khelpcenter - en to be@latin translation catalogue (69 entries)

en: Original Author
be@latin: Pieršy aŭtar

en: Info page support
be@latin: Absłuhoŭvańnie staronak „info”

en: Top-Level Documentation
be@latin: Dakumenty vierchniaha roŭniu

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
be@latin: pa-anhielsku

en: Font Configuration
be@latin: Nałady šryftoŭ

en: Sizes
be@latin: Pamiery

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
be@latin: &Najmienšy pamier šryfta:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
be@latin: &Siaredni pamier šryfta:

en: Fonts
be@latin: Šryft

en: S&tandard font:
be@latin: &Zvyčajny šryft:

en: F&ixed font:
be@latin: Šryft &stałaj šyryni:

en: S&erif font:
be@latin: Šryft „s&erif”:

en: S&ans serif font:
be@latin: Šryft „s&ans serif”:

en: &Italic font:
be@latin: &Kursiŭny šryft:

en: Encoding
be@latin: Kadavańnie

en: &Default encoding:
be@latin: &Zmoŭčanaje kadavańnie:

en: Use Language Encoding
be@latin: Karystajsia kadavańniem dla hetaj movy

en: &Font size adjustment:
be@latin: &Dapasavańnie pamieru šryfta:

en: By Topic
be@latin: Pavodle temaŭ

en: Alphabetically
be@latin: Pavodle alfabetu

en: Rebuilding glossary cache...
be@latin: Stvareńnie nanoŭ padručnaj pamiaci z słoŭnikam...

en: Rebuilding cache... done.
be@latin: Stvareńnie nanoŭ padručnaj pamiaci... zroblena.

en: KDE Glossary
be@latin: Słoŭnik „KDE”

en: Search Results
be@latin: Vyniki pošuku

en: By Category
be@latin: Pavodle katehoryjaŭ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
be@latin: Ściežka kataloha indeksu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
be@latin: Ściežka kataloha z indeksami pošuku.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
be@latin: Dziejna ŭklučanaja kartka navihacyi

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
be@latin: &Redahuj

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
be@latin: &Vyhlad

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
be@latin: &Idzi

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
be@latin: Hałoŭnaja panel pryładździa

en: Search Error Log
be@latin: Log pamyłak pošuku

en: Preparing Index
be@latin: Padrychtoŭvańnie indeksu

en: Ready
be@latin: Hatova

en: Previous Page
be@latin: Papiaredniaja staronka

en: Moves to the previous page of the document
be@latin: Pierachodzić da papiaredniaj staronki dakumenta

en: Next Page
be@latin: Nastupnaja staronka

en: Moves to the next page of the document
be@latin: Pierachodzić da nastupnaj staronki dakumenta

en: Table of &Contents
be@latin: Ź&miest

en: Table of contents
be@latin: Źmiest

en: Go back to the table of contents
be@latin: Viarnisia da źmiestu

en: &Last Search Result
be@latin: &Apošni vynik pošuku

en: Configure Fonts...
be@latin: Naładź šryfty...

en: Increase Font Sizes
be@latin: Pavialič pamiery šryftoŭ

en: Decrease Font Sizes
be@latin: Pamienš pamiery šryftoŭ

en: &Contents
be@latin: &Źmiest

en: Search Options
be@latin: Opcyi pošuku

en: G&lossary
be@latin: &Słoŭnik

en: Start Page
be@latin: Pačatkovaja staronka

en: KDE Help Center
be@latin: Centar dapamohi „KDE”

en: Unable to run search program.
be@latin: Nie ŭdałosia ŭklučyć prahramu pošuku.

en: Error: No document type specified.
be@latin: Pamyłka: typ dakumentaŭ nie aznačany.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
be@latin: Pamyłka: dla typu dakumentaŭ „%1” niama modula pošuku.

en: No valid search handler found.
be@latin: Nie ŭdałosia znajści słušny modul pošuku.

en: Error executing search command '%1'.
be@latin: Padčas vykanańnia zahadu pošuku „%1” uźnikła pamyłka.

en: Error: %1
be@latin: Pamyłka: %1

en: No search command or URL specified.
be@latin: Zahad pošuku ci adras nie aznačanyja.

en: and
be@latin: i

en: or
be@latin: ci

en: &Method:
be@latin: &Sposab:

en: &Scope selection:
be@latin: &Vybar absiahu:

en: Scope
be@latin: Absiah

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
be@latin: Ułasny

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
be@latin: Zmoŭčany

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
be@latin: Usiudy

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
be@latin: Nidzie

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
be@latin: nieviadomy

en: Copy Link Address
be@latin: Skapijuj adras spasyłki
