khelpcenter - en to mk translation catalogue (69 entries)

en: Original Author
mk: Оригинален автор

en: Info page support
mk: Поддршка за инфо-страници

en: Top-Level Documentation
mk: Почетна документација

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
mk: Англиски

en: Font Configuration
mk: Конфигурација на фонтови

en: Sizes
mk: Големини

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
mk: М&инимална големина на фонт:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
mk: Ср&една големина на фонт:

en: Fonts
mk: Фонтови

en: S&tandard font:
mk: С&тандарден фонт:

en: F&ixed font:
mk: Ф&иксен фонт:

en: &Italic font:
mk: &Закосен фонт:

en: &Fantasy font:
mk: &Фантазија-фонт:

en: Encoding
mk: Кодирање

en: &Default encoding:
mk: &Стандардно кодирање:

en: Use Language Encoding
mk: Користи кодирање на јазикот

en: &Font size adjustment:
mk: &Прилагодување на големина на фонт:

en: By Topic
mk: Според тема

en: Alphabetically
mk: Азбучно

en: Rebuilding cache... done.
mk: Повторно градење на кешот... готово.

en: KDE Glossary
mk: KDE-речник

en: Search Results
mk: Резултати од пребарувањето

en: Search Results for '%1':
mk: Резултати од пребарувањето за „%1“:

en: By Category
mk: Според категорија

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
mk: Патека до папката со индекси.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
mk: Патека до папката што ги содржи индексите за пребарување.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
mk: Тековно видливо ливче за навигација

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: Ур&еди

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: &Приказ

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mk: &Оди

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

en: Search Error Log
mk: Барање во дневникот за грешки

en: Preparing Index
mk: Подготвувам индекс

en: Ready
mk: Готов

en: Previous Page
mk: Претходна страница

en: Moves to the previous page of the document
mk: Оди на претходната страница од документот

en: Next Page
mk: Следна страница

en: Moves to the next page of the document
mk: Оди на следната страница од документот

en: Table of &Contents
mk: &Содржина

en: Table of contents
mk: Содржина

en: Go back to the table of contents
mk: Оди назад на содржината

en: &Last Search Result
mk: Пос&леден резултат од пребарувањето

en: Configure Fonts...
mk: Конфигурирај фонтови...

en: Increase Font Sizes
mk: Зголеми ги буквите

en: Decrease Font Sizes
mk: Намали ги буквите

en: &Contents
mk: &Содржина

en: Search Options
mk: Опции за пребарувањето

en: G&lossary
mk: Реч&ник

en: Start Page
mk: Почетна страница

en: KDE Help Center
mk: Центар на KDE за помош

en: Unable to run search program.
mk: Не може да се пушти програмата за пребарување.

en: Error: No document type specified.
mk: Грешка: Не е наведен тип на документ.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
mk: Грешка: Нема метод за пребарување за типот на документ „%1“.

en: No valid search handler found.
mk: Не е пронајден валиден метод за пребарување.

en: Error executing search command '%1'.
mk: Грешка при извршувањето на наредбата за пребарување „%1“.

en: Error: %1
mk: Грешка: %1

en: No search command or URL specified.
mk: Не е наведена наредба за пребарување или адреса.

en: and
mk: и

en: or
mk: или

en: &Method:
mk: &Метод:

en: Max. &results:
mk: Макс. &резултати:

en: &Scope selection:
mk: Избор на оп&сег:

en: Scope
mk: Опсег

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
mk: Сопствено

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
mk: Стандардно

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
mk: Сите

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
mk: Нема

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
mk: непознато

en: Copy Link Address
mk: Копирај ја адресата на врската
