kgx master - en to hr translation catalogue (60 entries)

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
hr: naredba;upit;cmd;naredbeni redak;pokreni;ljuska;terminal;kgx;kings cross;

en: New Window
hr: Novi prozor

en: New Tab
hr: Nova kartica

en: Terminal Emulator
hr: Emulator terminala

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
hr: Jednostavan korisniku prilagođen emulator terminala za GNOME radno okruženje.

en: Terminal window
hr: Prozor terminala

[ctx: shortcut window]
en: Application
hr: Aplikacija

[ctx: shortcut window]
en: New Window
hr: Novi prozor

[ctx: shortcut window]
en: Find
hr: Pretraži

[ctx: shortcut window]
en: Copy
hr: Kopiraj

[ctx: shortcut window]
en: Paste
hr: Zalijepi

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
hr: Kartice

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
hr: Nova kartica

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
hr: Zatvori karticu

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
hr: Sljedeća kartica

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
hr: Prijašnja kartica

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab
hr: Prebaci na karticu

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
hr: # KGX %s koristi VTE %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
hr: GPL 3.0 ili novija

en: Execute the argument to this option inside the terminal
hr: Izvrši argument za ovu mogućnost unutar terminala

en: Set the working directory
hr: Postavi radni direktorij

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
hr: NAZIV DIREKTORIJA

en: Wait until the child exits (TODO)
hr: Čekaj dok sadržajni proces postoji (ZADATAK)

en: Set the initial window title
hr: Postavi početni naslov prozora

en: ADVANCED: Set the shell to launch
hr: NAPREDNO: Postavi ljusku za pokretanje

en: ADVANCED: Set the scrollback length
hr: NAPREDNO: Postavi duljinu vraćanja pomicanja

en: Close Window?
hr: Zatvori prozor?

en: Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
hr: Pojedine naredbe još uvijek se izvode, zatvaranje ovog prozora će ih ubiti što može dovesti do neočekivanog ishoda

en: Close Tab?
hr: Zatvori karticu?

en: Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
hr: Pojedine naredbe još uvijek se izvode, zatvaranje ove kartice će ih ubiti što može dovesti do neočekivanog ishoda

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: C_lose
hr: Z_atvori

en: _Detach Tab
hr: _Odvoji karticu

en: _Close
hr: _Zatvori

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
hr: <b>Samo čitanje</b> — Naredba je izašla s kôdom %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
hr: <b>Samo čitanje</b> — Naredba je završila

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
hr: <b>Neuspjelo pokretanje</b> — %s

en: Command completed
hr: Naredba je završena

en: You are pasting a command that runs as an administrator
hr: Pokušavate zalijepiti naredbu koja je pokrenuta s administratorskim ovlastima

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
hr: Pobrinite se da znate što naredba radi:
    %s

en: _Paste
hr: _Zalijepi

note: Translators: Don’t attempt to translate KGX, * treat it as a proper noun
en: KGX Terminal Emulator
hr: KGX emulator terminala

en: _About Terminal
hr: _O Terminalu

en: Shrink text
hr: Smanji tekst

en: Reset size
hr: Izvorna veličina

en: Enlarge text
hr: Uvećaj tekst

en: _New Window
hr: _Novi prozor

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _About King’s Cross
hr: _O King’s Crossu

en: About this program
hr: O ovom programu

en: Find in terminal
hr: Pretraži u terminalu

en: Menu
hr: Izbornik

en: _Open Link
hr: _Otvori poveznicu

en: Copy _Link
hr: Kopiraj _poveznicu

en: _Copy
hr: _Kopiraj

en: _Select All
hr: _Odaberi sve

en: Show in _Files
hr: Prikaži u _Datotekama

en: Open in T_erminal
hr: Otvori u t_erminalu

en: Op_en in King’s Cross
hr: King’s Cross

en: Start a terminal session for this location
hr: Pokreni sesiju terminala za ovu lokaciju
