kgpg - en to eo translation catalogue (85 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
eo: Retpoŝto:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
eo: Ĉifrado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
eo: Ŝanĝi...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
eo: Ĉiea agordo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
eo: Malŝalti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
eo: Montri sistempletan piktogramon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
eo: Redaktilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
eo: &Aldonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
eo: &Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
eo: &Redakto

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
eo: Nevalida

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
eo: Malebligita

[ctx: Expired key]
en: Expired
eo: Forpasinta

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
eo: Nedifinita

[ctx: No trust in key]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: key capability]
en: Signature
eo: Subskribo

[ctx: key capability]
en: Encryption
eo: Ĉifrado

[ctx: key capability]
en: Authentication
eo: Aŭtentigo

en: Info
eo: Informo

en: Untitled
eo: Sentitola

en: *|All Files
eo: *|Ĉiuj dosieroj

en: Save File
eo: Konservi dosieron

en: File Already Exists
eo: Dosiero jam ekzistas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
eo: Importi

en: Do Not Import
eo: Ne importi

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eo: &Rigardi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
eo: &Importi

[ctx: State of operation as in status]
en: State
eo: Stato

[ctx: Job is started up]
en: Startup
eo: Lanĉo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
eo: Serĉi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
eo: Dosiero:

[ctx: no email address]
en: none
eo: nenio

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
eo: Senlima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
eo: &Serĉi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
eo: Eksporti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
eo: E&ksporti

en: Tip of the &Day
eo: Konsileto de la ta&go

en: &Refresh List
eo: &Aktualigi liston

en: Size
eo: Grandeco

[ctx: small picture]
en: Small
eo: Malgranda

[ctx: medium picture]
en: Medium
eo: Ujo

[ctx: large picture]
en: Large
eo: Granda

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
eo: &Nenio

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
eo: Preta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
eo: Subskribo

en: User ID
eo: Uzant-ID

en: Delete
eo: Forigi

en: Create New Group
eo: Krei novan grupon

en: Group Properties
eo: Grupo-ecoj

en: Open File
eo: Malfermu dosieron

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
eo: Montri detalojn (&S)

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
eo: &Grupoj

en: File to open
eo: Malfermenda dosiero

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
eo: Tiparo

en: Do Not Start
eo: Ne lanĉi

en: Done
eo: Preta

en: Do Not Create
eo: Ne krei

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
eo: &Nomo:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
eo: Neniam

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
eo: Tagoj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
eo: Semajnoj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
eo: Monatoj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
eo: Jaroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
eo: Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
eo: Longo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
eo: Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
eo: Neniu Foto

en: Appearance
eo: Aspekto

en: Misc
eo: Diverso

en: Create
eo: Krei

en: Ignore
eo: Ignori

[ctx: no key available]
en: none
eo: nenio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
eo: Priskribo:

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
eo: %1 (Defaŭlta)

en: Name
eo: Nomo

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
eo: Retpoŝto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
eo: Presi

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
eo: Senlima

en: &Search:
eo: &Serĉi:

en: Do Not Use
eo: Ne uzi

en:  or
eo:  aŭ
