kgpg - en to ja translation catalogue (558 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
ja: 名前 (最低 5 文字):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
ja: メールアドレス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
ja: コメント (オプション):

[ctx: %1 is 64 bit key id (in hex), text is used as email subject]
en: Your key %1
ja: あなたの鍵: %1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: <qt><b>Custom Decryption Command:</b><br />
    <p>This option allows the user to specify a custom command to be executed by GPG when decryption occurs. (This is recommended for advanced users only).</p></qt>
ja: <qt>カスタム復号コマンド:<br />
    <p>復号時に GPG によって実行されるコマンドをこのオプションでカスタマイズできます。(経験のあるユーザのみにお勧めします。)</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
ja: カスタム復号コマンド:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
ja: 暗号化

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: <qt><b>ASCII armored encryption:</b> <br /> 
    <p>Checking this option outputs all encrypted files in a format that can be opened by a text editor and as such the output is suitable for placing in the body of an e-mail message.</p></qt>
ja: <qt>ASCII 形式の暗号化:<br />
    <p>このオプションを指定すると、暗号化したすべてのファイルを、テキストエディタで開くことのできるフォーマットに出力します。この出力はメールのメッセージに貼り付けるのに適しています。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
ja: ASCII 形式の暗号化

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: <qt><b>Use *.pgp extension for encrypted files:</b><br />
    <p>Checking this option will append a .pgp extension to all encrypted files instead of a .gpg extension. This option will maintain compatibility with users of PGP (Pretty Good Privacy) software.</p></qt>
ja: <qt>暗号化されたファイルの拡張子に *.pgp を使う:<br />
    <p>このオプションを指定すると、暗号化されたすべてのファイルの拡張子に .gpg ではなく .pgp を使います。このオプションは PGP (Pretty Good Privacy) ユーザとの互換性のために存在します。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
ja: 暗号化されたファイルの拡張子に *.pgp を使う

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: <qt><b>Custom encryption command:</b><br />
    <p>When activated, an entry field will be shown in the key selection dialog, enabling you to enter a custom command for encryption. This option is recommended for experienced users only.</p></qt>
ja: <qt>カスタム暗号化コマンド:<br />
    <p>このオプションを指定すると、鍵選択ダイアログに入力フィールドが現れ、暗号化に使うカスタムコマンドを入力できるようになります。このオプションは経験のあるユーザのみにお勧めします。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
ja: カスタム暗号化コマンド:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: <qt><b>Always encrypt with:</b><br />
    <p>This ensures all files/messages will also be encrypted with the chosen key. However, if the "Encrypt files with:" option is selected that chosen key will override the "Always encrypt with:" selection.</p></qt>
ja: <qt>常にこの鍵で暗号化:<br />
    <p>ここに鍵を指定すると、すべてのファイルとメッセージもこの鍵で暗号化されます。ただし、「この鍵でファイルを暗号化」オプションが指定されている場合は、そこでの選択が「常にこの鍵で暗号化」での選択よりも優先されます。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
ja: 常にこの鍵で暗号化:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: <qt><b>Encrypt files with:</b><br />
    <p>Checking this option and selecting a key will force any file encryption operation to use the selected key. KGpg will not query for a recipient and the default key will be bypassed.</p></qt>
ja: <qt>この鍵でファイルを暗号化:<br />
    <p>ここに鍵を指定すると、すべてのファイルの暗号化処理にこの鍵を使用します。KGpg は受信者を確認しません。デフォルトの鍵も無視します。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
ja: この鍵でファイルを暗号化:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: <qt><b>Allow encryption with untrusted keys:</b><br />
    <p>When importing a public key, the key is usually marked as untrusted and as such cannot be used unless it is signed by the default key (thus making it 'trusted'). Checking this box enables any key to be used even if it is untrusted.</p></qt>
ja: <qt>信頼されていない鍵での暗号化を許可する:<br />
    <p>インポートした直後の公開鍵は「信頼されていない」と見なされ、通常はデフォルトの鍵で署名して「信頼された」に変更するまで使用できません。このオプションを指定すると、信頼されていない鍵も使えるようになります。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
ja: 信頼されていない鍵での暗号化を許可する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: <qt><b>Hide user ID:</b><br /> 
    <p>Checking this option will remove the keyid of the recipient from all encrypted packets. The advantage: traffic analysis of the encrypted packets cannot be performed as easily because the recipient is unknown. The disadvantage: the receiver of the encrypted packets is forced to try all secret keys before being able to decrypt the packets. This can be a lengthy process depending on the number of secret keys the receiver holds.</p></qt>
ja: <qt>ユーザ ID を隠す:<br />
    <p>このオプションを指定すると、暗号化されたすべてのパケットから受信者の鍵 ID を取り除きます。これには、受信者が分からないため暗号化されたパケットの解析が困難になるという利点があります。しかし、受信者が復号するときに秘密鍵の総当たりが必要になります。受信者が持っている秘密鍵の数によっては、この処理にはかなり時間がかかります。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
ja: ユーザ ID を隠す

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: <qt><b>PGP 6 compatibility:</b><br /> 
    <p>Checking this option forces GnuPG to output encrypted packets that are as compliant with PGP (Pretty Good Privacy) 6 standards as possible thus allowing GnuPG users to inter operate with PGP 6 users.</p></qt>
ja: <qt>PGP6 互換:<br /> 
    <p>このオプションを指定すると、GnuPG は可能な限り PGP (Pretty Good Privacy) 6 標準に準拠した暗号化パケットを出力します。これにより GnuPGP ユーザが PGP6 ユーザとやり取りできるようになります。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
ja: PGP6 互換

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
ja: <qt>グローバル設定:<br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
ja: GnuPG ホーム

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: <b>Home Location</b><p>This is the directory where GnuPG stores its configuration and the keyrings. If you have not changed it this is usually <em>~/.gnupg/</em></p>
ja: <qt><p>ホーム位置:</p><p>GnuPG がその設定と鍵リングを保存するディレクトリです。変更していなければ通常これは ~/.gnupg/ になっています。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
ja: ホーム位置:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: <b>Configuration File</b><p>This is the name of the configuration file in the directory specified above. The default is <em>gnupg.conf</em> while older versions of GnuPG used <em>options</em>.</p>
ja: <qt><p>設定ファイル:</p><p>上で指定したディレクトリにある設定ファイルの名前です。標準は ‘gnupg.conf’ です (古いバージョンの GnuPG では ‘options’ でした)。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
ja: 設定ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
ja: 変更...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
ja: GnuPG 実行ファイル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: <b>Program path</b><p>This is the program that will be called for all GnuPG operations. The default of <em>gpg</em> will work on most systems.</p>
ja: <qt><p>プログラムのパス:</p><p>GnuPG のすべての操作を行うときに呼び出されるプログラムです。たいていのシステムでは標準の <tt>gpg</tt> で問題ありません。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
ja: プログラムのパス:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, use_agent)
en: <b>Use GnuPG agent</b><p>The GnuPG agent stores the passwords for your secret keys in memory for a limited amount of time. If you use your secret key again while it is cached you do not have to enter it again. This is less secure than typing it every time.</p>
ja: <qt><p>GnuPG エージェントを使う:</p><p>GnuPG エージェントは秘密鍵のパスワードを一定の時間だけメモリに保存します。その時間内に再び秘密鍵を使うときはパスワードを再入力する必要はありません。ただし、毎回パスワードを入力する方がより安全です。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
ja: GnuPG エージェントを使う

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
ja: グローバル設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: <qt><b>Start KGpg automatically at KDE startup:</b><br />
    <p>If checked KGpg will start automatically each time that KDE starts up.</p></qt>
ja: <qt>ログイン時に自動的に KGpg を起動する:<br />
    <p>KDE の起動時に自動的に KGpg を起動します。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
ja: ログイン時に自動的に KGpg を起動する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: <qt><b>Use mouse selection instead of clipboard:</b><br />
    <p>If checked, clipboard operations in KGpg will use the selection clipboard, that means highlighting a text to copy, and middle button (or right+left together) to paste. If this option is not checked, the clipboard will work with Key shortcuts (Ctrl-c, Ctrl-v).</p></qt>
ja: <qt>クリップボードの代わりにマウス選択を使う:<br/>
    <p>このオプションを指定すると、KGpg のクリップボード操作の対象が選択クリップボードになります。選択クリップボードとは、テキストをハイライトしてコピーし、マウスの中ボタン (または左ボタン+右ボタン) で貼り付ける領域のことです。このオプションを指定しなければ、クリップボードはキーボードのショートカット (Ctrl-c, Ctrl-v) で働きます。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
ja: クリップボードの代わにマウス選択を使う

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: <qt><b>Display warning before creating temporary files:</b><br />
    <p></p></qt>
ja: <qt>一時ファイル作成前に警告を表示する:<br />
    <p></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
ja: 一時ファイル作成前に警告を表示する
    (リモートファイルの操作時にのみ起こります)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
ja: アプレットとメニュー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
ja: Konqueror サービスメニュー

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Sign file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
ja: <qt>ファイル署名サービスメニュー:<br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
ja: ファイル署名サービスメニュー:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
ja: 無効

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
ja: すべてのファイルで有効

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: <qt><b>Decrypt file service menu:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
ja: <qt>ファイル復号サービスメニュー:<br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
ja: ファイル復号サービスメニュー:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
ja: 暗号化されたファイルで有効

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
ja: システムトレイのアプレット

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: <qt><b>Show system tray icon:</b><br />
    <p>If checked KGpg will minimize to an icon in the system tray.</p></qt>
ja: <qt>システムトレイにアイコンを表示する:<br />
    <p>このオプションを指定すると、KGpg はシステムトレイのアイコンに最小化します。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Left mouse click opens:
ja: マウスの左クリックで開く:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
ja: 鍵マネージャ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
ja: エディタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
ja: 最近のファイル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
ja: 送信しない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
ja: メモ:
    GnuPG の設定ファイルにはデフォルトのサーバのみが記録されます。
    他の鍵サーバは KGpg のみが使用します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseProxy)
en: Honor HTTP proxy when available
ja: 利用可能なら HTTP プロキシを優先する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
ja: デフォルトにする(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
ja: 削除(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
ja: 鍵の色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
ja: 絶対的に信頼された鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
ja: 信頼された鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustMarginally)
en: Marginally trusted keys:
ja: ある程度信頼された鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
ja: 失効した鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
ja: 破棄された鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
ja: 不明な鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
ja: 非アクティブな鍵:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
ja: エディタのフォント

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabKeyList)
en: Key List
ja: 鍵リスト

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
ja: 不明

en: I do not know
ja: 分からない

en: I do NOT trust
ja: 信頼しない

en: Marginally
ja: ある程度信頼する

en: Fully
ja: 完全に信頼する

en: Ultimately
ja: 絶対的に信頼する

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
ja: 無効

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
ja: 非アクティブ

en: Revoked
ja: 破棄

[ctx: Expired key]
en: Expired
ja: 失効

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
ja: 未定義

[ctx: No trust in key]
en: None
ja: なし

[ctx: Marginal trust in key]
en: Marginal
ja: ある程度信頼

[ctx: Full trust in key]
en: Full
ja: 完全に信頼

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
ja: 絶対的に信頼

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: key capability]
en: Signature
ja: 署名

[ctx: key capability]
en: Encryption
ja: 暗号化

en: 1 key | %1 keys
ja[0]: 鍵数 1
ja[1]: 鍵数 %1

en: 1 signature | %1 signatures
ja[0]: 署名数 1
ja[1]: 署名数 %1

en: [No user id found]
ja: [ユーザ ID が見つかりません]

en: %1 [local signature]
ja: %1 [ローカルの署名]

en: %1 subkey
ja: %1 副鍵

en: Photo id
ja: フォト ID

en: Info
ja: 情報

en: Untitled
ja: 名前なし

en: &Encrypt File...
ja: ファイルを暗号化(&E)...

en: &Decrypt File...
ja: ファイルを復号(&D)...

en: &Open Key Manager
ja: 鍵マネージャを開く(&K)

en: &Generate Signature...
ja: 署名を作成(&G)...

en: &Verify Signature...
ja: 署名を検証(&V)...

en: &Check MD5 Sum...
ja: MD5 サムをチェック(&C)...

en: &Unicode (utf-8) Encoding
ja: Unicode (utf-8) エンコーディング(&U)

en: En&crypt
ja: 暗号化(&C)

en: &Decrypt
ja: 復号(&D)

en: S&ign/Verify
ja: 署名/検証(&I)

en: The document "%1" has changed.
    Do you want to save it?
ja: 文書 “%1” は変更されています。
    保存しますか？

en: Close the document
ja: 文書を閉じる

en: The document could not been saved, as the selected encoding cannot encode every unicode character in it.
ja: 選択されたエンコーディングで文書内のすべてのユニコード文字をエンコードできないため、文書を保存できませんでした。

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
ja: 文書を保存できませんでした。アクセス許可とディスクの空き領域を確認してください。

en: Overwrite existing file %1?
ja: 既存のファイル ‘%1’ を上書きしますか？

en: Open File to Encode
ja: エンコードするファイルを開く

en: *|All Files
ja: *|すべてのファイル

en: Open File to Decode
ja: デコードするファイルを開く

en: Decrypt File To
ja: ファイルの復号先

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: File Already Exists
ja: ファイルは既に存在します

en: Open File to Sign
ja: 署名するファイルを開く

en: Open File to Verify
ja: 検証するファイルを開く

en: <qt><b>Missing signature:</b><br />Key id: %1<br /><br />Do you want to import this key from a keyserver?</qt>
ja: <qt>署名がありません:<br/>鍵 ID: %1<br/><br/>この鍵を鍵サーバからインポートしますか？</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
ja: インポート

en: Do Not Import
ja: インポートしない

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
ja: 署名(&G)

en: MD5 Checksum
ja: MD5 チェックサム

en: Compare MD5 with Clipboard
ja: クリップボードと MD5 を比較

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
ja: <b>%1</b> の MD5 サム:

en: <b>Unknown status</b>
ja: 不明な状態

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
ja: クリップボードの中身は MD5 サムではありません。

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
ja: 正しいチェックサムです。ファイルは正常です。

en: <b>Wrong checksum, <em>file corrupted</em></b>
ja: チェックサムが不正です。ファイルは壊れています。

en: <qt><b>Remote file dropped</b>.<br />The remote file will now be copied to a temporary file to process requested operation. This temporary file will be deleted after operation.</qt>
ja: <qt>リモートファイルがドロップされました。<br/>要求された処理を行うためにリモートファイルを一時ファイルにコピーします。この一時ファイルは処理完了後に削除されます。</qt>

en: Could not download file.
ja: ファイルをダウンロードできませんでした。

en: Decryption failed.
ja: 復号に失敗しました。

en: Encryption failed.
ja: 暗号化に失敗しました。

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
ja: 署名できません: パスフレーズが間違っているか鍵がありません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
ja: インポート(&I)

en: Import key in your list
ja: この鍵をリストにインポートします

en: Do &Not Import
ja: インポートしない(&N)

en: Will not import this key in your list
ja: この鍵をリストにインポートしません

en: Missing Key
ja: 鍵がありません

en: Processing folder compression and encryption
ja: フォルダの圧縮・暗号化処理中

[ctx: State of operation as in status]
en: State
ja: 状態

[ctx: Job is started up]
en: Startup
ja: 開始

en: Unable to create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できません

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
ja: %1 を暗号中

[ctx: Status message 'Encrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Encrypted %1
ja: %1 を暗号

en: Available Keys
ja: 利用可能な鍵

en: Available Trusted Keys
ja: 利用可能な信頼された鍵

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
ja: グループの鍵

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
ja: 公開鍵をエクスポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
ja: ファイル:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup3)
en: Export Settings
ja: エクスポートの設定

[ctx: @option:radio Exports the smallest key possible. Maps to export-minimal option of gpg]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrClean)
en: Clean key
ja: 鍵をクリーンアップする

en: <qt>The requested key is not present in the keyring anymore.<br />Perhaps it was deleted by another application</qt>
ja: <qt>要求された鍵はもう鍵リングに存在しません。<br />おそらく他のアプリケーションによって削除されました。</qt>

en: Key not found
ja: 鍵が見つかりません

[ctx: no email address]
en: none
ja: なし

en: <qt>The left part is the algorithm used by the <b>signature</b> key. The right part is the algorithm used by the <b>encryption</b> key.</qt>
ja: <qt>左は署名鍵が使用するアルゴリズム、右は暗号化鍵が使用するアルゴリズムです。</qt>

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
ja: 無期限

en: <qt>The left part is the size of the <b>signature</b> key. The right part is the size of the <b>encryption</b> key.</qt>
ja: <qt>左は署名鍵の鍵長、右は暗号化鍵の鍵長です。</qt>

en: Bad old passphrase, the passphrase for the key was not changed
ja: 古いパスフレーズが間違っています。この鍵のパスフレーズは変更されていません。

en: Could not change passphrase
ja: パスフレーズを変更できませんでした

en: KGpg was unable to change the passphrase.
ja: KGpg はパスフレーズを変更できませんでした

en: Changing key properties failed.
ja: 鍵のプロパティの変更に失敗しました。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
ja: 鍵のプロパティ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Key Server:</b><br /> <p>A Key Server is a centralized repository of PGP/GnuPG keys connected to the Internet which can be conveniently accessed in order to obtain or deposit keys. Select from the drop down list to specify which key server should be used.</p> <p>Often these keys are held by people whom the user has never met and as such the authenticity is dubious at best. Refer to the GnuPG manual covering "Web-of-Trust" relationships to find out how GnuPG works around the problem of verifying authenticity.</p> </qt>
ja: <qt>鍵サーバ:<br /> <p>鍵サーバは鍵を預けたり引き出したりできるインターネット上の便利な PGP/GnuPG 鍵中央リポジトリ (倉庫) です。使用する鍵サーバをドロップダウンリストから選択してください。</p> <p>しばしばこれらの鍵はユーザが会ったこともない人が入手していたりするので、本物であるかどうかは大いに疑う余地があります。この真正性の検証という問題に GnuPG がどのように対処しているかについては、GnuPG マニュアルの “Web-of-Trust” (信頼の輪) をご覧ください。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
ja: 鍵サーバ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kCBimportks)
en: <b>Key Server Drop Down Dialog:</b>
    Allows the user to select the Key Server which will be used to import PGP/GnuPG keys into the local keyring.
ja: <qt>鍵サーバのドロップダウンリスト:<p>PGP/GnuPG 鍵をローカルの鍵リングにインポートするために使用する鍵サーバを選択できます。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: <qt><b>Text to search or ID of the key to import:</b><br />
    <p>There are multiple ways to search for a key, you can use a text or partial text search (example: entering Phil or Zimmerman will bring up all keys in which Phil or Zimmerman shows up) or you can search by the ID's of the key. Key ID's are strings of letters and numbers that uniquely identify a key (example: searching for 0xED7585F4 would bring up the key associated with that ID).</p></qt>
ja: <qt>検索文字列またはインポートする鍵の ID:<br/>
    <p>鍵を検索するのにはいくつか方法があります。一つはテキストまたはその一部による検索です。例えば、Phil や Zimmerman で検索すると Phil や Zimmerman を含む鍵が見つかります。鍵の ID による検索もできます。鍵の ID はアルファベットと数字から成る一意の文字列です。例えば、0xED7585F4 で検索するとそれに対応した鍵が見つかります。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
ja: 検索文字列またはインポートする鍵の ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyI) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyE)
en: Honor HTTP proxy:
ja: HTTP プロキシを優先する:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
ja: 検索(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
ja: エクスポート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt><b>Key to be exported:</b><br />
    <p>This allows the user to specify the key from the drop down list that will be exported to the key server selected.</p></qt>
ja: <qt>エクスポートする鍵:<br />
    <p>選択した鍵サーバへエクスポートする鍵をここで選択できます。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
ja: エクスポートする鍵:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
ja: 属性 (フォト ID) をエクスポート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: <qt><b>Export:</b><br />
    <p>Pushing this button will export the specified key to the specified server.</p></qt>
ja: <qt>エクスポート:<br />
    <p>このキーを押すと、指定された鍵を指定されたサーバへエクスポートします。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
ja: エクスポート(&E)

en: Key Server
ja: 鍵サーバ

en: You must enter a search string.
ja: 検索文字列を入力してください。

en: No keyservers defined
ja: 鍵サーバが定義されていません

[ctx: Caption of message box]
en: Key Import Finished
ja: 鍵のインポートを終了

en: Upload to keyserver finished without errors
ja: 鍵サーバへのアップロードが問題なく終了しました

en: Upload to keyserver failed
ja: 鍵サーバへのアップロードに失敗しました

en: Connecting to the server...
ja: サーバに接続しています...

en: You must choose a key.
ja: 鍵を選択してください。

en: No matching keys found
ja: マッチする鍵が見つかりません

en: Found 1 matching key | Found %1 matching keys
ja[0]: マッチする鍵が 1 個見つかりました。
ja[1]: マッチする鍵が %1 個見つかりました。

en: Key Management
ja: 鍵マネージャ

en: &Open Editor
ja: エディタを開く(&O)

en: &Key Server Dialog
ja: 鍵サーバダイアログ(&K)

en: &Go to Default Key
ja: デフォルトの鍵へジャンプ(&G)

en: Tip of the &Day
ja: 今日の一言(&D)

en: View GnuPG Manual
ja: GnuPG マニュアルを表示(&G)

en: &Refresh List
ja: リストを更新(&R)

en: Show &Long Key Id
ja: 鍵の長い ID を表示(&L)

en: K&ey Properties
ja: 鍵のプロパティ(&E)

en: Edit Key in &Terminal
ja: ターミナル内で鍵を編集(&T)

en: &Generate Key Pair...
ja: 鍵ペアを作成(&G)...

en: &Import Key...
ja: 鍵をインポート(&I)...

en: &Create New Contact in Address Book
ja: アドレス帳に新しい連絡先を作成(&C)

en: &Edit Group...
ja: グループを編集(&E)...

en: &Delete Group
ja: グループを削除(&D)

en: &Rename Group
ja: グループの名前を変更(&R)

en: Set as De&fault Key
ja: デフォルトの鍵にする(&F)

en: &Add Photo...
ja: フォトを追加(&A)...

en: &Add User Id...
ja: ユーザ ID を追加(&A)...

en: Export Secret Key...
ja: 秘密鍵をエクスポート...

en: Delete Key Pair
ja: 鍵ペアを削除

en: Revoke Key...
ja: 鍵を破棄...

en: &Regenerate Public Key
ja: 公開鍵を再生成(&R)

en: Set User Id as &Primary
ja: 一次ユーザ ID にする(&P)

en: &Open Photo
ja: フォトを開く(&O)

en: &Delete Photo
ja: フォトを削除(&D)

en: Import &Missing Signatures From Keyserver
ja: 鍵サーバから欠けている署名をインポート(&M)

en: Trust
ja: 信頼度|/|$[~setProps ~full '信頼度を表示']

en: Size
ja: 鍵長|/|$[~setProps ~full '鍵長を表示']

en: Creation
ja: 作成日|/|$[~setProps ~full '作成日を表示']

en: Expiration
ja: 有効期限|/|$[~setProps ~full '有効期限を表示']

en: &Photo ID's
ja: フォト ID(&P)

[ctx: small picture]
en: Small
ja: 小

[ctx: medium picture]
en: Medium
ja: 中

[ctx: large picture]
en: Large
ja: 大

en: Minimum &Trust
ja: 最低の信頼度(&T)

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
ja: 指定しない(&N)

[ctx: show only active keys]
en: &Active
ja: アクティブ(&A)

[ctx: show only keys with at least marginal trust]
en: &Marginal
ja: ある程度信頼(&M)

[ctx: show only keys with at least full trust]
en: &Full
ja: 完全に信頼(&F)

[ctx: show only ultimately trusted keys]
en: &Ultimate
ja: 絶対的に信頼(&U)

en: &Show Only Secret Keys
ja: 秘密鍵のみ表示(&S)

[ctx: Name of the action that gives the focus to the search line]
en: Focus Search Line
ja: 検索フィールドをフォーカス

en: Another key generation operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
ja: 他の鍵生成処理がまだ実行中です。
    処理が終了するまで少しお待ちください。

en: Generating new key pair
ja: 新しい鍵ペアを生成

en: Can not start "konsole" application for expert mode.
ja: 上級者モードのための Konsole を起動できません。

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
ja: 準備完了

en: Bad passphrase. Cannot generate a new key pair.
ja: パスフレーズが間違っています。新しい鍵ペアを生成できません。

en: Aborted by the user. Cannot generate a new key pair.
ja: ユーザが中止しました。新しい鍵ペアを生成できません。

en: The email address is not valid. Cannot generate a new key pair.
ja: メールアドレスが不正です。新しい鍵ペアを生成できません。

en: The name is not accepted by gpg. Cannot generate a new key pair.
ja: gpg が名前を受け付けません。新しい鍵ペアを生成できません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
ja: 新しい鍵ペアを作成しました

en: backup copy
ja: バックアップコピー

en: gpg process did not finish. Cannot generate a new key pair.
ja: gpg プロセスが終了しませんでした。新しい鍵ペアを生成できません。

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
ja: 主鍵のみ更新できます。選択したものを確認してください。

en: Another operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
ja: 他の処理がまだ実行中です。
    処理が終了するまで少しお待ちください。

en: Add New User Id
ja: 新しいユーザ ID を追加

en: <qt>Are you sure you want to delete Photo id <b>%1</b><br/>from key <b>%2 &lt;%3&gt;</b>?</qt>
ja: <qt>本当にフォト ID <b>%1</b><br/>を鍵 <b>%2 &lt;%3&gt;</b> から削除しますか？</qt>

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Sub Key
ja: 副鍵

en: Secret Key Pair
ja: 秘密鍵ペア

en: Key Group
ja: 鍵グループ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
ja: 署名

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: Revocation Signature
ja: 破棄署名

en: Photo ID
ja: フォト ID

en: Orphaned Secret Key
ja: 公開鍵のない秘密鍵

en: Group member
ja: グループのメンバー

en: &Sign User ID ... | &Sign User IDs ...
ja[0]: ユーザ ID に署名(&S)...
ja[1]: ユーザ ID に署名(&S)...

en: E&xport Public Key... | E&xport Public Keys...
ja[0]: 公開鍵をエクスポート(&X)...
ja[1]: 公開鍵をエクスポート(&X)...

en: &Refresh Key From Keyserver | &Refresh Keys From Keyserver
ja[0]: 鍵サーバから最新の鍵をインポート(&R)
ja[1]: 鍵サーバから最新の鍵をインポート(&R)

en: &Create Group with Selected Key... | &Create Group with Selected Keys...
ja[0]: 選択した鍵でグループを作成(&C)...
ja[1]: 選択した鍵でグループを作成(&C)...

en: &Sign Key... | &Sign Keys...
ja[0]: 鍵に署名(&S)...
ja[1]: 鍵に署名(&S)...

en: &Delete User ID | &Delete User IDs
ja[0]: ユーザ ID を削除(&D)
ja[1]: ユーザ ID を削除(&D)

en: Delete Sign&ature | Delete Sign&atures
ja[0]: 署名を削除(&A)
ja[1]: 署名を削除(&A)

en: Import Key From Keyserver | Import Keys From Keyserver
ja[0]: 鍵サーバから鍵をインポート
ja[1]: 鍵サーバから鍵をインポート

en: &Delete Key | &Delete Keys
ja[0]: 鍵を削除(&D)
ja[1]: 鍵を削除(&D)

en: Creation of the revocation certificate failed...
ja: 破棄証明書の作成に失敗しました...

en: <qt>Secret keys <b>should not</b> be saved in an unsafe place.<br/>If someone else can access this file, encryption with this key will be compromised.<br/>Continue key export?</qt>
ja: <qt>秘密鍵を安全でない場所に保存してはいけません。<br/>他人がこのファイルにアクセスできる場合、この鍵を使った暗号化は危険です。<br/>鍵のエクスポートを続けますか？</qt>

en: Export PRIVATE KEY As
ja: 秘密鍵に名前を付けてエクスポート

en: <qt>Your <b>private</b> key "%1" was successfully exported to<br/>%2.<br/><b>Do not</b> leave it in an insecure place.</qt>
ja: <qt>秘密鍵 <b>%1</b> を以下にエクスポートしました。<br/>%2<br/>これを安全でない場所に放置しないでください。</qt>

en: Your secret key could not be exported.
    Check the key.
ja: 秘密鍵をエクスポートできませんでした。
    鍵を確認してください。

en: <qt>The public key was successfully exported to<br/>%2</qt> | <qt>The %1 public keys were successfully exported to<br/>%2</qt>
ja[0]: <qt>公開鍵を以下にエクスポートしました。<br/>%2</qt>
ja[1]: <qt>%1 個の公開鍵を以下にエクスポートしました。<br/>%2</qt>

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
ja: 公開鍵をエクスポートできませんでした。
    鍵を確認してください。

en: <p>This key is an orphaned secret key (secret key without public key.) It is currently not usable.</p><p>Would you like to regenerate the public key?</p>
ja: <p>この鍵は対となる公開鍵のない秘密鍵です。このままでは使えません。</p><p>公開鍵を再生成しますか？</p>|/|$[set-answers yes '生成する(&Y)' no '生成しない(&N)']

en: Generate
ja: 生成

en: Do Not Generate
ja: 生成しない

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
ja: <qt>本当にグループ “%1” を削除しますか？</qt>

en: Delete
ja: 削除

en: <qt>You cannot create a group containing signatures, subkeys or other groups.</qt>
ja: <qt>署名、副鍵、他のグループを含むグループを作成することはできません。</qt>

en: Create New Group
ja: 新しいグループを作成

[ctx: Enter the name of the group you are creating now]
en: Enter new group name:
ja: 新しいグループの名前を入力してください:

en: Following keys are not valid or not trusted and will not be added to the group:
ja: 以下の鍵は有効でないか信頼されていないため、グループに追加されません:

en: <qt>No valid or trusted key was selected. The group <b>%1</b> will not be created.</qt>
ja: <qt>無効または信頼されていない鍵を選択しています。グループ “%1” は作成されません。</qt>

en: Group Properties
ja: グループのプロパティ

en: You can only sign primary keys. Please check your selection.
ja: 主鍵のみ署名できます。選択したものを確認してください。

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
ja: <qt>鍵に署名しようとしています。<br/><br/>%1<br/>ID: %2<br/>フィンガープリント: <br/><b>%3</b><br/><br/>第三者に通信を傍受されることがないように、所有者に電話するか直接会って鍵のフィンガープリントを確認してください。</qt>

en: <qt>You are about to sign key:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
ja: <qt>鍵に署名しようとしています。<br/><br/>%1 (%2)<br/>ID: %3<br/>フィンガープリント: <br/><b>%4</b><br/><br/>第三者に通信を傍受されることがないように、所有者に電話するか直接会って鍵のフィンガープリントを確認してください。</qt>

en: <qt>You are about to sign the following keys in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
ja: <qt>以下の鍵に一気に署名しようとしています。<br/>すべての鍵のフィンガープリントを入念に確認しましたか？<br/>これを怠ると通信のセキュリティが侵害される可能性があります。</qt>

en: You can only sign user ids and photo ids. Please check your selection.
ja: ユーザ ID とフォト ID にのみ署名できます。選択したものを確認してください。

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1<br />ID: %2<br />Fingerprint: <br /><b>%3</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
ja: <qt>ユーザ ID に署名しようとしています。<br/><br/>%1<br/>ID: %2<br/>フィンガープリント: <br/><b>%3</b><br/><br/>第三者に通信を傍受されることがないように、所有者に電話するか直接会って鍵のフィンガープリントを確認してください。</qt>

en: <qt>You are about to sign user id:<br /><br />%1 (%2)<br />ID: %3<br />Fingerprint: <br /><b>%4</b>.<br /><br />You should check the key fingerprint by phoning or meeting the key owner to be sure that someone is not trying to intercept your communications.</qt>
ja: <qt>ユーザ ID に署名しようとしています。<br/><br/>%1 (%2)<br/>ID: %3<br/>フィンガープリント: <br/><b>%4</b><br/><br/>第三者に通信を傍受されることがないように、所有者に電話するか直接会って鍵のフィンガープリントを確認してください。</qt>

en: <qt>You are about to sign the following user ids in one pass.<br/><b>If you have not carefully checked all fingerprints, the security of your communications may be compromised.</b></qt>
ja: <qt>以下のユーザ ID に一気に署名しようとしています。<br/>すべての鍵のフィンガープリントを入念に確認しましたか？<br/>これを怠ると通信のセキュリティが侵害される可能性があります。</qt>

en: <qt>Bad passphrase, key <b>%1 (%2)</b> not signed.</qt>
ja: <qt>パスフレーズが間違っているため、鍵 <b>%1 (%2)</b> は署名されていません。</qt>

en: <qt>The key <b>%1 (%2)</b> is already signed.</qt>
ja: <qt>鍵 <b>%1 (%2)</b> は既に署名されています。</qt>

en: <qt>Signing key <b>%1</b> with key <b>%2</b> failed.<br />Do you want to try signing the key in console mode?</qt>
ja: <qt>署名鍵 <b>%1</b> に鍵 <b>%2</b> を使って署名できませんでした。<br/>コンソールモードで署名を試みますか？</qt>

en: All signatures for this key are already in your keyring | All signatures for this keys are already in your keyring
ja[0]: この鍵に対する署名はすべて既に鍵リングに存在します
ja[1]: これらの鍵に対する署名はすべて既に鍵リングに存在します

en: Edit key manually to delete a self-signature.
ja: 自身の署名を削除するには鍵を手動で編集してください。

en: <qt>Are you sure you want to delete signature<br /><b>%1</b><br />from user id <b>%2</b><br />of key: <b>%3</b>?</qt>
ja: <qt>本当に署名 <b>%1</b> を<br/>鍵 <b>%3</b> の<br/>ユーザ ID <b>%2</b><br/>から削除しますか？</qt>

en: Requested operation was unsuccessful, please edit the key manually.
ja: 要求された処理は成功しませんでした。鍵を手動で編集してください。

en: <qt>The key you are deleting is a member of the following key group. Do you want to remove it from this group?</qt> | <qt>The key you are deleting is a member of the following key groups. Do you want to remove it from these groups?</qt>
ja[0]: <qt>削除しようとしている鍵は以下の鍵グループに属しています。このグループから削除しますか？</qt>
ja[1]: <qt>削除しようとしている鍵は以下の鍵グループに属しています。これらのグループから削除しますか？</qt>

en: Delete key
ja: 鍵の削除

en: <p>Delete <b>secret</b> key pair <b>%1</b>?</p>Deleting this key pair means you will never be able to decrypt files encrypted with this key again.
ja: <p>秘密鍵のペア <b>%1</b> を削除しますか？</p>この鍵ペアを削除すると、この鍵で暗号化されたファイルは二度と復号できなくなります。

en: Another key delete operation is still in progress.
    Please wait a moment until this operation is complete.
ja: 他の鍵削除処理がまだ実行中です。
    処理が終了するまで少しお待ちください。

en: Key <b>%1</b> deleted.
ja: 鍵 <b>%1</b> を削除しました。

en: Deleting key <b>%1</b> failed.
ja: 鍵 <b>%1</b> の削除に失敗しました。

en: Can not delete key <b>%1</b> while it is edited in terminal.
ja: <b>%1</b> を削除できません。ターミナルで編集中です。

en: You have selected items that are not keys. They can not be deleted with this menu entry.
ja: 鍵以外のものを選択しました。このメニュー項目では削除できません。

en: <qt>The following are secret key pairs:<br/><b>%1</b><br/>They will not be deleted.</qt>
ja: <qt>以下の鍵は秘密鍵のペアです:<br/><b>%1</b><br/>これらは削除されません。</qt>

en: <qt><b>Delete the following public key?</b></qt> | <qt><b>Delete the following %1 public keys?</b></qt>
ja[0]: <qt>以下の公開鍵を削除しますか？</qt>
ja[1]: <qt>以下の %1 個の公開鍵を削除しますか？</qt>

en: Key Import
ja: 鍵をインポート

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Import from Clipboard
ja: クリップボードからインポート

en: Importing...
ja: インポート中...

en: Key importing failed. Please see the detailed log for more information.
ja: 鍵のインポートに失敗しました。詳細はログを確認してください

en: KGpg - encryption tool
ja: KGpg - 暗号化ツール

en: Ke&y Manager
ja: 鍵マネージャ(&Y)

en: &Encrypt Clipboard
ja: クリップボードを暗号化(&E)

en: &Decrypt Clipboard
ja: クリップボードを復号(&D)

en: &Sign/Verify Clipboard
ja: クリップボードを署名/検証(&S)

en: Clipboard is empty.
ja: クリップボードは空です。

en: Text successfully encrypted.
ja: テキストを暗号化しました。

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
ja: 鍵(&K)

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
ja: 詳細情報(&D)

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
ja: グループ(&G)

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
ja: <p><b>%1</b> を鍵リングにインポートしますか？</p>|/|$[set-answers yes 'インポートする(&Y)' no 'インポートしない(&N)']

en: GnuPG error
ja: GnuPG エラー

en: <qt>The use of <b>GnuPG Agent</b> is enabled in GnuPG's configuration file (%1).<br />However, the agent does not seem to be running. This could result in problems with signing/decryption.<br />Please disable GnuPG Agent from KGpg settings, or fix the agent.</qt>
ja: <qt>GnuPG の設定ファイル (%1) で GnuPG エージェントが有効になっていますが、エージェントが起動していないようです。<br/>このままでは暗号化や復号で問題が発生する可能性があります。<br/>KGpg の設定で GnuPG エージェントを無効にするか、エージェントの問題を解決してください。</qt>

en: Cannot decrypt and show folder.
ja: フォルダを復号して表示することはできません。

en: Cannot sign folder.
ja: フォルダに署名することはできません。

en: Cannot verify folder.
ja: フォルダを検証することはできません。

en: Unable to perform requested operation.
    Please select only one folder, or several files, but do not mix files and folders.
ja: 要求された処理を実行できません。
    一つのフォルダまたは複数のファイルのいずれかを選択してください。
    フォルダとファイルを同時に選択することはできません。

en: Encrypt file
ja: ファイルを暗号化

en: Open key manager
ja: 鍵マネージャを開く

en: Open editor
ja: エディタを開く

en: Show encrypted file
ja: 暗号化されたファイルを表示

en: Sign File
ja: ファイルに署名

en: Verify signature
ja: 署名を検証

en: File to open
ja: 開くファイル

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
ja: カスタム復号コマンド。

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
ja: カスタム暗号化オプション

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
ja: カスタム暗号化オプションを許可する

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
ja: ファイル暗号化鍵。

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
ja: ファイルを暗号化

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
ja: ASCII 形式の暗号化を使う。

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
ja: 信頼されていない鍵での暗号化を許可する。

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
ja: ユーザ ID を隠す。

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
ja: PGP6 互換を有効にする。

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
ja: 暗号化されたファイルの拡張子に *.pgp を使う。

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
ja: gpg 設定ファイルへのパス。

note: i18n: ectx: label, entry (GpgBinaryPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg binary used by KGpg.
ja: KGpg が使用する gpg 実行ファイルのパス。

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
ja: これがアプリケーションの初回起動かどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
ja: エディタウィンドウのサイズ。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
ja: 鍵マネージャに信頼度を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpi), group (General Options)
en: Show the expiration value in key manager.
ja: 鍵マネージャに有効期限を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
ja: 鍵マネージャに鍵長を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
ja: 鍵マネージャに作成日を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSecret), group (General Options)
en: Show only secret keys in key manager.
ja: 鍵マネージャに秘密鍵のみを表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLongKeyId), group (General Options)
en: Show long key id in key manager.
ja: 鍵マネージャに鍵の長い ID を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (TrustLevel), group (General Options)
en: Show only keys with at least that trust level in key manager.
ja: 指定した信頼度以上の鍵のみを鍵マネージャに表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
ja: クリップボードの代わりにマウス選択を使う。

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
ja: KDE 起動時に KGpg を自動的に起動する

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
ja: リモートファイルの操作で一時ファイルを作成する前に警告を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClick), group (User Interface)
en: Choose default left-click behavior
ja: 左クリックのデフォルトの挙動を選択

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle encrypted drops
ja: 暗号化されたファイルのドロップの操作

note: i18n: ectx: label, entry (UnencryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle unencrypted drops
ja: 暗号化されていないファイルのドロップの操作

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
ja: 「ファイルに署名」サービスメニューを表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
ja: 「ファイルを復号」サービスメニューを表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystray), group (User Interface)
en: Show the systray icon
ja: システムトレイにアイコンを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (RecentFiles), group (User Interface)
en: The number of recently opened files shown in the editor menu.
ja: エディタのメニューに表示する最近開いたファイルの数

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
ja: 今日の一言を表示する。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
ja: 信頼された鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorRev), group (Key Colors)
en: Color used for revoked keys.
ja: 破棄された鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
ja: 不明な鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
ja: 信頼されていない鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUltimate), group (Key Colors)
en: Color used for ultimately trusted keys.
ja: 絶対的に信頼された鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMarginal), group (Key Colors)
en: Color used for marginally trusted keys.
ja: ある程度信頼された鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (ColorExpired), group (Key Colors)
en: Color used for expired keys.
ja: 失効した鍵の色。

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
ja: フォント

note: i18n: ectx: label, entry (KeyServers), group (Servers)
en: Key servers used by KGpg. The first server in the list is the default server.
ja: KGpg が使用する鍵サーバ。リストの最初のサーバがデフォルト。

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
ja: 利用可能なら HTTP プロキシを使う。

en: Temporary File Creation
ja: 一時ファイルの作成

en: <qt>KGpg will now create a temporary archive file:<br /><b>%1</b> to process the encryption. The file will be deleted after the encryption is finished.</qt>
ja: <qt>KGpg は暗号化処理のために一時アーカイブファイル<br/>‘%1’ を作成します。<br/>このファイルは処理完了後に自動的に削除されます。</qt>

en: Compression method for archive:
ja: アーカイブの圧縮方式:

en: Decryption of this file failed: | Decryption of these files failed:
ja[0]: このファイルの復号に失敗しました:
ja[1]: これらのファイルの復号に失敗しました:

en: <qt>You have not set a path to your GnuPG config file.<br />This may cause some surprising results in KGpg's execution.<br />Would you like to start KGpg's assistant to fix this problem?</qt>
ja: <qt>GnuPG 設定ファイルへのパスが設定されていません。<br/>このままでは KGpg の実行で予期しない結果を招く可能性があります。<br/>この問題を解決するために KGpg ウィザードを開始しますか？</qt>|/|$[set-answers yes '開始する(&Y)' no '開始しない(&N)']

en: Start Assistant
ja: ウィザードを開始

en: Do Not Start
ja: 開始しない

en: KGpg Assistant
ja: KGpg ウィザード

en: This assistant will first setup some basic configuration options required for KGpg to work properly. Next, it will allow you to create your own key pair, enabling you to encrypt your files and emails.
ja: このウィザードでは、まず KGpg を正しく動作させるために必要な基本的なオプションを設定します。次にあなた自身の鍵ペアを作成して、ファイルやメールを暗号化できるようにします。

en: Welcome to the KGpg Assistant
ja: KGpg ウィザードへようこそ

en: KGpg needs to know which GnuPG binary to use.
ja: KGpg はどの GnuPG 実行ファイルを使うかを知る必要があります。

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
ja: 標準的な設定を行うのであれば、このまま「次へ」をクリックしてください。

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
ja: gpg|GnuPG 実行ファイル
    *|すべてのファイル

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
ja: KGpg は GnuPG の設定ファイルがどこにあるかを知る必要があります。

en: Path to your GnuPG configuration file:
ja: GnuPG 設定ファイルへのパス:

en: Configuration File
ja: 設定ファイル

en: Your default key:
ja: あなたのデフォルトの鍵:

en: Default Key
ja: デフォルトの鍵

en: Generate new key
ja: 新しい鍵ペアを生成

en: Done
ja: 完了

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>. Should KGpg try to create a config file ?</qt>
ja: <qt>GnuPG の設定ファイルが見つかりませんでした。KGpg で設定ファイルを作成しますか？</qt>|/|$[set-answers yes '作成する(&Y)' no '作成しない(&N)']

en: Create Config
ja: 設定を作成

en: Do Not Create
ja: 作成しない

en: <qt><b>The GnuPG configuration file was not found</b>.</qt>
ja: <qt>GnuPG 設定ファイルが見つかりませんでした。</qt>

en: Your GnuPG binary is: %1
ja: あなたの GnuPG 実行ファイル: %1

en: You have GnuPG version: %1
ja: あなたの GnuPG のバージョン: %1

en: Your default key is: %1
ja: あなたのデフォルトの鍵: %1

en: An error occurred while scanning your keyring
ja: 鍵リングをスキャン中にエラーが発生しました。

en: &Expert Mode
ja: 上級者モード(&E)

en: Go to Expert Mode
ja: 上級者モードに切り替え

en: You must give a name.
ja: 名前を入力してください。

en: The name must have at least 5 characters
ja: 名前は 5 文字以上でなければなりません

en: The name must not start with a digit
ja: 名前の最初に数字は使えません

en: You are about to create a key with no email address
ja: メールアドレスのない鍵を作成しようとしています

en: Email address not valid
ja: メールアドレスが有効ではありません

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
ja: 鍵作成

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
ja: 鍵ペアを作成

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
ja: コメント (オプション) (&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
ja: 有効期限:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
ja: 無期限

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
ja: 日

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
ja: 週間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
ja: カ月

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
ja: 年

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
ja: 鍵長(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
ja: アルゴリズム(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
ja: 鍵 ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
ja: コメント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
ja: 作成日:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
ja: 信頼度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
ja: 所有者の信頼度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
ja: アルゴリズム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
ja: 鍵長:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
ja: フォト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_photo)
en: <qt><b>Photo:</b><p>A photo can be included with a public key for extra security. The photo can be used as an additional method of authenticating the key. However, it should not be relied upon as the only form of authentication.</p></qt>
ja: <qt>フォト:<p>セキュリティをさらに高めるために公開鍵に写真や画像を含めることができます。フォトは鍵を検証する付加的な手段となりますが、それのみによって鍵が本物であるかどうかを判断すべきではありません。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
ja: フォトなし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
ja: この鍵を非アクティブにする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expirationbtn)
en: Change Expiration
ja: 有効期限を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
ja: パスフレーズを変更

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

en: Decryption
ja: 復号

en: Appearance
ja: 外観

en: GnuPG Settings
ja: GnuPG 設定

en: Key Servers
ja: 鍵サーバ

en: Misc
ja: その他

en: New GnuPG Home Location
ja: GnuPG の新しいホーム

en: No Configuration File Found
ja: 設定ファイルがありません

en: Create
ja: 作成

en: Ignore
ja: 無視

en: Cannot create configuration file. Please check if destination media is mounted and if you have write access.
ja: 設定ファイルを作成できませんでした。書き込み先のメディアがマウントされていて、あなたに書き込み権限があることを確認してください。

en: Key server URLs may not contain whitespace.
ja: 鍵サーバの URL に空白を含めてはいけません。

en: Key server already in the list.
ja: 鍵サーバは既にリストにあります。

en: Add New Key Server
ja: 鍵サーバを追加

en: Server URL:
ja: サーバの URL:

[ctx: no key available]
en: none
ja: なし

en: Decrypt File
ja: ファイルを復号

en: Create Revocation Certificate
ja: 破棄証明書を作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
ja: この鍵の破棄証明書を作成:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
ja: 鍵 ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
ja: 破棄する理由:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
ja: 理由なし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
ja: 鍵の不正利用が考えられるから

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
ja: 鍵が取り替えられたから

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
ja: 鍵がもう使われていないから

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
ja: 証明書を保存:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
ja: 証明書を印刷

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
ja: 鍵リングにインポート

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
ja: %1 (デフォルト)

en: 1 Key | %1 Keys
ja[0]: 鍵数 1
ja[1]: 鍵数 %1

en: 1 Group | %1 Groups
ja[0]: グループ数 1
ja[1]: グループ数 %1

en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
ja: メールアドレス

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009, revoked]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4, revoked
ja: ID %1, %2 ビット %3 鍵, 作成日 %4 破棄済み

[ctx: example: ID abc123xy, 1024-bit RSA key, created Jan 12 2009]
en: ID %1, %2-bit %3 key, created %4
ja: ID %1, %2 ビット %3 鍵, 作成日 %4

en: One Photo ID | %1 Photo IDs
ja[0]: 1 フォト ID
ja[1]: %1 フォト ID

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
ja: 新しい鍵を作成しました

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
ja: 以下の鍵を作成しました:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: <qt><b>Set as your default key:</b><br />
    <p>Checking this option sets the newly created key pair as the default key pair.</p></qt>
ja: <qt>デフォルトの鍵にする:<br />
    <p>このオプションを指定すると、新しく作成した鍵ペアが自動的にデフォルトの鍵になります。</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
ja: デフォルトの鍵にする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
ja: 破棄証明書

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: It is recommended to save or print a revocation certificate in case your key is compromised.
ja: 鍵の不正利用などの危険が発生した場合に備えて、破棄証明書を保存または印刷しておくことをお勧めします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
ja: 名前を付けて保存:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
ja: 印刷

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
ja: インポートする鍵:

en: Choose New Expiration
ja: 新しい期限を選択

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
ja: 無期限

en: Select Public Key
ja: 公開鍵を選択

en: Select Public Key for %1
ja: %1 の公開鍵を選択

en: Select Public Key for %2 and one more file | Select Public Key for %2 and %1 more files
ja[0]: %2 の公開鍵とファイルをあと一つ選択
ja[1]: %2 の公開鍵とファイルをあと %1 個選択

en: &Search:
ja: 検索(&S):

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
ja: <qt>公開鍵リスト:<p>暗号化に使う鍵を選択します。</p></qt>

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
ja: <qt>ASCII 形式の暗号化:<p>このオプションを指定すると、暗号化したファイルやメッセージをテキストエディタで開くことができます。</p></qt>

en: <b>Allow encryption with untrusted keys</b>: when you import a public key, it is usually marked as untrusted and you cannot use it unless you sign it in order to make it 'trusted'. Checking this box enables you to use any key, even if it has not be signed.
ja: <qt>信頼されていない鍵での暗号化を許可する:<p>インポートした直後の公開鍵は「信頼されていない」と見なされ、通常は署名して「信頼された」に変更するまで使用できません。このオプションを指定すると、署名されていない鍵も使えるようになります。</p></qt>

en: <b>Hide user ID</b>: Do not put the keyid into encrypted packets. This option hides the receiver of the message and is a countermeasure against traffic analysis. It may slow down the decryption process because all available secret keys are tried.
ja: <qt>ユーザ ID を隠す:<p>鍵 ID を暗号化されたパケットの中に含めません。そうすることでメッセージの受信者を隠し、トラフィック分析に対抗します。しかし、受信者が復号するときに秘密鍵の総当たりが必要になるため、復号に時間がかかる場合があります。</p></qt>

en: Symmetrical encryption
ja: 対称暗号化

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
ja: <qt>対称暗号化:<p>暗号化に鍵を使いません。パスワードだけでファイルを暗号化/復号することができます。</p></qt>

en: Custom option:
ja: カスタムオプション:

en: <b>Custom option</b>: for experienced users only, allows you to enter a gpg command line option, like: '--armor'
ja: <qt><p>カスタムオプション:</p><p>これは経験のあるユーザのみが使ってください。<tt>--armor</tt> のような gpg コマンドラインオプションを入力できます。</p></qt>

en: Private Key List
ja: 秘密鍵リスト

en: Choose secret key for signing:
ja: 署名に使用する秘密鍵を選択してください:

en: How carefully have you checked that the key really belongs to the person with whom you wish to communicate: | How carefully have you checked that the %1 keys really belong to the people with whom you wish to communicate:
ja[0]: この鍵が本当に通信する相手のものであることをどの程度確認しましたか？
ja[1]: これら %1 個の鍵が本当に通信する相手のものであることをどの程度確認しましたか？

en: I Will Not Answer
ja: 答えません

en: I Have Not Checked at All
ja: 全く確認していません

en: I Have Done Casual Checking
ja: 簡単に確認しました

en: I Have Done Very Careful Checking
ja: 入念に確認しました

en: Local signature (cannot be exported)
ja: ローカル署名 (エクスポート不可)

en: Do not sign all user id's (open terminal)
ja: すべてのユーザ ID には署名しない (ターミナルを開く)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keyIds)
en: Enter the ids or fingerprints of the keys to import as space separated list.
ja: インポートする鍵の ID またはフィンガープリントをスペースで区切って入力します。

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to decrypt a text file, simply drag and drop it into the editor window. KGpg will do the rest. Even remote files can be dropped.</p>
    <p>Drag a public key into the editor window and kgpg will automatically import it if you want.</p>
ja: <html><p align="left">テキストファイルを復号するときは、単純にそのファイルを KGpg のエディタウィンドウにドラッグ＆ドロップしてください。あとの処理は KGpg が行います。リモートファイルもドロップ可能です。</p><p align="left">エディタウィンドウに公開鍵をドロップして KGpg にそれを自動的にインポートさせることもできます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The easiest way to encrypt a file: simply right click on the file, and you have an encrypt option in the contextual menu.
    This works in <strong>konqueror</strong> or on your Desktop!</p>
ja: <html><p align="left">ファイルを暗号化する最も手軽な方法: ファイルを右クリックしてコンテキストメニューから暗号化オプションを選択してください。
    これは Konqueror やデスクトップで利用できます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to encrypt a message for several persons, just select several encryption keys by pressing the &quot;Ctrl&quot; key.</p>
ja: <html><p align="left">複数の人に送るメッセージを暗号化するときは Ctrl キーを押しながら複数の暗号化鍵を選択してください。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To perform an operation on a key, open the key management window and right click on the key. A popup menu with all available options will appear.</p>
ja: <html><p align="left">鍵を操作するときは、鍵マネージャを開いて鍵を右クリックしてください。利用可能なオプションがポップアップメニューに表示されます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Decrypt a file with a single mouse click on it. You will then be prompted for password, and then that is it!</p>
ja: <html><p align="left">暗号化されたファイルをクリックするだけで復号することができます。パスワードを求められるので入力してください。それだけです!</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you only want to open the key manager, type this in the command line prompt: <pre>kgpg -k</pre>
    The editor can be reached by: <pre>kgpg -d</pre></p>
ja: <html><p align="left">鍵マネージャだけを開くときは、コマンドラインで <tt>kgpg -k</tt> と入力してください。エディタは <tt>kgpg -d</tt> で開きます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>To open a file in the KGpg's editor and immediately decrypt it type: <pre>kgpg -s filename</pre></p>
ja: <p>ファイルを KGpg エディタで開いて直ちに復号するには <tt>kgpg -s filename</tt> と入力してください。</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you want to change the password or expiration of a secret key simply double click on it to get the key properties dialog.</p>
ja: <html><p align="left">秘密鍵のパスワードや有効期限を変更するときは、鍵をダブルクリックすれば鍵のプロパティダイアログが開きます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can reach your default key by pressing &quot;Ctrl+Home&quot; in the key manager.</p>
ja: <html><p align="left">鍵マネージャで Ctrl+Home を押すことでデフォルトの鍵にアクセスできます。</p></html>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The number of signatures is shown as a tooltip if you hover the mouse on the size column in key manager. A key has to be expanded once for this to work.</p>
ja: <html><p align="left">鍵マネージャで鍵長のカラムの上にマウスを移動すると、署名の数がツールチップに表示されます。そのためには鍵を一度展開する必要があります。</p></html>

en: This image is very large. Use it anyway?
ja: 非常に大きな画像です。それでも使いますか？

en: Use Anyway
ja: 使う

en: Do Not Use
ja: 使わない

en: Enter old passphrase for <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> の古いパスフレーズを入力してください。

en: <qt>Enter new passphrase for <b>%1</b><br />If you forget this passphrase all your encrypted files and messages will be inaccessible.</qt>
ja: <qt><b>%1</b> の新しいパスフレーズを入力してください。<br/>このパスフレーズを忘れると、この鍵を用いて暗号化したファイルやメッセージにアクセスできなくなります。</qt>

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
ja: %1 を復号中

[ctx: Status message 'Decrypted <filename>' (operation was completed)]
en: Decrypted %1
ja: %1 を復号

en: Generating New Key for %1
ja: %1 の新しい鍵を生成

en: <p><b>Enter passphrase for %1 &lt;%2&gt;</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
ja: <p><b>%1 &lt;%2&gt;</b> のパスフレーズを入力してください。<br/>パスフレーズは英数字以外の文字を含むランダムな文字列でなければなりません。</p>

en: <p><b>Enter passphrase for %1</b>:<br />Passphrase should include non alphanumeric characters and random sequences.</p>
ja: <p><b>%1</b> のパスフレーズを入力してください。<br/>パスフレーズは英数字以外の文字を含むランダムな文字列でなければなりません。</p>

en: Generating Key
ja: 鍵を生成

en: Generating prime numbers
ja: 素数を生成

en: Generating DSA key
ja: DSA 鍵を生成

en: Generating ElGamal key
ja: ElGamal 鍵を生成

en: Waiting for entropy
ja: エントロピー待ち

en: Key %1 generated
ja: 鍵 %1 を生成

en: Generating Revocation Certificate for key %1
ja: 鍵 %1 の破棄証明書を作成中

en: No key imported.<br />Please see the detailed log for more information.
ja: 鍵はインポートされませんでした。<br/>詳細はログを確認してください。

en: New Key | New Keys
ja[0]: 新しい鍵
ja[1]: 新しい鍵

en: Key with new User Id | Keys with new User Ids
ja[0]: ユーザ ID が新しくなった鍵
ja[1]: ユーザ ID が新しくなった鍵

en: Key with new Signatures | Keys with new Signatures
ja[0]: 署名が新しくなった鍵
ja[1]: 署名が新しくなった鍵

en: Key with new Subkeys | Keys with new Subkeys
ja[0]: 副鍵が新しくなった鍵
ja[1]: 副鍵が新しくなった鍵

en: New Private Key | New Private Keys
ja[0]: 新しい秘密鍵
ja[1]: 新しい秘密鍵

en: Unchanged Key | Unchanged Keys
ja[0]: 変更されていない鍵
ja[1]: 変更されていない鍵

en: <b>Connecting to the server...</b>
ja: サーバに接続しています...

en: Keyserver
ja: 鍵サーバ

en: Requesting Passphrase
ja: パスフレーズを要求

en:  or
ja:  または

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> のパスフレーズを入力してください。

en: <p><b>Bad passphrase</b>. You have 1 try left.</p> | <p><b>Bad passphrase</b>. You have %1 tries left.</p>
ja[0]: <p>パスフレーズが間違っています。あと 1 回やり直せます。</p>
ja[1]: <p>パスフレーズが間違っています。あと %1 回やり直せます。</p>
