khotkeys - en to el translation catalogue (121 entries)

en: Conditions
el: Συνθήκες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: Command/URL:
el: Εντολή/URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
el: Απομακρυσμένη εφαρμογή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
el: Απομακρυσμένο αντικείμενο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, functionLabel)
en: Function:
el: Συνάρτηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
el: Ορίσματα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
el: Κλήση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, launchButton)
en: Launch D-Bus Browser
el: Εκτέλεση του περιηγητή D-Bus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
el: Παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, active_radio)
en: Active window
el: Ενεργό παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
el: Καθορισμένο παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
el: Παράθυρο ενέργειας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Application:
el: Εφαρμογή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applicationButton)
en: Select Application ...
el: Επιλογή εφαρμογής...

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
el: Ενεργό παράθυρο...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
el: Υπάρχον παράθυρο...

[ctx: Condition type]
en: And
el: Και

[ctx: Condition type]
en: Or
el: Ή

[ctx: Condition type]
en: Not
el: Όχι

[ctx: Add a new condition]
en: And
el: Και

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
el: Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
el: Επεξεργασία κατάστασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
el: Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_group)
en: Input Actions Daemon
el: Δαίμονας ενεργειών εισόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enabled)
en: Start the Input Actions daemon on login
el: Έναρξη του δαίμονα ενεργειών εισόδου κατά τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
el: Χειρονομίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
el: Χρονικό όριο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
el: Κουμπί ποντικιού:

en: Edit Gesture
el: Επεξεργασία χειρονομίας

en: Draw the gesture you would like to record below. Press and hold the left mouse button while drawing, and release when you have finished.
el: Σχεδιάστε τη χειρονομία που επιθυμείτε να αποθηκεύσετε. Πιέστε και κρατήστε πατημάνο το αριστερό κουμπί του ποντικιού κατά τη σχεδίαση και ελευθερώστε το κουμπί όταν ολοκληρώσετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
el: Σχόλιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicate_button)
en: &Duplicate...
el: &Αντίγραφο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
el: Δεδομένα παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
el: Τίτλος παραθύρου:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
el: Δεν είναι σημαντικό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
el: Περιέχει

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
el: Είναι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
el: Ταιριάζει στην κανονική έκφραση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
el: Δεν περιέχει

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
el: Δεν είναι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
el: Δεν ταιριάζει στην κανονική έκφραση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
el: Κλάση παραθύρου:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
el: Δεν είναι σημαντικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
el: Ρόλος παραθύρου:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
el: Δεν είναι σημαντικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
el: &Αυτόματη ανίχνευση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
el: Τύποι παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
el: Κανονικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
el: Διάλογος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
el: Προσάρτηση

en: Test
el: Έλεγχος

en: New Group
el: Νέα ομάδα

en: Export Group...
el: Εξαγωγή ομάδας...

en: Import...
el: Εισαγωγή...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
el: Νέο

en: Global Shortcut
el: Καθολική συντόμευση

en: Window Action
el: Ενέργεια παραθύρου

en: Mouse Gesture Action
el: Ενέργεια χειρονομίας ποντικιού

en: Command/URL
el: Εντολή/URL

en: D-Bus Command
el: Εντολή

en: K-Menu Entry
el: Καταχώρηση K-Μενού

en: Send Keyboard Input
el: Αποστολή εισόδου πληκτρολογίου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
el: Σχόλιο

en: New Action
el: Νέα ενέργεια

en: Export Group
el: Εξαγωγή ομάδας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, stateLabel)
en: Change the exported state for the actions.
el: Αλλαγή της εξαγόμενης κατάστασης για τις ενέργειες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
el: Εξαγωγή ενεργειών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, state)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Configure in which state the actions should be exported.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Actual State</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in their current state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in a disabled state.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enabled</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Export the actions in an enabled state.</p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ρύθμιση κατάστασης στην οποία πρέπει να εξαχθούν οι ενέργειες.</p>
    <p style=" margin-top:8px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Πραγματική κατάσταση</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Εξαγωγή των καταστάσεων στην τρέχουσα κατάστασή τους.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Απενεργοποιημένη</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Εξαγωγή των ενεργειών σε απενεργοποιημένη κατάσταση.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ενεργοποιημένη</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:8px; margin-left:30px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Εξαγωγή των ενεργειών σε ενεργοποιημένη κατάσταση.</p></body></html>

[ctx: Don't change the state of exported hotkey actions.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Actual State
el: Πραγματική κατάσταση

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένη

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, idLabel)
en: KHotkeys file id.
el: id αρχείου KHotkeys.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, idLabel)
en: A khotkeys file id is used to ensure files are not imported more than once. They are mostly used for automatic updates from the KDE developers.
el: Το id αρχείου khotkeys χρησιμοποιείται για να εξασφαλιστεί ότι τα αρχεία δεν εισάγονται περισσότερες από μία φορές. Χρησιμοποιούνται κυρίως για αυτόματες ενημερώσεις από τους προγραμματιστές του KDE.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, id)
en: Set import id for file, or leave empty
el: Ορίστε το id εισαγωγής για το αρχείο, ή αφήστε το κενό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
el: Όνομα αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowMergingLabel)
en: Allow Merging
el: Επιτρέπονται οι συγχωνεύσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Merge into existing directories on import?
el: Συγχώνευση στους υπάρχοντες φακέλους κατά την εισαγωγή;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, allowMerging)
en: Allow merging of content if a directory with the same name exists on importing. If merging is not allowed, there will be two directories with the same name.
el: Να επιτρέπεται η συγχώνευση περιεχομένου αν ένας φάκελος με το ίδιο όνομα υπάρχει κατά την εισαγωγή. Αν δεν επιτρέπεται η συγχώνευση θα υπάρχουν δύο φάκελοι με το ίδιο όνομα.

[ctx: action name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: action enabled]
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Type
el: Τύπος

en: KDE Hotkeys Configuration Module
el: Άρθρωμα ρύθμισης KDE Hotkeys

en: Copyright 2008 (c) Michael Jansen
el: Πνευματικά δικαιώματα 2008 (c) Michael Jansen

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: The current action has unsaved changes.
    Do you want to apply the changes or discard them?
el: Η τρέχουσα ενέργεια έχει μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις.
    Θέλετε να εφαρμόσετε τις τροποποιήσεις ή να τις απορρίψετε;

en: Save changes
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων

en: Unable to contact khotkeys. Your changes are saved, but they could not be activated.
el: Αδυναμία επικοινωνίας με το khotkeys. Οι τροποποιήσεις σας αποθηκεύτηκαν αλλά ήταν αδύνατη η ενεργοποίησή τους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settings_button)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Trigger
el: Ενεργοποίηση συμβάντων

en: Action
el: Ενέργεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
el: &Συντόμευση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
el: Ενεργοποίηση συμβάντος Όταν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
el: Εμφάνιση παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
el: Απόκρυψη παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
el: Εστίαση παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
el: Απώλεια εστίασης παραθύρου

en: Activate window:
el: Ενεργοποίηση παραθύρου:

en: Command/URL :
el: Εντολή/URL :

en: Keyboard input:
el: Είσοδος πληκτρολογίου:

en: No service configured.
el: Δεν έχει ρυθμιστεί υπηρεσία.

en: Input Action: %1
el: Ενέργεια εισόδου: %1

en: Failed to start service '%1'.
el: Αποτυχία εκκίνησης υπηρεσίας '%1'.

en: Menu entry:
el: Καταχώρηση μενού:

en: Active window:
el: Ενεργό παράθυρο :

[ctx: And_condition]
en: And
el: Και

en: Existing window:
el: Υπάρχον παράθυρο :

[ctx: Not_condition]
en: Not
el: Όχι

[ctx: Or_condition]
en: Or
el: Ή

en: Menu Editor entries
el: Καταχωρήσεις επεξεργαστή μενού

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
el: Το αρχείο "ενεργειών" έχει εισαχθεί στο παρελθόν. Είστε σίγουροι για την επανεισαγωγή του;

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
el: Το αρχείο "ενεργειών" δεν περιέχει πεδίο Importld και γι αυτό δεν μπορεί να καθοριστεί αν έχει ή όχι εισαχθεί στο παρελθόν. Είστε σίγουροι για την εισαγωγή του;

en: Custom Shortcuts Service
el: Υπηρεσία προσαρμοσμένων συντομεύσεων

en: Gesture trigger
el: Ενεργοποίηση συμβάντος χειρονομίας

en: Shortcut trigger:
el: Ενεργοποίηση συμβάντος συντόμευσης:

en: Window trigger:
el: Ενεργοποίηση συμβάντος παραθύρου:

en: Window simple:
el: Απλό παράθυρο:
