khelpcenter - en to tg translation catalogue (51 entries)

en: Help Center
tg: Маркази Ёрӣ

en: Original Author
tg: Муаллифи аслӣ

en: Info page support
tg: Сиҳифаи Хабар барои ёрӣ

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
tg: Англисӣ

en: Font Configuration
tg: Танзимоти Ҳарф

en: Sizes
tg: Андозаҳо

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
tg: &Минимальный размер шрифта:

en: Fonts
tg: Ҳарфҳо

en: S&tandard font:
tg: Ҳ&арфи стандартӣ:

en: F&ixed font:
tg: Ҳарфи &мустаҳкам:

en: S&erif font:
tg: Ҳарфи S&erif:

en: S&ans serif font:
tg: Ҳарфи S&ans:

en: &Italic font:
tg: &Ҳарфи курсив:

en: &Fantasy font:
tg: &Ҳарфи Фэнтези:

en: Encoding
tg: Рамзгузорӣ

en: &Default encoding:
tg: &Рамзгузории пешфарз:

en: Use Language Encoding
tg: Рамзгузории забонро истифода баред

en: &Font size adjustment:
tg: &Танзимоти андозаи ҳарф:

en: By Topic
tg: Аз рӯи мавзӯъ:

en: Alphabetically
tg: Алифбоӣ

en: KDE Glossary
tg: Луғати KDE

en: Search Results
tg: Ҷусиуҷӯи натиҷаҳо

en: Search Results for '%1':
tg: Натиҷаҳои ҷустуҷӯӣ барои  '%1':

en: By Category
tg: Ба Категория

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tg: &Таҳрир

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tg: &Намоиш

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
tg: &Гузаштан

en: Ready
tg: Тайёр

en: Next Page
tg: Саҳифаи навбатӣ

en: &Last Search Result
tg: &Натиҷаҳои ҷустуҷӯи охирин

en: Configure Fonts...
tg: Танзимоти ҳарф...

en: Increase Font Sizes
tg: Андозаи ҳарфро калон кунед

en: Decrease Font Sizes
tg: Андозаи ҳарфро кам кунед

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
tg: &Хатчӯбҳо

en: Search Options
tg: Интихобҳои ҷусиуҷӯӣ

en: G&lossary
tg: Лу&ғати KDE

en: Start Page
tg: Саҳифаро сар кунед.

en: KDE Help Center
tg: Маркази ёрирасонии KDE

en: Unable to run search program.
tg: Барномаи ҷустуҷӯ иҷро карда натавонист.

en: Error: %1
tg: Хато: %1

en: and
tg: ва

en: or
tg: ё

en: Max. &results:
tg: Натиҷаи &максималӣ:

en: &Scope selection:
tg: &Интихоби ҳаҷм:

en: Scope
tg: Ҳаҷм

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
tg: Оддӣ

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
tg: Стандартӣ

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
tg: Ҳама

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
tg: Ҳеҷ чиз

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
tg: номуайян

en: Copy Link Address
tg: Нусхабардории номи суроға
