khelpcenter - en to kn translation catalogue (68 entries)

en: Original Author
kn: ಮೂಲ ಕರ್ತೃ

en: Info page support
kn: ಮಾಹಿತಿ ಪುಟ ಬೆಂಬಲ

en: Top-Level Documentation
kn: ಮೇಲ್ಮಟ್ಟದ ದಸ್ತಾವೇಜು

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
kn: ಇಂಗ್ಲೀಷ್

en: Font Configuration
kn: ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ ಸಂರಚನೆ

en: Sizes
kn: ಗಾತ್ರಗಳು

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಕನಿಷ್ಟ ಗಾತ್ರ (&i):

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಮಧ್ಯಮ ಗಾತ್ರ (&i):

en: Fonts
kn: ಅಕ್ಷರಶೈಲಿಗಳು

en: S&tandard font:
kn: ಮಾನಕ(ಸ್ಟ್ಯಾಂಡರ್ಡ್) ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ(&t):

en: F&ixed font:
kn: ನಿಶ್ಚಿತ ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ(&i):

en: S&erif font:
kn: s&erif ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ:

en: S&ans serif font:
kn: S&ans serif ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ:

en: &Italic font:
kn: &Italic ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ:

en: &Fantasy font:
kn: ಫ್ಯಾಂಟಸಿ ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ(&F):

en: Encoding
kn: ಎನ್ಕೋಡಿಂಗ್‌

en: &Default encoding:
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ಎನ್ಕೋಡಿಂಗ್‌(&D):

en: Use Language Encoding
kn: ಭಾಷೆ ಎನ್ಕೋಡಿಂಗ್‌ ಅನ್ನು ಬಳಸು

en: &Font size adjustment:
kn: ಅಕ್ಷರಶೈಲಿಯನ್ನು ಹೊಂದಿಸುವಿಕೆ(&F):

en: By Topic
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆಯ ಮೇರೆಗೆ

en: Alphabetically
kn: ವರ್ಣಮಾಲೆಯ ಮೇರೆಗೆ

en: Rebuilding glossary cache...
kn: ಶಬ್ಧಕೋಶದ ಕ್ಯಾಶೆಯನ್ನು ಮರಳಿ ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: KDE Glossary
kn: KDE ಶಬ್ಧಕೋಶ

en: Search Results
kn: ಹುಡುಕು ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Search Results for '%1':
kn: '%1' ಗಾಗಿನ ಹುಡುಕು ಫಲಿತಾಂಶ:

en: By Category
kn: ವರ್ಗದ ಮೇರೆಗೆ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
kn: ಸೂಚಿ ಕೋಶಕ್ಕಾಗಿನ ಮಾರ್ಗ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
kn: ಹುಡುಕು ಸೂಚಿಗಳನ್ನು ಹೊಂದಿರುವ ಕೋಶದ ಮಾರ್ಗ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಗೋಚರಿಸುತ್ತಿರುವ ನ್ಯಾವಿಗೇಟರ್ ಟ್ಯಾಬ್

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
kn: ಸಂಪಾದನೆ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
kn: ನೋಟ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
kn: ಹೋಗು(&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
kn: ಮುಖ್ಯ ಸಲಕರಣೆಪಟ್ಟಿ

en: Search Error Log
kn: ಹುಡುಕು ದಾಖಲೆ ದೋಷ

en: Preparing Index
kn: ಸೂಚಿಯನ್ನು ತಯಾರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Ready
kn: ಸಿದ್ಧವಾಗಿದೆ

en: Previous Page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟ

en: Moves to the previous page of the document
kn: ದಸ್ತಾವೇಜಿನ ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ಹೋಗುತ್ತದೆ

en: Next Page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟ

en: Moves to the next page of the document
kn: ದಸ್ತಾವೇಜಿನ ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ಹೋಗುತ್ತದೆ

en: Table of &Contents
kn: ವಿಷಯಗಳ ಪಟ್ಟಿ(&C)

en: Table of contents
kn: ವಿಷಯಗಳ ಪಟ್ಟಿ

en: Go back to the table of contents
kn: ವಿಷಯಗಳ ಪಟ್ಟಿಗೆ ಹಿಂತಿರುಗು

en: &Last Search Result
kn: ಕೊನೆಯ ಹುಡುಕು ಫಲಿತಾಂಶ(&L)

en: Configure Fonts...
kn: ಅಕ್ಷರಶೈಲಿಯನ್ನು ಸಂರಚಿಸು...

en: Increase Font Sizes
kn: ಅಕ್ಷರದ ಗಾತ್ರವನ್ನು ದೊಡ್ಡದಾಗಿಸಿ

en: Decrease Font Sizes
kn: ಅಕ್ಷರದ ಗಾತ್ರವನ್ನು ಚಿಕ್ಕದಾಗಿಸಿ

en: &Contents
kn: ಒಳವಿಷಯಗಳ(&C)

en: Search Options
kn: ಹುಡುಕು ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: G&lossary
kn: ಶಬ್ಧಕೋಶ(&l)

en: Start Page
kn: ಆರಂಭಿಕ ಪುಟ

en: KDE Help Center
kn: ಕೆಡಿಇ ಯ ಸಹಾಯ ಕೇಂದ್ರ

en: Unable to run search program.
kn: ಹುಡುಕು ಪ್ರೊಗ್ರಾಂ ಅನ್ನು ಚಲಾಯಿಸಲು ಸಾಧ್ಯವಾಗಿಲ್ಲ.

en: Error: No document type specified.
kn: ದೋಷ: ಯಾವುದೆ ದಸ್ತಾವೇಜಿನ ಬಗೆಯನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ.

en: Error executing search command '%1'.
kn: ಆದೇಶ '%1' ಅನ್ನು ಕಾರ್ಯಗತಗೊಳಿಸುವಾಗ ದೋಷ ಉಂಟಾಗಿದೆ.

en: Error: %1
kn: ದೋಷ: %1

en: No search command or URL specified.
kn: ಯಾವುದೆ ಹುಡುಕು ಆದೇಶ ಅಥವ ತಾಣಸೂಚಿಯನ್ನು ಸೂಚಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ.

en: and
kn: ಹಾಗು

en: or
kn: ಅಥವ

en: &Method:
kn: ವಿಧಾನ(&M):

en: Max. &results:
kn: ಗರಿಷ್ಟ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು(&r):

en: Scope
kn: ವ್ಯಾಪ್ತಿ (ಸ್ಕೋಪ್)

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
kn: ಎಲ್ಲವೂ

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: Copy Link Address
kn: ಕೊಂಡಿಯ ವಿಳಾಸವನ್ನು ನಕಲಿಸು
