kgraphviewer - en to ca@valencia translation catalogue (194 entries)

en: Session Restore
ca@valencia: Restauració de la sessió

en: Do you want to reload files from previous session?
ca@valencia: Voleu tornar a carregar els fitxers de la sessió anterior?

en: Unable to start
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar

en: Could not find the KGraphViewer part.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la part KGraphViewer.

en: Closes the current file
ca@valencia: Tanca el fitxer actual

en: Create a New Vertex
ca@valencia: Crea un vèrtex nou

en: Create a New Edge
ca@valencia: Crea una aresta nova

en: Save current graph
ca@valencia: Guarda la gràfica actual

en: Parsing
ca@valencia: Mentre s'analitza

en: Reloading
ca@valencia: En tornar a carregar

en: Opening
ca@valencia: En obrir

en: Session Management
ca@valencia: Gestió de sessions

en: Add a new attribute
ca@valencia: Afig un atribut nou

en: Remove this attribute
ca@valencia: Elimina este atribut

en: A Graphviz DOT graph editor by KDE
ca@valencia: Un visor de gràfics DOT de Graphviz, creat per la comunitat KDE

en: Path or URL to scan
ca@valencia: Camí o URL que s'ha d'explorar

en: [url]
ca@valencia: [URL]

en: Opening in new window confirmation
ca@valencia: Confirmeu l'obertura en una finestra nova

en: A KGraphEditor window is already open, do you want to open the file in it?
ca@valencia: Ja hi ha oberta una finestra del KGraphEditor. Hi voleu obrir este fitxer?

en: Remove this node
ca@valencia: Elimina este node

note: i18n: ectx: label, entry (reloadOnChangeMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'File modified, do you want to reload it'
ca@valencia: La resposta a la pregunta «Fitxer modificat, voleu tornar a carregar-lo?»

note: i18n: ectx: label, entry (parsingMode), group (Notification Messages)
en: To choose whether to parse using an external command (usually dot) or the graphviz library
ca@valencia: Per a seleccionar entre analitzar utilitzant una ordre externa (normalment DOT) o la biblioteca graphviz

note: i18n: ectx: label, entry (openInExistingWindowMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'If another window already exist when launching kgraphviewer, should we open in it, open a new window or ask?'
ca@valencia: La resposta a la pregunta «Si existix una altra finestra en iniciar kgraphviewer, s'ha d'obrir en ella, obrir una finestra nova o preguntar?»

note: i18n: ectx: label, entry (reopenPreviouslyOpenedFilesMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'Should the files that were opened in previous sessions be reopened at startup?'
ca@valencia: La resposta a la pregunta «S'han de tornar a obrir els fitxers que es van obrir en la sessió anterior en iniciar?»

note: i18n: ectx: label, entry (birdsEyeViewEnabled), group (Notification Messages)
en: If true, the bird's eye view will be shown if needed.
ca@valencia: Si és cert, es mostrarà la vista d'ocell si és necessari.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviouslyOpenedFiles), group (Notification Messages)
en: The list of files that were opened in past instances of kgraphviewer
ca@valencia: La llista de fitxers que es van obrir en les passades instàncies de kgraphviewer

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines de visualització

note: i18n: ectx: ToolBar (helpToolBar)
en: Help Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines d'ajuda

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines d'edició

en: Do you want to reload files from the previous session?
ca@valencia: Voleu tornar a carregar els fitxers de la sessió anterior?

[ctx: @action:button]
en: Reload
ca@valencia: Torna a carregar

[ctx: @action:button]
en: Do Not Reload
ca@valencia: No tornes a carregar

en: Opens a new empty KGraphViewer window.
ca@valencia: Obri una finestra nova de KGraphViewer buida.

en: Shows the file open dialog to choose a Graphviz DOT file to open.
ca@valencia: Mostra el diàleg d'obertura de fitxers per a triar un fitxer DOT de Graphviz que s'obrirà.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
ca@valencia: Mostra una llista dels fitxers oberts recentment i us permet obrir-los amb facilitat una altra vegada.

en: Quits KGraphViewer.
ca@valencia: Ix de KGraphViewer.

en: Shows or hides the status bar.
ca@valencia: Mostra o oculta la barra d'estat.

en: Toolbar configuration.
ca@valencia: Configureu la barra d'eines.

en: Main KGraphViewer configuration options.
ca@valencia: Principals opcions de configuració de KGraphViewer.

en: Appearance
ca@valencia: Aparença

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (Appearance)
en: Background color of the graph view.
ca@valencia: Color de fons de la vista de la gràfica.

en: A Graphviz DOT graph viewer
ca@valencia: Un visor de gràfics DOT de Graphviz

en: Original Author and current maintainer
ca@valencia: Autor original i mantenidor actual

en: Contributor
ca@valencia: Col·laborador

en: Port to KF5
ca@valencia: Adaptació als KF5

en: A KGraphViewer window is already open, where do you want to open this file in the existing window?
ca@valencia: Ja hi ha oberta una finestra de KGraphViewer. Voleu obrir este fitxer en la finestra existent?

en: %1 -> %2
    label='%3'
ca@valencia: %1 -> %2
    etiqueta=«%3»

en: Remove selected edge(s)
ca@valencia: Elimina les arestes seleccionades

en: Remove selected element(s)
ca@valencia: Elimina els elements seleccionats

en: id='%1'
    label='%2'
ca@valencia: id=«%1»
    etiqueta=«%2»

en: Layout process failed
ca@valencia: Ha fallat el procés de disseny

en: Unable to start %1.
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar %1.

en: %1 crashed.
ca@valencia: %1 ha fallat.

en: %1 timed out.
ca@valencia: %1 ha caducat.

en: Was not able to write data to the %1 process.
ca@valencia: No s'han pogut escriure dades al procés %1.

en: Was not able to read data from the %1 process.
ca@valencia: No s'han pogut llegir dades del procés %1.

en: Unknown error running %1.
ca@valencia: S'ha produït un error desconegut en executar %1.

[ctx: @title:menu]
en: Layout Algorithm
ca@valencia: Algoritme de disseny

en: Layout the graph using the dot program.
ca@valencia: Dissenya la gràfica utilitzant el programa «dot».

en: Layout the graph using the neato program.
ca@valencia: Dissenya la gràfica utilitzant el programa «neato».

en: Layout the graph using the twopi program.
ca@valencia: Dissenya la gràfica utilitzant el programa «twopi».

en: Layout the graph using the fdp program.
ca@valencia: Dissenya la gràfica utilitzant el programa «fdp».

en: Layout the graph using the circo program.
ca@valencia: Dissenya la gràfica utilitzant el programa «circo».

en: Choose a Graphviz layout algorithm or edit your own one.
ca@valencia: Trieu un algoritme de disseny de Graphviz o editeu el vostre propi.

en: Choose a Graphviz layout algorithm or type in your own command that will generate a graph in the xdot format on its standard output. For example, to manually specify the <tt>G</tt> option to the dot command, type in: <tt>dot -Gname=MyGraphName -Txdot </tt>
ca@valencia: Trieu un algoritme de disseny de Graphviz o introduïu la vostra ordre que generarà una gràfica en el format «xdot» en la seua eixida estàndard. Per exemple, per a especificar manualment l'opció <tt>G</tt> a l'ordre «dot», introduïu: <tt>dot -Gname=NomGràficaMeva -Txdot </tt>

[ctx: @title:menu]
en: Export Graph
ca@valencia: Exporta la gràfica

en: Allows the graph to be exported in another format.
ca@valencia: Permet exportar la gràfica en un altre format.

en: Use the Export Graph menu to export the graph in another format. There is currently only one export format supported: as a PNG image.
ca@valencia: Utilitzeu el menú d'exportació de la gràfica per a exportar la gràfica a un altre format. Actualment, només hi ha un format d'exportació admés: com a imatge PNG.

[ctx: @action:inmenu]
en: As Image…
ca@valencia: Com a imatge…

en: Export the graph to an image file.
ca@valencia: Exporta la gràfica a un fitxer d'imatge.

en: Zoom in by 10% on the currently viewed graph
ca@valencia: Acosta un 10% la gràfica visualitzada actualment

en: Zoom out by 10% from the currently viewed graph
ca@valencia: Allunya un 10% la gràfica visualitzada actualment

[ctx: @option:check]
en: Enable Bird's-Eye View
ca@valencia: Habilita la vista d'ocell

en: Enables or disables the Bird's-eye View
ca@valencia: Activa o desactiva la vista d'ocell

[ctx: @title:menu]
en: Bird's-Eye View Position
ca@valencia: Posició de la vista d'ocell

en: Allows the Bird's-eye View to be setup.
ca@valencia: Permet establir la vista d'ocell.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Top Left
ca@valencia: A dalt a l'esquerra

en: Puts the Bird's-eye View in the top-left corner.
ca@valencia: Apunta la vista d'ocell en l'extrem superior esquerre.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Top Right
ca@valencia: A dalt a la dreta

en: Puts the Bird's-eye View in the top-right corner.
ca@valencia: Apunta la vista d'ocell en l'extrem superior dret.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Bottom Left
ca@valencia: A baix a l'esquerra

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-left corner.
ca@valencia: Apunta la vista d'ocell en l'extrem inferior esquerre.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Bottom Right
ca@valencia: A baix a la dreta

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-right corner.
ca@valencia: Apunta la vista d'ocell en l'extrem inferior dret.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Automatic
ca@valencia: Automàtica

en: Let KGraphViewer automatically choose the position of the Bird's-eye View.
ca@valencia: Deixa que KGraphViewer seleccione automàticament la posició de la vista d'ocell.

[ctx: @title:menu]
en: Layout
ca@valencia: Disseny

[ctx: @action:inmenu]
en: Specify Layout Command…
ca@valencia: Especifica l'ordre de disseny…

en: Specify yourself the layout command to use. Given a dot file, it should produce an xdot file on its standard output.
ca@valencia: Especifiqueu vós mateix l'ordre de disseny que s'utilitzarà. Proporcionant un fitxer DOT, ha de presentar un fitxer xdot en la seua eixida estàndard.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Layout Command to Default
ca@valencia: Reinicialitza l'ordre de disseny a la predeterminada

en: Resets the layout command to use to the default depending on the graph type (directed or not).
ca@valencia: Reinicialitza l'ordre de disseny que s'utilitzarà a la predeterminada depenent del tipus de gràfica (dirigida o no).

en: Select file
ca@valencia: Trieu un fitxer

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer
ca@valencia: Gràfica SVG generada per KGraphViewer

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer.
ca@valencia: Gràfica SVG generada per KGraphViewer.

en: <h1>Graphviz DOT format graph visualization</h1><p>If the graph is larger than the widget area, an overview panner is shown in one edge. Choose through the context menu if the optimal position of this overview should be automatically computed or put it where you want.</p><h2>How to work with it?</h2><ul><li>To move the graph, you can:  <ul>    <li>click & drag it</li>    <li>use the elevators</li>    <li>press the arrows keys</li>    <li>click somewhere in the panner view</li>    <li>use the mouse wheel (up and down with no modifier, left and right with the <Alt> key pressed)</li>    <li>or click & drag the panner view</li>  </ul></li><li>To zoom, you can either use the zoom in and zoom out toolbar buttons, or click on the <Shift> key while rolling your mouse wheel.</li><li>Try the contextual menu (usually by right-clicking) to discover other possibilities.</li><li>Try the <tt>Print preview</tt> or the <tt>Page setup</tt> buttons to explore the printing options.</li></ul>
ca@valencia: <h1>Visualització de gràfiques de Graphviz amb format DOT</h1><p>Si la gràfica és més gran que l'àrea del giny, es mostrarà un quadro de vista general en una vora. Trieu a través del menú contextual si la posició òptima d'esta vista general s'ha de calcular automàticament o posicionar a on vós vulgueu.</p><h2>Com treballar amb ell?</h2><ul><li>Per a moure la gràfica, podeu:  <ul>    <li>Clicar-la i arrossegar-la</li>    <li>utilitzar els elevadors</li>    <li>prémer les tecles de fletxa</li>    <li>Clicar damunt d'algun lloc del quadro de la vista</li>    <li>utilitzar la roda del ratolí (amunt i avall sense modificador, a l'esquerra i a la dreta amb la tecla <Alt> pressionada)</li>    <li>o clicar i arrossegar el quadro de la vista</li>  </ul></li><li>Per a fer zoom, podeu utilitzar els botons acosta i allunya de la barra d'eines, o prémer la tecla <Majús> mentre feu gireu la roda del ratolí.</li><li>Proveu el menú contextual (normalment fent clic dret) per a descobrir altres possibilitats.</li><li>Proveu els botons <tt>Vista prèvia d'impressió</tt> o <tt>Configureu la pàgina</tt> per a explorar les opcions d'impressió.</li></ul>

en: no graph loaded
ca@valencia: no s'ha carregat cap gràfica

en: graph %1 is getting loaded…
ca@valencia: s'està carregant la gràfica %1…

en: error parsing file %1
ca@valencia: error d'interpretació del fitxer %1

en: Reload Confirmation
ca@valencia: Confirmeu la recàrrega

en: The file %1 has been modified on disk.
    Do you want to reload it?
ca@valencia: El fitxer %1 s'ha modificat al disc.
    Voleu tornar a carregar-lo?

en: Layout Command
ca@valencia: Ordre de disseny

en: Specify here the command that will be used to layout the graph.
    The command MUST write its results on stdout in xdot format.
ca@valencia: Especifiqueu ací l'ordre que s'utilitzarà per a dissenyar la gràfica.
    L'ordre HA d'escriure els seus resultats en la stdout en format xdot.

en: Failed to open %1
ca@valencia: Ha fallat mentre s'obria %1

en: Print the graph using current page setup settings
ca@valencia: Imprimix la gràfica utilitzant la configuració actual de la pàgina

en: Open the print preview window
ca@valencia: Obri la finestra de vista prèvia d'impressió

[ctx: @action:inmenu]
en: Page Setup…
ca@valencia: Configura la pàgina…

en: Opens the Page Setup dialog to allow graph printing to be setup
ca@valencia: Obri el diàleg Configureu la pàgina per a permetre establir la impressió de la gràfica

en: Reload the current graph from file
ca@valencia: Torna a carregar la gràfica actual des del fitxer

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ca@valencia: Vi&sualitza

[ctx: Page size]
en: Screen
ca@valencia: Pantalla

[ctx: Page size]
en: Custom
ca@valencia: Personalitzada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Columns:
ca@valencia: Columnes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSpacing)
en: Column spacing:
ca@valencia: Espai entre columnes:

en: Page Preview
ca@valencia: Vista prèvia de la pàgina

en: Page Size & Margins
ca@valencia: Mida de la pàgina i dels marges

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Header
ca@valencia: Capçalera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhFirst)
en: Different header for the first page
ca@valencia: Capçalera diferent per a la primera pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhEvenOdd)
en: Different header for even and odd pages
ca@valencia: Capçalera diferent per a pàgines parelles i senars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Spacing between header and body:
ca@valencia: Espaiat entre la capçalera i el cos:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Footer
ca@valencia: Peu de pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfFirst)
en: Different footer for the first page
ca@valencia: Peu de pàgina diferent per a la primera pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfEvenOdd)
en: Different footer for even and odd pages
ca@valencia: Peu de pàgina diferent per a pàgines parelles i senars

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Spacing between footer and body:
ca@valencia: Espaiat entre el peu de pàgina i el cos:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Footnote/Endnote
ca@valencia: Nota del peu de pàgina/nota final

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Spacing between footnote and body:
ca@valencia: Espaiat entre el peu de pàgina i el cos:

en: Unit:
ca@valencia: Unitat:

en: All values are given in %1.
ca@valencia: Tots els valors es proporcionen en %1.

en: Page Size
ca@valencia: Mida de la pàgina

en: &Size:
ca@valencia: &Mida:

en: &Width:
ca@valencia: A&mplària:

en: &Height:
ca@valencia: A&lçària:

en: Orientation
ca@valencia: Orientació

en: &Portrait
ca@valencia: &Vertical

en: La&ndscape
ca@valencia: &Apaïsada

en: Margins
ca@valencia: Marges

en: Page Layout Problem
ca@valencia: Problema de disseny de la pàgina

en: The page width is smaller than the left and right margins.
ca@valencia: L'amplària de la pàgina és més xicoteta que els marges esquerre i dret.

en: The page height is smaller than the top and bottom margins.
ca@valencia: L'alçària de la pàgina és més xicoteta que els marges inferior i superior.

en: Millimeters (mm)
ca@valencia: mil·límetres (mm)

en: Centimeters (cm)
ca@valencia: centímetres (cm)

en: Decimeters (dm)
ca@valencia: decímetres (dm)

en: Inches (in)
ca@valencia: polzades (in)

en: Pica (pi)
ca@valencia: pica (pi)

en: Didot (dd)
ca@valencia: didot (dd)

en: Cicero (cc)
ca@valencia: Cícero (cc)

en: Points (pt)
ca@valencia: punts (pt)

en: View of the complete graph. Click and drag to move the visible part.
ca@valencia: Vista completa de la gràfica. Cliqueu i arrossegueu per a moure la part visible.

en: <h1>View of the Complete Graph</h1><p>Single clicking somewhere without the red square will move the center of the view to where the mouse was clicked.</p><p>Clicking and dragging within the red square will cause the view to follow the movement.</p>
ca@valencia: <h1>Vista completa de la gràfica</h1><p>Clicant damunt de qualsevol lloc sense el quadrat roig moureu el centre de la vista a on s'ha clicat amb el ratolí.</p><p>Clicant i arrossegant el quadrat roig farà que la vista seguisca el moviment.</p>

en: Print Preview
ca@valencia: Vista prèvia d'impressió

[ctx: Page (number) of (total)]
en: Page %1 of %2
ca@valencia: Pàgina %1 de %2

en: Page %1
ca@valencia: Pàgina %1

en: Print Preview…
ca@valencia: Vista prèvia d'impressió…

en: Font…
ca@valencia: Lletra…

en: Changes font for title text.
ca@valencia: Canvia la lletra del text del títol.

en: <qt><h2>Page Setup for Printing Graph "%1"</h2></qt>
ca@valencia: <qt><h2>Configureu la pàgina per a imprimir la gràfica «%1»</h2></qt>

en: Saves settings for this setup as default.
ca@valencia: Guarda estes opcions de configuració com a valors predeterminats.

en: Adds date and time to the header.
ca@valencia: Afig data i hora a la capçalera.

en: Adds page numbers to the footer.
ca@valencia: Afig els números de pàgina al peu.

en: Adds table borders.
ca@valencia: Afig vores a la taula.

en: Change Page Size and Margins…
ca@valencia: Canvia la mida i els marges de la pàgina…

en: Changes page size and margins.
ca@valencia: Canvia la mida i els marges de la pàgina.

en: Chosen font looks like this
ca@valencia: La lletra escollida es veurà així

en: Portrait
ca@valencia: Vertical

en: Landscape
ca@valencia: Apaïsat

en: margins:
ca@valencia: marges:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pa&ge font:
ca@valencia: Lletra de la pà&gina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Page Size && Margins
ca@valencia: Mida de la pàgina i dels marges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTableBordersCheckbox)
en: Add &borders
ca@valencia: Afig &vores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addDateTimeCheckbox)
en: Add date and time
ca@valencia: Afig data i hora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addPageNumbersCheckbox)
en: Add page numbers
ca@valencia: Afig números de pàgina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Number of pages to fit on
ca@valencia: Nombre de pàgines a què ajustar-se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, naturalSizeRadioButton)
en: &Natural size
ca@valencia: Mida &natural

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fitToOnePageRadioButton)
en: Fit &to one page
ca@valencia: Ajusta &a una pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fitToSeveralPagesRadioButton)
en: F&it to several pages
ca@valencia: Ajusta a d&iverses pàgines

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Horizontally:
ca@valencia: Horitzontalment:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Vertically:
ca@valencia: Verticalment:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maintainAspectCheckBox)
en: Preserve aspect ratio:
ca@valencia: Mantín la relació d'aspecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Related actions:
ca@valencia: Accions relacionades:

en: %1 - Print Preview - %2
ca@valencia: %1 - Imprimix la vista prèvia - %2

en: &Page setup
ca@valencia: Configureu la &pàgina

en: Previous Page
ca@valencia: Pàgina anterior

en: Next Page
ca@valencia: Pàgina següent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default background color:
ca@valencia: Color predeterminat del fons:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Note: this will be overridden if the graph has its own background color
ca@valencia: Nota: Açò es pot substituir si la gràfica té el seu propi color de fons

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, openInExistingWindowMode)
en: Open in existing window
ca@valencia: Obri en una finestra existent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yes)
en: &Yes
ca@valencia: &Sí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: As&k
ca@valencia: &Pregunta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, parsingMode)
en: Parse using:
ca@valencia: Analitza utilitzant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, external)
en: E&xternal command
ca@valencia: Ordre e&xterna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, internal)
en: Internal &library
ca@valencia: Bib&lioteca interna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reloadOnChangeMode)
en: Reload files modified on disk
ca@valencia: Torna a carregar els fitxers modificats al disc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: &Ask
ca@valencia: Pregunt&a

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reopenPreviouslyOpenedFilesMode)
en: Reopen previously opened files
ca@valencia: Torne a obrir els fitxers prèviament oberts
