khelpcenter - en to bn_IN translation catalogue (62 entries)

en: Original Author
bn_IN: মূল লেখক

en: Info page support
bn_IN: Info পৃষ্ঠা সমর্থন

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
bn_IN: ইংরাজি

en: Font Configuration
bn_IN: ফন্ট কনফিগারেশন

en: Sizes
bn_IN: মাপ

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
bn_IN: ফন্টের সর্বনিম্ন মাপ প্রয়োগ করা হবে (&i)

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
bn_IN: ফন্টের মাঝারি মাপ প্রয়োগ করা হবে: (&e)

en: Fonts
bn_IN: ফন্ট

en: S&tandard font:
bn_IN: প্রমিত ফন্ট: (&t)

en: F&ixed font:
bn_IN: স্থায়ী মাপের ফন্ট: (&i)

en: S&erif font:
bn_IN: Serif ফন্ট: (&e)

en: S&ans serif font:
bn_IN: Sans serif ফন্ট: (&a)

en: &Italic font:
bn_IN: আইটালিক ফন্ট: (&I)

en: Encoding
bn_IN: এনকোডিং

en: &Default encoding:
bn_IN: ডিফল্ট এনকোডিং: (&D)

en: Use Language Encoding
bn_IN: ভাষার এনকোডিং প্রয়োগ করা হবে

en: &Font size adjustment:
bn_IN: ফন্টের মাপে পরিবর্তন: (&F)

en: By Topic
bn_IN: বিষয় অনুযায়ী

en: Alphabetically
bn_IN: অদ্যাক্ষর অনুযায়ী

en: Rebuilding glossary cache...
bn_IN: শব্দকোষের ক্যাশে পুনরায় নির্মাণ করা হচ্ছে...

en: Rebuilding cache... done.
bn_IN: ক্যাশে পুনরায় নির্মাণ কর্ম... সমাপ্ত।

en: KDE Glossary
bn_IN: KDE শব্দকোষ

en: Search Results
bn_IN: অনুসন্ধানের ফলাফল

en: Search Results for '%1':
bn_IN: '%1' অনুসন্ধানের ফলাফল

en: By Category
bn_IN: শ্রেণী অনুযায়ী

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
bn_IN: ইন্ডেক্স ডিরেক্টরির পাথ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
bn_IN: বর্তমানে দৃশ্যমান চলাচলের ট্যাব

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bn_IN: সম্পাদনা (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bn_IN: প্রদর্শন (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bn_IN: গন্তব্য (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bn_IN: প্রধান টুল-বার

en: Search Error Log
bn_IN: ত্রুটির লগ অনুসন্ধান করুন

en: Preparing Index
bn_IN: ইন্ডেক্স প্রস্তুত করা হচ্ছে

en: Ready
bn_IN: প্রস্তুত

en: Previous Page
bn_IN: পূর্ববর্তী পৃষ্ঠা

en: Moves to the previous page of the document
bn_IN: নথির পূর্ববর্তী পৃষ্ঠায় চলে

en: Next Page
bn_IN: পরবর্তী পৃষ্ঠায়

en: Moves to the next page of the document
bn_IN: নথির পরবর্তী পৃষ্ঠায় এগিয়ে চলে

en: Table of &Contents
bn_IN: সূচিপত্র (&C)

en: Table of contents
bn_IN: সূচিপত্র

en: Go back to the table of contents
bn_IN: সূচিপত্রে প্রত্যাবর্তন করুন

en: &Last Search Result
bn_IN: সর্বশেষ অনুসন্ধানের ফলাফল (&L)

en: Configure Fonts...
bn_IN: ফন্ট কনফিগার করুন...

en: Increase Font Sizes
bn_IN: ফন্টের মাপ বৃদ্ধি করুন

en: Decrease Font Sizes
bn_IN: ফন্টের মাপ হ্রাস করুন

en: &Contents
bn_IN: সূচি (&C)

en: Search Options
bn_IN: অনুসন্ধানের বিকল্প

en: G&lossary
bn_IN: শব্দকোষ (&l)

en: Start Page
bn_IN: প্রারম্ভিক পৃষ্ঠা

en: Unable to run search program.
bn_IN: অনুসন্ধানের প্রোগ্রাম সঞ্চালন করতে ব্যর্থ।

en: No valid search handler found.
bn_IN: অনুসন্ধানের বৈধ হ্যান্ডলার পাওয়া যায়নি।

en: Error executing search command '%1'.
bn_IN: অনুসন্ধানের জন্য '%1' কমান্ড সঞ্চালন করতে ব্যর্থ।

en: Error: %1
bn_IN: ত্রুটি: %1

en: No search command or URL specified.
bn_IN: অনুসন্ধানের কমান্ড অথবা URL উল্লেখ করা হয়নি।

en: &Method:
bn_IN: পদ্ধতি: (&M)

en: Max. &results:
bn_IN: সর্বাধিক ফলাফল: (&r)

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
bn_IN: স্বনির্ধারিত

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
bn_IN: ডিফল্ট মান

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
bn_IN: সমগ্র

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
bn_IN: শূণ্য

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
bn_IN: অজানা

en: Copy Link Address
bn_IN: লিঙ্কের ঠিকানা কপি করুন
