khotkeys - en to eo translation catalogue (92 entries)

en: Conditions
eo: Kondiĉoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applicationLabel)
en: Remote application:
eo: Fora &aplikaĵo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, objectLabel)
en: Remote object:
eo: Fora &objekto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argumentsLabel)
en: Arguments:
eo: Argumentoj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, execButton)
en: Call
eo: Voko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, window_group)
en: Window
eo: Fenestro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, specific_radio)
en: Specific window
eo: Speciala fenestro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, action_radio)
en: Action window
eo: Agfenestro

[ctx: Condition type]
en: Active Window ...
eo: Aktiva fenestro...

[ctx: Condition type]
en: Existing Window ...
eo: Ekzistanta fenestro...

[ctx: Condition type]
en: And
eo: Kaj

[ctx: Condition type]
en: Or
eo: Aŭ

[ctx: Condition type]
en: Not
eo: Ne

[ctx: Add a new condition]
en: And
eo: Kaj

[ctx: new condition]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: New
eo: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: Edit...
eo: Modifi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: Delete
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gestures_group)
en: Gestures
eo: Gestoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_timeout_label)
en: Timeout:
eo: Tempolimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gestures_button_label)
en: Mouse button:
eo: Musbutono:

en: Edit Gesture
eo: Modifi Gestojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, menu_button)
en: Edit
eo: Modifi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comment_label)
en: Comment:
eo: Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, edit_button)
en: &Edit...
eo: Modifi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, new_button)
en: &New...
eo: &Nova...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delete_button)
en: &Delete
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Window Data
eo: Fenestraj detaloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_title_label)
en: Window title:
eo: Fenestra titolo:

[ctx: window title is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo)
en: Is Not Important
eo: Ne gravas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Contains
eo: Enhavas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is
eo: Estas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Matches Regular Expression
eo: Kongruas kun regula esprimo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Contain
eo: Ne enhavas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not
eo: Ne estas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_title_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Does Not Match Regular Expression
eo: Ne kongruas kun regula esprimo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_class_label)
en: Window class:
eo: Fenestra klaso:

[ctx: window class is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_class_combo)
en: Is Not Important
eo: Ne gravas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, window_role_label)
en: Window role:
eo: Fenestra rolo:

[ctx: window role is not important]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, window_role_combo)
en: Is Not Important
eo: Ne gravas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, autodetect)
en: &Autodetect
eo: &Aŭtomata ekkono

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Types
eo: Fenestraj tipoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_normal)
en: Normal
eo: Normala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_desktop)
en: Desktop
eo: Labortablo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dialog)
en: Dialog
eo: Dialogujo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, type_dock)
en: Dock
eo: Doko

en: Test
eo: Testo

en: New Group
eo: Nova Grupo

en: Export Group...
eo: Eksporti Grupon...

en: Import...
eo: Importi...

[ctx: @title:menu create various trigger types]
en: New
eo: Nova

en: Global Shortcut
eo: Ĝenerala Klavkombino

en: Window Action
eo: Fenestra Ago

en: Mouse Gesture Action
eo: Musgesta Ago

en: Command/URL
eo: Komando aŭ URLo

en: D-Bus Command
eo: DBus Voko

en: K-Menu Entry
eo: K-Menuero...

en: Send Keyboard Input
eo: Sendi Klavaran enigon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, comment_tab)
en: Comment
eo: Komento

en: New Action
eo: Nova ago

en: Export Group
eo: Eksporti Grupon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateLabel)
en: Export Actions
eo: Eksporti Agojn

[ctx: Export hotkey actions in enabled state.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Enabled
eo: Ebligi

[ctx: Export hotkey actions into disabled state]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, state)
en: Disabled
eo: Malebligi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: Filename
eo: Dosiernomo

[ctx: action name]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: action enabled]
en: Enabled
eo: Ebligita

en: Type
eo: Tipo

en: Maintainer
eo: Prizorganto

en: Trigger
eo: Ekagilo

en: Action
eo: Ago

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcut_label)
en: &Shortcut:
eo: Klavkombino

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, when_group)
en: Trigger When
eo: Lanĉiĝi kiam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_appears)
en: Window appears
eo: Fenestro aperas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_disappears)
en: Window disappears
eo: Fenestro malaperas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_gets_focus)
en: Window gets focus
eo: Fenestraj ekfokusas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, window_lost_focus)
en: Window loses focus
eo: Neuzotaj malfokusas

en: Activate window:
eo: Aktivigi fenestron :

en: Command/URL :
eo: Komando aŭ URLo :

en: Keyboard input:
eo: Klavara enigo :

en: Menu entry:
eo: Menuero :

en: Active window:
eo: Aktiva fenestro :

[ctx: And_condition]
en: And
eo: Kaj

en: Existing window:
eo: Ekzistanta fenestro :

[ctx: Not_condition]
en: Not
eo: Ne

[ctx: Or_condition]
en: Or
eo: Aŭ

en: Menu Editor entries
eo: Menuredaktilaj eroj

en: This "actions" file has already been imported before. Are you sure you want to import it again?
eo: Tiu "aga" dosiero ja estas importita antaŭe. Ĉu vi certas pri reimporto?

en: This "actions" file has no ImportId field and therefore it cannot be determined whether or not it has been imported already. Are you sure you want to import it?
eo: Tiu "aga" dosiero ne havas importan identigan kampon kaj tial ne povas determini ĉu ĝi jam estas importita aŭ ne. Ĉu vi certas pri importo?

en: Gesture trigger
eo: Gesta Ekagilo

en: Shortcut trigger:
eo: Klavkombina lanĉilo:

en: Window trigger:
eo: Fenestra lanĉilo:

en: Window simple:
eo: Simpla fenestro:
