khelpcenter - en to fa translation catalogue (67 entries)

en: Help Center
fa: مرکز کمک

en: Original Author
fa: نویسنده اصلی

en: Info page support
fa: پشتیبانی صفحه اطلاعات

en: Top-Level Documentation
fa: مستندات سطح بالا

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
fa: انگلیسی

en: Font Configuration
fa: پیکربندی قلم

en: Sizes
fa: اندازه‌ها

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
fa: اندازه &کمینه قلم:‌

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
fa: اندازه &متوسط قلم:‌

en: Fonts
fa: قلمها

en: S&tandard font:
fa: قلم &استاندارد:‌

en: F&ixed font:
fa: قلم &ثابت:‌

en: S&erif font:
fa: قلم &سریف:‌

en: S&ans serif font:
fa: قلم &سنت سریف‌:‌

en: &Italic font:
fa: قلم &کج:‌

en: &Fantasy font:
fa: قلم &فانتزی:‌

en: Encoding
fa: کدبندی

en: &Default encoding:
fa: کدبندی &پیش‌فرض:‌

en: Use Language Encoding
fa: استفاده از کدبندی زبان

en: &Font size adjustment:
fa: تنظیم اندازه &قلم:‌

en: By Topic
fa: بر اساس موضوع

en: Alphabetically
fa: الفبایی

en: Rebuilding glossary cache...
fa: بازسازی نهان‌گاه واژه‌نامه...

en: Rebuilding cache... done.
fa: بازسازی نهانگاه... انجام شد.

en: KDE Glossary
fa: واژه‌نامه KDE

en: Search Results
fa: نتایج جستجو

en: Search Results for '%1':
fa: نتایج جستجو برای «%1»:

en: By Category
fa: بر اساس دسته

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
fa: مسیر فهرست راهنمای نمایه.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
fa: مسیر فهرست‌ راهنمای حاوی نمایه‌های جستجو.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
fa: تب ناوشگر مرئی اخیر

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fa: &برو‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Search Error Log
fa: ثبت خطای جستجو

en: Preparing Index
fa: تدارک نمایه

en: Ready
fa: آماده

en: Table of &Contents
fa: جدول &محتویات‌

en: Table of contents
fa: جدول محتویات

en: Go back to the table of contents
fa: برگشت به جدول محتویات

en: &Last Search Result
fa: &آخرین نتیجه جستجو‌

en: &Contents
fa: &محتویات‌

en: Search Options
fa: گزینه‌های جستجو

en: G&lossary
fa: &واژه‌نامه‌

en: Start Page
fa: صفحه آغاز

en: KDE Help Center
fa: مرکز کمک KDE

en: Unable to run search program.
fa: قادر به اجرای برنامه جستجو نیست.

en: Error: No document type specified.
fa: خطا: نوع سند مشخص نشده است.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
fa: خطا: گرداننده جستجو برای نوع سند «%1» نیست.

en: No valid search handler found.
fa: گرداننده جستجوی معتبر یافت نشد.

en: Error executing search command '%1'.
fa: خطای اجرای فرمان جستجوی «%1».

en: Error: %1
fa: خطا: %1

en: '%1' not found, check your installation
fa: «%1» یافت نشد، نصب خود را بررسی کنید

en: '%1' not found, install the package containing it
fa: «%1» یافت نشد، بسته‌ی حاوی آن را نصب کنید

en: No search command or URL specified.
fa: فرمان جستجو یا نشانی وب مشخص نشده است.

en: and
fa: و

en: or
fa: یا

en: &Method:
fa: &روش:‌

en: Max. &results:
fa: &نتایج بیشینه:‌

en: &Scope selection:
fa: گزینش &دامنه:‌

en: Scope
fa: دامنه

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
fa: سفارشی

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
fa: پیش‌فرض

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
fa: همه

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
fa: ناشناخته
