khelpcenter - en to ja translation catalogue (76 entries)

en: Documentation to open
ja: 開くドキュメント

en: Help Center
ja: ヘルプセンター

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Info page support
ja: 情報ページサポート

en: Top-Level Documentation
ja: 最上位ドキュメント

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
ja: 英語

en: Font Configuration
ja: フォント設定

en: Sizes
ja: サイズ

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
ja: 最小フォントサイズ(&I):

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
ja: 中フォントサイズ(&E):

en: Fonts
ja: フォント

en: S&tandard font:
ja: 標準フォント(&T):

en: F&ixed font:
ja: 固定幅フォント(&I):

en: S&erif font:
ja: セリフフォント(&E):

en: S&ans serif font:
ja: サンセリフフォント(&A):

en: &Italic font:
ja: イタリックフォント(&I):

en: &Fantasy font:
ja: ファンタジーフォント(&F):

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: &Default encoding:
ja: デフォルトのエンコーディング(&D):

en: Use Language Encoding
ja: 言語のエンコーディングを使う

en: &Font size adjustment:
ja: フォントサイズ調整(&F):

en: By Topic
ja: トピックで

en: Alphabetically
ja: アルファベットで

en: Rebuilding glossary cache...
ja: 用語集のキャッシュを再構築中...

en: Rebuilding cache... done.
ja: キャッシュを再構築中...完了。

en: KDE Glossary
ja: KDE 用語集

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Results for '%1':
ja: “%1” の検索結果:

en: By Category
ja: カテゴリで

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
ja: インデックスディレクトリへのパス。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
ja: 検索インデックスを含むディレクトリまでのパス。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
ja: 現在表示されている操作タブ

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ja: 移動(&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Search Error Log
ja: 検索エラーログ

en: Preparing Index
ja: インデックスを準備

en: Ready
ja: 準備完了

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Moves to the previous page of the document
ja: ドキュメントの前のページに移動します

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Moves to the next page of the document
ja: ドキュメントの次のページに移動します

en: Table of &Contents
ja: 目次(&C)

en: Table of contents
ja: 目次

en: Go back to the table of contents
ja: 目次に戻ります

en: &Last Search Result
ja: 最新の検索結果(&L)

en: Configure Fonts...
ja: フォント設定...

en: Increase Font Sizes
ja: フォントサイズを大きく|/|$[~setProps ~label '拡大']

en: Decrease Font Sizes
ja: フォントサイズを小さく|/|$[~setProps ~label '縮小']

en: &Contents
ja: 目次(&C)

en: Search Options
ja: 検索オプション

en: G&lossary
ja: 用語集(&L)

en: Start Page
ja: スタートページ

en: KDE Help Center
ja: KDE ヘルプセンター

en: Unable to run search program.
ja: 検索プログラムを実行できません

en: Error: No document type specified.
ja: エラー: ドキュメントタイプが指定されていません。

en: Error: No search handler for document type '%1'.
ja: エラー: ドキュメントタイプ “%1” の検索ハンドラがありません。

en: No valid search handler found.
ja: 有効な検索ハンドラが見つかりません。

en: Error executing search command '%1'.
ja: 検索コマンド %1 の実行中にエラー

en: Error: %1
ja: エラー: %1

en: '%1' not found, check your installation
ja: %1 が見つかりません。インストールを確認してください。

en: '%1' not found, install the package containing it
ja: %1 が見つかりません。これを含むパッケージをインストールしてください。

en: No search command or URL specified.
ja: 検索コマンドも URL も指定されていません。

en: and
ja: かつ

en: or
ja: または

en: &Method:
ja: 方法(&M):

en: Max. &results:
ja: 最大検索数(&R):

en: &Scope selection:
ja: 範囲の選択(&S):

en: Scope
ja: 範囲

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
ja: 標準

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
ja: すべて

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
ja: なし

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
ja: 不明

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー
