kgpg - en to ie translation catalogue (260 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
ie: Nómine (adminim 5 caracteres):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
ie: E-post:

[ctx: Email template placeholder for key id]
en: KEYID
ie: CLAVE-ID

[ctx: %1 is 64 bit key id (in hex), text is used as email subject]
en: Your key %1
ie: Vor clave %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
ie: Personal comande de deciffration:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
ie: Ciffration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
ie: ASCII-blindat ciffration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
ie: Usar li extension .pgp por ciffrat files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
ie: Personal comande de ciffration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
ie: Sempre ciffrar med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
ie: Compatibilitá con PGP 6

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
ie: <qt><b>Global parametres:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
ie: Hem de GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
ie: File de configuration:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
ie: Programma GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
ie: Rute de programma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
ie: Usar li agente de GnuPG

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
ie: Global parametres

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
ie: Applette e menús

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
ie: Menús de servicie de Konqueror

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
ie: Depermisser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
ie: Gerente de claves

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
ie: Redactor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
ie: Ne inviar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
ie: &Adjunter…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
ie: &Remover

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
ie: Colores de claves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
ie: Ultimmen fidet claves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
ie: Fidet claves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
ie: Marginalmen fidet claves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
ie: Expirat claves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
ie: Revocat claves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
ie: Ínconosset claves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
ie: Desactivat claves:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
ie: Fonde del redactor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabKeyList)
en: Key List
ie: Liste de claves

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxSorting)
en: Sort Order
ie: Órdine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Left to right, account first
ie: Levul-a-dextri, conto prim

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EmailSorting)
en: Right to left, FQDN first
ie: Dextri-a-levul, FQDN prim

[ctx: Encryption algorithm]
en: DSA & ElGamal
ie: DSA e ElGamal

[ctx: Encryption algorithm RSA, Signing algorithm RSA]
en: RSA & RSA
ie: RSA e RSA

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: I do not know
ie: Yo ne save

en: I do NOT trust
ie: Yo NE fide

en: Marginally
ie: Marginalmen

en: Fully
ie: Completmen

en: Ultimately
ie: Ultimmen

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
ie: Ínvalid

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
ie: Depermisset

en: Revoked
ie: Revocat

[ctx: Expired key]
en: Expired
ie: Expirat

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
ie: Índefinit

[ctx: No trust in key]
en: None
ie: Null

[ctx: Full trust in key]
en: Full
ie: Complet

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
ie: Ultim

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: key capability]
en: Encryption
ie: Ciffration

[ctx: key capability]
en: Authentication
ie: Autentication

en: 1 key | %1 keys
ie[0]: 1 clave
ie[1]: %1 claves

en: %1 subkey
ie: subclave %1

en: Untitled
ie: Sin nómine

en: &Encrypt File...
ie: &Ciffrar un file...

en: &Decrypt File...
ie: Deciffrar un file...

en: &Verify Signature...
ie: &Verificar un signature...

en: En&crypt
ie: &Ciffrar

en: &Decrypt
ie: &Deciffrar

en: S&ign/Verify
ie: S&ignar o verificar

en: Close the document
ie: Cluder li document

en: *|All Files
ie: *|Omni files

en: Save File
ie: Gardar li file

en: File Already Exists
ie: Li file ja existe

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
ie: Importar

en: Do Not Import
ie: Ne importar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ie: &Vise

en: MD5 Checksum
ie: Summa de control MD5

en: <b>Unknown status</b>
ie: <b>Ínconosset statu</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
ie: Li contenete del Paperiere ne es un summa MD5.

en: Could not download file.
ie: Ne successat descargar un file.

en: Decryption failed.
ie: Deciffration ne successat.

en: Encryption failed.
ie: Ciffration ne successat.

[ctx: Caption of message box]
en: Verification Finished
ie: Verification compleet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
ie: &Importar

en: Do &Not Import
ie: &Ne importar

en: Missing Key
ie: Li clave es mancant

[ctx: State of operation as in status]
en: State
ie: Statu

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
ie: Ciffrante %1

[ctx: Status message 'Encrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Encrypted %1
ie: Ciffrat %1

en: Available Keys
ie: Disponibil claves

en: Available Trusted Keys
ie: Disponibil fidet claves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
ie: Serchar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
ie: Claves in li gruppe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
ie: Exportation del public clave

[ctx: Export a key via email]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkMail)
en: E&mail
ie: &E-post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkClipboard)
en: C&lipboard
ie: P&aperiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Key server:
ie: Servitore de &claves:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Export Settings
ie: Parametres de exportation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrAll)
en: E&xport everything
ie: E&xportar omnicos

[ctx: @option:radio Exports the smallest key possible. Maps to export-minimal option of gpg]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrClean)
en: Clean key
ie: Nett clave

[ctx: no email address]
en: none
ie: null

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
ie: Ínlimitat

[ctx: no key comment]
en: <em>none</em>
ie: <em>null</em>

en: Could not change passphrase
ie: Ne successat cambiar li pass-frase

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
ie: Proprietás del clave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
ie: Servitor de claves:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
ie: &Serchar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
ie: Exportar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
ie: Clave a exportar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
ie: &Exportar

en: Key Management
ie: Gerentie de claves

en: View GnuPG Manual
ie: Vider li manuale de GnuPG

en: K&ey Properties
ie: Propri&etás del clave

en: &Generate Key Pair...
ie: &Generar un pare de claves...

en: &Import Key...
ie: &Importar un clave

en: &Edit Group...
ie: &Modificar li gruppe...

en: &Delete Group
ie: Remo&ver li gruppe

en: &Rename Group
ie: &Renominar li gruppe

en: Revoke Key...
ie: Revocar li clave...

en: Trust
ie: Fide

en: Size
ie: Grandore

[ctx: small picture]
en: Small
ie: Micri

[ctx: medium picture]
en: Medium
ie: Medie

[ctx: large picture]
en: Large
ie: Grand

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
ie: &Null

[ctx: show only active keys]
en: &Active
ie: &Activ

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
ie: Finit

en: Public Key
ie: Clave public

en: Sub Key
ie: Subclave

en: Key Group
ie: Gruppe de claves

en: User ID
ie: ID de usator

en: Photo ID
ie: Foto

en: Group member
ie: Membre de gruppe

en: &Sign Key... | &Sign Keys...
ie[0]: &Signar li clave...
ie[1]: &Signar li claves...

en: Export PRIVATE KEY As
ie: Exportar PRIVAT CLAVE quam

en: *.asc|*.asc Files
ie: *.asc|Files *.asc

en: Generate
ie: Generar

en: Do Not Generate
ie: Ne generar

en: Delete
ie: Remover

en: Create New Group
ie: Crear un nov gruppe

[ctx: Enter the name of the group you are creating now]
en: Enter new group name:
ie: Un nómine de nov gruppe:

en: Group Properties
ie:  Proprietás del gruppe

en: Delete key
ie: Remover li clave

en: Key Import
ie: Importation de clave

en: Open File
ie: Aperter un file

en: Import from Clipboard
ie: Importar ex li Paperiere

en: Importing...
ie: Importante...

en: KGpg - encryption tool
ie: KGpg - Utensile de ciffration

en: Ke&y Manager
ie: &Gerente de claves

en: &Encrypt Clipboard
ie: &Ciffrar li Paperiere

en: &Decrypt Clipboard
ie: &Deciffrar li Paperiere

en: &Sign/Verify Clipboard
ie: &Signar o verificar li Paperiere

en: Clipboard is empty.
ie: Li Paperiere es vacui.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
ie: &Claves

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
ie: Mon&strar detallies

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
ie: &Gruppes

en: GnuPG error
ie: Errore de GnuPG

en: Encrypt file
ie: Ciffrar un file

en: Open key manager
ie: Aperter li gerente de claves

en: Open editor
ie: Aperter un redactor

en: Sign File
ie: Signar un file

en: Verify signature
ie: Verificar un signature

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
ie: Ciffrar files

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
ie: Usar li ASCII-blindat ciffration.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
ie: Usar li extension .pgp por ciffrat files

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
ie: Fonde

en: Compression method for archive:
ie: Metode de compression por li archive:

en: Start Assistant
ie: Lansar un assistente

en: Do Not Start
ie: Ne lansar

en: KGpg Assistant
ie: Assistente de KGpg

en: Welcome to the KGpg Assistant
ie: Benevenit al assistente de KGpg

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
ie: gpg|Programma GnuPG
    *|Omni files

en: Configuration File
ie: File de configuration

en: Default Key
ie: Predefinit clave

en: Generate new key
ie: Generar un nov clave

en: Done
ie: Finit

en: Your GnuPG binary is: %1
ie: Vor programma GnuPG es: %1

en: &Expert Mode
ie: Mode de &expert

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
ie: Generation de clave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
ie: Generar un pare de claves

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ie: &Nómine:

note: i18n: Email address of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E&mail (optional):
ie: &E-post (facultativ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
ie: Comen&ta (facultativ):

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
ie: Nequande

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
ie: Dies

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
ie: Semanes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
ie: Mensus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
ie: Annus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
ie: Grandore de &clave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
ie: &Algoritme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_caps) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capabilities)
en: Capabilities
ie: Capabilitás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capAuth)
en: Authentication
ie: Autentication

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyInfo)
en: Kgpg
ie: KGpg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
ie: Clave ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
ie: Comenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
ie: Creat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
ie: Fide:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
ie: Fide al possessor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
ie: Algoritme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
ie: Longore:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
ie: Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
ie: Sin foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
ie: Depermisser li clave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
ie: Cambiar li pass-frase

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
ie: Fingre-print

en: Decryption
ie: Deciffration

en: Appearance
ie: Aspecte

en: GnuPG Settings
ie: Parametres de GnuPG

en: Key Servers
ie: Servitores de claves

en: Misc
ie: Varie

en: Create
ie: Crear

en: Ignore
ie: Ignorar

en: Server URL:
ie: Adresse del servitor:

en: Decrypt File
ie: Deciffrar li file

en: Create Revocation Certificate
ie: Crear un certificate de revocation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
ie: Crear un certificate de revocation por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
ie: Cause de revocation:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
ie: Null cause

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
ie: Li clave esset compromettet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
ie: Li clave esset deplazzat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
ie: Li clave ne es plu usat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
ie: Descrition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
ie: Printar li certificate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
ie: Importar al porta-clave

[ctx: @title]
en: KGpg - simple gui for GnuPG
ie: KGpg - un simplic interfacie por GnuPG

[ctx: @info:credit]
en: &copy; 2003-2016, The KGpg Developers
ie: &copy; 2003-2016, Li developatores de KGpg

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ie: Mantenetor

[ctx: @info:credit]
en: Author and former maintainer
ie: Autor e anteyan mantenetor

[ctx: @info:credit]
en: KF5 port
ie: Portage a KF5

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
ie: %1 (predefinit)

en: Trust: %1
ie: Fide: %1

en: 1 Key | %1 Keys
ie[0]: 1 clave
ie[1]: %1 claves

en: 1 Group | %1 Groups
ie[0]: 1 gruppe
ie[1]: %1 gruppes

en: Name
ie: Nómine:

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
ie: E-post

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009, revoked]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4, revoked
ie: ID %1, clave %3 %2-bit, creat ye %4, revocat

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4
ie: ID %1, clave %3 %2-bit, creat ye %4

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
ie: Un nov clave sta creat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
ie: Nómine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
ie: Fingre-print:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
ie: Assignar quam vor predefinit clave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
ie: Certificate de revocation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
ie: Gardar quam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
ie: Printar

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
ie: Ínlimitat

en: &Search:
ie: &Serchar:

en: Symmetrical encryption
ie: Simetric ciffration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkServer)
en: &Keyserver:
ie: Servitor de &claves:

en: Use Anyway
ie: Usar sin egarda

en: Do Not Use
ie: Ne usar

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
ie: Deciffrante %1

[ctx: Status message 'Decrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Decrypted %1
ie: Deciffrat %1

en: Generating New Key for %1
ie: Generante un nov clave por %1

en: Generating Key
ie: Generante un clave

en: Generating prime numbers
ie: Generante prim numerós

en: Generating DSA key
ie: Generante un clave DSA

en: Generating ElGamal key
ie: Generante un clave ElGamal

en: Waiting for entropy
ie: Atendente por entropie

en: Keyserver
ie: Servitor de claves

en:  or
ie:  o

[ctx: @info]
en: No signature found.
ie: Null signature trovat.
