kgraphviewer - en to sv translation catalogue (195 entries)

en: Session Restore
sv: Sessionsåterställning

en: Do you want to reload files from previous session?
sv: Vill du ladda om filer från föregående session?

en: Unable to start
sv: Kunde inte starta

en: Could not find the KGraphViewer part.
sv: Kunde inte hitta Kgraphviewer-delprogram.

en: Closes the current file
sv: Stänger nuvarande fil

en: Create a New Vertex
sv: Skapa ett nytt vertex

en: Create a New Edge
sv: Skapa en ny kant

en: Save current graph
sv: Spara nuvarande graf

en: Parsing
sv: Tolkning

en: Reloading
sv: Uppdatering

en: Opening
sv: Öppna

en: Session Management
sv: Sessionshantering

en: Add a new attribute
sv: Lägg till ny egenskap

en: Remove this attribute
sv: Ta bort egenskap

en: KGraphEditor
sv: Kgrapheditor

en: A Graphviz DOT graph editor by KDE
sv: Visning av Graphviz dot-grafer av KDE

en: Path or URL to scan
sv: Sökväg eller webbadress att söka igenom

en: [url]
sv: [webbadress]

en: Opening in new window confirmation
sv: Bekräfta öppna i ett nytt fönster

en: A KGraphEditor window is already open, do you want to open the file in it?
sv: Ett fönster i Kgrapheditor är redan öppet, var vill du öppna filen i det?

en: Remove this node
sv: Ta bort nod

note: i18n: ectx: label, entry (reloadOnChangeMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'File modified, do you want to reload it'
sv: Svaret på frågan 'Filen ändrad, vill du ladda om den'

note: i18n: ectx: label, entry (parsingMode), group (Notification Messages)
en: To choose whether to parse using an external command (usually dot) or the graphviz library
sv: För att välja om tolkning ska göras med användning av ett externt kommando (oftast dot) eller graphviz-biblioteket

note: i18n: ectx: label, entry (openInExistingWindowMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'If another window already exist when launching kgraphviewer, should we open in it, open a new window or ask?'
sv: Svaret på frågan 'Om ett annat fönster redan finns när Kgraphviewer startas, ska det användas, ska ett nytt fönster öppnas, eller ska en fråga ställas?'

note: i18n: ectx: label, entry (reopenPreviouslyOpenedFilesMode), group (Notification Messages)
en: The answer to the question 'Should the files that were opened in previous sessions be reopened at startup?'
sv: Svaret på frågan 'Ska filerna som öppnades i tidigare sessioner öppnas igen vid start?'

note: i18n: ectx: label, entry (birdsEyeViewEnabled), group (Notification Messages)
en: If true, the bird's eye view will be shown if needed.
sv: Om sant, visas översiktsvyn om det behövs.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviouslyOpenedFiles), group (Notification Messages)
en: The list of files that were opened in past instances of kgraphviewer
sv: Listan med filer som öppnades i tidigare instanser av Kgraphviewer

note: i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar)
en: View Toolbar
sv: Vyverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (helpToolBar)
en: Help Toolbar
sv: Hjälpverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
sv: Redigeringsverktygsrad

en: Do you want to reload files from the previous session?
sv: Vill du ladda om filer från föregående session?

[ctx: @action:button]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button]
en: Do Not Reload
sv: Uppdatera inte

en: Opens a new empty KGraphViewer window.
sv: Öppnar ett nytt tomt fönster i Kgraphviewer

en: Shows the file open dialog to choose a Graphviz DOT file to open.
sv: Visar filöppningsdialogrutan för att välja en Graphviz dot-fil att öppna.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
sv: Det här listar filer som du senast öppnade, och låter dig enkelt öppna dem igen.

en: Quits KGraphViewer.
sv: Avslutar Kgraphviewer.

en: Shows or hides the status bar.
sv: Visar eller döljer statusraden.

en: Toolbar configuration.
sv: Inställning av verktygsrader.

en: Main KGraphViewer configuration options.
sv: Kgraphviewer huvudinställningar.

en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundColor), group (Appearance)
en: Background color of the graph view.
sv: Bakgrundsfärg för diagramvyn.

en: KGraphViewer
sv: Kgraphviewer

en: A Graphviz DOT graph viewer
sv: Visning av Graphviz dot-grafer

en: (C) 2005-2010 Gaël de Chalendar
sv: © 2005-2010 Gaël de Chalendar

en: Original Author and current maintainer
sv: Ursprunglig upphovsman och nuvarande underhåll

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

en: Port to KF5
sv: Konvertering till KF5

en: A KGraphViewer window is already open, where do you want to open this file in the existing window?
sv: Ett fönster i Kgraphviewer är redan öppet. Var i det befintliga fönstret vill du öppna den här filen?

en: %1 -> %2
    label='%3'
sv: %1 -> %2
    etikett='%3'

en: Remove selected edge(s)
sv: Ta bort markerad(e) kant(er)

en: Remove selected element(s)
sv: Ta bort markerade element

en: id='%1'
    label='%2'
sv: id='%1'
    etikett='%2'

en: Layout process failed
sv: Layoutprocessen misslyckades.

en: Unable to start %1.
sv: Kunde inte starta %1.

en: %1 crashed.
sv: %1 kraschade.

en: %1 timed out.
sv: Tidsgräns gick ut för %1.

en: Was not able to write data to the %1 process.
sv: Kunde inte läsa skriva data till processen %1.

en: Was not able to read data from the %1 process.
sv: Kunde inte läsa data från processen %1.

en: Unknown error running %1.
sv: Okänt fel vid körning av %1.

[ctx: @title:menu]
en: Layout Algorithm
sv: Layoutalgoritm

en: Layout the graph using the dot program.
sv: Gör layout av grafen med programmet dot.

en: Layout the graph using the neato program.
sv: Gör layout av grafen med programmet neato.

en: Layout the graph using the twopi program.
sv: Gör layout av grafen med programmet twopi.

en: Layout the graph using the fdp program.
sv: Gör layout av grafen med programmet fdp.

en: Layout the graph using the circo program.
sv: Gör layout av grafen med programmet circo.

en: Choose a Graphviz layout algorithm or edit your own one.
sv: Välj en Graphviz layoutalgoritm eller redigera din egen.

en: Choose a Graphviz layout algorithm or type in your own command that will generate a graph in the xdot format on its standard output. For example, to manually specify the <tt>G</tt> option to the dot command, type in: <tt>dot -Gname=MyGraphName -Txdot </tt>
sv: Välj en Graphviz layoutalgoritm eller skriv in ditt eget kommando som skapar en graf med xdot-format på standardutmatningen. För att exempelvis manuellt ange väljaren <tt>G</tt> till dot-kommandot, skriv in: <tt>dot -Gname=Mitt_grafnamn -Txdot </tt>

[ctx: @title:menu]
en: Export Graph
sv: Exportera graf

en: Allows the graph to be exported in another format.
sv: Möjliggör export av grafen till ett annat format.

en: Use the Export Graph menu to export the graph in another format. There is currently only one export format supported: as a PNG image.
sv: Använd menyn Exportera graf för att exportera grafen till ett annat format. För närvarande stöds bara ett exportformat: som en PNG-bild.

[ctx: @action:inmenu]
en: As Image…
sv: Som bild...

en: Export the graph to an image file.
sv: Exportera grafen till en bildfil.

en: Zoom in by 10% on the currently viewed graph
sv: Zooma in 10 % i grafen som för närvarande visas

en: Zoom out by 10% from the currently viewed graph
sv: Zooma ut 10 % i grafen som för närvarande visas

[ctx: @option:check]
en: Enable Bird's-Eye View
sv: Aktivera översiktsvy

en: Enables or disables the Bird's-eye View
sv: Aktiverar eller inaktiverar översiktsvyn

[ctx: @title:menu]
en: Bird's-Eye View Position
sv: Översiktsvyns position

en: Allows the Bird's-eye View to be setup.
sv: Gör det möjligt att ställa in översiktsvyn.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Top Left
sv: Uppe till vänster

en: Puts the Bird's-eye View in the top-left corner.
sv: Placerar översiktsvyn i hörnet längst upp till vänster.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Top Right
sv: Uppe till höger

en: Puts the Bird's-eye View in the top-right corner.
sv: Placerar översiktsvyn i hörnet längst upp till höger.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Bottom Left
sv: Nere till vänster

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-left corner.
sv: Placerar översiktsvyn i hörnet längst ner till vänster.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Bottom Right
sv: Nere till höger

en: Puts the Bird's-eye View in the bottom-right corner.
sv: Placerar översiktsvyn i hörnet längst ner till höger.

[ctx: @item:inmenu bev position]
en: Automatic
sv: Automatisk

en: Let KGraphViewer automatically choose the position of the Bird's-eye View.
sv: Låter Kgraphviewer automatiskt välja översiktsvyns placering.

[ctx: @action:inmenu]
en: Specify Layout Command…
sv: Ange layoutkommando…

en: Specify yourself the layout command to use. Given a dot file, it should produce an xdot file on its standard output.
sv: Ange layoutkommando att använda själv. Givet en dot-fil, ska det skapa en xdot-fil på standardutmatningen.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Layout Command to Default
sv: Återställ layoutkommando till standardvärde

en: Resets the layout command to use to the default depending on the graph type (directed or not).
sv: Återställer layoutkommandot att använda standardvärdet beroende på graftyp (riktad eller inte).

en: Select file
sv: Välj fil

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer
sv: Graf SVG skapad av Kgraphviewer

en: Graph SVG Generated by KGraphViewer.
sv: Graf SVG skapad av Kgraphviewer.

en: <h1>Graphviz DOT format graph visualization</h1><p>If the graph is larger than the widget area, an overview panner is shown in one edge. Choose through the context menu if the optimal position of this overview should be automatically computed or put it where you want.</p><h2>How to work with it?</h2><ul><li>To move the graph, you can:  <ul>    <li>click & drag it</li>    <li>use the elevators</li>    <li>press the arrows keys</li>    <li>click somewhere in the panner view</li>    <li>use the mouse wheel (up and down with no modifier, left and right with the <Alt> key pressed)</li>    <li>or click & drag the panner view</li>  </ul></li><li>To zoom, you can either use the zoom in and zoom out toolbar buttons, or click on the <Shift> key while rolling your mouse wheel.</li><li>Try the contextual menu (usually by right-clicking) to discover other possibilities.</li><li>Try the <tt>Print preview</tt> or the <tt>Page setup</tt> buttons to explore the printing options.</li></ul>
sv: <h1>Visualisering av Graphviz dot-format</h1><p>Om grafen är större än komponentens yta, visas en panoreringsruta med en översikt vid ena kanten. Välj via sammanhangsberoende menyer om den optimala platsen för översikten ska beräknas automatiskt, eller om den ska ställas in för hand.</p><h2>Hur arbetar man med den?</h2><ul><li>För att flytta en graf kan du:  <ul>    <li>klicka och dra den</li>    <li>använda listerna</li>    <li>trycka på piltangenterna</li>    <li>klicka någonstans i panoreringsfönstret</li>    <li>använda mushjulet (uppåt och neråt utan väljartangent, vänster och höger med tangenten Alt nertryckt)</li>    <li>eller klicka och dra i panoreringsvyn</li>   </ul></li><li>För att zooma kan du antingen använda verktygsradens knappar för att zooma in och zooma ut eller hålla nere skifttangenten medan du rör på mushjulet.</li><li>Öppna den sammanhangsberoende menyn (oftast genom att högerklicka) för att upptäcka andra möjligheter.</li><li>Prova knapparna <tt>Förhandsgranskning av utskrift</tt> eller <tt>Sidinställning</tt> för att utforska utskriftsalternativen.</li></ul>

en: no graph loaded
sv: Ingen graf laddad

en: graph %1 is getting loaded…
sv: Graf %1 håller på att laddas…

en: error parsing file %1
sv: Fel vid tolkning av filen %1

en: Reload Confirmation
sv: Bekräfta uppdatering

en: The file %1 has been modified on disk.
    Do you want to reload it?
sv: Filen %1 har ändrats på disk.
    Vill du ladda om den?

en: Layout Command
sv: Layoutkommando

en: Specify here the command that will be used to layout the graph.
    The command MUST write its results on stdout in xdot format.
sv: Ange kommandot som kommer att användas för att skapa grafen.
    Kommandot MÅSTE skriva ut resultatet på standardutmatningen med xdot-format.

en: Failed to open %1
sv: Misslyckades öppna %1

en: Print the graph using current page setup settings
sv: Skriv ut grafen med användning av nuvarande sidinställningar

en: Open the print preview window
sv: Öppna förhandsgranskningsfönstret av utskrift

[ctx: @action:inmenu]
en: Page Setup…
sv: Sidinställning…

en: Opens the Page Setup dialog to allow graph printing to be setup
sv: Öppnar dialogrutan för sidinställning, som gör det möjligt att ställa in hur grafen skrivs ut

en: Reload the current graph from file
sv: Ladda om nuvarande diagram från fil

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

[ctx: Page size]
en: Screen
sv: Skärm

[ctx: Page size]
en: Custom
sv: Egen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Columns:
sv: Kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSpacing)
en: Column spacing:
sv: Kolumnmellanrum:

en: Page Preview
sv: Sidförhandsgranskning

en: Page Size & Margins
sv: Sidstorlek och marginaler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Header
sv: Sidhuvud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhFirst)
en: Different header for the first page
sv: Annat sidhuvud för första sidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rhEvenOdd)
en: Different header for even and odd pages
sv: Olika sidhuvud för jämna och udda sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Spacing between header and body:
sv: Mellanrum mellan sidhuvud och text:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Footer
sv: Sidfot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfFirst)
en: Different footer for the first page
sv: Annan sidfot för första sidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rfEvenOdd)
en: Different footer for even and odd pages
sv: Olika sidfot för jämna och udda sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Spacing between footer and body:
sv: Mellanrum mellan sidfot och text:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Footnote/Endnote
sv: Fotnot/slutnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Spacing between footnote and body:
sv: Mellanrum mellan fotnot och text:

en: Unit:
sv: Enhet:

en: All values are given in %1.
sv: Alla värden anges i %1.

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: &Size:
sv: &Storlek:

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: &Height:
sv: &Höjd:

en: Orientation
sv: Orientering

en: &Portrait
sv: S&tående

en: La&ndscape
sv: &Liggande

en: Margins
sv: Marginaler

en: Page Layout Problem
sv: Sidlayoutproblem

en: The page width is smaller than the left and right margins.
sv: Sidbredden är mindre än vänster- och högermarginalerna.

en: The page height is smaller than the top and bottom margins.
sv: Sidhöjden är mindre än över- och undermarginalerna.

en: Millimeters (mm)
sv: Millimeter (mm)

en: Centimeters (cm)
sv: Centimeter (cm)

en: Decimeters (dm)
sv: Decimeter (dm)

en: Inches (in)
sv: Tum (in)

en: Points (pt)
sv: Punkter (pt)

en: Error.
sv: Fel.

en: View of the complete graph. Click and drag to move the visible part.
sv: Visning av hela grafen. Klicka och dra för att flytta den synliga delen.

en: <h1>View of the Complete Graph</h1><p>Single clicking somewhere without the red square will move the center of the view to where the mouse was clicked.</p><p>Clicking and dragging within the red square will cause the view to follow the movement.</p>
sv: <h1>Visning av hela grafen</h1><p>Enkelklicka utanför den röda fyrkanten för att flyttar vyns centrum dit musen klickades.</p><p>Att klicka och dra inne i den röda fyrkanten gör att vyn följer rörelsen.</p>

en: Print Preview
sv: Förhandsgranskning av utskrift

[ctx: Page (number) of (total)]
en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Page %1
sv: Sida %1

en: Print Preview…
sv: Förhandsgranskning av utskrift…

en: Font…
sv: Teckensnitt…

en: Changes font for title text.
sv: Ändrar teckensnitt för titeltext.

en: <qt><h2>Page Setup for Printing Graph "%1"</h2></qt>
sv: <qt><h2>Sidinställningar för utskrift av grafen "%1"</h2></qt>

en: Saves settings for this setup as default.
sv: Sparar inställningarna som förval.

en: Adds date and time to the header.
sv: Lägger till datum och tid i sidhuvudet.

en: Adds page numbers to the footer.
sv: Lägger till sidnummer i sidfoten.

en: Adds table borders.
sv: Lägger till tabellkanter.

en: Change Page Size and Margins…
sv: Ändra sidstorlek och marginaler…

en: Changes page size and margins.
sv: Ändrar sidstorlek och marginaler

en: Chosen font looks like this
sv: Det valda teckensnittet ser ut så här

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

en: margins:
sv: marginaler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pa&ge font:
sv: Sidans te&ckensnitt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Page Size && Margins
sv: Sidstorlek och marginaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTableBordersCheckbox)
en: Add &borders
sv: Lägg till &kanter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addDateTimeCheckbox)
en: Add date and time
sv: Lägg till datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addPageNumbersCheckbox)
en: Add page numbers
sv: Lägg till sidnummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Number of pages to fit on
sv: Antal sidor att anpassa till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, naturalSizeRadioButton)
en: &Natural size
sv: &Naturlig storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fitToOnePageRadioButton)
en: Fit &to one page
sv: Anpassa &till en sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fitToSeveralPagesRadioButton)
en: F&it to several pages
sv: Anpassa till flera s&idor

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Horizontally:
sv: Horisontellt:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Vertically:
sv: Vertikalt:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, maintainAspectCheckBox)
en: Preserve aspect ratio:
sv: Bevara proportion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Related actions:
sv: Tillhörande åtgärder:

en: %1 - Print Preview - %2
sv: %1 - Förhandsgranskning av utskrift - %2

en: &Page setup
sv: &Sidinställning

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Next Page
sv: Nästa sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default background color:
sv: Förvald bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Note: this will be overridden if the graph has its own background color
sv: Observera: Denna överskrids om grafen har sin egen bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, openInExistingWindowMode)
en: Open in existing window
sv: Öppna i befintligt fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yes)
en: &Yes
sv: &Ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, no)
en: &No
sv: &Nej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: As&k
sv: &Fråga

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, parsingMode)
en: Parse using:
sv: Tolka med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, external)
en: E&xternal command
sv: E&xternt kommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, internal)
en: Internal &library
sv: Internt bib&liotek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reloadOnChangeMode)
en: Reload files modified on disk
sv: Ladda om filer ändrade på disk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ask)
en: &Ask
sv: &Fråga

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, reopenPreviouslyOpenedFilesMode)
en: Reopen previously opened files
sv: Öppna tidigare öppnade filer igen
