kgpg - en to fi translation catalogue (657 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
fi: Nimi (vähintään 5 merkkiä):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
fi: Sähköposti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
fi: Kommentti (valinnainen):

en: This function is not available on this system. The symbolic link to the private GnuPG keys cannot be created.
fi: Tämä toiminto ei ole käytettävissä tässä järjestelmässä. Symbolista linkkiä yksityisiin GnuPG-avaimiin ei voida luoda.

en: No mail was sent for the following user id because it belongs to a key without encryption capability: | No mail was sent for the following user ids because they belong to keys without encryption capability:
fi[0]: Seuraavalle käyttäjälle ei lähetetty postia, koska tunnus kuuluu avaimelle, jolla ei ole salauskykyä:
fi[1]: Seuraaville käyttäjille ei lähetetty postia, koska tunnukset kuuluvat avaimille, joilla ei ole salauskykyä:

en: No mail was sent for the following user id because it was already signed: | No mail was sent for the following user ids because they were already signed:
fi[0]: Seuraaville käyttäjille ei lähetetty postia, koska tunnus oli jo allekirjoitettu:
fi[1]: Seuraaville käyttäjätunnisteille ei lähetetty postia, koska tunnukset oli jo allekirjoitettu:

[ctx: %1 is 64 bit key id (in hex), text is used as email subject]
en: Your key %1
fi: Avaimesi %1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: <qt><b>Custom Decryption Command:</b><br />
    <p>This option allows the user to specify a custom command to be executed by GPG when decryption occurs. (This is recommended for advanced users only).</p></qt>
fi: <qt><b>Mukautettu salauksenpurkukomento:</b><br />
    <p>Tämän asetuksen avulla voi määritellä oman komennon suoritettavaksi GPG-salauksen purkuun. (Vain edistyneille käyttäjille.)</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
fi: Mukautettu salauksen purkukomento:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
fi: Salaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: <qt><b>ASCII armored encryption:</b> <br /> 
    <p>Checking this option outputs all encrypted files in a format that can be opened by a text editor and as such the output is suitable for placing in the body of an e-mail message.</p></qt>
fi: <qt><b>ASCII-muotoinen salaus</b><br /> 
    <p>Jos tämä on valittu, kaikki salattavat tiedostot tuotetaan muotoon, jokavoidaan avata tekstimuokkaimessa. Tuloste sopii näin myös sähköpostiviestinrungoksi.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
fi: ASCII-muotoinen salaus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: <qt><b>Use *.pgp extension for encrypted files:</b><br />
    <p>Checking this option will append a .pgp extension to all encrypted files instead of a .gpg extension. This option will maintain compatibility with users of PGP (Pretty Good Privacy) software.</p></qt>
fi: <qt><b>Käytä salattuihin tiedostoihin .pgp-päätettä:</b><br />
    <p>Jos valitset tämän, salattujen tiedostojen päätteeksi tulee .pgp eikä .gpg, mikä säilyttää yhteensopivuuden PGP (Pretty Good Privacy) -ohjelman käyttäjien kanssa.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
fi: Käytä salatuille tiedostoille .pgp-päätettä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: <qt><b>Custom encryption command:</b><br />
    <p>When activated, an entry field will be shown in the key selection dialog, enabling you to enter a custom command for encryption. This option is recommended for experienced users only.</p></qt>
fi: <qt><b>Mukautettu salauskomento:</b><br />
    <p>Jos tämä otetaan käyttöön, voit määrittää mukautetun salauskomennon avaimenvalintaikkunan lisäkentässä. (Vain edistyneille käyttäjille).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
fi: Mukautettu salauskomento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: <qt><b>Always encrypt with:</b><br />
    <p>This ensures all files/messages will also be encrypted with the chosen key. However, if the "Encrypt files with:" option is selected that chosen key will override the "Always encrypt with:" selection.</p></qt>
fi: <qt><b>Salaa aina avaimella:</b><br />
    <p>Tämä asetus varmistaa, että kaikki tiedostot tai viestit salataan valitulla avaimella; kuitenkin jos ”Salaa tiedostot avaimella:” on annettu,tiedostot salataan sen mukaisesti.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
fi: Salaa aina avaimella:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: <qt><b>Encrypt files with:</b><br />
    <p>Checking this option and selecting a key will force any file encryption operation to use the selected key. KGpg will not query for a recipient and the default key will be bypassed.</p></qt>
fi: <qt><b>Salaa tiedostot avaimella:</b><br /> 
    <p>Tämä asetus pakottaa kaikki tiedostojen salausoperaatiot käyttämään valittua avainta. KGpg ei kysy vastaanottajaa, ja oletusavain ohitetaan.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
fi: Salaa tiedostot avaimella:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: <qt><b>Allow encryption with untrusted keys:</b><br />
    <p>When importing a public key, the key is usually marked as untrusted and as such cannot be used unless it is signed by the default key (thus making it 'trusted'). Checking this box enables any key to be used even if it is untrusted.</p></qt>
fi: <qt><b>Salli salaus epäluotettavilla avaimilla:</b><br />
    <p>Tuotu julkinen avain merkitään epäluotettaviksi eikä sitä voi käyttää, ellei sitä allekirjoiteta oletusavaimella (mikä tekee siitä ”luotettavan”).Jos valitset tämän asetuksen, voit käyttää mitä tahansa avainta, vaikka se olisi epäluotettava.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
fi: Salli salaus epäluotettavilla avaimilla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedGroupMembers)
en: <qt><b>Allow untrusted keys as members of key groups:</b><br /><p>A key group allows simple encryption to multiple recipients at once. Similar to the <em>Allow encryption with untrusted keys</em> option this allows untrusted keys to become member of a key group.</p></qt>
fi: <qt><b>Hyväksy epäluotettavat avaimet avainryhmien jäseniksi:</b><br /><p>Avainryhmä sallii helpon salauksen useille vastaanottajille kerralla. Asetus muistuttaa asetusta <em>Salli salaus epäluotettavilla avaimilla</em> ja sallii epäluotettavien avainten kuulumisen avainryhmään.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedGroupMembers)
en: Allow untrusted keys as members of key groups
fi: Hyväksy epäluotettavat avaimet avainryhmien jäseniksi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: <qt><b>Hide user ID:</b><br /> 
    <p>Checking this option will remove the keyid of the recipient from all encrypted packets. The advantage: traffic analysis of the encrypted packets cannot be performed as easily because the recipient is unknown. The disadvantage: the receiver of the encrypted packets is forced to try all secret keys before being able to decrypt the packets. This can be a lengthy process depending on the number of secret keys the receiver holds.</p></qt>
fi: <qt><b>Piilota käyttäjätunnus:</b><br /> 
    <p>Jos tämä on valittu, kaikien salattujen pakettien sisällöstä poistetaan avaintunnus. Etuna on, että salattujen pakettien verkkoliikenteen analyysia ei voi tehdä, koska vastaanottaja on tuntematon. Haittapuolena vastaanottajan täytyy kokeilla kaikkia salaisia avaimiaan saadakseen purettua salauksen, mikä saattaa kestää kauan, jos vastaanottajia on monta.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
fi: Piilota käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: <qt><b>PGP 6 compatibility:</b><br /> 
    <p>Checking this option forces GnuPG to output encrypted packets that are as compliant with PGP (Pretty Good Privacy) 6 standards as possible thus allowing GnuPG users to inter operate with PGP 6 users.</p></qt>
fi: <qt><b>PGP 6 -yhteensopivuus</b><br />
    <p>Jos tämä on valittu, GnuPG tuottaa salatut paketit mahdollisimman yhteensopiviksi PGP (Pretty Good Privacy) 6 -standardin kanssa. Näin GnuPG-käyttäjät voivat toimia PGP 6 -käyttäjien kanssa.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
fi: PGP 6 -yhteensopivuus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
fi: <qt><b>Yleisasetukset:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
fi: GnuPG:n kotikansio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: <b>Home Location</b><p>This is the directory where GnuPG stores its configuration and the keyrings. If you have not changed it this is usually <em>~/.gnupg/</em></p>
fi: <b>Kotikansio</b><p>Tämä on kansio, jonne GnuPG tallentaa asetuksensa ja avainrenkaansa. Ellet ole muuttanut sitä, se on yleensä <em>~/.gnupg</em></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
fi: Kotikansio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: <b>Configuration File</b><p>This is the name of the configuration file in the directory specified above. The default is <em>gnupg.conf</em> while older versions of GnuPG used <em>options</em>.</p>
fi: <b>Asetustiedosto</b><p>Tämä on yllä mainitussa kansiossa olevan asetustiedoston nimi. Oletus on <em>gnupg.conf</em>, mutta vanhemmat GnuPG:n versiot käyttivät nimeä <em>options</em>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
fi: Asetustiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
fi: Muuta…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
fi: GnuPG-ohjelmatiedosto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: <b>Program path</b><p>This is the program that will be called for all GnuPG operations. The default of <em>gpg</em> will work on most systems.</p>
fi: <b>Ohjelman sijainti</b><p>Tämä on kaikkiin GnuPG:n toimintoihin käytettävän ohjelmatiedoston nimi. Oletus <em>gpg</em> toimii useimmissa järjestelmissä.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
fi: Ohjelmatiedoston sijainti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, use_agent)
en: <b>Use GnuPG agent</b><p>The GnuPG agent stores the passwords for your secret keys in memory for a limited amount of time. If you use your secret key again while it is cached you do not have to enter it again. This is less secure than typing it every time.</p>
fi: <b>Käytä GnuPG-asiakasta</b><p>GnuPG-asiakas tallentaa salaisten avaintesi salauslauseet muistiin määräajaksi. Jos käytät salaista avaintasi toiste sen ollessa välimuistissa sinun ei tarvitse antaa salauslausettasi uudelleen. Tämä on vähemmän turvallista kuin salauslauseen kirjoittaminen joka kerta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
fi: Käytä GnuPG-asiakasta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
fi: Yleisasetukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: <qt><b>Start KGpg automatically at KDE startup:</b><br />
    <p>If checked KGpg will start automatically each time that KDE starts up.</p></qt>
fi: <qt><b>Käynnistä KGpg automaattisesti kirjauduttaessa:</b><br />
    <p>Jos tämä on valittu, KGpg käynnistetään automaattisesti aina KDE:n käynnistyessä.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
fi: Käynnistä KGpg automaattisesti kirjauduttaessa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: <qt><b>Use mouse selection instead of clipboard:</b><br />
    <p>If checked, clipboard operations in KGpg will use the selection clipboard, that means highlighting a text to copy, and middle button (or right+left together) to paste. If this option is not checked, the clipboard will work with Key shortcuts (Ctrl-c, Ctrl-v).</p></qt>
fi: <qt><b>Käytä hiiren valintaa leikepöydän sijaan:</b> <br />
    <p>Jos tämä valitaan, KGpg:n leikepöytätoiminnot käyttävät valintaa: teksti kopioidaan merkitsemällä se hiirellä ja liitetään hiiren keskipainikkeella (tai oikealla ja vasemmalla painikkeella yhtä aikaa). Ellei tätä valita, leikepöytä toimii näppäimistökomennoin (Ctrl-C, Ctrl-V).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
fi: Käytä hiiren valintaa leikepöydän sijaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: <qt><b>Display warning before creating temporary files:</b><br />
    <p></p></qt>
fi: <qt><b>Näytä varoitus ennen väliaikaistiedostojen luomista</b><br />
    <p></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
fi: Näytä varoitus ennen väliaikaistiedostojen luomista
    (tapahtuu vain etätiedostoja käsiteltäessä)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
fi: Sovelma ja valikot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
fi: Konquerorin palveluvalikot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Sign file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
fi: <qt><b>Allekirjoita tiedosto -palveluvalikko:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
fi: Allekirjoita tiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
fi: Ota pois käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
fi: Kaikilla tiedostoilla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Decrypt file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
fi: <qt><b>Salauksen purku -palveluvalikko</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
fi: Salauksen purku -palveluvalikko:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
fi: Ota käyttöön salatuille tiedostoille

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
fi: Ilmoitusaluesovelma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: <qt><b>Show system tray icon:</b><br />
    <p>If checked KGpg will minimize to an icon in the system tray.</p></qt>
fi: <qt><b>Näytä ilmoitusaluekuvake:</b><br />
    <p>Jos valittu, KGpg pienennetään kuvakkeeksi ilmoitusalueelle.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Left mouse click opens:
fi: Avaa hiiren vasemmalla painikkeella:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
fi: Avainten hallinta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
fi: Muokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
fi: Viimeaikaiset tiedostot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSigning)
en: Key Signing
fi: Avaimen allekirjoitus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Here you can define how User Ids that do not contain an email address (like Photo Ids) are sent to the key owner. You can choose to either send them with every other User Id you signed, only with the first Id you signed or to not send them at all.
fi: Tässä voit asettaa, kuinka sähköpostiosoitteettomat käyttäjätunnisteet (kuten kuvatunnisteet) lähetetään avaimen omistajalle. Voit lähettää ne joko jokaisen muun allekirjoittamasi käyttäjätunnisteen kanssa, vain ensimmäisen allekirjoittamasi käyttäjätunnisteen kanssa tai ei lainkaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mailing of User Ids without Email Addresses
fi: Sähköpostiosoitteettomien käyttäjätunnusten lähettäminen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Send with every Email
fi: Lähetä jokaisessa sähköpostissa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Send only with first Email
fi: Lähetä vain ensimmäisessä sähköpostissa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
fi: Älä lähetä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email template
fi: Sähköpostimalli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, EmailTemplateEdit)
en: This is the text of the email sent by the "Sign and Mail User ID" action.
    
    The placeholders surrounded by the percent signs (like %KEYID%) will be replaced with the corresponding text for every single mail.
fi: Tämä on ”Allekirjoita ja lähetä käyttäjätunnus” -toiminnon lähettämän sähköpostin teksti.
    
    Prosenttimerkein ympäröidyt paikkamerkinnät (kuten %KEYID%) korvataan vastaavilla teksteillä joka viestiin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
fi: <b>TIETOJA</b>:
    Vain oletuspalvelimen tiedot tallennetaan GnuPG:n asetustiedostoon,
    muut palvelimet tallennetaan vain KGpg:n käyttöön.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseProxy)
en: Honor HTTP proxy when available
fi: Käytä HTTP-välitystä, jos mahdollista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
fi: Aseta &oletukseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
fi: Avainten värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
fi: Äärettömän luotettavat avaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
fi: Luotetut avaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
fi: Epävarmasti luotettavat avaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
fi: Vanhentuneet avaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
fi: Perutut avaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
fi: Tuntemattomat avaimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
fi: Käytöstä poistetut avaimet:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
fi: Muokkaimen fontti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabKeyList)
en: Key List
fi: Avainluettelo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxSorting)
en: Sort Order
fi: Lajittelujärjestys

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Left to right, account first
fi: Vasemmalta oikealle, tili ensin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, TLD first
fi: Oikealta vasemmalle, TLD ensin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, domain first
fi: Oikealta vasemmalle, verkkotunnus ensin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, FQDN first
fi: Oikealta vasemmalle, FQDN ensin

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: I do not know
fi: En tiedä

en: I do NOT trust
fi: EN luota

en: Marginally
fi: Epävarmasti

en: Fully
fi: Täysin

en: Ultimately
fi: Äärettömästi

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
fi: Virheellinen

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Revoked
fi: Kumottu

[ctx: Expired key]
en: Expired
fi: Vanhentunut

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
fi: Määrittämätön

[ctx: No trust in key]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Marginal trust in key]
en: Marginal
fi: Epävarma

[ctx: Full trust in key]
en: Full
fi: Täysi

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
fi: Ääretön

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: key capability]
en: Signature
fi: Allekirjoitus

[ctx: key capability]
en: Encryption
fi: Salaus

[ctx: key capability]
en: Authentication
fi: Todennus

[ctx: key capability]
en: Certification
fi: Varmentaminen

en: 1 key | %1 keys
fi[0]: 1 avain
fi[1]: %1 avainta

en: 1 signature | %1 signatures
fi[0]: 1 allekirjoitus
fi[1]: %1 allekirjoitusta

en: [No user id found]
fi: [Käyttäjätunnusta ei löytynyt]

en: %1 [local signature]
fi: %1 [paikallinen allekirjoitus]

en: %1 subkey
fi: %1 aliavain

en: Photo id
fi: Kuvatunniste

en: Info
fi: Tietoja

en: Untitled
fi: Nimetön

en: &Encrypt File...
fi: &Salaa tiedosto…

en: &Decrypt File...
fi: &Pura tiedoston salaus…

en: &Open Key Manager
fi: &Avaa avainten hallinta

en: &Generate Signature...
fi: &Luo allekirjoitus…

en: &Verify Signature...
fi: &Tarkista allekirjoitus…

en: &Check MD5 Sum...
fi: Tarkista M&D5-summa…

en: &Unicode (utf-8) Encoding
fi: Uni&code-koodaus (UTF-8)

en: En&crypt
fi: &Salaa

en: &Decrypt
fi: &Poista salaus

en: S&ign/Verify
fi: &Allekirjoitus/Tarkistus

en: The document "%1" has changed.
    Do you want to save it?
fi: Tiedosto ”%1” on muuttunut.
    Haluatko tallentaa sen?

en: Close the document
fi: Sulje tiedosto

en: The document could not been saved, as the selected codec is not supported.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa, koska valittua merkistöä ei tueta.

en: The document could not been saved, as the selected encoding cannot encode every unicode character in it.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa, koska valitulla koodauksella ei voida koodata kaikkia unicode-merkkejä joita tiedostossa on.

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa, tarkista käyttöoikeudet ja vapaa levytila.

en: Overwrite existing file %1?
fi: Korvataanko olemassa oleva tiedosto %1?

en: Open File to Encode
fi: Avaa salattava tiedosto

en: *|All Files
fi: *|Kaikki tiedostot

en: Open File to Decode
fi: Avaa purettava tiedosto

en: Decrypt File To
fi: Pura tiedosto kohteeseen

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Open File to Sign
fi: Avaa allekirjoitettava tiedosto

en: Open File to Verify
fi: Avaa tarkistettava tiedosto

en: <qt><b>Missing signature:</b><br />Key id: %1<br /><br />Do you want to import this key from a keyserver?</qt>
fi: <qt><b>Puuttuva allekirjoitus:</b><br />Avaimen tunnus: %1<br /><br /> Haluatko tuoda tämän avaimen avainpalvelimelta?</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
fi: Tuo

en: Do Not Import
fi: Älä tuo

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
fi: &Allekirjoitus

en: MD5 Checksum
fi: MD5-tarkistussumma

en: Compare MD5 with Clipboard
fi: Vertaa MD5-summaa leikepöydällä

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
fi: Kohteen <b>%1</b> MD5-summa on:

en: <b>Unknown status</b>
fi: <b> Tuntematon tila</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
fi: Leikepöydän sisältö ei ole MD5-summa.

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
fi: <b>Oikea tarkistussumma</b>: tiedosto on kunnossa.

en: <b>Wrong checksum, <em>file corrupted</em></b>
fi: <b>Väärä tarkistussumma: <em>tiedosto on vioittunut</em></b>

en: <qt><b>Remote file dropped</b>.<br />The remote file will now be copied to a temporary file to process requested operation. This temporary file will be deleted after operation.</qt>
fi: <qt><b>Pudotettiin etätiedosto</b>.<br />Etätiedosto kopioidaan nyt väliaikaistiedostoon käsiteltäväksi. Väliaikaistiedosto poistetaan toiminnon valmistuttua.</qt>

en: Could not download file.
fi: Tiedostoa ei voitu hakea.

en: <qt>This file is a <b>public</b> key.<br />Do you want to import it instead of opening it in editor?</qt>
fi: <qt>Tämä tiedosto on <b>julkinen</b> avain.<br />Haluatko tuoda sen muokkaimeen avaamisen sijaan?</qt>

en: <qt>This file is a <b>private</b> key.<br />Do you want to import it instead of opening it in editor?</qt>
fi: <qt>Tämä tiedosto on <b>yksityinen</b> avain.<br />Haluatko tuoda sen muokkaimeen avaamisen sijaan?</qt>

en: Key file dropped on Editor
fi: Avaintiedosto pudotettu muokkaimeen

en: Decryption failed.
fi: Salauksen purku epäonnistui.

en: The encryption failed with error code %1
fi: Salaus epäonnistui virhekoodilla %1

en: Encryption failed.
fi: Salaus epäonnistui.

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
fi: Allekirjoittaminen ei mahdollista: salauslause väärin tai avain puuttuu

[ctx: Caption of message box]
en: Verification Finished
fi: Tarkistus valmis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
fi: &Tuo

en: Import key in your list
fi: Tuo avain luetteloon

en: Do &Not Import
fi: &Älä tuo

en: Will not import this key in your list
fi: Tätä avainta ei tuoda luetteloosi

en: Missing Key
fi: Puuttuva avain

en: Processing folder compression and encryption
fi: Pakataan ja salataan kansiota

[ctx: State of operation as in status]
en: State
fi: Tila

[ctx: Job is started up]
en: Startup
fi: Käynnistys

en: Unable to create temporary file
fi: Väliaikaistiedoston luonti epäonnistui

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
fi: Salataan: %1

[ctx: Status message 'Encrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Encrypted %1
fi: Salattu %1

en: Available Keys
fi: Saatavilla olevat avaimet

en: Available Trusted Keys
fi: Saatavilla olevat luotetut avaimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
fi: Ryhmän avaimet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
fi: Julkisen avaimen vienti

[ctx: Export a key via email]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkMail)
en: E&mail
fi: &Sähköposti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkClipboard)
en: C&lipboard
fi: &Leikepöytä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, checkServer)
en: You must define at least one keyserver in settings before you can export to one.
fi: Sinun täytyy määrittää vähintään yksi avainpalvelin ennen kuin voit viedä sellaiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Key server:
fi: &Avainpalvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
fi: Tiedosto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Export Settings
fi: Vientiasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrAll)
en: E&xport everything
fi: Vie k&aikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrPhoto)
en: Do &not export attributes (photo ids)
fi: Älä vie lisämääritteitä (kuvatunnisteita)

[ctx: @option:radio Exports the smallest key possible. Maps to export-minimal option of gpg]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrClean)
en: Clean key
fi: Puhdista avain

en: <qt>The requested key is not present in the keyring anymore.<br />Perhaps it was deleted by another application</qt>
fi: <qt>Vaadittua avainta ei ole enää avainrenkaassa.<br />Toinen sovellus on voinut poistaa sen</qt>

en: Key not found
fi: Avainta ei löytynyt

[ctx: no email address]
en: none
fi: ei sähköpostiosoitetta

en: <qt>The left part is the algorithm used by the <b>signature</b> key. The right part is the algorithm used by the <b>encryption</b> key.</qt>
fi: <qt>Vasen puoli on <b>allekirjoitus</b>-avaimen käyttämä algoritmi. Oikea puoli on <b>salaus</b>-avaimen käyttämä algoritmi.</qt>

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: <qt>The left part is the size of the <b>signature</b> key. The right part is the size of the <b>encryption</b> key.</qt>
fi: <qt>Vasen puoli on <b>allekirjoitus</b>-avaimen koko. Oikea puoli on <b>salaus</b>-avaimen koko.</qt>

[ctx: no key comment]
en: <em>none</em>
fi: <em>ei kommenttia</em>

en: Bad old passphrase, the passphrase for the key was not changed
fi: Vanha salauslause on huono. Avaimen salauslausetta ei vaihdettu.

en: Could not change passphrase
fi: Salauslausetta ei voitu muuttaa

en: KGpg was unable to change the passphrase.
fi: KGpg ei kyennyt muuttamaan salauslausetta.

en: Changing key properties failed.
fi: Avaimen ominaisuuksien muuttaminen epäonnistui.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
fi: Avaimen ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Key Server:</b><br /> <p>A Key Server is a centralized repository of PGP/GnuPG keys connected to the Internet which can be conveniently accessed in order to obtain or deposit keys. Select from the drop down list to specify which key server should be used.</p> <p>Often these keys are held by people whom the user has never met and as such the authenticity is dubious at best. Refer to the GnuPG manual covering "Web-of-Trust" relationships to find out how GnuPG works around the problem of verifying authenticity.</p> </qt>
fi: <qt><b>Avainpalvelin:</b><br /> <p>Avainpalvelin on Internetiin yhdistetty PGP/GnuPG -avainten keskitetty varastokirjasto, jota voidaan käyttää kätevästi avainten hankkimiseen. Valitse alasvetoluettelosta määritelläksesi, mitä avainpalvelinta käytetään.</p> <p>Usin näitä avaimia säilyttävät ihmiset, joita käyttäjä ei ole koskaan tavannut ja autenttisuus on parhaimmillaan epävarma. Katso GnuPG manuaalista "luottamusverkko"-suhteet saadaksesi selville kuinka GnuPG toimii autenttisuuden varmistamisen ongelman kanssa.</p> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
fi: Avainpalvelin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kCBimportks)
en: <b>Key Server Drop Down Dialog:</b>
    Allows the user to select the Key Server which will be used to import PGP/GnuPG keys into the local keyring.
fi: <b>Avainpalvelimen alasvetoikkuna:</b>
    Mahdollistaa käyttäjän valita avainpalvelimen, josta tuodaan PGP/GnuPG -avaimia paikalliseen avainrenkaaseen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: <qt><b>Text to search or ID of the key to import:</b><br />
    <p>There are multiple ways to search for a key, you can use a text or partial text search (example: entering Phil or Zimmerman will bring up all keys in which Phil or Zimmerman shows up) or you can search by the ID's of the key. Key ID's are strings of letters and numbers that uniquely identify a key (example: searching for 0xED7585F4 would bring up the key associated with that ID).</p></qt>
fi: <qt><b>Haettava teksti tai tuotavan avaimen tunnus:</b><br />
    <p>Avainta voi etsiä monella tapaa. Voit käyttää etsimiseen tekstiä,tekstin osaa (esim. kun kirjoitat Phil tai Zimmerman, näet kaikki avaimet, joissa esiintyy ”Phil” tai Zimmerman) tai avaimen tunnistetta. Avaimen tunniste on kirjaimista ja numeroista koostuva, avaimen ainutkertaisesti muista erottava merkkijono (esim. hakusana 0xED7585F4 noutaa avaimen, jonka tunniste se on).</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
fi: Haettava teksti tai tuotavan avaimen tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyI) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyE)
en: Honor HTTP proxy:
fi: Käytä HTTP-välitystä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
fi: &Etsi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
fi: Vie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt><b>Key to be exported:</b><br />
    <p>This allows the user to specify the key from the drop down list that will be exported to the key server selected.</p></qt>
fi: <qt><b>Vietävä avain:</b><br />
    <p>Tässä kohdassa voi valita avaimen, joka viedään valittuihin avainpalvelimiin.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
fi: Vietävä avain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
fi: Vie lisämääreet (kuvatunniste)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: <qt><b>Export:</b><br />
    <p>Pushing this button will export the specified key to the specified server.</p></qt>
fi: <qt><b>Vie:</b><br />
    <p>Tämän painikkeen painaminen vie valitun avaimen valittuun palvelimeen.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
fi: &Vie

en: Key Server
fi: Avainpalvelin

en: You must enter a search string.
fi: Anna haettava merkkijono.

en: You need to configure keyservers before trying to download keys.
fi: Avainpalvelimet on asetettava ennen kuin yrität ladata avaimia.

en: No keyservers defined
fi: Ei asetettuja avainpalvelimia

[ctx: Caption of message box]
en: Key Import Finished
fi: Avaimen tuonti valmis

en: Upload to keyserver finished without errors
fi: Lähetys avainpalvelimelle valmistui virheittä

en: Upload to keyserver failed
fi: Lähetys avainpalvelimelle epäonnistui

[ctx: Window title]
en: Import Key From Keyserver
fi: Tuo avain avainpalvelimelta

en: Connecting to the server...
fi: Yhdistetään palvelimeen…

en: You must choose a key.
fi: Valitse avain.

en: No matching keys found
fi: Sopivia avaimia ei löytynyt

en: Found 1 matching key | Found %1 matching keys
fi[0]: Löydettiin 1 sopiva avain
fi[1]: Löydettiin %1 sopivaa avainta

en: Found 1 matching key (not shown)
fi: Löydettiin 1 sopiva avain (ei näytetty)

en: Found %1 matching keys (%2 shown)
fi: Löydettiin %1 sopivaa avainta (%2 näytetty)

en: Key Management
fi: Avainten hallinta

en: &Open Editor
fi: &Avaa muokkain

en: &Key Server Dialog
fi: &Avainpalvelinikkuna

en: &Go to Default Key
fi: &Siirry oletusavaimeen

en: Tip of the &Day
fi: Päivän &vinkki

en: View GnuPG Manual
fi: Näytä GnuPG:n ohje

en: &Refresh List
fi: Päi&vitä luettelo

en: Show &Long Key Id
fi: Näytä p&itkä avaintunnus

en: K&ey Properties
fi: Avaimen &ominaisuudet

en: &Open Key URL
fi: &Avaa avaimen osoite

en: Edit Key in &Terminal
fi: &Muokkaa avainta päätteessä

en: &Generate Key Pair...
fi: &Luo avainpari…

en: &Import Key...
fi: &Tuo avain…

en: Send Ema&il
fi: Lähetä &sähköpostia

en: &Create New Contact in Address Book
fi: &Luo uusi yhteystieto osoitekirjaan

en: &Edit Group...
fi: Muokkaa &ryhmää…

en: &Delete Group
fi: &Poista ryhmä

en: &Rename Group
fi: Muuta ryhmän &nimeä…

en: Set as De&fault Key
fi: Aseta &oletusavaimeksi

en: &Add Photo...
fi: Lisää &kuva…

en: &Add User Id...
fi: Lisää &käyttäjätunnus…

en: Export Secret Key...
fi: Vie salainen avain…

en: Delete Key Pair
fi: Poista avainpari

en: Revoke Key...
fi: Peru avain…

en: &Regenerate Public Key
fi: &Luo julkinen avain uudelleen

en: Set User Id as &Primary
fi: Aseta käyttäjätunnus &ensisijaiseksi

en: &Open Photo
fi: &Avaa kuva

en: &Delete Photo
fi: &Poista kuva

en: Import &Missing Signatures From Keyserver
fi: Tuo puuttuvat allek&irjoitukset avainpalvelimelta

en: Trust
fi: Luottamus

en: Size
fi: Koko

en: Creation
fi: Luontiaika

en: Expiration
fi: Vanheneminen

en: &Photo ID's
fi: &Kuvatunnisteet

[ctx: small picture]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: medium picture]
en: Medium
fi: Keskikokoinen

[ctx: large picture]
en: Large
fi: Suuri

en: Minimum &Trust
fi: Vähimmäis&luottamus

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
fi: &Ei mitään

[ctx: show only active keys]
en: &Active
fi: &Aktiivinen

[ctx: show only keys with at least marginal trust]
en: &Marginal
fi: E&pävarma

[ctx: show only keys with at least full trust]
en: &Full
fi: &Täysi

[ctx: show only ultimately trusted keys]
en: &Ultimate
fi: &Ääretön

en: &Show Only Secret Keys
fi: &Näytä vain salaiset avaimet

[ctx: Name of the action that gives the focus to the search line]
en: Focus Search Line
fi: Kohdista hakuriville

en: Another key generation operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
fi: Toinen avaimenluontitoiminto on yhä käynnissä.
    Odota, kunnes se valmistuu.

en: Generating new key pair
fi: Luodaan uutta avainparia.

en: Can not start "konsole" application for expert mode.
fi: Ei voitu käynnistää ”konsole”-sovellusta asiantuntijatilassa.

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
fi: Valmis

en: Bad passphrase. Cannot generate a new key pair.
fi: Huono salauslause. Uutta avainparia ei voida luoda.

en: Aborted by the user. Cannot generate a new key pair.
fi: Käyttäjä keskeytti. Uutta avainparia ei voida luoda.

en: The email address is not valid. Cannot generate a new key pair.
fi: Annettu sähköpostiosoite on virheellinen. Uutta avainparia ei voida luoda.

en: The name is not accepted by gpg. Cannot generate a new key pair.
fi: Gpg ei hyväksy nimeä. Uutta avainparia ei voida luoda.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
fi: Uusi avainpari on luotu

en: backup copy
fi: varmuuskopio

en: gpg process did not finish. Cannot generate a new key pair.
fi: Gpg-prosessi ei valmistunut. Uutta avainparia ei voida luoda.

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
fi: Voit päivittää vain ensisijaisia avaimia. Tarkista valintasi.

en: Another operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
fi: Toinen toiminto on yhä käynnissä.
    Odota, kunnes se valmistuu.

en: Add New User Id
fi: Lisää uusi käyttäjätunnus

en: The image must be a JPEG file. Remember that the image is stored within your public key, so if you use a very large picture, your key will become very large as well. The size should not exceed 6 KiB. An image size of around 240x288 is a good size to use.
fi: Kuvan on oltava JPEG-tiedosto. Muista, että kuva tallennetaan julkiseen avaimeesi, joten jos kuvatiedosto on suuri, julkisesta avaimestasi tulee myös suuri. Kuvatiedoston koko ei saisi olla yli 6 KiB. Hyvä kuvan koko on suunnilleen 240 × 288 kuvapistettä.

en: <qt>Are you sure you want to delete Photo id <b>%1</b><br/>from key <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kuvatunnisteen <b>%1</b><br/>avaimesta <b>%2 &lt; %3&gt;</b>?</qt>

en: Public Key
fi: Julkinen avain

en: Sub Key
fi: Aliavain

en: Secret Key Pair
fi: Salainen avainpari

en: Key Group
fi: Avainryhmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: User ID
fi: Käyttäjätunnus

en: Revocation Signature
fi: Perumisen allekirjoitus

en: Photo ID
fi: Kuvatunniste

en: Orphaned Secret Key
fi: Orvot salaiset avaimet

en: Group member
fi: Ryhmän jäsen

en: &Sign User ID ... | &Sign User IDs ...
fi[0]: &Allekirjoita käyttäjätunnus…
fi[1]: &Allekirjoita käyttäjätunnukset…

en: Sign and &Mail User ID ... | Sign and &Mail User IDs ...
fi[0]: Allekirjoita ja &lähetä käyttäjätunnus…
fi[1]: Allekirjoita ja &lähetä käyttäjätunnukset…

en: E&xport Public Key... | E&xport Public Keys...
fi[0]: &Vie julkinen avain…
fi[1]: &Vie julkiset avaimet…

en: &Refresh Key From Keyserver | &Refresh Keys From Keyserver
fi[0]: Päi&vitä avain avainpalvelimelta
fi[1]: Päi&vitä avaimet avainpalvelimelta

en: &Create Group with Selected Key... | &Create Group with Selected Keys...
fi[0]: &Luo valitusta avaimesta ryhmä…
fi[1]: &Luo valituista avaimista ryhmä…

en: &Sign Key... | &Sign Keys...
fi[0]: &Allekirjoita avain…
fi[1]: &Allekirjoita avaimia…

en: &Delete User ID | &Delete User IDs
fi[0]: &Poista käyttäjätunnus
fi[1]: &Poista käyttäjätunnukset

en: Delete Sign&ature | Delete Sign&atures
fi[0]: P&oista allekirjoitus
fi[1]: P&oista allekirjoitukset

en: Import Key From Keyserver | Import Keys From Keyserver
fi[0]: Tuo avain avainpalvelimelta
fi[1]: Tuo avaimet avainpalvelimelta

en: &Delete Key | &Delete Keys
fi[0]: &Poista avain
fi[1]: &Poista avaimet

en: Creation of the revocation certificate failed...
fi: Perumisvarmenteen luonti epäonnistui…

en: <qt>Secret keys <b>should not</b> be saved in an unsafe place.<br/>If someone else can access this file, encryption with this key will be compromised.<br/>Continue key export?</qt>
fi: <qt>Salaisia avaimia <b>ei tulisi tallentaa</b> turvattomaan paikkaan.<br/>Jos joku muu voi lukea tiedoston, tällä avaimella salaaminen käy turvattomaksi.<br/>Jatketaanko avaimen vientiä?</qt>

en: Export PRIVATE KEY As
fi: Vie YKSITYINEN AVAIN nimellä

en: *.asc|*.asc Files
fi: *.asc|*.asc-tiedostot

en: <qt>Your <b>private</b> key "%1" was successfully exported to<br/>%2.<br/><b>Do not</b> leave it in an insecure place.</qt>
fi: <qt><b>Yksityinen</b> avaimesi ”%1” vietiin onnistuneesti tiedostoon<br/>%2.<br/><b>Älä</b> jätä sitä turvattomaan paikkaan.</qt>

en: Your secret key could not be exported.
    Check the key.
fi: Salaista avaintasi ei voitu viedä.
    Tarkista avain.

en: <qt>The public key was successfully exported to<br/>%2</qt> | <qt>The %1 public keys were successfully exported to<br/>%2</qt>
fi[0]: <qt>Julkinen avain vietiin onnistuneesti tiedostoon<br/>%2</qt>
fi[1]: <qt>%1 julkista avainta vietiin onnistuneesti tiedostoon<br/>%2</qt>

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
fi: Julkista avaintasi ei voitu viedä.
    Tarkista avain.

en: <p>This key is an orphaned secret key (secret key without public key.) It is currently not usable.</p><p>Would you like to regenerate the public key?</p>
fi: <p>Tämä avain on orpo salainen avain (vailla vastaavaa julkista avainta). Sitä ei voi nyt käyttää.</p><p>Haluatko luoda julkisen avaimen uudelleen?</p>

en: Generate
fi: Luo

en: Do Not Generate
fi: Älä luo

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa ryhmän <b>%1</b>?</qt>

en: Delete
fi: Poista

en: <qt>You cannot create a group containing signatures, subkeys or other groups.</qt>
fi: <qt>Et voi luoda ryhmää, jossa on allekirjoituksia, aliavaimia tai toisia ryhmiä. </qt>

en: Create New Group
fi: Luo uusi ryhmä

[ctx: Enter the name of the group you are creating now]
en: Enter new group name:
fi: Anna uuden ryhmän nimi:

en: Following keys are not valid or not trusted and will not be added to the group:
fi: Seuraavia avaimia ei lisätä ryhmään, koska ne ovat virheellisiä tai niihin ei luoteta:

en: <qt>No valid or trusted key was selected. The group <b>%1</b> will not be created.</qt>
fi: <qt>Yhtään ehjää tai luotettua avainta ei ole valittuna. Ryhmää <b>%1</b> ei luoda.</qt>

en: Group Properties
fi: Ryhmän ominaisuudet

en: You can only sign primary keys. Please check your selection.
fi: Voit allekirjoittaa vain ensisijaisia avaimia. Tarkista valinta.

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
fi: <qt>Olet allekirjoittamassa avainta:<br /><br />%1<br />Tunnus: %2<br /> Sormenjälki:<br /><b>%3</b>.<br /><br />Sinun olisi hyvä varmistaa avaimen sormenjälki puhelimitse tai tapaamalla avaimen omistaja, jotta voit olla varma, ettei kukaan yritä tulla keskinäisen viestintänne väliin.</qt>

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
fi: <qt>Olet allekirjoittamassa avainta:<br /><br />%1 (%2)<br />Tunnus: %3<br />Sormenjälki:<br /><b>%4</b>.<br /><br />Sinun olisi hyvä varmistaa avaimen sormenjälki puhelimitse tai tapaamalla avaimen omistaja, jotta voit olla varma, ettei kukaan yritä tulla keskinäisen viestintänne väliin.</qt>

en: <qt>You are about to sign the following keys in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
fi: <qt>Olet allekirjoittamassa seuraavia avaimia kerralla.<br /><b>Ellet ole huolellisesti tarkistanut kaikkia sormenjälkiä, viestintäsi turvallisuus saattaa vaarantua.</b></qt>

en: You can only sign user ids and photo ids. Please check your selection.
fi: Voit allekirjoittaa vain käyttäjätunnuksia ja kuvatunnisteita. Tarkista asennuksesi.

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
fi: <qt>Olet allekirjoittamassa käyttäjätunnusta:<br /><br />%1<br />Tunniste: %2<br />Sormenjälki:<br /><b>%3</b>.<br /><br />Sinun olisi hyvä varmistaa avaimen sormenjälki puhelimitse tai tapaamalla avaimen omistaja, jotta voit olla varma, ettei kukaan yritä tulla keskinäisen viestintänne väliin.</qt>

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
fi: <qt>Olet allekirjoittamassa käyttäjätunnusta:<br /><br />%1 (%2)<br />Tunniste: %3<br />Sormenjälki:<br /><b>%4</b>.<br /><br />Sinun olisi hyvä varmistaa avaimen sormenjälki puhelimitse tai tapaamalla avaimen omistaja, jotta voit olla varma, ettei kukaan yritä tulla keskinäisen viestintänne väliin.</qt>

en: <qt>You are about to sign the following user ids in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
fi: <qt>Olet allekirjoittamassa seuraavia käyttäjätunnuksia kerralla.<br /><b>Ellet ole huolellisesti tarkistanut kaikkia sormenjälkiä, viestintäsi turvallisuus saattaa vaarantua.</b></qt>

en: <qt>Bad passphrase, key <b>%1 (%2)</b> not signed.</qt>
fi: <qt>Virheellinen salauslause, avainta <b>%1 (%2)</b> ei allekirjoitettu.</qt>

en: <qt>The key <b>%1 (%2)</b> is already signed.</qt>
fi: <qt>Avain <b>%1 (%2)</b> on jo allekirjoitettu.</qt>

en: <qt>Signing key <b>%1</b> with key <b>%2</b> failed.<br />Do you want to try signing the key in console mode?</qt>
fi: <qt>Avaimen <b>%1</b> allekirjoittaminen avaimella <b>%2</b> epäonnistui.<br />Haluatko yrittää allekirjoittamista päätteessä?</qt>

en: All signatures for this key are already in your keyring | All signatures for this keys are already in your keyring
fi[0]: Kaikki tämän avaimen allekirjoitukset ovat jo avainrenkaassasi
fi[1]: Kaikki näiden avainten allekirjoitukset ovat jo avainrenkaassasi

en: Edit key manually to delete a self-signature.
fi: Muokkaa avainta itse ja poista oma allekirjoitus.

en: <qt>Are you sure you want to delete signature<br /><b>%1</b><br />from user id <b>%2</b><br />of key: <b>%3</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa allekirjoituksen<br /><b>%1</b><br /> avaimen <b>%3</b><br />käyttäjätunnuksesta <b>%2</b>?</qt>

en: Requested operation was unsuccessful, please edit the key manually.
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei voitu suorittaa. Muokkaa avainta käsin.

en: <qt>The key you are deleting is a member of the following key group. Do you want to remove it from this group?</qt> | <qt>The key you are deleting is a member of the following key groups. Do you want to remove it from these groups?</qt>
fi[0]: <qt>Avain, jota olet poistamassa, kuuluu seuraavan avainryhmään. Haluatko positaa sen tästä ryhmästä?</qt>
fi[1]: <qt>Avain, jota olet poistamassa, kuuluu seuraaviin avainryhmiin. Haluatko positaa sen näistä ryhmistä?</qt>

en: Delete key
fi: Poista avain

en: You are removing the last key from key group %1.<br/>Do you want to delete the group, too?
fi: Olet poistamassa ryhmäh %1 viimeistä avainta.<br/>Haluatko poistaa myös ryhmän?

en: <p>Delete <b>secret</b> key pair <b>%1</b>?</p>Deleting this key pair means you will never be able to decrypt files encrypted with this key again.
fi: <p>Poistetaanko <b>salainen</b> avainpari <b>%1</b>?</p>Jos poistat tämän avainparin, et voi enää avata tällä avaimella salattuja tiedostoja.

en: Another key delete operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
fi: Toinen avaimenpoistotoiminto on yhä käynnissä.
    Odota, kunnes se valmistuu.

en: Key <b>%1</b> deleted.
fi: Avain <b>%1</b> poistettu.

en: Deleting key <b>%1</b> failed.
fi: Avaimen <b>%1</b> poistaminen epäonnistui.

en: Can not delete key <b>%1</b> while it is edited in terminal.
fi: Avainta <b>%1</b> ei voida poistaa, sillä sitä muokataan päätteessä.

en: You have selected items that are not keys. They can not be deleted with this menu entry.
fi: Olet valinnut tietueita, jotka eivät ole avaimia. Niitä ei voi poistaa tästä valikon kohdasta.

en: <qt>The following are secret key pairs:<br/><b>%1</b><br/>They will not be deleted.</qt>
fi: <qt>Seuraavat ovat salaisia avainpareja:<br /><b>%1</b><br />Niitä ei poisteta.</qt>

en: <qt><b>Delete the following public key?</b></qt> | <qt><b>Delete the following %1 public keys?</b></qt>
fi[0]: <qt><b>Poistetaanko seuraava julkinen avain?</b></qt>
fi[1]: <qt><b>Poistetaanko seuraavat %1 julkista avainta?</b></qt>

en: Key Import
fi: Avaimen tuonti

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: <qt>The text in the clipboard does not look like a key, but like encrypted text.<br />Do you want to decrypt it first and then try importing it?</qt>
fi: <qt>Leikepöydän sisältö ei vaikuta avaimelta vaan salatulta tekstiltä.<br /> Haluatko purkaa sen ensin ja yrittää sitten tuoda sen?</qt>

en: Import from Clipboard
fi: Tuo leikepöydältä

en: Importing...
fi: Tuodaan…

en: Key importing failed. Please see the detailed log for more information.
fi: Avaimen tuonti epäonnistui. Katso lokista yksityiskohtaisemmat tiedot.

en: KGpg - encryption tool
fi: KGpg – salaustyökalu

en: Ke&y Manager
fi: A&vainten hallinta

en: &Encrypt Clipboard
fi: &Salaa leikepöydän sisältö

en: &Decrypt Clipboard
fi: &Pura leikepöydän sisällön salaus

en: &Sign/Verify Clipboard
fi: &Allekirjoita/tarkista leikepöytä

en: Clipboard is empty.
fi: Leikepöytä on tyhjä.

en: Text successfully encrypted.
fi: Teksti salattiin onnistuneesti.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
fi: A&vaimet

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
fi: Näytä yk&sityiskohdat

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
fi: &Ryhmät

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
fi: <p>Haluatko tuoda tiedoston <b>%1</b> avainrenkaaseesi?</p>

en: GnuPG failed to start.<br />You must fix the GnuPG error first before running KGpg.
fi: GnuPG ei onnistunut käynnistymään.<br />GnuPG:n virhe on korjattava ennen KGpg:n käyttöä.

en: GnuPG error
fi: GnuPG-virhe

en: <qt>The use of <b>GnuPG Agent</b> is enabled in GnuPG's configuration file (%1).<br />However, the agent does not seem to be running. This could result in problems with signing/decryption.<br />Please disable GnuPG Agent from KGpg settings, or fix the agent.</qt>
fi: <qt><b>GnuPG-asiakas</b> on otettu käyttöön GnuPG:n asetustiedostossa (%1).<br />Ohjelma ei kuitenkaan vaikuta olevan käynnissä. Tämä voi johtaa ongelmiin allekirjoitettaessa tai salausta purettaessa.<br />Poista GnuPG-asiakas käytöstä KGpg:n asetuksista tai korjaa sen ongelmat.</qt>

en: No files given.
fi: Tiedostoja ei annettu.

en: Cannot decrypt and show folder.
fi: Kansiota ei voitu purkaa ja näyttää.

en: Cannot sign folder.
fi: Hakemistoa ei voida allekirjoittaa.

en: Cannot verify folder.
fi: Hakemiston eheyttä ei voitu tarkistaa.

en: Unable to perform requested operation.
    Please select only one folder, or several files, but do not mix files and folders.
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei voitu suorittaa.
    Valitse yksi kansio tai useita tiedostoja, mutta älä valitse sekä hakemistoja että tiedostoja.

en: Encrypt file
fi: Salaa tiedosto

en: Open key manager
fi: Avaa avaimien hallinta

en: Open editor
fi: Avaa muokkain

en: Show encrypted file
fi: Näytä salattu tiedosto

en: Sign File
fi: Allekirjoita tiedosto

en: Verify signature
fi: Tarkista allekirjoituksen oikeellisuus

en: File to open
fi: Avattava tiedosto

en: Hi,
    
    please find attached the user id '%UIDNAME%' of your key %KEYID% signed by me. This mail is encrypted with that key to make sure you control both the email address and the key.
    
    If you have multiple user ids, I sent the signature for each user id separately to that user id's associated email address. You can import the signatures by running each through `gpg --import` after you have decrypted them with `gpg --decrypt`.
    
    If you are using KGpg store the attachment to disk and then import it. Just select `Import Key...` from `Keys` menu and open the file.
    
    Note that I did not upload your key to any keyservers. If you want this new signature to be available to others, please upload it yourself. With GnuPG this can be done using gpg --keyserver subkeys.pgp.net --send-key %KEYID%.
    
    With KGpg you can right click on the key once you imported all user ids and choose `Export Public Key...`.
    
    If you have any questions, don't hesitate to ask.
fi: Hei
    
    Liitteestä löydät avaimesi %KEYID% käyttäjätunnuksen ”%UIDNAME” minun allekirjoittamanani. Tämä viesti on salattu samalla avaimella sen varmistamiseksi, että hallitset niin sähköpostiosoitetta kuin avainta.
    
    Jos sinulla on useita käyttäjätunnuksia, lähetin kunkin käyttäjätunnuksen allekirjoituksen erikseen käyttäjätunnuksen sähköpostiosoitteeseen. Voit tuoda allekirjoitukset ajamalla ne ”gpg --import” -komennon läpi purettuasi ensin salauksen komennolla ”gpg --decrypt”.
    
    Jos käytät KGpg:tä, tallenna liite levylle ja tuo se sitten. Valitse vain Avaimet-valikosta ”Tuo avain…” ja avaa tiedosto.
    
    Huomaa, etten lähettänyt avaintasi avainpalvelimiin. Jos haluat tämän uuden allekirjoituksen olevan käytettävissä muillekin, lähetä se itse. GnuPG:llä tämä tehdään komennolla ”gpg --keyserver aliavaimet.pgp.net --send-key %KEYID%.”
    
    KGpg:ssä voit tuotuasi kaikki käyttäjätunnukset napsauttaa avainta hiiren oikealla painikkeella ja valita ”Vie julkinen avain…”.
    
    Jos sinulla on kysymyksiä, älä epäröi kysyä.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
fi: Oma salauksen purkukomento.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
fi: Omat salauksen purkuasetukset

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
fi: Käytä omia salausasetuksia

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
fi: Tiedoston salausavain.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
fi: Salaa tiedostoja

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
fi: Käytä ASCII-muotoista salausta.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
fi: Salli salaus epäluotettavilla avaimilla.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedGroupMembers), group (Encryption)
en: Allow untrusted keys to become members of key groups.
fi: Hyväksy epäluotettavat avaimet avainryhmien jäseniksi.

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
fi: Piilota käyttäjätunnus.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
fi: Käytä PGP 6 -yhteensopivuutta.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
fi: Käytä *.pgp-päätettä salattuihin tiedostoihin.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
fi: gpg-asetustiedoston sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgBinaryPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg binary used by KGpg.
fi: KGpg:n käyttämän gpg-ohjelmatiedoston sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
fi: Sovellusta käytetään ensimmäisen kerran.

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
fi: Muokkausikkunan koko.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
fi: Näytä luottamuksen arvot avainten hallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpi), group (General Options)
en: Show the expiration value in key manager.
fi: Näytä vanhenemisarvot avainten hallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
fi: Näytä avaimen koko avainten hallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
fi: Näytä luontipäivämäärä avainten hallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSecret), group (General Options)
en: Show only secret keys in key manager.
fi: Näytä vain salaiset avaimet avainten hallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLongKeyId), group (General Options)
en: Show long key id in key manager.
fi: Näytä avainten hallinnassa pitkä avaintunnus.

note: i18n: ectx: label, entry (TrustLevel), group (General Options)
en: Show only keys with at least that trust level in key manager.
fi: Näytä vain tämän luottamustason avaimet avainten hallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
fi: Käytä hiiren valintaa leikepöydän sijaan.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
fi: Käynnistä KGpg automaattisesti KDE:hen kirjauduttaessa.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
fi: Näytä varoitus, ennenkuin väliaikaisia tiedostoja luodaan etätiedostoja käsiteltäessä.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClick), group (User Interface)
en: Choose default left-click behavior
fi: Valitse vasemman napin napsautuksen oletustoiminta

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle encrypted drops
fi: Käsittele salatut pudotukset

note: i18n: ectx: label, entry (UnencryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle unencrypted drops
fi: Käsittele salaamattomat pudotukset

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
fi: Näytä ”Allekirjoita tiedosto” -palveluvalikko.

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
fi: Näytä ”Salaa tiedosto” -palveluvalikko.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystray), group (User Interface)
en: Show the systray icon
fi: Näytä ilmoitusalueen kuvake

note: i18n: ectx: label, entry (RecentFiles), group (User Interface)
en: The number of recently opened files shown in the editor menu.
fi: Muokkainvalikossa näytettyjen viimeaikaisten tiedostojen määrä.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
fi: Näytä päivän vinkki.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
fi: Luotettujen avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorRev), group (Key Colors)
en: Color used for revoked keys.
fi: Peruttujen avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
fi: Tuntemattomien avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
fi: Epäluotettavien avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUltimate), group (Key Colors)
en: Color used for ultimately trusted keys.
fi: Äärettömän luotettavien avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMarginal), group (Key Colors)
en: Color used for marginally trusted keys.
fi: Epävarmasti luotettavien avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorExpired), group (Key Colors)
en: Color used for expired keys.
fi: Vanhentuneiden avainten väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
fi: Fontti

note: i18n: ectx: label, entry (KeyServers), group (Servers)
en: Key servers used by KGpg. The first server in the list is the default server.
fi: KGpg:n käyttämät avainpalvelimet. Luettelon ensimmäinen palvelinta käytetään oletuksena.

note: i18n: ectx: label, entry (InfoServers), group (Servers)
en: List of URLs that show details and analysis of the given key. The first server in the list is the default server.
fi: Luettelo verkko-osoitteista, jotka näyttävät annetun avaimen tiedot ja analyysin. Luettelon ensimmäinen palvelinta käytetään oletuksena.

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
fi: Käytä HTTP-välitystä, jos saatavilla.

note: i18n: ectx: label, entry (EmailTemplate), group (Key Signing)
en: This is the text of the email sent by the "Sign and Mail User ID" action.
fi: Tämä on ”Allekirjoita ja lähetä käyttäjätunnukset” -toiminnon lähettämän sähköpostin teksti.

en: Cannot create temporary file for folder compression.
fi: Väliaikaisen tiedoston luominen kansion pakkaamista varten epäonnistui.

en: Temporary File Creation
fi: Väliaikaistiedoston luonti

en: <qt>KGpg will now create a temporary archive file:<br /><b>%1</b> to process the encryption. The file will be deleted after the encryption is finished.</qt>
fi: <qt>KGpg luo nyt väliaikaisen arkistotiedoston:<br /><b>%1</b> käsitelläkseensalauksen. Tiedosto poistetaan salauksen valmistuttua.</qt>

en: Compression method for archive:
fi: Arkiston pakkaustapa:

en: Decryption of this file failed: | Decryption of these files failed:
fi[0]: Tämän tiedoston salauksen purku epäonnistui:
fi[1]: Näiden tiedostojen salauksen purku epäonnistui:

en: <qt>You have not set a path to your GnuPG config file.<br />This may cause some surprising results in KGpg's execution.<br />Would you like to start KGpg's assistant to fix this problem?</qt>
fi: <qt>Et ole asettanut GnuPG-asetustiedostosi sijaintia.<br />Tästä saattaa olla yllättäviä seurauksia KGpg-ohjelmaa suoritettaessa.<br />Haluatko käynnistää KGpg:n opastetun toiminnon korjataksesi ongelman?</qt>

en: Start Assistant
fi: Käynnistä opastettu toiminto

en: Do Not Start
fi: Älä käynnistä

en: KGpg Assistant
fi: KGpg:n opastettu toiminto

en: This assistant will first setup some basic configuration options required for KGpg to work properly. Next, it will allow you to create your own key pair, enabling you to encrypt your files and emails.
fi: Tämä opastettu toiminto asettaa ensin joitakin KGpg:n toimiakseen vaatimia perusasetuksia. Sen jälkeen voit luoda oman avainparisi, jolla voit salata tiedostosi ja sähköpostisi.

en: Welcome to the KGpg Assistant
fi: Tervetuloa KGpg:n opastettuun toimintoon

en: KGpg needs to know which GnuPG binary to use.
fi: KGpg:n tarvitsee tietää, mitä GnuPG-ohjelmatiedostoa käyttää.

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
fi: Jollet halua kokeilla tavallisuudesta poikkeavia asetuksia, napsauta vain ”Seuraava”.

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
fi: gpg|GnuPG-ohjelmatiedosto
    *|Kaikki tiedostot

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
fi: KGpg:n täytyy tietää, missä GnuPG:n asetustiedosto on.

en: Path to your GnuPG configuration file:
fi: GnuPG-asetustiedostosi sijainti:

en: Configuration File
fi: Asetustiedosto

en: Your default key:
fi: Oletusavain:

en: Default Key
fi: Oletusavain

en: Generate new key
fi: Luo uusi avain

en: Done
fi: Valmis

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>. Should KGpg try to create a config file ?</qt>
fi: <qt><b>GnuPG-asetustiedostoa ei löytynyt.</b>. Pitäisikö KGpg:n yrittää luoda se?</qt>

en: Create Config
fi: Luo asetukset

en: Do Not Create
fi: Älä luo

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>.</qt>
fi: <qt><b>GnuPG-asetustiedostoa ei löytynyt</b>.</qt>

en: Your GnuPG binary is: %1
fi: GnuPG-ohjelmatiedostosi on: %1

en: You have GnuPG version: %1
fi: GnuPG-versiosi on: %1

en: Your default key is: %1
fi: Oletusavaimesi on: %1

en: Your GnuPG version (%1) seems to be too old.<br />Compatibility with versions before 1.4.0 is no longer guaranteed.
fi: GnuPG-versiosi (%1) vaikuttaa liian vanhalta.<br />Yhteensopivuus 1.4.0:aa aiempiin versioihin ei ole taattu.

en: An error occurred while scanning your keyring
fi: Sattui virhe tutkittaessa avainrengastasi

en: &Expert Mode
fi: &Asiantuntijatila

en: Go to Expert Mode
fi: Siirry asiantuntijatilaan

en: If you go to expert mode, you will use the command line to create your key.
fi: Jos siirryt asiantuntijatilaan, käytät avaimesi luomiseen komentoriviä.

en: You must give a name.
fi: Anna nimi.

en: The name must have at least 5 characters
fi: Nimessä on oltava vähintään viisi merkkiä

en: The name must not start with a digit
fi: Nimi ei saa alkaa numerolla

en: You are about to create a key with no email address
fi: Olet luomassa avainta ilman sähköpostiosoitetta

en: Email address not valid
fi: Sähköpostiosoite ei ole kelvollinen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
fi: Avaimen luonti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
fi: Luo avainpari

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_kname)
en: The name must have a length of at least 5 characters and must not begin with a digit.
fi: Nimessä on oltava vähintään viisi merkkiä, ja se ei saa alkaa numerolla

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_kname)
en: Real name, at least 5 characters, no leading digits
fi: Oikea nimi, vähintään viisi merkkiä, ei saa alkaa numerolla

note: i18n: Email address of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E&mail (optional):
fi: S&ähköposti (valinnainen):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
fi: K&ommentti (valinnainen):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
fi: Vanheneminen:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
fi: Ei vanhene

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
fi: päivässä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
fi: viikossa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
fi: kuukaudessa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
fi: vuodessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
fi: Avaimen &koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
fi: Al&goritmi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_caps) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capabilities)
en: Capabilities
fi: Kyvyt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification is automatically enabled for all keys
fi: Varmentaminen otetaan automaattisesti käyttöön kaikille avaimille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification
fi: Varmentaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capAuth)
en: Authentication
fi: Todennus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyInfo)
en: Kgpg
fi: KGpg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
fi: Avaimen tunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
fi: Kommentti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
fi: Luontiaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
fi: Luottamus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
fi: Luottamus omistajaan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
fi: Algoritmi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
fi: Pituus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
fi: Valokuva

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_photo)
en: <qt><b>Photo:</b><p>A photo can be included with a public key for extra security. The photo can be used as an additional method of authenticating the key. However, it should not be relied upon as the only form of authentication.</p></qt>
fi: <qt><b>Valokuva:</b><p>Valokuvan voi sisällyttää julkiseen avaimeen lisäturvaksi. Valokuvaa käytetään avaimen tunnistamisen lisäkeinona. Siihen ei kuitenkaan tulisi luottaa tunnistamisen ainoana keinona.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
fi: Ei valokuvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
fi: Ota avain pois käytöstä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expirationbtn)
en: Change Expiration
fi: Muuta vanhenemista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
fi: Vaihda salasanaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

en: Decryption
fi: Salauksen purku

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: GnuPG Settings
fi: GnuPG-asetukset

en: Key Servers
fi: Avainpalvelimet

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: New GnuPG Home Location
fi: Uusi GnuPG:n kotipaikka

en: No configuration file was found in the selected location.
    Do you want to create it now?
    
    Without a configuration file, neither KGpg nor GnuPG will work properly.
fi: Valitusta sijainnista ei löytynyt asetustiedostoa.
    Haluatko luoda sen nyt?
    
    Asetustiedostotta KGpg ja Gnupg eivät toimi oikein.

en: No Configuration File Found
fi: GnuPG:n asetustiedostoa ei löytynyt

en: Create
fi: Luo

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Cannot create configuration file. Please check if destination media is mounted and if you have write access.
fi: Asetustiedostoa ei voi luoda. Tarkista, onko kohdeasema liitetty ja onko siihen kirjoitusoikeudet.

en: Key server URLs may not contain whitespace.
fi: Avainpalvelinten osoitteissa ei voi olla välilyöntejä.

en: Key server already in the list.
fi: Avainpalvelin on jo luettelossa.

en: Add New Key Server
fi: Lisää uusi avainpalvelin

en: Server URL:
fi: Palvelimen URL:

[ctx: no key available]
en: none
fi: ei mikään

en: Decrypt File
fi: Pura tiedoston salaus

en: Create Revocation Certificate
fi: Luo perumisvarmenne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
fi: Luo perumisvarmenne avaimelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
fi: avaintunnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
fi: Perumisen syy:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
fi: Ei syytä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
fi: Avain on vaarantunut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
fi: Avain on korvattu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
fi: Avainta ei käytetä enää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
fi: Tallenna varmenne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
fi: Tulosta varmenne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
fi: Tuo avainrenkaaseen

[ctx: @title]
en: KGpg - simple gui for GnuPG
fi: KGpg – yksinkertainen GnuPG-käyttöliittymä

[ctx: @info:credit]
en: &copy; 2003-2016, The KGpg Developers
fi: &copy; 2003–16 KGpg:n tekijät

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Author and former maintainer
fi: Tekijä ja aiempi ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: KF5 port
fi: KF5-siirros

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
fi: %1 (oletus)

en: Trust: %1<br>Owner Trust: %2
fi: Luottamus: %1<br>Omistajan luottamus: %2

en: Trust: %1
fi: Luottamus: %1

en: 1 Key | %1 Keys
fi[0]: 1 avain
fi[1]: %1 avainta

en: 1 Group | %1 Groups
fi[0]: 1 ryhmä
fi[1]: %1 ryhmää

en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
fi: Sähköposti

en: ID
fi: Tunnus

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009, revoked]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4, revoked
fi: Tunnus %1, %2-bittinen %3-avain, luotu %4, peruttu

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4
fi: Tunnus %1, %2-bittinen %3-avain, luotu %4

en: One Photo ID | %1 Photo IDs
fi[0]: Yksi kuvatunniste
fi[1]: %1 kuvatunnistetta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
fi: Uusi avain on luotu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
fi: Olet luonut onnistuneesti seuraavan avaimen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: <qt><b>Set as your default key:</b><br />
    <p>Checking this option sets the newly created key pair as the default key pair.</p></qt>
fi: <qt><b>Aseta oletusavaimeksesi:</b><br />
    <p>Jos valitset tämän, uusi avain määritetään oletusavaimeksi.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
fi: Aseta oletusavaimeksi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
fi: Perumisvarmenne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: It is recommended to save or print a revocation certificate in case your key is compromised.
fi: On suositeltavaa tallentaa tai tulostaa perumisvarmenne, jota voit käyttää, jos avaimesi paljastuu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
fi: Tallenna nimellä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
fi: Tulosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, validFilterCheckbox)
en: Show only valid keys
fi: Näytä vain voimassa olevat avaimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
fi: Tuotava avain:

en: Choose New Expiration
fi: Valitse uusi erääntymisaika

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: &Options
fi: &Asetukset

en: Select Public Key
fi: Valitse julkinen avain

en: Select Public Key for %1
fi: Valitse julkinen avain henkilölle %1

en: Select Public Key for %2 and one more file | Select Public Key for %2 and %1 more files
fi[0]: Valitse julkinen avain tiedostolle %2 ja yhdelle muulle tiedostolle
fi[1]: Valitse julkinen avain tiedostolle %2 ja %1 muulle tiedostolle

en: &Search:
fi: Et&si

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
fi: <b>Julkisten avainten luettelo</b>: valitse avain jota käytetään salauksessa.

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
fi: <b>ASCII-salaus</b>: salatun tiedoston tai viestin voi avata tekstimuokkaimeen

en: <b>Allow encryption with untrusted keys</b>: when you import a public key, it is usually marked as untrusted and you cannot use it unless you sign it in order to make it 'trusted'. Checking this box enables you to use any key, even if it has not be signed.
fi: <b>Salli salaus epäluotettavilla avaimilla</b>: kun tuot julkisen avaimen, se merkitään epäluotettavaksi eikä sitä voi käyttää, ennen kuin allekirjoitat sen merkitäksesi sen ”luotettavaksi”. Jos valitset tämän asetuksen, voit käyttää mitä tahansa avainta, vaikkei sitä olisi allekirjoitettu.

en: <b>Hide user ID</b>: Do not put the keyid into encrypted packets. This option hides the receiver of the message and is a countermeasure against traffic analysis. It may slow down the decryption process because all available secret keys are tried.
fi: <b>Piilota käyttäjätunnus</b>: Älä lisää avaintunnusta salattuihin paketteihin. Tämä vaihtoehto piilottaa viestin vastaanottajan ja suojaa verkkokuuntelulta. Asetus saattaa hidastaa salauksen purkua, koska kaikkia salausavaimia täytyy kokeilla.

en: Symmetrical encryption
fi: Symmetrinen salaus

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
fi: <b>Symmetrinen salaus</b>: salauksessa ei käytetä avaimia. Sinun tulee antaa vain salasana tiedoston salaukseen/purkuun.

en: Custom option:
fi: Oma asetus:

en: <b>Custom option</b>: for experienced users only, allows you to enter a gpg command line option, like: '--armor'
fi: <b>Oma asetus</b>: vain edistyneille käyttäjille, tähän kohtaan voidaan määritellä gpg:n komentoriviparametri kuten: '--armor'

en: Private Key List
fi: Yksityisten avainten luettelo

en: Choose secret key for signing:
fi: Valitse salainen avain allekirjoitusta varten:

en: How carefully have you checked that the key really belongs to the person with whom you wish to communicate: | How carefully have you checked that the %1 keys really belong to the people with whom you wish to communicate:
fi[0]: Kuinka huolellisesti olet varmistanut avaimen todella kuuluu sille, jonka kanssa haluat viestiä:
fi[1]: Kuinka huolellisesti olet varmistanut %1 avaimen todella kuuluvan niille, joiden kanssa haluat viestiä:

en: I Will Not Answer
fi: En vastaa

en: I Have Not Checked at All
fi: En ole tarkistanut lainkaan

en: I Have Done Casual Checking
fi: Olen tarkastanut pintapuolisesti

en: I Have Done Very Careful Checking
fi: Olen tarkastanut erittäin huolellisesti

en: Local signature (cannot be exported)
fi: Paikallinen allekirjoitus (ei voida viedä)

en: Do not sign all user id's (open terminal)
fi: Älä allekirjoita kaikkia käyttäjätunnuksia (avaa pääte)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Keyserver:
fi: Avain&palvelin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keyIds)
en: Enter the ids or fingerprints of the keys to import as space separated list.
fi: Anna tuotavien avainten tunnukset tai sormenjäljet välilyönnein erotettuna luettelona.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to decrypt a text file, simply drag and drop it into the editor window. KGpg will do the rest. Even remote files can be dropped.</p>
    <p>Drag a public key into the editor window and kgpg will automatically import it if you want.</p>
fi: <p>Jos haluat salata tekstitiedoston, vedä ja pudota se muokkainikkunaan. KGpg tekee loput. Voit pudottaa myös etätiedostoja.</p>
    <p>Pudota julkinen avain muokkainikkunaan, jolloin kgpg tuo avaimen automaattisesti, jos haluat.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The easiest way to encrypt a file: simply right click on the file, and you have an encrypt option in the contextual menu.
    This works in <strong>konqueror</strong> or on your Desktop!</p>
fi: <p>Helpoin tapa salata tiedosto: napsauta tiedostoa hiiren oikealla painikkeella, jolloin näet pikavalikosta ”Salaa tiedosto”.
    Tämä toimii <strong>Konquerorista</strong> tai työpöydältä!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to encrypt a message for several persons, just select several encryption keys by pressing the &quot;Ctrl&quot; key.</p>
fi: <p>Jos haluat salata viestin usealle vastaanottajalle, valitse useita salausavaimia painamalla ”Ctrl”-näppäintä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><strong>You do not have to be an expert in encryption to use this tool?</strong><br>
    Simply create yourself a key pair in the key management window. Then, export your public key and mail it to your friends.<br>
    Ask them to do the same and import their public keys. Finally, to send an encrypted message, type it in the KGpg editor, then click &quot;encrypt&quot;. Choose
    your friend's key and click &quot;encrypt&quot; again. The message will be encrypted, ready to be sent by email.</p>
fi: <p><strong>Että sinun ei tarvitse olla salauksen asiantuntija voidaksesi käyttää tätä työkalua?</strong><br>
    Luo itsellesi avainpari ikkunoiden hallintaikkunassa, vie julkinen avaimesi ja sähköpostita se ystävillesi.<br>
    Pyydä heitä tekemään sama, ja tuo heidän julkiset avaimensa. Nyt voit lähettää salatun viestin kirjoittamalla sen KGpg:n muokkausikkunassa, ja napsauttamalla ”Salaa”.
    Valitse ystäväsi avain ja napsauta taas ”Salaa”. Viesti on tämän jälkeen salattu, ja voit lähettää sen sähköpostitse.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To perform an operation on a key, open the key management window and right click on the key. A popup menu with all available options will appear.</p>
fi: <p>Käsitelläksesi avainta avaa avainten hallintaikkuna ja napsauta avainta hiiren oikealla painikkeella. Saat esiin ponnahdusvalikon, josta näet eri toimintavaihtoehdot.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Decrypt a file with a single mouse click on it. You will then be prompted for password, and then that is it!</p>
fi: <p>Voit purkaa tiedoston salauksen yhdellä hiiren napsautuksella, minkä jälkeen sinulta kysytään salasana – ja siinä se!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you only want to open the key manager, type this in the command line prompt: <pre>kgpg -k</pre>
    The editor can be reached by: <pre>kgpg -d</pre></p>
fi: <p>Jos haluat avata vain avainten hallintaikkunan, kirjoita komentokehotteeseen: <pre>kpgp -k</pre>
    Muokkaimeen pääsee komennolla: <pre>kpgp -d</pre></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To open a file in the KGpg's editor and immediately decrypt it type: <pre>kgpg -s filename</pre></p>
fi: <p>Avataksesi tiedoston KGpg:n muokkaimeen ja purkaaksesi sen salauksen välittömästi kirjoita: <pre>kgpg -s tstonimi</pre></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to change the password or expiration of a secret key simply double click on it to get the key properties dialog.</p>
fi: <p>Jos haluat muuttaa salaisen avaimen salasanaa tai vanhenemista, voit yksinkertaisesti kaksoisnapsauttaa sitä päästäksesi avaimen ominaisuusikkunaan.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can reach your default key by pressing &quot;Ctrl+Home&quot; in the key manager.</p>
fi: <p>Pääset oletusavaimeesi painamalla ”Ctrl+Home” avainten hallinnassa.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The number of signatures is shown as a tooltip if you hover the mouse on the size column in key manager. A key has to be expanded once for this to work.</p>
fi: <p>Allekirjoitusten määrä näkyy työkaluvihjeenä, kun viet hiiren avainten hallinnan koko-sarakkeen ylle. Jotta tämä toimisi, avain täytyy laajentaa.</p>

en: This image is very large. Use it anyway?
fi: Kuva on hyvin suuri. Käytetäänkö sitä silti?

en: Use Anyway
fi: Käytä silti

en: Do Not Use
fi: Älä käytä

en: Enter old passphrase for <b>%1</b>
fi: Anna avaimen <b>%1</b> vanha salauslause

en: <qt>Enter new passphrase for <b>%1</b><br />If you forget this passphrase all your encrypted files and messages will be inaccessible.</qt>
fi: <qt>Anna avaimelle <b>%1</b> uusi salauslause<br />Jos unohdat salauslauseen, salattuja tiedostoja ja viestejä ei enää voi avata.</qt>

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
fi: Puretaan salausta: %1

[ctx: Status message 'Decrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Decrypted %1
fi: Salaus purettu: %1

en: Generating New Key for %1
fi: Luodaan uutta avainta tunnukselle %1

en: <p><b>Enter passphrase for %1 &lt;%2&gt;</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
fi: <p><b>Anna avaimen %1 &lt;%2&gt; salauslause</b>:<br /> Salauslauseessa tulisi olla muita kuin aakkosnumeerisia merkkejä sekä satunnaisia jaksoja.</p>

en: <p><b>Enter passphrase for %1</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
fi: <p><b>Anna avaimen %1 salauslause</b>:<br />Salauslauseessa tulisi olla muita kuin aakkosnumeerisia merkkejä sekä satunnaisia jaksoja.</p>

en: Generating Key
fi: Luodaan avainta

en: Generating prime numbers
fi: Luodaan alkulukuja

en: Generating DSA key
fi: Luodaan DSA-avainta

en: Generating ElGamal key
fi: Luodaan ElGamal-avainta

en: Waiting for entropy
fi: Odotetaan entropiaa

en: The entropy pool ran empty. The key generation process is stalled until enough entropy is present. You can generate entropy e.g. by moving the mouse or typing at the keyboard. The easiest way is by using another application until the key generation continues.
fi: Entropialähde kuivui. Avaimenluontiprosessi odottaa, kunnes saatavilla on tarpeeksi entropiaa. Voit luoda sitä lisää esim. liikuttamalla hiirtä tai käyttämällä näppäimistöä. Helpointa on käyttää toista sovellusta, kunnes avaimen luonti jatkuu.

en: Key %1 generated
fi: Avain %1 luotu

en: Generating Revocation Certificate for key %1
fi: Luodaan perumisvarmennetta avaimelle %1

[ctx: @info]
en: The import result string has an unsupported format in line %1.<nl/>Please see the detailed log for more information.
fi: Tuonnin tulosjonossa on ei-tuettu muoto rivillä %1.<nl/>Katso lokista tarkemmat tiedot.

en: No key imported.<br />Please see the detailed log for more information.
fi: Avaimia ei tuotu.<br />Katso lokista yksityiskohtaisemmat tiedot.

[ctx: @info]
en: <para>%1 key processed.</para> | <para>%1 keys processed.</para>
fi[0]: <para>Käsiteltiin %1 avain.</para>
fi[1]: <para>Käsiteltiin %1 avainta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One key without ID.</para> | <para>%1 keys without ID.</para>
fi[0]: <para>Yksi tunnukseton avain.</para>
fi[1]: <para>%1 tunnuksetonta avain.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>One key imported:</emphasis></para> | <para><emphasis strong='true'>%1 keys imported:</emphasis></para>
fi[0]: <para><emphasis strong='true'>Yksi avain tuotu:</emphasis></para>
fi[1]: <para><emphasis strong='true'>%1 avainta tuotu:</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>One RSA key imported.</para> | <para>%1 RSA keys imported.</para>
fi[0]: <para>Yksi RSA-avain tuotu.</para>
fi[1]: <para>%1 RSA-avainta tuotu.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One key unchanged.</para> | <para>%1 keys unchanged.</para>
fi[0]: <para>Yksi muuttumaton avain.</para>
fi[1]: <para>%1 muuttumatonta avainta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One user ID imported.</para> | <para>%1 user IDs imported.</para>
fi[0]: <para>Tuotiin yksi käyttäjätunnus.</para>
fi[1]: <para>Tuotiin %1 käyttäjätunnusta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One subkey imported.</para> | <para>%1 subkeys imported.</para>
fi[0]: <para>Tuotiin yksi aliavain.</para>
fi[1]: <para>Tuotiin %1 aliavainta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One signature imported.</para> | <para>%1 signatures imported.</para>
fi[0]: <para>Tuotiin yksi allekirjoitus.</para>
fi[1]: <para>Tuotiin %1 allekirjoitusta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One revocation certificate imported.</para> | <para>%1 revocation certificates imported.</para>
fi[0]: <para>Tuotiin yksi perumisvarmenne.</para>
fi[1]: <para>Tuotiin %1 perumisvarmennetta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key processed.</para> | <para>%1 secret keys processed.</para>
fi[0]: <para>Käsiteltiin yksi salainen avain.</para>
fi[1]: <para>Käsiteltiin %1 salaista avainta.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>One secret key imported.</emphasis></para> | <para><emphasis strong='true'>%1 secret keys imported.</emphasis></para>
fi[0]: <para><emphasis strong='true'>Yksi salainen avain tuotu.</emphasis></para>
fi[1]: <para><emphasis strong='true'>%1 salaista avainta tuotu.</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key unchanged.</para> | <para>%1 secret keys unchanged.</para>
fi[0]: <para>Yhtä salaista avainta ei muutettu.</para>
fi[1]: <para>%1 salaista avainta ei muutettu.</para>

[ctx: @info]
en: <para>One secret key not imported.</para> | <para>%1 secret keys not imported.</para>
fi[0]: <para>Yhtä salaista avainta ei tuotu.</para>
fi[1]: <para>%1 salaista avainta ei tuotu.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>You have imported a secret key.</emphasis><nl/>Please note that imported secret keys are not trusted by default.<nl/>To fully use this secret key for signing and encryption, you must edit the key (double click on it) and set its trust to Full or Ultimate.</para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Olet tuonut salaisen avaimen.</emphasis><nl/>Huomaa, ettei tuotuihin salaisiin avaimiin oletusarvoisesti luoteta.<nl/>Käyttääksesi tällaista salaista avainta allekirjoittamiseen ja salaukseen sitä on muokattava (kaksoisnapsauttamalla) ja asetettava luottamus täydeksi tai äärettömäksi.</para>

en: New Key | New Keys
fi[0]: Uusi avain
fi[1]: Uusia avaimia

en: Key with new User Id | Keys with new User Ids
fi[0]: Avain, jolla uusi käyttäjätunnus
fi[1]: Avaimia, joilla uusia käyttäjätunnuksia

en: Key with new Signatures | Keys with new Signatures
fi[0]: Avain, jolla uusi allekirjoitus
fi[1]: Avaimia, joilla uusia allekirjoituksia

en: Key with new Subkeys | Keys with new Subkeys
fi[0]: Avain, jolla uusia aliavaimia
fi[1]: Avaimia, joilla uusia aliavaimia

en: New Private Key | New Private Keys
fi[0]: Uusi yksityinen avain
fi[1]: Uusia yksityisiä avaimia

en: Unchanged Key | Unchanged Keys
fi[0]: Muuttamaton avain
fi[1]: Muuttamattomia avaimia

en: <b>Connecting to the server...</b>
fi: <b>Yhdistetään palvelimeen…</b>

en: Keyserver
fi: Avainpalvelin

en: Requesting Passphrase
fi: Pyydetään salauslausetta

en:  or
fi:  tai

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
fi: Anna avaimen <b>%1</b> salauslause

en: <p><b>Bad passphrase</b>. You have 1 try left.</p> | <p><b>Bad passphrase</b>. You have %1 tries left.</p>
fi[0]: <p><b>Virheellinen salauslause</b>. Voit yrittää vielä kerran.</p>
fi[1]: <p><b>Virheellinen salauslause</b>. Voit yrittää vielä %1 kertaa.</p>

en: Got Passphrase
fi: Saatiin salauslause

[ctx: @info first argument is formatted date, second argument is formatted time]
en: <para>The signature was created at %1 %2</para>
fi: <para>Allekirjoitus luotiin %1 %2</para>

[ctx: @info Good signature from: NAME , Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Key ID: %2<nl/></para>
fi: <para>Hyvä allekirjoitus käyttäjältä:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Avaimen tunnus: %2<nl/></para>

[ctx: @info Good signature from: NAME <EMAIL>, Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Key ID: %3</para>
fi: <para>Hyvä allekirjoitus käyttäjältä:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Avaimen tunnus: %3</para>

[ctx: @info]
en: No signature found.
fi: Allekirjoitusta ei löytynyt.

[ctx: @info]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Key ID: %2<nl/></para>
fi: <para>Hyvä allekirjoitus käyttäjältä:<nl/><emphasis strong='true'>%1</emphasis><nl/>Avaimen tunnus: %2<nl/></para>

[ctx: @info Good signature from: NAME <EMAIL>, Key ID: HEXID]
en: <para>Good signature from:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Key ID: %3<nl/></para>
fi: <para>Hyvä allekirjoitus käyttäjältä:<nl/><emphasis strong='true'>%1 <email>%2</email></emphasis><nl/>Avaimen tunnus: %3<nl/></para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>BAD signature</emphasis> from:<nl/> %1<nl/>Key ID: %2<nl/><nl/><emphasis strong='true'>The file is corrupted</emphasis></para>
fi: <para><emphasis strong='true'>HUONO allekirjoitus</emphasis> käyttäjältä:<nl/> %1<nl/>Avaimen tunnus: %2<nl/><nl/><emphasis strong='true'>Tiedosto on vioittunut</emphasis></para>

[ctx: @info]
en: <para>The signature is valid, but the key is untrusted</para>
fi: <para>Allekirjoitus on kelvollinen mutta avaimeen ei luoteta</para>

[ctx: @info]
en: <para>The signature is valid, and the key is ultimately trusted</para>
fi: <para>Allekirjoitus on kelvollinen ja avain äärettömän luotettava.</para>
