kgpg - en to fa translation catalogue (362 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
fa: نام )حداقل ۵ نویسه(:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
fa: رایانامه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
fa: توضیح )اختیاری(:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
fa: فرمان سرگشایی سفارشی:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
fa: رمزبندی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
fa: رمزبندی حفاظ‌دار اسکی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
fa: استفاده از پسوند pgp.* برای پرونده‌های رمزبندی‌شده‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
fa: فرمان رمزبندی سفارشی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
fa: همیشه رمزبندی با:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
fa: رمزبندی پرونده‌ها با:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
fa: اجازه رمزبندی با کلیدهای بدون اعتبار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
fa: مخفی کردن شناسه کاربر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
fa: همسازی PGP 6

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
fa: آغازه GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
fa: ‌محل آغازه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
fa: پرونده پیکربندی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
fa: تغییر...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
fa: دودویی GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
fa: مسیر برنامه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
fa: استفاده از عامل GnuPG

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
fa: تنظیمات سراسری‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: <qt><b>Start KGpg automatically at KDE startup:</b><br />
    <p>If checked KGpg will start automatically each time that KDE starts up.</p></qt>
fa: <qt><b>آغاز خود کار KGpg  در هنگام راه‌اندازی KDE:</b><br />
    <p>اگر علامت زده شده باشد، هر بار که KDEراه‌اندازی می‌شود، KGpg به طور خودکار آغاز می‌گردد.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
fa: آغاز خودکار KGpg در هنگام ورود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
fa: استفاده از گزینش موشی به جای تخته یادداشت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
fa: نمایش اخطار پیش از ایجاد پرونده‌های موقت
    )فقط در عملیاتهای پرونده‌های دور ایجاد می‌شود(

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
fa: برنامک و گزینگان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
fa: گزینگان خدمت Konqueror

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
fa: امضای گزینگان خدمت پرونده:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
fa: غیرفعال‌سازی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
fa: فعال‌سازی همه پرونده‌ها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
fa: سرگشایی گزینگان خدمت پرونده:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
fa: فعال‌سازی پرونده‌های رمزبندی‌شده

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
fa: برنامک سینی سیستم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
fa: مدیر کلید

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
fa: ویرایشگر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
fa: ارسال نشود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
fa: <b>اطلاعات</b>:
    فقط کارساز پیش‌‌فرض در پرونده پیکربندی GnuPG ذخیره می‌شود.
    کارسازهای دیگر فقط برای استفاده KGpg ذخیره می‌شوند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseProxy)
en: Honor HTTP proxy when available
fa:  پیشکار Honor HTTP، اگر موجود باشد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
fa: &تنظیم به عنوان پیش‌فرض‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
fa: &افزودن‌...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
fa: &حذف‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
fa: رنگ کلیدها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
fa: کلیدهای دارای اعتبار نهایی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
fa: کلیدهای دارای اعتبار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
fa: کلیدهای دارای اعتبار خیلی کم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
fa: کلیدهای انقضایافته:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
fa: کلیدهای باطل‌شده:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
fa: کلیدهای ناشناخته:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
fa: کلیدهای غیرفعال:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
fa: قلم ویرایشگر

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Marginally
fa: خیلی کم

en: Fully
fa: کاملاً

en: Ultimately
fa: در نهایت

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
fa: غیرفعال شده

en: Revoked
fa: باطل‌شده

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: [No user id found]
fa: ]هیچ شناسه کاربری پیدا نشد[

en: %1 subkey
fa: زیرکلید %1

en: Photo id
fa: شناسه عکس

en: Info
fa: اطلاعات

en: Untitled
fa: بدون عنوان

en: &Encrypt File...
fa: &رمزبندی پرونده...‌

en: &Decrypt File...
fa: &سرگشایی پرونده...‌

en: &Open Key Manager
fa: &باز کردن مدیر کلید‌

en: &Generate Signature...
fa: &تولید امضا...‌

en: &Verify Signature...
fa: &وارسی امضا...‌

en: &Check MD5 Sum...
fa: &علامت زدن مجموع MD5...‌

en: &Unicode (utf-8) Encoding
fa: کدبندی &یونیکد )utf-8(

en: En&crypt
fa: &رمزبندی‌

en: &Decrypt
fa: &سرگشایی‌

en: S&ign/Verify
fa: &امضا/وارسی‌

en: The document "%1" has changed.
    Do you want to save it?
fa: سند »%1« تغییر یافته است.
    می‌خواهید آن را ذخیره کنید؟

en: Close the document
fa: بستن سند

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
fa: سند را نتوانست ذخیره کند. لطفاً، مجوزها و فضای دیسک خود را بررسی کنید.

en: Overwrite existing file %1?
fa:  پرونده موجود %1 جای‌نوشت شود؟

en: Open File to Encode
fa: باز کردن پرونده جهت رمزبندی

en: *|All Files
fa: *|کل پرونده‌ها

en: Open File to Decode
fa: باز کردن پرونده جهت سرگشایی

en: Decrypt File To
fa: سرگشایی پرونده جهت

en: Save File
fa: ذخیره پرونده

en: File Already Exists
fa: در حال حاضر پرونده موجود است

en: Open File to Sign
fa: باز کردن پرونده جهت امضا

en: Open File to Verify
fa: باز کردن پرونده جهت واررسی

en: <qt><b>Missing signature:</b><br />Key id: %1<br /><br />Do you want to import this key from a keyserver?</qt>
fa: <qt><b>امضای گمشده:</b><br />شناسه کلید :%1<br /><br />می‌خواهید این کلید را از کارساز کلید وارد کنید؟</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
fa: واردات

en: Do Not Import
fa: وارد نشود

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
fa: &امضا‌

en: MD5 Checksum
fa: مجموع مقابله‌ای MD5

en: Compare MD5 with Clipboard
fa: مقایسه MD5 با تخته یادداشت

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
fa: جمع MD5 برای <b>%1</b>:

en: <b>Unknown status</b>
fa: <b>وضعیت ناشناخته</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
fa: محتوای تخته یادداشت، جمع MD5 نیست.

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
fa: <b>مجموع مقابله‌ای صحیح</b>، پرونده درست است.

en: <qt><b>Remote file dropped</b>.<br />The remote file will now be copied to a temporary file to process requested operation. This temporary file will be deleted after operation.</qt>
fa: <qt><b>پرونده دور انداخته شد</b>.<br />پرونده دور اکنون در پرونده‌ای موقت رونوشت می‌شود تا عمل درخواست‌شده پردازش شود. این پرونده موقت پس از عملیات حذف خواهد شد.</qt>

en: Could not download file.
fa: پرونده را نتوانست بارگیری کند.

en: Decryption failed.
fa: خرابی در سرگشایی.

en: Encryption failed.
fa: خرابی در رمزبندی.

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
fa: امضا ممکن نیست: عبارت عبور بد یا کلید گمشده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
fa: &واردات‌

en: Import key in your list
fa: واردات کلید در فهرستتان

en: Do &Not Import
fa: وارد &نشود‌

en: Will not import this key in your list
fa: این کلید به فهرست شما وارد نمی‌شود

en: Missing Key
fa: کلید گمشده

en: Processing folder compression and encryption
fa: فشرده‌سازی پوشه پردازش و رمزبندی

[ctx: State of operation as in status]
en: State
fa: وضعیت

[ctx: Job is started up]
en: Startup
fa: راه‌اندازی

en: Unable to create temporary file
fa: فعال‌سازی برای ایجاد پرونده موقت

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
fa: رمزبندی %1

en: Zip
fa: فشرده

en: Available Trusted Keys
fa: کلیدهای دارای اعتبار موجود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
fa: جستجو:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
fa: کلیدهای گروه

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
fa: صادرات کلید عمومی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
fa: پرونده:

[ctx: no email address]
en: none
fa: هیچ‌کدام

en: Bad old passphrase, the passphrase for the key was not changed
fa: عبارت عبور قدیمی بد، عبارت عبور برای کلید تغییر نکرده بود

en: Could not change passphrase
fa: عبارت عبور را نتوانست تغییر دهد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Key Server:</b><br /> <p>A Key Server is a centralized repository of PGP/GnuPG keys connected to the Internet which can be conveniently accessed in order to obtain or deposit keys. Select from the drop down list to specify which key server should be used.</p> <p>Often these keys are held by people whom the user has never met and as such the authenticity is dubious at best. Refer to the GnuPG manual covering "Web-of-Trust" relationships to find out how GnuPG works around the problem of verifying authenticity.</p> </qt>
fa: <qt><b>کارساز کلید:</b><br /> <p>کارساز کلید، منبع متمرکز کلیدهای PGP/GnuPGمرتبط با اینترنت است، که به شکل مناسبی برای دستیابی یا ذخیره کلیدها قابل دسترسی است. از فهرست پایین‌ افت برگزینید تا مشخص شود از کدام کار‌ساز کلید استفاده شود.</p> <p>این کلیدها اغلب توسط افرادی انتخاب می‌شوند که هرگز دیده نشده‌اند، و احراز هویت آنها مشکوک است. به راهنمای  GnuPG روابط  »وب اعتبار« مراجعه کنید تا دریابید GnuPG چگونه حول مسائل وارسی احراز هویت کار می‌کند.</p> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
fa: کارساز کلید:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kCBimportks)
en: <b>Key Server Drop Down Dialog:</b>
    Allows the user to select the Key Server which will be used to import PGP/GnuPG keys into the local keyring.
fa: <b>محاوره پایین‌ افت کارساز کلید:</b>
    به کاربر اجازه می‌دهد که کارساز کلیدی که برای وارد کردن کلیدهای PGP/GnuPG به حلقه کلید محلی استفاده می‌شود را برگزیند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
fa: متن جهت جستجو یا شناسه کلید برای واردات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyI) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyE)
en: Honor HTTP proxy:
fa: پیشکار Honor HTTP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
fa: &جستجو‌

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
fa: صادرات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
fa: کلید برای صادر شدن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
fa: خصیصه‌های صادرات )شناسه عکس(

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
fa: &صادرات‌

en: Key Server
fa: کارساز کلید

en: You must enter a search string.
fa: باید رشته جستجو را وارد کنید.

en: Connecting to the server...
fa: در حال اتصال به کارساز...

en: You must choose a key.
fa: باید کلیدی انتخاب کنید.

en: Key Management
fa: مدیریت کلید

en: &Open Editor
fa: &باز کردن ویرایشگر‌

en: &Key Server Dialog
fa: محاوره کارساز &کلید‌

en: &Go to Default Key
fa: &رفتن به کلید پیش‌فرض‌

en: View GnuPG Manual
fa: مشاهده راهنمای GnuPG

en: &Refresh List
fa: &بازآوری فهرست‌

en: Edit Key in &Terminal
fa: ویرایش کلید در &پایانه‌

en: &Generate Key Pair...
fa: &تولید زوج کلید...‌

en: &Import Key...
fa: &واردات کلید...‌

en: &Create New Contact in Address Book
fa: &ایجاد اتصال جدید در کتاب نشانی‌

en: &Delete Group
fa: &حذف گروه‌

en: Set as De&fault Key
fa: تنظیم به عنوان کلید &پیش‌فرض‌

en: Export Secret Key...
fa: صادرات کلید سری...

en: Delete Key Pair
fa: حذف زوج کلید

en: Revoke Key...
fa: باطل کردن کلید...

en: &Regenerate Public Key
fa: &تولید مجدد کلید عمومی‌

en: &Open Photo
fa: &باز کردن عکس‌

en: &Delete Photo
fa: &حذف عکس‌

en: Import &Missing Signatures From Keyserver
fa: واردات امضاهای &مفقود از کارساز کلید‌

en: Trust
fa: اعتبار

en: Size
fa: اندازه

en: Creation
fa: ایجاد

en: Expiration
fa: انقضا

en: &Photo ID's
fa: شناسه‌های &عکس‌

[ctx: small picture]
en: Small
fa: کوچک

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
fa: &هیچ‌کدام‌

en: Generating new key pair
fa: تولید زوج کلید جدید

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
fa: آماده

en: Bad passphrase. Cannot generate a new key pair.
fa: عبارت عبور بد. زوج کلید جدید را نتوانست تولید کند.

en: Aborted by the user. Cannot generate a new key pair.
fa: توسط کاربر ساقط شد. نمی‌توان جفت کلید جدیدی را ایجاد کرد.

en: The email address is not valid. Cannot generate a new key pair.
fa: نشانی رایانامه معتبر نیست. نمی‌توان جفت کلید جدیدی را ایجاد کرد.

en: The name is not accepted by gpg. Cannot generate a new key pair.
fa: نام توسط gpg پذیرفته نمی‌شود. نمی‌توان جفت کلید جدیدی را ایجاد کرد.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
fa: ایجاد زوج کلید جدید

en: backup copy
fa: رونوشت پشتیبان

en: gpg process did not finish. Cannot generate a new key pair.
fa: فرآیند gpg پایان نیافت. نمی‌توان جفت کلید جدیدی را ایجاد کرد.

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
fa: شما فقط کلیدهای اصلی را می‌توانید بازآوری کنید. لطفاً، گزینش خود را بررسی کنید.

en: Add New User Id
fa: افزودن شناسه کاربر جدید

en: <qt>Are you sure you want to delete Photo id <b>%1</b><br/>from key <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>
fa: <qt>مطمئن هستید که می‌خواهید شناسه عکس <b>%1</b><br/>را از کلید <b>%2 &lt;%3&gt;</b>حذف کنید؟ </qt>

en: Public Key
fa: کلید عمومی

en: Sub Key
fa: زیر کلید

en: Secret Key Pair
fa: زوج کلید سری

en: Key Group
fa:  گروه کلید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
fa: امضا

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Revocation Signature
fa: امضای ابطال

en: Photo ID
fa: شناسه عکس‌

en: Orphaned Secret Key
fa: کلید سری تنها

en: Creation of the revocation certificate failed...
fa: خرابی در ایجاد گواهی ابطال...

en: Export PRIVATE KEY As
fa: صادرات کلید خصوصی به عنوان

en: Your secret key could not be exported.
    Check the key.
fa: کلید سری شما را نتوانست صادر کند.
    کلید را بررسی کنید.

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
fa: کلید عمومی شما را نتوانست صادر کند.
    کلید را بررسی کنید.

en: Generate
fa: تولید

en: Do Not Generate
fa: تولید نشود

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
fa: <qt> مطمئنید می‌خواهید گروه  <b>%1</b> را حذف کنید؟</qt>

en: Delete
fa: حذف

en: <qt>You cannot create a group containing signatures, subkeys or other groups.</qt>
fa: <qt>نمی‌توانید گروهی شامل انواع امضا، زیر کلید یا گروههای دیگر ایجاد کنید.</qt>

en: Create New Group
fa: ایجاد گروه جدید

en: Following keys are not valid or not trusted and will not be added to the group:
fa: کلیدهای زیر معتبر نیستند یا اعتبار ندارند و به گروه اضافه نمی‌شوند:

en: <qt>No valid or trusted key was selected. The group <b>%1</b> will not be created.</qt>
fa: <qt>کلیدی بدون اعتبار یا غیرقابل‌ اعتماد برگزیده شد. گروه <b>%1</b>ایجاد نمی‌شود.</qt>

en: Group Properties
fa: ویژگیهای گروه

en: You can only sign primary keys. Please check your selection.
fa: فقط کلیدهای اصلی را می‌توانید امضا کنید. لطفاً، گزینش خود را بررسی کنید.

en: <qt>You are about to sign the following keys in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
fa: <qt>در شرف امضای کلیدهای زیر در یک گذر می‌باشید.<br/><b>اگر همه اثر انگشتها را با دقت بررسی نکرده باشید، ممکن است امنیت ارتباطهای شما توافقی شود.</b></qt>

en: <qt>Signing key <b>%1</b> with key <b>%2</b> failed.<br />Do you want to try signing the key in console mode?</qt>
fa: <qt>خرابی در امضای کلید <b>%1</b> با کلید <b>%2</b>.<br />می‌خواهید امضای کلید را در حالت پیشانه امتحان کنید؟</qt>

en: Edit key manually to delete a self-signature.
fa: برای حذف یک امضای شخصی، کلید را به طور دستی ویرایش کنید.

en: Requested operation was unsuccessful, please edit the key manually.
fa: عمل درخواست‌شده ناموفق بود، لطفاً، کلید را به صورت دستی ویرایش کنید.

en: Key Import
fa: واردات کلید

en: Open File
fa: باز کردن پرونده

en: Importing...
fa: واردات...

en: KGpg - encryption tool
fa: ابزار رمزبندی - KGpg

en: &Encrypt Clipboard
fa: &رمزبندی تخته یادداشت‌

en: &Decrypt Clipboard
fa: &سرگشایی تخته یادداشت‌

en: &Sign/Verify Clipboard
fa: &امضا/وارسی تخته یادداشت‌

en: Clipboard is empty.
fa: تخته یادداشت خالی است.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
fa: &کلیدها‌

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
fa: &نمایش جزئیات‌

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
fa: &گروهها‌

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
fa: <p>آیا قصد دارید پرونده  <b>%1</b>را در حلقه کلید خود وارد کنید؟ </p>

en: <qt>The use of <b>GnuPG Agent</b> is enabled in GnuPG's configuration file (%1).<br />However, the agent does not seem to be running. This could result in problems with signing/decryption.<br />Please disable GnuPG Agent from KGpg settings, or fix the agent.</qt>
fa: <qt>استفاده از <b>GnuPG عامل</b>در پرونده پیکربندی GnuPG فعال شده است. )(%1<br />هر چند به نظر نمی‌رسد که عامل در حال اجرا باشد. ممکن است با انجام امضا /سرگشایی، با مسئله روبرو شود.<br />لطفاً، عامل GnuPG را در تنظیمات KGpg غیر‌‌فعال کنید، یا عامل را ثابت نمایید.</qt>

en: Cannot decrypt and show folder.
fa:  پوشه را نمی‌توان سرگشایی کرد و نمایش داد.

en: Cannot sign folder.
fa:  پوشه را نمی‌توان امضا کرد.

en: Cannot verify folder.
fa:  پوشه را نمی‌توان وارسی کرد.

en: Unable to perform requested operation.
    Please select only one folder, or several files, but do not mix files and folders.
fa: قادر به انجام عملیات درخواست‌شده نیست.
    لطفاً، فقط یک پوشه یا چندین پرونده برگزینید، اما پرونده‌ها و پوشه‌ها را مخلوط نکنید.

en: Encrypt file
fa: رمزبندی پرونده

en: Open key manager
fa: باز کردن مدیر کلید

en: Show encrypted file
fa: نمایش پرونده رمزبندی‌شده

en: Sign File
fa: امضای پرونده

en: Verify signature
fa: وارسی امضا

en: File to open
fa: باز کردن پرونده

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
fa: فرمان سرگشایی سفارشی.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
fa: گزینه‌های رمزبندی سفارشی

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
fa: اجازه گزینه‌های رمزبندی سفارشی

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
fa: کلید رمزبندی پرونده.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
fa: رمزبندی پرونده‌ها

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
fa: استفاده از رمزبندی حفاظ‌دار اسکی.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
fa: اجازه رمزبندی با کلیدهای بدون اعتبار.

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
fa: مخفی کردن شناسه کاربر.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
fa: فعال‌سازی همسازی 6 PGP.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
fa: استفاده از پسوند pgp.* برای پرونده‌های رمزبندی‌شده.‌

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
fa: مسیر پرونده پیکربندی gpg.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgBinaryPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg binary used by KGpg.
fa: مسیر دودویی gpg مورد استفاده توسط KGpg.

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
fa: اولین بار است که کاربرد اجرا می‌شود.

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
fa: اندازه پنجره ویرایشگر.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
fa: نمایش مقدار اعتبار در مدیر کلید.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpi), group (General Options)
en: Show the expiration value in key manager.
fa: نمایش مقدار انقضا در مدیر کلید.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
fa: نمایش مقدار اندازه در مدیر کلید.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
fa: نمایش مقدار ایجاد در مدیر کلید.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSecret), group (General Options)
en: Show only secret keys in key manager.
fa: فقط نمایش کلیدهای سری در مدیر کلید.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
fa: استفاده از گزینش موشی به جای تخته یادداشت.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
fa: آغاز به طور خودکار KGpg در راه‌اندازی KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
fa: نمایش اخطار پیش از ایجاد پرونده‌های موقت، حین عملیاتهای پرونده دور.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClick), group (User Interface)
en: Choose default left-click behavior
fa: انتخاب رفتار پیش‌فرض‌ فشار چپ

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle encrypted drops
fa: گرداندن افتهای رمزبندی‌شده

note: i18n: ectx: label, entry (UnencryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle unencrypted drops
fa: گرداندن افتهای رمزبندی‌نشده

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
fa: نمایش گزینگان خدمت »امضای پرونده«.

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
fa: نمایش گزینگان خدمت »سرگشایی پرونده«.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
fa: رنگ مورد استفاده برای کلیدهای دارای اعتبار.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorRev), group (Key Colors)
en: Color used for revoked keys.
fa: رنگ مورد استفاده برای کلیدهای باطل‌شده.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
fa: رنگ مورد استفاده برای کلیدهای ناشناخته.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
fa: رنگ مورد استفاده برای کلیدهای بدون اعتبار.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMarginal), group (Key Colors)
en: Color used for marginally trusted keys.
fa: رنگ مورد استفاده برای کلیدهای دارای اعتبار خیلی کم.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorExpired), group (Key Colors)
en: Color used for expired keys.
fa: رنگ مورد استفاده برای کلیدهای انقضایافته.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
fa: قلم

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
fa: در صورت وجود، استفاده از پیشکار قام.

en: Temporary File Creation
fa: ایجاد پرونده موقت

en: <qt>KGpg will now create a temporary archive file:<br /><b>%1</b> to process the encryption. The file will be deleted after the encryption is finished.</qt>
fa: <qt>KGpg یک پرونده بایگانی موقت ایجاد می‌کند :<br /><b>%1</b> تا رمزبندی پردازش شود. پس از اینکه رمزبندی پایان یافت، پرونده حذف می‌شود.</qt>

en: Compression method for archive:
fa: روش فشرده‌سازی‌ برای بایگانی:

en: Do Not Start
fa:  آغاز نشود

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
fa: مگر این که بخواهید برخی از تنظیمات غیر‌‌معمول را امتحان کنید. کافی است دکمه »بعدی« را فشار دهید.

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
fa: لازم است که KGpg  بداند پرونده پیکربندی GnuPG شما کجا ذخیره شده است.

en: Your default key:
fa: کلید پیش‌فرض شما:

en: Done
fa: انجام‌شده

en: Create Config
fa: ایجاد پیکربندی

en: Do Not Create
fa:  ایجاد نشود

en: &Expert Mode
fa: حالت &تخصصی‌

en: You must give a name.
fa: باید یک نام بدهید.

en: The name must have at least 5 characters
fa: نام حداقل باید ۵ نویسه داشته باشد

en: The name must not start with a digit
fa: نام باید با رقم شروع شود

en: You are about to create a key with no email address
fa: در شرف ایجاد کلیدی بدون نشانی رایانامه هستید

en: Email address not valid
fa: نشانی رایانامه نامعتبر

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
fa: تولید کلید

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
fa: تولید زوج کلید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
fa: &توضیح )اختیاری(:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
fa: انقضا:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
fa: هرگز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
fa: روز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
fa: هفته

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
fa: ماه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
fa: سال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
fa: اندازه &کلید:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
fa: &الگوریتم:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
fa: شناسه کلید:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
fa: توضیح:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
fa: ایجاد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
fa: اعتبار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
fa: اعتبار مالک:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
fa: الگوریتم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
fa: طول:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
fa: عکس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
fa: بدون عکس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
fa: غیرفعال کردن کلید

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
fa: اثر انگشت

en: Decryption
fa: سرگشایی

en: Appearance
fa: ظاهر

en: GnuPG Settings
fa: تنظیمات GnuPG

en: Key Servers
fa: کارسازان کلید

en: Misc
fa: متفرقه

en: New GnuPG Home Location
fa: محل آغازه جدید GnuPG

en: No Configuration File Found
fa: هیچ پرونده پیکربندی پیدا نشد.

en: Create
fa: ایجاد

en: Ignore
fa: چشم‌پوشی

en: Cannot create configuration file. Please check if destination media is mounted and if you have write access.
fa: پرونده پیکربندی را نمی‌توان ایجاد کرد. لطفاً، بررسی کنید که آیا رسانه مقصد سوار می‌شود و دارای دستیابی نوشتن هستید.

en: Key server URLs may not contain whitespace.
fa: نشانیهای وب کارساز ممکن است شامل فضای سفید نشود

en: Add New Key Server
fa: افزودن کارساز کلید جدید

en: Server URL:
fa: کارساز نشانی وب:

[ctx: no key available]
en: none
fa: هیچ‌کدام

en: Decrypt File
fa: سرگشایی پرونده

en: Create Revocation Certificate
fa: ایجاد گواهی ابطال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
fa: ایجاد گواهی‌نامه ابطال برای

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
fa: شناسه کلید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
fa: دلیل ابطال:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
fa: بدون دلیل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
fa: کلید بی‌اعتبار شده است

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
fa: کلید جایگزین می‌شود

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
fa: کلید دیگر استفاده نمی‌شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
fa: توصیف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
fa: ذخیره گواهی‌نامه:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
fa: چاپ گواهی‌نامه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
fa: واردات در حلقه کلید

en: Name
fa: نام

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
fa: رایانامه

en: ID
fa: شناسه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
fa: کلید جدید ایجاد شد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
fa: کلید زیر را با موفقیت ایجاد کرده‌اید:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
fa: نام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
fa: اثر انگشت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
fa: تنظیم به عنوان کلید پیش‌فرض خود

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
fa: گواهی‌نامه ابطال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: It is recommended to save or print a revocation certificate in case your key is compromised.
fa: توصیه می‌شود در صورتی که کلید شما بدون اعتبار است، یک گواهی‌نامه ابطال، ذخیره یا چاپ کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
fa: ذخیره به عنوان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
fa: چاپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
fa: کلید برای واردات:

en: Choose New Expiration
fa: انتخاب انقضای جدید

en: Select Public Key
fa: برگزیدن کلید عمومی

en: Select Public Key for %1
fa: برگزیدن کلید عمومی برای %1

en: &Search:
fa: &جستجو:

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
fa: <b>فهرست کلیدهای عمومی</b>:   کلیدی که برای رمزبندی استفاده می‌شود را برگزینید.

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
fa: <b>رمزبندی اسکی</b>:باز کردن پرونده/پیام رمزبندی‌شده در ویرایشگر متن را ممکن می‌سازد.

en: <b>Allow encryption with untrusted keys</b>: when you import a public key, it is usually marked as untrusted and you cannot use it unless you sign it in order to make it 'trusted'. Checking this box enables you to use any key, even if it has not be signed.
fa: <b>اجازه رمزبندی با کلیدهای بدون اعتبار</b>:زمانی که کلیدی عمومی را وارد می‌کنید، معمولًا بدون اعتبار می‌باشد و نمی‌توانید از آن استفاده کنید، مگر این که آن را امضا کنید تا »دارای اعتبار« شود. با علامت زدن این جعبه، از هر کلیدی می‌توانید استفاده کنید، حتی اگر کلید بی‌امضا باشد.

en: <b>Hide user ID</b>: Do not put the keyid into encrypted packets. This option hides the receiver of the message and is a countermeasure against traffic analysis. It may slow down the decryption process because all available secret keys are tried.
fa: <b>مخفی کردن شناسه کاربر</b>:شناسه کلید را در بسته‌های رمزبندی‌شده نگذارید. این گزینه گیرنده پیام را پنهان می‌کند، و یک پاد سنجش در مقابل تحلیل شدآمد می‌باشد. ممکن است فرایند سرگشایی را کند نماید، زیرا همه کلیدهای سری موجود امتحان می‌شوند.

en: Symmetrical encryption
fa: رمزبندی متقارن

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
fa: <b>رمزبندی متقارن</b>:در رمزبندی از کلیدها استفاده نمی‌شود. کافی است اسم رمزی بدهید تا پرونده رمزبندی/سرگشایی شود.

en: Custom option:
fa: گزینه سفارشی:

en: <b>Custom option</b>: for experienced users only, allows you to enter a gpg command line option, like: '--armor'
fa: <b>گزینه سفارشی</b>:فقط در مورد کاربران مجرب اجازه می‌دهد که گزینه خط فرمان gpg را وارد کنید. مانند: «--armor»

en: Private Key List
fa: فهرست کلید خصوصی

en: Choose secret key for signing:
fa: انتخاب کلید سری برای امضا:

en: I Will Not Answer
fa: پاسخ نمی‌دهم

en: I Have Not Checked at All
fa: اصلًا بررسی نکرده‌ام

en: I Have Done Casual Checking
fa: به طور تصادفی بررسی کرده‌ام

en: I Have Done Very Careful Checking
fa: بررسی بسیار دقیقی انجام داده‌ام

en: Local signature (cannot be exported)
fa: امضای محلی )نمی‌تواند صادر شود(

en: Do not sign all user id's (open terminal)
fa: همه شناسه‌های کاربر را امضا نکنید )باز شدن پایانه(

en: This image is very large. Use it anyway?
fa: این تصویر بسیار بزرگ است. آیا با این وجود از آن استفاده می‌کنید؟

en: Use Anyway
fa: به هر حال استفاده شود

en: Do Not Use
fa: استفاده نشود

en: Enter old passphrase for <b>%1</b>
fa: وارد کردن عبارت عبور برای <b>%1</b>

en: <b>Connecting to the server...</b>
fa: <b>در حال اتصال به کارساز ...</b>

en:  or
fa: یا

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
fa: وارد کردن عبارت عبور برای  <b>%1</b>
