khelpcenter - en to hne translation catalogue (71 entries)

en: Help Center
hne: मदद केंद्र

en: Original Author
hne: मूल लेखक

en: Info page support
hne: जानकारी पेज समर्थन

en: Top-Level Documentation
hne: सीर्स स्तर कागद लिखना

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
hne: अंगरेजी

en: Font Configuration
hne: फोंट कान्फिगरेसन

en: Sizes
hne: आकार

en: Fonts
hne: फोंट

en: S&tandard font:
hne: मानक फोंट (&t)

en: F&ixed font:
hne: स्थिर फोंटः (&i)

en: S&erif font:
hne: सेरिफ फोंटः (&e)

en: S&ans serif font:
hne: सा सेरिफ फोंटः (&a)

en: &Italic font:
hne: तिरछा फोंटः (&I)

en: &Fantasy font:
hne: फैन्टेसी फोंटः (&F)

en: Encoding
hne: एनकोडिंग

en: &Default encoding:
hne: डिफाल्ट एनकोडिंगः (&D)

en: Use Language Encoding
hne: भाखा एनकोडिंग उपयोग करव

en: &Font size adjustment:
hne: फोंट आकार बदलवः (&F)

en: By Topic
hne: विसय वार

en: Alphabetically
hne: वर्नमाला के हिसाब से

en: Rebuilding glossary cache...
hne: सब्द संग्रह कैस फिर से बनावत हे...

en: Rebuilding cache... done.
hne: कैस रि-बिल्ड करत हे...पूरा.

en: KDE Glossary
hne: केडीई ग्लासरी

en: Search Results
hne: खोज परिनाम

en: Search Results for '%1':
hne: '%1' बर ढूंढे गे परिनाम:

en: By Category
hne: वर्ग से

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
hne: निर्देसिका डिरेक्टरी के पथ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
hne: सर्च इंडिक्स वाले डिरेक्टरी के पथ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
hne: अभी हाल के मं दिखाई दे रहे नेविगेटर टैब

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hne: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
hne: जाव (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: Search Error Log
hne: खोज गलती लाग

en: Preparing Index
hne: निर्देसिका बनाय के तैयारी करत हे

en: Ready
hne: तैयार

en: Previous Page
hne: पिछला पेज

en: Moves to the previous page of the document
hne: कागद के पिछले पेज मं जाथे

en: Next Page
hne: अगला पेज

en: Moves to the next page of the document
hne: कागद के अगले पेज मं जाथे

en: Table of &Contents
hne: विसयसूची टेबल (&C)

en: Table of contents
hne: विसयसूची टेबल

en: Go back to the table of contents
hne: विसयसूची टेबल मं जाव

en: &Last Search Result
hne: पिछला खोज परिनाम (&L)

en: Configure Fonts...
hne: फोंट कान्फिगर करव...

en: Increase Font Sizes
hne: फोंट आकार बढ़ाव

en: Decrease Font Sizes
hne: फोंट आकार घटाव

en: &Contents
hne: विसयसूची (&C)

en: Search Options
hne: खोज विकल्प

en: G&lossary
hne: सब्द-संग्रह (&l)

en: Start Page
hne: सुरू पेज

en: KDE Help Center
hne: केडीई मदद केंद्र

en: Unable to run search program.
hne: खोज प्रोग्राम चलाय मं अक्छम.

en: Error: No document type specified.
hne: गलती: कोनो कागद किसिम निरधारित नइ हे.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
hne: गलती: कागद किसिम '%1' बर कोनो सर्च हेंडलर नइ हे.

en: No valid search handler found.
hne: कोई वैध सर्च हेंडलर नइ मिलिस.

en: Error executing search command '%1'.
hne: सर्च कमांड '%1' चलाय मं गलती.

en: Error: %1
hne: गलती: %1

en: No search command or URL specified.
hne: कोई सर्च कमांड या यूआरएल निरधारित नइ हे.

en: and
hne: और

en: or
hne: या

en: &Method:
hne: विधिः (&M)

en: Max. &results:
hne: सबसे अधिक परिनामः (&r)

en: &Scope selection:
hne: स्कोप चयन: (&S)

en: Scope
hne: स्कोप

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
hne: मनमाफिक

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
hne: डिफाल्ट

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
hne: सब्बो

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
hne: कुछ नइ

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
hne: अग्यात

en: Copy Link Address
hne: संकली पता नकल करव
