglehåndteringsvinduet. Eksportér så din offentlige nøgle og send den til dine venner.<br>
    Bed dem om at gøre det samme og importér deres offentlige nøgler. For endelig at sende et krypteret brev, så skriv det i KGpg-editoren, klik derpå på &quot;kryptér&quot;. Vælg din vens nøgle 
    og klik på &quot;kryptér&quot; igen. Brevet vil så blive krypteret, parat til at blive sendt som e-mail.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To perform an operation on a key, open the key management window and right click on the key. A popup menu with all available options will appear.</p>
da: <p>For at udføre en operation på en nøgle, åbnes nøglehåndteringsvinduet og der højreklikkes på nøglen. En pop-op-menu med alle relevante muligheder kommer frem.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Decrypt a file with a single mouse click on it. You will then be prompted for password, and then that is it!</p>
da: <p>Dekryptér en fil med et enkelt museklik på den. Du bliver spurgt om en adgangskode og det er det hele!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you only want to open the key manager, type this in the command line prompt: <pre>kgpg -k</pre>
    The editor can be reached by: <pre>kgpg -d</pre></p>
da: <p>Hvis du blot vil åbne nøglehåndteringen, så skriv dette på kommandolinjen: <pre>kgpg -k</pre>
    Editoren kan startes med: <pre>kgpg -d</pre></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To open a file in the KGpg's editor and immediately decrypt it type: <pre>kgpg -s filename</pre></p>
da: <p>For at åbne en fil i KGpg's editor og straks dekryptere den skrives: <pre>kgpg -s filnavn</pre></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to change the password or expiration of a secret key simply double click on it to get the key properties dialog.</p>
da: <p>Hvis du vil ændre adgangskoden eller udløbet for en hemmelig nøgle dobbeltklikkes blot på den for at åbne nøgleegenskabs-dialogen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can reach your default key by pressing &quot;Ctrl+Home&quot; in the key manager.</p>
da: <p>Du kan tilgå din standardnøgle ved at trykke &quot;Ctrl+Home&quot; i nøglehåndteringen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The number of signatures is shown as a tooltip if you hover the mouse on the size column in key manager. A key has to be expanded once for this to work.</p>
da: <p>Antallet af signaturer vises som et værktøjstip hvis du fører musen over størrelseskolonnen i nøglehåndteringen. En nøgle skal udfoldes en gang for at dette virker.</p>

en: This image is very large. Use it anyway?
da: Dette billede er meget stort. Vil du bruge det alligevel?

en: Use Anyway
da: Brug alligevel

en: Do Not Use
da: Brug ikke

en: Enter old passphrase for <b>%1</b>
da: Angiv den gamle adgangsfrase for <b>%1</b>

en: <qt>Enter new passphrase for <b>%1</b><br />If you forget this passphrase all your encrypted files and messages will be inaccessible.</qt>
da: <qt>Angiv ny adgangsfrase for <b>%1</b><br />Hvis du glemmer denne adgangsfrase bliver alle dine krypterede filer og breve utilgængelige.</qt>

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
da: Dekrypterer %1

[ctx: Status message 'Decrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Decrypted %1
da: Dekrypterede %1

en: Generating New Key for %1
da: Genererer ny nøgle til %1

en: <p><b>Enter passphrase for %1 &lt;%2&gt;</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
da: <p><b>Angiv adgangsfrase for %1 &lt;%2&gt;</b>:<br />Adgangsfrasen bør indeholde ikke-alfanumeriske tegn og tilfældige sekvenser</p>

en: <p><b>Enter passphrase for %1</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
da: <p><b>Angiv adgangsfrase for %1</b>:<br />Adgangsfrasen bør indeholde ikke-alfanumeriske tegn og tilfældige sekvenser.</p>

en: Generating Key
da: Genererer nøgle

en: Generating prime numbers
da: Genererer primtal

en: Generating DSA key
da: Genererer DSA-nøgle

en: Generating ElGamal key
da: Genererer ElGamal-nøgle

en: Waiting for entropy
da: Venter på entropi

en: The entropy pool ran empty. The key generation process is stalled until enough entropy is present. You can generate entropy e.g. by moving the mouse or typing at the keyboard. The easiest way is by using another application until the key generation continues.
da: Entropipuljen løb tør. Nøglegenereringsprocessen er gået i stå indtil tilstrækkelig entropi er til stede. Du kan f.eks. generere entropi ved at bevæge musen eller skrive på tastaturet. Den nemmeste måde er at bruge et andet program indtil nøglegenereringen fortsætter.

en: Key %1 generated
da: Nøglen %1 genereret

en: Generating Revocation Certificate for key %1
da: Genererer tilbagekaldscertifikat for nøglen %1

[ctx: @info]
en: The import result string has an unsupported format in line %1.<nl/>Please see the detailed log for more information.
da: Den importerede resultatstreng har et ikke-understøttet format på linje %1.<nl/>Se den detaljerede log for mere information.

en: No key imported.<br />Please see the detailed log for more information.
da: Ingen nøgle importeret.<br />Se den detaljerede log for mere information.

[ctx: @info]
en: <para>%1 key processed.</para> | <para>%1 keys processed.</para>
da[0]: <para>%1 nøgle behandlet.</para>
da[1]: <para>%1 nøgler behandlet.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One key without ID.</para> | <para>%1 keys without ID.</para>
da[0]: <para>En nøgle uden id.</para>
da[1]: <para>%1 nøgler uden id.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>One key imported:</emphasis></para> | <para><emphasis strong='true'>%1 keys imported:</emphasis></para>
da[0]: <para><emphasis strong='true'>En nøgle importeret:</emphasis></para>
da[1]: <para><emphasis strong='true'>%1 nøgler importeret:</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>One RSA key imported.</para> | <para>%1 RSA keys imported.</para>
da[0]: <para>En RSA-nøgle importeret.</para>
da[1]: <para>%1 RSA-nøgler importeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One key unchanged.</para> | <para>%1 keys unchanged.</para>
da[0]: <para>En nøgle uændret.</para>
da[1]: <para>%1 nøgler uændrede.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One user ID imported.</para> | <para>%1 user IDs imported.</para>
da[0]: <para>Et bruger-id importeret.</para>
da[1]: <para>%1 bruger-id'er importeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One subkey imported.</para> | <para>%1 subkeys imported.</para>
da[0]: <para>En undernøgle importeret.</para>
da[1]: <para>%1 undernøgler importeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One signature imported.</para> | <para>%1 signatures imported.</para>
da[0]: <para>En signatur importeret.</para>
da[1]: <para>%1 signaturer importeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One revocation certificate imported.</para> | <para>%1 revocation certificates imported.</para>
da[0]: <para>Et tilbagekaldelses-certifikat importeret.</para>
da[1]: <para>%1 tilbagekaldelses-certifikater importeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key processed.</para> | <para>%1 secret keys processed.</para>
da[0]: <para>En hemmelig nøgle behandlet.</para>
da[1]: <para>%1 hemmelige nøgler behandlet.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>One secret key imported.</emphasis></para> | <para><emphasis strong='true'>%1 secret keys imported.</emphasis></para>
da[0]: <para><emphasis strong='true'>En hemmelig nøgle importeret.</emphasis></para>
da[1]: <para><emphasis strong='true'>%1 hemmelig nøgler importeret.</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key unchanged.</para> | <para>%1 secret keys unchanged.</para>
da[0]: <para>En hemmelig nøgle uændret.</para>
da[1]: <para>%1 hemmelige nøgler uændrede.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key not imported.</para> | <para>%1 secret keys not imported.</para>
da[0]: <para>En hemmelig nøgle ikke importeret.</para>
da[1]: <para>%1 hemmelige nøgler ikke importeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>You have imported a secret key.</emphasis><nl/>Please note that imported secret keys are not trusted by default.<nl/>To fully use this secret key for signing and encryption, you must edit the key (double click on it) and set its trust to Full or Ultimate.</para>
da: <para><emphasis strong='true'>Du har importeret en hemmelig nøgle.</emphasis><nl/>Bemærk at importerede hemmelige nøgler ikke er betroede som standard.<nl/>For at bruge denne hemmelige nøgle til signering og kryptering, skal du redigere nøglen (dobbeltklik på den) og sætte dens troværdighed til Fuld eller Ultimativ.</para>

en: New Key | New Keys
da[0]: Ny nøgle
da[1]: Nye nøgler

en: Key with new User Id | Keys with new User Ids
da[0]: Nøgle med nyt bruger-id
da[1]: Nøgler med nyt bruger-id'er

en: Key with new Signatures | Keys with new Signatures
da[0]: Nøgle med nye signaturer
da[1]: Nøgler med nye signaturer

en: Key with new Subkeys | Keys with new Subkeys
da[0]: Nøgle med nye undernøgler
da[1]: Nøgler med nye undernøgler

en: New Private Key | New Private Keys
da[0]: Ny privat nøgle
da[1]: Nye private nøgler

en: Unchanged Key | Unchanged Keys
da[0]: Uændret nøgle
da[1]: Uændrede nøgler

en: <b>Connecting to the server...</b>
da: <b>Forbinder til serveren...</b>

en: Keyserver
da: Nøgleserver

en: Requesting Passphrase
da: Anmodning om adgangsfrase

en:  or
da:  eller

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
da: Angiv adgangsfrase for <b>%1</b>

en: <p><b>Bad passphrase</b>. You have 1 try left.</p> | <p><b>Bad passphrase</b>. You have %1 tries left.</p>
da[0]: <p><b>Forkert adgangsfrase</b>. Du har 1 forsøg endnu.</p>
da[1]: <p><b>Forkert adgangsfrase</b>. Du har %1 forsøg endnu.</p>

en: Got Passphrase
da: Modtog adgangsfrase

[ctx: @info first argument is formatted date, second argument is formatted time]
en: <para>The signature was created at %1 %2</para>
da: <para>Signaturen blev oprettet %1 %2</para>

[ctx: @info Good signature from: NAME , Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Key ID: %2<nl/></para>
da: <para>God signatur fra:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Nøgle-id: %2<nl/></para>

[ctx: @info Good signature from: NAME <EMAIL>, Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Key ID: %3</para>
da: <para>God signatur fra:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Nøgle-id: %3</para>

[ctx: @info]
en: No signature found.
da: Ingen signatur fundet.

[ctx: @info]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Key ID: %2<nl/></para>
da: <para>God signatur fra:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Nøgle-id: %2<nl/></para>

[ctx: @info Good signature from: NAME <EMAIL>, Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Key ID: %3<nl/></para>
da: <para>God signatur fra:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Nøgle-id: %3<nl/></para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>BAD signature</emphasis> from:<nl/> %1<nl/>Key ID: %2<nl/><nl/><emphasis strong='true'>The file is corrupted</emphasis></para>
da: <para><emphasis strong='true'>DÅRLIG signatur</emphasis> fra:<nl/> %1<nl/>Nøgle-id: %2<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Filen er defekt</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>The signature is valid, but the key is untrusted</para>
da: <para>Signaturen er gyldig, men nøglen er ikke-betroet</para>

[ctx: @info]
en: <para>The signature is valid, and the key is ultimately trusted</para>
da: <para>Signaturen er gyldig og nøglen er ultimativt betroet</para>
