libkholidays5_qt - en to sr translation catalogue (76 entries)

[ctx: AstroSeasons|]
en: June Solstice
sr: јунска дугодневница

[ctx: AstroSeasons|]
en: December Solstice
sr: децембарска краткодневница

[ctx: AstroSeasons|]
en: March Equinox
sr: мартовска равнодневница

[ctx: AstroSeasons|]
en: September Equinox
sr: септембарска равнодневница

[ctx: HolidayRegion|Canadian region]
en: Quebec
sr: Квебек

[ctx: HolidayRegion|Spanish region]
en: Catalonia
sr: Каталонија

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England and Wales
sr: Енглеска и Велс

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: England
sr: Енглеска

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Wales
sr: Велс

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Scotland
sr: Шкотска

[ctx: HolidayRegion|UK Region]
en: Northern Ireland
sr: Северна Ирска

[ctx: HolidayRegion|Italian Region]
en: South Tyrol
sr: Јужни Тирол

[ctx: HolidayRegion|]
en: New South Wales
sr: Нови Јужни Велс

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Queensland
sr: Квинсленд

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Victoria
sr: Викторија

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: South Australia
sr: Јужна Аустралија

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Northern Territory
sr: Северна Територија

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Australian Capital Territory
sr: Аустралијска Престоничка Територија

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Western Australia
sr: Западна Аустралија

[ctx: HolidayRegion|Australian Region]
en: Tasmania
sr: Тасманија

[ctx: HolidayRegion|Bosnian and Herzegovinian Region]
en: Republic of Srpska
sr: Република Српска

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Public
sr: јавни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Civil
sr: световни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Religious
sr: верски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Government
sr: државни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Financial
sr: финансијски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Cultural
sr: културни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Commemorative
sr: комеморативни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Historical
sr: историјски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: School
sr: школски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Seasonal
sr: сезонски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Name Days
sr: имендански

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Personal
sr: лични

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Christian
sr: хришћански

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Anglican
sr: англикански

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Catholic
sr: католички

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Protestant
sr: протестантски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Orthodox
sr: православни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish
sr: јеврејски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Orthodox
sr: јеврејски ортодоксни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Conservative
sr: јеврејски конзервативни

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Jewish Reform
sr: јеврејски реформистички

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic
sr: муслимански

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sunni
sr: муслимански сунитски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Shia
sr: муслимански шиитски

[ctx: HolidayRegion|Holiday type]
en: Islamic Sufi
sr: муслимански суфијски

[ctx: HolidayRegion|Holiday file display name, %1 = region name, %2 = holiday type]
en: %1 - %2
sr: %1 — %2

[ctx: HolidayRegion|Unknown holiday region]
en: Unknown
sr: непознато

[ctx: LunarPhase|]
en: New Moon
sr: млади месец

[ctx: LunarPhase|]
en: Full Moon
sr: пуни месец

[ctx: LunarPhase|]
en: First Quarter Moon
sr: прва четврт

[ctx: LunarPhase|]
en: Last Quarter Moon
sr: последња четврт

[ctx: Zodiac|]
en: Aries
sr: ован

[ctx: Zodiac|]
en: Taurus
sr: бик

[ctx: Zodiac|]
en: Gemini
sr: близанци

[ctx: Zodiac|]
en: Cancer
sr: рак

[ctx: Zodiac|]
en: Leo
sr: лав

[ctx: Zodiac|]
en: Virgo
sr: девица

[ctx: Zodiac|]
en: Libra
sr: вага

[ctx: Zodiac|]
en: Scorpio
sr: шкорпија

[ctx: Zodiac|]
en: Sagittarius
sr: стрелац

[ctx: Zodiac|]
en: Capricorn
sr: јарац

[ctx: Zodiac|]
en: Aquarius
sr: водолија

[ctx: Zodiac|]
en: Pisces
sr: рибе

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aries]
en: ram
sr: ован

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Taurus]
en: bull
sr: бик

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Gemini]
en: twins
sr: близанци

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Cancer]
en: crab
sr: рак

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Leo]
en: lion
sr: лав

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Virgo]
en: virgin
sr: девица

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Libra]
en: scales
sr: вага

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Scorpion]
en: scorpion
sr: шкорпија

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Sagittarius]
en: archer
sr: стрелац

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Capricorn]
en: goat
sr: јарац

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Aquarius]
en: water carrier
sr: водолија

[ctx: HolidayRegion|zodiac symbol for Pices]
en: fish
sr: рибе
