libkholidays - en to nn translation catalogue (88 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
nn: Sommarsolkverv

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
nn: Vintersolkverv

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
nn: Vårjamdøgn

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
nn: Haustjamdøgn

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Name
nn: Namn

[ctx: HolidayRegionsDeclarativeModel|]
en: Description
nn: Skildring

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Bavaria
nn: Tyskland, Bayern

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Brandenburg
nn: Tyskland, Brandenburg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Berlin
nn: Tyskland, Berlin

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Baden-Wuerttemberg
nn: Tyskland, Baden-Württemberg

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Hesse
nn: Tyskland, Hessen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Mecklenburg-Hither Pomerania
nn: Tyskland, Mecklenburg-Vorpommern

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Lower Saxony
nn: Tyskland, Niedersachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, North Rhine-Westphalia
nn: Tyskland, Nordrhein-Westfalen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Rhineland-Palatinate
nn: Tyskland, Rheinland-Pfalz

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Schleswig-Holstein
nn: Tyskland, Schleswig-Holstein

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saarland
nn: Tyskland, Saarland

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony
nn: Tyskland, Sachsen

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Saxony-Anhalt
nn: Tyskland, Sachsen-Anhalt

[ctx: HolidayRegion|German region]
en: Germany, Thuringia
nn: Tyskland, Thüringen

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
nn: Katalonia

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
nn: England og Wales

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
nn: Skottland

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
nn: Nord-Irland

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
nn: Sør-Tyrol

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
nn: Sør-Australia

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
nn: Nordterritoriet

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
nn: Vest-Australia

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
nn: Republika Srpska

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
nn: Offentleg

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
nn: Borgarleg

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
nn: Religiøs

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
nn: Statleg

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
nn: Finansiell

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
nn: Kulturell

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
nn: Minnedag

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
nn: Historisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
nn: Skule

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
nn: Årstid

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
nn: Namnedagar

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
nn: Personleg

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
nn: Kristen

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
nn: Anglikansk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
nn: Katolsk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
nn: Protestantisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
nn: Ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
nn: Jødisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
nn: Jødisk – ortodoks

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
nn: Jødisk – konservativ

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
nn: Jødisk – reform

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
nn: Islamsk

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
nn: Islamsk – sunni

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
nn: Islamsk – sjia

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
nn: Islamsk – sufistisk

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
nn: %1 – %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
nn: Nymåne

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
nn: Fullmåne

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
nn: Ny, halvmåne

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
nn: Ne, halvmåne

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Crescent
nn: Veksande månesigd

[ctx: LunarPhase|]
en: Waxing Gibbous
nn: Veksande måne

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Gibbous
nn: Minkande måne

[ctx: LunarPhase|]
en: Waning Crescent
nn: Minkande månesigd

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
nn: Vêren

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
nn: Tyren

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
nn: Tvillingane

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
nn: Krepsen

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
nn: Løva

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
nn: Jomfrua

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
nn: Vekta

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
nn: Skorpionen

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
nn: Skytten

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
nn: Steinbukken

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
nn: Vassmannen

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
nn: Fiskane

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
nn: vêren

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
nn: tyren

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
nn: tvillingane

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
nn: krepsen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
nn: løva

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
nn: jomfrua

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
nn: vekta

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
nn: skorpionen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
nn: skytten

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
nn: steinbukken

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
nn: vassmannen

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
nn: fiskane
