kgpg - en to id translation catalogue (261 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
id: Nama (minimal 5 karakter):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
id: Komentar (sembarang):

en: This function is not available on this system. The symbolic link to the private GnuPG keys cannot be created.
id: Fungsi ini tidak tersedia pada sistem ini. Tautan simbolis ke kunci GnuPG pribadi tidak bisa dibuat.

en: No mail was sent for the following user id because it belongs to a key without encryption capability: | No mail was sent for the following user ids because they belong to keys without encryption capability:
id[0]: Tidak ada mail yang dikirimkan untuk id pengguna berikut ini karena ia memiliki kunci yang tanpa kemampuan enkripsi:
id[1]: Tidak ada mail yang dikirimkan untuk id-id pengguna berikut ini karena mereka memiliki kunci yang tanpa kemampuan enkripsi:

en: No mail was sent for the following user id because it was already signed: | No mail was sent for the following user ids because they were already signed:
id[0]: Tidak ada mail yang dikirimkan untuk id pengguna berikut ini karena ia sudah bertandatangan:
id[1]: Tidak ada mail yang dikirimkan untuk id-id pengguna berikut ini karena mereka sudah bertandatangan:

[ctx: %1 is 64 bit key id (in hex), text is used as email subject]
en: Your key %1
id: Kuncimu %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
id: Enkripsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
id: Selalu enkripsi dengan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
id: Enkripsi file dengan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
id: Kompatibilitas PGP 6

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
id: <qt><b>Pengaturan Global:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
id: Beranda GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
id: Lokasi beranda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
id: File konfigurasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
id: Ubah...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
id: Berkas Biner GnuPG

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
id: Pengaturan Global

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: <qt><b>Display warning before creating temporary files:</b><br />
    <p></p></qt>
id: <qt><b>Tampilkan peringatan sebelum pembuatan file-file temporer:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
id: Tampilkan peringatan sebelum pembuatan file-file temporer
    (hanya terjadi saat operasi file-file jarak jauh)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
id: Aplet && Menu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
id: Menu Layanan Konqueror

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Sign file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
id: <qt><b>Menu layanan tandatangan file:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
id: Nonfungsikan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Decrypt file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
id: <qt><b>Menu layanan file dekripsi:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
id: Menu layanan file dekripsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
id: Fungsikan dengan File-File Terenkripsi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
id: Aplet System Tray

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
id: Pengelola Kunci

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
id: Pengedit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
id: File-file baru-baru ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
id: &Atur Sebagai Baku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
id: T&ambah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
id: &Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
id: Kunci yang terakhir dipercaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
id: Kunci yang dipercaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
id: Kunci yang sedikit dipercaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
id: Kunci yang kedaluwarsa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
id: Kunci yang dicabut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
id: Kunci yang dinonfungsikan:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
id: Fon Editor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxSorting)
en: Sort Order
id: Urutkan Urutan

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
id: Tak diketahui

en: I do not know
id: Saya tidak tahu

en: I do NOT trust
id: Saya TIDAK percaya

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
id: Tak valid

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

[ctx: Expired key]
en: Expired
id: Kadaluarsa

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
id: Tak ditentukan

[ctx: No trust in key]
en: None
id: Nihil

[ctx: Full trust in key]
en: Full
id: Penuh

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: key capability]
en: Signature
id: Tandatangan

[ctx: key capability]
en: Encryption
id: Enkripsi

[ctx: key capability]
en: Authentication
id: Autentikasi

[ctx: key capability]
en: Certification
id: Sertifikasi

en: 1 key | %1 keys
id[0]: 1 kunci
id[1]: %1 kunci

en: 1 signature | %1 signatures
id[0]: 1 tandatangan
id[1]: %1 tandatangan

en: %1 subkey
id: %1 subkunci

en: Photo id
id: ID foto

en: Untitled
id: Tak berjudul

en: &Encrypt File...
id: &Enkripsi File...

en: &Decrypt File...
id: &Dekripsi File...

en: &Open Key Manager
id: &Buka Pengelola Kunci

en: &Verify Signature...
id: &Verifikasi Tanda Tangan...

en: &Check MD5 Sum...
id: &Periksa Ikhtisar MD5...

en: En&crypt
id: &Enkripsi

en: &Decrypt
id: &Dekripsi

en: *|All Files
id: *|Semua File

en: Save File
id: Simpan File

en: File Already Exists
id: File Sudah Ada

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
id: Impor

en: Do Not Import
id: Jangan Impor

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
id: Tanda&tangan

en: <b>Unknown status</b>
id: <b>Status tak diketahui</b>

en: Decryption failed.
id: Dekripsi gagal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
id: &Impor

en: Do &Not Import
id: &Jangan Impor

[ctx: State of operation as in status]
en: State
id: Kondisi

[ctx: Job is started up]
en: Startup
id: Pemulaian

en: Unable to create temporary file
id: Tidak dapat menciptakan file temporer

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
id: Mengenkripsi %1

[ctx: Status message 'Encrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Encrypted %1
id: %1 terenkripsi

en: Available Keys
id: Kunci yang Tersedia

en: Available Trusted Keys
id: Kunci Terpercaya yang Tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
id: Cari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
id: Kunci di dalam Kelompok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkClipboard)
en: C&lipboard
id: Papan-klip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Key server:
id: Server &kunci:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Export Settings
id: Pengaturan Ekspor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrAll)
en: E&xport everything
id: Ekspo&r semuanya

en: Key not found
id: Kunci tidak ditemukan

[ctx: no email address]
en: none
id: nihil

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
id: Tak terbatas

[ctx: no key comment]
en: <em>none</em>
id: <em>Nihil</em>

en: Could not change passphrase
id: Tidak dapat mengubah pasfrasa

en: KGpg was unable to change the passphrase.
id: KGpg tidak mampu mengubah frasa sandi.

en: Changing key properties failed.
id: Gagal mengubah properti kunci.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
id: Properti kunci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
id: Server kunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
id: &Cari

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
id: Ekspor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
id: &Ekspor

en: Key Server
id: Server Kunci:

[ctx: Caption of message box]
en: Key Import Finished
id: Pengimporan Kunci Selesai

[ctx: Window title]
en: Import Key From Keyserver
id: Impor Kunci Dari Keyserver

en: Connecting to the server...
id: Mengonek ke server...

en: Found 1 matching key | Found %1 matching keys
id[0]: Ditemukan 1 kunci yang cocok
id[1]: Ditemukan %1 kunci yang cocok

en: Key Management
id: Pengelolaan Kunci

en: &Open Editor
id: Buka &Pengedit

en: &Key Server Dialog
id: Dialog Server &Kunci

en: Tip of the &Day
id: Tip &Hari Ini

en: K&ey Properties
id: Prop&erti Kunci

en: &Open Key URL
id: &Buka URL Kunci

en: Send Ema&il
id: Kirim Ema&il

en: &Rename Group
id: &Ubah nama Kelompok

en: Trust
id: Percaya

en: Size
id: Ukuran

en: Creation
id: Pembuatan

en: Expiration
id: Kadaluarsaan

[ctx: small picture]
en: Small
id: Kecil

[ctx: medium picture]
en: Medium
id: Sedang

[ctx: large picture]
en: Large
id: Besar

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
id: &Nihil

[ctx: show only active keys]
en: &Active
id: &Aktif

[ctx: show only keys with at least full trust]
en: &Full
id: &Lengkap

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
id: Siap

en: Public Key
id: Kunci Publik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
id: Tandatangan

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Photo ID
id: ID Foto

en: &Delete User ID | &Delete User IDs
id[0]: &Hapus ID Pengguna
id[1]: &Hapus ID-ID Pengguna

en: Import Key From Keyserver | Import Keys From Keyserver
id[0]: Impor Kunci Dari Keyserver
id[1]: Impor Kunci-kunci Dari Keyserver

en: &Delete Key | &Delete Keys
id[0]: &Hapus Kunci
id[1]: &Hapus Kunci

en: Generate
id: Hasilkan

en: Delete
id: Hapus

en: Create New Group
id: Ciptakan Grup Baru

en: Group Properties
id: Properti Kelompok

en: Delete key
id: Hapus kunci

en: Open File
id: Buka File

en: Importing...
id: Mengimpor...

en: KGpg - encryption tool
id: KGpg - perkakas enkripsi

en: Ke&y Manager
id: Pengelola &Kunci

en: Clipboard is empty.
id: Papan-klip kosong.

en: Text successfully encrypted.
id: Teks berhasil dienkripsi.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
id: &Kunci

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
id: Tam&pilkan Detail

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
id: Ke&lompok

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
id: <p>Apakah kamu ingin mengimpor file <b>%1</b> ke gantungan kuncimu?</p>

en: GnuPG error
id: Galat GnuPG

en: Cannot verify folder.
id: Tidak dapat memverifikasi folder.

en: Encrypt file
id: Enkripsi file

en: Open key manager
id: Buka pengelola kunci

en: Open editor
id: Buka editor

en: Verify signature
id: Verifikasikan tandatangan

en: File to open
id: File untuk dibuka

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
id: Kunci enkripsi file.

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
id: Enkripsi file-file

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
id: Sembunyikan ID pengguna.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
id: Fungsikan kompatibilitas PGP 6

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
id: Tampilkan peringatan sebelum pembuatan file-file temporer selagi operasi file jarak jauh.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
id: Tampilkan tip hari ini.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUltimate), group (Key Colors)
en: Color used for ultimately trusted keys.
id: Warna yang digunakan untuk kunci yang terakhir dipercaya.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMarginal), group (Key Colors)
en: Color used for marginally trusted keys.
id: Warna yang digunakan untuk kunci yang sedikit dipercaya.

en: Compression method for archive:
id: Metode kompresi arsip:

en: Do Not Start
id: Jangan Jalankan

en: KGpg Assistant
id: Asisten KGpg

en: Welcome to the KGpg Assistant
id: Selamat datang di Asisten KGpg

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
id: gpg|File biner GnuPG
    *|Semua file

en: Configuration File
id: File Konfigurasi

en: Done
id: Selesai

en: Create Config
id: Ciptakan Konfigurasi

en: Do Not Create
id: Jangan Ciptakan

en: Your GnuPG binary is: %1
id: Berkas biner GnuPG Anda: %1

en: You have GnuPG version: %1
id: Versi GnuPG Anda: %1

en: &Expert Mode
id: Mode &Mahir

en: If you go to expert mode, you will use the command line to create your key.
id: Jika kamu masuk ke mode ahli, kamu akan menggunakan baris perintah untuk membuat kuncimu.

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
id: &Nama:

note: i18n: Email address of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E&mail (optional):
id: E&mail (sembarang):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
id: Commen&t (opsional):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
id: Kadaluarsa:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
id: Tak Pernah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
id: Hari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
id: Minggu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
id: Bulan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
id: Tahun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
id: Ukuran &kunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
id: &Algoritma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_caps) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capabilities)
en: Capabilities
id: Kapabilitas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification
id: Sertifikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capAuth)
en: Authentication
id: Autentikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
id: ID Kunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
id: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
id: Pembuatan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
id: Percaya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
id: Algoritma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
id: Panjang:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
id: Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
id: Tanpa Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
id: Nonfungsikan kunci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expirationbtn)
en: Change Expiration
id: Ubah Kadaluwarsaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
id: Ubah Frasa Sandi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
id: Sidik Jari

en: Decryption
id: Dekripsi

en: Appearance
id: Penampilan

en: GnuPG Settings
id: Pengaturan GnuPG

en: Key Servers
id: Server Kunci

en: Misc
id: Aneka

en: Create
id: Ciptakan

en: Ignore
id: Abaikan

en: Server URL:
id: URL Server:

[ctx: no key available]
en: none
id: nihil

en: Decrypt File
id: Dekripsi file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
id: id kunci

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
id: Tanpa Alasan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
id: Kunci telah Digantikan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
id: Kunci Tidak Lagi Digunakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
id: Deskripsi:

[ctx: @title]
en: <application>KGpg</application>
id: <application>Kgpg</application>

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
id: Pemelihara

[ctx: @info:credit]
en: Author and former maintainer
id: Penulis dan pengelola sebelumnya

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
id: %1 (Baku)

en: Trust: %1
id: Percaya: %1

en: 1 Key | %1 Keys
id[0]: 1 Kunci
id[1]: %1 Kunci

en: 1 Group | %1 Groups
id[0]: 1 Kelompok
id[1]: %1 Kelompok

en: Name
id: Nama

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
id: Surel

en: One Photo ID | %1 Photo IDs
id[0]: Satu ID Foto
id[1]: %1 ID Foto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
id: Kunci Baru Dibuat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
id: Sidik Jari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
id: Simpan sebagai:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
id: Cetak

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: &Options
id: &Opsi

en: &Search:
id: &Cari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Keyserver:
id: Ser&ver kunci:

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to decrypt a text file, simply drag and drop it into the editor window. KGpg will do the rest. Even remote files can be dropped.</p>
    <p>Drag a public key into the editor window and kgpg will automatically import it if you want.</p>
id: <p>Jika kamu ingin mendekripsi file teks, cukup seret dan lepas ke jendela editor. Sisanya KGpg yang akan melakukan. Bahkan file jarak jauh bisa dihapus.</p>
    <p>Seret kunci publik ke jendela editor dan kgpg akan mengimpornya secara otomatis jika kamu mau.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The easiest way to encrypt a file: simply right click on the file, and you have an encrypt option in the contextual menu.
    This works in <strong>konqueror</strong> or on your Desktop!</p>
id: <p>Cara termudah untuk mengenkripsi file: cukup klik kanan pada file, dan kamu memiliki opsi enkripsi di menu kontekstual.
    Ini berfungsi di <strong>konqueror</strong> atau di Desktop kamu!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to encrypt a message for several persons, just select several encryption keys by pressing the &quot;Ctrl&quot; key.</p>
id: <p>Jika kamu ingin mengenkripsi pesan untuk beberapa orang, cukup pilih beberapa kunci enkripsi dengan menekan tuts &quot;Ctrl&quot;.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p><strong>You do not have to be an expert in encryption to use this tool?</strong><br>
    Simply create yourself a key pair in the key management window. Then, export your public key and mail it to your friends.<br>
    Ask them to do the same and import their public keys. Finally, to send an encrypted message, type it in the KGpg editor, then click &quot;encrypt&quot;. Choose
    your friend's key and click &quot;encrypt&quot; again. The message will be encrypted, ready to be sent by email.</p>
id: <p><strong>Kamu tidak memiliki keahlian untuk mengenkripsi dalam penggunaan alat ini?</strong><br>
    Cukup buat sendiri sepasangan kunci di jendela pengelolaan kunci. Kemudian, ekspor kunci publikmu dan kirimkan ke temanmu.<br>
    Minta mereka untuk melakukan hal yang sama dan mengimpor kunci publiknya. Terakhir, untuk mengirim pesan terenkripsi, ketik di editor KGpg, lalu klik &quot;enkripsi&quot;. Pilih
    kunci temanmu dan klik &quot;enkripsi&quot; lagi. Pesan akan dienkripsi, siap dikirim melalui email.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To perform an operation on a key, open the key management window and right click on the key. A popup menu with all available options will appear.</p>
id: <p>Untuk melakukan operasi pada kunci, buka jendela pengelolaan kunci dan klik kanan pada kunci tersebut. Menu sembul dengan semua opsi yang tersedia akan muncul.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Decrypt a file with a single mouse click on it. You will then be prompted for password, and then that is it!</p>
id: <p>Dekripsilah sebuah file dengan satu klik mouse pada file tersebut. Kemudian kamu akan dimintai kata sandi, dan udah gitu aja!</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you only want to open the key manager, type this in the command line prompt: <pre>kgpg -k</pre>
    The editor can be reached by: <pre>kgpg -d</pre></p>
id: <p>Jika kamu hanya ingin membuka pengelola kunci, ketiklah ini di baris perintah prompt:<pre>kgpg -k</pre>
    Editor juga bisa dicapai dengan:<pre>kgpg -d</pre></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To open a file in the KGpg's editor and immediately decrypt it type: <pre>kgpg -s filename</pre></p>
id: <p>Untuk membuka file di editor KGpg dan segera mendekripsinya, ketiklah:<pre>kgpg -s namafile</pre></p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to change the password or expiration of a secret key simply double click on it to get the key properties dialog.</p>
id: <p>Jika kamu ingin mengubah sandi atau masa berlaku kunci rahasia, cukup klik dua kali untuk mendapatkan dialog properti kunci.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can reach your default key by pressing &quot;Ctrl+Home&quot; in the key manager.</p>
id: <p>Kamu bisa mencapai kunci default dengan menekan &quot;Ctrl+Home&quot; di pengelola kunci.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The number of signatures is shown as a tooltip if you hover the mouse on the size column in key manager. A key has to be expanded once for this to work.</p>
id: <p>Nomor pada tandatangan ditampilkan sebagai tooltip jika kamu mengarahkan mouse pada kolom ukuran di pengelola kunci. Agar ini berfungsi, kunci harus diperluas.</p>

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
id: Mendekripsi %1

[ctx: Status message 'Decrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Decrypted %1
id: %1 terdekripsi

en: New Key | New Keys
id[0]: Kunci Baru
id[1]: Kunci-kunci Baru

en: Key with new User Id | Keys with new User Ids
id[0]: Kunci dengan ID Pengguna baru
id[1]: Kunci-kunci dengan ID-ID Pengguna baru

en: Key with new Signatures | Keys with new Signatures
id[0]: Kunci dengan Tandatangan baru
id[1]: Kunci-kunci dengan Tandatangan baru

en: Key with new Subkeys | Keys with new Subkeys
id[0]: Kunci dengan Subkunci baru
id[1]: Kunci-kunci dengan Subkunci baru

en: New Private Key | New Private Keys
id[0]: Kunci Privat Baru
id[1]: Kunci-kunci Privat Baru

en: <b>Connecting to the server...</b>
id: <b>Mengonek ke server...</b>

en: Keyserver
id: Server kunci

en:  or
id:  atau

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
id: Masukkan frasa sandi untuk <b>%1</b>

en: Got Passphrase
id: Dapatkan Frasa Sandi
