kgpg - en to mk translation catalogue (292 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
mk: Име (мин. пет знаци):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
mk: Е-пошта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
mk: Коментар (изборен):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
mk: Сопствена команда за декрипција:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
mk: Крипција

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
mk: Криптирање оклопено со ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
mk: Користи наставка *.pgp за криптираните датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
mk: Сопствена команда за криптирање:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
mk: Секогаш криптирај со:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
mk: Криптирај датотеки со:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
mk: Дозволи криптирање со недоверливи клучеви

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
mk: Скриј го ид. на корисникот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
mk: Компатибилност со PGP 6

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
mk: Домашна папка на GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
mk: Домашна локација:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
mk: Конфиг. датотека:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
mk: Смени...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
mk: Глобални поставувања

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: <qt><b>Start KGpg automatically at KDE startup:</b><br />
    <p>If checked KGpg will start automatically each time that KDE starts up.</p></qt>
mk: <qt><b>Стартувај го KGpg автоматски на стартот на KDE:</b><br />
    <p>Ако е обележано, KGpg ќе стартува автоматски на секое стартување на KDE.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
mk: Стартувај го KGpg автоматски при најава

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
mk: Користи избор со глушец наместо таблата со исечоци

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
mk: Прикажи предупредување пред да создадеш привремени датотеки
    (се случува само при операции со оддалечени датотеки)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
mk: Аплет и менија

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
mk: Сервисни менија од Konqueror

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
mk: Мени за потпишување датотеки:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
mk: Оневозможи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
mk: Овозможи со сите датотеки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
mk: Мени за декриптирање датотеки:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
mk: Овозможи со криптирани датотеки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
mk: Аплет во системската лента

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
mk: Менаџер на клучеви

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
mk: Уредувач

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
mk: <b>ИНФОРМАЦИЈА</b>:
    Само основниот сервер ќе биде зачуван во конф. датотека на GnuPG,
    сите други ќе бидат зачувани само за употреба од KGpg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseProxy)
en: Honor HTTP proxy when available
mk: Почитувај го HTTP-проксито кога е достапно

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
mk: Бои на клучеви

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
mk: Доверливи клучеви:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
mk: Отповикани клучеви:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
mk: Непознати клучеви:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
mk: Фонт на уредувачот

en: Marginally
mk: Маргинално

en: Fully
mk: Целосно

en: Ultimately
mk: Крајно

en: Revoked
mk: Отповикан

en: [No user id found]
mk: [Не е најден кориснични ид.]

en: %1 subkey
mk: Подклуч %1

en: Photo id
mk: Фото ид.

en: Info
mk: Инфо.

en: &Encrypt File...
mk: &Криптирај датотека...

en: &Decrypt File...
mk: &Декриптирај датотека...

en: &Open Key Manager
mk: &Отвори го менаџерот на клучеви

en: &Generate Signature...
mk: &Генерирај потпис...

en: &Verify Signature...
mk: &Верификувај потпис...

en: &Check MD5 Sum...
mk: &Провери ја сумата MD5...

en: En&crypt
mk: &Криптирај

en: &Decrypt
mk: &Декриптирај

en: S&ign/Verify
mk: Потп&иши/верификувај

en: The document could not been saved, as the selected encoding cannot encode every unicode character in it.
mk: Документот не можеше да биде зачуван, бидејќи избраното кодирање не може да го кодира секој уникод-знак во него.

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
mk: Документот не можеше да биде зачуван, проверете ги вашите дозволи и просторот на дискот.

en: Overwrite existing file %1?
mk: Запишувате врз постоечката датотека %1?

en: Open File to Encode
mk: Отворете датотека за кодирање

en: *|All Files
mk: *|Сите датотеки

en: Open File to Decode
mk: Отворете датотека за декодирање

en: Decrypt File To
mk: Декриптирајте датотека во

en: Save File
mk: Зачувајте датотека

en: File Already Exists
mk: Датотеката веќе постои

en: Open File to Sign
mk: Отворете датотека за потпишување

en: Open File to Verify
mk: Отворете датотека за верификација

en: Do Not Import
mk: Не внесувај

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
mk: &Потпис

en: MD5 Checksum
mk: Контролна сума MD5

en: Compare MD5 with Clipboard
mk: Спореди MD5 со таблата со исечоци

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
mk: Сумата MD5 за <b>%1</b> е:

en: <b>Unknown status</b>
mk: <b>Непознат статус</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
mk: Содржината на таблата со исечоци не е сума MD5.

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
mk: <b>Исправна контролна сума</b>, датотеката е во ред.

en: Could not download file.
mk: Не може да се симне датотеката.

en: Decryption failed.
mk: Декрипцијата не успеа.

en: Encryption failed.
mk: Криптирањето не успеа.

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
mk: Потпишувањето не е можно: лоша тајна фраза или недостига клуч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
mk: &Внеси

en: Missing Key
mk: Недостасува клуч

en: Processing folder compression and encryption
mk: Обработка на компресијата на папката и крипција

en: Unable to create temporary file
mk: Не можам да ја создадам привремената датотека

en: Available Trusted Keys
mk: Достапни доверливи клучеви

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
mk: Изнесување на јавен клуч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
mk: Датотека:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt><b>Key Server:</b><br /> <p>A Key Server is a centralized repository of PGP/GnuPG keys connected to the Internet which can be conveniently accessed in order to obtain or deposit keys. Select from the drop down list to specify which key server should be used.</p> <p>Often these keys are held by people whom the user has never met and as such the authenticity is dubious at best. Refer to the GnuPG manual covering "Web-of-Trust" relationships to find out how GnuPG works around the problem of verifying authenticity.</p> </qt>
mk: <qt><b>Сервер за клучеви:</b><br /> <p>Серверот за клучеви е централизирано депо за клучеви кое е поврзано на Интернет и кон кое може да се пристапи за да се земат или депонираат клучеви. Изберете од паѓачката листа кој сервер за клучеви треба да се користи.</p> <p>Често овие клучеви се од луѓе кои корисникот никогаш не ги сретнал и како такви автентичноста им е во најмала рака сомнителна. Погледнете во упатството на GnuPG за односите од тип „Мрежа-на-доверба“ за да дознаете како GnuPG го решава проблемот на верификување на автентичноста.</p> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
mk: Сервер за клучеви:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kCBimportks)
en: <b>Key Server Drop Down Dialog:</b>
    Allows the user to select the Key Server which will be used to import PGP/GnuPG keys into the local keyring.
mk: <b>Дијалог за сервери за клучеви:</b>
    Дозволува на корисникот да го избере серверот за клучеви кој ќе се користи за внесување на клучеви PGP/GnuPG во локалниот приврзок.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
mk: Текст за барање или ид. на клучот за внесување:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyI) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cBproxyE)
en: Honor HTTP proxy:
mk: Почитувај HTTP-прокси:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
mk: &Барај

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
mk: Клуч за изнесување:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
mk: Изнеси атрибути (фото ид.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
mk: &Изнеси

en: Key Server
mk: Сервер за клучеви

en: You must enter a search string.
mk: Мора да внесете низа за пребарување.

en: Connecting to the server...
mk: Се поврзувам со серверот...

en: You must choose a key.
mk: Мора да изберете клуч.

en: Key Management
mk: Менаџмент на клучеви

en: &Open Editor
mk: &Отвори уредувач

en: &Key Server Dialog
mk: Дијалог за сервер за &клучеви

en: &Go to Default Key
mk: &Оди на основниот клуч

en: Tip of the &Day
mk: Совет на &денот

en: View GnuPG Manual
mk: Види го упатството за GnuPG

en: &Refresh List
mk: &Освежи ја листата

en: Edit Key in &Terminal
mk: Уреди го клучот во &терминал

en: &Generate Key Pair...
mk: &Генерирај пар клучеви...

en: &Import Key...
mk: &Внеси клуч...

en: &Create New Contact in Address Book
mk: &Создај нов контакт во адресарот

en: &Delete Group
mk: &Избриши ја групата

en: Set as De&fault Key
mk: Постави како &основен клуч

en: Export Secret Key...
mk: Изнеси го тајниот клуч...

en: Delete Key Pair
mk: Избриши го парот клучеви

en: Revoke Key...
mk: Отповикај клуч...

en: &Regenerate Public Key
mk: &Регенерирај го јавниот клуч

en: &Open Photo
mk: &Отвори фотографија

en: &Delete Photo
mk: &Избриши ја фотографијата

en: Import &Missing Signatures From Keyserver
mk: Внеси потписи што &недостасуваат од сервер на клучеви

en: Trust
mk: Доверба

en: Size
mk: Големина

en: Creation
mk: Создавање

en: Expiration
mk: Истекување

en: &Photo ID's
mk: &Фото ид.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
mk: Создаден е нов пар клучеви

en: backup copy
mk: заштитна копија

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
mk: Може да ги освежите само примарните клучеви. Проверете го вашиот избор.

en: Add New User Id
mk: Додај нов кориснички ид.

en: Public Key
mk: Јавен клуч

en: Sub Key
mk: Подклуч

en: Secret Key Pair
mk: Пар од тајни клучеви

en: Key Group
mk: Група клучеви

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
mk: Потпис

en: User ID
mk: Кориснички ид.

en: Revocation Signature
mk: Потпис за отповикување

en: Photo ID
mk: Фото ид.

en: Orphaned Secret Key
mk: Напуштен таен клуч

en: Creation of the revocation certificate failed...
mk: Создавањето на сертификатот за отповикување не успеа...

en: Export PRIVATE KEY As
mk: Изнесете ПРИВАТЕН КЛУЧ како

en: Your secret key could not be exported.
    Check the key.
mk: Вашиот таен клуч не можеше да се изнесе.
    Проверете го клучот.

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
mk: Вашиот јавен клуч не можеше да се изнесе.
    Проверете го клучот.

en: Generate
mk: Генерирај

en: Do Not Generate
mk: Не генерирај

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
mk: <qt>Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете групата <b>%1</b> ?</qt>

en: <qt>You cannot create a group containing signatures, subkeys or other groups.</qt>
mk: <qt>Не може да создадете група која содржи потписи, подклучеви или други групи.</qt>

en: Create New Group
mk: Создајте нова група

en: Following keys are not valid or not trusted and will not be added to the group:
mk: Следните клучеви не се валидни или не се доверливи и тие нема да бидат додадени во групата:

en: <qt>No valid or trusted key was selected. The group <b>%1</b> will not be created.</qt>
mk: <qt>Не е избран валиден или доверлив клуч. Групата <b>%1</b> нема да биде создадена.</qt>

en: Group Properties
mk: Својства на групата

en: You can only sign primary keys. Please check your selection.
mk: Може да потпишете само примарни клучеви. Проверете го вашиот избор.

en: Edit key manually to delete a self-signature.
mk: Уредете го клучот рачно за да избришете авто-потпис.

en: Requested operation was unsuccessful, please edit the key manually.
mk: Бараната операција беше неуспешна, уредете го клучот рачно.

en: <qt><b>Delete the following public key?</b></qt> | <qt><b>Delete the following %1 public keys?</b></qt>
mk[0]: <qt><b>Го бришете следниов %1 јавен клуч?</b></qt>
mk[1]: <qt><b>Ги бришете следниве %1 јавни клучеви?</b></qt>
mk[2]: <qt><b>Ги бришете следниве %1 јавни клучеви?</b></qt>

en: Key Import
mk: Внес на клуч

en: Open File
mk: Отворете датотека

en: Importing...
mk: Внесувам...

en: KGpg - encryption tool
mk: KGpg - Алатка за криптирање

en: &Encrypt Clipboard
mk: &Криптирај ја таблата со исечоци

en: &Decrypt Clipboard
mk: &Декриптирај ја таблата со исечоци

en: &Sign/Verify Clipboard
mk: &Потпиши/верификувај ја таблата со исечоци

en: Clipboard is empty.
mk: Таблата со исечоци е празна.

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
mk: &Клучеви

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
mk: &Покажи детали

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
mk: &Групи

en: <p>Do you want to import file <b>%1</b> into your key ring?</p>
mk: <p>Дали сакате да ја внесете датотеката <b>%1</b> во вашиот приврзок со клучеви?</p>

en: Cannot decrypt and show folder.
mk: Не можам да ја декриптирам папката и да ја покажам.

en: Cannot sign folder.
mk: Не можам да ја потпишам папката.

en: Cannot verify folder.
mk: Не можам да ја верификувам папката.

en: Unable to perform requested operation.
    Please select only one folder, or several files, but do not mix files and folders.
mk: Не може да се изврши бараната операција.
    Изберете само една папка, или неколку датотеки, но не мешајте датотеки и папки.

en: Encrypt file
mk: Криптира датотека

en: Open key manager
mk: Го отвора менаџерот на клучеви

en: Show encrypted file
mk: Ја покажува криптираната датотека

en: Sign File
mk: Потпиши датотека

en: Verify signature
mk: Верификува потпис

en: File to open
mk: Датотека за отворање

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
mk: Сопствена команда за декриптирање.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
mk: Сопствени опции за криптирање

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
mk: Дозволи сопствени опции за криптирање

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
mk: Клуч за криптирање датотеки.

note: i18n: ectx: label, entry (AsciiArmor), group (Encryption)
en: Use ASCII armored encryption.
mk: Користи криптирање оклопено со ASCII.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
mk: Дозволи криптирање со недоверливи клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
mk: Сокриј го ид. на корисникот.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
mk: Овозможи компатибилност со PGP 6.

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
mk: Користи ја наставката *.pgp за криптираните датотеки.

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
mk: Патеката на конф. датотека за gpg.

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
mk: Дали е прво пуштање на апликацијата.

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
mk: Големината на прозорецот за уредување.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
mk: Покажи ја вредноста за доверливост во манеџерот на клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpi), group (General Options)
en: Show the expiration value in key manager.
mk: Покажи ја вредноста за истекување во манеџерот на клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
mk: Покажи ја вредноста за големина во манеџерот на клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
mk: Покажи ја вредноста за создавање во манеџерот на клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
mk: Користи го изборот со глушецот наместо таблата со исечоци.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
mk: Стратувај го KGpg автоматски на стартувањето на KDE.

note: i18n: ectx: label, entry (RemoteFileWarn), group (User Interface)
en: Display a warning before creating temporary files during remote file operations.
mk: Прикажи предупредување пред создавањето на привремени датотеки за време на операции со оддалечени датотеки.

note: i18n: ectx: label, entry (LeftClick), group (User Interface)
en: Choose default left-click behavior
mk: Изберете стандардно однесување на левиот клик

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle encrypted drops
mk: Ракување со криптираните испуштањата

note: i18n: ectx: label, entry (UnencryptedDropEvent), group (User Interface)
en: Handle unencrypted drops
mk: Ракување со некриптираните испуштањата

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
mk: Приказ на сервисното мени „потпиши датотека“.

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
mk: Приказ на сервисното мени „декриптирај датотека“.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
mk: Покажи го советот на денот.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
mk: Боја за доверливите клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorRev), group (Key Colors)
en: Color used for revoked keys.
mk: Боја за отповиканите клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
mk: Боја за непознатите клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
mk: Боја за недоверливите клучеви.

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
mk: Користи HTTP-прокси кога е достапно.

en: Temporary File Creation
mk: Создавање на привремена датотека

en: Compression method for archive:
mk: Метод на компресија за архивата:

en: Do Not Start
mk: Не стартувај

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
mk: Освен ако не сакате да испробате некои невообичаени поставувања, само кликнете на копчето „Следно“.

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
mk: На KGpg му е потребно да знае каде се наоѓа конфиг. датотека на GnuPG.

en: Your default key:
mk: Вашиот основен клуч:

en: Create Config
mk: Креирај конфиг.

en: Do Not Create
mk: Не креирај

en: You must give a name.
mk: Мора да наведете име.

en: You are about to create a key with no email address
mk: Создавате клуч без е-поштенска адреса

en: Email address not valid
mk: Е-поштенската адреса не е валидна

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
mk: Генерирање на клуч

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
mk: Генерирање на пар клучеви

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
mk: Истекување:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
mk: Денови

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
mk: Недели

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
mk: Месеци

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
mk: Години

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
mk: Ид. на клуч:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
mk: Коментар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
mk: Создавање:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
mk: Доверба:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
mk: Доверба за сопственикот:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
mk: Алгоритам:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
mk: Должина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
mk: Нема фотографија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
mk: Оневозможи клуч

en: Decryption
mk: Декрипција

en: GnuPG Settings
mk: Поставувања на GnuPG

en: Key Servers
mk: Сервери за клучеви

en: Misc
mk: Разно

en: New GnuPG Home Location
mk: Нова домашна локација на GnuPG

en: No Configuration File Found
mk: Не е пронајдена конфиг. датотека

en: Create
mk: Создај

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Add New Key Server
mk: Додајте нов сервер за клучеви

en: Server URL:
mk: URL на серверот:

en: Decrypt File
mk: Декриптирај датотека

en: Create Revocation Certificate
mk: Создај сертификат за отповикување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Create revocation certificate for
mk: Креирајте сертификат за отповикување за

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
mk: Ид. на клуч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Reason for revocation:
mk: Причина за отповикување:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
mk: Без причина

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key Has Been Compromised
mk: Клучот е компромитиран

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is Superseded
mk: Клучот е заменет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
mk: Клучот не се користи повеќе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
mk: Опис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
mk: Зачувај сертификат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
mk: Печати сертификат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
mk: Внеси во приврзокот со клучеви

en: Name
mk: Име

en: ID
mk: Ид.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
mk: Создаден е нов клуч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
mk: Успешно го создадовте следниот клуч:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
mk: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
mk: Отпечаток:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
mk: Поставете како ваш основен клуч

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
mk: Сертификат за отповикување

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: It is recommended to save or print a revocation certificate in case your key is compromised.
mk: Се препорачува да го зачувате или испечатите сертификатот за отповикување
    во случај вашиот клуч да биде компромитиран.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
mk: Зачувај како:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
mk: Клуч за внесување:

en: Choose New Expiration
mk: Изберете ново истекување

en: Select Public Key
mk: Изберете јавен клуч

en: Select Public Key for %1
mk: Изберете јавен клуч за %1

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
mk: <b>Листа на јавни клучеви</b>: изберете го клучот што ќе се користи за крипција.

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
mk: <b>Крипција со ASCII</b>: прави криптираната датотека/порака да може да биде отворена во уредувач за текст

en: <b>Allow encryption with untrusted keys</b>: when you import a public key, it is usually marked as untrusted and you cannot use it unless you sign it in order to make it 'trusted'. Checking this box enables you to use any key, even if it has not be signed.
mk: <b>Дозволи крипција со недоверливи клучеви</b>: кога внесувате јавен клуч, тој обично се обележува како недоверлив и не може да го користите сѐ додека не го потпишете за да го направите „доверлив“. Обележувањето на ова поле овозможува да користите било кој клуч, дури и ако не е потпишан.

en: <b>Hide user ID</b>: Do not put the keyid into encrypted packets. This option hides the receiver of the message and is a countermeasure against traffic analysis. It may slow down the decryption process because all available secret keys are tried.
mk: <b>Скриј го ид. на корисникот</b>: Не го става ид. на клучот во криптирани пакети. Оваа опција го крие примателот на пораката и е контрамерка против анализата на пакетите. Може да го успори процесот на декрипција бидејќи се проверуваат сите можни тајни клучеви.

en: Symmetrical encryption
mk: Симетрично криптирање

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
mk: <b>Симетрично криптирање</b>: криптирањето не користи клучеви. Треба само да дадете лозинка за да ја криптирате/декриптирате датотеката

en: Custom option:
mk: Сопствени опции:

en: <b>Custom option</b>: for experienced users only, allows you to enter a gpg command line option, like: '--armor'
mk: <b>Сопствени опции</b>: само за искусни корисници, дозволува да внесете команднолиниска опција за gpg, како: „--armor“

en: Private Key List
mk: Листа со приватни клучеви

en: How carefully have you checked that the key really belongs to the person with whom you wish to communicate: | How carefully have you checked that the %1 keys really belong to the people with whom you wish to communicate:
mk[0]: Колку внимателно проверивте дали овој %1 клуч навистина ѝ припаѓа на личноста со која сакате да комуницирате:
mk[1]: Колку внимателно проверивте дали овие %1 клучеви навистина им припаѓаат на луѓето со кои сакате да комуницирате:
mk[2]: Колку внимателно проверивте дали овие %1 клучеви навистина им припаѓаат на луѓето со кои сакате да комуницирате:

en: I Will Not Answer
mk: Нема да одговорам

en: I Have Not Checked at All
mk: Не сум проверил воопшто

en: I Have Done Casual Checking
mk: Направив површна проверка

en: I Have Done Very Careful Checking
mk: Направив многу внимателна проверка

en: Local signature (cannot be exported)
mk: Локален потпис (не може да се изнесе)

en: Do not sign all user id's (open terminal)
mk: Не ги потпишувај сите кориснички ид. (отвори терминал)

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>The easiest way to encrypt a file: simply right click on the file, and you have an encrypt option in the contextual menu.
    This works in <strong>konqueror</strong> or on your Desktop!</p>
mk: <p>Наједноставниот начин да криптирате датотека: едноставно кликнете со десното копче на датотеката и ќе добиете опција за криптирање во контекстното мени.
    Ова функционира во <strong>konqueror</strong> или на вашата работна површина!</p>

en: This image is very large. Use it anyway?
mk: Оваа слика е преголема. Дали сепак ќе ја користите?

en: Use Anyway
mk: Сепак користи

en: Do Not Use
mk: Не користи

en: <b>Connecting to the server...</b>
mk: <b>Се поврзувам со серверот...</b>

en:  or
mk:  или

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
mk: Внесете ја тајната фраза за <b>%1</b>
