khelpcenter - en to csb translation catalogue (75 entries)

en: Help Center
csb: Centróm pòmòcë KDE

en: Original Author
csb: Ùsôdzca pierszi wersëji

en: Info page support
csb: Wspiarce dlô starnów 'info'

en: Top-Level Documentation
csb: Pòdspòdlowô dokùmentacëja

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
csb: Anielsczi

en: Font Configuration
csb: Kònfigùracëjô fòntów

en: Sizes
csb: Miarë

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
csb: M&inimalnô miara fònta:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
csb: &Strzédnô miara fònta:

en: Fonts
csb: Fòntë

en: S&tandard font:
csb: &Pòdspòdlowi fònt:

en: F&ixed font:
csb: Fònt &sztabliné szérzë:

en: S&erif font:
csb: Sz&erifòwi fònt

en: S&ans serif font:
csb: &Bezszerifòwi fònt:

en: &Italic font:
csb: &Kùrsywa:

en: &Fantasy font:
csb: S&trójny fònt:

en: Encoding
csb: Kòdowanié

en: &Default encoding:
csb: &Domëslné kòdowanié:

en: Use Language Encoding
csb: Brëkùjë kòdowaniô wëbrónegò jãzëka

en: &Font size adjustment:
csb: &Zmiana miarë fònta:

en: By Topic
csb: Wedle témë

en: Alphabetically
csb: Alfabétno

en: Rebuilding glossary cache...
csb: Zaktualnianié bùfora słowarza...

en: Rebuilding cache... done.
csb: Zaktualnianié bùfora... parôt

en: KDE Glossary
csb: Słowôrzk KDE

en: Search Results
csb: Skùtczi szëkbë

en: Search Results for '%1':
csb: Skùtczi szëkbë '%1':

en: By Category
csb: Wedle kategòrëji

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
csb: Stegna do katalogù indeksu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
csb: Stegna do katalogù mającegò indeksë szëkaniô.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
csb: Widzawnô załóżka przezérnika

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
csb: &Edicëjô

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
csb: &Wëzdrzatk

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
csb: &Biéj

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
csb: Przédnô listew nôrzãdzów

en: Search Error Log
csb: Przeszëkôj dniewnik felów

en: Preparing Index
csb: Rëchtowanié indeksu

en: Ready
csb: Parôt

en: Previous Page
csb: Pòprzédnô starna

en: Moves to the previous page of the document
csb: Wëskrzëniwô pòprzédną starnã dokùmentu

en: Next Page
csb: Pòstãpnô starna

en: Moves to the next page of the document
csb: Wëskrzëniwô pòstãpną starnã dokùmentu

en: Table of &Contents
csb: &Spisënk zamkłoscë

en: Table of contents
csb: Spisënk zamkłoscë

en: Go back to the table of contents
csb: Biéj nazôd do spisënkù zamkłoscë

en: &Last Search Result
csb: Wëszłosc &slédny szëkbë

en: Configure Fonts...
csb: Kònfigùracëjô fòntów...

en: Increase Font Sizes
csb: Zwikszë wielgòsc fòntów

en: Decrease Font Sizes
csb: Zmniészë wielgòsc fòntów

en: &Contents
csb: &Spisënk zamkłoscë

en: Search Options
csb: Òptacëje szëkbë

en: G&lossary
csb: &Słowôrzk

en: Start Page
csb: Przédnô starna

en: KDE Help Center
csb: Centróm pòmòcë KDE

en: Unable to run search program.
csb: Nie mòże zrëszëc szëkôrza.

en: Error: No document type specified.
csb: Fela: nie je pòdóny ôrt dokùmentu.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
csb: Fela: felëje fùnkcëji szëkbë dlô dokùmentów ôrtu '%1'.

en: No valid search handler found.
csb: Felëje mòdułów szëkbë.

en: Error executing search command '%1'.
csb: Fela przë zrëszaniu pòlétu szëkbë '%1'.

en: Error: %1
csb: Fela: %1

en: '%1' not found, check your installation
csb: '%1' nié òstôł nalazłi, sprôwdzë instalacëjã

en: '%1' not found, install the package containing it
csb: '%1' nié òstôł nalazłi, winstalëjë paczét gò w se zamëkający

en: No search command or URL specified.
csb: Nie je pòdóny pòlét szëkbë abò URL.

en: and
csb: ë

en: or
csb: abò

en: &Method:
csb: &Metoda:

en: Max. &results:
csb: Maks. &skùtków:

en: &Scope selection:
csb: &Òbrëmienié szëkbë:

en: Scope
csb: Òbrëmienié

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
csb: Swój

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
csb: Domëslné

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
csb: Wszëtkò

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
csb: Felënk

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
csb: nieznóny

en: Copy Link Address
csb: Skòpérëjë adresã lënka
