kgpg - en to pa translation catalogue (361 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name (minimum 5 characters):
pa: ਨਾਂ (ਘੱਟੋ-ਘੱਟ 5 ਅੱਖਰ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
pa: ਈ-ਮੇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comment (optional):
pa: ਟਿੱਪਣੀ (ਚੋਣਵਾਂ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Custom decryption command:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
pa: ਇਕਰਿਪਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AsciiArmor)
en: ASCII armored encryption
pa: ASCII armored ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpExtension)
en: Use *.pgp extension for encrypted files
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ *.pgp ਐਕਸ਼ਟੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowCustomEncryptionOptions)
en: Custom encryption command:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encrypt_to_always)
en: Always encrypt with:
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਇਸ ਨਾਲ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptFilesTo)
en: Encrypt files with:
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇਸ ਨਾਲ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowUntrustedKeys)
en: Allow encryption with untrusted keys
pa: ਬੇ-ਭਰੇਸੋਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ ਨਾਲ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUserID)
en: Hide user id
pa: ਯੂਜ਼ਰ id ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PgpCompatibility)
en: PGP 6 compatibility
pa: PGP 6 ਅਨੁਕੂਲਤਾ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, GPGConf)
en: <qt><b>Global Settings:</b><br />
    <p></p>
    </qt>
pa: <qt><b>ਗਲੋਬਲ ਸੈਟਿੰਗ:</b><br />
    <p></p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: GnuPG Home
pa: GnuPG ਘਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: Home location:
pa: ਘਰ ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2_2)
en: Configuration file:
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
pa: ਤਬਦੀਲ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: GnuPG Binary
pa: GnuPG ਬਾਈਨਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6_2)
en: Program path:
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਪਾਥ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_agent)
en: Use GnuPG agent
pa: GnuPG ਏਜੰਟ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoStart)
en: Start KGpg automatically at login
pa: ਲਾਗ ਕਰਨ 'ਤੇ KGpg ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMouseSelection)
en: Use mouse selection instead of clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਦੀ ਬਜਾਏ ਸਿਰਫ਼ ਮਾਊਸ ਚੋਣ ਹੀ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoteFileWarn)
en: Display warning before creating temporary files
    (only occurs on remote files operations)
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਚੇਤਾਵਨੀ ਵੇਖਾਓ
    (ਰਿਮੋਟ ਫਾਇਲ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਸਮੇਂ ਹੀ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabApplet)
en: Applet && Menus
pa: ਐਪਲਿਟ ਅਤੇ ਮੇਨੂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox11)
en: Konqueror Service Menus
pa: ਕੋਨਕਿਊਰੋਰ ਸੇਵਾ ਮੇਨੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sign file service menu:
pa: ਦਸਤਖਤ ਫਾਇਲ ਸੇਵਾ ਮੇਨੂ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
pa: ਅਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਨਾਲ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Decrypt file service menu:
pa: ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲ ਸੇਵਾ ਮੇਨੂ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Enable with Encrypted Files
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲਾਂ ਨਾਲ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: System Tray Applet
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਐਪਲਿਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick)
en: Key Manager
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
pa: ਸੰਪਾਦਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
pa: ਨਾ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: <b>INFORMATION</b>:
    Only the default server will be stored in GnuPG's configuration file,
    all others will be stored for use by KGpg only.
pa: <b>*ਜਾਣਕਾਰੀ*</b>:
    GnuPG ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ 'ਚ ਸਿਰਫ਼ ਮੂਲ ਸਰਵਰ ਹੀ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ,
    ਹੋਰ ਸਭ ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ KGpg ਦੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਹੀ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
pa: ਮੂਲ ਬਣਾਓ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Key Colors
pa: ਕੁੰਜੀ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUltimate)
en: Ultimately trusted keys:
pa: ਬੇਅੰਤ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustTrusted)
en: Trusted keys:
pa: ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustExpired)
en: Expired keys:
pa: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਕੁੰਜੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustRevoked)
en: Revoked keys:
pa: ਮਨਸੂਖ ਕੁੰਜੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustUnknown)
en: Unknown keys:
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੁੰਜੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_trustDisabled)
en: Disabled keys:
pa: ਆਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਫੋਂਟ

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: I do not know
pa: ਮੈਂ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦਾ

en: I do NOT trust
pa: ਮੈਨੂੰ ਭਰੋਸਾ ਨਹੀਂ

en: Fully
pa: ਪੂਰਾ

en: Ultimately
pa: ਆਖਰ

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
pa: ਅਵੈਧ

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
pa: ਅਯੋਗ ਹੈ

en: Revoked
pa: ਮਨਸੂਖ ਕੀਤੀ

[ctx: Expired key]
en: Expired
pa: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ

[ctx: No trust in key]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Full trust in key]
en: Full
pa: ਪੂਰਾ

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
pa: ਬੇਅੰਤ

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: 1 key | %1 keys
pa[0]: 1 ਕੁੰਜੀ
pa[1]: %1 ਕੁੰਜੀਆਂ

en: 1 signature | %1 signatures
pa[0]: 1 ਦਸਤਖਤ
pa[1]: %1 ਦਸਤਖਤ

en: [No user id found]
pa: [ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ id ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ]

en: %1 subkey
pa: %1 ਸਬ-ਕੁੰਜੀ

en: Photo id
pa: ਫੋਟੋ id

en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Untitled
pa: ਬਿਨਾਂ-ਨਾਂ

en: &Encrypt File...
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ(&E)...

en: &Decrypt File...
pa: ਫਾਇਲ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ(&D)...

en: &Open Key Manager
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Generate Signature...
pa: ਦਸਤਖਤ ਬਣਾਓ(&G)...

en: &Verify Signature...
pa: ਦਸਤਖਤ ਜਾਂਚ(&V)...

en: &Check MD5 Sum...
pa: MD5 Sum ਜਾਂਚ(&C)...

en: &Unicode (utf-8) Encoding
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ (&utf-8) ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: En&crypt
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ(&c)

en: &Decrypt
pa: ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ(&D)

en: S&ign/Verify
pa: ਦਸਤਖਤ/ਜਾਂਚ(&i)

en: The document "%1" has changed.
    Do you want to save it?
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ "%1" ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ??

en: Close the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: The document could not be saved, please check your permissions and disk space.
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਅਤੇ ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Overwrite existing file %1?
pa: ਕੀ ਫਾਇਲ %1 ਦੇ ਉੱਪਰ ਹੀ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

en: Open File to Encode
pa: ਇਨਕੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: *|All Files
pa: *|ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Open File to Decode
pa: ਡੀਕੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Decrypt File To
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕਰੋ

en: Save File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: File Already Exists
pa: ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Open File to Sign
pa: ਦਸਤਖਤ ਲਈ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open File to Verify
pa: ਜਾਂਚ ਲਈ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ

en: Do Not Import
pa: ਅਯਾਤ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (signature)
en: Si&gnature
pa: ਦਸਤਖਤ(&g)

en: Compare MD5 with Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਨਾਲ MD5 ਤੁਲਨਾ

en: MD5 sum for <b>%1</b> is:
pa: <b>%1</b> ਲਈ MD5 sum ਹੈ:

en: <b>Unknown status</b>
pa: <b>ਅਣਜਾਣ ਹਾਲਤ</b>

en: Clipboard content is not a MD5 sum.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਦੇ ਭਾਗ MD5 ਜੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: <b>Correct checksum</b>, file is ok.
pa: <b>ਠੀਕ checksum ਹੈ</b>, ਫਾਇਲ ਠੀਕ ਹੈ।

en: <b>Wrong checksum, <em>file corrupted</em></b>
pa: <b>ਗਲਤ ਚੈਕਸਮ, <em>ਫਾਇਲ ਨਿਕਾਰਾ ਹੈ</em></b>

en: Could not download file.
pa: ਫਾਇਲ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Decryption failed.
pa: ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Encryption failed.
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Signing not possible: bad passphrase or missing key
pa: ਦਸਤਖਤ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹਨ: ਗਲਤ ਪੈਰਾ ਜਾਂ ਕੁੰਜੀ ਗੁੰਮ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ(&I)

en: Import key in your list
pa: ਆਪਣੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਕੁੰਜੀ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Do &Not Import
pa: ਅਯਾਤ ਨਾ ਕਰੋ(&N)

en: Will not import this key in your list
pa: ਇਹ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕੇਗਾ

en: Missing Key
pa: ਗੁੰਮ ਕੁੰਜੀ

en: Processing folder compression and encryption
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਪੀੜਨ ਅਤੇ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਜਾਰੀ ਹੈ

[ctx: State of operation as in status]
en: State
pa: ਹਾਲਤ

en: Unable to create temporary file
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

[ctx: Status message 'Encrypting <filename>' (operation starts)]
en: Encrypting %1
pa: %1 ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Tar
pa: ਟਾਰ

en: Available Trusted Keys
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kActiveLabel1)
en: Keys in the Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਕੁੰਜੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KeyExport)
en: Public Key Export
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਐਕਸਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
pa: ਫਾਇਲ:

[ctx: @option:radio Exports the smallest key possible. Maps to export-minimal option of gpg]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkAttrClean)
en: Clean key
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

[ctx: no email address]
en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
pa: ਬੇਅੰਤ

en: Bad old passphrase, the passphrase for the key was not changed
pa: ਗਲਤ ਪੁਰਾਣਾ ਪ੍ਹੈਰਾ, ਕੁੰਜੀ ਲਈ ਪੈਰਾ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: Could not change passphrase
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_properties)
en: Key properties
pa: ਕੁੰਜੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Key server:
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਰਵਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Text to search or ID of the key to import:
pa: ਖੋਜ ਲਈ ਪਾਠ ਜਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁੰਜੀ ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
pa: ਖੋਜ(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Key to be exported:
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁੰਜੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, exportAttributes)
en: Export attributes (photo id)
pa: ਗੁਣ ਐਕਸਪੋਰਟ (ਫੋਟੋ ID)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)

en: Key Server
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਰਵਰ

en: You must enter a search string.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਖੋਜ ਸਤਰ ਦੇਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Connecting to the server...
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: You must choose a key.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Key Management
pa: ਕੁੰਜੀ ਪਰਬੰਧਨ

en: &Open Editor
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Key Server Dialog
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਰਵਰ ਵਾਰਤਾਲਾਪ(&K)

en: &Go to Default Key
pa: ਮੂਲ ਕੁੰਜੀ 'ਤੇ ਜਾਓ(&G)

en: Tip of the &Day
pa: ਅੱਜ ਦਾ ਇਸ਼ਾਰਾ(&D)

en: View GnuPG Manual
pa: GnuPG ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵੇਖਾਓ

en: &Refresh List
pa: ਸੂਚੀ ਤਾਜ਼ਾ(&R)

en: Edit Key in &Terminal
pa: ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ 'ਚ ਸੋਧੋ(&T)

en: &Generate Key Pair...
pa: ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਤਿਆਰ ਕਰੋ(&G)...

en: &Import Key...
pa: ਕੁੰਜੀ ਇੰਪੋਰਟ(&I)...

en: &Create New Contact in Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸਬੁੱਕ 'ਚ ਨਵਾਂ ਸੰਪਰਕ ਬਣਾਓ(&C)

en: &Delete Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ(&D)

en: Set as De&fault Key
pa: ਮੂਲ ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਓ(&f)

en: Export Secret Key...
pa: ਗੁਪਤ-ਕੁੰਜੀ ਐਕਸਪੋਰਟ...

en: Delete Key Pair
pa: ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਹਟਾਓ

en: Revoke Key...
pa: ਕੁੰਜੀ ਮਨਸੂਖ...

en: &Regenerate Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਮੁੜ-ਤਿਆਰ ਕਰੋ(&R)

en: &Open Photo
pa: ਫੋਟੋ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Delete Photo
pa: ਫੋਟੋ ਹਟਾਓ(&D)

en: Trust
pa: ਟਰੱਸਟ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Creation
pa: ਨਿਰਮਾਣ

en: Expiration
pa: ਮਿਆਦ

en: &Photo ID's
pa: ਫੋਟੋ ID(&P)

[ctx: small picture]
en: Small
pa: ਛੋਟਾ

[ctx: medium picture]
en: Medium
pa: ਮੱਧਮ

[ctx: large picture]
en: Large
pa: ਵੱਡਾ

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ(&N)

[ctx: show only active keys]
en: &Active
pa: ਐਕਟਿਵ(&A)

[ctx: show only keys with at least full trust]
en: &Full
pa: ਪੂਰਾ(&F)

[ctx: show only ultimately trusted keys]
en: &Ultimate
pa: ਬੇਅੰਤ(&U)

[ctx: Name of the action that gives the focus to the search line]
en: Focus Search Line
pa: ਖੋਜ ਲਾਇਨ ਫੋਕਸ

en: Generating new key pair
pa: ਨਵਾਂ ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
pa: ਤਿਆਰ ਹੈ

en: Bad passphrase. Cannot generate a new key pair.
pa: ਗਲਤ ਪੈਰਾ, ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newKey)
en: New Key Pair Created
pa: ਨਵਾਂ ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਇਆ

en: backup copy
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਕਾਪੀ

en: You can only refresh primary keys. Please check your selection.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ਼ ਪਰਾਇਮਰੀ ਕੁੰਜੀਆਂ ਨੂੰ ਹੀ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੀ ਚੋਣ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Add New User Id
pa: ਨਵਾਂ ਯੂਜ਼ਰ Id ਜੋੜੋ

en: Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ

en: Sub Key
pa: ਸਬ ਕੁੰਜੀ

en: Secret Key Pair
pa: ਗੁਪਤ ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ

en: Key Group
pa: ਕੁੰਜੀ ਗਰੁੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
pa: ਦਸਤਖਤ

en: User ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID

en: Revocation Signature
pa: ਦਸਤਖਤ ਮਨਸੂਖ

en: Photo ID
pa: ਫੋਟੋ ID

en: Group member
pa: ਗਰੁੱਪ ਮੈਂਬਰ

en: Export PRIVATE KEY As
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੁੰਜੀ ਇੰਞ ਵਾਂਗ

en: Your public key could not be exported
    Check the key.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ
    ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ।

en: Generate
pa: ਬਣਾਓ

en: Do Not Generate
pa: ਨਾ ਬਣਾਓ

en: <qt>Are you sure you want to delete group <b>%1</b> ?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?</qt>

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Create New Group
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਓ

en: Group Properties
pa: ਗਰੁੱਪ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Delete key
pa: ਕੁੰਜੀ ਹਟਾਓ

en: Key <b>%1</b> deleted.
pa: ਕੁੰਜੀ <b>%1</b> ਹਟਾਈ ਗਈ।

en: Deleting key <b>%1</b> failed.
pa: ਕੁੰਜੀ <b>%1</b> ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: <qt><b>Delete the following public key?</b></qt> | <qt><b>Delete the following %1 public keys?</b></qt>
pa[0]: <qt><b>ਕੀ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?</b></qt>
pa[1]: <qt><b>ਕੀ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ %1 ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?</b></qt>

en: Key Import
pa: ਕੁੰਜੀ ਇੰਪੋਰਟ

en: Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Importing...
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: KGpg - encryption tool
pa: KGpg - ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਸੰਦ

en: Ke&y Manager
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ(&y)

en: &Encrypt Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ(&E)

en: &Decrypt Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ(&D)

en: &Sign/Verify Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਦਸਤਖਤ/ਜਾਂਚ(&S)

en: Clipboard is empty.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਖਾਲੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
pa: ਕੁੰਜੀਆਂ(&K)

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖਾਓ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
pa: ਗਰੁੱਪ(&G)

en: Cannot decrypt and show folder.
pa: ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ ਅਤੇ ਵਿਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot sign folder.
pa: ਫੋਲਡਰ ਦਸਤਖਤ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Cannot verify folder.
pa: ਫੋਲਡਰ ਜਾਂਚ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Encrypt file
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲ

en: Open key manager
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Show encrypted file
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Sign File
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਈਨ

en: Verify signature
pa: ਦਸਤਖਤ ਜਾਂਚ

en: File to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: label, entry (CustomDecrypt), group (Decryption)
en: Custom decryption command.
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਡਿਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡ।

note: i18n: ectx: label, entry (CustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Custom encryption options
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਚੋਣ

note: i18n: ectx: label, entry (AllowCustomEncryptionOptions), group (Encryption)
en: Allow custom encryption options
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਚੋਣ ਸਵੀਕਾਰ

note: i18n: ectx: label, entry (FileEncryptionKey), group (Encryption)
en: File encryption key.
pa: ਫਾਇਲ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਕੁੰਜੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptFilesTo), group (Encryption)
en: Encrypt files
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry (AllowUntrustedKeys), group (Encryption)
en: Allow encryption with untrusted keys.
pa: ਬੇ-ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ ਨਾਲ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (HideUserID), group (Encryption)
en: Hide the user ID.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID ਓਹਲੇ ਰੱਖੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (PgpCompatibility), group (Encryption)
en: Enable PGP 6 compatibility.
pa: PGP 6 ਅਨੁਕੂਲਤਾ ਯੋਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (PgpExtension), group (Encryption)
en: Use *.pgp extension for encrypted files.
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ *.pgp ਐਕਸ਼ਟੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: label, entry (GpgConfigPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg configuration file.
pa: gpg ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਲਈ ਮਾਰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (GpgBinaryPath), group (GPG Settings)
en: The path of the gpg binary used by KGpg.
pa: gpg ਬਾਈਨਰੀ ਲਈ ਮਾਰਗ KGpg ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾਲ।

note: i18n: ectx: label, entry (FirstRun), group (General Options)
en: Is the first time the application runs.
pa: ਕੀ ਕਾਰਜ ਪਹਿਲੀਂ ਵਾਰ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (EditorGeometry), group (General Options)
en: The size of the editor window.
pa: ਸੰਪਾਦਕ ਝਰੋਖੇ ਦਾ ਅਕਾਰ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTrust), group (General Options)
en: Show the trust value in key manager.
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ 'ਚ ਭਰੋਸਾ ਮੁੱਲ ਵਿਖਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSize), group (General Options)
en: Show the size value in key manager.
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ 'ਚ ਅਕਾਰ ਮੁੱਲ ਵਿਖਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCreat), group (General Options)
en: Show the creation value in key manager.
pa: ਕੁੰਜੀ ਮੈਨੇਜਰ ਦਾ ਨਿਰਮਾਣ ਮੁੱਲ ਵਿਖਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry (UseMouseSelection), group (User Interface)
en: Use the mouse selection instead of the clipboard.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਦੀ ਬਜਾਏ ਮਾਊਸ ਚੋਣ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (AutoStart), group (User Interface)
en: Start KGpg automatically at KDE startup.
pa: KDE ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ 'ਤੇ KGpg ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (SignMenu), group (User Interface)
en: Show the "sign file" service menu.
pa: "ਫਾਇਲ ਸਾਈਨ" ਸਰਵਿਸ ਮੇਨੂ ਵੇਖੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (DecryptMenu), group (User Interface)
en: Show the "decrypt file" service menu.
pa: "ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲ" ਸਰਵਿਸ ਮੇਨੂ ਵੇਖੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSystray), group (User Interface)
en: Show the systray icon
pa: ਸਿਸਟਮ-ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTipOfDay), group (TipOfDay)
en: Show tip of the day.
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਇਸ਼ਾਰਾ ਵੇਖਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGood), group (Key Colors)
en: Color used for trusted keys.
pa: ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (ColorUnknown), group (Key Colors)
en: Color used for unknown keys.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੇ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (ColorBad), group (Key Colors)
en: Color used for untrusted keys.
pa: ਬੇ-ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੇ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (ColorExpired), group (Key Colors)
en: Color used for expired keys.
pa: ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀਆਂ ਕੁੰਜੀਆਂ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
pa: ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (Key Servers)
en: Use HTTP proxy when available.
pa: ਜਦੋਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ HTTP ਪਰਾਕਸੀ ਵਰਤੋਂ।

en: Temporary File Creation
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਨਿਰਮਾਣ

en: Compression method for archive:
pa: ਆਰਚੀਵ ਲਈ ਨਪੀੜਨ ਢੰਗ:

en: Decryption of this file failed: | Decryption of these files failed:
pa[0]: ਇਸ ਫਾਇਲ ਲਈ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ:
pa[1]: ਇਨ੍ਹਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ:

en: Start Assistant
pa: ਸਹਾਇਕ ਸ਼ੁਰੂ

en: Do Not Start
pa: ਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: This assistant will first setup some basic configuration options required for KGpg to work properly. Next, it will allow you to create your own key pair, enabling you to encrypt your files and emails.
pa: ਇਹ ਸਹਾਇਕ KGpg ਨੂੰ ਕੰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਝ ਲੋੜੀਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਚੋਣ ਕਰਨ ਲਈ ਮਦਦ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਅੱਗੇ, ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਤਿਆਰ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਈ-ਮੇਲਾਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Welcome to the KGpg Assistant
pa: KGpg ਸਹਾਇਕ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: KGpg needs to know which GnuPG binary to use.
pa: KGpg ਨੂੰ ਇਹ ਜਾਣਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ ਕਿ GnuPG ਬਾਈਨਰੀ ਵਰਤਣੀ ਹੈ।

en: Unless you want to try some unusual settings, just click on the "next" button.
pa: ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਸੀਂ ਕੁਝ ਅਸਧਾਰਨ ਸੈਟਿੰਗ ਨਹੀਂ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ, ਉਦੋਂ ਤੱਕ ਸਿਰਫ਼ "ਅੱਗੇ" ਨੂੰ ਦਬਾਉਦੇ ਜਾਉ।

[ctx: search filter for gpg binary]
en: gpg|GnuPG binary
    *|All files
pa: gpg|GnuPG ਬਾਈਨਰੀ
    *|ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: KGpg needs to know where your GnuPG configuration file is stored.
pa: KGpg ਨੂੰ ਇਹ ਜਾਣਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ ਕਿ ਤੁਹਾਡੀ GnuPG ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਕਿੱਥੇ ਸੰਭਾਲੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Path to your GnuPG configuration file:
pa: ਤੁਹਾਡੀ GnuPG ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਲਈ ਮਾਰਗ:

en: Configuration File
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: Your default key:
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਡਿਫਾਲਟ ਕੁੰਜੀ:

en: Default Key
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕੁੰਜੀ

en: Generate new key
pa: ਨਵੀਂ ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਓ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Create Config
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਬਣਾਓ

en: Do Not Create
pa: ਨਾ ਬਣਾਓ

en: Your GnuPG binary is: %1
pa: ਤੁਹਾਡੀ GunPG ਬਾਈਨਰੀ ਹੈ: %1

en: You have GnuPG version: %1
pa: ਤੁਹਾਡਾ GnuPG ਵਰਜਨ ਹੈ: %1

en: Your default key is: %1
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਡਿਫਾਲਟ ਕੁੰਜੀ: %1

en: &Expert Mode
pa: ਮਾਹਰ ਢੰਗ(&E)

en: You must give a name.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The name must have at least 5 characters
pa: ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ 5 ਅੱਖਰ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: You are about to create a key with no email address
pa: ਤੁਸੀਂ ਬਿਨਾਂ ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਦੇ ਬਿਨਾਂ ਇੱਕ ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Email address not valid
pa: ਈ-ਮੇਲ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਸਹੀਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, kgpgKeyGenerate)
en: Key Generation
pa: ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, vgroup)
en: Generate Key Pair
pa: ਕੁੰਜੀ ਜੋੜਾ ਬਣਾਓ

note: i18n: Name of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

note: i18n: Email address of key owner i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E&mail (optional):
pa: ਈਮੇਲ (ਚੋਣਵਾਂ)(&m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Commen&t (optional):
pa: ਟਿੱਪਣੀ (ਚੋਣਵੀਂ)(&t):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_expiration) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Expiration:
pa: ਮਿਆਦ:

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
pa: ਦਿਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
pa: ਹਫ਼ਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
pa: ਮਹੀਨੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
pa: ਸਾਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Key size:
pa: ਕੁੰਜੀ ਅਕਾਰ(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Algorithm:
pa: ਐਲੋਗਰਿਥਮ(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_caps) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, capabilities)
en: Capabilities
pa: ਸਮਰੱਥਾਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capCert)
en: Certification
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capAuth)
en: Authentication
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
pa: ਕੁੰਜੀ ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
pa: ਬਣਾਇਆ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
pa: ਭਰੋਸਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_owtrust)
en: Owner trust:
pa: ਮਾਲਕ ਭਰੋਸੇਯੋਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
pa: ਐਲੋਗਰਿਥਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
pa: ਲੰਬਾਈ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
pa: ਫੋਟੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
pa: ਕੋਈ ਫੋਟੋ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disable)
en: Disable key
pa: ਆਯੋਗ ਕੁੰਜੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_expirationbtn)
en: Change Expiration
pa: ਮਿਆਦ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
pa: ਵਾਕ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ

en: Decryption
pa: ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟਸ਼ਨ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: GnuPG Settings
pa: GnuPG ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Key Servers
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਰਵਰ

en: Misc
pa: ਫੁਟਕਲ

en: New GnuPG Home Location
pa: ਨਵਾਂ GnuPG ਘਰ ਟਿਕਾਣਾ

en: No configuration file was found in the selected location.
    Do you want to create it now?
    
    Without a configuration file, neither KGpg nor GnuPG will work properly.
pa: ਚੁਣੇ ਟਿਕਾਣੇ 'ਤੇ ਕੋਈ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਹੁਣ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
    
    ਬਿਨਾਂ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਦੇ, ਨਾ ਤਾਂ KGpg ਕੰਮ ਕਰੇਗਾ ਅਤੇ ਨਾ ਹੀ GnuPG।

en: No Configuration File Found
pa: ਕੋਈ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Cannot create configuration file. Please check if destination media is mounted and if you have write access.
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ। ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਜੀ ਕਿ ਟਿਕਾਣਾ ਮੀਡਿਆ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਮਾਊਟ ਹੈ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਹਨ।

en: Add New Key Server
pa: ਨਵਾਂ ਕੁੰਜੀ ਸਰਵਰ ਜੋੜੋ

en: Server URL:
pa: ਸਰਵਰ URL:

[ctx: no key available]
en: none
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Decrypt File
pa: ਫਾਇਲ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keyID)
en: key id
pa: ਕੁੰਜੀ id

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: No Reason
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox1)
en: Key is No Longer Used
pa: ਕੁੰਜੀ ਹੁਣ ਵਰਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾਦੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSave)
en: Save certificate:
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਸੰਭਾਲੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPrint)
en: Print certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਛਾਪੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbImport)
en: Import into keyring
pa: ਕੁੰਜੀ-ਛੱਲੇ 'ਚ ਇੰਪੋਰਟ

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
pa: %1 (ਡਿਫਾਲਟ)

en: 1 Key | %1 Keys
pa[0]: 1 ਕੁੰਜੀ
pa[1]: %1 ਕੁੰਜੀਆਂ

en: 1 Group | %1 Groups
pa[0]: 1 ਗਰੁੱਪ
pa[1]: %1 ਗਰੁੱਪ

en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
pa: ਈ-ਮੇਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: New Key Created
pa: ਨਵੀਂ ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਈ ਗਈ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: You have successfully created the following key:
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਕੁੰਜੀ ਸਫ਼ਲਤਾਪੂਰਕ ਬਣਾਈ ਗਈ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBdefault)
en: Set as your default key
pa: ਆਪਣੀ ਮੂਲ ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Revocation Certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
pa: ਏਦਾਂ ਸੰਭਾਲੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
pa: ਛਾਪੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key to import:
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁੰਜੀ:

en: Choose New Expiration
pa: ਨਵਾਂ ਸਮੀਕਰਣ ਚੁਣੋ

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
pa: ਬੇਅੰਤ

en: Select Public Key
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ

en: Select Public Key for %1
pa: %1 ਲਈ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ

en: &Search:
pa: ਖੋਜ(&S):

en: <b>Public keys list</b>: select the key that will be used for encryption.
pa: <b>ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਸੂਚੀ</b>: ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੋ ਕਿ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਵਰਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: <b>ASCII encryption</b>: makes it possible to open the encrypted file/message in a text editor
pa: <b>ASCII ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ</b>: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲ/ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਇੱਕ ਪਾਠ ਸੰਪਾਦਕ ਨਾਲ ਖੋਲਣਾ ਸੰਭਵ ਬਣਾਉ।

en: Symmetrical encryption
pa: ਸਮਮਿਤੀ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ

en: <b>Symmetrical encryption</b>: encryption does not use keys. You just need to give a password to encrypt/decrypt the file
pa: <b>ਸਮਮਿਤੀ ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ</b>: ਇਨਕਰਿਪਸ਼ਨ ਕਿਸੇ ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗੀ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ/ਡਿਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣਾ ਹੈ

en: Custom option:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਚੋਣ:

en: Private Key List
pa: ਨਿੱਜੀ ਕੁੰਜੀ ਸੂਚੀ

en: Choose secret key for signing:
pa: ਦਸਤਖਤਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਗੁਪਤ-ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ:

en: I Will Not Answer
pa: ਮੈਂ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦੇਵਾਗਾ

en: I Have Not Checked at All
pa: ਮੈਂ ਜਾਂਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: I Have Done Very Careful Checking
pa: ਮੈਂ ਬਹੁਤ ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਹੈ

en: Local signature (cannot be exported)
pa: ਲੋਕਲ ਦਸਤਖਤ (ਐਕਸਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ)

en: <b>Connecting to the server...</b>
pa: <b>ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...</b>

en: Keyserver
pa: ਕੁੰਜੀ ਸਰਵਰ

en:  or
pa:  ਜਾਂ

en: Enter passphrase for <b>%1</b>
pa: <b>%1</b> ਲਈ ਪੈਰਾ ਦਿਓ
