khelpcenter - en to mai translation catalogue (72 entries)

en: Original Author
mai: मूल लेखक

en: Info page support
mai: जानकारी पृष्ठ समर्थन

en: Top-Level Documentation
mai: शीर्ष स्तर दस्तावेज़ीकरण

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
mai: अंग्रेजी

en: Font Configuration
mai: फान्ट कान्फ़िगरेशन

en: Sizes
mai: आकार

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
mai: न्यूनतम फोन्ट आकारः (&i)

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
mai: मध्यम फ़ान्ट आकारः (&e)

en: Fonts
mai: फान्ट

en: S&tandard font:
mai: मानक फोन्ट (&t)

en: F&ixed font:
mai: स्थिर फ़ान्टः (&i)

en: S&erif font:
mai: सेरिफ फान्टः (&e)

en: S&ans serif font:
mai: सांस सेरिफ़ फ़ान्टः (&a)

en: &Italic font:
mai: तिरछा फ़ान्टः (&I)

en: &Fantasy font:
mai: फ़ैन्टेसी फ़ान्टः (&F)

en: Encoding
mai: एनकोडिंग

en: &Default encoding:
mai: डिफ़ाल्ट एनकोडिंगः (&D)

en: Use Language Encoding
mai: भाषा एनकोडिंग इस्तेमाल करू

en: &Font size adjustment:
mai: फ़ान्ट आकार बदलूः (&F)

en: By Topic
mai: विषय वार

en: Alphabetically
mai: वर्णक्रममे

en: Rebuilding glossary cache...
mai: शब्दावली कैश फेर तैआर कए रहल अछि...

en: Rebuilding cache... done.
mai: कैश रि-बिल्ड कएल जा रहल है...पूर्ण.

en: KDE Glossary
mai: केडीई ग्लासरी

en: Search Results
mai: खोजक परिणाम

en: Search Results for '%1':
mai: '%1' क' लेल खोजल गेल परिणाम:

en: By Category
mai: वर्ग सँ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
mai: अनुक्रमणिका डिरेक्ट्री क' पथ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
mai: खोज सूचीबला डिरेक्ट्री क' पथ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
mai: वर्तमान मे देखाएल दए रहल नेविगेटर टैब

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mai: जाउ (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

en: Search Error Log
mai: खोज त्रुटि लाग

en: Preparing Index
mai: निर्देशिका बनाएल जाए रहल अछि

en: Ready
mai: तैआर

en: Previous Page
mai: पछिला पृष्ठ

en: Moves to the previous page of the document
mai: दस्तावेज़ क' पछिला पृष्ठ पर जाएत अछि

en: Next Page
mai: अगिला पृष्ठ

en: Moves to the next page of the document
mai: दस्तावेज़ क' अगिला पृष्ठ पर जाएत अछि

en: Table of &Contents
mai: विषयसूची तालिका (&C)

en: Table of contents
mai: विषयसूचीक सारणी

en: Go back to the table of contents
mai: विषयसूची तालिका पर जाउ

en: &Last Search Result
mai: पछिला खोज परिणाम (&L)

en: Configure Fonts...
mai: फान्ट विन्यस्त करू ...

en: Increase Font Sizes
mai: फान्ट आकार बढ़ाउ

en: Decrease Font Sizes
mai: फान्ट आकार घटाउ

en: &Contents
mai: विषय-सूची (&C)

en: Search Options
mai: खोज विकल्प

en: G&lossary
mai: शब्दावली (&l)

en: Start Page
mai: प्रारंभ पृष्ठ

en: KDE Help Center
mai: केडीई  मदति  केंद्र

en: Unable to run search program.
mai: खोज प्रोग्राम चलाबैमे अक्षम.

en: Error: No document type specified.
mai: त्रुटि: कोनो दस्ताबेज किस्म निर्दिष्ट नहि अछि.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
mai: त्रुटि: दस्तावेज़ क़िस्म '%1' क' लेल कोनो सर्च हैंडलर नहि अछि.

en: No valid search handler found.
mai: कोनो वैध सर्च हैंडलर नहि भेटल.

en: Error executing search command '%1'.
mai: खोज कमांड '%1' चलाबै मे त्रुटि.

en: Error: %1
mai: त्रुटि: %1

en: No search command or URL specified.
mai: कोनो सर्च कमांड अथवा यूआरएल निर्दिष्ट नहि अछि.

en: and
mai: आओर

en: or
mai: अथवा

en: &Method:
mai: विधिः (&M)

en: Max. &results:
mai: अधिकतम परिणामः (&r)

en: &Scope selection:
mai: कार्यक्षेत्र चयन (&S)

en: Scope
mai: स्कोप

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
mai: पसंदीदा

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
mai: मूलभूत

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
mai: सभ

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
mai: किछु नहि

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
mai: अज्ञात

en: Copy Link Address
mai: लिंक पता नकल करू
