khotkeys - en to ar translation catalogue (130 entries)

en: Conditions
ar: الشروط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
ar: الأمر/الوصلة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
ar: التطبيق البعيد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
ar: الكائن البعيد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
ar: الدالة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
ar: المعطيات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
ar: النداء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
ar: أطلق متصفح D-Bus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
ar: النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
ar: نافذة نشطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
ar: نافذة محددة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
ar: نافذة إجراء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
ar: التطبيق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
ar: اختر تطبيق...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
ar: النافذة النشطة...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
ar: النافذة الموجودة...

[ctx: Condition type]
en: And
ar: و

[ctx: Condition type]
en: Or
ar: أو

[ctx: Condition type]
en: Not
ar: ليس

[ctx: Add a new condition]
en: And
ar: و

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
ar: جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
ar: حرر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
ar: احذف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
ar: مراقب إجراءات الادخال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
ar: ابدأ مراقب إجراءات الادخال عند الولوج

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
ar: الإيماءات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
ar: المهلة:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, gestures_timeout)
en:  ms
ar: م.ث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
ar: زر الفأرة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Middle button
ar: الزرّ الأوسط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Right button
ar: الزرّ الأيمن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 4
ar: الزّرّ 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 5
ar: الزّرّ 5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 6
ar: الزّرّ 6

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 7
ar: الزّرّ 7

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 8
ar: الزّرّ 8

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gestures_button)
en: Button 9
ar: الزّرّ 9

en: Edit Gesture
ar: حرر الإيماءة

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
ar: ارسم الإيماة التي تحب أن تسجلها في الأسفل ، اضغط و امسط زر الأيسر للفأرة عندما ترسم ، و عندما تنتهي من الرسم اطلق زر الفأرة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
ar: حرر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
ar: التعليق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
ar: &حرر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
ar: &جديد...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
ar: &كرر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
ar: اح&ذف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
ar: بيانات النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
ar: عنوان النافذة:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
ar: ليس مهم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
ar: يحوي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
ar: هو

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
ar: يطابق التعبير النمطي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
ar: لا يحوي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
ar: ليس

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
ar: لا يطابق التعبير النمطي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
ar: صنف النافذة:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
ar: ليس مهم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
ar: دور النافذة:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
ar: ليس مهم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
ar: &تعرف آلي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
ar: أنواع النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
ar: عادي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
ar: سطح المكتب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
ar: مربع حوار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
ar: مرسى

en: Test
ar: اختبر

en: New Group
ar: مجموعة جديدة

en: Export Group...
ar: صدر المجموعة...

en: Import...
ar: استورد...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
ar: جديد

en: Global Shortcut
ar: اختصار عام

en: Window Action
ar: إجراء النافذة

en: Mouse Gesture Action
ar: إجراء إيماءة الفأرة

en: Command/URL
ar: الأمر/الوصلة

en: D-Bus Command
ar: أمر D-Bus

en: K-Menu Entry
ar: مدخلة قائمة كِيدِي

en: Send Keyboard Input
ar: أرسل مدخلات لوحة المفايتح

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
ar: التعليق

en: New Action
ar: إجراء جديد

en: Export Group
ar: صدر المجموعة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
ar: غير حالة التصدير للإجراءات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
ar: إجراءات التصدير

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">اضبط في أي حالة ستصدر الإجراءات.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الحالة الفعلية</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">تصدر الإجراءات في الحالة الفعلية.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">معطلة</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">تصدر الإجراءات في حالة التعطيل.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ممكنة</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">تصدر الإجراءات في حالة التمكين.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
ar: الحالة الفعلية

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
ar: مفعلة

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
ar: معطّلة

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
ar: معرف ملف KHotkeys

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
ar: يستخدم معرف ملف khotkeys لضمان عدم استيراد الملفات أكثر من مرة. يتم استخدامها في الغالب للتحديثات التلقائية من مطوري كِيدِي.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
ar: المعرّف

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
ar: ضع معرف الاستيراد للملف أو اتركه فارغا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
ar: اسم الملفّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
ar: اسمح بالدمج

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
ar: الدمج في الأدلة الموجودة عند الاستيراد؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
ar: السماح بدمج المحتوى في حالة وجود دليل بنفس الاسم عند الاستيراد. إذا كان الدمج غير مسموح به ، فسيكون هناك دليلين بنفس الاسم.

[ctx: action name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: action enabled]
en: Enabled
ar: مفعل

en: Type
ar: النوع

en: KDE Hotkeys Configuration Module
ar: وحدة ضبط مفاتيح الاختصار Hotkeys لكِيدِي

en: Maintainer
ar: المشرف على المشروع

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ar: الإجراء الحالي يملك تغيرات غير محفوظة. 
    هل تريد تطبيق التغييرات أم تجاهلها؟

en: Save changes
ar: احفظ التغيرات

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
ar: لم يتمكن من الاتصال بـ khotkeys. تغيرات حفظت ولكن لا يمكن تنشيطها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
ar: الإعدادات

en: Trigger
ar: المطلقات

en: Action
ar: الإجراء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
ar: الا&ختصار:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
ar: تطلق عند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
ar: ظهور النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
ar: اختفاء النافذة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
ar: حصول النافذة على التركيز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
ar: تفقد النافذة التركيز

en: Activate window:
ar: نشّط النافذة:

en: Command/URL :
ar: الأمر/الوصلة:

en: Keyboard input:
ar: مدخلات لوحة المفاتيح:

en: No service configured.
ar: لم تضبط أي خدمة.

en: Input Action: %1
ar: إجراء الادخال: %1

en: Failed to start service '%1'.
ar: فشل في بدء خدمة '%1'.

en: Menu entry:
ar: مدخلة القائمة:

en: Active window:
ar: النافذة النشطة:

[ctx: And_condition]
en: And
ar: و

en: Existing window:
ar: النافذة الموجودة:

[ctx: Not_condition]
en: Not
ar: ليس

[ctx: Or_condition]
en: Or
ar: أو

en: Menu Editor entries
ar: خانات محرّر القوائم

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
ar: ملف "إجراءات" هذا تم استيراده من قبل. هل أنت متأكد من استيراده مرة أخرى؟

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
ar: ملف  "الإجراءات" هذه لا يملك حقل ImportId لذا لا يمكن تحديد إذا ما كان استورد أم لا. هل أنت متأكد أنك تريد استيراده ؟

en: Custom Shortcuts Service
ar: خدمة الاختصارات المخصصة

en: Gesture trigger
ar: مُطْلِق الإيماءة

en: Shortcut trigger:
ar: مُطلِق  الاختصار :

en: Window trigger:
ar: مُطْلِق النافذة:

en: Window simple:
ar: نافذة بسيطة:
