kgpg - en to ug translation catalogue (121 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_EmailSorting) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Email:
ug: ئېلخەت:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Encryption) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capEncrypt)
en: Encryption
ug: شىفىرلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeHome)
en: Change...
ug: ئۆزگەرت…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGlobal)
en: Global Settings
ug: ئومۇمىي دائىرە تەڭشىكى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SignMenu) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_DecryptMenu)
en: Disable
ug: چەكلە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSystray)
en: Show system tray icon
ug: سىستېما قونداق سىنبەلگىسىنى كۆرسەت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LeftClick) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabEditor)
en: Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Recent files
ug: يېقىنقى ھۆججەتلەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MailUats)
en: Do not send
ug: ئەۋەتمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_default)
en: &Set as Default
ug: كۆڭۈلدىكى قىلىپ بەلگىلە(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_add)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_del)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, server_edit)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Editor Font
ug: تەھرىرلىگۈچ خەت نۇسخىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBoxSorting)
en: Sort Order
ug: تەرتىپلەش تەرتىپى

[ctx: Unknown algorithm]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: I do not know
ug: بىلمەيمەن

en: Marginally
ug: بىرئاز

en: Fully
ug: تولۇق

en: Ultimately
ug: تەلتۆكۈس

[ctx: Unknown trust in key owner]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Invalid key]
en: Invalid
ug: ئىناۋەتسىز

[ctx: Disabled key]
en: Disabled
ug: ئىناۋەتسىز قىلىنغان

en: Revoked
ug: بىكار قىلىنغان

[ctx: Expired key]
en: Expired
ug: ۋاقتى ئوتكەن

[ctx: Undefined key trust]
en: Undefined
ug: ئېنىقلىمىسىز

[ctx: No trust in key]
en: None
ug: يوق

[ctx: Marginal trust in key]
en: Marginal
ug: قىسمەن

[ctx: Full trust in key]
en: Full
ug: تامامەن

[ctx: Ultimate trust in key]
en: Ultimate
ug: مۇتلەق

[ctx: Unknown trust in key]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Info
ug: ئۇچۇر

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: &Decrypt
ug: شىفىرسىزلا(&D)

en: *|All Files
ug: *|بارلىق ھۆججەتلەر

en: Save File
ug: ھۆججەت ساقلاش

en: File Already Exists
ug: ھۆججەت مەۋجۇت

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_import)
en: Import
ug: ئىمپورت قىل

en: Do Not Import
ug: ئىمپورت قىلماق

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

en: Encryption failed.
ug: شىفىرلاش مەغلۇپ بولدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonimport)
en: &Import
ug: ئەكىر(&I)

[ctx: State of operation as in status]
en: State
ug: ھالەت

[ctx: Job is started up]
en: Startup
ug: قوزغىلىش

en: Unable to create temporary file
ug: ۋاقىتلىق ھۆججەت قۇرالمىدى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterEditLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
ug: ئىزدە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkFile)
en: File:
ug: ھۆججەت:

en: Key not found
ug: ئاچقۇچ تېپىلمىدى

[ctx: no email address]
en: none
ug: يوق

[ctx: Unlimited key lifetime]
en: Unlimited
ug: چەكسىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonsearch)
en: &Search
ug: ئىزدە(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_export)
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, Buttonexport)
en: &Export
ug: چىقار(&E)

en: Connecting to the server...
ug: مۇلازىمېتىرغا باغلىنىۋاتىدۇ…

en: Tip of the &Day
ug: كۈندىلىك ئەسكەرتىش(&D)

en: &Refresh List
ug: تىزىمنى يېڭىلا(&R)

en: Trust
ug: ئىشەنچ

en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: small picture]
en: Small
ug: كىچىك

[ctx: medium picture]
en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

[ctx: large picture]
en: Large
ug: چوڭ

[ctx: no filter: show all keys]
en: &None
ug: يوق(&N)

[ctx: Application ready for user input]
en: Ready
ug: تەييار

en: Public Key
ug: ئاممىۋى شىفىرلىق ئاچقۇچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capSign)
en: Signature
ug: ئىمزا

en: User ID
ug: ئىشلەتكۈچى ID

en: Generate
ug: قۇر

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Create New Group
ug: يېڭى گۇرۇپپا قۇرۇش

[ctx: Enter the name of the group you are creating now]
en: Enter new group name:
ug: يېڭى گۇرۇپپا ئاتىنى كىرگۈزۈڭ:

en: Group Properties
ug: گۇرۇپپا خاسلىقى

en: Open File
ug: ھۆججەت ئاچ

en: Importing...
ug: ئەكىرىۋاتىدۇ…

note: i18n: ectx: Menu (managekeys)
en: &Keys
ug: تۈر(&K)

note: i18n: ectx: Menu (show_details)
en: &Show Details
ug: تەپسىلاتلارنى كۆرسەت(&S)

note: i18n: ectx: Menu (groups)
en: &Groups
ug: گۇرۇپپىلار(&G):

en: Encrypt file
ug: ھۆججەت شىفىرلا

en: File to open
ug: ئاچىدىغان ھۆججەت

note: i18n: ectx: label, entry (Font), group (Text Font)
en: Font
ug: خەت نۇسخا

en: Do Not Start
ug: باشلىما

en: Done
ug: تامام

en: Do Not Create
ug: ياسىما

[ctx: Key will not expire]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Never
ug: ھەرگىز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Days
ug: كۈن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Weeks
ug: ھەپتە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Months
ug: ئاي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_keyexp)
en: Years
ug: يىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_id) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Key ID:
ug: ئاچقۇچ كىملىكى(ID):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_comment)
en: Comment:
ug: ئىزاھات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_creation)
en: Creation:
ug: قۇرۇلغان ۋاقتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_trust)
en: Trust:
ug: ئىشەنچ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_algorithm)
en: Algorithm:
ug: ئالگورىزىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tl_length)
en: Length:
ug: ئۇزۇنلۇق:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_photo)
en: Photo
ug: سۈرەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_photo)
en: No Photo
ug: سۈرەت يوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_password)
en: Change Passphrase
ug: ئىمنى ئۆزگەرتىش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gr_fingerprint)
en: Fingerprint
ug: بارماق ئىزى

en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

en: Key Servers
ug: ئاچقۇچ مۇلازىمېتىرلىرى

en: Misc
ug: ئارىلاش

en: Create
ug: ياسا

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Server URL:
ug: مۇلازىمېتىر URL:

[ctx: no key available]
en: none
ug: يوق

en: Decrypt File
ug: ھۆججەتنى شىفىرسىزلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

[ctx: Mark default keyserver in GUI]
en: %1 (Default)
ug: %1 (كۆڭۈلدىكى)

[ctx: %1 = something like 7 keys, %2 = something like 2 groups]
en: %1, %2
ug: %1، %2

en: Name
ug: ئاتى

[ctx: @title:column Title of a column of emails]
en: Email
ug: ئېلخەت

en: ID
ug: كىملىكى(ID)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Fingerprint:
ug: بارماق ئىزى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBsave)
en: Save as:
ug: باشقا ئاتتا ساقلا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CBprint)
en: Print
ug: بېسىپ چىقار

[ctx: Key has unlimited lifetime]
en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: &Search:
ug: ئىزدە(&S):

en: Do Not Use
ug: ئىشلەتمە

[ctx: Status message 'Decrypting <filename>' (operation starts)]
en: Decrypting %1
ug: شىفىرسىزلاۋاتىدۇ %1

en: New Key | New Keys
ug[0]: يېڭى ئاچقۇچ

en:  or
ug:  ياكى
