khelpcenter - en to th translation catalogue (75 entries)

en: Help Center
th: ศูนย์ช่วยเหลือ

en: Original Author
th: ผู้เขียนดั้งเดิม

en: Info page support
th: รองรับหน้าข้อมูล (Info)

en: Top-Level Documentation
th: บนสุดของระบบเอกสาร

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
th: ภาษาอังกฤษ

en: Font Configuration
th: ปรับแต่งแบบอักษร

en: Sizes
th: ขนาด

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
th: ขนาดเล็กสุ&ดของตัวอักษร:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
th: ขนาดปาน&กลางของตัวอักษร:

en: Fonts
th: แบบอักษร

en: S&tandard font:
th: แบบอักษรมาตรฐาน:

en: F&ixed font:
th: แบบอักษรความกว้างคงที่:

en: S&erif font:
th: แบบอักษร S&erif:

en: S&ans serif font:
th: แบบอักษร S&ans serif:

en: &Italic font:
th: แบบอักษรตัวเอียง:

en: &Fantasy font:
th: แบบอักษรแฟนตาซี:

en: Encoding
th: ชุดรหัสภาษา

en: &Default encoding:
th: ชุดรหัสภาษาปริยาย:

en: Use Language Encoding
th: ใช้ชุดรหัสภาษาของระบบ

en: &Font size adjustment:
th: ปรับขนาดแบบอักษร:

en: By Topic
th: ตามหัวข้อ

en: Alphabetically
th: ตามลำดับตัวอักษร

en: Rebuilding glossary cache...
th: กำลังสร้างแคชอภิธานศัพท์ใหม่อีกครั้ง...

en: Rebuilding cache... done.
th: กำลังสร้างแคชใหม่อีกครั้ง... เรียบร้อยแล้ว

en: KDE Glossary
th: อภิธานศัพท์ KDE

en: Search Results
th: ผลการค้นหา

en: Search Results for '%1':
th: ผลการค้นหาสำหรับ '%1':

en: By Category
th: ตามหมวดหมู่

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
th: ตำแหน่งของไดเรกทอรีดัชนี

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
th: ตำแหน่งที่ชี้ไปยังไดเรกทอรีที่เก็บดัชนีการค้นหา

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
th: แท็บนำทางที่ปรากฏในปัจจุบัน

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
th: แ&ก้ไข

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
th: ไ&ป

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

en: Search Error Log
th: บันทึกข้อผิดพลาดในการค้นหา

en: Preparing Index
th: กำลังเตรียมดัชนี

en: Ready
th: พร้อม

en: Previous Page
th: หน้าก่อน

en: Moves to the previous page of the document
th: ย้ายไปยังหน้าก่อนนี้ของเอกสาร

en: Next Page
th: หน้าถัดไป

en: Moves to the next page of the document
th: ย้ายไปยังหน้าถัดไปของเอกสาร

en: Table of &Contents
th: สารบัญ

en: Table of contents
th: สารบัญ

en: Go back to the table of contents
th: กลับไปยังสารบัญ

en: &Last Search Result
th: ผลการค้นหา&ล่าสุด

en: Configure Fonts...
th: ปรับแต่งแบบอักษร...

en: Increase Font Sizes
th: เพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Decrease Font Sizes
th: ลดขนาดตัวอักษร

en: &Contents
th: &สารบัญ

en: Search Options
th: ตัวเลือกการค้นหา

en: G&lossary
th: อ&ภิธานศัพท์

en: Start Page
th: หน้าเริ่ม

en: KDE Help Center
th: ศูนย์ช่วยเหลือ KDE

en: Unable to run search program.
th: ไม่สามารถประมวลผลโปรแกรมค้นหาได้

en: Error: No document type specified.
th: ผิดพลาด: ยังไม่มีการระบุชนิดของเอกสาร

en: Error: No search handler for document type '%1'.
th: ผิดพลาด: ไม่พบส่วนเสริมสำหรับใช้ค้นหาในการเรียกใช้กับเอกสารประเภท '%1'

en: No valid search handler found.
th: ไม่พบส่วนเสริมสำหรับใช้ค้นหา

en: Error executing search command '%1'.
th: เกิดข้อผิดพลาดระหว่างประมวลผลคำสั่งค้นหา '%1'

en: Error: %1
th: ผิดพลาด: %1

en: '%1' not found, check your installation
th: ไม่พบ '%1' โปรดตรวจสอบการติดตั้งของคุณ

en: '%1' not found, install the package containing it
th: ไม่พบ '%1' โปรดติดตั้งแพกเกจที่มีมันอยู่

en: No search command or URL specified.
th: ไม่มีคำสั่งสำหรับค้นหา หรือยังไม่ได้ระบุที่อยู่ URL

en: and
th: และ

en: or
th: หรือ

en: &Method:
th: &วิธีการ:

en: Max. &results:
th: ผลลั&พธ์มากที่สุด:

en: &Scope selection:
th: เลือก&ขอบเขต:

en: Scope
th: ขอบเขต

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
th: กำหนดเอง

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
th: ค่าปริยาย

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Copy Link Address
th: คัดลอกที่อยู่ส่วนเชื่อมโยง
