khotkeys - en to bs translation catalogue (121 entries)

en: Conditions
bs: Uslovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
bs: Naredba/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
bs: Udaljeni program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
bs: Udaljeni objekat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
bs: Funkcija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
bs: Argumenti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
bs: Poziv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
bs: Prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
bs: Aktivni prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
bs: Određeni prozor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
bs: Prozor radnje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
bs: Program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
bs: Izaberi program...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
bs: Aktivni prozor ...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
bs: Postojeći prozor ...

[ctx: Condition type]
en: And
bs: I

[ctx: Condition type]
en: Or
bs: Ili

[ctx: Condition type]
en: Not
bs: Ne

[ctx: Add a new condition]
en: And
bs: I

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
bs: Novi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
bs: Izmijeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
bs: Obriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
bs: Demon radnji unosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
bs: Pokreni demon radnji unosa na prijavljivanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
bs: Gestovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
bs: Isteklo vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
bs: Dugme miša:

en: Edit Gesture
bs: Uređivanje gesta

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
bs: Iscrtajte ispod gest koji želite da snimite. Pritisnite i držite lijevo dugme miša dok crtate, otpustite ga kad završite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
bs: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
bs: &Izmijeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
bs: &Novo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
bs: &Udvostruči...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
bs: &Obriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
bs: Podaci prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
bs: Naslov prozora:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
bs: Nije bitno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
bs: Sadrži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
bs: Jeste

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
bs: Poklapa regularni izraz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
bs: Ne sadrži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
bs: Nije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
bs: Ne poklapa regularni izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
bs: Klasa prozora:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
bs: Nije bitno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
bs: Uloga prozora:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
bs: Nije bitno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
bs: &Automatski otkrij

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
bs: Tipovi prozora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
bs: Običan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
bs: Površ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
bs: Dijalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
bs: Sidrište

en: Test
bs: Proba

en: New Group
bs: Nova grupa

en: Export Group...
bs: Izvezi grupu...

en: Import...
bs: Uvezi...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
bs: Novo

en: Global Shortcut
bs: Globalna prečica

en: Window Action
bs: Radnja prozora

en: Mouse Gesture Action
bs: Radnja gesta mišem

en: Command/URL
bs: Naredba/URL

en: D-Bus Command
bs: D‑Bus naredba

en: K-Menu Entry
bs: Stavka K‑menija

en: Send Keyboard Input
bs: Pošalji unos s tastature

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
bs: Komentar

en: New Action
bs: Nova radnja

en: Export Group
bs: Izvoz grupe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
bs: Izmijenite stanje izvoza za radnje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
bs: Izvezi radnje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
bs: <html><p>Podesite u kojem stanju treba izvesti radnje:</p><ul><li><interface>prema tekućem stanju</interface>: radnje se izvoze u stanju u kojem su</li><li><interface>isključene</interface>: radnje se izvoze u isključenom stanju</li><li><interface>uključene</interface>: radnje se izvoze u uključenom stanju</li></ul></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
bs: Prema tekućem stanju

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
bs: Uključen

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
bs: Isključeno

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
bs: ID datoteke radnji.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
bs: ID datoteke radnji služi da se osigura da se fajl ne uveze više od jedanput. Uglavnom se koriste pri automatskim ažuriranjima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, idLabel)
en: Id
bs: ID:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
bs: Postavite uvozni ID datoteke, ili ga ostavite praznog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
bs: Ime datoteke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
bs: Stapanje dozvoljeno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
bs: Da li pri uvozu stopiti u postojeće fascikli?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
bs: Dozvolite stapanje sadržaja pri uvozu ako istoimena fascikla već postoji. Ako stapanje se stapanje ne dozvoli, dobiće se dvije fascikle sa istim imenom.

[ctx: action name]
en: Name
bs: Ime

[ctx: action enabled]
en: Enabled
bs: Uključena

en: Type
bs: Tip

en: KDE Hotkeys Configuration Module
bs: Postavni modul K‑prečica

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
bs: © 2008, Mihael Jansen

en: Michael Jansen
bs: Mihael Jansen

en: Maintainer
bs: Održavalac

en: Save changes
bs: Sačuvaj izmjene

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
bs: Ne mogu da kontaktiram K‑prečice. Izmjene su sačuvane, ali se ne mogu aktivirati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
bs: Postavke

en: Trigger
bs: Okidač

en: Action
bs: Radnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
bs: &Prečica:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
bs: Okini kada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
bs: Prozor se pojavi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
bs: Prozor nestane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
bs: Prozor dobije fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
bs: Prozor izgubi fokus

en: Activate window:
bs: Aktiviraj prozor:

en: Command/URL :
bs: Naredba/URL:

en: D-Bus:
bs: D‑Bus:

en: Keyboard input:
bs: Unos sa tastature:

en: No service configured.
bs: Nije podešen nijedan servis.

en: Input Action: %1
bs: Radnja unosa: %1

en: Failed to start service '%1'.
bs: Ne mogu da pokrenem servis „%1“.

en: Menu entry:
bs: Stavka menija:

en: Active window:
bs: Aktivni prozor:

[ctx: And_condition]
en: And
bs: I

en: Existing window:
bs: Postojeći prozor:

[ctx: Not_condition]
en: Not
bs: Ne

[ctx: Or_condition]
en: Or
bs: Ili

en: Menu Editor entries
bs: Stavke uređivača menija

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
bs: Ova datoteka sa radnjama je već uvožena ranije. Želite li zaista ponovo da je uvezete?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
bs: Ovaj datoteka sa radnjama nema polje <icode>ImportId</icode> i zato se ne zna da li je već bio uvožena. Želite li zaista da je uvezete?

en: Gesture trigger
bs: Okidač gestom

en: Shortcut trigger:
bs: Okidač prečicom:

en: Window trigger:
bs: Okidač prozorom:

en: Window simple:
bs: Jednostavno na prozoru:
