khelpcenter - en to id translation catalogue (75 entries)

en: Documentation to open
id: Dokumentasi untuk dibuka

en: Help Center
id: Pusat Bantuan

en: Current maintainer
id: Pemelihara saat ini

en: Xapian-based search, lot of bugfixes
id: Pencarian berbasis Xapian, berbagai perbaikan bug

en: Former maintainer
id: Mantan pemelihara

en: Original Author
id: Penulis Asli

en: Info page support
id: Dukungan halaman info

en: Top-Level Documentation
id: Dokumentasi Level Atas

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
id: Bahasa Inggris

en: Font Configuration
id: Konfigurasi Font

en: Sizes
id: Ukuran

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
id: Ukuran font m&inimum:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
id: Ukuran font m&edium:

en: Fonts
id: Font

en: S&tandard font:
id: Fon s&tandar:

en: F&ixed font:
id: Fon teta&p:

en: S&erif font:
id: Fon s&erif:

en: S&ans serif font:
id: Fon &sans serif:

en: &Italic font:
id: Fon &miring:

en: &Fantasy font:
id: &Fon fantasi:

en: Encoding
id: Penyandian

en: &Default encoding:
id: Penyan&dian baku:

en: Use Language Encoding
id: Gunakan Penyandian Bahasa

en: &Font size adjustment:
id: Penyesuaian ukuran &fon:

en: By Topic
id: Menurut Topik

en: Alphabetically
id: Secara Alfabet

en: Rebuilding glossary cache...
id: Membangun ulang cache kamus...

en: Rebuilding cache... done.
id: Membangun ulang cache... selesai.

[ctx: %1 is a glossary term]
en: KDE Glossary: %1
id: Glosarium KDE: %1

en: KDE Glossary
id: Glosarium KDE

en: See also: %1
id: Lihat juga: %1

en: Search Results
id: Hasil Pencarian

en: Search Results for '%1':
id: Hasil Pencarian untuk '%1':

en: By Category
id: Menurut Kategori

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
id: Alur ke direktori indeks.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
id: Alur ke direktori berisi indeks pencarian.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
id: Tab navigator yang terlihat saat ini

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
id: &Ke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Search Error Log
id: Catatan Error Pencarian

en: Preparing Index
id: Mempersiapkan Indeks

en: Ready
id: Siap

en: Table of &Contents
id: Daftar &Isi

en: Table of contents
id: Daftar isi

en: Go back to the table of contents
id: Menuju mundur ke tabel daftar isi

en: &Last Search Result
id: Hasil Pen&carian Terakhir

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
id: &Markah

en: Search...
id: Cari...

en: &Contents
id: &Daftar Isi

en: Search Options
id: Opsi Pencarian

en: G&lossary
id: &Glosarium

en: Start Page
id: Halaman Awal

en: KDE Help Center
id: Pusat Bantuan KDE

en: Unable to run search program.
id: Tak dapat menjalankan program pencarian.

en: Updating search index...
id: Mengupdate indeks pencarian...

en: Updating search index... done.
id: Memperbarui indeks pencarian... kelar.

en: Error: No document type specified.
id: Error: Tak ada tipe dokumen yang ditentukan.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
id: Error: Tak ada penanganan pencarian untuk tipe dokumen '%1'.

en: No valid search handler found.
id: Tak ada penanganan pencarian valid yang ditemukan.

en: Error executing search command '%1'.
id: Error mengeksekusi perintah pencarian '%1'.

en: '%1' not found, check your installation
id: '%1' tidak ditemukan, cek penginstalan anda

en: '%1' not found, install the package containing it
id: '%1' tidak ditemukan, instal paket yang berisi hal tersebut

en: No search command or URL specified.
id: Tak ada perintah pencarian atau URL yang ditentukan.

en: and
id: dan

en: or
id: atau

en: &Method:
id: &Metode:

en: Max. &results:
id: &Hasil maks.:

en: &Scope selection:
id: &Pemilihan lingkup:

en: Scope
id: Cakup

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
id: Kustom

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
id: Baku

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
id: Semua

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
id: Nihil

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
id: tak diketahui
