kgraphviewer - en to el translation catalogue (192 entries)

en: Session Restore
el: Αποκατάσταση συνεδρίας

en: Do you want to reload files from previous session?
el: Επιθυμείτε τη φόρτωση των αρχείων της προηγούμενης συνεδρίας;

en: Unable to start
el: Αδυναμία εκκίνησης

en: Could not find the KGraphViewer part.
el: Δε βρέθηκε το τμήμα KGraphViewer.

en: Closes the current file
el: Κλείνει το τρέχον αρχείο

en: Create a New Vertex
el: Δημιουργία νέας κορυφής

en: Create a New Edge
el: Δημιουργία νέας ακμής

en: Save current graph
el: Αποθήκευση τρέχοντος γράφου

en: Parsing
el: Ανάλυση

en: Reloading
el: Επαναφόρτωση

en: Opening
el: Άνοιγμα

en: Session Management
el: Διαχείριση συνεδριών

en: Add a new attribute
el: Προσθήκη νέας ιδιότητας

en: Remove this attribute
el: Αφαίρεση αυτής της ιδιότητας

en: A Graphviz DOT graph editor by KDE
el: Ένας προβολέας Graphviz DOT γράφων από το KDE

en: Path or URL to scan
el: Διαδρομή ή URL για σάρωση

en: Opening in new window confirmation
el: Επιβεβαίωση ανοίγματος σε νέο παράθυρο

en: A KGraphEditor window is already open, do you want to open the file in it?
el: Ένα παράθυρο KGraphEditor είναι ήδη ανοιχτό, θέλετε να ανοίξετε το αρχείο σε αυτό;

en: Remove this node
el: Αφαίρεση αυτού του κόμβου

note: i18n: ectx: label, entry (reloadOnChangeMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'File modified, do you want to reload it'
el: Η απάντηση στο ερώτημα «Το αρχείο τροποποιήθηκε, θέλετε να επαναφορτωθεί»

note: i18n: ectx: label, entry (parsingMode), group (Notification Messages)
en: To choose whether to parse using an external command (usually dot) or the graphviz library
el: Για την ανάλυση, επιλογή ανάμεσα στη χρήση μιας εξωτερικής εντολής (συνήθως η dot) ή της βιβλιοθήκης graphviz

note: i18n: ectx: label, entry (openInExistingWindowMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'If another window already exist when launching kgraphviewer, should we open in it, open a new window or ask?'
el: Η απάντηση στην ερώτηση 'Αν κάποιο άλλο παράθυρο υπάρχει ήδη ανοιχτό κατά την έναρξη του kgraphviewer, να ανοιχτεί, σε νέο παράθυρο ή να γίνει ερώτηση;'

note: i18n: ectx: label, entry (reopenPreviouslyOpenedFilesMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'Should the files that were opened in previous sessions be reopened at startup?'
el: Η απάντηση στην ερώτηση 'Τα αρχεία που ήταν ανοιχτά σε προηγούμενες συνεδρίες να ανοίξουν κατά την έναρξη;'

note: i18n: ectx: label, entry (birdsEyeViewEnabled), group (Notification Messages)
en: If true, the bird's eye view will be shown if needed.
el: Αν είναι αληθές, η πανοραμική προβολή θα εμφανιστεί αν αυτό χρειαστεί.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviouslyOpenedFiles), group (Notification Messages)
en: The list of files that were opened in past instances of kgraphviewer
el: Η λίστα των αρχείων που ανοίχτηκαν σε προηγούμενες συνεδρίες του kgraphviewer

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
el: Προβολή γραμμής εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (helpToolBar)
en: Help Toolbar
el: Γραμμή βοήθειας

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
el: Επεξεργασία γραμμής εργαλείων

en: Do you want to reload files from the previous session?
el: Επιθυμείτε τη φόρτωση των αρχείων της προηγούμενης συνεδρίας;

[ctx: @action:button]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action:button]
en: Do Not Reload
el: Να μη γίνει επαναφόρτωση

en: Opens a new empty KGraphViewer window.
el: Ανοίγει ένα νέο παράθυρο KGraphViewer

en: Shows the file open dialog to choose a Graphviz DOT file to open.
el: Εμφανίζει το παράθυρο διαλόγου αρχείων για επιλογή ενός Graphviz DOT αρχείου για άνοιγμα.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
el: Αυτό εμφανίζει τα αρχεία που ανοίχτηκαν πρόσφατα και επιτρέπει το εύκολο άνοιγμά τους ξανά.

en: Quits KGraphViewer.
el: Εγκαταλείπει το KGraphViewer.

en: Shows or hides the status bar.
el: Εμφανίζει ή αποκρύπτει τη γραμμή κατάστασης.

en: Toolbar configuration.
el: Διαμόρφωση γραμμής εργαλείων.

en: Main KGraphViewer configuration options.
el: Κύριες επιλογές διαμόρφωσης KGraphViewer.

en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (Appearance)
en: Background color of the graph view.
el: Χρώμα φόντου της προβολής του γράφου.

en: A Graphviz DOT graph viewer
el: Ένας προβολέας Graphviz DOT γράφων

en: Original Author and current maintainer
el: Αρχικός συγγραφέας και τρέχων συντηρητής

en: Contributor
el: Συντελεστής

en: Port to KF5
el: Μεταφορά στο KF5

en: A KGraphViewer window is already open, where do you want to open this file in the existing window?
el: Ένα παράθυρο KGraphViewer είναι ήδη ανοιχτό, πού επιθυμείτε να ανοίξετε αυτό το αρχείο στο παράθυρο;

en: %1 -> %2
    label='%3'
el: %1 -> %2
    ετικέτα='%3'

en: Remove selected edge(s)
el: Αφαίρεση επιλεγμένου άκρου(ων)

en: Remove selected element(s)
el: Αφαίρεση επιλεγμένου στοιχείου(ων)

en: id='%1'
    label='%2'
el: id='%1'
    ετικέτα='%2'

en: Layout process failed
el: Αποτυχία διεργασίας διάταξης

en: Unable to start %1.
el: Αδυναμία εκκίνησης %1.

en: %1 crashed.
el: Το %1 κατέρρευσε.

en: %1 timed out.
el: Λήξη χρονικού ορίου του %1.

en: Was not able to write data to the %1 process.
el: Αδυναμία εγγραφής δεδομένων στη διεργασία '%1'.

en: Was not able to read data from the %1 process.
el: Αδυναμία ανάγνωσης δεδομένων από τη διεργασία '%1'.

en: Unknown error running %1.
el: Άγνωστο σφάλμα κατά την εκτέλεση του %1.

en: Layout the graph using the dot program.
el: Διάταξη του γράφου με τη χρήση του προγράμματος dot.

en: Layout the graph using the neato program.
el: Διάταξη του γράφου με τη χρήση του προγράμματος neato.

en: Layout the graph using the twopi program.
el: Διάταξη του γράφου με τη χρήση του προγράμματος twopi.

en: Layout the graph using the fdp program.
el: Διάταξη του γράφου με τη χρήση του προγράμματος fdp.

en: Layout the graph using the circo program.
el: Διάταξη του γράφου με τη χρήση του προγράμματος circo.

en: Choose a Graphviz layout algorithm or edit your own one.
el: Επιλέξτε έναν αλγόριθμο διάταξης Graphviz ή επεξεργαστείτε τον δικό σας.

en: Choose a Graphviz layout algorithm or type in your own command that will generate a graph in the xdot format on its standard output. For example, to manually specify the <tt>G</tt> option to the dot command, type in: <tt>dot -Gname=MyGraphName -Txdot </tt>
el: Επιλέξτε έναν αλγόριθμο διάταξης Graphviz ή πληκτρολογήστε τη δική σας εντολή που θα δημιουργεί έναν γράφο σε μορφή xdot στην τυπική έξοδό της. Για παράδειγμα, για το χειροκίνητο καθορισμό της επιλογής <tt>G</tt> στην εντολή dot, πληκτρολογήστε: <tt>dot -Gname=MyGraphName -Txdot </tt>

[ctx: @title:menu]
en: Export Graph
el: Εξαγωγή γράφου

en: Allows the graph to be exported in another format.
el: Επιτρέπει την εξαγωγή του γράφου σε άλλη μορφή.

en: Use the Export Graph menu to export the graph in another format. There is currently only one export format supported: as a PNG image.
el: Χρησιμοποιήστε το μενού εξαγωγής γράφου για τη μετατροπή του σε άλλη μορφή. Αυτή τη στιγμή υπάρχει υποστήριξη μόνο για τη μορφή: ως εικόνα PNG.

[ctx: @action:inmenu]
en: As Image…
el: Ως εικόνα…

en: Export the graph to an image file.
el: Εξαγωγή γράφου σε αρχείο εικόνας.

en: Zoom in by 10% on the currently viewed graph
el: Μεγέθυνση κατά 10% στον τρέχοντα προβαλλόμενο γράφο

en: Zoom out by 10% from the currently viewed graph
el: Σμίκρυνση κατά 10% στον τρέχοντα προβαλλόμενο γράφο

[ctx: @option:check]
en: Enable Bird's-Eye View
el: Ενεργοποίηση πανοραμικής προβολής

en: Enables or disables the Bird's-eye View
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της πανοραμικής προβολής

en: Allows the Bird's-eye View to be setup.
el: Ρύθμιση της πανοραμικής προβολής.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Top Left
el: Πάνω αριστερά

en: Puts the Bird's-eye View in the top-left corner.
el: Τοποθέτηση της πανοραμικής προβολής στην πάνω αριστερή γωνία.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Top Right
el: Πάνω δεξιά

en: Puts the Bird's-eye View in the top-right corner.
el: Τοποθέτηση της πανοραμικής προβολής στην πάνω δεξιά γωνία.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Bottom Left
el: Κάτω αριστερά

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-left corner.
el: Τοποθέτηση της πανοραμικής προβολής στην κάτω αριστερή γωνία.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Bottom Right
el: Κάτω δεξιά

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-right corner.
el: Τοποθέτηση της πανοραμικής προβολής στην κάτω δεξιά γωνία.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Let KGraphViewer automatically choose the position of the Bird's-eye View.
el: Αυτόματη επιλογή από το KGraphViewer της θέσης της πανοραμικής προβολής.

[ctx: @title:menu]
en: Layout
el: Διάταξη

[ctx: @action:inmenu]
en: Specify Layout Command…
el: Καθορίστε εντολή διάταξης…

en: Specify yourself the layout command to use. Given a dot file, it should produce an xdot file on its standard output.
el: Επιλέξτε την εντολή διάταξης που θα χρησιμοποιηθεί. Δίνοντας ένα αρχείο dot,
    θα πρέπει να παραχθεί ένα αρχείο xdot στην τυπική έξοδο.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Layout Command to Default
el: Επαναφορά εντολής στην προκαθορισμένη τιμή

en: Resets the layout command to use to the default depending on the graph type (directed or not).
el: Επαναφορά της εντολής διάταξης στα προκαθορισμένα ανάλογα με τον τύπο γράφου (με κατεύθυνση ή όχι).

en: Select file
el: Επιλογή αρχείου

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer
el: Εξαγωγή SVG γράφου από το KGraphViewer

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer.
el: Εξαγωγή SVG γράφου από το KGraphViewer.

en: <h1>Graphviz DOT format graph visualization</h1><p>If the graph is larger than the widget area, an overview panner is shown in one edge. Choose through the context menu if the optimal position of this overview should be automatically computed or put it where you want.</p><h2>How to work with it?</h2><ul><li>To move the graph, you can:  <ul>    <li>click & drag it</li>    <li>use the elevators</li>    <li>press the arrows keys</li>    <li>click somewhere in the panner view</li>    <li>use the mouse wheel (up and down with no modifier, left and right with the <Alt> key pressed)</li>    <li>or click & drag the panner view</li>  </ul></li><li>To zoom, you can either use the zoom in and zoom out toolbar buttons, or click on the <Shift> key while rolling your mouse wheel.</li><li>Try the contextual menu (usually by right-clicking) to discover other possibilities.</li><li>Try the <tt>Print preview</tt> or the <tt>Page setup</tt> buttons to explore the printing options.</li></ul>
el: <h1>Γραφική αναπαράσταση της μορφής Graphviz DOT</h1><p>Αν ο γράφος είναι μεγαλύτερος της επιφάνειας του γραφικού συστατικού, θα εμφανιστεί στο άκρο ένα σημείο πανοραμικής κίνησης. Επιλέξτε από το σχετικό μενού αν θα γίνει αυτόματος υπολογισμός της βέλτιστης θέσης της πανοραμικής εμφάνισης ή τοποθετήστε την στο σημείο που επιθυμείτε.</p><h2>Τρόπος λειτουργίας:</h2><ul><li>Για τη μετακίνηση του γράφου, μπορείτε:  <ul>    <li>να κάνετε κλικ & σύρσιμο </li>    <li>να χρησιμοποιήσετε τους ανυψωτές</li>    <li>να πιέσετε τα βέλη στο πληκτρολόγιο</li>    <li>να κάνετε κλικ σε ένα σημείο της πανοραμικής προβολής</li>    <li>να χρησιμοποιήσετε το ροδάκι του ποντικιού (πάνω και κάτω χωρίς πλήκτρο τροποποιητή, αριστερά και δεξιά με το πλήκτρο <Alt> πιεσμένο)</li>    <li>ή να κάνετε κλικ & να σύρετε την πανοραμική προβολή</li>  </ul></li><li>Για εστίαση, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα κουμπιά της γραμμής εργαλείων μεγέθυνσης και σμίκρυνσης ή να πιέσετε το πλήκτρο <Shift> ενώ κινείτε το ροδάκι του ποντικιού.</li><li>Δείτε το σχετικό μενού (συνήθως με δεξί κλικ) για να ανακαλύψετε και άλλες δυνατότητες.</li><li>Δοκιμάστε την<tt>Προεπισκόπηση εκτύπωσης</tt> ή τη <tt>Ρύθμιση σελίδας</tt> για τις διαθέσιμες επιλογές εκτύπωσης.</li></ul>

en: no graph loaded
el: Δεν φορτώθηκε γράφος

en: graph %1 is getting loaded...
el: Ο γράφος %1 φορτώνεται...

en: error parsing file %1
el: σφάλμα κατά την ανάλυση του αρχείου %1

en: Reload Confirmation
el: Επιβεβαίωση επαναφόρτωσης

en: The file %1 has been modified on disk.
    Do you want to reload it?
el: Το αρχείο %1 έχει τροποποιηθεί στο δίσκο.
    Επιθυμείτε την επαναφόρτωση του;

en: Layout Command
el: Εντολή διάταξης

en: Specify here the command that will be used to layout the graph.
    The command MUST write its results on stdout in xdot format.
el: Καθορίστε εδώ την εντολή διάταξης του γράφου.
    Η εντολή θα πρέπει να γράφει τα αποτελέσματά της στο stdout σε μορφή xdot.

en: Failed to open %1
el: Αποτυχία ανοίγματος %1

en: Print the graph using current page setup settings
el: Εκτύπωση του γράφου με χρήση ρυθμίσεων της τρέχουσας σελίδας

en: Open the print preview window
el: Άνοιγμα παραθύρου προεπισκόπησης εκτύπωσης

[ctx: @action:inmenu]
en: Page Setup…
el: Ρύθμιση σελίδας…

en: Opens the Page Setup dialog to allow graph printing to be setup
el: Άνοιγμα του διαλόγου ρύθμισης σελίδας για την εκτύπωση του γράφου

en: Reload the current graph from file
el: Επαναφόρτωση του τρέχοντος γράφου από αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

[ctx: Page size]
en: Screen
el: Οθόνη

[ctx: Page size]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Columns:
el: Στήλες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSpacing)
en: Column spacing:
el: Διάστιχο στηλών:

en: Page Preview
el: Προεπισκόπηση σελίδας

en: Page Size & Margins
el: Μέγεθος σελίδας & περιθώρια

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Header
el: Κεφαλίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhFirst)
en: Different header for the first page
el: Διαφορετική κεφαλίδα για την πρώτη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhEvenOdd)
en: Different header for even and odd pages
el: Διαφορετική κεφαλίδα για μονές και ζυγές σελίδες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Spacing between header and body:
el: Απόσταση μεταξύ κεφαλίδας και σώματος:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Footer
el: Υποσέλιδο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfFirst)
en: Different footer for the first page
el: Διαφορετικό υποσέλιδο για την πρώτη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfEvenOdd)
en: Different footer for even and odd pages
el: Διαφορετικό υποσέλιδο για μονές και ζυγές σελίδες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Spacing between footer and body:
el: Απόσταση μεταξύ υποσέλιδου και σώματος:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Footnote/Endnote
el: Υποσημείωση/σημείωση τέλους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Spacing between footnote and body:
el: Απόσταση μεταξύ υποσημείωσης και σώματος:

en: Unit:
el: Μονάδα:

en: All values are given in %1.
el: Όλες οι τιμές δίνονται σε %1.

en: Page Size
el: Μέγεθος σελίδας

en: &Size:
el: &Μέγεθος:

en: &Width:
el: &Πλάτος:

en: &Height:
el: Ύ&ψος:

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: &Portrait
el: &Πορτραίτο

en: La&ndscape
el: &Τοπίο

en: Margins
el: Περιθώρια

en: Page Layout Problem
el: Πρόβλημα διάταξης σελίδας

en: The page width is smaller than the left and right margins.
el: Το πλάτος της σελίδας είναι μικρότερο από τα αριστερά και δεξιά περιθώρια.

en: The page height is smaller than the top and bottom margins.
el: Το ύψος της σελίδας είναι μικρότερο από τα πάνω και κάτω περιθώρια.

en: Millimeters (mm)
el: Χιλιοστά (mm)

en: Centimeters (cm)
el: Εκατοστά (cm)

en: Decimeters (dm)
el: Δέκατα (dm)

en: Inches (in)
el: Ίντσες (in)

en: Pica (pi)
el: Πίκα (pi)

en: Didot (dd)
el: Ντίντοτ (dd)

en: Cicero (cc)
el: Σίσερο (cc)

en: Points (pt)
el: Σημεία (pt)

en: Error.
el: Σφάλμα.

en: View of the complete graph. Click and drag to move the visible part.
el: Προβολή του πλήρους γράφου. Κάντε κλικ και σύρετε για να μετακινήσετε το ορατό τμήμα.

en: <h1>View of the Complete Graph</h1><p>Single clicking somewhere without the red square will move the center of the view to where the mouse was clicked.</p><p>Clicking and dragging within the red square will cause the view to follow the movement.</p>
el: <h1>Προβολή του πλήρους γράφου</h1><p>Με απλό κλικ σε θέση εκτός του κόκκινου τετράγωνου θα γίνει μετακίνηση του κέντρου της προβολής στο σημείο αυτό.</p><p>Κάνοντας κλικ με σύρσιμο του ποντικιού μέσα στο κόκκινο τετράγωνο η προβολή θα ακολουθεί την κίνηση του ποντικιού.</p>

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

[ctx: Page (number) of (total)]
en: Page %1 of %2
el: Σελίδα %1 από %2

en: Page %1
el: Σελίδα %1

en: Print Preview...
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης...

en: Font...
el: Γραμματοσειρά...

en: Changes font for title text.
el: Τροποποίηση γραμματοσειράς για το κείμενο τίτλου.

en: <qt><h2>Page Setup for Printing Graph "%1"</h2></qt>
el: <qt><h2>Ρυθμίσεις σελίδας για την εκτύπωση του γράφου "%1"</h2></qt>

en: Saves settings for this setup as default.
el: Αποθήκευση επιλογών για αυτή τη ρύθμιση ως προκαθορισμένες.

en: Adds date and time to the header.
el: Προσθέτει ημερομηνία και ώρα στην κεφαλίδα.

en: Adds page numbers to the footer.
el: Προσθέτει αριθμούς σελίδας στο υποσέλιδο.

en: Adds table borders.
el: Προσθέτει περιγράμματα πίνακα.

en: Change Page Size and Margins...
el: Αλλαγή μεγέθους σελίδας και περιθωρίων...

en: Changes page size and margins.
el: Τροποποιεί το μέγεθος σελίδας και τα περιθώρια.

en: Chosen font looks like this
el: Η επιλεγμένη γραμματοσειρά έχει αυτήν τη μορφή

en: Portrait
el: Πορτραίτο

en: Landscape
el: Τοπίο

en: margins:
el: περιθώρια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pa&ge font:
el: &Γραμματοσειρά σελίδας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Page Size && Margins
el: Μέγεθος σελίδας && περιθώρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTableBordersCheckbox)
en: Add &borders
el: Προσθήκη &περιγραμμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addDateTimeCheckbox)
en: Add date and time
el: Προσθήκη ημερομηνίας και ώρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addPageNumbersCheckbox)
en: Add page numbers
el: Προσθήκη αριθμών σελίδας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Number of pages to fit on
el: Αριθμός σελίδων που θα προσαρμοστούν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, naturalSizeRadioButton)
en: &Natural size
el: &Φυσικό μέγεθος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fitToOnePageRadioButton)
en: Fit &to one page
el: Προσαρμογή &σε μια σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fitToSeveralPagesRadioButton)
en: F&it to several pages
el: Π&ροσαρμογή σε πολλές σελίδες

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Horizontally:
el: Οριζόντια:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Vertically:
el: Κατακόρυφα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Related actions:
el: Σχετιζόμενες ενέργειες:

en: %1 - Print Preview - %2
el: %1 - Προεπισκόπηση εκτύπωσης - %2

en: &Page setup
el: &Ρύθμιση σελίδας

en: Previous Page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next Page
el: Επόμενη σελίδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default background color:
el: Προκαθορισμένο χρώμα φόντου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Note: this will be overridden if the graph has its own background color
el: Σημείωση: αυτό θα αγνοηθεί αν ο γράφος έχει το δικό του χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, openInExistingWindowMode)
en: Open in existing window
el: Άνοιγμα στο υπάρχον παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yes)
en: &Yes
el: Ν&αι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, no)
en: &No
el: Ό&χι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: As&k
el: &Ερώτηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, parsingMode)
en: Parse using:
el: Ανάλυση με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, external)
en: E&xternal command
el: Ε&ξωτερική εντολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, internal)
en: Internal &library
el: Εσωτερική βιβ&λιοθήκη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reloadOnChangeMode)
en: Reload files modified on disk
el: Επαναφόρτωση τροποποιημένων αρχείων στο δίσκο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: &Ask
el: &Ερώτηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reopenPreviouslyOpenedFilesMode)
en: Reopen previously opened files
el: Άνοιγμα προηγούμενων ανοιχτών αρχείων
