kdeedu - en to bs translation catalogue (44 entries)

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Sea Theme
bs: Tema mora

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Winter Theme
bs: Zimska tema

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Bee Theme
bs: Tema pčele

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Desert Theme
bs: Tema pustinje

[ctx: NOTE_TO_THE_TRANSLATORS]
en: The translators have the opportunity to translate the
    words in the game.
    See the file README.languages in khangman's source directory
    for more information on how to do that.
    (translate this message as "DONE" when you have translated
    the words; otherwise leave it untranslated as a reminder)
bs: DONE

en: File $KDEDIR/share/apps/kvtml/%1/%2 not found.
    Please check your installation.
bs: Datoteka $KDEDIR/share/apps/kvtml/%1/%2 nije pronađena.
    Molimo vas provjerite instalaciju.

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
bs: Nijedan

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentLevel), group (Language)
en: Level
bs: Nivo

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLanguage), group (Language)
en: The language selected by the user
bs: Jezik koji je izabrao korisnik

note: i18n: ectx: label, entry (OneLetter), group (General)
en: Check this if you do not want to discover each instance of the same letter.
bs: Odaberi ovdje ako ne želiš da otkriješ primjerak svakog slova.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAnimations), group (General)
en: Enable Animations
bs: Omogući animacije

note: i18n: ectx: label, entry (Sound), group (General)
en: If checked, sounds will be played for New Game and Win Game
bs: Ako je popunjeno, puštaće se zvuci za novu igru i dobijenu igru

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (General)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the word.
bs: Ova postavka omogućava postavljanje broja sekundi za razrješenje riječi.

note: i18n: ectx: label, entry (AccentedLetters), group (Advanced)
en: Type accented letters separately from normal letters
bs: Unosi slova sa akcentom odvojeno od normalnih slova

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for KHangMan
bs: Pružatelj usluga za KHangMan

en: Previous maintainer
bs: Prethodni održavalac

en: Coding help
bs: Pomoć pri kodiranju

en: Swedish data files, coding help, transparent pictures and i18n fixes
bs: Datoteke sa podacima švedskom, pomoć pri kodiranju i popravke internacionalizacije

en: Spanish data files
bs: Datoteke sa podacima na španskom

en: Danish data files
bs: Datoteke sa podacima na danskom

en: Finnish data files
bs: Datoteke sa podacima na finskom

en: Brazilian Portuguese data files
bs: Datoteke sa podacima na brazilsko portugalskom

en: Catalan data files
bs: Datoteke sa podacima na katalonskom

en: Italian data files
bs: Datoteke sa podacima na italijanskom

en: Rinse
bs: Ispiranje

en: Dutch data files
bs: Datoteke sa podacima na holandskom

en: Czech data files
bs: Datoteke sa podacima na češkom

en: Hungarian data files
bs: Datoteke sa podacima na mađarskom

en: Norwegian (Bokmål) data files
bs: Datoteke sa podacima na norveškom (bokmal)

en: Tajik data files
bs: Datoteke sa podacima na tadžiku

en: Chusslove Illich
bs: Časlav Ilić

en: Serbian (Cyrillic and Latin) data files
bs: Datoteke sa podacima na srpskom (ćirilica i latinica)

en: Slovenian data files
bs: Datoteke sa podacima na slovenačkom

en: Portuguese data files
bs: Datoteke sa podacima na portugalskom

en: Norwegian (Nynorsk) data files
bs: Datoteke sa podacima na norveškom (ninorsk)

en: Turkish data files
bs: Datoteke sa podacima na turskom

en: Черепанов Андрей
bs: Čerepanov Andrei

en: Russian data files
bs: Datoteke sa podacima na ruskom

en: Bulgarian data files
bs: Datoteke sa podacima na bugarskom

en: Irish (Gaelic) data files
bs: Datoteke sa podacima na irskom (galski)

en: Softer Hangman Pictures
bs: Mekše slike vješala

en: Coding help, fixed a lot of things
bs: Pomoć u kodiranju, popravio mnogo stvari

en: Code for generating icons for the characters toolbar
bs: Kôd za generisanje ikona za traku sa znacima

en: Code cleaning
bs: Čišćenje koda
