khotkeys - en to da translation catalogue (117 entries)

en: Conditions
da: Betingelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
da: Kommando/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
da: Eksternt program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
da: Eksternt objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
da: Funktion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
da: Argumenter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
da: Kald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
da: Start D-Bus-browser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
da: Vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
da: Aktivt vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
da: Specifikt vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
da: Handlingsvindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
da: Program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
da: Vælg program...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
da: Aktivt vindue...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
da: Eksisterende vindue...

[ctx: Condition type]
en: And
da: Og

[ctx: Condition type]
en: Or
da: Eller

[ctx: Condition type]
en: Not
da: Ikke

[ctx: Add a new condition]
en: And
da: Og

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
da: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
da: Redigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
da: Dæmon for input-handlinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
da: Start dæmonen for input-handlinger ved login

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
da: Gestusser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
da: Tidsudløb:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
da: Museknap:

en: Edit Gesture
da: Redigér gestus

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
da: Tegn den gestus du vil optage nedenfor. Tryk på venstre museknap og hold den nede mens du tegner, og slip knappen når du er færdig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
da: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
da: R&edigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
da: &Dublikér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
da: Vinduesdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
da: Vinduestitel:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
da: Er ikke vigtigt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
da: Indeholder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
da: Er

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
da: Matcher regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
da: Indeholder ikke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
da: Er ikke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
da: Matcher ikke regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
da: Vinduesklasse:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
da: Er ikke vigtigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
da: Vinduesrolle:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
da: Er ikke vigtigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
da: &Autodetektér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
da: Vinduestyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
da: Skrivebord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
da: Dok

en: New Group
da: Ny gruppe

en: Export Group...
da: Eksportér gruppe...

en: Import...
da: Importér...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
da: Ny

en: Global Shortcut
da: Global genvej

en: Window Action
da: Vindueshandling

en: Mouse Gesture Action
da: Musegestus-handling

en: Command/URL
da: Kommando/URL

en: D-Bus Command
da: D-Bus-kommando

en: K-Menu Entry
da: K-Menu-punkt

en: Send Keyboard Input
da: Send tastatur-input

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
da: Kommentar

en: New Action
da: Ny handling

en: Export Group
da: Eksportér gruppe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
da: Ændr eksporteret tilstand for handlingerne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
da: Eksportér handlinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Indstil i hvilken tilstand handlingerne skal eksporteres.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Faktisk tilstand</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eksportér handlingerne i deres nuværende tilstand.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Deaktiveret</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eksportér handlingerne i deaktiveret tilstand.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aktiveret</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Eksportér handlingerne i aktiveret tilstand.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
da: Faktisk tilstand

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
da: KHotkeys fil-id.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
da: Et KHotkeys fil-id bruges til at sikre at filer ikke importeres mere end én gang. De bruges oftest til automatiske opdateringer fra KDE-udviklerne.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
da: Sæt import-id for filen, eller lad det være tomt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
da: Filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
da: Tillad fletning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
da: Flet ind i eksisterende mapper ved import?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
da: Tillad fletning af indhold hvis en mappe med det samme navn findes ved import. Hvis fletning ikke er tilladt, vil der blive to mapper med samme navn.

[ctx: action name]
en: Name
da: Navn

[ctx: action enabled]
en: Enabled
da: Aktiveret

en: KDE Hotkeys Configuration Module
da: Konfigurationsmodul til KDE Hotkeys

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
da: Ophavsret 2008 (c) Michael Jansen

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
da: Den aktuelle handling har ugemte ændringer.
    Vil du anvende ændringer eller kassere dem?

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
da: Kan ikke kontakte khotkeys. Dine ændringer er gemt, men de kunne ikke aktiveres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
da: Indstillinger

en: Trigger
da: Udløser

en: Action
da: Handling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
da: &Genvej:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
da: Udløs når

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
da: Vindue dukker op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
da: Vindue forsvinder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
da: Vindue får fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
da: Vindue mister fokus

en: Activate window:
da: Aktivér vindue:

en: Command/URL :
da: Kommando/URL:

en: Keyboard input:
da: Tastaturinput:

en: No service configured.
da: Ingen tjeneste konfigureret.

en: Input Action: %1
da: Input-handling: %1

en: Failed to start service '%1'.
da: Start af tjenesten "%1" mislykkedes.

en: Menu entry:
da: Menupunkt:

en: Active window:
da: Aktivt vindue:

[ctx: And_condition]
en: And
da: Og

en: Existing window:
da: Eksisterende vindue:

[ctx: Not_condition]
en: Not
da: Ikke

[ctx: Or_condition]
en: Or
da: Eller

en: Menu Editor entries
da: Indgange i menueditor

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
da: Denne "handlinger"-fil er blevet importeret tidligere. Er du sikker på du ønsker at importere den igen?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
da: Denne "handlinger"-fil har ikke et ImportId felt, og derfor kan det ikke tjekkes om den har været importeret tidligere. Er du sikker på du ønsker at importere dem?

en: Custom Shortcuts Service
da: Brugervalgt genvejstjeneste

en: Gesture trigger
da: Gestusudløser

en: Shortcut trigger:
da: Genvejsudløser:

en: Window trigger:
da: Vinduesudløser:

en: Window simple:
da: Vindue simpelt:
