kgraphviewer - en to ro translation catalogue (147 entries)

en: Session Restore
ro: Restaurare sesiune

en: Do you want to reload files from previous session?
ro: Doriți să reîncărcați fișierele din sesiunea precedentă?

en: Could not find the KGraphViewer part.
ro: Nu s-a găsit componenta KGraphViewer.

en: Create a New Vertex
ro: Creează un vîrf nou

en: Create a New Edge
ro: Creează muchie nouă

en: Parsing
ro: Analizare

en: Reloading
ro: Reîncărcare

en: Opening
ro: Deschidere

en: Session Management
ro: Gestiunea sesiunii

en: Add a new attribute
ro: Adaugă un atribut nou

en: Remove this attribute
ro: Înlătură acest atribut

en: Opening in new window confirmation
ro: Confirmarea deschiderii în fereastră nouă

en: Remove this node
ro: Înlătură acest nod

note: i18n: ectx: label, entry (reloadOnChangeMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'File modified, do you want to reload it'
ro: Răspunsul la întrebarea „Fișier modificat, doriți să-l reîncărcați”

note: i18n: ectx: label, entry (parsingMode), group (Notification Messages)
en: To choose whether to parse using an external command (usually dot) or the graphviz library
ro: Pentru a alege dacă se analizează cu o comandă externă (de obicei dot) sau cu biblioteca graphviz

note: i18n: ectx: label, entry (openInExistingWindowMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'If another window already exist when launching kgraphviewer, should we open in it, open a new window or ask?'
ro: Răspunsul la întrebarea „Dacă există deja o altă fereastră la lansarea KGraphViewer, va trebui deschis în ea, deschis în altă fereastră sau se întreabă?”

note: i18n: ectx: label, entry (reopenPreviouslyOpenedFilesMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'Should the files that were opened in previous sessions be reopened at startup?'
ro: Răspunsul la întrebarea „Ar trebui redeschise la pornire fișierele deschise în sesiunile precedente?”

note: i18n: ectx: label, entry (birdsEyeViewEnabled), group (Notification Messages)
en: If true, the bird's eye view will be shown if needed.
ro: Dacă da, vederea de ansamblu va fi afișată dacă este nevoie.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviouslyOpenedFiles), group (Notification Messages)
en: The list of files that were opened in past instances of kgraphviewer
ro: Lista fișierelor care au fost deschise în sesiunile KGraphViewer precedente

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
ro: Bara de vizualizare

note: i18n: ectx: ToolBar (helpToolBar)
en: Help Toolbar
ro: Bara de ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
ro: Bara de editare

en: Do you want to reload files from the previous session?
ro: Doriți să reîncărcați fișierele din sesiunea precedentă?

en: Opens a new empty KGraphViewer window.
ro: Deschide o nouă fereastră KGraphViewer goală.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
ro: Afișează fișierele deschise recent și vă permite redeschiderea lor facilă.

en: Quits KGraphViewer.
ro: Părăsire KGraphViewer.

en: Shows or hides the status bar.
ro: Arată sau ascunde bara de stare.

en: Toolbar configuration.
ro: Configurația barei de unelte.

en: Main KGraphViewer configuration options.
ro: Opțiunile principale de configurare KGraphViewer.

en: Appearance
ro: Aspect

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (Appearance)
en: Background color of the graph view.
ro: Culoarea de fundal a vederii grafului.

en: Original Author and current maintainer
ro: Autorul original și menținătorul actual

en: Contributor
ro: Contribuitor

en: %1 -> %2
    label='%3'
ro: %1 -> %2
    etichetă=„%3”

en: Remove selected edge(s)
ro: Înlătură marginile selectate

en: Remove selected element(s)
ro: Înlătură elementele selectate

en: id='%1'
    label='%2'
ro: id=„%1”
    etichetă=„%2”

en: Layout process failed
ro: Procesul de reprezentare a eșuat

en: Unable to start %1.
ro: Nu se poate porni %1.

en: %1 crashed.
ro: %1 a eșuat.

en: %1 timed out.
ro: %1 a expirat.

en: Was not able to write data to the %1 process.
ro: Nu a putut scrie date în procesul %1.

en: Was not able to read data from the %1 process.
ro: Nu a putut citi date din procesul %1.

en: Unknown error running %1.
ro: Eroare necunoscută la rularea %1.

en: Layout the graph using the dot program.
ro: Se reprezintă graful au ajutorul programului Dot.

en: Layout the graph using the neato program.
ro: Se reprezintă graful au ajutorul programului Neato.

en: Layout the graph using the twopi program.
ro: Se reprezintă graful au ajutorul programului Twopi.

en: Layout the graph using the fdp program.
ro: Se reprezintă graful au ajutorul programului Fdp.

en: Layout the graph using the circo program.
ro: Se reprezintă graful au ajutorul programului Circo.

en: Allows the graph to be exported in another format.
ro: Permite grafului să fie exportat în alt format.

en: Use the Export Graph menu to export the graph in another format. There is currently only one export format supported: as a PNG image.
ro: Utilizați meniul „Exportă graful” pentru a exporta graful în alt format. În prezent este suportat numai un singur format de export: ca imagine PNG.

en: Export the graph to an image file.
ro: Exportă graful într-un fișier imagine.

en: Zoom in by 10% on the currently viewed graph
ro: Mărește cu 10% vizualizarea grafului curent

en: Zoom out by 10% from the currently viewed graph
ro: Micșorează cu 10% vizualizarea grafului curent

en: Enables or disables the Bird's-eye View
ro: Activează sau dezactivează vederea de ansamblu

en: Allows the Bird's-eye View to be setup.
ro: Permite configurarea vederii de ansamblu.

en: Puts the Bird's-eye View in the top-left corner.
ro: Pune vederea de ansamblu în colțul din stînga sus.

en: Puts the Bird's-eye View in the top-right corner.
ro: Pune vederea de ansamblu în colțul din dreapta sus.

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-left corner.
ro: Pune vederea de ansamblu în colțul din stînga jos.

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-right corner.
ro: Pune vederea de ansamblu în colțul din dreapta jos.

en: Let KGraphViewer automatically choose the position of the Bird's-eye View.
ro: Permite lui KGraphViewer să aleagă automat poziția vederii de ansamblu.

en: Specify yourself the layout command to use. Given a dot file, it should produce an xdot file on its standard output.
ro: Specificați comanda de reprezentare ce va fi utilizată. Pentru un fișier dot, va trebui să producă un fișier xdot la ieșirea standard.

en: Resets the layout command to use to the default depending on the graph type (directed or not).
ro: Reinițializează comanda de reprezentare pentru a utiliza parametrii impliciți în funcție de tipul grafului (orientat sau nu).

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer
ro: Graf SVG generat de KGraphViewer

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer.
ro: Graf SVG generat de KGraphViewer.

en: no graph loaded
ro: nici un graf încărcat

en: graph %1 is getting loaded...
ro: se încarcă graful %1...

en: error parsing file %1
ro: eroare la analizarea fișierului %1

en: Reload Confirmation
ro: Confirmare reîncărcare

en: The file %1 has been modified on disk.
    Do you want to reload it?
ro: Fișierul %1 a fost modificat pe disc.
    Doriți să-l reîncărcați?

en: Layout Command
ro: Comanda de reprezentare

en: Specify here the command that will be used to layout the graph.
    The command MUST write its results on stdout in xdot format.
ro: Specificați aici comanda ce va fi utilizată pentru reprezentarea grafului.
    Comanda TREBUIE să scrie rezultatele la ieșirea standard în formatul xdot.

en: Print the graph using current page setup settings
ro: Tipărește graful utilizînd parametrii de pagină actuali

en: Open the print preview window
ro: Deschide fereastra de previzualizare a tipăririi

en: Opens the Page Setup dialog to allow graph printing to be setup
ro: Deschide căsuța de dialog de configurare a paginii pentru a permite configurarea tipăririi grafului

en: Reload the current graph from file
ro: Reîncarcă graful curent din fișier

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

[ctx: Page size]
en: Screen
ro: Ecran

[ctx: Page size]
en: Custom
ro: Personalizat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Columns:
ro: Coloane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSpacing)
en: Column spacing:
ro: Spațiere coloane:

en: Page Preview
ro: Previzualizare pagină

en: Page Size & Margins
ro: Dimensiune pagină și margini

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Header
ro: Antet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhFirst)
en: Different header for the first page
ro: Antet diferit pentru prima pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhEvenOdd)
en: Different header for even and odd pages
ro: Antete diferite pentru paginile pare și impare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Spacing between header and body:
ro: Spațiere între antet și corp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Footer
ro: Subsol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfFirst)
en: Different footer for the first page
ro: Subsoluri diferite pentru prima pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfEvenOdd)
en: Different footer for even and odd pages
ro: Subsoluri diferite pentru paginile pare și impare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Spacing between footer and body:
ro: Spațiere între subsol și corp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Footnote/Endnote
ro: Notă finală/de pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Spacing between footnote and body:
ro: Spațiere între nota de pagină și corp:

en: Unit:
ro: Unitate:

en: All values are given in %1.
ro: Toate valorile sînt date în %1.

en: Page Size
ro: Dimensiune pagină

en: &Size:
ro: Dimen&siune:

en: &Width:
ro: &Lățime:

en: &Height:
ro: Î&nălțime:

en: Orientation
ro: Orientare

en: &Portrait
ro: &Portret

en: La&ndscape
ro: Peisaj

en: Margins
ro: Margini

en: Page Layout Problem
ro: Probleme cu amplasarea în pagină

en: The page width is smaller than the left and right margins.
ro: Lățimea acestei pagini este mai mică decît marginea stîngă și dreaptă.

en: The page height is smaller than the top and bottom margins.
ro: Înălțimea paginii este mai mică decît marginea de sus și de jos.

en: Millimeters (mm)
ro: Milimetri (mm)

en: Centimeters (cm)
ro: Centimetri (cm)

en: Decimeters (dm)
ro: Decimetri (dm)

en: Inches (in)
ro: Țoli (in)

en: Points (pt)
ro: Puncte (pt)

en: Error.
ro: Eroare.

en: View of the complete graph. Click and drag to move the visible part.
ro: Vizualizarea grafului complet. Apăsați și trageți pentru a muta partea vizibilă.

en: <h1>View of the Complete Graph</h1><p>Single clicking somewhere without the red square will move the center of the view to where the mouse was clicked.</p><p>Clicking and dragging within the red square will cause the view to follow the movement.</p>
ro: <h1>Vederea integrală a grafului</h1><p>Dacă faceți clic în afara pătratului roșu, centrul vederii va fi mutat acolo unde ați făcut clic.</p><p>Dacă faceți clic și trageți în pătratul roșu, vederea va urma mișcarea.</p>

en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

[ctx: Page (number) of (total)]
en: Page %1 of %2
ro: Pagina %1 din %2

en: Page %1
ro: Pagina %1

en: Print Preview...
ro: Previzualizare tipărire...

en: Changes font for title text.
ro: Schimbă fontul pentru textul titlului.

en: <qt><h2>Page Setup for Printing Graph "%1"</h2></qt>
ro: <qt><h2>Parametrii paginii pentru tipărirea grafului „%1”</h2></qt>

en: Saves settings for this setup as default.
ro: Salvează parametrii acestei configurări ca impliciți.

en: Adds date and time to the header.
ro: Adaugă data și ora în antet.

en: Adds page numbers to the footer.
ro: Adaugă numărul paginii la subsol.

en: Adds table borders.
ro: Adaugă chenar tabelului.

en: Changes page size and margins.
ro: Modifică dimensiunea paginii și marginile.

en: Chosen font looks like this
ro: Fontul ales arată așa

en: Portrait
ro: Portret

en: Landscape
ro: Peisaj

en: margins:
ro: margini:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Page Size && Margins
ro: Mărimea și chenarul paginii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTableBordersCheckbox)
en: Add &borders
ro: Adaugă chenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addDateTimeCheckbox)
en: Add date and time
ro: Adaugă dată și oră

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addPageNumbersCheckbox)
en: Add page numbers
ro: Adaugă numere paginilor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Number of pages to fit on
ro: În cîte pagini să se încadreze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Related actions:
ro: Acțiuni similare:

en: %1 - Print Preview - %2
ro: %1 - Previzualizare tipărire - %2

en: &Page setup
ro: &Parametri pagină

en: Previous Page
ro: Pagina precedentă

en: Next Page
ro: Pagina următoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default background color:
ro: Culoarea de fundal implicită:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, openInExistingWindowMode)
en: Open in existing window
ro: Deschide în fereastra existentă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yes)
en: &Yes
ro: &Da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: As&k
ro: În&treabă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, parsingMode)
en: Parse using:
ro: Analizează utilizînd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reloadOnChangeMode)
en: Reload files modified on disk
ro: Reîncarcă fișierele modificate pe disc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reopenPreviouslyOpenedFilesMode)
en: Reopen previously opened files
ro: Redeschide fișierele deschise anterior
