KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (44 entries)

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Sea Theme
hu: Tengeri téma

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Winter Theme
hu: Téli téma

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Bee Theme
hu: Méhes téma

note: i18n: tag theme attribute uiname
en: Desert Theme
hu: Sivatagi téma

en: File $KDEDIR/share/apps/kvtml/%1/%2 not found.
    Please check your installation.
hu: A(z) $KDEDIR/share/apps/kvtml/%1/%2 fájl nem található.
    Ellenőrizze a telepítését.

en: Error
hu: Hiba

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
hu: Nincs

note: i18n: ectx: label, entry (CurrentLevel), group (Language)
en: Level
hu: Szint

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLanguage), group (Language)
en: The language selected by the user
hu: Nyelv

note: i18n: ectx: label, entry (OneLetter), group (General)
en: Check this if you do not want to discover each instance of the same letter.
hu: Jelölje be, ha egy betű eltalálásánál annak csak egy előfordulását szeretné felfedni.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAnimations), group (General)
en: Enable Animations
hu: Az animációk engedélyezése

note: i18n: ectx: label, entry (Sound), group (General)
en: If checked, sounds will be played for New Game and Win Game
hu: Ha ez be van jelölve, a program játék kezdésekor és győzelem esetén hangot játszik le

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (General)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the word.
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi a szó kitalálására felhasználható idő módosítását.

note: i18n: ectx: label, entry (AccentedLetters), group (Advanced)
en: Type accented letters separately from normal letters
hu: A hangsúlyos betűk külön beírása

note: i18n: ectx: label, entry (ProvidersUrl), group (KNewStuff)
en: The Providers path for KHangMan
hu: Az adatfájlok elérési útja

en: (c) 2001-2011, Anne-Marie Mahfouf
hu: © Anne-Marie Mahfouf, 2001-2011.

en: Previous maintainer
hu: Előző karbantartó

en: Coding help
hu: Kódolási segítség

en: Swedish data files, coding help, transparent pictures and i18n fixes
hu: Svéd adatfájlok, kódolási segítség, átlátszó képek és i18n-javítások

en: Spanish data files
hu: Spanyol adatfájlok

en: Erik Kjær Pedersenn
hu: Erik Kjær Pedersen

en: Danish data files
hu: Dán adatfájlok

en: Finnish data files
hu: Finn adatfájlok

en: Brazilian Portuguese data files
hu: Brazíliai portugál adatfájlok

en: Catalan data files
hu: Katalán adatfájlok

en: Italian data files
hu: Olasz adatfájlok

en: Dutch data files
hu: Holland adatfájlok

en: Czech data files
hu: Cseh adatfájlok

en: Hungarian data files
hu: Magyar adatfájlok

en: Norwegian (Bokmål) data files
hu: Norvég (bokmål) adatfájlok

en: Tajik data files
hu: Tádzsik adatfájlok

en: Serbian (Cyrillic and Latin) data files
hu: Szerb (cirill és latin betűs) adatfájlok

en: Slovenian data files
hu: Szlovén adatfájlok

en: Portuguese data files
hu: Portugál adatfájlok

en: Norwegian (Nynorsk) data files
hu: Norvég (nynorsk) adatfájlok

en: Turkish data files
hu: Török adatfájlok

en: Russian data files
hu: Orosz adatfájlok

en: Bulgarian data files
hu: Bolgár adatfájlok

en: Irish (Gaelic) data files
hu: Ír (gaelic) adatfájlok

en: Softer Hangman Pictures
hu: Lágyabb tónusú képek

en: Coding help, fixed a lot of things
hu: Kódolási segítség, sok javítás

en: Code for generating icons for the characters toolbar
hu: A Karakter eszköztárról elérhető generált ikonok programkódja

en: Code cleaning
hu: Kódtisztítás

en: Sounds
hu: Hangok
