libkholidays - en to fi translation catalogue (92 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
fi: Kesäpäivänseisaus

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
fi: Talvipäivänseisaus

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
fi: Kevätpäiväntasaus

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
fi: Syyspäiväntasaus

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Region
fi: Alue

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
fi: Saksa, Baijeri

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
fi: Saksa, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
fi: Saksa, Berliini

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
fi: Saksa, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
fi: Saksa, Hessen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
fi: Saksa, Mecklenburg-Etu-Pommeri

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
fi: Saksa, Ala-Saksi

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
fi: Saksa, Nordrhein-Westfalen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
fi: Saksa, Reininmaa-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
fi: Saksa, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
fi: Saksa, Saarinmaa

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
fi: Saksa, Saksi

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
fi: Saksa, Saksi-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
fi: Saksa, Thüringen

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
fi: Katalonia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
fi: Englanti ja Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
fi: Englanti

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
fi: Skotlanti

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
fi: Pohjois-Irlanti

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
fi: Etelä-Tiroli

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
fi: Uusi Etelä-Wales

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
fi: Etelä-Australia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
fi: Pohjoisterritorio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
fi: Australian pääkaupunkiterritorio

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
fi: Länsi-Australia

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
fi: Serbitasavalta

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
fi: Yleinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
fi: Kansallinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
fi: Uskonnollinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
fi: Hallinto

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
fi: Taloudellinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
fi: Kulttuurillinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
fi: Muistojuhlat

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
fi: Historiallinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
fi: Koulu

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
fi: Vuodenajat

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
fi: Nimipäivät

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
fi: Henkilökohtainen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
fi: Kristillinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
fi: Anglikaaninen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
fi: Katolinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
fi: Protestanttinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
fi: Ortodoksinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
fi: Juutalainen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
fi: Juutalainen, ortodoksi-

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
fi: Juutalainen, konservatiivinen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
fi: Juutalainen, reformi-

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
fi: Islamilainen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
fi: Islamilainen, sunna-

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
fi: Islamilainen, šiia-

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
fi: Islamilainen, suufi-

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
fi: Uusikuu

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
fi: Täysikuu

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
fi: Ensimmäisen neljänneksen kuu

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
fi: Viimeisen neljänneksen kuu

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
fi: Kasvava sirppi

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
fi: Kasvava neljännes

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
fi: Vähenevä neljännes

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
fi: Vähenevä sirppi

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
fi: Oinas

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
fi: Härkä

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
fi: Kaksoset

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
fi: Rapu

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
fi: Leijona

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
fi: Neitsyt

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
fi: Vaaka

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
fi: Skorpioni

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
fi: Jousimies

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
fi: Kauris

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
fi: Vesimies

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
fi: Kalat

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
fi: oinas

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
fi: härkä

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
fi: kaksoset

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
fi: rapu

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
fi: leijona

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
fi: neitsyt

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
fi: vaaka

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
fi: skorpioni

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
fi: jousimies

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
fi: kauris

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
fi: vesimies

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
fi: kalat
